ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Πνεύματα σε καθρέφτες
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 11:42:35  Εμφάνιση Προφίλ
Διάβαζα τις προαλλές ένα βιβλίο από αυτά που κυκλοφορούν ευρέως εν ονόματι Αστικοί Μύθοι.
Ένα κεφάλαιο είχε να κάνει με πνεύματα που εμφανίζονται στο καθρέφτη.Ενώ περίμενα κάποια ιστορία με κάνα καθρέφτη κτλ., ο συγγραφέας με εξέπληξε γράφοντας ότι ο ίδιος θέλοντας να δει αν είναι αλήθεια έκανε μόνος του ένα πείραμα περιγράφοντας λίγο τα απαραίτητα π.χ. κεριά.
Η ουσία είναι ότι κατά τα λεγόμενα του συγγραφέα το πείραμα πέτυχε φέρνοντας στον σε επαφή με κάποιο πνεύμα λεγόμενο "ματωμένη νύφη" ή "bloody Mary".
Τώρα έτσι όπως τα περιέγραφε φάνηκε πολύ εύκολη διαδικασία που μπορεί να κάνει ο καθένας μέσα στο σπίτι του.

1)Είναι σώστο από το συγγραφέα να σου βάζει τέτοιες ιδέες; και
2)Λέτε να είναι τόσο απλό να γίνει;
3)Να το προσπαθήσεις για να δεις και μόνος σου ή όχι;

Αν κάποιος έχει διαβάσει το βιβλίο να πει τη γνώμη του....

DarkMyth
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 12:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DarkMyth
Καλημερα.. Εχω διαβασει και γω κατι παρομοιο. Το θεμα ειναι οτι η απαντηση μου στις ερωτησεις σου ειναι οι ιδιες οι ερωτησεις σου..
Σκεφτηκες σωστα. Καποιοι δεν μπαινουν στο κοπο να σκεφτουν πριν κανουν κατι και ακουν τον καθε "τυχαιο". Πολλα ακους,λιγα κρατας.. Βεβαια υπαρχουν και περιπτωσεις που δυστηχως τα μυαλα ειναι "αδυναμα" και τα αποτελεσματα ειναι καπως περιεργα θα λεγα.. Πιστευω να καταλαβες τι εννοω..
Καλη συνεχεια..

"Τιμα την πατριδα,τους θεους και την γυναικα σου"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Doubt
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
58 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 12:44:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Doubt
Καλημέρα και από μένα.

Διαβάζοντας κάποιο άλλο θέμα σ΄ αυτό το forum κάποιος είχε αναφέρει πως οι καθρέφτες είναι ένα είδος πύλης και ένωσης του δικού μας κόσμου με εκείνου των πνευμάτων. (ελπίζω να το μετέφερα σωστά και να μην παραποιώ κάτι)
Θα έλεγα πως είναι λίγο ριψοκίνδυνα παιχνίδια και πειράματα για κάποιον που δεν είναι ΑΡΙΣΤΟΣ γνώστης των πραγμάτων.
Το αν είναι απλό ή όχι δεν μπορώ να το γνωρίζω αλλά και ούτε θα ήθελα να μάθω. Το σίγουρο είναι πως συμφωνώ και με τους δύο σας πως είναι αρκετά απερίσκεπτο να βάζει τέτοιες ιδέες κανείς συνοδευόμενες και από οδηγίες, που σε παρακινούν στην πράξη.

Στο βωμό όμως του χρήματος....


Χαιρετώ σας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 12:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel
Η ταινια Urband Legends αναφερεται σε αστικους μυθους και μαλιστα σε ενα απο τα σικουελ αναφερεται στην Bloody Mary.
Θεωρω μεγαλη βλακεια καποιος να προσπαθησει να καλεσει πνευματα στα καλα καθουμενα και χωρις να ξερει πως.
Για αυτο συνιστω να μην προσπαθησει κανεις να κανει αυτα που γραφουν μερικα βιβλια οσο ευκολα και αν φαινονται.

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 13:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

1)Είναι σώστο από το συγγραφέα να σου βάζει τέτοιες ιδέες; και
2)Λέτε να είναι τόσο απλό να γίνει;
3)Να το προσπαθήσεις για να δεις και μόνος σου ή όχι;

1) Ναι σωστό είναι ...αφου δεν προκειται να γινει τίποτε...
2) Ειναι πολύ απλό...αφου δεν πρόκειται να γίνει τίποτε...
3) Προσπάθησε...για να διαπιστώσεις και εσύ οτι ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ....

ΚΑΙ ΜΗΝ ΜΕ ΑΡΧΙΣΕΤΕ ΤΩΡΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ..ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΛΠ ΚΛΠ...Ε ΑΝ ΣΑΣ ΕΤΥΧΕ ΠΑΜΕ ΜΑΖΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΙΞΕΤΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...ΒΑΖΩ ΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΚΕΡΙΑ....


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 13:33:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
πριν εναν χρονο ειχε αναφερθει παλι αυτη η ιστορια
τοτε ειχα πει

οτι το καλεσμα ειναι μια μπουρδα και μιση εχω κανει οτι ελεγε το βιβλιο πολυ πριν το γραψει ο συγραφεας
η ιστορια ειναι παλια
και ειναι απλα ενας αστικος μυθος

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 13:43:51  Εμφάνιση Προφίλ
Δεν θα διαφωνήσω με τους από πάνω περί μπουρδολογίας και αστικού μύθου(έτσι λεγόταν και το βιβλίο άλλωστε) αλλά εγώ πάντως δεν ψήνομαι να το δοκιμάσω
(όχι ότι με ενδιέφερε να πιάσω κουβέντα με καμιά νύφη μέσω καθρέφτη,απλά από περιέργεια)
για το 1/1000 που γίνει κάτι.
Πείτε με χέστη....

Αν είναι μούφα πάντως, τότε και το βιβλίο είναι μούφα και ο συγγραφέας ακόμα περισσότερο και ο εκδοτικός οίκος για τα μπάζα.

Και είναι και γνωστός τρομάρα του όσων αφορά το μεταφυσικό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 13:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
Δεν θα διαφωνήσω με τους από πάνω περί μπουρδολογίας και αστικού μύθου(έτσι λεγόταν και το βιβλίο άλλωστε) αλλά εγώ πάντως δεν ψήνομαι να το δοκιμάσω
(όχι ότι με ενδιέφερε να πιάσω κουβέντα με καμιά νύφη μέσω καθρέφτη,απλά από περιέργεια)
για το 1/1000 που γίνει κάτι.

γι αυτο τον λογο τρεφονται και ζουν και οι μυθοι αλλα και αυτοι που γραφουν βιβλια με τετοιους μυθους

ναι μεν αλλα...

οχι ρε παιδια παψτε επιτελους να ειστε θυματα των μπαρουφολογων

quote:
Αν είναι μούφα πάντως, τότε και το βιβλίο είναι μούφα και ο συγγραφέας ακόμα περισσότερο και ο εκδοτικός οίκος για τα μπάζα.


ειναι μουφα αλλα
ουτε ο συγραφεας ειναι,γιατι γραφει για εναν αστικο μυθο
ουτε το βιβλιο γιατι,ειναι αρκετα καλογραμενο
ουτε ο εκδοτικος οικος γιατι,εκδοσε ενα βιβλιο αστικων μυθων

αν εγω πιστεψω οτι ο πολεμος των αστρων ειναι πραγματικοτητα ποιος φταιει;;
ο τζωρτζ λουκας η εγω που πιστεψα οτι ειναι αληθεια;

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 14:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ
quote:

gigenis λέει....

αν εγω πιστεψω οτι ο πολεμος των αστρων ειναι πραγματικοτητα ποιος φταιει;;
ο τζωρτζ λουκας η εγω που πιστεψα οτι ειναι αληθεια;


ΜΑ ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ...Ο ΠΟΛΕΜΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ...ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑΣ....ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ ΑΠΙΣΤΕ....ΚΑΝΕ SEARCH ΚΑΙ ΘΑ ΒΡΕΙΣ ΤΟΝ ΙΑΠΕΤΟ..


Ο άσπρος σίφουνας....

----------------------------------
ΓΙΑ "ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ" ΛΟΓΟΥΣ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΓΙΟΚ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fititis2002
Νέο Μέλος

Greece
25 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 14:50:17  Εμφάνιση Προφίλ
ΝΑΙ ΝΑΙ ΟΚ

Είναι αστικός μύθος.
Όλα όσα έγραφε το βιβλίο τα παρουσίαζε ως μύθους,φήμες κτλ., όντως.
Ξάνα λέω όμως,το συγκεκριμένο με το καθρέφτη το παρουσίασε σαν μύθο ναι μεν, αλλά και σαν κάτι που πειραματίστηκε και εν τέλει βίωσε και απέκτησε μια εμπειρία, άρα δεδομένου ότι ο συγγραφέας είναι υπαρκτό πρόσωπο και ευπόληπτο,μορφωμένο κτλ., αυτομάτως παυεί να θεωρείται μύθος.

Συνοψίζω.....
2 περιπτώσεις βλέπω εγώ

Ο μύθος να είναι αλήθεια
Ο συγγραφέας λεέι μούφες.

Έτσι ειναι.
Άδικο έχω....???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 15:23:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
μα οι δυο περιπτωσεις που λες υπαρχουν απο την αρχη

1)ειναι ψεμα

2)ειναι αληθεια

τωρα για να δεις αν ειναι αληθεια η οχι πρεπει να κανεις και εσυ το
καλεσμα γιατι αν πιστευεις το τι λεει ο συγραφεας η εγω τοτε δεν κανεις τιποτα

απο την αλλη αν φοβασε μην τυχον και ερθει και γι αυτο δεν θα κανεις το καλεσμα τοτε εχει δικιο ο συγραφεας και εγω απλα δεν εκανα σωστα το καλεσμα


αν διαβασεις προσεχτικα το τι λεει ο συγραφεας στο τελος
θα καταλαβεις τι παιζει
"ο αστικος θρυλος ισως τελικα ειναι αληθινος..."
και σαν συμβουλη λεει να μην το δοκιμασουμε

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 19:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
τελικά γίνεται ή δε γίνεται κάτι ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 20:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
τελικά γίνεται ή δε γίνεται κάτι ?

ακολουθησα πιστα τις οδηγιες και δεν εγινε τιποτα
οπως δεν γινονται και οι περισοτερες μπουρδες που κατα καιρους βγαινουν

το προβλημα ειναι οτι ολοι δεχονται τις μπουρδες χωρις καν να μπουν στον κοπο να δοκιμασουν αν ειναι δυνατον να γινουν

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 20:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
τελικά γίνεται ή δε γίνεται κάτι ?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2007, 22:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ fititis2002, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica!

Καλό θα ήταν προτού ανοίξουμε ένα νέο θέμα να συμβουλευόμαστε την Αναζήτηση (επάνω δεξιά στην σελίδα).
Εκεί μπορούμε να υποβάλλουμε τις κατάλληλες λέξεις - κλειδιά για το θέμα που επιθυμούμε κι αν επιλέξουμε την εμφάνιση αποτελεσμάτων μόνο για τίτλους θεμάτων θα βρούμε όλα τα παλιότερα θέματα.
Αν βρούμε λοιπόν κάποιο ενεργό θέμα μπορούμε να συνεχίσουμε σ' αυτό ώστε να αποφεύγουμε τα διπλά θέματα και να έχουμε όλες τις απόψεις συγκεντρωμένες σε ένα θέμα.

Σχετικά με το θέμα των καθρεφτών, των κεριών και λοιπών δαιμονίων () θα μπορούσες να βρεις τις απόψεις πολλών συμμετεχόντων στο θέμα (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ ΜΕ ΤΑ ΚΕΡΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ

Το θέμα λοιπόν απενεργοποιείται καθώς η συζήτηση μπορεί να συνεχιστεί στο προτεινόμενο θέμα.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy