ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 Λύσσα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
user10
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2006, 19:27:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους user10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!

Πριν λίγες μέρες με δάγκωσε στο πόδι ένας σκύλος! Επειδή με δάγκωσε πάνωαπό τα ρούχα και το τραύμε ήταν τελείως επιφανειακό (μόνο μικρές εκδορές εκεί που με "άρπαξε"), το έπλυνα, έβαλα και betadine και δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.

Μετά από δυο μέρες πήγα μια βόλτα από το νοσοκομείο, χωρίς λόγο, έτσι για να μου φύγει η ιδέα.... ο γιατρός μου λέει "τώρα δεν
μπορούμε να κάνουμε και τίποτα, αν πρηστεί ή κοκκινίσει έλα πάλι".

Μπορώ να πω ότι με άγχωσε πάρα πολύ! Και μάλιστα όταν διάβασα και στο
ιντερνετ τα περί λύσσας........ Έχουν περάσει ήδη 5 μέρες!

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;;; Αφού ο χρόνος επώασης της λύσσας είναι συνήθως ο ένας μήνας, γιατί δεν μπορεί να γίνει αντιλυσσικός μετά από 2, 3 ή και περισσότερες μέρες;

Αν αντιληφθώ τίποτα περίεργα συμπτώματα, όπως πονοκέφαλοι, πρήξιμο κτλ μπορώ να κάνω κάτι ή αντί για νοσοκομείο να πάω στον παπα;;


Ευχαριστώ!

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 04:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου user10.
Έχεις λόγους να ανησυχείς για την πιθανότητα της λύσσας;
Το σκυλί που σε δάγκωσε ήταν κάποιου σπιτιού ή αδέσποτο; Σε δάγκωσε στα "καλά του καθουμένου" ή το φοβήθηκες (ή οτιδήποτε άλλο που θα μπορούσε να το ενοχλήσει) και εκνευρίστηκε; Έτρεχαν πολλά σάλια από το στόμα του και φαινόταν να είναι σε κάποια κατάσταση μανίας; (κάτι τέτοιο θα υποδήλωνε την πιθανότητα να έχει την αρρώστια αυτή).

Πριν αποφασίσεις να ανησυχήσεις υπερβολικά για το δάγκωμα, καλό θα ήταν να εξετάσεις, εάν υπάρχει πραγματικά κάποια πιθανότητα το σκυλί να ήταν λυσσασμένο. Δεν είναι όλα τα αδέσποτα που δαγκώνουν λυσσασμένα - μην ανησυχείς
Εάν λοιπόν δεν ανήκει σε κάποιον, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον από την περιοχή που το πέτυχες, εάν κυκλοφορεί κάποιος λυσσασμένος σκύλος.

Επίσης, είναι καθησυχαστική η αντιμετώπισή σου στο δάγκωμα. Εφόσον έβαλες αμέσως μπεταντίν και η δαγκωνιά δεν ήταν βαθιά, το πιο πιθανό είναι να μην έχει συμβεί τίποτε!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

user10
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 12:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους user10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Amalia σε ευχαριστώ για την απάντηση!

Λοιπόν, εγώ περπατούσα στο δρόμο και με το που στρίβω στη γωνία, βλέπω το σκύλο να γαυγίζει σε ένα μηχανάκι. Με το που με βλέπει και πριν προλάβω να αντιδράσω, έρχεται πάνω μου. Αυτό ήταν όλο. Στη συνέχεια το μηχανάκι έφυγε και ο σκύλος το ακολούθησε...

Το συμβάν έγινε στην Πάτρα, οπότε οι πιθανότητες να κυκλοφορεί ένα λυσσασμένο σκυλί μέσα στην πόλη είναι μάλλον ελάχιστες..... :)

Αλλά όταν ο γιατρός σου λέει απαθέστατα: "Τώρα δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, έλα πάλι αν πρηστεί!", ε κάπως μου ήρθε...!!! Είμαι σε φάση μπρος γρεμός και πίσω ρέμα: Αν δεν παρουσιαστούν συμπτώματα, μάλλον είμαι καλά. Αν εμφανιστεί σύμπτωμα, δεν υπάρχει γυρισμός!! :(

Και όσο ζω σ'αυτή την κατάσταση, τόσο χειρότερο είναι, γιατί με κουράζει ψυχικά και με το παραμικρό νομίζω ότι κάτι έχω....

Ας βάλει ο Θεός το χέρι Του, ώστε και λύσσα να μην έχω και να μην τρελαθώ από την αγωνία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 12:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω;;; Αφού ο χρόνος επώασης της λύσσας είναι συνήθως ο ένας μήνας, γιατί δεν μπορεί να γίνει αντιλυσσικός μετά από 2, 3 ή και περισσότερες μέρες;

Γιατι η εφαρμογη του αντιλυσσικου ορου κρυβει καποιους σοβαρους κινδυνους.Γιαυτο πριν εφαρμοστει η συγκεκριμενη θεραπεια αξιολογειται η πιθανοτητα μεταδοσης του ιου.Εαν ειναι σχετικα σιγουρο οτι ο ιος εχει μεταδοθει στο τραυματισμενο ανθρωπο,τοτε γινεται η αντιλυσσικη θεραπεια.Διαφορετικα δεν εφαρμοζεται γιατι εχει μεγαλες παρενεργειες.

Τωρα μαλλον σε αγχωσα πιο πολυ ε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

user10
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 13:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους user10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Medtech,
Με τη λογική αυτή, και αμέσως να πήγαινα, πάλι δε θα μου έκαναν αντιλυσσικό, έτσι δεν είναι;;;

Πιστεύεις ότι αν πάω κάποια στιγμή να κάνω αντιλυσσικό εμβόλιο, θα βοηθούσε για "μελλοντική χρήση";

Ξέρω ότι οι ερωτήσεις μου ίσως φαίνονται απλοϊκές ή ανόητες, αλλά μου είναι αδιανόητο να κάθομαι και να περιμένω!
--

Hope is only thing you must never lose!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 13:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ σωστα και αμεσως να πηγαινες δεν θα σου εκαναν τιποτα περαν απο το να σου καθαρισουν το τραυμα και να περιμενουν.Βεβαια πιθανον να σου εκαναν καλυτερο καθαρισμο.Το betadin ειναι αριστο απολυμαντικο εαν ακολουθησεις τις οδηγιες χρησης και εαν το τραυμα δεν ηταν βαθυ και το αντισηπτικο υγρο διεισδυσε σε ολο το τραυμα.

Στις περιπτωσης δαγκωματος απο οποιοδηποτε ζωο (δεν ειναι μονο τα σκυλια εν δυναμει φορεις της λυσσας) αυτη η πορεια ακολουθειται παγκοσμιως.

Αν βεβαια πηγαινες ισως να σου το καθαριζαν καλυτερα.

Δεν ξερω αν θα βοηθουσε για μελλοντικη χρηση γιατι δεν γνωριζω αν δημιουργει παρατεταμενη ανοσια (παρεπιπτοντως αλλο ορος οπου χορηγουνται ετοιμα αντισωματα και αλλο εμβολιο οπου χορηγειται καταλληλα προετοιμασμενο (αδρανοποιημενο) αντιγονο για να προκαλεσει την δημιουργια αντισωματων).Πιθανον να βρεις αυτς τις πληροφοριες στο Ιντερνετ ή ρωτα καποιον γιατρο.Επισης δεν θυμαμαι εαν σε τετοιες περιπτωσεις χορηγειται ορος ή γινεται εμβολιασμος.Αυτο που θυμαμαι ειναι οτι η ιδια η θεραπεια εχει σοβαρους κινδυνους (εγκεφαλιτιδα αν θυμαμαι καλα απο ιους του εμβολιου) και γιαυτο δεν χορηγειται αφειδως αλλα μονο εαν ειναι σχετικα σιγουρο οτι ο ασθενης εχει μολυνθει απο τον ιο.

Αυτο που θα μπορουσες να κανεις ειναι να βρεις και να αιχμαλωτισεις το ζωο με την βοηθεια της κτηνιατρικης υπηρεσιας για να το εξετασουν και να δουν αν ειναι μολυσμενο απο τον ιο.Αν ειναι μολυσμενο η θεραπεια θα γινει.


Επισης εαν δεις το τραυμα να παρουσιαζει σημεια φλεγονης ή εσυ ο ιδιος βιωσεις καποια συμπτωματα και ιδιαιτερα απο το νευρικο συστημα καλο ειναι να το αναφερεις σε ιατρο αφου του δωσεις και το ιστορικο του τραυματος.

Συγνωμη αν σε αγχωσα παραπανω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

user10
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 15:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους user10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι δε με άγχωσες παραπάνω...

Προσωπικά προτιμώ να γνωρίζω τη αλήθεια -όποια και αν είναι αυτή- παρά να μένω στο σκοτάδι και να περιμένω τι θα μου ξημερώσει αύριο!!

Μετά από μια εβδομάδα, το τραύμα φαίνεται υγειές. Για την ακρίβεια, φαίνονται μόνο μικρά σημαδάκια από τα δόντια του 'κόπρου' και μια ωραία μελανιά γυρω γύρω που έχει αρχίσει και αυτή να εξαφανίζεται...

Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

--

Hope is only thing you must never lose!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2006, 15:55:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ελπίζω όλα να πάνε καλά!

Ναι, ναι μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά.
Δεν είναι και από τα πιο ασυνήθιστα πράγματα, να εξαγριώνονται σκυλιά με τα διερχόμενα μηχανάκια και μάλλον στάθηκες άτυχος στην συγκυρία να περνάς εκείνη τη στιγμή από δίπλα. Δεν κατάφερε ο σκύλος να αρπάξει το πόδι του οδηγού της μοτοσυκλέτας και βρήκε εσένα εύκαιρο!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

user10
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 22:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους user10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thanks guys!

hope you 're right!!


(Αλλιώς ένας λιγότερος στο forum [:-)])

Hope is only thing you must never lose!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy