ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Ποσο ελεύθερο χρόνο εχετε??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 10:16:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μονο δικο μου προβλημα η έλλειψη ελευθερου χρονου??

ποσες ωρες την ημερα μπορειτε να αφιερωσετε στον εαυτο σας?

κανετε ολα οσα θελετε να κανετε? εστω τα περισσοτερα?

πηγαινετε εκδρομες?

γενικα απολαμβανετε τη ζωη?

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 16:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τι να απολαύσεις την τρέλα μου. Στο τέλος κάθε ημέρας λέω πάντα "μα που πήγαν τόσες ώρες".
Το μόνο που σου μένει να κάνεις είναι να τρέχεις σαν τρελός για να το κάνεις και στο τέλος να μην το απολαμβάνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 18:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 19:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?
ΑΦΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 19:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?

quote:
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ? ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ?
ΑΦΟΥ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ

ΧΤΥΠΗΣΕ Ο ΔΑΙΜΟΝ ΤΟΥ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΤΑ ΛΑΘΟΣ.
ΑΥΤΑ ΠΑΘΑΙΝΕΙΣ ΑΜΑ ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕΡΦΑΡΕΙΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2006, 20:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου, για να έχουμε ελεύθερο χρόνο θα πρέπει να έχουμε προγραμματίσει τον χρόνο που θα αναλώνουμε σε κάποιες άλλες δραστηριότητες μας.

Μια σημαντική δραστηριότητα μας που θα πρέπει να προγραμματίσουμε όσο καλύτερα μπορούμε - δεν είναι και τόσο εύκολο πάντα - είναι η εργασία μας.
Δουλεύουμε πιθανότατα με βάση ένα συγκεκριμένο ωράριο, ακολουθούμε κάποιες ώρες και πρέπει να γνωρίζουμε πότε αυτές τελειώνουν.
Αν εγώ για παράδειγμα δουλεύω από το πρωΐ μέχρι το βράδυ είναι πολύ πιθανό μετά όχι μόνο να μην έχω χρόνο για κάποια βασικά πράγματα αλλά να μην έχω και την κατάλληλη ενέργεια ή και την διάθεση.

Οφείλουμε να αφιερώσουμε λίγο χρόνο στον εαυτό μας, να βρούμε λίγο χρόνο να ξεφύγουμε για λίγο από τη ρουτίνα, να πάμε για ένα καφέ με ένα φίλο μας, να πάμε μια εκδρομή, να καθίσουμε λίγο στο σπίτι μας να ηρεμήσουμε ή να διαβάσουμε ένα βιβλίο.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 11:55:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dying μήπως έχεις ακούσει κάτι για "ελαστικό ωράριο 65 ωρών στην Αγγλία";
Ε όχι, ελάχιστοι δουλεύουνε με 8ωρο πλέον και αυτοί που το πράτουν δεν αμοίβωνται σε λογικά πλαίσια και άρα χρειάζονται και μία δεύτερη δουλειά.
Όσο για τον προγραμματισμό του χρόνου: Καλή ιδέα, αλλά πόσες φορές έχεις πει θα πάω εκδρομή από τις 8:00 μέχρι τις 12:00 και μετά θα κάνω κάτι άλλο και να σου έχει πετύχει. Ακόμα και εγώ που γράφω στο βίντεο ντοκυμανταίρ και ίσως ταινίες να τις δω κάνω πάνω από μία εβδομάδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 12:27:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Oannhsea, έχω ακούσει για το ελαστικό ωράριο των 65 ωρών στην Αγγλία όπως γνωρίζω για τη μη τήρηση του ωραρίου πάντα.
Κάποια εποχή δούλευα κι εγώ παραπάνω ώρες από τις κανονικές χωρίς να αμοιφθώ για αυτές τις ώρες ή έστω να πάρω τα ρεπό που θα έπρεπε.
Όταν λοιπόν κατάλαβα οτι αυτή η κατάσταση θα συνεχιζόταν επ' άπειρον την σταμάτησα και πλέον τηρώ το ωράριο μου.

Έχω για παράδειγμα μια φίλη η οποία δουλεύει τουλάχιστον 3 ώρες παραπάνω κάθε μέρα από το κανονικό - άλλες φορές πάλι μιλάμε για 6 -7 ώρες - η οποία επίσης δεν πληρώνεται και δεν δέχεται να πάρει τα ρεπό της.
Αν σταματήσει κάποτε αυτή την κατάσταση τι θα πάθει?
Θα απολυθεί?
Ακόμα κι αν απολυόταν ξέρεις τι αποζημίωση θα πάρει και πόσα χρήματα θα πάρει για όλες αυτές τις υπερωρίες?

Μερικοί άνθρωποι για παράδειγμα που δουλεύουν σε ένα γραφείο με ένα οχτάωρο ωράριο γιατί κάθονται μέχρι το βράδυ την στιγμή που ούτε θα πληρωθούν ούτε η δουλειά τους πιέζει τόσο πολύ?
Μήπως γιατί σκέφτονται πάντα μια καλύτερη επαγγελματική σταδιοδρομία?
Μια προαγωγή?

Αν είναι έτσι, φίλε μου, κάνουν μια επιλογή και θυσιάζουν κάποια πράγματα.
Για να μην χαρακτηριστώ ως αιρετικός () δεν υποστηρίζω οτι κάθε άνθρωπος που εργάζεται παραπάνω δεν έχει λόγους να το κάνει.
Μπορεί να το κάνει για μια καλύτερη αμοιβή, μπορεί να το κάνει επειδή η φύση της δουλειάς είναι τέτοια που απαιτεί περισσότερο χρόνο.
Δεν συμβαίνει όμως πάντα αυτό...

quote:
Όσο για τον προγραμματισμό του χρόνου: Καλή ιδέα, αλλά πόσες φορές έχεις πει θα πάω εκδρομή από τις 8:00 μέχρι τις 12:00 και μετά θα κάνω κάτι άλλο και να σου έχει πετύχει.

Πολλές φορές...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2006, 17:44:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Για να απαντήσουμε στην ερώτηση "πόσο ελεύθερο χρόνο έχουμε"
πρέπει πρώτα να μπορέσουμε να προσδιορίσουμε πόσο χρόνο γενικά
έχουμε. Να κάνουμε δλδ. έναν στοιχειώδες πρόγραμμα, να δούμε
πόσο από το χρόνο μας καταναλώνει η εργασία μας, τα προσωπικά,
οι καθημερινές δραστηριότητες στο σπίτι, η ψυχαγωγία κ.λ.π.
Από εκεί και πέρα, αν όντως ανακαλύψουμε ότι ο χρόνος εκτός γραφείου
πραγματικά είναι πολύ λίγος και δε μας φτάνει, τότε να προσπαθήσουμε,
όπως γράφει και ο αγαπητός Dying_Incubus, να τον φτάσουμε στα
όρια που επιθυμούμε και που μπορούμε.

Η αλήθεια είναι ότι πολλοί άνθρωποι "βολεύονται" κάπως με τις
υπερωρίες, νιώθουν "δικαιολογημένα" θύματα και τους αρέσει αυτό.
Όταν υπάρχει εξωτερική πίεση για εργασία, το άτομο είναι εύκολο να
αφεθεί σε αυτή, γιατί δε χρειάζεται να το πολυσκέφτεται, κάποιος
άλλος αποφασίζει για το άτομο αυτό και έτσι αυτά, για τα οποία το
άτομο οφείλει μόνο του να αποφασίζει και να ενεργοποιείται, περιορίζονται.

Για να φτάσω σε αυτό το συμπέρασμα έχω περάσει μέσα από μια περίοδο,
που εργαζόμουν ελάχιστα και ως εκ τούτου είχα πάρα πολύ ελεύθερο
χρόνο. Δε μπορείτε να φανταστείτε πόσο άβολα ένιωθα! Από τη μια,
δε μπορούσα με τίποτε να οργανώσω εγώ η ίδια τον προσωπικό μου χρόνο
και να κάνω τα τόσα πολλά, που θα μπορούσα να κάνω, από την άλλη
ένιωθα τύψεις, που εργαζόμουν τόσο λίγο...
Όταν μετά από εκείνην την περίοδο ήρθε μια άλλη, που εργαζόμουν για
14 ώρες τη ημέρα ένιωθα υπέροχα! Έλεγα με περιφάνεια στον εαυτό μου:
Εργάζεσαι, δεν είσαι τεμπέλα, είσαι σημαντική! Και καυχιόμουν στους
άλλους: Αχ! τι να κάνω που είμαι τόσο πολυάσχολη, που δεν έχω καθόλου
χρόνο, που δεν προλαβαίνω. Και αισθανόμουν τόσο πολύτιμη...

Μετά από αυτά τα δύο άκρα, που πέρασα και που και τα δύο μου
προσέφεραν πολύ άγχος για διαφορετικούς λόγους, αποφάσισα να
οργανώσω μόνη μου το χρόνο, ανεξάρτητα πρώτα από τις εξωτερικές
συνθήκες. Έτσι, προγραμμάτισα τη μέρα μου με δραστηριότητες εργασίας
και ξεκούρασης σε μια αρμονική αναλογία.

Σιγά - σιγά, ως διά μαγείας, οι εξωτερικές συνθήκες ακολούθησαν το
δικό μου προγραμματισμό και βρέθηκα και εξωτερικά οργανωμένη!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 10:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα συνforumίτες

Ενδιαφέρον το παρόν θέμα. Ας απαντήσω συνοπτικά στα ερωτήματα που τίθενται, καθαρά σε προσωπικό επίπεδο :

quote:
Είναι μονο δικο μου προβλημα η έλλειψη ελευθερου χρονου??

Όχι, είναι δυστυχώς της μεγαλης πλειοψηφίας των πολιτών στις μεγάλες πόλεις, ενώ στην περιφέρεια το πρόβλημα αυτό περιορίζεται σημαντικά.
quote:
ποσες ωρες την ημερα μπορειτε να αφιερωσετε στον εαυτο σας?


Όσες δε δουλεύω και αυτές είναι πολλές ευτυχώς. Άλλωστε όλοι μας κάποια στιγμή καλούμαστε να απαντήσουμε σε κάποια ερωτήματα. Εγώ στο ερώτημα "καριέρα ή περισσότερο ελεύθερο χρόνο με μειωμένες αποδοχές" είχα τη δυνατότητα να επιλέξω και επέλεξα το δεύτερο. (Όχι γιατί είμαι οικονομικά ισχυρός, το αντίθετο, αλλά φρόντισα να απλώνω το χέρι μου μέχρι εκεί που φτάνει και ίσως και λιγότερο)
quote:
κανετε ολα οσα θελετε να κανετε? εστω τα περισσοτερα?

Αν έχεις ιεραρχήσει τις ανάγκες και τα θέλω σου, βάσει της σχέσης (αξία/τιμή) και συνεπώς ξέρεις τι ζητάς, μπορείς να κάνεις τα περισσότερα από όσα θέλεις. Ανήκω στους τυχερούς της κατηγορίας, όχι λόγω ικανότητας, αλλά λόγω ολιγαρκείας.
quote:
πηγαινετε εκδρομες?

Σε γενικές γραμμές ναι, δεν έχω παράπονο, άλλωστε για προσωπικούς λόγους δε σκοπεύω να βγω απο την πατρίδα μου στα προσεχή 500 χρόνια.
quote:
γενικα απολαμβανετε τη ζωη?

Γενικά ναι, σε μεγάλο βαθμό. Κάποια ελάχιστα που μου λείπουν, απλά αποτελούν κίνητρο για το ταξίδι προς την Ιθάκη, διαφορετικά θα είχα χάσει και κάθε νόημα στη ζωή μου.

Ελπίζω να μη σας μελαγχόλησα πολύ.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 10:47:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kostakis εισαι το ινδαλμα μου..

εγω, βλεπεις τα θελω ολλαααααααααααααα και τα θελω τωρααα..
και να βγαζω αρκετα χρηματα, ετσι αναγκαζομαι να δουλευω τουλαχιστον 55 ωρες την εβδομαδα, και να συμμετεχω σε ποσους συλλογους, και να ασχολουμε με τα ζωα μου, και να ασχολουμε με τα προσωπικα μου, και να ασχοληθω με το σπιτι μου, να βλεπω και τους φιλους μου, αλλα και να πηγαινω και ταξιδια .....

ειναι πολυ λιγο το 24ωρο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 11:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για έναν μέσο επαγγελματία έχουμε 10 ώρες δουλειά, 8 ώρες ύπνο, 2 ώρες ψώνια, τράπεζες, εφορίες και ότι δέν συμμαζέυεται, άν έχει οικογένεια βάλε 2-3 ώρες να κοιτάξει τα παιδιά.
Το πιάσαμε το εικοστετράωροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2006, 12:41:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ.
ΕΓΩ ΠΧ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ
ΜΟΥ ΤΡΩΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΤΡΟΠΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΓΙΑ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΧΡΟΝΟΥ.
ΑΛΛΟΣ ΠΧ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΕΙ ΔΥΟ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΒΓΑΛΕΙ ΠΕΡΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ
ΤΗ ΜΙΑ ΑΠ ΤΙΣ ΔΥΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ
ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΖΗΛΟ ΤΟΤΕ ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ
ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΕΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΠΙΟ ΟΛΙΓΑΡΚΗΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 01:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παλιά έκανα αμέτρητα πράγματα και ο χρόνος έφτανε

Τώρα κάνω πολυ λιγότερα και νιώθω ότι ο χρόνος δεν είναι αρκετός



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stemix
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
630 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2006, 19:59:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stemix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελεύθερος Χρόνος; Γουότ ισ δις? Πλέον, καθόλου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystic
Μέλος 2ης Βαθμίδας


211 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 09:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mystic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ...ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΕΣ...

Ελπίζω σύντομα να έχω ελεύθερο χρόνο λόγω μακράς άδειας από την δουλειά μου.
Περιμένω πως και πως!


''Ο Θεός είναι ένας κύκλος που το κέντρο του είναι παντού και η περιφέρεια του πουθενά''
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 09:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Μήπως τελικά θα έπρεπε να αλλάξουμε λίγο το θέμα και τον τίτλο του forum σε

"Τι θα έκανα αν είχα ελεύθερο χρόνο;"

Γιατί απ' οτι αντιλαμβάνομαι είμαι από τους τελευταίους (των Μοϊκανών) ρεμπεσκέδες του esoterica.

Καλό κουράγιο

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2006, 09:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή ιδέα kostakis.
Το ζήτημα δέν είναι άν έχουμε ελεύθερο χρόνο αλλά πώς τον εκμεταλευόμαστε. Ίσως υπάρχουν περίοδοι που να πνιγόμαστε στην δουλειά, και ίσως περίοδοι που δέν έχουμε και τόσο τεράστια ανάγκη μένοντας στο ράφι. Το τί κάνουμε τότε είναι δική μας δουλειά, άν προσπαθούμε να κερδίσουμε τίποτα ή να τον αφήσουμε να περάσει έτσι.
Το καλύτερο θα ήταν με διορατικότητα να μπορέσουμε να προνοήσουμε τα προβλήματα του μέλλοντος ώστε άν γίνεται να τα αποφύγουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 08:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εννοείς σαν ελεύθερο χρόνο, κάποιες ώρες αχρησιμοποίητες εγώ προσωπικά δεν εχω σχεδόν καθόλου παρά μόνο προκατασκευασμένα.
Ομως αυτό που ΘΕΛΟΥΜΕ να κάνουμε πάντα θα βρούμε καιρό να το πραγματοποιήσουμε....διαχωρίζοντας το σημαντικό απο το ασήμαντο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2006, 12:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις περισσότερες φορές που έχουμε ελεύθερο χρόνο κάνουμε στην αρχή αυτό που είχαμε έμμονη ιδέα να κάνουμε ξεχνάμε όλα τα υπόλοιπα αφήνοντας τον χρόνο να περάσει έτσι.
Όταν ξαναστριμοχτούμε και ξανάρθει η ώρα που δέν θα έχουμε καθόλου χρόνο τότε θυμόμαστε τί χάσαμε και τί θα μπορούσαμε να είχαμε κάνει στο χαμένο χρόνο που έφυγε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 10:23:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Για έναν μέσο επαγγελματία έχουμε 10 ώρες δουλειά, 8 ώρες ύπνο, 2 ώρες ψώνια, τράπεζες, εφορίες και ότι δέν συμμαζέυεται, άν έχει οικογένεια βάλε 2-3 ώρες να κοιτάξει τα παιδιά.
Το πιάσαμε το εικοστετράωρο

οποτε αν αυτος ο ανθρωπος θελησει να αλλαξει την ζωη του..
τι μπορει να κανει..?
να κοιματε λιγοτερο?
να ασχολειτε με τα παιδια λιγοτερο?

μηπως γιαυτο και τα σημερινα παιδια ειναι οπως ειναι?

εγω αυτο που παρατηρω απο μενα..ειναι οτι ενω ειμαι ελευθερη και δεν εχω να δινω λογαριασμο σε κανεναν, παλι δυσκολευομαι πολυ επειδη δουλευω παρα πολλες ωρες...ουτε λογος δηλ για να παντρευτω...
και οχι δε μπορω να το αλλαξω αυτο..
μονο αν παραιτηθω..κατι που δεν ειναι ευκολο να το κανει ο καθε ανθρωπος, ειδικα οταν του εχει βγει η πιστη ολοκληρα χρονια για να καλυτερεψει τα επαγγελματικα του...


Edited by - GWGW on 13/11/2006 10:23:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 16:01:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα φανεί αστείο,αλλά έχω πολύ ελεύθερο χρόνο όταν είμαι στη δουλειά!!!.Μετά κάμποση ώρα την τρώω στο δρόμο,αυτός είναι χαμένος χρόνος από την ζωή μου..
Θα ήθελα να πηγαίνω πιο συχνά γυμναστήριο,αλλά αφού πηγαίνω και τόσο,πάλι καλά.
Θα ήθελα επίσης να ταξιδεύω πιο συχνά,αλλά εκεί δεν παίζει ρόλο μόνο ο χρόνος αλλα και το χρήμα!!!
Το πιο σημαντικό αυτή την στιγμή,είναι να προλαβαίνω να βλέπω ένα συκεκριμένο άτομο και τίποτα άλλο...
Θα συμφωνήσω επίσης και με κάποιο μέλος,δεν θυμάμαι ποιο ήταν τώρα,που προτίμησε την δουλειά με λιγότερες αποδοχές αλλα με πιο πολλές ώρες.Ο ελεύθερος χρόνος μας είναι πολύτιμος.Και ο χρόνος μας με τα αγαπημένα μας άτομα,είναι ανεκτίμητος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2006, 23:36:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα συνforumίτες

Μαράκι


quote:
Θα συμφωνήσω επίσης και με κάποιο μέλος,δεν θυμάμαι ποιο ήταν τώρα,που προτίμησε την δουλειά με λιγότερες αποδοχές αλλα με πιο πολλές ώρες.

Εκεί που ήταν να με στηλιτεύσεις, με μνημόνευσες ονομαστικά (βλέπε "Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός"). Εδώ που συμφωνείς μαζί μου, γιατί με προσπερνάς;
Ελπίζω να αντιληφθείς το χιούμορ μου και να μην το πάρεις προσωπικά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 08:37:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οποτε αν αυτος ο ανθρωπος θελησει να αλλαξει την ζωη του..
τι μπορει να κανει..?
να κοιματε λιγοτερο?
να ασχολειτε με τα παιδια λιγοτερο?

GWGW
Θα ήθελα να παραθέσω μια άποψη επάνω στην οποία πρός το παρόν
πειραματίζομαι και εργάζομαι , αφού το πρόβλημα του χρόνου που αναφέρεις μάλλον είναι κοινό σε όλους όσους θέλουν να ''αλλάζουν''
χωρίς όμως να απομονωθούν απο τα υπόλοιπα...

Αν δούμε την έλλειψη του χρόνου και την συνεχόμενη παρουσία των άλλων, με τις ανάγκες τους και τις απαιτήσεις τους, ανάποδα τότε αντί για εμπόδιο μετατρέπονται σε πρόκληση και αντικείμενο για εργασία στον εαυτό μας.

Δλδ μέσα απο την τριβή μας μαζί τους και απο την ανταλλαγή απόψεων, τις αντιπαραθέσεις, την πρόσληψη και μετάδοση συναισθημάτων, αποκτούμε την δυνατότητα να παρατηρούμε τον εαυτό μας και να μαθαίνουμε και γι' αυτόν και για τούς άλλους...κάτι σαν ομαδική δουλειά ας πούμε...
Πιστεύω οτι κάθε στιγμή, όλων των ειδών οι έννοιες που δίνουμε στον χρόνο μπορούν να χρησιμοποιηθούν αν εμείς το θελήσουμε, οπότε εντέλει <<βρίσκουμε'' χρόνο...>>

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 09:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα να παραθέσω μια άποψη επάνω στην οποία πρός το παρόν
πειραματίζομαι και εργάζομαι , αφού το πρόβλημα του χρόνου που αναφέρεις μάλλον είναι κοινό σε όλους όσους θέλουν να ''αλλάζουν''
χωρίς όμως να απομονωθούν απο τα υπόλοιπα...
Αν δούμε την έλλειψη του χρόνου και την συνεχόμενη παρουσία των άλλων, με τις ανάγκες τους και τις απαιτήσεις τους, ανάποδα τότε αντί για εμπόδιο μετατρέπονται σε πρόκληση και αντικείμενο για εργασία στον εαυτό μας.
Δλδ μέσα απο την τριβή μας μαζί τους και απο την ανταλλαγή απόψεων, τις αντιπαραθέσεις, την πρόσληψη και μετάδοση συναισθημάτων, αποκτούμε την δυνατότητα να παρατηρούμε τον εαυτό μας και να μαθαίνουμε και γι' αυτόν και για τούς άλλους...κάτι σαν ομαδική δουλειά ας πούμε...
Πιστεύω οτι κάθε στιγμή, όλων των ειδών οι έννοιες που δίνουμε στον χρόνο μπορούν να χρησιμοποιηθούν αν εμείς το θελήσουμε, οπότε εντέλει <<βρίσκουμε'' χρόνο...>>

φίλε nst αυτο πολυ ωραιο ακουγεται αλλα δυστυχως δεν ειναι τοσο ευκολα εφαρμόσιμο..
Βλεπεις, μπορει εγω τωρα στη δουλεια, να εχω τη δυνατοτητα να ανταλασω αποψεις με σας..και να κανω αυτο που λες.., το γεγονος ομως οτι ηρθα στις 9 και οτι πρεπει να φυγω στις 7 το απογευμα,(αυτο ειναι το νωρις, τις αλλες μερες τελειωνω πιο αργα) μου στερει παρα πολλες στιγμες, τις οποιες θα μπορουσα να εκμεταλλευτω με ποικίλους τρόπους..Φεύγοντας απο τη δουλεια στις 7 το απογευμα...τι να πρωτοκάνει καποιος, οποιος μένει και μονος, και πρέπει να φροντίσει και για τον ανεφοδιασμο του σπιτιου, και για την καθαριοτητα των ρουχων, και για τη διατροφη του, να φροντισει τα ζωακια του (οποια και αν εχει) μιλαμε δηλ για τα πολυ βασικα...
Μη στο προχωρησω και σε καποιον που θα εχει και δευτερη δουλεια..οποτε..κλαφτα χαραλαμπε..

Edited by - GWGW on 14/11/2006 09:22:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 10:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GWGW
Μέσα στην δουλειά σου, μέσα ... παρατηρώντας τούς συνεργάτες σου και τον εαυτό σου...τις αντιδράσεις σου...τις σκέψεις σου...
Δεν χρειάζεται να ανταλλάξεις απόψεις εκείνη την στιγμή...δεν είναι απαραίτητο να ''ξέρουν'' ...μόνη σου...την ώρα που ασχολείσαι με την διατροφή σου, την γεύση σου, τον ανεφοδιασμό που περιγράφεις, το ζωάκι σου...
Τότε θα δείς οτι υπάρχει χρόνος συνέχεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 11:27:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα συνforumίτες

Μαράκι


quote:
Θα συμφωνήσω επίσης και με κάποιο μέλος,δεν θυμάμαι ποιο ήταν τώρα,που προτίμησε την δουλειά με λιγότερες αποδοχές αλλα με πιο πολλές ώρες.

Εκεί που ήταν να με στηλιτεύσεις, με μνημόνευσες ονομαστικά (βλέπε "Ομοφυλοφιλία και Χριστιανισμός"). Εδώ που συμφωνείς μαζί μου, γιατί με προσπερνάς;
Ελπίζω να αντιληφθείς το χιούμορ μου και να μην το πάρεις προσωπικά.

Φιλικά
Κωστάκης


Φυσικά και αντιλήφθηκα το χιούμορ σου αγαπητέ Κωστάκη
Όπως όμως είπα και στο καινούριο μου μήνυμα στο άλλο Θέμα και θα το πω κι εδώ,επειδή γράφω στο γραφείο μου,μερικές φορές είμαι και λίγο αφηρημένη.Οπότε ζήτησα άφεσιν από σένα και στο άλλο Θέμα,αλλά ζητάω κι εδώ.

**Ταιριάζουν και τα nick μας."Μαράκι,Κωστάκης"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 11:37:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

GWGW
Μέσα στην δουλειά σου, μέσα ... παρατηρώντας τούς συνεργάτες σου και τον εαυτό σου...τις αντιδράσεις σου...τις σκέψεις σου...
Δεν χρειάζεται να ανταλλάξεις απόψεις εκείνη την στιγμή...δεν είναι απαραίτητο να ''ξέρουν'' ...μόνη σου...την ώρα που ασχολείσαι με την διατροφή σου, την γεύση σου, τον ανεφοδιασμό που περιγράφεις, το ζωάκι σου...
Τότε θα δείς οτι υπάρχει χρόνος συνέχεια

καλε μου φιλε..η εγω δε καταλαβα τι εννοεις, η δε στο εδωσα εγω καλα να το κατανοησεις..
το προβλημα δεν ειναι η ευρεση χρονου για ανταλλαγη αποψεων..αλλωστε οι δικοι μου συνεργατες δεν ειναι διαθεσιμοι για ανταλλαγες..(οποιου ειδους)προτιμω να τα λεω με σας...
το προβλημα ειναι το τελειωμα των πρακτικων ζητηματων της καθημερινης ζωης..δουλειες που τρεχουν, εκκρεμοτητες, ζητηματα που πρεπει να τα λυσεις και ενω θα μπορουσα ανετα να τα κανω ολα αυτα, εγω ΠΡΕΠΕΙ να βρισκομαι στο συγκεκριμενο χωρο για παρα πολλες ωρες..
το ιδιο προβλημα πιστευω εχουν και πολλοι αλλοι..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2006, 14:00:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
οποτε αν αυτος ο ανθρωπος θελησει να αλλαξει την ζωη του..
τι μπορει να κανει..?
να κοιματε λιγοτερο?
να ασχολειτε με τα παιδια λιγοτερο?

Aυτό ακριβώς έχει καταλήξει να κάνει.

quote:
μηπως γιαυτο και τα σημερινα παιδια ειναι οπως ειναι?

Το πιθανότερο ...


quote:
εγω αυτο που παρατηρω απο μενα..ειναι οτι ενω ειμαι ελευθερη και δεν εχω να δινω λογαριασμο σε κανεναν, παλι δυσκολευομαι πολυ επειδη δουλευω παρα πολλες ωρες...ουτε λογος δηλ για να παντρευτω...

Άν δουλεύεις τόσο πολλές ώρες απο ανάγκη το σίγουρο είναι οτι άν παντρευτείς οι ανάγκες θα πολλαπλασιαστούνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2011, 04:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γενικότερα το πρόβλημα της έλλειψης χρόνου αγγίζει τους περισσότερους και το βιώνουμε σχεδόν καθημερινώς σαν κόμπο που σφίγγει όλο και πιο πολύ.

Προσωπικά έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο μόνο στα ρεπό ενώ τις υπόλοιπες ημέρες από λίγο έως έτσι κι έτσι, ανάλογα τις υποχρεώσεις που τρέχουν και πρέπει να αντιμετωπιστούν. Υπολογίζω ότι σε μια πιεστική μέρα μπορώ να αφιερώσω 2-3 ώρες για ψυχαγωγικούς σκοπούς χωρίς να περιλαμβάνω τον χρόνο που απαιτείται για βιολογικές ανάγκες (π.χ. διατροφή, ξεκούραση) ενώ 4-5 ώρες για τις λιγότερο πιεστικές.

Οσο για τις εκδρομές, δεν τις πολυσυνηθίζω ούτε δίνεται η ευκαιρία συχνά παρά μόνο στις άδειες (αναμενόμενο) ή σε περιστασιακά "τυχερά", τουτέστιν κάποια κολλητά ρεπό ή αργίες που μπορεί να προσφέρουν τριημεράκι ή τετραημεράκι.
Ομως και πάλι το ζήτημα των εκδρομών είναι πιο δύσκολο αφού δεν εξαρτάται μόνο από τον προσωπικό μας ελεύθερο χρόνο αλλά και των άλλων. Πρέπει να συμπίπτουν περισσότεροι του ενός "ελεύθεροι χρόνοι" όπως είναι ευνόητο.

Εχω την αίσθηση πάντως ότι τα περισσότερα που θέλω να κάνω τα κάνω. Το κόλπο είναι να μην θέτουμε πολλούς ψυχαγωγικούς στόχους μαζεμένους σε χρονικά συμπιεσμένο διάστημα διότι η εκπλήρωσή τους δυσκολεύει και η αναμενόμενη απογοήτευση μας δημιουργείται χωρίς να ήταν απαραίτητο.

Λάου λάου θέλει κατά βάση, με περιστασιακές γκαζιές όταν βλέπουμε ξεκάθαρα ότι "μας παίρνει"

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Narkissa555
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2038 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2011, 13:12:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ κανονικά δεν θα έπρεπε να έχω ελέυθερο χρόνο(ειδικά φέτος), αλλά παραδόξως μπορώ να κοιμάμαι πολύ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy