ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Τέταρτος δρόμος
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Solid State
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2003, 00:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Solid State  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xeretw ta mi sumbibasmena onta. To thema mou einai o Tetaros Dromos & oti sunepagetai me auto (Gurdjieff, Ouspenski, J.Bennett - Pali Twn Magwn - Sxoles - Ergasia Panw Ston Euato). Opoios exei asxolithei kai exei na pei kati tha me endiefere polu na akousw apopseis...

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 15:19:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις παρήγγειλα τον τέταρτο Δρόμο από ένα on line βιβλιοπωλείο... ΑΠό τον Γκουτζίεφ έχω διαβάσει μόνο το "Meetigns with remarkable men" και κάποια αποσπάσματα από τις ιδέες του και την βιογραφία του... Οπότε σε λίγο καιρό θα μπορώ να πω περισσότερα... Έχω και μια πολύ καλή φίλη που αυτό τον καιρό ζει στις ΗΠΑ και εκεί έχει συγκροτήσει ομάδα μελέτης και πράξης του Γκουρτζίεφ. Μάλιστα με κάλεσε να πάω σε κάποια από τα courses που θα διοργανώσουν και το σκέφτομαι... Τώρα επί της ουσίας, από τα λίγα που ξέρω, αντιλαμβάνομαι ότι ο G.I.G του οποίου τα αρχικά χρησιμοποιώ και ως ψευδώνυο εδώ μέσα διδάσκει τον θρίαμβο της συνειδησης επί των Εγώ που κατατρύχουν την ψυχή μας... Και διδάσκει τον δρόμο για το ξύπνημα, την φώτιση και τελικά την επιστροφή μας στο ΕΝΑ, δηλαδή στον θεό, μέσα από σειρά αλληλοδιαδόχων μετενσαρκώσεων... Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι η ζωή του ήταν ένα παράδειγμα προς μίμηση...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Solid State
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 21:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Solid State  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός από μεταφρασμένες στα Ελληνικά κονσέρβες γνώσης (δηλαδή βιβλία) με υλικό ασκήσεων, απόψεων, συζητήσεων, θεωριών και αξιοσημείωτων συμπτώσεων, που έχουν γραφτεί από ανθρώπους που έχουν ασχοληθεί με τον Τέταρτο Δρόμο…οι οποίες δεν έχουν άλλο σκοπό από το να σε οδηγήσουνε «στο θρίαμβο της συνείδησης επί των Εγώ σου» όπως είπες φίλε G.I.G. ή έστω σε μια μεγαλύτερης κλίμακας κατανόηση του ¨είναι¨ σου. Είναι ένα μη επιφανειακό άγγιγμα και μια πρόκληση, για όσους έχουν την προδιάθεση και όχι μόνο, να σκαλίζουν τις διάφορες εκδηλώσεις των ¨εγώ¨ τους…

G.I.G. περιμένω να διαβάσεις το βιβλίο που περιμένεις και να μου πεις κάτι ακόμα…

«Όταν κάποιος παίρνει ένα ¨ναι¨, πρέπει ταυτόχρονα να παίρνει και ένα ¨όχι¨ και ότι μόνον ο αγώνας μεταξύ του ¨ναι¨ και του ¨όχι¨ μέσα σου, μπορεί να δημιουργήσει κατανόηση.
Εάν δεν υπάρχει ¨όχι¨ παρά μόνο ¨ναι¨ τότε εμφανίζεται η πίστη. Δεν πρέπει να υπάρχει πίστη. Δεν θέλω να ξεμυαλίσω τους ανθρώπους. Το ξεμυάλισμα είναι πάντοτε μονόπλευρο. Η μια πλευρά είναι ξελογιασμένη, ενώ μια άλλη πλευρά δεν ξέρει τίποτε γι’ αυτό. Φτάνει μια κρίσιμη στιγμή και μετά αυτό βγαίνει στην επιφάνεια. Ο άνθρωπος αποδεικνύεται ανίκανος για αγώνα, για θυσία, για σοβαρή απόφαση. Μόνον όταν ένας άνθρωπος έχει περάσει μέσα από την πάλη του ¨ναι¨ και του ¨όχι¨, μπορεί να είναι αξιόπιστος και όσο πιο μεγάλη είναι η πάλη, τόσο καλύτερος και πιο σταθερός και αξιόπιστος θα είναι από την άποψη της Εργασίας. Το ¨παιχνίδι¨ δεν είναι αναγκαίο από μόνο του. Οι άνθρωποι το επιζητούν. Εάν κάτι δεν τους απωθήσει, εμφανίζεται αμέσως μέσα τους η πίστη. Πάνω από όλα, δεν πρέπει να υπάρχει πίστη»

G.I.Gurdjieff

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2003, 23:26:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάνω από όλα, δεν πρέπει να υπάρχει πίστη
Αυτά λέει ο κύριος Γκουρτζίεφ;;
Αντιγράφω από το βιβλίο του «όλα και τα πάντα»:
...«τα ιερά Άτομα τα οποία πριν από μένα πραγματοποιήθηκαν Άνωθεν ειδικά γι’αυτό τον σκοπό,προσπάθησαν όλα,γιά να τον επιτύχουν,να εκπληρώσουν το έργο που τους ανατέθηκε χρησιμοποιώντας έναν από τους τρεις ιερούς δρόμους γιά την τελειοποίηση του εαυτού,που ΠΡΟΚΑΘΟΡΙΣΤΗΚΑΝ από τον ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΑΙΩΝΙΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΜΑΣ,δηλαδή μέσα από τους ΙΕΡΟΥΣ δρόμους που βασίζονται στις οντικές παρορμήσεις που λέγονται "ΠΙΣΤΗ", "ΕΛΠΙΔΑ" και "ΑΓΑΠΗ"».

Κάτι δεν πάει καλά...

ΠΙΣΤΗ ΕΛΠΙΔΑ ΑΓΑΠΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2003, 10:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..ναι.. εδώ φαινομενικά πρέπει να υπάρχει μια αντίφαση... αλλά δεν θέλω να είμαι κατηγορηματικός... Ακολουθώ την μελέτη του Γκουρτζίεφ σύμφωνα με όσα με συμβουλεύει η φίλη μου από την Αμερική... Ο "τέταρτος δρόμος" είναι κατά βάση μια εισαγωγή για να μπορέσω να προχωρήσω σε πιο σύνθετα αναγνώσματα όπως αυτό που αναφέρεις φίλε nagual. Σε κάθε περίπτωση πάντως έχω να επισημάνω μια ακόμη αντίφαση... Οι οπαδοί του Γκουρτζίεφ σου λένε ότι πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι η διδασκαλία του είναι ό,τι πιο σημαντικό διάβασες και γνώρισες ποτέ και να μείνεις για πάντα πιστός ακόλουθος του δάσκαλου... Κι αυτό δεν φαίνεται λίγο υεπρβολικό και τραβηγμένο? Σε κάθε περίπτωση συνδιάζοντας τις διδασκαλίες του Γκουρτζίεφ με αυτές των γνωστικών, επισημαίνοντας τα κοινά τους σημεία, είμαι πρόθυμος να ψάξω πιο βαθειά. Σε κάθε περίπτωση χαίρομαι για τη γνωριμί ακαι των δυο σας κι ελπίζω να έχουμε την ευκαιρία να τα λέμε συχνά... μια και μένουμε και κοντά μπορεί και κάποια μέρα να συναντηθούμε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G.I.G
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2003, 10:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G.I.G  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος G.I.G  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..βασικά κοντά μένω με τον Solid State... Ο Nagual είναι ακόμη αγνώστου προελεύσεως...:)))
By the way... Εγώ μένω Κατερίνη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2003, 17:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ "ΤΕΤΑΡΤΟ ΔΡΟΜΟ".

ΟΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΕΣ Gurdjieff, Ouspenski, J.Bennett ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΑΝ ΔΡΟΜΟ ΕΝΟΟΥΣΑΝ ΕΠΙΠΕΔΑ ΓΝΩΣΗΣ ????????

ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΝΟΟΥΝ ΤΟ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ
ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΓΝΩΣΗΣ......
ΜΕΣΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ ΔΙΕΡΓΑΣΙΩΝ.
ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΙΣΤΗ ΚΑΙ ΘΕΛΗΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Solid State
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2003, 20:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Solid State  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ σας…

Η λέξη «πίστη» λοιπόν! Χμμμ. Όπως θα ξέρεις φίλε nagual, η λέξη «πίστη» όπως και διάφορες άλλες λέξεις τέτοιων ειδικών θεμάτων, δηλαδή ειδικές ως προς τη χρήση τους…μπορούν να ερμηνευτούν με διάφορους τρόπους. Ειδική η λέξη «πίστη» δηλαδή. Ειδική και η κάθε ερμηνεία της οπότε. Απλά θέλω να διορθώσω λίγο (αν είναι εφικτό αυτό) τον τρόπο με τον οποίο στάθηκε στα μάτια σου η αναθέτηση του αποσπάσματος αυτού.
Είμαι και εγώ της σχολής να παρατηρώ τα μη πακτωμένα καλά σώματα (αν μπορεί να θεωρηθεί ένα κείμενο ως σώμα) και βρίσκοντας ψεγάδια, να τα πετροβολώ.
Οι «μεγάλοι» μιλήσανε για ανύψωση μέσα από ¨πίστη¨, ¨ελπίδα¨ και ¨αγάπη¨. Δε νομίζω να μην ξέρανε τη λέγανε! Δεν τα αμφισβητώ όλα αυτά. Είναι ιστορικά καταγραμμένα τα βήματα αυτά για μια εν λόγο πραγματοποιήσιμη ανύψωση. Στην περίπτωσή μας όμως θέλω να τονίσω με φωσφορούχα χρώματα τη διαφορά ανάμεσα στην ¨ΠΙΣΤΗ¨ ενός δρόμου, δηλαδή να πιστεύεις ότι αυτός ο δρόμος που ακολουθείς έχει καρδιά, και στην ¨ΠΙΣΤΗ¨ των επιλογών σου, η οποία δεν πρέπει να υπάρχει, από την στιγμή που δεν υπάρχει «εαυτός κρυσταλλωμένος».
Η πρώτη ερμηνεία αυτής της τόσο ειδικής λέξης, ανταποκρίνεται στην αγάπη που έχεις μέσα σου για αυτό που κάνεις. Ενώ η δεύτερη ερμηνεία έχει να κάνει, με μια πάλη ανάμεσα στη μονόπλευρη εκδοχή της παθητικότητάς σου και στη μη μονόπλευρη, και επίσης το τι θα κερδίσεις από αυτή τη σημαντική ναυμαχία. Όλα αυτά φυσικά γίνονται με ¨πίστη¨, ¨ελπίδα¨ και ¨αγάπη¨, χωρίς αυτό να σημαίνει πως οι διάφορες ερμηνείες των λέξεων αυτών, έχουν σκοπό να συγκρούονται μεταξύ τους, εις το όνομα τους.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας και για τα λόγια σας. Είναι σημαντικό να ακούς απόψεις και ερωτήσεις οι οποίες μπορούν να σε διορθώσουν έστω και λίγο…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Solid State
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2003, 23:03:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Solid State  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θέλω να συμπληρώσω ακόμα κάτι στο προηγούμενο μήνυμα, κάτι το οποίο ξέφυγε κατά την πληκτρολόγηση των σκέψεων…

«Στην περίπτωσή μας όμως θέλω να τονίσω με φωσφορούχα χρώματα τη διαφορά ανάμεσα στην ¨ΠΙΣΤΗ¨ ενός δρόμου, δηλαδή να πιστεύεις ότι αυτός ο δρόμος που ακολουθείς έχει καρδιά, και στην τυφλή ¨ΠΙΣΤΗ¨, στην κατάληξη δηλαδή να επιλέξεις… χωρίς να προηγηθεί ορισμένη πάλη ανάμεσα στα ¨όχι¨ και στα ¨ναι¨ σου, η οποία δεν πρέπει να υπάρχει, από την στιγμή που δεν υπάρχει «εαυτός κρυσταλλωμένος».

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2003, 02:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά και Χαρά!
Φίλε Solid State δεν έχω μελετήσει τον Γκουρτζίεφ.Έχω διαβάσει μόνο το βιβλίο που προανέφερα το οποίο μου φάνηκε ενδιαφέρον αλλά όχι αρκετά ώστε να συνεχίσω και με τα υπόλοιπα βιβλία του.
Η αφορμή που έγραψα στο παρόν θέμα ήταν το απόσπασμα που παρέθεσες και το οποίο ερχόταν σε αντίφαση με αυτά που ο ίδιος έλεγε στο βιβλίο που διάβασα.
Στο κείμενο που παρέθεσες ανάμεσα σε ορισμένες δυσνόητες και ερμηνευόμενες κατά το δοκούν έννοιες αναφέρει (ο Γκουρτζίεφ) και το τονίζει (δυό φορές μάλιστα) ότι «πάνω απ’όλα δεν πρέπει να υπάρχει πίστη».
Επικεντρώνεις την προσοχή του αναγνώστη σε αυτό το σημείο.
Και είναι λάθος κατά την γνώμη μου γιατί άνθρωπος χωρίς πίστη είναι δέντρο δίχως ρίζες (και άνθρωπος δίχως αγάπη είναι δέντρο χωρίς καρπούς).
Πραγματικά δεν κατανοώ αυτά που γράφεις παραπάνω και το πως επεξηγείς και διαχωρίζεις την λέξη και έννοια πίστη σε «πίστη» και «ΠΙΣΤΗ».
Προσωπικά δεν μπορώ να κρίνω πως έχει καταλήξει κάποιος άνθρωπος να «πιστεύσει».Ο κάθε άνθρωπος έχει μία δική του πορεία στην διάρκεια των μετενσαρκώσεων.Κάποιον άνθρωπο που βλέπουμε να πιστεύει τυφλά χωρίς αμφισβητήσεις δεν ξέρουμε τι έχει προηγηθεί στις προηγούμενες ενσαρκώσεις.Τα «όχι» και τα «ναι» που αναφέρεις μπορεί να έχουν προηγηθεί.Μπορεί και όχι όμως.Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου...
Πάντως γιά μένα η πίστη είναι πρωτίστως ΒΙΩΜΑ και δοκιμάζεται ουκ ολίγες φορές...
Φίλε G.I.G λες:«»Οι οπαδοί του Γκουρτζίεφ σου λένε ότι πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι η διδασκαλία του είναι ό,τι πιο σημαντικό διάβασες και γνώρισες ποτέ και να μείνεις για πάντα πιστός ακόλουθος του δάσκαλου... Κι αυτό δεν φαίνεται λίγο υεπρβολικό και τραβηγμένο?
Είναι πολύ υπερβολικό πραγματικά και υπογραμμίζω το «πιστός ακόλουθος»!
Βέβαια σε καμμία περίπτωση δεν θέλω να αποθαρύνω κανέναν από την μελέτη του Γκουρτζίεφ και του οποιουδήποτε.Άλλωστε και εγώ αυτό κάνω.
Μόνο θέλω να πω ότι πρέπει να είμαστε πολλοί προσεκτικοί σε αυτά που διαβάζουμε γιατί οι καιροί είναι «πονηροί» και επικρατεί μεγάλη σύγχυση.

Να κλείσω με κάτι από G.G.Jung:
«Δεν έχει σημασία τι πιστεύει ο κόσμος γιά την θρησκευτική εμπειρία.Εκείνος που την βιώνει κατέχει ένα μεγάλο θησαυρό,κάτι που γίνεται γιά τον ίδιο μία πηγή ζωής,νοήματος και ομορφιάς και που δίνει μιά νέα μεγαλοπρέπεια στον κόσμο και την ανθρωπότητα.Έχει πίστη και ειρήνη».

Πάντως τελικά πιστεύω ότι συμφωνούμε γιά την σπουδαιότητα της ΠΙΣΤΗΣ.

Υ.Γ: Φίλε G.I.G κοντά είμαστε.Στην Κρήτη μένω.

ΜΕ ΑΓΑΠΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2003, 17:25:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΓΙΑΤΙ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΜΠΑΙΝΟΥΜΕ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ 1-ΔΡΟΜΟΣ 2,3,4
ΔΗΛΑΔΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΞΕΞΕΙ ΤΟΝ 1 ΔΡΟΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΤΥΧΕΡΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΔΙΑΛΕΞΕ ΤΟΝ 4 ΔΡΟΜΟ ????
ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΕΘΕΣΑ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ - ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΣΑΣ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** FWS PERISSOTERO FWS **
** EAN NIOSEIS THN SKIAS SOU NA FEYGEI MHN GYRISEIS PISW NA THN KOITAXEIS **Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 13:12:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμπνευσμένη από τον Gurdjieff, Ouspenski και την φιλοσοφία του τετάρτου δρόμου γενικότερα, έγραψα το παρακάτω μήνυμα.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=321

Νομίζω ότι αποσαφηνίζει αρκετά τα ερωτήματα που τέθηκαν σε αυτό το θέμα.

Επίσης θεωρώ μεγάλο βοήθημα για να ακολουθήσει κανείς τον τέταρτο δρόμο την παρακάτω εργασία.

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=317


Εδώ θα βρει, οποίος ενδιαφέρεται, μια αρκετά καλή σύνοψη των θεωριών του Gurdjieff και του αποκαλούμενου «τέταρτου δρόμου».
http://www.bmrc.berkeley.edu/people/misc/School.html

Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.


Edited by - Binational on 14/02/2003 16:26:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 13:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επιστέψτε μου να παραθέσω και μια ερμηνεία της έννοιας «πίστη» που πιστεύω ότι ταιριάζει απόλυτα στον τέταρτο δρόμο.

«Η Πίστη είναι μια στάση ζωής που είσαι τέλειος ανοιχτός/ή και εμπιστεύεσαι την αλήθεια και την πραγματικότητα, οποιαδήποτε κι’ αν είναι αυτή. Αυτή είναι μια επικίνδυνη και τολμηρή κατάσταση του μυαλού. Η πεποίθηση, με την θρησκευτική έννοια, είναι το αντίθετο της πίστης - επειδή είναι μια ένθερμη επιθυμία ή ελπίδα, μια καταναγκαστική προσκόλληση στην ιδέα ότι ο κόσμος τακτοποιείται και κυβερνάται κατ’ αυτόν και κατ’ αυτόν τρόπο. Η πεποίθηση είναι σαν να κρατιέσαι από έναν βράχο - πίστη είναι να μάθεις πώς να κολυμπάς - και αυτός ο κόσμος ολόκληρος κολυμπά στο απεριόριστο σύμπαν.»[ Alan Watts]

Με άλλα λόγια, όσο λιγότερο ανοικτοί είμαστε στην αλήθεια και στην πραγματικότητα, τόσο η ευπιστία μας αυξάνεται και κλίνουμε να υιοθετήσουμε "πεποιθήσεις" και τελετουργικά, που λαμβάνουν συχνά τραγελαφικές μορφές. Σε αυτόν τον μηχανισμό μπορούμε να δούμε την γνωστή δράση του Γενικού Νόμου του Τυχαίου που είναι η ουσία της Matrix η του «Κακού μάγου»:

Το να εμπνεύσει στο πρόσωπο που ψάχνει τον Δρόμο την ιδέα ότι είναι ήδη στον δρόμο. Αυτό είναι το καλύτερο και τα πιο κοινό μέσο που χρησιμοποιείται από τον "Διάβολο" για να αποπροσανατολίσει τον αναζητητή που δεν είχε επαρκή προειδοποίηση από τον στενό δρόμο που οδηγεί στη ζωή.


Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 14:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ Binational ΕΘΕΣΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ...
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΑΥΤΟ .....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Binational
Μέλος 1ης Βαθμίδας


83 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 14:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Binational  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε AVATARGR

χωρίς παρεξήγηση ... αλλά νομίζω ότι είτε δεν διάβασες το κείμενο που όταν το έγραψα το ονόμασα «Οι δρόμοι τις αφύπνισης – μύησης» είτε σου αρέσει να παίζεις με τις λέξεις.


Λένε πως τα μάτια είναι οι καθρέπτες της ψυχής … ο λόγος όμως είναι η ρίζα της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 20:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Binational ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΝΟΙΞΕΙ.

ΜΑΣ ΠΑΡΕΘΕΣΕΣ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ......
ΚΑΙ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΚΑΠΩΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΗΜΕΝΗ.....

ΕΧΟΥΜΕ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ???????
ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΣΟΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΣΥΡΜΑΤΟΠΛΕΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙ.
ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΕ ΔΡΟΜΟΥΣ.
ΑΛΛΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Binational ΘΑ ΖΗΤΑΓΑ ΑΠΟ ΕΣΕΝΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ.
ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΑ ΒΙΒΛΙΑ .....


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 21:10:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΓΩ ΛΑΘΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ .....
ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΛΟΙΠΟΝ ....
ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΙ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.

ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΚΑΛΗΤΕΡΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ/ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ.

ΑΛΛΑ ΘΕΛΑ ΝΑ ΗΞΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΟΡΜΟΜΕΝΟΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΠΩΣ ΠΑΙΖΩ ΜΕ ΤΙΣ ΛΕΞΕΙΣ.

ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ/ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΚΑΘΑΡΕΣ....
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ MOY ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΜΠΕΣ ΣΕ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ Η ΑΠΟΣΠΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΒΙΒΛΙΑ .


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 16:33:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑΛΕΓΑ ΦΙΛΕ ΑΒΑΤΑΡ,ΟΤΙ ΔΡΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΨΥΧΕΣ..ΟΙ ΓΚΟΥΡΖΙΕΦ,ΟΥΣΠΕΝΣΚΙ ΚΛΠ,ΠΗΡΑΝ ΛΙΓΗ ΘΕΟΣΟΦΙΑ,ΛΙΓΟ ΙΝΔΟΥΙΣΜΟ ΚΑΙ ΑΦΗΣΑΝ...ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΝΘΥΜΗΣΗ(ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΟΥ ΨΥΧΗΣ),ΕΝΑ ΠΡΑΚΤΙΚΟΤΑΤΟ ΜΕΣΟ ΜΕ ΑΠΩΤΕΡΟ ΣΤΟΧΟ ΤΗΝ ΜΟΝΙΜΗ ΒΙΩΣΗ ΤΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ..ΤΕΛΟΣ,ΣΕ ΜΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ,ΤΥΧΕΡΟΙ ΘΑΝΑΙ,ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΟΥΝ ΔΡΟΜΟ,Η ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΗΣΟΥΝ ΖΟΝΚ!

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/03/2003, 22:01:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΡΚΕΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ.
ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΟΝΟ..

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
(ΜΑ ΚΑΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ)...

ΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΦΙΛΟΣ Ο buda36gr ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΔΡΟΜΩΝ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

buda36gr
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
149 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 16:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους buda36gr  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος buda36gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ 56ο ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΑΡΑΧΤΗΚΑ!!ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ.ΠΙΣΩ,ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΦΥΣΗ..ΔΕΞΙΑ,ΑΡΙΣΤΕΡΑ??ΤΑ ΙΔΙΑ..ΜΜΜΜ,ΜΗΠΩΣ ΕΧΑΣΑ ΤΟ ΔΡΟΜΟ??ΓΙΑΤΙ ΝΟΙΩΘΩ Ε Γ Ω ?????
ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΟΔΗΓΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΤΟΓΝΩΣΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠ ΤΟ ΣΑΤΑΝΙΚΟ(!!)ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΤΗΣ ΠΙΣΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ..ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΠΩΣ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΕΚΤΟΣ ΑΠ ΤΟΝ ΑΕΤΟ,ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΤΗΣ ΑΔΡΑΝΕΙΑΣ..ΔΡΑΣΗ ΚΑΛΗ Η ΚΑΚΗ,ΕΠΑΙΝΕΣΙΜΗ..ΜΗ ΔΡΑΣΗ,(ΠΡΟΣΟΧΗ,ΔΕ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΝΟΗΤΙΚΕΣ ΔΙΕΡΓΑΣΙΕΣ),ΝΑΤΟΣ Ο ΣΙΒΑ...

ΟΤΑΝ Η ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΕΙ,Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΟΣΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy