ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Οντότητες της Βίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/12/2006, 23:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφορμή για το τοπικ αυτό αποτέλεσε η ανάγνωση ενός νέου βιβλίου του Ντιν Κουντζ (Dean Koontz.) με τίτλο «ο παράξενος Τόμας».

Στην υπόθεση του βιβλίου, κυρίαρχο ρόλο διαδραματίζουν κάποιες αύλες οντότητες ονόματι μπόνταχ (bontach), οι οποίες έλκονται από τη βία και συνωστίζονται στις τοποθεσίες όπου διαπράχθηκαν εγκλήματα.
Τι πιστεύετε για αυτό; Υπάρχει κάποια βάση στους θρύλους των λαών ή απλώς είναι μια απέλπιδη προσπάθεια των ανθρώπων, να αποδώσουν τις ευθύνες των πράξεων τους αλλού; Να νίψουν δηλαδή τα χέρια της συνείδησης τους αποδίδοντας τις πράξεις τους σε ανώτερες οντότητες, φωνές, κ.τ.λ;
Τέλος πως σας φαίνεται η αμυδρή έστω (ή φανταστική) πιθανότητα, οι πράξεις βίας να αποτελούν τροφή για πλάσματα ξένα ως προς τον άνθρωπο;

Υ.Γ Το βιβλίο κυκλοφορεί σε σχήμα τσέπης από τις εκδόσεις Bell. Για τις ρίζες της λέξης, στην wiki.



Υ.Γ 2. Αν ρωτάτε την δική μου γνώμη, θα απαντήσω ότι και ο Άρθουρ Κλάρκ όταν ρωτήθηκε για το τέρας του Λόχνες: «Πιστεύω στη θεωρία, τις 2 από τις εφτά ημέρες τις εβδομάδας»





λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 01:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα ΟΚΤΙΝΟΜΕ!
Αρχικά, διαβάζοντας τον τίτλο του θέματός σου μου ήρθε στη σκέψη
ένα άλλο θέμα στην Ψυχή με παρόμοιο τίτλο:

ΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΗΣ ΒΙΑΣ
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8745

Και εκείνο το θέμα είχε ξεκινήσει με αφορμή ένα βιβλίο...
Ενδιαφέρουσα σύμπτωση, γιατί τα δύο θέματα θίγουν το θέμα
της βίας με αφορμή ένα βιβλίο, αλλά με διαφορετικό τρόπο το καθένα!

Ωραίο θέμα πάντως!

Η γνώμη μου είναι ότι ενδεχομένως υπάρχουν κάποιες σκεπτομορφές βίας,
οι οποίες σχετίζονται με βίαια περιστατικά. Αυτές οι σκεπτομορφές
όμως δεν μπορώ να τις φανταστώ ως περαστικές οντότητες, που σουλατσάρουν
ανέμελα στο χώρο και... ωπ! ξαφνικά εντοπίζουν ένα βίαιο περιστατικό,
μαζεύονται γύρω του και κάνουν τσιμπούσι!!!

Αυτό που σκέφτομαι περισσότερο είναι ότι σίγουρα υπάρχουν κάποια
μέρη, όπου λόγω γεγονότων, που συνέβησαν στο παρελθόν, ο τόπος έχει
"ποτιστεί" με μια αρνητική ενέργεια, συγκεκριμένου συχνά τύπου με
αποτέλεσμα να "έλκει" παρόμοιες ενέργειες. Συχνά, κάποιοι ευαίσθητοι
άνθρωποι μπορούν να "πιάσουν" αυτές τις ενέργειες, και αν δεν είναι
"κατάλληλα εκπαιδευμένοι" να εντυπωσιαστούν από αυτές και με την
έμφαση και το ενδιαφέρον που τους δίνουν να τις κάνουν πιό ισχυρές.
Μπορεί ακόμη, μέσα στο ίδιο πλαίσιο, οι άνθρωποι αυτοί να συνομιλούν
με άλλους και να μεταφέρεται από στόμα σε στόμα αυτή η "δυσιδαιμονία"
και έτσι να "τρέφεται" η σκεπτομορφή η αρνητική, ή η βίαια στην
περίπτωση που αναφέρεις.
Η σκεπτομορφή είναι μια δυνατή σκέψη, που περνώντας μέσα από τη
διαδικασία της φαντασίας γίνεται εικόνα και αποκτά μορφή. Με πιό
απλά λόγια, αν κάποιος βρεθεί σε κάποιο μέρος και νιώσει ότι κάτι
το φρικτό έχει συμβεί εκεί, θα φανταστεί κάποια εικόνα, που να
απεικονίζει κάτι φρικτό. Δυστυχώς δε χρειάζεται να ψάξουμε πολύ
μακριά για να φανταστούμε τέτοιες εικόνες, αφού μας πλυμμηρίζουν.
Έτσι λοιπόν, αυτή η αρνητική ενέργεια, η προέλευση της οποίας μπορεί
να είναι κάποιες φορές και φανταστική, αλλά και συχνά πραγματική,
όχι όμως ανάλογου μεγέθους με τη φήμη της, τρέφεται, μεγαλώνει και
γίνεται μια σκεπτομορφή.
Μέσα σε χώρους όπου υφίσταται κάτι τέτοιο, εύκολα μπορεί κάποιος
άνθρωπος, που είναι και ευαίσθητος και ψυχολογικά διαταραγμένος,
(όχι απαραίτητα με χαρτί από το φρενοκομείο), να επηρεαστεί και
αν ήταν να έχει μια φορά βίαια συμπεριφορά, εδώ να έχει δεκαπλάσια!

Τώρα, αν αυτές οι σκεπτομορφές μεταφέρονται στο χώρο, όπως αρχικά
έγραφα, δηλαδή "σουλατσάρουν ψάχνοντας κατάλληλο έδαφος", αυτό δεν
θα μπορούσα να φανταστώ να συμβαίνει αν δεν υπήρχε κάποιο μέσο
μεταφοράς. Αυτό θα μπορούσε να είναι μια σκέψη, ή ένας άνθρωπος, ο
οποίος θα τη μετέφερε από το αρχικό μέρος...
Ένα βίαιο περιστατικό ίσως τότε να μπορούσε να τις έλξει, αλλά δε
μπορώ ακριβώς να φανταστώ τον τρόπο, που αυτές θα μεταφερθούν εκεί...

Ίσως προχωρώντας παραπέρα ετούτο το θέμα, να το ανακαλύψουμε όλοι
μαζί!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 08:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου ΟΚΤΙΝΟΜΕ, βλέποντας τον τίτλο του θέματος και χωρίς να έχω διαβάσει το εισαγωγικό σου μήνυμα ακόμα μου ήρθε στο νου το πολύ ενδιαφέρον topic που ανέφερε η λίλιθ.
Με χαρά μου διαπιστώνω κι εγώ οτι πρόκειται για μια πολύ διαφορετική προσέγγιση της βίας η οποία παρόλα αυτά είναι άκρως ενδιαφέρουσα!

Θα συμφωνήσω κι εγώ πως τα λεγόμενα μπόνταχ πιθανότατα να είναι οι σκεπτομορφές που ανέφερε η αγαπητή μου λίλιθ.
Σε τόπους όπου διαπράχθηκε ένα έγκλημα ή έχει εκδηλωθεί βία - συνήθως κατ' επανάληψιν - επικρατεί μια αρνητική ενέργεια.
Η ένταση αυτής της ενέργειας είναι ανάλογη με την ένταση του γεγονότος όπου εκτυλίχθηκε.
Αυτές οι σκεπτομορφές "τρέφονται" από τα ανάλογα συναισθήματα των ανθρώπων που παρευρίσκονται σε αυτόν τον χώρο, επηρεάζοντας τους κι αποκτούν ίσως και τα χαρακτηριστικά της έντασης αυτών των ανθρώπων.
Φανταστείτε αυτό να συμβαίνει από 10 άτομα...
Αλήθεια, σας έχει τύχει να βρεθείτε σε ένα χώρο όπου ξαφνικά και χωρίς κάποια προφανή αιτία να νιώσετε θλίψη, μελαγχολία, νευρικότητα, συναισθηματική ένταση ή έστω μια αρνητικότητα?
Ειδικότερα τα πιο "δεκτικά" άτομα μπορεί να επηρεαστούν περισσότερο και με επιφύλαξη θα αναφέρω και την κατηγορία των εμβιωτικών ατόμων.

Ας φανταστούμε οτι ένας άνθρωπος νοικιάζει ένα διαμέρισμα στο οποίο ο προηγούμενος ενοικιαστής χτυπούσε καθημερινά την γυναίκα του, τα παιδιά του κι ήταν ένας άνθρωπος πολύ νευρικός.
Αυτή του η συμπεριφορά έχει αφήσει κάποια αρνητική ενέργεια στον χώρο.
Ο δεύτερος ενοικιαστής λοιπόν μπορεί να είναι ένας άνθρωπος φαινομενικά ήρεμος που έχει μάθει να καταπιέζει τη νευρικότητα και τον θυμό του.
Η καταπίεση αυτή απαιτεί ενέργεια από αυτόν καθώς το συναίσθημα που νιώθει δεν εκτονώνεται αλλά παραμένει.
Αυτό μπορεί να τροφοδοτήσει την σκεπτομορφή που βρίσκεται εκεί κι αυτή με την σειρά της να τροφοδοτήσει τα αρνητικά συναισθήματα αυτού του ατόμου διογκώνοντας τα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 12:55:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, σας έχει τύχει να βρεθείτε σε ένα χώρο όπου ξαφνικά και χωρίς κάποια προφανή αιτία να νιώσετε θλίψη, μελαγχολία, νευρικότητα, συναισθηματική ένταση ή έστω μια αρνητικότητα?

Καλημέρα!
Χμμμμ... θυμήθηκα με αυτό που γράφεις αγαπητέ μου,
πριν λίγα χρόνια, ένα τραγικό δυστύχημα στα Τέμπη.
Τότε που ένα φορτηγό χτύπησε εκείνο το πούλμαν με
τα παιδάκια και σκοτωθήκαν...
Είχε ανοίξει τότε και κάποιο θέμα εδώ στα φόρουμς του
Esoterica.
Μεταξύ πολλών απόψεων, είχα διαβάσει και το ότι σε εκείνο
το σημείο, πολλοί άνθρωποι περνούν και νιώθουν δυσάρεστα.
Εγώ η ίδια είχα νιώσει έτσι κάποιες φορές, μια που περνούσα
συχνά από το σημείο. Είναι ενδιαφέρον, ότι στο παρελθόν έχουν
συμβεί αρκετά δυστυχήματα στην περιοχή των Τεμπών και φαίνεται
σαν να έχει διαποτιστεί το μέρος με μια ενέργεια τρομαχτική.

Πολλές ιστορίες "φαντασμάτων" ακούγονται κοντά σε περιοχές, στις
οποίες στο παρελθόν έχει γίνει κάτι τραγικό και θλιβερό.
Από αρκετούς αποκαλούνται "στοιχειώματα", αυτά τα "όντα" που
παραμένουν σε εκείνους τους χώρους.
Κάποιος φίλος κάποτε μας έλεγε για κάποια κατ' επανάληψη συμβάντα
που αφορούσαν την ύπαρξη ενός στοιχειώματος πολλών ανθρώπων που
ήταν σε αναταραχή και αγωνία σε κάποιο μέρος κοντά στη Θήβα.
Αργότερα εκείνος ο φίλος έμαθε ότι δίπλα από το αγρόκτημα στο οποίο
είχε τις παράξενες εμπειρίες, είχε γίνει μια μαζική εκτέλεση από
τους Γερμανούς στην Κατοχή...

Στα σπίτια, όπως αναφέρεις καλέ μου Dying_Incubus, είναι πολύ
συχνό φαινόμενο να παραμένουν κάποιες ενέργειες / σκεπτομορφές
από το παρελθόν και να προσδίδουν στο χώρο μια ιδιαίτερη χροιά.
Προσωπικά το έχω βιώσει αυτό σε παραπάνω από ένα σπίτι...
Όπως, φυσικά, μπορεί να συμβεί και το αντίστροφο! Δηλαδή με την
κατάλληλη "επαναφόρτηση" ενός χώρου, μπορεί κάποιος όχι μόνο να
τον αποκαταστήσει ενεργειακά, αλλά να τον φορτίσει και πολύ
θετικά!

Βέβαια, ίσως κάποιες φορές, συναντήσουμε και μερικές... ίσως λίγο
παρατραβηγμένες εκφράσεις της ανάγκης να επαναφορτίσουμε θετικά
ένα χώρο, ή αλλιώς να... (χεχε)... διώξουμε τα κακά δαιμόνια!
Και αναφέρομαι σε μια προσπάθεια πριν από λίγα χρόνια της εκκλησίας
να "διώξει τα κακά δαιμόνια" από γνωστή σπηλιά της Πεντέλης,
φωνάζοντας έναν παπά να κάνει ευχέλαιο!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 18:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου λιλιθ, είχα την τύχη ή την ατυχία να μεγαλώσω δίπλα σε μια λεωφόρο όπου καθημερινά περνούν χιλιάδες αυτοκίνητα.
Μπορώ να σου πω οτι από παιδί έχω δει με τα μάτια μου κάποιο αυτοκίνητο να χτυπάει έναν πεζό, έχω δει αμέτρητα ατυχήματα με αυτοκίνητα, καραμπόλες κι αρκετούς θανάτους των επιβατών των οχημάτων.

Μπορώ να σου πω οτι είναι 2 συγκεκριμένα σημεία της λεωφόρου στα οποία έχουν χάσει την ζωή τους πολλοί άνθρωποι.
Αν κοιτάξεις τον δρόμο θα σκεφτείς οτι δεν υπάρχει τίποτα το επικίνδυνο καθώς μιλάμε για μια ευθεία όπου δεν υπάρχει κάποια διασταύρωση κτλ κτλ.
Τι συμβαίνει λοιπόν μ' αυτά τα 2 σημεία της λεωφόρου?
Κάποιοι θα πουν οτι πρόκειται για τραγικές συμπτώσεις, κάποιοι θα πουν οτι τα σημεία αυτά είναι στοιχειωμένα, άλλοι θα κάνουν λόγο για την πολύ αρνητική ενέργεια που είναι συγκεντρωμένη κτλ.
Όλα είναι τόσο πιθανά όσο κι απίθανα.

Σε ένα σπίτι που πιστεύουμε πως είναι στοιχειωμένο ή παρατηρούμε οτι αυτό έχει μια πολύ αρνητική ενέργεια, το χειρότερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να φοβόμαστε.
Με τον φόβο όχι μόνο δεν θα καταφέρουμε κάτι επιθυμητό για εμάς αλλά θα διογκώσουμε περισσότερο τις όποιες σκεπτομορφές με αυτό μας τον φόβο.

Σχετικά με την επαναφόρτιση στον χώρο που ζούμε είναι σίγουρα μια πολύ καλή μέθοδος για να εξαλείψουμε τις οντότητες της βίας αλλά και για να τον "καθαρίσουμε" από τις αρνητικές σκεπτομορφές που υπάρχουν σ' αυτόν.
Σε συνδυασμό με την δημιουργία θετικών σκεπτομορφών από εμάς είναι ίσως το καλύτερο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2006, 21:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Οντως μια εντελώς διαφορετική προσέγγιση του θέματος! Για να μιλήσουμε όμως για τις σκεπτομορφές της βίας εκεί βέβαια μπαίνουμε σε μια τελείως διαφορετική θεώρηση των πραγμάτων. Ενα τεράστιο κεφάλαιο του εσωτερισμού που αν το ξεκινήσουμε θα ανάψουμε φωτιές Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι όντως χαώδες.

Δηλαδή την άφιξη σκοτεινών πλασμάτων που εισβάλουν στον τόπο όπου έχουν συμβεί βίαια γεγονότα, θάνατοι, εγκλήματα κλπ.

Αν είμαστε διατεθειμένοι να συζητήσουμε κάτι τέτοιο ευχαρίστως

Δηλαδή εν ολίγοις, να περάσουμε σε μια συζήτηση για τους κατοίκους του αστρικού πεδίου . Γιατί σε αυτό το επίπεδο μπορούμε να αναζητήσουμε τις έννοιες που παραπάνω αναφέρατε. Εκεί είναι η σφαίρα που κατοικοεδρεύουν κατά τις μεγάλες σχολές του εσωτερισμού, όλα τα πλάσματα που γεννιούνται από τις ειδεχθείς πράξεις, τα κατώτερα ένστικτα, και αυτά είναι που εισβάλουν γύρω από ένα σώμα που πεθαίνει ή γενικώτερα στους τόπους που μυρίζει αίμα.

Οπότε για να αποδεχτούμε αυτά, θα πρέπει να έχουμε αποδεχτεί πάρα πολλά πριν

Αλήθεια κάπου θα υπάρχει ένα θέμα που υπάρχει συζήτηση σε τέτοια θέματα. Υπάρχει? Δεν προλαβαίνουμε να τα βρούμε και να τα διαβάσουμε όλα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 09:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου vasiliskos, όντως το θέμα των σκεπτομορφών, του αστρικού πεδίου και των οντοτήτων που κατοικούν σ' αυτό είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα.
Υπάρχουν αρκετά θέματα - κυρίως σ' αυτήν την Κατηγορία Συζητήσεων - στα οποία έχουμε κάνει συζητήσεις στο ευρύ αυτό φάσμα.
Εάν ανατρέξεις μερικές σελίδες πίσω θα βρεις κάποια θέματα καθώς και με την βοήθεια της Αναζήτησης.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/12/2006, 22:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω πως η Λίλιθ και ο D.I επικεντρώνονται περισσότερο στις τυχόν σκεπτομορφές. Δεκτό, αλλά το νόημα του θέματος εννοεί μάλλον αυθύπαρκτες οντότητες, τους «Κατοίκους του Αστρικού» όπως τους ονομάζει η vasiliskos. Διαφωνώ βέβαια λίγο με τον τίτλο.
Για να ξεδιαλύνω λίγο τα πράγματα, και να τονίσω την έννοια Αυτών που καιροφυλακτούν για τον θάνατο, θα αναφέρω ένα ανάλογο από το ζωικό βασίλειο, και θα το επεκτείνω αργότερα.

Από το βιβλίο του βιολόγου Lyall Watson, το σφάλμα του Ρωμαίου:
«Οι ύαινες και τα τσακάλια έλκονται αναμφισβήτητα από ήχους και μυρωδιές, αλλά οι γύπες φαίνεται να χρησιμοποιούν κάποια άλλη ένδειξη και πέφτουν συχνά ακόμα και πάνω σε ένα κρυμμένο πτώμα με παράξενη ακρίβεια. Ξέρουμε πως έχουν εξαιρετική όραση που ενισχύεται από ένα σύστημα γρίλιας μπροστά από τον αμφιβληστροειδή που είναι σχεδιασμένο για να τονίσει ακόμα και τις πιο μακρινές κινήσεις και πως μόλις ένας γύπας εντοπίσει τροφή οι άλλοι κατεβαίνουν ελικοειδώς στο κατόπι του, αλλά μερικές φορές αυτό δεν φαίνεται να είναι αρκετό για να εξηγήσει την παρουσία τους. Έχω δει γύπες να φθάνουν στο σκοτάδι για να καθίσουν σαν ανυπόμονοι νεκροπομποί γύρω από μια αντιλόπη που έχει χτυπηθεί και σε αυτές τις περιπτώσεις δεν υπήρχαν θηλαστικά αρπαχτικά για να τραβήξουν την προσοχή τους.
Δεν υπονοώ ότι οι γύπες μπορούν να διαγνώσουν το θάνατο από μακριά, αλλά πιστεύω πως σε μερικές καταστάσεις ένα σινιάλο φεύγει από έναν οργανισμό που πεθαίνει και αυτό το σινιάλο του συναγερμού είναι αρκετά έντονο, όταν η επίθεση εναντίον του είναι ξαφνική και βίαιη.”
Ο Watson υπονοεί ότι το σινιάλο αυτό έχει βιολογική αξία σαν σήμα προειδοποίησης για κίνδυνο, και πως οι γύπες έμαθαν να το εντοπίζουν και να το χρησιμοποιούν προς όφελός τους. Γιατί να μην υπάρχει κάτι ανάλογο και στον άνθρωπο;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy