ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΣΕΙΣ ΠΩΣ ΒΛΕΠΕΤΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 09:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω μπροστά μας να εξελίσσονται οι εξής εικόνες απείρου κάλλους

- Κυρίες (όπως τις παλιές καλές εποχές) που θα κάνουν λίφτινγκ στη μπανιέρα με το αίμα νεανίδων τοποθετημένων βέβαια σε σύγχρονα μηχανήματα όχι εκείνα τα μπουρούχια που είχαν στο μεσαίωνα.

- Κυρίους που θα «νοικιάζουν κάποια» να τους γεννάει 5-6 μωράκια για να τα έχουν άσπιλα και φρέσκα να παίζουν οι πονηρουληδες!

- Σοβαρούς επιστήμονες που θα χτυπάνε με ενθουσιασμό τα χεράκια γιατί κατόρθωσαν να κάνουν το ορνιθορύγχο να μιλάει 5 ξένες γλώσσες !

- Σεβαστούς επιχειρηματίες οι οποίοι εκτός από τα σετ μαχαιροπήρουνα, ποτηράκια, πούρα κλπ θα έχουν και σετάκια σε ειδικά ψυγεία με ματάκια, ποδαράκια, συκωτάκια σε περίπτωση που τους συμβεί κάτι βρε αδερφέ και χαλάσει κανένα όργανο να το αλλάξουν!

- Τάγματα νεοθρησκευόμενων που θα ντύνονται πλέον με στολές αμερικανών πεζοναυτών και θα έχουν στάμπα στο μακό τη βίβλο και θα ρίχνουν μετά το βομβαρδισμό και αγιασμό για να φύγει το αλλόθρησκο κακό!

- Κάπου στο βάθος βλέπω κι ένα Νέρωνα νέου τύπου που θα είναι βέβαια καλωδιωμένος αυτή τη φορά και θα βλέπει live όχι μια πόλη αλλά καμμιά δεκαριά κράτη μαζί να καίγονται και θα πίνει φρουτοχυμούς βιολογικής καλλιέργειας βέβαια

- Ανάμεσα σε όλα αυτά εμείς δεν θα δίνουμε πολύ σημασία γιατί ένα μέρος θα έχει πλέον πρόσβαση να συνομιλεί απ’ευθείας με το Θεό, ο οποίος πλέον θα μπορεί να έχει ότι όνομα ταιριάζει στον καθένα, τι πεζά τα υπόλοιπα,

- Ενα άλλο μέρος θα έχει ξεφύγει πλέον προς το διάστημα και θα μαθαίνει ξένες γλώσσες τύπου «χλκθδιοδθφοια ουγκ ΄κλαιδοιει λκδκάσι %3@34389» και θα προσπαθεί να μολύνει και τους υπόλοιπους πλανήτες (γιατί δηλαδή αυτοί πιο μάγκες είναι από εμάς να μείνουν έτσι?)

- Ενα άλλο μέρος θα σκέφτεται ότι το χρέος προς τις τράπεζες ,οι οποίες πλέον θα έχουν υποκαταστήματα σε κάθε σπίτι ξεχωριστά, έχει φθάσει περίπου στα 5.859.547.484 units (αυτό θα είναι το νέο νόμισμα γιατί πλέον ένα κράτος θα υπάρχει παγκοσμίως)

Θα μπορούσα να συνεχίσω τον καταστροφολογικό κατάλογο αρκετά όμως για να ακούσω και εσάς. Μπορεί η φαντασία μου να είναι ελάχιστη μπροστά στα δικά σας σενάρια.

Πως βλέπετε το μέλλον λοιπόν?

Κανένα φως πουθενά βλέπουμε?


Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 17:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλενάδα, ωραίο θέμα άνοιξες !!!

quote:
vasiliskos
Πως βλέπετε το μέλλον λοιπόν?

Μόλις χθες, πρότεινα στο θέμα με τις προτάσεις για βιβλία, δύο σχετικά. Το 1984 και το Θαυμαστός Καινούργιος Κόσμος.

Με την σκέψη στα βιβλία αυτά λοιπόν (τα οποία γράφτηκαν πριν 60 και πλέον χρόνια), πιστεύω ότι με μια μίξη τους, στην ουσία όμως και όχι τόσο στις λεπτομέρειες των κοινωνιών που περιγράφουν, θα ήμασταν αρκετά κοντά στο τι θα μπορούσαμε να περιμένουμε στο μέλλον.

Ούτως ή άλλος αρκετά απ’ αυτά τα ζούμε και σήμερα. Χωρίς να το πολύ καταλαβαίνουμε και χωρίς να δίνουμε την πρέπουσα σημασία. Απλώς τα αφήνουμε να μπαίνουνε στο μυαλό μας χωρίς να τα αγγίζουμε.
Είναι σαν την καταστροφή του πλανήτη, που την βλέπουμε να έρχεται, να έρχεται, να έρχεται...
Και ; τι ;

Το μέλλον λοιπόν, εγώ το φαντάζομαι τεχνητό.
Με τεχνητές ανάγκες, με τεχνητές σχέσεις χωρίς συναίσθημα, με τεχνητούς φίλους, με τεχνητή μόρφωση, με τεχνητές χαρές, με τεχνητές "επαναστάσεις". Όλα δλδ κατευθυνόμενα και εύκολα ελεγχόμενα από "πάνω".
Και το χειρότερο όλων με μια εικονική ελευθερία.
Με μια ψευδαίσθηση, ότι είσαι ελεύθερος.

Και να μην το ξεχάσω... με μια κοινή θρησκεία.
Με μια μίξη που να είναι όλοι ευχαριστημένοι. Δεν είναι δύσκολο, απλά θέλει χρόνο.
Γιατί ένας θεός είναι οπωσδήποτε απαραίτητος.

quote:
vasiliskos
Κανένα φως πουθενά βλέπουμε?

Κάτι βλέπω !
Τώρα είναι ο ήλιος αυτός ; είναι το τρένο που έρχεται να με φιλήσει ;

Θα σε γελάσω...


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2007, 19:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Στράτο, υπογραμμίζω αυτό που είπες,

quote:
Ούτως ή άλλος αρκετά απ’ αυτά τα ζούμε και σήμερα. Χωρίς να το πολύ καταλαβαίνουμε και χωρίς να δίνουμε την πρέπουσα σημασία. Απλώς τα αφήνουμε να μπαίνουνε στο μυαλό μας χωρίς να τα αγγίζουμε.
Είναι σαν την καταστροφή του πλανήτη, που την βλέπουμε να έρχεται, να έρχεται, να έρχεται...
Και ; τι ;

Είναι βέβαιο ότι βλέπουμε όλοι, ίσως οι υπόλοιποι φίλοι να μας πουν ακόμη χειρότερα σενάρια από αυτά που είπαμε εμείς... Αυτό είναι το πιο τρομερό. Το τρένο έρχεται γοργά, είμαστε πάνω στις γραμμές και καθόμαστε εκεί πεισματικά να δούμε τι θόρυβο θα κάνει καθώς θα περάσει από πάνω μας.

Η δε πληροφόρηση έχει γίνει τρομολάγνος. Τρελλένεται να δείχνει σκηνικά φρίκης, ξέρεις εκείνοι οι δημοσιογράφοι με τα γουρλωμένα μάτια που χτυπιούνται στα πάνελ μήπως και δεν το καταλάβαμε καλά.

Εχω αρχίσει να πιστεύω ότι η τρομολαγνία έχει γίνει τόσο σαδιστικά ενδιαφέρουσα που αν κάποιος σταμάταγε την καθοδική πορεία θα νοιώθαμε σαν πρεζάκι που του πήραν τη δόση του!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2007, 11:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με αισιοδοξία φίλε μου, με αισιοδοξία...

Όσο δύσκολο και αν είναι...

Προσπαθώ να μην πέσω στην παγίδα...


Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

Καλή χρονιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2007, 17:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με αισιοδοξία φίλε μου, με αισιοδοξία...

Όσο δύσκολο και αν είναι...

Προσπαθώ να μην πέσω στην παγίδα...


Να μην πέσουμε στη παγίδα...
Για να είμαστε αισιόδοξοι φίλε μου πρέπει να βλέπουμε έστω και κάπως μακριά, ότι έχουμε την ικανότητα και τη θέληση να αλλάξουμε τη ροή των γεγονότων και να ξαναφτιάξουμε τον κόσμο με νέες αρχές, προοπτικές και να εξαλείψουμε όλα αυτά που οδηγουν προς την καταστροφή. Το να πιστεύουμε σε κάτι τέτοιο είναι αισιοδοξία ή ουτοπία?

Αυτός ο κόσμος όπως έχει διαμορφωθεί μπορεί άραγε να βρει τρόπους σωτηρίας πριν να είναι αργά? Και το κυριώτερο υπάρχει διάθεση ουσιαστική να γίνει κάποια συνολική προσπάθεια ώστε αυτό να είναι δυνατόν? Η συνολική προσπάθεια άραγε με ποιό τρόπο θα ήταν δυνατόν να γίνει σε ένα κόσμο που όλο και περισσότερο γίνεται εξατομικευμένος? Που ακόμα και η εξουσία σιγά σιγά βαδίζει προς την μορφή της μιας και μοναδικής?

Βιώνουμε μια κρίσιμη καμπή και πίσω από τη στροφή βλέπουμε όλοι λίγο πολύ τι υπάρχει. Ομως δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια δυναμική προσπάθεια να αλλάξουμε ρότα.

Αντίθετα, μοιάζει σαν να πορεύεται η ανθρωπότητα, σαν να περιμένει, μαζοχιστικά να επιβεβαιωθούν όλα τα καταστροφολογικά σενάρια για να δει το τελικό αποτέλεσμα.

Μοιάζει ο κόσμος σαν κάποιο βαριεστημένο γεμάτο ανία ηλικιωμένο που έχει ζήσει τόσα πολλά και αρχίζει να ψάχνει διαστροφικές απολαύσεις για να γεμίσει το κενό του...

Θα ήθελα να είμαι αισιόδοξη αλλά μάλλον χλωμό το βλέπω...

Εκτός κι αν μιλήσουμε πάλι για μια ξαφνικη ανέλπιστη βοήθεια από κάποιο θεό που κάπου υπάρχει και έχει τα σχεδιά του. Σ΄αυτή την περίπτωση δεν υπάρχει λόγος να ανησυχούμε ούτε να σκεφτόμαστε. Ακολουθούμε τη μοίρα και ζητούμε την εύνοια του μεγαλοδύναμου όταν όλα τελειώσουν να είμαστε «με τους καλούς» κι έτσι κοιμώμαστε ήσυχοι.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 08:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μέλλον...

Όσο κι αν προσπαθώ να φανταστώ πως θα είναι το μέλλον σε 100 χρόνια πχ, δε μπορώ να διακρίνω και πολλά πράγματα.
Κι αυτά που διακρίνω είναι τα εξής:

  • Η μόλυνση του περιβάλλοντος θα είναι τόσο μεγάλη που θα πούμε το νερό νεράκι και θα γυαλίζει το μάτι μας μέχρι να βρούμε κάτι να φάμε.
  • Ο πληθυσμός της Γης μετά από μια αυξάνουσα πορεία θα παίρνει την κατιούσα.
  • Πόλεμοι με πυρηνικά όπλα θα μαστίζουν την ανθρωπότητα ενώ η επιστήμη θα χρησιμοποιείται όχι τόσο πολύ για να σώσει την ανθρώπινη ζωή αλλά για να την καταστρέψει.
  • Οι σχέσεις μεταξύ των ανθρώπων θα είναι απόμακρες, περιορισμένες στα απαραίτητα ενώ θα φοβούνται ακόμη και να μιλήσουν ο ένας στον άλλον.
  • Ίσως να υπάρχει όντως μια υποτιθέμενη αίσθηση ελευθερίας - όπως είπε κι ο φίλος μου ο Ευστράτιος - τόσο αφηρημένη που να ρίχνει λίγη στάχτη στα μάτια των ανθρώπων, ικανή όμως να τους απομακρύνει από την αληθινή Ελευθερία...

