ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ισκιος δεντρων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 12:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολλη την Ηπειρο υπαρχει η γνωμη οτι δεν ειναι καλο να κοιμαται καποιος κατω απο τον ισκιο της συκιας γιατι θα πεθανει απο πλακωμα καποιου ισκιου λενε,και αυτο γιατι η συκια ειναι καταραμενη επειδη κρεμαστηκε ο Ιουδας, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

...

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 12:59:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνοοχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνοοχι αλλο καρβουνο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 13:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Η ΣΥΚΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΙΑ ΣΚΟΝΗ ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ ΤΗΝ ΚΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΑΛΛΕΡΓΙΚΗ ΦΑΓΟΥΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΝΑΤΗ.

ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΓΟΥΡΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ Η ΠΕΤΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΣΙΜΟ.
ΕΙΧΑ ΠΡΗΣΤΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ.
ΚΑΙ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ.
ΙΣΩΣ ΓΙΑΥΤΟ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΑΥΤΕΣ Ο ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΠΕΡΙ ΤΟΥ ΙΣΚΙΟΥ ΤΗΣ ΣΥΚΙΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

serenite
Μέλος 2ης Βαθμίδας


331 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 15:10:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους serenite  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aυτή η γνώμη υπάρχει σε πολλά χωριά της Ελλάδας και το συναντάς κυρίως στους παλαιότερους.

Θεωρούν κάποια δέντρα ελαφροίσκιοτα και κάποια δέντρα ότι έχουν βαρύ ίσκιο. Δεν είμαι σίγουρη απο που έχει προέλθει αυτή η λαική δοξασία αλλά αν θυμάμαι καλά (κρατάω μια επιφύλαξη για αυτό) νομίζω ότι θεωρούν ότι τα δέντρα που έχουν βαρύ ίσκιο προσελκύουν τα κακά πνεύματα και γι αυτό τον λόγο θεωρούν λάθος το να κοιμάσαι στον ίσκιο τους.

Το πλάκωμα που αναφέρουν είναι το γνωστό πλάκωμα την Μόρας. Ωστόσο υπάρχουν και άλλα δέντρα τα οποία όμως δεν θυμάμαι να στα πω.

Εκείνο που θυμάμαι είναι ότι τα Κυπαρίσσια τα θεωρούν ελαφροίσκιοτα και για αυτό τον λόγο τα φυτεύουν σε όλα τα νεκροταφία ώστε ο ίσκιος που καλύπτει τους τάφους να είναι ελαφρύς και θετικός.

Tώρα όλα αυτά τα έχω διαβάσει σε ιστορίες κατοίκων διαφόρων περιοχών της Ελλάδας και δυστηχώς δεν θυμάμαι τίποτα παραπάνω να σου αναφέρω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bizarre
Μέλος 2ης Βαθμίδας


235 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 15:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bizarre  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα αυτό που μου είπαν πριν δύο εβδομάδες (οπότε το έχω και πρόσφατο!) είναι ότι η συκιά καταναλώνει πάρα πολύ οξυγόνο, με αποτέλεσμα να μην επαρκεί για κάποιον που κοιμάται από κάτω της. Τώρα, αν στέκει η όχι δεν ξέρω, αλλά νομίζω ότι μπορεί να εξηγήσει το φαινόμενο της δύσπνοιας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 16:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνοοχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνο οχι αλλο καρβουνοοχι αλλο καρβουνο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2006, 19:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΑ ΦΑΓΟΥΡΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ Η ΠΕΤΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΞΥΣΙΜΟ.
ΕΙΧΑ ΠΡΗΣΤΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ. ΚΑΙ ΔΕ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ.

Αυτό ακριβώς έπαθα εγώ πέρσι το καλοκαίρι. Μέχρι και νοσοκομείο σηκώθηκα και πήγα, που και πόδι να έσπαγα, δεν θα πατούσα με τίποτα.
Τετράγωνος είχα γίνει από το πρήξιμο, όσο για την φαγούρα, δέκα χέρια να είχα να ξύνομαι. Όταν ακούω πλέον να λένε ότι στο δημόσιο τα ξύνουν, τα παίρνω. Το ξύσιμο είναι εξαντλητικό. Ακόμα να καταλάβω από τι το έπαθα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

22
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Bermuda
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 00:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 22  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος 22  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος 22  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στο χωριό μου λένε ότι δεν πρέπει να κοιμάσαι κάτω από συκιά γιατί είναι το μόνο δέντρο που παράγει την ημέρα διοξείδιο του άνθρακα και μπορεί να λιποθυμήσεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 00:52:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά εγώ κάπου άκουσα ότι ο Βούδας εμπνευστηκε το νόμο της Σχετικότητας όταν ένα μεσημερι εκει που διάβαζε την Καινή Διαθήκη κάτω απο μια συκιά του έπεσε μια μπανανα στο κεφάλι... Αληθευει? Εχει ακούσει κανεις τίποτα γιαυτο?



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.


Edited by - Mercury on 03/08/2006 00:53:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 03:54:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ κάπου έχω ακούσει ότι η ειρωνία δεν ευνοεί τη συζήτηση...και ότι οι λαικές δοξασίες είναι ωραίο θέμα για συζήτηση...χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να τις πιστεύουμε,απλά για να μάθουμε τον τροπο σκέψης παλαιότερων κοινωνιών,και δη της Ελλάδας παλαιότερων χρόνων. Αλλά εγώ μάλλον δεν έχω πλάκα.Η πραγματική πλάκα είναι ότι αν ζούσαμε εκείνη την εποχή που αυτά πιστεύονταν,θα τα πιστεύαμε και μεις,οπότε καλό είναι να μην κοροιδεύουμε πιστεύω που ξεθώριασαν με το πέρασμα των χρόνων... Τώρα όσον αφορά το θέμα, πριν καμιά 10αριά χρόνια,ενώ ήμουν πιτσιρίκι, ήμουν στη ζάκυνθο με ένα παιδί από εκεί και βολτάραμε στο χωριό.Περνώντας κοντά από κάτι συκιές μου είπε ότι στα δέντρα κατοικούν νεράιδες και να μην ανέβω και ότι θα με μαγέψουν. Τον ρώτησα αν το πιστεύει ενώ είχα ψοφίσει στα γέλια, και προφανώς για να μην φανεί χαζός μου είπε όχι.Τού πα τότε να ανέβει και δεν ανέβηκε.Μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον που πολλές δοξασίες πιστεύονται ακόμη και σήμερα σε κάποια χωριά. Εγώ πάντως ανεβαίνω τα μεσημέρια στις συκιές και ας με τρώνε τα χέρια μου μετά από το γάλα,για τα σύκα...τα σκίζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
CM
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
164 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 10:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CM  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν υπηρετούσα στον Έβρο σαν δόκιμος, ξεκινήσαμε μια πορεία καλοκαιριάτικα και πολύ πρωί και κάναμε στάση όταν ό ήλιος ήταν πια ανυπόφορος. Μετά από αρκετές ώρες πορείας σταματήσαμε σε ένα μέρος όπου δεν υπήρχε σκιά ούτε για δείγμα για να κάτσεις από κάτω. Αρχίζω να ανηφορίζω σε ένα λοφάκι και το θαύμα έγινε. Σε μια στροφούλα του δρόμου βλέπω έναν γυμνό χώρο περιφραγμένο με κλαδιά δέντρων και στην μία άκρη του μια τεράστια συκιά με έναν ίσκιο καταπληκτικό. Γυρίζω πίσω και ενημερώνω τους φαντάρους της διμοιρίας μου ότι θα κοιμάμαι εκεί. Αν ξεκινήσει το τάγμα να έρθει κάποιος να με φωνάξει. Πάω στο ίσκιο (και στο δικό μου χωριό λένε για τον ίσκιο της συκιάς) και ρίχνω έναν από τους πιο καταπληκτικούς ύπνους της ζωής μου. Μετά από μια ώρα ξύπνησα και ήταν σα να είχα κοιμηθεί 10 ώρες σερί. Συνεπώς από πρώτο χέρι σας λέω ότι ο ίσκιος της συκιάς είναι ότι καλλίτερο για να αράξει κανείς. Άσχετο τώρα με το θέμα. Ξεκινώντας με άγχος να κατέβω στο τάγμα (δεν ήξερα τον προορισμό μας και αν έφευγαν θα χανόμουν εκεί), παίρνω φόρα, πηδάω την μάντρα με τα κλαδιά και προσγειώνομαι λίγα χιλιοστά μακριά από μια οχιά. Το φίδι φοβήθηκε και έφυγε γρήγορα προς τα αριστερά και εγώ φοβήθηκα ακόμη περισσότερο και έτρεξα τόσο γρήγορα που είχα φτάσει στο τάγμα σε δευτερόλεπτα. Πιστεύω ότι έτρεξα γρηγορότερα από εκείνο το πτηνό στα κόμιξ που το κυνηγάει μόνιμα ο κογιότε και κάνει μπιπ - μπιπ. :-)

---------------------------------------

Λάθη δεν κάνει όποιος δεν κάνει τίποτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gonzalez
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 11:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gonzalez  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο χωριο μου αλλα και γενικα σε ολλη την Ηπειρο υπαρχει η γνωμη οτι δεν ειναι καλο να κοιμαται καποιος κατω απο τον ισκιο της συκιας γιατι θα πεθανει απο πλακωμα καποιου ισκιου λενε,και αυτο γιατι η συκια ειναι καταραμενη επειδη κρεμαστηκε ο Ιουδας, υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;

...


Κοίτα navas, εμένα με είχε πάρει ο ύπνος στο χωριό μου στον ίσκιο ενός πλατάνου ΖΩ ΑΚΟΜΑ!!!

Ότι γράφει δεν ξεγράφειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 12:05:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον παιδια επειδη μερικοι στο φορουμ ειρωνευονται ηθελα να τους πω απλα οτι εδω μιλαμε για περιεργα που ακουμε ωστε να συζητουμε. Δεν ειπε κανεις οτι ειναι αληθεια... απλως ρωτησα αν πιστευεται και αλλου αυτη η δοξασια.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 15:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου navas, έχω ακούσει κι εγώ κάποιες λαϊκές δοξασίες σχετικά με την συκιά οτι αν ξαποστάσεις και περισσότερο αν αποκοιμηθείς κάτω από τον ίσκιο της μπορεί να τον επισκεφτεί ο Ίσκιος.
Λόγω του οτι η συκιά πράγματι μπορεί να επιφέρει έντονο κνησμό, φαγούρα, κοκκίνισμα κτλ ίσως να συνδέθηκε με αυτό.
Αν κι είναι όντως κάπως περίεργο να συνδεθούν αυτά τα συμπτώματα με τον Ίσκιο...

Αλήθεια, αγαπητέ, το χωριό σου σε ποιά περιοχή της Ελλάδος βρίσκεται?

Φίλε μου Mercury, αναφέρεις:

quote:
Παιδιά εγώ κάπου άκουσα ότι ο Βούδας εμπνευστηκε το νόμο της Σχετικότητας όταν ένα μεσημερι εκει που διάβαζε την Καινή Διαθήκη κάτω απο μια συκιά του έπεσε μια μπανανα στο κεφάλι... Αληθευει? Εχει ακούσει κανεις τίποτα γιαυτο?

Κι εγώ το έχω ακούσει αυτό.
Ευτυχώς που δεν αποκοιμήθηκε...

==================================================

Αγαπητέ gigenis, ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τον σκοπό του μηνύματος που έστειλες στις 02/08/2006, 12:59:16

Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω το λόγο που απέστειλες ένα τέτοιο μήνυμα, το οποίο πέραν του οτι δεν προωθεί ένα γόνιμο διάλογο μπορεί να θεωρηθεί κι υποτιμητικό για τον ίδιο τον θεματοθέτη, ακόμα και για τις Συζητήσεις μας.
Έχουμε αναφέρει εξάλλου τόσες φορές οτι καλό θα ήταν να προβάλλουμε την αντίθεση μας με έναν εποικοδομητικό τρόπο ο οποίος να βοηθάει να αναπτυχθεί ένας ορθός διάλογος.

Στην προκειμένη περίπτωση ένα τέτοιο μήνυμα δεν εξυπηρετεί με κανένα τρόπο κάτι τέτοιο...
Αλήθεια, εσύ θεωρείς πως βοηθάει στον διάλογο ένα τέτοιο μήνυμα, το οποίο θα μπορούσε να μεταφερθεί και σε άλλο Χώρο, ή οτι εξυπηρετεί κάποια σκοπιμότητα?

Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε έναν διάλογο σε σωστά και πολιτισμένα πλαίσια, σωστά?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 17:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το χωριο μου ειναι ενας μικρος παραθαλασσιος συνηκοισμος,Αριλλας λεγεται και ανοικη στην κοινοτητα Περδικας Θεσπρωτιας.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 19:13:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ gigenis, ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τον σκοπό του μηνύματος που έστειλες στις 02/08/2006, 12:59:16

Δυσκολεύομαι πολύ να καταλάβω το λόγο που απέστειλες ένα τέτοιο μήνυμα, το οποίο πέραν του οτι δεν προωθεί ένα γόνιμο διάλογο μπορεί να θεωρηθεί κι υποτιμητικό για τον ίδιο τον θεματοθέτη, ακόμα και για τις Συζητήσεις μας.
Έχουμε αναφέρει εξάλλου τόσες φορές οτι καλό θα ήταν να προβάλλουμε την αντίθεση μας με έναν εποικοδομητικό τρόπο ο οποίος να βοηθάει να αναπτυχθεί ένας ορθός διάλογος.

Στην προκειμένη περίπτωση ένα τέτοιο μήνυμα δεν εξυπηρετεί με κανένα τρόπο κάτι τέτοιο...
Αλήθεια, εσύ θεωρείς πως βοηθάει στον διάλογο ένα τέτοιο μήνυμα, το οποίο θα μπορούσε να μεταφερθεί και σε άλλο Χώρο, ή οτι εξυπηρετεί κάποια σκοπιμότητα?

Σίγουρα μπορούμε να κάνουμε έναν διάλογο σε σωστά και πολιτισμένα πλαίσια, σωστά?


το μηνυμα ειναι η αποψη μου για το θεμα ετσι οπως τοποθετιθηκε

αν ειχε δωθει αλλος τιτλος(λαικες δοξασιες),ειχε αναπτυχθει η αποψη του θεματοθετη,ειχε δωθει βαρος στο τι θελει ο θεματοθετης να πουμε εδω
(θελει να πουμε γιατι ειναι καταρμενη η συκια;;; θελει να πουμε γιατι κατα καιρους βγαζανε τετοιες δοξασιες;;;)

τοτε το μηνυμα θα ηταν διαφορετικο

αν ενοχλει το μηνυμα μου μπορω να δωσω αλλο που αρμοζει περισοτερο
σε αυτο που θελει το εσωτερικα

η συκια οντως ειναι καταραμενη γιατι ο εξωγηινος παρφεζεεεζζκκκ
ειχε γραψει στην ριζα της πρωτης συκιας που φτιαχτικε πριν εκατομυρια χρονια <<βζινν βζουννν>>


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 03/08/2006 19:15:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 19:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό το <<βζινν βζουννν>> θα μας κυνηγά για πολύ καιρό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 19:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό το <<βζινν βζουννν>> θα μας κυνηγά για πολύ καιρό...

Μα, είναι από τα best of



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 19:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα γι αυτο το βζινν βζουννν το εσωτερικα εβαλε χερι στους σκεπτικιστες και ρωταγε και τον βιασθεντα τι αποκομησε απο την επαφη του με τις σεξωγηινες

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι του

Edited by - gigenis on 03/08/2006 19:40:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 19:50:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

μα γι αυτο το βζινν βζουννν το εσωτερικα εβαλε χερι στους σκεπτικιστες και ρωταγε και τον βιασθεντα τι αποκομησε απο την επαφη του με τις σεξωγηινες

Αν ήταν από την Αφροδίτη, σίγουρα κάποιο ....αφροδίσιο... !



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης


Edited by - Βρίλ on 03/08/2006 19:53:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 20:03:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
στα λογια μου ερχεσε βριλ στα λογια μου

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2006, 20:24:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα, είναι από τα best of

Και έλεγα τι ξέχασα να γράψω...
Για βραβείο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 18:05:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis, θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου υποδείξεις σε ποιό σημείο από το εισαγωγικό μήνυμα του θεματοθέτη αναφέρεται ή υπάρχει η υπόννοια για το εξής:

quote:
η συκια οντως ειναι καταραμενη γιατι ο εξωγηινος παρφεζεεεζζκκκ
ειχε γραψει στην ριζα της πρωτης συκιας που φτιαχτικε πριν εκατομυρια χρονια <<βζινν βζουννν>>

Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση, αγαπητέ μου, είναι η δική μας στάση απέναντι σε έναν άνθρωπο κι απέναντι σε ένα θέμα.
Αν είμαστε αντίθετοι με τις απόψεις του μπορούμε να ρωτήσουμε κάποια πράγματα παραπάνω, μπορούμε να του εξηγήσουμε με επιχειρήματα γιατί διαφωνούμε στις απόψεις του κι εν τέλει να βρούμε έναν τρόπο τέτοιο που να προάγει τον διάλογο.
Σε καμία περίπτωση όμως δε μπορούμε να υποτιμούμε έναν άνθρωπο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2006, 18:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gigenis, θα με ενδιέφερε πραγματικά να μου υποδείξεις σε ποιό σημείο από το εισαγωγικό μήνυμα του θεματοθέτη αναφέρεται ή υπάρχει η υπόννοια για το εξής:


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
η συκια οντως ειναι καταραμενη γιατι ο εξωγηινος παρφεζεεεζζκκκ
ειχε γραψει στην ριζα της πρωτης συκιας που φτιαχτικε πριν εκατομυρια χρονια <<βζινν βζουννν>>
--------------------------------------------------------------------------------



εγω ειπα οτι αν το εσωτερικα βρισκει το μηνυμα μου οτι δεν αρμοζει με τον χωρο του τοτε θα δωσω ενα που πιστευω οτι ταιριαζει

δεν ειπα οτι ταιριαζει με το θεμα αλλα γενικοτερα με το χωρο του εσωτερικα

και αυτο το λεω γιατι τον τελευταιο καιρο εχουν μπει θεματα του στιλ
βζιινν βζοουννν και το εσωτερικα ρωταγε τον θεματοθετη τι κερδισε απο την επαφη του

αν θελετε τετοια θεματα περνα απο το θεματακι που εχω ανοιξει να τα πουμε

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8345


quote:

Το θέμα στην προκειμένη περίπτωση, αγαπητέ μου, είναι η δική μας στάση απέναντι σε έναν άνθρωπο κι απέναντι σε ένα θέμα.
Αν είμαστε αντίθετοι με τις απόψεις του μπορούμε να ρωτήσουμε κάποια πράγματα παραπάνω, μπορούμε να του εξηγήσουμε με επιχειρήματα γιατί διαφωνούμε στις απόψεις του κι εν τέλει να βρούμε έναν τρόπο τέτοιο που να προάγει τον διάλογο.
Σε καμία περίπτωση όμως δε μπορούμε να υποτιμούμε έναν άνθρωπο...


απεναντι στο θεμα απαντησα <<οχι αλλο καρβουνο>>
τωρα θα μου πεις γιατι το ειπα αυτο
γιατι στο αρχικο μηνυμα ετσι οπως τοποθετιθηκε ο ναβας εκρινα οτι αυτα που γραφει τα πιστευει ως σωστα

για να προαχθει ο διαλογος πρεπει ο θεματοθετης να δωσει ερεθισματα στους συμετεχοντες

αν ανοιξω θεμα και γραψω

οι καζαγγερ λενε οτι η γη ειναι επιπεδη
υπαρχει και αλλου αυτη η γνωμη;;;

ποιες θα ειναι η απαντησεις που θα παρω;;;;;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 08:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς Gigenis. Τωρα λοιπον τι τιμωρια μου αρμοζει;

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 13:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gigenis, σε ευχαριστώ για την πρόσκληση σου να περάσω από το topic σου.

Στην προκειμένη περίπτωση το πρόβλημα πιθανότατα ξεκίνησε από την δική σου εκτίμηση για το οτι ο θεματοθέτης πιστεύει αυτά που λέει.
Παρόλο που το εισαγωγικό του μήνυμα ήταν ξεκάθαρο ως προς το οτι αναφέρει μια λαϊκή δοξασία, είτε πιστεύει κάτι τέτοιο είτε όχι, δεν δικαιοδοτούμαστε να έχουμε τέτοια συμπεριφορά απέναντι του όπως και σε κανέναν άλλον.

Για να υπάρξει ένας σωστός διάλογος χρειάζονται τα ερωτήματα, κάτι το οποίο υπήρξε και στο εισαγωγικό μήνυμα στο τέλος.
Αναγκαίος επίσης είναι κι ο σεβασμός.

Αν έχεις κάποια περαιτέρω απορία μπορείς να αποστείλλεις ένα e-mail στην ηλεκτρονική μου διεύθυνση ώστε να μην ξεφεύγουμε κι από το θέμα.

============================================

Αγαπητέ navas σε ρώτησα που είναι το χωριό σου γιατί την ίδια δοξασία περίπου έχω ακούσει και στην Κρήτη.
Δύο αρκετά διαφορετικές περιοχές και μια κοινή λαϊκή δοξασία...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2006, 22:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying_Incubus εχεις απολυτο δικιο το λαθος ειναι ολο δικο μου
ξεκιναω λοιπον απο την αρχη θετοντας ερωτηματα που θα δωσε ιωθηση στην ανταλαγη αποψεων

1)navaς εσυ πιστευεις οτι αυτη η δοξασια ειναι σωστη;;;;
2)εχεις ακουσει αν εχει πεθανει καποιος απο πλακωμα ισκιου;;;;;
3)ξερεις ποσο ειναι το βαρος της σκιας;;;;;;;;
4)η σκια ειναι ποιο βαρια οταν το δεντρο εχει καρπους;;;;;;;;


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 12:02:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gigenis,
μία ερώτηση έκανε ο άνθρωπος.
υπάρχουν πάρα πολλές παρεμφερείς δοξασίες και προλήψεις
σε όλα τα μήκη και πλάτη της ελλάδας.
για καμμία απ'αυτές δεν υπάρχει απόδειξη,
αλλά μην ξεχνάς ότι είναι δοξασίες δικές μας,
από το παρελθόν,κάτι δηλώνουν,κάτι υπονοούν.
γιατί να ειρωνευόμαστε με το πρώτο μήνυμα
και
να μη δίνουμε μία ευκαιρία στη συζήτηση ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 12:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μα και εγω ερωτησεις θετω τωρα
και περιμενω απαντησεις

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

navas
Νέο Μέλος

Germany
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 13:07:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους navas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπως ειπα και σε προηγουμενο μυνημα αυτη η δοξασια ακουγεται στα μεροι μου.Δεν μπορω να πω αν ειναι αληθεια η οχι ουτε εχω και στοιχια,ποτε δεν αποριπτω τιποτα, τωρα αν εσυ gigenis συνεχιζεις να κανεις αστειες ερωτησεις δικαιομα σου,δεν κανω διαλογο μαζι σου, αν καταλαβες καταλαβες και ειναι η τελευταια φορα που σου απαντω.

...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 13:15:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αστειες ερωτησεις;;;;;;;
κανω αστειες ερωτησεις;;;;;;;;;
τι μας λες τωρα;;;;;;

ειναι ερωτησεις που γενιουνται απο το θεμα που εχεις δημιουργησει

αν οι ερωτησεις ειναι αστειες τοτε φταιει το θεμα που τις γεννα

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy