ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ Ή ΚΩΛΟΕΛΛΗΝΕΣ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lamogio
Μέλος 3ης Βαθμίδας


560 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2007, 20:36:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lamogio  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω ταλέντο (ούτε) στο γράψιμο παρά μόνο ίσως άμα πρόκειται να γράψω μαλακίες...

Μπορεί να μη γουστάρω και πολύ το Νιόνιο για πολλούς λόγους, είτε γιατί αλλάζει γνώμες σαν τα πουκάμισα, είτε γιατί ενίοτε μπλέκει την (πολιτική) βούρτσα με την …λούτσα, είτε γιατί επιμένει να γράφει τραγούδια όταν έχει πια στερέψει και δεν έχει τίποτε να πει (αντικρούοντας τον ευατό του και το «αφού δεν είχε λόγια ευχάριστα να πει καλύτερα να μη μας πει κανένα) ευχάριστο ή δυσάρεστο, είτε…

Δε μπορώ όμως να μην του αναγνωρίσω ότι έχει (είχε) διορατικότητα και ενίοτε προφητικές ικανότητες.

Αναγνωρίζω ως ένα από τα πιο εύστοχα στιχουργήματα αυτό που έγραψε για να χαρακτηρίσει εμένα (ίσως κι εσένα) εδώ και κάμποσα χρόνια και που είναι κάθε μέρα και πιο επίκαιρο.

Με μια λέξη, με τον τίτλο που έδωκε στο τραγούδι αυτό, τα είπε όλα.

Θα μπορούσε να τη βγάλει πιο καθαρή και να αποφύγει κριτικές και μπινελίκια που άκουσε τότε αν αντί για το πρώτο συνθετικό έβαζε ένα πιο ανώδυνο, ίσως και πιο εύστοχο, αν αντί για «κώλο» έβαζε «νέο».
Ισως να τα έβαζε και τα δυό μαζί (Κωλονεοέλληνες).

Είμαι ένας απ’ αυτούς τους νέο-κωλο-έλληνες. Διαβάζω τους στίχους και σε κάθε γραμμή αναγνωρίζω ένα κομμάτι από μένα. Ετσι, που όλες οι γραμμές μαζί, όλα τα κομμάτια, συνθέτουν ένα αποτρόπαιο παζλ, μια σιχαμερή εικόνα σάπια μέχρι μέσα, εικόνα που την αναγνωρίζω αμέσως αλλά παρ’ όλη τη μπόχα που αποπνέει δεν κάνω τίποτε για να τη διορθώσω.

Αναγνωρίζοντας το σιχαμερό εαυτό μου σ’ αυτές τις γραμμές, άλλοτε νοιώθω ντροπή γιατί φέρω το δεύτερο συνθετικό του τίτλου κι άλλοτε καυχιέμαι κιόλας γι αυτό που βλέπω κι αυτό είναι το χειρότερο.
Ντροπή γιατί καμμιά μα καμμιά σχέση δεν έχω (πιθανότατα ούτε κάν γενετικά) με αυτούς που για χιλιάδες χρόνια το τίμησαν.
Ντροπή γιατί δεν έχω αξιοπρέπεια, δεν έχω ηθική, δεν έχω τιμή, δεν έχω υπερηφάνεια, δεν έχω σεβασμό, δεν έχω κοινή λογική (κι αν έχω κάτι ψήγματα σπάνια τα χρησιμοποιώ).
Απεναντίας έχω κουτοπονηριά, έχω ωχαδερφισμό, έχω σταρχιδισμό, έχω ψωροϋπερηφάνεια, έχω απάθεια, έχω αδιαφορία, έχω υποκρισία, έχω φθόνο.
Συγκρίνετε τώρα την αξία (έστω και σαν λέξεις) αυτών που έχω με αυτά που δεν έχω.


Τελικά, συμβιβάζομαι με τον εαυτό μου, το παίρνω απόφαση, μερικές φορές προσπαθώ να με πείσω ότι καλά είμαι κι έτσι (δε θα αλλάξω εγώ τον κόσμο, εδώ τον εαυτό μου δε μπορώ ή δε θέλω να αλλάξω), είμαι Κωλοέλληνας.

Είμαι ένας κωλοέλληνας γιατί άλλα λέω στα παιδιά μου κι άλλα κάνω, μερικές φορές και μπροστά σε αυτά.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί άλλα λέω εδώ μέσα κι άλλα κάνω μόλις κλείσω το μαραφέτι.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί δε με νοιάζει τι γίνεται δίπλα μου, ποιος πεθαίνει, ποιός υποφέρει, ποιος δεν έχει να φάει.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί πουλάω σάπιο πράμα (από φαγώσιμο μέχρι εργαλείο) στον οποιονδήποτε αρκεί να μην είναι στο παιδί μου.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί άμα έχω την ευκαιρία πατάω επί πτωμάτων για να ανέβω ένα σκαλί πάνω απ’ τον άλλο.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί δέρνω (όταν με παίρνει βέβαια) όποιον δε γουστάρω είτε για το χρώμα του είτε για αυτό που απλά είναι.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα γκρεμμίσω αυτόν που στέκει πιο πάνω από μένα αντί να προσπαθήσω να τον φτάσω.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα πάρω τη σειρά κάποιου που βρίσκεται πιο μπροστά από μένα.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί μπορώ και να σκοτώσω κάποιον που με έθιξε έστω και κατά λάθος.
Γενικά είμαι κωλοδάσκαλος απέναντι στα παιδιά (μου), κωλογιατρός απέναντι στον άρρωστο, κωλομηχανικός απέναντι στον ένοικο, κωλοέμπορος απέναντι στον καταναλωτή, είμαι κωλόπαπας απέναντι στον πιστό…
Δηλαδή είμαι κωλοέλληνας συνήθως όταν έχω κάτι που ο άλλος χρειάζεται, όταν είμαι σε θέση ισχύος, ένας δειλός κωλοέλληνας.
Η μόνη περίπτωση να μην είμαι τέτοιος είναι να μην έχω τίποτε, να είμαι άστεγος, ρακοσυλλέκτης, πάμφτωχος, κανένας να μην έχει την ανάγκη μου, αλλά τότε είμαι ένας άχρηστος κωλοέλληνας για τους άλλους.

Το κακό είναι ότι ζω σε μια χώρα που οι κωλο-νέο-έλληνες αυξάνονται και πληθύνονται με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου, έτσι που αποτελούν πιά την πλειοψηφεία, τον κανόνα, ώστε οι λίγοι που δε μπήκαν ακόμη στην κάστα να θεωρούνται αυτοί μαλάκες κωλοέλληνες και κορόιδα.

Το τραγουδάκι του Νιόνιου, ευαγγέλιο καιρό τώρα πια για μένα, μπορεί να αποτελέσει θέμα διατριβής αλλά ποιος να διατρίψει και γιατί.
Κάθε γραμμή του μπορεί να αποτελέσει κι ένα αυτόνομο θέμα για ανάλυση και συζήτηση αλλά ποιος ο λόγος και από ποιόν.

Μελαψές φυλές
κοντοπόδαρες
σειληνοί του κράτους
που ξερνάει και να τους
τσιφτετέλληνες

Μια πρώτη αμφισβήτηση της καθαρότητας αυτού του κωλο-λαού, μπαστάρδεμα σαρακηνών, σλάβων, τούρκων και ξερωγωτιάλλων (μελαψών) κατακτητών ή και περαστικών, μπαστάρδεμα που κατέληξε στο σημερινό φυλετικό ιδίωμα, τους τσιφτετέλληνες, κι ας αναθεματίζουμε τον καημένο το Φαλμεράγερ.

Με γονείς ληστές
των συντρόφων τους θήτες
για μνηστήρα οι αλήτες
τώρα διοικητές
κράτος ασυστόλων
και πεσμένων κώλων
κωλοέλληνες

Συνέχεια της παραπάνω αμφισβήτησης (ή μήπως διαπίστωσης), απόγονοι κλεφτών και ληστών και κυρίως αδελφοκτόνων αλητών (αυτό κρατάει από πολύ παλιά) με αντίτιμο ένα κομμάτι εξουσίας ή απλά αυτό που έτυχε να (κατ)έχει ο άλλος, σε ένα κράτος από πολίτες χωρίς αιδώ και ηθική, χωρίς καν την αξιοπρέπεια του σφιχτού κώλου.

Η χάρτα αυτού του κράτους κρύβει απάτη
που φτάνει στο γνωστό αγριορωμιό
στο Datsun μιας φυλής που ζει φευγάτη, ναι
απ ότι ελληνικό στον κόσμο αυτό, ναι

Για να φτάσουμε στο προφητικό χαρακτηριστικό του σημερινού νεοέλληνα – αγριορωμιού που σε σκοτώνει για ένα κομμάτι ψωμί, για ένα ευρώ, κι αν αυτά έχουν κάποια δόση ηθικής, όση μπορεί να έχει ένας φόνος, τι να πεις για τον αγριορωμιό που σκοτώνει για την ομάδα του, για το κόμμα του ή και για το τίποτε, έτσι χωρίς (προφανή) χωρίς λόγο.
Να φτάσουμε στην κωλοφυλή που έχει τόση σχέση με οτιδήποτε ελληνικό όση κι εγώ με την αστροφυσική.
Είναι να απορεί κανείς πώς δε βρέθηκε ακόμη κανένας να έχει τα @ρχίδια να προτείνει την αλλαγή του ονόματος αυτής της φυλής ώστε να σταματήσει αυτή η άγρια και αήθης προσβολή στους πάλαι ποτέ έλληνες.

Κωλοέλληνες κωλοέλληνες

Κωλοέλληνες μασκαρλίκια ιδές
στο άλφα της αξίας, της αρχής της βίας, λουτροκαμπινές
τιμωρός καιρός, πέντε αιώνες δύσης εθνικής θα ζήσεις από δώ και μπρος
με αγγλικές αλφαβήτες, μαλλιαροί μου Ελλαδίτες, θλιβερές μου πορδές

Αν δεν είναι όχι λουτροκαμπινές αλλά βόθρος πνευματικός και υλικός αυτός ο κόσμος που έχω φτιάξει και ζω κι ακόμη χειρότερα που θα βάλω τα παιδιά μου να ζήσουν, τι είναι;
Οι πέντε αιώνες (σκότους) εδώ μοιάζουν ευχή και κατάρα αλλά φαντάζουν πολύ λίγοι για να αντισταθμίσουν τα αναρρίθμητα εγκλήματα που πρόλαβε να κάνει αυτή η κωλοφυλή στα 180 χρόνια «ανεξαρτησίας».
Κι αν το σκότος φαντάζει μακρινό, τα γκρίκλις και οι αλλεπάλληλες βολές κατά της (προαιώνιας) γλώσσας, κατά του μόνου ουσιαστικά συνδετικού κρίκου μεταξύ κωλο-νέο-ελλήνων και ελλήνων κάνουν ήδη τη δουλειά τους, όπως αρμόζει σε μαλλιαρούς δαρβιν-έλληνες.

Πνεύμα αλήτικο, ελλαδίτικο
σε Μικρά Ασία, Κύπρο Λευκωσία, Βόρειο Ήπειρο
δεν ακούει κανείς
στο χειρότερο του ελληνισμού κομμάτι
στην Ελλάδα ζεις

Αν υπάρχει ελληνισμός, ο,τι κι αν σημαίνει ο όρος αυτός, η ντροπή του είναι εδώ, είναι το κομμάτι τούτο που αποτελούμε εσύ κι εγώ, είναι ο βόθρος που έχουμε κάνει σπίτι μας.

Μια φάουσα καταπίνει τον αέρα
την θάλασσα, την πόλη, το ιερό
πλημμύρισε σκουλήκια η μητέρα, ναι
το ρόδο καταγής βγάζει καπνό
Δεν υπάρχει Ελπίς
στην Ελλάδα ζεις

Σκουλήκια που δεν είναι άλλα από μένα και πολλούς σαν εμένα.
Είμαι σχεδόν βέβαιος ότι ο αυθεντικός στίχος στο μυαλό του Νιόνιου ήταν
«δεν υπάρχει ελπίς, στο μπουρδέλο ζεις» αλλά κώλωσε (ίσως σε μια φάση αυτοκριτικής) κι αποφάσισε να το αλλάξει (ίσως σαν κωλοέλληνας κι αυτός).

Σκαλιστές σκιές, μακρυχέρηδες
με το φώς σπασμένο, κρατικοποιημένο
αγριέλληνες

Ναι, ο μακρυχέρης είμαι εγώ, που το χέρι μου φτάνει στην τσέπη, στο σπίτι, στο σώβρακο του άλλου, που βολεύομαι με το σκουληκιασμένο κράτος που εγώ έφτιαξα και συντηρώ, που βολεύομαι στο σκοτάδι γιατί το φως θα δείξει την ασχήμια μου, τη μέσα και την έξω μου, που το πρόσωπό μου έχει σφίξει απ’ τη μουρτζούφλικη μόνιμη έκφραση, που δε μπορώ πιά να χαμογελάσω και να το ομορφύνω.

αλλά εκεί στην ξένη
στην οθόνη σκυμμένοι
θεϊκά δεμένοι με την οικουμένη
στους απέναντι τόπους
φωτοκολλημένοι απ τον εδώ ουρανό τους

Αλλά επειδή πάντα (πρέπει να) υπάρχει ελπίδα, υπάρχει κι εδώ, υπάρχει και για μένα.
Μόνο που – ευτυχώς – δε μένει εδώ, είναι μακριά και πώς θα μπορούσε να είναι αλλοιώς.
Είναι ο (νέο)έλληνας που έχει την τύχει να ζει μακριά απ’ αυτό το βούρκο και γι αυτό έμεινε καθαρός.
Είναι αυτός που ακούει, διαβάζει, μαθαίνει για «ελλάδα» και σφίγγεται το στομάχι του από νοσταλγία και πόθο.
Είναι αυτός που η μισή μόνο (καθαρή) καρδιά του βρίσκεται εδώ.
Τελικά είναι ο μόνος (ίσως αναγκαστικά) καθαρός έλληνας και γι αυτό είναι και η μόνη δική μου ελπίδα.
Γι αυτό και τον παρακαλώ να μείνει εκεί που είναι, να μην έρθει στη σκουληκιασμένη μητέρα και μολυνθεί απ’ τον θανατηφόρο ιό του κωλοέλληνα κι αυτός γιατί τότε θα χάσω και την ύστατη ελπίδα μου.

Εδώ, εδώ θα ζούμε καταρρεύσεις
ο έξω Ελληνισμός θα προχωρεί
και φως και μουσική μιας άλλης σκέψης, ναι
στη μείζονα Ελλάδα θα εκραγεί
στους πανέλληνες στους πανέλληνες

Τον παρακαλώ να μείνει εκεί, τουλάχιστον μέχρι να καταρρεύσω εντελώς και να είμαι ακίνδυνος πιά για κείνον.
Μέχρι να σαπίσω τόσο ώστε μόνο το δικό του αντίδοτο να μπορεί να με ξανασηκώσει στα πόδια μου.
Τον παρακαλώ να γίνει το φως μου που έχασα, η μουσική που σκότωσα.

Μέχρι τότε, ας πάρει κάποιος που μπορεί την πρωτοβουλία – θεραπεία να ξεκολλήσει από πάνω μου το δεύτερο πολύπαθο συνθετικό που σε τίποτε δε φταίει να ξευτιλίζεται έτσι από μένα τον (νεο)κωλοέλληνα.


Σ’ Ευχαριστώ, ρε Νιόνιο.
Μόνο και μόνο γι αυτό σου το ποίημα σε παραδέχομαι ρε κωλοέλληνα.

kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2007, 14:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Αυτές τις μέρες επέστρεψα στην Ελλάδα....και η αλήθεια είναι ότι είχα ξεχάσει πόσο μαλάκας είναι ο ΄Έλληνας(μία βόλτα στο κέντρο της Αθήνας και η παρατήρηση των συνηθισμένων καθημερινών κωμικοτραγικών καταστάσεων μου το υπενθύμισε)...μιλάμε για τεράστιο μαλάκα,αιώνιο φορέα μίας απύθμενης μαλακίας...και πάνω απ'όλα λίγος,μικρός σε "ανάστημα"...σ'αυτή τη μικρότητα κρύβεται κυρίως και η αιτία του κόμπλεξ που μας κυνηγάει...διότι όταν είσαι μικρός μοιραία είσαι και κομπλεξικός...

Ωστόσο το νόμισμα έχει πάντα δύο όψεις...από τα παλιά χρόνια...ό,τι ανώτερο και κατώτερο μπορεί να υπάρξει εκδηλώθηκε από αυτή εδώ τη φυλή,τη κατεξοχήν διφυή και αλλόκοτη...

Μιλάμε για τον απόλυτο δυισμό...γι'αυτό και δεν είναι καθόλου απλό το θέμα...τεράστιο ρόλο παίζει βεβαίως και η γεωγραφία,όχι αυτή του σχολείου...η άλλη,η Ιερή....


Εδώ λοιπόν υπάρχει Χάος άνωθεν...πάντα έτσι ήταν...δεν ονομάστηκε τυχαία "ομφαλός" της Γης αυτός ο τόπος...εδώ πάντα έσμιγαν και συγκρούονταν όλα τα διαφορετικά...εδώ τα πάντα είναι μοιραίο να διαφωνούν και να ερίζουν,τα πάντα ετεροκαθορίζονται...δε μπορεί να γίνει διαφορετικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2007, 23:57:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε ένοιωθα και εγώ έτσι και αποφάσισα να κάνω την τύχη μου αλλού....

Και από τους κωλοέλληνες πέρασα στους κωλοανθρώπους.....

Και τελικά κατάλαβα πως ο άνθρωπος, παραμένει άνθρωπος όπου κι αν είναι, σε όποια φυλή κι αν ανήκει, σε όποιο κράτος ή παρακράτος ζει και δουλεύει....

Και τι σημαίνει άνθρωπος; Αυτοί που έγραψαν το παρακάτω.

"WE THE PEOPLE.....

We hold these truths to be self-evident, that all men are created equal, that they are endowed by their Creator with certain unalienable Rights, that among these are Life, Liberty and the pursuit of Happiness."

Και αυτοί που το παραβίασαν και το παραβιάζουν κάθε μέρα, Έλληνες, Αμερικάνοι, Άγγλοι, Γάλλοι, Πορτογάλοι.....

Λοιπόν τα λέει και ο Τζιμάκος...

Κάνω βουτιές σε βόθρο με εικόνες
φουσκώνω τα βυζιά μου με ορμόνες
θέλω να γινω σαν Αμερικάνος,
μ' αρέσει στα κρυφά κι ο Μητροπάνος

Έλληνας νεοέλληνας

Μαράθηκε η λουλουδιασμένη ιτιά
και ψηλωσε η κοντούλα λεμονιά.
στα Σάλωνα δε σφάζουνε αρνιά
δεν πάει το παπάκι στην Πόταμιά.

Κι η παπαλάμπραινα γυμνή
χαιδέυει δώρο συσκευή
σ' ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο

Πουλάκι ξένο
πουλί χαμένο
μου τρώει τα σπλάχνα
δεν βγάζω άχνα.

Καιω τα δέντρα χτίζω μαιζονέτες
θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες
σ' ένα κλουβι γραφείο σαν αγρίμι
παιζω ατέλειωτο βουβό ταξίμι

Έλληνας νεοέλληνας

Μαράθηκε η λουλουδιασμένη ιτιά
και ψηλωσε η κοντούλα λεμονιά.
στα Σάλωνα δεν σφάζουνε αρνιά
δεν πάει το παπάκι στην Πόταμιά.

Κι η Παπαλάμπραινα γυμνή
χαϊδέυει δώρο συσκευή
σ' ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο

Πουλάκι ξένο
πουλί χαμένο
μου τρώει τα σπλάχνα
δεν βγάζω άχνα.

Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει

Έλληνας νεοέλληνας

Μαράθηκε η λουλουδιασμένη ιτιά
και ψηλωσε η κοντούλα λεμονιά.
στα Σάλωνα δεν σφάζουνε αρνιά
δεν πάει το παπάκι στην Πόταμιά.

Κι η Παπαλάμπραινα γυμνή
χαϊδέυει δώρο συσκευή
σ' ένα τηλεπαιχνίδι πουλημένο

Πουλάκι ξένο
πουλί χαμένο
μου τρώει τα σπλάχνα
δε βγάζω άχνα.

Θέλει όμως προσοχή....Εκείνος που παλεύει με το τέρας πρέπει να προσέχει γιατί και ο ίδιος μπορεί να γίνει τέρας.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 04:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερες σκεφτομουνα να απαντησω στο παρων τοπικ..
Μονο και μονο για να σκεφτω...να θυμηθω, να συγκρινω, να εξετασω...
Λυπαμαι που θα το πω (και ισως φανει περιεργο...)
Αλλα τιποτα απο ολα αυτα δεν ειμαι και τιποτα απο ολα αυτα δεν εχω κανει στη ζωη μου (τουλαχιστον συνειδητα):
quote:
Είμαι ένας κωλοέλληνας γιατί άλλα λέω στα παιδιά μου κι άλλα κάνω, μερικές φορές και μπροστά σε αυτά.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί άλλα λέω εδώ μέσα κι άλλα κάνω μόλις κλείσω το μαραφέτι.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί δε με νοιάζει τι γίνεται δίπλα μου, ποιος πεθαίνει, ποιός υποφέρει, ποιος δεν έχει να φάει.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί πουλάω σάπιο πράμα (από φαγώσιμο μέχρι εργαλείο) στον οποιονδήποτε αρκεί να μην είναι στο παιδί μου.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί άμα έχω την ευκαιρία πατάω επί πτωμάτων για να ανέβω ένα σκαλί πάνω απ’ τον άλλο.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί δέρνω (όταν με παίρνει βέβαια) όποιον δε γουστάρω είτε για το χρώμα του είτε για αυτό που απλά είναι.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα γκρεμμίσω αυτόν που στέκει πιο πάνω από μένα αντί να προσπαθήσω να τον φτάσω.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα πάρω τη σειρά κάποιου που βρίσκεται πιο μπροστά από μένα.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί μπορώ και να σκοτώσω κάποιον που με έθιξε έστω και κατά λάθος.
Γενικά είμαι κωλοδάσκαλος απέναντι στα παιδιά (μου), κωλογιατρός απέναντι στον άρρωστο, κωλομηχανικός απέναντι στον ένοικο, κωλοέμπορος απέναντι στον καταναλωτή, είμαι κωλόπαπας απέναντι στον πιστό…
Δηλαδή είμαι κωλοέλληνας συνήθως όταν έχω κάτι που ο άλλος χρειάζεται, όταν είμαι σε θέση ισχύος, ένας δειλός κωλοέλληνας.

Και δεν ειμαι ουτε αυτο:

quote:
Η μόνη περίπτωση να μην είμαι τέτοιος είναι να μην έχω τίποτε, να είμαι άστεγος, ρακοσυλλέκτης, πάμφτωχος, κανένας να μην έχει την ανάγκη μου, αλλά τότε είμαι ένας άχρηστος κωλοέλληνας για τους άλλους.

Ειναι κακο αυτο;
Ειναι πολυ πιο συχνο απ΄οσο φανταζεσαι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 12:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lamogio ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΠΙΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΠΑΕΙ ΣΑΠΙΖΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΛΠΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ
ΣΚΕΨΗΣ .
ΠΧ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΑΛΛΑ
ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ .
quote:
Το κακό είναι ότι ζω σε μια χώρα που οι κωλο-νέο-έλληνες αυξάνονται και πληθύνονται με ρυθμούς γεωμετρικής προόδου, έτσι που αποτελούν πιά την πλειοψηφεία, τον κανόνα, ώστε οι λίγοι που δε μπήκαν ακόμη στην κάστα να θεωρούνται αυτοί μαλάκες κωλοέλληνες και κορόιδα

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΟΤΙ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΤΟΝ ΛΕΝΕ ΚΑΙ Μ_ _ _ _ Α.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 14:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΠΧ. ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ΑΛΛΑ
ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΠ ΤΟΥΣ ΛΙΓΟΥΣ

quote:
Λυπαμαι που θα το πω (και ισως φανει περιεργο...)
Αλλα τιποτα απο ολα αυτα δεν ειμαι και τιποτα απο ολα αυτα δεν εχω κανει στη ζωη μου

Εξαιρούνται τα μέλη του Εσωτερικά, εννοείται. Εμείς είμαστε ξεχωριστοί.
quote:
(τουλαχιστον συνειδητα):

Tα κάνουμε όοοολα αυτά, ασυνείδητα. Κλείνουμε για λίγο την συνείδηση (με κανά μπουκάλι) και μετά κάνουμε ότι είναι να κάνουμε.

Εντάξει angi ας πούμε ότι αυτό:

quote:
Είμαι κωλοέλληνας γιατί μπορώ και να σκοτώσω κάποιον που με έθιξε έστω και κατά λάθος
είναι λίγο υπερβολικό και σπάνιο αλλά δεν έχεις κάνει ποτέ αυτό?:
quote:
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα πάρω τη σειρά κάποιου που βρίσκεται πιο μπροστά από μένα.

Τόσο "αγία" είσαι

Μάλλον δεν σου δόθηκε η ευκαιρία να τα κάνεις. Εξάλλου στην Αλεξανδρούπολη και γενικά σε μικρές κοινωνίες, δεν υπάρχει σε μεγάλο βαθμό (η διαφθορά), όσο στις μεγάλες πόλεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 14:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lamogio,
εγώ βλέποντας το μήνυμά σου ένιωσα αισιοδοξία !!

αισιοδοξία γιατί σε όλα αυτά που λέει ο Σαββόπουλος,είδες κάτι
από τον εαυτό σου και δεν έβγαλες την ουρά σου απ'έξω

μου αρέσουν οι άνθρωποι που λένε "είμαι μαλάκας,καθίκι,κωλόπαιδο",
μου θυμίζουν τη φάση με το ληστή και το Χριστό λίγο πριν πεθάνουν
πάνω στο σταυρό του μαρτυρίου

ο ληστής γλίτωσε τελικά,γιατί μέσα στην κωλοπαιδαρία του,ήταν ένας άνθρωπος συνειδητοποιημένος,ήξερε ότι έκανε άσχημα πράγμτα αλλά δεν ήταν κακός στην πραγματικότητα

τώρα,στο προκείμενο,εσύ δεν είσαι ακριβώς αυτός που περιγράφει ο Σαββόπουλος,αλλά αυτός που συνειδητοποιεί αυτό που περιγράφει
ο Σαββόπουλος και επειδή ακριβώς είσαι άνθρωπος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ
υποφέρεις γι'αυτό

εδώ έρχεται και ο φίλος μας ο A.Kircher και μας λέει ακριβώς το ίδιο
πράγμα,ότι δεν υπάρχει κωλο-έλληνας,υπάρχει κωλο-άνθρωπος

για να σου δώσω και μία αφορμή να χαρείς λίγο,εσύ είσαι πολύ πιο μπροστά από το Σαββόπουλο !

ναι,αλήθεια σου λέω,για μένα είσαι και καλύτερος και πιο συνειδητοποιημένος από το Σαββόπουλο και τον κάθε Σαββόπουλο που τελικά παίζει ένα επικοινωνιακό παιχνίδι και τίποτε άλλο

απορώ γιατί του λες ευχαριστώ,τη στιγμή που μάλλον αυτός θα έπρεπε να το πει σε σένα !!

επειδή έγραψε ένα τραγούδι με ωραίους και "καίριους" ή "σκληρούς" στίχους ?? το μόνο εύκολο δηλαδή,από τη στιγμή που σκαμπάζεις και πέντε πράγματα για το πως γράφεται ένα τραγούδι...

μα...για κοίτα που βρίσκεται σήμερα ο άνθρωπος που έγραψε το τραγούδι αυτό !! κοίτα με ποιους συντρώγει,ποιους συναναστρέφεται !!

δες ποιο ήταν το πραγματικό του όραμα και όχι το ψεύτικο, αυτό που είχε τότε...με τα μαλλιά και τα μούσια !!

αυτός έγραψε κάτι τότε...και σήμερα το έχει ξεχάσει

εσύ δεν πρόκειται να το κάνεις αυτό ΠΟΤΕ

lamogio,εγώ προσωπικά σε υπερ-ευχαριστώ για το θέμα σου

μου έδωσες ξανά την αισιοδοξία ότι τελικά υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι (όχι πλην εμού),οι οποίοι νιώθουν ένοχοι για πράγματα που ΔΕΝ έχουν διαπράξει

μπράβο σου !

υγ- πληροφοριακά μόνο,το τραγούδι που αναφέρεις δεν το έχω ακούσει ποτέ και ούτε πρόκειται να το κάνω - δεν ξέρω αν το έχω ακούσει τυχαία σε κάποιο άσχετο μέρος σε άσχετο χρόνο - όταν ακούω ή βλέπω Σαββόπουλο ή Νιόνιο (μου τη δίνει στα νεύρα αυτή η οικειότητα),στρίβω γωνία,βγάζω φλας,εξαφανίζομαι - δε θέλω να έχω ΟΥΔΕΜΙΑ σχέση με τέτοια άτομαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 19:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαιρούνται τα μέλη του Εσωτερικά, εννοείται. Εμείς είμαστε ξεχωριστοί.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝΕ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΜΕΛΗ ΕΓΩ ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΤΑΝΕ
ΕΠΙ ΠΤΩΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2007, 22:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντάξει angi ας πούμε ότι αυτό:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είμαι κωλοέλληνας γιατί μπορώ και να σκοτώσω κάποιον που με έθιξε έστω και κατά λάθος
--------------------------------------------------------------------------------

είναι λίγο υπερβολικό και σπάνιο αλλά δεν έχεις κάνει ποτέ αυτό?:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα πάρω τη σειρά κάποιου που βρίσκεται πιο μπροστά από μένα.
--------------------------------------------------------------------------------


Τόσο "αγία" είσαι

Μάλλον δεν σου δόθηκε η ευκαιρία να τα κάνεις. Εξάλλου στην Αλεξανδρούπολη και γενικά σε μικρές κοινωνίες, δεν υπάρχει σε μεγάλο βαθμό (η διαφθορά), όσο στις μεγάλες πόλεις.


Αγαπητε Λιμπερο,

Εχω ζησει 7 χρονια στην Αθηνα και 5 στη Θεσσαλονικη.
Δεν το εχω κανει ομως ποτε...
Ισως ειμαι μ....ας, δεν ξερω...
Δεν με ενοχλουν τετοιες καταστασεις...
Τις θεωρω φυσιολογικες και δικαιες (π.χ. θα εκνευριστω οταν περιμενω πολυ ωρα στην ουρα, αλλα τί μου φταιει ο μπροστινος μου; δεν θα το κανω εις βαρος του αλλου λοιπον).
Καλως ή κακως,
θελω να κοιμαμαι ησυχη το βραδυ,
χωρις να εχω στενοχωρησει ή ποδοπατησει αλλους ανθρωπους...
Εαν ομως αντιληφθω την αδικια, φυσικα και διεκδικω τα δικαια μου..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 02:51:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξαιρούνται τα μέλη του Εσωτερικά, εννοείται. Εμείς είμαστε ξεχωριστοί.

Πέρα από την πλάκα και χωρίς να θέλω να γενικολογώ, μιας και οι γενικότητες είναι τις περισσότερες φορές λάθος, πιστεύω πως τα περισσότερα μέλη του φόρουμ έχουν κάποιον βαθμό συνείδησης ο οποίος διαφέρει από το μέσο όρο.

quote:
Εξάλλου στην Αλεξανδρούπολη και γενικά σε μικρές κοινωνίες, δεν υπάρχει σε μεγάλο βαθμό (η διαφθορά), όσο στις μεγάλες πόλεις.

Ναι όπως το λές. Σε μεγάλο βαθμό δεν υπάρχει, αλλά όμως υπάρχει και είναι πιο δύσκολο να την αποφύγεις σε σχέση με τις πόλεις γιατί υπάρχουν λιγότερες επιλογές.

quote:
Καλως ή κακως,
θελω να κοιμαμαι ησυχη το βραδυ,
χωρις να εχω στενοχωρησει ή ποδοπατησει αλλους ανθρωπους...

Angi,
τα είπες όλα! Το σκεφτόμουνα και εγώ αυτό. Κάποιες φορές που είχα τσακωθεί για ψήλου πήδημα, λόγω εγωισμού και μαγκιάς και για άλλες μ@λ@κίες και μετά το βράδυ δεν μπορούσα να κοιμηθώ και έλεγα, αξίζει ρε γαμώτο; Να στενοχωριόμαστε χωρίς λόγο;

quote:
ο ληστής γλίτωσε τελικά,γιατί μέσα στην κωλοπαιδαρία του,ήταν ένας άνθρωπος συνειδητοποιημένος,ήξερε ότι έκανε άσχημα πράγμτα αλλά δεν ήταν κακός στην πραγματικότητα

τώρα,στο προκείμενο,εσύ δεν είσαι ακριβώς αυτός που περιγράφει ο Σαββόπουλος,αλλά αυτός που συνειδητοποιεί αυτό που περιγράφει
ο Σαββόπουλος και επειδή ακριβώς είσαι άνθρωπος ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ
υποφέρεις γι'αυτό


Αυτό που έγραψε ο Αγνοών είναι πολύ σημαντικό. Νομίζω ότι πρώτο βήμα είναι να συνειδητοποιήσεις αυτό που είσαι. Καμιά είδους αλλαγή δεν μπορεί να συμβεί αν δεν υπάρξει πρώτα μια συνειδητή επαφή με το ποιός είσαι, που είσαι και γιατί είσαι. Είναι μεγάλη εμπειρία να βιώσεις την σκοτεινή νύχτα της ψυχής, εκεί που πραγματικά έρχεσαι αντιμέτωπος με τον εαυτό σου.

Οπότε όπως έγραψε και ο Αγνοών, αν υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται έτσι, και όπως φαίνεται ο lamogio δεν είναι ο μόνος, αυτός είναι λόγος να είμαστε αισιόδοξοι.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 18:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
lamogio: Είμαι ένας κωλοέλληνας γιατί άλλα λέω στα παιδιά μου κι άλλα κάνω, μερικές φορές και μπροστά σε αυτά.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί άλλα λέω εδώ μέσα κι άλλα κάνω μόλις κλείσω το μαραφέτι.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί δε με νοιάζει τι γίνεται δίπλα μου, ποιος πεθαίνει, ποιός υποφέρει, ποιος δεν έχει να φάει.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί πουλάω σάπιο πράμα (από φαγώσιμο μέχρι εργαλείο) στον οποιονδήποτε αρκεί να μην είναι στο παιδί μου.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί άμα έχω την ευκαιρία πατάω επί πτωμάτων για να ανέβω ένα σκαλί πάνω απ’ τον άλλο.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί δέρνω (όταν με παίρνει βέβαια) όποιον δε γουστάρω είτε για το χρώμα του είτε για αυτό που απλά είναι.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα γκρεμμίσω αυτόν που στέκει πιο πάνω από μένα αντί να προσπαθήσω να τον φτάσω.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί ψάχνω πώς θα πάρω τη σειρά κάποιου που βρίσκεται πιο μπροστά από μένα.
Είμαι κωλοέλληνας γιατί μπορώ και να σκοτώσω κάποιον που με έθιξε έστω και κατά λάθος.

Διαβάζοντας αυτά ... ο Έλληνας που ζεί στην Ελλάδα ... δέν αμφιβάλλω οτι είναι σωστά.
ΑΛΛΑ ... ?
Προτρέπεται να καταφύγει σε δύο λύσεις :
1. NA EΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
2. ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ.
Άν έχει τις δυνατότητες να κάνει το πρώτο έχει καλώς ... διαφορετικά γιατί να καταφύγει στην δεύτερη λύση?
Τέτοιες μέρες, τέτοια λόγια πλησιάζει και ΠάσχαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2007, 20:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έτσι ακριβώς πιστεύω κι εγώ

ειδικά τώρα τελευταία που έχω κάνει μερικές χοντράδες,το έχω νιώσει έντονα στο πετσί μου

είναι πολύ όμορφο να μην έχεις ενοχλήσει κόσμο,να μην έχεις πειράξει μυρμήγκι στη ζωή σου

αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο και θα έλεγα στο lamogio να μην τα παίρνει τόσο σοβαρά τα πράγματα

όλοι μας έχουμε κάνει μια λαδιά έστω στη ζωή μας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
angi...
quote:
Εχω ζησει 7 χρονια στην Αθηνα και 5 στη Θεσσαλονικη.

Χμμμ… άρα, είσαι 12 χρονών.
quote:
Εαν ομως αντιληφθω την αδικια, φυσικα και διεκδικω τα δικαια μου..

Αυτό είναι το θέμα, ότι ο κάθε ένας αντιλαμβάνεται διαφορετικά το τι είναι δίκιο και τι, το άδικο.
Πριν από καμιά δεκαριά χρόνια παιζόταν στην τηλεόραση το εξής μήνυμα: Αγαπάς την Ελλάδα, ΑΠΟΔΕΙΞΗ!
Δεν έχετε ψωνίσει ποτέ χωρίς να πάρετε απόδειξη δεσποινίς " sandibel "?

Τώρα που θα έρθει ο φάκελος από την εφορεία να δούμε πόσο ******-Έλληνες είμαστε.

Οι περισσότεροι κωλοέλληνες μάλλον προτημούν να είναι κλέφτες και απατεώνες παρά ΜΑΛΑΚΕΣ, και για δικαιολογία χρησιμοποιούν ανέκδοτα τύπου: "...ο Θεός συγχωρεί αμαρτίες όχι μαλακίες".

A. Kircher...

quote:
Πέρα από την πλάκα και χωρίς να θέλω να γενικολογώ, μιας και οι γενικότητες είναι τις περισσότερες φορές λάθος

Γενικότητες ξε-γενικότητες δεν ξέρω, ή η πλειοψηφία είναι διεφθαρμένη ή όλοι οι διεφθαρμένοι έχουν πάρει τις θέσεις κλειδιά και φαίνεται η Ελλάδα ένα μπάχαλο.

Αλλά μήπως κι αυτό:

quote:
πιστεύω πως τα περισσότερα μέλη του φόρουμ έχουν κάποιον βαθμό συνείδησης ο οποίος διαφέρει από το μέσο όρο

είναι μια γενικότητα, A. Kircher ?

Θυμήθηκα τώρα το παρακάτω ρεφρέν του Ν. Σφακιανάκη…

Πήραν οι ασήμαντοι αξία
τίποτα δεν έχει σημασία,
τώρα πλέον ζούμε στην ουσία
μια διεφθαρμένη συνουσίαεξουσία}

Καλό Πάσχα σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2007, 18:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
είναι μια γενικότητα, A. Kircher ?

Φυσικά και είναι!

Γι αυτό έγραψα "χωρίς να θέλω να γενικολογώ" μιας και το έκανα με αυτό που έγραψα -δηλαδή γενικολόγησα-και επίσης "πιστεύω" και όχι "θεωρώ" γιατί το συμπέρασμα ήταν προιόν καλής πίστης....χε χε χε!

ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy