ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΑ ΑΣΤΡΑ =-.
 ΠΟΣΟ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ Η ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ ΤΟΥ? (θέμα a-mas1900)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 03:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε Dying Incubus σε χαιρετώ.Επέτρεψέ μου την πρωτοβουλία διότι ο a_mas1900 έθεσε κάποια σημαντικά ερωτήματα.


Το θέμα "Αστρολογικές αναλύσεις" στο οποίο τον παραπέμπεις αφορά αναλύσεις συγκεκριμένων ημερομηνιών γέννησης και δεν προσφέρεται για να λύσει τις όποιες απορίες του a_mas1900.


Ο φίλος a_mas1900 έθεσε γενικότερα ερωτήματα τα οποία καλό θα ήταν να τα συζητήσουμε εδώ.Εξάλλου η αντίδραση του φίλου Agnostic δίνει την ευκαιρία για μία γόνιμη αντιπαράθεση ιδεών,αρκεί βέβαια να αποφευχθούν υπερβολικές τοποθετήσεις τύπου "πες στους φίλους σου να αφήσουν την αστρολογία και να στρώσουν τον κ...ο τους κάτω...".


a_mas1900 καλωσήρθες στις συζητήσεις μας.

Ανήκουμε στο ίδιο ηλιακό ζώδιο(Υδροχόος) και γι'αυτό το λόγο είμαι βέβαιος ότι είσαι ανοιχτόμυαλο άτομο,πρόθυμο να εξερευνήσει κριτικά νέες ιδέες και θεωρίες.


Μην ανησυχείς,δεν ανήκω στους παραμυθάδες για τους οποίους σε προειδοποίησε ο Agnostic,δεν θα προσπαθήσω ούτε να σε προσηλυτίσω ούτε να σε πείσω για τίποτα.

Το θέμα είναι κατά πόσο εσύ είσαι διατεθειμένος να ψάξεις αυτό το τεράστιο κεφάλαιο που λέγεται "Αστρολογία"?

Και κατά πόσο είσαι έτοιμος να μάθεις κάποια πράγματα που ενδεχομένως να γκρεμίσουν όλα όσα ήξερες μέχρι τώρα?

Βλέπεις η παρατήρησή μου μέχρι τώρα με βεβαιώνει ότι οι περισσότεροι αρνητές της αστρολογίας φοβούνται να ασχοληθούν με την αστρολογία...


Ακούνε τη λέξη "Μοίρα" και ενστικτωδώς την απορρίπτουν διότι ο εγωισμός τους δεν μπορεί να ανεχτεί το γεγονός ότι ενδεχομένως να καθοδηγούνται υποσυνείδητα από κάποιες Ουράνιες Δυνάμεις(προφανώς αγνοούν το γεγονός ότι η συνείδησή τους είναι απειροελάχιστη σε σχέση με το υποσυνείδητό τους).

Ισχυρίζονται πεισματικά ότι "Εγώ καθορίζω τη μοίρα μου και κανένας άλλος!".


Εάν όμως κάνουμε ένα πείραμα και αντί για τη λέξη "Μοίρα" τους παρουσιάσουμε τη λέξη "Αποστολή" τότε θα αρχίσουν να το σκέφτονται και πιθανότατα θα πουν "Ναι,πιστεύω ότι έχω μία Αποστολή σε αυτή τη ζωή".

Κι όμως,Αποστολή και Μοίρα είναι το ίδιο πράγμα...


Ο αγαπητός Agnostic έχει τη βεβαιότητα ότι σου έδωσε την απάντηση που επιθυμείς....


Η δική μου αρχική απάντηση είναι ότι μέσω του γενέθλιου χάρτη μπορείς όντως να αναγνωρίσεις γενικές τάσεις σε θέματα εργασίας και σχέσεων.
Ωστόσο δε μπορούν να γίνουν ακριβείς προβλέψεις για το τι δουλειά θα ακολουθήσεις και όποιον ακούσεις να στο λέει αυτό είναι σίγουρα ανόητος.

Όσο για το γενέθλιο χάρτη είναι οι θέσεις των πλανητών τη στιγμή που γεννήθηκες (πχ. ο Ήλιος βρισκόταν(προβαλλόταν αν προτιμάς) στον Υδροχόο,η Σελήνη στο Σκορπιό,ο Ερμής στον Αιγόκερω κοκ).
Η ωρα γέννησης είναι επίσης απαραίτητη ώστε να προσδιοριστεί ο Ωροσκόπος και η τοποθέτηση των 12 οίκων.

Kαι κάτι τελευταίο:όσες απαντήσεις κι αν πάρεις από εμάς σε αυτό το θέμα σημασία έχουν οι απαντήσεις που θα δώσεις εσύ ο ίδιος στον εαυτό σου μέσω της δικής σου παρατήρησης και έρευνας.Έτσι δεν είναι?


a_mas1900
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 04:09:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους a_mas1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας και σας ευχαριστώ θερμά για το καλωσόρισμα.

Ο λόγος που έθεσα τα ερωτήματα μου είναι η άγνοια που έχω για το συγκεκριμένο θέμα...

Δεν ανέφερα ότι μόνο βάσει τον πλανητών μπορεί να επηρεαστεί η ζωή μας άλλα αν συμβάλλουν και αυτοί κατά ένα μέρος. Ισως φταίω με τον τρόπο που το έγραψα...

Σίγουρα εμείς αποφασίζουμε τι κινήσεις θα κάνουμε στην ζωή μας εμείς είμαστε αυτοί που παίρνουμε τις τελικές αποφάσεις αλλά ρώτησα για τις τάσεις που υπάρχουν από τους πλανήτες.

Το να ψάχνεσαι γενικότερα στην ζωή σου και να θέλεις να μάθεις δεν νομίζω ότι είναι κακό ....

Ο παππούς μου είχε αναφέρει ότι το κλειδί για να αποκτήσεις γνώσεις είναι να παρατηρείς, να ερευνάς και να μαθαίνεις. (όπως ανέφερε και ο Κοst) Και αυτό κάνω.

Τώρα, πάντα σε όλους τους τομείς υπάρχουν οι επιτήδιοι που θα έρθουν να σε εκμεταλευτούν και να θέλουν να σου "χαρίσουν" με το αζημίωτο φυσικά πληροφορίες. Το άν θα πέσεις στην παγίδα τους ή όχι αυτό θα το αφήσω στην εξυπνάδα του καθένα μας....

Dying Incubus ζητώ συγνώμη που έθεσα ένα θέμα .... χωρίς να το ψάξω πρώτα. Θα ψάχνω πρώτα στην αναζήτηση. Ευχαριστώ για την συμβουλή...

Τα νέα μέλη μπορούν να κάνουν και ένα δύο λαθάκια δεν μπορούν? :)

kost και Agnostic σας ευχαριστώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 20:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω και εγω οτι τα ερωτηματα που εθεσε ο a_mas1900 ειναι ιδιαιτερα και ενδιαφεροντα.

Εχω και εγω μια παρεμφερη απορια.

"Με ποιο τροπο επηρεαζουν οι συγκεκριμενοι αστερισμοι (ζωδια) τη ζωη και τις εμφυτες ροπες μας;"

Θα ηθελα να ακουσω εναν συνειρμο μεσω του οποιου να δικαιολογειται η επιρροη αυτων των αστερισμων πανω μας. Απλως μια λογική αλληλουχια σκεψεων, δεν περιμενω κατι "επιστημονικο".

Για να γινω πιο αναλυτικη:
Κατανοω πως μπορει να μας επηρεαζουν οι φασεις τις σεληνης, η οποια βρικεται σε μικρη αποσταση απο τη γη.
Δεδομενου οτι η σεληνη ασκει επιδραση στα νερα και ενα μεγαλο ποσοστο του οργανισμου μας αποτελειται απο υγρα, ισως μας επηρεαζει.
Το διαφορετικο φως που εκπεμπει σε διαφορετικες φασεις της επισης ισως να εχει αντιχτυπο πανω μας (αν και δυσκολο για τις αστικες κοινωνιες) , καθως εχει αποδειχτει οτι σε αρκετα ζωα η φαση της σεληνης παιζει σημαντικο ρολο στην τεκνοποιηση.

Ομως δεν μπορω να καταλαβω πως μας επηρεαζει η θεση στο ηλιακο στερεωμα, αστερισμων που βρισκονται εκατονταδες ετη φωτος μακρια.

Επισης:
1. γιατι η θεση στο ηλιακο στερεωμα ειναι σημαντικη; μοιαζει σαν να θεωρειται ακομα η γη το "κεντρο του κοσμου" απο την αστρολογια.

2. γιατι αυτοι οι συγκεκριμενοι αστερισμοι μονο και οχι και ολοι οι υπολοιποι; με πιο κριτηριο η διακριση;

Θα με ενδιεφερε πολυ να ακουσω απαντησεις




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2007, 23:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> Ομως δεν μπορω να καταλαβω πως μας επηρεαζει η θεση στο ηλιακο στερεωμα, αστερισμων που βρισκονται εκατονταδες ετη φωτος μακρια.

Αν και άσχετος από αστρολογία Κίρκη, έχω μια υπόθεση. Δεν είναι οι αστερισμοί, είναι η εποχή του χρόνου. Που μεταφράζεται στη θέση του Ήλιου σε σχέση με τους αστερισμούς. Ίσως λοιπόν οι ορμόνες και γενικά η βιοχημεία της εγγύου (και παράλληλα και η βιοχημεία του εμβρύου), αλλάζουν λίγο με τις εποχές του χρόνου, ανάλογα με τα συναισθήματα που φέρνει κάθε εποχή. Το καλοκαίρι φέρνει περισσότερες μέρες χαράς, το Σεπτέμβριο περισσότερη συννεφιά και "μαυρίλα", το χειμώνα περισσότερες ώρες κλεισμένοι στο σπίτι, κλπ.

Μπορούμε να τεστάρουμε την υπόθεση ως εξής: δίνουμε ένα ερωτηματολόγιο χαρακτηριστικών της προσωπικότητας σε πολλά άτομα. Είτε άμεσες ερωτήσεις ("είστε επιθετικός: συχνά, πολύ συχνά, που και που, σπανίως, ποτέ;"), είτε έμμεσες ("βρίζετε όταν οδηγάτε;"). Τις τιμές που συλλέγουμε για κάθε χαρακτηριστικό, τις κάνουμε ένα correlation με την ημερομηνία γεννήσεως.

Αδιαφορώντας για τα ζώδια, κάνουμε το γράφημα του κάθε χαρακτηριστικού αναζητώντας γενικότερες τάσεις (πχ όσοι γεννιούνται καλοκαίρι είναι άραγε πιο αυθόρμητοι, στατιστικά;)

Άραγε προκύπτει καμία τάση; Ταιριάζει καμία τάση με τα υποτιθέμενα χαρακτηριστικά των ζωδίων; Προκύπτει άραγε κάποια τάση οι Κριοί να είναι πιο επιθετικοί; Οι Τοξότες πιο κοινωνικοί; Οι Ταύροι πιο... χαιδιάρηδες; Τα λέω καλά Άντζι;

Ίσως να προκύψει ότι οι Ταύροι ταιριάζουν περισσότερο στα χαρακτηριστικά του Κριού, λόγω της μετατόπισης των αστερισμών τα τελευταία 4.000 χρόνια...


> 2. γιατι αυτοι οι συγκεκριμενοι αστερισμοι μονο και οχι και ολοι οι υπολοιποι; με πιο κριτηριο η διακριση;

Ίσως επειδή ο Ήλιος περνάει δεν περνάει από όλους τους αστερισμούς. Δεν περνάει ποτέ από την Μικρή Άρκτο, αφού αυτή βρίσκεται κοντά στην ευθεία του Βόρειου Πόλου.


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 08:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα νέα μέλη μπορούν να κάνουν και ένα δύο λαθάκια δεν μπορούν? :)

Στην προκειμένη περίπτωση, αγαπητέ μου a_mas1900, το λαθάκι το έκανα μάλλον εγώ οπότε οφείλω και μια συγγνώμη για την αναστάτωση που προκλήθηκε άθελα μου!
Υπέθεσα πως τα ερωτήματα σου είχαν σχέση περισσότερο με τις αστρολογικές αναλύσεις κι οτι θα μπορούσες να καλυφθείς από το θέμα στο οποίο σε παρέπεμψα.
Απ΄ ό,τι φαίνεται όμως αυτά μπορούν πράγματι να δώσουν τροφή για ένα διάλογο σε μεγαλύτερη κλίμακα, κάτι το οποίο έχει ήδη αρχίσει να γίνεται σε πολύ καλά πλαίσια και με πολύ καλές τοποθετήσεις.

