ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΓΙΑ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ,,,,
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 12:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΑΥΤΗ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟΝ ΑΦΙΕΡΩΝΩ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ...
ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΡΟΛΟ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ, ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ,
ΤΗΣ ΣΥΝΤΡΟΦΟΥ....
ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΙΑΣ ΑΛΛΗΣ ΖΩΗΣ....

ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ....
ΑΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ....

[URL=http://imageshack.us][/URL]



ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 18:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα μεγάλο "RESPECT" και από μένα σε όλες τις μαμάδες


Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...

Edited by - Agnostic on 14/05/2006 18:07:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 18:43:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ.....

ΕΥΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ Agnostic ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

durden_alie
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Turkey
1532 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 19:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους durden_alie  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος durden_alie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα τι να πω...

Αν και γενικώς δεν "ακολουθώ" τέτοιου είδους "γιορτές", ο φίλος AVATARGR μ' έπιασε στο φιλότιμο...

Κι έχει και δίκιο εδώ που τα λέμε...

Δυστυχώς...κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα σ' αυτή τη ζωή...

...όπως την αγάπη της μάνας...

...ή ακόμη και την ίδια της την παρουσία στη ζωή μας...

...μόνο που όλα είναι "δεδομένα" μέχρι να τα απωλέσουμε...

Γι' αυτό το λόγο...προσυπογράφω τη δήλωση του AVATARGR

quote:
ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ....
ΑΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.
Μέλος 2ης Βαθμίδας

United Kingdom
364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2006, 19:21:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ... ναι...

πολύ τρυφερό αυτό αγαπητέ μου durden_alie....

πάρε τώρα με την ευκαιρία τηλέφωνο να της πεις και χρόνια πολλά όμως, έ?

(απ' το πρωι στο λέω!)


Galadriel


για όλα υπάρχει καιρός και τρόπος
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 09:19:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATARGR, εγώ έρχομαι να διαφωνήσω λίγο ως προς το οτι οι μητέρες γιορτάζουν αυτή την ημέρα και μόνο...
Θα συμφωνήσω καταρχάς οτι κάθε μητέρα αξίζει τον σεβασμό μας, ειδικά αν αναλογιστούμε πόσο ιερό και συνάμα δύσκολο είναι το έργο που επιτελεί μια μητέρα με το να μεγαλώνει ένα παιδί.
Πιστεύω οτι για κάθε άνθρωπο η μητέρα είναι το πιο ιερό πρόσωπο που υπάρχει στην ζωή του (εκτός κάποιων περιπτώσεων βέβαια).
Κι ο δεσμός που συνδέει μια μητέρα με το παιδί της είναι τόσο ξεχωριστός που είναι σχεδόν απίθανο να υποκατασταθεί ποτέ...

Αυτό στο οποίο εγώ διαφωνώ είναι η συγκεκριμένη ημέρα που θα πρέπει να αποδώσουμε τιμές στη μητέρα μας...
Γιατί αυτό έπρεπε να γίνει πχ εχθές και να μην γίνει σήμερα, αύριο ή όποτε θελήσει ο καθένας μας?
Δεν ξέρω αλλά πάντοτε διαφωνούσα με κάποιες συγκεκριμένες ημερομηνίες που "γιορτάζεται" κάτι.
Μου θυμίζει κάτι από Αγίου Βαλεντίνου κτλ κτλ.
Μια μητέρα για παράδειγμα περιμένει την αγάπη ή την ευγνωμοσύνη από το παιδί της μόνο την δεύτερη Κυριακή του Μαΐου?
Δεν πρέπει να τη λαμβάνει καθημερινά?

Παρόλα αυτά την πήρα τηλέφωνο...

Υ.Γ. Βρήκα πολύ όμορφη την φωτογραφία που παρέθεσες τόσο εσύ όσο κι ο φίλος Agnostic.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 13:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Dying_Incubus ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΟ ΑΦΙΕΡΩΣΑ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
ΣΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΜΑΝΑ....

ΤΟ ΘΥΛΙΚΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΡΙΣΥΠΟΣΤΑΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΣ...
ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΑΝ ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΑΝΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2006, 16:45:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, φίλε μου AVATARGR!
Έχεις δίκιο απλά τοποθετήθηκα ως προς τη μητέρα βλέποντας και το δεύτερο σου μήνυμα, οπότε υπέθεσα οτι θα επικεντρωνόμασταν στη μητέρα περισσότερο.
Ήταν κι η χθεσινή ημέρα οπότε...

Πάντως, δεν θα διαφοροποιηθώ σημαντικά από την αρχική μου δήλωση ως και προς τον τρισυπόστατο ρόλο της γυναίκας (μητέρα, σύζυγος, σύντροφος).
Νομίζω πως τον σεβασμό μας και την εκτίμηση μας στην γυναίκα πρέπει να την δείχνουμε με κάθε τρόπο όποτε έχουμε την ευκαιρία για να πράττουμε κάτι τέτοιο.
Ίσως η εορτή της μητέρας, της γυναίκας κτλ να πρέπει να είναι απλά μια υπενθύμιση στον καθημερινό μας σεβασμό προς αυτές.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 00:00:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Dying_Incubus ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΣΤΙΑΣΩ....

quote:
Νομίζω πως τον σεβασμό μας και την εκτίμηση μας στην γυναίκα πρέπει να την δείχνουμε με κάθε τρόπο όποτε έχουμε την ευκαιρία για να πράττουμε κάτι τέτοιο.
Ίσως η εορτή της μητέρας, της γυναίκας κτλ να πρέπει να είναι απλά
μια υπενθύμιση στον καθημερινό μας σεβασμό προς αυτές.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 03:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δυστυχώς...κάποια πράγματα τα θεωρούμε δεδομένα σ' αυτή τη ζωή...

...όπως την αγάπη της μάνας...

...ή ακόμη και την ίδια της την παρουσία στη ζωή μας...


Εγώ προσωπικά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά για τα παραπάνω!!

Έχετε σκεφθεί ότι κάποιοι άνθρωποι μεγάλωσαν, μεγαλώνουν και θα μεγαλώνουν χωρίς την αγάπη της μάνας; Όχι μόνο γιατί τους εγκατέλειψε λόγω αντικειμενικών συνθηκών (θάνατος, οικονομικά/οικογενειακά προβλήματα ή παρόμοια κοινωνικής και βιολογικής υφής), αλλά από ανωριμότητα και ευθυνοφοβία.

quote:
τον τρισυπόστατο ρόλο της γυναίκας (μητέρα, σύζυγος, σύντροφος)

Πράγματι αξίζει σεβασμός σε αυτές που τιμούν τον ρόλο τους, και ας μην είναι και τα τρία μαζί. Αλλά ας μην τον θεωρούμε (τον τρισυπόστατο ρόλο) ως κάτι δεδομένο. Είναι στην ελευθερία της Γυναίκας να είναι Μητέρα, Σύντροφος, Σύζυγος, είτε μαζί είτε χώρια. Ας τιμήσουμε την ελευθερία της επιλογής της και όχι την επιλογή της.

Τιμώ την Γυναίκα την ημέρα της γυναίκας, αλλά όχι την ημέρα της μητέρας. Για τους λόγους που προανέφερα, την θεωρώ ημέρα φενάκης (την ημέρα της μητέρας).

Και κάτι άλλο η ημέρα του Άνδρα πότε είναι; ή δεν υπάρχει; (Για να το πω στην κοπέλα μου, να δω πως θα αντιδράσει).

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2006, 03:16:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
durden_alie διάβασα τα μηνύματά σου. Μην λάβεις την απάντηση ως εχθρική απέναντί σου ή κατά των άλλων. Απλώς περιέγραψα αυτό το "εκτός κάποιων περιπτώσεων", στο οποίο ανήκω.

Συμφωνώ σε αυτά που έγραψες και υπογράφω αυτό που είπε ο AVATARGR

quote:
ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΑΝΑΓΙΑ....
ΑΣ ΤΗΝ ΤΙΜΗΣΟΥΜΕ....

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

risky
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 02:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους risky  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ AVATARG, μπορώ να πω πως σαν γυναίκα, συγκινήθηκα από το θέμα σου αλλά και από κάποια από τα σχόλια των συμμετεχόντων.

Συμφωνώ ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει μια συγκεκριμμένη μέρα για να μας θυμίζει ένα τόσο σημαντικό ρόλο ή σχέση στη ζωή μας, αλλά τελικά ίσως και να χρειάζεται να μας θυμίζει τα όσα θεωρούμε δεδομένα και αυτονόητα.

Δυστυχώς ο Odysseus_nemo έχει δίκιο όταν λέει

quote:
Έχετε σκεφθεί ότι κάποιοι άνθρωποι μεγάλωσαν, μεγαλώνουν και θα μεγαλώνουν χωρίς την αγάπη της μάνας; Όχι μόνο γιατί τους εγκατέλειψε λόγω αντικειμενικών συνθηκών (θάνατος, οικονομικά/οικογενειακά προβλήματα ή παρόμοια κοινωνικής και βιολογικής υφής), αλλά από ανωριμότητα και ευθυνοφοβία

αλλά έτσι είναι τα πράγματα. Ισως είναι σημαντικό να αναλογιστούμε το γιατί είναι έτσι.

Γιατί παρότι υπάρχει ή θα έπρεπε να υπάρχει η τρισυπόσταση φύση που αναφέρει ο AVATARG υπάρχει ανωριμότητα και ευθυνοφοβία;

Ομως έτσι όπως το τοποθετείτε το θέμα νομίζω οτι αναφέρεστε σε κάτι που είναι ένα μοντέλο, ένα πρότυπο, ίσως αρχέτυπο ρόλο και συμπεριφοράς.
Πιστεύετε οτι σήμερα γνωρίζουμε τους ρόλους μας; Εχουμε πρότυπα να ακολουθήσουμε και να ταυτιστούμε μαζί τους, ώστε να γίνουμε καλύτεροι;

Και δεν αναφέρομαι μόνο στον γυναικείο ρόλο αλλά και στον ανδρικό -που πράγματι δεν έχει μια μέρα αφιερωμένη σε αυτόν- αλλά πιθανόν η καταναλωτική κοινωνία μας να του προσφέρει μία στο μέλλον!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2006, 10:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΗ risky ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΟΥ.

ΘΑ ΣΤΑΘΩ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΩΝ ΑΝΩΝΥΜΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΠΟΥ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΝΤΙΞΟΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy