ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΗΡΩΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 11:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια σκέψη μου όσον αφορά τους ήρωες και τις ηρωίδες.
Πολλοί ιστορικοί, κοινωνιολόγοι και ανθρωπολόγοι συμφωνούν σε τούτο: Ένα σπουδαίο λιθαράκι, στη δομή του κοινωνικού οικοδήματος στην διαπαιδαγώση ενός λαού, είναι και ο ρόλος που παίζουν οι ήρωες και ηρωίδες του. Και είναι δια μέσω αυτών των ηρώων/δων και των έργων τους που ένας πολιτισμός αναπτύσσει ή καλλιεργεί την μυθολογία του.

Φαίνεται πως η αρχαιότητα, σε όλους τους λαούς, έχει να επιδείξει έναν πλούσιο αριθμό ηρώων/δων. Oι μύθοι δεν «πλάσθηκαν» από την μια μέρα στην άλλη και ούτε ίσως από τον ένα αιώνα στον άλλον. (Αν εξαιρέσουμε τους τοπικούς ήρωες.)

Φαίνεται πως κάθε χιλιετία είχε τον ήρωά της που έγινε "μύθος" στην επόμενη ή επόμενες.

Μπορούμε εμείς της 21ης χιλιετίας, να «δούμε» στον ορίζοντα έναν ήρωα/δα. Υπάρχουν ίσως κάπιοι που να διαισθάνονται την παρουσία ή την γέννηση ενός τέτοιου ήρωα;

Υπάρχει κάποιος που θα είχε την δυνατότητα/πιθανότητα να γίνει ο ήρωας της 21ης χιλιετίας;

Ας το συζητήσουμε λοιπόν...


ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 12:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΦΙΛΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΚΡΥΝΗ ,ΠΑΡΑΞΕΝΗ ΗΠΕΙΡΟ...
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΔΙΦΑΓΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΕΥΣΗ ΤΩΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΝ ΣΤΙΓΜΙΑΙΩΝ ΗΡΩΩΝ+ΜΕΤΑ ΞΕΧΝΟΥΝ...
ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΡΑΓΕ ΑΝΑΓΚΗ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΥΤΟΥΣ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟΝ ΗΡΩΑ...
ΗΡΩΑΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΜΟΝΑΔΑΣ ΕΔΩ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ ΠΟΥ ΑΡΚΟΥΝ 15'ΔΗΜΟΣΙΟΤΗΤΑΣ
...ΕΝΟΣ ΑΤΟΜΟΥ...(OΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΣ ANDY WARHOL)...
ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ...
ΣΤΗΝ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ..ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΠΛΑΘΕΙ ΤΟΥΣ ΘΡΥΛΟΥΣ ΤΩΝ ΛΑΩΝ
+ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΟΥΣ ...

ΑΣ ΨΑΞΩ ΛΟΙΠΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΛΗΘΗ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΖΗΤΑΣ...

ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΦΕΡΝΟΝΤΑΣ ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΟΝΑΚΡΙΒΗ ΛΕΞΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΕΦΕΡΕ Η ΕΛΛΑΔΑ ΛΑΒΑΡΟ ΤΗΣ...
Ο ΥΜΝΟΣ ΕΙΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ...
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΗΓΑΖΟΥΝ ΟΙ ΨΥΧΕΣ ΠΟΥ ΕΠΕΣΑΝ ΚΑΤΩ ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΗΜΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑΝ ΚΑΝ...ΔΕΝ ΠΑΡΑΠΟΝΕΘΗΚΑΝ...ΚΥΛΗΣΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΝΑΣΑ...


ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ,ΕΨΑΞΑ,ΚΟΙΤΑΞΑ, ΜΕΣΑ ΜΟΥ...ΜΑ ΒΡΗΚΑ ΠΩΣ Ο ΗΡΩΑΣ...ΕΙΜΑΙ ΕΓΩ...
ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΕΝΝΟΕΙΣ ΝΑ ΨΑΞΩ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ...ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ...


ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ

ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΑΤΜΑ...


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/02/2003 12:37:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2003, 19:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O ήρωας έχει έναν κεντρικό ρόλο στην παγκόσμια μυθολογία. Είναι ο κεντρικός πυρήνας του σωτηριολογικού νοήματος της εξέλιξης ή της αναζήτησης. Ωστόσο στην παρούσα φάση που περνά η ανθρωπότητα δε διαφαίνεται η έννοια να ταιριάζει σε κάποιο πρόσωπο. Νομίζω πως θα πρέπει μάλλον να ψάξουμε σε ευρύτερα σύνολα. Ομάδες, κοινότητες, λαούς που θα ενσωματώσουν αυτό το αρχέτυπο. Joseph Campbell Foundation θα βρεις κάποιες νύξεις και αρκετές καλές μελέτες πάνω στο θέμα.

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 11:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άτμα, διαβάζοντας τις σκέψεις σου και παρακολουθώντας καλά την προτελευταία γραμμή του κειμένου σου, μου ήρθε αυθόρμητα στη μνήμη μου, μια ρήση, που δεν θυμάμαι πια πού την άκουσα, και μου είχε κάνει ζωηρή εντύπωση.
Έλεγε: Be a Hero not a zero. (Να είσαι ήρωας και όχι μηδενικό).

Ποιός ξέρει ίσως είναι καιρός να "μεγαλώσουμε"....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 11:19:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε konosk, πόσο περισσότερο να συμφωνήσει κανείς με την άποψή σου όσον αφορά την "παρούσα φάση" της ανθρωπότητας!

Αλλά μήπως αυτές οι φάσεις δεν επαναλήφθηκαν στο παρεθλθόν;
Πιστεύεις πως είμαστε οι αποκλειστικοί δημιουργοί τέτοιων "φάσεων";

Θα μπορούσε, όμως, κατά τη γνώμη σου, ένας Γκάντι, μιά Ιωάννα της Λωρραίνης να αντέξουν στο χρόνο σαν σύμβολα;

Και τι να πούμε για τον Γκαγκάριν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2003, 15:42:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι θα μπορούσαν και πιθανώς το μέλλον να τους δικαιώσει. Ωστόσο υπάρχει συγκεκριμένη γραμμή στο συγγραφικό έργο κάποιων επιστημόνων που προσπαθούν να προβάλλουν τις ιδιότητες της σκιας. Με άλλα λόγια προσπαθούν να ανακαλύψουν τα ελαττώματα μεγάλων προσωπικοτήτων, όπως ο Γιουνγκ ή πιο πρόσφατα ο Αλέξανδρος, πιστεύοντας πως έτσι είναι δυνατόν να απομυθοποιήσουν και να αποβάλλουν το ηρωικό περίβλημα. Τα κίνητρα είναι ως επί το πλείστον πολιτικά, προσωπικά και ενίοτε πολιτισμικά. Ωστόσο, στην παραγωγή του μύθου δεν έχει σημασία το ίδιο το πρόσωπο -όπως ορθά υποδεικνύουν τόσο η ΑΤΜΑ όσο και ο Αντώνιος- αλλά το σύμβολο. Ευτυχώς που η μικρόνοια δεν έχει τη δύναμη να εκμηδενίσει την ακτινοβολία του αρχέτυπου. Σε χαιρετώ φιλικά

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 01:06:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Άτμα, διαβάζοντας τις σκέψεις σου και παρακολουθώντας καλά την προτελευταία γραμμή του κειμένου σου, μου ήρθε αυθόρμητα στη μνήμη μου, μια ρήση, που δεν θυμάμαι πια πού την άκουσα, και μου είχε κάνει ζωηρή εντύπωση.
Έλεγε: Be a Hero not a zero. (Να είσαι ήρωας και όχι μηδενικό).

Ποιός ξέρει ίσως είναι καιρός να "μεγαλώσουμε"....





ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΕΥΣΤΟΧΗ Η ΦΡΑΣΗ, ΦΙΛΤΑΤΗ!

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΞΩ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΗΝ 'ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΦΡΑΣΗ ΘΑ ΠΩ...ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΟ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΗΡΩΑ ΤΟΥ ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν'ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙ ,ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ ,ΕΚΕΙΝΟΣ Ο ΞΕΝΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΚΡΥΦΤΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΩΡΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ Σ'ΕΝΑ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...

ΜΑ ΞΕΡΕΙΣ ...ΑΝ ΕΝΑΣ ΗΡΩΑΣ ΒΡΕΘΕΙ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ..."ΠΑΡΑΜΥΘΟΛΟΓΙΑΣ' ΣΟΥ ΑΡΕΣΚΟΜΑΙ ΝΑ ΛΕΩ(+ΝΑ ΠΛΑΘΩ ΛΕΞΕΙΣ!)...
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΟΜΩΣ!
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΑΞΙΑ ΝΑ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΓΗ+ΟΥΡΑΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΒΡΕΙΣ...
ΑΝ ΑΦΕΘΕΙΣ ΘΑ ΕΡΘΕΙ...


ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ...
ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΘΕΡΙΣΕΙΣ ΔΕΞΙΑ ...ΤΟΤΕ ΣΠΕΙΡΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ...

ΚΑΛΟ ΒΡΑΔΥ!



'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 14:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΕΛΩ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΝΑ ΖΗΤΗΣΩ ΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ Κάθυ.

Ο ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΘΕΜΑ.

ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΗΡΩΑ ΛΟΙΠΟΝ.
ΟΜΩΣ ΕΙΔΑ ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΘΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΔΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.

quote:
(Να είσαι ήρωας και όχι μηδενικό).

ΕΙΔΑ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΓΙΑ Γκάντι ΓΙΑ Ιωάννα της Λωρραίνης ....
ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΛΟ ΗΡΩΑ/ΗΡΩΙΔΑ ΠΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ...
ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ.
ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΩΑ/ΗΡΩΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ.
ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ/ΤΕΣ ΠΟΥ ΠΟΛΕΜΑΝΕ ΣΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΒΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΡΩΕΣ ????

ΤΙ ΛΕΤΕ ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ?????
ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΓΥΡΟ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 19:20:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΩΑ/ΗΡΩΙΔΑ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ.

κάτι μου θυμίζει αυτό... α ναι τον Ανδρέα Μικρούτσικο και τους 12 μικρούς ήρωες της καθημερινότητας μας. Big Brother is watching ALL of you.

From inside the Box we came, to tear your soul apart.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 22:59:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Wolffaced ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.....
ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΚΑΘΥ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 23:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην σημερινή εποχή είναι πιο δύσκολο να γίνεις ήρωας.
Στα παλιά τα χρόνια κάποιος ερευνητής έκανε μια ιατρική ανακάλυψη και γινόταν ήρωας. Τώρα τις ανακαλύψεις τις έχουν πάρει εργολαβία οι μεγάλες εταιρίες για εμπορικούς σκοπούς.
Στα παλιά χρόνια σε κάποιον πόλεμος κάποιος άνθρωπος που θα ήταν γενναίος, θα γινόταν ήρωας. Τώρα στους πολέμους υπάρχει τέτοια τεχνολογία που οι μάχες προγραματίζονται στα computer.
Αυτοί που πολεμάνε στην καθημερινότητα avatrgr φυσικά και είναι ήρωες όμως θέλει ένα παραπάνο κουράγιο για να σκαρφαλώσεις σαν τον Γλέζο και να κατεβάσεις τον αγκυλωτό από την ακρόπολη, ή για να κλειστείς σε ένα πολυτεχνείο με το τανκς από έξω, ή να προαπαθείς να κάνεις αντίσταση κατά των γερμανών με τον φόβο να σε εκτελέσουν οι Ναζί. Το πόσο είμαστε τέτοιοι ήρωες μπορούμε να το καταλάβουμε ΜΟΝΟ εάν ζήσουμε και εμείς τέτοιες κρίσιμες στιγμές. Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι θα είχα το θάρρος να γίνω τέτοιος ήρωας. Ο φόβος και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης δεν θα με άφηνε.

From inside the Box we came, to tear your soul apart.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 03:21:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ανακεφαλαιώσουμε συνοπτικά τις απαντήσεις επί του θέματος.

Η σημερινή εποχή είναι δύσκολη να βγάλει ήρωες.
Αυτός ο συλλογισμός σημαίνει πολλά πράγματα:
Σημαίνει πως στις δύσκολες στιγμές δεν παράγομε ήρωες. Είμαστε απορροφημένοι τόσο πολύ στις δυσκολίες μας που δεν έχομε χρόνο για ηρωισμούς.
Είναι, όμως, δυνατόν αυτή η δυσκολία να μας φέρει σε σημείο απελπησίας και μέσα από αυτή τη δυσκολία να παραχθεί κάποιος ήρωας, αλλά δεν είναι εύκολο. Κατά πόσο, άραγε, η δυσκολία θα γίνει αιτία να το βάλουμε στα πόδια!

Εκτός κι αν έχομε τη κάποια γνώση και τον ανάλογο ρεαλισμό που δεν θα αφήσει περιθώρια για ρομαντισμούς ή να πέσομε θύματα του όποιου ιδανικού (προπαγάνδας), άρα βαδίζομε σε ένα σωστό δρόμο και ο καθένας απο μας, καλείται, σύμφωνα με αυτή τη γνώση και ρεαλισμό να ξεμπλέξει από τις ανώφελες καταστάσεις, και ανάλογα με την δύναμή του, βέβαια. Το ερώτημα εδώ είναι «Έχουμε αυτή τη δυνατότητα σήμερα;»

Στα «παλιά χρόνια» που κάποιος γινόταν ήρωας με «μικροπράγματα» και ήταν, επομένως, «εύκολο» να περάσει στη σφαίρα των ηρώων της εποχής του, η απάντηση είναι πως αυτοί οι μικρο-ήρωες δεν άντεξαν/θα αντέξουν στο χρόνο.

Ναι, ο καθένας μας είναι ήρωας,στην εκλαϊκευμένη έννοια της λέξης όμως. Ναι, ο βιοπαλαιστής, ο μαθητής, ο δάσκαλος, ο γονιός κ.ο.κ. είναι ήρωες δικαιωματικά.
Δεν μιλάμε γι αυτούς τους ήρωες. Αυτοί οι ήρωες έχουν το δικό τους ξεχωριστό κεφάλαιο και ανήκει στο exoterica.gr!!!

Μιλάω για έναν παγκόσμιο ήρωα, για ένα συμπαντικό ήρωα που θα καταλήξει να γίνει σύμβολο, φωτεινό παράδειγμα, ή αν θέλετε, το σημείο έναρξης έρευνας της επόμενης γενιάς.

Οι πόλεμοι προγραμματίζονται σήμερα στους υπολογιστές. Υπάρχει άραγε, ελπίδα να πληγεί αυτό το πρόγραμμα, από κάποιον που τελικά θα γίνει «ήρωας»;

Αναφέροντας τον Γκάντι ή την Ιωάννα της Λωραίνης, η προσωπική μου γνώμη είναι, πως ούτε και αυτοί θα αντέξουν στο χρόνο. Είναι απλά τοπικοί ήρωες.

Wolf faced, θα ήταν, τουλάχιστον, όμορφο, ο «ήρωας» να μην μας θυμίζει τον ....Μικρούτσικο και τον Μεγάλο Αδελφό.

Η εκλαΐκευση και η απομυθοποίηση δεν έχουν την δυνατότητα να εκμηδενίσουν την ακτινοβολία του αρχέτυπου όπως σωστά επισημαίνει ο Konosk.
Είναι όμως, αρκετό το ‘Παραπανήσιο» κουράγιο, έμπνευση, θέληση, στοιχείο για να κατασκευάσει έναν ήρωα;

Wolf faced, το να παραδεχθούμε την αδυναμία μας είναι ήδη ηρωισμός. Κι αυτό δεν μας κάνει, βέβαια, ήρωες! Βρίσκομαι και γω στον ίδιο παρονομαστή!

Το να μιλάμε για τις ατομικές μας δυσκολίες και να τις ανάγομε σε ηρωισμό είναι απλά, ή έπαρση ή άγνοια.

Και μια τελευταία ερώτηση: Θα μπορούσε, για την δική μας τουλάχιστον εποχή, η τεχνολογία να γίνει σύμβολο, και ο Bill Gates ήρωάς της ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 05:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στην σημερινή εποχή είναι πιο δύσκολο να γίνεις ήρωας.
Στα παλιά τα χρόνια κάποιος ερευνητής έκανε μια ιατρική ανακάλυψη και γινόταν ήρωας. Τώρα τις ανακαλύψεις τις έχουν πάρει εργολαβία οι μεγάλες εταιρίες για εμπορικούς σκοπούς.
Στα παλιά χρόνια σε κάποιον πόλεμος κάποιος άνθρωπος που θα ήταν γενναίος, θα γινόταν ήρωας. Τώρα στους πολέμους υπάρχει τέτοια τεχνολογία που οι μάχες προγραματίζονται στα computer.
Αυτοί που πολεμάνε στην καθημερινότητα avatrgr φυσικά και είναι ήρωες όμως θέλει ένα παραπάνο κουράγιο για να σκαρφαλώσεις σαν τον Γλέζο και να κατεβάσεις τον αγκυλωτό από την ακρόπολη, ή για να κλειστείς σε ένα πολυτεχνείο με το τανκς από έξω, ή να προαπαθείς να κάνεις αντίσταση κατά των γερμανών με τον φόβο να σε εκτελέσουν οι Ναζί. Το πόσο είμαστε τέτοιοι ήρωες μπορούμε να το καταλάβουμε ΜΟΝΟ εάν ζήσουμε και εμείς τέτοιες κρίσιμες στιγμές. Εγώ πάντως δεν νομίζω ότι θα είχα το θάρρος να γίνω τέτοιος ήρωας. Ο φόβος και το ένστικτο της αυτοσυντήρησης δεν θα με άφηνε.



ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ... Wolffaced!!!


'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 22/02/2003 05:25:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 01:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αναφέροντας τον Γκάντι ή την Ιωάννα της Λωραίνης, η προσωπική μου γνώμη είναι, πως ούτε και αυτοί θα αντέξουν στο χρόνο.

Θα ήθελα ΑΝ είναι εύκολο μια τεκμυρίωση για την προσωπική σου άποψη φίλη μου Κάθυ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 01:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΣΤΟ ΦΩΣ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΥΞΙΔΑ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΤΟΛΜΗ ΛΟΝΤΑΡΙΟΥ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΝΕΒΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ ΤΟΥ ΔΕΝΤΡΟΥ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΑΠΟ ΨΗΛΑ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.......
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΗΛΙΟΣ ΦΩΤΕΙΝΟΣ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΤΟΛΜΑΣ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΜΕ ΑΓΑΠΑΣ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΚΟΙΤΑΣ ΨΗΛΑ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΖΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΕΙΣ
ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΣ ΣΤΟ ΚΕΝΟ

ΗΡΩΑΣ ΕΙΣΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.......
ΦΙΛΙΚΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 09:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται φίλτατε Κέλσε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 10:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμμμ ναι σωστά, αλλά....
(Μάλλον δε κατάλαβα)

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 21:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΜΑΛΛΟΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ "ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΗΡΩΣ".

ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΗΡΩΣ ΕΠΩΝΥΜΟΣ ΜΕ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ
ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΑΡΧΕΤΗΠΑ ΚΑΘΕ ΦΥΛΗΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΛΑΟΥ.

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΘΑ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΩΝΙΣΩ ΠΛΗΡΩΣ.
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝΑΖΗΤΑΜΕ ΗΡΩΑ ΜΕ ΤΟ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ ??????

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Wolffaced ΕΚΑΝΕΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΤΟΝ Μ. ΓΛΕΖΟ ΜΑ ΑΥΤΟ ΕΝΟΩ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΜΕ ΨΥΧΗ ΛΙΟΝΤΑΡΙΟΥ ΟΠΩΣ ΣΩΣΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο indigo_boy.

ΕΓΙΝΕ ΓΝΩΣΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΑΛΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΔΩΣΕ ΤΗΣ ΜΑΧΕΣ ΤΟΥ ΑΝΩΝΥΜΑ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ.
ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΤΟΝ ΓΛΕΖΟ ΤΟΝ ΣΙΑΝΤΑ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ ??????
ΜΑΖΙ ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΗΡΩΙΚΗ ΠΡΑΞΗ ΠΟΙΟΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟΝ ΣΙΑΝΤΑ ????

ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΝΕΙΣ...........
ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΣΕΜΝΟΣ ... ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΗΡΩΑΣ...


ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΙΣΩΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ.
ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΕΣΤΩ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΕΡΓΑΤΕΣ ????
ΜΗΝ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΔΗΘΕΝ ΚΑΙ ΕΠΩΝΥΜΟΥΣ ..... ΔΕΝ ΑΡΧΙΣΑΝ AYTOI ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ ΑΛΛΑ KYΡΙΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΩΝΥΜΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΑΡΧΙΑ.
ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΘΑΝΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΠΡΟΤΕΡΓΑΤΕΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ... ΑΝΩΝΥΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ....
ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ...
ΑΥΤΟΣ ΤΙ ΕΙΤΑΝ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ??? ΗΡΩΑΣ ΑΛΛΑ ΧΟΡΙΣ ΣΗΜΑ ΤΗΣ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΙ ΕΙΤΑΝ ???????????????????
ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΨΥΧΗ ?????????
ΔΕΝ ΕΙΤΑΝ ΗΡΩΕΣ ????????
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΕΖΗΣΑΝ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΝΩΝΥΜΙΑ ....

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΗΜΟΥΝ ΚΑΠΩΣ ΑΠΟΤΟΜΟΣ Η ΣΚΛΗΡΟΣ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ....

ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΑΛΗΘΙΝΟΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ



** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 22:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω ό,τι φυσιογνωμίες τύπου Bill Gates μπορούν να γίνουν ήρωες. Ο ήρωας είναι μάλλον εκείνος που σπάζει το κατεστημένο, διαρρηγνύει το σύστημα και τραβά κάποια μονοπάτια. Αν τα καταφέρει και δε χαθεί μέσα σε αυτά τα μονοπάτια, αν τα καταφέρει να στήσει οδοδείκτες για να περπατήσουν και άλλοι πίσω του, τότε η παρουσία του έχει κάποιο σωτηριολογικό περιεχόμενο για τους άλλους. Μια και διάλεξες τους υπολογιστές για παράδειγμα, εγώ θα επέλεγα μάλλον τον Linus και το Linux του, που μέχρι στιγμής καλά τα καταφέρνουν ενάντια στο σύστημα, χαράζοντας ένα μονοπάτι ωφέλιμο για πολλούς. Μέχρις στιγμής επαναλαμβάνω. Χαιρετώ σας

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 03:51:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Konosk,

Χαίρομαι πραγματικά γιατί έχεις τέτοιες ιδέες που όχι μόνο είναι σωστές αλλά και υγιείς. Ναι, διάλεξα επίτηδες το παράδειγμα των υπολογιστών για δύο λόγους, ένας λόγος για σφυγομέτρηση, και ο άλλος να δώσω έναυσμα στη συζήτηση που καθηλώθηκε στους τοπικούς και ατομικούς ήρωες. Ενώ το θέμα είναι για τον ΗΡΩΑ όπως σωστά τον περιγράφεις στη τελευταία σου απάντηση.

Αυτή που σας μιλάει από το....μέλλον

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 12:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ ΚΑΘΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΙ ΗΡΩΑ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ

quote:
και ο άλλος να δώσω έναυσμα στη συζήτηση που καθηλώθηκε στους τοπικούς και ατομικούς ήρωες.

ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΡΡΙΠΤΕΙΣ ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΗΡΩΕΣ (ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΕΝΟΩ)......
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑΣ.
ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΓΙΑΤΙ ΧΑΡΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΙΛΩ ΤΟΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ...

ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΗΡΩΕΣ (ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΑΛΟΥΝ) ΕΡΓΑΖΩΜΑΙ 8 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΧΡΟΝΟ ΓΙA ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ,ΓΙΑ ΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΩ (ΟΣΟ ΔΥΝΑΜΑΙ ΒΕΒΑΙΑ)ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΒΙΒΛΙΑ...

ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ ....

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΤΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΤΙ ΕΝΟΕΙΣ ΗΡΩΑ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΔΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ.

(ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΜΕ ΠΩΣ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΙΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΑΝ ΜΠΡΟΣΤΑΡΗΔΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΣΗ ΕΙΤΑΝ ΟΙ ΑΠΛΟΙ ΗΡΩΕΣ.....
ΠΟΥ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΒΛΕΠΩ ΑΡΚΕΤΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΤΙΜΟΥΜΕ....
)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 17:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε διαφωνώ φίλε μου για τις απόψεις σου για τους τοπικούς ήρωες. Αλλά δυστυχώς παρόλο που τράβηξαν πολλά (π.χ. ο Νικηταράς αναγκάστηκε να πουλήσει το σπαθί του στον Πειραιά ο άνθρωπος για να ζήσει σε απόλυτη φτώχεια τα τελέυταία χρόνια της ζωής του)δε νομίζω ότι σήμερα μπορείς να μιλάς ελεύθερα. Παραμένουν ήρωες, δείχνουν ένα δρόμο, αλλά μάλλον οι υπόλοιποι, δηλαδή εμείς, δεν έχουμε καταλάβει και πολύ καλά το δρόμο που τράβηξαν. Ο δρόμος τους είναι μάλλον επαναστατικός, για να μην πω σίγουρα, αλλά η ουσία βρίσκεται στο αν εμείς σήμερα κρύβουμε ένα κομμάτι από αυτούς τους ήρωες μέσα μας. Τότε το αρχέτυπο έχει κάνει τη δουλειά του. Διαφορετικά -και μάλλον το διαφορετικά ισχύει για την παρούσα φάση της ελληνικής κοινωνίας- είναι αναγκαία τα σύγχρονα παραδείγματα ή η κατανόηση του γενικού αρχετύπου. Χαιρετώ σας

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΓΕΝΗΣ
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 18:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΓΕΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΗΡΩΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΔΕΙΛΟΣ....
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ.ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΗΡΩΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.
ΑΝ ΟΜΩΣ ΗΡΩΙΣΜΟΣ=ΘΥΣΙΑ=ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΟΤΕ Ο ΗΡΩΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΘΕΙΟ...
ΠΟΣΟΙ ΑΠ ΟΣΟΥΣ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΗΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΤΟΥΝ;ΠΟΣΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΟΥΝ ΗΡΩΕΣ ΑΝ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΜΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΦΡΟΥΡΟ ΤΗΣ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ(ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ) ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΥΠΟΣΤΟΛΗΣ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ;ΛΙΓΟΙ ΝΟΜΙΖΩ,ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ...
ΟΙ "ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟΤΗΤΑΣ" ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΕΣ ΝΤΡΟΠΕΣ.ΠΩΣ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑΝ;
ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΤΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Ο ΗΡΩΑΣ ΤΗΣ ΤΣΕΠΗΣ ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟ ΘΕΙΟ;
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ : ΓΙΑΤΙ ΗΡΩΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΧΕΤΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ?
ΤΙ ΤΟΥΣ ΔΙΑΦΟΡΟΠΟΙΕΙ;
ΕΞΑΛΛΟΥ ΚΑΙ Ο "ΑΝΤΙ" ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ ΜΑΧΕΤΑΙ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 12:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΔΙΓΕΝΗ ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΟΥΝ ΟΙ ΗΡΩΕΣ....
ΡΩΤΗΣΕ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΕΜΟ ΤΟΥ 40.
ΡΩΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ Μ.ΓΛΕΖΟ ....
ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 12:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΚΑΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΟΤΙ ΗΡΩΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ ΜΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΔΕΙΛΟΣ....

...ΑΝ ΟΜΩΣ ΗΡΩΙΣΜΟΣ=ΘΥΣΙΑ=ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΤΟΤΕ Ο ΗΡΩΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΘΕΙΟ...


Καλημέρα στους φίλους...
Η δική μου ΟΠΤΙΚΗ στο θέμα μου "ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΙ" να ερμηνεύσω το ΑΡΧΕΤΥΠΟ του ΗΡΩΑ ως ΔΕΙΛΟ...
Γιατί ΤΙ άλλον είναι όταν λέμε ότι ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΔΕΙΛΙΑ, παρά συγκαλυμένη δειλία!!!
Αυτό τότε και αυτόματα θα καταστούσε ΟΛΟΥΣ ως ήρωες του ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥΣ απο τον ΦΟΒΟ του ΙΔΟΥ ΤΟΥΣ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ!!!

Ανάλυσέ μας λίγο παραπάνω το σκεπτικό σου Διογένη...
Πώς ΙΣΟΥΤΑΙ ο ΗΡΩΑΣ με τη ΘΥΣΙΑ και η ΘΥΣΙΑ με το ΜΑΡΤΥΡΙΟ;;;
Σίγουρα κάτι έχεις στο νού σου, πές το μας κιόλας...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 12:47:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ..
ΑΓΑΠΗΜΕΝΕ ΚΕΛΣΟ, ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΑΝ ΚΑΤΙ ...
[Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΚΙΝΗΤΗΡΙΑ ΔΥΝΑΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ...]

ΜΑ ΘΑ ΠΩ...
ΑΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙΣ ΤΟ ΦΟΒΟ..ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ..ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ...

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 13:04:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ


ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΩΘΗΚΑΝ ΤΟΤΕ ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΝΝΟΟΥΜΕ. ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΗΡΩΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΙΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΠΛΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΑΝΕ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΟΥΣ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΔΕΑ. ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΗΡΩΑΣ Ο ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ ΚΑΠΟΙΟΙ ΧΥΣΑΝ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΞ΄ΙΣΟΥ ΗΡΩΕΣ, ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΙΚΑΝΟΙ ΝΑ ¨ΠΡΟΚΑΛΕΣΟΥΝ¨ΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΜΙΑ ΙΔΕΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΙΑ ΙΔΕΕΣ ΚΑΙ ΙΔΑΝΙΚΑ


ΜΕ ΑΓAΠΗ ARCHON

http://www.enter.net/~diogenes/portfolio/images/shadow.jpgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΔΙΓΕΝΗΣ
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2003, 13:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΔΙΓΕΝΗΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΠΟΡΙΠΤΩ ΚΙΟΛΑΣ.
ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΦΙΛΟΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΤΗΣ ΔΕΙΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ.
ΟΛΟΙ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ.ΔΕΝ ΤΟΝ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΟΛΟΙ ΟΜΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΤΡΟΠΗ(ΔΕΙΛΙΑ).ΓΙΑΤΙ Η ΝΤΡΟΠΗ "ΣΚΟΤΩΝΕΙ" ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟ ΣΩΜΑ.ΙΣΩΣ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ.ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟΝ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΩΣ ΔΕΙΛΟ;
ΕΠΙΣΗΣ : ΗΡΩΙΣΜΟΣ=ΘΥΣΙΑ=ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΓΙΑΤΙ Η ΘΥΣΙΑ ΕΜΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΡΤΥΡΙΟ.ΜΑΡΤΥΡΙΟ ΕΙΤΕ ΨΥΧΙΚΟ ΕΙΤΕ ΣΩΜΑΤΙΚΟ.ΚΑΙ Ο ΗΡΩΑΣ,Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΗΡΩΑΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΘΥΜΟΣ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΘΥΣΙΑΣΤΕΙ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 23:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παραθέτω κάτι που μου έστειλε ένας φίλος και το αφήνω ασχολίαστο. Αφορά στους τοπικούς ήρωες, τους ανώνυμους ήρωες, τους καθημερινούς ήρωες:

Κωνσταντίνος Κουκίδης. (Φτου στα μούτρα σας)

Για να ξεφύγουμε λίγο από τις προσωπικές μας θλίψεις, καταθλίψεις και συνθλίψεις, μεταφέρω απόσπασμα άρθρου που έγραψε ο κ. Ευάγγελος Μιχ. Κολιάκης, όπως δημοσιεύτηκε στην εφημερίδα "η Φωνή της Λάκκας Σουλίου" (Οκτώβριος 2002) και αναδημοσιεύτηκε στα "ΑΙΟΛΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ" τεύχος 199.

"Ήταν 27 του Απρίλη 1941. Οι Γερμανοί μπαίνουν στην Αθήνα. Μια απ' τις πρώτες τους δουλειές ήταν ν' ανεβούν στον Ιερό Βράχο της Ακρόπολης, να κατεβάσουν το σύμβολό μας, τη σημαία μας και να υψώσουν τη δική τους. Φρουρός και παραστάτης της σημαίας μας ένας εικοσάχρονος από τον Πόντο, που το αίμα του έβραζε, η καρδιά του φλεγόταν κι η ψυχή του πέταγε, φτερουγίζοντας αετίσια, πάνω στις δοξασμένες σελίδες της χιλιοδοξασμένης Ιστορίας μας...

...Ο Γερμανός αξιωματικός διατάζει το στρατιώτη μας να υποστείλει την γαλανόλευκη κι εκείνος απαντά αυστηρά και μονολεκτικά, ΟΧΙ. Εκστατικοί στέκονται και κοιτάζουν, μια το παλικάρι και μια τη σημαία μας, οι παριστάμενοι Γερμανοί στρατιώτες. Με σεβασμό κατεβάζουν απ' τον ιστό την Ελληνική Σημαία, τη διπλώνουν προσεκτικά και την τοποθετούν στα χέρια του φρουρού της. Εκείνος ακούει μέσα του μυριάδες φωνές να απαγγέλλουν τον τιμημένο όρκο "Ου καταισχυνώ σύμβολα τα ιερά"... Σαν αστραπές περνούν, απ' το μυαλό του άξιου παλικαριού, οι θυσίες των προγόνων μας. Βλέπει τον Λεωνίδα ν' αναφωνεί το "Μολών λαβέ", τον Ρήγα στη φυλακή να τραγουδά τον Θούριο, τις Σουλιώτισσες να χορεύουν το "έχε γεια καημένε κόσμε...", τους φαντάρους στη Βόρεια Ήπειρο να φωνάζουν "Αέρααα". Μια κίνηση, ο Κώστας ΚΟΥΚΙΔΗΣ (αυτό ήταν το όνομα του παλικαριού ) ξεδιπλώνει το ιερό πανί, τυλίγει το σώμα του μ' αυτό κι αγέρωχα, σταθερά κι αποφασιστικά κάνει δεκατέσσερα βήματα μπροστά. Το δέκατο πέμπτο ήταν στο κενό. Άπλωσε τα χέρια του, σαν το αϊτόπουλο τα φτερά του και πέταξε στην αθανασία...

...Κανένας δεν ανέφερε το όνομα του φαντάρου, σκοπού της Ακρόπολης το πρωινό εκείνο της 27ης Απριλίου 1941. Κανένας δεν σκέφτηκε ν' ανέβει εκεί, στην ανατολική πλευρά της Ακρόπολης, ούτε στρατιωτικός, ούτε πολιτικός και να κάνει ένα πνευματικό μνημόσυνο στον ήρωα φαντάρο της φρουράς εκείνης. Απούσα και η Εκκλησία. Βλέπετε, είναι δύσκολο να φτάσει κανείς το ύψος του πατριάρχη Χρύσανθου. Χρειάζεται να 'χει μεγάλη ψυχή και γενναία καρδιά. Ούτε οι τοπικές Αρχές μπόρεσαν να σκεφτούν, να δώσουν σ' ένα μικρό δρομάκι της Πλάκας τ' όνομά του. Εμείς οι λίγοι, οι ταπεινοί, ήρωα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΕ ΚΟΥΚΙΔΗ σου υποσχόμαστε να κρατήσουμε τη μνήμη σου ΑΙΩΝΙΑ."

(Αναδημοσίευση: "ΑΙΟΛΙΚΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ" Γενάρης-Φλεβάρης 2003 - Γιάννης Μαθές).

Κανένας πρωθυπουργός, υπουργός, βουλευτής, στρατιωτικός, παπάς, δήμαρχος Αθηναίων, δημοσιογράφος, καθηγητής, δάσκαλος δεν σκέφτηκε να μνημονεύσει το όνομα του Κώστα Κουκίδη. Η πράξη του δεν υπάρχει σε κανένα σχολικό βιβλίο. Κανένας Έλληνας πολίτης δεν έκανε κανένα διάβημα πουθενά. Χρειάστηκε μια επαρχιακή, μηνιαία εφημερίδα για να μάθουμε το γεγονός και το όνομα του Στρατιώτη Κώστα Κουκίδη.

Δεν υπάρχουν σχόλια.

Φτου σας, αλητήριοι!


Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 23:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ konosk ΤΟΣΕΣ ΚΑΙ ΤΟΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΤΙ ΕΛΕΓΑ ???
ΔΕΝ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΩΝΥΜΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ????
ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΠΙΚΟΥΣ ΗΡΩΕΣ (ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΝΟΩ ΠΑΝΤΑ )....

ΠΟΥ ΧΑΡΗ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ.......
ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟΥΣ ΞΕΧΝΑΜΕ .......

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΣΕ ΤΟΣΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΑ .......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konosk
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 00:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konosk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτός ήταν ο λόγος που έστειλα και το συγκεκριμένο, Σε χαιρετώ

Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy