ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΜΕ ΤΟ BIG BANG
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
thunder
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 10:04:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thunder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΠΡΙΝ ΕΝΑΜΙΣΗ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΣΥΡΟ.ΓΥΡΝΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ ΓΙΑ ΠΕΙΡΑΙΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΕΝΑΝ ΤΥΠΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 65-70 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΔΙΑΒΑΖΕ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΣ.ΠΙΑΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΠΑΝΕΛΗΝΙΑ ΛΕΣΧΗ ΕΛΛΗΝΩΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΩΝ "ΚΑΡΑΘΕΟΔΩΡΗΣ".ΗΤΑΝ ΜΑΛΙΣΤΑ Ο ΜΟΝΟΣ ΜΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΛΕΣΧΗ, ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΓΝΩΡΙΜΙΕΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ,ΜΕ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ,ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ,ΠΑΜΠΛΟΥΤΟΥΣ,ΜΙΑ ΕΞ'ΑΥΤΩΝ ΗΤΑΝ Η Κα WILLIAMS ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ BMW-WILLIAMS ΣΤΗΝ ΦΟΡΜΟΥΛΑ 1.ΑΥΤΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΗΤΑΝ ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΟ ΚΕΠΥΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.ΑΣΧΟΛΙΟΤΑΝ ΜΕ Η/Υ ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΦΤΙΑΞΕΙ ΕΝΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΤΟΝ ΠΟΥΛΑΓΕ ΣΤΗΝ MICROSOFT(ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΙΛΑΓΕ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΙΧΑΝΕ ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΕΙ ΣΑΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΠΑΤΕΝΤΑ).ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΛΙΓΟ ΦΛΥΑΡΟΣ ΑΛΛΑ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΔΕΝ ΕΛΕΓΕ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ,ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΗΤΑΝ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΨΕΥΤΗΣ(ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ).ΠΙΑΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΓΟΤΑΝΕ "ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ"ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΟΥΣΕ: ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΓΗ ΑΠΟ 2006 ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΦΩΣ,Η ΕΙΚΟΝΑ ΔΗΛ ΠΟΥ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ 2006 ΧΡΟΝΙΑ.ΚΑΛΟ Ε?ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΑΝ ΛΕΣΧΗ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ BIG BANG ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟΜΟΛΕΣ,ΜΕ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΕΚΡΗΞΗ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΝΑΣΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ,ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ.ΕΙΧΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΣΑ ΛΙΓΟ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΝΑΣΑ ΘΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ.ΑΝΑΜΕΝΩ ΝΑ ΔΩ...ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ...

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 10:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

κρατησες επικοινωνία μαζί του? τηλ? διευθυνση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thunder
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 10:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thunder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ MOY GWGW OXI
ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ "ΑΝΘΡΩΠΟΣ" ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΘΕΤΟ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 11:42:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

thunder λέει....
.......ΠΙΑΝΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΓΡΑΦΕ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΛΕΓΟΤΑΝΕ "ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ"ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ,ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΕΞΗΓΟΥΣΕ: ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΝΑΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΘΑ ΕΒΛΕΠΕ ΤΗΝ ΓΗ ΑΠΟ 2006 ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟ ΦΩΣ,Η ΕΙΚΟΝΑ ΔΗΛ ΠΟΥ ΘΑ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗΣ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ 2006 ΧΡΟΝΙΑ.ΚΑΛΟ Ε?.........

ΚΑΛΟ ΝΑΙ ..ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.....
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ....;;;;
ΣΚΕΨΟΥ ΤΟ ΩΣ ΕΞΗΣ ...
ΕΙΣΑΙ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΗΣ....ΠΑΙΡΝΕΙΣ 2 ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΜΕΤΡΑΝΕ....1...2...3...4...5..ΚΛΠ
ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΟΠΛΟΙΟ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΚΑΙ ΠΑΣ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΗ ΟΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΦΗΣΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ...ΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΣΟΥΠΕΡ ΝΤΟΥΠΕΡ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΓΗ.... ΤΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΓΗ ΠΟΥ ΤΟ ΒΛΕΠΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΣΟΥ ΘΑ ΔΕΙΧΝΕΙ 31536000 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.... ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟ ΣΤΗ ΓΗ ΟΝΤΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ...ΔΕΙΧΝΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ...ΟΥΤΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΟΥΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ... ΑΠΛΑ Η ΟΠΤΙΚΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙΑ ΑΡΓΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ...
ΟΠΟΤΕ ΤΑ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΑΤΟΠΟ.... Ο ΧΡΟΝΟΣ (Η ΣΤΙΓΜΗ) ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ....
ΑΝ ΠΑΣ ΤΩΡΑ 37 ΕΤΗ ΦΩΤΟΣ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΙ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΓΗ ΜΕ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΘΑ ΔΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΣΤΟ ΒΙΕΤΝΑΜ... ΕΜΕΙΣ ΟΜΟΩΣ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 2006 ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΑΡΗ...ΚΑΙ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΑΥΤΟ (Ο ΑΝΘΡΟΠΟΣ ΣΤΟΝ ΑΡΗ). ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΔΕΝ ΣΤΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ....

quote:

thunder λέει....
....ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΣΑΝ ΛΕΣΧΗ ΕΝΑ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΟ BIG BANG ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟΥΣΤΑΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΑΝ ΗΤΑΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΟΛΕΣ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΚΕΝΤΡΟΜΟΛΕΣ,ΜΕ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΕΚΡΗΞΗ.ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ Η ΝΑΣΑ ΕΒΓΑΛΕ ΤΟ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥΣ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΧΑΝ ΔΙΚΙΟ,ΔΙΟΤΙ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΣΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΕΣ.ΕΙΧΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΧΑΡΤΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΔΕΝ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΣΑ ΛΙΓΟ.ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ Η ΝΑΣΑ ΘΑ ΕΚΔΟΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ.ΤΟΥΣ ΕΙΧΕ ΚΑΛΕΣΕΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ....

ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΗ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΣΚΕΦΤΕΙ...ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΕΑΝ ΕΣΤΕΚΕ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΧΕ ΔΙΑΤΥΠΩΘΕΙ ΣΑΝ ΔΕΔΟΜΕΝΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ...

Ο ΤΥΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΜΟΥΦΑ...ΣΤΑ 65-70 ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΖΕΙ...ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΑΣΤΕΡ ΣΤΗΝ ΜΠΑΡΟΥΦΑ... (ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΒΓΑΖΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ)....



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 11:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΦΙΛΕ MOY GWGW OXI
ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΤΟ ΛΕΝΕ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ "ΑΝΘΡΩΠΟΣ" ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΧΙΛΙΑ ΖΟΡΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΩΡΓΟΣ ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΘΕΤΟ.ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΤΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ.

καταρχήν φίλη..
σιγουρα δε θα ηθελε να το δωσεις, δε το ειπα γιαυτο αλλωστε (να μου το δωσεις)
αλλα θα μπορουσε να επικοινωνεις μαζι του..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thunder
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 12:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thunder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ Η ΣΚΕΨΗ ΣΟΥ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΕΙΡΜΟΣ ΣΟΥ
ΕΧΕΙΣ ΣΚΕΦΤΕΙ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΜΑΤΡΙΧ?
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ.
ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΕΙ Ο ΤΥΠΟΣ.
ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΣΚΕΨΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ.ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΔΟΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΩ ΘΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΘΕΣΩ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ BIG BANG ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΟΛΥΠΙΣΤΕΥΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΝΑΣΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΟΣ ΠΛΑΣΤΟΓΡΑΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ,ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΟΜΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΨΕΜΜΑΤΑ.ΣΤΗΡΙΖΑΝ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΕΝΑΣ ΑΡΧΑΙΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΣ(ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΑΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ.)
ΕΞΑΛΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ,ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ.ΕΚΑΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΠΩΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΛΗΞΕ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΜΑΤΑ.ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΣΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ GWGW
ΕΧΩ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΕΣΩ Ε-ΜΑΙΛ.Ο ΤΥΠΟΣ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΤΙΑΞΕΙ ΓΙΑ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΑ ΕΞ'ΟΥ ΚΑΙ ΤΟ Ε-ΜΑΙΛ ΤΟΥ HOTELLION@....GR.ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ.ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΕΞΑΛΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΛΕΙΣΤΟΣ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΟΥ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 23:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THUNDER γειά χαρά,
Λυπάμαι που το λέω αλλά ο συνομιλητής σου είχε μπερδέψει την βούρτσα με την φούστα.
Η κυρίαρχη σκέψη του big bang είναι η παρατήρηση ότι όλοι οι γαλαξίες απομακρύνονται προς τα έξω προερχόμενοι από ένα κεντρικό σημείο. Όντως η κεντρομόλος υπάρχει – το σύμπαν περιστρέφεται όπως και οι γαλαξίες. Το πρόβλημα είνια οι παρατηρήσεις που έχουμε κάνει και έχουμ βρει ότι κάποιοι γαλαξίες είναι πιο μακριά από ότι θα έπρεπε να είναι με βάση το αρχικό σημείο της έκρηξης. Πριν από κάπου 5 μήνες θεωρητικά λύθηκε και αυτό. Το σύμπαν στα πρώτα ίσως λεπτά της δημιουργίας είχε ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ φυσική από ότι έχει σήμερα με συνέπεια το φως (ή καλύτερα αγνώστου μορφής ενέργεια εάν προτιμάς) να έχει πολύ μεγαλύτερη ταχύτητα από αυτή του φωτός. Για περισσότερες πληροφορίες ρίξε μία ματιά στο space.com.
Όσο για το τύπου matrix σύμπαν. Σου άρεσε η ταινία; Κάπως αφελής αλλά βασίζεται στις θεωρίες που αναπτύχθηκαν από το 1960 και κατέληξαν στην θεωρία της γραμμικότητας. Με λίγα λόγια το σύμπαν δημιούργησε τους αριθμούς στην προσπάθεια του να εξελιχτεί. Πάνω στους πρώτους αριθμούς εξελίχτηκαν οι επόμενοι, οι εξισώσεις, οι αλγόριθμοι και στο τέλος όλες οι σταθερές και οι νόμοι. Πάρε για παράδειγμα ένα τραίνο. Οι γραμμές είναι οι πρώτοι αριθμοί πάνω στους οποίους τρέχει το τρένο, το τρένο η εξέλιξη των αριθμών και η ταχύτητα και όλα τα συναφή – η εξέλιξη του συστήματος. Με λίγα λόγια εάν είχαμε ένα ηλεκτρονικό υπολογιστή και τους καταάλληλους αλγόριθμους με την αποστολή και μόνο της ημερομηνίας γέννησης σου θα σου έγραφα την ημερομηνία και την ώρα που θα πέθαινες.
Και εγώ δεν είμαι ένας πραμυθάς χωρίς όνομα, ξέρω τι γράφω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 18:18:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να ζούμε σε ένα matrix?"
ακούω και ξανακούω διάφορους να ρωτάνε.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι λοιπόν :
"αν η ταινία matrix δεν είχε γυριστεί ποτέ,ποια λέξη θα χρησιμοποιούσατε
για να περιγράψετε την κατάσταση?"
Δηλαδή,αν με κάθε ταινία άλλαζε και η ζωή μας,τώρα θα ήμασταν οι ήρωες
του Ντίσνει.
Είναι απίστευτο το πόσο μπορεί να επηρρεάσει μια ταινία
τα μυαλά των ανθρώπων.
Και τι ταινία !!
Καράτε στον αέρα με ολίγον από υψηλή τεχνολογία και φιλοσοφία του...
ας μην το πω καλύτερα.
Κι αυτός ο τύπος thunder, με ένα απλό μήνυμα που έστειλε στη ΝΑΣΑ
(έλεος δηλαδή),άλλαξε όλη τη θεωρία που επικρατεί μέχρι σήμερα για την προέλευση του σύμπαντος και για τη μορφή που έχει σήμερα.
Ένα mail ήταν αρκετό για τη ΝΑΣΑ να εκδώσει
ανακοίνωση που θα παραδέχεται ένα λάθος που κράτησε τόσα χρόνια.
Μάλιστα...καααααιιιιιιιιιι πότε ακριβώς θα βγει αυτή η ανακοίνωση είπαμε ??
Έχε επίσης υπ'όψιν σου ότι τη θεωρία του big bang αντι-μάχεται
η θεωρία της Σταθερής Κατάστασης,
αλλά για περισσότερες πληροφορίες θα σου πρότεινα να ανατρέξεις
στο πολύ όμορφο βιβλίο BIG BANG του Simon Singh (Ινδός).
Ίσως όμως χρειαστεί να το διαβάσεις δυο φορές καπάκι,για να καταλάβεις τι λέει μέσα
(όπως άλλωστε έκανα κι εγώ).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 22:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thunder, τα πραγματα ειναι απλα...

Προφανως εισαι ωραιο αγορακι...

You know...

Εγω στη θεση σου θα προσεχα...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 00:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
έχεις σκεφτεί την πιθανότητα να ζούμε σε ένα matrix?"
ακούω και ξανακούω διάφορους να ρωτάνε.
Να ρωτήσω κι εγώ κάτι λοιπόν :
"αν η ταινία matrix δεν είχε γυριστεί ποτέ,ποια λέξη θα χρησιμοποιούσατε
για να περιγράψετε την κατάσταση?"
Δηλαδή,αν με κάθε ταινία άλλαζε και η ζωή μας,τώρα θα ήμασταν οι ήρωες
του Ντίσνει.
Είναι απίστευτο το πόσο μπορεί να επηρρεάσει μια ταινία
τα μυαλά των ανθρώπων.
Και τι ταινία !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2006, 09:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πες κι εσύ ρε medtech τίποτα γιατί οι πιτσιρικάδες έχουν
σαλτάρει !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RoseRed
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 10:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RoseRed  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΚΑΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ.

THUNDER ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ (ΜΕ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ) ΟΤΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ "ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ" ΕΧΕΙ ΕΞΗΓΕΙΘΕΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ. ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΜΕ ΚΑΘΗΓΗΤΗ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ ΕΙΤΕ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΤΕ ΑΣΗΜΑΝΤΑ 'ΑΠΟΘΗΚΕΥΟΝΤΑΙ' ΣΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΜΑΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΝΗΜΕΣ (ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ 'Η ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΒΡΥΪΚΗ ΜΑΣ ΚΙΟΛΑΣ ΖΩΗ. ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΠΟΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΤΑ ΞΑΝΑΣΥΝΑΝΤΑΜΕ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ (ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ)ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ 'Η ΞΑΝΑΔΕΙ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ "ΑΥΤΟ ('Η ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ) ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ"!!! ΟΧΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΡΦΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΧΑΜΕ ΖΗΣΕΙ ΑΡΧΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΠΩΣ ΑΝΑΛΟΓΑ.

KFΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/07/2006, 10:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thunder, αν όσα λέειέίναι αλήθεια θέλω το τηλέφωνό του, το κινητό του και διεύθυνση. ΓΡΗΓΟΡΑΑΑΑΑΑΑ

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hantok
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 06:17:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hantok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
simfono me ton parapano malon tou gialises i ithele na se dagosi ,a parepiptontos epsaksa kai to mail pou anaferis den iparxi me kataliksi gr

[url=http://www.moneyrakeback.com/][/url]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 08:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ hantok θα σου συνιστούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες στα μηνύματα σου προκειμένου να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση τους.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 09:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πες κι εσύ ρε medtech τίποτα γιατί οι πιτσιρικάδες έχουν
σαλτάρει !

Τι να πω βρε παιδια?

Οτι γεμισαμε τσαρλατανους?Οτι επειδη οι νεοι ειναι απαιδευτοι στο τι συνιστα επιστημονικο τρόπο σκεψης και μελετης του κοσμου,οι τσαρλατανοι κανουν πάρτυ?Οτι δεν πρέπε ινα εμπιστευονται τις ανεκδοτες μαρτυρίες?Οτι αν επιθυμουν γνωση που να εχει περασει καποια στοιχειωδη κριτηρια εγκυρότητας πρεπει να την αναζητησουν στα αναγνωρισμενα επιστημονικα περιοδικα,στα πειραματα,στις μετρησεις και οχι στις θεωριες του καθε ασχετου που μπερδευει την βουρτσα με το φωτόνιο?Οτι η κβαντικη φυσικη πχ. ειναι η χαρα του τσαρλατανου επειδη καποια παραδοξα φαινεται να αιτιολογουν διαφορες παντελως αστηρικτες θεωριες αλλά εαν κατσεις και διαβασεις το αρθρο A quantum of Common Sence θα καταλαβεις οτι αυτό δεν ισχυει?

Συνιστω την απαντηση του ΑΖΑΧ_ΧΑΖΑ.Eυγε AZAX!

Και αναφορικα για την τεκμηριωση του big bang σας θυμιζω οτι ο "αποηχος" της εκρηξης μετρηθηκε και αυτοι που τον μετρησαν κερδισαν το ΒΡΑΒΕΙΟ ΝΟΜΠΕΛ!Το ωραιο ειναι οτι η ανακαλυψη αυτη εγινε εντελως τυχαια,δηλ. οι Penzias και Wilson εκαναν αλλη δουλεια και ανακαλυψαν στο μηχανημα τους εναν ανεξηγητο "θορυβο".Τον οποιο και διερευνησαν...και τελικα κερδισαν το Νομπελακι.

Κερδισαν το Νομπελ επειδη ανακαλυχαν την κοσμικη ακτινοβολια υποβαθρου που τεκμηριωνει την υπαρξη μιας κοσμικης εκρηξης.

Κερδισαν το Νομπελ "for their discovery of cosmic microwave background radiation"

Διαβαστε αγαπητα παιδια...

Like many of science's greatest discoveries, the one that earned Arno Penzias his Nobel Prize was an event of pure serendipity. While tuning a small, yet very powerful and highly sensitive horn antenna for conducting radio astronomy experiments, Arno Penzias and Robert Wilson noted a constant low level noise disrupting their reception. Despite their efforts, Penzias and Wilson could not find any evidence of malfunction in their equipment. Further, the static persisted regardless of the direction the antenna was pointing. As they continued their investigation, Penzias and Wilson came to realize that they had stumbled onto the most conclusive evidence to date supporting the Big Bang Theory.

Penzias and Wilson's discovery was the watershed providing the critical evidence for a theory first developed by George Henri Lemaitre and Edwin Hubble in the 20s and the 30s. Basing his study upon well-established mathematical principles, Lemaitre proved that Einstein's theory of general relativity was incorrect in asserting that the universe was static and that a better model could be constructed based upon the theory of an expanding universe. Observational data was provided by Hubble, who in 1929 announced that galaxies could be measured moving away from our own. Lemaitre thus speculated that the universe must have been created by the explosion of some original atom, in a "big bang."

Working in 1965, Penzias and Wilson were not looking for evidence of the Big Bang. However, by this time astronomers had begun to speculate about the conditions at the beginning of the universe. An explosion of such size and temperature to bring the universe into being must have left some mark. As Penzias and Wilson continued to pursue their disruptive "static," they came to realize that they had discovered the remnants of this first cataclysm. This work has since been expanded by George Smoot, who in 1992 announced that he had discovered temperature differences in the radiation.


Και περαστικα στον μη μαθηματικο που ομως ανηκει σε λεσχη μαθηματικων.
χεχεχε....

Edited by - medtech on 07/07/2006 10:02:25

Edited by - medtech on 07/07/2006 10:05:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 10:22:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως γνωρίζετε,

δεν πρέπει να πιστεύουμε ότι μας λένε.

Ούτε στα καράβια, αλλά ούτε και στα Φόρα.

Το παιδί "μπήκε", είπε και αυτό είναι και το βασικό. άμα κρίναμε και το τί είπε, πάει, το χάσαμε το τραίνο....


*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

**___*__****
Διεγραμμένος Λογαριασμός


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 22:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους **___*__****  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα έχω να πω.

Το Big Bang είναι μια μπαρούφα...

Διαβάστε Fred Hoyle...

όποιος κατάλαβε κατάλαβε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 22:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα έχω να πω.

Το Big Bang είναι μια μπαρούφα...

Διαβάστε Fred Hoyle...


Ο Μανωλης με τα λογια κτιζει ανωγια και κατωγια...

Αλλα μια επιστημονικη θεωρια δεν ειναι μοναχα λογια του αερα αλλα στηριζεται σε στοιχεια.

Δυο σοβαρα στοιχεια που στηριζουν το Big Bang ειναι:

α) η υπαρξη της κοσμικης ακτινοβολιας υποβαθρου (που ανακαλυψαν οι Penzias και Wilson και βραβευτηκαν με το βραβειο Νομπελ)

β)το γεγονος οτι οι γαλαξιες απομακρυνονται ο ενας απο τον αλλο (παρατηρηση απο τα τηλεσκοπια με την βοηθεια του φαινόμενου Dopler)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

**___*__****
Διεγραμμένος Λογαριασμός


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 22:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους **___*__****  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τα δύο τα εξηγεί εξίσου ικανοποιητικά η θεωρία της εν μέρει σταθερής κατάστασης..
Όπως ξαναείπα διαβάστε τα βιβλία του Hoyle, τα εξηγεί όλα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 23:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λαθος δεν τα εξηγει καθολου ικανοποιητικα ( η καλυτερα φαινεται να τα εξηγει αλλα αφηνει τεραστια κενα πχ. δεν εξηγει απο που ερχεται αυτη η υλη που συμφωνα με την θεωρια σταθερης καταστασης υποθετικα δημιουργει νεους γαλαξιες που γεμιζουν το κενο μεταξυ των γαλαξιων που απομακρυνονται) ενω τα στοιχεια υπερ του Big Bang το καθιερωνουν ως την κυριαρχη θεωρια.


While having no argument with the discovery of the expansion of the universe by Edwin Hubble, he disagreed on its interpretation: Hoyle (with Thomas Gold and Hermann Bondi, with whom he had worked on radar in World War II) argued for the universe being in a "steady state".
The theory tried to explain how the universe could be eternal and essentially unchanging while still having the galaxies we observe moving away from each other. The theory hinged on the creation of matter between galaxies over time, so that even though galaxies get further apart, new ones that develop between them fill the space they leave. The resulting galaxy is in a "steady state" in the same manner that a flowing river is - the individual water molecules are moving away but the overall river remains the same. The theory was the only serious alternative to the Big Bang which agreed with key observations of the day, namely Hubble's red shift observations, and Hoyle was a strong critic of the Big Bang. Ironically, he is responsible for coining the term "Big Bang" in a BBC radio programme, The Nature of Things while criticising the theory; the text was published in 1950. Hoyle and other steady-statesmen offered no explanation for the appearance of new matter, other than postulating the existence of some sort of "creation field", but argued that continuous creation was no more inexplicable than the appearance of the entire universe from nothing, although it had to be done on a regular basis. In the end, mounting observational evidence convinced most cosmologists that the steady state model was incorrect and that the Big Bang was the theory that agreed best with observations, although Hoyle clung to his theory, mostly through criticizing the accuracy of astronomers' observations. In 1993, in an attempt to explain some of the evidence against the steady state theory, he presented a modified version called "quasi-steady state cosmology" (QSS), but the theory did not capture a significant audience. The evidence that resulted in the Big Bang's victory over the steady state model, at least in the minds of most cosmologists, included the discovery of the cosmic microwave background radiation, the distribution of "young galaxies" and quasars throughout the Universe, a more consistent age estimate of the universe (for some time, to the considerable embarrassment of the Big Bang theory, the rocks in the earth appeared to be older than the universe) and most recently the observations of the COBE satellite, which showed that crucial disturbances in the early universe allowed for the creation of galaxies.

μεταφραση της τελευταιας φρασης του αρθρου:

Τα στοιχεια που οδηγησαν στην νικη του Big Bang πάνω απο το μοντελο σταθερης καταστασης περιλαμβαναν την κοσμικη ακτινοβολια υποβαθρου,την κατανομη των νεων γαλαξιων και των κβαζαρ (τυπος αστρου),μια πιο συνεχη εκτιμηση της ηλικιας του συμπαντος (για καποιο καιρο προς μεγαλη ντροπη της θεωριας του Big Bang τα πετρωματα της γης φαινόταν να εχουν μεγαλυτερη ηλικια απο το συμπαν) και πιο προσφατα της παρατηρησης του δορυφορου COBE που εδειξαν οτι κρισιμες διαταραχες στο πρωιμο συμπαν επετρεψαν την δημιουργια γαλαξιων.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

**___*__****
Διεγραμμένος Λογαριασμός


27 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 18:12:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους **___*__****  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όσους ενδιαφέρονται να μάθουν για την απάτη του Big Bang διαβάστε το παρακάτω εξαιρετικό βιβλίο:

http://www.amazon.com/gp/product/0521662230/103-3748266-7857428?v=glance&n=283155Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2006, 19:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και όχι μόνο medtech,
πριν από 8 μήνες κατέληξαν στην ερώτηση γιατί δεν έχουμε μεγάλες μαύρες τρύπες.
Μετά από κάποιο μέγεθος σταματάει η αύξηση του μεγέθους τους και αρχίζει να λειτουργεί σαν ανακυκλωτής των υλικών του κάθε γαλαξία ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ από το μέγεθος αυτού. Εάν ήταν στααθερή η κατάσταση τότε λόγω του φαινομένου αυτού δεν θα είχαμε παλαιούς (με μεγάλης ηλικίας άστρα) και νέους γαλαξίες αλλά μόνο νέους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
orionboy
Νέο Μέλος


42 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 02:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους orionboy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω μια χαζή ερώτηση να κάνω σχετική με το big bang:
Τι υπήρχε πρίν απο την αρχική ύλη που εξερράγη, ποιός/τί και γιατί την έφτιαξε και αν θεωρητικά μπορεί στο παρελθόν πριν απο το big bang να υπήρχαν άπειρα ανάλογα συμβάντα (δηλαδή bigbang --> σύμπαν --> καταστροφή και ξανά πάλι το ίδιο ...).

Επίσης αν έγινε big bang τότε σε οποιαδήποτε στιγμή, έξω από τα όρια του χωρου στον οποίο εκτίνεται η ενέργεια και ύλη της έκρηξης, τι υπάρχει? Το "τίποτα"? Μήπως υπάρχει η αντίστοιχη ενέργεια και ύλη από άλλο bigbang που έγινε σε άλλη γειτονιά στου άπειρου σύμπαντος? Μήπως δηλαδή έγιναν και γίνονται πολλά bigbang και τροφοδοτούν ένα υπερ-σύμπαν γεμίζοντας πάντα τα "κενά" και το αναζωογονούν?

Ποτέ δε μου καθόταν καλά η λογική του ότι από ένα "τίποτα" φτιάχτηκε ένα άπειρο "κάτι". Πιο πολύ μου κάθεται ένα σχήμα με άπειρους πυρήνες συγκεντρωμένης ύλης που εκρήγνυνται.

Τεσπά, μάλλον αρλούμπες λέω αλλά διαβάζοντας το thread αυτά μου ήρθαν και τα είπα :-)

ΥΓ: Την έννοια του απόλυτου τίποτα δεν τη "χώνεψα" ποτέ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 02:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ OANHSSEA

Το κέντρο, γυρω απ το οποίο περιστρέφεται ο κόσμος δεν υπάρχει, πολύ απλά γιατί ο κόσμος, δηλαδή το σύμπαν, δεν περιστρέφεται. Εαν το σύμπαν περιστρεφότανε τότε δεν θα υπήρχε ισοτροπία, δηλαδή δε θα ίσχυε το θεώρημα του Noether. επίσης θα παρατήρούσαμε και άλλα τρελλά πράγματα, όπως του να γίνονται ταξίδια στο χρόνο, εάν ταξιδεύαμε προς μια συγκεκριμένη τροχιά. Αυτό το απέδειξε, προς έκπληξη του Einstein ο σύγχρονός του και μαθηματικός, ο αυστριακός Goedel. Το σύμπαν δεν περιστρέφεται, γιατί τέτοια ταξίδια δεν γίνονται.
Η διαστολή του σύμπαντος, εάν υπάρχει, γίνεται σε άλλη διάσταση, ίσως στην τέταρτη. Εμείς αντιλαμβανόμαστε μόνο την απομάκρυνση κάποιοων σημείων, όπως θα αντιλαμβανότανε ένα ον, που καταλαβαίνει μόνο τις 2 διαστάσεις, το φούσκωμα ενός μπαλονιού.

@ medtech

...Πότε έγινε αυτό και δεν το πήρα χαμπάρι;
Ο Penzias πήρε το Νόμπελ γιατί ανακάλυψε την ακτινοβολία υποβάθρου, όχι γιατι τεκμηρίωσε την θεωρία της μεγάλης έκρηξης. Η θεωρία της μεγάλης έκρηξης είναι μεν αποδεκτή απο πολλούς, αλλά παραμένει ακόμα μία ατεκμηρίωτη θεωρία. Όπως και η θεωρία με τις μαυρες τρύπες είναι μεν αποδεκτή απο πολλόύς, αλλά μελανές οπές δεν έχουνε ακόμα ανακαλυφτεί.
Όταν ο Γαλιλέος ανακάλυψε ότι όλα τα σώματα, ανεξάρτητα απο το βάρος τους, πέφτουνε με ίδια επιτάχυνση προς τη γη, δεν ανακάλυψε ταυτόχρονα και την θεωρία της παγκόσμιας έλξης. Αυτό το ανακάλυψε, σύμφωνα με τα ιστορικά δεδομένα, ο Νεύτωνας αργότερα. Η ακτινοβολία του υποβάθρου έχει μάλιστα μερικά χαρακτηριστικά που δεν τα εξηγεί η θεωρία της μεγάλης έκρηξης.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thunder
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 10:01:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thunder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έχω μια χαζή ερώτηση να κάνω σχετική με το big bang:
Τι υπήρχε πρίν απο την αρχική ύλη που εξερράγη, ποιός/τί και γιατί την έφτιαξε και αν θεωρητικά μπορεί στο παρελθόν πριν απο το big bang να υπήρχαν άπειρα ανάλογα συμβάντα (δηλαδή bigbang --> σύμπαν --> καταστροφή και ξανά πάλι το ίδιο ...).

Επίσης αν έγινε big bang τότε σε οποιαδήποτε στιγμή, έξω από τα όρια του χωρου στον οποίο εκτίνεται η ενέργεια και ύλη της έκρηξης, τι υπάρχει? Το "τίποτα"? Μήπως υπάρχει η αντίστοιχη ενέργεια και ύλη από άλλο bigbang που έγινε σε άλλη γειτονιά στου άπειρου σύμπαντος? Μήπως δηλαδή έγιναν και γίνονται πολλά bigbang και τροφοδοτούν ένα υπερ-σύμπαν γεμίζοντας πάντα τα "κενά" και το αναζωογονούν?

Ποτέ δε μου καθόταν καλά η λογική του ότι από ένα "τίποτα" φτιάχτηκε ένα άπειρο "κάτι". Πιο πολύ μου κάθεται ένα σχήμα με άπειρους πυρήνες συγκεντρωμένης ύλης που εκρήγνυνται.

Τεσπά, μάλλον αρλούμπες λέω αλλά διαβάζοντας το thread αυτά μου ήρθαν και τα είπα :-)

ΥΓ: Την έννοια του απόλυτου τίποτα δεν τη "χώνεψα" ποτέ.


Κάπου είχα διαβάσει οτι μια τελευταία θεώρηση θέλει το Σύμπαν να αποτελείται από ένα πλήθος δωδεκάεδρων, το ένα δίπλα στο άλλο! Η θεώρηση αυτή μάλιστα συμφωνούσε απόλυτα με αυτήν του Πλάτωνα, ο οποίος δυόμισι χιλιάδες χρόνια πριν υποστήριζε ότι η δομή του κόσμου βασίζεται στο πενταγωνικό δωδεκάεδρο.

Τα δωδεκάεδρα, καθώς και άλλα γεωμετρικά στερεά, είχαν αποτελέσει επίσης αντικείμενο μελέτης τόσο από τον Λεονάρντο ντα Βίντσι, όσο κι απ’ τον Κέπλερ. Πάντως, η σύγχρονη θεώρηση, προκύπτει σαν μια ισχυρή πιθανότητα, από την συγκομιδή δεδομένων από τηλεσκόπια και δορυφόρους.
πρόσφατα μαλιστα συμπεράσματα που προκύπτουν απο μελέτη του σύμπαντος δείχνουν ότι το Σύμπαν δεν είναι άπειρο, αλλά πεπερασμένο και μάλιστα η δομή του θα ταίριαζε με ένα σύνολο καμπύλων πενταγώνων. Η θέση αυτή υποστηρίζεται από διάφορους ερευνητές απ’ τις Η.Π.Α., αλλά και τη Γαλλία.

Τελικά ο Πλάτωνας μήπως είχε πετύχει «διάνα» διατυπώνοντας τη θεωρία του για ένα μαθηματικά δομημένο κόσμο, λέγοντας ότι «Ο Θεός Γεωμετρεί». Όμοια και ο Δημόκριτος δεν απείχε πολύ από τη σύγχρονη επιστημονική γνώση της ύπαρξης του ατόμου. Κι όλα αυτά δίχως την υποστήριξη μιας ανεπτυγμένης τεχνολογίας παρατήρησης όπως της σημερινής. Ποια να ήταν άραγε η πηγή της γνώσης ή της έμπνευσής τους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 11:44:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Σαμουήλ,
Είσαι λίγο πίσω στις ανακαλήψεις.
Μετά το 1995 ανακαλήψαμε ότι το σύμπαν όντως περιστρέφεται και είναι επίπεδο όπως ένας σπειροειδής γαλαξίας. Πες μου από την άλλη είναι λογικό να συμβαίνει αυτό σε ένα γαλαξία και όχι στον κόσμο μας;
Άλλωαστε και οι αποστάσεις των γαλαξιών το υποστηρίζουν αυτό. Και λέγοντας κόσμο εννοώ το σύνολο των γαλαξιών γύρω μας. Κανείς δεν μπόρεσε μέχρι στιγμής να αποδείξει ότι δεν υπάρχουν άλλοι κόσμοι. Η δημιουργία του δικού μας big bang ίσως να είναι ένα μόνο συμβάν από τα άπειρα εκεί έξω.
Όσο για την δημιουργία του αυτό είναι ένα δύσκολο αντικείμενο.
Πρόσφατα ανακάλυψαν ότι το σύμπαν είχε ΔΙΑΦΟΡΕΤΚΗ φυσική κατά τα πρώτα λεπτά ή χρόνια δημιουργίας του. Άρα με κανένα τρόπο (μέχρι να βρούμε την φυσική δημιουργίας του χρόνου αυτού) δεν μπορούμε να πούμε το λόγο, την αιτία, και τελικά την κατάληξη του συστήματος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 14:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάπου είχα διαβάσει οτι μια τελευταία θεώρηση θέλει το Σύμπαν να αποτελείται από ένα πλήθος δωδεκάεδρων, το ένα δίπλα στο άλλο!

Που το διαβασες αυτό?Σε επίσημο επιστημονικο περιοδικό που ασχολείται με αστροφυσική και κοσμολογία ή σε περιοδικά μεταφυσικής?Η ακόμα και στα ΜΜΕ?ΑΝ το διαβασες σε σοβαρο επιστημονικο περιοδικο παω πάσο.Αν το διαβασες απο πηγη που ανηκει στις 2 τελευταιες κατηγορίες επετρεψε μου να αμφισβητησω σφόδρα την αξιοπιστία της.


quote:
Τα δωδεκάεδρα, καθώς και άλλα γεωμετρικά στερεά, είχαν αποτελέσει επίσης αντικείμενο μελέτης τόσο από τον Λεονάρντο ντα Βίντσι, όσο κι απ’ τον Κέπλερ. Πάντως, η σύγχρονη θεώρηση, προκύπτει σαν μια ισχυρή πιθανότητα, από την συγκομιδή δεδομένων από τηλεσκόπια και δορυφόρους.
πρόσφατα μαλιστα συμπεράσματα που προκύπτουν απο μελέτη του σύμπαντος δείχνουν ότι το Σύμπαν δεν είναι άπειρο, αλλά πεπερασμένο και μάλιστα η δομή του θα ταίριαζε με ένα σύνολο καμπύλων πενταγώνων. Η θέση αυτή υποστηρίζεται από διάφορους ερευνητές απ’ τις Η.Π.Α., αλλά και τη Γαλλία.

Ναι ειχαν απασχολησει και τον Κεπλερ που παιδευοταν επι μακρον προσπαθοντας να συνδυαστει μοντελα γεωμετρικων στερεων το ενα μεσα στο αλλο νομιζοντας οτι ειχε βρει το σχεδιο του θεού αλλά ανακάλυψε οτι η θεωρια του ηταν λάθος.Τα στερεα δεν ισορροπουσαν με τιποτα.

Ποια ειναι αυτα τα δεδομενα που συνελεξαν τα τηλεσκόπια?Ποιο επισημο επιστημονικο περιοδικο δημοσιευσε τα αποτελεσματα αυτων των ερευνων?Ποιοι ειναι αυτοι οι ερευνητες απο ΗΠΑ και Γαλλια που υποστηριζουν αυτο?Η επιστημονικη κοινότητα δεν εχει κανει παρόμοιες ανακοινώσεις.


quote:
Τελικά ο Πλάτωνας μήπως είχε πετύχει «διάνα» διατυπώνοντας τη θεωρία του για ένα μαθηματικά δομημένο κόσμο, λέγοντας ότι «Ο Θεός Γεωμετρεί». Όμοια και ο Δημόκριτος δεν απείχε πολύ από τη σύγχρονη επιστημονική γνώση της ύπαρξης του ατόμου. Κι όλα αυτά δίχως την υποστήριξη μιας ανεπτυγμένης τεχνολογίας παρατήρησης όπως της σημερινής. Ποια να ήταν άραγε η πηγή της γνώσης ή της έμπνευσής τους;

Για τον Πλατωνα απανταμε με ενα τρανταχτο οχι.Για τον Δημοκριτο απανταμε δεν ειχε πειραματικα δεδομένα για να επιβεβαιωσει τις υποθεσεις του.Η θεωρια του ΕΤΥΧΕ να ειναι σωστη.Εαν κανεις εκατομμυρια διαφορετικα υποθεσεις (οι αρχαιοι Ελληνες διατυπωσσαν πολλες θεωρίες)καποιες απο αυτες ενδεχεται να ειναι σωστες.Επισης ξεχνας αγαπητε οτι πολλα στοιχεια στη θεωρια του Δημοκριτου ηταν λανθασμενα πχ. υποστηριζε οτι εαν ομοια ατομα συνωνωθουν φτιαχνουν ενα αντικειμενο ενω τα περισσοτερα αντικειμενα και ιδιως οι ζωντανοι οργανισμοι ειναι φτιαγμενοι απο ατομα πολλων διαφορετικων ειδων.Επισης ξεχνας όλες τις υπολοιπες υποθεσεις των αρχαιων Ελληνων που ηταν λανθασμενες.Και ο Αριστοτελης που μας τον εχουν αναγαγει σε ενα ειδος εξωγηινου θεου καποιοι Φον Ντενικοι αρχαιολατρικοι κυκλοι σε πολλά σημεία εκανε λάθος.

Αυτη την αηδια περι αρχαιων πολιτισμων ή εξωγηινων που εχουν δωσει την γνωση στους αρχαιους Ελληνες (ή στους Αζτεκους ή στους Μαγιας ή στους αρχαιους Αιγυπτιους κτλ.) εχουμε βαρεθει να την ακουμε.Εαν αυτο όντως συμβαινει και πηραν την γνωση απο αυτους,τοτε αυτοι οι εξωγηινοι ή αρχαιοι πολιτισμοι ειχαν τεραστια κενα και λαθη στην δικη τους γνωση,η οποια θα ηταν σαφως κατωτερη τόσο ποιοτικα όσο και ποσοτικά σε συγκριση με την ΣΥΓΧΡΟΝΗ ανθρωπινη επιστημονικη γνώση.

Για ενα πραγμα πρεπει να νιωθει κανεις περηφανος για την γνωση και τη φιλοσοφια των αρχαιων Ελληνων.Ειναι οι πρωτοι που απεριψαν τις υπερφυσικες εξηγησεις,την κοσμογονία και στραφηκαν για εξηγήσεις στον ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ.Οι πρωτοι επιστημονες ΗΤΑΝ Ελληνες.Εαν θελετε να κανει καποια κατορθωματα και η δικη μας χωρα στον συγχρονο κοσμο στραφητε στην επιστημη και την τεχνολογία και οχι στους τσαρλατανους νεοπαραμυθαδες που υποστηριζουν σημεια και τερατα με επανερμηνεια κατα το δοκουν αρχαιων μυθων και περιστατικων.


Edited by - medtech on 09/07/2006 14:14:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 14:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχω μια χαζή ερώτηση να κάνω σχετική με το big bang:
Τι υπήρχε πρίν απο την αρχική ύλη που εξερράγη, ποιός/τί και γιατί την έφτιαξε και αν θεωρητικά μπορεί στο παρελθόν πριν απο το big bang να υπήρχαν άπειρα ανάλογα συμβάντα (δηλαδή bigbang --> σύμπαν --> καταστροφή και ξανά πάλι το ίδιο ...).

Επίσης αν έγινε big bang τότε σε οποιαδήποτε στιγμή, έξω από τα όρια του χωρου στον οποίο εκτίνεται η ενέργεια και ύλη της έκρηξης, τι υπάρχει? Το "τίποτα"? Μήπως υπάρχει η αντίστοιχη ενέργεια και ύλη από άλλο bigbang που έγινε σε άλλη γειτονιά στου άπειρου σύμπαντος? Μήπως δηλαδή έγιναν και γίνονται πολλά bigbang και τροφοδοτούν ένα υπερ-σύμπαν γεμίζοντας πάντα τα "κενά" και το αναζωογονούν?

Ποτέ δε μου καθόταν καλά η λογική του ότι από ένα "τίποτα" φτιάχτηκε ένα άπειρο "κάτι". Πιο πολύ μου κάθεται ένα σχήμα με άπειρους πυρήνες συγκεντρωμένης ύλης που εκρήγνυνται.

Τεσπά, μάλλον αρλούμπες λέω αλλά διαβάζοντας το thread αυτά μου ήρθαν και τα είπα :-)

ΥΓ: Την έννοια του απόλυτου τίποτα δεν τη "χώνεψα" ποτέ.


Αγαπητε Orion boy (Ωριων?Χμμμ...)

Καποια ερώτηση δεν ειναι ανόητη.Ανοητο ειναι να επιμένει κανεις σε κάποια συμπερασματα εαν τα στοιχεια δειχνουν οτι αυτα τα συμπεράσματα ειναι λανθασμενα.

Κανεις δεν ξερει τις απαντησεις στα ερωτηματα αυτα τα οποια απασχολούν τόσο τους συγχρονους κοσμολόγους και αστροφυσικούς όσο και καποιους απλους ανθρωπους.

Το big bang δεν ειναι μια εκρηξη που εγινε στον χωρο.Ειναι η εκρηξη ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕ τον χώρο.Ναι αυτη την εννοια ειναι δυσκολο να την χωνεψει το ανθρωπινο μυαλό.Αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να σπευδουμε σε συμπερασματα οτι το Big Bang ειναι λάθος.

Εαν ειχαν γινει πολλα Big Bang και ανατρoφοδοτουσαν τα κενα θα υπηρχαν αντιστοιχα πειραματικα δεδομενα.Υποθετω οτι στα σημεια που θα ειχαν γινει αυτα τα Big Bang θα βλεπαμε τους γαλαξιες να φευγουν προς διαφορετικες κατευθυνσεις,θα υπηρχαν διαφοροποιησεις στην ακτινοβολια υποβάθρου (θα ηταν πιο εντονη σε αυτα τα σημεια κτλ).Ειναι παντως μια ερωτηση που καλυτερα θα απαντηθει απο εναν ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΟ και οχι απο εναν νεοπαραμυθά.Γιαυτο καλύτερα να απευθυνθεις στους αναλογους επιστημονικους κυκλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 14:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Penzias πήρε το Νόμπελ γιατί ανακάλυψε την ακτινοβολία υποβάθρου, όχι γιατι τεκμηρίωσε την θεωρία της μεγάλης έκρηξης. Η θεωρία της μεγάλης έκρηξης είναι μεν αποδεκτή απο πολλούς, αλλά παραμένει ακόμα μία ατεκμηρίωτη θεωρία. Όπως και η θεωρία με τις μαυρες τρύπες είναι μεν αποδεκτή απο πολλόύς, αλλά μελανές οπές δεν έχουνε ακόμα ανακαλυφτεί.
Όταν ο Γαλιλέος ανακάλυψε ότι όλα τα σώματα, ανεξάρτητα απο το βάρος τους, πέφτουνε με ίδια επιτάχυνση προς τη γη, δεν ανακάλυψε ταυτόχρονα και την θεωρία της παγκόσμιας έλξης. Αυτό το ανακάλυψε, σύμφωνα με τα ιστορικά δεδομένα, ο Νεύτωνας αργότερα. Η ακτινοβολία του υποβάθρου έχει μάλιστα μερικά χαρακτηριστικά που δεν τα εξηγεί η θεωρία της μεγάλης έκρηξης.

Με τα λόγια θα παιζουμε τώρα?Αυτο δεν ειπα?Οτι οι Peznias και Wilsnon κέρδισαν τα βραβειο Νομπελ επειδη ανακαλυψαν την κοσμικη ακτινοβολια υποβάθρου (και οχι το big bang) που ειναι ΕΝΑ απο τα στοιχεια που τεκμηριωνουν το BIG BANG?

Πως το big BaNG παραμένει ατεκμηριωτη θεωρία όταν υπάρχου ήδη αρκετά τεκμηρια που την υποστηρίζουν?Η κοσμικη ακτινοβολία υποβάθρου και το γεγονος οτι οι γαλαξίες απομακρυνονται ειναι ΜΟΛΙΣ δύο απο αυτα τα κριτηρια.

Εχω την σαφη εντυπωση επισης οτι εχουν βρεθει αρκετες μελανές οπές και μαλιστα οτι σε καθε γαλαξιακό κεντρο υπάρχει και μία.Τις μελανες οπές τις βρηκανε με τα τηλεσκοπια με εμμεσο τρόπο απο την συμπεριφορα των αστρων και της υλης που βρισκοταν κοντα σε αυτες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thunder
Νέο Μέλος


16 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 14:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thunder  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[/quote]

Που το διαβασες αυτό?Σε επίσημο επιστημονικο περιοδικό που ασχολείται με αστροφυσική και κοσμολογία ή σε περιοδικά μεταφυσικής?Η ακόμα και στα ΜΜΕ?ΑΝ το διαβασες σε σοβαρο επιστημονικο περιοδικο παω πάσο.Αν το διαβασες απο πηγη που ανηκει στις 2 τελευταιες κατηγορίες επετρεψε μου να αμφισβητησω σφόδρα την αξιοπιστία της.
[/quote]

ΦΙΛΕ ΜEDTECH
ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ,ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΜΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝ ΑΣ ΤΟ ΠΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝ ΘΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΟΤΑΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΥΠΕΡΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝ ΜΑ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΣΥΜΠΑΝΤΑ ΜΑΖΙ ΚΟΚ.ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΣΤΟ ESOTERICA ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΟΛΛΑΠΛΑ ΣΥΜΠΑΝΤΑ.

Edited by - medtech on 09/07/2006 14:14:07
[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy