ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ’η Βασίλης και παιδάκια
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 19:48:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Αφορμή για το θέμα αυτό στάθηκε μια είδηση για ένα σχετικό
περιστατικό στην Αγγλία: Μια δασκάλα δημοτικού σχολείου είπε
στα παιδιά ότι δεν υπάρχει ’η Βασίλης και ότι ο μπαμπάς φέρνει
τα δώρα!!!
Κάποια παιδιά το πήραν βαρέως το νέο και είχαν ψυχολογικά
προβλήματα με αποτέλεσμα τελικά οι γονείς να κάνουν μήνυση
στην εν λόγω δασκάλα!!!
Και εγώ βέβαια στενοχωρήθηκα βαθύτατα, μια που αν και το απωθούσα,
είχα μια εσωτερική πεποίθηση ότι τελικά ο ’η Βασίλης υπάρχει!!!

Τί να κάνουμε...
Τα παιδάκια μάλλον "προσγειώθηκαν" απότομα σε μια πραγματικότητα,
όπου ο ’η Βασίλης, ο από μηχανής Θεός, αυτός που θα τους φέρει το
δώρο, επειδή απλά θα το ζητήσουνε, δεν υπάρχει!

Οι γνώμες διείστανται, για το αν θα πρέπει να λέμε στα παιδάκια ότι
ο ’η Βασίλης υπάρχει, ή θα πρέπει να τους λέμε την αλήθεια.
’κουσα μάλιστα, ότι η θέση της χριστιανικής θρησκείας είναι να
λέμε στα παιδάκια ότι ο ’η Βασίλης ήταν ένας άγιος, να τους
διηγούμαστε τον βίον του, κλπ. αλλά να μην τους λέμε το παραμύθι
με τα δώρα.

Πέρα από αυτό, αναρρωτιέμαι, πώς θα είναι το μέλλον ενός παιδιού,
που έχει μεγαλώσει με το παραμύθι του ’η Βασίλη, που φέρνει τα δώρα,
σε σχέση με ένα παιδί, που έχει μεγαλώσει γνωρίζοντας ότι δεν υπάρχει
’η Βασίλης;

Είναι τελικά καλό για ένα παιδί να ξέρει την αλήθεια, ή όχι;
Κι αν πιστεύει μέχρι μια ηλικία στον ’η Βασίλη, πότε θα έπρεπε
να μάθει την αλήθεια και πώς; (χεχεχε...)
Τί αντιπροσωπεύει ο ’η Βασίλης για ένα παιδί;

Η συζήτηση μπορεί βέβαια να πάρει και προεκτάσεις και να ενσωματώσει
γνώμες για το πώς θα πρέπει να μιλάμε στα παιδιά για το υπερφυσικό,
ή για το μαγικό.
Ο ’η Βασίλης αντιπροσωπεύει κάτι το μαγικό κατά την άποψή μου.
Η πραγματοποίηση μιας ευχής, που πηγάζει μέσα από την "αθώα" καρδιά
ενός παιδιού, υπάρχει μέσα στο νόημα του μύθου του ’η Βασίλη.
Η ίδια ιδέα υπάρχει και σε άλλους σχετικούς μύθους.

Δε μιλώ βέβαια τώρα για την απαίσια κοινωνική και εμπορική διάσταση
που έχει πάρει ο μύθος του ’η Βασίλη και που προάγει την κατανάλωση,
μιλώ για την ουσία του μύθου.

Θα ήθελα να διαβάσω τις γνώμες σας πάνω στο θέμα που ξεκινώ!

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 20:58:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.. να ευχηθώ καλή χρονιά.. σε σένα λίλιθ.. αλλά και σε ολα τα μέλη.

Διαβάζοντας τον τίτλο του τόπικ.. λόγω πρεσβυωπίας εδιάβασα ``Αη Βασίλης και παϊδάκια``...

Βρέ .. λέω.. μπας και ο Αη Βασίλης εθεάθη καθώς την έκανε στη ``στάνη`` στη Λ. Βάρης

Σε οτι αφορά το ερώτημα.
Νομίζω οτι η έννοια της ύπαρξης του Αη Βασίλη σε οτι αφορά τα δώρα στα παϊδάκια ειναι μεταφορική.
Ολα θέλουν να πιστεύουν οτι τα δώρα τα φέρνει ο Αη Βασίλης.. είναι όντως πιο μαγικό... ολα ομως γνωρίζουν.. ποιός τα πληρώνει.. και μάλιστα πολύ ακριβά.
Με τα παιδάκια θα έλεγα οτι δεν υπάρχει πρόβλημα.. απλά το δώρο θέλουν.. το πρόβλημα νομίζω οτι είναι με εμάς .. τους μεγάλουςπου οσο μεγαλώνουμε τόσο πιστεύουμε οτι ο Αη Βασίλης.. υπάρχει!! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2006, 21:33:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραίο θέμα Λίλιθ μου.
Και γω είμαι της γνώμης να αφήνουμε τα παιδιά να ονειρεύονται τον μαγικό κόσμο, τις νεράϊδες, τους άγγελους, τα ιπτάμενα χαλιά, τον άγιο Βασίλη. Βασικά να τα αφήνουμε να πιστεύουν σε ό,τι θέλουν, για όσο θέλουν. Ετσι κι αλλιώς κάποια στιγμή από μόνα τους θα αρχίσουν να βάζουν την λογική και να ξεκαθαρίζουν τα "πιστεύω" τους. Κάπως έτσι δεν έγινε και με εμάς; Δεν θυμάμαι πότε έμαθα ότι ο Αγιος Βασίλης δεν υπάρχει, ούτε αν στεναχωρήθηκα (μάλλον μου ήρθε φυσικά).

Με αυτό το σκεπτικό, χάρηκα που βγήκε και ο Χάρυ Πόττερ. Είχε πολύ καιρό να βγει ένα παραμύθι για τα σημερινά παιδιά, πάνω στην παλιά καλή συνταγή.
Κάτι άλλο που συζητάμε αυτές τις μέρες με τις φίλες μου που έχουν μικρά παιδιά, είναι το γεγονός ότι υπάρχουν πολλά παλιά παραμύθια και παιδικά τραγούδια που είναι αρκετά θλιβερά ή και άγρια. πχ. αυτές τις ημέρες, ξαναθυμηθήκαμε το "κοριτσάκι με τα σπίρτα", μία από τις πιό "στενάχωρες" παιδικές ιστορίες.

Νομίζω ότι και αυτές είναι απαραίτητες για μπαίνουν τα παιδιά σιγά-σιγά στην πραγματικότητα. Παρόλα αυτά προτιμώ η πλειοψηφία να είναι ευχάριστη και να εξάπτει θετικά την φαντασία τους.


Καλή Χρονιά!

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 30/12/2006 21:36:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 02:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xμμμ.....

Μπα, εγώ από πολύ μικρή ηλικία είχα καταλάβει ότι η όλη ιστορία με τον Αγιο-Βασίλη είναι μια μεγάλη μούφα.
Θυμάμαι που στην πρώτη δημοτικού(κάπου εκεί) με είχε πάει η μάνα μου σε ένα εμπορικό κέντρο που τάχα μου μοίραζε δώρα ο Αγιο-Βασίλης. Εκτός από το γεγονός ότι έβλεπα τα Χριστούγεννα πολλους Αγιο-Βασίληδες να σουλατσάρουν στους δρόμους(τι στο καλό, υποτίθεται ότι είναι ένας. Και μάλιστα τότε δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμα η κλωνοποίηση)ε...μόλις είδα στο εμπορικό κέντρο πίσω από την άσπρη γενιάδα του υποτιθέμενου Αγιο-Βασίλη να ξεπροβάλλει σκούρο γκρι μουστάκι...λέω καλά....εντάξει....πάμε γι'άλλα.(χώρια τη γυαλούμπα μυωπίας που φόραγε)

Ο Αγιο-Βασίλης που φέρνει δώρα αποδείχτηκε τελικά Αγιο-Βασίλης Μαϊμού

Πάντως δεν ένιωσα να μου γκρεμίζεται κάποιος μαγικός,παραμυθένιος κόσμος. Αντίθετα τονώθηκε η ειλικρίνια και ο ορθολογισμός μου. Δηλαδή απαιτούσα τα δώρα μου κατευθείαν από τους γονείς,θείους, παππούδες, γιαγιάδες κτλ και όχι από μεσάζοντες Αγιο-Μπίληδες

Θυμάμαι την αγαπημένη μου φράση, όχι μόνο τα Χριστούγεννα αλλά καθ'όλη τη διάρκεια του έτους.
Μαμά θα μου παρεις...
Μαμά θα μου παρεις...
Μαμά θα μου παρεις...
Μαμά θα μου παρεις...
Μαμά θα μου παρεις...
Μαμά θα μου παρεις...
Μαμά θα μου παρεις...
Μαμά θα μου παρεις...

Μέχρι που έφαγα μια ξεγυρισμένη μπούφλα και ησύχασα.
Σαν τώρα τη θυμάμαι
Σπλατς!!!! ....δεν πόνεσε πολύ, αλλά ήταν ακουστική....

Κοντολογίς, δεν είναι ανάγκη να πείτε στα παιδάκια σας ότι ο αγιο-Βασίλης είναι κάλπικος. Θα το ανακαλύψουν σύντομα από μόνα τους. Αν δεν το έχουν ανακαλύψει ήδη.....


Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 31/12/2006 02:42:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 10:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria: Και γω είμαι της γνώμης να αφήνουμε τα παιδιά να ονειρεύονται τον μαγικό κόσμο, τις νεράϊδες, τους άγγελους, τα ιπτάμενα χαλιά, τον άγιο Βασίλη. Βασικά να τα αφήνουμε να πιστεύουν σε ό,τι θέλουν, για όσο θέλουν. Ετσι κι αλλιώς κάποια στιγμή από μόνα τους θα αρχίσουν να βάζουν την λογική και να ξεκαθαρίζουν τα "πιστεύω" τους. Κάπως έτσι δεν έγινε και με εμάς; Δεν θυμάμαι πότε έμαθα ότι ο Αγιος Βασίλης δεν υπάρχει, ούτε αν στεναχωρήθηκα (μάλλον μου ήρθε φυσικά).

Εγώ δέ θυμάμαι ποτέ να πίστευα οτι υπάρχει ζωντανός ο ’γιος Βασίλης και έρχεται κάθε πρωτοχρονιά να φέρει δώρα, ίσως κατάλαβα την πραγματικότητα πολύ νωρίς.
ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΗΤΕΥΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΒΑΣΙΛΗ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΟ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ.
Εγώ άν και είχα γνωρίσει την αλήθεια κυνηγούσα όλους τους ’ι - βασίληδες απο πίσω προσπαθώντας να πιστέψω τι είναι πραγματικοί.

quote:
Agnostic: Εκτός από το γεγονός ότι έβλεπα τα Χριστούγεννα πολλους Αγιο-Βασίληδες να σουλατσάρουν στους δρόμους(τι στο καλό, υποτίθεται ότι είναι ένας. Και μάλιστα τότε δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμα η κλωνοποίηση)ε...μόλις είδα στο εμπορικό κέντρο πίσω από την άσπρη γενιάδα του υποτιθέμενου Αγιο-Βασίλη να ξεπροβάλλει σκούρο γκρι μουστάκι...λέω καλά....εντάξει....πάμε γι'άλλα.(χώρια τη γυαλούμπα μυωπίας που φόραγε)

Και εγώ απορώ πολλές φορές βλέποντας ίδιες εικόνες
Υποτιμάται υπερβολικά η νοημοσύνη των παιδιών με αυτόν τον τρόπο, τουλάχιστον όποιος έχει την φαεινή ιδέα να παραστήσει τον ’γιο Βασίλη πρέπει να προσέξει υπερβολικά να μήν υπάρχει καμιά προχειρότητα στην εμφάνιση του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2006, 12:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ούτε εγώ θυμάμαι να πίστευα στον ’γιο Βασίλη αλλά δε μπορώ να θυμηθώ με ποιό τρόπο έπαψα να πιστεύω και σε τι ηλικία ήταν αυτό.
Κι επειδή σαν παιδί ήμουν τρομερά ζωηρό και φασαριόζικο () θυμάμαι οτι η μάνα μου από τις αρχές Δεκέμβρη ακόμα μου έλεγε να είμαι φρόνιμος για να έρθει ο ’η Βασίλης να μου φέρει δώρο.
Δεν ψάρωνα όμως...
Χεχε!

Πιστεύω όμως οτι τα μικρά παιδιά πρέπει να πιστεύουν σε εκείνον.
Είναι μέρος της αθώας αντίληψης που έχουν πως ένας ηλικιωμένος κύριος με ένα άρμα που το σέρνουν οι τάρανδοι θα τους φέρει ένα δώρο την Πρωτοχρονιά.
Ακόμα και σε ένα μεγάλο πολυκατάστημα τις γιορτινές ημέρες τρέχουν να τον αγκαλιάσουν, να του μιλήσουν, σε άλλες στιγμές του στέλνουν γράμματα ζητώντας του ένα δώρο.
Αν διαβάζαμε άραγε αυτά τα γράμματα πόσα πολλά θα μαθαίναμε για τον τρόπο σκέψης των παιδιών μέσα από την αθώα γραφή τους?
Πως τα βλέπουν τα παιδιά τα πράγματα εκείνα που για εμάς φαντάζουν βουνό ή πολύ σημαντικά?
Πως βλέπουν άραγε το γεγονός οτι έχουν την τύχη να τα επισκεφθεί ένας ’η Βασίλης στο τέλος της χρονιάς ενώ κάποια άλλα παιδάκια γεννιούνται και πεθαίνουν χωρίς να ακούσουν καν για αυτόν?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1088867
Maintained by Digital Alchemy