Χαίρομαι λοιπόν που είδα την σωστή και συνάμα ευγενική παρέμβαση του φίλου kost αλλά και την δική σου πολιτισμένη αντίδραση.


===============================================



Στην συνέχεια θα επισυναφθούν το εισαγωγικό μήνυμα τόσο του μέλους a_mas1900 όσο και το μήνυμα του μέλους Agnostic από το θέμα Πόσο επηρεάζουν οι πλανήτες την ζωή ενός ανθρώπου;;;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2007, 08:31:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8942

Μέλος: a_mas1900
Απεστάλη: 14/01/2007, 02:44:22


--------------------------------------------------------------------------------


Καλημέρα/Καλησπέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής πόσο επηρεάζει την ζωή ενός ανθρώπου η ημερομηνία γέννησης;
Γεννήθηκα 4 Φεβρουαρίου 1982 12:40μμ φίλοι μου ανέφεραν ότι με βάση κάποιου χάρτη μπορούμε να δούμε τις τάσεις που θα έχω στην ζωή μου.
Αληθεύει;;;
Πως είναι δυνατόν να επηρεάζει η θέση των πλανητών όλη την ζωή ενός ανθρώπου;; Μπορούμε να δούμε τυχόν τάσεις σε επίπεδο εργασίας, σχέσεων κ.α. ;
Τι είναι ο γενέθλιος χάρτης;; Μου τον ανέφεραν οι φίλοι μου αλλά δεν ξέρω τι είναι.
Συγχωρέστε με για την αφέλεια μου αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για την αστρολογία. Δεν έτυχε να ασχοληθώ ούτε τα ζώδια στην τηλέοραση δεν έχει τύχει να ακούσω.
Σας ευχαριστώ εκ τω προτέρων.
Ευελπιστώ σε μια απάντηση.


--------------------------------------------------------------------------------


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=8942
Μέλος: Agnostic
Απεστάλη: 14/01/2007, 07:03:50


--------------------------------------------------------------------------------


Φίλε a_mas1900 άκουσέ με λίγο.

Η ζωή μας είναι μια διαρκής προσπάθεια προς επίτευξη στόχων που θέτουμε. Σε αυτή την προσπάθεια χρειάζεται να καταβάλουμε δυνάμεις. Δυνάμεις οχι προερχόμενες από τίποτα πλανήτες, αλλά τις δικές μας προσωπικές δυνάμεις.

Αναφέρεις

quote:
Πως είναι δυνατόν να επηρεάζει η θέση των πλανητών όλη την ζωή ενός ανθρώπου;; Μπορούμε να δούμε τυχόν τάσεις σε επίπεδο εργασίας, σχέσεων κ.α. ;

Φίλε μου τη ζωή σου εσύ την διαμορφώνεις, καθώς και τις εργασιακές και φιλικές/ερωτικές σχέσεις. Φυσικά στις αποφάσεις σου παίζουν ρόλο και οι συμπεριφορές των ατόμων με τα οποία συναναστρέφεσαι αλλά και πάλι μιλάμε για παράγοντες εντός των πλαισίων της ανθρώπινης κοινωνίας στην οποία συμμετέχεις(το πόσο ενεργά είναι δικό σου θέμα/πρόβλημα). Και το πόσο θα αφήνεις τους άλλους να επηρεάζουν τις αποφάσεις σου είναι πάλι δικό σου θέμα (αντίληψης, ιδιοσυγκρασίας).

Αλίμονο αν περιμένουμε από μακρινούς πλανήτες αερίων, μετάλλων και πετρωμάτων να καθορίζουν τις σχέσεις μας(επαγγελματικές, φιλικές, ερωτικές κτλ). Αλίμονο αν φτάνουμε στο σημείο να πιστεύουμε ότι η ημερομηνία γέννησης παίζει ρόλο στο πόσο συχνά θα ερχόμαστε σε οργασμό και στο αν και πότε θα κερδίσουμε καλό πόστο στην εργασία μας για να βγάλουμε κάνα φράγκο παραπάνω μπας και πάμε διακοπές στην Καραϊβική.

Εγώ τώρα διερωτώμαι....
Γιατί κάποιος να θέλει να πιστεψει ότι άλλοι "φαντεζί σούπερ-ουάου" παράγοντες όπως πλανήτες, το φλυτζάνι του καφέ,ημερομηνία γέννησης, η παλάμη του χεριού σου, ο θεός, ο Σατανας(μπρρρ)κτλ διαμορφώνουν αν όχι όλη τη ζωή του, έστω μερικές βασικές τάσεις του χαρακτήρα σου???

Μήπως είναι ένας εύκολος τρόπος, αποδίδοντας τις ευθύνες σε κάτι μαγικό, υπερβατικό, απόμακρο κτλ να ξεγελάμε τον εαυτό μας και να ξαλαφρώνουμε τη συνείδησή μας, απαλλασόμενοι στιγμιαία ή περισσότερο από αυτές?
Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω
Ο Επίκτητος έλεγε πως ο φόβος και η δειλία για το μέλλον είναι ο λόγος που εμπιστευόμαστε τη μαντική και κολακεύουμε τους μάντεις. Πολύ σοφή κουβέντα αυτή, ειδικά αν σκεφτείς τι τσαρλατάνοι ήταν οι κάθε λογής μάντεις, μάγοι, προφήτες-πλασιέ και θαυματοπλάστες-εφετζίδες της αρχαιότητας.


quote:
Γεννήθηκα 4 Φεβρουαρίου 1982 12:40μμ φίλοι μου ανέφεραν ότι με βάση κάποιου χάρτη μπορούμε να δούμε τις τάσεις που θα έχω στην ζωή μου.
Αληθεύει;;;

Πες λοιπόν στους φίλους σου, να αφήσουν τα άστρα, τους πλανήτες, τους κομήτες και τους χάρτες στην ησυχία τους και να στρώσουν τον κ*λο τους κάτω και να αγωνιστούν για αυτά που ποθούν. Το ίδιο κι εσύ

Τέλος, θα ήταν σοβαρότατη παράλλειψη να μην επιστήσω την προσοχή σου στους κάθε λογής παραμυθάδες, οι οποίοι με το που θα σε δουν να ψάχνεσαι, θα επιχειρήσουν να σε προσεγγίσουν για να σου πλασάρουν διάφορα καλούδια (με το αζημίωτο φυσικά) εκμεταλλευόμενοι τις ανησυχίες και αναζητήσεις σου.

Το νου σου ε?

quote:
Ευελπιστώ σε μια απάντηση.

Την πήρες. Πιθανότατα όχι αυτή που θα περίμενες, αλλά κατά τη γνώμη μου πολύ πιο χρήσιμη από απαντήσεις του τύπου "γεια σου ξερολούκουμο...εεεε φίλε a_mas1900, πάρε το τάδε βιβλίο να μάθεις τα πάντα για τις τάσεις σου κτλ", "πέρνα και από το μαγαζί μου...εεεε από το κέντρο που φιλοσοφώ και αποκαλύπτω αλήθειες εγώ μαζί με μεγάλους επιστήμονες και σοφούς"

Lost in Necropolis

La ville de la mort


Edited by - Agnostic on 14/01/2007 07:06:39


--------------------------------------------------------------------------------


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 01:59:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλη Κίρκη δε γνωρίζω τις αιτίες του φαινομένου,το μόνο που γνωρίζω είναι οι συνέπειες του φαινομένου.

Με άλλα λόγια,είμαι προσωπικά βέβαιος 1000% ότι οι αστερισμοί και οι πλανήτες επηρεάζουν τους ανθρώπους ωστόσο δε γνωρίζω τις αιτίες του γιατί συμβαίνει αυτό.

Η υπόθεσή μου είναι η εξής:καταρχήν είμαι της άποψης ότι τα πάντα μέσα στο σύμπαν διασυνδέονται και επικοινωνούν,σχεδόν ακαριαία,μέσω μηχανισμών άγνωστων μέχρι τώρα σε εμάς.

Επίσης,πιστεύω ακράδαντα ότι οι πλανήτες εκπέμπουν μία πανίσχυρη Ενέργεια μη ανιχνεύσιμη μέχρι στιγμής (οι επιστήμονες ίσως να έχουν βρει κάποια άκρη αλλά σιγά μη μας την κοινοποιήσουν...).

Εδώ που τα λέμε είναι δεδομένο ότι οι πλανήτες εκπέμπουν Ενέργεια,για παράδειγμα ο πλανήτης Δίας,ο "βασιλιάς" των πλανητών έχει ένα τεράστιο μαγνητικό πεδίο,20 φορές μεγαλύτερο από αυτό του Ήλιου!!!Ωστόσο η Ενέργεια στην οποία αναφέρομαι πρέπει να είναι διαφορετικής φύσης,όχι απλά ένα μαγνητικό πεδίο...


Όσο για τους αστερισμούς μπορεί να βρίσκονται πάρα πολύ μακριά από εμάς όμως είμαι βέβαιος ότι όλοι οι πλανήτες (της Γης μη εξαιρουμένης) είναι "συνδεδεμένοι" με αυτούς και ανάλογα με τη σχετική θέση τους προβάλλουν την αντίστοιχη Ενέργειά των αστερισμών.

Όσο για το ερώτημα "γιατί αυτοί οι αστερισμοί και όχι και οι υπόλοιποι?" η απάντηση είναι ότι η Εκλειπτική του Ήλιου και των πλανητών περνάει μόνο από αυτούς τους 12.


Gentleman ο Κριός είναι όντως επιθετικό ζώδιο.Ωστόσο και εσύ ο ίδιος εάν παρατηρήσεις ενδελεχώς τον εαυτό σου από τις 21 Μαρτίου μέχρι ας πούμε τις 26 Μαρτίου θα διαπιστώσεις ότι γίνεσαι και εσύ λιγάκι Κριός και θα παρατηρήσεις κάποιες τάσεις οξυθυμίας,επιπολαιότητας και έντονου αυθορμητισμού(Το ίδιο θα σου συμβεί και τις εποχές που ο πλανήτης Άρης διελαύνει πάνω από το γενέθλιο Ήλιο σου,ακόμα πιο έντονα).

Αντίστοιχα,τις πρώτες μέρες των Διδύμων(τέλη Μαίου) θα παρατηρήσεις ότι γίνεσαι πιο κινητικός,πιο επικοινωνιακός,πιο νευρικός και κυκλοθυμικός καθώς και πιο διανοητικός(η σκέψη σου θα γίνει πιο περίπλοκη και αναλυτική).


Όσον αφορά τον καιρό είμαι της άποψης ότι και αυτός επηρεάζεται αρκετά από την αστρολογία.


Για παράδειγμα,οι αρχαίοι αστρολόγοι είχαν ταυτίσει πολύ σωστά τον Υδροχόο με την εποχή των κατακλυσμών.


Όντως, η παρατήρησή μου έχει δείξει ότι όποτε ο Ήλιος βρίσκεται στον Υδροχόο (20 Ιανουαρίου-18 Φλεβάρη) επικρατούν τα πλέον ακραία καιρικά φαινόμενα.


Ειδικά πρόπερσι θυμάμαι ο καιρός είχε τρελαθεί αυτό το διάστημα:πολύ ακραίες βροχοπτώσεις,πολύ ακραίες χιονοπτώσεις και στο ενδιάμεσο έντονη ηλιοφάνεια.

Με τέτοια επιρροή από άνωθεν πώς να μη βγούμε εμείς οι Υδροχόοι απρόβλεπτοι???


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 14:58:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "μακριά" και το "κοντά" είναι απόλυτα σχετικά και εξαρτώμενα απο τη "θέση" και το "μέγεθος" του παρατηρητή.

Το πλαίσιο αναφοράς των καταγεγραμένων και συστηματοποιημένων παρατηρήσεων οι οποίες αποτελούν τη βάση και το κυρίως σώμα της αστρολογίας είναι το ηλιακό μας σύστημα.

Το ερώτημα λοιπον είναι:Ποιό ακριβώς είναι το μέγεθος του ηλιακού μας συστήματος σε σχέση με το περιβάλλον μέσα στο οποίο υφίσταται,το σύμπαν δηλαδή?

Ας φανταστούμε έναν τεραστίων διαστάσεων και εκτός ηλιακού μας συστήματος παρατηρητή.

Πως αντιλαμβάνεται αυτός ο υποθετικός παρατηρητής εκείνο που για εμας αποτελεί αστρονομική απόσταση? Για τα δικά του μάτια αυτές οι αποστάσεις είναι μηδαμινές.Και πως μπορούμε άραγε να κρίνουμε με ανθρώπινα μέτρα και σταθμά κάτι το οποίο δεν αποτελεί ανθρώπινο δημιούργημα?

Η αστρολογία δεν είναι τίποτα άλλο από το σύνολο των καταγεγραμμένων και συστηματοποιημένων παρατηρήσεων χιλιάδων ετών από εκατομμύρια ανθρώπους.Το σύστημα που έχει προκύψει ως αποτέλεσμα αυτής της διαρκούς και συστηματικής καταγραφής είναι εξαιρετικά πολύπλοκο, και ελάχιστη σχέση έχει με αυτο πού η πλειοψηφία της ανθρωπότητας (είτε πιστευει είτε όχι) πιστευει ότι είναι ή αντιλαμβάνεται ως αστρολογία.

Ένας μήνας μελέτης είναι αρκετός για να διαπιστώσει ο οποιοσδήποτε την εγκυρότητα της αστρολογίας.Τόσο χρειάστηκα και εγώ όταν πριν 20 χρόνια αποφασισα να τσεκάρω τι είναι τέλος πάντων αυτή η αστρολογία.Ένα βιβλίο με τα βασικά,δυο μολύβια,ένας χάρακας, ένα απλό κομπιουτεράκι,και πολύ όρεξη.Ούτε υπολογιστές,ούτε προγράμματα,ούτε σχολές ούτε τίποτα.Ετσι απλά...

Γιατί τόσο απλά δεν μπορώ να ανεχτώ καμμιά αυθεντία,κανένα αποστειρωμένο και δογματικό ακαδημαικό εγκέφαλο να κατευθύνει τη σκέψη μου.Κανένα υλιστή του συρμού να μου λέει ότι αυτό το οποίο τίμησαν με το ενδιαφέρον και τη σπουδή τους γίγαντες της σκέψης όπως ο Κέπλερ και ο Γιουνγκ ήταν απλά μια ανοησία...




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 17:42:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ξεκινησω απο τον gentleman.

Πρωτα απο ολα να πω οτι σε ενα τετοιο συλλογισμο αποσκοπουσα οταν εθετα τα ερωτηματα μου.

Ο αλληλουχια τον σκεψεων σου θα ηταν απλυτα ικανοποιητικη για μενα, αν δεν "εμπαζε" σε ορισμενα σημεια.

quote:
Ίσως λοιπόν οι ορμόνες και γενικά η βιοχημεία της εγγύου (και παράλληλα και η βιοχημεία του εμβρύου), αλλάζουν λίγο με τις εποχές του χρόνου, ανάλογα με τα συναισθήματα που φέρνει κάθε εποχή.

1. Η βιοχημεια της εγκυου εχει σημασια μονο την στιγμη της γεννας (αφου απο αυτο καθοριζεται το ζωδιο)? Και εν τελει απο μια μον συγκεκριμενη ημερομηνια και οχι απο ολοκληρη τη διαρκεια της εγγυμοσυνης ή ας πουμε τους τελευταιους 3 μηνες που εχει ολοκληρωθει η αναπτυξη σε μεγαλο βαθμο?

2. Αν σημασια εχουν ουσιαστικα οι εποχες, τα ιδιαιτερα χαρακτηριστικα των ζωδιων θα επρεπε να εναλλασσονται ομαλα. Ομως βλεπουμε ζωδια που βρισκονται διπλα στο ζωδιακο κυκλο και απεχουν παρασαγγας οσον αφορα τα χαρακτηριστικα. π.χ. Ιχθυεις - Κριος, Καρκινος - Λεον.

3. Επισης αν ειχαν σημασια μονο οι εποχες δεν θα επρεπε να επηρεαζει που ειναι "οι οικοι", που ο Διας και που η Σεληνη, για να καθοριστουν οι κλισεις και ο χαρακτηρας του εκαστοτε ανθρωπου.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 18:42:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kost

quote:
είμαι προσωπικά βέβαιος 1000% ότι οι αστερισμοί και οι πλανήτες επηρεάζουν τους ανθρώπους ωστόσο δε γνωρίζω τις αιτίες του γιατί συμβαίνει αυτό.

Καταλαβαινω οτι αν κατι αποδιδει, το χρησιμοποιεις και δεν σε νοιαζει το πως και το γιατι.

Παρολα αυτα εμενα θα με ενδιεφερε να ακουσω εναν " λογικο" συνειρμο. Ακομα και οι αρχαιοι μαγοι ακολουθουσαν καποιες αρχες μεταδοτικοτητας , μεταβιβασεως, μιμητισμου στα τυπικα τους.

quote:
Εδώ που τα λέμε είναι δεδομένο ότι οι πλανήτες εκπέμπουν Ενέργεια,για παράδειγμα ο πλανήτης Δίας,ο "βασιλιάς" των πλανητών έχει ένα τεράστιο μαγνητικό πεδίο,20 φορές μεγαλύτερο από αυτό του Ήλιου!!!Ωστόσο η Ενέργεια στην οποία αναφέρομαι πρέπει να είναι διαφορετικής φύσης,όχι απλά ένα μαγνητικό πεδίο...

Μιλας για μια ενεργεια η οποια δεν επηρεαζεται καθολου απο την αποσταση μεταξυ των σωματων??? Σε βρισκω ανατρεπτικο!

quote:
Όσο για τους αστερισμούς μπορεί να βρίσκονται πάρα πολύ μακριά από εμάς όμως είμαι βέβαιος ότι όλοι οι πλανήτες (της Γης μη εξαιρουμένης) είναι "συνδεδεμένοι" με αυτούς και ανάλογα με τη σχετική θέση τους προβάλλουν την αντίστοιχη Ενέργειά των αστερισμών.

Εστω οτι δεχομαστε αυτη την "συνδεση". Ομως αυτο θα πρεπει να ισχυει για ολους τους αστερισμους. Γιατι για τον αστερισμο του Λεοντα και οχι πχ. τον αστεριμο του Ιππαριωνα? Ή της Ανδρομεδας (για την οποια εχουμε ακουσει και ποικιλα μεταφυσικα)

quote:
Όσο για το ερώτημα "γιατί αυτοί οι αστερισμοί και όχι και οι υπόλοιποι?" η απάντηση είναι ότι η Εκλειπτική του Ήλιου και των πλανητών περνάει μόνο από αυτούς τους 12


Η εκλειπτικη φαινομενικη τροχια του ηλιου εννοεις προφανως.
Οποτε οτι ο ηλιος "περναει" απο αυτους τους αστερισμους ειναι καθαρα τυπικο. Τυπικη ειναι λοιπον και η επιλογη τους?
Δηλαδη οταν λεμε "Κριος", εννοουμε ολες (απο αστεριμους και πλανητες) τις επιδρασεις που δεχεται Γη οταν ο αστεριμος του Κριου βρισκεται στην ταδε θεση στο στερεωμα?



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/01/2007, 19:24:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mercury

quote:
Πως αντιλαμβάνεται αυτός ο υποθετικός παρατηρητής εκείνο που για εμας αποτελεί αστρονομική απόσταση? Για τα δικά του μάτια αυτές οι αποστάσεις είναι μηδαμινές.

Τα μετρα και τα σταθμα προκυπτουν απο συγκρισεις, αυτο ειναι σαφες. Ομως δεν αποτελει πανακεια να αποδεχτουμε την υποθετικη υπαρξη μιας υπερ-ενεργειας, η οποια αγνοει τις αποστασεις.

Αντιθετως επανερχονται πιο απαιτητικα τα ερωτηματα

1. γιατι υπαρχει η επιλογη αυτων των αστερισμων, αφου με την υπερ-ενεργεια θα πρεπει ολοι οι αστερισμοι να επηρεαζουν τη γη εξισου.
Ειναι καθαρα τυπικη η επιλογη λοιπον?

2. γιατι η αστρολογια βασιζεται στην εκλειπτικη τροχια του ηλιου; Αυτη η υπερ-ενεργεια θα πρεπει να υποθεσουμε οτι μεταδιδεται μεσω ευθυγραμμισεως ή κατι αναλογο?

quote:
Το σύστημα που έχει προκύψει ως αποτέλεσμα αυτής της διαρκούς και συστηματικής καταγραφής είναι εξαιρετικά πολύπλοκο, και ελάχιστη σχέση έχει με αυτο πού η πλειοψηφία της ανθρωπότητας (είτε πιστευει είτε όχι) πιστευει ότι είναι ή αντιλαμβάνεται ως αστρολογία.


Δηλαδη η αστρολογια δεν ακολουθει καμια αρχικη "παραδοχη", ουτε υπηρξε καποια αρχικη αλληλουχια σκεψεων για τη δομηση της.
Στηριζεται καθαρα στην καταγραφη των αποτελεσματων και ολοι λενε "δεν με νοιαζει τι συμβαινει αρκει, που αποδιδει".Χμ...

ΟΚ, δεκτον.

Θα μπορουσες να αναλυσεις το "πολυπλοκο συστημα καταγραφης"?

quote:
Ένας μήνας μελέτης είναι αρκετός για να διαπιστώσει ο οποιοσδήποτε την εγκυρότητα της αστρολογίας.Τόσο χρειάστηκα και εγώ όταν πριν 20 χρόνια αποφασισα να τσεκάρω τι είναι τέλος πάντων αυτή η αστρολογία.Ένα βιβλίο με τα βασικά,δυο μολύβια,ένας χάρακας, ένα απλό κομπιουτεράκι

Ειμαι διατεθειμενη να κανω και εγω τον παραπανω ελεγχο.
Θα ηθελα μονο να μου πεις το "βιβλιο με τα βασικα" (και να ειναι κατω απο 200 σελιδες ).




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 02:40:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κίρκη,με τους επιστημονικούς ορισμούς δεν τα πάω καλά επομένως σου παραθέτω ένα άρθρο που το βρήκα εντελώς τυχαία στο internet και που θα στα εξηγήσει καλύτερα από εμένα.

Ο συγγραφέας του είναι "άπιστος" αλλά του το συγχωρώ...είπαμε εμείς οι οπαδοί της αστρολογίας είμαστε μεγαλόψυχοι προς τους αμαθείς

"Ο,τιδήποτε βλέπουμε να κινείται στον ουρανό, φαίνεται να κινείται γύρω από τη Γη (για αυτό άλλωστε και οι αρχαίοι Έλληνες θεωρούσαν τη Γη κέντρο του Σύμπαντος). Για το λόγο αυτό έχει αναπτυχθεί και η ιδέα της Ουράνιας Σφαίρας(εικ.1) :Πρόκειται για μια σφαίρα με άπειρη ακτίνα, στο κέντρο της οποίας βρίσκεται η Γη, ενώ στην επιφάνειά της φαίνονται «κολλημένα» τα αστέρια (προφανώς πρόκειται για θεωρητική βοηθητική κατασκευή). Πάνω σε μια σφαίρα μπορούν να οριστούν Μέγιστοι Κύκλοι, δηλαδή κύκλοι με κέντρο ίδιο με αυτό της σφαίρας. Τα διάφορα συστήματα ουρανίων συντεταγμένων που χρησιμοποιούν οι αστρονόμοι ορίζονται με βάση συγκεκριμένους μέγιστους κύκλους της ουράνιας σφαίρας (όπως εδώ στη Γη ορίζουμε ότι ο ισημερινός είναι ο μέγιστος κύκλος που ορίζει, σε συνδυασμό με το μεσημβρινό του Γκρίνουϊτς, το γνωστό σε όλους σύστημα συντεταγμένων). Ο μέγιστος κύκλος που μας απασχολεί εδώ λέγεται Εκλειπτική (προσοχή:δεν έχει καμία σχέση με την «ελλειπτική» ή ο,τιδήποτε σχετικό. Η λέξη προκύπτει από την «έκλειψη», αφού πάνω στην εκλειπτική συμβαίνουν οι εκλείψεις σελήνης και ηλίου). Η εκλειπτική είναι η φαινόμενη τροχιά που διαγράφει ο Ήλιος στον ουρανό σε διάστημα ενός έτους. Φυσικά, η Γη είναι αυτή που περιστρέφεται γύρω από τον Ήλιο και όχι το αντίστροφο! Καθώς όμως η θέση της Γης στην τροχιά της αλλάζει, ο Ήλιος φαίνεται να κινείται δια μέσου των απλανών αστέρων (οι οποίοι λέγονται «απλανείς» ακριβώς επειδή δεν «πλανώνται» στον ουρανό, δηλαδή δεν κινούνται – αντίθετα από τους «πλανήτες»). Με άλλα λόγια, αυτό που αλλάζει είναι η προβολή της θέσης του Ήλιου στην ουράνια σφαίρα(εικ.2). Μπορείτε να δείτε πώς αυτό συμβαίνει, αν τοποθετήσετε μια λάμπα στο κέντρο του δωματίου και γυρίσετε αργά γύρω από αυτήν. Θα δείτε ότι η λάμπα φαίνεται να κινείται ως προς τα αντικείμενα του δωματίου(καθώς γυρίζετε, η λάμπα φαίνεται να περνά μπροστά από το παράθυρο, μετά από την πόρτα, τους τοίχους κ.ο.κ.). Μετά από ένα έτος, η Γη βρίσκεται στο ίδιο σημείο της τροχιάς, όπου βρισκόταν ένα έτος πριν, και κατά συνέπεια, ο Ήλιος έχει επίσης διαγράψει ένα κύκλο εν μέσω των απλανών αστέρων. Καθώς το επίπεδο της τροχιάς της σελήνης και των πλανητών είναι σχεδόν ίδιο με αυτό της Γης, οι πλανήτες και η Σελήνη κινούνται επίσης κοντά στην εκλειπτική, και δεν απομακρύνονται περισσότερο από 9 μοίρες εκατέρωθεν αυτής. Η ζώνη που ορίζεται κατ’αυτό τον τρόπο ονομάζεται Ζωδιακός Κύκλος.

Οι αστερισμοί που βρίσκονται κατά μήκος της εκλειπτικής ονομάζονται Ζωδιακοί Αστερισμοί και είναι τα περίφημα «ζώδια». Πρέπει να τονίσουμε ότι σήμερα ορίζονται 88 συνολικά αστερισμοί, από τους οποίους οι 12 «τυχεροί» που βρίσκονται επί της εκλειπτικής, ονομάζονται ζωδιακοί(οι αρχαίοι Έλληνες έδωσαν ονόματα σε 48 από τους σημερινούς αστερισμούς, οι οποίοι είναι και οι ορατοί από την Ελλάδα, ενώ με πρώτο τον Ίππαρχο(200π.Χ.) συνέταξαν καταλόγους με τα αστέρια κάθε αστερισμού). Οι ζωδιακοί αστερισμοί ήταν γνωστοί από την αρχαιότητα, και μάλιστα έχουν ονόματα μυθικών προσώπων(π.χ. Δίδυμοι), ζώων(π.χ. Ταύρος) και αντικειμένων(π.χ. Ζυγός). Πίσω από κάθε όνομα κρύβεται μια ενδιαφέρουσα ιστορία, η οποία όμως δεν είναι αντικείμενο του άρθρου μας.

Τα ονόματα των ζωδιακών αστερισμών(πασίγνωστα στους αστρονομικούς, αλλά και αστρολογικούς κύκλους) είναι, με τη σειρά κατά την οποία ο Ήλιος διέρχεται από αυτούς:Κριός, Ταύρος, Δίδυμοι, Καρκίνος, Λέων, Παρθένος, Ζυγός, Σκορπιός, Τοξότης, Αιγόκερως, Υδροχόος και Ιχθύες.

Μπορούμε πλέον να απαντήσουμε σε ένα κρίσιμο ερώτημα:Ποιο το νόημα της ύπαρξης των ζωδιακών αστερισμών; Από αστρονομικής άποψης, οι αστερισμοί ορίζουν ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο μπορούμε να παρατηρήσουμε τον Ήλιο, τη Σελήνη και τους πλανήτες. Δεν θα δείτε π.χ. ποτέ τον Άρη στη Μεγάλη Άρκτο, γιατί αυτή δεν είναι ζωδιακός αστερισμός. Κατά τα άλλα, πρόκειται για απολύτως «φυσιολογικούς» αστερισμούς(αν μου επιτρέπεται η έκφραση), χωρίς κάποια ιδιαίτερη «μαγική» ιδιότητα. Είναι σχεδόν βέβαιο ότι οι αστρολόγοι δεν έχουν δει ποτέ τους τον Τοξότη στον ουρανό, αντίθετα από τους αστρονόμους.

Εξαιτίας της κίνησής του κατά μήκος της Εκλειπτικής, ο Ήλιος φαίνεται να περνάει από τον ένα ζωδιακό αστερισμό στον άλλο, μένοντας στον καθένα για ένα μήνα περίπου. Συνεπώς, όταν κάποιος είναι «Τοξότης» στο ζώδιο, αυτό πολύ απλά σημαίνει ότι την ημέρα της γέννησής του ο Ήλιος βρισκόταν στον αστερισμό του Τοξότη. Οι αστρολόγοι πιστεύουν ότι αυτό το γεγονός μπορεί να καθορίσει ολόκληρη τη μετέπειτα ζωή μας, αφού ένας «Σκορπιός» συμπεριφέρεται διαφορετικά από ένα «Τοξότη». Μάλιστα γράφουν και ωροσκόπια για κάθε ζώδιο. Η άποψη αυτή ξεπερνά σε φαντασία και τον πιο αισιόδοξο ντετερμινισμό! Φυσικά δεν υπάρχει κανενός είδους υπερφυσική σύνδεση μεταξύ της θέσης του Ήλιου σε μια δεδομένη στιγμή του χρόνου, και της ζωής ενός ανθρώπου(αχ και να 'ξερες ρε μάγκα(σχόλιο Kost))".


Astrovox.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 19:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ηξεις αφήξεις ου θνήξεις εν πολέμω"

Πυθία


"Για τα λεφτα τα κανεις ολα..."


Αντυπας

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 20:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κίρκη όπως γνωρίζεις η επιστήμη δεν αναγνωρίζει την ύπαρξη των "φαντασμάτων".

Ας υποθέσουμε τώρα ότι εσύ η Κίρκη συμβαίνει να εχεις γίνει κατεπανάληψη μάρτυρας ενός τέτοιου φαινομένου, της θέασης δηλαδή ενός "φαντάσματος".Γνωρίζεις ότι έχεις "σώας τας φρένας", είσαι απόλυτα πεπεισμένη για την ορθή λειτουργικότητα των αισθήσεων σου, και έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη στις διανοητικές σου ικανότητες.Γνωρίζεις επίσης ότι δεν είσαι η μοναδική που έτυχε μιας τέτοιας εμπειρίας.Κάτι ανάλογο έχει συμβεί σε χιλιάδες ανθρώπους πριν από σένα.

Στην προσπάθεια σου να κατανοήσεις τη φύση της εμπειρίας σου ζητάς την βοηθεια άλλων ανθρώπων.Περιγράφεις με λεπτομέρεια το τι έχεις δει,το τι έχεις βιώσει.Σύντομα και προς μεγάλη σου απογοητευση θα διαπιστώσεις ότι η εμπειρία σου θα γίνει αντικείμενο ειρωνίας και σαρκασμού απο μια μεγάλη μερίδα του "ακροατηρίου" σου. Η διανοητική σου κατάσταση θα αμφισβητηθεί.Θα κατηγορηθείς για φαντασιοπληξία.Κάποιοι ίσως σε κατηγορήσουν ότι επιχειρείς να εξαπατήσεις.Κάποιοι άλλοι πάλι ίσως σε πιστεψουν αλλά δυστυχώς δεν θα είναι ικανοί να σε βοηθήσουν να κατανοήσεις την εμπειρία σου.Καποιοι άλλοι,πιο ανοιχτόμυαλοι, θα σε ακούσουν προσεκτικά αλλά θα απαιτήσουν να τους εξηγήσεις την αιτία και την προέλευση αυτού που είδες.Αλλά εσύ δεν την ξέρεις.Το μόνο που ξέρεις,το μόνο για το οποίο είσαι σίγουρη είναι ότι είδες ένα "φάντασμα".Δεν ξέρεις από που προέρχεται,δεν γνωρίζεις την χημική του σύσταση.

Κάτι ανάλογο συμβαίνει μεταξύ μας αυτή τη στιγμή.Μου ζητάς να σου αιτιολογήσω την ύπαρξη του αστρολογικού φαινόμένου.Ζητάς την "χημική σύσταση" της αστρολογίας.Μα αυτό ακριβώς είναι αυτό που ψάχνω και εγώ!
Δεν γνωρίζω την αιτία αυτών που παρατηρώ.Κανείς δεν την γνωρίζει.Θεωρίες ασφαλώς υπάρχουν άφθονες.Αλλά είναι πιθανόν να είναι όλες λανθασμένες.

Αυτό όμως που έχει σημασία για την περίπτωση της αστρολογίας,αγαπητή Κίρκη, είναι ότι το "φάντασμα" της μπορεί να θεαθεί οποτεδήποτε και απο τον οποιοδήποτε.Μόνο που απαιτεί λίγο κόπο για να ειδωθεί.Κάποια μελέτη,λίγο χρόνο.Τον οποίο απο ότι φαίνεται ελάχιστοι είναι διατεθειμένοι να θυσιάσουν...

Για να ανακαλύψεις την αιτιολογία του οποιουδήποτε φαινομένου,αγαπητή Κίρκη,θα πρέπει πρώτα να αναγνωρίσεις την ύπαρξη του.Και για να αναγνωρίσεις την ύπαρξη του θα πρέπει καταρχήν να επιχειρήσεις να το δεις.Δεν μπορείς να ερευνήσεις κάτι το οποίο δεν έχεις "δει".Και όσο περισσότεροι το δουν τόσο περισσότερο θα αυξηθούν και οι πιθανότητες να βρεθει κάποιος ή κάποιοι ικανοί να δώσουν και την αιτιολογία που απαιτείς.

Αυτό ακριβώς είναι αυτό που λέω τόσο καιρό.Ερευνήστε το αντικείμενο.Μην καταδικάζετε κάτι χωρίς να το ερευνήσετε.Απλά και μόνο επειδή έτσι αποφάσισε κάποια ή κάποιες "αυθεντίες".Μην παραχωρήτε το αλάθητο του πάπα σε κανένα.Αποφασίστε για το τι είναι αλήθεια και τι ψέμμα ερευνώντας μόνοι σας.

Βιβλία με τα "βασικά" και άλλο υλικό προς μελέτη υπάρχουν αφθονα.Θα έχεις όση βοήθεια χρειαστείς από την άλλη βδομάδα όμως γιατί αυτή την εποχή είμαι "εκτός βάσης".

Καλό βράδυ.



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 20:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Την ειρωνεία πολλοί αγάπησαν,τον είρωνα ουδείς."

Mercury



"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
velial
Μέλος 3ης Βαθμίδας


601 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 22:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους velial  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρωνια Mercury ειναι να ζητας να σου αποδειξει την υπαρξη ενος φαινομενου αυτος που σου ζητα να αποδειξεις την υπαρξη ενος φαινομενου.

Αν κατι υπαρχει, δεν χρειαζεται να μπεις σε κανενα τριπακι για να το "δεις". Βλεπεις απλα τα ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ και ΑΠΤΑ αποτελεσματα.

Αλλα στην """επιστημη""" των ηξεων- αφηξεων, δεν συμφωνουν μεταξυ τους ουτε οι κοινωνοι της. Τι να πεις απο εκει και περα...

_________________________


Tότενες το μαύρο φίδι
το διπλό του το γλωσσίδι
πίσω από την αστοιβιά
βγάζει και κουνάει με βιά:

"Φως ζητάνε τα χαϊβάνια
κι' οι ραγιάδες απ' τα ουράνια,
μα θεοί κι' όξαποδώ
κει δεν είναι παρά δώ."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/01/2007, 22:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Mercury επέτρεψέ μου...


quote:
Αν κατι υπαρχει, δεν χρειαζεται να μπεις σε κανενα τριπακι για να το "δεις". Βλεπεις απλα τα ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΑ και ΑΠΤΑ αποτελεσματα

Έτσι λες?


Φίλε μου, εάν πιστεύεις ότι όλα τα βαθιά νοήματα της ζωής είναι προφανή και επιφανειακά τότε λυπάμαι αλλά δε μπορούμε να συζητήσουμε...


Εάν πιστεύεις ότι η Γνώση κατακτιέται μέσα σε μία στιγμή και χωρίς κόπο τότε και πάλι λυπάμαι διότι δε μπορούμε να συζητήσουμε...


quote:
Αλλα στην """επιστημη""" των ηξεων- αφηξεων, δεν συμφωνουν μεταξυ τους ουτε οι κοινωνοι της. Τι να πεις απο εκει και περα...



Ενώ στις άλλες Επιστήμες που αποδέχεσαι νομίζεις ότι συμφωνούν σε όλα?Εκεί να δεις σφαγές...

Και εξάλλου η συμφωνία δεν είναι πάντα καλός οιωνός...όταν όλοι συμφωνούν τότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά...

Ωστόσο,για να μην ξεφεύγουμε,στις γενικές αρχές της αστρολογίας υπάρχει πλήρης συμφωνία.Τα πράγματα είναι ξεκαθαρισμένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κιρκη
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2007, 17:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κιρκη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πηρα δυο απαντησεις που ουδεμια σχεση εχουν με τα ερωτηματα μου.

Ο kost μου παραθετει ενα κειμενο "αστονομικης" θεωρησης, αν μπορει να χαρακτηριστει ετσι καθως ειναι πολυ γενικο και εκλαικευμενο.
Εχω διαβασει πολλα τετοια κειμενα αγαπητε kost, περισσοτερο ή λιγοτερο επιστημονικα, περισσοτερο ή λιγοτερο καυστικα ως προς την αστρολογια. Αλλωστε θα ηταν κουτο να ζηταω διευκρινησεις απο εσας, χωρις να εχω καμια αποψη για το θεμα.

Ομως τα ερωτηματα που εθεσα ηταν 100% απο αστολογικης σκοπιας.

Παντως ειναι αποριας αξιο, γιατι ακομα και οι οπαδοι της αστρολογιας, χρησιμοποιουν ως επιχειρηματα και διευκρινησεις κειμενα των πολεμιων αυτης.


Αγαπητε Mercury, η αντιστοιχια με το φαντασμα που χρησιμοποιεις ειναι εντελως ατοπη, και επιπλεον υποβιβαζει την αστολογια που εσυ αντιμετωπιζεις ως "επιστημη".

Εγω ποτε δεν δηλωσα οτι ειμαι μαρτυρας φαντασματος για να κληθω δωσω εξηγησεις . Ουτε μπορω να δω την περιπτωση σου, μεσα απο το πρισμα ενος ατομου που ειχε μια παρα-μετα-υπερ-φυσικη εμπειρια και που εισπραττει δυσπιστια στη συνεχεια, απλουστατα γιατι δεν ειμαι ενα τετοιο ατομο.

Εσυ ομως δηλωνεις οτι πιστευεις στην ορθοτητα και χρησιμοποιεις αποτελεσματικα την αστρολογια, για αυτο καλεισαι να δωσεις ορισμενες ερμηνειες βαση της πολυετους πειρας σου.

quote:
Mercury

Μου ζητάς να σου αιτιολογήσω την ύπαρξη του αστρολογικού φαινόμένου.Ζητάς την "χημική σύσταση" της αστρολογίας


Ουδεποτε ζητησα την αιτια του αστρολογικου φαινομενου. Αν υπηρχε προφανης αιτια, η αστρολογια θα ηταν επιστημη.

Ζητησα το συστημα αξιων πανω στο οποιο στηριζεσται η συγχρονη αστρολογια.
Συστημα αξιων και βασικες λειτουργικες αρχες εχει ακομα και η μαγεια των πρωτογονων, που δεν ηταν καν τελετουργικη.
Η Σημιτικη θρησκεια που βασιζοταν σε ενα καλα οργανωμενο αστρολογικο συστημα (η πρωτη ισως οργανωμενη αστρολογια) εχει ενα ωραιοτατο και ευφανταστο συστημα αξιων, αλλα πιστευω οτι απο τοτε θα εχει εκσυχρονιστει λιγο η αστολογια...

Ζητησα επισης την απαντηση, απο αστρολογικης σκοπιας, καποιων διαδικαστικων ερωτηματων που μου εχουν δημιουργηθει απο το λιγο που εχω ασχοληθει.

Οπως ειπα και παραπανω θα ηταν κουτο να διατυπωνω ερωτηματα, αν δεν εχω ουδεμια επαφη με το αντικειμενο.

Δεν λεω πως ειμαι γνωστης, ουτε πως ειμαι ιδιαιτερα φιλικα προσκυμενη.
Ομως ειμαι διαλλακτικη και διατεθειμενη να πειραματιστω για ενα μηνα, αφου λες πως ειναι ικανοποιητικο διαστημα. Μονο που δεν θα ηθελα ενα οποιοδηποτε "βιβλιο με τα βασικα", αλλα το βιβλιο που εσυ χρησιμοποιησες και ειδες αποτελεμα (αν ειναι να το κανουμε, να το κανουμε σωστα). Αν ειναι και στα αγγλικα , θα σου ημουν υποχρεη.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/01/2007, 23:55:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Κίρκη μάλλον με δουλεύεις...


Ok,ας τα πάρουμε από την αρχή.


Λες:

quote:
Ομως τα ερωτηματα που εθεσα ηταν 100% απο αστολογικης σκοπιας.


Ποιός σου είπε ότι αποσυνδέω την αστρολογία από την αστρονομία?????Αυτό το κάνουν οι αστρονόμοι,όχι εγώ....


Ρωτάς:

quote:
Εστω οτι δεχομαστε αυτη την "συνδεση". Ομως αυτο θα πρεπει να ισχυει για ολους τους αστερισμους. Γιατι για τον αστερισμο του Λεοντα και οχι πχ. τον αστεριμο του Ιππαριωνα? Ή της Ανδρομεδας (για την οποια εχουμε ακουσει και ποικιλα μεταφυσικα )

1. γιατι υπαρχει η επιλογη αυτων των αστερισμων, αφου με την υπερ-ενεργεια θα πρεπει ολοι οι αστερισμοι να επηρεαζουν τη γη εξισου.
Ειναι καθαρα τυπικη η επιλογη λοιπον?

quote:

Οι ερώτησεις σου περί της ξεχωριστότητας των 12 αστερισμών απαντήθηκαν από το κείμενο που παρέθεσα αλλά μάλλον δεν το διάβασες καλά.

Για να δούμε:

[quote] Οι αστερισμοί που βρίσκονται κατά μήκος της εκλειπτικής ονομάζονται Ζωδιακοί Αστερισμοί και είναι τα περίφημα «ζώδια». Πρέπει να τονίσουμε ότι σήμερα ορίζονται 88 συνολικά αστερισμοί, από τους οποίους οι 12 «τυχεροί» που βρίσκονται επί της εκλειπτικής, ονομάζονται ζωδιακοί.....Από αστρονομικής άποψης, οι αστερισμοί ορίζουν ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο μπορούμε να παρατηρήσουμε τον Ήλιο, τη Σελήνη και τους πλανήτες. Δεν θα δείτε π.χ. ποτέ τον Άρη στη Μεγάλη Άρκτο, γιατί αυτή δεν είναι ζωδιακός αστερισμός.



Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι η Μεγάλη Άρκτος,καθώς και οι υπόλοιποι 75 γνωστοί αστερισμοί, δεν είναι ζώδια (που για τους αστρολόγους σημαίνει ότι δεν επηρεάζουν καθόλου τη Γη και τους ανθρώπους) διότι κανένας πλανήτης δεν παρατηρείται "εντός" αυτών.
Αντιθέτως,οι 12 "τυχεροί" αστερισμοί εντός των οποίων κινούνται οι πλανήτες είναι ζώδια.

Επομένως καταλαβαίνεις ότι η Ενέργεια των αστερισμών που ανέφερα προβάλλεται στη Γη όχι από μόνη της αλλά μέσω του Ηλίου,της Σελήνης και των πλανητών.

Ο αστερισμός του Υδροχόου για παράδειγμα δεν θα είχε καμία επιρροή στη Γη εάν δεν κινούνταν οι πλανήτες "εντός" αυτού.

Και κάτι άλλο

Όταν λες "σύστημα αξιών" τι ακριβώς εννοείς?

[quote] Η Σημιτικη θρησκεια που βασιζοταν σε ενα καλα οργανωμενο αστρολογικο συστημα (η πρωτη ισως οργανωμενη αστρολογια) εχει ενα ωραιοτατο και ευφανταστο συστημα αξιων, αλλα πιστευω οτι απο τοτε θα εχει εκσυχρονιστει λιγο η αστολογια...


Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αυτό το ευφάνταστο σύστημα αξιών.Όποτε έχεις χρόνο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 00:19:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Άκυρο το προηγούμενο μήνυμα διότι τα έκανα μαντάρα....


Πάμε άλλη μία φορά

Κίρκη μάλλον με δουλεύεις...


Ok,ας τα πάρουμε από την αρχή.


Λες:

quote:
Ομως τα ερωτηματα που εθεσα ηταν 100% απο αστολογικης σκοπιας.


Ποιός σου είπε ότι αποσυνδέω την αστρολογία από την αστρονομία?????Αυτό το κάνουν οι αστρονόμοι,όχι εγώ....

Ρωτάς:

quote:
Εστω οτι δεχομαστε αυτη την "συνδεση". Ομως αυτο θα πρεπει να ισχυει για ολους τους αστερισμους. Γιατι για τον αστερισμο του Λεοντα και οχι πχ. τον αστεριμο του Ιππαριωνα? Ή της Ανδρομεδας (για την οποια εχουμε ακουσει και ποικιλα μεταφυσικα )

1. γιατι υπαρχει η επιλογη αυτων των αστερισμων, αφου με την υπερ-ενεργεια θα πρεπει ολοι οι αστερισμοι να επηρεαζουν τη γη εξισου.
Ειναι καθαρα τυπικη η επιλογη λοιπον?



Οι ερώτησεις σου περί της ξεχωριστότητας των 12 αστερισμών απαντήθηκαν από το κείμενο που παρέθεσα αλλά μάλλον δεν το διάβασες καλά.

Για να δούμε:

quote:
Οι αστερισμοί που βρίσκονται κατά μήκος της εκλειπτικής ονομάζονται Ζωδιακοί Αστερισμοί και είναι τα περίφημα «ζώδια». Πρέπει να τονίσουμε ότι σήμερα ορίζονται 88 συνολικά αστερισμοί, από τους οποίους οι 12 «τυχεροί» που βρίσκονται επί της εκλειπτικής, ονομάζονται ζωδιακοί.....Από αστρονομικής άποψης, οι αστερισμοί ορίζουν ένα πλαίσιο μέσα στο οποίο μπορούμε να παρατηρήσουμε τον Ήλιο, τη Σελήνη και τους πλανήτες. Δεν θα δείτε π.χ. ποτέ τον Άρη στη Μεγάλη Άρκτο, γιατί αυτή δεν είναι ζωδιακός αστερισμός.


Καταλαβαίνεις λοιπόν Κίρκη ότι η Μεγάλη Άρκτος,καθώς και οι υπόλοιποι 75 γνωστοί αστερισμοί, δεν είναι ζώδια (που για τους αστρολόγους σημαίνει ότι δεν επηρεάζουν καθόλου τη Γη και τους ανθρώπους) διότι κανένας πλανήτης δεν παρατηρείται "εντός" αυτών.
Αντιθέτως,οι 12 "τυχεροί" αστερισμοί εντός των οποίων κινούνται οι πλανήτες είναι ζώδια.

Επομένως καταλαβαίνεις ότι η Ενέργεια των αστερισμών που ανέφερα προβάλλεται στη Γη όχι από μόνη της αλλά μέσω του Ηλίου,της Σελήνης και των πλανητών.

Ο αστερισμός του Υδροχόου για παράδειγμα δεν θα είχε καμία επιρροή στη Γη εάν δεν κινούνταν οι πλανήτες "εντός" αυτού.

Και κάτι άλλο

Όταν λες "σύστημα αξιών" τι ακριβώς εννοείς?

quote:
Η Σημιτικη θρησκεια που βασιζοταν σε ενα καλα οργανωμενο αστρολογικο συστημα (η πρωτη ισως οργανωμενη αστρολογια) εχει ενα ωραιοτατο και ευφανταστο συστημα αξιων, αλλα πιστευω οτι απο τοτε θα εχει εκσυχρονιστει λιγο η αστολογια...

Θα με ενδιέφερε πολύ να μάθω αυτό το ευφάνταστο σύστημα αξιών.Όποτε έχεις χρόνο...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mercury
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Netherlands
781 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/01/2007, 04:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mercury  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αγαπητή Κίρκη στα τρία και μισό χρόνια που γράφω στο εσωτέρικα έχω ακούσει πολλές και διάφορες μομφές,είτε άμεσες, είτε έμμεσες με τη μορφή υπονοουμένων...Το ότι (με τον όποιο τρόπο) "υποβιβάζω την αστρολογία" ήταν το τελευταίο που περίμενα να ακούσω ωστόσο...Θα το χωνέψω και αυτό πάντως,δεν υπάρχει πρόβλημα.

Έχω την εντύπωση,ελπίζω λανθασμένη,ότι δεν διαβάζεις προσεκτικά.Ή τουλάχιστον δεν διαβάζεις προσεκτικά τα δικά μου μηνύματα.

Γράφεις και μάλιστα προσδίδοντας έμφαση μέσω της υπογράμμισης

quote:
Εσυ ομως δηλωνεις οτι πιστευεις στην ορθοτητα και χρησιμοποιεις αποτελεσματικα την αστρολογια, για αυτο καλεισαι να δωσεις ορισμενες ερμηνειες βαση της πολυετους πειρας σου.

αναφερόμενη προφανώς στα ερωτήματα του προηγούμενου μηνύματος σου

quote:

Αντιθετως επανερχονται πιο απαιτητικα τα ερωτηματα

1. γιατι υπαρχει η επιλογη αυτων των αστερισμων, αφου με την υπερ-ενεργεια θα πρεπει ολοι οι αστερισμοι να επηρεαζουν τη γη εξισου.
Ειναι καθαρα τυπικη η επιλογη λοιπον?

2. γιατι η αστρολογια βασιζεται στην εκλειπτικη τροχια του ηλιου; Αυτη η υπερ-ενεργεια θα πρεπει να υποθεσουμε οτι μεταδιδεται μεσω ευθυγραμμισεως ή κατι αναλογο?


Πρόσεξε τώρα ότι στο τελευταίο μήνυμα σου αναφέρεις

quote:

Ουδεποτε ζητησα την αιτια του αστρολογικου φαινομενου. Αν υπηρχε προφανης αιτια, η αστρολογια θα ηταν επιστημη.

Αυτό που προφανώς σου διαφεύγει σε αυτή την περίπτωση είναι ότι τα επιμέρους ερωτήματα που θέτεις είναι αδύνατοννα απαντηθούν με σαφήνεια και βεβαιότητα επειδή ακριβώς δεν μας είναι γνωστή η αιτία του "αστρολογικού φαινομένου".Χωρίς μια γενική,πέρα απο κάθε αμφιβολία και κοινώς αποδεκτή γενική θεωρία ικανή να αιτιολογήσει το "σύνολο των καταγεγραμμένων και συστηματοποιημένων παρατηρήσεων", που ονομάζουμε αστρολογία, απαντήσεις σε ειδικά ερωτήματα σαν αυτά που θέτεις μπορεί να είναι απο αμφιβόλλου χρησιμότητας μέχρι παραπλανητικές.Με απλά λόγια είναι σαν να ζητάς να σου ορίσουν το "πέναλντι" και το "οφσαιντ" πριν την εφευρεση του ποδοσφαίρου.

Στο προηγούμενο μήνυμα μου άλλωστε το δήλωσα ξεκάθαρα

quote:
Δεν γνωρίζω την αιτία αυτών που παρατηρώ.Κανείς δεν την γνωρίζει.Θεωρίες ασφαλώς υπάρχουν άφθονες.Αλλά είναι πιθανόν να είναι όλες λανθασμένες.

Στο αρχικό μου μήνυμα σε αυτό το τόπικ υιοθέτησα εξ ανάγκης την υλιστική σου προσέγγιση στο θέμα αστρολογίας για να σου υποδείξω ότι ακόμα και αν δεχτούμε ως αιτία του αστρολογικού φαινομένου κάποιου είδους αγνώστου μορφής "ακτινοβολιών" (ή "υπερενέργειας" όπως το ονομάζεις),ακόμα και σε αυτή την περίπτωση λοιπόν πρόβλημα "απόστασης" δεν υφίσταται. Γιατί? Γιατί απλά οι χαρακτηρισμοί "αστρονομικός","τεράστιος"κλπ οταν αναφέρονται σε έννοιες όπως "απόσταση" και "χρόνος" είναι τελείως υποκειμενικοί και σχετικοί μιας και η εννοιολογική τους υπόσταση εξαρτάται άμεσα απο το μέγεθος και τη θέση του παρατηρητή.Το δικό σου τραπέζι είναι η έρημος καλαχάρι για ένα μυρμηγκι,είναι ένα υποατομικό σωματίδιο για έναν υποθετικό "θεό".

Θεωρίες όπως είπα υπάρχουν πολλές.Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι εγώ ή κάποιος άλλος είμαστε υποχρεωμενοι να υιοθετήσουμε και να μπούμε στη λογική της οποιαδήποτε από αυτές,απλά και μόνο για να αποκτήσουμε την επίφαση σιγουριάς που προσφέρει μια αναποδεικτη και αμφίβολλη θεώρηση.Προσωπικά προτιμώ την ειλικρίνεια της αμφιβολίας και της αβεβαιότητας απο την αυταπάτη της σιγουριάς και της βεβαιότητας.

Για την περίπτωση τώρα που θέλεις να ενημερωθείς για τις θεωρίες που κυκλοφορούν στο χώρο της αστρολογικής κοινότητας (εκτός απο τις ακτινοβολίες και τις "υπερενέργειες"),μπορείς να διαβάσεις τα ακόλουθα


-Θεωρία περί της "αρμονίας των κοσμικών σφαιρών" απο Κέπλερ

http://cura.free.fr/docum/15kep-en.html


-Θεωρία περί "συγχρονικότητας" από τον Καρλ Γιουγκ

http://en.wikipedia.org/wiki/Synchronicity

(Θα ήταν καλό να διαβαζες και το βιβλίο του Γιουγκ "Συγχρονικότητα" το οποίο κυκλοφορεί και στα ελληνικά απο τις εκδόσεις "Ιάμβλιχος")


-Θεωρία περί astrological matrix από Patrice Guinard

http://cura.free.fr/artic-en.html#TH

(διάβασε τη διατριβή του με τίτλο "The Thesis")


Τώρα η ερώτηση σου σχετικά με το "συστημα αξιών" της αστρολογίας που ζητάς μου είναι τελείως ακατανόητη.Πες μου ποιο είναι το σύστημα αξιών της γεωλογίας πχ για να καταλάβω τι εννοείς.

Για τη σημιτική θρησκεία,τις μαγείες των πρωτόγονων που δεν ηταν τελετουργικές κλπ επίσης αναρρωτιεμαι τι σχέση εχουν με το θέμα μας.

Τελος πάντων...

Θα χρειαστείς ωποσδήποτε δύο βιβλία για να ξεκινήσεις την έρευνα σου.Το ένα είναι αυτο


Το οποίο περιέχει τις πλανητικές θέσεις,όψεις και ηλιοσεληνιακά φαινόμενα για το διάστημα 2000-2050.

http://www.astrocom.com/products/book.php?book_id=b106xh

Και το δεύτερο είναι αυτό

http://www.skylarkbooks.co.uk/Shop/media/Modern-Textbook-of-Astrology-Margaret-Hone.htm

Αυτό είναι και το βιβλίο που συνιστώ σε όλους όσους πρωτοέρχονται σε επαφή με την αστρολογία.

Το ίδιο βιβλίο υπάρχει και μεταφρασμένο στα ελληνικά απο τις εκδόσεις "Πύρινος Κόσμος".Στο βιβλιοπωλείο των ίδιων εκδόσεων (Ακαδημίας και Ιπποκρατους αν θυμαμαι καλα)υπάρχει και το πρωτο αν και ειναι πιθανο να το βρεις και αλλού.

Τα δύο βιβλία κοστίζουν γύρω στα 50 ευρώ.Σε περίπτωση που κρίνεις ότι η αστρολογία είναι απάτη και ότι "πέταξες τσαμπα τα λεφτά σου"φύλαξε την απόδειξη και θα σου δώσω το ακριβές αντίτιμο όταν κατέβω στην ελλάδα καπου μέσα στο Μαιο,αρκεί να μου τα παραδώσεις σε καλή κατάσταση.Ούτως ή άλλως θα τα έπαιρνα για να τα χαρίσω σε καποιο φίλο που ενδιαφέρεται.

Για διάφορα τεχνικά θέματα και απαντήσεις σε αμφισβητήσεις,απορίες κλπ μπορείς να ρίξεις μια ματιά στο τοπικ "Αστρολογία:επιστήμη ή απάτη" στο παρών φόρουμ.

Αστρολογικό πρόγραμμα δεν χρειάζεσαι αφού η ιστοσελίδα της Liz Greene

www.astro.com

παρέχει όλων των ειδών σύνταξης χαρτών εντελώς δωρεαν.Θα δώσω οδηγίες κάποια στιγμή για το πως μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις.

Αυτά προς το παρόν.

Καλημέρα.




"The most beautiful thing we can experience is the mysterious.
It is the source of all true art and all science.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Athanassia
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 02:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Athanassia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalimera se olous.
Eimai neo melos kai peritto na pw poso harika otan anakalipsa to site. Sorry gia ta greeklish.

Sxetika me ti stigmi tis gennisis mas pistevw oti den einai toso i epirroi twn astrwn sti zwi mas oso o symvolismos tous pou kathreytizei stoiheia tis prosopikotitas mas. An kanoume mia prospatheia na gnorisoume i na epanaferoume sti mnimi autous tous symvolismous/arhetypa den tha imastan se thesi na exigisoume kai monoi mas diafores katastaseis pou viwnoume? Na katalavoume kai tous allous giati leitourgoun etsi opws leitourgoun apenanti mas kai emeis se autous? Giati antimetwpizw panta kapoious sigkekrimenous asterismous sti zwi mou? Ti simvolizoun auta ta zwdia pou den to katanow i prepei na xeperasw? k.o.k
Nomizw einai lathos proseggisi na perimenoume na mas deixei o astrologikos hartis ena stantar plano zwis. To thema den einai i epanapausi alla i epagripnisi kai autognwsia gia tin prwsopiki mas exelixi. Oi epiroes twn planitwn den ekfrazontai sto atomo san xehoristo kommati einai sinifasmenes me tis epiroes pou dehtike apo tin oikogeneia, ton perigyro, tin koinwnia, ti thriskeia, ti hwra k.t.l.Ithela apla na ekfrasw ti gnwmi mou.

Tha ithela na kleisw me mia erotisi
Ehei akousei kaneis gia to deytero onoma tou asterismou tou skorpiou pou einai aetos? H istoria einai oti o skorpios panta prospathei na anipsothei na afisei pisw tou ti fisi tou erpetou pou sernetai sto hwma. To katafernei me to na karfothei me to kentri tou. Me ton mystik. thanato xanagienetai ws aetos (Horus, aigyptiakh theotita)symvolizei tin litrwmeni, eleutheri pleon psychi. An gnwrizei kapoios katigia auto to thema, me megali hara na ton akousw/diavasw!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 07:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Athanassia, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις μας!

Θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2007, 20:25:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι, γειά σας.
Είμαι και εγώ νέο μέλος, και θα ήθελα να απαντήσω στο ενδιαφέρον κείμενο που έγραψε η Athanassia.
Φίλη Athanassia, το ζώδιο του Σκορπιού είναι στενά συνδεδεμένο με το αρχετυπικό θέμα του ήρωα και του δράκου - ο Δράκος είναι μια οντότητα, σχετική με το Παγκόσμιο Ερπετό, και αντιπροσωπεύει τις δαιμονικές δυνάμεις του υποσυνείδητου. Η "πάλη με το δράκο" είναι ένα παγκόσμιο μοτίβο, αλλά ιδιαίτερα σχετικό με το Σκορπιό, που πρέπει πιό συχνά να αντιμετωπίσει σε μεγαλύτερο βάθος την "ερπετική" πλευρά της ενστικτώδους ζωής με την καταστροφική της δύναμη. Το μοτίβο αυτό το βρισκουμε σε πολλούς μύθους, όπως την μάχη του Ηρακλή με την Λερναία Υδρα, η την πάλη του Siegfried ε τον δράκο Fafner, στο "δακτυλιδι των Niebelungen".
Πιθανά όλοι μας ερχόμαστε αντιμέτωποι με το "δράκο" κάποια στιγμή της ζωής μας, αλλά για το σκορπιό ,αυτό είναι επαναλαμβανόμενη σύγκρουση στη ζωή του.

Αυτά προς το παρόν - δυστυχώς δεν έχω χρόνο αυτή την στιγμή να ολοκληρωσω το θέμα - θα επανέλθω σύντομα.

Καλό βράδυ σε όλους.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 22:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπέρα και από εμένα.Αθανασία και Zemphis καλωσήρθατε στη συζήτηση.


Φίλη Αθανασία δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα την τοποθέτησή σου.
Δέχεσαι την αστρολογία μόνο ως συμβολισμό και όχι ως κάτι το υπαρκτό?


Η δική μου άποψη είναι μάλλον διαφορετική.


Πιστεύω ότι τόσο οι ζωδιακοί αστερισμοί όσο και οι πλανήτες εκπέμπουν πανίσχυρη Ενέργεια(ή ακτινοβολία αν προτιμάς) η οποία διοχετεύεται πάνω απ'όλα στο Υποσυνείδητο των ανθρώπινων όντων.


Συμφωνώ 1000% με το μεγάλο Κέπλερ όταν έλεγε πως κάθε άνθρωπος τη στιγμή που γεννιέται υποβάλλεται σε μία εκπληκτική Εντύπωση η οποία καθορίζεται από τη θέση του Ήλιου,της Σελήνης,του Ωροσκόπου και των πλανητών τη συγκεκριμένη χρονική στιγμή.Αυτή η Εντύπωση που δέχεται η ανθρώπινη ψυχή,σύμφωνα πάντα με τον Κέπλερ,είναι τόσο πανίσχυρη που καθορίζει τα όντα μέχρι και τη στιγμή που πεθαίνουν.


Έχεις πάντως δίκιο ότι είναι λάθος να περιμένουμε από έναν αστρολογικό χάρτη να μας δειξει ένα στάνταρ πλάνο ζωής.

Αρκετοί από αυτούς που δεν πιστεύουν στην αστρολογία έχουν την αφέλεια να νομίζουν ότι η αστρολογία είναι αυτό ακριβώς το πράγμα,τέλειες προβλέψεις για τα πάντα.....

Ο Σκορπιός είναι ένα από τα 4 σταθερά ζώδια.


Όντως το έτερο σύμβολό του είναι ο Αιτός.


Όσα ανέφερες (πόνος-λύτρωση,καταστροφή-αναγέννηση) περιγράφουν πολύ σωστά την "εσωτερική" φύση του Σκορπιού.

Zemphis πολύ ενδιαφέρον το σχόλιό σου,περιμένουμε τη συνέχεια.

Συμπληρώνω μόνο ότι στην Οδύσσεια η επιρροή του Σκορπιού παρουσιάζεται στην 8η δοκιμασία του μυημένου ήρωα:το Νησί των Σειρήνων.

Ο ήρωας γνωρίζει πολύ καλά ότι είναι αδύνατον να αντισταθεί στο πανίσχυρο κάλεσμα των Σειρήνων και το οποίο ωθεί στις πλέον αυτοκαταστροφικές ενέργειες.Γι'αυτό το λόγο προνοεί και δένεται στο κατάρτι πριν φτάσει στο Νησί τους.Ακούει το ηδονιστικό τραγούδι και υφίσταται ένα πρωτόγνωρο μαρτύριο καθώς δε μπορεί να λυθεί από τα δεσμά που ο ίδιος έχει βάλει στον εαυτό του...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2007, 22:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητή Athanassia, για να συνεχίσουμε εδώ με το ερώτημα σου για τη σημασία του Αετού σαν σύμβολο του ζωδίου του Σκορπιού :

Αν και ο συμβολισμός προέρχεται απο τα βάθη του χρόνου, φαίνεται ότι πιθανόν ξεκίνησε απο το όραμα του προφήτη Εζεκιηλ, που αναφέρει:

"Και για τα πρόσωπα τους, αυτοί οι τέσσερεις είχαν το πρόσωπο του Ανθρώπου ( Υδροχόος),και το πρόσωπο του Λέοντα, στη δεξιά πλευρά, και αυτόι οι τέσσερεις είχαν το πρόσωπο ενος βοδιού ( Ταύρος), και είχαν το πρόσωπο ενός Αετού ( Σκορπιός)"
Είναι πιθανόν το όραμα του Εζεκιήλ να σπροερχόταν απο την Βαβυλωνιακή αστρολογία.

Επίσης , ο Αετός αναφέρεται και στην Αποκάλυψη του Ιωάννου - εκεί, στο 4ο κεφάλαιο , αναφέρεται :

" κσι το πρώτο όν ήταν σαν λιοντάρι, το δευτερο σαν βόδι, το τρίτο σαν άνθρωπος, το τέταρτο σαν ιπτάμενος αετός."

Στη χριστιανική παράδοση, οι τέσσερεις Ευαγγελιστές συνδέονται με τα τέσσερα ζώδια του σταθερού σταυρού, και απeικονιζονται σε πολλά σημεία, ως εξής:

O Mατθαίος είναι ο Υδροχόος, ο Μάρκος ο Λέων, ο Λουκάς ο ταύρος και ο Ιωάννης ο Αετός.
Τα τέσσερα ζώδια του σταθερού σταυρού , ε΄πισης εικονίζονται στην τελευταία κάρτα της μεγάλης Αρκάνα του Ταρό, τον Κόσμο. Ο Κόσμος συμβολίζει το τέλος του ταξιδιόυ, η της αποστολής του "Τρελλού", και η ερμηνεία της μπορεί να είναι η "ανταμοιβή".

Αλλά, ας επανέλθουμε στον Σκορπιό: συμβολίζεται, εκτός απο το ζώο σκορπιό, και απο το φίδι, τον αετό και το φοίνικα. Ο Σκορπιός συμβολίζει την κυκλική διαδικασία της αλλαγής, της σήψης, του θανάτου και της ανανέωσης. Οι εικόνε ςπου συνδέονται με το ζω΄διο αυτό είναι μέρος της παγκόσμιας εξελικτικής διαδικασίας. Τα διάφορα ζώα συμβολίζουν και απο μία διαφορετική φάση , η εξελικτικό επίπεδο, του ζωδίου.

Θα μπορέσουμε σε κάποια μεταγενέστερη στιγμή , να πούμε περισσότερες λεπτομέρειες για το κάθε επίπεδο του Σκορπιού.

Καλό βράδυ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2007, 14:41:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kost,

quote:
Συμπληρώνω μόνο ότι στην Οδύσσεια η επιρροή του Σκορπιού παρουσιάζεται στην 8η δοκιμασία του μυημένου ήρωα:το Νησί των Σειρήνων.

Ο ήρωας γνωρίζει πολύ καλά ότι είναι αδύνατον να αντισταθεί στο πανίσχυρο κάλεσμα των Σειρήνων και το οποίο ωθεί στις πλέον αυτοκαταστροφικές ενέργειες.Γι'αυτό το λόγο προνοεί και δένεται στο κατάρτι πριν φτάσει στο Νησί τους.Ακούει το ηδονιστικό τραγούδι και υφίσταται ένα πρωτόγνωρο μαρτύριο καθώς δε μπορεί να λυθεί από τα δεσμά που ο ίδιος έχει βάλει στον εαυτό του...


Θα με ενδιέφερε να βρώ περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την Οδύσσεια και το ταξίδι του ήρωα προς τον τελικό του στόχο - αναφέρεσαι στην 8η δοκιμασία - ποιές είναι οι αντιστοιχίες? Κατα τη γνώμη σου, έχουμε παρόμοιες αντιστοιχίες και στην Αργοναυτική εκστρατεία?

Ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2007, 19:01:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Φίλε Zemphis εάν πας στην κεντρική σελίδα του Esoterica και κλικάρεις στην κατηγορία "ΑΡΘΡΑ" θα βρεις μερικά πολύ σημαντικά κείμενα αστρολογικού περιεχομένου(είμαι λιγάκι άσχετος με υπολογιστές και δε μπορώ να παραθέσω τα links).

Για παράδειγμα,εκπληκτικό είναι το κείμενο "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΣΤΗΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ" (στην κατηγορία "Σύμβολα και Μύθοι") απ'όπου παρέθεσα τα περί των Σειρήνων.


Παρακάτω παραθέτω ένα μέρος του συγκεκριμένου άρθρου.Για να δούμε:


ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ
ΣΤΗΝ ΟΔΥΣΣΕΙΑ ΤΟΥ ΟΜΗΡΟΥ


Θα δούμε πολύ σύντομα παρακάτω τους σταθμούς-δοκιμασίες που πέρασε ο Οδυσσέας στο ταξίδι του προς την Ιθάκη και το βασικό συμβολισμό του καθενός. Ο Οδυσσέας είναι ένας ηλιακός ήρωας, όπως ο Θησέας ή ο Ηρακλής. Καθένα από τα εμπόδια που βρίσκει στο δρόμο του (θάλασσα-δοκιμασίες ζωής) συμβολίζει ένα σημείο του ζωδιακού με τα χαρακτηριστικά του. Κι αφού ο ήρωας έχει περάσει απ’ όλα τα σημεία του ζωδιακού κι έχει ολοκληρώσει το συμβολικό αριθμό 12, ταυτίζεται με τον ήλιο.


Θα δούμε παρακάτω πώς φαίνονται όλα αυτά στην Οδύσσεια.


Πρώτος σταθμός του Οδυσσέα φεύγοντας από την Τροία είναι η χώρα των Κικόνων, σε σχέση με το ζώδιο του Κριού. Εκεί ο Οδυσσέας μάχεται με τους κατοίκους και λεηλατεί τη χώρα, επηρεασμένος από τον Άρη, τον πλανήτη που κυβερνά το ζώδιο του Κριού. Αλλά και πολλοί σύντροφοι του Οδυσσέα, πολλά στοιχεία της προσωπικότητάς του πεθαίνουν εκεί.

Δεύτερος σταθμός είναι η χώρα των Λωτοφάγων. Όποιος έτρωγε λωτό σ’ αυτή τη χώρα, έπεφτε στη λήθη, στη λησμονιά, συμβολικά στη λησμονιά της αθάνατης ψυχής του και του στόχου του ανθρώπου, που στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η επιστροφή στην Ιθάκη. Μαγεύεται και πλανάται από τις απολαύσεις της γήινης ζωής. Τα χαρακτηριστικά της χώρας των Λωτοφάγων σχετίζονται με το ζώδιο του Ταύρου.

Τρίτος σταθμός του Οδυσσέα είναι η χώρα των Κυκλώπων, που σχετίζεται με το ζώδιο των Διδύμων και τα χαρακτηριστικά του πλανήτη Ερμή που διοικεί το ζώδιο αυτό. Ο Οδυσσέας χρησιμοποιεί δύο ονόματα (Κανένας-Οδυσσέας), δεν πάει με όλους τους συντρόφους του στη σπηλιά του Πολύφημου, αλλά χωρίζονται, κάποιοι μένουν στο λιμάνι και κάποιοι άλλοι πάνε μαζί του (χαρακτηριστικά των Διδύμων). Καταφέρνει να νικήσει τον Κύκλωπα Πολύφημο (σχέση με την τρίτη φυλή και το χαρακτηριστικό στοιχείο που είχε αναπτύξει, το αστρικό) με την πολυμηχανία του (Κάμα-Μάνας), που είναι στοιχείο ερμητικό. Μ’ αυτή την πράξη βέβαια θα κινήσει την οργή του Ποσειδώνα που θα τον καταδιώκει σε ολόκληρο το ταξίδι του. Ο Οδυσσέας εκεί αντιμετωπίζει και νικάει, παροδικά όμως, τα αστρικά πάθη που εκφράζονται μέσα από το γιο του Ποσειδώνα, αλλά δεν τα σκοτώνει, γι’ αυτό και θα τον κυνηγούν στη συνέχεια.

Τέταρτος σταθμός του Οδυσσέα είναι το νησί του Αιόλου, που σχετίζεται με τον Καρκίνο και τη Σελήνη που κυβερνά αυτό το ζώδιο. Ο Αίολος βοηθάει τον Οδυσσέα. Αλλά η επιπολαιότητα και η περιέργεια των συντρόφων του θα ανοίξουν τους ασκούς του Αιόλου και θα τους κάνουν να επιστρέψουν εκεί από όπου ξεκίνησαν. Εξάλλου, εκεί, στο νησί του Αιόλου, ο Αίολος χαρακτηρίζει τον Οδυσσέα μισητό στους θεούς. Αυτό σημαίνει και το ίδιο το όνομα του ήρωα, ο οποίος όμως μέσα από τον αγώνα του θα κερδίσει ξανά την εύνοια των θεών. Άλλωστε, σε ολόκληρη την Οδύσσεια γίνεται λόγος για το πόσο πολύ βασανίστηκε ο Οδυσσέας από τους θεούς.

Πέμπτος σταθμός η γη των Λαιστρυγόνων, που σχετίζεται με το ζώδιο του Λέοντα. Σ’ αυτή τη γη κυριαρχεί το πάθος και η βιαιότητα των Λαιστρυγόνων που καταστρέφουν τους συντρόφους του Οδυσσέα. Τώρα πια σώζεται μόνο το καράβι του Οδυσσέα με τους λίγους συντρόφους του και συνεχίζει την πορεία.


Εκτός σταθμός το νησί της Κίρκης, που σχετίζεται με το ζώδιο της Παρθένου και τα χαρακτηριστικά του πλανήτη Ερμή. Η Κίρκη μεταμορφώνει τους συντρόφους του Οδυσσέα σε χοίρους. Ο θεός Ερμής (πολυμηχανία) τον βοηθάει να ξεπεράσει αυτή τη δοκιμασία, δίνοντάς του ένα μαγικό βοτάνι που είχε μαύρη ρίζα και λευκό ανθό (σύνθεση αντιθέτων, επίσης ερμητικό στοιχείο). Η μεταμόρφωση των συντρόφων του Οδυσσέα σε χοίρους φανερώνει την επίδραση των γήινων απολαύσεων στον άνθρωπο, όπως είχαμε δει και στη χώρα των Λωτοφάγων. Παρατηρούμε εξάλλου ότι οι σύντροφοι του Οδυσσέα, αφού ξαναπαίρνουν την ανθρώπινη μορφή τους, μένουν στο νησί της Κίρκης απολαμβάνοντας τη ζωή εκεί.

Έβδομος σταθμός είναι η χώρα των Κιμμερίων, ο Άδης, που σχετίζεται με το ζώδιο του Ζυγού. Η κάθοδος στον Άδη είναι ένα συνηθισμένο μοτίβο στις περιπέτειες των ηλιακών ηρώων και συμβολίζει τη νίκη του θανάτου, τη μύηση. Εκεί ο Οδυσσέας μαθαίνει τα περασμένα και τα μελλούμενα, «ζυγίζει» το παρελθόν και το μέλλον κι έρχεται σε επαφή με τις σκιές των νεκρών, με το Κάμα-Λόκα, τον αστρικό κόσμο.


Όγδοος σταθμός οι Σειρήνες, που σχετίζονται με το Σκορπιό, αυτές που με το μαγευτικό τους τραγούδι παραπλανούν τους ταξιδιώτες. Γι’ αυτό ο Οδυσσέας δένεται στο κατάρτι και κλείνει τα αυτιά των συντρόφων του. Οι Σειρήνες συμβολίζουν την κριτική, την κολακεία αλλά και τη δυσμενή κριτική των άλλων, που ο άνθρωπος πρέπει να ξεπεράσει, για να φτάσει στην αλήθεια. Αυτό μας θυμίζει τη Φωνή της Σιγής που, για να ακουστεί, πρέπει ο άνθρωπος να σταματήσει να επηρεάζεται από τις κολακείες και τις απειλές.


Ένατος σταθμός η Σκύλα και η Χάρυβδη, που σχετίζονται με το ζώδιο του Τοξότη. Ο Οδυσσέας, για να σωθεί αυτός και οι σύντροφοί του, θα πρέπει να περάσουν σαν τόξο ανάμεσα στη Σκύλα και τη Χάρυβδη.

Δέκατος σταθμός το νησί του Ήλιου, που σχετίζεται με το ζώδιο του Αιγόκερω και την υλική ζωή. Οι σύντροφοι του Οδυσσέα για τρίτη φορά παρασύρονται από τους πειρασμούς της υλικής ζωής και πεθαίνουν όλοι. Ο Οδυσσέας μένει μόνος του, χωρίς συντρόφους, και ταξιδεύει.

Ενδέκατος σταθμός το νησί της Καλυψώς, στο οποίο πια ο ήρωας φτάνει μόνος του. Σχετίζεται με το ζώδιο του Υδροχόου. Ο ήρωας, εξαγνισμένος από το υγρό στοιχείο, φτάνει στη σπηλιά της Καλυψώς, η οποία σχετίζεται με το αστρικό. Παρόλο που ο ήρωας θα μπορούσε να παραμείνει εκεί και να γίνει αθάνατος, όπως του είχε υποσχεθεί η Καλυψώ, ο ίδιος θέλει να συνεχίσει το ταξίδι του και να φτάσει στον προορισμό του. Ξεπερνάει και αυτό τον πειρασμό για να φτάσει στη χώρα των Φαιάκων.

Δωδέκατος, λοιπόν, σταθμός είναι η χώρα των Φαιάκων, που σχετίζεται με τους Ιχθείς. Οι Φαίακες είναι ένας ναυτικός, ειρηνικός και φιλόξενος λαός και είναι απόγονοι του Ποσειδώνα. Αν προσέξουμε τα ονόματά τους, θα δούμε ότι σχετίζονται με τη θάλασσα. Πριν φτάσει στη χώρα των Φαιάκων, το συναντάει ο Ποσειδώνας μέσα στη θάλασσα και τον χτυπάει για τελευταία φορά. Οι Φαίακες φροντίζουν για την επιστροφή του Οδυσσέα στην Ιθάκη.


Ο Οδυσσέας φτάνει στην Ιθάκη. Στο λιμάνι συναντάται με την Αθηνά-Σοφία κάτω από μια ελιά που υπήρχε εκεί, στη ρίζα της οποίας είχαν αφήσει και οι Φαίακες τα δώρα που είχαν δώσει στον Οδυσσέα. Η Αθηνά συμβουλεύει τον Οδυσσέα να πάει μεταμφιεσμένος στην καλύβα του Εύμαιου. Αυτό το θέμα της μεταμφίεσης συναντάται συχνά στην Οδύσσεια. Εκεί, στην καλύβα του Εύμαιου, και αφού γίνεται η αναγνώριση Οδυσσέα-Τηλέμαχου, ο ήρωας προχωράει στον 13ο θα λέγαμε άθλο του, που είναι η μνηστηροφονία.

Σχετικά με αστρολογικούς συμβολισμούς της Αργοναυτικής εκστρατείας θα βρεις στην κατηγορία "Εσωτερισμός",στο άρθρο "Ο Αριθμός 12".


Ας παραθέσω καλύτερα το χωρίο:


Ιάσων


Κριός: Οι ετοιμασίες για την αργοναυτική εκστρατεία.
Ταύρος: Στο νησί της Λήμνου.
Δίδυμοι: Η περιπέτεια στη χερσόνησο Κύζικο.
Καρκίνος: Η άφιξη στη Μυσία.
Λέων: Στις ακτές της Βιθυνίας, η μάχη με τους Βεβρύκους.
Παρθένος: Η συνάντηση με το γέρο μάντη Φινέα.
Ζυγός: Ο μάντης Φινέας αποκαλύπτει στον Ιάσονα τους μελλοντικούς κινδύνους.
Σκορπιός: Η μάχη με τις Άρπυιες.
Τοξότης: Το πέρασμα από τις Συμπληγάδες πέτρες.
Αιγόκερως: Η συνάντηση με τις Στυμφαλίδες Όρνιθες.
Υδροχόος: Ο Ιάσων φθάνει στην Κολχίδα και μετά από τη μάχη με το δράκο της σπηλιάς παίρνει το Χρυσόμαλλο Δέρας.
Ιχθείς: Ο διαμελισμός του Άψυρτου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Asterion
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2007, 01:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Asterion  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα,
γνωρίζετε αν επιρρεάζουν μόνο τα ζώδια ή και οι υπόλοιποι αστερισμοί πχ Ωρίων,Μέγας Κυών,Πήγασσος κτλ;
Και αν ναί,τότε κατά την ημερομηνία σύλληψης,γέννησης ή καθ'όλη την κύηση;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zemphis
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2007, 00:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zemphis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kost,

ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

Παραθέτω εδώ το link για το πλήρες άρθρο που ανάφερες -www.esoterica.gr/articles/symbols/odyseas/odyses.htm+%CF%80%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%B7%2B%CF%88%CF%85%CF%87%CE%B7%2B%CE%BF%CE%B4%CF%85%CF%83%CF%83%CE%B5%CE%B1%CF%82&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr&lr=lang_el" target="_blank">http://216.239.59.104/search?q=cache:vYamiVMEgE8J:www.esoterica.gr/articles/symbols/odyseas/odyses.htm+%CF%80%CE%B7%CE%BD%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%80%CE%B7%2B%CF%88%CF%85%CF%87%CE%B7%2B%CE%BF%CE%B4%CF%85%CF%83%CF%83%CE%B5%CE%B1%CF%82&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr&lr=lang_el

Παραθέτω εδώ και ένα άλλο link που βρήκα, στα αγγλικά, με τίτλο
"The wanderings of Odysseus: An allegory of the soul" by Charles Ryan.

- Aυτό αναφέρεται στην αναζήτηση της ψυχής ( Πηνελόπης) απο τον ¨ηρωα ( Οδυσσέα), χωρίς όμως την αστρολογική συσχέτιση, όπως κάνει το πρώτο άρθρο.

www.theosophy-nw.org/theosnw/world/med/me-ryan.htm+penelope%2Bsoul%2Bhero%2Bodysseus&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr" target="_blank">http://216.239.59.104/search?q=cache:nI1nOhoukM4J:www.theosophy-nw.org/theosnw/world/med/me-ryan.htm+penelope%2Bsoul%2Bhero%2Bodysseus&hl=el&ct=clnk&cd=1&gl=gr

Ομολογώ ότι πρέπει να διαβάσω πού προσεκτικά το άρθρο που παράθεσες, με τις αντιστοιχίες των ζωδίων και τις δοκιμασίες του Οδυσσέα, για να καταλάβω πως αντιστοιχεί με τα 12 ζώδια - σε μερικές περιπτώσεις αυτό δεν είναι άμεσα εμφανές, όπως π.χ. Ο καρκίνος και το νησί του Αιόλου, η ο Ζυγός και ο Αδης.

Φίλε Asterion,

[quote] [Καλησπέρα,
γνωρίζετε αν επιρρεάζουν μόνο τα ζώδια ή και οι υπόλοιποι αστερισμοί πχ Ωρίων,Μέγας Κυών,Πήγασσος κτλ;
Και αν ναί,τότε κατά την ημερομηνία σύλληψης,γέννησης ή καθ'όλη την κύηση;
/quote]

Η κλασσική αστρολογία, όπως έχει αναφερθεί και παραπάνω σε αυτή τη συζήτηση, αφορά τα 12 γνωστά ζώδια, γιατι απο αυτά περνά η εκλειπτική του Ηλιου, και όχι απο άλλους αστερισμούς, όπως αυτοί που ανάφερες. Αφορά την στιγμή της ΓΕΝΝΗΣΗΣ ( αν και υπάρχουν κάποιες εξειδικευμένες αστρολογικές μέθοδοι, όπως οι Reverse progressions, αν δεν κάνω λάθος, που " προβλέπουν στο παρελθόν", δηλαδή βλέπουν καταστάσεις που μπορεί να επικρατούσαν κατα τη διάρκεια της κύησης, αλλα΄δυστυχώς δεν γνωρίζω λεπτομέρειες - είναι πολύ εξειδικευμένο θέμα . Αν κάποιος ξέρει, θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SoSaT
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
106 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 00:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SoSaT  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω ασχοληθεί με θέματα αστρολογίας και εξακολουθώ να μην παίρνω σοβαρά τις αστρολογικές προβλέψεις. Παρόλα αυτά πιστεύω ότι η στιγμή της γέννησης του καθενός ξεχωριστά επηρρεάζεται από τη θέση των πλανητών τη συγκεκριμένη στιγμή. Ένα πάρα πολύ καλό παράδειγμα δίνεται στη ταινία What the #$@! do we know(τη συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον δεν την έχει δει). Αναφέρεται λοιπόν στη ταινία το φαινόμενο της παλίροιας και της άμπωτης δηλαδή του επηρρεασμού των υδάτων από τις φάσεις της Σελήνης. Αν αναλογιστούμε ότι το ανθρώπινο σώμα αποτελείται από νερό σε ποσοστό 50% φανταστείτε πόσο επηρρεάζεται η ζωή μας απο τη κίνηση των ουράνιων σωμάτων. Στη ταινία βέβαια αναλύεται ακόμα περισσότερο η συμπεριφορά του νερού σε σχέση με όλα τα εξωτερικά ερεθίσματα. Συμβουλή μου... δείτε τη ταινιά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1796875
Maintained by Digital Alchemy