Θα μπορούσα να αναφέρω κι άλλα πολλά αν καθόμουν και σκεφτόμουν παραπάνω όμως δεν ξέρω τι συναισθήματα θα μου έμεναν μετά.
Και σίγουρα αυτά δεν θα ήταν ευχάριστα...

Όλα αυτά όμως πιστεύω οτι μπορούν να αποτραπούν αν ο Άνθρωπος χρησιμοποιήσει επιτέλους την δύναμη του Νου του, αν επιτέλους ακούσει την Καρδιά του και κάνει τα βήματα εκείνα που θα τον φέρουν πιο κοντά στην Συνείδηση του.
Τότε ίσως και να μπορέσει να κατορθώσει να χρωματίσει το μέλλον της ανθρωπότητας με φωτεινά χρώματα περιορίζοντας στο ελάχιστο το μαύρο και το γκρίζο...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 09:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αισιοδοξία φίλε μου, με αισιοδοξία...

Όσο δύσκολο και αν είναι...

Προσπαθώ να μην πέσω στην παγίδα...



Με τρομοκρατεί και μόνο η ιδέα πραγμάτωσης τόσων εφιαλτών....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2007, 19:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όλα αυτά όμως πιστεύω οτι μπορούν να αποτραπούν αν ο Άνθρωπος χρησιμοποιήσει επιτέλους την δύναμη του Νου του, αν επιτέλους ακούσει την Καρδιά του και κάνει τα βήματα εκείνα που θα τον φέρουν πιο κοντά στην Συνείδηση του.
Τότε ίσως και να μπορέσει να κατορθώσει να χρωματίσει το μέλλον της ανθρωπότητας με φωτεινά χρώματα περιορίζοντας στο ελάχιστο το μαύρο και το γκρίζο...

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το νου του χρησιμοποιεί και τα κάνει όλα αυτά... Και δεν μπορώ πια ούτε να φανταστώ τι άλλες "ομορφες"εκπλήξεις κρύβει αυτός ο νους. Πρέπει να βρεθεί ένας άμεσος τρόπος να φθάνει στη συνείδηση μέσω κάποιας παράκαμψης
Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να παρακάμψει βουνά πια για να μπορέσει να ακολουθήσει άλλο δρόμο. Βλέπεις πάρα πολλούς που έχουν διάθεσει να κάνουν πράξη τις σκέψεις τους για ένα καλύτερο αύριο? Κι εμείς οι ίδιοι, οι περισσότεροι τι κάνουμε για όλα αυτά?

Το μέλλον είναι σκοτεινό γεμάτο από απόντες...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 08:00:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου vasiliskos, σίγουρα ο Άνθρωπος χρησιμοποιεί το Νου του για να κάνει τις πράξεις αυτές.
Όμως τον χρησιμοποιεί με λανθασμένο τρόπο ή υποκύπτει σε ένστικτα τα οποία θα έπρεπε να ελέγχει.
Όσο δεν τα ελέγχεις τόσο περισσότερο υποκύπτεις σ' αυτά και κλιμακωτά κάνεις όλο και περισσότερα πράγματα που χαρακτηρίζονται από την "παράδοση" μας στα ένστικτα σε συνδυασμό με την ύπνωση του Νου μας.

Ο Νους λοιπόν είναι ένας από τους σημαντικότερους συμμάχους στο ταξίδι του Ανθρώπου.
Το πως θα αξιολογήσει τον σύμμαχο αυτό είναι δικό του θέμα.
Είτε ο Νους αυτός θα γίνει αιτία να εξυψωθεί ο Άνθρωπος και να συμβάλλει με τον τρόπο του στην εξύψωση των υπολοίπων ή θα χαντακωθεί και πιθανότατα θα χαντακώσει κι άλλους ανθρώπους.

quote:
Το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να παρακάμψει βουνά πια για να μπορέσει να ακολουθήσει άλλο δρόμο.

Το πρόβλημα δυστυχώς, φίλη μου, είναι πως ο ίδιος τοποθετεί τα βουνά αυτά στον δρόμο του.
Αυτό που μένει να κάνει είναι να τα αφαιρέσει και να τα μετατρέψει σε κόκκους άμμου.
Όταν όμως αντιμετωπίζει με φόβο ή υπεκφυγές τον κόκκο αυτό που θα συναντήσει μπροστά του αρχίζει και συρρικνώνεται ο ίδιος κι ο κόκκος μετατρέπεται σε σωρό, λόφο και στο τέλος βουνό.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 18:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ νομίζω ότι είναι αισιόδοξη ακόμη και η αναφορά σε απώτερο μέλλον. Προσωπικά θα είμαι πολύ χαρούμενη αν σε 20 χρόνια ο πλανήτης παραμένει απλά βιώσιμος.

Άσχετο: Ο Βασιλίσκος δεν ήταν αρχηγός των Καλικαντζάρων;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2007, 20:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μια μικρή σαυρίτσα που περπατάει χαρούμενη πάνω στο νερό!
Στις πιο παλιές εποχές ήταν κάτι που δεν θα ήταν και τόσο ευχάριστο να συναντήσουμε στο δρόμο μας
Αν ανοίξει κάποιο θέμα για τα μυθολογικά όντα θα τον τιμήσω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 04:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μέλλον είναι ως εξής: για πολύ λίγο, χάσαμε την αθανασία!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 07:57:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το μέλλον είναι ως εξής: για πολύ λίγο, χάσαμε την αθανασία!

Ποιά αθανασία ακριβώς εννοείς?
Την σωματική ή την πνευματική?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 15:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βλέπω το μέλλον πολύ χλωμό, πιστεύω θα περάσουμε καμιά 300ρια χρόνια πλήρους παρακμής, πράγμα που είναι φυσικό μια κι έχουμε πέσει με τα μούτρα στον υλισμό.

Πιστεύω όμως ότι στο απώτερο μέλλον θα ξαναεμφανιστούν αξίες και ιδανικά όπως γίνεται μετά από κάθε μεσαίωνα.

Διάβασα την "ΚΟΙΛΑΔΑ ΤΩΝ ΡΟΔΩΝ" και πιστεύω ότι κάπως έτσι θα εξελιχθούν τα πράγματα.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 15:20:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το μέλλον είναι ως εξής: για πολύ λίγο, χάσαμε την αθανασία!

Ποιά αθανασία ακριβώς εννοείς?
Την σωματική ή την πνευματική?


Σωστό σε βρίσκω, η 'πνευματική' αιωνιώτητα όμως, ως γνωστόν, δεν χάνεται!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 20:34:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου,

Οντως η πνευματική αθανασία είναι κάτι διαφορετικό. Το πρόβλημα όμως μια και μιλάμε για σενάρια φρικης είναι αυτή η "αιώνια δίψα" του ανθρώπου για σωματική αθανασία. Πόσοι άραγε θα αντάλλασαν τα πάντα για να την αποκτήσουν? Η μόνιμη σκέψη μέσα στο μυαλό του ανθρώπου.

Δείτε πως εξελίσσονται οι έρευνες περί κλωνοποιήσεων, αντικατάστασης οργάνων, θεραπειών για την αιώνια νεότητα κλπ.

Πιστεύω ότι το μέλλον θα έχει πολλές άσχημες εκπλήξεις σ'αυτό το τομέα.
Ηδη δεν ξέρω πόσοι "αθώοι" έχουν θυσιαστεί πάνω σ'αυτές τις έρευνες.

Για σκεφτείτε λίγο όσα έχουμε ακούσει, διαβάσει σχετικά...

Η σωματική αθανασία, να υπάρχω αιώνια όχι όμως όπως μου τα λένε οι θρησκείες. Να υπάρχω εδώ με το σωματάκι μου με τις αισθήσεις αθάνατος και αιώνιος..

Εγώ πάλι μόνο που σκέφτομαι ότι "μερικές παγκοσμίως διάσημες μορφές" όχι μόνο υπάρχουν σε ένα αντίγραφο αλλά μπορεί να δημιουργηθούν και δεκάδες παρόμοιοι κλώνοι τους παθαίνω ένα κάτι!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2007, 21:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα όμως μια και μιλάμε για σενάρια φρικης είναι αυτή η "αιώνια δίψα" του ανθρώπου για σωματική αθανασία.

Δείτε πως εξελίσσονται οι έρευνες περί κλωνοποιήσεων, αντικατάστασης οργάνων, θεραπειών για την αιώνια νεότητα κλπ


Ειναι και αυτο ενα σεναριο φρικης?

Γιατι η σωματικη μακροβιωτητα, ισως και αθανασια, εχει δαιμονοποιηθει;
Ειναι ο φοβος μπρος στη νεα ταξη πραγματων που θα εγκαθιδρυσει(πιθανον) η επιστημη ?
Ειναι συνεπεια της γενικης αντιληψης για την υλη που εχουν επιβαλει οι δημοφιλεις θρησκειες?

Οταν εδραιωθηκαν αυτες οι αντιληψεις περι υλης υπηρχαν σοβαροι λογοι (οικονομικοι και κοινωνικοι), ομως πλεον θελω να πιστευω οτι εχουμε προοδευσει αρκετα για να μην κρινουμε με παρωπιδες και να βρουμε την πολυποθητη ισορροπια.

Τα 80 χρονια ζωης ειναι λιγα για να στριμωξουμε μεσα ολες τις εμπειριες, ολες τις γνωσεις και (γιατι οχί;) ολες τις απολαυσεις.

Η αντικατασταση των οργανων μεσω κλωνοποιησης (αρα 100% αποδεκτος ιστος) θα επρεπε να προκαλει ικανοποιηση , οχι φοβο.

Η θεραπειες για τη νεοτητα, που απο καποιους θεωρουνται ματαιοδοξια, ειναι μια εκφανση της εμφυτης αναγκης του ανθρωπου για την καλαισθησια και της ροπης του στην ομορφια.

quote:
Η σωματική αθανασία, να υπάρχω αιώνια όχι όμως όπως μου τα λένε οι θρησκείες. Να υπάρχω εδώ με το σωματάκι μου με τις αισθήσεις αθάνατος και αιώνιος..


Η σωματικη αθανασια (αν ποτε επιτευχθει) διεπεται σιγουρια και αντικειμενικοτητα.

Ενω οι πνευματικη αθανασια ειναι "φτερο στον ανεμο". Δεν υπαρχει καποια εγγυηση για μεταθανατον ζωη.

Η θρησκειες λογικο ειναι να διδασκουν αυτα που θελουν να ακουσουν οι "θνητοι". Οι "αθανατοι" ομως θα ενδιαφερονται να τα ακουσουν;

quote:
Εγώ πάλι μόνο που σκέφτομαι ότι "μερικές παγκοσμίως διάσημες μορφές" όχι μόνο υπάρχουν σε ένα αντίγραφο αλλά μπορεί να δημιουργηθούν και δεκάδες παρόμοιοι κλώνοι τους παθαίνω ένα κάτι!

χμ...δεν ειναι κακο...ενας Arnold, Brad, Orlado για ολες μας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 02:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κίρκη, όταν λες Arnold, δεν πιστεύω να εννοείς τον Schwarzenegger; (Ο θεός και η ψυχή του αν γράφεται έτσι). Νόμίζω ο ένας που υπάρχει αρκεί

Συμφωνώ πάντως απόλυτα μαζί σου. Πολύ οξυδερκής παρατήρηση.

quote:
Ειναι και αυτο ενα σεναριο φρικης?

Γιατι η σωματικη μακροβιωτητα, ισως και αθανασια, εχει δαιμονοποιηθει;
Ειναι ο φοβος μπρος στη νεα ταξη πραγματων που θα εγκαθιδρυσει(πιθανον) η επιστημη ?
Ειναι συνεπεια της γενικης αντιληψης για την υλη που εχουν επιβαλει οι δημοφιλεις θρησκειες?

Οταν εδραιωθηκαν αυτες οι αντιληψεις περι υλης υπηρχαν σοβαροι λογοι (οικονομικοι και κοινωνικοι), ομως πλεον θελω να πιστευω οτι εχουμε προοδευσει αρκετα για να μην κρινουμε με παρωπιδες και να βρουμε την πολυποθητη ισορροπια.

Τα 80 χρονια ζωης ειναι λιγα για να στριμωξουμε μεσα ολες τις εμπειριες, ολες τις γνωσεις και (γιατι οχί;) ολες τις απολαυσεις.

Η αντικατασταση των οργανων μεσω κλωνοποιησης (αρα 100% αποδεκτος ιστος) θα επρεπε να προκαλει ικανοποιηση , οχι φοβο.

Η θεραπειες για τη νεοτητα, που απο καποιους θεωρουνται ματαιοδοξια, ειναι μια εκφανση της εμφυτης αναγκης του ανθρωπου για την καλαισθησια και της ροπης του στην ομορφια.


Δεν θα μπορούσες να το γράψεις καλύτερα.

Όσον αφορά την πνευματική αθανασία, όντως έχει επιτευχθεί φαινομενικά για κάποιους ανθρώπους. Πχ. Όμηρος. Και πάλι όμως μιλάμε για παντελώς ανθρώπινα μέτρα και σταθμά. Δηλ. ναι, είναι οικουμενικά γνωστός για τα τελευταία 2.000 χρόνια. Ίσως πάλι γενιές και γενιές να μεγάλωσαν σε μεριές του πλανήτη, αγνοώντας τον Όμηρο. Δεδομένου πάλι ότι μιλάμε για έναν πολιτισμό που ούτε γνωρίζουμε πότε ξεκίνησε, ούτε ξέρουμε πότε θα καταλήξει, ίσως πάλι να βιαζόμαστε να τον χαρακτηρίσουμε αθάνατο, έστω και με πνευματικούς όρους.
Ενδεχομένως τα τρισεγγονά μας να καταλήξουν και αυτά να αγνοούν παντελώς την ύπαρξη του.

Να συμπληρώσω την Κίρκη, η προσπάθεια των περισσοτέρων ανθρώπων να εξασφαλίσουν την υστεροφημία τους, ή αλλιώς την πνευματική αθανασία, ενώ θα μπορούσε κάλλιστα να αποδοθεί εξίσου σε ματαιοδοξία, συνήθως αποδίδεται σε ευγενείς σκοπούς, όπως ανώτερο πνεύμα και ασίγαστο νου.

Κοινώς, ο πενηντάρης που παλεύει να διατηρηθεί νέος παλιμπαδίζει, ενός ο αντίστοιχος που γράφει βιβλία είναι διανοούμενος. Και όμως στο βάθος, ενδεχομένως το ίδιο πράγμα αναζητούν: την αθανασία.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 10:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κίρκη,

Ας εξηγήσω λιγάκι πως εννοώ αυτό το σενάριο φρικης.

Η φρίκη δεν προέρχεται από το αν θα έχω κάτι αλλά από το "πως"
θα το χρησιμοποιήσω.

Το να γίνει μια μεγάλη πρόοδος στον τομέα των μεταμοσχεύσεων είναι
κάτι που χαροποιεί. Το να μη μου φθάνουν όμως τα ζωντανά κορμιά για
τις ανάγκες που θα παρουσιαστουν και να αρχίσω να "επισπεύδω" και τον
θάνατο μερικών, πληρόνωντας αδρά, για να αποκτήσω το πολυπόθυτο ανταλλακτικό είναι ένα άλλο σενάριο.

Φαίνεται τραβηγμένο και κουβέντες ενός καταστροφολόγου θα πεις.
Ας παρακολουθήσουμε λιγάκι το θέμα που κάποτε (φυσικά ξεχάστηκε) είχε
δημιουργηθεί με τις "περίεργες" εξαφανίσεις δεκάδων αδέσποτων παιδιών στη Νότιο Αμερική όπου μετά βρήσκαν κάτι "περίεργα" πτωματάκια όπου
έλειπαν τα μάτια.

Και η κλωνοποίηση θα χρησιμοποιηθεί φυσικά και αυτή για να καλύψει
"αγαθές" προθέσεις. Ναι είμαι βέβαιη. Ολη η ιστορία της ανθρωπότητας
είναι γεμάτη από σενάρια "αγαθών προθέσεων".

Πάντως να είσαι βέβαιη ότι το ΙΚΑ δεν θα συμβληθεί με τη δυνατότητα
αυτή για να βοηθήσει τη γιαγιούλα να γίνει πιο νέα και πιο όμορφη.

Σε ένα πλανήτη που το μεγαλύτερο μέρος δυστυχεί από συνθήκες έστω και στοιχειώδους επιβίωσης που δεν υπάρχουν πιστεύεις ότι αν εξελισσόμασταν τόσο θα ήταν πανέμορφο το τι θα συμβεί?

Δηλαδή ένας κόσμος που πεθαίνει στη πείνα με εκατομύρια θανάτους την ημέρα και όπου ευημερούν ελάχιστοι η "εξέλιξη" γίνεται για να καλυφθούν οι ανάγκες των παιδιών ενός κατώτερου θεού?

Δεν νομίζω ότι έχουμε το ελάχιστο δείγμα για κάτι τέτοιο.
Αν η επιστήμη έκανε κάτι χρήσιμο θα ήταν να βρει τρόπο να αυξηθεί "το νερό και το κρασί" εκ θαύματος να μοιράζεται αφιλοκερδώς , η μόρφωση
να είναι προσπελάσιμη από όλους, οι πόλεμοι να μην υπάρχει ανάγκη
να υπάρχουν πια, τα φάρμακα να είναι δωρεάν και προσιτά από όλους
τους αναξιοπαθούντες... Αυτό δεν είναι σενάριο αισιόδοξο είναι
επιστημονικής φαντασίας.

Η φρίκη μου λοιπόν προέρχεται από την κτηνωδία που βλέπω γύρω μου.
Και από την πλήρη αδιαφορία για όλους τους δύστυχους αυτού του κόσμου
και για την κατανομή της πίτας της εξέλιξης σε ελάχιστους.

Ξέρεις με ένα υπολογιστή που πήραμε στο σπίτι, ένα dvd, ένα zantac για το στομάχι και μια ουρά για να βρούμε ραντεβου στο ΙΚΑ εγκαίρως πριν
πεθάνουμε δεν μας πείθουν για τα θαύματα που ετοιμάζουν ότι θα είναι για εμάς... (Αλλωστε και τώρα υπάρχουν τεράστιες δυνατότητες στη ζωή αλλά δεν θα τις δούμε παρά μόνο μέσω αυτών που τις απολαμβάνουν).

Ισως να είμαι υπερβολική αγαπητή μου... Είμαι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2007, 16:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ isNGood, η πνευματική αιωνιότητα όντως δεν χάνεται.
Απλά παραμελείται...

Πολλές φορές όταν ακούμε την έννοια "αιωνιότητα" κι αυτή είναι συνδεδεμένη με τον άνθρωπο, ο νους μας πηγαίνει στην ύλη, στο φυσικό μας σώμα.
Είναι αυτό που αναφέρει κι η φίλη μας η vasiliskos:

quote:
Οντως η πνευματική αθανασία είναι κάτι διαφορετικό. Το πρόβλημα όμως μια και μιλάμε για σενάρια φρικης είναι αυτή η "αιώνια δίψα" του ανθρώπου για σωματική αθανασία. Πόσοι άραγε θα αντάλλασαν τα πάντα για να την αποκτήσουν? Η μόνιμη σκέψη μέσα στο μυαλό του ανθρώπου.

Δείτε πως εξελίσσονται οι έρευνες περί κλωνοποιήσεων, αντικατάστασης οργάνων, θεραπειών για την αιώνια νεότητα κλπ.


Δίνουμε υπερβολική προσοχή στην νεότητα του σώματος μας, στην ομορφιά του με αποτέλεσμα να παραμελούμε την πνευματική μας ανάπτυξη.
Αν συνειδητοποιούσαμε οτι η εξέλιξη, η νεότητα κι η ομορφιά της ψυχής μας είναι αυτά που απαιτούν μεγαλύτερη προσοχή και προσπάθεια από την πλευρά μας τότε ίσως να προσπαθούσαμε περισσότερο για αυτά.
Είναι πολύ απλό, αγαπητέ μου!
Απλά προσπαθούμε για να διατηρήσουμε όμορφο κάτι το οποίο είναι προσωρινό και παραμελούμε την φροντίδα αυτού που είναι πραγματικά αιώνιο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy