ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 20:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να ζητήσω κατ'αρχήν συγνώμη γιατί ανοίγω ένα θέμα ενώ ίσως θα μπορούσα να το τρυπώσω σε κάποιο ήδη υπάρχον γιατί δεν έχω πολλά να πω..

Απλά μια και μιλάμε συχνά για παράδεισο και κόλαση, σήμερα ψηφίστηκε ένα νομοσχέδιο για την παιδεία.
Σήμερα στην Αθήνα έγινε κόλαση...

Τι γίνεται παιδιά?

Απλά ήθελα να πω ότι έξω από φιλοσοφίες, αναζητήσεις, ονειροπολήσεις, σκέφτομαι ότι έκει έξω υπάρχει μια πραγματικότητα.

Και η σκέψη μου είναι σήμερα εκεί.
Στη πόλη μου και στα νιάτα μας.

Θα κλείσω τη τηλεόραση για να μην ακούσω γιατί θα εκνευριστώ εντελώς και θα πω ότι σήμερα εκτός από τη γιορτή της γυναίκας ήταν και Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.....

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/03/2007, 21:42:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

vasiliskos

Να ζητήσω κατ'αρχήν συγνώμη γιατί ανοίγω ένα θέμα ενώ ίσως θα μπορούσα να το τρυπώσω σε κάποιο ήδη υπάρχον γιατί δεν έχω πολλά να πω..
Απλά μια και μιλάμε συχνά για παράδεισο και κόλαση, σήμερα ψηφίστηκε ένα νομοσχέδιο για την παιδεία.
Σήμερα στην Αθήνα έγινε κόλαση...

Τι γίνεται παιδιά?

Απλά ήθελα να πω ότι έξω από φιλοσοφίες, αναζητήσεις, ονειροπολήσεις, σκέφτομαι ότι έκει έξω υπάρχει μια πραγματικότητα.

Και η σκέψη μου είναι σήμερα εκεί.
Στη πόλη μου και στα νιάτα μας.

Θα κλείσω τη τηλεόραση για να μην ακούσω γιατί θα εκνευριστώ εντελώς και θα πω ότι σήμερα εκτός από τη γιορτή της γυναίκας ήταν και Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.....


ναι, ημερα της γυναικας λεει...

στην ισλαμικη πραγματικοτητα το δικαστηριο καταδικασε μια 19χρονη σε 90 βουρδουλιες, επειδη την απηγαγαν και την βιασαν

στην δυτικη πραγματικοτητα ενας 48χρονος βιασε και εθαψε ζωντανο ενα 9χρονο κοριτσακι

στην ελληνικη πραγματικοτητα η νεολαια συγκρουεται με την εξουσια και τους κουκουλοφορους

στην δικη μου πραγματικοτητα βρεθηκα το μεσημερι να περναω αναμεσα απο πανοπλους ειδικους φρουρους με την ατμοσφαιρα να μυριζει μπαρουτι και πριν λιγο ελαβα ενα μεϊλ απο μια φιλη που εκτιμω


επειδη παει γαντι με το θεμα, το παραθετω σχεδον αυτουσιο:

"Ενώ εγώ σκέφτομαι την εσωτερική μου αναζήτηση και ζω στη κοσμάρα μου και παίρνω αποφάσεις να αποσυρθώ επίσης στη κοσμάρα μου και να γίνω σοφότερη και εξυπνότερη.....
η κόρη μου ήρθε γύρισε σήμερα το βράδυ στο σπίτι.
Το μπουφάν της σκίστηκε και έμεινε πεταμένο κάπου στο σύνταγμα...
Τα μάτια της ήταν κατακόκκινα και περπάταγε σκουντουφλώντας μισόστραβη...
κάποιοι φίλοι της τσαλαπατήθηκαν...
Πριν δύο χρόνια μπήκε με 19.200 μόρια στο πανεπιστήμιο. Με αγώνα και κόπο, μέσα από φτώχια και στερήσεις, είναι ένα κορίτσι μάλαμα, συνέχεια δίπλα μου σε κάθε βάσανο, δεν είναι κουκουλοφόρος....
δεν είναι εγκληματίας....
Και βρέθηκε εγκλοβισμένη ανάμεσα σε αστυνομία και κουκουλοφόρους που έκαιγαν τον άγνωστο στρατιώτη....
Λατρεύει τη πατρίδα της, φοβάται όμως πολύ. Κι εγώ δεν ξέρω τι να της πω για να την καθησυχάσω , δεν ξέρω πως να της πω ψέματα ότι έχουμε ετοιμάσει ένα όμορφο κόσμο να μην ανησυχεί...
Σήμερα είμαι οργισμένη.
Για μένα για όλους."


ξερετε, το εκει εξω μπορει να ειναι πολυ μακρυα μας ή πολυ κοντα μας

απο μας εξαρταται...


ΥΓ. φιλη vasiliskos, δεν χρειαζεται να πεις πολλα...

τα ειπες ολα: ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ?

ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/03/2007, 02:49:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη vasiliskos,

όπως έγραψε πολύ σωστά και ο JGB "το εκει εξω μπορει να ειναι πολυ μακρυα μας ή πολυ κοντα μας/απο μας εξαρταται..."

Στο κάτω κάτω όλα είναι ζήτημα προοπτικής ή όπως λένε και στο Αμέρικα Perception is Reality.

Σε τελική ανάλυση όμως είτε το νοιώθεις και το θεωρείς να είναι κοντά σου, είτε το θεωρείς να είναι μακρυά σου και να μην σε αφορά, υπάρχουν στιγμές που αυτό έρχεται και σε χτυπάει στο κεφάλι σαν το σφυρί του σύντροφου Λένιν.

Και εκεί είναι που είτε σπάς σαν το γυαλί είτε δημιουργείς κάτι καινούργιο. Δράση και αντίδραση είναι αλληλένδετα και έτσι ο κύκλος της ύπαρξης συνεχίζεται στην αιωνιότητα.

Τώρα για αυτά που γίνονται τελευταία στην χώρα μας σχετικά με την παιδεία θα αποφύγω να μιλήσω για την ώρα....γιατί το θέμα πονάει.

Χρόνια Πολλά σε όλες της γυναίκες και ιδιαίτερα στην δικιά μου!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2007, 02:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου vasiliskos, το νομοσχέδιο για την παιδεία έχει δημιουργήσει όντως πάρα πολλά προβλήματα.

Οι φοιτητές αντιδρούν, κάνουν πορείες, διαδηλώνουν για αυτό που πιστεύουν πως είναι το σωστό.
Αυτό δεν είναι λάθος.
Το λάθος είναι η παρείσφρηση των γνωστών αγνώστων στις φοιτητικές παρατάξεις όπου επιδίδονται σε δολιοφθορές.
Και δυστυχώς αυτό στιγματίζει την φοιτητική παράταξη και μειώνει την προσπάθεια της.

Το θέμα κατά την δική μου γνώμη είναι πως το σύστημα της παιδείας θέλει αναβαθμίσεις.
Όμως οι αναβαθμίσεις αυτές δε μπορούν να έρχονται από το "κεφάλι", από την τριτοβάθμια εκπαίδευση δηλαδή.
Θα πρέπει να ξεκινήσει από τα πρώτα επίπεδα της.
Ειδάλλως, κάθε προσπάθεια βελτίωσης της παιδείας θα αποτελεί ένα πασάλειμμα για το θεαθήναι.

Γιατί τα παιδιά μαθαίνουν τη μέθοδο της παπαγαλίας?
Πόσο καλά διδάσκονται σημαντικά μαθήματα όπως η γλώσσα - ορθογραφία, η γραμματική, οι ξένες γλώσσες κι οι υπολογιστές?
Γιατί κάποιος που σκέφτεται να αλλάξει την δομή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, δεν ξεκινάει να κάνει αλλαγές στην πρωτοβάθμια?

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 13:08:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=9086


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 09:58:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.tanea.gr/print_article.php?e=A&f=18790&m=N11&aa=2

«ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΦΛΕΓΟΝΤΑΙ» ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΧΡ. ΚΑΤΣΙΚΑ ΚΑΙ Κ. ΘΕΡΙΑΝΟ

Βήμα βήμα οι αλλαγές που οδηγούν στην ιδιωτικοποίηση της Παιδείας

ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ που συντελούνται σήμερα στη δομή της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης της χώρας μας αναλύουν οι εκπαιδευτικοί Χρήστος Κάτσικας και Κώστας Θεριανός, στο βιβλίο τους με τίτλο «Τα Πανεπιστήμια φλέγονται». Το βιβλίο μόλις κυκλοφόρησε από τις Εκδόσεις Λιβάνη, μεσουσών των εξελίξεων στην Παιδεία.
Οι δύο συγγραφείς επιχειρούν να αποδείξουν βήμα βήμα πώς οι προωθούμενες αλλαγές στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση είναι ένας κρίκος στην αλυσίδα μακροχρόνιων αναδιαρθρώσεων που συντελούνται τα τελευταία χρόνια στην ελληνική εκπαίδευση και «έχουν ως απώτερο στρατηγικό σκοπό την ιδιωτικοποίησή της». «Η ιδιωτικοποίηση της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης, εκτός από τη δημιουργία ιδιωτικών πανεπιστημίων, περιλαμβάνει και την επιχειρηματοποίηση του δημόσιου πανεπιστημίου, το οποίο - σύμφωνα με την κυρίαρχη ανάγνωση - προκειμένου να επιβιώσει στις νέες ανταγωνιστικές συνθήκες θα πρέπει να λειτουργήσει με όρους ιδιωτικής επιχείρησης, διαφορετικά θα αντιμετωπίσει πρόβλημα επιβίωσης».
«Το βιβλίο δεν μελετά γενικά τις μεταρρυθμίσεις στο πανεπιστήμιο, αλλά παίρνει θέση υπέρ μιας δωρεάν και δημόσιας πανεπιστημιακής εκπαίδευσης», σημειώνουν από τις πρώτες κιόλας σελίδες οι συγγραφείς.
Στο βιβλίο παρουσιάζεται η ιστορία των οικονομικών και κοινωνικών αλλαγών σε διεθνές επίπεδο, οι οποίες οδήγησαν στις αναδιαρθρώσεις στο πανεπιστήμιο, καθώς και η πορεία των εκπαιδευτικών αλλαγών στη χώρα μας, από τη «Διακήρυξη της Bologna» μέχρι την επιχειρούμενη Συνταγματική Αναθεώρηση του Άρθρου 16, τον νόμο - πλαίσιο και την προετοιμασία της Συνόδου του Λονδίνου, η οποία θα λάβει χώρα τον ερχόμενο Μάιο.
Παράλληλα αναλύονται τα κρίσιμα σημεία των συμφωνιών των υπουργών Παιδείας της Ευρωπαϊκής Ένωσης και οι συνέπειες αυτών των αποφάσεων. Οι συγγραφείς υποστηρίζουν ότι η δημόσια υποχρηματοδότηση των ιδρυμάτων τής Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης είναι πολιτική κατεύθυνση, «αφού από τη μια αποτελεί το μέσο διά του οποίου εκβιάζονται τα ιδρύματα να συναινέσουν στη στρατηγική της... μετάλλαξης και από την άλλη αναγκάζει τα μεν πανεπιστήμια να υιοθετήσουν τη συμπεριφορά ιδιωτικής επιχείρησης για να βρουν νέους πόρους, τους δε πανεπιστημιακούς να μετεξελιχθούν σε μάνατζερ».
Στο εκτεταμένο παράρτημα του βιβλίου μπορεί να βρει κανείς τα κείμενα επίσημων διακηρύξεων για την Παιδεία: Η Magna Charta των Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, η «Διακήρυξη της Sorbonne», το «Μήνυμα της Σαλαμάνκα προς την Πράγα», το Ανακοινωθέν της Συνόδου των Ευρωπαίων Υπουργών Αρμόδιων για την Ανώτατη Εκπαίδευση στο Bergen Νορβηγίας το 2005, το Πόρισμα της Επιτροπής Βερέμη για τα πανεπιστήμια, το προσχέδιο πρότασης για αλλαγές του θεσμικού πλαισίου για τη δομή και λειτουργία των Ανώτατων Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων είναι μερικά από τα κείμενα που παρατίθενται.

ΤΑ ΝΕΑ , 16/03/2007 , Σελ.: N11
Κωδικός άρθρου: A18790N112»
...............

Όπως φαίνεται η ιστορία κάνει κύκλους. Μετά την ακμή η παρακμή.
Και στον χώρο της παιδείας όπως και στους λοιπούς τομείς της ζωής μας γυρνάμε πίσω στον χρόνο. Κεκτημένες ελευθερίες και δικαιώματα αμφισβητούνται και σταδιακά αίρονται.
Όπως είπε και μια φίλη,κάποτε όλοι ήταν αθώοι μέχρι να αποδειχτούν τρομοκράτες, σήμερα όλοι είναι τρομοκράτες μέχρι να αποδειχτούμε αθώοι.
Έγραφε στα νέα ότι οι συνδικαλιστές της ΕΛ. ΑΣ. Ζήτησαν να υπάρχουν και πάλι ασφαλίτες ανάμεσα στους διαδηλωτές και να καταγράφονται με κάμερες. Σαν τον παλιό «καλό» καιρό.
Στις πορείες ακολουθείτε η γνωστή και δοκιμασμένη τεχνική δημιουργώ αναταραχή και το παίζω θύμα. Δημιουργώ τρομοκράτες να με «τρομοκρατούν», κουκουλοφόρους να με καταστρέφουν. Η αστυνομία για να δράσει χρείαζεται καλή αφορμή. Σε μια ειρηνική πορεία δεν θα δοθεί, εκτός κι εάν… εμφανιστούν οι γνωστοί θερμοκέφαλοι. Η κατασκευή τους πανεύκολη αρκεί να βάλεις 2-3 άτομα να τους ψήσουν. Μην φανταστείτε ότι θέλει και πολύ για να φανατιστούν και να εμφανιστούν μαχητές του κατεστημένου κλπ. Οι περισσότεροι από αυτούς θεωρούν ότι μάχονται και προσφέρουν, δεν μπορούν καν να διανοηθούν πόσο υπηρετούν το σύστημα που μάχονται.
Και φυσικά γιατί να δημιουργήσουμε όλη αυτήν την αναταραχή? Διαίρει και βασίλευε .
Κάποιοι θα φοβηθούν και θα απέχουν, κάποιοι θα αγανακτήσουν και θα τους χαρακτηρίσουν όλους αλήτες, αλλά το βασικότερο κάποιοι άλλοι θα βάλουν ποιοι βαθιά τα χέρια τους στις ελευθερίες μας, στο δικαίωμα να επεμβαίνουν χωρίς έλεγχο και να μην κατακρίνονται γι αυτό, στον δικαίωμα να περιορίσουν το δικαίωμα του να διαμαρτυρηθείς. Και μην νομίζετε ότι θα περιοριστεί το θέμα στις πορείες. Και το χειρότερο είναι ότι με τα τόσα που συμβαίνουν μια μερίδα κόσμου (ίσως και η μεγαλύτερη) να στηρίξει αυτές τις ενέργειες. Γιατί θα λυτρωθούν από τις καταστροφές, από την ταλαιπωρία στους δρόμους, από το να κάνουν τις δουλειές τους ανενόχλητοι.
Κάποιοι αγωνίστηκαν λίγα χρόνια πριν για αυτά που εμείς θεωρούμε δεδομένα. Κάποιοι αγωνίστηκαν σκληρά και με συνέπειες στην ζωή τους ¨
για να δουλεύουμε 8 ώρες.
- σήμερα το 8ωρο φαίνεται αστείο ωράριο
για να καθόμαστε Σάββατο και Κυριακή
- πώς είπατε?
για το δικαίωμα στην απεργία και διεκδίκηση των δικαίων
- απεργία? Συνδικαλισμός? Πόσοι σε ιδιωτικές δουλειές μπορούν να το κάνουν?
Για το δικαίωμα να βγουν και να φωνάξουν 114, να διαδηλώσουν
- ???
Για το δικαίωμα όλοι να πηγαίνουν σχολείο, μορφώνονται δωρεάν.
- και σήμερα κάθε γονιός προτιμά να στερηθεί για τα ιδιωτικά σχολεία, φροντιστήρια, πανεπιστήμια.

Την καλημέρα μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 10:24:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν έγινε η συναυλία στο Σύνταγμα πήγα κι εγώ μαζί με τα παιδιά σαν μια ελάχιστη συμπαράσταση. Η έκπληξή μου ήταν ότι είδα πολλούς πάρα πολλους γονείς και καθηγητές και άλλους μεγάλους ανθρώπους να είναι εκεί. Κάποιοι σκέφτηκα, ευτυχώς αφήνουν το τελεκοντρόλ στο τραπεζάκι, και φρεσκάρουν λιγάκι τη μνήμη τους….

Η βραδυά τελείωσε μ’ενα παλιό κλασσικό και πάντα επίκαιρο τραγουδι.
Ας το θυμηθούμε γιατί τι καλύτερο σας πω βρε παιδιά επί του παρόντος?

Γυρίζω τις πλάτες μου στο μέλλον, στο μέλλον
που φτιάχνεται όπως θέλετε αφού η ιστορία σας ανήκει
σαρώστε το λοιπόν αν επιμένετε
Στα αυτιά μου δε χωράνε υποσχέσεις
το έργο τοχωδει μη με τρελαίνετε
το πλοίο των ονείρων μου με πάει
σε κόσμους που εσείς δε τους αντέχετε
Μένω μονάχος στο παρόν μου να σώσω ο,τιδήποτε αν σώζεται και ας έχω τις συνέπειες του νόμου συνένοχο στο φόβο δε θα μέχετε…

Ξέρω πολλά παιδιά που παρακολουθουν τις συζητήσεις και συγχρόνως είναι φοιτητές και βιώνουν όλα αυτά που λέμε.

Παιδιά ότι θέλετε να γράψετε , να πείτε να μοιραστείτε μαζί μας, εδώ είναι ένα σχετικό τόπικ. Οι άνθρωποι που ασχολουνται με την εσωτερική αναζήτηση μπορουν να φιλοξενούν και τη δική σας φωνή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 11:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητή Αγγελική, απλά

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την τοποθέτησή σου
Επιτέλους, ας σκεφτούμε και λίγο παραπέρα...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vasiliskos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
264 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 11:39:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vasiliskos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.ypepth.gr/docs/prosxedio_aei.doc

Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το επίμαχο νομοσχέδιο?

Και ποιά είναι τα άρθρα που έχουν ανάψει φωτιές?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 21:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για ποιόν λόγο δημιουργήθηκε η ανάγκη να αναβαθμιστεί η παιδεία? Ποίος ή ποιοι την υποβάθμισαν? Γιατί δόθηκε αυτή η αφορμή στο υπουργείο παιδείας να θέλει να αλλάξει κάτι στα πανεπιστήμια? Που γράφει ότι οι καταλήψεις είναι μια μορφή αγώνα, κόντρα στο κατεστημένο? Μήπως πρέπει να αφήσουν τους εγωισμούς οι φοιτητές και να πάψουν να κρύβονται πίσω από το δάχτυλο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 22:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ.......

Μήπως;;;;;;;;;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 02:01:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
vasiliskos:
Αν δεν κάνω λάθος αυτό είναι το επίμαχο νομοσχέδιο?

Και ποιά είναι τα άρθρα που έχουν ανάψει φωτιές?


quote:
libero:
Για ποιόν λόγο δημιουργήθηκε η ανάγκη να αναβαθμιστεί η παιδεία? Ποίος ή ποιοι την υποβάθμισαν? Γιατί δόθηκε αυτή η αφορμή στο υπουργείο παιδείας να θέλει να αλλάξει κάτι στα πανεπιστήμια? Που γράφει ότι οι καταλήψεις είναι μια μορφή αγώνα, κόντρα στο κατεστημένο? Μήπως πρέπει να αφήσουν τους εγωισμούς οι φοιτητές και να πάψουν να κρύβονται πίσω από το δάχτυλο?

Θα προσπαθήσω να συνοψίσω εδώ, όσα περισσότερα μπορώ για το επίμαχο θέμα των κινητοποιήσεων που αφορούν τις στρατηγικές επαναδιαμόρφωσης του υπάρχοντος συστήματος της παιδείας.

Σε τακτά χρονικά διαστήματα συνεχώς η παιδεία βρίσκεται σε περιόδους αναδιαμόρφωσης και αναθεώρησης διαφόρων συστημάτων που αφορούν τη μορφή των σχολείων, τον τρόπο εισαγωγής στα πανεπιστήμια, τα εκπαιδευτικά προγράμματα, τη λειτουργία των πανεπιστημίων, τα δικαιώματα των φοιτητών, τις υποχρεώσεις των φοιτητών, κ.λπ. Δυστυχώς, επειδή η συχνότητα των αλλαγών αυτών είναι μεγάλη, συνήθως το θύμα των μεταρρυθμίσεων είναι ο μαθητής και ο φοιτητής. Είναι όμως τελικά τόσο θύμα; Αυτό είναι ένα ερώτημα, που δε θα ήθελα προσωπικά τουλάχιστον να το απαντήσω αβασάνιστα. Και εννοώ, πως εκτός από θύμα του συστήματος και των όποιων αναθεωρήσεων, ο μαθητής και ο φοιτητής αποτελεί θύμα και του ίδιου του εαυτού του. Θα δούμε όμως στη συνέχεια το γιατί…

Με λίγα λόγια, η «σημαία» των κινητοποιήσεων που έλαβαν χώρα τους τελευταίους μήνες και κορυφώθηκαν τις τελευταίες βδομάδες, ήταν η αντίδραση για την αναθεώρηση του άρθρου 16 του ελληνικού συντάγματος, που αφορά την παιδεία.
Η συζήτηση για την αναθεώρηση αυτή κρατάει πολλούς μήνες, ωστόσο το θέμα θεωρείται – επισήμως τουλάχιστον - πλέον λήξαν, εφόσον ψηφίστηκε και κατά τη δική μου άποψη δεν πιστεύω πως μπορεί να αλλάξει κάτι σημαντικό. Δε συμφωνώ γενικότερα με τον τρόπο αντίδρασης μαθητών και φοιτητών, αλλά επίσης αντιλαμβάνομαι σύμφωνα με διάφορα στοιχεία που έχω μελετήσει, πως ακολουθούμε μία γενικότερη στρατηγική μαζί με όλη την Ευρώπη και δύσκολα θα μπορούσαμε να διαφοροποιηθούμε σε μεγάλο βαθμό από τη στρατηγική αυτή. Γενικότερα, το πώς θα επιλέξει το κάθε κράτος να εφαρμόσει το νέο σκεπτικό που σχετίζεται με την παιδεία και να εντάξει σ’ αυτό τους γενικότερους (που αφορούν την κοινή συμφωνία ευρωπαϊκών κρατών) και ειδικότερους (που αφορούν την ίδια χώρα) στόχους του, είναι κάτι το οποίο μπορεί να ρυθμιστεί από το κάθε κράτος. Ωστόσο, δεδομένων των γενικότερων στόχων, υπάρχουν περιορισμοί στο τι θα επιλέξει η Ελλάδα να κάνει. Γι’ αυτό το λόγο θεωρώ ότι σε ένα επίπεδο, το αποτέλεσμα των κινητοποιήσεων των μαθητών και φοιτητών, μοιάζει σα να χτυπάει κανείς το κεφάλι του σε έναν τοίχο.

Διάφορα σημεία από το νέο νομοσχέδιο αποτέλεσαν αφορμή για αντιδράσεις από φοιτητές και μαθητές. Σημεία τέτοια ήταν:

- Η άρση της απαγόρευσης για δημιουργία ιδιωτικών ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων στην Ελλάδα.
- Η θέσπιση περιορισμών στη διάρκεια φοίτησης στα ελληνικά ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα.
- Ο φόβος ότι με το νέο νομοσχέδιο θα αρθεί σε κάποιο βαθμό το πανεπιστημιακό άσυλο.
- Ο φόβος ότι οι φοιτητές των δημοσίων ΑΕΙ θα πάψουν να παίρνουν δωρεάν τα επιστημονικά συγγράμματα που απαιτούνται για τις σπουδές τους.
- Η ιδέα της ανάθεσης της διοίκησης των ΑΕΙ σε μάνατζερ (όπως έχει γίνει με τα νοσοκομεία)

Το κυριότερο από τα σημεία αυτά, αφορά την ίδρυση ιδιωτικών ανώτατων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων. Άλλωστε, με το νέο νομοσχέδιο, δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό σχετικά με το άσυλο, ούτε με τη δωρεάν παροχή βιβλίων, πράγματα που αποτελούσαν σημαντικούς πόλους αντίδρασης από τις διάφορες φοιτητικές και μαθητικές κοινότητες. Άλλαξε βέβαια ο ανώτατος συνολικός χρόνος φοίτησης. Δε θα υπάρχουν πλέον «αιώνιοι φοιτητές». Εάν κάποιος δεν καταφέρει να τελειώσει τη σχολή στην οποία έχει εισαχθεί, μέσα σε διάστημα 2ν (όπου ν = ο χρόνος φοίτησης που αντιστοιχεί στα εξάμηνα φοίτησης μίας σχολής), τότε δε θα θεωρείται πλέον ως φοιτητής. Βέβαια, εάν κάποια στιγμή θέλει να διακόψει για κάποιο χρονικό διάστημα, θα μπορεί να το δηλώσει εγγράφως και ο χρόνος αυτός δε θα προσμετρηθεί στην όλη εξίσωση. Συνάμα, θεσπίζεται πλέον επισήμως, το ότι απαγορεύεται ένας φοιτητής να επιλέξει κάποιο μάθημα που αφορά ένα Χ εξάμηνο φοίτησης, εάν δεν έχει περάσει κάποιο προαπαιτούμενο μάθημα που αντιστοιχεί σε προηγούμενο εξάμηνο. Θα πρέπει δηλαδή να περιμένει να το περάσει, πριν δηλώσει το μάθημα στο οποίο υπάρχει αυτός ο περιορισμός.

Το αρνητικό στην όλη αυτή υπόθεση είναι, πως εάν για κάποιο λόγο ένας καθηγητής έχει πάρει «στραβά» έναν μαθητή, θα μπορεί θεωρητικά να του «κάνει τη ζωή κόλαση», με το να μην τον περνάει στο συγκεκριμένο μάθημα, μέχρις ότου λήξει το δικαίωμα φοίτησης του φοιτητή στη σχολή! Προσωπικά, δεν πιστεύω πως θα αφεθεί να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο – το βρίσκω υπερβολικά σκανδαλώδες και δεν πιστεύω πως εάν κάποιος καθηγητής επιχειρήσει να το κάνει, δε θα υπάρχουν αντιδράσεις και επίσημος έλεγχος.
Από την άλλη, το να είναι κανείς φοιτητής σε μία σχολή μέχρι τα τριάντα, σαράντα ή και πενήντα του, αποτελεί σε πολλές περιπτώσεις έναν ανασταλτικό παράγοντα που αφορά τη δραστηριοποίηση του στον επαγγελματικό – και όχι μόνο - τομέα και άλλωστε, έχει ως αποτέλεσμα να φαινόμαστε ως μία χώρα πολλών φοιτητών κι όχι ως μια χώρα πολλών ανέργων! Εάν υπάρχει ο περιορισμός του χρόνου φοίτησης, αναγκάζεται κάποιος να πιέσει τον εαυτό του. Και αν τελικά έχει κάποιο σοβαρό πρόβλημα και για ένα χρονικό διάστημα δε μπορεί να είναι ενεργός φοιτητής, απλά το δηλώνει.

Πέρα από τα παραπάνω, που αποτελούν ελάσσονα ζητήματα σχετικά με τους λόγους των κινητοποιήσεων, ο κυριότερος λόγος είναι το ότι μπορούν πλέον να ιδρυθούν ιδιωτικά πανεπιστήμια. Η υπόθεση αυτή όμως έχει ένα ιστορικό, που δεν θα έπρεπε να παραβλέψουμε:
Η υπόθεση της τροποποίησης των νόμων που αφορούν την παιδεία, σχετίζεται με την υπογραφή της συνθήκης της Μπολόνια από την Ελλάδα το 1999. Στη διάσκεψη της Μπολόνια που έγινε στις 19 Ιανουαρίου του 1999, συζητήθηκε η δημιουργία ενός κοινού σχεδίου τριτοβάθμιας εκπαίδευσης για τις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες. Ένας από τους στόχους ήταν, να γίνουν τα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια, ικανοί ανταγωνιστές των αμερικανικών πανεπιστημίων. Η συνθήκη υπογράφτηκε από 29 ευρωπαϊκές χώρες, ανάμεσα σε αυτές ήταν και η Ελλάδα. (Περισσότερα σχετικά με το θέμα αυτό, μπορείτε να βρείτε στα links που παραθέτω στο τέλος του μηνύματός μου)

Από όσο γνωρίζω, στις περισσότερες από τις χώρες αυτές (αν όχι σε όλες), επιτρέπεται η ίδρυση ιδιωτικών ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων, αλλά ποικίλλει σε κάθε χώρα, το ποσοστό των ιδιωτικών αυτών ιδρυμάτων σε σχέση με τα κρατικά. Δηλαδή, δεν είναι εύκολο για την Ελλάδα να πάει κόντρα σε μια κοινή πολιτική, εφόσον έχει ήδη υπογράψει την εναρμόνισή της με τις κινήσεις που γίνονται ή έχουν γίνει σε πανευρωπαϊκό επίπεδο. Οπότε, όσο και να φωνάζουμε, πιθανότατα να μη μπορούμε να κάνουμε τίποτε για την ίδρυση των ιδιωτικών πανεπιστημίων. Το εάν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα επιφέρουν τελικά θετικά αποτελέσματα στην παιδεία και στην επαγγελματική συνέχεια των ανθρώπων που θα φοιτήσουν σε αυτά ή στα κρατικά, ας το αφήσουμε να το σχολιάσει ο χρόνος. Έχουν διατυπωθεί από πολλούς ανθρώπους ωστόσο και θετικές, αλλά και αρνητικές γνώμες σχετικά με αυτό. (βλ. links στο τέλος του μηνύματος)

Συνοπτικά, αυτό είναι το θέμα που αποτέλεσε αφορμή για τις κινητοποιήσεις «εκεί έξω». Έχουν δίκιο που φωνάζουν; Έχουν άδικο; Δε θα προβώ στο σημείο αυτό σε κρίσεις, εφόσον το μήνυμά μου είναι κυρίως πληροφοριακό. Πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του, εάν μελετήσει όσα περισσότερα στοιχεία είναι διαθέσιμα.

περισσότερες πληροφορίες:


Γ. ΜΠΑΜΠΙΝΙΩΤΗΣ: ΙΔΙΩΤΙΚΑ MH ΚΕΡΔΟΣΚΟΠΙΚΑ ΑΝΩΤΑΤΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΑ ΙΔΡΥΜΑΤΑ
Επίλυση προβλήματος ή πυροτέχνημα;

Η ανώτατη εκπαίδευση στην Ευρώπη

Τρέχοντα γεγονότα-ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 02:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα άλλο σημείο στο οποίο θα ήθελα να τοποθετηθώ δευτερολογώντας, είναι οι φοιτητές και οι μαθητές (κυρίως οι δεύτεροι, εφόσον ως εκπαιδευτικός έχω ιδίαν πείρα) και η συνολική στάση τους απέναντι στα γεγονότα.

Στα δημόσια λύκεια που είμαι διορισμένη ως εκπαιδευτικός, έγιναν τη σχολική χρονιά που διανύουμε αρκετές κινητοποιήσεις. Τα παιδιά, εκτός από τη συμμετοχή τους – σε ένα ποσοστό – στις πορείες και στους συναφείς τρόπους διαμαρτυρίας, έκαναν και κάποιες προσπάθειες για κατάληψη. Συγκεκριμένα, στα δύο σχολεία στα οποία κινούμαι, έγιναν: μία κατάληψη στο πρώτο και δύο καταλήψεις στο δεύτερο.

Στο πρώτο σχολείο, τα παιδιά στο σύνολό τους είναι πολύ καλά, ευγενικά, έχουν ήθος και παιδεία. Αυτό φάνηκε ιδιαίτερα από το γεγονός, ότι ναι μεν κάνανε σχεδόν ένα μήνα κατάληψη, αλλά κάθε μεσημέρι σκουπίζανε και σφουγγαρίζανε το σχολείο και όταν έληξε η κατάληψη το άφησαν σχεδόν άθικτο. (Κατά τη διάρκεια της κατάληψης τους είχα επισκεφτεί 2-3 φορές βράδυ και διαπίστωσα ότι σεβόντουσαν τον χώρο που φιλοξενεί και την εκπαίδευσή τους, αλλά και τη διαμαρτυρία τους ).

Ωστόσο, λίγα από τα παιδιά γνώριζαν γιατί έκαναν κατάληψη. Ουσιαστικά η κατάληψη ξεκίνησε για κάποια θέματα που αφορούσαν το κτίριο του σχολείου και στη διάρκεια συνεπλεύσανε με τη «γραμμή» κινητοποιήσεων που δόθηκε από άλλα σχολεία. Δύο μαθητές που είχαν τεθεί ως υπεύθυνοι της κατάληψης, αποφάσισαν τελικά πως δεν υπήρχε νόημα να τη συνεχίσουν και πρότειναν τη λήξη της. Οι ίδιοι μαθητές (ο ένας είναι και δικός μου μαθητής ), κατέβαλαν κάθε δυνατή προσπάθεια για να μην γίνουν βανδαλισμοί στο σχολείο. Σε συζήτησή μου όμως με τον μαθητή αυτό, μου είπε πως λυπάται, διότι πολύ λίγοι συμμαθητές του, συμμετέχουν στον αγώνα συνειδητά. Με λίγα λόγια, δεν ήξεραν τι έκαναν, απλά συμφωνούσαν στην κατάληψη για να χάσουν μαθήματα και γενικότερα ακολουθούσαν το ρεύμα της εποχής. Δεν τα κατηγορώ, πραγματικά δεν πιστεύω ότι φταίνε εκείνα, που ελάχιστοι έχουν προσπαθήσει να τους μάθουν να σκέφτονται σε βάθος κάποια πράγματα. Αντίθετα τα επαινώ, γιατί παρά το γεγονός ότι συμμετείχαν σε μία κινητοποίηση χωρίς να ξέρουν γιατί το κάνουν, αντιστάθηκαν στο κλίμα των βανδαλισμών και της αλητείας που επικράτησαν – δυστυχώς – σε άλλα σχολεία.

Στο άλλο σχολείο που επίσης διδάσκω, έγιναν δύο καταλήψεις. Να αναφέρω καταρχήν, ότι στο σχολείο αυτό δεν υπήρχε κάποιος λόγος για παράπονα σχετικά με το πόσο καλό ήταν το κτίριο, ή η γενικότερη λειτουργία του σχολείου, διότι στο συγκεκριμένο σχολείο το κτίριο είναι καινούργιο, πλήρως εξοπλισμένο, ένα άριστο δείγμα υλικοτεχνικής υποδομής γενικότερα. Οι καταλήψεις εδώ έγιναν, ως συμπαράσταση στα υπόλοιπα σχολεία που επίσης έκαναν κινητοποιήσεις πριν τη λήξη του 2006. Τουλάχιστον η πρώτη κατάληψη. Μετά τη λήξη της, το σχολείο και πάλι το βρήκαμε σε σχετικά καλή κατάσταση.

Μία βδομάδα μετά τις διακοπές, έγινε η δεύτερη κατάληψη.
Θυμάμαι, όταν πήγα το πρωί για μάθημα, οι περισσότεροι μαθητές βρισκόντουσαν έξω από το σχολείο και κοιτούσαν τις κλειδωμένες πόρτες με την ίδια απορία που τις κοιτούσα κι εγώ. Δεν ήξεραν, καν ποιος ήταν μέσα, ποιος αποφάσισε και γιατί αποφάσισε την κατάληψη. Δε θα πολυλογήσω. Μετά από 3 μέρες η κατάληψη έλαβε τέλος. Αναμείχθηκε και η αστυνομία στην υπόθεση, δεν υπήρξε βία, απλώς οι καταληψίες που είχαν «λερωμένη τη φωλιά τους», την επόμενη ημέρα της επίσκεψης της αστυνομίας, τα μάζεψαν και έφυγαν, αφήνοντας ένα σχολείο που έμοιαζε με πεδίο μάχης, με ζημιές που δεν είχαν γίνει κατά τη διάρκεια του ενός σχεδόν μήνα, που κράτησε η πρώτη κατάληψη.

Παραθέτω στη συνέχεια κάποιες φωτογραφίες από το πρωί της ημέρας που πήγα στο σχολείο, λίγες ώρες μετά την αποχώρηση των λίγων μαθητών που αυτοδιοριστήκανε καταληψίες. Δεν είναι από τις τραγικότερες ζημιές που έχω δει σε σχολεία, αλλά ήταν σοκαριστικό το γεγονός, ότι έγιναν πρακτικά σε μία ημέρα, από 10 το πολύ άτομα και σε έναν χώρο, που ήταν προορισμένος για να είναι πολιτισμένος και άνετος, για τα παιδιά πρώτα από όλα. Σε έναν τοίχο του εσωτερικού προαυλίου, υπάρχει μία μεγάλη τοιχογραφία με έναν αετό που πετάει ελεύθερα στον αέρα και ο οποίος μουτζουρώθηκε με κάποια (άσχετα με τις κινητοποιήσεις για την παιδεία) συνθήματα. Ναι, οι μαθητές δεν είναι αετοί που πετούν ελεύθερα στον αέρα – το αναγνωρίζω με λύπη μου αυτό. Αλλά θα προτιμούσα να μουτζούρωναν τον τοίχο, επειδή συνειδητοποίησαν την αλήθεια αυτή, επειδή δεν αντέχουν την υποκρισία και όχι για να προσβάλλουν κάποιον εκπαιδευτικό, όπως μπορεί να δει κανείς αν διαβάσει τα λόγια που γράφτηκαν στον τοίχο.

Αντίδραση ναι, αλλά με διάνοια, καλή προαίρεση και αποτελεσματικότητα.




Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 03:39:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία,

είχα σκοπό μόλις γυρίσω στο σπίτι από την δουλειά (μόλις τώρα δηλαδή) να γράψω κάποια πράγματα σχετικά με το θέμα και κυρίως να παρουσιάσω κάποιες πτυχές του σε καθαρά πληροφοριακό επίπεδο. Ήθελα επίσης να τονίσω και εγώ την σημασία που έχει η διάσκεψη της Μπολόνια για το μέλλον της παιδείας στην Ευρώπη γενικότερα αλλά και την ανάγκη για εκσυγχρονισμό και διορατικότητα από την πλευρά της Ελλάδας σε ένα τόσο καίριο θέμα.

Ευτυχώς με πρόλαβες!!!Και λέω ευτυχώς γιατί δεν θα μπορούσα να τα γράψω καλύτερα!

Είμαι απόφοιτος Ελληνικού αλλά και Αμερικάνικου πανεπιστημίου και τα τελευταία τέσσερα χρόνια εργάζομαι στον Πανεπιστημιακό χώρο εδώ στην Αμερική.

Ποτέ δεν ντράπηκα για το Ελληνικό μου πτυχίο, ωστόσο αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπάρχουν περιθώρια για βελτίωση και μελανά σημεία στην Ελληνική παιδεία. Αυτοί που έχουν φύγει από την Ελλάδα για να συνεχίσουν τις σπουδές τους σε κάποιο ξένο ακαδημαικό ίδρυμα γνωρίζουν πολύ καλά τις σημαντικές διαφορές που έχει η Ελληνική πραγματικότητα από την ξένη. Χρειάζεται πραγματικά αρκετή προσπάθεια τόσο από το ακαδημαικό προσωπικό, όσο και από τους ίδιους τους φοιτητές για να αλλάξουν τα κακώς κείμενα και να μπορέσουν τα πανεπιστήμια μας να σταθούν σε ένα ανταγωνιστικό επίπεδο ισάξιο των ξένων.

quote:
Το αρνητικό στην όλη αυτή υπόθεση είναι, πως εάν για κάποιο λόγο ένας καθηγητής έχει πάρει «στραβά» έναν μαθητή, θα μπορεί θεωρητικά να του «κάνει τη ζωή κόλαση», με το να μην τον περνάει στο συγκεκριμένο μάθημα, μέχρις ότου λήξει το δικαίωμα φοίτησης του φοιτητή στη σχολή! Προσωπικά, δεν πιστεύω πως θα αφεθεί να γίνει ποτέ κάτι τέτοιο – το βρίσκω υπερβολικά σκανδαλώδες και δεν πιστεύω πως εάν κάποιος καθηγητής επιχειρήσει να το κάνει, δε θα υπάρχουν αντιδράσεις και επίσημος έλεγχος.

Σχετικά με αυτό, να πω πως εδώ είναι κανόνας να τελειώσεις πρώτα με τα προαπαιτούμενα για συνεχίσεις. Μάλιστα θα εκπλαγείτε αν σας πω ότι και εγώ αντιμετώπισα ένα ανάλογο πρόβλημα εώ στην Αμερική. Ο καθηγητής που δίδασκε ένα προαπαιτούμενο μάθημα μου ήταν τόσο αντιπαθητικός (δεν θα εξηγήσω τους λόγους) που προτίμησα να διαγραφώ από το μάθημα του εκουσίως με αποτέλεσμα να μείνω πίσω ένα εξάμηνο. Το μάθημα το ξαναπήρα το επόμενο εξάμηνο με άλλο καθηγητή.

Αυτό που θέλω να τονίσω εδώ είναι η δυνατότητα του να εναλλάσονται τα προαπαιτούμενα μαθήματα ανάμεσα σε διάφορους καθηγητές για να αποφεύγονται παρόμοιες εμπάθειες τόσο από τους μεν όσο και από τους δε. Τώρα και πάλι, πως μπορεί κανείς να πάρει άλλα μαθήματα χωρίς να έχει περάσει τα προαπαιτούμενα, είναι παράλογο, δεν νομίζετε;

Σε τελική ανάλυση πιστεύω ότι λύσεις υπάρχουν αρκεί να έχουμε την θέληση να κοιτάξουμε λίγο παραπέρα και να προσπαθήσουμε όλοι μας να βελτιώσουμε την κατάσταση.

Η κατάσταση της παιδείας σε ένα κράτος είναι στενά συνδεδεμένη και αντικατοπτρίζει το μέλλον. Η Ελλάδα δυστυχώς είναι μια χώρα που δεν έχει δώσει μεγάλη έμφαση σε αυτόν το τομέα. Είναι γνωστό, για παράδειγμα, πως οι Έλληνες εκπαιδευτικοί πληρώνωνται ελάχιστα σε σχέση με αυτά που πληρώνωνται οι εκπαιδευτικοί στα άλλα Ευρωπαικά κράτη. Ο υλικοτεχνικός εξοπλισμός σχολείων και πανεπιστημίων υπολείπεται κατά πολύ. Οι δανειστικές βιβλιοθήκες υστερούν σημαντικά σε βασικά συγγράμματα επιστημονικής έρευνας.

Θέλει λοιπόν μεγάλη σοβαρότητα και προσοχή όταν αντιμετωπίζουμε ζητήματα παιδείας γιατί εκεί πραγματικά στηρίζεται η ουσία των πραγμάτων που θα έρθουν, πράγματα τα οποία, είτε το θέλουμε είτε όχι, θα μας βρουν αντιμέτωπους στο μέλλον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 10:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με τον A. Kircher.
Δεν είναι σωστό να είσαι φοιτητής καριέρας ή να δίνεις μαθήματα χωρίς να έχεις περάσει τα προαπαιτούμενα, αλλά ……
Γνωρίζω προσωπικά και από γνωστούς, προβλήματα με τους καθηγητές, άσχετα με το τι γράφεις, απλά να κόβεσαι. Το πρόβλημα είναι όμως ότι σε κάποιες σχολές (δεν ξέρω για όλες) δεν έχεις την επιλογή να αλλάξεις καθηγητή, και 2 και 3 εξάμηνα να περάσουν, ο ίδιος θα είναι. Και είναι ανεξέλεγκτος. Έχουν διαγράψει γραπτό μπροστά μου απλά γιατί έτσι ήθελαν. Ξέρω άτομα που έκαναν οικογένεια, παιδιά και πτυχίο δεν πήραν εξαιτίας μιας ανάλογης κόντρας.
Από την άλλη στην ελληνική πραγματικότητα κάποιοι φοιτητές το έχουν κάνει όντως καριέρα, είτε σαν στελέχη κόμματος είτε προστατευόμενοι καθηγητών και μετέχοντες σε διάφορα προγράμματα κλπ. Πρέπει να σταματήσει αλλά να προστατέψουμε και τα θύματα και εδώ είναι και η ένσταση μου. Δεν μας προστατεύουν από την αυθαιρεσία των καθηγητών.

Τα μέτρα που παίρνονται κατά διαστήματα, φαίνεται ότι το τελευταίο που έχουν σαν στόχο είναι η βελτίωση του όλου συστήματος.
Όπως λέει και ο A. Kircher, η αλλαγή αυτή πρέπει να ξεκινήσει από το εσωτερικό των πανεπιστημίων. Άψυχο και έμψυχο υλικό. Καθώς και να πάψουν οι κλίκες και η εξυπηρέτηση συμφερόντων κομματικών και προσωπικών και πολλά άλλα.

Δεσμευόμαστε για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Το καταλαβαίνω και το σέβομαι. Και άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν και δημόσια και ιδιωτικά. Αλλά πως στέκονται τα δημόσια π.χ. της Αγγλίας έναντι των ιδιωτικών της χώρας και των άλλων χωρών? Έχουν φροντίσει να είναι δυνατά και ανταγωνιστικά.
Εδώ έχουμε ακριβώς το αντίθετο. Βάζουμε τα ιδιωτικά στην ζωή μας αφού έχουμε απαξιώσει τα δημόσια. Είναι σαν να σπρώχνουμε τις ελληνικές οικογένειες σε αυτήν την κατεύθυνση. Όπως γίνεται και στα σχολεία.
Τα λεφτά που θα ξοδέψει κάποιος για φροντιστήρια και για να έχει το παιδί να σπουδάζει σε άλλη πόλη, τα σκάει με την μία στο ιδιωτικό και ησυχάζει.
Αυτός όμως που δεν έχει να τα ακουμπήσει? Μήπως θα θεωρείται β΄ διαλογής?
Πρώτα να φροντίσουμε να πάρουμε κάποια μέτρα και αποφάσεις ώστε τα δημόσια πανεπιστήμια να γίνουν ισάξια των καλών ευρωπαϊκών. Εάν αυτό είναι μακρινό ας αλλάξουν έστω αυτά που αναφέρθηκαν παραπάνω. Να αποκτήσουν κύρος, να μπορούν να σταθούν δίπλα στα καλά ιδιωτικά και μετά να προχωρήσουμε στην ίδρυση τους. Με την φήμη που έχουν αυτήν την στιγμή και την υποδομή, φοβάμαι ότι θα πατώσουν τελείως. Στην αγορά εργασίας ποιος απόφοιτος θα έχει το προβάδισμα?
Με έμμεσο τρόπο μας ωθούν στην ιδιωτική εκπαίδευση (δεν κάνω λόγω για παιδεία)
Όχι με το να ιδρύουν και να αναγνωρίζουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια αλλά με το να παρατάνε και να φθείρουν τα δημόσια, όχι μόνο σε υποδομή και σε καθηγητές αλλά και με την όλη διαδικασία από το σχολείο.

Την καλημέρα μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 02:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε wainamoinen,
να συμφωνήσω και εγώ με την σειρά μου με αυτά που έγραψες.

quote:
Γνωρίζω προσωπικά και από γνωστούς, προβλήματα με τους καθηγητές, άσχετα με το τι γράφεις, απλά να κόβεσαι. Το πρόβλημα είναι όμως ότι σε κάποιες σχολές (δεν ξέρω για όλες) δεν έχεις την επιλογή να αλλάξεις καθηγητή, και 2 και 3 εξάμηνα να περάσουν, ο ίδιος θα είναι. Και είναι ανεξέλεγκτος. Έχουν διαγράψει γραπτό μπροστά μου απλά γιατί έτσι ήθελαν. Ξέρω άτομα που έκαναν οικογένεια, παιδιά και πτυχίο δεν πήραν εξαιτίας μιας ανάλογης κόντρας.

Δυστυχώς τα ίδια είχα περάσει και εγώ και τα ξέρω. Πονεμένες ιστορίες! Δεν ήταν όλοι έτσι, υπήρχαν κάποιοι καθηγητές που τους σέβομαι και τους αγαπάω ακόμα, και κάτι άλλοι που πραγματικά λυπάμαι που βρέθηκαν στο δρόμο μου, γιατί η ασυδοσία τους δεν είχε όρια.

quote:
Δεσμευόμαστε για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Το καταλαβαίνω και το σέβομαι. Και άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν και δημόσια και ιδιωτικά. Αλλά πως στέκονται τα δημόσια π.χ. της Αγγλίας έναντι των ιδιωτικών της χώρας και των άλλων χωρών? Έχουν φροντίσει να είναι δυνατά και ανταγωνιστικά.
Εδώ έχουμε ακριβώς το αντίθετο. Βάζουμε τα ιδιωτικά στην ζωή μας αφού έχουμε απαξιώσει τα δημόσια. Είναι σαν να σπρώχνουμε τις ελληνικές οικογένειες σε αυτήν την κατεύθυνση. Όπως γίνεται και στα σχολεία.
Τα λεφτά που θα ξοδέψει κάποιος για φροντιστήρια και για να έχει το παιδί να σπουδάζει σε άλλη πόλη, τα σκάει με την μία στο ιδιωτικό και ησυχάζει.

Ακριβώς. Εγώ δεν είμαι εναντίον των ιδιωτικών πανεπιστημίων, ή μάλλον, δεν είμαι ούτε υπέρ ούτε κατά. Ούτως ή άλλως κάποια από αυτά υπάρχουνε ήδη στην Ελλάδα. Αλλού είναι το πρόβλημα. Πρώτα πρέπει τα δημόσια πανεπιστήμια να γίνουν ανταγωνιστικά και να βελτιωθεί το επίπεδό τους και μετά να στραφούμε στην δημιουργία ιδιωτικών. Διαφορετικά θα έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.

Όπως ακριβώς έγραψες ότι συμβαίνει στην Αγγλία συμβαίνει και στην Αμερική, υπάρχουν ιδιωτικά και δημόσια, και αρκετά δημόσια είναι ισάξια αν όχι καλύτερα από αρκετά ιδιωτικά. Για παράδειγμα το Berkeley ή το Michigan.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 18:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε A. Kircher, ίσως τελικά να είναι αρκετοί οι άνθρωποι οι οποίοι έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα με κάποιο καθηγητή τους στην ζωή τους.
Είτε ως μαθητές είτε ως φοιτητές.
Η αιτία μπορεί να είναι η μη επιμέλεια ενός μαθητή, μπορεί να είναι ο ατίθασος χαρακτήρας του με αποτέλεσμα να "μπει" στο μάτι του καθηγητή του ή ακόμη κι ο καθηγητής για δικούς του λόγους να αντιπαθεί ένα μαθητή.
Συμπάθειες κι αντιπάθειες έχουμε όλοι οι άνθρωποι, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Κι οι καθηγητές άνθρωποι είναι.

Το πρόβλημα όμως δημιουργείται όταν η θέση μας (πχ καθηγητής) σε ένα κοινωνικό σύνολο δεν παραμένει ανεπηρέαστη από κάτι τέτοιο.
Είναι διαφορετικό να μην συμπαθείς ένα μαθητή σου απλώς κι είναι διαφορετικό να έχεις μια συμπεριφορά συνεχώς επικριτική κι υποτιμητική απέναντι του για αυτό το λόγο ή ακόμα και να μην τον περνάς στο μάθημα επειδή έχεις μια μορφή εξουσίας έναντι αυτού.
Αν αναλογιστούμε και το πόσο σημαντική είναι η σχέση μαθητή - δασκάλου για τους ανθρώπους αλλά και τα συναισθήματα που βιώνει αυτός που δέχεται την υποτίμηση, τότε η μεροληψία γίνεται ακόμη πιο εξοργιστική για αυτόν που την βιώνει.

Περιστατικά όπου καθηγητές δεν περνούσαν φοιτητές σε κάποιο μάθημα είχα συναντήσει κι εγώ στην σχολή μου.
Εμένα πχ μου έτυχε να περάσω μάθημα με την 9η φορά και σχεδόν σ' όλες τις φορές που κόπηκα, είχα πάρει 4 - 4,8.
Το αντιλαμβάνεσαι αυτό?
Εκτός κι αν ο άνθρωπος αυτός ήθελε να μου μάθει την προπαίδεια του 4

quote:
Η κατάσταση της παιδείας σε ένα κράτος είναι στενά συνδεδεμένη και αντικατοπτρίζει το μέλλον. Η Ελλάδα δυστυχώς είναι μια χώρα που δεν έχει δώσει μεγάλη έμφαση σε αυτόν το τομέα. Είναι γνωστό, για παράδειγμα, πως οι Έλληνες εκπαιδευτικοί πληρώνωνται ελάχιστα σε σχέση με αυτά που πληρώνωνται οι εκπαιδευτικοί στα άλλα Ευρωπαικά κράτη. Ο υλικοτεχνικός εξοπλισμός σχολείων και πανεπιστημίων υπολείπεται κατά πολύ. Οι δανειστικές βιβλιοθήκες υστερούν σημαντικά σε βασικά συγγράμματα επιστημονικής έρευνας.

Βρίσκω σημαντικό αυτό που είπες.
Αν αποδεχθούμε αυτό τον αντικατοπτρισμό αναφέρεις και σκεφτούμε επάνω στις συνεχείς μεταρρυθμίσεις στο εκπαιδευτικό μας σύστημα, τι συμπέρασμα προκύπτει?
Ότι δεν έχουμε αντικρύσει το μέλλον μας ως χώρα συνειδητά, με αποφασιστικότητα κι έχοντας ένα σταθερό πλάνο ώστε η παιδεία να γίνει η αιτία για να δρομολογηθούν κι άλλες αλλαγές από τους σημερινούς μαθητές κι αυριανούς πολίτες.
Απλά αλλάζουμε συνέχεια κι από κάτι.
Με άλλα λόγια ψάχνουμε να βρούμε τι πρέπει να κάνουμε για να αλλάξουμε το μέλλον μας αλλά το κάνουμε πειραματικά και μισό.

quote:
Δεσμευόμαστε για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Το καταλαβαίνω και το σέβομαι. Και άλλες ευρωπαϊκές χώρες έχουν και δημόσια και ιδιωτικά. Αλλά πως στέκονται τα δημόσια π.χ. της Αγγλίας έναντι των ιδιωτικών της χώρας και των άλλων χωρών? Έχουν φροντίσει να είναι δυνατά και ανταγωνιστικά.
Εδώ έχουμε ακριβώς το αντίθετο. Βάζουμε τα ιδιωτικά στην ζωή μας αφού έχουμε απαξιώσει τα δημόσια. Είναι σαν να σπρώχνουμε τις ελληνικές οικογένειες σε αυτήν την κατεύθυνση. Όπως γίνεται και στα σχολεία.

Έχεις απόλυτο δίκιο, φίλε wainamoinen!
Προσπαθούμε να δώσουμε κίνητρα σε κάτι το καινούριο όταν δεν φροντίζουμε το παλιότερο και δεν το βοηθάμε να ανακάμψει...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 03:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η αιτία μπορεί να είναι η μη επιμέλεια ενός μαθητή, μπορεί να είναι ο ατίθασος χαρακτήρας του με αποτέλεσμα να "μπει" στο μάτι του καθηγητή του ή ακόμη κι ο καθηγητής για δικούς του λόγους να αντιπαθεί ένα μαθητή.
Συμπάθειες κι αντιπάθειες έχουμε όλοι οι άνθρωποι, είναι φυσιολογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο.
Κι οι καθηγητές άνθρωποι είναι.

Ακριβώς φίλε μου Dying Incubus, αυτά υπάρχουν γιατί δυστυχώς έτσι είναι η ανθρώπινη φύση πολλές φορές. Από την άλλη ίσως αν γίνει μια σοβαρή προσπάθεια να εδραιωθούν κάποιοι μηχανισμοί αποφυγής αυτών των φαινομένων, μηχανισμοί όχι αστυνόμευσης φυσικά, αλλά μάλλον αξιοκρατικής αξιολόγησης τόσο των μεν (μαθητών) όσο και των δε (καθηγητών) ίσως τα πράγματα να βελτιωθούν κατά πολύ.

Αλλά μάλλον ζητάω πολλά....

quote:
Εμένα πχ μου έτυχε να περάσω μάθημα με την 9η φορά και σχεδόν σ' όλες τις φορές που κόπηκα, είχα πάρει 4 - 4,8.
Το αντιλαμβάνεσαι αυτό? Εκτός κι αν ο άνθρωπος αυτός ήθελε να μου μάθει την προπαίδεια του 4

Αυτό το 4 με σκότωνε ρε παιδί μου! Τώρα με 4,8 τι να πώ....δεν θα το άντεχα

quote:
Με άλλα λόγια ψάχνουμε να βρούμε τι πρέπει να κάνουμε για να αλλάξουμε το μέλλον μας αλλά το κάνουμε πειραματικά και μισό.

Ναι και είναι κρίμα γιατί μένουμε πίσω...ας ελπίζουμε πάντως πως οι εκάστοτε κυβερνήσεις θα καταλάβουνε την σημασία του θέματος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 08:43:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, θα έπρεπε να υπάρξουν μηχανισμοί αποφυγής όχι της ύπαρξης αντιπάθειας/συμπάθειας από έναν καθηγητή προς έναν μαθητή του, αλλά εκδήλωσης αυτού του συναισθήματος.
Γνωρίζω πως αυτό είναι δύσκολο σε πρακτικό επίπεδο, όμως όταν κάποιος είναι καθηγητής σε κάποιες ψυχές έχεις αναλάβει ένα ρόλο - πολύ βαθύτερο και σημαντικότερο απ' ό,τι φαίνεται εκ πρώτης όψεως - κι οφείλει να τον σεβαστεί.
Για να ασκήσουμε ένα επάγγελμα αποτελεσματικά θα πρέπει να μας εμπνέει αγάπη και να δίνουμε ένα κομμάτι του εαυτού μας.
Πόσο μάλλον όταν κάποιος είναι καθηγητής κι απευθύνεται σε ανθρώπους οι οποίοι τώρα ξεκινούν την ζωή τους.

quote:
Αυτό το 4 με σκότωνε ρε παιδί μου! Τώρα με 4,8 τι να πώ....δεν θα το άντεχα

Εγώ το άντεχα?
Η πλάκα είναι ότι θεωρία δεν είχα παρακολουθήσει ποτέ για να έχουμε προηγούμενα, δεν είχε ως κριτήριο να "πριμοδοτεί" όσους παρακολουθούσαν κι ύστερα από τόσες φορές είχα μάθει το βιβλίο απέξω κι ανακατωτά!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2007, 10:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

quote:
Η πλάκα είναι ότι θεωρία δεν είχα παρακολουθήσει ποτέ για να έχουμε προηγούμενα, δεν είχε ως κριτήριο να "πριμοδοτεί" όσους παρακολουθούσαν κι ύστερα από τόσες φορές είχα μάθει το βιβλίο απέξω κι ανακατωτά!

Ακριβώς φίλε μου! Ο άνθρωπος δεν ήθελε την παπαγαλία και γι αυτό σε έκοβε...

quote:
Σχετικά με αυτό, να πω πως εδώ είναι κανόνας να τελειώσεις πρώτα με τα προαπαιτούμενα για συνεχίσεις.

quote:
Εάν κάποιος δεν καταφέρει να τελειώσει τη σχολή στην οποία έχει εισαχθεί, μέσα σε διάστημα 2ν (όπου ν = ο χρόνος φοίτησης που αντιστοιχεί στα εξάμηνα φοίτησης μίας σχολής), τότε δε θα θεωρείται πλέον ως φοιτητής.

Ας πάρουμε το συνδυασμό των ανωτέρω. Αυτό σημαίνει ότι αν θεωρήσουμε ότι υπάρχουν π.χ. 5-6 προαπαιτούμενα στα πρώτα έτη φοίτησης, χάνοντας από 3 εξαταστικές σε κάποια από αυτά (και μη μου πει κανείς ότι αυτό δε γίνεται, υπάρχουν τμήματα στα οποία εφαρμόζεται και η λεγόμενη "ποσόστωση" από ορισμένους καλοπληρωμένους πολυθεσίτες θεσφατολόγους καθηγητάδες), υπό τις κατάλληλες συνθήκες ένας νορμάλ φοιτητής (και δη φοιτήτρια, για να ΠΑΕΙ ο νους σας στο πονηρό) φτάνει στο 7ο-8ο έτος φοίτησης (σε μία τετραετή σχολή) να είναι αναγκασμένος να δώσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ στον κύριο απαράδεκτο για να περάσει το μάθημα. Πολύ ενδιαφέρουσα προσέγγιση, εγώ θα έλεγα να ίσχυε το απλό ν, όχι το 2ν (άντε εν ανάγκη να δεχτώ το ν+0,5)!!! Καλά, τρελαθήκαμε εντελώς;
Γιατί κανείς δεν προτείνει ως λύση το δικαίωμα οποιουδήποτε να παραμένει σπουδαστής, απωλώντας απλά τα όποια φοιτητικά προνόμια του; το πρόβλημα της πανεπιστημιακής παιδείας είναι το 5% των αιωνίων (και στην ουσία, γιατί υπάρχουν και οι εργαζόμενοι φοιτητές) ή το ενδεχόμενο κάποιοι εξ αυτών να αναλώνονται σε δραστηριότητες μη αρεστές στην εκάστοτε Κυβέρνηση και όποια Επιτροπή "Σοφών" (καλά, θα τρίζουν τα κόκκαλα των Σοφών της αρχαιότητας με τον παραλληλισμό); ποιο το πρόβλημα να καταργείται το δικαίωμα στέγασης, διατροφής, φοιτητικής κάρτας κλπ. προνομίων από όσους υπερβαίνουν λ.χ. το ν+2 για παράδειγμα, αλλά να διατηρείται το δικαίωμά τους να διεκδικήσουν το πτυχίο τους ακόμα και μετά από 20 χρόνια;
Θα μου πείτε... θα πάθει υπερκόπωση ο κος καθηγητής (και βλέπετε είναι και αποκλειστικής απασχόλησης οι περισσότεροι), που θα διορθώνει 5, 10, άντε 20 γραπτά παραπάνω. Βέβαια, μπορεί να πάθει υπερκόπωση και η γραμματεία του τμήματος που θα επεξεργάζεται παραπάνω αιτήσεις! Ε, πράγματι, ας το δούμε ανθρωπιστικά το ζητήμα... σκοτωνόμαστε στη δουλειά ως λαός και δεν αντέχουμε το κάτιτις παραπάνω!!!
Όσο για το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων, σε συνδυασμό με τους ιδιώτες μάνατζερ στα δημόσια πανεπιστήμια, ας μη σχολίασω, γιατί θα πέσει πολύ γέλιο! Απλά θα ζητήσω από τους υποστηρικτές της εν λόγω ιδέας να μου αναλύσουν τα επιτεύγματα των ιδιωτών μάνατζερ στο θέμα των ασφαλιστικών ταμείων ή στο θέμα της απελευθέρωσης των τηλεπικοινωνιών (βλέπε Ο.Τ.Ε) για παράδειγμα, για να μην επεκταθώ περαιτέρω. Θα μου φανεί ιδιαίτερα χρήσιμη η άποψη της άλλης πλευράς.
Αυτά τα ολίγα για τώρα... τα υπόλοιπα σε δόσεις (άτοκες, όπως των τραπεζών, το πιάσατε, έτσι;)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 01:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναφορικά με τους αιώνιους φοιτητές, δεν το είχα δει από την πλευρά του kοstakis και θα με βρουν σύμφωνη τα όσα λέει. Τα προβλήματα στην εκπαίδευση είναι πολύ σοβαρότερα και εάν αυτό είναι τόσο πια σημαντικό, εγώ τουλάχιστον δεν το βλέπω. Ίσως είναι άλλη μια κίνηση αποπροσανατολισμού.

Η Δωρεάν εκπαίδευση είναι κατάκτηση του παρελθόντος, ένα δώρο που μας δόθηκε. Δεν αγωνιστήκαμε, δεν κοπιάσαμε να την αποκτήσουμε. Δεν την δεχτήκαμε καν, απλά την βρήκαμε.
Και όπως κάθε τι που θεωρούμε δεδομένο, όχι κεκτημένο, μας άφησε αδιάφορους, δεν το εκτιμήσαμε, το αφήσαμε στο συρτάρι, λησμονημένο να σκουριάζει. Σε κάποια γενική εκκαθάριση το βρίσκουμε αγνώριστο ποια, η μνήμη δυσκολεύετε να το βρει και όταν καταφέρνει να ανασύρει σκόρπιες μνήμες, δεν ξέρει πως να το καθαρίσει, δεν ξέρει πότε κι εάν το καθάρισε, η μνήμη της πραγματικής του μορφής είναι βαθιά κρυμμένη.
Μας δόθηκε μια δημόσια εκπαίδευση να την προάγουμε σε παιδεία, το οφείλαμε σε όσους αγωνίστηκαν, στους συνανθρώπους μας, στα παιδιά μας, στους εαυτούς μας. Αλλά ξεχάσαμε και αλλοτριωθήκαμε.
Η ιστορία επαναλαμβάνεται απλά και μόνο γιατί την ξεχνάμε.
Είναι αναφαίρετο δικαίωμα του καθενός να φοιτεί στο σχολείο, στο πανεπιστήμιο κλπ. Είναι δικαίωμα όλων οι ίσες ευκαιρίες εκπαίδευσης, ίδιας ποιότητας.
Και ναι για όλα αυτά δεν υποστηρίζω την ιδιωτική εκπαίδευση σε καμία βαθμίδα.
Tο ότι δεν συμφωνώ με αυτό, είναι το κίνητρό μου, να αγωνιστώ γι αυτό που αγαπώ και πιστεύω.
Πώς? με το να του δώσω τέτοια δύναμη, που το κάθε ιδιωτικό να φαντάζει αστείο μπροστά του. Και όχι δεν θα μπορεί να το ανταγωνιστεί
και εάν οι ιδιώτες κάνουν ένα βήμα μπροστά θα προκαλούν άλλα 10 δικά μας. Κάθε μέρα θα έχουμε την ευκαιρία να τους δείξουμε τι αξίζουμε στην ποιότητα , στον επαγγελματικό τομέα, στον ερευνητικό, στο κύρος εκτός συνόρων. Θα είναι μια πρόκληση να πετυχαίνουμε συνεχώς υψηλότερους στόχους.
Και ναι υπό αυτή την έννοια είπα ότι ΟΚ αν θέλουν ας τα ιδρύσουν. Αλλά όχι τώρα, όχι έτσι. Όχι αποδυναμώνοντας και άλλο την δημόσια εκπαίδευση, αλλά να μας δώσουν την ευκαιρία για έναν δίκαιο αγώνα. (μην λέω τα ίδια...)
Κάποιες φορές είναι προτιμότερο να χάσεις μια μάχη προκειμένου να κερδίσεις τον πόλεμο.

Δυστυχώς υπάρχει μια γραμμή την οποία και η δική μας χώρα πρέπει να ακολουθήσει, όποια κυβέρνηση και να αναλάβει θα κάνει τα δέοντα προς τους Ευρωπαίους εταίρους, άντε να κερδίσουμε κάνα χρόνο ζωής εκτός και εάν συμβούν συγκλονιστικά παγκόσμια γεγονότα.
Το θέμα είναι πως μπορείς να ιδιωτικοποιήσεις τα πάντα, αλλά να ελέγχεις τον εκάστοτε εργοδότη και να προστατεύεις τον εργάτη. Μπορείς όμως να ιδιωτικοποιήσεις τα πάντα κάνοντας ακριβώς το αντίθετο. Το ίδιο και στο θέμα της εκπαίδευσης. Απλά και αβίαστα δίνουν τα πάντα. Αλλά το χειρότερο είναι ότι με τις διάφορες μεθοδεύσεις έχουν και οπαδούς.

Τώρα φαντάζομαι κάποιοι θα αναρωτιέστε για την σχέση μου με την πραγματικότητα .......

Καλό βράδυ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 02:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να διευκρινίσω λοιπόν ότι άσχετα με το τι πιστεύω εντελώς προσωπικά, καταλαβαίνω ότι υπάρχει και η αντίθετη άποψη. Όπως θέλω να σεβαστούν την δική μου, έτσι κι εγώ σέβομαι την δική τους.
Πρέπει λοιπόν να ισχυροποιήσω τα πιστεύω μου ώστε να αντέξουν τον ανταγωνισμό και με την αξία τους να κερδίσουν την θέση τους και περισσότεροι να την ενστερνιστούν. Υπο κανονικές συνθήκες το αντίθετο, μπορεί να αποτελέσει ένα κίνητρο για το παραπάνω βήμα, να σε κρατάει σε ετοιμότητα. Γιατί η ιστορία μας έχει αποδείξει ότι εύκολα μουχλιάζουμε. Ίσως όλη αυτή η ιστορία να ξυπνήσει έναν γίγαντα και μόνοι τους να πέσουν στον λάκκο που σκάβουνε. Γιατί μόνο έτσι θα μάθουν το λάθος, μόνο όταν το βιώσουν. Αν όμως τους το επιβάλλεις ποτέ δεν θα το δούνε και στην πρώτη ευκαιρία θα ξεπεταχτούνε.

Βέβαια είναι και μια ώρα δύσκολη ....καλύτερα να αποχωρίσω για σήμερα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 04:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ kostakis, καταλαβαίνω την οπτική όσων γράφεις για το συνολικό χρόνο φοίτησης και πιστεύω, πως οποιοσδήποτε από τους συμμετέχοντες έχει περάσει από μία σχολή, δύσκολα θα μπορούσε να διαφωνήσει μαζί σου, γιατί οι συμπεριφορές κάποιων καθηγητών και οι επιπτώσεις των συμπεριφορών αυτών, λίγο πολύ έχουν αγγίξει όσους τις βίωσαν ως παρατηρητές ή ως αποδέκτες.

Ωστόσο, προσωπικά θεωρώ σωστό τον περιορισμό του χρόνου φοίτησης σε 2ν χρόνια. Το λάθος κατά τη γνώμη μου δε βρίσκεται σ' αυτόν καθεαυτό τον περιορισμό, αλλά στις αρνητικές συνέπειες που οφείλονται στην κατάχρηση "εξουσίας" κάποιων καθηγητών και οι οποίες μπορούν να αποβούν "μοιραίες" ή τουλάχιστον υπερβολικά προβληματικές, εάν συνυπολογίσουμε και τον προαναφερόμενο περιορισμό. (Επίσης βρίσκω ενδιαφέρουσα και την ενδιάμεση λύση που προτείνεις).

Εξάλλου πιστεύω πως ανεξάρτητα με το εάν υπάρχει ή όχι περιορισμός στον χρόνο φοίτησης, ακόμα και το γεγονός, ότι λόγω κάποιων τέτοιων συμπεριφορών από καθηγητές, υπάρχουν πολλοί άνθρωποι που ενώ θα ήθελαν και θα μπορούσαν, καθυστερούν για χρόνια να πάρουν το πτυχίο τους και να εργαστούν στον τομέα ειδίκευσής τους, είναι ένα πρόβλημα αν όχι το ίδιο μεγάλο, σίγουρα όμως πολύ σοβαρό.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2007, 09:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ακριβώς φίλε μου! Ο άνθρωπος δεν ήθελε την παπαγαλία και γι αυτό σε έκοβε...

Δε νομίζω, φίλε μου kostakis!
Όταν η θεωρία πιάνει 5 μονάδες κι έχει να κάνει με ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής κι οι ασκήσεις πιάνουν 5 μονάδες επίσης, δεν υπάρχει παπαγαλία.
Η άσκηση πχ λύνεται με τον τρόπο που έχεις διαβάσει ότι λύνεται κι οι ασκήσεις πολλαπλής επιλογής (multiple choice) παίρνουν μόνο μια απάντηση.
Να αναφέρω επίσης πως δεν υπήρχε αρνητική βαθμολογία...

Πέρα απ' αυτό, να αναφέρω διάφορα ευτράπελα που παρακολούθησα ως φοιτητής.
Πέρα από φοιτητές που χρωστούσαν μαθήματα για ολόκληρα εξάμηνα, έχω δει περιπτώσεις που φοιτητές με λευκή κόλλα πήραν 5.
Έχω δει "συμφωνίες" καθηγητών με φοιτητές.
Τέλος, μου έχει τύχει να δίνω μάθημα επιλογής που είχε 10 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.
Πολύ χαλαρό το κλίμα κι η επιτήρηση, οπότε ήξερα τι απαντήσεις έδωσαν 2 συμφοιτητές μου.
Κι είχαμε δώσει τις ίδιες.
Παραδώσαμε λοιπόν τις κόλλες μας έχοντας δώσει τις ίδιες απαντήσεις.
Όταν βγαίνουν τα αποτελέσματα περιμέναμε να έχουμε πάρει τουλάχιστον 8.
Με έκπληξη μας είδαμε πως εγώ είχα πάρει 6, ο συμφοιτητής μου 7 κι η συμφοιτήτρια μας 9.
Μάλλον κάτι δεν πάει καλά, ε?

Όσον αφορά τα υπόλοιπα που αναφέρεις, με βρίσκουν σύμφωνο και θεωρώ κι εγώ ενδιαφέρουσα τη λύση που προτείνεις για τους "αιώνιους φοιτητές".
Άλλωστε, ο αιώνιος φοιτητής δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουμε να κάνουμε με έναν τεμπέλη φοιτητή.
Μπορεί να έχουμε να κάνουμε με εργαζόμενο φοιτητή, με φοιτήτρια που παντρεύεται και κάνει παιδί κτλ.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 11:56:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

quote:
Πέρα απ' αυτό, να αναφέρω διάφορα ευτράπελα που παρακολούθησα ως φοιτητής.
Πέρα από φοιτητές που χρωστούσαν μαθήματα για ολόκληρα εξάμηνα, έχω δει περιπτώσεις που φοιτητές με λευκή κόλλα πήραν 5.
Έχω δει "συμφωνίες" καθηγητών με φοιτητές.

"Συμφωνίες" καθηγητών με φοιτητές έναντι ανταλλάγματος; ΝΤΡΟΠΗ!!! Να ανοίξουν αμέσως ιδιωτικά πανεπιστήμια, όπου ο βαθμός της εξέτασης θα είναι συνάρτηση της μορφής f(φακελάκι, κύρος γονέα, δυνατότητα για ρουσφέτι)

quote:
Τέλος, μου έχει τύχει να δίνω μάθημα επιλογής που είχε 10 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής.
Πολύ χαλαρό το κλίμα κι η επιτήρηση, οπότε ήξερα τι απαντήσεις έδωσαν 2 συμφοιτητές μου.
Κι είχαμε δώσει τις ίδιες.
Παραδώσαμε λοιπόν τις κόλλες μας έχοντας δώσει τις ίδιες απαντήσεις.
Όταν βγαίνουν τα αποτελέσματα περιμέναμε να έχουμε πάρει τουλάχιστον 8.
Με έκπληξη μας είδαμε πως εγώ είχα πάρει 6, ο συμφοιτητής μου 7 κι η συμφοιτήτρια μας 9.
Μάλλον κάτι δεν πάει καλά, ε?

Καλά, δεν το κατάλαβες;
Είναι η διαφορά στα ποιοτικά χαρακτηριστικά που μόνο ένας Νεοέλληνας καθηγητής πανεπιστημίου (σε συνεργασία με τον Ηλία Νικολακόπουλο) μπορεί να αναλύσει!
Πάντως και γι αυτό υπήρχε λύση.... θα μπορούσες να του δώσεις επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της κόλλας της συμφοιτήτριάς σου να βλέπαμε τι βαθμό θα έβαζε!!!!

Χωρίς αστεία τώρα, η προσωπική μου γνώμη είναι ότι το θέμα των ιδιωτικών πανεπιστημίων είναι ελάσσον σε σχέση με το συνολικό πρόβλημα της παιδείας. Όταν τα παιδιά από "εμβρυική" ηλικία είναι υποχρεωμένα να στοιβάζουν κατεβατά γνώσεων, που ένεκα της μορφής διδασκαλίας υποβιβάζονται σε βραχυπροθέσμου χρήσεως πληροφοριακό υλικό, όταν αναγκάζονται να γνωρίσουν μία ξένη γλώσσα πριν καλά-καλά εξοικειωθούν με τη μητρική τους και, εν συνεχεία, μία δεύτερη πριν αντιληφθούν γιατί μαθαίνουν την πρώτη, όταν λειτουργούν φροντιστήρια πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης (αναγνωρισμένα από το κράτος; χαχαχαχα), όταν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση έπαινος δίδεται σε όποιον (αν υπάρχει κανείς) κατορθώνει να επιτύχει Μ.Ο. χαμηλότερα του 18,5 (χωρίς να μας αφορά ο αντικατοπτρισμός αριθμών και γνώσεων), όταν, όταν, όταν... μην πιάσουμε το βιβλίο της ιστορίας που είναι εντελώς ξεχωριστό αντικείμενο, αλήθεια... ύστερα από όλα αυτά, το πρόβλημα είναι η ιδιωτική τριτοβάθμια εκπαίδευση; (στο κάτω της γραφής επισημοποιημένη κάθετη ολοκλήρωση του πλέγματος θα αποτελέσει, φροντιστήρια τριτοβάθμιας εκπαίδευσης ανθούν και επεκτείνονται και σε φροντιστήρια για Α.Σ.Ε.Π. και εκπσιδευτικούς, τράπεζες και Υπουργείο Οικονομικών, σύντομα και ως υποκατάστατα του Εθνικού Κέντρους Δημόσιας Διοίκησης). Απλά το θέμα είναι ότι σε αυτή τη φάση έπρεπε να αποδειχτεί έμπρακτα η "υποταγή" και η συνενοχή στο έγκλημα της Μπολώνια (και όχι μόνο) και προέκυψε η ανάγκη αναθεώρησης... άλλωστε, από αναθεωρητέα άρθρα το Σύνταγμά μας (ζωή να χει) παρέχει πεδίον δόξης λαμπρόν, αλλά δε βλέπω ενέργειες προς αυτή την κατεύθυνση.
Συμπερασματικά... ΠΟΛΛΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ, ας βγούμε από τον κόσμο της μικρής οθόνης και ας συζητήσουμε στους δρόμους τα προβλήματά μας, ανεπηρέαστοι από τον κιτρινισμό της "δήθεν" ενημέρωσης. Άλλωστε ως επιστήμων στατιστικός αποδέχομαι ως μόνο επαρκές δείγμα σφυγμομέτρησης της κοινής γνώμης το διάλογο πρόσωπο με πρόσωπο, κάθε άλλη μορφή υπόκειται σε τεχνικούς περιορισμούς υποκειμενικής φύσεως, που δεν είναι αποδεκτοί για τη διεξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 08:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Συμφωνίες" καθηγητών με φοιτητές έναντι ανταλλάγματος; ΝΤΡΟΠΗ!!! Να ανοίξουν αμέσως ιδιωτικά πανεπιστήμια, όπου ο βαθμός της εξέτασης θα είναι συνάρτηση της μορφής f(φακελάκι, κύρος γονέα, δυνατότητα για ρουσφέτι)

Φίλε μου Kostakis, το συγκεκριμένο παράδειγμα το ανέφερα για να δείξω κάτι που αντίκρυσα.
Ότι έχω δει συμφωνίες σε ίδρυμα δημόσιας εκπαίδευσης.
Φυσικά και στο ιδιωτικό θα είναι ένα φαινόμενο που ίσως να απαντάται σε ευρύτερη κλίμακα.
Τουλάχιστον στα δημόσια ας είναι διαυγή τα πράγματα...

Στα σημεία που αναφέρεις για την εκπαίδευση στις χαμηλότερες βαθμίδες δεν διαφωνώ.
Για να επιτύχει ένα σύστημα εκπαίδευσης θα πρέπει οι αλλαγές να είναι ριζικές και να γίνουν από την κατώτερη βαθμίδα, όχι από την ανώτερη.
Κι η παπαγαλία προωθείται, κι οι πληροφορίες που λαμβάνουν τα παιδιά είναι βραχυπρόθεσμης χρήσης κι οι έπαινοι δεν είναι απαραίτητα κι ενδεικτικοί των αληθινών γνώσεων.
Σχετικά με τις ξένες γλώσσες, μπορώ να σου πω ότι η διδασκαλία τους είναι αρκετά χαλαρή.
Η ύλη που καλύπτεται είναι αρκετά ελλιπής, τα περισσότερα παιδιά αντιμετωπίζουν το μάθημα ως την ώρα του παιδιού κι ύστερα από 5 χρόνια εκμάθησης της γαλλικής μπορεί πχ να έχεις μάθει πως κλίνεται στον ενεστώτα το "parler"...
Για μέλλοντα και παρατατικό δεν το συζητάμε!
Οπότε είναι πολύ λογικό το παιδί να χρειάζεται να πάει σε ένα φροντιστήριο ξένων γλωσσών - χωρίς αυτό να σημαίνει ότι θα μάθει απαραίτητα επαρκώς τη γλώσσα...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 11:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και πώς ξεκίνησαν όλα? Πότε θεωρήθηκαν φυσιολογικά τα ιδιαίτερα μαθήματα από το δημοτικό? Πότε τα φροντιστήρια έγιναν αναγκαία και σημαντικότερα από το σχολείο? ποια η αιτία του κακού?
Γιατί παρόλα αυτά συνεχίζαμε να μιλάμε για δημόσια εκπαίδευση? Γιατί θεωρούσαμε ότι υπάρχει, όταν μας ενδιέφερε τα παιδιά να αποδίδουν καλά πρώτα στο φροντιστήριο ή στα ιδιαίτερα, θεωρώντας τα του σχολείο μικρής σημασίας? Όταν το σχολείο πέρασε σε δεύτερη μοίρα, τι ακριβώς κάναμε, για να το βελτιώσουμε, έστω να διαμαρτυρηθούμε?
Αλλά ήταν λογικό να πληρώνουμε για να μπορέσουμε να μάθουμε τα βασικά και κάτι παραπάνω, για να περάσουμε σε κάποια σχολή. Γιατί και πότε θεωρήθηκε λογικό απλά να περνάμε τον χρόνο μας, τόσες ώρες από την ζωή μας, στο σχολείο και να πλακωνόμαστε στην μελέτη στο φροντιστήριο?
Γιατί η λύση καλύτερης εκπαίδευσης ήταν απλά τα ιδιωτικά?
Πόσοι σπουδάζουν εκτός χώρας, σε διάφορα ιδρύματα καλά και μη? Πόσοι σχεδιάζουν κάτι ανάλογο? Και τώρα σίγουρα ανακουφίζονται που θα γίνεται να μείνουν στην χώρα τους.
Είμαστε συνένοχοι στο έγκλημα γιατί αδρανήσαμε, γιατί αφήσαμε το πρόβλημα να γιγαντώσει, γιατί δεν είχαμε κάτι να αντιπροτείνουμε δεν πήραμε πρωτοβουλία να δράσουμε να προσφέρουμε στην αναβάθμιση…και δεν εννοώ απλά να κατέβουμε στους δρόμους και να φωνάζουμε. Το θέμα είναι να έχουμε προτάσεις και λύσεις κι επειδή δύσκολα οι Πολιτικοί συνδράμουν, να αναλάβουμε πρωτοβουλίες. Μήπως ο δάσκαλος είναι τόσο περιορισμένος που δεν μπορεί να δώσει στο παιδί τα δέοντα? Ή μήπως έχει επαναπαυτεί στις δάφνες του και προσφέρει ακόμα λιγότερα από τις οδηγίες του υπουργείου? Ή μήπως στα 5-10-15…. Χρόνια που περίμενε να διοριστεί δεν άνοιξε βιβλίο αδιαφόρησε για την δική του πρόοδο, πόσο μάλλον για την πρόοδο των παιδιών. Ίσως πάλι τα χρήματα από τα ιδιαίτερα να ήταν αρκετά καλά για να τα θυσιάσει.
Και οι γονείς ? αυτός ο σύλλογος γονέων δεν έχει λόγο, βούληση, παρά μόνο για γιορτές και πανηγύρια?
Και ο ευρύτερος ακαδημαϊκός κόσμος? Αυτός τι ακριβώς κάνει? Μήπως δεν θα μπορούσε να συνεισφέρει με ποιοτικότερα συγκράματα? Δεν μπορεί να πιέσει για αλλαγές και βελτιώσεις? Δεν μπορεί να επιμεληθεί την επιμόρφωση των μελλών του? να πάρει πρωτοβουλίες και να επέμβει όπου χρειάζεται?
Έχω γνωρίσει και άξιους δασκάλους και καθηγητές, που και από τα όρια της καθιερωμένης ύλης ξέφευγαν, και από τα πλαίσια της παραδοσιακής μεθόδου διδασκαλίας, και ώρες έξτρα έκαναν για όποιους επιθυμούσαν κλπ.
Το σύστημα ναι μεν καθορίζει τα πλαίσια αλλά το πώς θα κινηθεί σε αυτά είναι δικό του θέμα. Κι εάν ξεπεράσει και την ύλη.. έ δεν θα χάσει και την δουλειά του.
Για τους φοιτητές τι να πω? Όταν από μικρός μαθαίνεις να λουφάρεις, θεωρείτε μαγκιά το σκονάκι για να κλέψεις τον βαθμό, όταν μεγαλώνεις σε ένα σύστημα που καθόλου δεν σέβεσαι, τι μπορώ να απαιτήσω να κάνεις στο πανεπιστήμιο? Εκεί που πλέον η διαφθορά και η ασυδοσία είναι πέρα λογικής?
Θα μου πείτε τώρα αυτοί δεν θα είναι οι μελλοντικοί ακαδημαϊκοί της χώρας?
Αλλά υπάρχει κάτι σάπιο από την αρχή της σχολικής ζωής και είναι αυτό που πρώτα πρέπει να αλλάξει, είναι το μέλλον.
Πάντα υπάρχουν αυτοί που ακολουθούν τον άλλο δρόμο, ευτυχώς. Και σε αυτούς και όλους υπάρχουν ελπίδες να αρχίσουν κάποιες θετικές ενέργειες.
Παράλληλα με τις διάφορες διαμαρτυρίες θα έπρεπε να αρχίσουν και κάποιες αλλαγές πλαγίως εκ των έσω. Αν απλά αρνούμαστε να δεχτούμε κάτι και περιμένουμε την εκάστοτε κυβέρνηση να ασχοληθεί με την εκπαίδευση, χωρίς παράλληλα να κάνουμε κάτι από μόνοι μας…..δεν πρόκειται τίποτε ουσιαστικό να γίνει. Θα περνάει ο καιρός, οι μέρες, με ότι επιπτώσεις αυτό μπορεί να έχει.
Κατά μία έννοια είναι θετικό το ότι αποφάσισαν δια νόμου να ανοίξουν ιδιωτικά πανεπιστήμια, γιατί αν συνέχιζαν την πλάγια τακτική τους θα συνεχίζαμε να κοιμόμαστε. Τώρα που πάνε να το επιβάλλουν ξυπνήσαμε και αναρωτηθήκαμε τι γίνεται… και ξεσηκωθήκαμε. Διαφορετικά απλά θα συνέχιζε να μεγαλώνει ή ήδη μεγάλη λίστα με τα άτομα που σπουδάζουν σε ιδιωτικά. Κυρίως άτομα που δεν προσπάθησαν καν για κάποιο Ελληνικό πανεπιστήμιο.
Επομένως καλύτερα έτσι από το να σηκωνόμασταν ένα πρωί και να βλέπαμε άδεια τα πανεπιστήμια μας. Και τότε θα είχαν λόγο να τα κλείσουν τελείως και εμείς να μην μπορούμε να πούμε τίποτα γι αυτό.

Την Καλημέρα μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 14:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostakis…
quote:
ποιο το πρόβλημα να καταργείται το δικαίωμα στέγασης, διατροφής, φοιτητικής κάρτας κλπ. προνομίων από όσους υπερβαίνουν λ.χ. το ν+2 για παράδειγμα, αλλά να διατηρείται το δικαίωμά τους να διεκδικήσουν το πτυχίο τους ακόμα και μετά από 20 χρόνια;

Συμφωνώ kostakis, δεν είναι οι αιώνιοι φοιτητές το μέγα πρόβλημα, αυτά πες τα στους κατληψίες. Η κατάργηση των παραπάνω δικαιωμάτων απ’ ότι ξέρω ισχύει και σήμερα. Παρόλα αυτά η εικόνα των αιωνίων φοιτητών, δεν είναι και η καλύτερη. Θα μπορούσα να την δικαιολογήσω μόνο στην περίπτωση που δουλεύει κάποιος για τα προς το ζην ή αν αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα υγείας.
Εγώ πάντως, είμαι κατά των ιδιωτικών πανεπιστημίων και γενικότερα της ιδιωτικής παιδείας.

Πρέπει όμως κάπως να αναβαθμίσουμε τα δημόσια. Οι δεξιοί λένε «φτιάξε ιδιωτικά», οι αριστεροί «δώσε λεφτά».
Για να γίνει η θεραπεία θα πρέπει να γίνει πρώτα η διάγνωση.
Τι είναι αυτό που έφερε τα πανεπιστήμια στην σημερινή τους κατάσταση? Το Πάντειο κάποτε ήταν στην 4η θέση και έπεσε σήμερα στην 200η στην παγκόσμια κατάταξη (το με ποια κριτήρια τα κρίνουν είναι άλλο θέμα).
Λένε οι δεξιοί: να «φέρουμε τα ιδιωτικά στην χώρα για τα ανταγωνιστούν τα δημόσια». Δηλαδή πρέπει να έρθει στην Ελλάδα το ιδιωτικό πανεπιστήμιο, για να αρχίσει να το ανταγωνίζεται το δημόσιο; Τότε πως το έκρινες κάποτε 4ο και τώρα 200ο ? Για ποιο λόγο να ανταγωνιστεί το ιδιωτικό, μήπως θα πάρει μεγαλύτερο μισθό ο δημόσιος υπάλληλος; Δηλαδή ένας χειρούργος του δημοσίου σκέφτεται, την ώρα που χειρουργεί, ότι ανταγωνίζεται κάποιον συνάδελφο, της ιδιωτικής κλινικής. Πώς να το κάνουμε, κάποια πράγματα δεν αγοράζονται με mastercard.

Ένα άλλο επιχείρημα της κυβέρνησης είναι ότι «δημόσια πανεπιστήμια υπάρχουν σε όλη την ευρωπαϊκή ένωση»
Γιατί? Θα πρέπει να κάνουμε ότι κάνουν και οι άλλοι; Τέλος πάντων ας φέρουν την Ελλάδα, στο οικονομικό επίπεδο των άλλων ευρωπαϊκών χωρών (αυτά που υποσχεθήκαν όταν μπήκαμε στην ΕΟΚ) και συζητάμε για τα ιδιωτικά πανεπιστήμια. Δεν γίνεται να υστερούμε σε όλα τα άλλα και να μας φέρνεται ως παράδειγμα την Ευρωπαϊκή Ένωση για τα Α.Ε.Ι.! Είναι εμπαιγμός!

Άντε και φτιάξανε τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, ποιος θα διδάξει σε αυτά; Υπάρχουν στην Ελλάδα άνεργοι, περιφερόμενοι, πανεπιστημιακοί καθηγητές? Τι θα κάνει ο επιχειρηματίας; Δεν θα πάρει και τον πρώτο τυχόντα για να διδάξει στο «Χάρβαρντ» του, φυσικά. Θα πάρει τους καλλίτερους που υπάρχουν τώρα στην πιάτσα, στα δημόσια, με το αζημίωτο εννοείται. Ο καθηγητής από την άλλη, ο καλός, ο έντιμος, αυτός που βαρέθηκε την σαπίλα που υπάρχει στα δημόσια πανεπιστήμια, αν όχι για τα χρήματα, για το κύρος, του να διδάσκεις στο «Χάρβαρντ», σίγουρα θα αλλάξει πόστο. Τότε; Τι θα γίνουν τα δημόσια πανεπιστήμια; Θα μείνουν εκεί να διδάσκουν τα «κοράκια», οι τυχοδιώκτες, οι «γλείφτες» καθηγητών.

Όσο γελοία είναι η λύση των δεξιών, για ίδρυση ιδιωτικών πανεπιστημίων τόσο και αυτή των αριστερών, για επιπλέον χρηματοδότηση. Δηλαδή αν έρθουν τα χρήματα που χρειάζονται στα πανεπιστήμια, θα γίνουν εργαστήρια και έρευνες; Δεν θα γίνουν βίλες, κότερα και Ferrari για κάποιους , στο πανεπιστήμιο. Είναι η πανεπιστημιακοί, διαφορετική ράτσα από αυτούς που μας κυβερνούν, και όπως λένε έχουν τα χρήματα; Αν στείλουν τα διπλάσια χρήματα οι γονείς στα παιδιά τους- φοιτητές, αυτοί θα τα επενδύσουν στις εγκυκλοπαίδειες, βιβλία, περισσότερο διάβασμα και μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου; Άσε που οι περισσότεροι από τους «αριστερούς», δεν πατάνε στις παραδώσεις.
Τα πανεπιστήμια δεν είναι τα ψυχρά κτίρια και εργαστήρια, χτισμένα από τούβλα και μπετόν, αλλά το έμψυχο δυναμικό, οι καθηγητές και οι φοιτητές. Μπορεί αυτά τα λόγια να μοιάζουν με αυτά του Ιησού πριν 2000 χρόνια αλλά ταιριάζουν γάντι και για τα πανεπιστήμια και στην σημερινή κατάστασή τους.

Ρωτάω, ποιο είναι το έμψυχο δυναμικό; Πλέον μπαίνουν και τα τούβλα στα πανεπιστήμια. Αυτό το φαινόμενο άρχισε όταν εμφανίστηκαν οι πανελλαδικές εξετάσεις και τα μηχανογραφικά. Μπαίνουν στα πανεπιστήμια μαθητές που:

1ον δεν μπορούν να αποδώσουν για διάφορους λόγους (νοητικούς, τεμπελιά, φραπεδιά, κτλ.) παίρνοντας χαμηλούς βαθμούς στις πανελλαδικές εξετάσεις και

2ον δεν θέλουν να σπουδάσουν σε αυτήν που πέρασαν (εξαιρούνται, αυτοί που πέρασαν στην πρώτη επιλογή τους), δεν αγαπούν αυτήν την επιστήμη, δεν την θέλουν πώς να το κάνουμε δηλαδή, αλλά σπουδάζουν μόνο για να περάσουν αυτό που λέμε «φοιτητική ζωή» εις βάρος της οικογένειας, του κράτους και της κοινωνίας και προπαντός της επιστήμης, λες και αυτοί που δεν πέρασαν πουθενά, είναι άνθρωποι δυστυχισμένοι και δευτέρας κατηγορίας.

Σε τι φταίνε οι επιστήμες όπως: Γεωπονία, Φυσική, Γεωλογία,… ακόμα και πολυτεχνικές σχολές, να εκπροσωπούνται κάθε χρόνο, μα κάθε χρόνο, από τους χειρότερους μαθητές. Δεν είναι αυτή, η υποβάθμιση των Α.Ε.Ι.; Από αυτούς κάποιοι θα γίνουν και καθηγητές – δημόσιοι υπάλληλοι, άλλοι απλά θα πάρουν/θα τους δώσουν το χαρτί και αν είναι υποβαθμισμένο θα φταίει η Μαριέττα και η κάθε Μαριέττα. Η Μεγάλη, Επιστημονική, Εγωιστική, Εξοχότης των "αγωνιστών" φοιτητών, δεν θα επιτρέψει να δουν την πραγματικότητα, για το ποιος υποβαθμίζει τα πτυχία, αλλά και ολόκληρη την επιστήμη.

Ιδρύσαν και σε κάθε χωριό από μία σχολή. Έχει ανάγκη η κοινωνία, δεν έχει, στα παλιά τους υποδήματα. Τα έφτιαξαν, για να νομίζουν οι φοιτητές των μεγάλων πόλεων ότι, δήθεν σπουδάζουν σε ανώτερο πανεπιστήμιο, σε σύγκριση με αυτά της περιφέρειας και να μην ανταγωνίζονται αυτά του εξωτερικού.

Γεμίσαμε από πτυχιούχους. Δεν γίνεται να γίνουν όλοι επιστήμονες, κάποιοι πρέπει να κάνουν και χειρονακτική δουλειά. Καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή. Θα ‘πρεπε να το είχαν εμφυτεύσει, στα παιδία κατά την διάρκεια της σχολικής αγωγής.

wainamoinen...

quote:
Είμαστε συνένοχοι στο έγκλημα γιατί αδρανήσαμε, γιατί αφήσαμε το πρόβλημα να γιγαντώσει, γιατί δεν είχαμε κάτι να αντιπροτείνουμε δεν πήραμε πρωτοβουλία να δράσουμε να προσφέρουμε στην αναβάθμιση…και δεν εννοώ απλά να κατέβουμε στους δρόμους και να φωνάζουμε. Το θέμα είναι να έχουμε προτάσεις και λύσεις κι επειδή δύσκολα οι Πολιτικοί συνδράμουν, να αναλάβουμε πρωτοβουλίες.

Έλα ντε! Το χειρότερο δεν είναι ότι χάθηκε η εξεταστική αλλά ότι θα την ξανακάνουν, καθώς πιστεύουν ότι είναι μια αποτελεσματική μέθοδος αγώνα. Νομίζουν ότι με στιχάκια και λογοπαίγνια –και όχι με επιχειρήματα- μπορούν να καταργήσουν κάποιο νομοσχέδιο. Αλλά από πού τα μάθανε αυτά. Μα φυσικά από την Βουλή, εκεί που αντί να λύνουν τα προβλήματα παίζουν με τις λέξεις και καταλογίζουν ευθύνες, το ένα κόμμα στο άλλο. Να τους χαιρόμαστε.
Όπως είπε και ο κυρ Ευριπίδης….
Δεν είναι λαμπροί και στις πολεμικές και στις πολιτικές μάχες όσοι συνταιριάζουν κομψά λόγια, αλλά αυτοί που δίνουν τις συμβουλές που πρέπει, σ’ όσα προβλήματα αντιμετωπίζει η πόλη.
(Ευριπίδης)

Όσο για τους «κακούς καθηγητές» που κόβουν τους «καλούς φοιτητές», νομίζω πως είναι πολύ λίγοι και υπάρχουν παντού και είναι φυσιολογικό. Δεν χρειάζονται φασιστικοί νόμοι για να τους καταπολεμήσουμε γιατί απλά, πάντα θα υπάρχουν και δεν είναι αυτοί το πρόβλημα στα πανεπιστήμια.

Φιλικά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 15:56:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστός για πολλοστή φορά liberoΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 02:37:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι εγώ σε μεγάλο βαθμό με αυτά που γράφεις libero.
Και μου δίνουν επιπλέον αφορμές για σκέψη σε πολλά συναφή ζητήματα.

Μιας και θίγεις το πρόβλημα από τη ρίζα του, θα αναφέρω στη συνέχεια ένα παράδειγμα από τα βιώματά μου ως εκπαιδευτικός.

Γράφεις, πως δεν είναι ανάγκη να γίνουν όλα τα παιδιά επιστήμονες και πως καμιά δουλειά δεν είναι ντροπή. Συμφωνώ απόλυτα σ' αυτό. Ποιος είπε ότι το καλύτερο για έναν άνθρωπο είναι να γίνει επιστήμονας; Καλύτερο σε τι; Στο ότι θα βρει δουλειά; Στο ότι θα του αρέσει η ζωή που θα κάνει ως επιστήμονας; Στο ότι θα έχει οικονομική άνεση; Στο ότι θα αναπτύξει τα ταλέντα του; Στο ότι θα αποκτήσει μια μεγαλύτερη επίγνωση του εαυτού του;

Κι όμως, πάρα πολλοί γονείς και εκπαιδευτικοί, συνεχίζουν να έχουν αυτήν την αντίληψη, ότι ο καλός ο μαθητής στο σχολείο είναι και πιο άξιος, έξυπνος, φερέλπιδος, κ.λπ. από τους άλλους. Σ' αυτό το πλαίσιο, με είχε πλησιάσει τον Σεπτέμβρη η μητέρα μιας μαθήτριας που ήταν αδύναμη στα μαθήματα, για να με παρακαλέσει να δώσω ιδιαίτερη προσοχή στην κόρη της. Για να είμαι ειλικρινής, μετά από όσα είχανε γίνει με τις καταλήψεις και με τη μακρόχρονη απουσία μου από τη σχολική τάξη, μέχρι τα Χριστούγεννα το είχα ξεχάσει τελείως και απλά έβλεπα την κοπέλα αυτή ως ένα σύνηθες και (λυπάμαι που το ομολογώ) αδιάφορο παράδειγμα ανθρώπου, που δεν είχε καθόλου συμμετοχή και ενδιαφέρον για το μάθημα.
Ώσπου, στο τέλος του τετραμήνου με ξαναβρήκε η μητέρα της και μου θύμισε ξανά αυτά που μου είχε πει για την κόρη της. Με ρώτησε πως πάει και εγώ δεν ήξερα τι να της πω, για να μη τη στεναχωρήσω. Της είπα λοιπόν, πως δε δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα μαθήματα, αλλά πως τα μαθήματα σε ένα σχολείο, δεν αποτελούν και αναγκαίο κριτήριο για το πόσο ικανός είναι ένας άνθρωπος για να κάνει κάτι. Σημασία έχει να βρει το δυνατό του σημείο και να βρεθούν άνθρωποι δίπλα του που να το καταλάβουν επίσης και να τον βοηθήσουν να το αναπτύξει και να γίνει καλύτερος μέσα από αυτό.
Τις επόμενες ημέρες ασχολήθηκα με το να ψάξω να βρω, σε ποιον τομέα θα μπορούσε να έχει αυτή η κοπέλα ένα χάρισμα. Δεν το έχω βρει ακόμα, αλλά αυτό που συνειδητοποίησα με έκπληξή μου ήταν, πως από τη στιγμή που άρχισα να την προσέχω και να μην την αντιμετωπίζω ως ένα αντικείμενο που είχε αποτύχει στο άκαμπτο, χωρίς πραγματική αγάπη και νου σύστημα αξιολόγησης των σημερινών σχολείων, άρχισε να μεταμορφώνεται. Πράγματα τα οποία δεν καταλάβαινε στο μάθημα και δεν πρόσεχε γιατί ένιωθε πως βρισκόταν εκτός, άρχισε ξαφνικά να τα προσέχει, να τα καταλαβαίνει και να συμμετέχει με ενθουσιασμό! Δεν πιστεύω πως αυτό σημαίνει ότι θα γίνει πρώτη μαθήτρια - άλλωστε αυτό δεν έχει σημασία. Το σημαντικό είναι, πως το να αναγνωρίσεις σε κάθε άνθρωπο, το δικαίωμα να θεωρείται άξιος για πράγματα, που είναι πέρα από όσα μας έχουνε μάθει πως είναι άξια (όπως ένα επιστημονικό πτυχίο), μπορεί να τον βοηθήσει να εκφράσει την κρυμμένη δημουργικότητά του.

Με την παραπάνω οπτική, το να προωθείται η τάση του να γίνει ο καθένας πτυχιούχος και επιστήμονας, απαξιώνοντας (δια της απουσίας ενδιαφέροντος) οποιοδήποτε άλλο εφόδιο έχει για να γίνει κάτι άλλο που του ταιριάζει καλύτερα, είναι μια πράξη που βάζει εκ των θεμελίων τρικλοποδιά σε κάθε προσπάθεια για πραγματική παιδεία. Και το να συνειδητοποιήσει κάθε εκπαιδευτικός την προσωπική του ευθύνη σ' αυτό, έχοντας συγχρόνως εναντίον του ένα σύστημα, που τον μαθαίνει να σκέφτεται με τον παραπάνω άκαμπτο τρόπο, είναι πολύ δύκολο και λίγοι εκπαιδευτικοί τολμούν να ασκήσουν τέτοιου είδους αυτοκριτική.

Ίσως, γι' αυτό το λόγο, πολύ εύστοχα είχε απαντήσει ένας μαθητής σε έναν καθηγητή του, που έλεγε με στόμφο "εμένα που με βλέπετε, έχω 30 χρόνια πείρα ως εκπαιδευτικός", την παρακάτω πικρή αλήθεια:

"Όχι κύριε. Δεν έχετε 30 χρόνια πείρας. Έχετε έναν χρόνο πείρας, επί 30..."



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 05:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ίσως, γι' αυτό το λόγο, πολύ εύστοχα είχε απαντήσει ένας μαθητής σε έναν καθηγητή του, που έλεγε με στόμφο "εμένα που με βλέπετε, έχω 30 χρόνια πείρα ως εκπαιδευτικός", την παρακάτω πικρή αλήθεια:

"Όχι κύριε. Δεν έχετε 30 χρόνια πείρας. Έχετε έναν χρόνο πείρας, επί 30..."




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2148438
Maintained by Digital Alchemy