ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Με κοινώνησε παιδεραστής με τάνγκα. Ισχύει το μυστήριο;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2007, 23:29:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάκα κάνω. Ωστόσο το ερώτημα είναι πραγματικό. Και εξηγούμαι.

Παϊσιος: "Ο προφήτης Ηλίας τροχάει καί ετοιμάζει την μαχαίρα του! Καί μάλιστα πρώτα θ' αρχίσει από τούς πατριάρχες, δεσποτάδες, παπάδες, καί μοναχούς!"

Προφητεία κάπου αλλού: "οι ιερείς θα γίνουν οι ασεβέστεροι όλων" (ή κάπως έτσι).

Όλοι τάνγκα να βάλουν, όλοι λούγκρες και παιδέρες να γίνουν, αν υπάρχει έστω και ένας ιερέας σωστός, μερικοί εδώ μέσα δε θα πάψουν ποτέ να υπερασπίζονται αυτό τον αισχρό θεσμό των μεσαζόντων. Ιδίως όταν έχουν οικονομική σχέση με την Εκκλησία, και ο νοών νοείτω.

Παρέχουν έτσι ένα ασφαλές καταφύγιο γι αυτά τα καρκινώματα. Για να μη πω εκτροφείο.

Και δημιουργούν οι εκκλησιόφιλοι με την υποστήριξη σε αυτό τον αισχρό θεσμό την εκπλήρωση της προφητείας.

Αν και εδώ που τα λέμε η ανωμαλία και η διαστροφή δεν πρέπει να είναι καινούρια φαινόμενα στους κόλπους της Εκκλησίας, απλά τώρα ο κόσμος έχει πληροφόρηση.

Ρωτάω λοιπόν εγώ. Αν βρισκόμαστε στις έσχατες μέρες, οι περισσότεροι παπάδες θα είναι για τη "μαχαίρα του Ηλία". Οπότε, πόσοι από σας που κοινωνήσατε την Παρασκευή, μετείχατε σε πραγματικό μυστήριο; Έχει ισχύ το μυστήριο, αν τελείται από παιδεραστή ή άλλου είδους ανώμαλο;


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 07/04/2007 23:46:07

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 01:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχει ισχύ το μυστήριο, αν τελείται από παιδεραστή ή άλλου είδους ανώμαλο;


Το μυστήριο ισχύει κανονικά. Δεν βλέπω τον λόγο, για να μην ισχύει το μυστήριο. Κατακυρώνεται υπέρ του πιστού και καταμετρήτε ώς έγκυρο από τον Θεό.
Δεν παίζει ρόλο, το τί κουσούρι έχει ο καθένας, αφού ο Θεός δεν τους περνά από κάποια επιτροπή για να διαπιστωθεί η αγνότητα των αντιπροσώπων του. Ούτε ο Θεός αλλά ούτε και η εκκλησία εξετάζει, αν αυτοί που γίνονται εκπρόσωποι του Θεού, πληρούν κάποια κριτήρια... Άν γινόταν κάτι τέτοιο, δεν θα υπήρχαν αντιπρόσωποι του Θεού επί της γης. Αυτούς έχουμε, αυτούς επιμένουμε...
quote:
πόσοι από σας που κοινωνήσατε την Παρασκευή, μετείχατε σε πραγματικό μυστήριο;

Εγώ, που κοινώνησα την παρασκευή, μετείχα σε πραγματικό μυστήριο.
Όλα ήταν όπως έπρεπε να είναι. Ο ιερέας ήταν ένας λεβέντης πισωγλέντης, οι ψάλτες ήταν εκεί, τα κεριά εκεί, στριμωχτήκαμε λίγο βέβαια στην κοινωνία (όλοι θέλαμε να κοινωνήσουμε πρώτοι, για να μην φάμε τα σάλια των άλλων). Φώναζε ο ιερέας συνέχεια, "ένας πίσω από τον άλλο παιδιά". Τελικά μπήκαν οι γιαγιάδες μπροστά και έπιασα μια σειρά από τους τελευταίους.
Εγώ, όταν ήμουν μικρός, έμπαινα και δεύτερη φορά στη σειρά για να μεταλάβω. Πίστευα, ότι όσο ποιό πολύ κοινωνία παίρνει κανείς, τόσο ποιό μυστήριος γίνεται. Με έβλεπε ο παπάς του χωριού μπροστά του και το σκεφτόταν μια στιγμή... "καλά εσύ δεν πέρασες προηγουμένως;". "Με παρομοιάζεις με άλλον", του έλεγα.
quote:
Παϊσιος: "Ο προφήτης Ηλίας τροχάει καί ετοιμάζει την μαχαίρα του! Καί μάλιστα πρώτα θ' αρχίσει από τούς πατριάρχες, δεσποτάδες, παπάδες, καί μοναχούς!"


Ο Παϊσιος καλά θα κάνει, να πλένει πρώτα το στόμα του, όταν μιλάει για πατριάρχες, δεσποτάδες και παπάδες. Πρέπει να σέβεται τους θεσμούς για τους οποίους εμείς πολεμήσαμε και πεθάναμε...
Εγώ επαναστατώ όταν ακούω τέτοια πράγματα.

Edited by - Συνοδινός on 09/04/2007 02:06:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 15:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Εγώ επαναστατώ όταν ακούω τέτοια πράγματα.

Γειά σου βρε επαναστάτη!


Το ερώτημα είναι πραγματικό, απλώς νομίζω ότι το περιορίζεις πολύ αγαπητέ μου. Εγώ θα το έβαζα γενικότερα, αν δηλαδή μπορούμε να δεχτούμε μία διδασκαλία (μία οποιαδήποτε) ή κάποιους κανόνες, από ανθρώπους που δεν την/τους εφαρμόζουν οι ίδιοι.
Εγώ λέω όχι.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bob_cat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


128 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 16:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bob_cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ερώτημα είναι πραγματικό, απλώς νομίζω ότι το περιορίζεις πολύ αγαπητέ μου. Εγώ θα το έβαζα γενικότερα, αν δηλαδή μπορούμε να δεχτούμε μία διδασκαλία (μία οποιαδήποτε) ή κάποιους κανόνες, από ανθρώπους που δεν την/τους εφαρμόζουν οι ίδιοι.
Εγώ λέω όχι.

Δέν είναι απαράβατος όρος να κρεμόμαστε πίσω απο το άρμα κάποιων ανθρώπων παρακολουθώντας τους απο πίσω άν εφαρμόζουν αυτά που οι ίδιοι έχουν απαιτήσει να εφαρμόζονται απο τους υπόλοιπους ανθρώπους. Αυτούς μπορούμε κάλλιστα να τους μουτζώσουμε.
Το ζήτημα για εμάς είναι να τους διαβάσουμε απο μόνοι μας, και εμείς οι ίδιοι να κρίνουμε άν αξίζει τον κόπο να εφαρμοστούν.


Αεί ο Θεός γεωμετρείΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2007, 22:50:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εξ ορισμού στη θρησκεία του χριστιανισμού κανείς άνθρωπος δεν είναι αναμάρτητος. Αν ο παπάς ήταν αναμάρτητος δεν θα πήγαινε στην εκκλησία.
Στην εκκλησία πάνε όλοι για να σωθούν δεδομένου ότι όλοι είναι αμαρτωλοί. Από κει και πέρα λαμβάνει κάποιος κάποια εργασία. Αλλος παπάς άλλος επίτροπος και άλλος πιστός. Για να γίνει το μυστήριο της θ. ευχαριστίας πρέπει οπωσδήποτε να είναι στο εκκλησίασμα και να κοινωνήσει ένας πιστός. Ο ιερεύς κοινωνεί στην αγία τράπεζα έτσι κι αλλιώς αλλά αν δεν κοινωνήσει ένας τουλάχιστον λαικός, θεωρείται η θ. λειτουργία εμπαιγμός κατά του Θεού. Γιατί ο θεός ήλθε να σώσει τον αμαρτωλό και όχι τον άγιο. Και άγιος δεν είναι ούτε ο πιστός, ούτε ο παπάς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 00:35:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ όμως δεν λέμε για μετανοιωμένους παιδέρες και ανώμαλους, αλλά για ενεργούς. Μιλάμε για άτομα ανίκανα να νοιώσουν τύψεις η μετάνοια για ότι κάνουνε. Πραγματικά τέρατα. Γι αυτό και λέει για μαχαίρα ο Παϊσιος.

Τι είδους συγχώρεση και θεία κοινωνία, προέρχονται από τέρατα που αμφιβάλλω αν πιστεύουνε λέξη από τη βίβλο;

Και που 'σαι. Είσαι από αυτούς που πιστεύουνε ότι ζούμε τις έσχατες μέρες;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 06:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
gentleman:
Τι είδους συγχώρεση και θεία κοινωνία, προέρχονται από τέρατα που αμφιβάλλω αν πιστεύουνε λέξη από τη βίβλο;

ΤΙ ΕΙΔΟΥΣ ΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΜΟΡΦΟ ΤΕΡΑΣ Ο ΙΕΡΕΑΣ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ Ο ΑΓΑΘΟΣ ΠΙΣΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΡΟΘΕΣΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΚΑΘΗΚΟΝ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΤΟΝ ΘΕΟ?
Όχι φίλε gentleman δέν συμφωνώ καθόλου με αυτή την λογική, που εξυψώνει τους ιερείς σε τέτοιο σημείο ώστε να τους κάνει πραγματικούς απεσταλμένους του Θεού, ενώ στην πραγματικότητα μπροστά στον Θεό είναι απόλυτα ίσοι με εμάς τους λαικούς, χωρίς την παραμικρή διαφορά.
Ο ΙΕΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΕΣΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΘΕΙΚΟ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ ... που είναι οι περισσότεροι σήμερα ... ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ.
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Ο ΠΙΣΤΟΣ ... άν πηγαίνει να συμμετάσχει στο μυστήριο με αγαθή πρόθεση και πίστη ... ΕΥΛΟΓΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΝ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΙΕΡΕΑ. ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΑΝ Ο ΠΙΣΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΡΟΑΙΡΕΤΟΣ ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ ΑΣΧΕΤΑ ΞΑΝΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ ΙΕΡΕΑ Η ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΥΤΟΝ ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 09:42:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όχι φίλε gentleman δέν συμφωνώ καθόλου με αυτή την λογική, που εξυψώνει τους ιερείς σε τέτοιο σημείο ώστε να τους κάνει πραγματικούς απεσταλμένους του Θεού, ενώ στην πραγματικότητα μπροστά στον Θεό είναι απόλυτα ίσοι με εμάς τους λαικούς, χωρίς την παραμικρή διαφορά.
Ο ΙΕΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΕΣΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΘΕΙΚΟ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ ... που είναι οι περισσότεροι σήμερα ...

Αγαπητέ gentleman,συμφωνώ με τις διαπιστώσεις σου για τον κλήρο,είναι περιβόητες και γνωστές πλέον.Συμφωνώ όμως και με τον snoopy.Δεν είναι δυνατόν να εξυψώνουμε τους παπάδες τόσο πολύ.Το μόνο ενοχλητικό με την βρωμιά-από ηθικής άποψης-που υπάρχει στην εκκλησία,είναι ότι οι παπάδες όχι μόνο δεν μετανιώνουν για τις διαστροφές και την ανηθικότητά τους,αλλά έχουν το θράσος να κατηγορούν αυτά που κάνουν.Κοινώς η υποκρισία τους είναι η πιο ενοχλητική...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 21:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ΙΕΡΕΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΤΟ ΜΕΣΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΤΟ ΘΕΙΚΟ.
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΡΑΣ ΑΝΗΘΙΚΟΤΗΤΑΣ ... που είναι οι περισσότεροι σήμερα ... ΤΟ ΔΙΣΚΟΠΟΤΗΡΟ ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΘΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ. Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΘΑ ΤΟΝ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΙΚΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ.

Τότε γιατί απλώνει το χέρι για να το φιλήσουμε;
Οσο για το 'όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή' αυτοί προφανώς δεν περιμένουν ότι θα έρθει αυτή η στιγμή, γι αυτό κάνουν όσα κάνουν...
Από την άλλη, δεν θα το έβαζα γενικά ότι οι περισσότεροι είναι ανήθικοι, έχω γνωρίσει και συμπαθητικούς παπάδες που σέβονται και τον εαυτό τους και τους άλλους.


Και να διευκρινίσω ότι το πρώτο μου μήνυμα ήταν γενικότερο και όχι μόνο για τους χριστιανούς παπάδες. Υπάρχουν άνθρωποι που άλλα διδάσκουν και άλλα κάνουν στην ζωή τους. Οταν μου λες κάποια ωραία πράγματα και μου προτείνεις και έναν συγκεκριμένο δρόμο για τα πετύχω, περιμένω τουλάχιστον εσύ -ο δάσκαλος- να τον ακολουθείς πιό πιστά από μένα. Αλλιώς σημαίνει ότι δεν πιστεύεις αυτά που λες και απλώς πουλάς συμβουλές και σωτηρία σε κορόϊδα.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-


Edited by - Ostria on 10/04/2007 21:42:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/04/2007, 23:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με την Όστρια . Είναι σπάνιο για τον ιερέα να είναι ομοφυλόφιλος. Υπάρχουν δεν διαφωνώ. Αλλά συνήθως το 99,9 % είναι οικογενειάρχες όπως και όλοι οι κοσμικοί.
Υπάρχει όμως και μια διαφορά.
Άλλο να έχει κάποιος προσωπικές σαρκικές ιδιαιτερότητες και άλλο να σκανδαλίζει τους άλλους και ειδικά τα παιδιά.
Σε αυτό απαντά ο ίδιος Ιησούς ότι "εάν σκανδαλίσει κάποιος ένα από τους μικρούς τούτους, συμφέρει να δέσει στο λαιμό του μυλόπετρα και να πέσει στη θάλασσα".
Τώρα γιατί φιλούμε τα χέρια δεν έχω μελετήσει αφού δεν το κάνω αλλά υποθέτω ότι φιλούμε τα μυστήρια της εκκλησίας που επιτελούν αυτά τα χέρια και όχι την σάρκα.
Ο ασπασμός στην εκκλησία γινόταν πάντα στα χείλη. (Πριν την κάθοδο των βαβαρών).
Είναι απαγορευμένη η λατρεία σε άνθρωπο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 01:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ostria:Τότε γιατί απλώνει το χέρι για να το φιλήσουμε;
Οσο για το 'όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή' αυτοί προφανώς δεν περιμένουν ότι θα έρθει αυτή η στιγμή, γι αυτό κάνουν όσα κάνουν...
Από την άλλη, δεν θα το έβαζα γενικά ότι οι περισσότεροι είναι ανήθικοι, έχω γνωρίσει και συμπαθητικούς παπάδες που σέβονται και τον εαυτό τους και τους άλλους.

Εντάξει ... επειδή αυτοί προσπαθούν να περάσουν την συγκεκριμένη ιδέα για τον εαυτό τους, κυρίως για το οικονομικό τους όφελος δέν σημαίνει και οτι ισχύει. Ο λαικός άνθρωπος πιστεύει αφελώς τις περισσότερες φορές πράγματα παρατραβηγμένα για το πρόσωπο τους ενώ στην πραγματικότητα γεννήθηκαν απο τον ίδιο πατέρα και την ίδια μητέρα με εμάς.
Το οτι είναι άπιστοι, άθεοι και δέν περιμένουν καμιά στιγμή οι συγκεκριμένοι παπάδες είναι γεγονός. Και φυσικά δέν είναι όλοι, υπάρχουν παπάδες πολύ ενάρετοι και τίμιοι ... έγραψα το περισσότεροι ίσως για να μήν πάω κόντρα στο πνεύμα του θέματος ... αλλά και πάλι δέν θα τους χαρακτήριζα εκπρόσωπους του Θεού.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 03:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1. Και γαμώ τους τίτλους!

2. Όπως σε κάθε ανθρώπινη ομάδα, έτσι και στους ιερείς νομίζω πως υπάρχουν πολλές και διαφορετικές κατηγορίες ανθρώπων. Αγνοί και ειλικρινείς που προσπαθούν στο κατά δύναμιν να βιώσουν αυτά που πρεσβεύει η θρησκεία τους μέχρι και κατάφορα υποκριτές και διεφθαρμένοι. Έχω γνωρίσει και τις δύο κατηγορίες.

3. Αυτοί που πιστεύουν στο μυστήριο δεν νομίζω ότι τους απασχολεί το ποιόν του μεσάζοντα. (Αν και καλύτερα να αποφεύγεις τους μεσάζοντες και να παίρνεις το προιόν κατευθείαν από τον παραγωγό. Έρχεται και πιο φτηνό έτσι!) Από την άλλη, αυτοί που δεν πιστεύουν πάλι δεν νομίζω ότι τους απασχολεί παρά μόνο σε γενικά πλαίσια καθώς η ανηθικότητα (εξαρτάται βέβαια και πως την ορίζουμε) ήταν και είναι κοινωνικό φαινόμενο.

4. Η υποκρισία φυσικά και είναι θέμα μεγάλης σημασίας ιδιαίτερα σε μια θρησκεία που επιβάλει στους θιασώτες της συγκεκριμένους "ηθικούς" (με την αρχαία έννοια του ήθους=χαρακτήρας) περιορισμούς και θυσίες. Είναι λογικό και αναμενώμενο η κάθε παρέκλιση από τα πρότυπα να στιγματίζεται. Αν και ο στρουθοκαμηλισμός υπερισχύει ως γνωστόν.

5. Γιατί ο Θεός αδιαφορεί; Γιατί μου λέγανε από μικρός να πηγαίνω στην εκκλησία για να σωθώ αλλά όταν έβγαινα μου λέγανε "να μην πηγαίνω με τον σταυρό στο χέρι" γιατί θα με φάνε οι λύκοι; Ποιό από τα δύο ισχύει;

6. Αν πιστεύετε πως η Ελληνική Εκκλησία είναι διαφθαρμένη για ελάτε εδώ στο Αμέρικα για να δείτε διαφθορά που υπάρχει. Έτη φωτός! Δεν έχω δει όμως πολλούς "πιστούς" να τους απασχολεί το φαινόμενο. Οι μόνοι που ασχολούνται είναι οι "άπιστοι". Γιατί;

7. Και γαμώ τους τίτλους!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 04:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A.Kircher
Αν πιστεύετε πως η Ελληνική Εκκλησία είναι διαφθαρμένη για ελάτε εδώ στο Αμέρικα για να δείτε διαφθορά που υπάρχει.

Καλά, η Αρχιεπισκοπή είναι εκτός συναγωνισμού. Μια κατηγορία μόνη της. Μόνο την περίπτωση του Παϊσιου να πάρεις, που σε μια βδομάδα έγινε από διάκος επίσκοπος, φτάνει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 19:35:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλά, η Αρχιεπισκοπή είναι εκτός συναγωνισμού. Μια κατηγορία μόνη της.

Γι αυτό ούτε λόγος, Μακεδών!

quote:
Μόνο την περίπτωση του Παϊσιου να πάρεις, που σε μια βδομάδα έγινε από διάκος επίσκοπος, φτάνει.

Την περίπτωση αυτή δεν την ξέρω. Ο Παίσιος δεν ήταν εκείνος ο γέροντας στο Άγιο Όρος;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 22:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ gentleman, θα συμφωνήσω κι εγώ με κάποιους συμμετέχοντες στο ότι υπάρχουν σωστοί ιερωμένοι κι υπάρχουν κι ιερωμένοι οι οποίοι όχι μόνο δεν τιμούν τα ράσα που φορούν και το αξίωμα που φέρουν αλλά υποπίπτουν και σε πράξεις ανήθικες που διώκονται ποινικά.

Νομίζω πως είναι λογικό σε μια μεγάλη μερίδα ανθρώπων να υπάρχουν διάφορες διαβαθμίσεις και να βρίσκονται κάθε ειδών άνθρωποι.
Μου έχει τύχει να έχω γνωρίσει ιερωμένο ο οποίος, αν κι ήξερε ότι είμαι άθρησκος, κάθισε να συζητήσουμε και μου έδωσε να καταλάβω πως αυτός ο άνθρωπος είναι όντως πνευματικός.
Μου έχει τύχει πάλι να έχω συναντήσει ιερωμένους που θα έπρεπε πολύ απλά να μην είναι ιερείς.

Αν σκεφθούμε λίγο γύρω από την έννοια Ιερατείο θα δούμε πως αυτή πάντοτε επέφερε ένα κύρος, μια εξουσία κι ένα γόητρο και σ' εκείνους που ήταν εντός Ιερατείου αλλά και σ' εκείνους που ένιωθαν την εξουσία τους.
Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στον Χριστιανισμό, συνέβαινε και στην Αίγυπτο, συνέβαινε στην αρχαία Ελλάδα, στη Μεσοποταμία κτλ κτλ.
Αυτό λοιπόν που διακρίνει τον σωστό ιερωμένο από τον μη σωστό είναι ο τρόπος που αντιλαμβάνεται το αξίωμα που κατέχει.
Αν υποκινείται από τα χαμηλά ένστικτα του, από την τάση του να επιβληθεί κι αν μαγευτεί από την εξουσία τότε πολύ απλά χάνει το νόημα του ρόλου που κλήθηκε να τιμήσει.
Αν καταφέρει να ξεφύγει από αυτή τη νοητική παγίδα που ο ίδιος ο νους του προσπάθησε να του επιβάλλει, θα έχει κάνει κάποια πολύ σημαντικά βήματα στην κατανόηση του έργου που οφείλει να υπηρετήσει.

Αν και στα "τυπικά" της Ορθόδοξης Χριστιανικής θρησκείας δεν τα πάω πολύ καλά, πιστεύω πως η κοινωνία των πιστών δεν έχει καμία σημασία αν τελείται από κάποιον παπά που είναι ακατάλληλος να την δίνει ή αν αυτός είναι ικανός.
Κι ο λόγος είναι πως η Θεία Κοινωνία δίνεται στον πιστό κι αυτός είναι εκείνος που δέχεται το βαθύτερο - και μυστικιστικό κατά μια έννοια - νόημα της ή όχι.
Με άλλα λόγια, ο παπάς απλά την δίνει.
Αυτή δεν θα έχει περισσότερη ωφέλεια στον πιστό αν ο παπάς είναι σωστός ή όχι.
Νόημα θα αποκτήσει από αυτό που στην ουσία θα μεταλάβει ο εκάστοτε πιστός...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 22:44:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εφοσον δεν πεφτει φωτια εξ ουρανου να καψει τον ακολαστο ιερεα ειναι προφανες πως το μυστηριο ισχυει ανεξαρτητως της ηθικης υποστασης του ιερεως αλλα και του πιστου!

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 22:48:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A.Kircher
Την περίπτωση αυτή δεν την ξέρω. Ο Παίσιος δεν ήταν εκείνος ο γέροντας στο Άγιο Όρος;

Οχι, πρόκειται για τον επίσκοπο Τυάνων (μια περιοχή στη Νέα Υόρκη που κανείς δεν ξέρει πού βρίσκεται). Ο εν λόγω όντας επίσκοπος, δεν είχε χειροτονηθεί από κανένα και δεν υπήρχε καταχωρημένος σε κανένα κιτάπι της εκκλησίας. Παρόλα αυτά έκανε κανονικά τα μυστήρια, βάφτιζε, πάντρευε, κήδευε... Μαζί με τον επίσκοπο Απαμείας Βικέντιο (άλλη εξωγήινη περιοχή στη Νέα Υόρκη) ο οποίος ανήκε στην ίδια κατηγορία. Αυτοχειροτονηθείς!

Τελικά τους έστειλαν στον πατριάρχη ο οποίος τους ξαναχειροτόνησε από την αρχή για να αποφευχτεί το σκάνδαλο. Τη Δευτέρα διάκο, την Τετάρτη παπά, την Παρασκευή επίσκοπο και τους έστειλε πίσω στη Νέα Υόρκη Ολα αυτά το 1998.

Κάτι ακούστηκε και για μια μεγάλη "δωρεά" που έλαβε το πατριαρχείο για την υπόθεση αυτή...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2007, 23:47:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το βράδυ της Ανάστασης βρέθηκα σε ένα ορεινό χωριουδάκι της περιοχής του Γυθείου . Ο παπάς καθαρματάκι μεν , άλλά ωραίος τύπος από αυτούς που κάνεις ευχάριστα παρέα μαζί τους , και μπορείς άνετα να συζητήσης επί παντός επιστητού .
Όλα λοιπόν καλά και ωραία μέχρι την στιγμή που λίγο πρίν το "Χριστός Ανέστη" , διέκοπη για λίγο η λειτουργία και διαβάστηκε εγκύκλιος της αρχιεπισκοπής για δίσκο υπέρ του "Παναγίου Τάφου" .
Εκεί ήταν που μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι ! Δεν φτάνει που ο Νικόλας Παπαδήμας και ο Ειρηναίος προχώρησαν στην εκποίηση ξενοδοχείων και οικοπέδων του Πατριαρχείου σε Ισραηλινούς και μετά ο πρώτος βούτηξε τα λεφτά και εξαφανίστηκε , δεν φθάνει που οι Γιοσάκης και Βαβύλης στάλθηκαν από τον Χριστόδουλο και είναι όλοι τους μπλεγμένοι με την εκλογή του Ειρηναίου , έχουν το θράσος να ζητάνε και χρήματα από τους πιστούς τους ;;;;;!!!!
Και αν πράγματι χρειάζεται χρήματα ο "Πανάγιος Τάφος" , γιατί δεν δίνει ο Χριστόδουλος οικονομική βοήθεια στην αδελφή εκκλησία από τα δισεκατομύρια της εκκλησίας της Έλλάδος ; Μόνο τον δακρύβρεκτο δεκάρικο περί αλληλεγγύης ήξερε να βγάζει στο Σύνταγμα την Μ. Παρασκευή ; Περίσεψαν φίλοι μου το θράσος , η υποκρισία και ο φαρισσαϊσμός από το ιερατείο .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 02:17:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ο παπάς από την Μ . Πέμπτη που έπρεπε να διαβάσει την εγκύκλιο,πασχαλιάτικα το θυμήθηκε?
Συμφωνώ ότι πρέπει να δίνει η εκκλησία της Ελλάδος.
Ο Ειρηναίος και ο Παπαδήμας είναι ειδική περίπτωση . Πέρασαν κάποιο φεγγάρι και άφησαν εποχή. Οι 200 μοναχοί που φυλάνε τα κειμήλια δεν έχουν βοήθεια ούτε από την εκκλησία ούτε από την πολιτεία.
Τώρα ένα ευρώ έκαστος δεν είναι και τόσο μεγάλη απώλεια για μας.
Το 80% των χριστιανικών ναών και κειμηλίων που υπάρχουν στο Ισραήλ ανήκουν στο Ελληνικό Πατριαρχείο.
Στην έρημο της Ιουδαίας να πας θα δεις να κυματίζει ελληνική σημαία.
Θα έπρεπε να υπάρχει μια πολιτική της Ελλάδας γι αυτά τα μέρη. Τα επισκέπτονται από όλο τον κόσμο και έρχονται σε επαφή με έλληνες μοναχούς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 03:41:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάτι ακούστηκε και για μια μεγάλη "δωρεά" που έλαβε το πατριαρχείο για την υπόθεση αυτή...

Έτσι ε; Αν και δεν το ήξερα, δυστυχώς το περιστατικό δεν με εκπλήσει.

Κρίμα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 08:10:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το βράδυ της Ανάστασης βρέθηκα σε ένα ορεινό χωριουδάκι της περιοχής του Γυθείου . Ο παπάς καθαρματάκι μεν , άλλά ωραίος τύπος από αυτούς που κάνεις ευχάριστα παρέα μαζί τους , και μπορείς άνετα να συζητήσης επί παντός επιστητού .
Όλα λοιπόν καλά και ωραία μέχρι την στιγμή που λίγο πρίν το "Χριστός Ανέστη" , διέκοπη για λίγο η λειτουργία και διαβάστηκε εγκύκλιος της αρχιεπισκοπής για δίσκο υπέρ του "Παναγίου Τάφου" .


Α καλά!Εμένα μου έτυχε ακριβώς το ίδιο πέρυσι,Μ.Παρασκευή,σε μεγάλο ναό της Αγιας Παρασκευής.Φέτος,μου έτυχε άλλο τραγελαφικό:την Μ.Πέμπτη,ο παπάς είχε βουτήξει τον Εσταυρωμένο και τον είχε μαζί του στο ιερό,ώστε να μην προσκυνήσει ο κόσμος και αδειάσει η εκκλησία του!!Μιλάμε ότι ο ηλίθιος είχε την απαίτηση από ανθρώπους ηλικίας 60-80 χρονών να μείνουν μέχρι τις 11,30 στην εκκλησία και όρθιοι!Είχε την ίδια απαίτηση από ανθρώπους που δουλεύανε όλη μέρα και πήγανε ντουγρού στην εκκλησία..Και όταν είδε ότι εξαγριώθηκαν,έτσι για τιμωρία,αποφάσισε να πάει να στήσει τον σταυρό μέσα στη μέση του πλήθους ώστε να προκληθεί τεράστιο χάος,στριμωξίδι και κλωτσοπατινάδα...Οι σκηνές που εκτυλίχτηκαν,ήταν απείρου κάλλους...
Έχω μια ιδέα!!!Γιατί δεν βάζουμε εισιτήριο στα προσκυνήματα;για να σε αφήσουν να προσκυνήσεις επιτάφιο,να πληρώνεις ένα πεντάευρο!Για μικρότερης σημασίας προσκυνήματα,δίευρο....Ας μην το γελάμε όμως,ικανοί είναι να το κάνουν κι αυτό..

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 11:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
dimitris2
Τώρα ένα ευρώ έκαστος δεν είναι και τόσο μεγάλη απώλεια για μας.

Τι λες ρε συ Δημήτρη ; σοβαρά μιλάς ;
Δεν μαζεύετε τότε, αυτό το ένα ευρώ έκαστος, να το δώσετε σε μένα που το έχω περισσότερο ανάγκη και που στο φινάλε, ούτε βίλα με πισίνα έχω, ούτε θωρακισμένη Mercedes, ούτε δις στην "άκρη" και το Πάσχα μου το πέρασα στο Περιστέρι και όχι στα εξωτερικά.
Και σου δίνω το λόγo μου, ότι θα αισθανθείτε όλοι πολύ καλύτερα δίνοντας τα σε μένα και όχι στην εκκλησία.
Και του χρόνου, θα κάνουμε το ίδιο για κάποιον άλλο από εσάς και πάει λέγοντας...
Γιατί να βάλουμε μεσίτη μεταξύ μας ;

quote:
dimitris2
Οι 200 μοναχοί που φυλάνε τα κειμήλια δεν έχουν βοήθεια ούτε από την εκκλησία ούτε από την πολιτεία.

Η πολιτεία τι δουλειά έχει ;
Μήπως δεν περισσεύουν λεφτά από τα χαϊλίκια των ανθρώπων, των δύο χιτώνων ; μπα, δεν νομίζω.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 16:51:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μαζεύετε τότε, αυτό το ένα ευρώ έκαστος, να το δώσετε σε μένα που το έχω περισσότερο ανάγκη και που στο φινάλε, ούτε βίλα με πισίνα έχω, ούτε θωρακισμένη Mercedes, ούτε δις στην "άκρη" και το Πάσχα μου το πέρασα στο Περιστέρι και όχι στα εξωτερικά.

Να σαι καλά βρε Στράτο.....με έκανες και γέλασα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 18:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος: Δεν μαζεύετε τότε, αυτό το ένα ευρώ έκαστος, να το δώσετε σε μένα που το έχω περισσότερο ανάγκη και που στο φινάλε, ούτε βίλα με πισίνα έχω, ούτε θωρακισμένη Mercedes, ούτε δις στην "άκρη" και το Πάσχα μου το πέρασα στο Περιστέρι και όχι στα εξωτερικά.

Το ευρώ οφείλουμε να το δίνουμε εκεί που υπάρχει πραγματικά ανάγκη.
ΑΝ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ... ορφανοτροφεία, γηροκομεία, ζητιάνους ... ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ 10ΕΥΡΩ ΝΑ ΕΔΙΝΕΣ ΗΣΟΥΝΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ.
Αλλά λόγω της διαφθοράς στην τάξη μερικών ιερέων τα χρήματα πολλές φορές δέν πάνε στον περιορισμό τους. Τότε συμφωνώ ούτε λεπτό δέν αξίζει τον κόπο να δώσουμε άν δέν είμαστε σίγουροι.
Το καλύτερο θα ήταν να τα δίνουμε απ'ευθείας απο μόνοι μας στον άνθρωπο που τα έχει μεγάλη ανάγκη χωρίς κάν μεσολάβηση της εκκλησίας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 19:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχει σημασία το ποιον το ιερέα αλλά η ειλικρίνεια του πιστού είπατε;

Τότε κάνουμε το άλλο. Βάζουμε από 1 ευρώ, αγοράζουμε ένα επίχρυσο δισκοπότηρο, ένα επίχρυσο τραπεζομάντηλο, τα βάζουμε με κοκκινέλι και άζυμα σε ένα τραπέζι στο σπίτι μας, απαγγέλλουμε το τυπικό του μυστηρίου, και μεταλαμβάνουμε χωρίς μεσάζοντες.

Ή καλύτερα με την ανωμαλιάρα;


Dare To Dream
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 19:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
snoopy
ΑΝ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΜΕΝΑ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ... ορφανοτροφεία, γηροκομεία, ζητιάνους ... ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ 10ΕΥΡΩ ΝΑ ΕΔΙΝΕΣ ΗΣΟΥΝΑ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΝΕ ΧΑΜΕΝΑ.

Επιβεβαιωμένα ; από πού ;
Είσαι εκεί όταν τα μετράνε και όταν τα μοιράζουν ;
Κανονικά φίλε μου δεν πρέπει να δίνεις τίποτα στην εκκλησία.
Θέλεις να βοηθήσεις κάποιον ; νοιώθεις την ανάγκη να κάνεις κάτι τέτοιο ;
Όπως λες βοήθησε το άνθρωπο της διπλανής σου πόρτας. Το μεσολαβητή τι τον θέλεις ; να σου επικυρώσει την πράξη ;
Η εκκλησία έχει από μόνη της δισεκατομμύρια χιτώνες να μοιράσει στους φτωχούς και άπορους, μην ανησυχείς δεν έχει την ανάγκη μας. Αλλά όταν ρε φίλε πάει ο θρήσκος και τους τα δίνει, για να εξασφαλίσει την αιώνια σωτηρία, βλάκες είναι να μην τα πάρουν ;
Θαύμα είναι, που δεν έχουμε δει ακόμη κανά χρηματοδοτικό σωτηρίας μέσω τραπέζης.

quote:
snoopy
Αλλά λόγω της διαφθοράς στην τάξη μερικών ιερέων τα χρήματα πολλές φορές δέν πάνε στον περιορισμό τους. Τότε συμφωνώ ούτε λεπτό δέν αξίζει τον κόπο να δώσουμε άν δέν είμαστε σίγουροι.

Μερικοί και μερικές φορές ;
Πολύ αισιόδοξο σε βλέπω.

Φίλε snoopy έχω καταλάβει τη θέση σου. Η απάντηση είναι γενικότερη.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 20:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
A. Kircher
Να σαι καλά βρε Στράτο.....με έκανες και γέλασα!

Τίποτα φίλε, τη δουλεία μου έκανα.

Στράτος


Παν μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 20:46:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ gentlemen
Με κοινώνησε παιδεραστής με τάνγκα. Ισχύει το μυστήριο;

To 8ema den einai ti forouse o papas, alla
apo pou 3ereis esy ti forouse??...

Edited by - samuel1974 on 12/04/2007 20:47:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 21:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος:
Επιβεβαιωμένα ; από πού ;
Είσαι εκεί όταν τα μετράνε και όταν τα μοιράζουν ;
Κανονικά φίλε μου δεν πρέπει να δίνεις τίποτα στην εκκλησία.
Θέλεις να βοηθήσεις κάποιον ; νοιώθεις την ανάγκη να κάνεις κάτι τέτοιο ;
Όπως λες βοήθησε το άνθρωπο της διπλανής σου πόρτας. Το μεσολαβητή τι τον θέλεις ; να σου επικυρώσει την πράξη ;
Η εκκλησία έχει από μόνη της δισεκατομμύρια χιτώνες να μοιράσει στους φτωχούς και άπορους, μην ανησυχείς δεν έχει την ανάγκη μας. Αλλά όταν ρε φίλε πάει ο θρήσκος και τους τα δίνει, για να εξασφαλίσει την αιώνια σωτηρία, βλάκες είναι να μην τα πάρουν ;
Θαύμα είναι, που δεν έχουμε δει ακόμη κανά χρηματοδοτικό σωτηρίας μέσω τραπέζης.

Δέν είμαι γι'αυτό και εγώ προσωπικά δέν δίνω ποτέ αυθαίρετα οβολό στην εκκλησία ... εκτός απο την περίπτωση που γνωρίζω αρκετά καλά τον χαρακτήρα των ιερέων που τα διαχειρίζονται.
Προτιμώ να δίνω άμεσα τον οβολό στον άνθρωπο που τον έχει ανάγκη αυτό λέει και η θρησκεία άλλωστε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gentleman
Μέλος 3ης Βαθμίδας


757 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 21:16:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gentleman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
> To 8ema den einai ti forouse o papas, alla apo pou 3ereis esy ti forouse??...

Είχα μαζί μου γυαλιά "ακτίνων Χ":

Btw. Η τεχνολογία υπάρχει, λέγεται "millimetre wave radar", και μια παρόμοια τεχνολογία χρησιμοποιείται για τον έλεγχο των αποσκευών στα αεροδρόμια. Καμία σχέση με ακτίνες Χ, καμία σχέση με γυαλιά, αλλά υπάρχει.


Dare To Dream


Edited by - gentleman on 12/04/2007 23:13:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2007, 23:08:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο Ειρηναίος και ο Παπαδήμας είναι ειδική περίπτωση . Πέρασαν κάποιο φεγγάρι και άφησαν εποχή. Οι 200 μοναχοί που φυλάνε τα κειμήλια δεν έχουν βοήθεια ούτε από την εκκλησία ούτε από την πολιτεία.
Τώρα ένα ευρώ έκαστος δεν είναι και τόσο μεγάλη απώλεια για μας.
dimitris2

Βοήθα με φτωχέ να μη σου μοιάσω !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy