ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/01/2007, 21:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Πρέπει να καταλάβουμε ότι ο άνθρωπος αποτελείται απο δύο μέρη.από την ουσία και την προσωπικότητα.

"Η ουσία μέσα στον άνθρωπο είναι αυτό που είναι δικό του.Η προσωπικότητα μέσα στον άνθρωπο είναι αυτό που δεν είναι δικό του.Δεν είναι δικό του σημαίνει αυτό που έχει έρθει από έξω,αυτό που έχει μάθει,ή αυτό που αντικατοπτρίζει όλα τα ίχνη των εξωτερικών εντυπώσεων που έμειναν στην μνήμη και στις αισθήσεις μας,όλες τις λέξεις και τις κινήσεις που έχει μάθει,όλα τα συναισθήματα που δημιουργήθηκαν μιμητικά-όλα αυτά αποτελούν την προσωπικότητα".

Αυτά έλεγε ο Γεώργιος Γκουρτζίεφ γύρω στο 1915 πρσπαθώντας να αποκαταστήσει την αλήθεια και να αναταράξει τα νερά της συμβατικής γνώσης.

Και πόσο δίκιο είχε αγαπητοί μου..Όλο μας το οικοδόμημα που λέγεται προσωπικότητα και την υπερυψώνουμε με καμάρι,κάθε ίχνος ψευτοδιανοουμενίστικου ύφους που μπορεί να έχουμε μερικοί,όντας
ικανοποιημένοι και περήφανοι για τις γνώσεις μας και τις λεκτικές μας ικανότητες,είναι ένα απλό κατασκεύασμα.

Μια απλή μιμητική διαδικασία που μάθαμε από μικρή να χειριζόμαστε άψογα μέσω της εκπαίδευσης,μέσω των κοινωνικών μας συναναστροφών και που μας κάνει να χτίζουμε ένα "καλούπι" ΄πανω στο οποίο νοιώθουμε υποχρεωμένοι να κινηθούμε.

Για σκεφτείτε αγαπητοί μου πόσες φορές δεν βρεθήκατε σε μια παρέα αρχίζοντας να μιλάτε ώρες πάνω σε κάποιο θέμα είτε πολιτικό είτε θρησκευτικό ή οτιδήποτε άλλο,μιλώντας μάλιστα με στόμφο και χάρη προσπαθώντας να πείσετε τον συνομιλητή σας για την εγκυρότητα των επιχειρημάτων σας,για να πείσετε κάποιους και τον εαυτό σας ότι ανήκετε σε συγκεκριμένη ομάδα,ότι έχετε συγκεκριμένες αντιλήψεις αλώβητες και που σας εκφράζουν απόλυτα?

Και ρωτώ εγώ.Πόσες από αυτές τις φορές που μιλάτε,δεν νοιώθετε βαθειά μέσα σας πως δεν σας εκφράζουν πραγματικά?πως τα είπατε είτε για να εντυπωσιάσετε,είτε επειδή απλά νοιώθετε την ανάγκη να ανήκετε κάπου?

Αυτό που αμφιβάλλει μέσας σας δεν είναι τίποτε άλλο από την ουσία σας.Η ουσία του κάθε ανθρώπου εκδηλώνεται στα ένστικτά μας και στα πιο απλά συναισθήματά μας.Με λίγα λόγια η ουσία είναι αυτό που πραγματικά είμαστε,ότι είναι αναλλοίωτο μέσα μας και το κουβαλάμε από τα γεννοφάσκια μας.Η προσωπικότητα είναι εντελώς εξωγενής παράγοντας κάτι εύπλαστο,κάτι που χτίστηκε τεχνητά πάνω στην ουσία μας και δεν την αφήνει να αναπτυχθεί όπως θα έπρεπε.

Σε καμία περίπτωση βέβαια ο Γκουρτζίεφ δεν έλεγε να εξαλείψουμε την προσωπικότητα μας γιατί έτσι δεν μπορούμε να αρχίσουμε καμία πνευματική εργασία.Αυτό που πρέπει να γίνει είναι να αναπτυχθούν ουσία και προσωπικότητα ταυτόχρονα.

Αυτά μέχρι στιγμής και θα επανέλθω σύντομα για να αναλύσω ακόμη περισσότερο τα παραπάνω.

Η ζωή είναι πραγματική μόνο όταν "είμαι"

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 15:04:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Πρέπει να καταλάβουμε ότι ο άνθρωπος αποτελείται απο δύο μέρη.από την ουσία και την προσωπικότητα.
"Η ουσία μέσα στον άνθρωπο είναι αυτό που είναι δικό του.Η προσωπικότητα μέσα στον άνθρωπο είναι αυτό που δεν είναι δικό του.Δεν είναι δικό του σημαίνει αυτό που έχει έρθει από έξω,αυτό που έχει μάθει,ή αυτό που αντικατοπτρίζει όλα τα ίχνη των εξωτερικών εντυπώσεων που έμειναν στην μνήμη και στις αισθήσεις μας,όλες τις λέξεις και τις κινήσεις που έχει μάθει,όλα τα συναισθήματα που δημιουργήθηκαν μιμητικά-όλα αυτά αποτελούν την προσωπικότητα".
Αυτά έλεγε ο Γεώργιος Γκουρτζίεφ γύρω στο 1915 πρσπαθώντας να αποκαταστήσει την αλήθεια και να αναταράξει τα νερά της συμβατικής γνώσης
Και πόσο δίκιο είχε αγαπητοί μου..Όλο μας το οικοδόμημα που λέγεται προσωπικότητα και την υπερυψώνουμε με καμάρι,κάθε ίχνος ψευτοδιανοουμενίστικου ύφους που μπορεί να έχουμε μερικοί,όντας
ικανοποιημένοι και περήφανοι για τις γνώσεις μας και τις λεκτικές μας ικανότητες,είναι ένα απλό κατασκεύασμα.


«Όσον αφορά τη σύσταση του ανθρώπου ως ον, ο εσωτερισμός αναφέρει ότι ο άνθρωπος αποτελείται από δυο βασικά στοιχεία: το πνεύμα και την προσωπικότητα. Μέσα στον κύκλο των μετενσαρκώσεων, αυτό που παραμένει αναλλοίωτο, άφθαρτο, διηνεκές είναι το πνεύμα, το οποίο ενσαρκώνεται κάθε φορά σε ένα φθαρτό σώμα και με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά που αποτελούν την προσωπικότητα κάθε ατόμου.
Από την άλλη, το πνεύμα είναι αυτό που μετέχει της θείας ουσίας, είναι το θείο μέρος στον άνθρωπο και ακριβώς γι’ αυτό αποτελεί τη γέφυρα που ενώνει τον άνθρωπο με το θεό.
Όσο για το αθάνατο μέρος της ψυχής, σύμφωνα με το μεγάλο φιλόσοφο ονομάζεται λογιστικό. Για να υπάρχει αρμονία και δικαιοσύνη στον άνθρωπο, πρέπει αυτό το αθάνατο μέρος να ελέγχει και να κυβερνά όλα τα υπόλοιπα. Σύμφωνα με τον εσωτερισμό, για να εξελίσσεται ο άνθρωπος και να βελτιώνεται συνεχώς οφείλει να δρα και να ζει στηριζόμενος στο πνευματικό μέρος του και ελέγχοντας την προσωπικότητα .»

Σχετικά με τον Γεώργιο Γεωργιάδη , γνωστό ως Γκουρτζίεφ πρέπει να ομολογήσω ότι γνωρίζω λίγα , και αυτά από τα βιβλία ενός μαθητή του , του John Bennett . Οπότε ο λόγος που παραθέτω τα παραπάνω στοιχεία , είναι για να δούμε τις διαφορές και ομοιότητες που υπάρχουν στην αρχαία φιλοσοφία « βλέπε Πλάτωνα» και να μπορέσουμε να καταλάβουμε και να καταλάβω , τα πιστεύω αυτού του Δάσκαλου για πολλούς , Γκουρτζίεφ .Φίλε /η shankara θα ήθελα κατά πρώτον να μου δώσεις να καταλάβω τη εννοείς ,όταν λες ότι η - Η προσωπικότητα μέσα στον άνθρωπο είναι αυτό που δεν είναι δικό του.Δεν είναι δικό του σημαίνει αυτό που έχει έρθει από έξω,αυτό που έχει μάθει – δηλαδή η προσωπικότητα δεν είναι κάτι που χτίζετε από τον ίδιο τον άνθρωπο , μέσα από τις εμπειρίες του , μέσα τις συνεχόμενες προσπάθειες αυτογνωσίας και τελειοποιήσεις του Εγώ του. Μετά στο ότι αναφέρεις : Για σκεφτείτε αγαπητοί μου πόσες φορές δεν βρεθήκατε σε μια παρέα αρχίζοντας να μιλάτε ώρες πάνω σε κάποιο θέμα είτε πολιτικό είτε θρησκευτικό ή οτιδήποτε άλλο,μιλώντας μάλιστα με στόμφο και χάρη προσπαθώντας να πείσετε τον συνομιλητή σας για την εγκυρότητα των επιχειρημάτων σας,για να πείσετε κάποιους και τον εαυτό σας ότι ανήκετε σε συγκεκριμένη ομάδα,ότι έχετε συγκεκριμένες αντιλήψεις αλώβητες και που σας εκφράζουν απόλυτα?
Και ρωτώ εγώ.Πόσες από αυτές τις φορές που μιλάτε,δεν νοιώθετε βαθειά μέσα σας πως δεν σας εκφράζουν πραγματικά?πως τα είπατε είτε για να εντυπωσιάσετε,είτε επειδή απλά νοιώθετε την ανάγκη να ανήκετε κάπου?

Πόσες φορές έχουμε έρθει αντιμέτωποι με την άγνοια μας ,ανακαλύπτοντας κάτι καινούργιο , και πόσες φορές σε αυτό που ανακαλύπτουμε μας γεννιούνται νέα ερωτήματα ,βλέποντας πόσο μικροί είμαστε σε αυτόν τον κόσμο , και πόσο μας βαραίνει αυτοί η τεράστια άγνοια των πραγμάτων που μας περιτριγυρίζει . Σε οποιοδήποτε θέμα και αν καταπιαστείς θα νιώσεις μια γοητεία , αλλά και το πόσο λίγο χρόνο έχουμε για να τα γνωρίσουμε όλα Δηλαδή , για όποιο θέμα και αν καταπιαστείς με μια παρέα σου αν δεν το έχεις αγαπήσεις πραγματικά , οι απαντήσεις στα ερωτήματα τους θα είναι άδεια μισόλογα χωρίς νόημα .

Και κάτι που πιστεύω ότι εκφράζει τους περισσότερους σε αυτό το Φόρουμ , είναι ότι όταν κάτι που λέμε δεν το πιστεύουμε οι ίδιοι , δεν υπάρχει η περιπτώσει να μας πιστέψουν και αυτοί που μας ακούνε . Γιατί πολύ λογικά , αλλιώς θα στο θέσει κάποιος που ζει για αυτό η έχει ταυτιστεί πλήρες με αυτό το συναίσθημα , και αλλιώς κάποιος που απλά θέλει να βγει από μια , ( οποιαδήποτε ανασφάλεια ) και απλά μιλάει με πέτρινα λόγια που δεν τα καταλαβαίνει κανένας .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2007, 23:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε /η shankara θα ήθελα κατά πρώτον να μου δώσεις να καταλάβω τη εννοείς ,όταν λες ότι η - Η προσωπικότητα μέσα στον άνθρωπο είναι αυτό που δεν είναι δικό του.Δεν είναι δικό του σημαίνει αυτό που έχει έρθει από έξω,αυτό που έχει μάθει – δηλαδή η προσωπικότητα δεν είναι κάτι που χτίζετε από τον ίδιο τον άνθρωπο , μέσα από τις εμπειρίες του , μέσα τις συνεχόμενες προσπάθειες αυτογνωσίας και τελειοποιήσεις του Εγώ του.

Πρώτα απ'όλα να σου πω ότι είμαι Ο shankara..

Όχι,δεν εννοώ αυτό σε καμία περίπτωση.Η προσωπικότητα του ανθρώπου χτίζεται μεν από τον ίδιο,αλλά υπαίτιοι για την διαμόρφωσή του είναι εξωγενείς παράγοντες.


quote:
Πόσες φορές έχουμε έρθει αντιμέτωποι με την άγνοια μας ,ανακαλύπτοντας κάτι καινούργιο , και πόσες φορές σε αυτό που ανακαλύπτουμε μας γεννιούνται νέα ερωτήματα ,βλέποντας πόσο μικροί είμαστε σε αυτόν τον κόσμο , και πόσο μας βαραίνει αυτοί η τεράστια άγνοια των πραγμάτων που μας περιτριγυρίζει . Σε οποιοδήποτε θέμα και αν καταπιαστείς θα νιώσεις μια γοητεία , αλλά και το πόσο λίγο χρόνο έχουμε για να τα γνωρίσουμε όλα Δηλαδή , για όποιο θέμα και αν καταπιαστείς με μια παρέα σου αν δεν το έχεις αγαπήσεις πραγματικά , οι απαντήσεις στα ερωτήματα τους θα είναι άδεια μισόλογα χωρίς νόημα .

Σωστά όλα αυτά φίλτατε αλλά το νόημα των απόψεων του γκουρτζίεφ είναι συγκεκριμένο και ξεκάθαρο.Η προσωπικότητα,που έχουμε σαν οδηγό για να μιλάμε για όλα αυτά τα θέματα αν με κάποιον τρόπο την διαχωρίζαμε από την ουσία μας θα βλέπαμε προς έκπληξή μας δύο τελείως διαφορετικά όντα να μιλάνε για εντελώς διαφορετικά θέματα,να έχουν τελείως διαφορετικές ιδέες,ιδανικά κλπ κλπ..αν καταφέρναμε να αφαιρέσουμε τελείως την προσωπικότητά μας τότε πράγματα που πριν μας ενθουσίαζαν(επιθυμίες,γούστα,πεποιθήσεις)τώρα μπορεί να μας φαίνονται ανούσια και αδιάφορα.

quote:
Σχετικά με τον Γεώργιο Γεωργιάδη , γνωστό ως Γκουρτζίεφ πρέπει να ομολογήσω ότι γνωρίζω λίγα , και αυτά από τα βιβλία ενός μαθητή του , του John Bennett

Με αυτό μου δίνεις αφορμή να παρουσιάσω αυτή την βδομάδα ένα νέο θέμα με τις κεντρικές ιδέες και απόψεις του Γκουρτζίεφ γιατί υποψιάζομαι πως ήταν λάθος μου να κάνω θέμα απομωνόνοντας κάποιες θέσεις του φιλοσόφου χωρίς να ακολουθήσουν την φυσική αλληλουχία και σειρά που θα έπρεπε έχοντας ένα συγκεντρωτικό πλάνο.

Η ζωή είναι πραγματική μόνο όταν "είμαι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 10:24:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με αυτό μου δίνεις αφορμή να παρουσιάσω αυτή την βδομάδα ένα νέο θέμα με τις κεντρικές ιδέες και απόψεις του Γκουρτζίεφ γιατί υποψιάζομαι πως ήταν λάθος μου να κάνω θέμα απομωνόνοντας κάποιες θέσεις του φιλοσόφου χωρίς να ακολουθήσουν την φυσική αλληλουχία και σειρά που θα έπρεπε έχοντας ένα συγκεντρωτικό πλάνο.

Συμφωνώ shankara σε μια παρουσίαση στις απόψεις του Γκουρτζίεφ , γιατί έχει πράγματι ενδιαφέρων . Οπότε αναμένω να λύσω τις απορίες μου που είναι αρκετές , μετά την ανάλυση για το έργο του , και συγχρόνως ψάχνοντας και εγώ στοιχεία μέσα από το internet .

Αναμένω με πολύ ενδιαφέρων.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 10:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ shankara, πολύ ενδιαφέρον το θέμα!

Πολλοί άνθρωποι ίσως αρνηθούν την ύπαρξη της ουσίας, του πνεύματος κι αποδεχθούν μόνο την προσωπικότητα.
Κι όμως, κάτι άλλο πρέπει να υπάρχει.

Αν κοιτάξουμε την προσωπικότητα μας θα δούμε οτι στο μεγαλύτερο της βαθμό δεν είναι τίποτα άλλο από την συνισταμένη των εισροών από το περιβάλλον μας κι η οποία έχει υποστεί την κατάλληλη επεξεργασία από εμάς για να μορφοποιηθεί όπως αυτή είναι.
Από την στιγμή που θα αρχίσουμε να θυμόμαστε τον εαυτό μας μέχρι την στιγμή που κλείνουμε τα μάτια μας η προσωπικότητα μας εμπλουτίζεται, επηρεάζεται κι αναδιαμορφώνεται.

Παρόλα αυτά το πνεύμα μας, η έκφανση της ανώτερης ουσίας που κουβαλούμε μέσα μας, είναι κάτι το οποίο είναι δικό μας.
Πολλές φορές αυτά τα 2 "συστατικά" μας έρχονται σε σύγκρουση μεταξύ τους με την προσωπικότητα να κυριαρχεί και το πνεύμα να υποχωρεί και να κρύβεται.

quote:
Για σκεφτείτε αγαπητοί μου πόσες φορές δεν βρεθήκατε σε μια παρέα αρχίζοντας να μιλάτε ώρες πάνω σε κάποιο θέμα είτε πολιτικό είτε θρησκευτικό ή οτιδήποτε άλλο,μιλώντας μάλιστα με στόμφο και χάρη προσπαθώντας να πείσετε τον συνομιλητή σας για την εγκυρότητα των επιχειρημάτων σας,για να πείσετε κάποιους και τον εαυτό σας ότι ανήκετε σε συγκεκριμένη ομάδα,ότι έχετε συγκεκριμένες αντιλήψεις αλώβητες και που σας εκφράζουν απόλυτα?

Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα νομίζω του πως καταπνίγουμε το πνεύμα μας.
Απλά προβάλλουμε την προσωπικότητα μας...

quote:
Με αυτό μου δίνεις αφορμή να παρουσιάσω αυτή την βδομάδα ένα νέο θέμα με τις κεντρικές ιδέες και απόψεις του Γκουρτζίεφ

Sounds interesting...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 12:50:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Θα ήθελα να εκφράσω μερικές ιδέες και ερωτήματα, σχετικά με το θέμα.

Έστω ότι:
Όταν ο άνθρωπος είναι ακόμη ένα "μωράκι", λειτουργεί πρώτα απ΄όλα
με τα ένστικτά του, που είναι φυσικοί μηχανισμοί. Με τα πρώτα χρόνια,
αναπτύσσονται συνήθειες, που αφορούν το σώμα, ή την ψυχολογία του,
και που κατά κύριο λόγο δημιουργούνται από περιβαλλοντικές επιρροές
και σταδιακά το σύστημα των συνηθειών αυτών σχηματίζει ένα είδος
"χαρακτήρα" στο παιδί. Μετά, έρχεται ο νους, η σκέψη, ώστε να
προσαρμόσει περαιτέρω το παιδί στο περιβάλλον του. Η σκέψη
μετασχηματίζει τις συνήθειες και τις συμπεριφορές, που έχουν εως
τώρα υιοθετηθεί σε μια μεθοδολογία. Είναι το εργαλείο μέ το οποίο
ο άνθρωπος βγαίνει από την κατάσταση "αυτόματου πιλότου", στην
οποία βρισκόταν και μπαίνει στην κατάσταση του αυτοελέγχου και
αυτοπροσδιορισμού.

Τότε, συμβαίνει κάτι πραγματικά εκπληκτικό: Ο άνθρωπος αποκτά
αυτοσυνείδηση, καταλαβαίνει ότι έχει ένα Εγώ, μια ταυτότητα και
ότι αυτό τον διαχωρίζει από το περιβάλλον του, από τους άλλους
ανθρώπους. Το Εγώ του, καλείται στη συνέχεια να το υπερασπίσει
και να το αυτοδημιουργήσει με την προσωπικότητα, ως μεθοδολογία.


Η κατάσταση αυτή μπορεί να περιγραφεί ως εξείς:
Από το "είμαι" μεταβαίνω στο "είμαι για να", δηλαδή από την
αυθόρμητη ύπαρξη, το άτομο μεταβαίνει σε μια ύπαρξη με νόημα
και σκοπό. Οι πράξεις του πλέον αποκτούν τελεολογικό χαρακτήρα
και συγκεκριμένη κατεύθυνση, που υπερβαίνει τα βασικά ένστικτα.

Μέσα από την προσωπικότητα, το άτομο προσπαθεί να φτάσει το
σκοπό του. Ο σκοπός αυτός, μπορεί να είναι η ουσία του ανθρώπου;

Πού είναι η ουσία; Ποιά είναι η ταυτότητά της;
Είναι η ουσία κάτι, που χάνουμε κατά την ανάπτυξή μας, ακολουθώντας
μια διαδικασία προσαρμογής; Είναι αυτό, το οποίο αναζητούμε μέσα
από τη ζωή, το τέλος, το νόημα, ο σκοπός, που χάσαμε και θέλουμε
να ξαναβρούμε; Η "βρεφική" κατάσταση μέσα στη οποία είμασταν απλά,
χωρίς να είμαστε για να;
Ή όχι;
Είναι η ουσία κάτι, που σταδιακά αναπτύσσεται μέσα μας, κάτι που
δεν είχαμε, δε γνωρίζαμε σαν βρέφη και καλούμαστε να ανακαλύψουμε
μέσα στη ζωή μας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2007, 22:11:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όλες τα θέματα που τέθηκαν.

αγαπητέ Dying_Incubus λες

quote:
Αν κοιτάξουμε την προσωπικότητα μας θα δούμε οτι στο μεγαλύτερο της βαθμό δεν είναι τίποτα άλλο από την συνισταμένη των εισροών από το περιβάλλον μας κι η οποία έχει υποστεί την κατάλληλη επεξεργασία από εμάς για να μορφοποιηθεί όπως αυτή είναι.
Από την στιγμή που θα αρχίσουμε να θυμόμαστε τον εαυτό μας μέχρι την στιγμή που κλείνουμε τα μάτια μας η προσωπικότητα μας εμπλουτίζεται, επηρεάζεται κι αναδιαμορφώνεται.

πολύ σωστά τα λεγόμενά σου και προσεγγίζουν και την άποψη του Γκουρτζίεφ.

quote:
Παρόλα αυτά το πνεύμα μας, η έκφανση της ανώτερης ουσίας που κουβαλούμε μέσα μας, είναι κάτι το οποίο είναι δικό μας.
Πολλές φορές αυτά τα 2 "συστατικά" μας έρχονται σε σύγκρουση μεταξύ τους με την προσωπικότητα να κυριαρχεί και το πνεύμα να υποχωρεί και να κρύβεται.

πάλι μιλάς πολύ σωστά φίλε μου.τα 2 συστατικά μας έρχονται σε σύγκρουση και η προσωπικότητα καταφέρνει τελικά να υπερνικήσει την ουσία μας αφήνοντας την σε δεύτερη μοίρα,ανεπτυγμένη στο ελάχιστο..

αγαπητέ φίλε μου έχεις διαβάσει κάτι από τον Έλληνα φιλόσοφο?βλέπω ότι τουλάχιστον στο συγκεκριμένο θέμα μιλάς "Γκουρτζιεφικά" και αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα.


Πάμε στη αγαπητή Λίλιθ η οποία λέει.

quote:
Όταν ο άνθρωπος είναι ακόμη ένα "μωράκι", λειτουργεί πρώτα απ΄όλα
με τα ένστικτά του, που είναι φυσικοί μηχανισμοί. Με τα πρώτα χρόνια,
αναπτύσσονται συνήθειες, που αφορούν το σώμα, ή την ψυχολογία του,
και που κατά κύριο λόγο δημιουργούνται από περιβαλλοντικές επιρροές
και σταδιακά το σύστημα των συνηθειών αυτών σχηματίζει ένα είδος
"χαρακτήρα" στο παιδί. Μετά, έρχεται ο νους, η σκέψη, ώστε να
προσαρμόσει περαιτέρω το παιδί στο περιβάλλον του. Η σκέψη
μετασχηματίζει τις συνήθειες και τις συμπεριφορές, που έχουν εως
τώρα υιοθετηθεί σε μια μεθοδολογία. Είναι το εργαλείο μέ το οποίο
ο άνθρωπος βγαίνει από την κατάσταση "αυτόματου πιλότου", στην
οποία βρισκόταν και μπαίνει στην κατάσταση του αυτοελέγχου και
αυτοπροσδιορισμού.

αυτό που αναφέρεις ότι δηλαδή αναπτύσσει συνήθειες από περιβαλλοντικές συνθήκες,είναι ακριβώς η φύση της προσωπικότητας που ανέφερα όταν άνοιξα το θέμα.αυτά τα οποία αναφέρεις μετά με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο


quote:
Μέσα από την προσωπικότητα, το άτομο προσπαθεί να φτάσει το
σκοπό του. Ο σκοπός αυτός, μπορεί να είναι η ουσία του ανθρώπου;

όχι δεν είναι σκοπός η ουσία του ανθρώπου.αυτό που πρέπει να κάνουμε για να αρχίσει μία εργασία πάνω στον εαυτό μας είναι μία ίση ανάπτυξη προσωπικότητας και ουσίας.Τώρα,που αποσκοπεί η εργασία πάνω στον εαυτό μας -και που είναι ο πραγματικός σκοπός μας- θα το αναπτύξω πάρα πολύ αναλύτικα στο θέμα που θα ανοίξω αυτές τις μέρες.οπότε λίγο υπομονή.


quote:
Πού είναι η ουσία; Ποιά είναι η ταυτότητά της;
Είναι η ουσία κάτι, που χάνουμε κατά την ανάπτυξή μας, ακολουθώντας
μια διαδικασία προσαρμογής; Είναι αυτό, το οποίο αναζητούμε μέσα
από τη ζωή, το τέλος, το νόημα, ο σκοπός, που χάσαμε και θέλουμε
να ξαναβρούμε; Η "βρεφική" κατάσταση μέσα στη οποία είμασταν απλά,
χωρίς να είμαστε για να;
Ή όχι;
Είναι η ουσία κάτι, που σταδιακά αναπτύσσεται μέσα μας, κάτι που
δεν είχαμε, δε γνωρίζαμε σαν βρέφη και καλούμαστε να ανακαλύψουμε
μέσα στη ζωή μας;

η ουσία μας είναι σκεπασμένη-εγκλωβισμένη και μη ανεπτυγμένη εξαιτίας της προσωπικότητά μας.η ουσία είναι η κληρονομικότητά μας,ο τύπος,ο χαρακτήρας,η ΦΥΣΗ ΜΑΣ.Η προσωπικότητα είναι η η τεχνητή μάσκα που φοράμε,κάτι σαν τα ρούχα μας δηλαδή,κάτι που μάθαμε ΑΠΌ ΤΟ ΠΕΡΙΒΆΛΛΟΝ ΜΑς,κάτι το μεταβλητό,το εύπλαστο που αλλάζει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ανάλογα με τις διαφορετικές συνθήκες και επιδράσεις που μπορεί να δεχτούμε.Οι πεποιθήσεις μας,τα ιδανικά μας μπορεί να αλλάξουν πολύ εύκολα.μια ιδέα για την οποία κάποτε επιθυμούσαμε να προβάλλουμε και να μας εκφράζει απόλυτα,αύριο μπορεί να μας φαίνεται στείρα,ανούσια και ανάξια προσοχής.τι μπορεί να υποδηλώνει άραγε αυτό,για την φύση της προσωπικότητας μας...?

Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δεν σημαίνει να διαγράψουμε την προσωπικότητά μας,διότι τότε θα είχαμε έλλειψη του κατάλληλου υλικού(γνώσεων,πληροφοριών)που θα μας βοηθήσει στην εργασία πάνω στον εαυτό μας.

Έπαναλαμβάνω λοιπόν ότι χρειάζεται μία ΙΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣ.

Αγαπητή Λίλιθ χαίρομαι που έκανες τόσο εύστοχες παρατηρήσεις
όμως τα πράγματα θα διελευκανθούν σιγά σιγά,οπότε υπομονή..

Η ζωή είναι πραγματική μόνο όταν "είμαι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Trovadouros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 00:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Trovadouros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ shankara,

Δεχόμαστε πως ο άνθρωπος αποτελείται από τα δύο βασικά αυτά μέρη ή συστατικά, την ουσία και προσωπικότητα.

Με την παραπάνω παραδοχή κάνω μερικές σκέψεις, οχι σαν αντίλογο αλλά κάτι σαν απόρία,

Αφού λοιπόν ο άνθρωπος φέρει μέσα του την ουσία όπως αυτή του "δόθηκε"
είναι κάτι που δεν μπορεί να αλλάξει; Αν δηλαδή κάποιος, ίσως λίγο υπερβολικά και γραφικά, γεννιέται δολοφόνος, δεν μπορεί να αλλάξει ριζικά; Η μόνη λύση είναι να καταπιέζει τον εαυτό του, η λύση της μάσκας; Αυτή η παιδεία που του δόθηκε, και οι έπιρρόές από το περιβάλλον που δέχτηκε δεν μπορούν να του δώσουν μια δύναμη ώστε να αλλάξει την φύση του;
Γιατί λέμε οτι είναι δύο ξεχωριστά συστατικά και όχι ένα μίγμα.
Δύο άνθρωποι ακόμα και παιδιά μικρής ηλικίας σε δύο ίδιες καταστάσεις έχουν διαφορετική συμπεριφορά και διαφορετικές αντιδράσεις και διαφορετικές επιλογές.
Ο οδηγός ή μπούσουλας του ενός ή του άλλου δρόμου είναι η ουσία του η οποία καθορίζει και την προσωπικότητά του.

Περιμένοντας την περαιτέρω ανάλυση του θέματος.

filika
trovadouros
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 01:13:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού λοιπόν ο άνθρωπος φέρει μέσα του την ουσία όπως αυτή του "δόθηκε"
είναι κάτι που δεν μπορεί να αλλάξει;


Γεια σου φίλε μου και καλώς έθεσες τους προβληματισμούς σου.Η ουσία του ανθρώπου σύμφωνα με τον Γκουρτζίεφ δεν αλλάζει,παραμένει δηλαδή αναλλοίωτη.Είναι κάτι δικό μας,κάτι με το οποίο γεννηθήκαμε.Αυτό που μπορεί να κάνει όμως είναι να την αναπτύξει.

quote:
Αν δηλαδή κάποιος, ίσως λίγο υπερβολικά και γραφικά, γεννιέται δολοφόνος, δεν μπορεί να αλλάξει ριζικά; Η μόνη λύση είναι να καταπιέζει τον εαυτό του, η λύση της μάσκας; Αυτή η παιδεία που του δόθηκε, και οι έπιρρόές από το περιβάλλον που δέχτηκε δεν μπορούν να του δώσουν μια δύναμη ώστε να αλλάξει την φύση του;


Φίλε Trovadoure δεν θέλω να ξεφύγουμε από το νόημα της διδασκαλίας του γκουρτζίεφ,η οποία ως επί των πλείστων δεν έχει να κάνει με ζητήματα ηθικής φύσεως
Θα ήθελα πάρα πολύ να σου απαντήσω,όμως δεν θα το κάνω γιατί φοβάμαι ότι δεν θα σου απαντήσω και πολύ "Γκουρτζιεφικά",και έτσι θα ξεφύγουμε πάρα πολύ από το θέμα μας.Αν όμως διαβάσεις προσεχτικά ότι έχω γράψει πιθανόν να μαντέψεις ποια είναι η άποψή μου.Απλά θέλω να σου πω ότι δεν έχουν σημαντική θέση στην διδασκαλία του Έλληνα φιλοσόφου,τέτοιου είδους προβληματισμοί.Αυτό που έχει σημασία είναι η ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΑΣ.τα πάντα στην φιλοσοφία του έχουν πρακτική και ορθολογιστική ματιά.Ο προβληματισμός σου είναι πολύ σωστός,όμως δεν έχει μεγάλη αξία στο συγκεκριμένο σύστημα.Η ουσία μας,η προσωπικότητά μας,τα πολλαπλά εγώ μας,για τα οποία θα μιλήσω αργότερα,η ανάμνηση του εαυτού μας ΟΛΑ ΑΥΤΑ χρησιμοποιούνται και λαμβάνονται υπόψιν ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΤΟΥ ΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΚΟΥ ΜΑΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ.

Η ζωή είναι πραγματική μόνο όταν "είμαι"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 01:17:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν κοιτάξουμε την προσωπικότητα μας θα δούμε οτι στο μεγαλύτερο της βαθμό δεν είναι τίποτα άλλο από την συνισταμένη των εισροών από το περιβάλλον μας κι η οποία έχει υποστεί την κατάλληλη επεξεργασία από εμάς για να μορφοποιηθεί όπως αυτή είναι.
Από την στιγμή που θα αρχίσουμε να θυμόμαστε τον εαυτό μας μέχρι την στιγμή που κλείνουμε τα μάτια μας η προσωπικότητα μας εμπλουτίζεται, επηρεάζεται κι αναδιαμορφώνεται.
Παρόλα αυτά το πνεύμα μας, η έκφανση της ανώτερης ουσίας που κουβαλούμε μέσα μας, είναι κάτι το οποίο είναι δικό μας.
Πολλές φορές αυτά τα 2 "συστατικά" μας έρχονται σε σύγκρουση μεταξύ τους με την προσωπικότητα να κυριαρχεί και το πνεύμα να υποχωρεί και να κρύβεται.


quote:
Για σκεφτείτε αγαπητοί μου πόσες φορές δεν βρεθήκατε σε μια παρέα αρχίζοντας να μιλάτε ώρες πάνω σε κάποιο θέμα είτε πολιτικό είτε θρησκευτικό ή οτιδήποτε άλλο,μιλώντας μάλιστα με στόμφο και χάρη προσπαθώντας να πείσετε τον συνομιλητή σας για την εγκυρότητα των επιχειρημάτων σας,για να πείσετε κάποιους και τον εαυτό σας ότι ανήκετε σε συγκεκριμένη ομάδα,ότι έχετε συγκεκριμένες αντιλήψεις αλώβητες και που σας εκφράζουν απόλυτα?



quote:
Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα νομίζω του πως καταπνίγουμε το πνεύμα μας.
Απλά προβάλλουμε την προσωπικότητα μας...

Αναμένοντας την ανάπτυξη από τον shankara ας θέσω κάποιες απορίες στον φίλο Dying_Incubus σχετικά με αυτά που έγραψε , αλλά και σε όποιον άλλον θέλει να μου εξηγήσει ,αφού κατέχει το θέμα ;
Αναφερόμαστε στην προσωπικότητα του κάθε άνθρωπου και τις εξωτερικές επιρροές που δέχεται , καλές η κακές . Μετά μιλάμε για μια επεξεργασία που γίνεται από το εγώ μας , ώστε να ξεχωρίσουμε , πάντα με οδηγό όπως αναφέρεται ποιο πάνω το Πνεύμα ( Ουσία ) το σωστό από το λάθος , τις α-δυναμιες μας από την δύναμη για το σωστό.
Και καταλήγουμε σε μια αρχέγονη διαμάχη , μεταξύ μιας ημιτελής προσωπικότητας με όλα τα καλά και τα άσχημα που περιέχει , και του Πνεύματος , αλλά πάντα με μια εσωτερική αλήθεια να μας μιλάει , έστω και ψιθυριστά , στο να μην υποκύψουμε στα προσωπικά μας Πάθη , ότι όνομα και αν έχουν αυτές .

Οπότε πάντα με την «παράμετρο» ότι έχω αντιληφθεί καλά το θέμα , τι καινούργιο μας δίνει η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ , που δεν προϋπήρχε , χωρίς βέβαια να αμφιβάλω για το έργο του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 02:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και καταλήγουμε σε μια αρχέγονη διαμάχη , μεταξύ μιας ημιτελής προσωπικότητας με όλα τα καλά και τα άσχημα που περιέχει , και του Πνεύματος , αλλά πάντα με μια εσωτερική αλήθεια να μας μιλάει , έστω και ψιθυριστά , στο να μην υποκύψουμε στα προσωπικά μας Πάθη , ότι όνομα και αν έχουν αυτές .

φιλε Elo ανέφερα εγώ κάτι τέτοιο..?επαναλαμβάνω ότι φταίω εγώ που δεν ξεκίνησα μια σωστή ανάπτυξη της διδασκαλίας του.το ανέφερα άλλωστε και προηγουμένως άλλωστε.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΗΘΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΜΑΣ,ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ.Δεν τίθεται τέτοιο θέμα.Μιλάμε απλά για την ανάλυση της "μηχανής"του ανθρώπου όπως την ανέπτυξε ο Γκουρτζίεφ και ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΜΑΣ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,Η ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΑΣ.

quote:
Οπότε πάντα με την «παράμετρο» ότι έχω αντιληφθεί καλά το θέμα , τι καινούργιο μας δίνει η διδασκαλία του Γκουρτζίεφ , που δεν προϋπήρχε , χωρίς βέβαια να αμφιβάλω για το έργο του.

Απλούστατα φίλτατε Elo η ουσία και η προσωπικότητα δεν είναι θέματα κεντρικής σημασίας στην διδασκαλία του Γκουρτζίεφ.Οταν αναφέρω τις κεντρικές θέσεις του,και συγκεκριμένα θέσεις για τις οποίες επέμενε σε όλη του την ζωή όπως και κάποιοι μαθητές του(βλέπε ΟΥΣΠΕΝΣΚΙ,ΚΟΛΛΙΝΣ,ΜΠΑΡΤΟΝ)θα καταλάβεις τι το φρέσκο και πρωτότυπο μας δίνει η διδασκαλία του.

υπομονή,υπομονή και οι απορίες σας θα λυθούν σιγά σιγά.
Φίλε Elo σε ευχαριστώ για τους προβληματισμούς που έθεσες.


Η ζωή είναι πραγματική μόνο όταν "είμαι"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2007, 12:18:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου λίλιθ, νομίζω πως αυτό που αναφέρεις είναι πολύ σημαντικό:

quote:
Η κατάσταση αυτή μπορεί να περιγραφεί ως εξείς:
Από το "είμαι" μεταβαίνω στο "είμαι για να", δηλαδή από την
αυθόρμητη ύπαρξη, το άτομο μεταβαίνει σε μια ύπαρξη με νόημα
και σκοπό. Οι πράξεις του πλέον αποκτούν τελεολογικό χαρακτήρα
και συγκεκριμένη κατεύθυνση, που υπερβαίνει τα βασικά ένστικτα.

Πιστεύω πως έτσι γίνεται όσο μεγαλώνουμε κι όσο διαγράφουμε την πορεία μας κι ίσως να είναι κι αναπόφευκτο.
Όσο περισσότερο εξελισσόμαστε τόσο ανακαλύπτουμε οτι έχουμε έρθει στην ζωή για κάποιο λόγο, πως έχουμε έναν σκοπό που θα πρέπει να εκπληρώσουμε.
Μέσα στο πέρασμα των χρόνων εστιάζουμε σε αυτούς τους σκοπούς μας - όποιοι κι αν είναι αυτοί - και συντονίζουμε τις ενέργειες μας κατάλληλα προκειμένου να τους προσεγγίσουμε.

Εγώ θα απαντούσα πως ναι, ένας άνθρωπος μπορεί να έχει ως σκοπό - ή έστω έναν από τους σκοπούς του - να ανακαλύψει αυτό που λέμε ουσία.
Κι η ανακάλυψη δεν αποκλείεται καθόλου να είναι μια εξισορρόπηση της δικής του ουσίας με την προσωπικότητα του.

Φίλε shankara, δεν έχω εντρυφήσει στην διδασκαλία του Γκουρτζίεφ, σκοπεύω όμως να το κάνω σύντομα.
Ως προς το θέμα θα συμφωνήσω απόλυτα μ' αυτό που ανέφερες κι εσύ στην αγαπητή λίλιθ:

quote:
Έπαναλαμβάνω λοιπόν ότι χρειάζεται μία ΙΣΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣ.

Όπως αντιλαμβάνομαι εγώ το συγκεκριμένο θέμα χρειάζεται πολύ μεγάλη προσπάθεια για να κατορθώσουμε να φέρουμε την προσωπικότητα μας όσο πιο κοντά γίνεται με την ουσία μας.
Να κατορθώσουμε να αμβλύνουμε τις αντιθέσεις που παρουσιάζουν και να τις κάνουμε να διαγράφουν παράλληλες πορείες μέχρι να συγκλίνουν.
Κι όμως, είναι τρομερά δύσκολο κι επίπονο...

Ο κάθε άνθρωπος κρύβει μέσα του μια έκφραση της Ουσίας αυτού που λέμε Ανώτερη Δύναμη.
Αυτό μας συνδέει όλους μας, είναι ένας συνεκτικός κρίκος που μας κρατάει ενωμένους.
Αυτή η Ουσία λοιπόν εμποτίζει διαφορετικά τον καθένα κάνοντας μας ταυτόχρονα τόσο διαφορετικούς τον έναν με τον άλλον.

Φίλε μου elo, επειδή μπερδεύτηκα λίγο, θα μπορούσες να μου επαναδιατυπώσεις το ερώτημα σου?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2007, 00:58:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΘΕΣΗ ΣΕ ΗΘΙΚΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΖΗΤΗΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΑ ΦΙΛΟΣΟΦΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΠΟΣ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΜΑΣ,ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΘΗ ΜΑΣ.Δεν τίθεται τέτοιο θέμα.Μιλάμε απλά για την ανάλυση της "μηχανής"του ανθρώπου όπως την ανέπτυξε ο Γκουρτζίεφ και ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΜΑΣ,ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΕΛΤΙΩΣΟΥΜΕ,ΚΑΙ ΜΕ ΜΙΑ ΑΡΜΟΝΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΝΑ ΑΡΧΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ,Η ΟΠΟΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΘΑ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΜΑΣ.


Καλέ μου Shankara , απλά προσπαθώ να κατανοήσω την βάση ,μια καινούργιας θεωρίας ( διδασκαλίας ) που είναι εντελώς άγνωστη για μένα .Οπότε συγχώρεσε μου κάθε λάθος διαπιστώσει που κάνω , και που θα κάνω , σε αυτή την προσπάθεια !!
Αν και με αυτή την απάντηση πιστεύω κατάλαβα καλύτερα , από ότι πριν.

Φιλαράκι μου Dying_Incubus σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες για να με βοηθήσεις σε αυτές τις απορίες μου .
Απλά αυτά που έγραψα ήταν κάποιες διαπιστώσεις (απορίες) σε αυτά που γράφεις για να μου δώσετε εσύ και ο Shankara , μια βοήθεια για να δω αν έχω καταλάβει το θέμα που έχει ξεκινήσει σε αυτό το φόρουμ ;


Πόσο μου αρέσει να παιδεύω το μυαλό μου σε κάθε τι καινούργιο που δεν γνωρίζω ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2007, 09:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου elo, πιστεύω πως όλοι μας - άλλος σε μεγαλύτερο βαθμό κι άλλος σε μικρότερο - προσπαθούμε να κατανοήσουμε την θεωρία που εξετάζουμε.
Πιστεύω πάντως πως οι τοποθετήσεις όλων μας βοηθούν τον συνομιλητή μας να κατανοήσει καλύτερα κάποιο θέμα, να μάθει κάτι που δεν γνώριζε και του δίνουν το ερέθισμα να σκεφτεί διάφορες πτυχές που δεν τις είχε σκεφτεί πριν.
Οπότε οι απορίες μας πιστεύω πως είναι πολύ χρήσιμο να κατατίθενται.

quote:
Πόσο μου αρέσει να παιδεύω το μυαλό μου σε κάθε τι καινούργιο που δεν γνωρίζω ;

Είναι πολύ ωφέλιμο να "ταλαιπωρείς" το μυαλό σου για πράγματα που δεν γνωρίζεις παρά για αυτά που σου είναι ήδη γνώριμα...

Υ.Γ. Μου άρεσε πολύ η προσφώνηση σου!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
shankara
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
65 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/01/2007, 00:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους shankara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλέ μου Shankara , απλά προσπαθώ να κατανοήσω την βάση ,μια καινούργιας θεωρίας ( διδασκαλίας ) που είναι εντελώς άγνωστη για μένα .Οπότε συγχώρεσε μου κάθε λάθος διαπιστώσει που κάνω , και που θα κάνω , σε αυτή την προσπάθεια !!
Αν και με αυτή την απάντηση πιστεύω κατάλαβα καλύτερα , από ότι πριν.

Ίσα ίσα φίλε μου,που αυτές σου οι απορίες είναι απαραίτητες για την υγιή ανάπτυξη της συζήτησης.Οπότε μην ανησυχείς καθόλου και θα περιμένω περισσότερες απορίες όταν ανοίξω και το καινούριο θέμα για τον Γκουρτζίεφ.

Αγαπητέ Dying_Incubus θα τα πούμε σύντομα όταν κάνω την απαραίτητη Γκουρτζιεφική ξενάγηση...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1401367
Maintained by Digital Alchemy