ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Πενταπλή δολοφονία στο Αγρίνιο
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 19:10:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι δύο κτηνοτρόφοι είναι οι δράστες της πενταπλής δολοφονίας σύμφωνα με τις ομολογίες που απέσπασαν οι αστυνομικές αρχές, όπως ανακοίνωσε και επίσημα ο στρατηγός Β.Τσιατούρας.

Φυσικός αυτουργός ο 35χρονος γιος και συναυτουργός ο πατέρας που διαπληκτίσθηκε με τους πέντε κυνηγούς, κυριολεκτικά δι΄ασήμαντον αφορμήν.

Οι ομολογίες των δραστών

Όπως ανέφερε στη συνέντευξη Τύπου ο ο γενικός διευθυντής Νοτίου Ελλάδος αντιστράτηγος κ. Τσιατούρας το μεσημέρι της Τρίτης, από τις ομολογίες «ειλικρινέστερη» είναι αυτή του υιού.

Όπως είπε ο κ. Τσιατούρας, το σκηνικό του όλου εγκλήματος έδειχνε από την αρχή ότι οι πέντε κυνηγοί δολοφονήθηκαν από το ίδιο όπλο. Οι έρευνες για τους δράστες στράφηκαν σε κατοίκους της περιοχής. Οι δύο δράστες προσήχθησαν, επειδή υπήρξαν πληροφορίες ότι το χρόνο του συμβάντος βρίσκονται στην περιοχή, δήλωσε ο κ. Τσιατούρας, ο οποίος έκανε παράλληλα λόγο για απροθυμία των κατοίκων να δώσουν πληροφορίες για το συμβάν.


Σύμφωνα με την ομολογία του 35χρονου, βρέθηκε στην περιοχή μαζί με τον πατέρα του μετά από προειδοποιήσεις περιοίκων ότι οι κυνηγοί είναι στο χώρο που βρίσκονται τα ζώα τους και ίσως προκαλέσουν ζημιά στο κοπάδι τους.

Σε κάποια στιγμή ο γιος άκουσε και στη συνέχεια είδε τον πατέρα να διαπληκτίζεται με τους κυνηγούς.

Τότε και πάνω στον καυγά, πάντα κατά τον δράστη, ακούστηκε πυροβολισμός από την πλευρά των θυμάτων, με αποτέλεσμα αυτός να αρχίσει να πυροβολεί εναντίον των τεσσάρων κυνηγών που ήταν εκεί, σε μία ακτίνα 50 μέτρων περίπου.

οι δύο από τα θύματα «έμειναν στον τόπο» ενώ άλλοι δύο προσπάθησαν να διαφύγουν, με αποτέλεσμα αυτός να τους κυνηγήσει, χτυπώντας τον τρίτο. ο νεαρότερος της ομάδας πέτυχε να απομακρυνθεί περισσότερο.

Στην προσπάθειά του να τον προλάβει συνάντησε τον πέμπτο από τον οποίο δέχθηκε πυροβολισμό, από τον οποίο έχει τραύμα από μερικά σκάγια κοντά στην κλείδα. Ο 35χρονος πέτυχε να ανταποδώσει και τον σκότωσε, ενώ στη συνέχεια πρόλαβε και τον 17χρονο.

Τέλος, όπως ανέφερε ο ίδιος ο δράστης ακολούθησε την αντίθετη διαδρομή δίνοντας χαριστικές βολές στα θύματά του.

Στη συνέχεια πατέρας και γιος γύρισαν στο σπίτι τους και άφησαν τα όπλα τους, από όπου τα κατέσχεσε η αστυνομία για να ακολουθήσει η ταυτοποίηση. Από εκεί άρχισε να ξετυλίγεται το νήμα για τους ανακριτές.

Αξιοσημείωτο είναι ότι ο πατέρας όταν έμαθε ότι ο γιος του ομολόγησε άλλαξε την δική του κατάθεση σε ομολογία φυσικής αυτουργίας. Η περιγραφή των γεγονότων ήταν κοινή μέχρι την έναρξη της συμπλοκής, στη συνέχεια ωστόσο η κατάθεσή του διαφοροποιήθηκε και δεν ταιριάζει με τα ευρήματα, ένδειξη ότι προσπαθεί να καλύψει το γιο του.

Συνεργός η μητέρα;

Το στυγερό έγκλημα, όπως προέκυψε και από τη βαλλιστική εξέταση, έγινε με ένα κυνηγετικό όπλο, ενώ χρησιμοποιήθηκαν 12 φυσίγγια. Σημειώνεται ότι είναι πολύ πιθανό να διωχθεί ως συνεργός και η μητέρα του δράστη, για υπόθαλψη εγκληματιών.

Όπως δήλωσε ο γενικός διευθυντής Νοτίου Ελλάδος αντιστράτηγος κ. Τσιατούρας, η αστυνομία έχει αποδείξεις και επιστημονικά και ανακριτικά.

Στην εξιχνίαση της υπόθεσης βοήθησε η βαλλιστική εξέταση της καραμπίνας, που βρέθηκε στο σπίτι των βοσκών, η μαρτυρία ενός ατόμου που είδε το αυτοκίνητο της οικογενείας να απομακρύνεται από τον τόπο του εγκλήματος και το αποτύπωμα γαλότσας που βρέθηκε στην περιοχή και ανήκε στον ηλικιωμένο βοσκό.

Ο Επιθεωρητής συνέστησε σε όλους ψυχραιμία λέγοντας ότι η βεντέτα δεν φέρνει αποτέλεσμα και δεν μπορεί να αλλάξει κάτι.Τέλος, είπε ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει αναπαράσταση των εγκλημάτων.


Ο επίλογος της τραγωδίας γράφθηκε το πρωί της Τρίτης στο Αγρίνιο με την κηδεία των πέντε θυμάτων παρουσία εκατοντάδων συγγενών τους, φίλων και απλών πολιτών.

ΠΗΓΗ http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=5348&subid=2&pubid=76310


Το θεμα αυτο το ανοιξα για να συζητησουμε περι αυτοαμυνας και οχι μονο.


Θεωρειτε δικαιο να τιμωρηθει και η μητερα του δραστη;Δεν ειναι λογικο ενας συγγενης πρωτου βαθμου να προστατεψει το παιδι της παρα να το καρφωσει στην αστυνομια.Δεν ειναι ανθρωπινο μεσα στην ιδια την φυση του ανθρωπου να καλυπτει τα αγαπημενα προσωπα του.Επομενως μηπως δεν ειναι δικαιο να τιμωρηθει για υποθαλψη εγκληματιων;Ο οποισδηποτε στην θεση αυτης της γυναικας το ιδιο θα εκανε νομιζω.


Και κατι αλλο.Θεωρειτε πως πρεπει να τιμωρειται καποιος που αφαιρει μια ζωη ενω δηλωνει οτι βρισκοταν σε αυτοαμυνα;Δεν αφορα το περιστατικο αυτο.Αν εγω για παραδειγμα οταν μπει καποιος στο σπιτι μου να με σκοτωσει του αφαιρεσω την ζωη πρεπει να τιμωρηθω;Εσεις τι πιστευετε για ολα αυτα;

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 19:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και καποια αλλα πραγματα που ξεχασα να πω.


Θα συμφωνουσατε να επιτραπει να οπλοφορεις;Οπως για παραδειγμα στην Αμερικη.Η θα ηταν εγκληματικο αυτο;Εγω ειμαι εναντιον,εσεις;


Δευτερον λογω του οτι εχουν αυξηθει οι ανθρωποκτονιες σε αγροτικες περιοχες τα τελευταια χρονια και γενικα οι διαπληκτισμοι για την ιδιοκτησια τους θα ηθελα να ρωτησω ειστε υπερ της ανασυστασης της αγροφυλακης για την προστασια και τον ελεγχο τετοιων φαινομενων;Θα λυσει το προβλημα πιστευετε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 19:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


μια πολλαπλη δολοφονια, ιδανικη για τα ΜΜΕ, αλλά ευκολη στην εξιχνιαση για την ΕΑ, κατι που ειναι σαφης ενδειξη της "εν βρασμω αντιδρασης"


εγω θα πω αυτα που κανενα καναλι δεν ειπε ακομη:

τα θυματα ηταν κυνηγοι, οπως και ο/οι δραστες

αρα νομιμα οπλισμενοι

υπευθυνη ειμαι η πολιτεια που δεν απαγορευει το κυνηγι και την συνεπακολουθη οπλοκατοχη


προσωπικα εχω απειληθει στυλ "θα σε σκοτωσω" δυο φορες απο κυνηγο - την πρωτη ειχε το οπλο και την εκανα - την δευτερη ειχε μονο τα σκυλια και τον "εκανα"...


το θεμα ειναι οτι μια μεριδα ανθρωπων κυκλοφορουν οπλισμενοι, ριχνουν σε ο,τι κινειται και νιωθουν υπερανω ολων των υπολοιπων αοπλων

στις επισκεψεις μας σε σπηλαια του Υμηττου πεφταν γυρω μας ντουφεκιες και ειπα μαλιστα "δεν θα παμε απο πτωση αλλά απο σκαγια"

στην Κρητη εχω ενα μετοχι στο οποιο θα την κανω μετα την συνταξη - υπαρχουν άλλα δυο μονιμα κατοικημενα σπιτια στην περιοχη που καλυπτουμε με τα χωραφια μας μια αρκετα μεγαλη εκταση με ελαιοδεντρα

κανεις μας δεν ειναι κυνηγος, παρολλα αυτα την περιοδο του κυνηγιου δεν ξερεις απο που μπορει να σουρθει


ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΗΣ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΜΟΡΦΗΣ ΚΥΝΗΓΙΟΥ επειδη δεν πειναμε και θεωρω ανωμαλια το να σκοτωνεις ζωα για ΧΟΜΠΥ


ΚΑΙ ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ


ΥΓ. αν αγαπουν την Φυση οι κυνηγοι να το ριξουν στο περπατημα, στην ορειβασια, στην σπηλαιολογια, στην ορυκτολογια, στην καταγραφη πτηνων, σε φυσιολατρικους συλλογους οπως ο Αρκτουρος, και αντι για οπλο να παιρνουν μαζι τους καμερα

αν παλι τους αρεσουν τα οπλα (και μενα μου αρεσει η σκοποβολη, ειδικα με τοξο) υπαρχουν σκοπευτικοι συλλογοι καθε ειδους για να περνουν καλα και να εκτονονωνται


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 21:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνω απολυτα με αυτα που λες Τζωνυ.Εθεσες μια αλλη ενδιαφερουσα πτυχη του προβληματος.


Θετω λοιπον το ερωτημα και προς αλλα μελη πιστευετε οτι πρεπει να απαγορευθει το κυνηγι;


Το κυνηγι δεν ειναι χομπι αλλα κατι βαρβαρο και ηθικα απαραδεκτο.

Πιστευω λοιπον οτι πρεπει να απαγορευθει το κυνηγι,δεν ζουμε σε προιστορικες εποχες.Αν θυμαμαι καλα Γιαννη κατι πηγε να γινει στην Αγγλια και ξεσηκωθηκανε ομαδες κυνηγων.


quote:
προσωπικα εχω απειληθει στυλ "θα σε σκοτωσω" δυο φορες απο κυνηγο - την πρωτη ειχε το οπλο και την εκανα - την δευτερη ειχε μονο τα σκυλια και τον "εκανα"...




Αμα ερθει σε μενα κανενας κυνηγος θα τον σφαξω.

quote:
αν αγαπουν την Φυση οι κυνηγοι να το ριξουν στο περπατημα, στην ορειβασια, στην σπηλαιολογια, στην ορυκτολογια, στην καταγραφη πτηνων, σε φυσιολατρικους συλλογους οπως ο Αρκτουρος, και αντι για οπλο να παιρνουν μαζι τους καμερα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2006, 22:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


?????


Φαντάζομαι πόσο σαλταρισμένοι θα ήταν οι δύο θύτες.Πρέπει να είσαι εντελώς ζώο και να έχεις να δεις άνθρωπο 30 χρόνια για να σκοτώνεις έτσι στη ψύχρα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 00:04:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα συμφωνουσατε να επιτραπει να οπλοφορεις;Οπως για παραδειγμα στην Αμερικη.Η θα ηταν εγκληματικο αυτο;Εγω ειμαι εναντιον,εσεις;

Και εγώ νομίζω πως κάτι τέτοιο θα ήταν επιβλαβές γιατί το μόνο που θα δημιουργούσε θα ήταν αύξηση της εγκληματικότητας και των θανάσιμων ατυχημάτων λόγω χρήσης όπλων. Υπάρχουν πολλές μελέτες για την σχέση διαθεσιμότητας όπλων και εγκληματικότητας και, αν και δεν έχει αποδειχτεί τίποτα με βεβαιότητα, είναι φανερό πως υπάρχει σχέση.

quote:
Δεν ειναι λογικο ενας συγγενης πρωτου βαθμου να προστατεψει το παιδι της παρα να το καρφωσει στην αστυνομια.Δεν ειναι ανθρωπινο μεσα στην ιδια την φυση του ανθρωπου να καλυπτει τα αγαπημενα προσωπα του.Επομενως μηπως δεν ειναι δικαιο να τιμωρηθει για υποθαλψη εγκληματιων;Ο οποισδηποτε στην θεση αυτης της γυναικας το ιδιο θα εκανε νομιζω.

Ανθρώπινο και την καταλαβαίνω. Εγώ δεν ξέρω τι θα έκανα σε ανάλογη περίπτωση. Για σκέψου όμως να έχεις να ζήσεις με την ιδέα του ότι ο άνδρας σου και ο γιός σου σκότωσαν 5 άτομα και μάλιστα για ασήμαντη αφορμή. Πως μπορείς να ξέρεις και να μην μιλάς ή να μην σε τρώει αυτό.

Γνώμη μου είναι: αν ήξερε και δεν τους κατέδωσε η περίπτωση υπόθαλψης εγκληματιών ισχύει νομικά και ηθικά.
Ίσως όμως και να μην ήξερε.

Για το κυνήγι συμφωνώ και εγώ ότι πρόκειται για πολύ βάρβαρη ενασχόληση.

Για το αν θα πρέπει να απαγορευτεί....ίσως. Αλλά το βλέπω δύσκολο.
Υπάρχουν και οικονομικοί λόγοι. Μιας και αναφέρατε την Αγγλία.
Σύμφωνα με στοιχεία του Cobham Report το 1997 το κυνήγι στην Αγγλία έφερε στην οικονομία 700.000.000 λίρες. Σήμερα εκτιμάται ότι φέρνει σχεδόν ένα δις. Για την αμερική τα ποσά που φέρνει το κυνήγι είναι ασύληπτα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 02:56:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

A. Kircher

Για το κυνήγι συμφωνώ και εγώ ότι πρόκειται για πολύ βάρβαρη ενασχόληση.

Για το αν θα πρέπει να απαγορευτεί....ίσως. Αλλά το βλέπω δύσκολο.
Υπάρχουν και οικονομικοί λόγοι.
Μιας και αναφέρατε την Αγγλία.
Σύμφωνα με στοιχεία του Cobham Report το 1997 το κυνήγι στην Αγγλία έφερε στην οικονομία 700.000.000 λίρες. Σήμερα εκτιμάται ότι φέρνει σχεδόν ένα δις. Για την αμερική τα ποσά που φέρνει το κυνήγι είναι ασύληπτα.



το κυνηγι δεν φερνει μονο χρημα σε καποιους, αλλά και ψηφοφορους - ειναι πολλοι οι κυνηγοι και αναστελονται οι εκαστοτε κυβερνησεις απο το να το απαγορευσουν


παντως να τον χαιρονται οι κυνηγοι - απεδειχθει ο καλυτερος τους: κυνηγησε το πιο επικινδυνο θηραμα, 5 οπλισμενους κυνηγους, με επιτυχια


ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΘΕΙ ΑΜΕΣΑ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ

ΑΣ ΑΦΗΣΟΥΜΕ ΟΣΑ ΕΙΔΗ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ, ΗΣΥΧΑ

ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΡΙΜΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ ΗΣΥΧΟΙ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 02:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

VIKING

Πιστευω λοιπον οτι πρεπει να απαγορευθει το κυνηγι,δεν ζουμε σε προιστορικες εποχες.Αν θυμαμαι καλα Γιαννη κατι πηγε να γινει στην Αγγλια και ξεσηκωθηκανε ομαδες κυνηγων.



μαλλον θα πεσει η κυβερνηση που θα το τολμησει...

εχουν φτιαξει και δικο τους κομμα οι δικοι μας νομιζω


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 03:20:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεκαετίες ασύστολης κατάχρησης, έχει οδηγήσει σε πλήρη αφανισμό οτιδήποτε πετούμενου. Δεν έχει μείνει πλέον και τίποτα να τουφεκίσουν.

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, πάντως στον Υμηττό οι "κυνηγοί" έχουν επεκτείνει πλέον το "σπόρ" τους στο κυνήγι ... πεταλούδων και αλογόμυγων!



Το Τέρας της Σπηλιάς της Πεντέλης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 10:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Από προχθές που πληροφορήθηκα για το συμβάν προσπαθώ να κατανοήσω πως γίνεται να διαπραχθεί ένα τέτοιο έγκλημα και κυρίως για τους λόγους για τους οποίους έγινε αυτό.

Ένας άνθρωπος ειδοποιεί τον ηλικιωμένο πατέρα του δράστη οτι 5 κυνηγοί περνούν από το χωράφι του.
Η απορία μου είναι πως γνώριζε οτι περνούσαν εκείνη την ώρα - αν γινόταν αυτό θα είχε οπτική επαφή οπότε θα είχε δει το έγκλημα και θα έπρεπε να το καταγγείλει.
Αν πάλι γνώριζε οτι θα περάσουν σκέφτομαι πάλι πως το γνώριζε.
Τέλος πάντων!

Ο συναυτουργός λοιπόν διαπληκτίζεται με τα 5 θύματα γιατί του πατούσαν το τριφύλλι που έτρωγαν τα πρόβατα του.
Λες και το πατημένο τριφύλλι δεν το καταδέχονται...
Βγαίνει οπλισμένος ο γιός με την καραμπίνα του και πυροβολεί προς τους 4 νέους αφού ο 5ος έλειπε.
Αφού σκοτώνει τους 2 κυνηγάει τον 3ο, τον τραυματίζει και πηγαίνει για τον 4ο που έτρεχε μακριά.
Βρίσκει τον 5ο που μόλις είχε έρθει τον τραυματίζει και στην συνέχεια βρίσκει τον 17χρονο και τον σκοτώνει.
Στην συνέχεια γυρίζει πίσω για τις χαριστικές βολές.
Μετά παίρνει τον πατέρα του που παρακολουθούσε και γυρίζουν σπίτι όντας μια ευτυχισμένη οικογένεια στο μικρό σπίτι στο λιβάδι.

Όλα αυτά με κάνουν να απορώ για την έννοια "άνθρωπος".
Πως γίνεται ένας άνθρωπος να σκοτώνει 5 άτομα για το τριφύλλι.
Πως γίνεται να μη ρίξει απλά μια βολή στο χώμα ή στον αέρα για να σηκωθούν να φύγουν αφού τον ενοχλούσε.
Πως γίνεται αφού τους τραυμάτισε να γυρίσει και να τους αποτελειώσει.
Πως γίνεται να μη λυπηθεί καν για συνανθρώπους του που πέθαιναν την στιγμή που λυπάσαι ακόμα και ζώο τραυματισμένο.

Αυτό που είναι το πιο άθλιο είναι να βλέπεις αμέτοχος ένα έγκλημα όπως το έκανε ο πατέρας του.
Το πιο άθλιο ακόμα είναι να βγαίνεις στα κανάλια να εκφράζεις συλληπητήρια στην οικογένεια των θυμάτων σου και να το παίζεις άγιος.
Βλέποντας όλα τα παραπάνω ένιωσα ανάμικτα συναισθήματα.
Αν λοιπόν τέτοια πλάσματα ονομάζονται άνθρωποι, τότε ντρέπομαι που λέγομαι κι εγώ άνθρωπος.

Κι έρχομαι, φίλε μου VIKING στα ερωτήματα που θέτεις:

Νομικά θα πρέπει να ασκηθεί δίωξη και στη μητέρα του δράστη για υπόθαλψη εγκληματία και παραπλάνηση των Αρχών.
Δε μπορώ να κρίνω την στάση της.
Η μητρότητα είναι ένα θέμα το οποίο εκ φύσεως δε μπορώ να κατανοήσω.
Μπορεί να ήθελε να προστατεύσει τον γιό της.
Ο γιός της όμως έγινε αιτία για να πενθήσουν 5 ακόμη μητέρες τα παιδιά τους.
Από εκεί και πέρα έπρεπε να κάνει μια επιλογή - η οποία είναι πραγματικά πολύ δύσκολη - και την έκανε.

Όσον αφορά την περίπτωση της νόμιμης αυτοάμυνας, φίλε μου, ο θύτης απαλλάσσεται από τις κυρώσεις.
Σε κάποια ανάλογη περίπτωση (δεν αναφέρομαι στο έγκλημα που έγινε, είναι εντελώς άσχετη περίπτωση) ίσως όλοι μας να σκοτώναμε αυτόν που απειλούσε την ζωή μας.
Όση λογική κι αν διαθέτεις, όσο κι αν είσαι εναντίον της αφαίρεσης μιας άλλης ζωής υπάρχει μέσα μας το πανάρχαιο ένστικτο της αυτοσυντήρησης.
Αν λοιπόν συνέβαινε κάτι τέτοιο ο δράστης θα έπρεπε να παλέψει με τις τύψεις του και να διαχειριστεί τις συνέπειες της πράξης του.

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό μου JBG για τις ευθύνες που φέρει κι η Πολιτεία που επιτρέπει την οπλοκατοχή σε άτομα που δεν θα έπρεπε να την έχουν.
Επειδή δεν ξέρω καθόλου τις διαδικασίες απόκτησης άδειας οπλοφορίας, γνωρίζει κανείς αν οι αδειούχοι περνούν πρώτα από ψυχολογικά τεστ?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 13:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Δειτε μια συγκινητικη ιστορια που αφορα τον σκυλο που ανηκε σε ενα απο αυτους που δολοφονηθηκε.

Η θλίψη του σκύλου, η σιωπή των αμνών



Μετά από 60 ώρες το λευκό πουλόσκυλο του Λάμπρου Αντρέσσα δεν άντεξε την πείνα και πλησίασε τον αστυνομικό φρουρό στο σκηνικό του εγκλήματος. Εφαγε τέσσερα σάντουιτς και οι εκπρόσωποι του κυνηγετικού συλλόγου κατάφεραν να το πιάσουν και να το περιθάλψουν, μέχρι να το παραδώσουν στην οικογένεια.

Από το Σάββατο το βράδυ μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής το σκυλί ήταν ξαπλωμένο και περίλυπο δίπλα στο νεκρό αφεντικό του. Οταν τον πήραν «έκλαιγε» και ακολουθούσε τη νεκροφόρα. Μετά περιπλανιόταν στο λιβάδι και το βράδυ γύριζε εκεί που είχε πέσει νεκρός το αφεντικό του. Χθες το μεσημέρι το περιμάζεψαν. Το μελαγχολικό πουλόσκυλο ήταν ο σιωπηλός μάρτυς των πολλαπλών δολοφονιών στο χωράφι με το τριφύλλι.

Πηγη http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=69309596

Τελικα ο σκυλος ειναι ο πιο πιστος φιλος του ανθρωπου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ratataplan
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 14:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαι εγώ είμαι κατά αυτού του ηλίθιου σπορ. Το να κυνηγάς αθώα πουλάκια ή κουνελάκια για να αισθάνεσαι και να το παίζεις άντρας.
Αλλά το πρόβλημα δεν είναι το κυνήγι αυτό κάθε αυτό.
Ο συγκεκριμένος άνθρωπος από οσο διάβασα και αν αληθεύει ξαναγύρισε στους τραυματισμένους και τους αποτελείωσε. Αυτό με σοκάρισε ποιο πολύ. Μου θύμισε ταινίες που βλέπουμε στο σινεμά. Ο κακός ξαναγυρίζει να αποτελειώσει τα θύματα του για να μην αναγνωριστεί.
Πραγματικά αυτός θα γινόταν φονιάς δεν νομίζετε? Είτε κρατούσε καραμπίνα είτε όχι θα έβρισκε κάποια αφορμή και θα «καθάριζε» συνανθρώπους του.
Άγρια ένστικτα…………..τι να πω.


Να μη λες με πολλά λόγια λίγα πράγματα, αλλά με λίγα λόγια πολλά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 15:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

Dying_Incubus

Από προχθές που πληροφορήθηκα για το συμβάν προσπαθώ να κατανοήσω πως γίνεται να διαπραχθεί ένα τέτοιο έγκλημα και κυρίως για τους λόγους για τους οποίους έγινε αυτό.



ολοι μας προβληματιζομαστε


quote:

Ένας άνθρωπος ειδοποιεί τον ηλικιωμένο πατέρα του δράστη οτι 5 κυνηγοί περνούν από το χωράφι του.
Η απορία μου είναι πως γνώριζε οτι περνούσαν εκείνη την ώρα - αν γινόταν αυτό θα είχε οπτική επαφή οπότε θα είχε δει το έγκλημα και θα έπρεπε να το καταγγείλει.



ηταν και αυτος βοσκος και τους ειδε να περνανε - μην ξεχνας οτι τωρα πια εχουν και οι βοσκοι κινητα τηλεφωνα

ειδοποιησε γιατι ως βοσκος αντιμετωπιζε το ιδιο προβλημα με τους κυνηγους και ειναι προτιμοτερο να βαζεις αλλον να βγαζει το φιδι απο την τρυπα

quote:

Ο συναυτουργός λοιπόν διαπληκτίζεται με τα 5 θύματα γιατί του πατούσαν το τριφύλλι που έτρωγαν τα πρόβατα του.



λαθος φιλτατε

το προβλημα των βοσκων ειναι οτι με τις ντουφεκιες τρομαζουν τα προβατα και διασκορπιζονται - αν αυτο συμβει σε ανοιχτη περιοχη, θα τα ψαχνει πισω απο το διπλανο βουνο

επισης αν τρομαξουν οι προβατινες, υπαρχει πιθανοτητα να μειωθει το γαλα

αλλά το σημαντικο που μας διαφευγει ειναι οτι τα προβατα ειναι για τον βοσκο τους σαν μελη της οικογενειας του - βρισκεται σε καθημερινη, συνεχη σχεδον επαφη μαζι τους, τα γνωριζει ενα-ενα


quote:

Βγαίνει οπλισμένος ο γιός με την καραμπίνα του και πυροβολεί προς τους 4 νέους αφού ο 5ος έλειπε.
Αφού σκοτώνει τους 2 κυνηγάει τον 3ο, τον τραυματίζει και πηγαίνει για τον 4ο που έτρεχε μακριά.
Βρίσκει τον 5ο που μόλις είχε έρθει τον τραυματίζει και στην συνέχεια βρίσκει τον 17χρονο και τον σκοτώνει.
Στην συνέχεια γυρίζει πίσω για τις χαριστικές βολές.

Μετά παίρνει τον πατέρα του που παρακολουθούσε και γυρίζουν σπίτι όντας μια ευτυχισμένη οικογένεια στο μικρό σπίτι στο λιβάδι.


quote:

Όλα αυτά με κάνουν να απορώ για την έννοια "άνθρωπος".
Πως γίνεται ένας άνθρωπος να σκοτώνει 5 άτομα για το τριφύλλι.



γινεται, γινεται... ακομη και για μια ελια εχουν αλληλοσκοτωθει

αλλά στην συγκεκριμενη περιπτωση υπηρχε μαζεμενη οργη που μετατραπηκε σε μισος με τον διαπληκτισμο των κυνηγων με τον γερο


quote:

Πως γίνεται να μη ρίξει απλά μια βολή στο χώμα ή στον αέρα για να σηκωθούν να φύγουν αφού τον ενοχλούσε.


αν το εκανε θα ηταν αυτος νεκρος τωρα

αντιθετως, απ ο,τι ακουσα οτι κατεθεσε ο ιδιος, οι κυνηγοι εριξαν πρωτοι για εκφοβισμο στον πατερα και ο γιος τα'παιξε*


*ή ξυπνησε το παναρχαιο ενστικτο της επιβιωσης που αναφερεις:

"Όση λογική κι αν διαθέτεις, όσο κι αν είσαι εναντίον της αφαίρεσης μιας άλλης ζωής υπάρχει μέσα μας το πανάρχαιο ένστικτο της αυτοσυντήρησης"


quote:

Πως γίνεται να μη λυπηθεί καν για συνανθρώπους του που πέθαιναν την στιγμή που λυπάσαι ακόμα και ζώο τραυματισμένο.



δεν ξερεις απο κυνηγι και κυνηγους προφανως

το τραυματισμενο θηραμα το αποτελειωνουν οι κυνηγοι

οσον αφορα τα ζωα, μονο τα κυνηγοσκυλα τους φροντιζουν συνηθως, κι αν αυτα δεν ειναι αποτελεσματικα στο κυνηγι, τα τουφεκανε

τα αρπακτικα που ζουν στις περιοχες τους τα φολιαζουν για να μην τους τρωνε τα θηραματα

στην Κρητη πχ υπαρχει πολεμος με τους ασβους και τα κουναβια γιατι δηθεν ευθυνονται για την μειωση των λαγων (που οι ανθρωποι κυνηγουν με μανια και εκτος κυνηγετικης περιοδου)

να θυμασαι οτι ο δραστης ηταν κυνηγος και σαν τετοιος συμπεριφερθηκε


quote:

Το πιο άθλιο ακόμα είναι να βγαίνεις στα κανάλια να εκφράζεις συλληπητήρια στην οικογένεια των θυμάτων σου και να το παίζεις άγιος.



αυτο ειναι το μονο στοιχειο που δεν κολλαει με την υποθεση της εν βρασμω ψυχης εκτελεσης

οι ανθρωποι που σκοτωνουν για λογους τιμης ή για αυτοαμυνα, παραδιδονται μονοι τους


quote:

Βλέποντας όλα τα παραπάνω ένιωσα ανάμικτα συναισθήματα.
Αν λοιπόν τέτοια πλάσματα ονομάζονται άνθρωποι, τότε ντρέπομαι που λέγομαι κι εγώ άνθρωπος.



καλως ηρθες στο κλαμπ

κατα την ψυχιατρικη επιστημη, ολοι κρυβουμε εναν κιλερ μεσα μας, ο οποίος μπορει να μην εκδηλωθει ποτε

αν βρεθει ομως στις καταλληλες συνθηκες, βρισκεται στην καταλληλη ψυχολογικη κατασταση και δεχθει το καταλληλο ερεθισμα, μετα το εγκλημα εμφανιζονται να λενε στα καναλια οι συγγενεις και οι φιλοι "αδυνατον να το εκανε ο Ρουλης"

το επισημαινεις και εσυ γραφοντας:

"Σε κάποια ανάλογη περίπτωση (δεν αναφέρομαι στο έγκλημα που έγινε, είναι εντελώς άσχετη περίπτωση) ίσως όλοι μας να σκοτώναμε αυτόν που απειλούσε την ζωή μας."


quote:

Επειδή δεν ξέρω καθόλου τις διαδικασίες απόκτησης άδειας οπλοφορίας, γνωρίζει κανείς αν οι αδειούχοι περνούν πρώτα από ψυχολογικά τεστ?



απο οσα ειπαμε παραπανω ειναι φανερο οτι μπορει να εγκληματισει και ο πιο φιλησυχος ανθρωπος

αλλά και οι εχοντες εμμονες ή άλλα ψυχικα προβληματα, υγιεις θα φανουν, αφου με μια επισκεψη ο ψυχιατρος μπορει να διαγνωσει μονο τα σοβαρα και εμφανη προβληματα


[quote]

VIKING

Τελικα ο σκυλος ειναι ο πιο πιστος φιλος του ανθρωπου.



μπορεις να του εχεις περισσοτερη εμπιστοσυνη απο τον ανθρωπο

τον δευτερο κυνηγο που ανεφερα οτι με απειλησε οτι θα φερει το οπλο για να με σκοτωσει τον κανονισαν οι σκυλοι μου: του ειπα ψυχρα "θα φταιω εγω τωρα αν τους λυσω?" και την εκανε με ελαφρα πηδηματακια, αφου απο την πρωτη του επιθετικη κουβεντα ηθελαν να τον φανε.

τι τον ενοχλησε τον κυνηγαρα?

το οτι του ειπα να δεσει τα σκυλια του γιατι η θηλυκια μου ειχε περιοδο και ο αρσενικος μου θα τα δαγκωνε αν πλησιαζαν

μου ειπε ωμα να την κανω γιατι ηθελε να τα εκπαιδευσει με την σφυριχτρα και φυσικα αρνηθηκα

που συνεβησαν αυτα? στο παρκο της γειτονιας μου και ο τυπος ειχε ερθει απο καπου αλλού (γι αυτο και ηταν αοπλος - στο βουνο δεν τολμας να τους πεις κουβεντα)

ξαναεπισημαινω οτι ΚΑΙ Ο ΦΟΝΙΑΣ ΗΤΑΝ ΚΥΝΗΓΟΣ


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 16:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Nαι, αλλα ο φονιας δεν κυνηγουσε ζωα, ετσι? Να πω.. πως ειχε το κουραγιο να σκοτωσει 5 ατομα, ακομα να τους δωσει την χαριτστικη βολη και μετα να βγει και στην τηλεοραση, να παει για καφε, ΑΤΑΡΑΧΟΣ???? Δεν μιλαμε οτι σκοτωσε 1 ΑΤΟΜΟ... 5 ΑΤΟΜΑ και με πολλαπλα χτυπηματα...

Δεν εχει σημασια εν βρασμω ψυχης, καταπατησης εδαφους... αλλα πως εστεκε διανοητικα αυτος ο "δολοφονος" (αν και οχι "εμπειρος")

Ακομη και ο πατερας του δεν τον σταματησε...!!!!


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 16:19:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
απο οσα ειπαμε παραπανω ειναι φανερο οτι μπορει να εγκληματισει και ο πιο φιλησυχος ανθρωπος

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.

Αλίμονο αν εξισώσουμε τους ανθρώπους με τα ζώα...


Γνωρίζω πολύ καλά τί μπορεί να φέρει η κακιά στιγμή και η δίκαιη αγανάκτηση όμως έχω πάψει προ πολλού να δικαιολογώ τον κάθε ψυχάκια.


Ο(ι) φονιά(δε)ς των 5 κυνηγών δεν είναι άνθρωπος,είναι ζώο,και κανένα άλλοθι δε μπορεί να δικαιολογήσει τη ζωώδη φύση του...


Άκου λέει "αν τρομάξει η προβατίνα υπάρχει πιθανότητα να μειωθεί το γάλα".....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 17:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προφανως, προκειται για ανθρωπο με αρρωστη συνειδηση... δεν υπαρχουν λογια να περιγραψει κανεις το ΓΙΑΤΙ... αλλα απο την αλλη, πρεπει να σταματησει και αυτο που κανουν τα περισσοτερα ΜΜΕ, που πουλανε τον πονο και την θλιψη των αλλων (σ.σ. συγγενων για την περιπτωση) με αθλιες ερωτησεις-συμπερασματα, μονο και μονο για 1% παραπανω απο το αντιπαλο καναλι-εφημεριδα... ΑΙΣΧΟΣ


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 18:57:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

quote:
απο οσα ειπαμε παραπανω ειναι φανερο οτι μπορει να εγκληματισει και ο πιο φιλησυχος ανθρωπος

Αυτό δεν ισχύει σε καμία περίπτωση.



βιαζεσαι να βγαλεις συμπερασματα και παρασυρεσαι απο την συναισθηματικη σου φορτιση (στην θεση σου θα εψαχνα να βρω το γιατι)

ο δραστης ηταν φιλησυχος, πηγαινε στην εκκλησια, νηστευε, κοινωνουσε, δουλευε ολη μερα στα χωραφια, δεν ειχε διαπληκτισθει με κανεναν, δεν πηγαινε πουθενα παρα μονο στο καφενειο και στο κυνηγι

ετσι τουλαχιστον ειπαν οι χωριανοι του που τον γνωριζαν στους δημοσιογραφους


quote:

Αλίμονο αν εξισώσουμε τους ανθρώπους με τα ζώα...



κοιτα, εγω ειμαι ζωοφιλος, ΚΑΙ φιλοζωος, δεν υπαρχει περιπτωση να εξισωσω τον ανθρωπο με τα ζωα - εξαλλου αυτα ποτε δεν σκοτωνουν απο χομπυ


quote:

Ο(ι) φονιά(δε)ς των 5 κυνηγών δεν είναι άνθρωπος,είναι ζώο,και κανένα άλλοθι δε μπορεί να δικαιολογήσει τη ζωώδη φύση του...



τι ειδους ζωο ειναι?

τον εχεις καταταξει?

η εμφανιση του και η συμπεριφορα του δειχνουν homo sapiens


quote:

Άκου λέει "αν τρομάξει η προβατίνα υπάρχει πιθανότητα να μειωθεί το γάλα".....



προφανως δεν γνωριζεις ουτε απο νοοτροπια και ψυχοσυνθεση βοσκου, ουτε απο ζωη στην επαρχια (και δεν υποχρεουσαι), αλλά δεν πρεπει να βλεπεις ειδησεις, γιατι στατιστικα οι περισσοτεροι φονοι γινονται απο τετοιες αφορμες

ΥΓ. τι θα του εκανες αν ησουν συγγενης των θυματων και γιατι?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 19:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
δραστης ηταν φιλησυχος, πηγαινε στην εκκλησια, νηστευε, κοινωνουσε, δουλευε ολη μερα στα χωραφια, δεν ειχε διαπληκτισθει με κανεναν, δεν πηγαινε πουθενα παρα μονο στο καφενειο και στο κυνηγι

Πραγματικά φιλήσυχο μέχρι αηδίας τον λένε όλοι τους.
Τώρα για το τί ευτράπελα μπορείς να δείς εκεί που δέν το περιμένεις είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.
Κάπου άκουσα οτι τώρα θέλει και να αυτοκτονήσει, θα ήταν το καλύτερο που θα μπορούσε να κάνει προπαντώς για τον εαυτό του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2006, 21:41:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς jbg:

Oι προϊστορικοί άνθρωποι κυνηγούσαν για να επιβιώσουν. Θέλεις να πεις ότι δεν ήταν σε αρμονία με τη φύση;


Το κυνήγι είναι στα γονίδιά μας σαν άντρες.

Ή στα μορφογενετικά μας πεδία αν προτιμάς.

Μπορεί εμείς σαν παιδιά της "πόλης" να μην είχαμε την ευκαιρία να ξυπνήσουμε αυτό το ένστικτο.

Κάποιοι άλλοι όμως είχαν.

ΥΓ. Να σε δω να γράφεις τα μορφογενετικά πεδία σωστά, κι ας πεθάνω. Άλλο η γέννησις (που παραπέμπει στον τοκετό), άλλο η γένεσις (=δημιουργία).

Και που 'σαι. Η σάτιρα γράφεται με γιώτα, ο σάτυρος με ύψιλον.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 29/11/2006 21:55:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 02:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αραγε ποιος σκεφτεται τα κοτοπουλα της γιαγιας...(ειδατε ποτε τον εξ΄επαφης αποκεφαλισμο της κοτας...απο τη γιαγια....;)
Εξεφρασε ποτε τετοιου ειδους ενστικτα η αγαπημενη μας γιαγια...;
Το απαγορευμα του κυνηγιου δεν ειναι απαραιτητο...
Το θεμα ειναι το πως μεγαλωνουμε...
Ο δολοφονος και ο πατερας συνεργος του ειχαν τον εξης διαλογο απο τοτε ππου γεννηθηκαν (ετσι τον φανταζομαι εγω προσωπικα):
πατερας: Εισαι αχρητστος!!!. Τιποτα δεν μπορεις να καταφερεις στη ζωη σου ανικανε!!! ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΝΙΚΑΝΕ!!!!
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΑΣ...ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ...(ΧΕΣΕ ΤΟ ΤΙ ΘΕΣ ΕΣΥ), ......
ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ ΑΝΙΚΑΝΩΣ!!!
Οταν μεγαλωνει ενα παιδι με τοσα απωθημενα (αδιαφορωντοντας οι γονεις για τα πραγματικα αιτηματα του παιδιου) και οντως μεγαλωμενο χωρις να μπορει ή να μην εχει την δυναμη (και φυσικο ειναι μετα απο τετοια καταπιεση) να εκφρασει την δικη του γνωμη...καπου το μυαλο μπλοκαρει....και θα μπλοκαρει ειτε για θεμα γηινης ιδιοκτησιας ειτε για συναισθηματικης ειτε για διαφορετικη προσεγγιση πραγματων...και ιδεων...
Και ειναι και παλι φυσικο (οχι ομως δικαιολογουμενο) να αποδειξει την αξια του σε αυτους που απο τοτε που γεννηθηκε τον εκαναν να αισθανεται ενα τιποτα....
Οι κυνηγοι παντως, ειναι ενα πολυ υγειες κομματι της κοινωνιας μας...και μπραβο τους...

Edited by - angi on 30/11/2006 02:11:09

Edited by - angi on 30/11/2006 02:14:46

Edited by - angi on 30/11/2006 02:18:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 03:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
κοιτα, εγω ειμαι ζωοφιλος, ΚΑΙ φιλοζωος, δεν υπαρχει περιπτωση να εξισωσω τον ανθρωπο με τα ζωα - εξαλλου αυτα ποτε δεν σκοτωνουν απο χομπυ


Εννοούσα τους ανθρώπους-"ζώα"...

Μάλλον εσύ σκέφτεσαι υποκειμενικά με βάση κάποιες άσχημες εμπειρίες σου με κυνηγούς...


Δεν είμαι Ελλάδα και συνεπώς δεν έχω δει καθόλου τηλεόραση.Κάποια πράγματα όμως μιλάνε από μόνα τους.


Δε γίνεται να δικαιολογήσω τέτοια τρελάδια.


Από ότι μου είπανε από Ελλάδα πρόκειται για άτομο με πολλά κόμπλεξ.


Μάλλον θα ήθελε από καιρό να κάνει κακό στον πατέρα του και τελικά την πλήρωσαν οι 5 βοσκοί...


Καταλαβαίνεις,λοιπόν, ότι άλλο το "φιλήσυχος" που ανέφερες και άλλο το "καταπιεσμένος".


Ο φιλήσυχος έχει πάντα το control του εαυτού του,ο καταπιεσμένος μαζεύει-μαζεύει και τελικά εκρήγνυται...


Όσο για τη νοοτροπία του (συγκεκριμένου) βοσκού φυσικά και την ξέρω αλλά σε καμία περίπτωση δεν την αποδέχομαι...δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ταυτιστώ και να δικαιολογήσω τον αγροίκο τσοπάνη που βάζει την προβατίνα και το κέρδος από το γάλα της πάνω από τις ανθρώπινες ζωές...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 03:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

gentleman

Προς jbg:

Oι προϊστορικοί άνθρωποι κυνηγούσαν για να επιβιώσουν. Θέλεις να πεις ότι δεν ήταν σε αρμονία με τη φύση;



εσυ θελεις να πεις οτι ειμαστε στο ιδιο επιπεδο με τους πρωτογονους κυνηγους συλλεκτες τροφης?

οτι η φυση εχει να μας προσφερει αφθονα αγρια θηραματα τα οποια εχουμε αναγκη για να επιβιωσουμε?

οτι κυνηγαμε με τον ιδιο τροπο? (επαναληπτικες καραμπινες με σκαγια vs τοξου και ακοντιου?


quote:

Το κυνήγι είναι στα γονίδιά μας σαν άντρες.



αν δεν μπορεις να νιωσεις αντρας το 2006, παρα μονο σκοτωνοντας πουλια και λαγουδακια, τι να σου πω

quote:

Ή στα μορφογενΝετικά μας πεδία αν προτιμάς.


ελα!

τωρα με κολλησες στον τοιχο?

απλα σφαλεις


quote:

Μπορεί εμείς σαν παιδιά της "πόλης" να μην είχαμε την ευκαιρία να ξυπνήσουμε αυτό το ένστικτο.
Κάποιοι άλλοι όμως είχαν.



οταν γραφω, δεν λεω μαλακιες φιλε τζεντλεμαν

σαν παιδι της πολης επαιξα πετροπολεμο με την αλλη γειτονια, μου ανοιξαν το κεφαλι, ειδα τους μεγαλυτερους κατα 6 χρονια φιλους του αδελφου μου να σουβλιζουν ζωντανα γατακια, και γιαυτο ειπα οτι ΟΛΟΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ

επιασα ομως στα 25 μου δυο κωλοπαιδα να πετανε τουβλο στον γατουλη μου που τους χαϊδευοταν και καταλαβα οτι δεν αξιζαν ουτε σφαλιαρα να χαραμισω για παρτη τους


quote:

ΥΓ. Να σε δω να γράφεις τα μορφογενετικά πεδία σωστά, κι ας πεθάνω. Άλλο η γέννησις (που παραπέμπει στον τοκετό), άλλο η γένεσις (=δημιουργία).



δε θελω να μου πεθανεις!!!

αλλά θα εξακολουθησω να το γραφω ετσι, γιατι για μενα τα μορφογενΝετικα πεδια γεννωνται απο την Γαια


quote:

Και που 'σαι. Η σάτιρα γράφεται με γιώτα, ο σάτυρος με ύψιλον.



να σου πω, ξερεις απο αϊζενχαουερ?

το ρημα το θυμαμαι "σατυριζω" - μπορει να κανω λαθος - χεστηκα

(ρε τζεντλεμαν, σε αυτο το τοπικ επελεξες να μου κανεις ορθογραφικες διορθωσεις? πιανω κατι στον αερα?)


***************************


το κουφο τωρα: η συγχρονικοτητα τοφερε και ενας συμμαθητης μου στην σπηλαιολογια ηταν συμμαθητης του δραστη στο σχολειο, και τομαθα αποψε στην συναντηση μας

και το πρωτο που τον ρωτησα ηταν φυσικα ο χαρακτηρας του δραστη

μου επιβεβαιωσε τα οσα ειχα ακουσει και παρεθεσα παραπανω, αρεσει δεν αρεσει σε καποιους


quote:

angi

Αραγε ποιος σκεφτεται τα κοτοπουλα της γιαγιας...(ειδατε ποτε τον εξ΄επαφης αποκεφαλισμο της κοτας...απο τη γιαγια....;)
Εξεφρασε ποτε τετοιου ειδους ενστικτα η αγαπημενη μας γιαγια...;
Το απαγορευμα του κυνηγιου δεν ειναι απαραιτητο...


ναι Αντζι μου, εχω δει πριν παω σχολειο την ακεφαλη κοτα να τρεχει στην αυλη

οπως εχω δει και σφαγειο, αφου ειμαι γιος χασαπη και εγγονος και ανηψιος βοσκων

εσυ εχεις ερθει αντιμετωπη με οπλισμενο κυνηγο σε δασος και να του κανεις παρατηρηση γιατι περασαν τα σκαγια διπλα σου?
μην το κανεις!
σηκω φυγε...
αυτο θα σου πει και καθε φιλος σου κυνηγος

οπως καθε βοσκος θα σε συμβουλευε να μην ενοχλεις τα προβατα βοσκων, ασχετως του αν δεν κατανοουμε εμεις τους λογους


προσωπικα δεν εχω σκοτωσει ζωο, αλλά σε διαβεβαιω οτι και η γιαγια σου και εγω ο αναιμακτος θα αντιδρασουμε βιαια και πιθανον ανεξελεγκτα,αν βρεθουμε στις καταλληλες συνθηκες (οπως η αυτοαμυνα ή η προστασια αγαπημενων μας)

αν κραταμε και καραμπινες εκεινη την ωρα, χεστα κι αφηστα...


quote:

Το θεμα ειναι το πως μεγαλωνουμε...
Ο δολοφονος και ο πατερας συνεργος του ειχαν τον εξης διαλογο απο τοτε ππου γεννηθηκαν (ετσι τον φανταζομαι εγω προσωπικα):
πατερας: Εισαι αχρητστος!!!. Τιποτα δεν μπορεις να καταφερεις στη ζωη σου ανικανε!!! ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΟΛΑ ΑΝΙΚΑΝΕ!!!!
ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, ΔΕΙΞΕ ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΑΣ...ΤΟ ΠΟΣΟ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΔΩ ΠΕΡΑ...(ΧΕΣΕ ΤΟ ΤΙ ΘΕΣ ΕΣΥ), ......
ΕΑΝ ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΣΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ, ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΛΑΠΛΩΣ ΑΝΙΚΑΝΩΣ!!!



εδω μαλλον πεφτεις 100/100 μεσα

συμφωνω


quote:

Οταν μεγαλωνει ενα παιδι με τοσα απωθημενα (αδιαφορωντοντας οι γονεις για τα πραγματικα αιτηματα του παιδιου) και οντως μεγαλωμενο χωρις να μπορει ή να μην εχει την δυναμη (και φυσικο ειναι μετα απο τετοια καταπιεση) να εκφρασει την δικη του γνωμη...καπου το μυαλο μπλοκαρει....και θα μπλοκαρει ειτε για θεμα γηινης ιδιοκτησιας ειτε για συναισθηματικης ειτε για διαφορετικη προσεγγιση πραγματων...και ιδεων...
Και ειναι και παλι φυσικο (οχι ομως δικαιολογουμενο) να αποδειξει την αξια του σε αυτους που απο τοτε που γεννηθηκε τον εκαναν να αισθανεται ενα τιποτα....



συμφωνω, αλλά και διαφωνω: η απαξιωση και η καταπιεση μπορουν να δρασουν και εποικοδομητικα, κανοντας το ατομο να μην περιμενει αναγνωριση απο τους αλλους, αλλά να αρκειται στον εαυτο του

εξαρταται απο το ατομο φυσικα


quote:

Οι κυνηγοι παντως, ειναι ενα πολυ υγειες κομματι της κοινωνιας μας...και μπραβο τους...



πες μου οτι κανεις χιουμορ γλυκεια μου Αντζι!...

θα επρεπε να τον θεωρουν πρωταθλητη οι κυνηγοι, αφου κυνηγησε το πιο επικινδυνο θηραμα της ιστοριας του πλανητη: πεντε οπλισμενους συναδελφους του


ΥΓ. καποιον ρωτησα παραπανω, πως θα τιμωρουσε τον δραστη

απευθυνω το ερωτημα προς ολους τους συνομιλητες εξειδικευοντας το:

πως θα αντιδρουσατε σαν συγγενεις των θυματων, πως σαν συγγενεις του δραστη και πως σαν τριτοι?


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 10:58:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το προβλημα των βοσκων ειναι οτι με τις ντουφεκιες τρομαζουν τα προβατα και διασκορπιζονται - αν αυτο συμβει σε ανοιχτη περιοχη, θα τα ψαχνει πισω απο το διπλανο βουνο

επισης αν τρομαξουν οι προβατινες, υπαρχει πιθανοτητα να μειωθει το γαλα

αλλά το σημαντικο που μας διαφευγει ειναι οτι τα προβατα ειναι για τον βοσκο τους σαν μελη της οικογενειας του - βρισκεται σε καθημερινη, συνεχη σχεδον επαφη μαζι τους, τα γνωριζει ενα-ενα


Μα καλά, βρε Jonnie μου, είναι λόγος αυτός να σκοτώσεις 5 ανθρώπους εν ψυχρώ?
Επειδή θα κόψει το γάλα ο άλλος παίρνει μια καραμπίνα και πυροβολεί όπως να 'ναι?
Αν ήταν έτσι κάθε κτηνοτρόφος θα είχε φάει λάχανο κι από έναν κυνηγό τουλάχιστον!
Θα έχανε η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα!

quote:

αν το εκανε θα ηταν αυτος νεκρος τωρα

αντιθετως, απ ο,τι ακουσα οτι κατεθεσε ο ιδιος, οι κυνηγοι εριξαν πρωτοι για εκφοβισμο στον πατερα και ο γιος τα'παιξε*


Σύμφωνα με την δική του κατάθεση, αυτό έγινε.
Αν δεν έγινε όμως?
Αλήθεια, φίλε μου, αν είχαν κάνει πράγματι κάτι τέτοιο όταν εκείνος άρχισε να πυροβολεί όπου έβρισκε, γιατί δεν τον πυροβόλησε κάποιος αλλά άφησαν τα όπλα τους - όπως ο πιο νέος απ' όλους - κι άρχισαν να τρέχουν?
Γιατί δεν χρησιμοποίησαν τα όπλα τους?

quote:
δεν ξερεις απο κυνηγι και κυνηγους προφανως

το τραυματισμενο θηραμα το αποτελειωνουν οι κυνηγοι


Συγγνώμη αλλά μιλάμε για θήραμα - ζώο ή για άνθρωπο

quote:
στην Κρητη πχ υπαρχει πολεμος με τους ασβους και τα κουναβια γιατι δηθεν ευθυνονται για την μειωση των λαγων (που οι ανθρωποι κυνηγουν με μανια και εκτος κυνηγετικης περιοδου)

Απ' την Κρήτη είμαι και ξέρω...
Κι επειδή ακριβώς ξέρω, σκέφτομαι τι θα γίνει αν ξεσπάσει καμία βεντέτα και γίνει κανένα άλλο μακελειό.
Η αδερφή του δράστη απ' ό,τι άκουσα έχει φυγαδεύσει το παιδί της γιατί φοβάται για πιθανά αντίποινα.

quote:
καλως ηρθες στο κλαμπ

κατα την ψυχιατρικη επιστημη, ολοι κρυβουμε εναν κιλερ μεσα μας, ο οποίος μπορει να μην εκδηλωθει ποτε

αν βρεθει ομως στις καταλληλες συνθηκες, βρισκεται στην καταλληλη ψυχολογικη κατασταση και δεχθει το καταλληλο ερεθισμα, μετα το εγκλημα εμφανιζονται να λενε στα καναλια οι συγγενεις και οι φιλοι "αδυνατον να το εκανε ο Ρουλης"


Τείνω να πιστεύω κι εγώ κάτι τέτοιο.
Τα πάντα γύρω μας είναι θέμα ισορροπίας και διατήρησης της ισορροπίας αυτής.
Το ζητούμενο είναι πως θα αντιδράσει ο κάθε άνθρωπος στα απρόβλεπτα ερεθίσματα που θα λάβει και πως θα τα διαχειριστεί.
Ας το δούμε κι από απλά καθημερινά παραδείγματα.
Πόσες φορές διατηρούμε τον έλεγχο και την ψυχραιμία μας όταν κάτι μας ταράζει?
Εκείνη την ώρα υπερισχύει η λογική έναντι του θυμικού.
Άλλες φορές πάλι χάνουμε την ψυχραιμία κι αυτό μπορεί να εμφανιστεί είτε με τις πράξεις μας είτε και με τα λόγια μας ακόμη.
Δες τι γίνεται κάθε μέρα στους δρόμους με τους οδηγούς.
Χεχε!
Αν συνυπολογίσουμε και την συσσώρευση αρνητικών συναισθημάτων ή μια νευρικότητα για 1002 άλλους λόγους, τότε πέφτει το ξύλο της αρκούδας...

Σε τάραξα στα quotes,ε?
Χεχε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 11:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σε ολους.Αρχικα η μητερα του δραστη δεν τιμωρειται γιατι συμφωνα με τον κωδικα ποινικης δικονομιας ως πρωτου βαθμου συγγενικο προσωπο δεν υποχρεουται να καταθεσει.Επειδη ζω στην επαρχια και μαλιστα σε περιοχη με ανεπτυγμενη αρκετα την κτηνοτροφια γνωριζω οτι οι κυνηγοι δημιουργουν πολλα προβληματα στους βοσκους οπως ζωα που τρομαζουν και αποβαλλουν κοπαδια που σκορπιζουν πανικοβλητα και πολλες φορες τραυματιζονται καποια ζωα με αποτελεσμα να καθιστανται αχρηστα και οι βοσκοι να ζημιωνονται σε μεγαλο βαθμο.Αν ο ανθρωπος αυτος υπηρξε θυμα τετοιων συμβαντων πολλες φορες και αν κατα τον διαπληκτισμο οντως πυροβολισαν οι κυνηγοι και σε συνδιασμο με αυτα που ανεφερε η Αντζι δεν θελει πολυ να ξεφυγει ο ανθρωπος.Συμφωνω απολυτα σε οσα λεει ο JBG οι κυνηγοι φαιρονται σαν να ειναι δικια τους οι γη.Το κυνηγι θα ηταν καλυτερο να απαγορευοταν αφου εχουμε τα ολα τα απαραιτητα για την διατροφη και αν θελουν τοσο πολυ να τρωνε αγρια ζωα υπαρχουν αρκετα εκτροφεια που πουλαν τεοια ζωα και μπορεις να τα πυροβολησεις πριν την σφαγη για να κοκορευεσαι που σκοτωσες το καημενο το ζωακι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 11:45:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα συμφωνήσω σε πολλά με τον jbg

η συνομοταξία των κυνηγών χρήζει της ίδιας
ψυχιατρικής παρακολούθησης με αυτή που υποτίθεται ότι
χρειάζεται και ο κτηνοτρόφος μας...

ένας κυνηγός χωρίς το όπλο του είναι άντρας χωρίς παπάρια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 14:27:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

kost

Εννοούσα τους ανθρώπους-"ζώα"...


υποτιμας τα ζωα...


quote:

Μάλλον εσύ σκέφτεσαι υποκειμενικά με βάση κάποιες άσχημες εμπειρίες σου με κυνηγούς...


μιλαω αντικειμενικα με βαση τις ασχημες εμπειριες των ζωων που εξαφανιστηκαν απ το κυνηγι, των εναπομεινάντων ζωων που σκοτωνονται για χομπυ, των ανθρωπων που βρισκουν σκαγια στα πατζουρια τους


quote:

Δεν είμαι Ελλάδα και συνεπώς δεν έχω δει καθόλου τηλεόραση.Κάποια πράγματα όμως μιλάνε από μόνα τους.



μιλανε αλλά δεν φωναζουν - απο μακρυα δεν ακους τιποτα

σε ποια πολιτισμενη χωρα ζεις αν επιτρεπεται? (για να βρω στατιστικα στοιχεια που μπορει να σε ενδιαφερουν)


quote:

Δε γίνεται να δικαιολογήσω τέτοια τρελάδια.


δηλαδη θεωρεις οτι υπερασπιζομαι τον δραστη?

ΛΑΘΟΣ

αναλυω τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγκληματισε ενας ανθρωπος - ή κατα την γνωμη σου πρεπει να καταδικαστει με συνοπτικες διαδικασιες απο τους δημοσιογραφους και να εκτελεστει?


quote:

Από ότι μου είπανε από Ελλάδα πρόκειται για άτομο με πολλά κόμπλεξ.



ξερεις ποσοι τετοιοι υπαρχουν γυρω σου και δεν το γνωριζεις?

αυτο ειναι το ποϊντ μου: αυτος που η κοινωνια αποδεχεται ως νορμαλ μεσο ανθρωπο, μπορει να γινει φονιας ανα πασα στιγμη


quote:

Μάλλον θα ήθελε από καιρό να κάνει κακό στον πατέρα του και τελικά την πλήρωσαν οι 5 βοσκοί...



με εκπλησεις ευχαριστα!!!

παντα υπαρχει ψυχολογικο μπακραουντ - γι αυτο να το ψαχνετε kids, μην το αφηνετε να μεγαλωνει εν αγνοία σας

συνυπολογισε τωρα τις συνθηκες και τα ερεθισματα, βαλε μια καλη καραμπινα στην συνταγη και εβουαλα ο ανθρωπος σου


quote:

Καταλαβαίνεις,λοιπόν, ότι άλλο το "φιλήσυχος" που ανέφερες και άλλο το "καταπιεσμένος".


φιλησυχος ονομαζεται καποιος απο τους άλλους οταν δεν προκαλει και δεν διαπληκτιζεται - το τι κρυβει μεσα του ειναι αγνωστο


quote:

Ο φιλήσυχος έχει πάντα το control του εαυτού του,ο καταπιεσμένος μαζεύει-μαζεύει και τελικά εκρήγνυται...


και ο φιλησυχος τα παιρνει φιλτατε, εξαρταται απο την πιεση και τις συνθηκες


quote:

Όσο για τη νοοτροπία του (συγκεκριμένου) βοσκού φυσικά και την ξέρω



βοσκου-κυνηγου παρακαλω

μην το ξεχναμε, ηταν ο ιδιος κυνηγος


quote:

αλλά σε καμία περίπτωση δεν την αποδέχομαι...δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ταυτιστώ και να δικαιολογήσω τον αγροίκο τσοπάνη που βάζει την προβατίνα και το κέρδος από το γάλα της πάνω από τις ανθρώπινες ζωές...



δεν δικαιολογειται ενα εγκλημα, αναλυονται οι συνθηκες

γιατι δεν μας ενδιαφερει μονο το γεγονος αλλά πρωτιστως το να μην ξανασυμβει

θεωρεις απιθανο το να συμβει στο μελλον ενας κυνηγος να σκοτωσει εναν βοσκο αν ερθουν σε αντιπαραθεση, επειδη εχει προϊδεαστει απο το τωρινο εγκλημα?

quote:

Dying_Incubus

Μα καλά, βρε Jonnie μου, είναι λόγος αυτός να σκοτώσεις 5 ανθρώπους εν ψυχρώ?



εμενα ρωτας?

ΟΧΙ

αλλά εγω δεν ειμαι βοσκος

ειμαι καλλιτεχνης - σαν πατερας ομως θα σκοτωνα πιθανον περισσοτερους αν ετσι προστατευα τα παιδια μου

το υποκριτικο ειναι οτι μπορω να εχω κυνηγετικη καραμπινα, που θα με διευκολυνει στο εργο μου - για φαντασου να προσπαθουσε να τους σκοτωσει με τοξο, ακοντιο ή σπαθι...


quote:

Επειδή θα κόψει το γάλα ο άλλος παίρνει μια καραμπίνα και πυροβολεί όπως να 'ναι?
Αν ήταν έτσι κάθε κτηνοτρόφος θα είχε φάει λάχανο κι από έναν κυνηγό τουλάχιστον!



τα περισσοτερα εγκληματα γινονται για τετοιους λογους (ψαξε ποσοι σκοτωσαν ακομη και συγγενεις τους για ενα μετρο γη)


quote:

Σύμφωνα με την δική του κατάθεση, αυτό έγινε.
Αν δεν έγινε όμως?
Αλήθεια, φίλε μου, αν είχαν κάνει πράγματι κάτι τέτοιο όταν εκείνος άρχισε να πυροβολεί όπου έβρισκε, γιατί δεν τον πυροβόλησε κάποιος αλλά άφησαν τα όπλα τους - όπως ο πιο νέος απ' όλους - κι άρχισαν να τρέχουν?
Γιατί δεν χρησιμοποίησαν τα όπλα τους?



ακουσες την ιατροδικαστη?

τα θυματα φερουν δυο χτυπηματα, ενα απο ΜΑΚΡΥΑ και ενα απο κοντα

πραγμα που ενισχυει την καταθεση του, οτι δηλαδη πηγε ο πατερας και τσακωθηκε, εγινε καυγας, εριξαν για εκφοβισμο (το καιριο λαθος τους κατα την γνωμη μου), τα πηρε στο κρανιο και τους εριξε απο μακρυα

ενα στοιχειο που δειχνει οτι υπηρχε μαζεμενη οργη ειναι οτι ειχε μαζι του εννιαβολα φυσιγγια που ειναι για μεγαλα θηραματα


quote:

Συγγνώμη αλλά μιλάμε για θήραμα - ζώο ή για άνθρωπο



μιλαμε για ανθρωπους κυνηγους

το θηραμα ειναι θηραμα, ζωο ή ανθρωπος


quote:

Απ' την Κρήτη είμαι και ξέρω...
Κι επειδή ακριβώς ξέρω, σκέφτομαι τι θα γίνει αν ξεσπάσει καμία βεντέτα και γίνει κανένα άλλο μακελειό.



εκτος της βεντετας, υπαρχει ο κινδυνος να ριξει κυνηγος σε βοσκο τωρα

ακομη και κατα λαθος, μιας και θαναι με το δακτυλο στην σκανδαλη


quote:

Δες τι γίνεται κάθε μέρα στους δρόμους με τους οδηγούς.
Χεχε!



το καλυτερο παραδειγμα!!!

φαντασου λεει να κυκλοφορουσαν με καραμπινες τι θα γινοταν...


quote:

Σε τάραξα στα quotes,ε?
Χεχε!



νο προμπλεμ, το κανω κι εγω και μαλιστα συχνα


quote:

lousipan

Καλημερα σε ολους.Αρχικα η μητερα του δραστη δεν τιμωρειται γιατι συμφωνα με τον κωδικα ποινικης δικονομιας ως πρωτου βαθμου συγγενικο προσωπο δεν υποχρεουται να καταθεσει.Επειδη ζω στην επαρχια και μαλιστα σε περιοχη με ανεπτυγμενη αρκετα την κτηνοτροφια γνωριζω οτι οι κυνηγοι δημιουργουν πολλα προβληματα στους βοσκους οπως ζωα που τρομαζουν και αποβαλλουν κοπαδια που σκορπιζουν πανικοβλητα και πολλες φορες τραυματιζονται καποια ζωα με αποτελεσμα να καθιστανται αχρηστα και οι βοσκοι να ζημιωνονται σε μεγαλο βαθμο.Αν ο ανθρωπος αυτος υπηρξε θυμα τετοιων συμβαντων πολλες φορες και αν κατα τον διαπληκτισμο οντως πυροβολισαν οι κυνηγοι και σε συνδιασμο με αυτα που ανεφερε η Αντζι δεν θελει πολυ να ξεφυγει ο ανθρωπος.Συμφωνω απολυτα σε οσα λεει ο JBG οι κυνηγοι φαιρονται σαν να ειναι δικια τους οι γη.Το κυνηγι θα ηταν καλυτερο να απαγορευοταν αφου εχουμε τα ολα τα απαραιτητα για την διατροφη και αν θελουν τοσο πολυ να τρωνε αγρια ζωα υπαρχουν αρκετα εκτροφεια που πουλαν τεοια ζωα και μπορεις να τα πυροβολησεις πριν την σφαγη για να κοκορευεσαι που σκοτωσες το καημενο το ζωακι.



καλως ηρθες στο τοπικ και στο φορουμ

και ευχαριστω για την επιβεβαιωση των συνθηκων της επαρχιας


quote:

αγνοών

η συνομοταξία των κυνηγών χρήζει της ίδιας
ψυχιατρικής παρακολούθησης με αυτή που υποτίθεται ότι
χρειάζεται και ο κτηνοτρόφος μας...



μπαμ κανει ρε γαμωτο οτι κατι δεν παει καλα οταν σκοτωνεις ζωα για ψυχαγωγια

το αστειο ειναι οτι ολοι οι κυνηγοι εχουν περασει (υποτιθεται) απο ψυχιατρικη εξεταση και προσκομιζουν ενα χαρτι (κι απο παθολογο κανει)

αυτοι εχουν χαρτι οτι ειναι καλα - εμεις που δεν εχουμε ακομη εξεταστει μαλλον κανουμε λαθος


ΥΓ. ακολουθει διαφημιστικο μηνυμα

με καθε επαναληπτικη καραμπινα, δωρο το πιστοποιητικο οτι εχετε σωας τας φρενας


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 14:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

kost

Εννοούσα τους ανθρώπους-"ζώα"...


υποτιμας τα ζωα...


quote:

Μάλλον εσύ σκέφτεσαι υποκειμενικά με βάση κάποιες άσχημες εμπειρίες σου με κυνηγούς...


μιλαω αντικειμενικα με βαση τις ασχημες εμπειριες των ζωων που εξαφανιστηκαν απ το κυνηγι, των εναπομεινάντων ζωων που σκοτωνονται για χομπυ, των ανθρωπων που βρισκουν σκαγια στα πατζουρια τους


quote:

Δεν είμαι Ελλάδα και συνεπώς δεν έχω δει καθόλου τηλεόραση.Κάποια πράγματα όμως μιλάνε από μόνα τους.



μιλανε αλλά δεν φωναζουν - απο μακρυα δεν ακους τιποτα

σε ποια πολιτισμενη χωρα ζεις αν επιτρεπεται? (για να βρω στατιστικα στοιχεια που μπορει να σε ενδιαφερουν)


quote:

Δε γίνεται να δικαιολογήσω τέτοια τρελάδια.


δηλαδη θεωρεις οτι υπερασπιζομαι τον δραστη?

ΛΑΘΟΣ

αναλυω τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγκληματισε ενας ανθρωπος - ή κατα την γνωμη σου πρεπει να καταδικαστει με συνοπτικες διαδικασιες απο τους δημοσιογραφους και να εκτελεστει?


quote:

Από ότι μου είπανε από Ελλάδα πρόκειται για άτομο με πολλά κόμπλεξ.



ξερεις ποσοι τετοιοι υπαρχουν γυρω σου και δεν το γνωριζεις?

αυτο ειναι το ποϊντ μου: αυτος που η κοινωνια αποδεχεται ως νορμαλ μεσο ανθρωπο, μπορει να γινει φονιας ανα πασα στιγμη


quote:

Μάλλον θα ήθελε από καιρό να κάνει κακό στον πατέρα του και τελικά την πλήρωσαν οι 5 βοσκοί...



με εκπλησεις ευχαριστα!!!

παντα υπαρχει ψυχολογικο μπακραουντ - γι αυτο να το ψαχνετε kids, μην το αφηνετε να μεγαλωνει εν αγνοία σας

συνυπολογισε τωρα τις συνθηκες και τα ερεθισματα, βαλε μια καλη καραμπινα στην συνταγη και εβουαλα ο ανθρωπος σου


quote:

Καταλαβαίνεις,λοιπόν, ότι άλλο το "φιλήσυχος" που ανέφερες και άλλο το "καταπιεσμένος".


φιλησυχος ονομαζεται καποιος απο τους άλλους οταν δεν προκαλει και δεν διαπληκτιζεται - το τι κρυβει μεσα του ειναι αγνωστο


quote:

Ο φιλήσυχος έχει πάντα το control του εαυτού του,ο καταπιεσμένος μαζεύει-μαζεύει και τελικά εκρήγνυται...


και ο φιλησυχος τα παιρνει φιλτατε, εξαρταται απο την πιεση και τις συνθηκες


quote:

Όσο για τη νοοτροπία του (συγκεκριμένου) βοσκού φυσικά και την ξέρω



βοσκου-κυνηγου παρακαλω

μην το ξεχναμε, ηταν ο ιδιος κυνηγος


quote:

αλλά σε καμία περίπτωση δεν την αποδέχομαι...δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση να ταυτιστώ και να δικαιολογήσω τον αγροίκο τσοπάνη που βάζει την προβατίνα και το κέρδος από το γάλα της πάνω από τις ανθρώπινες ζωές...



δεν δικαιολογειται ενα εγκλημα, αναλυονται οι συνθηκες

γιατι δεν μας ενδιαφερει μονο το γεγονος αλλά πρωτιστως το να μην ξανασυμβει

θεωρεις απιθανο το να συμβει στο μελλον ενας κυνηγος να σκοτωσει εναν βοσκο αν ερθουν σε αντιπαραθεση, επειδη εχει προϊδεαστει απο το τωρινο εγκλημα?

quote:

Dying_Incubus

Μα καλά, βρε Jonnie μου, είναι λόγος αυτός να σκοτώσεις 5 ανθρώπους εν ψυχρώ?



εμενα ρωτας?

ΟΧΙ

αλλά εγω δεν ειμαι βοσκος

ειμαι καλλιτεχνης - σαν πατερας ομως θα σκοτωνα πιθανον περισσοτερους αν ετσι προστατευα τα παιδια μου

το υποκριτικο ειναι οτι μπορω να εχω κυνηγετικη καραμπινα, που θα με διευκολυνει στο εργο μου - για φαντασου να προσπαθουσε να τους σκοτωσει με τοξο, ακοντιο ή σπαθι...


quote:

Επειδή θα κόψει το γάλα ο άλλος παίρνει μια καραμπίνα και πυροβολεί όπως να 'ναι?
Αν ήταν έτσι κάθε κτηνοτρόφος θα είχε φάει λάχανο κι από έναν κυνηγό τουλάχιστον!



τα περισσοτερα εγκληματα γινονται για τετοιους λογους (ψαξε ποσοι σκοτωσαν ακομη και συγγενεις τους για ενα μετρο γη)


quote:

Σύμφωνα με την δική του κατάθεση, αυτό έγινε.
Αν δεν έγινε όμως?
Αλήθεια, φίλε μου, αν είχαν κάνει πράγματι κάτι τέτοιο όταν εκείνος άρχισε να πυροβολεί όπου έβρισκε, γιατί δεν τον πυροβόλησε κάποιος αλλά άφησαν τα όπλα τους - όπως ο πιο νέος απ' όλους - κι άρχισαν να τρέχουν?
Γιατί δεν χρησιμοποίησαν τα όπλα τους?



ακουσες την ιατροδικαστη?

τα θυματα φερουν δυο χτυπηματα, ενα απο ΜΑΚΡΥΑ και ενα απο κοντα

πραγμα που ενισχυει την καταθεση του, οτι δηλαδη πηγε ο πατερας και τσακωθηκε, εγινε καυγας, εριξαν για εκφοβισμο (το καιριο λαθος τους κατα την γνωμη μου), τα πηρε στο κρανιο και τους εριξε απο μακρυα

ενα στοιχειο που δειχνει οτι υπηρχε μαζεμενη οργη ειναι οτι ειχε μαζι του εννιαβολα φυσιγγια που ειναι για μεγαλα θηραματα


quote:

Συγγνώμη αλλά μιλάμε για θήραμα - ζώο ή για άνθρωπο



μιλαμε για ανθρωπους κυνηγους

το θηραμα ειναι θηραμα, ζωο ή ανθρωπος


quote:

Απ' την Κρήτη είμαι και ξέρω...
Κι επειδή ακριβώς ξέρω, σκέφτομαι τι θα γίνει αν ξεσπάσει καμία βεντέτα και γίνει κανένα άλλο μακελειό.



εκτος της βεντετας, υπαρχει ο κινδυνος να ριξει κυνηγος σε βοσκο τωρα

ακομη και κατα λαθος, μιας και θαναι με το δακτυλο στην σκανδαλη


quote:

Δες τι γίνεται κάθε μέρα στους δρόμους με τους οδηγούς.
Χεχε!



το καλυτερο παραδειγμα!!!

φαντασου λεει να κυκλοφορουσαν με καραμπινες τι θα γινοταν...


quote:

Σε τάραξα στα quotes,ε?
Χεχε!



νο προμπλεμ, το κανω κι εγω και μαλιστα συχνα


quote:

lousipan

Καλημερα σε ολους.Αρχικα η μητερα του δραστη δεν τιμωρειται γιατι συμφωνα με τον κωδικα ποινικης δικονομιας ως πρωτου βαθμου συγγενικο προσωπο δεν υποχρεουται να καταθεσει.Επειδη ζω στην επαρχια και μαλιστα σε περιοχη με ανεπτυγμενη αρκετα την κτηνοτροφια γνωριζω οτι οι κυνηγοι δημιουργουν πολλα προβληματα στους βοσκους οπως ζωα που τρομαζουν και αποβαλλουν κοπαδια που σκορπιζουν πανικοβλητα και πολλες φορες τραυματιζονται καποια ζωα με αποτελεσμα να καθιστανται αχρηστα και οι βοσκοι να ζημιωνονται σε μεγαλο βαθμο.Αν ο ανθρωπος αυτος υπηρξε θυμα τετοιων συμβαντων πολλες φορες και αν κατα τον διαπληκτισμο οντως πυροβολισαν οι κυνηγοι και σε συνδιασμο με αυτα που ανεφερε η Αντζι δεν θελει πολυ να ξεφυγει ο ανθρωπος.Συμφωνω απολυτα σε οσα λεει ο JBG οι κυνηγοι φαιρονται σαν να ειναι δικια τους οι γη.Το κυνηγι θα ηταν καλυτερο να απαγορευοταν αφου εχουμε τα ολα τα απαραιτητα για την διατροφη και αν θελουν τοσο πολυ να τρωνε αγρια ζωα υπαρχουν αρκετα εκτροφεια που πουλαν τεοια ζωα και μπορεις να τα πυροβολησεις πριν την σφαγη για να κοκορευεσαι που σκοτωσες το καημενο το ζωακι.



καλως ηρθες στο τοπικ και στο φορουμ

και ευχαριστω για την επιβεβαιωση των συνθηκων της επαρχιας


quote:

αγνοών

η συνομοταξία των κυνηγών χρήζει της ίδιας
ψυχιατρικής παρακολούθησης με αυτή που υποτίθεται ότι
χρειάζεται και ο κτηνοτρόφος μας...



μπαμ κανει ρε γαμωτο οτι κατι δεν παει καλα οταν σκοτωνεις ζωα για ψυχαγωγια

το αστειο ειναι οτι ολοι οι κυνηγοι εχουν περασει (υποτιθεται) απο ψυχιατρικη εξεταση και προσκομιζουν ενα χαρτι (κι απο παθολογο κανει)

αυτοι εχουν χαρτι οτι ειναι καλα - εμεις που δεν εχουμε ακομη εξεταστει μαλλον κανουμε λαθος


ΥΓ. ακολουθει διαφημιστικο μηνυμα

με καθε επαναληπτικη καραμπινα, δωρο το πιστοποιητικο οτι εχετε σωας τας φρενας


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2006, 15:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θεμα ειναι οτι εγινε ενα φονικο, και δεν βρισκω τον λογω να καθομαστε να το ξεψιριζουμε, οπως κανουν ειδικοι και "ειδικοι" στα ΜΜΕ...


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 08:36:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απ' ό,τι άκουσα εχθές παρακολουθώντας για λίγο κάποιο δελτίο ειδήσεων - δεν τα αντέχω και πολύ - η οικογένεια ήταν αυστηρά πατριαρχική κι ο πατέρας ήταν ένα άτομο αυταρχικό.
Αυτό ενισχύει την πιθανότητα που ανέφερε η αγαπητή μας angi.
Άκουσα επίσης οτι στο ίδιο χωράφι βρέθηκαν θαμμένα 2 άλλα πτώματα, ενός άνδρα και μιας γυναίκας.
Μήπως άκουσε κάποιος περισσότερα σχετικά μ' αυτό?

quote:
τα περισσοτερα εγκληματα γινονται για τετοιους λογους (ψαξε ποσοι σκοτωσαν ακομη και συγγενεις τους για ενα μετρο γη)

Το ξέρω, φίλε μου JBG!
Έχω ακούσει ιστορίες τέτοιες κι επιπλέον ξέρω και διάφορα περιστατικά...

quote:
ακουσες την ιατροδικαστη?

τα θυματα φερουν δυο χτυπηματα, ενα απο ΜΑΚΡΥΑ και ενα απο κοντα

πραγμα που ενισχυει την καταθεση του, οτι δηλαδη πηγε ο πατερας και τσακωθηκε, εγινε καυγας, εριξαν για εκφοβισμο (το καιριο λαθος τους κατα την γνωμη μου), τα πηρε στο κρανιο και τους εριξε απο μακρυα


Εμένα αυτό μου δείχνει πως ο άνθρωπος ξέφυγε εντελώς και θόλωσε το μυαλό του...

quote:
μιλαμε για ανθρωπους κυνηγους

το θηραμα ειναι θηραμα, ζωο ή ανθρωπος


Μιλάμε για ανθρώπους κυνηγούς και για θηράματα ζώα...
Τουλάχιστον αυτό είναι το λογικό - όχι οτι φταίει το αγριογούρουνο ή το ορτύκι σε τίποτα, αλλά λέμε!
Αν φτάσουμε να πούμε οτι το θήραμα για κάποιον μπορεί να είναι κι άνθρωπος, τότε μπορούμε να δικαιολογήσουμε κι ένα μανιακό δολοφόνο κτλ...
Όχι επειδή κυνηγάει αλλά επειδή έχει ανεπτυγμένο το ένστικτο του κυνηγού.

Φαντάσου να έπαιρναν όπλα τα ζώα πως θα μας ξεπάστρευαν...

quote:
το καλυτερο παραδειγμα!!!

φαντασου λεει να κυκλοφορουσαν με καραμπινες τι θα γινοταν...


Άσε!
Θα μπαίναμε στην φυλακή με χαρτί προτεραιότητας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 10:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PREDATOR:
Το θεμα ειναι οτι εγινε ενα φονικο, και δεν βρισκω τον λογω να καθομαστε να το ξεψιριζουμε, οπως κανουν ειδικοι και "ειδικοι" στα ΜΜΕ...

Το δύσκολο στην υπόθεση είναι οτι δέν υπήρξε κανένας αυτόπτης μάρτυρας παρα μονάχα ο φονιάς με τον πατέρα του. Άρα κανείς δέν είναι σε θέση να μας διαβεβαιώσει τί πραγματικά συμβαίνει απο την στιγμή που η μαρτυρία του φονιά είναι ολοκληρωτικά αναξιόπιστη.
Πρόκειται για έναν άνθρωπο που μετά το λουτρό ομαδικού αίματος εξακολουθούσε ανεπηρέαστα να ζεί την ζωή του, διασκέδαζε, παρακολουθούσε ταινίες, ποδόσφαιρα, μπάσκετ.
Αργότερα όταν συνελήφθη παρά τις ατράνταχτες αποδείξεις, τις αφόρητες πιέσεις για μιά ολόκληρη μέρα αρνείτο επίμονα την ενοχή του.
ΑΡΑ ΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΜΑΡΤΥΡΙΕΣ ΤΟΥ ΗΤΑΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ή ΔΕΝ ΑΝΟΙΞΕ ΠΥΡ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΥΓΑ??
ΚΑΝΕΝΑΣ ... ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΕΝΑΝ ΣΤΥΓΝΟ ΔΟΛΟΦΟΝΟ ΤΗΣ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗΣ ΜΟΡΦΗΣ.
Η ΧΑΡΙΣΤΙΚΗ ΒΟΛΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΙΣΟΠΕΘΑΜΕΝΑ ΘΥΜΑΤΑ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
Οι αναλύσεις αναλύσεων φυσικά δέν βοηθάνε σε τίποτα, το θέμα θα ήταν να πλήρωνε το λουτρό αίματος με μιά πραγματικά σκληρή, παραδειγματική τιμωρία. Τουλάχιστον στην περίπτωση του με κανέναν τρόπο δέν πρέπει να ακολουθηθεί η τακτική που ισχύει συνήθως στους φονιάδες να βγαίνουν άν και καταδικάστηκαν σε ισόβια σε 10 - 15 χρόνια έξω.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ Η ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΜΩΡΗΘΕΙ ΣΚΛΗΡΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2006, 21:53:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
σε ποια πολιτισμενη χωρα ζεις αν επιτρεπεται? (για να βρω στατιστικα στοιχεια που μπορει να σε ενδιαφερουν)

Σπουδάζω έξω,άρα δεν έχει σημασία το πού


quote:

δηλαδη θεωρεις οτι υπερασπιζομαι τον δραστη?

ΛΑΘΟΣ


αναλυω τις συνθηκες κατω απο τις οποιες εγκληματισε ενας ανθρωπος - ή κατα την γνωμη σου πρεπει να καταδικαστει με συνοπτικες διαδικασιες απο τους δημοσιογραφους και να εκτελεστει?



Άκου Τζόνι,ούτε εγώ ιδιαίτερη όρεξη για ανάλυση,ούτε έχω δικαστικές βλέψεις.


Απλά έχω βαρεθεί το "Μα ήταν καλό παιδί ο Γιαννάκης,το καλύτερο της γειτονιάς"...Ο συγκεκριμένος "Γιαννάκης" ήταν βαριά άρρωστος για πολύ καιρό και απ'ότι φαίνεται το οικογενειακό του περιβάλλον ευθύνεται κυρίως γι'αυτό(και ο ίδιος φυσικά).


Και είναι αλήθεια ότι οι πιο επιθετικοί και επικίνδυνοι άνθρωποι είναι αυτοί με τους περισσότερους φόβους,οι οποίοι φόβοι με τη σειρά τους τους οδηγούν στο να χτίζουν γύρω τους ένα αδιαπέραστο αμυντικό πλέγμα και στην παραμικρή υποψία εξωτερικής απειλής να "αρματώνονται" έτοιμοι για όλα....(γι'αυτό αποκάλεσα το θύτη "ζώο",διότι έχει τη νοοτροπία του ζώου)

Η ένστασή μου αφορά αυτό που είπες ότι "Ο κάθε φιλήσυχος άνθρωπος μπορεί να γίνει εγκληματίας υπό τις κατάλληλες συνθήκες".

Εγώ δεν πιστεύω ότι είμαστε έρμαια των συνθηκών.


Πιστεύω πάνω απ'όλα στο χαρακτήρα και την προσωπικότητα του καθενός.

Όσο άσχημες κι αν είναι οι συνθήκες που θα συναντήσεις άμα έχεις χαρακτήρα θα καταφέρεις να τιθασεύσεις το "ζώο" μέσα σου και να μείνεις όρθιος χωρίς να παρεκτραπείς.

Και να σου πω και κάτι άλλο: ποιός μπορεί να ισχυριστεί από εμάς εδώ ότι είναι εντελώς "νορμάλ" ή ότι δεν έχει καθόλου απωθημένα?


Κανείς...


Αυτό όμως έχει διαφορά από το να τα παίρνω στο κρανίο με την πρώτη πρόκληση και όποιον πάρει ο χάρος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.265625
Maintained by Digital Alchemy