ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΨΗ ΤΩΝ ΘΕΟΣΟΦΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sacramental Remorse
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 08:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sacramental Remorse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως γνωρίζει κάποιος που ανήκει και κατέχει -ενδεχομένως- τη διδασκαλία της Θεοσοφίας, ποιά είναι η γνώμη της Θεοσοφίας για τον Τεκτονισμό?

LUX ET VERITAS

Edited by - Sacramental Remorse on 12/09/2006 11:18:18

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 16:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Sacramental Remorse, καλώς ήρθες στα forums
Είναι ενδιαφέρον το ζήτημα. Θα ήταν επίσης ενδιαφέρον να μας πεις, πως σου δημιουργήθηκε η απορία. Είναι αρκετά εξειδικευμένη η ερώτηση και θα ήταν αρκετά ορθό να μας πεις κι εσύ τις σκέψεις σου.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 17:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως γνωρίζει κάποιος που ανήκει και κατέχει -ενδεχομένως- τη διδασκαλία της Θεοσοφίας, ποιά είναι η γνώμη της Θεοσοφίας για τον Τεκτονισμό?

ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΥΤΗ ΚΑΝΤΗ ΚΑΛΛΥΤΕΡΑ ΕΔΩ.

<aspasia@theosophy.gr>

ΕΙΝΑΙ Η ΕΙΔΙΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 17:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΑΝΤΟΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΘΕΟΣΟΦΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΡΜΑΝΙ ΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.
ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΘΕΟΣΟΦΙΑ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ.

Ο ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΝΑΘΕΡΜΑΝΕΙ ΤΙΣ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΕΣ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΜΥΟΥΜΕΝΟΥ, ΝΑ ΑΦΥΠΝΙΣΕΙ ΤΙΣ ΛΗΘΑΡΓΗΜΕΝΕΣ ΤΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΛΛΙΕΡΓΗΣΕΙ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙ ΑΠ'ΕΥΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΘΕΟ. Η ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΦΥΠΝΙΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΜΥΟΥΜΕΝΟΥ.

ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΘΕΟΣΟΦΙΣΤΕΣ.

ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΕΔΩ.

http://www.theosophy.gr/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 22:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΑΝΤΟΣ ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΙ ΘΕΟΣΟΦΙΣΤΕΣ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΦΙΡΜΑΝΙ ΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ.
ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗ ΘΕΟΣΟΦΙΑ ΠΑΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΙΡΕΣΕΙΣ.

Ο τεκτονισμός είναι αίρεση;
Τίνος;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 22:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε θα σε ζαλίσω με δικά μου σχόλια.Αν διαβάσεις τα εξής(από θεοσοφιστές γραμμένα,μάλιστα!!!)βιβλία κάτω(πιστεψέ με,εύκολα θα τα βρείς σε ειδικά βιβλιοπωλεία):

C.W.Leadbeater -"Η Κεκρυμμένη Ζωή του Τεκτονισμού"(ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ).
Η.P.Blavatsky -"Η Προέλευση του Τυπικού στην Εκκλησία και στον Τεκτονισμό"(ΚΥΒΕΛΗ).


...τότε θα σου πω μετά:ΟΥΔΕΝ ΣΧΟΛΙΟΝ!!!!
(Και ελπίζω να σε βοήθησα)

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 02:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Sacramental Remorse,
Η Έλενα Μπλαβάτσκυ, αν και είχε πολλούς φίλους τέκτονες, όπως για παράδειγμα ο συνιδρυτής της θεοσοφικής εταιρίας Ολκόττ, από ότι ξέρω, δεν είχε ποτέ επίσημα μυηθεί στον τεκτονισμό.

Υπάρχει όμως η άποψη ότι είχε διδαχτεί την τεκτονική μύηση μέσω του Δασκάλου της. Από αυτή και μόνο την άποψη μπορεί να θεωρηθεί μυημένη στον τεκτονισμό.

Στα γραπτά της η Μπλαβάτσκυ έχει κατ' επανάληψη αναφέρει ότι ο τεκτονισμός της εποχής της είναι αμαυρωμένος και αλλοιωμένος από την ουσιαστική διδασκαλία.

Τα αποσπάσματα είναι πάρα πολλά για να τα αναφέρει κανείς με λεπτομέρειες, μπορείς όμως να τα διαβάσεις στην παρακάτω σελίδα των Καναδών θεοσοφιστών:
http://www.theosophical.ca/TheRightAngle.htm#general

Πάντως κανείς δεν απαγορεύει έναν τέκτονα να είναι και θεοσοφιστής και το αντίθετο.

Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sacramental Remorse
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 09:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sacramental Remorse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Φίλοι καλώς σας βρήκα!

Amalia τις σκέψεις μου και την ταπεινή μου γνώμη για τον κόσμο, μπορείς να τις βρείς στο www.sacramentalremorse.gr ! Εκεί, φαντάζομαι, θα καταλάβεις πως μου δημιουργήθηκε αυτή η απορία! Είμαι άνθρωπος που ψάχνεται και μάλιστα αγαπητέ ellovos, έχω ήδη επισκευθεί το theosophy.gr και φίλε Ingmar έχω ήδη διαβάσει αυτά τα δυο βιβλία! Πράγματι, όπως λέει και ο συνομιλητής A. Kircher, η Blavatsky έχει κατ επανάληψη αναφέρει, ότι ο Τεκτονισμός της εποχής της, είναι αμαυρωμένος και αλλοιωμένος από την ουσιαστική διδασκαλία.
Αυτό που αναρωτιέμαι είναι, εαν υπάρχει κάποια βαθύτερη, ουσιαστικότερη σχέση μεταξύ Τεκτονισμού και Θεοσοφίας, όσον αφορά στη διδασκαλία και στον αποσυμβολισμό, και αν θα μπορούσαν να υπάρξουν, ή μάλλον να συνυπάρξουν σαν βάσεις μέσα στον ίδιο άνθρωπο! Εν ολίγοις, είναι λάθος ένας Τέκτων να συμμερίζεται τις διδασκαλίες της Θεοσοφίας, εαν αυτές -πιστεύει- πως "συγκαλύπτουν" τις αναζητήσεις του? Άν και μάλλον την πήρα την απάντηση από τον A. Kircher!

ΥΓ. Αλήθεια, αγαπητέ Ellovos, το ερώτημα της Amalias είναι πολύ εύλογο: Τίνος αίρεση μπορεί να είναι ο Τεκτονισμός?


LUX ET VERITAS
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 13:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ο τεκτονισμός είναι αίρεση;
Τίνος;


ΤΩΝ ΑΙΡΕΤΙΚΩΝ


ΣΟΡΙ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΚΕΚΤΗΜΕΝΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΕΙΠΑ ΜΛΚΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 18:01:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΥΓ. Αλήθεια, αγαπητέ Ellovos, το ερώτημα της Amalias είναι πολύ εύλογο: Τίνος αίρεση μπορεί να είναι ο Τεκτονισμός?"

Καμιας. Κοίτα,για να αποτελεί αίρεση ο Τεκτονισμός,θα πρέπει να γίνει Θρησκεία.Αλλά όμως, ουδέποτε υπήρξε (και ποτέ δεν θα υπάρξει) ως τέτοιος,δηλ.μια απο τις πολλές θρησκείες ή παρα-θρησκείες.Είναι κάτι διαφορετικό. Η ιδιότητα του τέκτονα και αυτή του θεοσοφιστή,είναι απολύτως διάφορες και ξεχωριστές!Άλλο το πρώτο,άλλο το δεύτερο.

Είναι μυητικό και στοχαστικό(ή φιλοσοφικό)σύστημα-με απόλυτη έμφαση στη διατήρηση πανάρχαιων παραδόσεων και σκέψεων.Η θεοσοφία όμως,τίνει να προσεγγίζει πιότερο ενός συγκρητικού θρησκευτικού κινήματος-αν και όχι μόνο(δηλ.δεν είναι μονάχα αυτό).

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freemason11
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 15:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από εμένα.
Είμαι νέο μέλος, καλώς σας βρήκα.

Ο τεκτονισμός, κατά την ταπεινή μου γνώμη δεν μπορεί να είναι αίρεση γιατί δεν έχει καμία σχέση με κάποιο δόγμα ή κάποια θρησκεία.
Στους κόλπους του έχει μέλη και από τις τρεις μονοθειστικές μεγάλες θρησκείες του κόσμου.
Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει σε όποιον Θεό θέλει.
Έτσι και αλλιώς, κάθε σοβαρός και μορφωμένος άνθρωπος, γνωρίζει ότι δεν υπάρχει καμία διαφορά στην ουσία όλων των θρησκειών.
Η Υπέρτατη δύναμη είναι Μια. Η μονάδα είναι η αρχή των πάντων

Καλώς σας βρήκα και πάλιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 19:39:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς,Freemason11,όντως δεν πρόκειται για δόγμα ή θρησκεία...

Και ξεκαθαρίζω (για να προλάβουμε "καλοθελητές")μια και καλή:ο Τεκτονισμός στην καθαρή και γνήσια μορφή του,δεν έχει σχέση με συνομωσιολογίες του τύπου "σιωνιστικός παρα-οργανισμός","εβραϊκή επιχείρηση παγκόσμιας εξουσίας" και τα συναφή!Άλλωστε,αν αρκεστούμε στα τελετουργικά τυπικά του,η τεκτονική παράδοση μόνο κατά 20% στηρίζεται στην ιουδαϊκή παράδοση(π.χ.Χιραμ,στήλες "B κ' J",ακακια)και κατά το υπόλοιπο σε άλλες-μη εβραϊκές-παραδόσεις:Ναϊτες,Πυθαγόριοι,Προσωκρατικοί,οικοδόμοι χτίστες,αλχημιστές,ερμητική,ροδοσταυρική,κοκ.

Το ίδιο αναλόγως,ισχύει για το ρεύμα της ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ.

Ελπίζω να ξεκαθαρίστηκαν κάποια πράγματα,Sacramental Remorse. Καλή ανάγνωση!

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sacramental Remorse
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 08:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sacramental Remorse  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους!

Είναι τελικά, πάντα, ενδιαφέρον να συζητά κανείς, ακόμη και μέσω του διαδικτύου με ανθρώπους που "ψάχνονται" ! Έχω βαρεθεί να ζω ανάμεσα σε "νεκροζώντανους" ανθρώπους που νομίζουν πως η άγνοια και ο ύπνος κάνουν καλό! Σας ευχαριστώ!

We will be in touch!


LUX ET VERITAS
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freemason11
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 17:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ακόμα παρατήρηση η οποία αποδεικνύει ότι όσοι άνθρωποι έχουν καταλάβει την αλήθεια, δεν έχει σημασία αν είναι θεοσοφιστές, τέκτονες, ροδόσταυροι, σούφι ή οτιδήποτε άλλο.
Σε ένα ταξίδι μιας παρέας μου στο Α.Όρος, συντήσαμε έναν ασκητή. Συζητώντας μαζί του ένας από την παρέα, του εκμυστηρευτικε ότι είναι Τέκτονας.
Η απάντηση του καλόγερου ήταν ''Όποιο δρόμο και να πάρεις παιδί μου, στο ίδιο σημείο θα φτάσεις΄΄
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Freemason11
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 18:00:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ακόμα παρατήρηση η οποία αποδεικνύει ότι όσοι άνθρωποι έχουν καταλάβει την αλήθεια, δεν έχει σημασία αν είναι θεοσοφιστές, τέκτονες, ροδόσταυροι, σούφι ή οτιδήποτε άλλο.
Σε ένα ταξίδι μιας παρέας μου στο Α.Όρος, συντήσαμε έναν ασκητή. Συζητώντας μαζί του ένας από την παρέα, του εκμυστηρευτικε ότι είναι Τέκτονας.
Η απάντηση του καλόγερου ήταν ''Όποιο δρόμο και να πάρεις παιδί μου, στο ίδιο σημείο θα φτάσεις΄΄
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2006, 04:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μια ακόμα παρατήρηση η οποία αποδεικνύει ότι όσοι άνθρωποι έχουν καταλάβει την αλήθεια, δεν έχει σημασία αν είναι θεοσοφιστές, τέκτονες, ροδόσταυροι, σούφι ή οτιδήποτε άλλο.
Σε ένα ταξίδι μιας παρέας μου στο Α.Όρος, συντήσαμε έναν ασκητή. Συζητώντας μαζί του ένας από την παρέα, του εκμυστηρευτικε ότι είναι Τέκτονας.
Η απάντηση του καλόγερου ήταν ''Όποιο δρόμο και να πάρεις παιδί μου, στο ίδιο σημείο θα φτάσεις΄΄

Φίλε Freemason11,
σ'ευχαριστώ που μοιράστηκες αυτήν την εμπειρία σου.
Εμένα τουλάχιστον αυτό μου δίνει μεγάλη αισιοδοξία για το μέλλον.


Infinitum Finitum ProducitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freemason11
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2006, 10:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι σημαντικό να μπορούμε να έχουμε ΄''πηγές΄΄ αισιοδοξίας για να μπορούμε να συνεχίζουμε να πιστεύουμε.
Αυτές οι ''πηγές'' μπορεί να ε'ιναι πολύ διαφορετικά πράγματα για τον καθένα από εμάς. Ένα βίβλιο, ένας δάσκαλος, μια προσευχή οτιδήποτε είναι αυτό το οποίο είναι ''πηγή'' αισιοδοξίας και πίστης, είναι απαραίτητο εργαλείο για το δύσκολο ταξίδι του εσωτερισμού.
Όσοι ασχολούνται με τον εσωτερισμό, καταλαβαίνουν......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2006, 20:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά τα λες Freemason11 για διδασκάλους,βιβλία,κ.τ.λ.

Υπάρχει όμως το πιο σημαντικό απ'όλα(ειδικά και σε ό,τι αφορά τον εσωτερισμό):

Η ΚΑΡΔΙΑ (ακόμα καλύτερα:Ο ΝΑΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ)

ή την έχεις ή δεν την έχεις-στη δεύτερη περίπτωση,δύσκολη υπόθεση η τεκτονική διδασκαλία...πολύ δύσκολη...

Διότι ένας μπορεί να'χει "άκρες",άλλος παρά με ουρά,άλλος υψηλότατο κύρος,άντε και διάσημα...
Αλλά τι να το κάνει,αν δεν υπάρχει ο Ναός της Καρδιάς;
Τι να το κάνει,αν δεν έχει ο ορθό ήθος; Αν δεν έχει τη σωστή νοοτροπία(ή στάση ζωής); ο "ναός της τελειοποιήσεως" τότε,θα είναι απλώς νεκρό γράμμα-σε αυτή τη περίπτωση!

Οκ να είναι κάποιος ευρυμαθής και καλλιεργημένος.Το να είναι Άνθρωπος με Α κεφαλαίο,ακόμα καλύτερα...

Οι ροδόσταυροι γι αυτό προσπαθούν αιώνες τώρα.Ομοίως θεοσοφιστές και τέκτονες...

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 03:04:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η απάντηση του καλόγερου ήταν ''Όποιο δρόμο και να πάρεις παιδί μου, στο ίδιο σημείο θα φτάσεις΄΄

Πολύ ωραία η αναφορά σου Freemason11.
Πραγματικά, κάποιες φορές είναι ανάγκη να θυμόμαστε, πως πέρα από κάθε εξωτερική θρησκευτική έκφραση, σημασία έχει η εσωτερική θέαση των πραγμάτων.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freemason11
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2006, 10:01:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Ingmar έχεις δίκιο.
Δυστυχώς τα διάσημα (τα λιλιά όπως τα λένε αλλιώς), οι βαρύγδουποι τίτλοι και τα αξιώματα δεν έχουν καμία σημασία. Αντιθέτως δημιουργούν μεγάλο πρόβλημα στους απρόσεκτους αδελφούς γιατί τους παρεκτρέπουν πλήρως από την πορεία, φουσκώνοντας το ''εγώ'' τους τόσο πολύ, που να μην τους χωράει κανένας ναός, όσο μεγάλος και να είναι.

Αυτή είναι η μαγεία του συστήματος όμως. Σου δίνει τίτλους, διάσημα, αναγνώριση για να δοκιμαστείς. Θα καταφέρεις να ξεπεράσεις την ανθρώπινη ματαιοδοξία και να συνεχίσεις να είσαι ταπεινός??

Είναι και αυτό μια άσκηση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psytekk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2006, 04:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psytekk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ,ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΦΙΛΗ/ΛΟ ΕΙΧΕ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΟΝΟΜΑΣΙΑ "¨ΣΕ ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΙ ΜΑΣΩΝΟΙ".ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΚΕΙΜΕΝΑ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ ΤΗΣ ΟΕΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΟ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΒΑΣΙ ΑΝΤΙΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΟΥΣ ΑΙΩΝΙΑΣ ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΗΣ ΑΝΤΙΠΑΛΟΤΗΤΑΣ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΥ -ΑΝΑΤΟΛΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΤΕΝΗ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΙΣΜΟ ΤΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΤΩΝ
ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΠΡΙΣΜΑ ΑΦΟΥ ΜΟΝΟ Η ΔΙΑΤΥΠΩΣΗ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ.
ΦΙΛΗ/ΛΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΦΙΛΙΚΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΚΕΛΟΣ ΤΗΣ ΑΠΟΡΙΑΣ ΣΟΥ ΩΣ ΑΤΟΠΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΩΝ ΘΕΣΟΦΙΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ . ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΠΟ ΔΙΟΤΙ
ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΡΩΤΑΣ ΤΗΝ ΥΠΟΥΡΓΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ. Η ΘΕΟΣΟΦΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΟΙΝΟ ,ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΜΙΣΟ ΤΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ ΑΦΟΥ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΙΣΟ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΧΝΟΚΡΑΤΙΚΟΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΣΜΟΣ


............ΑΠΟΛΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2006, 23:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
psytekk,δε σε καταλαβαίνω ακριβώς τι εννοείς.Φοβάμαι πως πρέπει να γίνεις σαφέστερος.Καταρχάς,ο..."νεολογισμός"(;) τεχνοκρατική φιλοσοφία από κάπου...μπάζει.

Με το συμπάθειο δηλαδή...

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freemason11
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 10:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ psyteck

Μήπως μπορείς να είσαι πιο σαφής. Αν μπορείς γράψε με μικρά γράμματα γιατί τα μεγάλα είναι σαν φωνάζεις.

Υ.Γ
Η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει πραγματικό θέμα συζήτησης. Όπως είπαμε και πριν δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ οποιουδήποτε εσωτερικού συστήματος. Αυτές οι διαφορετικότητες που φαινομενικά υπάρχουν, ικανοποιούν το αίσθημα διαφορετικότητας που θέλουν να νιώθουν όλοι οι άνθρωποι και του '' κάπου ανήκω και εγώ''. Η ανθρώπινη ματαιοδοξία δημιιουργεί τις διαφορετικές ομάδες.
Κατά τα άλλα, όλα είναι ΕΝΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

psytekk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 13:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους psytekk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο διαχωρισμός ειναι εικονικός,στην φυση θρησκεία,πολη,βιος είναι αναποσπαστα συνδεμενα μεταξύ τους.
βασικά ο τεκτονισμός είναι διαχωρισμένος σε δυο τμήματα επειδή
έχει να κανει νε ιερείς θρησκείων και "δεξια"κομματα αλλα καιμε σοσιαλιστές(κουμουνιστες) που δεν παίρνουν σοβαρα το υπερλογικο.


............ΑΠΟΛΛΩΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

CROWL26
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
511 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 13:21:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους CROWL26  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Θεοσοφία είναι η Αρχαία Σοφία που υπάρχει προ αμνημονεύτων ετών και εκφράζει τη συσσωρευμένη σοφία όλων των εποχών. Είναι ο πνευματικός πυρήνας από τον οποίο πηγάζει κάθε γνώση που είναι συνδεδεμένη με τη νοήμονα ζωή. Είναι η πηγή των θρησκειών, των μεταφυσικών διδασκαλιών, των γραμμάτων και των τεχνών, της εκπαίδευσης, του πολιτισμού και κυρίως της μυστικής παράδοσης. Είναι η εσωτερική Γνώση από την οποία προήλθαν όλες οι αποκαλύψεις που έγιναν, γίνονται και θα γίνονται στην ανθρωπότητα σχετικά με τους Νόμους της Εκδήλωσης, με την πνευματική καταγωγή του ανθρώπου, με την απόκρυφη ιστορία της ανθρωπότητας και του πλανήτη.

«Αν μιλάτε για τη Θεοσοφία,» αναφέρεται από την Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, «λέω ότι υπήρχε αιώνια διαμέσου των ατελείωτων κύκλων του παρελθόντος, και θα εξακολουθεί να υπάρχει διαμέσου των ατέλειωτων κύκλων του Μέλλοντος, επειδή η Θεοσοφία είναι συνώμυμη της Αιώνιας Αλήθειας.» (Κλειδί, 263)

Οι ακτίνες-αποκαλύψεις που εκπέμπονται κατά καιρούς από την Άχρονη Θεοσοφία ή την Αρχαία Σοφία, εμφανίζονται με διάφορα ονόματα ως Βέδδες, Βετάντα, Γιόγκα, Βουδδισμός, Χριστιανισμός, Ερμητισμός, Δωδεκάθεο, Ροδοσταυρισμός, Σύγχρονη Θεοσοφία και είναι όψεις της Μίας Αλήθειας που εμφανίζεται κατά καιρούς σε διαφορετικούς τόπους και λαούς.

Ο όρος «Θεοσοφία» ερμηνεύεται ως η Σοφία των Θείων Όντων. Πρόκειται για έναν όρο αρχαιότατο που χρησιμοποιήθηκε αρχικά από τον Αιγύπτιο ιεροφάντη Ποταμών, στη συνέχεια από τον Αλεξανδρινό Αμμώνιο Σακκά και τελικά από την Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, την παρουσιάστρια της Σύγχρονης Θεοσοφίας και την ιδρύτρια της Θεοσοφικής Εταιρείας. Είναι γνωστή επίσης με διάφορα ονόματα όπως 'Σοφία-Θρησκεία', 'Αρχαία Σοφία', 'Αιώνια Σοφία', 'Αποκρυφισμός', 'Εσωτερισμός', 'Μεταφυσική'.

Η μυστική αυτή παράδοση φθάνει στη γη μέσω μιας σειράς προφητών, μυστών και ιεροφαντών, οι οποίοι εμφανίζουν στην ανθρωπότητα μέσω μιας θρησκείας ή απόκρυφης διδασκαλίας, όλα όσα πρέπει να γνωρίζει ο άνθρωπος για να γίνεται ηθικότερος και πνευματικότερος. Ο φύλακας αυτής της μυστικής Σοφίας είναι η Πνευματική Ιεραρχία. Πρόκειται για Πνευματικές Οντότητες, οι οποίες από άπειρη συμπόνοια για την ανθρωπότητα απαρνούνται περιοχές απείρου πνευματικότητας και μεγίστου κάλλους και παραμένουν στην περιοχή των σκοτεινών μορφών για να τη βοηθήσουν στην πνευματική της ανάπτυξη. Είναι η Ιεραρχία της Συμπόνοιας και είναι γνωστή σε κάθε θρησκεία και εθνική παράδοση ως Αρχάγγελοι, Ελοϊμ, Αμσασπέντ, Ντυάνι Τσοχάν, Γιοί του Ήλιου, Γιοί του Φωτός, Διδάσκαλοι της Σοφίας και Μαχάτμας. Πρόκειται για τους Εκπαιδευτές της νηπιακής σε εξέλιξη ανθρωπότητας,, οι οποίοι μας θεωρούν νεώτερα αδέλφια τους.

Μία ακτίνα-όψη από τη Θεοσοφία, ή τη Σοφία-Θρησκεία, είναι η Σύγχρονη Θεοσοφία. Ονομάζεται επίσης Σύγχρονο Θεοσοφικό Κίνημα. Εμφανίστηκε προς το τελευταίο τέταρτο του προηγούμενου αιώνα από την επιφανή αποκρυφίστρια, την Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, στον Δυτικό κόσμο. Η ίδια δήλωνε ότι ήταν ένας κρίκος ανάμεσα στην Ιεραρχία της Συμπόνοιας και την ανθρωπότητα και ότι πίσω από την ίδια βρίσκονταν οι δύο Διδάσκαλοι της Σοφίας, Μορύα και Κουτχούμι. Ομολογεί δε ότι πίσω από κάθε πτυχή του Σύγχρονου Θεοσοφικού Κινήματος, υπήρχαν συνέχεια οι δύο αόρατοι Εμπνευστές του και διαβεβαιώνει ότι τα κείμενά της εξέφραζαν τις διδασκαλίες της Πνευματικής Αδελφότητας.

«… χρησιμοποιούμε αντιπροσώπους – τους πλέον κατάλληλους. Εξ αυτών, τα τελευταία τριάντα χρόνια, ο καταλληλότερος υπήρξε η προσωπικότητα γνωστή ως Ε.Π.Μ. (Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ) στον κόσμο (αλλά σε μας είναι γνωστή διαφορετικά). Αν και για κάποιους θεωρείται ενοχλητική και με ελαττώματα, εντούτοις, δεν υπάρχει πιθανότητα για μας να βρεθεί καλύτερη στα επόμενα χρόνια – και θα έπρεπε οι Θεόσοφοι να το καταλάβουν. Από το 1885 δεν έγραψα ούτε προκάλεσα να γραφεί κάτι εκτός μόνο διαμέσου αυτής, άμεσα ή έμμεσα, μια επιστολή ή γραμμή σε κανένα στην Ευρώπη ή Αμερική, ούτε υπήρξε προφορική επικοινωνία ούτε διαμέσου τρίτου. Οι Θεόσοφοι θα πρέπει να το μάθουν. Θα καταλάβετε αργότερα το μήνυμα αυτής της δήλωσης, για τούτο κρατείστε το στη μνήμη σας. Η πίστη της στο έργο μας είναι σταθερή και επειδή οι δοκιμασίες της οφείλονται σε αυτό, ούτε εγώ ούτε άλλος από την Αδελφότητα θα την εγκαταλείψει ή θα την παραγκωνίσει…. Αυτό πρέπει να το πείτε σε όλους:- Είναι υπεύθυνη για τα πράγματα του Αποκρυφισμού…Είναι η άμεση αντιπρόσωπός μας… (Επιστολές των Διδασκάλων της Σοφίας, Σειρά 1, Επιστολή 19)

Η παρουσίαση της Σύγχρονης Θεοσοφικής διδασκαλίας έγινε μέσω μιας σειράς γραπτών κειμένων της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, που είναι τα εξής: «Αποκαλυμμένη Ίσις», «Η Μυστική Διδασκαλία», «Το Κλειδί της Θεοσοφίας», «Η Φωνή της Σιγής» και τα «Άπαντα», μια συλλογή των άρθρων της σε δεκατρείς τόμους.

Μέσω της Θεοσοφικής διδασκαλίας, ανασύρθηκαν από τη σιωπή οι νόμοι του Κάρμα και της Μετενσάρκωσης, ο κύκλος της ανθρώπινης ύπαρξης μέσω της γέννησης και του θανάτου και η μεταθανάτια συνέχειά της. Άρχισε η έρευνα του μεταφυσικού και η τεκμηρίωσή του μέσω της επιστήμης, όσο αυτό ήταν και είναι δυνατό. Ο άνθρωπος της Δύσης πληροφορήθηκε ότι υπάρχει ο Αιώνιος Νόμος της Εξέλιξης, από τον οποίο ωθείται κάθε ύπαρξη να κατακτήσει την πνευματική τελείωση μέσω αυτόβουλων επιλογών και δράσεων.
Οι μεταφυσικές αυτές θέσεις δεν ακούστηκαν, βέβαια, για πρώτη φορά στον πλανήτη. Κάθε εσωτερική διδασκαλία και θρησκεία που εμφανίστηκε έως σήμερα, απέδωσε ένα μέρος της υπερβατικής Αλήθειας προσαρμοσμένο κατάλληλα στον τόπο και τον χρόνο.

Η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ επιδιώκοντας να αναδείξει τη Μία Μοναδική Αρχή ως πρωταρχική αιτία του φαινομενικού πλουραλισμού, χρησιμοποίησε τη συγκριτική μελέτη των παγκόσμιων θρησκειών και διδασκαλιών για να αποδείξει ότι πίσω και πάνω από κάθε έκφραση υπάρχει μια καθολική ενωτική αρχή, μια κοινή ρίζα και πηγή όλων των Εκδηλωμένων.

Για τη Σύγχρονη Θεοσοφία, η εκδηλωμένη Ζωή είναι ένα αναρίθμητο κύμα Μονάδων που πηγάζοντας από την καρδιά του Λόγου ταξιδεύουν στα διαφορετικά επίπεδα του Κόσμου, αποκτούν άπειρες εμπειρίες μέσω των οποίων εξελίσσονται, με σκοπό, κάποια στιγμή, μέσω των ατομικών τους προσπαθειών, να επανέλθουν στην Καρδιά του Πατέρα τους τελειωμένες πνευματικά. Στο ταξίδι των ψυχών, οι νεώτερες και πιο ανώριμες υποστηρίζονται και βοηθιούνται από τις πιο ώριμες πνευματικά. Το ταξίδι δε της ψυχής επαναλαμβάνεται διαδοχικά μέσω πολλαπλών επαναγεννήσεων που στηρίζονται από τον νόμο του κάρμα, έως ότου η ψυχή αντιληφθεί τον πνευματικό σκοπό της ζωής και αποφασίσει να τον πραγματοποιήσει.

Κεντρική ιδέα λοιπόν, της Σύγχρονης Θεοσοφίας είναι ότι η εκδηλωμένη ζωή πηγάζει άπό Μία Μοναδική Ουσία-Πηγή, η οποία τα περιέχει όλα και βρίσκεται μέσα σε όλα. Αυτή η εσωτερική Αλήθεια γίνεται η θεμελιώδης Αρχή που καθορίζει την ενότητα της εκδηλωμένης ζωής, την αδελφότητα των ανθρώπων και τον σεβασμό προς κάθε είδος ζωής, είτε αυτό είναι κατώτερο είτε ανώτερο της ανθρωπότητας. Από τη θεμελιώδη ενωτική Αρχή πηγάζει η θεοσοφική ηθική που προτείνει στον άνθρωπο να είναι αλτρουϊστής, συμπονετικός, συνεργατικός, ενώ τον αποτρέπει από τη χωριστικότητα, το προσωπικό συμφέρον, το δόγμα και τον φανατισμό.

H εσωτερική αυτή γνώση μπορεί να αφαιρέσει από τον άνθρωπο τη χωριστικότητα και να τον μετατρέψει σε έναν οικουμενιστή, σε έναν άνθρωπο που ξεπερνάει τις φυλετικές διακρίσεις, τις διαφορές των θρησκειών, τις κοινωνικές σκοπιμότητες, τις προκαταλήψεις και τις δεισιδαιμονίες και κυρίως τον προσωπικό του εγωϊσμό. Ο Θεόσοφος είναι αυτός που υπερβαίνει τις διαφορές που προκύπτουν από τη φυλή, το έθνος, τη θρησκεία, τη γλώσσα, τη μόρφωση, τη φτώχεια ή τον πλούτο. Ο Θεόσοφος γνωρίζει ότι κάθε ψυχή είναι ένα απειροελάχιστο φως, ξεπεταγμένο από το ίδιο παγκόσμιο λίκνο. Κάθε φως-ψυχή έχοντας δική της βούληση κληρονομημένη από τον Ουράνιο Πατέρα, μπορεί να τη χρησιμοποιήσει είτε πιο γρήγορα είτε πιο αργά από τις άλλες όμοιές της ψυχές ώστε να αποληθαργήσει την εν δυνάμει πνευματικότητά της. Πνευματικότητα σημαίνει αγάπη, θυσία, ευγένεια, αλληλεγγύη, αλτρουϊσμό, συμπόνοια, ανιδιοτέλεια, κατανόηση, ανεκτικότητα, συνεργασία. Όλα αυτά θα πρέπει να οδηγήσουν την ανθρωπότητα σε μια ενότητα, σε μια παγκόσμια συνεργασία και αλληλοβοήθεια.

Αυτό το μήνυμα που εμφανίστηκε στη γη μας στις 17 Νοεμβρίου 1875, και έγινε η εξαγγελία του Θεοσοφικού Κινήματος, ήταν η απαρχή του Οικουμενισμού και κάθε δραστηριότητας που προτρέπει στη συνύπαρξη των λαών και των θρησκειών, και στην υπέρβαση των θρησκευτικών, κοινωνικών και φυλετικών διαφορών της ανθρωπότητας. Το Σύγχρονο Θεοσοφικό Κίνημα είναι ένα πραγματικό γεγονός, είναι ένα γίγνεσθαι που παίρνει σάρκα και οστά στις σύγχρονες κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, θρησκευτικές και προσωπικές εξελίξεις.

Επίσης, θα πρέπει να επισημανθεί ότι η Σύγχρονη Θεοσοφία δεν επιδιώκει την αποκλειστικότητα των απόψεών της ούτε την εφαρμογή τους μέσω ενός δόγματος. Αυτό που επιζητεί είναι ο άνθρωπος να αντιληφθεί τη συγγένειά του με την υπόλοιπη ανθρωπότητα και ότι κάθε πίστη και άποψη είναι μόνο μια όψη της Μίας και Μοναδικής Πραγματικότητας. Αυτό βέβαια σχηματίζει εξ εαυτού μια καινούρια θρησκεία, η οποία στοχεύοντας στην πνευματική συνειδητότητα του ανθρώπου, αποδέχεται όλους τους τρόπους λατρείας και γνώσης της Θεότητας.

«Η Θεοσοφία είναι η ζωντανή πληροφορία για όλες τις θρησκείες του κόσμου», λέει ο Χ.Όλκοττ, ο συνιδρυτής της Θεοσοφικής Εταιρείας. Και η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ αναφέρει τα ακόλουθα στο Κλειδί της Θεοσοφίας: «Η Θεοσοφία είναι ο δίχως ακτές ωκεανός της παγκόσμιας αλήθειας, αγάπης και σοφίας, που αντανακλά την ακτινοβολία της στη γη, ενώ η Θεοσοφική Εταιρεία είναι μόνο μια ορατή χίμαιρα αυτής της αντανάκλασης. Η Θεοσοφία είναι η θεία φύση, ορατή και αόρατη, ενώ η Εταιρεία της είναι η ανθρώπινη φύση που προσπαθεί να ανέλθει προς τον θείο γονέα της…. Σχηματίστηκε για να δείξει στους ανθρώπους ότι η Θεοσοφία υπάρχει και να τους βοηθήσει να ανέβουν προς αυτήν, μελετώντας και αφομοιώνοντας τις αιώνιες αλήθειες της.» (Κλειδί, 57)

Για την Ε.Π.Μπλαβάτσκυ και τους συνεργάτες της, τον Χένρυ Όλκοττ και τον Ουίλλιαμ Τζατζ, το μήνυμα του Σύγχρονου Θεοσοφικού Κινήματος εκφράστηκε μέσω τριών θεμελιωδών προτάσεων πάνω στις οποίες στηρίχτηκε το οικοδόμημα της Θεοσοφικής Εταιρείας. Αυτές είναι:

1. Η αδελφότητα των ανθρώπων ανεξαρτήτως φυλής, πίστης, φύλου, τάξης ή χρώματος,
2. Η συγκριτική μελέτη θρησκειών, φιλοσοφιών και επιστημών
3. Η έρευνα των ανεξήγητων νόμων της Φύσης και η αποληθάργηση των πνευματικών δυνάμεων του ανθρώπου.


Κάθε πρόταση χρειάζεται ιδιαίτερη μελέτη, προσοχή και έρευνα. Όμως η πρώτη πρόταση που αφορά στην ‘αδελφότητα των ανθρώπων’ όντας το θεμέλιο της Θεοσοφικής διδασκαλίας, χρήζει βαθειάς μελέτης. Για τον ερευνητή που θέλει πραγματικά να κατανοήσει την ενότητα της ζωής και να την καταστήσει βίωμα και συμπεριφορά του, η σπουδή των γνήσιων Θεοσοφικών κειμένων θα πρέπει να είναι βασική του επιδίωξη. Αργότερα αφομοιώνοντας την εσωτερική διδασκαλία μέσω εμβριθούς μελέτης και διαλογισμού, μπορεί να κατανοεί και όλες τις άλλες διδασκαλίες στα πιο βαθειά τους νοήματα και να αντιλαμβάνεται διαμέσου του πλουραλισμού την ενότητα των εκδηλωμένων. Μπορεί επίσης, τότε, ο σπουδαστής να επιδιώξει την ανάπτυξη των ληθαργημένων του δυνάμεων καθώς μέσω της γνώσης και της αφοσίωσης στον σκοπό, έγινε κυρίαρχος μιας ηθικής με την οποία η σοφία-γνώση τον ενδυνάμωσε αβίαστα και ειρηνικά.


Ακολουθεί ένα απόσπασμα από μια επιστολή της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ στον πιστό της φίλο, τον Ου.Τζατζ, στον οποίο εμπιστεύεται τις σκέψεις της, σχετικά με τη Θεσοφία και τη Θεοσοφική Εταιρεία. Είναι απόσπασμα από ένα άρθρο του υπογράφει ο Ου.Τζατζ και ονομάζεται «Yours till death and after, H.P.B.”
Ο Ουίλλιαμ Τζατζ υπήρξε ο ένας από τους δύο πιο στενούς συνεργάτες της, ο άλλος ήταν ο Χένρυ Όλκοττ, με τους οποίους σχημάτισε τη Θεοσοφική Εταιρεία. Ο Ουίλλιαμ Τζατζ ήταν αυτός που ανέλαβε το Θεοσοφικό Κίνημα στην Αμερική και το οποίο σώζεται έως σήμερα μέσω των Ενωμένων Ομάδων των Θεόσοφων - U.L.T. (United Lodge of Theosophists). Η γραμμή των U.L.T. ακολούθησε αποκλειστικά τη μελέτη της γνήσιας Θεοσοφικής διδασκαλίας (τα κείμενα της Ε.Π.Μ και του Ουίλλιαμ Τζατζ), ενώ η Θεοσοφική Εταιρεία ασχολήθηκε κυρίως με τη συγκρικτική μελέτη των παγκοσμίων απόψεων.

«Όταν ξαναθυμάσαι εκείνες τις μέρες του 1875 και μετέπειτα, που δεν εύρισκες ανθρώπους να ενδιαφέρονται για τις σκέψεις σου και τώρα βλέπεις την μεγάλη απήχηση των θεοσοφικών ιδεών – όπως και αν αποκαλούνται – δεν είναι κι άσχημα. Δεν εργαζόμαστε απλώς για να αυτοαποκαλούνται οι άνθρωποι Θεόσοφοι αλλά για να επηρεάζουν οι πεποιθήσεις μας και να μεταβάλουν τον τρόπο σκέψης των ανθρώπων αυτού του αιώνα. Τούτο μπορεί να επιτευχθεί μόνο με μια μικρή ομάδα ανθρώπων που θα εργάζονται πρόθυμα όχι με ανταλλάγματα, όχι με αναγνώριση πάνω στη γη αλλά που βοηθούμενοι και υποστηριζόμενοι από την πίστη τους σε αυτή την Παγκόσμια Αδελφότητα της οποίας οι Δάσκαλοί μας είναι μέρος, εργάζονται σταθερά με πίστη για την κατανόηση και αναθεώρηση των δογμάτων της ζωής και του χρέους που μας παραδόθηκε από τα βάθη του χρόνου. Μην διστάζεις, εφόσον κάποιοι αφοσιωμένοι θα πασχίζουν να κρατήσουν ζωντανό τον πυρήνα. Δεν σου δόθηκαν οδηγίες να ιδρύσεις και να πραγματοποιήσεις μια Παγκόσμια Αδελφότητα αλλά να δημιουργήσεις τον πυρήνα μιας τέτοιας Αδελφότητας. Γιατί μόνο όταν δημιουργηθεί πυρήνας θα αρχίσει η συσσώρευση αυτή που μελλοντικά, ίσως και στο απώτατο μέλλον, θα καταλήξει στο σχηματισμό του σώματος στο οποίο προσβλέπουμε».

Ένα άλλο απόσπασμα από το άρθρο του Ου.Τζατζ « “Blavatskianism”in and out of season” στο οποίο διαφαίνονται οι διαφορετικές θέσεις των Θεοσόφων μόλις λίγα χρόνια μετά τον θάνατο της ιδρύτριας του Σύγχρονου Θεοσοφικού Κινήματος.

«Πράγματι συμβαίνει εκείνοι που εργάζονται πιο σκληρά για την Εταιρεία να είναι συγχρόνως αφοσιωμένοι μαθητές, με ευρείες αντιλήψεις ή όχι, της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ. Υπάρχει, όμως, και ένας μεγάλος αριθμός μελών που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες. Κατά πρώτον, υπάρχουν εκείνοι που δεν βασίζονται καθόλου στην Ε. Π. Μπλαβάτσκυ, αν και δεν βρίσκονται σε ανοικτή αντιπαράθεση και είναι καλά μέλη. Κατόπιν, υπάρχουν εκείνοι που ανοιχτά διαφωνούν με το όνομα και τη φήμη της, οι οποίοι ενώ διαβάζουν τα έργα της και ωφελούνται από αυτά καθώς και από το έργο άλλων, που όμως εκείνη προκάλεσε, αποστρέφονται το όνομά της, αντιτίθενται στην αμέριστη αφοσίωση στο πρόσωπό της, ενίοτε θα επιθυμούσαν να απαλλαγεί η Θεοσοφία από αυτήν και πιστεύουν ότι πολλά καλά πιθανά μέλη μένουν μακριά από τη Θεοσοφική Εταιρεία επειδή η προσωπικότητά της είναι συνδεδεμένη με αυτήν. Φυσικά, τούτο είναι οξύμωρο γιατί χωρίς την Ε. Π. Μπλαβάτσκυ, η Θεοσοφική Εταιρεία και τα κείμενά της δεν θα είχαν υπάρξει. Τέλος, υπάρχουν και εκείνοι που δεν ανήκουν στις τάξεις μας και που ως προς τη Θεοσοφική Εταιρεία κρατούν στάση θετική, αρνητική ή και αδιάφορη.»

Η Θεοσοφία, εκτός από θεωρία, είναι και μια πρακτική φιλοσοφία. Η εφαρμογή της στην καθημερινότητα κάνει κάποιον αληθινό Θεόσοφο. Η Σύγχρονη Θεοσοφία δεν απαιτεί κάποιες ιδιαίτερες τελετές παρά μόνο την εφαρμογή των αρετών διαμέσου ενός κώδικα ζωής.

“Η Θεοσοφία δεν πρέπει να παρουσιάζει μόνο μια συλλογή ηθικών αληθειών, ένα σύνολο μεταφυσικής Ηθικής συνοψισμένο σε θεωρητικές πραγματείες. Η Θεοσοφία πρέπει να εφαρμόζεται και επομένως πρέπει να μη φορτώνεται με άχρηστες συζητήσεις… Πρέπει να βρίσκει αντικειμενική έκφραση σε έναν ολοκληρωμένο κώδικα ζωής που να διαποτίζεται εξ ολοκλήρου με το πνεύμα της – το πνεύμα της αμοιβαίας ανοχής, φιλανθρωπίας και αγάπης.» (Άπαντα, VII, 169)

Φιλικά.-
E.X.OΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Freemason11
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2006, 13:47:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Freemason11  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

βασικά ο τεκτονισμός είναι διαχωρισμένος σε δυο τμήματα επειδή
έχει να κανει νε ιερείς θρησκείων και "δεξια"κομματα αλλα καιμε σοσιαλιστές(κουμουνιστες) που δεν παίρνουν σοβαρα το υπερλογικο.

Αγαπητέ psytekk

Από που προκύπτουν αυτοί οι πολιτικού περιεχομένου διαχωρισμοί στον τεκτονισμό;
Έχεις κάποια στοιχεία από την τυχόν εμπειρία σου στο σύστημα ή αναφέρεις δεδομένα από άλλες πηγές πχ βιβλία, αυτά που σου είπε κάποιος τρίτος κτλ

Edited by - Freemason11 on 29/09/2006 13:48:33

Edited by - Freemason11 on 29/09/2006 13:49:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ingmar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
79 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2006, 20:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ingmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε:μη το κουράζουμε το θέμα.Αν κάποιος είναι ΗΔΗ προκατειλημένος αρνητικά εις βάρος του ελευθεροτεκτονισμού,δεν μπορεί να το δει με ανοικτό μυαλό και επί της ουσίας(και άρα της Αλήθειας περί αυτού),τότε κάθε επιπλέον συζήτηση περριτεύει.

Ο Τεκτονισμός-επαναλαμβάνουμε-δεν είναι θρησκεία.
Δεν πιστεύει σε δόγματα-ούτε θεωρεί εαυτόν κάτοχο Μιας και Μοναδικής αλήθειας...

Αν πας σε χριστιανική εκκλησία,εκεί ούτε θα σου ζητήσουν να αποσυμβολίσεις κάποιο μοτιβο,ούτε να φιλοσοφήσεις κάποιο ερώτημα περί εσωτερικού εαυτού.Εκεί,υπάρχει το "πιστευε και μη ερευνα".

Ο νοών νοείτο.

Ingy

(όπως πάνω-έτσι και κάτω)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aspapado
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 08:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspapado  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η Θεοσοφία είναι η Αρχαία Σοφία που υπάρχει προ αμνημονεύτων ετών και εκφράζει τη συσσωρευμένη σοφία όλων των εποχών. Είναι ο πνευματικός πυρήνας από τον οποίο πηγάζει κάθε γνώση που είναι συνδεδεμένη με τη νοήμονα ζωή. Είναι η πηγή των θρησκειών, των μεταφυσικών διδασκαλιών, των γραμμάτων και των τεχνών, της εκπαίδευσης, του πολιτισμού και κυρίως της μυστικής παράδοσης. Είναι η εσωτερική Γνώση από την οποία προήλθαν όλες οι αποκαλύψεις που έγιναν, γίνονται και θα γίνονται στην ανθρωπότητα σχετικά με τους Νόμους της Εκδήλωσης, με την πνευματική καταγωγή του ανθρώπου, με την απόκρυφη ιστορία της ανθρωπότητας και του πλανήτη.

«Αν μιλάτε για τη Θεοσοφία,» αναφέρεται από την Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, «λέω ότι υπήρχε αιώνια διαμέσου των ατελείωτων κύκλων του παρελθόντος, και θα εξακολουθεί να υπάρχει διαμέσου των ατέλειωτων κύκλων του Μέλλοντος, επειδή η Θεοσοφία είναι συνώμυμη της Αιώνιας Αλήθειας.» (Κλειδί, 263)

Οι ακτίνες-αποκαλύψεις που εκπέμπονται κατά καιρούς από την Άχρονη Θεοσοφία ή την Αρχαία Σοφία, εμφανίζονται με διάφορα ονόματα ως Βέδδες, Βετάντα, Γιόγκα, Βουδδισμός, Χριστιανισμός, Ερμητισμός, Δωδεκάθεο, Ροδοσταυρισμός, Σύγχρονη Θεοσοφία και είναι όψεις της Μίας Αλήθειας που εμφανίζεται κατά καιρούς σε διαφορετικούς τόπους και λαούς.

Ο όρος «Θεοσοφία» ερμηνεύεται ως η Σοφία των Θείων Όντων. Πρόκειται για έναν όρο αρχαιότατο που χρησιμοποιήθηκε αρχικά από τον Αιγύπτιο ιεροφάντη Ποταμών, στη συνέχεια από τον Αλεξανδρινό Αμμώνιο Σακκά και τελικά από την Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, την παρουσιάστρια της Σύγχρονης Θεοσοφίας και την ιδρύτρια της Θεοσοφικής Εταιρείας. Είναι γνωστή επίσης με διάφορα ονόματα όπως 'Σοφία-Θρησκεία', 'Αρχαία Σοφία', 'Αιώνια Σοφία', 'Αποκρυφισμός', 'Εσωτερισμός', 'Μεταφυσική'.

Η μυστική αυτή παράδοση φθάνει στη γη μέσω μιας σειράς προφητών, μυστών και ιεροφαντών, οι οποίοι εμφανίζουν στην ανθρωπότητα μέσω μιας θρησκείας ή απόκρυφης διδασκαλίας, όλα όσα πρέπει να γνωρίζει ο άνθρωπος για να γίνεται ηθικότερος και πνευματικότερος. Ο φύλακας αυτής της μυστικής Σοφίας είναι η Πνευματική Ιεραρχία. Πρόκειται για Πνευματικές Οντότητες, οι οποίες από άπειρη συμπόνοια για την ανθρωπότητα απαρνούνται περιοχές απείρου πνευματικότητας και μεγίστου κάλλους και παραμένουν στην περιοχή των σκοτεινών μορφών για να τη βοηθήσουν στην πνευματική της ανάπτυξη. Είναι η Ιεραρχία της Συμπόνοιας και είναι γνωστή σε κάθε θρησκεία και εθνική παράδοση ως Αρχάγγελοι, Ελοϊμ, Αμσασπέντ, Ντυάνι Τσοχάν, Γιοί του Ήλιου, Γιοί του Φωτός, Διδάσκαλοι της Σοφίας και Μαχάτμας. Πρόκειται για τους Εκπαιδευτές της νηπιακής σε εξέλιξη ανθρωπότητας,, οι οποίοι μας θεωρούν νεώτερα αδέλφια τους.

Μία ακτίνα-όψη από τη Θεοσοφία, ή τη Σοφία-Θρησκεία, είναι η Σύγχρονη Θεοσοφία. Ονομάζεται επίσης Σύγχρονο Θεοσοφικό Κίνημα. Εμφανίστηκε προς το τελευταίο τέταρτο του προηγούμενου αιώνα από την επιφανή αποκρυφίστρια, την Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ, στον Δυτικό κόσμο. Η ίδια δήλωνε ότι ήταν ένας κρίκος ανάμεσα στην Ιεραρχία της Συμπόνοιας και την ανθρωπότητα και ότι πίσω από την ίδια βρίσκονταν οι δύο Διδάσκαλοι της Σοφίας, Μορύα και Κουτχούμι. Ομολογεί δε ότι πίσω από κάθε πτυχή του Σύγχρονου Θεοσοφικού Κινήματος, υπήρχαν συνέχεια οι δύο αόρατοι Εμπνευστές του και διαβεβαιώνει ότι τα κείμενά της εξέφραζαν τις διδασκαλίες της Πνευματικής Αδελφότητας.

«… χρησιμοποιούμε αντιπροσώπους – τους πλέον κατάλληλους. Εξ αυτών, τα τελευταία τριάντα χρόνια, ο καταλληλότερος υπήρξε η προσωπικότητα γνωστή ως Ε.Π.Μ. (Έλενα Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ) στον κόσμο (αλλά σε μας είναι γνωστή διαφορετικά). Αν και για κάποιους θεωρείται ενοχλητική και με ελαττώματα, εντούτοις, δεν υπάρχει πιθανότητα για μας να βρεθεί καλύτερη στα επόμενα χρόνια – και θα έπρεπε οι Θεόσοφοι να το καταλάβουν. Από το 1885 δεν έγραψα ούτε προκάλεσα να γραφεί κάτι εκτός μόνο διαμέσου αυτής, άμεσα ή έμμεσα, μια επιστολή ή γραμμή σε κανένα στην Ευρώπη ή Αμερική, ούτε υπήρξε προφορική επικοινωνία ούτε διαμέσου τρίτου. Οι Θεόσοφοι θα πρέπει να το μάθουν. Θα καταλάβετε αργότερα το μήνυμα αυτής της δήλωσης, για τούτο κρατείστε το στη μνήμη σας. Η πίστη της στο έργο μας είναι σταθερή και επειδή οι δοκιμασίες της οφείλονται σε αυτό, ούτε εγώ ούτε άλλος από την Αδελφότητα θα την εγκαταλείψει ή θα την παραγκωνίσει…. Αυτό πρέπει να το πείτε σε όλους:- Είναι υπεύθυνη για τα πράγματα του Αποκρυφισμού…Είναι η άμεση αντιπρόσωπός μας… (Επιστολές των Διδασκάλων της Σοφίας, Σειρά 1, Επιστολή 19)

Η παρουσίαση της Σύγχρονης Θεοσοφικής διδασκαλίας έγινε μέσω μιας σειράς γραπτών κειμένων της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, που είναι τα εξής: «Αποκαλυμμένη Ίσις», «Η Μυστική Διδασκαλία», «Το Κλειδί της Θεοσοφίας», «Η Φωνή της Σιγής» και τα «Άπαντα», μια συλλογή των άρθρων της σε δεκατρείς τόμους.

Μέσω της Θεοσοφικής διδασκαλίας, ανασύρθηκαν από τη σιωπή οι νόμοι του Κάρμα και της Μετενσάρκωσης, ο κύκλος της ανθρώπινης ύπαρξης μέσω της γέννησης και του θανάτου και η μεταθανάτια συνέχειά της. Άρχισε η έρευνα του μεταφυσικού και η τεκμηρίωσή του μέσω της επιστήμης, όσο αυτό ήταν και είναι δυνατό. Ο άνθρωπος της Δύσης πληροφορήθηκε ότι υπάρχει ο Αιώνιος Νόμος της Εξέλιξης, από τον οποίο ωθείται κάθε ύπαρξη να κατακτήσει την πνευματική τελείωση μέσω αυτόβουλων επιλογών και δράσεων.
Οι μεταφυσικές αυτές θέσεις δεν ακούστηκαν, βέβαια, για πρώτη φορά στον πλανήτη. Κάθε εσωτερική διδασκαλία και θρησκεία που εμφανίστηκε έως σήμερα, απέδωσε ένα μέρος της υπερβατικής Αλήθειας προσαρμοσμένο κατάλληλα στον τόπο και τον χρόνο.

Η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ επιδιώκοντας να αναδείξει τη Μία Μοναδική Αρχή ως πρωταρχική αιτία του φαινομενικού πλουραλισμού, χρησιμοποίησε τη συγκριτική μελέτη των παγκόσμιων θρησκειών και διδασκαλιών για να αποδείξει ότι πίσω και πάνω από κάθε έκφραση υπάρχει μια καθολική ενωτική αρχή, μια κοινή ρίζα και πηγή όλων των Εκδηλωμένων.

Για τη Σύγχρονη Θεοσοφία, η εκδηλωμένη Ζωή είναι ένα αναρίθμητο κύμα Μονάδων που πηγάζοντας από την καρδιά του Λόγου ταξιδεύουν στα διαφορετικά επίπεδα του Κόσμου, αποκτούν άπειρες εμπειρίες μέσω των οποίων εξελίσσονται, με σκοπό, κάποια στιγμή, μέσω των ατομικών τους προσπαθειών, να επανέλθουν στην Καρδιά του Πατέρα τους τελειωμένες πνευματικά. Στο ταξίδι των ψυχών, οι νεώτερες και πιο ανώριμες υποστηρίζονται και βοηθιούνται από τις πιο ώριμες πνευματικά. Το ταξίδι δε της ψυχής επαναλαμβάνεται διαδοχικά μέσω πολλαπλών επαναγεννήσεων που στηρίζονται από τον νόμο του κάρμα, έως ότου η ψυχή αντιληφθεί τον πνευματικό σκοπό της ζωής και αποφασίσει να τον πραγματοποιήσει.

Κεντρική ιδέα λοιπόν, της Σύγχρονης Θεοσοφίας είναι ότι η εκδηλωμένη ζωή πηγάζει άπό Μία Μοναδική Ουσία-Πηγή, η οποία τα περιέχει όλα και βρίσκεται μέσα σε όλα. Αυτή η εσωτερική Αλήθεια γίνεται η θεμελιώδης Αρχή που καθορίζει την ενότητα της εκδηλωμένης ζωής, την αδελφότητα των ανθρώπων και τον σεβασμό προς κάθε είδος ζωής, είτε αυτό είναι κατώτερο είτε ανώτερο της ανθρωπότητας. Από τη θεμελιώδη ενωτική Αρχή πηγάζει η θεοσοφική ηθική που προτείνει στον άνθρωπο να είναι αλτρουϊστής, συμπονετικός, συνεργατικός, ενώ τον αποτρέπει από τη χωριστικότητα, το προσωπικό συμφέρον, το δόγμα και τον φανατισμό.

H εσωτερική αυτή γνώση μπορεί να αφαιρέσει από τον άνθρωπο τη χωριστικότητα και να τον μετατρέψει σε έναν οικουμενιστή, σε έναν άνθρωπο που ξεπερνάει τις φυλετικές διακρίσεις, τις διαφορές των θρησκειών, τις κοινωνικές σκοπιμότητες, τις προκαταλήψεις και τις δεισιδαιμονίες και κυρίως τον προσωπικό του εγωϊσμό. Ο Θεόσοφος είναι αυτός που υπερβαίνει τις διαφορές που προκύπτουν από τη φυλή, το έθνος, τη θρησκεία, τη γλώσσα, τη μόρφωση, τη φτώχεια ή τον πλούτο. Ο Θεόσοφος γνωρίζει ότι κάθε ψυχή είναι ένα απειροελάχιστο φως, ξεπεταγμένο από το ίδιο παγκόσμιο λίκνο. Κάθε φως-ψυχή έχοντας δική της βούληση κληρονομημένη από τον Ουράνιο Πατέρα, μπορεί να τη χρησιμοποιήσει είτε πιο γρήγορα είτε πιο αργά από τις άλλες όμοιές της ψυχές ώστε να αποληθαργήσει την εν δυνάμει πνευματικότητά της. Πνευματικότητα σημαίνει αγάπη, θυσία, ευγένεια, αλληλεγγύη, αλτρουϊσμό, συμπόνοια, ανιδιοτέλεια, κατανόηση, ανεκτικότητα, συνεργασία. Όλα αυτά θα πρέπει να οδηγήσουν την ανθρωπότητα σε μια ενότητα, σε μια παγκόσμια συνεργασία και αλληλοβοήθεια.

Αυτό το μήνυμα που εμφανίστηκε στη γη μας στις 17 Νοεμβρίου 1875, και έγινε η εξαγγελία του Θεοσοφικού Κινήματος, ήταν η απαρχή του Οικουμενισμού και κάθε δραστηριότητας που προτρέπει στη συνύπαρξη των λαών και των θρησκειών, και στην υπέρβαση των θρησκευτικών, κοινωνικών και φυλετικών διαφορών της ανθρωπότητας. Το Σύγχρονο Θεοσοφικό Κίνημα είναι ένα πραγματικό γεγονός, είναι ένα γίγνεσθαι που παίρνει σάρκα και οστά στις σύγχρονες κοινωνικές, οικονομικές, πολιτικές, θρησκευτικές και προσωπικές εξελίξεις.

Επίσης, θα πρέπει να επισημανθεί ότι η Σύγχρονη Θεοσοφία δεν επιδιώκει την αποκλειστικότητα των απόψεών της ούτε την εφαρμογή τους μέσω ενός δόγματος. Αυτό που επιζητεί είναι ο άνθρωπος να αντιληφθεί τη συγγένειά του με την υπόλοιπη ανθρωπότητα και ότι κάθε πίστη και άποψη είναι μόνο μια όψη της Μίας και Μοναδικής Πραγματικότητας. Αυτό βέβαια σχηματίζει εξ εαυτού μια καινούρια θρησκεία, η οποία στοχεύοντας στην πνευματική συνειδητότητα του ανθρώπου, αποδέχεται όλους τους τρόπους λατρείας και γνώσης της Θεότητας.

«Η Θεοσοφία είναι η ζωντανή πληροφορία για όλες τις θρησκείες του κόσμου», λέει ο Χ.Όλκοττ, ο συνιδρυτής της Θεοσοφικής Εταιρείας. Και η Ε.Π.Μπλαβάτσκυ αναφέρει τα ακόλουθα στο Κλειδί της Θεοσοφίας: «Η Θεοσοφία είναι ο δίχως ακτές ωκεανός της παγκόσμιας αλήθειας, αγάπης και σοφίας, που αντανακλά την ακτινοβολία της στη γη, ενώ η Θεοσοφική Εταιρεία είναι μόνο μια ορατή χίμαιρα αυτής της αντανάκλασης. Η Θεοσοφία είναι η θεία φύση, ορατή και αόρατη, ενώ η Εταιρεία της είναι η ανθρώπινη φύση που προσπαθεί να ανέλθει προς τον θείο γονέα της…. Σχηματίστηκε για να δείξει στους ανθρώπους ότι η Θεοσοφία υπάρχει και να τους βοηθήσει να ανέβουν προς αυτήν, μελετώντας και αφομοιώνοντας τις αιώνιες αλήθειες της.» (Κλειδί, 57)

Για την Ε.Π.Μπλαβάτσκυ και τους συνεργάτες της, τον Χένρυ Όλκοττ και τον Ουίλλιαμ Τζατζ, το μήνυμα του Σύγχρονου Θεοσοφικού Κινήματος εκφράστηκε μέσω τριών θεμελιωδών προτάσεων πάνω στις οποίες στηρίχτηκε το οικοδόμημα της Θεοσοφικής Εταιρείας. Αυτές είναι:

1. Η αδελφότητα των ανθρώπων ανεξαρτήτως φυλής, πίστης, φύλου, τάξης ή χρώματος,
2. Η συγκριτική μελέτη θρησκειών, φιλοσοφιών και επιστημών
3. Η έρευνα των ανεξήγητων νόμων της Φύσης και η αποληθάργηση των πνευματικών δυνάμεων του ανθρώπου.


Κάθε πρόταση χρειάζεται ιδιαίτερη μελέτη, προσοχή και έρευνα. Όμως η πρώτη πρόταση που αφορά στην ‘αδελφότητα των ανθρώπων’ όντας το θεμέλιο της Θεοσοφικής διδασκαλίας, χρήζει βαθειάς μελέτης. Για τον ερευνητή που θέλει πραγματικά να κατανοήσει την ενότητα της ζωής και να την καταστήσει βίωμα και συμπεριφορά του, η σπουδή των γνήσιων Θεοσοφικών κειμένων θα πρέπει να είναι βασική του επιδίωξη. Αργότερα αφομοιώνοντας την εσωτερική διδασκαλία μέσω εμβριθούς μελέτης και διαλογισμού, μπορεί να κατανοεί και όλες τις άλλες διδασκαλίες στα πιο βαθειά τους νοήματα και να αντιλαμβάνεται διαμέσου του πλουραλισμού την ενότητα των εκδηλωμένων. Μπορεί επίσης, τότε, ο σπουδαστής να επιδιώξει την ανάπτυξη των ληθαργημένων του δυνάμεων καθώς μέσω της γνώσης και της αφοσίωσης στον σκοπό, έγινε κυρίαρχος μιας ηθικής με την οποία η σοφία-γνώση τον ενδυνάμωσε αβίαστα και ειρηνικά.


Ακολουθεί ένα απόσπασμα από μια επιστολή της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ στον πιστό της φίλο, τον Ου.Τζατζ, στον οποίο εμπιστεύεται τις σκέψεις της, σχετικά με τη Θεσοφία και τη Θεοσοφική Εταιρεία. Είναι απόσπασμα από ένα άρθρο του υπογράφει ο Ου.Τζατζ και ονομάζεται «Yours till death and after, H.P.B.”
Ο Ουίλλιαμ Τζατζ υπήρξε ο ένας από τους δύο πιο στενούς συνεργάτες της, ο άλλος ήταν ο Χένρυ Όλκοττ, με τους οποίους σχημάτισε τη Θεοσοφική Εταιρεία. Ο Ουίλλιαμ Τζατζ ήταν αυτός που ανέλαβε το Θεοσοφικό Κίνημα στην Αμερική και το οποίο σώζεται έως σήμερα μέσω των Ενωμένων Ομάδων των Θεόσοφων - U.L.T. (United Lodge of Theosophists). Η γραμμή των U.L.T. ακολούθησε αποκλειστικά τη μελέτη της γνήσιας Θεοσοφικής διδασκαλίας (τα κείμενα της Ε.Π.Μ και του Ουίλλιαμ Τζατζ), ενώ η Θεοσοφική Εταιρεία ασχολήθηκε κυρίως με τη συγκρικτική μελέτη των παγκοσμίων απόψεων.

«Όταν ξαναθυμάσαι εκείνες τις μέρες του 1875 και μετέπειτα, που δεν εύρισκες ανθρώπους να ενδιαφέρονται για τις σκέψεις σου και τώρα βλέπεις την μεγάλη απήχηση των θεοσοφικών ιδεών – όπως και αν αποκαλούνται – δεν είναι κι άσχημα. Δεν εργαζόμαστε απλώς για να αυτοαποκαλούνται οι άνθρωποι Θεόσοφοι αλλά για να επηρεάζουν οι πεποιθήσεις μας και να μεταβάλουν τον τρόπο σκέψης των ανθρώπων αυτού του αιώνα. Τούτο μπορεί να επιτευχθεί μόνο με μια μικρή ομάδα ανθρώπων που θα εργάζονται πρόθυμα όχι με ανταλλάγματα, όχι με αναγνώριση πάνω στη γη αλλά που βοηθούμενοι και υποστηριζόμενοι από την πίστη τους σε αυτή την Παγκόσμια Αδελφότητα της οποίας οι Δάσκαλοί μας είναι μέρος, εργάζονται σταθερά με πίστη για την κατανόηση και αναθεώρηση των δογμάτων της ζωής και του χρέους που μας παραδόθηκε από τα βάθη του χρόνου. Μην διστάζεις, εφόσον κάποιοι αφοσιωμένοι θα πασχίζουν να κρατήσουν ζωντανό τον πυρήνα. Δεν σου δόθηκαν οδηγίες να ιδρύσεις και να πραγματοποιήσεις μια Παγκόσμια Αδελφότητα αλλά να δημιουργήσεις τον πυρήνα μιας τέτοιας Αδελφότητας. Γιατί μόνο όταν δημιουργηθεί πυρήνας θα αρχίσει η συσσώρευση αυτή που μελλοντικά, ίσως και στο απώτατο μέλλον, θα καταλήξει στο σχηματισμό του σώματος στο οποίο προσβλέπουμε».

Ένα άλλο απόσπασμα από το άρθρο του Ου.Τζατζ « “Blavatskianism”in and out of season” στο οποίο διαφαίνονται οι διαφορετικές θέσεις των Θεοσόφων μόλις λίγα χρόνια μετά τον θάνατο της ιδρύτριας του Σύγχρονου Θεοσοφικού Κινήματος.

«Πράγματι συμβαίνει εκείνοι που εργάζονται πιο σκληρά για την Εταιρεία να είναι συγχρόνως αφοσιωμένοι μαθητές, με ευρείες αντιλήψεις ή όχι, της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ. Υπάρχει, όμως, και ένας μεγάλος αριθμός μελών που ανήκουν σε διαφορετικές κατηγορίες. Κατά πρώτον, υπάρχουν εκείνοι που δεν βασίζονται καθόλου στην Ε. Π. Μπλαβάτσκυ, αν και δεν βρίσκονται σε ανοικτή αντιπαράθεση και είναι καλά μέλη. Κατόπιν, υπάρχουν εκείνοι που ανοιχτά διαφωνούν με το όνομα και τη φήμη της, οι οποίοι ενώ διαβάζουν τα έργα της και ωφελούνται από αυτά καθώς και από το έργο άλλων, που όμως εκείνη προκάλεσε, αποστρέφονται το όνομά της, αντιτίθενται στην αμέριστη αφοσίωση στο πρόσωπό της, ενίοτε θα επιθυμούσαν να απαλλαγεί η Θεοσοφία από αυτήν και πιστεύουν ότι πολλά καλά πιθανά μέλη μένουν μακριά από τη Θεοσοφική Εταιρεία επειδή η προσωπικότητά της είναι συνδεδεμένη με αυτήν. Φυσικά, τούτο είναι οξύμωρο γιατί χωρίς την Ε. Π. Μπλαβάτσκυ, η Θεοσοφική Εταιρεία και τα κείμενά της δεν θα είχαν υπάρξει. Τέλος, υπάρχουν και εκείνοι που δεν ανήκουν στις τάξεις μας και που ως προς τη Θεοσοφική Εταιρεία κρατούν στάση θετική, αρνητική ή και αδιάφορη.»

Η Θεοσοφία, εκτός από θεωρία, είναι και μια πρακτική φιλοσοφία. Η εφαρμογή της στην καθημερινότητα κάνει κάποιον αληθινό Θεόσοφο. Η Σύγχρονη Θεοσοφία δεν απαιτεί κάποιες ιδιαίτερες τελετές παρά μόνο την εφαρμογή των αρετών διαμέσου ενός κώδικα ζωής.

“Η Θεοσοφία δεν πρέπει να παρουσιάζει μόνο μια συλλογή ηθικών αληθειών, ένα σύνολο μεταφυσικής Ηθικής συνοψισμένο σε θεωρητικές πραγματείες. Η Θεοσοφία πρέπει να εφαρμόζεται και επομένως πρέπει να μη φορτώνεται με άχρηστες συζητήσεις… Πρέπει να βρίσκει αντικειμενική έκφραση σε έναν ολοκληρωμένο κώδικα ζωής που να διαποτίζεται εξ ολοκλήρου με το πνεύμα της – το πνεύμα της αμοιβαίας ανοχής, φιλανθρωπίας και αγάπης.» (Άπαντα, VII, 169)

Φιλικά.-
E.X.O


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aspapado
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 09:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspapado  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ φίλε,

Κατά τύχη μπήκα στο θέμα που συζητάτε περί Θεοσοφίας και διαβάζοντας τη συζήτηση, διαπίστωσα ότι υπάρχει ένα ολόκληρο κείμενο δικό μου το οποίο υπάρχει στην ιστοσελίδα μου www.theosophy.gr(http://www.theosophy.gr/articles.cfm?lang=EL&articleID=98
και φέρει ξεκάθαρα την υπογραφή μου. (Ασπασία Παπαδομιχελάκη).
Το άρθρο παρουσιάστηκε από τον Crowl26 στις 29/9/06.
Όμως, αν και το άρθρο είναι απέραντα κατατοπιστικό για το "περί ού ο λόγος" θέμα, και η ομάδα ανατρέχοντας στην ενδεδειγμένη ιστοσελίδα θα μπορούσε να έχει πλήρεις και σαφείς απαντήσεις στα εύλογα ερωτηματικά της, δεν αναφέρεται πουθενά, μα πουθενά, ούτε η ιστοσελίδα ούτε το όνομα της συγγραφέως.
Δίχως να θέλω να πληγώσω κανέναν προσωπικά, σας πληροφορώ ότι για τη μελέτη της Θεοσοφικής διδασκαλίας έχω αφιερώσει το μεγαλύτερο μέρος από την καθημερινότητά μου, αυτό συμβαίνει για τριάντα ολόκληρα έτη, και για να καταγράψω τις σκέψεις μου σε τούτο το συγκεκριμένο άρθρο που λέγεται "Θεοσοφία" (http://www.theosophy.gr/articles.cfm?lang=EL&articleID=98)χρειάστηκα κάποιες ώρες.
Νομίζω ότι ίδιες ώρες, μέρες και χρόνια θα θυσίαζε κάθε σοβαρός εργάτης του χώρου μας που θα ήθελε να ερευνήσει και να μελετήσει σοβαρά κάποια όψη της Αρχαίας Σοφίας. Και νομίζω ότι το να αναφέρουμε το όνομα και το προσφερόμενο έργο ενός τέτοιου εργάτη, είναι υποχρέωσή μας. Επίσης κάθε σκέψη μας ή έργο μας, είτε γραπτό είτε προφορικό, για να έχει κύρος, θα πρέπει να τεκμηριώνεται με αντίστοιχες απόψεις που ήδη ο χρόνος τις έχει καταξιώσει.
Μη διστάζετε να αναφέρετε από πού δανείζεστε τα αποσπάσματα που τεκμηριώνουν τις θέσεις σας. Δεν είναι ντροπή αλλά καθήκον και τιμή σας.
Το συγκεκριμένο μου άρθρο έχει αποσπάσματα από Θεοσοφικά κείμενα (αναφέρω από πού είναι και ποιός τα υπογράφει) και αυτό το κάνει μια εμπεριστατωμένη εργασία. Δηλαδή του δίνει αξία.
Για όποια απορία σχετική με τη Θεοσοφία, είμαι στη διάθεσή σας.

Ασπασία ΠαπαδομιχελάκηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiandrew
Νέο Μέλος

United Kingdom
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 11:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiandrew  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως γνωρίζει κάποιος που ανήκει και κατέχει -ενδεχομένως- τη διδασκαλία της Θεοσοφίας, ποιά είναι η γνώμη της Θεοσοφίας για τον Τεκτονισμό?

LUX ET VERITAS

Edited by - Sacramental Remorse on 12/09/2006 11:18:18



Φίλε δέν γνωρίζης ότι ο Τεκτονισμός δέν είναι παρά ένα από τα δημιουργήματα των απαταιώνων που δημιούργησαν τον δημιουργόν των πάντων;

Γι' αυτό και τα πάντα που προβάλλουν είναι συνδεμένα με τον βασιλέα Σολομών και τον ΄'φανταστικό αρχιτέκτωνα που έκτισε τον ναό που κατεδάφησε ο Τίτος.

Άν γνωρίζης / διαβάζης Αγγλικά διάβασε την σύγκριση που έκανα διαβάζοντας την Παλαιά Διαθήκη μέ άλλο 'μάθημα' από τον Αίσωπο.
http://www.uk-human-rights.org/convicti.htm#case

Yiandrew
London - UKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yiandrew
Νέο Μέλος

United Kingdom
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2006, 11:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yiandrew  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μήπως γνωρίζει κάποιος που ανήκει και κατέχει -ενδεχομένως- τη διδασκαλία της Θεοσοφίας, ποιά είναι η γνώμη της Θεοσοφίας για τον Τεκτονισμό?

LUX ET VERITAS

Edited by - Sacramental Remorse on 12/09/2006 11:18:18



Φίλε δέν γνωρίζης ότι ο Τεκτονισμός δέν είναι παρά ένα από τα δημιουργήματα των απαταιώνων που δημιούργησαν τον δημιουργόν των πάντων;

Γι' αυτό και τα πάντα που προβάλλουν είναι συνδεμένα με τον βασιλέα Σολομών και τον ΄'φανταστικό αρχιτέκτωνα που έκτισε τον ναό που κατεδάφησε ο Τίτος.

Άν γνωρίζης / διαβάζης Αγγλικά διάβασε την σύγκριση που έκανα διαβάζοντας την Παλαιά Διαθήκη μέ άλλο 'μάθημα' από τον Αίσωπο.
http://www.uk-human-rights.org/convicti.htm#case

Yiandrew
London - UKΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy