ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Τι μουσική ακούτε;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 00:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας βάλουμε εδώ μουσικές προτάσεις, από ότι ακούει ο καθένας μας.

Όλα τα είδη μουσικής μέσα, ότι γουστάρει ο καθένας. Εκτός από metal και goth για τα οποία υπάρχει ειδικό topic.

"The best of", σε ότι ακούτε αυτή την εποχή.


Dare To Dream

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 02:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Rachmaninof, 18th Variation Rhapsodie Theme Of Paganini, opus 43
(για αρχή)

Για τους λάτρες της κλασικής μουσικής το παραπάνω.
Αλήθεια, υπάρχει κανείς που να ταυτίζεται με τον παραπάνω χαρακτηρισμό;


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 16:56:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλήθεια, υπάρχει κανείς που να ταυτίζεται με τον παραπάνω χαρακτηρισμό;

Εννοείς τον λάτρη της κλασσικής μουσικής; Εγώ.

Άρχισα να ακούω κλασσική μουσική από την εφηβία και μέχρι σήμερα δεν έχω σταματήσει να ανακαλύπτω καινούργια πράγματα. Όλα αυτά τα χρόνια έχω συγκεντρώσει άπειρο υλικό σε LP και CDs. Μου αρέσει όμως ιδιαίτερα ο ύστερος ρομαντισμός και ακόμα πιο ιδιαίτερα οι εθνικές σχολές.

Jean Sibelius (Φιλανδία), Edvard Grieg (Νορβηγία), Καλομοίρης (Ελλάδα) , Rachmaninoff (φυσικά), Scriabin (Ρωσία) και πολλοί άλλοι που θα πάρει ώρα να τους αναφέρουμε ολους.

Από τους ρομαντικούς λατρεύω τον Wagner.



Edited by - A. Kircher on 25/03/2007 16:57:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2007, 20:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
βασικά, η απάντησή μου στο τι ακούω, μπορεί να συνοψηστεί ως εξής:

ακούω οτιδήποτε έχει γραφτεί σε πάνω από "πέντε λεπτά".

από το μακρύ ζεϊμπέκικο για το νίκο κοεμτζή, του σαββόπουλου [πως άλλωστε θα μπορούσε να γραφτεί τόσο μεγάλο τραγούδι σε 5 λεπτά!], μέχρι το "40 ώρες" των βήτα πεις [ραπ], και το χειρότερο [αλλά ψαγμένο] old school death metal.

ελπίζω να το εξήγησα καλά...

κατά τ' άλλα, στην ερώτηση της αμαλίας:

μέχρι 10 χρονών, το μόνο που άκουγα ήταν κλασσική μουσική και ροκ [εξού και η αγάπη μου για το συμφωνικό μέταλ]
αλλά σε αντίθεση με τον kircher, είμαι στα πιο σύνθετα, πομπώδη και δυνατά κλασσικά [και γενικότερα συμφωνικά ακούσματα]. από μπετόβεν μέχρι john williams. όχι ότι με ενοχλούν και τα υπόλοιπα είδη, απλά εκεί κυρίως στρέφωμαι.
επείσης μου αρέσει πολύ και η σύγχρωνη κλασσική/ατμοσφαιρική μουσική [βλ. j.m.j., πολυδούρη, παπαθανασίου...]
______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 25/03/2007 20:34:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2007, 16:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρομαι που βλέπω κι άλλους ανθρώπους να αγαπούν την κλασική μουσική.

crucifire κι εμένα όταν ήμουν μικρή, μου άρεσαν αυτά τα είδη μουσικής. Στο rock πρόσθεσε κι ένα roll βέβαια, χωρίς αυτό να σημαίνει πως το σκέτο rock δεν ήταν και δεν είναι από τα αγαπημένα μου. Επίσης μου αρέσει κι εμένα πολύ το συμφωνικό μέταλ, αν και όχι όλες τις ώρες.

Μετά τον Rachmaninof, θα προτείνω κάτι σε ελληνικό. Πολυακουσμένο βεβαίως, αλλά και μόνο που το γράφω, είναι σα να ακούω τον ήχο στα αυτιά μου:

Χατζηδάκης, τα παρακάτω τρία:
-Κεμάλ
-Μπαλάντα του Ούρι
-Ο χορός των σκύλων

A. Kircher σ' αρέσει ο Καλομοίρης;
Νόμιζα πως αποτελούσα ένα σπάνιο δείγμα ανθρώπου που του αρέσει ο Καλομοίρης!
Μήπως έχεις τα 5 πρελούδια για πιάνο; Συγκεκριμένα, το πρώτο (της Κρινώς). Το έπαιζα παλιά στο πιάνο, γιατί έπρεπε να το μάθω για κάποιες εξετάσεις, αλλά δεν είχα καταφέρει να το βρω σε ηχογράφηση για να το ακούσω.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 01:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Αμαλία,

quote:
A. Kircher σ' αρέσει ο Καλομοίρης;
Νόμιζα πως αποτελούσα ένα σπάνιο δείγμα ανθρώπου που του αρέσει ο Καλομοίρης!

Έτσι ντε να γίνουμε πολλοί! Ποιοί ακούνε Καλομοίρη εν έτει 2007;
Εγώ, εσύ, άντε και κανένας καθηγητής στο Εθνικό Ωδείο.

Πραγματικά όμως ο Καλομοίρης είναι από τους πιό παραγνωρισμένους έλληνες συνθέτες ιδιαίτερα στο εξωτερικό. Ενώ τα ονόματα και τα έργα του Σκαλκώτα, Ξενάκη, Χρήστου κ.α. έχουν περάσει στο ξένο κοινό ο Καλομοίρης παραμένει ακόμα στην αφάνεια.

quote:
Μήπως έχεις τα 5 πρελούδια για πιάνο; Συγκεκριμένα, το πρώτο (της Κρινώς). Το έπαιζα παλιά στο πιάνο, γιατί έπρεπε να το μάθω για κάποιες εξετάσεις, αλλά δεν είχα καταφέρει να το βρω σε ηχογράφηση για να το ακούσω.

Δυστυχώς όχι. Η μόνη ηχογράφηση που υπάρχει είναι αρκετά σπάνια. Πρόκειται για ένα CD με τον τίτλο Greek Rapture που κυκλοφόρησε σε μια μικρή και άγνωστη αμερικάνικη εταιρία to 2003. Η πιανίστρια ονομάζεται Maria Choban και είναι ελληνοαμερικανίδα, πρώην καθηγήτρια πιάνου στο Παν/μιο του Πόρτλαντ. Στο CD παίζει τα 5 πρελούδια του Καλομοίρη, Παπαιωάνου, και τα πρελούδια και τους χορούς από το "Για Μια Μικρή Λευκή Αχιβάδα" του Χατζιδάκι.

Είχα προσπαθήσει να το βρω αυτό το CD στο παρελθόν χωρίς τύχη.

Αν καταφέρω να το βρώ πάντως θα σου πω.

Με την ευκαιρία μου φαίνεται πως η το esoterica πετάει τις δύο τελευταίες μέρες!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 03:42:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ, εσύ, άντε και κανένας καθηγητής στο Εθνικό Ωδείο.

εχμ... α ναι, το Εθνικό Ωδείο!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 09:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
όσο πάει ο A.Kircher και μας εντυπωσιάζει περισσότερο

κλασσική μουσική και Καλομοίρη...μιλάμε για παιδεία !

.............................................................

εγώ έχω εδώ και δύο χρόνια περίπου που δειλά δειλά ανακαλύπτω
την ελληνική παραδοσιακή μουσική

ο πατέρας μου και ο αδερφός μου είναι συλλέκτες δημοτικού και ρεμπέτικου και η βάση δεδομένων που διαθέτω τη στιγμή αυτή είναι
κάτι παραπάνω από ικανοποιητική
(για τα δημοτικά - τα ρεμπετολαικά γενικότερα τα απεχθάνομαι,όλη αυτή τη μιζέρια και την κλάψα)

αλλά εδώ και δέκα χρόνια περίπου,μαζεύω ο,τιδήποτε υπάρχει σε βινύλιο και προέρχεται από το νησί της Τζαμάικα
(έχω και μία εκπομπή στο ραδιόφωνο σχετική με ska,rocksteady,reggae,dub,dancehall και mento/calypso)

είμαι μανιακός συλλέκτης ρέγκε βινυλίων
(και δε μιλώ για Bob Marley διότι δε λέγομαι κουτσή Μαρία
)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 17:24:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά νέα για τα πρελούδια του Καλομοίρη A. Kircher

Πέρασε σήμερα η αδελφή μου από το Metropolis (κεντρικό μεγάλο κατάστημα με δίσκους, cd, κ.λπ) και της είπανε πως υπάρχει μια συλλογή που τα έχει, αλλά εξαντλήθηκε. Θα φέρουν είπανε σε 4-5 βδομάδες.
Οπότε... θα πάω να τα πάρω αν ισχύει η πληροφορία.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2007, 21:36:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!!

Πω - πω!!! Σαν ερώτηση σε λεύκωμα είναι ο τίτλος!
Τότε, (παλιά...), θυμάστε(;) που βάζαμε τους φίλους μας
(την κολλητή μας πρώτη και απαραιτήτως τον πολυπόθητο,
πλην όμως πάντα "κρυφό" έρωτά μας) να γράψουν...

Η ερώτηση "τί μουσική ακούτε;" ερχόταν 3η, η πρώτη ερώτηση
ήταν "ποιός είναι ο καλύτερός σου φίλος, ή φίλη;"
ενώ η 2η έπαιζε μεταξύ των: "τί ζώδιο είσαι;", "τί ομάδα είσαι;"
(στα αγόρια κυρίως), ή "με ποιόν διάσημο ηθοποιό θα ήθελες να μοιάζεις;"

Λοιπόν - λοιπόν!
Είναι τελικά απίστευτο, πόσες πολλές ώρες καλή μουσική μπορούν να
"αγοράσουν" 100 ευρώ!! (εγώ ανακάλυψα σήμερα πόσες ώρες ).
(νομίζω ότι θα περάσει το Πάσχα και δε θα τα έχω ακούσει όλα...)

Και... μέχρι να έρθει και εκείνος ο άτιμος ο Καλομοίρης, γιατί να
μην εξασκήσουμε τα αφτιά μας, ακούγοντας πχ. τις υπέροχες 32 (;)
Σονάτες για πιάνο του Μπετόβεν, ή τα κονσέρτα του για πιάνο;

Η το Adagio του Albinoni;

Carmina Burana, εκκλησιαστικά, (Γρηγοριανά μεν, αλλά να συνοδεύονται
απαραιτήτως και από όργανο), Astor Piazzolla, ethnic.

Λίγα soundtracks δε βλάπτουν, ιδιαίτερα αν είναι από ταινίες sci-fi,
ή απλά από: midnight express, last of moicans, braveheart, matrix, el matador, κ.α.

Οι μπαλάντες των Scorpions, το Somertime σε όλες τις γνωστές και τις
άγνωστες εκτελέσεις,
ροκ από 60 μέχρι κάπου... 90, δεκαετία του 80, αυθεντική ντίσκο και
τα παρεμφερή της είδη, mano negra, mana chao,

λίγο από symphonic metal, και τα παρεμφερή, ιδιαίτερα nightwish, therion,

αλλά και Χατζιδάκη, που ταιριάζει υπέροχα με fado και τα λοιπά
αργεντινο-κουβανέζικα.

ουφ! ξέχασα κάτι;

massive attack, tricky, κάποια hip-hop και...

ΜΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝ ΤΑ ΑΦΤΑΚΙΑ ΜΟΥ!!
ένα πολεμικό εμβατήριο, (από κάποια ταινία).
Αυτό, όχι!

Ελπίζω να κατατόπισα κάπως σχετικά με τις μουσικές μου προτιμήσεις!

Edited by - λίλιθ on 27/03/2007 22:03:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 01:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όσο πάει ο A.Kircher και μας εντυπωσιάζει περισσότερο

κλασσική μουσική και Καλομοίρη...μιλάμε για παιδεία !


Γι αυτό τα λέω βρε Αποστόλη για εντυπωσιασμό!!!
Στην πραγματικότητα με Τερλέγκα την βρίσκω και εγώ όπως και άλλοι εδώ κι ας ντρέπονται να το γράψουν!

Άκου τώρα τι θα πει κάρμα. Στο περιβάλλον που μεγάλωσα στο χωριό η κλασσική μουσική ήταν κάτι σαν τον εξωγήινο του Ροσγουελ. Υπήρχαν φήμες δηλαδή ότι υπάρχει αλλά κανείς δεν μπορούσε να το διαβεβαιώσει αν όντως υπάρχει ή τι ακριβώς είναι.

Αφού μια φορά άκουγα Τρίτο Πρόγραμμα και μπαίνει ο πατέρας μου στο δωμάτιο και έκπληκτος μου λέει "τι έγινε; πέθανε κανένας;" Είχε συνηθίσει που έβαζε το ραδιόφωνο κλασσική μουσική όταν πέθαινε κανας επίσημος.

Εκεί να δεις παιδεία, καθηγητής άνθρωπας. (Α ρε πατέρα να μην έχεις κομπιούτερ να δεις τι σου γράφω.)

Πάντως κάτι ανεξήγητο με οδήγησε από μικρή ηλικία να ακούω κλασσική μουσική και να συναντώ ανθρώπους με ανάλογα ενδιαφέροντα.

quote:
αλλά εδώ και δέκα χρόνια περίπου,μαζεύω ο,τιδήποτε υπάρχει σε βινύλιο και προέρχεται από το νησί της Τζαμάικα
(έχω και μία εκπομπή στο ραδιόφωνο σχετική με ska,rocksteady,reggae,dub,dancehall και mento/calypso)

Μπράβο ρε συ! Αυτά είναι ωραία ακούσματα.

quote:
Καλά νέα για τα πρελούδια του Καλομοίρη A. Kircher

Τέλεια! Υποψιάζομαι πως ίσως να πρόκειται για το ίδιο CD που ανέφερα παραπάνω. Πέρα από το Metropolis σκεφτόμουνα μήπως το έχει και "Η Λέσχη του Δίσκου"

quote:
Πω - πω!!! Σαν ερώτηση σε λεύκωμα είναι ο τίτλος!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 02:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αφού μια φορά άκουγα Τρίτο Πρόγραμμα και μπαίνει ο πατέρας μου στο δωμάτιο και έκπληκτος μου λέει "τι έγινε; πέθανε κανένας;"

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 08:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πεθαμενατζίδικη η κλασσική αλλά φοβερή μουσική

αν κάνεις κάτι,μία εργασία π.χ. ή μία χειρωνακτική δουλειά,
αν ακούγεται στο background κλασσική μουσική,
έχω παρατηρήσει ότι τα πράγματα γίνονται καλύτερα

είναι μουσική που βοηθάει τις κινήσεις,αν θα μπορούσα να το πω έτσι

Καλομοίρη δεν έχω ακούσει ποτέ,Σκαλκώτα έχω ακούσει αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα

όσο για τη reggae,αγαπητέ A.Kircher,είναι πράγματι πολύ ιδιαίτερη μουσική...αλλά έχει κακές δημόσιες σχέσεις

οι περισσότεροι πιστεύουν ότι αν ακούσεις ένα και μόνο τραγούδι
reggae, τότε είναι σαν να τα έχεις ακούσει όλα

έχει αυτό το επίμονο μπάσο που ακούγεται...κάπως...

αλλά δεν είναι τίποτα άλλο η reggae παρά μία ακόμη εξέλιξη του
rhythm'n'blues,παιγμένη the jamaican way

καλά,το Τζαμαικάνικο ska,μέχρι και το 1966,είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μουσική

κι αυτοί που το παίζουν,ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ μουσικοί όλοι τους

(baba brooks,lord tanamo,errol thompson,skatalites,tommy mc cook,derrick morgan,derrick harriott,heptones,wailing wailers,και φυσικά ο τρισμέγιστος PRINCE BUSTER !!!!).....

....(και άλλοι πολλοί...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2007, 15:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε όχι και πεθαμενατζίδικη η κλασική!
Εγώ θα έλεγα ότι μπορεί να εκφράσει μια μεγάλη γκάμα συναισθημάτων και να περιγράψει μία επίσης μεγάλη ποικιλία καταστάσεων, γιατί όχι - και μιας κηδείας!
Πάντως, το να είναι κάποιος φανατικός λάτρης της κλασικής μουσικής (να την ακούει ας πούμε, κάθε στιγμή και ώρα με ευχαρίστηση και ενθουσιασμό), αποτελεί για πολλούς ανθρώπους σήμερα μία ένδειξη "διαστροφής"! (χαχα)
Όταν ήμουν φοιτήτρια, είχα πάει στην Αγγλία μέσω ενός προγράμματος ανταλλαγής φοιτητών για 6 μήνες. Με το που άνοιξα το ραδιόφωνο, ανακάλυψα αυτό, που θα μου έδινε χρώμα στη μονοτονία της βορειο-αγγλικής επαρχιακής καθημερινότητας: τον classic-fm. Δυστυχώς, φαίνεται πως μόνο εγώ το έβλεπα έτσι, σε αντίθεση με δύο συμφοιτήτριές μου, με τις οποίες μοιραζόμασταν το ίδιο διαμέρισμα. Κάθε πρωί, απαραίτητη προϋπόθεση για να ξυπνήσω ήταν, να ακούσω για περίπου μισή ώρα κλασική μουσική από τον εν λόγω σταθμό. Στην αρχή οι δυο Ελένες (οι συμφοιτήτριες), νόμιζαν πως επρόκειτο για μια περιστασιακή όρεξη που θα μειωνόταν με τον καιρό, αλλά τουναντίον. Όσο περνούσαν οι μήνες, όποιος περνούσε μπροστά από το δωμάτιό μου, αγκαλιαζόταν από ένα μουσικό χαλί, ραμένο με Mozart, Beethoven, Liszt, Gerswin, και ότι άλλο υπέροχο είχε να παρουσιάσει το classic fm. Τα δε πρωϊνά, το ξυπνητήρι-ραδιόφωνο ακουγόταν σαν πολεμική σειρήνα στο ήσυχο κατά τα άλλα πρωϊνό. Οι δυο Ελένες είχαν φρικάρει εντελώς!

Με λίγα λόγια, το παραδέχομαι...
Ανήκω σ' αυτήν την "επονείδιστη" μειονότητα, που μπορεί να ακούσει κλασική μουσική σχεδόν πάντα και που εάν δεν της βάλεις όρια, θα προσεύχεσαι σιωπηρώς να γίνει κάποιο λάθος και να παίξει το τρίτο πρόγραμμα Τερλέγκα, μπας και ακουστεί και τίποτε άλλο... (ας μην υπερβάλλω όμως - κάνω και διαλλείμματα για Χατζιδάκι)

Μιας και λέμε για το τρίτο πρόγραμμα, να προτείνω την αγαπημένη μου εκπομπή, που ευτυχώς μπορεί να την ακούσει κανείς και μέσα από το διαδικτυακό ραδιόφωνο. Είναι "ΤΑ Π ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ" με τον Γιώργο Ευσταθίου.
Παραθέτω στη συνέχεια την περιγραφή της ραδιοφωνικής αυτής εκπομπής, από τη σελίδα του τρίτου προγράμματος.
http://tvradio.ert.gr/radio/showDetails.asp?id=16&pday=2&tid=21950

ΤΑ Π ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ
(Με τον Γιώργο Ευσταθίου )
Μια καινούργια σειρά εκπομπών με τον τίτλο «Τα Π της αγάπης» θα αρχίσει να μεταδίδεται από την Τετάρτη, 22 Μαρτίου, στο Τρίτο Πρόγραμμα. Σε αυτή τη πρώτη εκπομπή της σειράς, ο παραγωγός Γιώργος Ευσταθίου, σε μια προσπάθεια να μας εξηγήσει τον συμβολισμό του τίτλου που επέλεξε, κάνει μια εκτενή αναφορά στην κρυφή γοητεία και τις δυσκολίες που παρουσιάζει στους ερευνητές του, «ανεξάντλητος» σε μια διαδρομή 4.000 χρόνων, ο αριθμός 3,1415+ που αντιστοιχεί στο γράμμα «Π» του ελληνικού αλφάβητου. Και παράλληλα πλησιάζει με το δέος που αρμόζει το άλυτο μυστήριο της Αγάπης, που όσο κι αν μας καταπονεί μας έλκει όπως, τις χρυσαλίδες το φως μιας λάμπας. Με σκάφος το ελληνικό τραγούδι διασχίζει λοιπόν, τις δύο αυτές συμπληγάδες, πότε προσκρούοντας στην μια και πότε στην άλλη, έχοντας πηδαλιούχους του τον Ρολάν Μπαρτ (Αποσπάσματα του Ερωτικού Λόγου ) και του Ντέϊβιντ Μπλάτνερ (Η χαρά του «Π»), εναλλάξ.

Αυτά όσον αφορά, την πρώτη εκπομπή. Γιατί αμέσως μετά στις επόμενες, θα φιλοξενήσει, έχοντας σταθερά σαν βασικό του άξονα το ελληνικό τραγούδι, κομμάτια της παγκόσμιας λογοτεχνίας, που έμμεσα ή άμεσα οι συγγραφείς τους προσπαθούν να φωτίσουν τα σκοτάδια της Αγάπης ή να την συσκοτίσουν περισσότερο… Είδωμεν.

Τα Π της αγάπης» λοιπόν, κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 18:30 και την Κυριακή στις 24:30 ακριβώς!

"Με τη συμπλήρωση ενός χρόνου μετάδοσης και με αφορμή την επίσημη εισβολή της άνοιξης, η εκπομπή "ΤΑ Π ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ" άνοιξε έναν νέο κύκλο με βασικό άξονα αυτή τη φορά το έργο του Aldo Carotenuto "ΕΡΩΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΣ", ανιχνεύοντας και πάλι τα όρια της αγάπης και του πόνου, όχι μόνο από επιστημονική άποψη, αλλά όπως περιγράφονται επίσης με τρόπο ποιητικό μέσα από το σύγχρονο ελληνικό τραγούδι."

Επίσης καταπληκτική εκπομπή είναι η "ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΧΑΛΚΟΥ", με τον Γιώργο Κοροπούλη, που μπορεί να την ακούσει κανείς κάθε Τετάρτη και Παρασκευή στις 17:00. Την προτείνω κυρίως για τα κείμενα που ακούγονται.

Εάν τις ξέρετε τις εκπομπές αυτές, ή αν τις ακούσετε μετά από την πρότασή μου, θα με ενδιάφερε να διαβάσω τη γνώμη σας.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 05:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η αγαπημένη μου εκπομπή από το Τρίτο Πρόγραμμα ήταν η Λύρα Μεσημεριού με την Ράνια Βισβάρδη.

Τις δύο εκπομπές που πρότεινε η Αμαλία δεν τις ήξερα αλλά θα προσπαθήσω να τις ακούσω αν ταιριάζουν οι ώρες.

quote:
καλά,το Τζαμαικάνικο ska,μέχρι και το 1966,είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ μουσική

κι αυτοί που το παίζουν,ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ μουσικοί όλοι τους


Φίλε Αγνοών, δυστυχώς δεν έχω πολλά ακούσματα από αυτό το είδος αλλά από τα λίγα που έχω ακούσει συμφωνώ απόλυτα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 05:55:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Λύρα μεσημεριού.
Κι ο μουσικός, μέσα στην τέχνη ξεκουράζεται από τη δούλεψή της."


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2007, 16:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"το αλάτι της Γης" το ακούγατε;

Με μουσική από όλο τον κόσμο

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2007, 22:36:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παλιά εκπομπή αυτή και πολύ καλή

Γ΄ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ αν δεν κάνω λάθος

την άλλη που λέγονταν ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΞΑΙΣΙΕΣ ΕΝΟΣ ΑΟΡΑΤΟΥ ΘΙΑΣΟΥ την άκουγε κανείς ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 02:13:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγώ, εγώ!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 09:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

δεν ήταν φοβερή εκπομπή ??

γενικά το Γ' είναι πολύ μπροστάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 15:54:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ καλή τω όντι
Τελευταία φορά πρέπει να την είχα ακούσει το 2005 Νοέμβριο ή Δεκέμβριο, κάποιο απόγευμα. Πήγαινα θυμάμαι σε ένα επιμορφωτικό σεμινάριο, από αυτά που κάθε ώρα περνάει ο κατάλογος με ονόματα για να βάλεις υπογραφή και να μην πάρεις απουσία (στις 12 απουσίες το ξανακάνεις το σεμινάριο, γιατί είναι υποχρεωτικό).
Εκείνο το απόγευμα πήρα τη 1 απουσία, γιατί είχα μείνει στο αυτοκίνητο και άκουγα την εκπομπή. Όταν τελείωσε, ο παρουσιαστής είπε και το όνομά της: ΜΟΥΣΙΚΕΣ ΕΞΑΙΣΙΕΣ, ΕΝΟΣ ΑΟΡΑΤΟΥ ΘΙΑΣΟΥ



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2007, 02:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά υπέροχη εκπομπή και πολύ πετυχημένος τίτλος από ποιήμα του Καβάφη.....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 14:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
amalia παρασύρεσαι εύκολα και χάνεις τζάμπα ώρες

αλλά για τέτοιες εκπομπές αξίζει τον κόπο
....................................................
βασικά γνωρίζω άτομο που δεν ακούει κάτι άλλο στο σπίτι του πέρα από ραδιόφωνο και μπορώ να πω ότι έχει καλλιεργήσει πολύ το γούστο του από εκπομπές που λένε πράγματα που δεν τα ακούς αλλούΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 17:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγνοών το "εύκολα" και το "δύσκολα" είναι πολύ σχετικά...
Κάποιος "παρασύρεται" "εύκολα" από κάτι που του ταιριάζει, που του αρέσει, που του είναι οικείο, κ.λπ.
Εάν η επιλογή οφείλεται σε αιτίες που επιδρούν επάνω μας χωρίς να μεσολαβεί η συνείδηση και η βούλησή μας (π.χ. η παθητικότητα, η συνήθεια, η αδυναμία, κ.λπ.) τότε παρασυρόμαστε. Εάν όμως δρούμε με συνείδηση, τότε πραγματικά επιλέγουμε.

Πιστεύω πάντως, πως το ραδιόφωνο έχει μια ιδιαίτερη μαγεία. Ένα τραγούδι δεν είναι ίδιο αν το ακούσεις από το ραδιόφωνο ή από ένα cd λόγου χάρη. Στην πρώτη περίπτωση, μοιάζει σαν η μουσική να δραπετεύει και να την κυνηγάς στο χρόνο. Νιώθεις πως εάν δεν είσαι εκεί να την ακούσεις, δε θα σταθεί να σε περιμένει. Αντίθετα, όταν έχεις το cd, ξέρεις ότι οποιαδήποτε στιγμή θέλεις θα ακούσεις τη μουσική ξανά και ξανά. Μοιάζει σαν ένα κυνήγι φευγαλέου έρωτα. Το τραγούδι στο ραδιόφωνο δε σου είναι δεδομένο. Δε σου χαρίζεται και δεν περιμένει πότε θα έχεις το χρόνο να το ακούσεις. Σε αναγκάζει να επιλέξεις!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy