ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Πληροφορίες για τις επιδράσεις των αντισυλληπτικών στην ινοκυστική μαστοπάθεια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
marinakikriti
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 08:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους marinakikriti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!Είμαι η Μαρίνα από Κρητη.. Θα μπορούσε κανείς να με βοηθήσει, παρέχοντάς μου πληροφορίες για το εξής θέμα:¨Επιδράσεις των αντισυλληπτικών στην ινοκυστική μαστοπάθεια¨, προκειται για την πτυχιακή μου... είναι sos θέμα κ δεν έχω βρεί κάτι εδω κάτω...

__________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ help... ΣΕ Πληροφορίες
για τις επιδράσεις των αντισυλληπτικών στην
ινοκυστική μαστοπάθεια
.
19/07/2006
__________________________________________________________

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 16:51:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ help... ΣΕ Πληροφορίες για τις επιδράσεις των αντισυλληπτικών στην ινοκυστική μαστοπάθεια.

===============================================

Αγαπητή marinakikriti, νομίζω πως ζητάς κάτι πολύ εξειδικευμένο κι ίσως να μην βρεις πολλές πληροφορίες.
Οπότε θα μπορούσες να ψάξεις και κάπου που να αντλήσεις τις απαραίτητες πληροφορίες.

Το θέμα μεταφέρεται στην Κατηγορία .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-. από την Κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά. όπου ανοίχθηκε αρχικά.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marios_1
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
176 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2006, 20:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Marios_1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ερώτησή σου είναι πάρα πολύ γενική. Τι σε ενδιαφέρει να μάθεις ακριβώς;

Σε γενικές γραμμές η ινοκυστική μαστοπάθεια είναι μία κατάσταση όπου έχουμε καλοήθη ογκίδια να αναπτύσονται στο στήθος της γυναίκας. Αυτά φαίνεται να γίνονται μεγαλύτερα κατά την διάρκεια της περιόδου και να πονάνε, ενώ μικραίνουν στο μέσο του κύκλου.

Κάποιες έρυνες για τα αντισυληπτικά και την σχέση με την ινοκυστική μαστοπάθεια έχουν γίνει στις αρχές του 80 νομίζω και έδειξαν πως οι γυναίκες που παίρνουν αντισύλληψη έχουν λιγότερες πιθανότητες να αναπτύξουν τα συμπτώματα αυτά. Αυτές τις έρευνες φαντάζομαι θα μπορέσεις να τις βρεις στο google.

Παρ ολα αυτά ή προσωπική μου εμπειρία και γνώση δείχνει πως τα οιστρογόνα μαλλον αποτελούν παρά λύνουν το πρόβλημα. Αντίθετα η μία και μόνη εμπειρία που έχω με μία κυρία με αυτό το πρόβλημα έδειξε πως η χορήγηση φυσικής προγεστερόνης σε συνδιασμό με βελτίωση της διατροφής και μεγάλη μείωση του καφέ και της καφείνης γενικότερα (πχ από κόκα - κολα) βελτίωσε δραματικά τα συμπτώματα μέσα σε 5
μήνες. Πιστεύω πως το πρόβλημα με τις ινώσεις (όπως πχ με τα ινομυώματα αλλά και την ινοκυστική μαστοπάθεια) οφείλεται στα "ξενο-οιστρογόνα" , δηλάδή τις συνθετικές ουσίες που έχουν κατακλύσει το οικειακό και γενικό περιβάλλον του σύγχρονου ανθρώπου, οι οποίες μιμούνται τα οιστρογόνα και δημιουργούν χάος στον οργανισμό. Η άποψη αυτή υποστηρίζεται από πολλούς νέους ερευνητές στο χώρο της Διατροφολογίας αλλά και της Ιατρικής.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marinakikriti
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 07:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους marinakikriti  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΘΗΚΑΤΕ....Η ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΒΑΣΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΑΔΕΛΦΗΣ ΜΟΥ ΑΠΛΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΝΕΣΗ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ, ΔΕΝ ΤΗΣ ΔΙΝΟΥΝ Κ ΡΕΠΩ Κ ΓΙ ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΗΣΩ ΛΙΓΑΚΙ, ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ,ΑΣΧΕΤΟ.ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΞΕΡΩ ΑΠ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΒΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΝΟΚΥΣΤΙΚΗ ΜΑΣΤΟΠΑΘΕΙΑ. Η ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ SOS ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΣΥΛΛΗΠΤΙΚΩΝ Σ ΑΥΤΗ ΤΗ ΝΟΣΟ.ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΕΧΩ ΒΡΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΓΙ ΑΥΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy