ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Εκμάθηση της τουρκικής γλώσσας στα γυμνάσια...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 13:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula

http://www.ellhnismos.org/bambas/videos/b867.pdf
Η παραπάνω σελίδα είναι το φύλλο της εφημερίδας της κυβερνήσεως όπου ανακοινώνεται η εισαγωγή της διδασκαλίας της τουρκικής γλώσσας στο γυμνάσιο.
Πουθενά δεν αναφέρεται αν θα είναι υποχρεωτική ή κατ'επιλογήν, όπως συμβαίνει με τη διδασκαλία των γαλλικών και γερμανικών.
Πληροφορίες βρήκα μόνο σε αμιγώς εθνίκοφρωνες σελίδες όπου το σύνθημα "έξω οι ξένοι απ'την Ελλάδα" κυριαρχεί.
Ομολογώ ότι έχω προβληματιστεί πάρα πολύ από τη συγκάλυψη του θέματος.
Δεν θεωρώ a priori αρνητική εξέλιξη την εκμάθηση της τουρκικής, αλλα δεν θεωρώ και λογική τη σιωπή ολονών για το θέμα.
Σαφώς και διαφωνώ με όσους μιλούν γαι τη νέα επερχόμενη τουρκοκρατία και την αδικαιολόγητη ξενοφοβία που προβάλλουν, αλλά από την άλλη είναι οι μόνοι που μίλησαν για το θέμα.
Δεν ήξερα σε ποια κατηγορία έπρεπε να τοποθετήσω το θέμα, ούτε αν ήδη υπάρχει.
Κάνοντας μια έρευνα δεν βρήκα κάτι τέτοιο.
Αν χρειάζεται να μεταφερθεί παρακαλώ να γίνει.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω θα ήθελα να μας ενημερώσει.
Φιλικά
Ξωτικούλα


Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 14:38:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001
Είναι φάρσα. Δες το κολάζ στους πίνακες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 15:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula
Φάρσα σίγουρα δεν είναι.
Συνεχίζοντας την αναζήτηση βρήκα και άλλα άρθρα που αναφέρονται στο θέμα.
http://www.paratiritis-news.gr/full_articles_index.php?stili_title=Κοινωνία&db_table=koinwnia&todo=first
Στο συγκεκριμένο μάλιστα άρθρο αναφέρεται πως είναι μάθημα επιλογής και αναδεικνύει και άλλους στόχους της συγκεκρινμένης απόφασης.
Κάτι που αν δεν το είχαν αποσιωπήσει τόσο, θα απαγόρευε στους κινδυνλόγους και ρατσιστές να το εκμεταλλευτούν για την προπαγάνδα τους.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kswtikoula
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
676 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 16:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kswtikoula  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος kswtikoula
Τελικά όλοι αυτοί είναι πολύ επικίνδυνοι.
Τι εννοώ... Σήμερα με ενημέρωσε κάποιος για το θέμα αυτό στέλνοντάς μου το παρακάτω άρθρο...
http://gr.altermedia.info/
Και αυτό όταν ειδε πως είμαι από Ξάνθη και αφού με ρώτησε πως τα πάμε με τους Τούρκους και ουχί με τους Μουσουλμάνους Έλληνες.
Κατόπιν ανέπτυξε την τραγικότητα του θέματος και του πόσο κακή ειναι αυτή η εξέλιξη.
Μου είπε πως είναι υποχρεωτικό μάθημα και ισχύει για όλα τα σχολεία.
Και ιδού η αλήθεια:
http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_ell_610505_08/08/2006_193567
Πρόκειται για εντελώς διαφορετική προσέγγιση μιας κατάσχτασης που μόνο ως θετικό βήμα μπορεί να χαρακτηριστεί.
Προσοχή λοιπόν!( Και πρώτα απ'όλους σε μένα) Στο τι λένε οι κάθε είδους επιτήδειοι και πως προπαγανδίζουν για να εξαπλώσουν το μίσος τους.
Φιλικά
Ξωτικούλα

Δεν θέλω πια να γυρίζω στις θάλασσες φωνάζοντας...
Θέλω να βρω κι εγώ μια φωνή να μ'αποκρίνεται.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmos2001
Μέλος 2ης Βαθμίδας


188 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 18:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmos2001
Λάθος μου η χρήση της λέξης φάρσα. Το Pdf από το αρχικό Link παντως ήταν "πειραγμένο".Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 07:19:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8435

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 09:30:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06
Γίνεται προσπάθεια συμφιλίωσης των δύο αυτών λαών , διώχνοντας τα αρνητικά στερεότυα...
Ταινίες στην τηλεόραση με τούρκους η μουσουλμάνους ήρωες κλπ
ΤΟΣΟ Η ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΦΙΛΙΑ , ΟΣΟ ΚΙ Η ΕΛΛΗΝΟΤΟΥΡΚΙΚΗ ΕΧΘΡΑ ΕΙΝΑΙ ....ΕΜΠΟΡΕΥΣΙΜΑ ΕΙΔΗ ΚΙ ΠΟΛΙΤΙΚΩΣ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΙΜΑ....

ΑΣΦΑΛΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ ΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ , ΟΤΑΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟΝ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ , ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ...... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ...ΓΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ..

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟΥΡΚΙΚΑ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΙΝΣΤΙΤΟΥΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΣΙΝΑ [νομίζω..] ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΜΕ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΤΟΥΡΚΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ ΣΤΗΝ ΑΚΑΔΗΜΕΙΑΣ....
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ .... ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΤΙΣ ΘΕΩΡΩ ΥΠΟΠΤΕΣ....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 09:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητή kswtikoula, θεωρώ πως θα μπορούσες να συνεχίσεις στο topic που σου προτείνει ο αγαπητός τυχερούλης ώστε να αποφεύγουμε τα διπλά θέματα.

Το θέμα λοιπόν απενεργοποιείται.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy