ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Chaos Magick !
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
κοντρολ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 16:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κοντρολ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας !
Αυτό είναι το πρώτο μου μύνημα ως χρήστης αυτού του καθ’όλα ενδιαφέροντος φόρουμ αν και το παρακολουθώ καιρό.
Το ζήτημα που θέλω να θίξω είναι αυτό της Χαοτικής Μαγείας (Chaos Magick).
Το είδος δηλαδή της Μαγείας με την ευρύτερη έννοια του όρου όπου πλέον τα παραδοσιακά τυπικά της Τελετουργικής Μαγείας δεν φαίνεται να παίζουν πια σημαντικό ρόλο. Ως Χάος εδώ εκλαμβάνεται το Ασυνείδητο και ως Μαγεία η επιρροή πάνω σε αυτό.
Ένας από τους σημαντικούς εκφραστές αυτού του κινήματος υπήρξε και Austin Osman Spare (εύκολα μπορεί να βρεί κανείς περισσότερα για αυτόν με ένα απλό ψάξιμο στο Google). Ο Spare χρησιμοποίησε ως εργαλεία λέξεις που εξέφραζαν την επιθυμία του και μέσω αναγραμματισμών και κωδικοποιήσεων τις μετέτρεπε σε σύμβολα τα οποία στη συνέχεια φόρτιζε με συγκεκριμένες τεχνικές.
Εννοείται ότι το σύμβολο αποκωδικοποιείται μόνο από τον χρήστη καθώς αυτό που τελικά προκύπτει απέχει πολύ από τις λέξεις και τα γράμματα που χρησιμοποιήθηκαν για να κατασκευαστεί. Η μετάλλαξη όμως του συγκεκριμένου (λέξη) σε αφηρημένο (σύμβολο) είναι απαραίτητη προκειμένου το δεύτερο να αναγνωσθεί από το Ασυνείδητο.
Και πάλι, καλώς σας βρήκα !
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 20:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τί θέλει να πεί ο ποιητής άραγε.....;;;;;


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2006, 23:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τί θέλει να πεί ο ποιητής άραγε.....;;;;;

Δε θές να μάθεις ... !

Δε θα σου μείνει άντερο από τα γέλια...

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 02:43:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον αγαπητό κοντρόλ στο φόρουμ.
Για τους φίλους ΑΖΑΧ και Βριλ θα ήθελα να πω πως τα λίγα που έμαθα για τον Spare δεν τα βρήκα καθόλου βαρετά (και δεν γέλασα και πολύ...)
Λίγο googλισμα μπορεί να λύσει κάποιες απορίες.
Η περιορισμένη ενασχόλησή μου με τον παράξενο αυτό καλλιτέχνη -αποκρυφιστή (αν και δεν ξέρω κατά πόσο είναι δίκαιος ο τελευταίος όρος) μου κίνησε την περιέργεια. Απόλυτα εικονοκλάστης, ξεκινώντας από την ομάδα του Crowley έφτασε πολύ γρήγορα να λοιδωρεί αυτές τις προσεγγίσεις του θέματος "μαγεία" ως άτολμες, υπερσυντηρητικές, πομπώδεις και γελοίες.
Και μόνο η ύπαρξη ανθρώπου που στις αρχές του 20ου αιώνα έβλεπε από τέτοια οπτική πράγματα που ακόμα και τώρα σοκάρουν, είναι εντυπωσιακή (έχει σχεδόν πλάκα: ο Crowley να τον έχει αποκαλέσει "μαύρο" αδελφό!).

Η βουτιά στο ασυνείδητο που φαίνεται να ευαγγελίζονται οι τεχνικές του, ο αμοραλισμός του (Νιτσεϊκού τύπου;), η ιδέα πως η πίστη μπορεί να είναι εργαλείο χρησιμοποιούμενο κατά βούληση για να συντονιστεί κάποιος με μια επιθυμητή κατάσταση, η σημασία που δίνει στην συνείδηση του Εγώ, η περιφρόνησή του στην παραδοσιακή μεταφυσική και στην "μαγεία" της εποχής του (σχεδόν σαν παιχνίδια αστών που αποφεύγουν να μπουν στο "ζουμί" και παίζουν με τις ρόμπες τους) είναι πολύ ενδιαφέροντα.
Την εποχή που διάβασα γι αυτόν είχα σκεφτεί πως με τρόπο "τρελλού καλλιτέχνη" και διανοητικού επαναστάτη βούτηξε με το κεφάλι και τρέχοντας με εκατό, πάνω σε θέματα ασυνειδήτου που προσέγγιζε προσεκτικά και... κυκλοτερώς ο Γιουνγκ (που ακόμα κι έτσι είπε πως για χρόνια ένιωθε πως φλέρταρε κι ο ίδιος με την τρέλλα, αγγίζοντας και σκιαγραφόντας τα βάθη της ανθρώπινης φύσης).
Η δε χρήση της γλώσσας και των γραμμάτων σαν προσωπικού κώδικα μαγικών (ή "μαγικών" αν προτιμάτε!) συμβόλων και η χρήση της για να παρακαμφθεί το συνειδητό μου φαίνεται γοητευτική. Αν κάποτε βρω την υπομονή να μάθω κάτι παραπάνω γι αυτόν θα εστίαζα σ'αυτό*.

Και μια τελευταία -παντελώς προσωπική- αίσθηση:
Δε μου βγαίνει από το μυαλό πως παρά τη σοβαρότητα με την οποία αντιμετώπιζε την πορεία του, ήταν, ίσως, ο μόνος απ'αυτό το συνάφι με μια περίεργη, υπόγεια και μαύρη αίσθηση του χιούμορ.

Θα μου άρεσε να ακούσω παραπάνω πράγματα αν ο κοντρόλ έχει όρεξη να τα πει!


*: Νιώθω πως αυτή η τεχνική του Spare, ο σαμανισμός, ο σουρεαλισμός, το Νταντά, ακόμα και το δικό μας πάλαι ποτέ θέμα/θάμα "Χαμένοι στη Μετάφραση" έχουν κάποιες κοινές ρίζες.

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 02:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ενδιαφέρον αθρο πάνω στην μαγεία του Χάους


Η Τέχνη του Χάους
http://artofwise.gr/html/categories_content/praktiki/texnhtouxaous.html


Γιώργος
το ΠΑΝ ή ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΝ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

__*_*__**
Διεγραμμένος Λογαριασμός


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 17:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους __*_*__**  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΜΗΝΥΜΑΤΟΣ ΣΕ ΔΕΜΕΥΜΕΝΟ ΧΩΡΟΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 18:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Ενα ενδιαφέρον αθρο πάνω στην μαγεία του Χάους


Η Τέχνη του Χάους
http://artofwise.gr/html/categories_content/praktiki/texnhtouxaous.html


Γιώργος
το ΠΑΝ ή ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΝ


κατατοπιστικο το κειμενο που παρεθεσες φιλε Γιωργο, αν και διαφωνω με καποια σημεια του, οπως πχ η "παραποιηση" του οτιδηποτε επειδη ετσι μας βολευει


αν και ειμαι αυτος που μονιμως προτεινει μια παρτιδα ταβλι αντι για το όποιο αλλο τελετουργικο ως εξισου αποδοτικη, φοβαμαι πως το κειμενο θα το αντιληφθουν με λαθος τροπο ατομα με υπερμετρο ή προβληματικο Εγω...

γιατι ΘΕΛΕΙ ΑΡΕΤΗ ΚΑΙ ΤΟΛΜΗ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ για να την βιωσεις


και φυσικα εχω μια ερωτηση (προς ολους) για την οποια γνωριζω την απαντηση, αλλά θαπρεπε να προβληματισει: πως γινεται καποιος μαγος του Χαους και πως εμεις ξεχωριζουμε αυτον που πραγματι το βιωνει, απο αυτον που νομιζει οτι ειναι και κανει "ο,τι θελει" για ικανοποιησει το Εγω του?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2006, 19:05:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

wendigo

*: Νιώθω πως αυτή η τεχνική του Spare, ο σαμανισμός, ο σουρεαλισμός, το Νταντά, ακόμα και το δικό μας πάλαι ποτέ θέμα/θάμα "Χαμένοι στη Μετάφραση" έχουν κάποιες κοινές ρίζες.

No Method, No Guru, No Teacher



για τον Spare δεν γνωριζω τιποτα αγαπητε wendigo (γνωριζω μονο τι ονομασαν καποιοι* μαγεια του χαους), αλλά τα υπολοιπα που ανεφερες συν καποια άλλα (οπως ο σουφισμος, το ζεν, κτλ), εχουν σαφως κοινες ριζες


κοαν για τις διακοπες σας: τι σχολη ειναι η "αυτηνης της σχολης" σχολη?


* καποιοι μη μαγοι του χαους εννοειται, γιατι τα ονοματα και τις ταμπελες τα βαζουν οι εκτος χορου

αντε εξηγησε σε εναν Χουϊτσολ οτι ειναι "σαμανιστης" ή "παγανιστης" - ειναι απλα το ονομα που δωσαμε εμεις σε αυτο που βλεπουμε να κανει, αλλά δεν βιωνουμε την εμειρια του


τωρα μουρθε δευτερο κοαν, για πολυ προχωρημενους: πως θα απαντουσε ο μαγος Χουϊτσολ για να να δειξει τι ειναι, αν τον αποκαλουσαν με ενα ονομα που δεν γνωριζει καν?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
κοντρολ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 02:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κοντρολ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι !
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο που παρέθεσες φίλε Γιώργο.
‘Tίποτα δεν είναι πραγματικό, όλα επιτρέπονται’ : Γουίλιαμ Μπάροουζ αν θυμάμαι καλά..

Θα αρχίσω με έναν πρόλογο πάνω σε ένα εκ φύσεως χαοτικό θέμα !
Προσπαθώντας κανείς να προβάλλει την θέλησή του απέναντι σε έναν χώρο άπειρο, χωρίς κανόνες και όρια, άπλαθο ενδεχομένως, αυτό που τελικά επιτυγχάνει είναι μια εικόνα κατ’ομοίωσιν του εαυτού του. Η πραγματικότητα κατασκευάζεται ανά πάσα στιγμή από εμάς τους ίδιους. Την απάντηση στο ερώτημα ‘πώς;’ δεν μπορώ να την δώσω. Τουλάχιστον σε συλλογικό επίπεδο. Ο καθένας από μας ξέρει. Γι’αυτό τουλάχιστον δεν μπορώ να μιλήσω για σχολή Μαγείας με την κλασσική έννοια και δεν νομίζω ότι ταιριάζει καν ο όρος.
Η αντίδραση απέναντι στο τότε κατεστημένο είναι δεδομένη. Παρόλα αυτά όμως η στάση του Spare και άλλων έφερε αλλαγές στο πώς αντιλαμβάνεται κανείς τη σχέση μεταξύ αιτίου και αποτελέσματος. Σχέση που τείνει να ανεξαρτητοποιηθεί από τα τυπικά και πλέον καθορίζεται απο τα προσωπικά όρια.

Τι με έκανε όμως να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα; Όσο αστείο κι αν ακούγεται δεν είναι άλλο από κάποια γκραφίτι στους δρόμους της Αθήνας. Δεν ξέρω αν πρόκειται για γκραφίτι, ταγκς ή κάτι άλλο. (Με τον όρο ταγκς (Tags) αναφέρομαι στις διάφορες υπογραφές με σπρέυ που συνήθως διαβάζονται ανάποδα).
Την ίδια περίοδο έτυχε να πέσει στα χέρια μου ένα άρθρο για τις μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες και τον τρόπο που εξαπλώνονται. Το σύμβολο καθεμιάς από αυτές παίζει μεγάλο ρόλο στην εξάπλωση, καθώς συμβάλλει στην αναγνωρισημότητα τόσο σε διαφορετικό τόπο όσο και σε διαφορετικό χρόνο και από διαφορετικά τμήματα πληθυσμού. Θεωρώ ότι η δύναμη του συμβόλου είναι πολυ ισχυρή καθώς η επανάληψη του ως εικόνα πλέον (ακόμη και αν εμπεριέχει λέξεις) έχει την δυναμική να εντυπώνεται στο υποσυνείδητο συμβάλλοντας έτσι στην εγκαθίδρυση της εταιρίας ως μέρος της πραγματικότητας.
Αν η εταιρία τείνει να αναχθεί σε αυτόνομο οργανισμό τότε τι ρόλο παίζει το σύμβολό της σ’ αυτήν την ιστορία ; Και μήπως μπορεί να γίνει λόγος για κάποιο ‘αντίδοτο’ (υπό μορφή συμβόλου) απέναντι σ’ αυτόν τον οργανισμό ; Και μάλιστα σε δόσεις που αντιστοιχούν στον ρυθμό εξάπλωσής της ;
Η επανάληψη λοιπόν του εαυτού της εταιρίας (αυτοομοιότητα) σε διαφορετικό τόπο και χρόνο μου θύμισε αραιά κάποια πράγματα που είχα διαβάσει για την θεωρία του Χάους όπως αυτή αναπτύχθηκε σε επιστημονικό επίπεδο. Έκανα αυθαίρετα τον συσχετισμό με την Χαοτική μαγεία που μόνο ως λέξεις την ήξερα και έπεσα επάνω σε sigils (σφραγίδες από το λατινικό signum νομίζω) και τεχνικές κατασκευής τους. Σύμβολα για προσωπική κυρίως χρήση αλλά η λογική τους παραπέμπει σε αυτά που έγραψα στον πρόλογο.
Νιώθοντας ότι κάπου έδεναν όλα αυτά, αποφάσισα να ανοίξω αυτό το τόπικ.

Ελπίζω αν βέβαια υπάρχει ενδιαφέρον σε παράθεση απόψεων από όλους τους χρήστες. Ευχαριστώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 02:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


τωρα μουρθε δευτερο κοαν, για πολυ προχωρημενους: πως θα απαντουσε ο μαγος Χουϊτσολ για να να δειξει τι ειναι, αν τον αποκαλουσαν με ενα ονομα που δεν γνωριζει καν?



"Είμαι μύστης ρε ψαρούκλες" !!!


Γιώργος
.............Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 16:40:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

quote:

τωρα μουρθε δευτερο κοαν, για πολυ προχωρημενους: πως θα απαντουσε ο μαγος Χουϊτσολ για να να δειξει τι ειναι, αν τον αποκαλουσαν με ενα ονομα που δεν γνωριζει καν?

Γιώργος

"Είμαι μύστης ρε ψαρούκλες" !!!



εγω λεω οτι θα τον μπουκωνε με λοφοφορα γουιλιαμσι να δει μονος του τι ειναι...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 22:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατ'αρχας να χαιρετησω
Γεια σας.


Θα σας παρακαλουσα για να ειναι δυνατη η συζητηση να ειστε σαφεστεροι.

quote:
Γιώργος
το ΠΑΝ ή ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΝ

Δεν διευκρινιζεις τι παν και που.
Ουτε απο που παν και γιατι.
Αυτο το θεωρω προσβλητικο.


quote:
τωρα μουρθε δευτερο κοαν, για πολυ προχωρημενους: πως θα απαντουσε ο μαγος Χουϊτσολ για να να δειξει τι ειναι, αν τον αποκαλουσαν με ενα ονομα που δεν γνωριζει καν?

1)Αν και δεν τον ξερω , τι σε κανει να νομιζεις πως ηξερε τι θα πει Χουιτσολ και γιατι;
Ποιος ξερει ΔΗΛΑΔΗ who its all ???? Ενα ονομα ειναι.

2)Ενα κανο ερχεται απο την θαλασσα ,ενα κοαν απο που;

quote:
και φυσικα εχω μια ερωτηση (προς ολους) για την οποια γνωριζω την απαντηση, αλλά θαπρεπε να προβληματισει: πως γινεται καποιος μαγος του Χαους και πως εμεις ξεχωριζουμε αυτον που πραγματι το βιωνει, απο αυτον που νομιζει οτι ειναι και κανει "ο,τι θελει" για ικανοποιησει το Εγω του?



1)Του κανεις το τεστ του μαγου του χαους και αν γραψει καλα απορριπτεται.
ego ομως θα πετυχαινα αποτυγχανοντας και θα την παταγες.

2)Θα αφηνες πισω απο την πορτα ενα καλαμι (κατα προτιμηση οχι συρτης).Αν το εβρισκε και πηγαινε για ψαρεμα ,καλως .
Αν ομως το καβαλαγε και εφευγε πετωντας μακρυα (δεν εχει σημασια ποσο),παιρνοντας και το αλεξιπτωτο,τοτε κακως.

3)Αν τα εκανε και δεν τα εκανε ολα μαζι χωρις να ειναι εκει ,ε τοτε θα ηταν το ιδιο το χαος αυτοπροσωπως.Φυσικα τοτε θα επαιρνε αριστα στο ανυπαρκτο τεστ που θα του εβαζε το τιποτα που καπου καπου γινεται κατι σαν και μας.

Μετα και το τριτο σχολιο καταλαβαινετε πως οι ασαφειες δεν εχουν θεση σε αυτο το forum.

4)Θα ειχε αυτο το αποχαυνωμενο βλεμμα του μουροχαυλου που μονο η αντανακλαση του χαους προσφερει.


Φιλε κοντρολ απο απολυτο σεβασμο προς το θεμα δεν εχω να καταθεσω κατι αφου δηλωνω αγνοια ως προς τις τεχνικες και τις διδασκαλιες.
Αλλα οποτε νομιζω πως μιλαμε για κατι που λατρευω μου βγαινει ετσι μην το παρεξηγησεις.

Φιλικα παντα


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2006, 23:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πόσο «wise» είναι το art και πόσο «art» το wise;

In my opinion: συμφωνώ με την διαφωνία του JBG.

ΠΑΝ > http://www.holymtn.com/tea/Japanesetea.htm
ΚΑΤ > πυρόχρους

((What's your opinion, μαγόπουλο;!;))

«Νο method», «No hands!» just MindSelfControl.
NO LOGO_M©ZΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wendigo
Μέλος 3ης Βαθμίδας


561 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 00:45:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wendigo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ, με διαφωνίες ή χωρίς, με κοάν ή με tags, με μύστες εκ Σιβηρίας ή με ηδονοθήρες δημιουργούς μαγικών σχολών παρατηρώ [χαμογελώντας] το εξής:

Όπου μυρίζει ένας συγκεκριμένος μυστήριος άνεμος εδώ "έσω", καλούνται από το υπερπέραν (ή υπερδώθε ή απ'όπου μονάζει έκαστος) και ξανασυναντούνται οι "συνήθεις ύποπτοι" μαζί με νέες ξέμπαρκες φιγούρες, τεϊοπότες και αλήτες του Ντάρμα για να τιμήσουν τον Υπαρκτό Σουρεαλισμό.
Πίνω στην υγειά σας, αλητήριοι, παλιοί και νέοι φίλοι...

Επί πλέον:

quote:
Τι με έκανε όμως να αναφερθώ στο συγκεκριμένο θέμα; Όσο αστείο κι αν ακούγεται δεν είναι άλλο από κάποια γκραφίτι στους δρόμους της Αθήνας. Δεν ξέρω αν πρόκειται για γκραφίτι, ταγκς ή κάτι άλλο. (Με τον όρο ταγκς (Tags) αναφέρομαι στις διάφορες υπογραφές με σπρέυ που συνήθως διαβάζονται ανάποδα).
Την ίδια περίοδο έτυχε να πέσει στα χέρια μου ένα άρθρο για τις μεγάλες πολυεθνικές εταιρίες και τον τρόπο που εξαπλώνονται. Το σύμβολο καθεμιάς από αυτές παίζει μεγάλο ρόλο στην εξάπλωση, καθώς συμβάλλει στην αναγνωρισημότητα τόσο σε διαφορετικό τόπο όσο και σε διαφορετικό χρόνο και από διαφορετικά τμήματα πληθυσμού. Θεωρώ ότι η δύναμη του συμβόλου είναι πολυ ισχυρή καθώς η επανάληψη του ως εικόνα πλέον (ακόμη και αν εμπεριέχει λέξεις) έχει την δυναμική να εντυπώνεται στο υποσυνείδητο συμβάλλοντας έτσι στην εγκαθίδρυση της εταιρίας ως μέρος της πραγματικότητας.
Αν η εταιρία τείνει να αναχθεί σε αυτόνομο οργανισμό τότε τι ρόλο παίζει το σύμβολό της σ’ αυτήν την ιστορία ; Και μήπως μπορεί να γίνει λόγος για κάποιο ‘αντίδοτο’ (υπό μορφή συμβόλου) απέναντι σ’ αυτόν τον οργανισμό ; Και μάλιστα σε δόσεις που αντιστοιχούν στον ρυθμό εξάπλωσής της ;

Αυτό το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον. Και θυμάμαι τον Γουίλιαμ Γκίμπσον να περιγράφει τις κτηνώδεις πολυεθνικές ("ζαϊμπάτσου") σαν ένα νέο σύνθετο είδος ζωής, όντα-γκεσταλτ, με την ίδια έννοια που είναι ορθότερο να θεωρούμε αυτόνομο οργανισμό την κυψέλη παρά τη μέλισσα.

[Και -εννοείται: ευγνωμοσύνη]

"No Hands" Wendigo (wanted dead, $1000 reward), αλλά με κάμποσες ασάφειες που -σαν τους καλούς!- χωράν παντού...

No Method, No Guru, No TeacherΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 02:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

wendigo

Χμμμ, με διαφωνίες ή χωρίς, με κοάν ή με tags, με μύστες εκ Σιβηρίας ή με ηδονοθήρες δημιουργούς μαγικών σχολών παρατηρώ [χαμογελώντας] το εξής:

Όπου μυρίζει ένας συγκεκριμένος μυστήριος άνεμος εδώ "έσω", καλούνται από το υπερπέραν (ή υπερδώθε ή απ'όπου μονάζει έκαστος) και ξανασυναντούνται οι "συνήθεις ύποπτοι" μαζί με νέες ξέμπαρκες φιγούρες, τεϊοπότες και αλήτες του Ντάρμα για να τιμήσουν τον Υπαρκτό Σουρεαλισμό.
Πίνω στην υγειά σας, αλητήριοι, παλιοί και νέοι φίλοι...



τοχουν οι περιπλανωμενοι το να συναντιωνται χωρις ραντεβου, ειτε σε οασεις, ειτε σε σταυροδρομια

πινω στην υγεια σας κι εγω, απ το κρασι της Καρδιας, και χαιρετω το "νεο αιμα"

quote:

Και θυμάμαι τον Γουίλιαμ Γκίμπσον να περιγράφει τις κτηνώδεις πολυεθνικές ("ζαϊμπάτσου") σαν ένα νέο σύνθετο είδος ζωής, όντα-γκεσταλτ, με την ίδια έννοια που είναι ορθότερο να θεωρούμε αυτόνομο οργανισμό την κυψέλη παρά τη μέλισσα.



ειναι το ζητουμενο για το υπαρχον συστημα και προϋποθετει την μειωση της συνειδησης της ατομικοτητας, κατι για το οποιο προσπαθει με καθε τροπο


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2006, 03:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ή μαγεία του Χάους δεν είναι κανένα διαφορετικό σύστημα μαγείας όσο συμπεριφορά (attitude) απέναντι σε αυτή ….
…. το αρχικό όνομα είναι μαγεία των αποτελεσμάτων (results Magick)

Δηλ … Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να μιξάρεις οποιαδήποτε συστήματα .. νομίζεις ότι θα πετύχει τον σκοπό σου και θα σου φέρει τα αποτελέσματα που επιθυμείς

όπως παλιά ο Σαμανός που δεν είχε τις πολυτέλειες των “Μυστικών αρχηγών” των Ταγμάτων …των “Μαγικών βιβλίων” με super duper μυημένους και μεγάλους Δασκάλους και προσπαθούσε μόνος του να δημιουργήσει μια πρωσοπική σχέση με το “αόρατο” ώστε να έχει μία λειτουργική σχέση

Έτσι σήμερα οι Μάγοι του Χάους που έχουν βέβαια όλη αυτή την “πολυτέλεια” αλλά και πολύ "σαβούρα" …ψάχνει Για να βρει αυτό που λειτουργεί για αυτόν και να δημιουργήσει μια δικιά του σχέση με το Σύμπαν και το Ασυνήδειτο …

καταβάθος πιστεύω ότι όλοι μας που ασχολούμαστε με το Εσω ακόμα και εάν ανήκουμε στο ένα ή το άλλο σύστημα/ δοξασία ότι θα έχουμε μία τάση Χάους – ίσως μίας τόσο δα μικρής αιρετικής άποψης που απλά λειτουργεί “ τόσο καλά” με μάς …..note to myself χμ..ενδιαφέρον θεματάκι αυτό


Οι βασικοί άξονες είναι ….
τα προσωπικά σου μαγικά σύμβολα / σφραγίδες (Sigils) - προσωπικό αλφάβητο επιθυμιών και “αξιών” …… εάν είναι να έχεις μία προσωπική σχέση με τον Σύμπαν Ασυνείδητο … να μην έχει και μία δικιά σου ιδιαίτερη προσωπική γλώσσα για να επικοινωνείς μαζί του ….. και εδώ είναι που βοηθάει ο Σπαίρ

και το πιστεύω σαν εργαλείο για να πετύχεις κάτι…… όχι ο σκοπός..

. έχετε προσέξει ποτέ .. πώς όλοι λένε πάντα ότι τα πιστεύω τους είναι τα σωστά και τα αληθινά … και τα καλύτερα … μα φυσικά και είναι ...
Έχοντας όμως ορισμένα πιστεύω (δεν εξετάζουμε εάν είναι αληθινά ή όχι) έχεις βέβαια και τα αντίστοιχα αποτελέσματα …. Και είναι αυτή την σχέση που εκμεταλλεύεται ο μάγος του Χάους ……….. Το πιστεύω είναι η προσοχή – θέαση που διαθέτουμε στον χαοτικό κόσμο του Ασυνειδήτου

και αυτή την προσοχή προσπαθούμε (με το συνειδητό δεν μπορείς να κάνεις και πολλά ) με τα δικά μας (αλλά και δανεισμένα να είναι το ίδιο κάνει) σύμβολα - τεχνικές να κάνουμε την μαγεία μας να δουλέψει ….... γιατί μαγεία που δεν δουλεύει δεν είναι παρά wishful thinking

αλλά αν και μας πήρε πόσα χρόνια να αλλάξουμε την εικόνα του ορατού κόσμου από καλοκουρδισμένο Νευτωνικό ρολόι σε ποιο σχετικό - ποιο κβαντικό Χαοτικό …

ακόμα δεν έχουμε αλλάξει (παρόλο που αρχαιότεροι από εμάς μιλάγανε για την ρευστότητα του) την εικόνα για το "αόρατο" …

Γιώργος
«Μάστα»? …. «και ποια είναι ή διαφορά μας με τους Ισουητες» … ρώτησε ο νεαρός με το σκράφυ λοοκ … «μα εμείς έχουμε τις Γυναίκες μαζί μας» απάντησε ο καλοντυμένος μυημένος Β.Π
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

κοντρολ
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2006, 02:23:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους κοντρολ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα παραθέσω δυο παραδείγματα που νομίζω ότι προσδιορίζουν λίγο την σχέση μου με το ‘Αόρατο’ .

Στο πρώτο παράδειγμα τα δεδομένα είναι τα εξής :
Μια απόσταση μήκους ενός μέτρου και ο όρος να διανύουμε με ένα βήμα κάθε φορά το μισό της εναπομείνουσας απόστασης μέχρι να φτάσουμε στο τέλος.
Δηλαδή στο πρώτο βήμα 50 εκατοστά, στο δεύτερο 25, στο τρίτο 12,50 κ.ο.κ.


Είναι φανερό ότι διανύοντας κάθε φορά το μισό της απόστασης θα τείνουμε ασυμπτωτικά προς το τέλος χωρίς ποτέ όμως να το προσεγγίζουμε. Το άπειρο βρίσκει τη θέση του μέσα στο πεπερασμένο.

Στο δεύτερο παράδειγμα θα ανεβάσω κάποιες εικόνες που στην ουσία είναι γραφικές απεικονίσεις μαθηματικών εξισώσεων.
Η συγκεκριμένη έχει ονομαστεί ‘set Mandelbrot’ πρς τιμήν
του Benoit Mandelbrot μαθηματικού και εμπνευστή της θεωρίας των fractals. Περισσότερο θα βοηθήσει πιστεύω το παρακάτω link:

http://www.physics4u.gr/chaos/chaos4.html


Εικόνα 1 ( Το set Mandelbrot oλόκληρο)


Εικόνα 2 (Πρώτο Zoom In)


Εικόνα 3 (Δεύτερο Zoom In)


Eικόνα 4 (Τρίτο Zoom In )


Eικόνα 5 (Τέταρτο Zoom In)


Εικόνα 6 (Πέμπτο Ζοοm In)


Κατ’αρχήν το προγραμματάκι που φτιάχνει αυτές αλλά και άλλες όμορφες εικόνες λέγεται Fractal Explorer και μπορείτε δωρεάν να το κατεβάσετε από το site :

http://www.eclectasy.com/Fractal-Explorer/index.html

Αυτό που έκανα ξεκινώντας από την πρώτη εικόνα είναι διαδοχικές μεγεθύνσεις πλησιάζοντας όλο και περισσότερο προς κάποιο σημείο, συγκεκριμένα στην περιοχή των ορίων ανάμεσα στο σχήμα και το εξωτερικό κενό.

Καθώς λοιπόν πλησιάζω μεγαλώνοντας συνεχώς την κλίμακα η δομή που μου αποκαλύπτεται αντί να ξεκαθαρίζει γίνεται ολοένα και πολυπλοκότερη.

Βλέποντας ξανά την πρώτη εικόνα αυτό που έχω μπροστά μου είναι ένα σχεδόν καθαρό συμμετρικό σχήμα με σχεδόν καθαρά όρια.

Με διαδοχικές όμως μεγεθύνσεις στην περιοχή των ορίων βλέπω νέες διακλαδώσεις και σχηματισμούς που επαναλαμβάνονται, να ξεπηδούν σε ολοένα και μεγαλύτερη κλίμακα χωρίς όμως να καταφέρνω να αγγίξω το εξωτερικό κενό που το περιβάλλει.

Ένα λεπτοφυές μοντέλο σαν μια καλοπλεγμένη δαντέλα, σαν το σημείο που το κύμα της θάλασσας αγγίζει την άμμο της στεριάς.

Πώς μπορώ να μιλήσω για όρια ‘άσπρου – μαύρου’ μπροστά σε τέτοιες παραστάσεις γεμάτες με παράξενες γωνίες και καμπύλες της μαγείας του Χάους ;


Που θέλω να καταλήξω μέσα από τα παραπάνω
παραδείγματα ;
Μα στο ότι το Άόρατο’ βρίσκεται δίπλα μας και ανάμεσά μας.
Αυτήν εδώ τη στιγμή.
Και ίσως ευκολότερα να αποκαλύπτονται τα ίχνη του παρά η παρουσία του.

Ίχνη που παρ – ακολουθώντας τα είναι περίπου σαν να ενώνεις τελίτσες σε ένα ταμπλώ μέχρι να σου αποκαλυφθεί ολόκληρο το σχήμα. Τελίτσες χωρίς αύξοντα όμως αριθμό, αταξινόμητες και με διαδικασία σχεδόν ενστικτώδικη.

Σημαντικό θα έλεγα ότι είναι το σημείο της διαδικασίας όπου κάτι αρχίζει να διακρίνεται αραιά. Τα υπόλοιπα ακολουθούν σχεδόν καταλυτικά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2006, 02:58:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλ … Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και να μιξάρεις οποιαδήποτε συστήματα .. νομίζεις ότι θα πετύχει τον σκοπό σου και θα σου φέρει τα αποτελέσματα που επιθυμείς".

Αυτό ακούγεται σωστό όσον αφορά τον πυρήνα της σκέψης και της αποδοχής ότι η "Μαγεία" βρίσκεται μέσα μας ,παντού και γύρω μας.

Σίγουρα καθώς όλα εξελίσσονται έτσι και οι μέθοδοι ανάδειξης της Θεικής φύσης εντός μας θα έπρεπε να αποφλοιωθούν απο θρησκευτικές και άλλες επικαλύψεις κουλτούρας,βιοθεωρίας,τελετουργικών τυπικών κτλ.

Και έτσι θα φτάναμε κάποια στιγμή στη Χαοτική σκέψη και πρακτική αλλά μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο απλά καθώς το συλλογικό ασυνείδητο περιέχει πληροφορίες που έχουν χαραχτεί βαθιά μέσα του σχεδόν ανεξίτηλα. Τόσο που οι διάφοροι ενασχολούμενοι αποκρυφιστές οποιουδήποτε συστήματος αποφεύγουν να χρησιμοποιήσουν λύσεις απο άλλα συστήματα καθώς τα αποτελέσματα που θα προκύψουν δεν θα είναι πεπερασμένης υφής αλλά χαοτικά και απρόβλεπτα.

Ενδιαφέρουσες είναι και οι απόψεις του παγκοσμίως γνωστού Phil Hine που για πολλούς αποτελεί τον πατέρα του Chaos Magick. O Phil Hine τα δοκίμασε όλα για να έχει άποψη απο Σαμανικές μεθόδους, Νεκρονόμικον, Θελημικές μεθόδους (Crowley), παραδοσιακές (Goetia-"Σολομωνική") κτλ για να βγάλει συμπερασμα και να τα συγκεράσει όλα απλά σε ένα σύστημα. Δεκτόν. http://www.philhine.org.uk

Τα αποτελέσματα όμως δεν είναι πάντοτε τα ποθούμενα όταν παίζεις με παραδοσιακά δουλεμένα συστήματα που έχουν σμιλευτεί αιώνες τώρα στο συλλογικό ασυνείδητο και τα διάφορα αόρατα πεδία κατ αλλους.

Εκεί οι αρχαίες σκέψεις ή οι μεσαιωνικοί διαλογιστικοί-τελετουργικοί αυνανισμοί απο κάποιους μαγγανευτές έχουν πάρει πιά υποστάσεις, τέτοιες που η σύνδεση με κομμάτια του είναι μας μπορεί να μας φέρουν σε χοντρό πρόβλημα λόγω της αδυναμίας μας να έρθουμε σε επαφή με κρυμμένα μικροκοσμικά κομμάτια του εαυτού μας ("δαίμονες"), πόσο περισσότερο με τη μακροκοσμική πλευρά τους η οποία είναι η συλλογική, αυτή όλων των ανθρώπων, ο βιβλικός Μαμμωνάς ο δαίμονας της φιλοχρηματίας είναι αυτή η αίσθηση του να πατήσει κάποιος επι πτωμάτων για να τα κονομήσει πολλαπλασιασμένη με τα δισεκατομμύρια ανθρώπων που την νιώθουν.

Αυτός λοιπόν που θα επικαλεστεί αυτήν την φιλοχρηματία π.χ είτε το κάνει με το Σολομωνικό σύστημα και την αποκαλέσει Μαμμωνά έξω απο τον κύκλο του είτε με κάποιο άλλο σύστημα πρέπει να έχει κότσια για να αντιμετωπίσει ένα απο τα χειρότερα κομμάτια του εαυτού του και όχι μόνο.
Ισως το καταφέρει και αισθανθεί για λίγο Mάγος ,ίσως και όχι και τραβήξει για Δρομοκαίτιο μεριά ή για Γενικό Κρατικό άν έχει αδύνατη καρδιά ή να δεί και τα ραδίκια ανάποδα εάν πιστεύει ότι το υποσυνείδητο του είναι κάτι σαν τον καθημερινό του Νού γεμάτο απο σκέψεις Μαμ,κακά,νάνι,τουτού,βόλτα,φράπα κτλ και ότι είναι εξίσου εύκολο να το ξεκλειδώσει όπως την πόρτα του σπιτιού του .

Οι παλαιοί Μάγοι ήξεραν την Τέχνη της βίαιας ψυχολογικής εξώθησης συμπλεγμάτων και της ταύτισης της ατομικότητας τους με το Ολον του συλλογικού ασυνείδητου. Οι νεότεροι που πειραματίζονται συχνά αντιμετώπισαν δυσκολίες καθώς έγραψαν στα παλιά τους παπούτσια εντελώς την παράδοση και κινήθηκαν απο το μηδέν εξ ολοκλήρου.

Προσωπικά πιστεύω ότι ο νεωτερισμός θα έπρεπε να συνυπάρχει με την παράδοση και ότι ένα σύστημα θα πρέπει να δουλεύεται στην ολότητα του παραδοσιακά απο την θεωρητική και πρακτική πλευρά του κοιτώντας παράλληλα εάν υπαρχουν επιστημονικές ή νεωτερες ψυχολογικές βάσεις να το στηρίζουν για να μην γείρει η πλάστιγγα στο απολύτως Χαοτικό του ανεξέλεγκτου πειραματισμού ο οποίος μπορεί να γίνει επικίνδυνος υπο συνθήκες. Οσο για τα υπόλοιπα όσο υπάρχουν επιστημονικες "αυθεντίες" οι οποίες δεν έχουν δημιουργήσει τις συνθήκες κατ ιδίαν για να βιώσουν αυτο που κρίνουν τότε μας έρχεται στη θύμηση το ρητό "Εξω απ το χορό, πολλά τραγούδια λένε". Βέβαια υπάρχει και η άλλη πλευρα των ανθρώπων που ανοίγουν το καπώ του αυτοκινήτου τους βράδυ και βλέπουν τον γαλαζωπό διαρρέοντα σπινθήρα απο το τρις φθαρμένο μουζοκαλώδιο και νομίζουν ότι τους έχουν ματιάσει. Και οι δύο πλευρές θέλουν δουλειά κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Αυτό δεν ακούγεται παλαβό καθώς οι παλαιότεροι ελεγαν ότι ο αποκρυφισμός του σήμερα είναι η επιστημη του αύριο. Κάποτε στην Αιγυπτο το να γράφεις θεωρούνταν "μαγικό" και λίγοι μόνο ήξεραν και αυτό μέσα στα ιερατεία και στην αυλή του φαραώ.

Οι σημερινές αναμίξεις τύπου λίγο Τάντρα,λίγο Σαμανισμός, λίγο Φένγκ Σούι, λίγο γιόγκα, λίγο Καββαλιστική τελετουργία,λίγο Σολομωνική Μαγεία, λίγο Γουικανική-δρυιδική επίκληση, λίγο Χαοτική μαγεία, λίγο Βουντού κτλ κτλ κάθε άλλο παρά βοηθούν παρά στο να κάνουμε μία κατηγορία του στύλ "Chaotic" New Age ,και πάλι κατά την ταπεινή μου γνώμη.

Οι εμπειρίες του Χαοτικού Phil Hine με ένα παλιό σύστημα όπως π.χ το "Σολομωνικό" υπάρχουν στο παρακάτω λίνκ και είναι εξαιρετικά εδιαφέρουσες απο πρακτικής πλευράς καθώς εντρύφησε παντελώς αμύητος στις πρακτικές της αφού διάβασε τα σχετικά βιβλία και θέλησε να προσαρμόσει το Σολομωνικό σύστημα στα σημερινά δεδομένα.

http://www.philhine.org.uk/writings/sp_goetiarep.html

O Phil γράφει απλά με αμερόληπτο στύλ όπως συνηθίζει. Τo site του επίσης βρίθει απο ενδιαφέροντα δικά του e-books και άρθρα πάνω στο Chaos Magick και όχι μόνο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/07/2006, 01:51:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην υγεια σας απο την ιδια κουπα και απο μενα Αγνωστοι Φιλοι.

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2006, 03:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι σημερινές αναμίξεις τύπου λίγο Τάντρα,λίγο Σαμανισμός, λίγο Φένγκ Σούι, λίγο γιόγκα, λίγο Καββαλιστική τελετουργία,λίγο Σολομωνική Μαγεία, λίγο Γουικανική-δρυιδική επίκληση, λίγο Χαοτική μαγεία, λίγο Βουντού κτλ κτλ κάθε άλλο παρά βοηθούν παρά στο να κάνουμε μία κατηγορία του στύλ "Chaotic" New Age ,και πάλι κατά την ταπεινή μου γνώμη.


Μπορείς να κάνεις και Chaotic Old Age έαν αυτό βοηθάει, και έχει αποτελέσματα


Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις ...

τι ρόλο θα μπορούσε να παίξει η «παράδοση» σε μία φύση όπου «υπάρχει έμφυτη η Μνήμη» .. … όπως μας λέει το άρθρο του Rupert Sheldrake - (ΝΕΑ Esoterica 2006)
Είναι ή πρόσβαση μας σε αυτή την μνήμη – Γνώση όπου θα πρέπει να γίνει μέσω της παράδοσης …?με μια ιεραρχία …? με κάποια διαδοχή (θα φας και εσύ, όταν έρθει η σειρά σου ) …. Με κάποια «συνήθεια»…?

οι νόμοι του Αοράτου σχηματίστηκαν πλήρως την στιγμή της δημιουργίας τους ?
ή είναι και αυτοί αποτέλεσμα "συνήθειας"...?

Η παράδοση, μόνο και όταν λειτουργεί… φυσικά

… αλλά τι είναι αυτό που την κάνει και λειτουργεί … και τι θα την κάνει λειτουργήσει μια μένα ..? μήπως το πιστεύω ότι υπάρχουν τελικά «δάσκαλοι» «μυημένοι» «γκουρού» και όλοι όπου κρατούν τα κλειδιά της πρόσβασης σε αυτή την μνήμη ..

Γιώργος
....100% Compensation σε είδος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 03:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Μπορείς να κάνεις και Chaotic Old Age έαν αυτό βοηθάει, και έχει αποτελέσματα

Αν δεν θίγονται κοσμικοί νόμοι όπως και να το ονομασεις το σύστημα εάν ειναι λειτουργικό θα είναι και πρακτικό.

quote:
τι ρόλο θα μπορούσε να παίξει η «παράδοση» σε μία φύση όπου «υπάρχει έμφυτη η Μνήμη» .. … όπως μας λέει το άρθρο του Rupert Sheldrake - (ΝΕΑ Esoterica 2006)]

Αν με βοηθούσες λίγο να βρώ το άρθρο να έχω άποψη ευχαρίστως να το σχολιάσουμε.

quote:
Είναι ή πρόσβαση μας σε αυτή την μνήμη – Γνώση όπου θα πρέπει να γίνει μέσω της παράδοσης …?με μια ιεραρχία …? με κάποια διαδοχή (θα φας και εσύ, όταν έρθει η σειρά σου ) …. Με κάποια «συνήθεια»…?

Τι θα φάω άραγε , μιάμ μιάμ γλύφομαι απο τώρα κι ας μην ήρθε η σειρά μου. Τα άπειρα πόδια χιλιάδων μυημένων που τα πλήγιασαν στον αόρατο κόσμο έχουν κάνει άπλετη και ακίνδυνη την πρόσβαση για μας καθώς άφησαν πίσω τους χάρτες και οδοδείκτες των αόρατων πεδίων. το να κινηθεί κανείς χαοτικά είναι εφικτό αλλά ενέχει και περισσότερους κινδύνους.

Καλύτερα είναι να κατανοηθούν οι βασικές αρχές πίσω απο κάθε σύστημα και να αποφλειωθεί αυτό απο τα περιφερειακά του , κάτι όμως που στη θεωρία μοιάζει εύκολο,στην πράξη όμως???.

Οσον αφορά τη συνήθεια συζητούσα πρόπερσι με έναν τύπο απο την Αιτή και του λέγα για μία κυρία η οποία δουλευει με κάποια οντότητα μέσω χυμένου λιωμένου μόλυβδου σε νερό παρατηρωντας τα σχήματα.

Το ίδιο είπε και ο Αιτινός κάνουν στην ντόπια βουντού πρακτική αλλά με κερί σε νερό και όπως μου τόνισε πολύ σωστά ότι συγκεκριμένες πρακτικές έχουν εδραιωθεί πολύ καλά ως σαβουάρ βίβρ στα άλλα πεδία και είχε δίκιο. Π.χ ο Δρυίδης δεν κάνει προσφορά στη φύση στο κελάρι του σπιτιου του, θα οδεύσει για το βουνό. Ούτε ο σαμάνος θα το κανε. Ο Δυτικός Ερμητικός τελετουργός πιθανά να λειτουργούσε καλύτερα στο κελάρι ή σε απόμερο σταυροδρόμι ή σε ελάχιστες περιοχές του βουνού.

Μερικά πράγματα παραμένουν καλά πάντοτε ως παραδοσιακες λύσεις. Μία δίτροχη μοτοσυκλέτα στρίβει πολύ καλύτερα απ την τρίτροχη και το τετράτροχο quad μοιάζει αλλά δεν είναι πια μοτό.

Πιό καλα θα λειτουργήσει ένα πολυδουλεμένο τυπικό εξορκισμού-καθαγιασμού χώρου π.χ LBRP,Χριστιανικό ευχέλαιο κτλ παρά ένα δικό μας φτιαχτό το οποίο θα έκανε πολύ καιρό να λειτουργήσει στερούμενο συλλογικής δύναμης απο τις παγκόσμιες συνεχείς επαναλήψεις. Τώρα άν το πρώτο εκφυλιστεί σε χέρια ανάξιων (έφτασα να το δώ έως και σε gay pagan site και δεν εφταιγε το gay αλλά το συνοδευόμενο υλικό περιγραφής)τότε το τυπικό εκφυλίζεται.

quote:
οι νόμοι του Αοράτου σχηματίστηκαν πλήρως την στιγμή της δημιουργίας τους ?
ή είναι και αυτοί αποτέλεσμα "συνήθειας"...?

Προσωπική άποψη ότι οι πρώτοι είναι εγγενείς ενώ οι δέυτεροι ως αποτέλεσμα επίκτητοι απο το διαρκές νταραβέρι του ανθρώπου με το αόρατο.

quote:
Η παράδοση, μόνο και όταν λειτουργεί… φυσικά

… αλλά τι είναι αυτό που την κάνει και λειτουργεί … και τι θα την κάνει λειτουργήσει μια μένα ..? μήπως το πιστεύω ότι υπάρχουν τελικά «δάσκαλοι» «μυημένοι» «γκουρού» και όλοι όπου κρατούν τα κλειδιά της πρόσβασης σε αυτή την μνήμη ..


Η παράδοση λειτουργεί λόγω της επαναληψης και πιθανά λόγω κάποιας σπέσιαλ γνώσης που χάθηκε η προέλευση της εδώ και χιλιάδες χρόνια.

Το τι θα την κάνει να λειτουργήσει για σένα μόνο εσύ το ξέρεις. Πιθανά να είσαι ο νεωτεριστής πρωτοπόρος που θα την γράψει στα παλιά του παπούτσια εντελώς, πιθανά καλά θα κάνεις και θα δώσεις νέα φώτα, κατ εμέ σε αυτα τα μη υλικά πεδία ελοχεύουν κίνδυνοι, μπορούμε μόνο να μάθουμε απο τα απομνημονεύματα άλλων που έγλειψαν τις πληγές τους πρίν βρεθούμε σε μία πιθανά ίδια θέση και θα ήταν σοφότερο, καθώς άλλο ο χάρτης δίπλα στο τζάκι(θεωρία) και άλλο η ιχνηλασία στα παγωμένα ξεροβόρια των τοπίων της ψυχής(πρακτική)όπως έλεγε και η μακαρίτισσα η Fortune.


Αυτές οι μνήμες υπάρχουν ως φυλετικά αρχέτυπα και αυτό μάγεψε και τον Γιούνγκ στις έρευνες του. Εάν κάποιος δούλεψε εσωτερικά και σε κάποιες προηγούμενες ενσαρκώσεις θα βρεί τον δρόμο του (και τα κλειδιά-διαβατήρια)εάν έχει μία μακροχρόνια διατυπωμένη επιθυμία και ο γκουρού του μπορεί να είναι ο ανώτερος εαυτός του, ή και κάποιος ανθρώπινος ή μη πρώην συμπορευτής με μεγαλύτερη πείρα. Οι υπόλοιποι που θα τσαλαβουτήσουν για άσχετους λόγους και όχι για το Μεγαλο έργο, απλα θα είναι προσωρινά ακατάλληλοι και θα τους ξεράσει το σύστημα ή θα κάψουν τα δάχτυλα τους καθώς το αόρατο δεν ειναι παραλλαγή του Playstation για να περάσουμε με ενδιαφέρον το Σαββατοκύριακο.

Δεν αδικώ τη Χαοτική Μαγεία, είμαι ίσως "λίγο" επιφυλακτικός όσο π.χ κι ο φίλος jbg που θεωρεί παντελώς ανύπαρκτες και γελοίες τις πρακτικές των παλαιών Γριμορίων. Ο καθενας ξερει τι δουλεύει για αυτόν, καθώς όπως είχε πεί σε άλλο ποστ ο παραπάνω φίλος (και δράττοντας την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω την έκφραση) ,βλέπει απ τη δική του χαραμάδα.
Ολες όμως οι χαραμάδες συνθέτουν την πόρτα η οποία θα είναι η μία και μοναδική Αλήθεια. Αν πλενόταν μία γυναίκα πίσω απο την πόρτα και υπήρχαν 10 κλειδαρότρυπες και κάποιος έπαιρνε μάτι, σίγουρα απο κάθε τρύπα θα έβλεπε άλλα πράγματα, στη μία το πρόσωπο, στην άλλη το στήθος κ.ο.κ Μόνο η ορθάνοιχτη πόρτα θα απεκάλυπτε όλη την αλήθεια (η οποία θα μπορούσε να είναι και τραγική).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 08:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποτε λεμε πως λειτουργει κατι ; Υπαρχει η γνωση πως αυτο που βλεπουμε στην καθημερινοτητα ειναι μια πραγματικοτητα και την προεκτεινουμε με διαφορους τροπους και πλανα που εμεις η αλλοι φτιαξαμε.
Αν υποθεσουμε πως η χαρτογραφηση ειναι πληρης και βρεθουμε στην "πολυποθητη" Ρωμη (αφου εκει οδηγουν ολοι οι δρομοι κατα το ρητο) ,δεν θα ειναι η ρωμη των καρτποσταλ;
Που ειναι ο κινδυνος και γιατι χρειαζεται η Ιντεραμερικαν ποιος ειναι αυτος που φοβαται το αγνωστο και το κυριοτερο τι ψαχνει να βρει περιοριζοντας το;
Υπαρχει ελευθερια σε ολη αυτη την διαδικασια της ερευνας που σε τελικη αναλυση ανηκει στο χρονο;
Συσσωρευουμε νεα γνωση με σκοπο να απαλλαγουμε απο την παλια που πια δεν μας καλυπτει η για να προχωρησουμε στο ατελειωτο μονοπατι της ερμηνειας;


ΥΓ:Επειδη δεν καταλαβα καλα το παραδειγμα με τις κλειδαροτρυπες μπορεις να το αναπτυξεις λιγο με περισσοτερες περιγραφες;
Και ισως καμμια εικονα (1000 λεξεις η μια ) για να μην καθεσαι να γραφεις δηλαδη.

Φιλικα παντα

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 09:58:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν κοιταμε απο την πορτα παλι το περιοριζουμε.Η αληθεια ,Η αγαπη ,Το τιποτα δεν ειναι σχετικες εννοιες που περιοριζονται απο θεση και χρονο.Ειναι μια υπαρκτη κατασταση οπου το τωρα ειναι τιποτα και τα παντα ,παντου και πουθενα και την στιγμη που συνειδητοποιεις και θαυμαζεις γινεται κατι , καπου και δεν εισαι μερος του πια.
Η ερμηνεια του βασιζεται στην αναμνηση του και δεν ειναι το τωρα αυτο για το οποιο μιλαμε.
Η μονη χρησιμοτητα που βλεπω σε καθε προσπαθεια ειναι το σοκ της λογικης.Εκει τελειωνει η δουλεια της.


ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 17:17:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:

Δεν αδικώ τη Χαοτική Μαγεία, είμαι ίσως "λίγο" επιφυλακτικός όσο π.χ κι ο φίλος jbg που θεωρεί παντελώς ανύπαρκτες και γελοίες τις πρακτικές των παλαιών Γριμορίων.



αυτο που μου αρεσει στην μαγεια του χαους ειναι η καλλιτεχνικη φυση της και το οτι κατανοει αυτο που λεω και ξαναλεω: δεν παιζει ρολο το τελετουργικο αλλά ο ανθρωπος

διαφωνω ομως καθετα και οριζοντια και υπτια και με αυτην και με ο,τι αλλο εχει "σκοπο" κατι, για τι ο σκοπος προϋποθετει εγωισμο


αν ο μονος σκοπος μας ειναι η εναρμονιση με την Φυση και το Θειον, τοτε πρεπει να τον ξεχασουμε στην πορεια, γιατι για να ρευσεις με την Φυση και την συγχρονικοτητα πρεπει να εισαι χαλαρος, χωρις σκοπους ή επιδιωξεις

για την δικη μου αντιληψη ο ανθρωπος της γνωσης δεν επιδιωκει Τιποτα, δεν προσπαθει να ελεγξει Τιποτα, και φυσικα θεωρει τον εαυτο του Τιποτα


quote:

Ο καθενας ξερει τι δουλεύει για αυτόν, καθώς όπως είχε πεί σε άλλο ποστ ο παραπάνω φίλος (και δράττοντας την ευκαιρία να χρησιμοποιήσω την έκφραση) ,βλέπει απ τη δική του χαραμάδα.



αποκλειεται να ειπα οτι βλεπω απο χαραμαδα - απλα και μονο γιατι ως εχων ανιμιστικη αντιληψη εχω βγει απο την πορτα "εξω" στο Αγνωστο

αν την ανεφερα θα ηταν για να πω αυτο που ειπες και εσυ - ο καθενας εχει την δικη του οπτικη γωνια - το ζητουμενο ειναι να "βλεπεις" απο ψηλα, αποστασιοποιημενος ακομη κι απο τον εαυτο σου

δηλαδη να διευρυνεις την αντιληψη σου


ας κρινουμε απο τα αποτελεσματα: ανεφερα ποτε καποια τρομακτικη εμπειρια που βιωσα?

οχι, σε αντιθεση με τους σολωμονιστες και τους λοιπους που εχουν αναφερει παμπολλες


να αναφερω μια δικη μου εμπειρια?

ποσες πιθανοτητες εχει κανεις να σηκωσει το χερι του για να χαιρετησει μια μπλε ελεκτρικ λιβελουλη που συναντα σε ενα φυλλο, και αυτη να πεταξει και να κατσει στον αντιχειρα του?

πολλες αν δεν το επιδιωκει!

αστεια εμπειρια αφου δεν περιεχει δαιμονες, ε?

κι ομως το δεος μιας τετοιας στιγμης δεν περιγραφεται, οπως δεν περιγραφεται η θετικοτητα που εισπρατεις οταν το Πνευμα ενος ειδους εκδηλωνεται μεσα απο ενα μελος του και σου ανταποδιδει τον χαιρετισμο

ΥΓ. ξαναλεω οτι εμεις δημιουργουμε την πραγματικοτητα μας - το θεμα ειναι να εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερο ευρεια αντιληψη, ωστε να βλεπουμε μεγαλυτερο κομματι της πραγματικοτητας της Φυσης


ναστε καλα!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2006, 20:32:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Jonniebegood


Αν και δεν το σηκωνω να ξαναπιω μια κουπα στην υγεια ολων , για ολα οσα ειπες.
Για ολα κυριολεκτικα ομως.

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


254 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 19:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Χαιρετώ σας αγαπητοί φίλοι, και υψώνω και εγώ με την σειρά μου το Ποτήριον εις υγείαν σας!

ΧΑΟΣ και ΜΑΓΕΙΑ λοιπόν.
Θα προσπαθήσω να καταγράψω κάποιες -τι άλλο ... χαοτικές σκέψεις μου.

Δεν γνωρίζω τι ευαγγελίζονται αυτοί που αυτοαποκαλούνται "μάγοι του χάους" και δεν έχω διαβάσει τα προτεινόμενα site, εκτός από το ελληνικό το οποίο λέει χαριτωμένα πράγματα, διόλου όμως πρακτικά και εφαρμόσιμα. Θα ήθελα να ρωτήσω τον συντάκτη "Μιλτιάδη", ΜΕ ΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ νομίζει ότι μπορεί να έχει πρόσβαση στο ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟ ΧΑΟΣ; Νομίζει ότι μπορεί να φτάσει χωρίς να ακολουθήσει σταθερά μία συγκεκριμμένη Οδό; Και ας πούμε ότι μπορεί, ΤΙ θα κάνει εκεί, πώς θα "παίξει", θεωρεί τα ένστικτα ικανή και επαρκή συνθήκη για να δημιουργήσει;

Επιπλέον θαρρώ ότι χρειάζεται να γίνει μία διάκριση / διευκρίνηση. Η Μαγεία και το Χάος καταλαβαίνω ότι συνιστούν δύο διαφορετικές καταστάσεις. Η μία αφορά την Μαγεία του Χάους καθεαυτή, όπως εμφανίζεται στις πολύπλοκες χαοτικές φρακταλικές δομές και όπως αποτυπώνεται από τους καλλιτέχνες στη ζωγραφική, φωτογραφία, ποίηση κ.α. Σε αυτήν την περίπτωση το υποκείμενο (ο καλλιτέχνης) δεν επιδιώκει συνειδητά να επιδράσει ή να τροποποιήσει την κατάσταση του Χάους. Τώρα, το αν τελικά επιφέρει σε κάποιο επίπεδο μεταβολές, είναι θέμα προς συζήτηση.

Η δεύτερη είναι οι Μάγοι του Χάους, που μάλλον είναι το αντικείμενο αυτού του topic. Εν αντιθέσει με τους καλλιτέχνες, οι Μάγοι επιδιώκουν συνειδητά να επιδράσουν στο άμορφο και άπλαστο Χάος.

Αν δεχτούμε όμως ότι η ΜΑΓΕΙΑ του ΧΑΟΥΣ είναι η συνειδητή προσπάθεια να επιφέρω συγκεκριμένα αποτελέσματα σε κάποιο πεδίο, χρησιμοποιώντας το λεπτοφυές αιθερικό υλικό του Χάους, τότε επακόλουθα θα δεχτούμε ότι αυτού του είδους τη Μαγεία την εξασκεί ο Καθένας που εργάζεται ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΑ με τα ΑΙΤΙΑ και τον ΑΙΘΕΡΑ...
Αναγνωρίζω δηλαδή δύο απαραίτητα συστατικά. Το ένα είναι το άμορφο λεπτοφυές κβαντικό υλικό του Χάους, και το άλλο είναι ένα σκεπτόμενο ενσυνείδητο ον, και όχι ένα ενστικτώδες ον.
Ο ΝΟΥΣ, η Ιδέα, ο Σκοπός του όντος είναι αυτά που θα δώσουν μορφή στο άμορφο Χάος, θα δημιουργήσουν ό,τι έχει προαποφασιστεί, θα επιτελέσουν το Έργο της Μαγείας...

Θεωρώ τουλάχιστον ανόητο να πούμε ότι το ανωτέρω Έργο, όπως το αντιλαμβάνομαι και όπως το περιέγραψα, είναι προνόμιο των αυτοαποκαλούμενων "μάγων του χάους", ενώ δεν είναι δυνατό να γίνει από άλλες ομάδες που φέρουν άλλο όνομα. Αν θέλουμε να είμαστε ακριβείς, χρειάζεται να κατανοήσουμε τι ακριβώς σημαίνουν οι λέξεις "μαγεία του χάους", και από εκεί και πέρα να αποδώσουμε το Έργο σε αυτούς που πραγματικά το επιτελούν. Και που θαρρώ ότι δεν έχουν καμμία ανάγκη να το διαλαλήσουν στις αγορές!
Εκτός αυτού, όπως έδειξε ο κοντρολ με το παράδειγμα των πολυεθνικών, η μαγεία ασκείται γύρω μας και δίπλα μας κάθε στιγμή.

Αυτά ως πρός τη "Μαγεία" και το "Χάος", όπως τα αντιλαμβάνομαι προσωπικά και δίχως να γνωρίζω -και η αλήθεια είναι πώς ούτε και με ενδιαφέρει- τι πρεσβεύουν οι εξωτερικές θεωρίες των εμπνευστών διαφόρων τύπων μαγείας (χμμ.. μήπως η ίδια φλερτάρω περισσότερο με την εν λόγω θεωρία..;) .

Τα σέβη μου σε όλους,

Nada

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 02:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεν θίγονται κοσμικοί νόμοι όπως και να το ονομασεις το σύστημα εάν ειναι λειτουργικό θα είναι και πρακτικό.

Κοσμικοί νόμοι..!! χμ..!! προτιμώ το κοσμικές Συνήθειες…!!!


Το άρθρο μπορείς να το διαβάσεις εδώ …
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=7879&whichpage=2&ARCHIVE=

quote:
Τα άπειρα πόδια χιλιάδων μυημένων που τα πλήγιασαν στον αόρατο κόσμο έχουν κάνει άπλετη και ακίνδυνη την πρόσβαση για μας καθώς άφησαν πίσω τους χάρτες και οδοδείκτες των αόρατων πεδίων. το να κινηθεί κανείς χαοτικά είναι εφικτό αλλά ενέχει και περισσότερους κινδύνους.

Υπάρχουν τα άπειρα πόδια των χιλιάδων μυημένων , αλλά υπάρχουν και τα άπειρα στόματα χιλιάδων ανθρώπων που έχουν καταναλώσει ενθεογενή πολύ ποιο παλιά από τότε που αποφάσισε κάποιος να κάνει το πρώτο ritual … Όπου έχουν δημιουργήσει ένα μορφογεννητικό πεδίο - μνήμες – εμπειρίες (εγρηγορός?) πολύ παλιότερο και ποιο αρχαίο απο οποιαδήποτε οργανωμένη προσπάθεια στην θέαση του Αοράτου… - - υπάρχουν και αρχαιολογικές αποδείξεις …

Θες να δοκιμάσεις … ή , οι συνήθειες σου δεν το επιτρέπουν…?

Μαγεία των Αποτελεσμάτων ....παιδιά..!!! (results Magick) (“του Χάους” το βάλανε αργότερα γιατί ακούγεται cool)

Παράδειγμα…

Ο χριστιανός Ιερέας θα κάνει έναν γάμο (τελετουργικό) για να ενώσει ένα ζευγάρι … (στον δρόμο του Χριστούλη φυσικά ) ότι και αν μπορεί να σημαίνει αυτό

Ο μάγος του Χάους θα κάνει ένα Σίγκιλ (η και τελετουργικό αμαλάχει ) για να ενώσει ένα ζευγάρι όπου θα είναι ευτυχισμένο .. θα κάνουν 2 παιδιά (ένα αγόρι , ένα κορίτσι) ..θα έχουν ένα σπίτι στα Β.Π , ένα εξοχικό … ένα αμάξι 1600cc κ.λ.π κλπ..


Δηλ συγκεκριμένα αποτελέσματα … και εδώ είναι ή καινοτομία…. δεν κάνουμε ένα τελετουργικό με γενικά αποτελέσματα αλλά για να πετύχουμε “αυτό” …. Γι αυτό όταν κάνεις ένα Σίγκιλ προσπαθείς να εκφράσεις την επιθυμία σου όσο ποιο συγκεκριμένα γίνεται…

Και το κάνεις χρησιμοποιώντας οτιδήποτε νομίζεις ότι θα λειτουργήσει παίρνονταςς (αλλά και δημιουργώντας ) απο οπουδήποτε..!!!! Χαοτικά

Και είναι ποιο εύκολο πιστεύω έτσι… (τουλάχιστον για μένα)
…από το “δύσκολο μονοπάτι” του να ακολουθείς Ένα δρόμο , ένα σύστημα - βάζεις το κεφάλι κάτω και προχωράς σε μία ευθεία γραμμή… και πρέπει να κάνεις αυτό και εκείνο.. και φυσικά οι διάφοροι φοβεροί και τρομεροί κίνδυνοι που θα σε κάνουν να «φύγεις» από το μονοπάτι σου (που είναι το ΕΝΑ και το σωστό .… γιατί διαφορετικά δεν θα ακολουθούσες ..σωστά..?)

τώρα όσο αφορά το Εγώ και τον Εγωισμό που αναφέρει ο αγαπητός JBG …
και το Εγώ είναι ένα εργαλείο … Και είναι συνδεδεμένο με τα πιστεύω του καθενός ..

Στην συμπεριφορά της μαγείας του Χάους - γιατί θα επαναλάβω δεν είναι σύστημα – αφού μπορείς να κάνεις και τυπικά με γρημόρια εάν θες όπως ο phil hines στο παράδειγμα παραπάνω
ο μάγος μπορεί χρησιμοποιήσει ένα οποιαδήποτε σύστημα συμβολισμών.. και οποιαδήποτε προσωρινό πιστεύω για να πετύχει τα αποτελέσματα --- η αθευντικότητα των πιστεύω ή του συστήματος δεν έχει καμιά σημασία…
έτσι δημιουργείται και ένας βαθμός αποπρογραμματισμού... όπου πολύ γρήγορα καταλαβαίνεις ότι το ΕΓΩ δεν είναι παρά ένα illusion διαθέσιμο για το χρησιμοποιήσεις και να το αλλάξεις ανάλογα με την περιστάσεις

Η προσωπική εμπειρία μου so far με την Μαγεία του Χάους … έχει μία Ασσυριο Βαβυλωνιακή γεύση με δόση Γνωστικισμού και Νεοπλατωνισμού .. και ολίγον Σταρ Τρέκ που λειτουργεί μια χαρά για μένα. Και έχει τα αποτελέσματα που θέλω

Τώρα για το "μεγάλο Ερώτημα" ή το "μεγάλο Εργο" … (είμαι σίγουρος ότι οι περισσότεροι έχετε ένα .. (αλήθεια..? σκεφτήκατε ποτέ ότι μπορεί απλά να είναι το μεγάλο σας Εγώ που ρωτάει ή θέλει να κάνει εργο )–

(το παρόν)εγώ ντε έχει απο τέτοια καρντια μου
και εξακολουθώ να αισθάνομαι άνετα- just having fun κάνοντας αυτό που θεωρώ μαγεία ….
Εξάλλου έχω "δικαίωμα" μέχρι την τελευταία μου στιγμή να ¨μετανοήσω” όπως ακριβώς και ο Μέγας Κωνσταντίνος - Γνωστός Ρωμαίος αυτοκράτορας / Μάγος (και μη χριστιανός) οπού δημιούργησε ένα ωραιότατο αποτέλεσμα για τα "καλά" μας και "ταπεινά" μας Χριστιανόπουλα να έχουν και αυτά ένα περιβάλλον να αναπτύξουν τα πιστεύω τους και τις ιδεολογίες τους

Αγαπητή ΝΑDΑ ο μοναδικός τρόπος που μπορείς να επιδράσεις στο άμορφο και άπλαστο Χάος είναι τα αποτελέσματα
αλλά εάν έχεις να προτήνεις τιποτα άλλο ... I am all ears

Γιώργος
Quiz: Τί μορφή παίρνει ένας χαμαιλέων μπροστά σε έναν καθρέπτη..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 02:54:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως παιδια ετσι οπως τα βλεπω ειναι σαν ενα ταξιδι σε ονειρο.
Παιρνω μια βαρκα και αφου μαθω κουπι αρχιζω την δουλεια και κραταω το ενδιαφερον ψηλα αλλαζοντας παραστασεις.Με η χωρις σχεδιο , προορισμο κλπ , το σημαντικο εδω ειναι ο κωπηλατης.
Ο κωπηλατης που τραβαει κουπι ,μια βαρκα , ο ουρανος και η θαλασσα.Το μονο που βλεπει 4 πραγματα ειναι ο κωπηλατης.Ειτε τραβαει κουπι ειτε οχι.Και αυτο κατα την γνωμη μου ισχυει σε ολα τα επιπεδα , σε αυτη την κατασταση.

Απλα η εκφραση η μαγεια του χαους ταιριαζει πολυ περισσοτερο στην μαγεια που εκπεμπει το χαος παρα σε καποια μαγεια με καποια μορφη που εγω θα δωσω κατα την γνωμη μου.


στην υγεια σου NADA

quote:
Ο ΝΟΥΣ, η Ιδέα, ο Σκοπός του όντος είναι αυτά που θα δώσουν μορφή στο άμορφο Χάος, θα δημιουργήσουν ό,τι έχει προαποφασιστεί, θα επιτελέσουν το Έργο της Μαγείας...

Εχω την εντυπωση πως αυτο που περιεγραψες ειναι η πραγματικοτητα.
Αυτο που ειμαι τωρα.Ενα τιποτα που ο νους,η ιδεα,ο σκοπος , εμου του οντος με διαχωρισαν με την μορφη απο το αμορφο και εγινα κατι συγκεκριμενο .Τι γινεται αν ολα αυτα Νους-Ιδεα-Σκοπος παψουν;
Αν το κατι ξαναγινει τιποτα;
Νομιζω πως ειμαστε ολοι μαγοι του χαους αφου απο το παντου η πουθενα φτιαξαμε το κατι καπου.Ο κοσμος που αντιλαμβανομαστε ειναι δικο μας δημιουργημα γιατι οταν αλλαζουμε αντιληψη αλλαζει και αυτος.
Θα επρεπε να βαλω σαν υπογραφη το κατα την γνωμη μου αλλα το αλλο μου βγαινει πιο αληθινα και ειναι εμπειρικο.

Φιλικα παντα

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 03:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
διαφωνω ομως καθετα και οριζοντια και υπτια και με αυτην και με ο,τι αλλο εχει "σκοπο" κατι, για τι ο σκοπος προϋποθετει εγωισμο

jonniebegood


ok jonniebegood, σωστός ο παίχτης!

αν όμως ο σκοπός δεν είναι το "ΕΓΩ", αλλά το "εσείς" ή το "όλοι μαζί";

υγ.στην υγειά σας


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Yngwie
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
194 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 03:41:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yngwie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αν όμως ο σκοπός δεν είναι το "ΕΓΩ", αλλά το "εσείς" ή το "όλοι μαζί";

O φιλος ελάχιστος μας κάλυψε απολυτως. Είπαμε το μοττο είναι το "ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ" και εννοείται το συνάνθρωπο.

Υ.Γ καλέ μου φίλε Ελάχιστε το άρθρο του Κου που παρέθεσες και δεν σου απάντησα ως κουρασμένος γάιδαρος στο τόπικ της Σολομωνικής τότε, το τσέκαρα και έχει ανακρίβειες όπως π.χ του Αβρελίμ ενώ είναι Αβραμελίν και είναι παγκοσμίως γνωστό ως έργο σε κύκλους λογίων και αποκρυφιστών για να γίνει λάθος και άλλα σημειάκια που δείχνει προχειρογραμμένη συρραφή πληροφοριών χωρις ιδιαίτερο έλεγχο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2006, 12:08:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Στην υγεια σου Ελαχιστε

quote:
αν όμως ο σκοπός δεν είναι το "ΕΓΩ", αλλά το "εσείς" ή το "όλοι μαζί";


Και ποιανου σκοπος ειναι το "εσεις" η "το ολοι μαζι";

Ετσι οπως το θετεις θα μπορουσε να ειναι ο σκοπος του "ΕΓΩ" να γινει "ΕΣΕΙΣ" η "ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ" εκτος και αν ειναι αυτη η κατασταση.

Το εγω,Εσεις,Ολοι μαζι προσδιοριζουν αρα περιοριζουν.Ασχετα σε ποσα τετραγωνικα.
Το εσεις δημιουργειται οταν το εγω διαχωριζει την θεση του αρα την στηριζει.Ασχετα αν του αρεσει μετα αυτο που βλεπει.
Τοτε εγω και εσεις μπορουμε να ειμαστε ολοι μαζι .Ασχετα αν δεν ανεχομαστε ο ενας τον αλλο.

Και αυτο εχει καποιο αποτελεσμα , αλλα τι δεν εχει;


Φιλικα παντα

ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy