ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Τι είδους φόρουμ θέλουμε τελικά;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 10:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι...
όπως είχα δηλώσει σε θέμα μου στο παράξενο, δεν είχα σκοπό να ξαναγράψω στο φόρουμ. Όμως επειδή δέχτηκα μέιλς απο φίλους του φόρουμ οι οποίοι και εκείνοι είναι δυσαρεστημένοι με μια πολύ συγκεκριμένη μερίδα ανθρώπων μέσα στο φόρουμ, αποφάσισα να ανοίξω ένα θέμα να βάλουμε τα πράγματα κάτω και να δούμε αν μπορούμε να βρούμε μια κοινή φόρμουλα επικοινωνίας, να βάλουμε κάποιους κανόνες ούτως ώστε να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
Καλώ απο εδω ανοιχτά τους συντονιστές του φόρουμ και πρωτίστως την αγαπητή Αμαλία, να ανοίξουν τα χαρτιά τους και να μιλήσουν για τα κακώς κείμενα στο φόρουμ, τα οποία αναγνωρίζουν αλλά δείχνουν σαν να διστάζουν (για λόγους που δεν καταλαβαίνω) να τα αντιμετωπίσουν.
Εδω μέσα υπάρχουν όλες οι κατηγορίες ανθρώπων οπως σε όλες τις εκφάνσεις της καθημερινής μας ζωής. Όμως επειδή είναι ένα δημόσιο βήμα όπου ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει την γνώμη του, είμαστε υποχρεωμένοι να δεχόμαστε τις παρεμβάσεις και τις γνώμες ανθρώπων τους οποίους στην καθημερινή μας ζωή δεν θα λέγαμε ούτε καλημέρα.
Αυτό λοιπόν είναι και πρέπει να είναι σεβαστό μέχρι του σημείου όπου ο άλλος σέβεται την προσωπικότητά μου και την όποια γνώμη μου για οποιοδήποτε θέμα. Έχει κάθε δικαίωμα να φέρνει αντιρρήσεις και να αμφισβητεί, αλλά δεν έχει δικαίωμα να ειρωνεύεται, να λοιδωρεί και να εμπαίζει τους άλλους, ούτε και να τους φέρεται απαξιωτικά, ακόμα και αν έχει δίκιο.
Ξέρετε αγαπητοί συντονιστές, δεν είναι απαραίτητο να βρίσει κάποιος για να έχετε αφορμή για να τον βάλετε στην θέση του και στην ανάγκη να τον διαγράψετε. Πολλές φορές η ειρωνία προς το πρόσωπο ενός ανθρώπου είναι πολύ χειρότερη απο ότι να γυρίσεις να τον πεις ευθέως μαλάκα. Εκεί θα έπρεπε να υπάρχει παρέμβαση των συντονιστών ώστε ο άλλος πρώτα να προειδοποιείται και έπειτα εφόσον συνεχίζει την ίδια τακτική, να διαγράφεται. Δεν είναι φασιστικό αυτό. Είναι σεβασμός στην προσωπικότητα των ανθρώπων οι οποίοι πλαισιώνουν το φόρουμ και του δίνουν ζωή.
Εδω μέσα δυστυχώς υπάρχουν άνθρωποι που στην προσωπική τους ζωή είναι μηδενικά. Κάποια στιγμή επειδή κρέμασαν ένα σκοινί και κατέβηκαν ένα βάραθρο, πίστεψαν ότι έγιναν κάτι ως ημίθεοι και άρχισαν να βλέπουν τους άλλους αφ' υψηλού. Μπορώ να το καταλάβω γιατί αυτο το σκηνικό το έχω δει άπειρες φορές στην ζωή μου και για παράδειγμα θα αναφέρω την στρατιωτική μου θητεία. Υπήρχαν άνθρωποι οι οποίοι δεν είχαν καμία υπόσταση στην κοινωνία και μόλις τους έδωσαν ένα γαλόνι, νόμιζαν ότι μπορούσαν να εξουσιάζουν την ζωή των άλλων και το έκαναν γιατί τους το επέτρεπε το σύστημα μέσα στο οποίο απόκτησαν προσωπικότητα.
Είναι το ίδιο με μια μεγάλη πλειοψηφία ανθρώπων οι οποίοι είναι μηδενικοί ως προσωπικότητες και αγοράζουν ένα ακριβό αυτοκίνητο το κάνουν λατέρνα και βγαίνουν στον δρόμο επιδεικτικά για να πείσουν όχι τους άλλους αλλά τον εαυτό τους ότι έχουν αξία.
Ζητώ να τοποθετηθείτε λοιπόν αγαπητοί συντονιστές. Αν κάνω κάπου λάθος να μου το πείτε, τουλάχιστον να βρούμε μια χρυσή τομή, ούτως ώστε όλοι να είμαστε ευχαριστημένοι ή έστω μη ενοχλημένοι.
Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι ένας και μόνο. Δεν θα επιτρέψω σε κανέναν να μου στερήσει το δικαίωμα να εκφράζομαι όπως θέλω και να λέω την γνώμη μου στα πλαίσια όμως του σεβασμού της προσωπικότητας των συνανθρώπων μου. Δεν θα επιτρέψω σε κανέναν με την στάση του να κλείνει το στόμα ανθρώπων που έχουν διαφορετική γνώμη και απόψεις. Όσο αιρετικές και αν φαίνονται σε κάποιους άλλους.
Αφού λοιπόν διαπίστωσα ότι σε αυτόν τον αγώνα δεν είμαι μονος μου μέσα στο φόρουμ, προκαλώ και προσκαλώ σε έναν ανοιχτό διάλογο για να βάλουμε κάποιες καινούριες σωστές βάσεις...
Ευχαριστώ...

ΥΓ: Η πρόκληση - πρόσκληση είναι και για τους συνήθεις ύποπτους αλλά μόνο αν έχουν την διάθεση να μιλήσουν ανθρώπινα και με επιχειρήματα.

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 13:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΕΠΕΡΝΙΟΝΤΑΙ ΤΑ ΟΡΙΑ ΑΠΟ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΜΕΛΗ
ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑ
ΤΟΝ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ Η ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΒΑΛΛΕΙΣ .
ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟ TOPIC ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΕΝΑΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗΣ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΚΡΑΙΟ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΜΙΑ EXTREME ΘΕΩΡΙΑ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ Η ΑΝ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΩ
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΩ ΜΕ ΤΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΩ
ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΠΛΗΚΤΙΣΜΟ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 14:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και άνοιξε μια τέτοια συζήτηση θέλω να πω τα εξής τα οποία είναι ΑΥΘΟΡΜΗΤΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΑ .Αρα είναι εντελώς προσωπικές απόψεις και συναισθήματα που δεν «καθοδηγούνται» από κανέναν άλλο εκτός από εμένα την ίδια.

Μπήκα πριν λίγο καιρό στα φόρουμ με την ειλικρινή διάθεση να ανταλλάξω απόψεις για θέματα που αναφέρονται στον τίτλο αυτού του σαιτ . ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ, ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΕΣ ΑΝΗΣΥΧΙΕΣ , ΑΠΟΡΙΕΣ, ΑΝΕΞΗΓΗΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΜΑ, κλπ κλπ

Δεν γνωρίζω κανέναν. Πιθανά πίσω από τα ψευδώνυμα να κρύβεται ακόμα και ο γείτονάς μου η ο μπατζανάκης μου και να το αγνοοώ. Αυτό που γνωρίζω είναι ότι είμαι άγνωστη μεταξύ αγνώστων.

Μετά από λίγο καιρό που γράφω γύρω μου έχει απλωθεί το εξής συναίσθημα.
Είμαι σε ένα χώρο που εγώ είμαι άγνωστη αλλά οι περισσότεροι γνωρίζονται.
Μέχρι εδώ τίποτα το φοβερό. Καλώς κάνουν τα παιδιά μιλάνε χρόνια έχουν γίνει και φίλοι. Πολύ όμορφο αυτό.

Παρακολουθώντας προσεκτικότερα βλέπω ότι όχι απλά γνωρίζονται αλλά έχουν και διαφορές, διαμάχες, αντιπάθειες που τις λύνουν μέσω των συζητήσεων.. εδώ αρχίζει λιγάκι η αμηχανία μου αν και αυτό κρίνω ότι δεν πρέπει να με απασχολεί γιατί δεν είναι κάτι που έχω ανάμειξη ή ενδιαφέρον.

Στην παρατήρηση αυτή προστίθεται κι άλλη μία. Οι συζητήσεις που παρασύρουν τον πιο πολύ κόσμο είναι εκείνες όπου «ανάμεσα» στα νοήματα υπάρχουν «γαργαλιστικοί τσακωμοί» και «υπονοούμενα». Εντάξει λέω κι αυτό θεμιτό είναι πάντα όπου γίνεται καυγάς έλκονται οι περισσότεροι, ανάβουν τα αίματα έλληνες είμαστε, έχουμε αυτό το κάτι το πομπώδες!

Κι άλλη όμως παρατήρηση στη συνέχεια. Οποιος θέλει να βρίσει κάποιον σαν πρώτο επιχείρημα παραθέτει ότι προσπαθεί να προστατεύσει «από αυτόν τον κάποιον τάδε» τα στην καλύτερη περίπτωση χαρακτηριζόμενα «ηλίθια» μέλη τα οποία μπορούν να παρασύρονται , να ξεγελιώνται και να χάφτουν το οτιδήποτε (....) εδώ αρχίζει και με εκνευρίζει αυτό, και μάλιστα όταν αυτή η αντίληψη συνεχώς πληθαίνει και επαναλαμβάνεται σε κάθε συζήτηση που ανοίγει...

Δεν ξέρω ποιοί είναι και τι πρεσβεύουν οι άνθρωποι που έχουν δημιουργήσει αυτό το χώρο, μπορεί να είναι άνθρωποι που ταιριάζουν στις δικές μου ιδέες ή που έχουν ιδέες εκ διαμέτρου αντίθετες με τις δικές μου. Λοιπόν?

Αν υπάρχουν καταγγελίες για πράγματα ύποπτα και σοβαρά να γίνουν με τρόπο σαφή εκτενή και ξεκάθαρο από όποιον είναι γνώστης των γεγονότων γιατί κι εμείς εδώ μέσα γράφουμε και μοιραζόμαστε πράγματα και είναι θλιβερό να προσπαθούμε να γράφουμε ανάμεσα σε υποψίες και αναπάντητα ερωτηματικά που πλανιούνται έτσι γενικώς...

Αν κάποιος τρελλαμένος αρχίσει και με βρίζει γιατί δεν του αρέσει το βασιλίσκος αυτό ούτε καν με απασχολεί. Αλλά αναφέρονται σοβαρά πράγματα. Μπαίνει ο ένας και αφήνει υπονοούμενα για προσυλιτισμούς . Ο άλλος μιλάει για παιχνίδια εξουσίας. Ο άλλος επιτίθεται συνεχώς αφήνοντας αιχμές για ανηθικότητα, για πονηριές, για μηχανογραφίες, ακόμη και για χρηματισμό και ότι άλλο μπορεί κανείς να φανταστεί...

Πίσω από ένα ψευδώνυμο μπορεί να κρύβεται ένας καθηγητής Πανεπιστημίου, ένας απλός υπάλληλος, ένας γιατρός , ένας ηθοποιός, ένας συγγραφέας , ένας γκουρού ή ότι άλλο θέλει. Μπορεί να κρύβεται και ο ύποπτος, ο τρελλός, ο μηχανογράφος, ο διάβολος ο ίδιος.

Παρακάτω... ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΑΡΑΠΤΩΜΑΤΑ εμάς τους χαζούληδες τους νεοφερμένους ενημερώστε μας σοβαρά. ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ είναι κρίμα να πλανιέται αυτή η σκιά συνεχώς ανάμεσα σε κάθε είδους συζητήσεις και ξεφεύγουμαι από την αρχική επιθυμία μας του γιατί γράφουμε εδώ μέσα? Αλήθεια γιατί γράφουμε εδώ? Εγώ μπορώ να δώσω τη δική μου απάντηση. Γιατί νοιώθω την ανάγκη να μοιραστώ μερικές ιδέες μου, γνώσεις μου και εμπειρίες μου ακόμα με άτομα που υποτίθεται έχουμε κοινά ενδιαφέροντα. Αν με ενδιέφερε το ποδόσφαιρο θα ήμουν σε ένα φόρουμ αθλητικό...

Τι ακριβώς πρέπει να κάνει κάποιος που επιθυμεί μια υγιή αντιπαράθεση που είναι καλοπροαίρετος, και θέλει θέσει τα ερωτήματά του , να καταθέσει τις σκέψεις του με ειλικρίνεια για όλα αυτά τα ιδιαίτερα θέματα και δεν έχει καμμία διάθεση να είναι «αλλοιώς»? Δεν έχει διάθεση ούτε να προσβάλλει .Υπάρχει χώρος για κάποιον που είναι έτσι?

Ολα είναι θεμιτά φίλοι μου εκτός από αυτό το εκνευριστικό συνεχές υπονοούμενο που εμένα προσωπικά με στεναχωρεί πάρα πολύ και μου προκαλεί θλίψη. Το να «πλανιέται συνέχεια στον αέρα» μια ατμόσφαιρα «μηχανογραφίας και πονηριάς» χωρίς όμως κανείς να αποκαλύπτει και κάτι συγκεκριμένο και σαφές.

Μήπως είναι κι αυτό συνομωσία που λέω τώρα? Μήπως είμαι βαλτή? Τι ύποπτο πράγμα είναι αυτός ο βασιλίσκος? Η για να ταιριάζω καλύτερα στο κλίμα.... Τι βλάκας που είναι αυτός ο βασιλίσκος ούτε ξέρει που έχει μπλέξει ο κακομοίρης και τι θα του συμβεί. Θα μπει χριστιανός και θα βγει μουσουλμάνος εδώ μέσα. Θα μπει άνρθωπος και θα βγει δαίμονας, άσε που το γράφει στο κούτελο βασιλίσκος νέο θύμα προς βρώσιν! ΕΛΕΟΣ! Μεγάλα παιδάκια είμαστε!

Ολα τα περίμενα όταν πρωτοέγραφα εδώ εκτός από το να χρειαστεί να γράψω κάτι τέτοιο.. Ζητώ συγνώμη από όλους να αναγκάσθηκα να μιλήσω έτσι κι ελπίζω να είναι εμφανές το πνεύμα που τα λέω για όποιον είναι καλοπροαίρετος.

ΥΣ Παιδιά αγνοώ ποιος είναι ο φίλος που άνοιξε το θέμα αυτό που μπήκα γιατί έχει φοβηθεί το μάτι μου από τους συσχετισμούς που γίνονται εδώ μέσα... Μπορεί να τον έλεγαν όχι ΑΠΕΡΙΤΤΟ αλλά ΑΓΙΟ ΟΝΟΥΦΡΙΟ το ίδιο μου κάνει. Βρήκα ευκαιρία και τα είπα απλά όπως μου βγήκαν μετά από μέρες που τα σκέφτομαι.

Και δεν θέλω να υπερασπιστώ ούτε να κατηγορήσω κανέναν. Φοβάμαι απλά μήπως χαθεί η ουσία. Και ειλικρινά τα θέματα που συζητάμε εδώ είναι πολύ σημαντικά για να χαθούν στο τίποτα....

Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grvasilakis
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 15:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grvasilakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα ήθελα γράφοντας γι’ πρώτη φορά να πω την άποψη μου σχετικά με το πρόβλημα που διακρίνω. Κάτι που πιστεύω ότι θα βοηθούσε πολύ στην σωστή ανάπτυξη θεμάτων που χαρακτηρίζονται extreme (από όσους τα θεωρούν έτσι φυσικά) είναι το εξής. Η διατύπωση κάποιων θεμελιωδών αξιωμάτων που είτε μπορούν να βασιστούν σε επιστημονικά στοιχεία είτε όχι θα θεωρούνται «αλήθειες» προς όφελος μιας σωστής και εποικοδομητικής συζήτησης, και θα παύουν να είναι μετά το πέρας αυτής. Αν και μόλις σήμερα διάβασα για πρώτη φορά (αρκετά) forums στο site αυτό θα ήθελα να αναφέρω ότι λόγω του ότι η πραγματικότητα του κάθε ατόμου είναι εντελώς διαφορετική εδώ, θα πρέπει η οποιαδήποτε συζήτηση να «πατάει» πάνω σε τουλάχιστον ένα κοινό αξίωμα. Έτσι θα ελαχιστοποιούνται οι οπτικές γωνίες που στις πιο πολλές περιπτώσεις δεν οδηγούν σε συμπεράσματα, αλλά απροσανατολίζουν την συζήτηση με αποτέλεσμα να χάνει το ενδιαφέρων της. Αυτό, η έλλειψη κοινού στόχου συζήτησης αλλά και η έλλειψη στοιχειωδών τρόπων κάποιων ατόμων είναι οι λόγοι για οποιαδήποτε ειρωνεία και προσβολή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 01:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

vasiliskos

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗΣ ΕΜΠΑΘΕΙΑΣ


μα τι λες τωρα!!!

παραβιασες τον βασικοτερο κανονισμο του φορουμ λεγοντας "προσωπικη εμπαθεια" (θου κυριε φυλακην τω στοματι μου ) και εθιξες μικρο μεν, σημαντικο δε, ποσοστο των μελων


απαιτω να απενεργοποιηθει για ενα μηνα ο λογαριασμος βασιλισκος και να κοκκινησει η επαισχυντη φραση!


quote:

Ολα τα περίμενα όταν πρωτοέγραφα εδώ εκτός από το να χρειαστεί να γράψω κάτι τέτοιο..


ε τοτε ησουν τρυφερο ποδι, τωρα μυηθηκες!

καλως ηρθες στο φορουμ!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 07:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα!

Επί τροχάδην:

τα forums δεν είναι το ιδανικό μέρος για διάλογο καθότι ούτε γραπτός διάλογος (που μελετάς δύο και τρεις φορές αυτό που έγραψες...) ούτε προφορικός (που η γλώσσα του σώματος λύνει τις παρεξηγήσεις...). Έπίσης η ανωνυμία: αλλιώς αντιμετωπίζεις στην πραγματική ζωή έναν 15 χρονο παιδί, αλλιώς τον αρχιεπίσκοπο, αλλιώς μια εβδομηντάχρονη κυριούλα, αλλιώς ένα αποτυχημένο απόκληρο της ζωής χωρίς οικογένεια κι αλλιώς ένα τριανταπεντάρη επιστήμονα με δύο παιδιά και γεμάτη ζωή... ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!! Ο 15 χρονος θα στη πει γιατί έτσι πρέπει, ο αρχιεπίσκοπος γιατί υπερασπίζεται ένα μηχανισμό και τη κουτάλα, η εβδομηντάχρονη γιατί "βλέπει" το επέκεινα και αυτό είναι σεβαστό, ο απόκληρος προσπαθεί να γίνει κάποιος μέσα από τις συζητήσεις και ο τριανταπεντάρης γιατί κάπως πρέπει να χαμογελάει κι αυτός...

Α και για να μην νομίζετε πως κι εγώ "κρύβομαι" ας μου στείλει όποιος θέλει μήνυμα να τον ενημερώσω...

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 09:37:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Απέριττε, για μένα τα πράγματα είναι πιο απλά.

Τι θέλω να πω.
Όπως ανάφερες παραπάνω το παράδειγμα με το στρατό, στο οποίο θα συμφωνήσω απόλυτα, θα πάρω το ίδιο παράδειγμα για να πω ότι, όπως ο στρατός είναι μια μικρογραφία της κοινωνίας μας, έτσι και το forum είναι κατά κάποιο τρόπο μια τέτοια μικρογραφία.

Στο forum λοιπόν, λογικό είναι να γράφουν κάθε λογής άνθρωποι, όπως κάθε λογής ανθρώπους συναντάμε καθημερινά, σε όλους τους χώρους που κινούμαστε και στις κοινωνικές ομάδες που συναναστρεφόμαστε.
Εμείς όμως είμαστε αυτοί που επιλέγουμε, με ποιους θα ασχοληθούμε, σύμφωνα πάντα με τα προσωπικά κριτήρια του καθενός μας. Ο καλύτερος δικό σου φίλος, μπορεί να είναι ο χειρότερος δικός μου.
Το forum τώρα έχει και την ιδιαιτερότητα, εκτός της ανωνυμίας, που για μένα δε λέει και τίποτα (γιατί αν γράψεις μια βλακεία, βλακεία θα παραμείνει είτε σε λένε Μπάμπη είτε σε λένε Βαγγέλη), να μην γνωρίζεις και το συνομιλητή σου ως άνθρωπο και ως προσωπικότητα, αλλά να τον διακρίνεις από τα γραφόμενα του.
Γι’ αυτό το λόγο είμαι αντίθετος στους χαρακτηρισμούς, γιατί μπορεί εγώ να γράφω ωραία κειμενάκια, αλλά στη προσωπική μου ζωή να είμαι μαλάκας ή το αντίθετο. Αυτό όμως εσύ και εγώ δεν το ξέρουμε όπως δεν ξέρουμε και το λόγο που γράφει ο καθένας εδώ (τις περισσότερες φορές). Μπορεί κάποιος να μπαίνει για να δουλέψει τους υπόλοιπους και να παίξει με τα νεύρα και την υπομονή των άλλων, αν όμως αυτός, σε φτάσει στο σημείο να τον βρίσεις, πέτυχε τον σκοπό του και χαμένος βγήκες εσύ που ασχολήθηκες. Όπως μπορεί να μπαίνει και για να πουλήσει εξυπνάδα και γνώσεις για τους δικούς του προσωπικούς λόγους.

Για μένα λοιπόν τα πράγματα είναι απλά.
Ασχολείσε περισσότερο και πιο σοβαρά με τα άτομα που από τα γραφόμενα τους πιστεύεις ότι επικοινωνείς καλύτερα και έχετε ίδια ενδιαφέροντα.
Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι θα απορρίψεις τους υπολοίπους το αντίθετο, θα τους ακούσεις και αυτούς αλλά αν δεις ότι δεν επικοινωνείς και δεν βγάζεις κάποια άκρη, παύεις να ασχολείσε παραπάνω και συνεχίζεις με αυτούς που θέλεις εσύ, για να μην χαλάσεις την κουβέντα και τη ζαχαρένια σου.

Ανοίγοντας ένα θέμα ή συμμετέχοντας σε κάποιο άλλο δεν μπορείς να απαγορεύσεις σε κάποιον να μπει στη συζήτηση, το πόση αξία όμως έχουν τα γραφόμενα κάποιου θα φανεί από το πώς θα αντιμετωπιστούν από τους συμμετέχοντες.

Για μένα είναι ωραίο που υπάρχουν τόσες διαφορετικές απόψεις και χαρακτήρες στο forum για να μη γίνεται μονότονο, αρκεί να μην ξεπερνάμε τα όρια που όλοι ξέρουμε, αλλά που λιγότεροι τηρούμε.

Το forum που θέλω εγώ, είναι ένα forum με διαφορετικές απόψεις όσες και τα μέλη και με σεβασμό στη άλλη άποψη όσο μαλακία και να νομίζουμε ότι είναι.
Στο φινάλε το τηλεκοντρόλ έχει και το κόκκινο κουμπάκι για όσους δεν αντέχουν.

ΥΓ. είσαι από τα άτομα που εκτιμώ και που μου αρέσει να διαβάζω τις απόψεις τους, γι’ αυτό φίλε μου, μην χαλάς τη ζαχαρένια σου δε μπορεί να συμφωνούμε όλοι, έτσι κι ‘αλλιώς ένα forum είναι.

ΥΓ.2 το μήνυμα το έγραψα χθες το μεσημέρι πριν απαντήσει κάποιος στο θέμα, αλλά δεν μπορούσα να το στείλω. Συγνώμη αν έχω επαναλάβει κάτι που ήδη έχει ειπωθεί.


Στράτος


Ήρθα...Διάβασα...Έγραψα...Έφυγα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 09:58:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Απέριττος λέει.....

Αγαπητοί φίλοι... μπλα μπλα μπλα....
.....Ξέρετε αγαπητοί συντονιστές, δεν είναι απαραίτητο να βρίσει κάποιος για να έχετε αφορμή για να τον βάλετε στην θέση του και στην ανάγκη να τον διαγράψετε. Πολλές φορές η ειρωνία προς το πρόσωπο ενός ανθρώπου είναι πολύ χειρότερη απο ότι να γυρίσεις να τον πεις ευθέως μαλάκα. Εκεί θα έπρεπε να υπάρχει παρέμβαση των συντονιστών ώστε ο άλλος πρώτα να προειδοποιείται και έπειτα εφόσον συνεχίζει την ίδια τακτική, να διαγράφεται. Δεν είναι φασιστικό αυτό. Είναι σεβασμός στην προσωπικότητα των ανθρώπων οι οποίοι πλαισιώνουν το φόρουμ και του δίνουν ζωή....... μπλα μπλα μπλα....


Η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ....Απορώ πώς μπορεί ένα άτομο σαν τον Απέριττο ο οποίος ΑΠΕΙΛΕΙ ανοιχτά μέλη του φορουμ με απειλές του τύπου:

quote:

Απέριττος λέει...

Έννοια σου χαζοχαρούμενε σε περιμένουν στην γωνία σύμφωνα με πολύ ασφαλείς πληροφορίες...

ΥΓ: το σχόλιο δεν είναι για τον jpg αν και αυτός στον οποίο απευθύνεται ξέρει...
Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)


απορώ λοιπόν πώς έχει το ΘΡΑΣΟΣ να μιλάει για το τί είδους φόρουμ θέλουμε τελικά...

Και ώς γνωστόν οι κ.κ. συντονιστές... βλέπουν την υπογραφή του Αζαξ και όχι τις απειλές του Απέριτου... ΜΠΡΑΒΟ ΣΑΣ...
------------------------------------------------------------------

Το φόρουμ του ESOTERICA είναι το μόνο ΣΟΒΑΡΟ φόρουμ, με ΣΟΒΑΡΑ θέματα και απαρτίζεται στην πλειοψηφία του απο ΣΟΒΑΡΑ μέλη ....

_____________________________________
Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΨΗΦΙΑΚΗ ΥΠΟΓΡΑΦΗ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ
_____________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 21:59:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
απαιτω να απενεργοποιηθει για ενα μηνα ο λογαριασμος βασιλισκος και να κοκκινησει η επαισχυντη φραση!

Μια μικρή ακίνδυνη σαυρίτσα είναι ο βασιλίσκος! Εχεις δει φίλε jonnie βασιλίσκο? Εχει μεγάλη φάση! Δεν έχει αποφασίσει ακόμα αν είναι σαύρα, ψάρι ή κόκορας

quote:
ε τοτε ησουν τρυφερο ποδι, τωρα μυηθηκες!

Το μυήθηκες μου φέρνει κάτι σε... άσε δεν το λέω

quote:
Ο 15 χρονος θα στη πει γιατί έτσι πρέπει, ο αρχιεπίσκοπος γιατί υπερασπίζεται ένα μηχανισμό και τη κουτάλα, η εβδομηντάχρονη γιατί "βλέπει" το επέκεινα και αυτό είναι σεβαστό, ο απόκληρος προσπαθεί να γίνει κάποιος μέσα από τις συζητήσεις και ο τριανταπεντάρης γιατί κάπως πρέπει να χαμογελάει κι αυτός...

Διαμαρτύρομαι έντονα! η κατηγορία σαραντάχρονοι + που δεν είναι αρχιεπίσκοποι και απόκληροι δεν είναι άνθρωποι δηλαδή?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 22:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι είδους φόρουμ θέλουμε τελικά;

simple ... violent ...and funny...


Γιώργος
oh my god...they killed Jesus.... you bastards Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 09:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οποιος θέλει να βρίσει κάποιον σαν πρώτο επιχείρημα παραθέτει ότι προσπαθεί να προστατεύσει «από αυτόν τον κάποιον τάδε» τα στην καλύτερη περίπτωση χαρακτηριζόμενα «ηλίθια» μέλη τα οποία μπορούν να παρασύρονται , να ξεγελιώνται και να χάφτουν το οτιδήποτε (....) εδώ αρχίζει και με εκνευρίζει αυτό, και μάλιστα όταν αυτή η αντίληψη συνεχώς πληθαίνει και επαναλαμβάνεται σε κάθε συζήτηση που ανοίγει...


Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου αγαπητή μου.Είναι ένα από τα πιο εκνευριστικά φαινομενα του φόρουμ.Μόλις εκφέρει κάποιος μια αντίθετη άποψη από αυτά που αρέσκονται κάποιοι να ακούνε,αρχίζει το γνωστό τροπάρι:"είσαι πιόνι,είσαι φερέφωνο,έχεις παρασυρθεί,δεν ξέρεις τι σου γίνεται" και τα συναφή..
Προσωπικά δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο παράπονο από το φόρουμ.Η έλλειψη σεβασμού όμως που παρατηρώ,είναι ίσως και το πιο μεγάλο ελάττωμα του φόρουμ.
Και ας μπω και στην αντίθετη μεριά,όντας μέλος που έχει τύχει να ειρωνευτώ και η ίδια κάποια άλλα μέλη.Η ειρωνεία αυτή ήταν προιόν ειρωνείας και έλλειψης σεβασμού από άλλα μέλη,τα οποία έχουν καταντήσει πλέον συνήθεις ύποπτοι.Όταν γίνεται πλέον κανονική επίθεση,δεν μπορείς να μείνεις άπραγος.Ίσως εγώ να είμαι θερμόαιμη και να μην μπορώ να συγκρατήσω τον εκνευρισμό μου.Όμως,δυστυχώς,κάποιες φορές,η ειρωνεία είναι το μόνο όπλο προς μέλη που μας αποκαλούν με τα παραπάνω επίθετα(για να μην χρησιμοποιήσουμε κοσμητικά επίθετα).
Τέλος,οφείλω να πω,ότι έχουν υπάρξει φορές που έχω διαφωνήσει με κάποια μέλη και ήταν μια ευχαρίστηση.Όταν υπάρχουν άνθρωποι που σε σέβονται,εσένα και τα πιστεύω σου,έστω και αν διαφωνούν,ή διαφωνία αυτή είναι ένας πολύ ευχάριστος διάλογος.
Το κεντρικό μου νόημα;λίγος περισσότερος σεβασμός δεν θα έβλαπτε κανέναν..

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 12:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπον, λοιπόν, λοιπόν...
ας ξαναπιάσουμε τα πράγματα...
μια διευκρίνιση για τον AZAX XAZA κατ' αρχήν. Κακώς κατάλαβες και εξέλαβες την φράση μου ως προσωπική απειλή. Αφού λοιπόν δεν κατάλαβες τι εννοούσα θα στο εξηγήσω απλά. Σου διευκρινίζω λοιπόν ότι η περίπτωσή σου έχει συζητηθεί πολύ απο κάποιους που έχουν λόγο στο φόρουμ και είναι υπο σκέψην η διαγραφή σου.. αυτό εννοούσα γιατί θα σου έκανα μεγάλη χάρη να φτάσω στο σημείο να σε απειλώ...
Δεύτερη διευκρίνιση...
η αναφορά μου στους ανθρώπους με τα σκοινιά, δεν ήταν γενικευμένη και αυτό το λέω εις απάντηση του κυρίου Καραγιάννη ο οποίος μέσα απο το μήνυμά του πέρασε μια αιχμή που την κατάλαβα πολύ καλά και οφείλω να απαντήσω. Δεν στράφηκα στην προσωπική ζωή κανενός γιατί αν θέλω να εκθέσω πρόσωπα και καταστάσεις θα μπορούσα να το κάνω. Καλό θα είναι λοιπόν και πρέπον να μην μιλάμε προσωπικά... άλλωστε κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει εντάξει; (είμαι λιγότερο χαζός απο ότι ίσως νομίζεις αγαπητέ Δημήτρη και τα υπονοούμενα τα πιάνω αμέσως).
Δεν θα μπω όμως σε αυτόν τον κατήφορο και θα επαναφέρω την συζήτηση στην ουσία...
Η ουσία είναι ότι προσωπικά δεν με ενδιαφέρει να προβληθώ μέσω του φόρουμ. Αν ήθελα να το κάνω θα έκανα παράλληλα και άλλα πράγματα που κάνουν άλλοι. Πάλι δεν θα μπω σε λεπτομέρειες γιατί δεν έχουν σημασία. Ούτε ομάδες έχω, ούτε σχολές έχω ανοίξει ούτε τίποτε. Μαθαίνω ή διαβάζω κάποια πράγματα και μου αρέσει να τα μοιράζομαι και διαβάζω με μεγάλη προσοχή τις απαντήσεις γιατί πολλές φορές έχω μάθει πράγματα μέσα απο αυτές. Δεν γεννήθηκα ξερόλας και υπάρχουν πράγματα που δεν τα γνωρίζω...
Οι συζητήσεις ανοίγονται για έναν και μονο λόγο. Για ανταλλαγή απόψεων. Ποτέ δεν λοιδώρησα κάποιον που είχε αντίθετη γνώμη απο εμένα, αρκεί αυτός να σέβεται και την δική μου προσωπικότητα. Δεν είμαι αυτός που βγήκε και κορόϊδευε ούτε ειρωνευτόταν τον κόσμο εδω πέρα. Θα μπορούσα να αναφέρω δέκα νικ ατόμων τα οποία λειτούργησαν και λειτουργούν με αυτόν τον τρόπο. Εγω δεν περιμένω βέβαια απο αυτούς να αλλάξουν συμπεριφορά, περιμένω απο τους διαχειριστές να αποφασίσουν να βάλουν κανόνες δεοντολογίας στην λειτουργία του φόρουμ.
Αν κρίνουν ότι η δική μου συμπεριφορά είναι ανάρμοστη να με διαγράψουν δεν έχω κανένα πρόβλημα. Δεν νομίζω ότι προσπάθησα να κάνω θόρυβο γύρω απο το όνομά μου και δεν με ενδιαφέρει αυτο. Ας μπούνε κάποιοι κανόνες για να προστατευθούν οι άλλοι φίλοι που θέλουν αλλά φοβούνται να διατυπώσουν γνώμη.
Αυτό που με λυπεί περισσότερο είναι ότι υπάρχουν άνθρωποι που ενώ περίμενα να βγουν και να μιλήσουν, μόλις δόθηκε η ευκαιρία εξαφανίστηκαν και λυπάμαι πολύ γι αυτό. Αυτό που έχω να τους πω ότι κάποιοι επιβιώνουν επειδή εμείς δεν έχουμε το θάρρος να τους αντιμετωπίσουμε. Δεν έχω πρόβλημα λοιπόν να βγω μόνος μου και ας βγούν οι συνήθεις να χτυπάνε. Δεν με πειράζει...
Μια σοφή ελληνική παροιμία λέει... ο άδειος τενεκές κάνει τον πιο πολύ θόρυβο... εγω θα έλεγα ότι είτε άδειος είτε γεμάτος, ο τενεκές δεν παύει να είναι τενεκές....
Προσωπικά δεν θεωρώ καθόλου τον εαυτό μου ως τέτοιον... βέβαια κάποιοι άλλοι οι οποίοι ένοιωσαν θιγμένοι έχουν αντίθετη γνώμη...
Πάντως περιμένω ακόμη την τοποθέτηση των διαχειριστών οι οποίοι διατηρούν ύποπτη σιωπή....

ΥΓ: Ο σοφός παππούλης ο Σωκράτης έλεγε ότι καλύτερα να αδικηθώ παρά να αδικήσω. Προσπαθώ ή τουλάχιστον έχω όλη την καλη διάθεση να μην αδικώ τους ανθρώπους. Αν διαπιστώσω ότι κάποιον έχω αδικήσει δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να βγω δημόσια και να ζητήσω σύγνώμη...αλλά αυτό θα το δείξει το μέλλον. Προς το παρόν πιστεύω ότι δεν πέφτω έξω για την εκτίμησή μου ως προς κάποιους... θα δείξει...


Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 02/02/2007 12:39:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 21:39:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Απέριττε
Εννοιολογικά, η ειρωνεία είναι η χρήση του λόγου με τρόπο, όπου εννοείται το αντίθετο από αυτό το οποίο λέγεται, δηλαδή το νόημα των χρησιμοποιούμενων φράσεων είναι αντίθετο (και όχι απλά διαφορετικό) από το κυριολεκτικό.
Η ειρωνεία με σκοπό τον εμπαιγμό, τον χλευασμό και τη χρήση πλάγιων και υποτιμητικών χαρακτηρισμών είναι κατά τη γνώμη της ομάδας των υπευθύνων του Esoterica κατακριτέα.
Παρόλα αυτά υπάρχει και η περίπτωση της χρήσης ειρωνείας με χιουμοριστική διάθεση όπως και αυτή που στοχεύει στον προβληματισμό (ή καλύτερα στην παράδοση ενός αινίγματος προς επίλυση). Για παράδειγμα αν μετά από έναν αγώνα ποδοσφαίρου στον οποίο δεν έχω παίξει καλά γυρίσει ο προπονητής μου και μου πει: "Γιάννη ήσουν φοβερός σήμερα!" είναι σίγουρο ότι θα νοιώσω άσχημα[%], αφού κυριολεκτικά και βάσει του ορισμού που δόθηκε στην αρχή του κειμένου αυτός με ειρωνεύεται. Αλλά παράλληλα μου θέτει ένα αίνιγμα προς επίλυση� "Για ποιο λόγο;".
Το να συμπεριφερόμαστε προσβλητικά σε κάποιον, θίγοντας την τιμή και την αξιοπρέπειά του είναι κατακριτέο (όπως και η κακοπροαίρετη ειρωνεία). Μην ξεχνάμε ότι ο αστικός κώδικας παρέχει τη δυνατότητα σε κάθε πολίτη "όταν προσβάλλεται παράνομα η προσωπικότητά του να έχει δικαίωμα να απαιτήσει την άρση της προσβολής και την μη επανάληψή της στο μέλλον", αλλά "απαιτείται, όπως επισημαίνει, η ενέργεια αυτή να έχει, κατ' αντικειμενική κρίση, χαρακτήρα αξιολογικό, να απευθύνεται, δηλαδή, κατά του θιγομένου ή να αναφέρεται σε αυτόν στα πλαίσια δυσμενούς εκτίμησης ή χαρακτηρισμού του, διότι, διαφορετικά, δεν είναι δυνατόν να επάγεται το ως άνω μειωτικό αποτέλεσμα".
Στη συγκεκριμένη περίπτωση εδώ στο Esoterica τα πράγματα είναι κάπως διαφορετικά αφού υπάρχει η περίπτωση κάποιος "υπό την προστασία" (πλασματική κατά την προσωπική μας άποψη) που του προσφέρει η ανωνυμία να εκφράζεται εναντίον άλλων μελών με χαρακτηρισμούς οι οποίοι ορισμένες φορές φθάνουν στο σημείο της καταστρατήγησης του δικαιώματος της προσωπικότητας, με μόνη δικαιολογία τη χρήση του δικαιώματος της ελεύθερης έκφρασης.
Το Esoterica σε καμία περίπτωση δεν θα ανεχόταν την κακοπροαίρετη κριτική προς μέλη του, είτε σε ατομικό ή ομαδικό επίπεδο, απλά και μόνο για να φανεί ότι υποστηρίζει το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης και την πολυφωνία.
Επί της ουσίας τώρα, πολλές φορές βλέπουμε ένα "μπλέξιμο" μεταξύ του βαθμού ελευθερίας της έκφρασης με την ασυδοσία, αφού (όπως παρατήρησα σε κάποιο άλλο θέμα) η ελευθερία της έκφρασης εξισώνεται με την ελευθερία εξύβρισης και συκοφαντικής δυσφήμισης. Το φαινόμενο αυτό δεν είναι σημερινό αλλά διαχρονικό και σχετίζεται με την κατανόηση της ανθρώπινης ύπαρξης και το χρησιμοποιούμενο σύστημα αξιών, τα οποία για τον καθένα μας είναι διαφορετικά.
Η έκταση της αξίωσης σεβασμού προς την προσωπικότητά μας καθορίζεται και από εμάς προσωπικά. Ο αυτοπροσδιορισμός προκύπτει από τον τρόπο σκέψης και αξιολόγησης τού πότε προσβάλλεται η προσωπικότητά μας και από ποιον (δηλαδή αφού έχουμε αξιολογήσει τα κίνητρά του). Στο πλαίσιο αυτό μπορεί να ανεχθούμε επεμβάσεις στην προσωπικότητά μας, οι οποίες συνδέονται είτε με τον τρόπο ζωής που έχουμε επιλέξει, είτε με την αντίληψή μας για τις προθέσεις του ανθρώπου που προσβάλλει την προσωπικότητά μας.

[%]Φυσικά υπάρχει και το ενδεχόμενο να μην αντιληφθώ την ειρωνεία, να παρανοήσω την πρόθεσή του και να πιστεύω ότι όντως ήμουν φοβερός. Αυτή την περίπτωση δεν την εξετάζω γιατί εξαρτάται από τη δική μου δυνατότητα αυτοκριτικής.

Με εκτίμηση
--Je^3--

Edited by - Jejeje on 02/02/2007 21:40:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 04:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέριττος:
quote:
μια διευκρίνιση για τον AZAX XAZA κατ' αρχήν. Κακώς κατάλαβες και εξέλαβες την φράση μου ως προσωπική απειλή. Αφού λοιπόν δεν κατάλαβες τι εννοούσα θα στο εξηγήσω απλά. Σου διευκρινίζω λοιπόν ότι η περίπτωσή σου έχει συζητηθεί πολύ απο κάποιους που έχουν λόγο στο φόρουμ και είναι υπο σκέψην η διαγραφή σου.. αυτό εννοούσα γιατί θα σου έκανα μεγάλη χάρη να φτάσω στο σημείο να σε απειλώ...

quote:
Πάντως περιμένω ακόμη την τοποθέτηση των διαχειριστών οι οποίοι διατηρούν ύποπτη σιωπή....

Η υπογράμμιση δική μου

Απέριττε, πριν συζητηθεί οτιδήποτε άλλο, είναι καλό να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα.
Έχω βάλει σε παράθεση δύο τμήματα από το πρόσφατο μήνυμά σου. Θεωρούμε πρέπον να ξεκαθαρίσεις τι εννοείς και στις δύο περιπτώσεις. Επιεικώς πάντως, θα μπορούσε να χαρακτηρίσει κανείς τις παραπάνω δηλώσεις απαράδεκτες... Για τη δεύτερη των περιπτώσεων, το μόνο που θα μπορούσε να προστεθεί είναι, πως δεν έχεις το δικαίωμα λόγω της δικής σου έλλειψης υπομονής (σχετικά με το πότε θα γράψει κάποιος από την ομάδα υπευθύνων στο θέμα) να υπονοείς "ύποπτες" σκοπιμότητες για άλλους ανθρώπους και την ίδια στιγμή να τους καλείς(...!!) και σε σοβαρό διάλογο! Απέριττε, δεν μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε για τους άλλους ανθρώπους, είναι σοβαρό παράπτωμα κάτι τέτοιο.
Εν τέλει, σε ποια βάση πιστεύεις ότι δείχνουν τέτοιες δηλώσεις, πως θα γίνει αυτός ο διάλογος από μέρους σου;

Κάτι άλλο επί του αρχικού σου μηνύματος:
Από τα αρχικά σου γραφόμενα, συνάγεται πως δεν έχεις καν αντιληφθεί τις πολυάριθμες επεμβάσεις μας επάνω σε ζητήματα χλευασμού, κακοπροαίρετης ειρωνίας, υποτίμησης, κ.λπ. που έχουν γίνει στις συζητήσεις των forums. Αυτό είναι δική σου ευθύνη - θα έπρεπε να έχεις ερευνήσει, πρωτού πάρεις θέση σχετικά με τη δική μας αντιμετώπιση - σαφέστατα δε φταίμε εμείς που δεν το αντιλήφθηκες. Καθώς επίσης, δικαίως θα μπορούσε κάποιος να αναρωτηθεί, που βρισκόσουν εσύ, ή οποιοσδήποτε άλλος θεωρεί πως δεν έχουμε επιληφθεί των σχετικών συμπεριφορών (και πολλές φορές απέναντι στους ίδιους ανθρώπους που αναφέρεις κι εσύ), όταν σε παρεμβάσεις και επεμβάσεις μας απέναντι σε τέτοιες συμπεριφορές, εισπράτταμε αδιαφορία ή ακόμα και χλευασμό από τους ανθρώπους στους οποίους κάναμε παρατηρήσεις, για τα ίδια πράγματα που θίγεις με το θέμα που άνοιξες... μέχρι και κατηγορίες για αυταρχική, άδικη, ακόμα ακόμα και για φασιστική συμπεριφορά! Και πρέπει επίσης να τονιστεί, πως το να μην παίρνει κάποιος θέση για κάτι το οποίο συμβαίνει ενόσω είναι δηλωμένα παρόν σε μία συζήτηση, αποτελεί από μόνο του μία θέση αποδοχής της απρεπούς συμπεριφοράς (το τελευταίο δεν αποτελεί μομφή για σένα, αλλά αποτελεί μία γενικότερη παρατήρηση σχετικά με το θέμα). Για να μην είμαστε ωστόσο άδικοι, η παραπάνω έλλειψη ενδιαφέροντος για τα δυσάρεστα αυτά φαινόμενα δεν αφορά όλα τα μέλη. Υπήρξαν - και υπάρχουν - άνθρωποι που έχουν αντιτεθεί σε αυτές τις συμπεριφορές.
Απλώς είναι λογικό, πως κανείς δεν μπορεί να τα έχει υπόψη του όλα. Εμείς από τη μεριά μας το γνωρίζουμε αυτό. Εσύ το γνωρίζεις; Το αντιλαμβάνεσαι για τον εαυτό σου πρώτα απ' όλα;

Απέριττε πέρα από τα παραπάνω, πιστεύουμε ότι το θέμα που ξεκίνησες είναι σημαντικό. Πολύ καλά κάνεις και το θίγεις. Παρακαλούμε να κάνεις μία προσπάθεια, για να βρεθεί μια κοινή βάση για την αντιμετώπιση αυτού του ζητήματος - όπως (να είσαι σίγουρος) κάνουμε κι εμείς - αντικειμενική και συνεργατική.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 11:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πρώτον,
μία φιλική παρατήρηση στη vasiliskos

δεν είναι "μηχανογραφία" η σωστή λέξη που ταιριάζει με αυτά που θες να πεις
αλλά "μηχανορραφία",με δύο "ρ"
(βέβαια δεν ξέρω τι γίνεται με την απλοποίηση της νεοελληνικής πλέον)

και επαναλαμβάνω,η παρατήρηση ήταν εντελώς φιλική
....................................................................
κατά τ'άλλα,εγώ προσωπικά εδώ στο esoterica.gr περνάω μια χαρά

έχω τσακωθεί,έχω βριστεί,έχω αναπτύξει καλές σχέσεις,αλλά πάντα στο τέλος όλα καλά !!

το θέμα Απέριττε δεν είναι να κάνουμε εχθρούς αλλά φίλους
και δεν ξέρω τη γνώμη σου πάνω σ'αυτό

έχω γυρίσει ΟΛΑ σχεδόν τα βουνά της Ελλάδας (εκτός από το...επίμαχο,την Πεντέλη),έχω πάει στις δέκα ψηλότερες κορυφές της Ελλάδας,με το Μύτικα πρώτο στη λίστα,έχω ανέβει στον Ταύγετο μόνος μου με τζιν και allstar οκτώβριο μήνα,έχω ανέβει στην κορυφή (Γ)-καμήλα με βγαλμένο ώμο και σάκο σαράντα λίτρων στην πλάτη...

έχω πάει στον Αίμο με τα πόδια από τα σύνορα,έχω κάνει στην ίδια μέρα δυο φορές την Ίδη στην Κρήτη,έχω...

ξέρεις κάτι ?

θα μπορούσα να γράφω αυτές μου τις εμπειρίες με τις ώρες,αλλά...ποιον ενδιαφέρει αυτό ?

τι τον νοιάζει τον άλλον το πόσο καλός "ορειβάτης' είμαι ??

(άλλωστε κι εγώ βαριέμαι να μιλώ για προσωπικά μου βιώματα)

θα μου πεις οι άλλοι γιατί το κάνουν κι εσύ όχι ??

μα...αυτός είναι ο χαρακτήρας τους φίλε μου,τους αρέσει να διηγούνται ιστορίες,κατορθώματα,εμπειρίες,σκηνικά κλπ κλπ

αυτό για μένα δεν είναι κακό

αν κάτι μου αρέσει,θα το διαβάσω,όταν όμως βλέπω ότι η συζήτηση καταντάει λίστα από ξένες εμπειρίες,φεύγω

γιατί δεν κάνεις το ίδιο ??
γιατί ασχολείσαι με όσους πιθανώς δεν έχεις τις ίδιες απόψεις ??

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΧΑΛΑΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΣΟΥ ?

προτείνω κι εγώ έναν επανανπροσδιορισμό του χαρακτήρα του φόρουμ,αλλά ποιος είμαι εγώ που θα κάνω κάτι τέτοιο ?

το φόρουμ είναι ιδιοκτησία αλλων,ας πράξουν αυτοί λοιπόν
.....................................................................
για να τελειώνω,προτείνω ανακωχήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 12:08:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και με βρίσκεις να τριγυρίζω εδώ μέσα ας απαντήσω επί τόπου
quote:
πρώτον,
μία φιλική παρατήρηση στη vasiliskos

δεν είναι "μηχανογραφία" η σωστή λέξη που ταιριάζει με αυτά που θες να πεις
αλλά "μηχανορραφία",με δύο "ρ"


Καμμία παρεξήγηση και ευχαριστώ για τη διόρθωση. Είμαι της "παλιάς σχολής" και αν κάνω κάποιο λάθος στην ορθογραφία με ευχαριστεί να μου το λένε για να διορθώνομαι!

Τη σχετική λέξη βέβαια δεν με πειράζει να μην τη γράφω σωστά γιατί θέλω να ελπίζω, ότι λείπει από το "εσωτερικο μου λεξιλόγιο"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 17:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θέλει θάρρος η υπόθεση

βέβαια κι εγώ κάνω πολλά λάθη και όταν με διορθώνουν το εκτιμώ

χαίρομαι που νιώθεις κι εσύ το ίδιο !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 18:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω στα περισότερα στις τοποθετήσεις του Απέριτου. Για το θέμα της ειρωνίας μονάχα έχω αντιρήσεις σχετικά με το πότε πρέπει να υπάρξει διαγραφή. Η ειρωνία λαμβάνεται πολλές φορές και σάν χιουμοριστική συμπεριφορά δέν μπορείς να καταλάβεις κατα βάθος τί εννοεί κάποιος άνθρωπος που δέν έχεις δεί ποτέ το πρόσωπο του με μιά φράση του άν θέλει πραγματικά να μειώσει τον άλλον η το κάνει απο βλακώδη αφέλεια. Το μόνο στάνταρ είναι οτι η ειρωνεία προπαντώς στα φόρουμ του Esoterica σε όλες τις συζητήσεις είναι όχι μονάχα διαδεδομένη αλλα θεσμός γι αυτό και τα λίγα αξιόλογα μέλη αποχωρούν αδυνατόντας να συνεχίσουν.
Θα σταθώ ακόμα σε μερικά πολύ σωστά πράγματα στην εισαγωγή του Απέριττου.Είναι το ίδιο με μια μεγάλη πλειοψηφία ανθρώπων οι οποίοι είναι μηδενικοί ως προσωπικότητες και αγοράζουν ένα ακριβό αυτοκίνητο το κάνουν λατέρνα και βγαίνουν στον δρόμο επιδεικτικά για να πείσουν όχι τους άλλους αλλά τον εαυτό τους ότι έχουν αξία.
Εδώ πραγματικά εξισωνόμαστε όλοι και γιαυτό ένας που πραγματικά αξίζει δέν έχει εδώ ρόλο να συμετέχει γιατί θα υποτιμηθεί σημαντικά η αξία του απο ανθρώπους που άν τους συναντήσει κατα πρόσωπο θα του κάνουν υποκλίσεις. Το πιό εκνευριστικό είναι οτι παρουσιάζονται ευκαιρίες σε ανθρώπους με ασήμαντες προσωπικότητες να έχουν ρόλους αστυνομικού διευθυντή και τελικά να αναδεικνύονται.
Άλλο ελάττωμα είναι οι φιλίες οι κλίκες μέσω γνωριμιών με στόχο να αλληλοπροβάλουν τους γνωστούς τους και να βάζουν στην γωνία τους υπόλοιπους επιτρέποντας στους φίλους όλα τα ατοπήματα ενώ σε άλλους που δέν νομίζουν για φίλους τους κοντράρουν με όλα τα μέσα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 19:35:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή φίλε/η profil,
στο μήνυμά σου σημειώνεις...
quote:
Εδώ πραγματικά εξισωνόμαστε όλοι και γιαυτό ένας που πραγματικά αξίζει δέν έχει εδώ ρόλο να συμετέχει γιατί θα υποτιμηθεί σημαντικά η αξία του απο ανθρώπους που άν τους συναντήσει κατα πρόσωπο θα του κάνουν υποκλίσεις. Το πιό εκνευριστικό είναι οτι παρουσιάζονται ευκαιρίες σε ανθρώπους με ασήμαντες προσωπικότητες να έχουν ρόλους αστυνομικού διευθυντή και τελικά να αναδεικνύονται.

Θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεις την προσωπικότητα κάποιου ως ασήμαντη όταν δεν τον γνωρίζεις προσωπικά. Εκτός και αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα.
Με εκτίμηση
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 19:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα σε παρακαλούσα να μου εξηγήσεις πως είναι δυνατόν να χαρακτηρίζεις την προσωπικότητα κάποιου ως ασήμαντη όταν δεν τον γνωρίζεις προσωπικά. Εκτός και αν αναφέρεσαι σε συγκεκριμένα πρόσωπα

Δέν έχω τίποτε άλλο να συμπληρώσω επανέλαβα απλά τα λόγια του Απέριτου κανένα συγκεκριμένο πρόσωπο δέν υπάρχει. Και άν επιμένεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα ρωτούσα ομοίως με ποιά κριτήρια χαρακτηρίζεις την προσωπικότητα κάποιου σημαντική όταν δεν τον γνωρίζεις προσωπικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 19:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...
θα ήθελα να ευχαριστήσω τους συντονιστές για την παρέμβασή τους. Το ήθελα αυτό γιατί είχα αρχίσει να νοιώθω πολύ μόνος σε αυτό που προσπάθησα να κάνω. Στο σχόλιο που έκανα αγαπητή Αμαλία θα μου επιτρέψεις να μην επεκταθώ γιατί θα εκθέσω ανθρώπους που αυτήν την στιγμή δεν θέλουν ή δεν πρέπει να εκτεθούν. Αν θέλεις να ξεκαθαρίσεις την δική σου θέση ως προς αυτήν την δήλωση εντάξει να σε καλύψω και να πω ότι δεν εννούσα εσένα...
Θέλω να πω για να απαντήσω και σε κάποιον άλλο φίλο που έγραψε πολύ ωραία, ότι και η δική μου πρόθεση είναι να υπάρχει ένότητα ανάμεσά μας και όχι διαχωρισμοί. Η ενότητα και ο αλληλοσεβασμός ρε παιδιά, δεν αποκλείουν την διαφωνία η οποία είναι σεβαστή και ακόμα και την κριτική αρκεί να είναι καλοπροαίρετη. Πάνω σε αυτό λοιπόν είναι που πρέπει να καθορίσουμε που είναι τα όρια του ανεκτού και που του απαράδεκτου. Αν εγω ή ο ΑΖΑΧ είμαστε απαράδεκτοι με την συμπεριφορά μας τότε να γίνονται συστάσεις. Αν δεν συμμορφωνόμαστε προς τις συστάσεις τότε να διαγραφτούμε ρε παιδιά και αυτό δεν είναι φασιστικό. Είναι η στοιχειώδης προστασία και σεβασμός στις προσωπικότητες των άλλων...
Είμαι πάρα πολλά χρόνια στα φόρουμ. Πριν εγκατασταθώ εδώ υπήρξα δραστήριο μέλος του φόρουμ του ίνερνετ, μέσα απο το οποίο είχα γνωριστεί δια ζώσης με αρκετά άτομα με τα οποία αναπτύχθηκε πολύ καλή φιλία. Ξέρετε γιατί αποχώρησα απο εκεί; Για τον ίδιο λόγο για τον οποίο φωνάζω και τώρα. Σας προκαλώ να μπείτε αυτή την στιγμή στο www.innernet.gr και να διαπιστώσετε τι γίνεται αυτήν την στιγμή. Η εικόνα και οι διάλογοι είναι άθλιοι. Αυτό θέλουμε να γίνει και εδώ; Εκεί θέλουμε να καταντήσει; Γιατί αγαπητή Αμαλία αν δεν μπουν στην θέση τους κάποια άτομα εκεί θα φτάσει η εικόνα του φόρουμ. Αν δεν βάλουμε φρένο στην αθλιότητα τότε πολλά καλά και ενδιαφέροντα άτομα θα βρεθούν για άλλη μια φορά στον "δρομο" να ψάχνουν στέγη.
Εγω αγαπώ αυτό το φόρουμ. Βρίσκομαι μέσα σε αυτό πολύ πριν οι κύριοι οι οποίοι φέρονται με τον τρόπο που φέρονται αποφασίσουν να μπουν μέσα. Θα μπορούσα να φανταστώ τους λόγους για τους οποίους το κάνουν αυτό και ξέρω και πράγματα για τα οποία δεν θέλω να μιλήσω γιατί εμπίπτουν στον νόμο περί προστασίας προσωπικών δεδομένω και δεν είμαι ηλίθιος ώστε να μην διαφυλάξω τον εαυτό μου. Δεν με ενδιαφέρουν όμως τα κίνητρα του καθενός, αρκεί αυτά να μην περιορίζουν την δική μου ελευθερία έκφρασης και τον σεβασμό στην προσωπικότητά μου. Είναι κρίμα να συμβαίνει αυτό.
Όλοι κάνουμε λάθη στην ζωή μας και σε διάφορους τομείς. Τι είναι αυτό που χρειαζόμαστε. Κάποιον να μας ξεφτιλίσει και να μας εκμηδενίσει σαν προσωπικότητες και σαν ανθρώπους ή κάποιον να μας απλώσει το χέρι και να βοηθήσει να δούμε τα πράγματα διαφορετικά. Είναι κρίμα γιατί ξέρω ότι οι άνθρωποι που φέρθηκαν εδω κατ' αύτόν τον τρόπο και μορφωμένοι είναι και διαβασμένοι και έχουν κάνει ενδιαφέροντα πράγματα, όμως αυτό αντί να τους κάνει καλύτερους τους έκανε αλαζόνες. Και η αλαζονεία είναι ένα απο τα μεγαλύτερα αμαρτήματα για τον άνθρωπο. Έχει τύχει και εγω στο παρελθόν ίσως και πρόσφατα να πέσω σε παρόμοια παγίδα. Όμως το κατανόησα και ένοιωσα πολύ άσχημα γι αυτό και προσπαθώ πια να μην πέφτω σε αυτήν την παγίδα. Με την ευκαρία μπορώ να αναγνωρίσω και να πω ότι ήταν λάθος μου ο χαρακτηρισμός για τον ΑΖΑΧ και παίρνω πίσω την φράση χαζοχαρούμενος και ζητώ και συγνώμη. Όμως πρέπει να του πω ότι δεν πρέπει να υποτιμά κανέναν άνθρωπο ακόμα και αν κατά την γνώμη του λέει την μεγαλύτερη βλακεία. Το ότι μπορεί να είναι τυχερός και η ζωή να φάνηκε καλή προς αυτόν και να του εξασφάλισε μια καλύτερη παιδεία ή τα μέσα για να ζει πιο άνετα και να κάνει πράγματα δεν του δίνει το δικαίωμα να υποτιμά ανθρώπους οι οποίοι ίσως δεν είχαν την αγαθή τύχη να έχουν τα ίδια προνόμια.
Απο την άλλη όμως έχει τύχει να γνωρίσω ανθρώπους οι οποίοι να μην έφυγαν ποτέ πέρα απο το χωριό τους και παρόλα αυτά να ανέπτυξαν μια απίστευτη σοφία ώστε είναι χάρμα να συζητάς μαζί τους. Όλη η γνώση είναι μέσα μας και κανένας άνθρωπος δεν έχει περισσότερη αξία απο έναν άλλο. Αν καταλάβουμε ότι όλοι είμαστε ένα τότε θα πάψουμε να πέφτουμε στην παγίδα του εγωισμού και των διαχωρισμών. Ας σεβόμαστε την γνώμη του άλλου και πρέπει να μάθουμε να έχουμε ανοχή με τους ανθρώπους. Έχω κι εγω μέσα μου πολύ εγωισμό και έρχονται πολλές στιγμές που αυτό με ενοχλεί. Συμβαίνουν πράγματα και θυμώνω και νευριάζω αλλά προσπαθώ στο τέλος να συγχωρώ. Τι σημαίνει αυτό; Σημαίνει σύμφωνα με τον υπέροχο ελληνικό λόγο ότι πρέπει να μάθω να δίνω χώρο στους άλλους, γιατί όλοι έχουμε θέση κάτω απο τον ήλιο. Δεν έχω αυτή την στιγμή να προσθέσω τίποτε περισσότερο. Μακάρι αυτή η διένεξη να σταματήσει εδω και περιμένω απο τους συνδαιτημόνες αυτούς μια καλύτερη συμπεριφορά, όχι προσωπικά για μένα αλλά για όλους τους φίλους που φιλοξενούνται στο φόρουμ...
Φιλικά...

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 20:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι η απάντηση της Αμαλίας στην ουσία είναι περισσότερο δηκτική ώς προς εμένα και δεν μπαίνει παρά ελάχιστα στην ουσία του θέματος. Ζητώ λοιπόν να μάθω τι θα γίνει απο εδω και πέρα. Αφού λοιπόν διαπιστώνετε ότι δεν είστε μόνοι σας, παρακαλώ πείτε μου πως θα αντιδράσετε απο εδω και πέρα σε παρόμοια φαινόμενα. Ας μπούμε στο δια ταύτα δηλαδή. Ελπίζω τώρα που έγινε η αρχή να μην σταματήσουμε τον διάλογο.

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 20:59:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

profil

Άλλο ελάττωμα είναι οι φιλίες οι κλίκες μέσω γνωριμιών με στόχο να αλληλοπροβάλουν τους γνωστούς τους και να βάζουν στην γωνία τους υπόλοιπους επιτρέποντας στους φίλους όλα τα ατοπήματα ενώ σε άλλους που δέν νομίζουν για φίλους τους κοντράρουν με όλα τα μέσα.


ριξε κανα ονομα

μεταξυ μας ειμαστε


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Jejeje
Πρώην Συνεργάτης

Greece
533 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 21:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jejeje  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή profil μού απαντάς...
quote:
Δέν έχω τίποτε άλλο να συμπληρώσω επανέλαβα απλά τα λόγια του Απέριτου κανένα συγκεκριμένο πρόσωπο δέν υπάρχει. Και άν επιμένεις εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος θα ρωτούσα ομοίως με ποιά κριτήρια χαρακτηρίζεις την προσωπικότητα κάποιου σημαντική όταν δεν τον γνωρίζεις προσωπικά.

Εγώ σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα την προσωπικότητα κάποιου σημαντική ή ασήμαντη, αν δεν τον γνώριζα προσωπικά. Δεν ανέφερα κάτι σχετικό στο μήνυμά μου! Εσύ έγραψες ότι... "Το πιό εκνευριστικό είναι οτι παρουσιάζονται ευκαιρίες σε ανθρώπους με ασήμαντες προσωπικότητες να έχουν ρόλους αστυνομικού διευθυντή και τελικά να αναδεικνύονται.".

Φίλε Απέριττε θα συμφωνήσω με το μήνυμά σου. Θα ήθελα να σε ρωτήσω που ακριβώς εντοπίζεις το πρόβλημα. Στην ανικανότητα των συντονιστών να επιτελέσουν το έργο τους, στην αδυναμία ορισμένων μελών να υπερασπιστούν τους εαυτούς και τις απόψεις τους ή σε κάποιον άλλο λόγο;

Με εκτίμηση
--Je^3--Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2007, 23:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλησπέρα!


Αγαπητέ Γιάννη γράφεις:

quote:
η αναφορά μου στους ανθρώπους με τα σκοινιά, δεν ήταν γενικευμένη και αυτό το λέω εις απάντηση του κυρίου Καραγιάννη ο οποίος μέσα απο το μήνυμά του πέρασε μια αιχμή που την κατάλαβα πολύ καλά και οφείλω να απαντήσω. Δεν στράφηκα στην προσωπική ζωή κανενός γιατί αν θέλω να εκθέσω πρόσωπα και καταστάσεις θα μπορούσα να το κάνω. Καλό θα είναι λοιπόν και πρέπον να μην μιλάμε προσωπικά... άλλωστε κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει εντάξει; (είμαι λιγότερο χαζός απο ότι ίσως νομίζεις αγαπητέ Δημήτρη και τα υπονοούμενα τα πιάνω αμέσως).
Δεν θα μπω όμως σε αυτόν τον κατήφορο και θα επαναφέρω την συζήτηση στην ουσία...

Κι εγώ είχα γράψει:

quote:
Έπίσης η ανωνυμία: αλλιώς αντιμετωπίζεις στην πραγματική ζωή έναν 15 χρονο παιδί, αλλιώς τον αρχιεπίσκοπο, αλλιώς μια εβδομηντάχρονη κυριούλα, αλλιώς ένα αποτυχημένο απόκληρο της ζωής χωρίς οικογένεια κι αλλιώς ένα τριανταπεντάρη επιστήμονα με δύο παιδιά και γεμάτη ζωή... ΞΕΡΕΙΣ ΤΑ ΚΙΝΗΤΡΑ ΡΕ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!!! Ο 15 χρονος θα στη πει γιατί έτσι πρέπει, ο αρχιεπίσκοπος γιατί υπερασπίζεται ένα μηχανισμό και τη κουτάλα, η εβδομηντάχρονη γιατί "βλέπει" το επέκεινα και αυτό είναι σεβαστό, ο απόκληρος προσπαθεί να γίνει κάποιος μέσα από τις συζητήσεις και ο τριανταπεντάρης γιατί κάπως πρέπει να χαμογελάει κι αυτός...

Εσύ σε ποια κατηγορία νομίζεις ότι σε κατέταξα;

Γιατί απ' ότι ξέρω δεν ανήκεις σε καμμία... Ούτε 15χρονος είσαι, ούτε αρχιεπίσκοπος, ούτε εβδομηντάχρονη, ούτε αποτυχημένος απόκληρος , ούτε τριανταπεντάρης!!!

Τέλος πάντων, χαλάρωσε άνθρωπε μου και συγγνώμη αν σε πρόσβαλα...

Δημήτρης

___________________
Κούκλοι δεν είμαστε όλοι μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2007, 15:14:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι...
αρχικά να απαντήσω στον Δημήτρη για το προσωπικό μήνυμά του. Υπάρχει ένα σημείο το οποίο θα μπορούσε να ληφθεί ως προσωπικό για συγκεκριμένους λόγους τους οποίους δεν υπάρχει κανένας λόγος να αναλύσουμε εδώ. Εφόσον λες ότι δεν ήταν προσωπική αιχμή, δεν υπάρχει κανένας λόγος για να ζητάς συγνώμη. Ακόμα και να ήταν δεκτή η συγνώμη. Όσο για την αγαπημένη φράση σου που συνηθίζεις να μου απευθύνεις σε κάθε σου επαφή μαζί μου το "χαλάρωσε", έχω να σου πω ότι δόξα τον Θεό τώρα πια είμαι αρκετά χαλαρός ώστε να μην κάνω ζημιά υγείας στον εαυτό μου, αλλά ευτυχώς όχι τόσο χαλαρός ώστε να έχω γίνει αναίσθητος στα κακώς κείμενα που κατά την γνώμη μου υπάρχουν γύρω μας σε όλες τις λειτουργίες της ζωής μας.
Σε σχέση με τα σχοινιά ήθελα να πω ότι σίγουρα δεν ήταν γενικευμένη η παρατήρηση και δεν αφορά όλους τους ανθρώπους του χώρου, γιατί αν το έκανα θα ήταν σαν να έβριζα πρώτα απο όλους συγγενείς μου οι οποίοι ασχολούνται με το σπορ, αλλά και πολλούς αγαπητούς φίλους.
Αν στράφηκα κάποια στιγμή με προσωπικές αιχμές κατά συγκεκριμένων προσώπων, ήταν μόνο και μόνο για να τους δείξω πόσο άσχημο είναι να λειτουργείς απαξιωτικά απέναντι σε έναν άνθρωπο όποιος και αν είναι αυτός. Αυτό δεν του μειώνει σίγουρα την αξία σαν άνθρωπο, γιατί κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και αξιόλογος. Είχε σκοπό μόνο να τον ταρακουνήσει και αν το κατάφερα έστω και λίγο το θεωρώ κέρδος.
Θα ήθελα επίσης να πω κάτι στον φίλο;-η; profil που μίλησε για κλίκες οι οποίες δείχνουν ανοχή στους δικούς τους ενω κατακεραυνώνουν τους υπόλοιπους, θα πω το εξής. Αυτές οι παρέες λοιπόν (προτιμώ στην περίπτωση αυτήν την λέξη) ναι πράγματι υπάρχουν και το έχω παρατηρήσει κι εγω αυτό το φαινόμενο. Αισθάνομαι ότι πρέπει να τοποθετηθώ προσωπικά στο πως λειτουργώ εγω. Υπάρχουν μέσα στο φόρουμ άτομα τα οποία γνωρίζω προσωπικά και τα εκτιμώ και έχουμε και σχέσεις μεταξύ μας. Όμως δηλώνω με όλη την ειλικρίνεια που με διακρίνει, πως αν διαπίστωνα ότι κάπου λειτουργούν λάθος, θα τους το έλεγα κατ' αρχήν κατ' ιδίαν και αν έβλεπα ότι συνεχίζουν την ίδια τακτική τότε θα έβγαινα και θα τους στηλίτευα ανοιχτά μέσα απο το φόρουμ. Αυτό δεν θα μείωνε την αγάπη μου στο πρόσωπό τους, αλλά δεν μπορώ να ζητώ απο τους άλλους να λειτουργούν με τρόπο που δεν εφαρμόζω εγω ο ίδιος πρώτα και έπειτα οι άνθρωποι που θεωρώ δικούς μου. Το ίδιο θέλω να κάνουν και αυτοί μαζί μου και ευτυχώς μέχρι τώρα το έχω πετύχει. Απο τον φίλο δεν ζητώ να μου λέει σε όλα μπράβο αλλά να με βάζει και στην θέση μου όταν βλέπει ότι κάπου είμαι λάθος.
Είμαι ευχαριστημένος που νοιώθω ότι φεύγουμε σιγά σιγά απο την παγίδα της προσωπικής κόντρας και μπαίνουμε στην ουσία του θέματος. Επι της ουσίας λοιπόν περιμένω και αναμένω την τοποθέτηση όλων των εμπλεκομένων χωρίς προσωπικές αιχμές και αντιπαραθέσεις...
Ευχαριστώ....

Oculatis Abis (Φεύγεις οξυδερκής)
Ο ΔΥΣΚΟΛΟΤΕΡΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΣΤΗ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ ΣΟΥ...
"ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΗΤΟΙ" (Δυστυχώς...)

Edited by - Απέριττος on 04/02/2007 15:17:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/02/2007, 16:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπαρχει μια μεριδα ανθρωπων εδω μεσα,
που ακριβως επειδη εχει πολλες ανασφαλειες και φοβιες (επισης και χαμηλη αυτοεκτιμηση),
εχει η ιδια δημιουργησει την δικη της κλικα....
και προσπαθει να βρει εχθρους ή φανταζεται οτι οι αλλοι κανουν αυτο που ιδιοι κανουν και το εχουν αποδειξει επανελλειμενα (το βριζουν αλλα ειναι οι πρωτεργατες)!!!

Να δημιουργουν κλικες!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

profil
Μέλος 1ης Βαθμίδας


97 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2007, 17:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους profil  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Υπάρχουν μέσα στο φόρουμ άτομα τα οποία γνωρίζω προσωπικά και τα εκτιμώ και έχουμε και σχέσεις μεταξύ μας. Όμως δηλώνω με όλη την ειλικρίνεια που με διακρίνει, πως αν διαπίστωνα ότι κάπου λειτουργούν λάθος, θα τους το έλεγα κατ' αρχήν κατ' ιδίαν και αν έβλεπα ότι συνεχίζουν την ίδια τακτική τότε θα έβγαινα και θα τους στηλίτευα ανοιχτά μέσα απο το φόρουμ.

Φίλε Απέρριτε σε συγχαίρω για την στάση σου που δυστιχώς εφαρμόζεται απο πολύ λίγους στο Esoterica απο κανέναν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2007, 23:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ονοματα βρε παιδια, πεστε ονοματα

ποιοι ειναι οι καλοι και ποιοι ειναι οι κακοι

ποιοι κανουν κλικες και ποιοι εκφραζουν τον εαυτο τους (οπως και να το κανουν)


μεταξυ μας ειμαστε

και λειπει και ο κακιστος πια...


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 13:25:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιατί να ειπωθούν ονόματα αγαπητέ jbg ?

προβλέπω πολύ χοντρό μπάχαλο αν γίνει κάτι τέτοιο

δεν είναι καλύτερα να μείνουμε με την υποψία να πλανάται στην ατμόσφαιρα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2007, 14:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

αγνοών

γιατί να ειπωθούν ονόματα αγαπητέ jbg ?

προβλέπω πολύ χοντρό μπάχαλο αν γίνει κάτι τέτοιο

δεν είναι καλύτερα να μείνουμε με την υποψία να πλανάται στην ατμόσφαιρα ?



γιατι καλε μου φιλε, εχω την υποψια οτι δεν θα ακουστουν τα ιδια ονοματα

και με την υποψια να πλαναται στον αερα, εχουμε μεν μια ατμοσφαιρα θριλερ και ενα σασπενς , αλλά στην πραξη ο καθενας βαζει στην θεση του κακου αυτον που ο ιδιος δεν συμπαθει ή διαφωνει μαζι του


απο χοντρα μπαχαλα δε, εχουμε συνηθισει πια - βετερανοι γινηκαμε


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy