ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 εχει συμβει σε καποιον αλλο αυτο ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
into the universe
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 04:38:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους into the universe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε ολους,

θελω να σας πω κατι που μου συνεβη μια βαρετη μερα και ηρθε πολυ αποτομα
και νομιζω οτι θα μου μεινει αξεχαστο..

Καταρχας εχω διαβασει λιγα βιβλια(2) για το διαλογισμο και διαφορα αρθρα εδω αλλα οσο και αν προσπαθησα να διαλογιστω,ποτε δεν το εκανα πολυ σοβαρα μαλλον και δεν ειχε δυνατα αποτελεσματα εκτος απο καποια αποσπαση του μυαλου απο τις σκεψεις και αισθηση χαρας που προερχοταν νομιζω απο την χαλαρωση,αλλα αυτο που θα σας πω ηταν κατι διαφορετικο..

Ενα χριστουγεννιατικο πρωινο,αποφασισα να παω μια βολτα στο εξοχικο των γονιων μου μετα απο μια δυσκολη εβδομαδα λογω προβληματων υγειας που επαθε η μητερα της φιλης μου αλλα και για να νιωσω λιγο τις διακοπες μακρυα απο την πολη.

Οταν εφτασα ειχε συνεφια και φυσαγε αρκετα και εκατσα μεσα στο σπιτι διπλα απο την σομπα για να επιβιωσω.Το μυαλο μου σκεφτοταν συνεχεια διαφορα προσωπικα,γυρω απο την ζωη και λογια σοφων.Το επομενω πρωι σηκωθηκα και σκεφτηκα πως ειχα καιρο να κανω τεχνικες διαλογισμου αλλα
παρολα αυτα τελικα δεν εκανα.Ασχολιομουν με αυτες τις τεχνικες περιπου 7-8 μηνες αλλα οχι επιμονα και χωρις πειθαρχια.Η μερα περασε παλι με σκεψεις παρομοιες και για να μην πολυλογω εκατσα τρεις μερες και την τριτη μερα το βραδυ αρχισα να βαριεμαι εντονα καθως διαβαζα ενα βιβλιο.Τοτε μου ηρθε στο μυαλο η σκεψη του θανατου.Με ανοιχτα τα ματια ονειρευτικα πως πεθαινα.Για λιγα δευτερολεπτα βυθιστικα σε αυτην τη σκεψη και ενιωσα ενα δυνατο κομπο στην καρδια. Αισθανθηκα φοβο και πανικο,καλυμενο με αδρανεια στο μυαλο.Για ελαχιστα δευτερολεπτα οσπου ολα αλλαξαν..Αισθανθηκα τοσο ζωντανος οσο ποτε αλοτε.Αισθανθηκα ενα μεγαλο ρευμα ενεργειας απο μεσα μου αλλα με τεραστια δυναμη.Μια απιστευτη ευφορια που μου θυμησε την επιρροη της ουσιας LSD.Αυτο που ενιωσα ηταν ΕΚΣΤΑΣΗ και ηταν τοσο φυσικο...Μια αδιαλειπτη ροη ενεργειων απο το καθε τι που κοιταζα.Εμπενα μεσα στους πινακες ζωγραφικης στον τοιχο και ζουσα αυτο που εβλεπα.Σκεφτηκα οτι αυτο θα φυγει και ξενερωσα αλλα καταλαβαινα οτι ηταν απλα σκεψη και ο νους μου ηταν σε φαση δεν πιστευω τιποτα αλλα τιποτα!.Επιασα αμεσως στυλο και χαρτι και αρχισα απλα να κουναω το στυλο.Εγραφα χωρις να το καταλαβαινω πολυ ωραια πραγματα και το χερι πηγαινε μονο του.Καταλαβα οτι δεν μου ανηκει τιποτα και οτι ολα ηταν μοναδικα αλλα αυτη την φορα το ειχα συνειδητοποιηση απολυτα και αληθινα.

Αυτο κρατησε για πολλες ωρες και δεν εφυγε μεχρι να κοιμηθω.Την επομενη μερα ειχα το αισθημα της χαρας αλλα ηρθαν και οι γονεις μου και με την μουρμουρα εφυγε.

Θα ηθελα να ξερω αν εχει συμβει σε αλλον αυτο τοσο εντονα οσο δεν μπορω να σας το περιγραψω.Για οσους εχουν δοκιμασει LSD ξερουν τι εννοω αλλα τοσο απολυτως φυσικα και με τελεια συνηδητοποιηση του εαυτου.

και να ρωτησω,αν εχει καποιος τετοια εμπειρια, αν αυτο μπορει να γινει μονιμο και σε πιο βαθμο γιατι πχ με το LSD αυτη η ευφορια δεν φευγει οσο εισαι υπο την επηρεια,οτι και να κανεις και στην καθημερινοτητα εννοω..

Δεν το εχω πει σε κανενα το λεω μονο εδω γιατι δεν νομιζω οτι θα με καταλαβει κανεις απο το περιβαλλον μου.

Σας ευχαριστω

into the universe
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2007, 04:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους into the universe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και επειδη διαβασα ενα μηνυμα τωρα καποιου που ελεγε
'ας ονειρευτουμε το φως και ας το ζησουμε..
οπως λενε και τα περισσοτερα βιβλια διαλογισμου.Αυτο που εζησα εγω ηταν το ακριβως αντιθετο.Ονειρευτικα το θανατο.. ελεγα θανατος και το στομα μου γεμιζε και η ψυχη μου περισσοτερο.

Τι να πω εχω μεινει ..και θελω να το ξαναζησω οπωςδηποτε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 02:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου into the universe

Ενδιαφέρουσα η εμπειρία που μας εξέθεσες.
Θα ήταν βέβαια καλύτερα να περιοριστεί η συζήτηση στην εμπειρία αυτή και στις όποιες προεκτάσεις της, με σκοπό κυριώτερα την επίγνωση που μπορούμε να πάρουμε από μια τέτοια εμπειρία, κι όχι στις όποιες συγκρίσεις της με εμπειρίες προερχόμενες από παραισθησιογόνες ουσίες. Αν και φαίνονται κάποιες ψυχικές εκδηλώσεις παρόμοιες, στην πραγματικότητα διαφέρουν σε πολύ μεγάλο βαθμό στην βαθύτερη ουσία τους.

Καλή χρονιά σου εύχομαι.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lousipan
Μέλος 2ης Βαθμίδας


445 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 13:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lousipan  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε INTO THE UNIVERSE χωρις να παρεξηγησεις αυτα που θα σε ρωτησω.Εκανες χρονια χρηση LSD?Στο ρωταω γιατι απλα εχω ακουσει οτι μετα απο χρονια χρηση αυτης της ουσιας μπορει να ερχεσαι στην κατασταση αυτη χωρις να εχεις παρει.Τωρα τη ποσοτητα χρειαζεται ολα τα χρονια για να γινεις ετσι δεν γνωριζω αν δεν κανω λαθος δεν ειναι ουσια που μπορεις να την χρησιμοποιεις καθημερινα οπως το χορτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
into the universe
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 02:55:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους into the universe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια γεια σας,

λουσιπαν καλη ερωτηση αλλα ηταν διαφορετικο τελειως ειμαι σιγουρος!

Δεν εκανα χρονια χρηση ουτε ειμαι φαν καμιας ουσιας.Απο τα 16 μεχρι τα 20 μου ημουν λιγο αυτοκαταστροφικος δηλ lsd και μανιταρια που ειναι παρομια να δοκιμασα σε συνολο το πολυ 15 φορες.
Μετα την χρηση ουσιων καταλαβαινα την ουσια στο μυαλο μου,ειδικα με τα μανιταρια και καταλαβαινα επισης οτι δεν ημουν νηφαλιος.Επισης στα μανιταρια ερχετε στην επιφανεια πολυ εντονα το εγω(ασχετο) αλλα πολυ εντονα.
Τωρα σε αυτο που μου συνεβη το εγω ειχε εξαφανιστει.το βασιζω στο οτι,οτι κοιταζα το ζουσα και εννοω οτι υπηρχε μεγαλη αλληλεπιδραση ενεργειων.Και αισθανομουν τελειως νηφαλιος και καθαρος-συναισθηματικα,ψυχικα,σωματικα,και νοητικα,απλα δεν πιστευα τιποτα,οτι με φοβιζε το εδιωχνα πολυ απλα σαν να ελεγχα τη σκεψη μου.Παρολα αυτα ο νους μου ζωγραφιζοταν απο την χαρα..!

Αναφερω την ουσια Lsd γιατι ξερω πως ειναι,αν ηξερα πως ειναι η νιρβανα (που την ξερω μονο σαν λεξη),τοτε θα ελεγα smells like teen spirit :)


αμαλια γεια σου,

σαν διαχειριστης εχεις δικιο

Η απορια μου ειναι αν εχει περασει κανεις καποια παρομοια εμπειρια και θα παρακαλουσα να μας πει δυο λογια για τον τροπο που εφτασε εκει και τι αισθανοταν.


υπαρχουμε σε ενα θαυμα
καλη χρονια σε ολους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

into the universe
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2007, 04:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους into the universe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδια τι γινετε,τοσοι εσωτερικιστες εδωμεσα και δεν ειχατε καμια τετοια εμπειρια..!?!
Για πρακτικη μιλαει το θεμα και αποτελεσματα..θεωριες εχει ευτυχως σε πολλα ποστς>

Αν ειχατε καποια ιδια η παρομοια εμπειρια στειλτε και μην βαριεστε@#%&*!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 04:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε into the universe
Πρώτα απ'όλα θα σου πρότεινα να μην πειραματίζεσαι με τον διαλογισμό κσιμε αναπνευστικές ασκήσεις χωρίς την καθοδήγηση δασκάλου.
2]Απ'ότι καταλαβαίνω είχες μία εμπειρία ή καλύτερα μια αναλαμπή "καθαρής" συνειδητότητας.Αφού ρωτάς πως μπορεί να γίνει μόνιμη αυτή η κατάσταση θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποιο βιβλίο του Ουσπένσκυ[αναζητωντας τον κόσμο του θαυμαστού ας πούμε]
3]οι εμπειρίες με τα ψυχεδελικά κατά κανόνα δεν οδηγούν πουθενά,εκτός από εκείνο που έλεγε ο Γκουρτζίεφ "για να ρίξεις μια ματιά στο μέλλον,για να δεις προκαταβολικά τι μπορείς να επιτύχεις αργότερα ως αποτέλεσμα μακρόχρονης εργασίας"
4]Μην μείνεις προσηλωμένος στην εμπειρία αυτή αλλά δούλεψε περισσότερο με τον εαυτό σου,γνώρισε την μηχανή σου και σιγά σιγά θα βιώσεις πολύ ανώτερες συνειδησιακές καταστάσεις
5]καλό ξημέρωμα πάω για ύπνο
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
into the universe
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/01/2007, 02:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους into the universe  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλοι γεια σας

Ευχαριστω για τις απαντησεις και τον χρονο σας

Αυτο που εζησα δεν ξερω αν θα το ξαναζησω,ηταν πιο ωραιο και απο την μεγαλυτερη ηδονη που εχω γνωρισει,γιατι ειχα ανοιχτα τα ματια και ο θανατος χαμογελουσε..

Ευχαριστω ολους!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Astria
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/01/2007, 16:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Astria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Into the Universe,
Ο θάνατος πιστεύω ότι είναι μια ιδέα η οποία λίγο πολύ τρομάζει τους περισσότερους από εμάς, λόγω του ότι δεν ξέρουμε τι υπάρχει ή τι δεν υπάρχει μετά.
Υπάρχουν φορές που σκέφτομαι και γω πράγματα γύρω από το θάνατο και αυτό είναι κάτι το οποίο με τρομοκρατεί και θα σου πω αμέσως γιατί, όπως θα σου πω και για μια παρόμοια κατά κάποιο τρόπο με τη δικιά σου «εμπειρία» μου.

Αυτό που με τρομάζει περισσότερο είναι ότι δε θέλω να αποχωριστώ κάποια αγαπημένα μου πρόσωπα. Πιστεύω στην μετα θάνατον ζωή, επομένως ότι υπάρχει η ψυχή. Κατά κάποιο τρόπο θα μπορούσες να πεις ότι θέλω να συνεχίσω να βρίσκομαι με κάποιες άλλες ψυχές για πάντα, και μετα το θάνατο, κατά τη συνέχεια του ‘ταξιδιού’ μου αλλά και στο τέλος του…

Όσον αφορά τώρα την «εμπειρία» μου και γιατί τα είπα όλα αυτά: Όταν συλλογίζομαι το θάνατο, νιώθω και γω «έναν κόμπο», έναν φόβο τον οποίο δε μπορώ να προσδιορίσω, ένα περίεργο συναίσθημα το οποίο δε μπορεί να μου το προκαλέσει παρόμοια κάποιο άλλο γεγονός που με τρομάζει. Υπήρξαν όμως φορές που η σκέψη του θανάτου με σόκαρε πολύ! Δευτερόλεπτα μετά από αυτό το σοκ (ίσως και τον «κόμπο» τον δικό σου κατ’αντιστοιχία) ένιωσα μια μεγάλη ευφορία, μία χαρά –χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι ευχάριστο. Ένιωθα ότι πολύ μεγάλη αγάπη για τους άλλους έβγαινε από μέσα μου.
Η μόνη εξήγηση την οποία μπορώ να δώσω σε αυτό, είναι ότι ίσως να ήταν κάποια αντίδραση μου εσωτερική, για να «ξεπεράσω» κατά κάποιο τρόπο προσωρινά, αυτό του οποίου η ιδέα με είχε τρομάξει


-----------------------------------------------------------------------

Force yourself to use your brain,
The only way to gain,
A lot of things are just a lie.
This world we love comes down in pain
With hate and bloody games
A question-mark up in the sky...

Edited by - Astria on 26/01/2007 16:43:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy