ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Φιλική Εταιρεία και Μασονία
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 01:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΓΕΙΑ ΣΑΣ.Η ΟΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΗΣ ΦΙΛΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΙΚΕΣ ΜΑΣΩΝΙΚΕΣ ΣΤΟΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΘΕΜΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΤΟΠΙΚ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΓΙΑ ΤΕΧΝΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ(Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΚΟΛΛΗΣΕ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ!!ΕΤΣΙ ΠΡΟΤΙΜΗΣΑ Ν'ΑΝΟΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ).ΒΑΣΙΚΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΙΝΑΙ,ΓΙΑΤΙ Ο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ(ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΑΥΤΟΣ),ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑΚΟΙΣ ΤΑ ΔΙΟΛΟΥ ΦΙΛΙΚΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ),ΝΑ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΦΙΛ.ΕΤ. ΜΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ??ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΗΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΙΝΗΜΑ ΤΩΝ ΚΑΡΜΠΟΝΑΡΩΝ,ΠΟΥ ΦΗΜΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΗ ΜΑΣΩΝΙΑ.
ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ(ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ)ΜΕ ΤΟΝ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ.ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΧΕΣΗ?(ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ).ΑΚΟΛΟΥΘΩΣ ΠΩΣ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ Η ΦΙΛ.ΕΤ.(ΑΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΛΛ.ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ)?ΚΑΙ ΔΕΝ ΖΗΤΩ ΑΣΦΑΛΩΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΑΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΑΠ'ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΑΛΛΑ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΕΣ ΓΝΩΜΕΣ.

ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΝΑΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΧΕΤΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΑ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΟΠΟΥ ΕΜΠΛΕΚΕΤΑΙ Η ΜΑΣΩΝΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


_______________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Φιλική Εταιρεία και
Μασωνία
ΣΕ Φιλική Εταιρεία και Μασονία
16/02/2007
_______________________________________________________

_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 03:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αχ... τι εχω τραβήξει και εγώ με την αναζήτηση...όχι 2... 32 φορές εμένα.. το κόλπο είναι να περιμένεις όσο πάει..!

τώρα πάνω στο θέμα σου...που δεν έχω ιδέα...
θα περιμένεις να ψάξω!!! θα επανέλθω δρυμήτερος... καλοσήρθες αν είσαι "καινούργειο αίμα"....!


Ο NEKROTHAFTIS χα! χα! χα!

αχ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 03:57:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Philolaos.
Πράγματι υπάρχουν κι άλλα θέματα, που αφορούν είτε τη φιλική εταιρία, ή τον τεκτονισμό (αναφέρονται και οι συνδέσεις μεταξύ τους).
Τα θέματα είναι αρκετά παλιότερα και μιας και υποθέτω από την τελευταία σου φράση, ότι θες να το δούμε από ιστορική σκοπιά, μπορεί να παρεμείνει ενεργό. Σ' αυτήν την κατηγορία για την ώρα, αφού η παρούσα διαμόρφωση των κατηγοριών που υπάρχουν στα forums, δεν περιλαμβάνει κάποια πιο κατάλληλη κατηγορία.
Να εστιαστώ όμως σε ένα σημείο του μηνύματός σου και συγκεκριμένα σε εκείνο που αναφέρεις πως ο ευρωπαϊκός τεκτονισμός δεν έχει και πολύ φιλικά αισθήματα απέναντι στους Έλληνες, ή ακόμα απέναντι στους περισσότερους ανθρώπους γενικά (φαντάζομαι πως στο δεύτερο, αναφέρεσαι όχι μόνο για τον ευρωπαϊκό τεκτονισμό, αλλά γενικότερα για τον τεκτονισμό - εκτός εάν οι ευρωπαίοι τέκτονες φημίζονται ως μισάνθρωποι! ).
Θα σου πρότεινα, πριν κάνεις μια τέτοια κρίση, πρώτα από όλα πριν εσύ ο ίδιος βγάλεις ένα συμπέρασμα και ακολούθως, πριν το εκφράσεις σε κάποιους άλλους, "...κράτα και μικρό καλάθι" όσον αφορά το τι πραγματικά ισχύει. Πολλά ακούγονται για ανθρώπους, ομάδες, κ.λπ. Philolaos και αν και η παροιμία "όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά" αποτελεί για μερικούς μία στάση αντιμετώπισης σχολιών και φημών που ακούγονται, μία πραγματική έρευνα οφείλει να μη σταθεί μόνο σε αυτά. Άλλωστε, για να μάθουμε δεν άνοιξες και το θέμα;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 04:06:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Νεκροθάφτη!
quote:
θα περιμένεις να ψάξω!!! θα επανέλθω δρυμήτερος... καλοσήρθες αν είσαι "καινούργειο αίμα"....!

τι "καλωσήρθες" βρε Νεκροθάφτη μου; Αφού ο Philolaos έχει και περισσότερα μηνύματα και έχει γίνει μέλος πριν από περισσότερο καιρό!

Μάλλον σε εσένα πρέπει να πούμε καλωσήρθες
(αν και κλείνεις μήνα σε 2-3 μέρες)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 04:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλήτερα να μασάς παρά να μιλάς....

πω πω... τη γκάφα ήταν αυτή...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 08:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Φιλική Εταιρεία και Μασωνία ΣΕ Φιλική Εταιρεία και Μασονία.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 12:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλήτερα να μασάς παρά να μιλάς....


ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ,ΕΣΥ ΕΙΔΙΚΑ ΜΗ ΜΑΣΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΜΙΛΑΣ,ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΑΛΙΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑ!
ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Σ'ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΤΟΜΕΑ,ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ Η ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΗΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ(ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ),ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 99% ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ(ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ).ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ,ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.

ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ,ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΔΙΑΒΑΣΑ ΜΙΑ ΦΗΜΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΦΙΛ.ΕΤ.,ΟΙ ΕΥΡΩΠΑΙΟΙ(ΗΓΕΤΕΣ ΚΑΙ ΜΑΣΟΝΟΙ),ΦΟΒΟΥΜΕΝΟΙ ΤΗΝ ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΩΝ ΤΟΥΡΚΩΝ ΕΝΤΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ(ΠΧ Η ΒΙΕΝΝΗ ΕΙΧΕ ΚΙΝΔΥΝΕΨΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ-ΠΑΡΕΠΙΠΤΟΝΤΩΣ Η ΒΙΕΝΝΗ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΙΣΧΥΡΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΥ),ΥΠΟΚΙΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΙΔΡΥΣΗ ΜΥΣΤΙΚΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ(ΠΙΘΑΝΩΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗΣ Φ.Ε.),ΩΣΤΕ ΜΕΣΩ ΤΩΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΕΩΝ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΑΝ ΘΑ ΑΝΑΚΟΠΤΟΝΤΑΝ ΚΑΠΩΣ Η ΕΠΕΛΑΣΗ ΤΩΝ TOYΡΚΩΝ.ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ.ΦΙΛΕ ΝΕΚΡΟΘΑΦΤΗ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ,ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ,ΜΕ ΑΝΥΠΟΜΟΝΗΣΙΑ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ! ΤΑ ΞΑΝΑ ΛΕΜΕ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/03/2007, 17:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ,Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Σ'ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΤΟΜΕΑ,ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΒΑΣΙΖΟΜΑΙ Η ΕΠΗΡΡΕΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΗΜΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ(ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ),ΚΑΙ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ 99% ΤΩΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΩΝ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟ(ΕΔΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ).ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ,ΜΟΝΟ ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ,ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.

Φίλε Φιλόλαε,
υπάρχει μια σπουδαία αρετή που λέγεται διάκριση. Όλοι την έχουμε, λίγοι όμως την χρησιμοποιούμε.
Η διάκριση λοιπόν μας επιτρέπει να ξεχωρίζουμε την «ήρα από το στάρι» δηλαδή τις μπαρούφες και τις αμπελοφιλοσοφίες από τα γεγονότα και την πραγματικότητα.
Νομίζω ότι καλό θα είναι ότι διαβάζουμε να προσπαθούμε να το διασταυρώνουμε με άλλες πηγές καθώς επίσης και να προσπαθούμε να το πιστοποιήσουμε μέσω της εμπειρίας μας, όσον αυτό είναι εφικτό.

Αυτός νομίζω είναι και ο καλύτερος τρόπος να κάνει κανείς την προσωπική του αναζήτηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2007, 03:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.blackstate.gr/masonism.htm
η παραπάνω διεύθυνση αναφέρει τι είναι "μασονισμός"


Στα τέλη του 18ου αιώνα και στις αρχές του 19ου επαναστατικός πυρετός διακατέχει την Ευρώπη, κυρίως ενάντια στην ανθρώπινη εκμετάλλευση και τη μοναρχία. Η Γαλλική Επανάσταση (1789) άναψε φωτιά στις ανθρώπινες καρδιές και έδωσε το έναυσμα για τον ξεσηκωμό στην Ισπανία, την Ιταλία και την Ελλάδα. Με κεντρικό σύνθημα το τρίπτυχο «Ελευθερία, Ισότητα, Αδελφότητα», οι Γάλλοι ξεσηκώθηκαν . Στην Ελλάδα το βάρος της προετοιμασίας της επανάστασης αναλαμβάνει η Φιλική Εταιρεία.

συνέχεια εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%B9%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1


ανακάληψα πως οι ιδρητές της φιλικής εταιρίας ήτανε τέκτονες

Για την παράνομη δράση της η οργάνωση υιοθετεί τους κανόνες των Καρμπονάρων και των Ελευθεροτεκτόνων, ενώ τα μέλη της δεσμεύονται με όρκο και φέρουν ως αναγνωριστικό ένα χρυσό δακτυλίδι με τα αρχικά Φ.Ε.Δ.Α. (Φιλικός Ελληνικός Δεσμός Άλυτος).

....
Στα επόμενα χρόνια ανδρώθηκε γρήγορα ο Ελληνικός Τεκτονισμός στα Επτάνησα, πολυσχιδής δε και πολύτιμη υπήρξε η συμβολή του στην Ελληνική Εθνεγερσία. Ιστορική αποβαίνει η Στοά "Ένωσις" της Λευκάδας, γιατί εκεί μυήθηκε ο Εμμανουήλ Ξάνθος και εκεί οραματίστηκε την ιδέα για την ίδρυση της "Φιλικής Εταιρείας", πάνω σε καθαρά τεκτονικές βάσεις. Τέκτονες που πρωτοστάτησαν στην Επανάσταση του 1821 ήταν, μεταξύ άλλων, ο Παλαιών Πατρών Γερμανός, ο Οικουμενικός Πατριάρχης και Εθνομάρτυρας Γρηγόριος Ε', ο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, ο Αλέξανδρος Μαυροκορδάτος, ο Αλέξανδρος Υψηλάντης, ο Νικόλαος Υψηλάντης, ο Αλέξανδρος Μουρούζης ο Ιωάννης Καποδίστριας κ.ά.


αμφισβητείται πολύ η προσφορά της εκκλησίας και του πατριαρχείου στην απελευθέρωση της Ελλάδας απο το τουρκικό ζυγό.{για τον όρκο που δίνανε}για αυτό το κρύβουν τα βιβλία του δημοτικού...

Ο τεκτονισμός αντιμετώπισε και αντιμετωπίζει κατά καιρούς επιθέσεις από τις Εκκλησίες. Η Καθολική και η Ορθόδοξη Εκκλησίες υπήρξανε πάντοτε εχθρικές μαζί του. Ιδίως η Καθολική, που ήτανε και θέμα ισχύος της στην περίοδο του ιπποτικού μεσαίωνα... ναΐτες μάλλον.

Οι τέκτονες, κατά καιρούς, αναφέρουν ότι ανώτατοι κληρικοί μετείχανε στην οργάνωσή τους και ότι η μασονία δεν είναι θρησκεία, αλλά φιλοσοφικό-φιλανθρωπικό σύστημα.
Από της ιδρύσεώς του ο Ελληνικός τεκτονισμός αντιμετώπισε από μεγάλη μερίδα του λαού αμφισβήτηση και επιφυλάξεις. Φυσικά και από την Εκκλησία.

Η εμφάνιση του μασονισμού αρχίζει, για το ελληνικό στοιχείο, στο εξωτερικό. Στην Ιταλία, στην Αίγυπτο και στην Αγγλία. Εκεί όπου υπήρχε ελληνισμός και μάλιστα με οικονομική άνεση.


με λίγα λόγια κάποια πρωχωρημένα άτομα με χρήμα ήρθανε να βοηθήσουνε εμας...!
ανακάληψα ότι
υπάρχουνε πάρα πολες μυστικές οργανώσεις πολυ βασίζονται πάνω στον τεκτονισμό....


επίσης βρήκα και αυτό: http://www.voros.gr/anadimosieuseis/anadimosieuseiseis09.html

που αναφέρει τους μυστικός κώδικες των μελών
δεν είχα ιδέα για το τή σημαίνει τέκτονας..

"και...να γιατί έχουμε τόσες στοές στην ελάδα!!!!"

quote:
ΓΙΑΤΙ Ο ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΣ ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ(ΣΕ ΠΡΩΤΗ ΦΑΣΗ ΑΥΤΟΣ),ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ ΠΟΛΛΑΚΟΙΣ ΤΑ ΔΙΟΛΟΥ ΦΙΛΙΚΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΥΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΕΝΙΚΑ),ΝΑ ΠΥΡΟΔΟΤΗΣΕΙ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΦΙΛ.ΕΤ. ΜΙΑ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ??

τι εννωείς??

φιλικά πάντα
ο νεκροθάφτης

αχ... να' μαι καλά

Edited by - _Nekrothaftis_ on 17/03/2007 03:44:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nomad
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
114 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 01:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nomad  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα πράγματα είναι αρκετα μπερδεμένα. Σαν επτανήσιος είπα να γράψω και εγώ κάποια πράγματα.

Αν το ψάξεις προσεκτικά θα δεις τρομερές αναλογίες μεταξύ τεκτονισμού και φιλικών. Οι κυριότερες είναι
α)Μυστικότητα
β)Χειρονομίες αναγνώρισης μεταξύ των μελών
γ)Σαφή οργανωτική δομή με διαφόρου επιπέδου μέλη καθώς και στεγανά
δ)Τελετές μύησης κ.α.

Ο τεκτονισμός και η φιλική εταιρεία στα Επτάνησα
Μην έχοντας δεχθεί τη Τουρκική μπότα τα Επτάνησα δέχθηκαν σημαντικές επιρροές από τη Ευρώπη. Μια απο αυτές είναι και οι τεκτονικές στοές που είναι νομίζω και οι παλαιότερες στην Ελλάδα. Επειδή ακριβώς δεν ήταν Τουρκοκρατούμενη, οι φιλικοί τα έκαναν βάση τους και ιδιαίτερα τη Ζάκυνθο που βρισκόταν πιο κοντά στη Πελοπόννησο. Εδώ (κατά τη ταπεινή μου γνώμη) μπαίνει και το μεγάλο ερώτημα: Οι Άγγλοι (κύριοι εκφραστές και φύλακες του Ευρωπαϊκού τεκτονισμού) γνώριζαν για τη φιλική εταιρεία? Αν ναι την υπέθαλψαν ή έμειναν αδιάφοροι? Για να καταλάβετε πόσο σημαντικό είναι το ερώτημα (ίσως να είναι και η απάντηση στο τόπικ) θα σας πω το εξής: Με τη δημιουργία των μασονικών στοών εντάσσονται πρώτα οι μεγάλοι κτηματίες και αργότερα οι αστοί. Τα Επτάνησα τότε είχαν <<κόμματα>> (Δηλαδή φιλορώσοι φιλοάγγλοι φιλογάλλοι κλπ.)Θα ήταν εξαιρετικά απίθανο στις συγκεντρώσεις των στοών να μην παρευρισκόταν και μέλη από την Αγγλική διοίκηση (ανώτεροι πολιτικοί διοικητές, στρατιωτικοί διοικητές, πλούσιοι Άγγλοι έμποροι κλπ). Ακόμα πιο απίθανο θα ήταν να μην τους το <<σφυρίξουν>> (αν δεν το γνώριζαν είδη) κάποιοι <<αγγλόφιλοι>> για να αποκομίσουν προσωπικά οφέλη. Προσέξτε... τα στεγανά της φιλικής δεν έσπασαν προς τους Τούρκους. Προς τους Ευρωπαίους όμως?

Εκκλησία και τεκτονισμός.
Ενώ είναι γενικά αποδεκτό πως η κεντρική εκκλησία της Ελλάδος δεν αποδέχεται τον τεκτονισμό στα Επτάνησα συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο. Η εκκλησία όχι μόνο δεν έχει κανένα πρόβλημα με το τεκτονισμό αλλά υπέθαλπε και βοηθούσε ξεκάθαρα τη φιλική εταιρεία. Αν δεν το πιστεύετε ακούστε τα παρακάτω:
Η τελετή μύησης (με τα τεκτονικά χαρακτηριστικά της...) γινόταν σε ένα εκκλησάκι στον Αι Γιώργη των φιλικών ενώ την ορκωμοσία τελούσε ιερέας.
Αν πάτε Ζάκυνθο αξίζει να το επισκεφθείτε. Μέλη της φιλικής εταιρείας ήταν κατώτεροι παπάδες ενώ το ίδιο λέγεται για ανώτερους κληρικούς αν και δεν μπορώ να βρω στοιχεία.

(Εδώ μπαίνει ένα τεράστιο ερώτημα που δεν αφορά το τόπικ: Για πιο λόγο η επτανησιακή εκκλησία ήταν τόσο ανεκτική με το μασωνισμό γενικότερα σε σχέση με τη μητρική εκκλησία της Ελλάδος. Κάτι που πολοί λένε ότι συνεχίζεται ακόμα και σήμερα)
Ελπίζω να βοήθησα

"West type countries have only one problem: There are a lot of stupid people and nobody eat them" Carlos MenciaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 14:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gia texnikous logous prepei na grapso ligo greeklish.Siggnomi.

File A.Kircher,an eipa kati kata tis masonias,einai epeita apo para polles diastastauroseis.pes mas omos esy,ti ennoeis me ton oro baroufes kai ampelofilosofies??na ipotheso oti ennoeis "baroufes" tou
typou:h masonia askei tromerh epirroh sthn kathe eidous kivernisi?pano s auto to thema exeis kapoia antitheti gnomi?epeidi askei epirroh(tha itan aprolalipti ypokrisia na isxyristoume oti oudemia sxesi exoun oi masonoi me tis kiverniseis...),vlepeis ton kosmo mas na pigainei kala?ektos an pisteueis gia ta perissotera kaka ston kosmo ftaine oi aploi anthropoi!!
Ennoeis "baroufes" tou typou:oi masonoi kanoun teletourgies myisis,oti exoun stadia myisis?oti xrhsimopoioun simvola,oti exoun idrisei stoes se olo ton kosmo?oti exoun kataskeyasei kathedrikous naous pou sthn epoxi tis kataskeyhs tous(alla akoma kai simera)fantazoun asillipes kataskeues?ti ennoeis?
epeidi sto post sou diekrina ena yfos yper tou tektonismou,h mias plirous amerolipsias apenanti sto thema,roto th dikh sou gnomi me vasi tin diki sou anazitisi,me tis ateleiotes(ipotheto)egkires piges pou borei na diatheteis.epeita loipon ap tis dikes sou diastauroseis,ti diekrines??oti i masonia exei ofelisei thn anthropothta kata vathos(kai poso vathos)??
ektos en telei an eisai ameroliptos,epeidi den exeis asxolithei me to thema.tote auto einai allo.panta filikaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 04:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά για μένα δεν λές τίποτα???? που ξεσκίστηκα να σου βρω πληροφορίες????

????

καλά πλάκα κάνω!!!

α ρε νεκροθάφτη με τα αστεία σου!!!!

εις στο επανιδήν {ξέρω το σκώτοσα ορθογραφηκά.... αχ τες/πα}Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Philolaos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


122 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 17:21:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Philolaos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kai gia sena exo na po file nekrothagti.Mi mou stenoxoriesai!
Loipon.Ta dio site pou paratheses,exoun basikes plirofories gia ton tektonismo(ta exo diavasei),alla einai mallon epishmes piges,kai gi auto to logo,lene ti misi alitheia.oi masonoi exoun(kata ti diki mou,kai sigoura oxi mono,gnomi),polloi perisoteres eksousies ap autes pou lene sta episima site.i alitheia einai oti xrisimopoioun esoteriki gnosi ap tin arxaia ellada kai ton asiatiko xoro,mia gnosi pou den tous sxetizei aparaitita me tin arxaia ellada,afou tin xrisimopoioun san texnologia,pros to diko tous ofelos.an thimithoume i ekklisia tous katadiokse.exontas oi masonoi tin ikanotita na dieisdioun stous diaforous tomeis-kati pou exoume dei para polles fores-giati den kataferan na elegksoun tin ekklisia pros ofelos tous?mipos loipon i katadioksi auti itan skinothetimeni,efoson einai poli pithanon na elegxoun tin ekklisia.Mipos o xristianismos ekane mia katadioksi (vlepe katadioksi "magisson")gia na sterisei tin esoteriki gnosi ap tous mi masonous,diladi tous aplous anthropous?
File mou Nekrothafti me rotises episis pio pano ti ennoo me kati pou eipa.eipa oti oi masonoi pollakois exoun deixei kakes protheseis kata tis anthropotitas.ean koitaksoume sto parelthon vlepounme oti piso apo pollous polemous,kribontai tektonikou xaraktira adelfotites,opos gia paradeigma o B pagk.polemos,to pio tradaxto paradeigma nomizo.genika file nekrothafti diavase kai alla gia tis adelfotites.des gia paradeigma tin periboiti lesxi Bilderberg,i opoia apoteleito epi to pleiston apo masonous.oi masonoi kai osoi tous ipostirizoun (eite epeidi den kseroun eite epeidi poli pithanon na einai kai oi idioi masonoi)tha isxiristoun amesos oti kati tetoies organoseis,einai asxetes metaxi tous.einai sta alitheia omos?polloi isxirizontai oti ta apadaxou tektonika kinimata sximatizoun mia piramida,(simfono mazi tous)i korifi tis opoias gia allous einai sto londino,gia allous sto parisi.gia allous stin india stin kina k.a.sto kato kato ti fovountai kai exoun mistikotita,an theloun na kanoun ontos kalo stous anthropous giati kribontai ap autous?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2007, 19:20:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Philolaos, θα σε παρακαλέσω να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
_Nekrothaftis_
Μέλος 1ης Βαθμίδας


72 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2007, 03:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους _Nekrothaftis_  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ει... ει ... περίμενε.. και εγώ τώρα έμαθα τι πάει να πει τεκτονισμός... δεν έχω και τις τρομερές γνώσεις... δεν έχω ιδέα προσπάθώ...
θα κάψω τον εγκέφαλό μου... μου βάζεις δύσκολα...

έχω να διαβάσω για την φιλική εταιρία από το δημοτικό ...!
να φανταστείς δεν θυμόμουν καν και πιοί ήταν σε αυτή την εταιρία.....

θα κοιτάξω...

ο νεκροθάφτης

Edited by - _Nekrothaftis_ on 22/03/2007 03:10:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1240234
Maintained by Digital Alchemy