ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΕΘΟΔΟΣ SILVA...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 02:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas kai apo mena!

ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ SILVA?
OPOIOS KSEREI AS APANTHSEI DYO TRIA PRAGMATAKIA!
FILAKIA..

notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 03:08:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες φίλη cassiopeia
Έλεγχος του νου με την μέθοδο SILVA
Από τον τίτλο αυτό μπορείς να καταλάβεις περί τίνος πρόκειται.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
notis_29
Πλήρες Μέλος

Greece
850 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 03:38:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους notis_29  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος notis_29  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ποιο δυνατό παράδειγμα της μεθόδου SILVA είναι το λεμόνι.
Καθίστε σε μια πολυθρόνα αναπαυτικά.
Κλείστε τα μάτια σας και φαντασθείτε ότι βαδίζετε προς το ψυγείο του σπιτιού σας.
Ανοίξτε το ψυγείο και πάρτε ένα λεμόνι από μέσα.
Κόψτε με ένα μαχαίρι το λεμόνι και έπειτα στύψτε όλο το λεμόνι στο στόμα σας και καταπιείτε όλο το χυμό.
ενώ όλα αυτά είναι στην φαντασία σας, κατευθείαν η αδένες του στόματος θα παράγουν σάλιο χωρίς να έχετε “ξινιστεί” από το λεμόνι.

Δεν ξέρω αν το απέδωσα σωστά το πείραμα, αλλά κάπως έτσι πρέπει να είναι.

Γενικά όμως, από τη μέθοδο αυτή (SILVA) μαθαίνουμε πώς να ελέγχουμε τον εαυτό μας.


Θεέ μου συχώρεσε με τοσο όσο συχωρώ και εγώ τους άλλους

Edited by - notis_29 on 16/02/2003 03:40:33

Edited by - notis_29 on 16/02/2003 03:48:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 11:22:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XA!
ΚΑΛΗΜΕΡΑ,cassiopeia....
ΛΕΣ,ΓΙΑ 'ΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΘΟΔΟ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΔΕ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...
ΑΧ!...ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΡΙΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΥΡ +ΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΑΔΑ ΤΟΥ ΚΡΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΖΥΓΟΥ...+ΚΑΤΕΦΥΓΕ ΧΩΡΙΣ ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ ΠΡΙΝ 'ΚΑΘΗΛΩΘΕΙ' ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΔΡΑΝΕΙΑ ...ΣΤΗΝ ΜΕΘΟΔΟ ΣΙΛΒΑ...
ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΑΡΚΕΤΑ (ΩΣΠΟΥ ΕΠΕΙΣΕ ...ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ...)
ΜΑ ΔΕΝ Μ'ΕΠΕΙΣΕ...
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΟ +ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ...
ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΙΣΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΟΤΙ ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ?
ΑΥΤΟ!



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2003, 19:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η μέθοδος silva απο οτι έχω καταλάβει ειναι ένα σύστημα που μέσω του διαλογισμού και του οραματισμού προσπαθεί να πετύχει κάποια πρακτικά αποτελέσματα όπως αυτοθεραπεια ,θεραπεία απο απόσταση ,αυτοβελτιωση,καταστολη του ανχους και αλλά.
Το θεωρητικό υπόβαθρο πάνω στο οποίο βασίζεται δεν ειναι κάτι καινούριο αλλά περιεχει στοιχεία απο ανατολικές θρησκείες και τον δυτικό μυστικισμό .Η διαφορά της μεθόδου silva είναι ότι εχει προσαρμόσει όλες αυτές τις παλιές γνώσεις σε ένα σύστημα απλό που μπορεί να εφαρμοστεί από το δυτικό άνθρωπο .Δεν είναι τυχαίο ότι η όλη ιστορία ξεκίνησε στην Αμερική από τον hose silva ένα ηλεκτρονικό .
Οποιος ασχολειται με αυτή τη μεθοδο καλείτε να εκτελεί ενός είδους διαλογισμό κάθε μέρα. Όταν μετά από λίγο καιρό εχει φτάσει σε κάποιο επίπεδο αρχίζει να οραματίζεται εικόνες από πράγματα που θέλει να του συμβούν .Αν για παράδειγμα θέλει να θεραπευτεί οραματίζεται όσο το δυνατόν ποιο ζωντανά την εικόνα του εαυτού του υγιή και χαρούμενου.
Για να υπάρχουν αποτέλεσμα θα πρέπει να υπάρχουν τρεις προϋποθέσεις:
Να θέλει να γίνει , να πιστεύει ότι θα γίνει , να περιμένει ότι θα γίνει. Αν κάτι από αυτά δεν ισχιει ο οραματισμός είναι μάταιος. Αν στο προηγούμενο παράδειγμα κάποιος θέλει να θεραπευτεί αλλά δεν το πιστεύει ότι αυτό μπορεί να γίνει τότε στέλνει στο ασυνείδητο του την εικόνα του υγιούς με την ένδειξη ότι είναι ψεύτικη . Το ασυνείδητο μπερδεύεται και έτσι δεν ενεργοποιεί τις θεραπευτικές δυνάμεις του οργανισμού
Το παράδειγμα με το λεμόνι δείχνει ότι οι εικόνες που δημιουργούμε στο μυαλό μας εκλαμβάνονται από το ασυνείδητο ως πραγματικές και η αντίδραση σε αυτές μπορεί να είναι άμεση και ξεκάθαρη .


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Reo
Μέλος 2ης Βαθμίδας


200 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2003, 12:28:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Reo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο φίλος Saman τα γράφει πολύ καλά.
Είχα παρακολουθήσει σεμινάρια της Μεθόδου Silva και βοηθούσαν πολύ. Η βάση της είναι περισσότερο "πρακτική", θα έλεγα, προσαρμοσμένη στην κουλτούρα των δυτικών, παρά μυστικιστική. Αν δεν απατώμαι, τα σεμινάρια εξακολουθούν να γίνονται και μπορώ να τα προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται για μια καλύτερη επικοινωνία με τον εαυτό του, κατ' αρχήν. Βέβαια, όπως σε κάθε θεωρία και πράξη, ο καθένας αντιλαμβάνεται όσα μπορεί, κρατάει όσα επιλέγει και συνεχίζει όσο επιθυμεί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 16:19:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ήταν μια φορα να παρακολουθησω και εγω τέτοια σεμιναρια αλλά τελικά δεν πήγα!

'NHΨΟΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΑ ΜΗ ΜΟΝΑΝ ΟΨΗΝ'

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
saman
Νέο Μέλος

Greece
49 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 18:07:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους saman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε και εγώ έχω παρακολουθήσει τα σεμινάρια φίλη cassiopeia,αλλα πιστεύω οτι το ίδιο καλά αποτελέσματα μπορεί να εχει κάποιος ακόμα και αν γνωρίσει τη μεθοδο silva μέσα απο τα βιβλία.
To ζήτημα ειναι κατά πόσο θα ασχοληθεί αργότερα και κατά πόσο θα καταφέρει να δημιουργήσει μια καλή επικοινωνία με τον ασυνείδητο εαυτό του πράγμα που όπως καταλαβαίνεις ειναι ζήτημα καθορά προσωπικό και δεν διδάσκετε απο κανένα σεμινάριο.


.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy