ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 "Το μέλος"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 09:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Παρατήρησα πως οι απαντήσεις που δίνονται από μέλη σε μέλη, χρησιμοποιούν, όταν αναφέρονται σε nicknames, άρθρα, λέμε π.χ "η" amalia, "ο" zemphis. Δεν θα ήταν καλύτερο να βάζουμε μπροστά από το nickame την λέξη "το μέλος [nickname]";

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 12:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
OK,μέλος vista !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 12:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Hello μελος Vista!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 14:29:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που συμφωνείτε αγνοών & angi και ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Ας δούμε τι θα πουν και τα υπόλοιπα μέλη. Θα μπορούσαμε ασφαλώς και να μην χρησιμοποιούμε άρθρο, όπως γίνεται στο συγκεκριμένο post. Όμως όταν αυτό απαιτείται, νομίζω πως θα ήταν καλύτερο να λέμε "το μέλος [nickname]". Βοηθάει νομίζω, στην ουδετερότητα των πραγμάτων.

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας

Edited by - vista on 18/03/2007 14:33:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 15:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα μπορούσαμε ασφαλώς και να μην χρησιμοποιούμε άρθρο

Αρθρο; ποιο αρθρο; δεν το βλεπω βρε παιδια!!!
Μηπως και να μην γραφαμε καθολου αλλα να χρησιμοποιουσαμε τις τηλεπαθητικες ικανοτητες μας;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 16:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
angi, χαίρομαι που αντιμετωπίζεις το θέμα με χιούμορ. Πραγματικά, το χιούμορ λύπει από την ζωή μας.

Όταν έλεγα όμως "Θα μπορούσαμε ασφαλώς και να μην χρησιμοποιούμε άρθρο", αναφερόμουν στην πρόταση "Χαίρομαι που συμφωνείτε αγνοών & angi και ευχαριστώ για την ανταπόκριση", όπου - όπως βλέπεις - δεν χρησιμοποιείται άρθρο.

quote:
Μηπως και να μην γραφαμε καθολου αλλα να χρησιμοποιουσαμε τις τηλεπαθητικες ικανοτητες μας;

Καλό!

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 20:25:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν θα ήταν καλύτερο να βάζουμε μπροστά από το nickame την λέξη "το μέλος [nickname]";

Καλό είναι και αυτό, έχω δει μάλιστα κάποια μέλη που το κάνουν.

Όταν δεν ξέρεις και το φύλο του άλλου, είναι η ασφαλής μέση λύση.

Ο άλλος τρόπος όμως είναι πιο προσωπικός, νομίζω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2007, 22:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλό είναι και αυτό, έχω δει μάλιστα κάποια μέλη που το κάνουν.

Αυτά τα μέλη που το κάνουν αυτό, έχουν αναμειχθεί ποτέ σε καυγάδες ; ΄Εχουν δηλ. προκαλέσει ποτέ με την συμπεριφορά τους την επέμβαση ενός συντονιστή ή ακόμη ακόμη και την διαγραφή τους ;

(Εννοείται πως δεν επιθυμώ να μου πεις ποια είναι αυτά τα μέλη, απλά σκέπτομαι πως αν αυτά τα μέλη δεν έχουν δημιουργήσει ποτέ "αναταραχή" στις συζητήσεις του φόρουμ, αυτό θα αποτελούσε ένα στοιχείο αποδεικτικό για να στηριχθεί η άποψη της εφαρμογής αυτής της πρότασης. Γιατί τώρα έτσι όπως το παραθέτω, είναι απλώς ένα ερώτημα. Αν αυτά τα μέλη έχουν υποδειγματική συμπεριφορά βάσει των κανόνων του φόρουμ, τότε θα μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο που κάνουν κι αυτά και να χρησιμοποιούμε την λέξη "το μέλος" πριν από το nickname και - ποιος ξέρει ; - ίσως κάτι να διορθώναμε)

quote:
Ο άλλος τρόπος όμως είναι πιο προσωπικός, νομίζω...

Ασφαλώς, δεν τίθεται θέμα επ' αυτού. Ο προσωπικός τρόπος βέβαια, προυποθέτει και άλλου είδους επαφή.


"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας

Edited by - vista on 18/03/2007 22:58:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 00:00:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τοτε γιατι δεν εφαρμοσες την προταση σου εδω:
quote:
Χαίρομαι που συμφωνείτε αγνοών & angi

Λοιπον,
θεωρω την προταση σου ανεφικτη να εφαρμοστει οχι μονο εδω αλλα και σε οποιοδηποτε φορουμ!
Θεωρω οτι εισαι γνωστο και διπλοεγγεγραμενο μελος.
Θεωρω οτι η προταση σου ειναι η μεγαλυτερη μπαρουφα που εχω ακουσει...
Θεωρω....πολλα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 11:50:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν αυτά τα μέλη έχουν υποδειγματική συμπεριφορά βάσει των κανόνων του φόρουμ, τότε θα μπορούσαμε να κάνουμε το ίδιο που κάνουν κι αυτά και να χρησιμοποιούμε την λέξη "το μέλος" πριν από το nickname και - ποιος ξέρει ; - ίσως κάτι να διορθώναμε)

Γειά σου vista...
Σου απαντώ ως ενα απο τα υποδειγματικά μέλη που αναφέρεις.
Προσωπικά τις αντιπαραθέσεις, τις προθέσεις, τις σχέσεις και τις σχάσεις, τις ξεκαθαρίζω με μέιλ η τηλεφωνικώς ...αναλόγως...
αφού δεν μπορεί κανείς να βρεθεί σε συναισθηματική ανταλλαγή με γραμμές, κείμενα, βιβλία, ΑΠΡΟΣΩΠΑ..αυτό δλδ που θέλεις να πετύχεις μέσα όμως απο τι? Απο το ΤΥΠΙΚΟ.

Μα μπορεί να νιώσει η καρδιά μέσα απο τούς τύπους?

φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 17:23:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας,

angi, απ' όσα μπορώ να καταλάβω από το μήνυμά σου, μάλλον τελικά διαφωνείς με την πρότασή μου. Ok.

Έχουμε λοιπόν (ως στιγμής) :

Μέλη που συμφωνούν : αγνοών, A. Kircher

Μέλη που διαφωνούν : angi

Υπάρχει κάποιο άλλο μέλος που θα ήθελε να πει την γνώμη του ;

nst, εύλογη η απορία σου όμως η απάντησή της, έχω την αίσθηση πως θα μας εκτρέψει από το θέμα μας. Θα ήθελες να μας πεις αν συμφωνείς ή διαφωνείς με το αρχικό ερώτημα ;

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 17:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν το μελος Vista εμπνευστηκε το nickname του απο το OS της Micro$oft ενα εχω να πω

...

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 17:56:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά χαρά σε όλους,
απλά θέλω να πω πως μάλλον παρερμηνεύτηκα.

Συμφωνώ με αυτό που είπε το μέλος nst(βλέπετε εδώ δεν ξέρω το φύλο οπότε πάω δια του ασφαλούς) σχετικά με τους τύπους. Οι τύποι δεν είναι πάντα απαραίτητοι για να γίνει μια καλή και πολιτισμένη συζήτηση. Εγώ προτιμώ ένα προσωπικό τρόπο γραφής και επικοινωνίας όσο αυτό είναι δυνατόν μέσα από ένα φόρουμ. Καθώς επίσης δεν νομίζω πως υπάρχουν κανόνες ή δεν θα ήθελα να δω κανόνες σχετικά με το πως θα γράφει κάποιος. Αυτά είναι πολλές φορές ζητήματα επιλογής, διάθεσης, χρόνου κ.α. και δεν θα πρέπει να μας ενοχλούν.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vista
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 19:32:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vista  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok παίδες. Νο prom. Μια πρόταση ήταν. Λάθος δικό μου. Σκέφτηκα πως αν χρησιμοποιούσαμε την έκφραση "το μέλος [nickname]", η στάση μας θα ήταν κάπως πιο ουδέτερη όταν θα θέλαμε να απευθυνούμε σε κάποιο μέλος. Ok. Λάθος σκέψη. Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή σας.

"Ποτέ δεν ξέρεις σε ποιον μιλάς"
ΜΠΕΡΤΟΛΤ ΜΠΡΕΧΤ, Η Όπερα της Πεντάρας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/03/2007, 21:07:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητό μέλος vista δεν υπάρχει πρόβλημα, μια πρόταση έκανες αν και προσωπικά προτιμώ την οικειότητα από την απόσταση.

Αλλά για να κάνουμε και λίγο χιούμορ, ας φανταστούμε μια συζήτηση σε τόπικ που συνήθως φουντώνουν και ανάβουν φωτιές... χεχε

Τα νικ είναι φανταστικά, οποιαδήποτε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα είναι συμπτωματική

Περίπτωση: Συζήτηση μεταξύ μέλους, πιστού στην Χριστιανική θρησκεία, και μέλους της αντίθετης "παράταξης":

αγαπητό μέλος ΧΧΧΧ θα είχατε την ευγενή καλωσύνη να παραθέσετε κάποιες αποδείξεις για την διατυπωμένη άποψη που έχετε, ότι κατά την διάρκεια της Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, δεν έγιναν απίστευτα αίσχη και σφαγές κατά των ελλήνων εθνικών?

Μα πώς μπορεί να το λέτε εσείς αυτό μελος ΨΨΨΨΨ... που κατά τη διάρκεια της αρχαιότητας έγιναν αίσχη όπως η εγκληματική καταδίκη εις πόσιν κωνείου του Σωκράτη, από τους ειδωλολάτρες παγανιστές της Αθηναικής πολιτείας.

Μήπως ευαρεστείστε αγαπητό μέλος ΧΧΧΧ.... να μας πείτε για ποιό λόγο επιμένετε να αποκαλείτε ειδωλολατρες τους φωτοδότες του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού που χτίζαν παρθενώνες αντί να κυνηγάνε και να ονομάζουν μάγισσες μορφες σαν την Υπατία.

Τί θέλετε να πείτε μέλος ΨΨΨΨΨ... ότι δεν ησπάζοντο την ειδωλολατρία και τον παγανισμό, που έβγαζαν το άγαλμα της Αθηνάς κατά τη διάρκεια των Παναθηναίων και το λούζανε στον Πειραιά!!!

Μέλος ΧΧΧΧΧ... εσείς να κοιτάτε τα χαλια σας που κοντεύατε να ξύσετε και να φάτε τις παντόφλες του Βησσαρίωνα!!

Τί λες βρε μέλος ΨΨΨΨΨΨ... κοίτα να πανα φορέσεις καμιά χλαμύδα και να σταματήσεις εσύ και τα όμοιά σου μέλη να κατατρέχετε τον Χριστιανισμό.

Τί λές βρε γελοίο μέλος ΧΧΧΧΧ που σου τελείωσαν τα copy paste και δεν έχεις άλλα επιχειρήματα.

....

Τα παρακάτω μάλλον θα είναι κόκκινισμένα με γραμμούλες οπότε η καλή ανατροφή μου δεν μου επιτρέπει να τα παραθέσω.


Τα παραπάνω είναι χιούμορ χωρίς να έχουν την πρόθεση να προσβάλουν κανέναν αλλά δεν αντιστάθηκα στον πειρασμό να φανταστώ μια τέτοια συνομιλία


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 01:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ok παίδες. Νο prom. Μια πρόταση ήταν. Λάθος δικό μου. Σκέφτηκα πως αν χρησιμοποιούσαμε την έκφραση "το μέλος [nickname]", η στάση μας θα ήταν κάπως πιο ουδέτερη όταν θα θέλαμε να απευθυνούμε σε κάποιο μέλος. Ok. Λάθος σκέψη. Ευχαριστώ πάντως για την συμμετοχή σας.

Φίλε vista (ελπίζω να είσαι φίλος και όχι φίλη)
πραγματικά δεν χρειάζεται να χαλάμε τις καρδιές μας....
καλά έκανες και πρότεινες ότι πρότεινες, εγώ δεν βλέπω κανένα λάθος πουθενά.
Όπως πολύ γλαφυρά έδειξε και η gretel ο σεβασμός νομίζω πως είναι στο χέρι του καθενός...αν θέλει κάποιος να δείξει σεβασμό τον δείχνει, αν δεν θέλει δεν θα τον κάνει τίποτα να αλλάξει την στάση του. Με το ζόρι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 11:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gretel να είσαι καλά....καιρό είχα να ξεκαρδιστώ στα γέλια, μπροστά απο τον υπολογιστή....πάντα τέτοια...

quote:
nst, εύλογη η απορία σου όμως η απάντησή της, έχω την αίσθηση πως θα μας εκτρέψει από το θέμα μας. Θα ήθελες να μας πεις αν συμφωνείς ή διαφωνείς με το αρχικό ερώτημα ;

Τωρα τι να πω? Που είναι το θέμα και δεν το βλέπω?
Στο ερώτημα διαφωνώωωωωωωωωωω....σιγά μην ορίσουμε και τυπικό εισαγωγής στην << απάντηση>>
Μου θύμισες ένα θέμα παλιότερο, που υπήρχε, περί χρήσεως πληθυντικού μεταξύ μας....

Γειά χαρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 11:37:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου, vista



με πολλή αγάπηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2007, 11:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
του έλληνα ο τράχηλος "μέλος" δεν υπομένειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy