ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 Pandora's box (Το κουτί της Πανδώρας)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 17:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
geia sas loipon kai pali filoi mou, den 3ero an to 8ema to exete ani3ei pali sto parel8on alla me tin anazitisi den brika kati, loipon . ti einai to kouti tis pandoras? ti simpbolizei, poia i istoria tou, ti idiotites exei? eiparxei i einai metaforiki enia?

an to 8ema exei 3ana apanti8ei please doste link giati to forum einai terastio kai adinaton na to bro psaxnontas selida selida.
thanks.

<HR>
The n00b in Magic but soon a Great Mage of Wisdom!


Edited by - nitro912gr on 12/02/2003 17:05:28

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 18:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nitro912gr, θα βοηθηθείς ιδιαίτερα στην αναζήτησή σου μέ την χρήση της Λειτουργίας... Αναζήτησης των Forums! Στις βασικές επιλογές των Ομάδων Συζήτησης πάνω δεξιά ^!

Αναζήτηση

Γιατί: "Τι είναι ένας Αναζητητής χωρίς την... Αναζήτηση;;"

(Θα σε παρακαλούσα να προσπαθείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες για να διευκολύνεις και τους υπόλοιπους να διαβάζουν τα μηνύματά σου! Αν υπάρχει κάποιος πρακτικός λόγος σου προτείνω πρώτα να διαβάσεις το Θέμα: Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish ! και αν δεν βοηθηθείς στείλε ένα μήνυμα - στο συγκεκριμένο θέμα ή στο e-mail μου - για να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε...)


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2003, 19:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[MA ...ADMIN ...
ΠΟΥ ΠΗΓΕ ΤΟ ΘΕΜΑ 'ΠΑΝΔΩΡΑ'...ΠΟΥ ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΚΑ ΠΑΡΕΘΕΣΑ ΛΙΓΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΟΥ...

ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΥΘΟΣ+ΘΡΗΣΚΕΙΑ...
ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ...'Η ΖΑΛΙΣΤΗΚΑ ΨΑΧΝΩΝΤΑΣ?...]

ΩΡΑΙΑ ΤΟ ΕΘΕΣΕ ,ΦΙΛΕ ΝΙΤΡΟ, ΤΟ ΘΕΜΑ...ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ,ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗ..
ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ



'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:00:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζήτησε κανέις την ΠΑΝΔΩΡΑ της 'Ατμα;;;;

'Εφτασεεεεεεεε....
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=598

Βουαλά....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ...
(ΤΩΡΑ ΑΝΑΡΡΩΤΙΕΜΑΙ...ΝΑ ΦΕΡΘΩ ΓΕΝΝΑΙΟΔΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΧΑΡΙΣΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ...ΜΑΖΙ ME...
'Η ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΩΤΙΑ ...
ΒΟΗΘΗΣΕ ΜΕ ΛΙΓΟ...)
ΧΜ!
ΛΕΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΑΦΗΣΩ...!
ΦΙΛΤΑΤΕ , ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...ΟΔHΓΗΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΘΕΜΑ...


PLUS...

ΦΩΣ+ΑΓΑΠΗ
ΑΤΜΑ


'manava seva, madhava seva'


Edited by - ΑΤΜΑ on 13/02/2003 00:35:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με μιά προϋπόθεση όμως φίλε μου...

Σου αφήνει η καλή μας 'Ατμα το θέμα να το συντονίσεις, ΑΛΛΑ θα γράφεις με ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ χαρακτήρες...

Τα περισότερα κείμενα με λατινικούς χαρακτήρες, ουτε ΚΑΝ τα διαβάζω... Με κουράζουν πολύ (ε!! είμαι και μιάς κάποιας ηλικίας βλέπεις)...

Φίλη μου 'Ατμα, αυτή είναι η προυπόθεση, τι λές και εσύ;;;

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 00:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 10:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ nitro912gr ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

Pandoras box =ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ

ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟΥΑΛΧΙΣΤΟΝ ΤΙΜΟΥΜΕ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ..

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 11:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα έχει ΗΔΗ τεθεί...
Εκανα προχθές μια καταπληκτική συζήτηση με το νέο μέλος μας τον Konosk (αν δέν κάνω λάθος) σχετικά με το θέμα των Ελληνικών και των φερόμενοων "ελληνικών", των Greeklish...

Καλό θα ήταν να το διαβάζατε ΟΛΟΙ όσοι χρησημοποιήτε το λατινικο αλφάβητο για να γράφεται ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 12:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ζητήσω ΣΥΓΓΝΩΜΗ απο τους φίλους συνομιλητές, αλλά στο μύνημα που ακολουθεί, ΠΑΡΑΘΕΤΩ την συζήτηση που ανέφερα μόλις πρίν...
Παρακολουθήστε και παρατηρήστε ΤΙ μπορεί να συμβεί με την ΛΑΤΙΝΙΚΟΠΟΙΗΣΗ του ελληνικού αλφαβήτου και κατ'επέκταση της Ελληνική Γλώσσας...
Ευχαριστώ απο καρδιάς το νέο, μα τόσο ΑΞΙΟΛΟΓΟ μέλος μας τον Konosk που με τον δημιουργικό του ΛΟΓΟ και την συγκροτημένη ΣΚΕΨΗ συνέβαλε τα ΙΣΑ για να έχουμε το παρακάτω αποτέλεσμα...

Σημειώστε ότι ΚΑΙ οι δύο, Κέλσος και Konosk είναι ΥΠΕΡ του Ελληνικού Αλφαβήτου και της χρήσης του ακόμα ΚΑΙ στο διαδύκτιο....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 12:20:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελπίζω να γίνεται τώρα ΑΚΟΜΑ πιό κατανοητό το ΓΙΑΤΙ πρέπει να γράφουμε και όχι ΜΟΝΟ να μιλάμε ΕΛΛΗΝΙΚΑ...

quote:
konosk

Α και κάτι άλλο! Η νέα ελληνική γλώσσα γράφεται με πολλούς τρόπους, ακόμη και ανορθόγραφους στα μάτια των όψιμων κλασικιστών μας (με ένα σίγμα παρακαλώ). Είναι ζωντανή λαλιά και δεν μπορείτε ετσιθελικά να τη συνδέετε με μύθους, ορθογραφικούς, συντακτικούς κ.λπ. Η βαθιά δομή της θα μπορούσε να την καταστήσει βασικό συντελεστή της οικουμενικής γραμματικής που οραματίστηκε ο Τσόμσκι. Αλλά αυτό δε θα γίνει, γιατί η καχυποψία μας ως έθνος μας έχει ήδη οδηγήσει σε μαρασμό και πενία. Πνευματική πενία! Έχει άλλα πράγματα να προσφέρει σε αυτόν τον κόσμο η Ελλάδα Κύριοι και όσο νωρίτερα ξυπνήσουμε από το λήθαργο τόσο καλύτερα. Και για να κλείσω θα μας συμβούλευα να μην καλλιεργούμε μύθους εκ του μη oντος. Σας χαιρετώ φιλικά
Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;


Kelsos

Χμμμ φίλε μου Κonosk, θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου, στο ΚΑΙΡΙΟ ΣΗΜΕΙΟ που ανέφερες, αυτό των ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΩΝ...
Από τα 4, στα 3 με βρίσκεις σύμφωνο, αλλά στο θέμα της λεπτομέρειας...
Η Λεπτομέρεια είναι που κάνει την διαφορά φίλε μου, Η ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ και εδώ έρχεται να ΥΠΕΡΤΟΝΙΣΤΕΙ αυτό που λες ότι ο ΜΥΘΟΣ (γενικά) είναι ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ...
Ναι είναι, αλλά η ΔΙΑΦΟΡΑ από μύθο σε μύθο, από λαό σε λαό, είναι η ΟΠΤΙΚΗ που έχουν ως προς το θέμα και αυτή η ΟΠΤΙΚΗ αποκαλείται ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΑ...
Κατά τα άλλα ναι, έχεις δίκιο... Θεωρώ όμως ότι ΑΝ ισοπεδώσουμε τα ΠΑΝΤΑ και αναφέρομαι στα περί ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗΣ και ΑΛΦΑΒΗΤΟΥ, τότε πράττουμε μέγα ατόπημα...
Είμαι ο πλέον ανορθόγραφος, αλλά ΕΠΙΜΕΝΩ στο να προσπαθώ να μάθω...
Η ευκολία του καθενός (αναρωτιέμαι που είναι αυτή η "ευκολία") να γράφει ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΕΙ δημιουργεί ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑΣ, στον ΛΟΓΟ και ο ΛΟΓΟΣ αντιστοιχεί στο ΓΡΑΜΜΑ και το ΓΡΑΜΜΑ αντιστοιχεί στον ΑΡΙΘΜΟ και ο ΑΡΙΘΜΟΣ είναι μια ΔΟΝΗΣΗ, ένας ΑΤΟΜΙΚΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ (στην χημεία του λόγου) και ως γνωστόν (τουλάχιστον σε εμένα είναι) ΑΝ ΔΟΝΗΣΕΙΣ διαφορετικά ή ΑΛΛΑΞΕΙΣ τον Ατομικό Αριθμό ενός ΣΤΟΙΧΕΙΟΥ, τότε έχεις ΑΛΛΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΕΣ...
Μην προσπαθούμε με ευφυολογήματα να αποδείξουμε ότι ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΙ...
Ειδικά εκείνοι οι Ελληναράδες που κόπτονται για τα Ελληνικά πράγματα αλλά ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΥΝ τις ρίζες ΜΑΣ στο όνομα της ΕΥΚΟΛΙΑΣ ΤΟΥΣ...
Ας σταματήσουμε να είμαστε ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΟΙ και να ΣΤΡΟΥΘΟΚΑΜΗΛΙΖΟΥΜΕ...
Κέλσος ο Φιλαλήθης


konosk

Αγαπητέ Κέλσο ο προφορικός λόγος δεν έχει απόλυτη σχέση με τον γραπτό. Αυτός είναι ο λόγος για τον οποίο έχουν προταθεί πολλές και διαφορετικές γραμματικές δομές για την ελληνική γλώσσα. Το φώνημα δε σχετίζεται με τη γραπτή του απεικόνιση. Το αλφάβητο είναι ένα σύνολο ιδεογραμμάτων, το οποίο χρησιμοποιούμε ανάλογα με τις κοινωνικές συμβάσεις της εποχής. Για σκέψου τι σήμαινε ορθογραφία πριν από 20 χρόνια....μην πας μακρύτερα. Σε ό,τι αφορά σε εκείνη την ορθογραφία σήμερα, εν έτη 2003, είμαστε απόλυτα ανορθόγραφοι. Η ζωντανή λαλιά, όμως, είναι κάτι το διαφορετικό. Διατηρεί τα φωνήματά της και τη δύναμή της απείραχτη μέσα στους αιώνες. Άλλωστε, να είστε σίγουροι πως γνωρίζουμε πολύ λίγα για το τι αντιπροσώπευαν φωνητικά τα σύμβολα του αλφάβητου. Τα λιγοστά παραδείγματα που έχουμε από την αρχαιολογική έρευνα προκαλούν εκπλήξεις. Ωστόσο, φυσικά και δεν παροτρύνω κανέναν να είναι ανορθόγραφος. Αλλά η ορθογραφία είναι ένα ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο θέμα στον τόπο μας και πολύ αβασάνιστα έχει συνδεθεί με την καλλιέργεια μύθων....παραπλανητικών μύθων. Σε χαιρετώ πάντα φιλικά
Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;


Kelsos

quote:
...Το αλφάβητο είναι ένα σύνολο ιδεογραμμάτων...
...Άλλωστε, να είστε σίγουροι πως γνωρίζουμε πολύ λίγα για το τι αντιπροσώπευαν φωνητικά τα σύμβολα του αλφάβητου...
...Ωστόσο, φυσικά και δεν παροτρύνω κανέναν να είναι ανορθόγραφος...

Τρία σημαντικά σημεία συγκράτησα φίλε μου...
Α) Ακριβώς επειδή αναφέρεις και αναφέρομαι σε ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ, αυτό και μόνο το γεγονός, ΕΠΙΒΑΛΕΙ την ορθή κατασκευή του ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ για να αποδίδουμε την ΕΝΝΟΙΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΚΛΕΙΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΟ...
Π.χ άλλο Β(ήτα) και άλλο V(i), άλλο Π(ί) και άλλο P(e) κλπ κλπ...
Β) Το ότι γνωρίζουμε τόσα λίγα, δεν είναι λόγος για να τα ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ αφ' ενός και να μην μάθουμε ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ αφ' ετέρου...
Γ) Επειδή όπως προείπα το να κρατούμε τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ανέπαφα και αυτούσια είναι σημαντικό τόσο για την ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ όσο και για την περαιτέρω ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ των λιγοστών ΜΑΣ γνώσεων, το αν είμαστε ανορθόγραφοι είναι η ΜΙΣΗ ζημιά απ' ότι να γράφουμε σε αυτό το "παράξενο μέσο", τον ηλεκτρονικό υπολογιστή, έννοιες των οποίων τα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ δεν ταιριάζουν με αυτές... Αποτέλεσμα, ΜΠΕΡΔΕΜΑ....
Πειραματίσου φίλε μου...
Εκτύπωσε το ΙΔΙΟ κείμενο σε δύο διαφορετικούς τύπους ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΩΝ, αυτόν τον καθαρά ελληνικό και τον άλλον τον "μπασταρδεμένο" τον Greeklish
Μελέτησε το ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ πώς αντιδρά στο ΙΔΙΟ κείμενο, αλλά που είναι γραμμένο με διαφορετικό τρόπο και πές μου ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΑΡΓΑ διάβασες το Greeklish.....
Ξέρεις γιατί;;;
Γιατί είπαμε ότι είναι ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ και οι έννοιες που περικλείουν, συχνά πυκνά ΔΕΝ ανταποκρίνονται στο ΝΟΗΜΑ ΤΟΥ ΚΕΙΜΕΝΟΥ...
Μην προσπαθούμε ΞΑΝΑΛΕΩ να δικαιολογήσουμε τα ΑΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΑ...
Εγώ ένας αγράμματος είμαι, ένας ανορθόγραφος που ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ την ορθή αξία που ΔΕΝ έχω και που ΘΑ ΗΘΕΛΑ να αποκτήσω...
Εξίσου φιλικά,
Κέλσος ο Φιλαλήθης


konosk

Θα επιμίνο Κέλσο. Εκνεβρίζομε όταν η ορθογραφία γίνετε τρόπος επίδιξις ανοτερότιτας ι κρίσις ανθρόπον.

Η παραπάνω ορθογραφία στην πραγματικότητα προτάθηκε επίσημα. Ποια θα ήταν λοιπόν η θέση της αντιπαράθεσής μας αν κάτι τέτοιο είχε γίνει πραγματικότητα?
Επίσης τα ιδεογράμματα που χρησιμοποιούμε δεν έχουν καμία σχέση με τα ιδεογράμματα που υπονοείς. Γνωρίζω πολύ καλά τη γλώσσα κι από μέσα κι από έξω. Γνωρίζεις πολύ καλά να χειρίζεσαι καταστάσεις και θα συμφωνήσεις μαζί μου ότι είναι εύκολο να μάθεις ορθογραφία. Το δύσκολο είναι να αποπειραθείς να ερμηνεύσεις τις λέξεις εσωτερικά και εκεί δε νομίζω ότι πάσχεις. Αν, ωστόσο, θέλεις πραγματικά να πας πίσω στην πηγή των πραγμάτων μελέτησε την κεφαλαιογράμματη γραφή και δη το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο στις 5 κύριες διαλέκτους του. Τότε θα δεις, αν δεν έχεις δει ήδη, ότι ασυμφωνία ως προς τη χρήση του αλφάβητου υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων. Με λίγα λόγια διαφορετικά σύμβολα για την ίδια σημασία. Αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα μόνο της σχετικότητας που μας περιβάλλει. Εν πάση περιπτώσει πραγματικά δεν απευθύνομαι σε εσένα. Εν τέλει χαίρομαι που με βάζεις να ξεδιπλώνω τη σκέψη μου. Όσο για τα Greeklish συμφωνώ, αλλά το ρεύμα της παγκοσμιοποίησης και η έλξη του νεαρόκοσμου σε αυτόν τον εύκολο τρόπο είναι μια πραγματικότητα. Προς το παρόν ας το παρατηρήσουμε προσεκτικά και ας σκεφτούμε προς τα πού μπορεί να οδηγήσει. Φιλικά σε χαιρετώ
Ο Δικαιόπολις μαγειρεύει...αλλά ποιος σκότωσε τον Όμηρο τελικά;


Kelsos

Ο Διάλογος μαζί σου φίλε μου, είναι κάτι παραπάνω από ευχάριστος...
Και προσφέρει πολλά σε όλους ΜΑΣ, άλλωστε αν δεν το πίστευα, δεν θα μετείχα...
Δεν διαφωνώ μαζί σου, αλλά αναλύω αυτό που "κάποιοι άλλοι" ΑΔΥΝΑΤΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΝ
'Ομως τι είναι αυτό που λες:

quote:
Αν, ωστόσο, θέλεις πραγματικά να πας πίσω στην πηγή των πραγμάτων μελέτησε την κεφαλαιογράμματη γραφή και δη το αρχαίο ελληνικό αλφάβητο στις 5 κύριες διαλέκτους του. Τότε θα δεις, αν δεν έχεις δει ήδη, ότι ασυμφωνία ως προς τη χρήση του αλφάβητου υπήρχε από αρχαιοτάτων χρόνων. Με λίγα λόγια διαφορετικά σύμβολα για την ίδια σημασία...

Αν μη τι άλλο, ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙΣ τη θέση μου....

Μελετώντας τα αλφάβητα των 5 κυρίων διαλέκτων, διαπιστώνεις το προφανές που αναφέρεις, ΑΛΛΑ ανακαλύπτεις την ΑΙΤΙΑ που υπάρχουν αυτές οι "διαφορές"...
Θεωρώ ότι το ΟΛΟ υπόβαθρο είναι διαφορετικό, ΑΛΛΑ η ουσία είναι ΚΟΙΝΗ... Κάποτε υπήρχε η ΜΗΤΡΙΑΡΧΙΑ, φυσικό να είναι τα ΠΑΝΤΑ υπό της Μητριαρχικής γραμμής... Ήρθε μετά η ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΑ και τα ανέτρεψε ΟΛΑ...
Άλλαξαν οι "ηγέτες" των θεών και άλλαζαν τα ΑΛΦΑΒΗΤΑ...
Επομένως μελετώντας την ΔΙΑΦΟΡΑ, επαγωγικά καταλήγεις στην ΚΟΙΝΗ ΡΙΖΑ...

Α! και κάτι τελευταίο...
ΟΛΑ ΤΑ ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑΤΑ στηρίζονται στο ΚΟΙΝΟ ΚΑΝΟΝΑ ΤΩΝ ΕΝΝΟΙΩΝ, μηδενός εξαιρουμένου...
Καμία διαφορά δεν έχει το ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ των Κινέζων, με αυτό των Φοινίκων, των Ινδιάνων της Αμερικής κλπ κλπ
Το ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ είναι παντού και πάντα ΙΔΕΟΓΡΑΜΜΑ...
Κέλσος ο Φιλαλήθης


Ας διατηρήσουμε την κληρονομία ΜΑΣ και ας τη φυλάξουμε ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ για το μέλλον των παιδίων ΜΑΣ, το ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΜΕΛΛΟΝ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2003, 13:21:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
pote einai xaroymenh h atma...?
ΟΤΑΝ ΕΙΣΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ 0Ι ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ...

ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ Η ΑΤΜΑ...


'manava seva, madhava seva'
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nitro912gr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
488 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 00:05:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nitro912gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
file kelso den diafono ka8olou me auta pou les alla to problima einai oti den exo ton aparetito xrono na grafo se ellinikous xaraktires dioti den exo sini8isei kai ta la8i pou kano xriazonte xrono na ta dior8oso. sinxoreseme alla den ta kataferno.



The n00b in Magic but soon a Great Mage of Wisdom!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 00:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου, είναι προτιμότερο να κάνουμε ΛΑΘΗ στη γλώσσα ΜΑΣ, παρά να υποθηκεύουμε το μέλλον ΜΑΣ...

Εγώ, απλά και ταπεινά παρέθεσα την γνώμη μου, όποιος θέλει τη σέβεται, καθώς σέβεται ΠΡΩΤΑ τον εαυτό του...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2003, 00:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ Ν'ΑΝΟΙΞΕ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ..ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ ΠΑΝΔΩΡΑΣ...
ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΟΝΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΟΣΑ ΑΡΧΙΣΑΝ ΝΑ ΑΙΩΡΟΥΝΤΑΙ....

ΑΓΟΡΙΑ!...
ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ!

ΥΓ-ΠΑΝΤΩΣ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΜΕ ΑΓΓΛΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ ΚΑΤΑ ΒΑΣΗ ΜΕ ΑΠΩΘΟΥΝ,ΑΠΛΑ+ΣΤΑΡΑΤΑ!...
ΦΙΛΕ MAΣ,ΝΙΤΡΟ!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ,
ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ
+ΑΛΛΗΣ ΓΕΝΙΑΣ!
(ΙΝΤΙΓΚΟ... 'Η ΜΗ...)

SO READ MY LIPS....
J U S T T R Y!


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy