ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Φαινόμενο Αννίτα... ή η δικαίωση του Φόρεστ Γκαμπ...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 12:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα σε όλους...
εδω και μέρες σκεφτόμουν να βάλω αυτό το θέμα για να αναλύσω και να ακούσω γνώμες σχετικά με το φαινόμενο που λέγεται Αννίτα Πάνια και τις εκπομπές που κάνει.
Ενω πριν καιρό δεν μπορούσα καν να δω αυτά που κάνει, μετά απο την επίδραση που βλέπω ότι έχει στην κοινωνία μας αυτή η ιστορία, κάθησα και παρακολούθησα τις εκπομπές της και ειδικά το Ζετέμ που προβάλλεται κάθε Τετάρτη.
Παρακολούθησα λοιπόν και παρακολουθώ αυτό που συμβαίνει και κατάλαβα ότι το πρόβλημα τελικά δεν είναι η Πάνια και η κάθε Πάνια αλλά όλοι εμείς που διψάμε για χαβαλέ και για εκτόνωση μέσω της βλακείας. Η Πάνια είδε ότι αυτή η ιστορία της φέρνει διαφημίσεις και λεφτά και καλά κάνει. Το θέμα που χρειάζεται ανάλυση είναι γιατί αυτή η εκπομπή κάνει επιτυχία;
Θα μπορούσε κάποιος με μεγάλη ευκολία να πει ότι η Αννίτα εκμεταλλεύεται κάποιους δυστυχισμένους αφελείς και χαμηλής νοημοσύνης για να τα κονομάει. Απο την άλλη όμως αυτοί οι αφελείς φαίνονται απόλυτα ευτυχισμένοι μέσα στην βλακεία τους και μάλιστα απόκτησαν και τουπε, γιατί απο το πουθενά ξαφνικά έγιναν επώνυμοι και αναγνωρίσιμοι απο όλους. Τα τραγούδια τους που απο ότι φαίνεται τα γράφει ο Καρβέλας είναι γνωστά απο όλους έφτασαν στο σημείο να πουλάνε. Δεν αποτελεί άραγε φαινόμενο ότι ο "Εραστής" του κατά τα άλλα συμπαθέστατου Κάτμαν είναι Νο 1 στις πωλήσεις αυτήν την στιγμή;
Μέχρι και τον εαυτό μου έπιασα κάποια στιγμή μέσα απο την πλύση εγκεφάλου που γίνεται απο το κανάλι να σιγοτραγουδάει "Που είναι ο Βάγκνερ και που είναι ο Πουτσίνι..." αν είναι δυνατόν.
Θεωρώ ότι ο Καρβέλας έκανε κάτι πολύ έξυπνο. Θα το θεωρούσα σαν ένα προσωπικό του στοίχημα. Μέσα απο αυτό που κανει αποδεικνύει οτι η κοινωνία μας έχει φτάσει σε τέτοιο χάλι και σε τέτοια σημεία που ακόμα και ο τρελός του χωριού με την κατάλληλη προβολή μπορεί να γίνει σταρ. Και απο εκεί που μέχρι και η μάνα του έκλαιγε μόλις τον έβλεπε, τώρα να νοιώθει υπερήφανη που το παιδί της έγινε σταρ!!!
Είναι πολύ σοβαρό το μήνυμα που περνάει στον κόσμο και αυτό δεν είναι τυχαίο. Το μήνυμα είναι σαφές. Γίνε χαβαλές γίνε βλάκας και θα πετύχεις. Παρατήρησα ότι όσο αυξάνεται η συμμετοχή του κοινού αυξάνεται και ο αριθμός των υποψήφιων καλλιτεχνών οι οποίοι κάνουν φιλότιμες προσπάθειες να τραγουδήσουν όσο πιο φάλτσα μπορούν, να ντυθούν όσο πιο εξεζητημένα γίνεται και να φαίνονται όσο το δυνατόν πιο βλάκες μπορούν, ενω είναι καταφανές ότι δεν έχουν κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.
Αν δεν είναι τραγική αυτή η κατάντια της κοινωνίας μας τότε τι είναι; Ίσως αυτό το θέμα θα έπρεπε να το εντάξω σε ένα παλαιότερο θέμα μου που ονομάζεται "Η πινακοθήκη των ηλιθίων", αλλά αποτελεί απο μόνο του τεράστιο κεφάλαιο γι αυτό και αποφάσισα να το βάλω ξεχωριστά.
Αντί λοιπον τα μέσα να προβάλουν τα πραγματικά ταλέντα, προβάλουν ότι χειρότερο. Και να σας πω και κάτι; Αν συγκρίνω γενικά όλη την παραγωγή των τελευταίων χρόνων στο υποτιθέμενο ελληνικό τραγούδι σας το λέω ειλικρινά ότι προτιμώ να ακούω τον Γαρδούμπα...
Τόσο που σκέφτομαι ότι αν φτάσω σε σημεία που δεν μπορώ να επιβιώσω πια μήπως πάω στην Αννίτα να κάνω κανα CD...
Έλεος αδέρφια... πόσο απέχει ακόμα ο πάτος...;;;
Φιλικά...

ΥΓ: Σκηνή που έγινε στην πλατεία της Βαρυμπόμπης το απόγευμα της Κυριακής: Ενώ καθόμουν και έπινα τον καφέ μου ξαφνικά περνά απο μπροστά μου μια πολυτελέστατη Μερσεντές με τέρμα το στερεοφωνικό. Ο τύπος καταφανώς λεφτάς. Τι έπαιζε στην διαπασών το στερεοφωνικό; Τον "Εραστή" του Κάτμαν και το αναφέρω αυτό για να μην πει κάποιος ότι το φαινόμενο έχει πέραση μόνο στις λαϊκές τάξεις...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"

Edited by - Απέριττος on 25/04/2007 12:16:30

Edited by - Απέριττος on 25/04/2007 12:21:58

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 16:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eνα εχω να πω...

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΕΚΠΟΜΠΕΣ τυπου "ΑΝΝΙΤΑΣ" ???

ΑΥΤΟ:


_______________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ
ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ
ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
26/04/2007
_______________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 17:00:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H επειδη αυτο δεν ειναι αρκετο, καθως εχει "καθισει" πολυ λερα στα ματια μας, ΜΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ, ωστε να γλιτωσουμε απο αυτα:

MIA KAI KAΛΗ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ


_______________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ
ΠΑΡΑΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ
ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
26/04/2007
_______________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 20:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απέρριτε, δεν ξέρεις πόσο συμφωνώ μαζί σου.
Το ποιό αηδιαστικό όμως είναι όλοι οι γύρω σου να έχουν πέσει σε αυτή την λούμπα και να θεωρούν διασκεδαστική την όλη φάση που δημιουργεί η Πάνια και τα σκουπίδια της και να σε κοιτάνε με ένα ύφος σαν να έχεις ΕΣΥ το πρόβλημα όλων αυτών των ανθρώπων που βγάζει η Πάνια στις εκπομπές της...
Κοίτα να δεις που φτάσαμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 20:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οποτε, καλα λεω εγω οτι μας χρειαζεται μια πυρηνικη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2007, 22:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Αυπνίες" "Παρατράγουδα" και τώρα το "Ζετέμ"!
Αυξάνεστε και πληθύνεστε, το "Ζετέμ" καινούργιο είναι; Έχει ακόμα τον κάτμαν;

Ανάλογες εκπομπές υποκουλτούρας έχει και η αμερικάνικη τηλεόραση, χωρίς όμως καμία να φτάνει στο επίπεδο της Πάνιας.

Τι συμβαίνει λοιπόν; Να σας πω.

Κάποτε, τα παλιά τα χρόνια, υπήρχε μια μορφή διασκέδασης με το όνομα τσίρκο. Στα τσίρκα του παλιού καιρού άνθρωποι με παραμορφωμένα σώματα και περίεργες ασθένειες επιδεικνύονταν στο κοινό ως θέαμα, το οποίο προκαλούσε αποτροπιασμό, συμπόνια, γέλιο και γενικώς διασκέδαζε τους θεατές με τα προβλήματα των άλλων. Τους έκανε να νοιώθουν καλύτερα με το κοιτούν τις αποτρόπαιες καταστάσεις των δυστυχισμένων αυτών ανθρώπων. Να λένε "και μη χειρότερα ρε παιδί μου, άμα υπάρχουν τέτοια καλά είμαστε εμείς, να μην παραπονιώμαστε κιόλας."

Παρεπιπτόντως το ρήμα δια-σκεδάζω προέρχεται από το δια και σκεδάνυμι που σημαίνει δια-σκορπίζω τον εαυτό μου, ήτοι ξεχνάω ποιός είμαι και αντί να βρίσκομαι "εδώ" βρίσκομαι "παντού".

Πίσω στο θέμα μας. Όταν λοιπόν οι άνθρωποι "εκπολιτιστήκανε" θεώρησαν το "τσίρκο" ως μη αποδεκτή μορφή διασκέδασης. Και πολύ σωστά, όμως το τσίρκο δυστυχώς δεν πέθανε. Πήρε μια άλλη μορφή, αυτή των τηλεοπτικών show σε στυλ Πάνια, Μικρούτσικου, Τατιάνας, Jerry Springer για τα αμερικανάκια, και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.

Εν συντομία, άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.

Τώρα ποιό είναι το κοινό των τσίρκων και ποιά η ιδεολογία του; Αυτό να το συζητήσουμε αργότερα.

Έχετε μήπως δει την ταινία ο Άνθρωπος Ελέφαντας;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 08:30:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλημέρα.
Διάβασα τις απαντήσεις σας με μεγάλο ενδιαφέρον. Θα ήθελα να σταθώ λιγο στην απάντηση του φίλου Κίρχερ (αλήθεια το ψευδώνυμό σου απο τι είναι παρμένο; ) και να του πω ότι η εκπληκτική ταινία "Ο άνθρωπος ελέφαντας" η οποία μάλιστα παρουσιάζει μια πραγματική ιστορία, έχει μια ειδοποιό διαφορά απο την περίπτωση που αναφέρω.
Ο άνθρωπος ελέφαντας είχε πλήρη επίγνωση της κατάστασής του, υπέφερε πάρα πολύ μέσα του αλλά αναγκαζόταν να γίνει θέαμα γιατί δεν μπορούσε να επιβιώσει με άλλον τρόπο.
Εδω δεν συμβαίνει αυτό. Εδω οι άνθρωποι αυτοί είναι υπερήφανοι γι αυτό που κάνουν και είναι μέσα στην τρελή χαρά. Μαζεύονται συνέχεια καινούριοι μήπως και μπορέσουν να βγάλουν cd και καταφέρουν να γίνουν οι αγαπημένοι της Αννίτας, ούτως ώστε να είναι κάθε εβδομάδα εκεί.
Εχθές πάλι κάθισα για λίγο να παρακολουθήσω την εκπομπή και δεν άντεξα βέβαια να την δω μέχρι το τέλος. Είδα την εικόνα ανθρώπων που αυτοεξεφτιλίζονται και να νοιώθουν καλά με αυτό. Είχαν να φανταστείτε και τρακ. Τρακ όχι για κάτι που θα έπρεπε να ντρέπονται αλλά το τρακ του πρωτοεμφανιζόμενου που φοβάται μήπως δεν φανεί αρκούντως βλάκας... είναι απίστευτο...
Είναι τραγικό όμως και για μας... παρατηρούσα ότι σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, ήταν μαζεμένα ακόμα περισσότερα παιδιά. Κυρίως παιδιά γιατί σε αυτά περνάει ως επι το πλείστον η νοοτροπία του χαβαλέ. Γιατί ακόμα δεν έχουν βγει στον κοινωνικό στίβο να δουν την πραγματική εικόνα της κοινωνίας μας.
Ειλικρινά νοιώθω θλίψη όχι για τους ανθρώπους χαμηλής νοημοσύνης που γίνονται βορά της κάθε Αννίτας, αλλά και για όλους εμάς...
Και με την ευκαιρία... ξέρετε το καινούριο πιο σύντομο ανέκδοτο;
ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ!!!!! XA XA XA XA XA XA XA XA

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 14:54:53  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aπορω... οι ιδιοι ανθρωποι, που ουσιαστικα "αυτο-ξεφτελιζονται", δεν εχουν καποιους "ηθικους" φραγμους???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2007, 19:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Έχετε μήπως δει την ταινία ο Άνθρωπος Ελέφαντας;

Kαλά κουφάθηκα τώρα το έβλεπα χθες το βράδυ!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 02:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ε, αυτό θα πει συγχρονισμός!

Παιδιά την ταινία την ανέφερα απλά ως παράδειγμα ενός ανθρώπου που η "διαφορετικότητα" της εξωτερικής του εμφάνισης προκάλεσε όχι μόνο συναισθήματα αποτροπιασμού, περιέργειας, συμπόνιας, κ.α. αλλά και έγινε αντικείμενο εκμετάλευσης από διάφορους επιτήδειους. Κάτι ανάλογο δηλαδή με αυτό που νομίζω ότι συμβαίνει στις εκπομπές στυλ Πάνια. Τώρα το παράδειγμα μπορεί να ήταν και λίγο ατυχές.

Πάντως να πω και πάλι πως νομίζω πως σε αυτές τις εκπομπές παρουσιάζεται η κουλτούρα του τσίρκου σε όλο της το μεγαλείο.

Επίσης να συμφωνήσω με τον Απέριττο σχετικά με το παρακάτω:

quote:
Ο άνθρωπος ελέφαντας είχε πλήρη επίγνωση της κατάστασής του, υπέφερε πάρα πολύ μέσα του αλλά αναγκαζόταν να γίνει θέαμα γιατί δεν μπορούσε να επιβιώσει με άλλον τρόπο.

Το άλλο όμως είναι και αυτό πολύ σημαντικό.

quote:
Είναι τραγικό όμως και για μας... παρατηρούσα ότι σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, ήταν μαζεμένα ακόμα περισσότερα παιδιά. Κυρίως παιδιά γιατί σε αυτά περνάει ως επι το πλείστον η νοοτροπία του χαβαλέ. Γιατί ακόμα δεν έχουν βγει στον κοινωνικό στίβο να δουν την πραγματική εικόνα της κοινωνίας μας.

Εκεί νομίζω πως πρέπει να επικεντρωθούμε, στο κοινό και στην νοοτροπία του χαβαλέ. Αυτήν την νοοτροπία που κάνει τους ανθρώπους έρμαια των διάφορων τυχάρπαστων εκμεταλευτών, και τους οδηγεί σε ένα επίπλαστο κόσμο όπου αξίες, ιδανικά, και αλήθειες χάνουν την σημασία τους και γίνονται ένα άλλο "προιον" με ημερομηνία λήξης, και ο άνθρωπος ένας απλός καταναλωτής της πραγματικότητας. Reality show δεν τα λένε;

Και το κοινό που συντηρεί αυτά τα θεάματα, αν δεν είχαν ακροαμάτικότητα δεν θα τα παίζανε να είστε σίγουροι, είναι στον ίδιο βαθμό υπεύθυνο για αυτήν την κατάσταση όπως και η κάθε Πάνια.

quote:
(αλήθεια το ψευδώνυμό σου απο τι είναι παρμένο; )

Απέριττε, Ο Κίρχερ ήταν ένας λόγιος του 17ου αιώνα, που ασχολήθηκε σχεδόν με τα πάντα. Η ιστορία απεφάνθη πως ήταν κάτι σαν αυτό που λέμε "πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης".
Κάτι σαν και μένα δηλαδή!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 03:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί άραγε οι άνθρωποι νιώθουν έλξη για "παραστάσεις" όπως αυτή της Πάνιας, ή του ανθρώπου που γυρόφερνε στα τσίρκα τον άνθρωπο-ελέφαντα;

Αν και θα ήταν απλοϊκό να αναφέρω μόνο κάποιους μερικούς λόγους, θα συζητήσω έναν από αυτούς, που τον ανέφερε άλλωστε και ο Kircher.
Μας αρέσει να βλέπουμε όσο το δυνατόν περισσότερο το "χάλι" του συνανθρώπου μας, για να ξεχνάμε το δικό μας Χάλι και να νιώθουμε πως είμαστε ανώτεροι, ή απλά για να αντέξουμε τις ενοχές που έχουμε απέναντι στον εαυτό μας.
Βέβαια, η "ανάγκη" μας αυτή δεν εκπληρώνεται μόνο στα τσίρκα και στις εκπομπές τύπου Πάνια. Μας αρέσει - βαθιά μέσα μας - το τηλέφωνο της κολλητής ή γειτόνισας που μας αναγγέλει ότι ο τάδε χρεωκόπησε, ότι η τάδε χώρισε γιατί είχε "να το κάνει" 8 χρόνια με τον άντρα της, ότι το απέναντι μαγαζί από το δικό μας είναι έτοιμο να φαληρίσει, κ.ο.κ. Μας αρέσει ακόμα λιγάκι λιγάκι, ο ζητιάνος και κατατρεγμένος που δεν έχει να φάει, αν και τον φοβόμαστε λίγο και δεν θέλουμε να τον πολυβλέπουμε, για να μην θυμηθούμε το που μπορεί να καταλήξουμε όταν ξοδεύουμε περισσότερα λεφτά από όσα βγάζουμε στις λουλουδούδες του μπουζουκσούδικου.
Γενικώς, πιστεύω ότι σε - δυστυχώς - πολλούς ανθρώπους, τους αρέσει να βλέπουν τη δυστυχία των άλλων, αλλά το είπαμε αυτό (πρώτα ο Kircher )
Προτιμούμε όμως να βλέπουμε αυτό το χάλι με γέλια κι όχι με στεναχώρια. Συνήθως η στεναχώρια σε βάζει σε σκέψεις, σε φαύλους και αντιδημιουργικούς κύκλους σκέψεων αρκετές φορές, αλλά με το γέλιο τι γίνεται; Το γέλιο τύπου Πάνια δεν αφήνει χώρο στη σκέψη. Σε αποχαυνώνει, είναι ένα "ολοκληρωτικό ψυχικό καθεστώς"!
Που φυσικά, μας βολεύει.

Χθες έβλεπα μια νέα κωμωδία, idiocrasy λέγεται.
Η υπόθεση ήταν η εξής: Σε μια εποχή που ο κόσμος αποχαυνώνεται όλο και περισσότερο, που προτιμούν το junk-food, junk-sex, junk-music, junk-talk, junk-tv, κ.λπ. ο πληθυσμός των ανθρώπων που ασχολούντουσαν με πνευματικά και διανοητικά πράγματα άρχισε να μειώνεται!
Δύο άνθρωποι - ένας άντρας και μια γυναίκα - δέχονται να μπουν ως εθελοντές σε ένα πείραμα κρυογονικής, με στόχο να ξυπνήσουν μετά από έναν χρόνο, αλλά γίνεται κάποιο λάθος και ξυπνάνε μετά από 500 χρόνια. Βρίσκουν μια κοινωνία, που με τη βοήθεια των νόμων της εξέλιξης έχουν επικρατήσει οι κάφροι. Οι άνθρωποι δεν μιλάνε πια παρά μόνο με λίγη αργκώ και αργά για να μην κουραστούν, τρώνε, πίνουν, μεθάνε, κάνουν junk-sex όλη μέρα, βλέπουν ηλίθιες εκπομπές στη τηλεόραση και έχουν καταστήσει εθνικό σταρ έναν απίστευτο τύπο και τις τηλεοπτικές περιπέτειές του με θέμα "Oh my Balls" (διάφορες φάσεις που τραυματίζεται στα γεννητικά του όργανα). Όποιος δε τυχαίνει να μην είναι αυτού του στυλ, τον αποκαλούν υπερόπτη και αδελφή! Τέλος, πίνουν συνέχεια ένα αναψυχτικό με ηλεκτρολύτες και ποτίζουν και τα φυτά τους με αυτό, με αποτέλεσμα να μην φυτρώνει πλέον κανένα σπαρτό...

Πολύ γέλιο η ταινία - το φαντάζεστε να γινόμασταν ποτέ έτσι;
(Πάνια, εκπαίδευσέ μας όλους να γίνουμε idiot-stars!!! )


Βαδίζουμε σε έναν κόσμο ηλιθίων, ή σε έναν κόσμο σοφών;
Η πρώτη φορά στην ιστορία, που και οι δύο εκδοχές είναι το ίδιο πιθανές!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 03:55:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ο "κρυφός" κινητήρας των πραγμάτων:

My Day...




Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 08:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ και πάλι...
κατ' αρχήν ήθελα να πω ότι οι παρατηρήσεις σας είναι πολύ εύστοχες και συμφωνώ μαζί σας. Όμως νομίζω ότι το θέμα είναι πολύ πιο σοβαρό απο ότι φαίνεται. Δεν είναι απλά μια μόδα των διαφημιστών.
Είναι μια κατεύθυνση που δίνεται στην κοινωνία με συγκεκριμένους στόχους και συγκεκριμένους σκοπούς.
Η ταινία στην οποία αναφέρθηκες αγαπητή Αμαλία κατά σύμπτωση (;) αποτελούσε θέμα συζήτησης μόλις προχθές με ένα φιλικό μου ζευγάρι που την είδε. Εγω νομίζω ότι μπορεί να παρουσιάστηκε ώς κωμωδία αλλά μόνο κωμωδία δεν είναι. Γιατί κάπου εκεί οδηγούν τα πράγματα και το θέμα είναι ποιος ευνοείται απο την κατασκευή μιας κοινωνίας ηλιθίων;
Γιατί περί αυτού πρόκειται.
Συντελείται ένας τρομερός πόλεμος αυτήν την στιγμή και όσοι δεν καταλαβαίνουν είναι έρμαια της τύχης. Απο το αποτέλεσμα αυτού του πολέμου θα εξαρτηθούν πολλά. Απο το αν θα επικρατήσει μια κοινωνία της μορφής που παρουσιάζει η ταινία και αν θα μπορούμε πια να εκφράσουμε ελεύθερα την αντίρρησή μας σε χώρους όπως αυτός εδω ή θα δημιουργήσουμε μια καλύτερη κοινωνία με ανθρωποκεντρικό πρόσωπο κόντρα στην μαζικοποίηση και την ηλιθιότητα....
Κατά την γνώμη μου η έκβαση θα είναι προς την δεύτερη περίπτωση γιατί πιστεύω στην δύναμη του καλού...
Έσσεται ήμαρ...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 09:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπότε η απάντηση σε όλα αυτά είναι:Κουμπι ορ νοτ κουμπι;;;;;
Ωραίο το θέμα σου Απέριττε αν και αρκετά λυπηρό.Δεν έχω δεί ποτέ το Ζετέμ,και το ίδιο ισχύει και για τις υπόλοιπες εκπομπές της Πάνια,αρνούμαι να τις δω.Η μοναδική ήταν εκείνη που τους βάλανε να παίξουν Άμλετ και δεν έφτανε μόνο εκείνη η ξεφτίλα,αλλά μετά τους κάνανε και μαθήματα χορού,ώστε να ολοκληρωθεί η ξεφτίλα.

quote:
Aπορω... οι ιδιοι ανθρωποι, που ουσιαστικα "αυτο-ξεφτελιζονται", δεν εχουν καποιους "ηθικους" φραγμους???

Αγαπητέ μου Predator,δεν νομίζω ότι τα συγκεκριμένα άτομα έχουν κάποιο πρόβλημα.Χωρίς να θέλω να φανώ κακιά ή προσβλητική,νομίζω ότι το I.Q. τους,δεν τους επιτρέπει την πολυτέλεια της συνείδησης του τι κάνουν ή τι τους κάνει η Πάνια...

quote:
Μας αρέσει να βλέπουμε όσο το δυνατόν περισσότερο το "χάλι" του συνανθρώπου μας, για να ξεχνάμε το δικό μας Χάλι και να νιώθουμε πως είμαστε ανώτεροι, ή απλά για να αντέξουμε τις ενοχές που έχουμε απέναντι στον εαυτό μας.
Βέβαια, η "ανάγκη" μας αυτή δεν εκπληρώνεται μόνο στα τσίρκα και στις εκπομπές τύπου Πάνια. Μας αρέσει - βαθιά μέσα μας - το τηλέφωνο της κολλητής ή γειτόνισας που μας αναγγέλει ότι ο τάδε χρεωκόπησε, ότι η τάδε χώρισε γιατί είχε "να το κάνει" 8 χρόνια με τον άντρα της, ότι το απέναντι μαγαζί από το δικό μας είναι έτοιμο να φαληρίσει, κ.ο.κ. Μας αρέσει ακόμα λιγάκι λιγάκι, ο ζητιάνος και κατατρεγμένος που δεν έχει να φάει, αν και τον φοβόμαστε λίγο και δεν θέλουμε να τον πολυβλέπουμε, για να μην θυμηθούμε το που μπορεί να καταλήξουμε όταν ξοδεύουμε περισσότερα λεφτά από όσα βγάζουμε στις λουλουδούδες του μπουζουκσούδικου.
Γενικώς, πιστεύω ότι σε - δυστυχώς - πολλούς ανθρώπους, τους αρέσει να βλέπουν τη δυστυχία των άλλων

Έχεις σαφέστατα δίκιο.Ειμαι όμως πιο αισιόδοξη σαν άτομο και προσπαθώ να σκεφτώ ότι τα άτομα σαν εμάς(που δεν παρακολουθούμε τέτοια σκουπίδια ακριβώς επειδή είναι σκουπίδια),είναι περισσότερα από εκείνα που στήνονται στο χαζοκούτι για να τα δουν και να γελάσουν με τα χάλια του άλλου...

quote:
Και με την ευκαιρία... ξέρετε το καινούριο πιο σύντομο ανέκδοτο;
ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΠΤΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ!!!!! XA XA XA XA XA XA XA XA

Αυτό είναι όντως πολύ καλό αστείο.Το ΕΣΡ είναι ένα όργανο στα χέρια βουλευτών και λεφτάδων,ώστε να "κόβονται" οι εκπομπές που τους κοροιδεύουν(Αναστασιάδης) ή που βγάζουν τις βρωμιές τους στη φόρα(Τριανταφυλλόπουλος).Κι όταν έχουν πολλά κέφια και θέλουν να το παίξουν πουριτανοί,ρίχνουν και πρόστιμα στον Παπακαλιάτη για το περίφημο "φιλί"...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 12:11:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά, δυστυχώς θα συμφωνήσω μαζί σας για την κατάσταση που επικρατεί.

Γενικά αποφεύγω να δω τηλεόραση κι αυτό όχι επειδή την θεωρώ ως ένα μέσο "ευτελές" αλλά γιατί με κουράζει.
Η τηλεόραση κι οι εκπομπές κατά βάση μπορούν να προωθήσουν αρκετά καλά στοιχεία και μπορούν να προωθήσουν κι αρκετά αρνητικά στοιχεία.
Από τη μία αυτό έχει άμεση συνάφεια με το τηλεοπτικό κοινό και το τι το ικανοποιεί, οπότε κι οι τηλεοπτικές εκπομπές προσαρμόζονται στα δεδομένα αυτά.
Παρατηρώντας λίγο την σημερινή κατάσταση, μου δίνεται η εντύπωση πως σαν τηλεοπτικό κοινό είμαστε στην πλειοψηφία του αδηφάγο.
Για να μας ελκύουν τέτοιου είδους εκπομπές, για να μας ελκύει το συγκεκριμένο είδος χαβαλέ, θα πρέπει να εξετάσουμε τι είναι στην ουσία αυτό που μας ελκύει.

Θα συμφωνήσω με το γενικότερα πνεύμα των προηγούμενων απαντήσεων και δεν θα διαφοροποιηθώ αρκετά.
Αποφεύγουμε να κοιτάξουμε τον εαυτό μας, να γνωρίσουμε τα ελαττώματα μας και να τα διορθώσουμε και περιγελούμε τον συνάνθρωπο μας ο οποίος έχει κάποια Χ ελαττώματα.
Ο πόνος ή οι ελλείψεις κάποιου μας δίνουν ικανοποίηση όχι επειδή είμαστε κακοί ως άνθρωποι αλλά γιατί θέλουμε να νιώσουμε καλύτεροι κι ανώτεροι, θάβοντας βαθύτερα τα δικά μας ελαττώματα.

Αυτό όμως, βρε παιδιά, μου φαίνεται εντελώς απάνθρωπο από μέρους μας.
Αντί να δείξουμε αγνό ενδιαφέρον για έναν άλλον άνθρωπο κοιτάμε πως να τον ρίξουμε ακόμη βαθύτερα στα προβλήματα του με την συμπεριφορά μας αυτή.
Έχουμε γίνει εντελώς εγωϊστές με αυτή μας την στάση κι οι εκπομπές τύπου Je t' aime κτλ έχουν πολύ μικρότερη ευθύνη απ' ό,τι έχουμε εμείς...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 13:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πάλι θα διαφωνήσω μαζί σας!

Τι είναι η εκπομπή της Πάνια;
Μια ακραία παρουσίαση μιας συνηθισμένης κατάστασης στην τηλεόραση, όπου τα show δίνουν και παίρνουν, όλοι θέλουν να γίνουν τραγουδιστές, ηθοποιοί, χορευτές, όπου όλοι θέλουν να παίξουν στα τυχερά παιχνίδια και να κερδίσουν πολλά λεφτά χωρίς κάποια αξιολόγηση (έστω να απαντήσουν σωστά σε δύο ερωτήσεις) κλπ.

Προσωπικά βρίσκω έξυπνη την εκπομπή της Πάνια.
Δείχνει την δική μας κατάντια, την κατάντια της "κουλτούρας" μας και των προσωπικών μας επιδιώξεων.
Δεν θα την δεχόμουν, αν όλες οι άλλες εκπομπές ή έστω η πλειοψηφία τους ήταν υψηλού επιπέδου και τις παρακολουθούσαν άνθρωποι με πραγματική κουλτούρα. Τότε θα έλεγα ότι είναι "σκουπίδι" που χαλάει την πραγματική εικόνα της τηλεόρασης αλλά και την πραγματική εικόνα των θεατών.
Τώρα όμως την βλέπω ως μία εκπομπή διαμαρτυρίας της γενικότερης κατάντιας μας. Και ναι, ψηφίζω τον Βας Βας ο Παρασκευάς για number one και λέω 'φέρτε το πριόνι' μπας και πριονίσουμε λίγο τον κάλο που έχει φυτρώσει στο μυαλό μας και μας εμποδίζει να δούμε την πραγματικότητα μας.

'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 13:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iσα ισα, που δεν ειναι καθολου εξυπνη η Πανια... μαλλον "πονηρη" θα το ελεγα.

Εκμεταλλευεται αυτο που οι περισσοτεροι ανθρωποι εχουν (η δειχνουν)... το ΨΩΝΙΟ μας...

Και φυσικα, η εκμεταλλευση ειναι λυστρικη, καθως παιρνει αρκετα χρηματα (δεν ειναι τζαμπα) και ουδεποτε ειχε σκοπο, να προωθησει καποιους ανθρωπους, στο να κανιουν "καριερα". Η καταντια, ειναι ασχημη να βγαινει στην τηλεοραση, στο ραδιοφωνο και γενικοτερα στα ΜΜΕ. Η καταντια του καθενος, ειναι προσωπικη υποθεση!

Στο ιδιο μηκος κυμματος, ειναι και η εκπομπη Κους κους...

Οσο αφορα τον Βας, βας... αν δεν ηταν ο "τυχαιος" Καρβελας, δεν θα υπηρχε. Οποτε καταλαβαινετε τι θελω να πω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 13:35:58  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντε γιατι τα εχουμε ισοπεδωσει ολα...

Και την ανθρωπινη αξιοπρεπεια, και την ηθικη, και τα προσωπικα μας προβληματα-δεδομενα... Ειμαστε ερμαια της Πανιας και της καθε Πανιας (της τηλεορασης δηλαδη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 15:12:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω μέχρι ενός σημείου με την Ostria.
Είναι η κουλτούρα ενός ολόκληρου έθνους, η καλύτερα η κουλτούρα - προπαγάνδα που έντεχνα μας ποτίζουν εδώ και 30 και χρόνια.
Βλέπετε δεν είναι τυχαίο ότι τα μηχανάκια της AGB είναι τα τοποθετημένα σε οικίες κατωτέρου κοινωνικής στάθμης.
Είναι το πλεονέκτημα και η απάντηση του "αφού αυτά θέλει να δει ο κόσμος"...
Σιγά - σιγά βέβαια και η μεσαία τάξη ή καλύτερα αυτοί που σκέφτονται με τρόπους (ας το πω, ποιό ανθρωπιστικούς) καταλήγουν να βλέπουν αυτού του είδους τα σκουπίδια...
Άλλωστε "όλος ο κόσμος αυτό βλέπει" ή "όλοι θέλουν να παίξουν σε τηλεπαιχνίδι - εσύ γιατί δεν θες να πας;"...

Η προσωπική μου εμπειρία είναι πάρα πολύ πικρή με αυτό το θέμα.
Από συγγενείς και φίλους...
Δεν ξέρω ποιά πως να φερθώ - ή καλύτερα πως να αντιδράσω όταν τους βλέπω να με κοιτούν σαν εξωγήινο που δεν βλέπω αυτά τα σκουπίδια, δεν ακούω αυτά τα γελοία άσματα και δεν σημερίζομαι τον ενθουσιασμό τους για τον τάδε τραγουδιστή ή τον τάδε ηθοποιό...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 15:45:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα απ’ όλα, θα συμφωνήσω σε γενικές γραμμές κι εγώ με τους προλαλήσαντες για να μη χαλάσω την ατμόσφαιρα.

Σε αντίθεση όμως με τον PREDATOR, θεωρώ την Πάνια όχι απλώς έξυπνη αλλά πανέξυπνη και ίσως από τις λίγες ή τους λίγους, που ξέρουν ακριβώς τι κάνουν και τι χάλι προσφέρουν.

Κατά τ’ άλλα αυτό που είπε η Ostria νομίζω ότι είναι και η πραγματικότητα.

quote:
Τι είναι η εκπομπή της Πάνια;
Μια ακραία παρουσίαση μιας συνηθισμένης κατάστασης στην τηλεόραση, όπου τα show δίνουν και παίρνουν, όλοι θέλουν να γίνουν τραγουδιστές, ηθοποιοί, χορευτές, όπου όλοι θέλουν να παίξουν στα τυχερά παιχνίδια και να κερδίσουν πολλά λεφτά χωρίς κάποια αξιολόγηση (έστω να απαντήσουν σωστά σε δύο ερωτήσεις) κλπ.

Αν και γενικά δεν προλαβαίνω να δω τηλεόραση, σε αυτές τις εκπομπές ούτε στο ζάπινγκ δεν σταματάω.
Να δω τι ;
Καταρχήν δε μπορώ να γελάσω με αυτά τα πράγματα. Πιο πολύ μου προκαλούν απογοήτευση για το τι γίνεται γύρο μου και για την ποιότητα της κοινωνίας που ζω, παρά γέλιο. Είναι σαν να γελάω με τα χάλια μου.
Όχι ότι δεν ξέρω τι γίνεται, αλλά αυτή τη μια ώρα που θα δω τηλεόραση δεν θέλω να τσαντιστώ με αυτά που θα δω και εντελώς δημοκρατικά απαγορεύω και στους υπόλοιπους που είναι δίπλα μου να τα δούνε και μάλλον καλό τους κάνω.

Πολλά ξεκινάνε για μένα από το ότι δεν έχουμε παιδεία, δεν μαθαίνουμε να έχουμε τρόπους και να είμαστε ευγενικοί, δεν μεγαλώνουμε με σωστά πρότυπα, δεν μεγαλώνουμε μαθαίνοντας να σκεφτόμαστε.
Είναι κάτι που το βλέπεις καθημερινά παντού, όπου κι αν κινείσαι.
Πως μετά να είναι σε θέση ο άλλος, να κρίνει την ποιότητα μιας εκπομπής για να διαπιστώσει αν έχει τελικά να του προσφέρει κάτι.
Το πολύ πολύ να πει... πω πω τι μαλακίες έχει πάλι η τηλεόραση... και την επόμενη εβδομάδα να δώσει και πάλι το παρόν στην εκπομπή, γιατί και αυτό που είπε, το είπε κονσερβοποιημένα γιατί έτσι του έμαθαν να λέει, για να νομίζει ότι ξέρει τι βλέπει και ότι το βλέπει συνειδητά για να μπορεί να δικαιολογηθεί πιο εύκολα στον ίδιο του τον εαυτό, για την επιλογή του αυτή.

Υπεύθυνοι για αυτή την κατάσταση είμαστε κι εμείς, που θέλουμε να πιστεύουμε ότι αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα λίγο διαφορετικά, γιατί επιτρέπουμε με τον τρόπο μας έμμεσο ή άμεσο να βρίσκει ανταπόκριση στους γύρο μας αυτό το χάλι.

Όπως λέει και το τραγούδι, όσο υπάρχει τράπουλα θα βγαίνουνε Ρηγάδες και όσο...()
Το υπόλοιπο δεν το θυμάμαι, αλλά καταλάβατε τι θέλει να πει ο ποιητής.


Στράτος


Παν μέτρον άριστον

Edited by - Ευστράτιος on 27/04/2007 18:17:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 17:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ευστράτιος


Όπως λέει και το τραγούδι, όσο υπάρχει τράπουλα θα βγαίνουνε Ρηγάδες και όσο...(


...κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες δικαιολογημένα δεν το θυμάσαι Ευστράτιε γιατί ούτε δάσκαλοι υπάρχουν πια ούτε μαθητάδες.

Θα συμφωνήσω ότι είναι θέμα παιδείας, παιδείας του σχολείου, παιδείας της οικογένειας, παιδείας του κράτους.

Δυστυχώς το σάπιο, το ευτελές, το χαμηλής ποιότητας, οπότε και συχνότητας, τραβάει πιο εύκολα από το υψηλό, το ποιοτικό, το αξιόλογο, το ιδανικό.

Φανταστείτε δηλαδή ότι είναι πιθανόν για την ακροαματικότητα και την πίττα της τηλεθέασης θα τρώει ο ένας τον άλλον σε καμια 50ρια χρόνια αν όχι γρηγορότερα.

Τί θα πούμε τότε, ότι είναι έξυπνος ο παρουσιαστής που δείχνει το χάλι της κοινωνίας μας?

Διαφωνώ ριζικά, το κοινό λένε "είναι αδηφάγο", μα το κοινό της εποχής μας είναι καρφωμένο διαρκώς μπροστά σε μια οθόνη, όσο το ταϊζεις σκουπίδια τα συνηθίζει και θέλει περισσότερα και χειρότερα.

Κάποιοι το ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΟΙΝΟ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΙΜΗΖΟΥΝ ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ, το αποβλακώνουν και το κάνουν να ασχολείται μόνο με το φουστάνι της ... -δε μουρχεται κανένα σούργελο τώρα στο μυαλό-.

Η πλειοψηφία των κοριτσιών στο γυμνάσιο το όνειρό τους είναι να γίνουν "όπως τα νούμερα που βλέπουμε στην τηλεόραση", και θα έκαναν τα πάντα γι΄αυτό.

Φυσικά είναι θλιβερρό να πιστεύουμε ότι αν βάλει κάποιο κανάλι ντοκυμαντέρ συγχρόνως με το ζε τεμ θα προτιμήσει το κοινό να δει εκείνο.

θα επανέλθω..



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 18:33:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας και απο εμένα.

Λοιπόν.
Σε οτι αφορά την εκπομπή.
Εγώ την εχω ως nuber one
Και ηθική κοπέλα.
Δεν εχω ακούσει κάτι γιαυτήν.. οπως κάποιες αλλες που ρήμαξαν τους μπασκετμπωλίστες..

Πρώτα απο ολα.. δεν θίγει κανέναν. Ούτε τη Λαίδη, ούτε τη Μιμή, ούτε τον Μήτσι, ούτε τον Κακέτσο, ούτε τον Τόλη ούτε την Μαρία την Ασχημη.. ούτε ασχολείται με κάποιον απο εμάς.

Δεύτερον... ειναι μια λαική εκπομπή με λαικούς ανθρώπους οπου εκφράζονται έτσι οπως θέλουν. Δεν είναι ούτε δημοσιογράφοι που ξαφνικά το έριξαν στο ``πάρτυ της ζωής σου`` και πάντρεψαν τη δημοσιογραφία με τα ζειμπέκικα αλλά και τις χοντρές μπάζες..

Τρίτον.. δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης βλέποντας σε ενα παράθυρο το τρίο Πάγκαλος, Λουκά, Κακαουνάκης..

Εγώ νομίζω οτι υπάρχουν κάποιες αλλες εκπομπές που πραγματικά είναι


Εδώ ρε φτάσαμε σε δελτίο ειδήσεων να ακούμε σαν πρώτη είδηση ποιός πρώτευσε στο φαιμ στορυ και σαν δεύτερη είδηση να ακούμε τις κόντρες της Αλεξανδράτου ως τρίτη είδηση τον καιρό.. και αν μείνει χρόνος στο δελτίο μας λένε το σκάνδαλο με τα ομόλογα... ΕΛΕΟΣ ΡΕ ΕΛΕΟΣ..

και ασχολείστε με την Πάνια..

Καλή πάντως

Edited by - allzzaro on 27/04/2007 18:35:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 22:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα αγαπητοί μου είναι ότι δεν πιστεύω ότι το επίπεδό μας κινδυνεύει από αυτή την συγκεκριμένη εκπομπή. Εκεί στηρίζω και την αντίρρηση μου. Εμένα με ενοχλούν οι άλλες εκπομπές, οι ΔΗΘΕΝ, οι οποίες υποτίθεται ότι έχουν μία σοβαρή παρουσία και ανεβάζουν την κουλτούρα μας.
Η μόνη αντίρρηση μου ως προς την εκπομπή της Πάνια (την οποία επισημάνατε αρκετοί) είναι ο τρόπος που χρησιμοποιεί κάποιους ανθρώπους οι οποίοι (όχι όλοι βέβαια και δεν πρέπει να το γενικέψουμε) έχουν το 'ακαταλόγιστο'. Αλλά και εδώ, όπως επισήμανε και ο Απέριττος στην αρχή, οι 'αφελεις' αυτοί, φαίνονται απόλυτα ευτυχισμένοι που κατάφεραν κάτι, εφ όσον έτσι το νοιώθουν οι ίδιοι, και σε τελική ανάλυση, γελούν κι αυτοί με εμάς όταν τους κοροϊδεύουμε αλλά τρέχουμε να τους δούμε.
(Αυτό μου θυμίζει κάτι που έλεγε παλιότερα ένας φίλος. Του είπε κάποιος 'ρε πάμε σε κανένα σκυλάδικο της εθνικής οδού να γελάσουμε;' και αυτός του απάντησε 'Εμείς θα γελάσουμε με αυτούς ή αυτοί με εμάς που θα μας αδειάσουν το πορτοφόλι;' Κάπως έτσι είναι τα πράγματα.)


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2007, 23:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
allzzaro
να σου πω την αλήθεια, σε κάποια πράγματα που γράφεις δεν έχεις καθόλου άδικο!
Εδώ μας πασάρουν για σοβαρές εκπομπές, ένα σωρό αηδίες. Τουλάχιστον στην Πάνια ξέρουμε εκ των προτέρων ότι θα δούμε αηδίες.
Σε ένα μέρος λοιπόν, έχεις δίκιο - όπως και η Ostria - αλλά το θέμα της Πάνια μπορεί να το δει κανείς από πολλές οπτικές. Όπως λόγου χάρη, το ότι μας εναποτίθεται υποσυνείδητα ένα μήνυμα, ότι τελίκά δεν τρέχει και τίποτα να γελάει κανείς με τους άλλους και να τους θεωρεί ανθρώπους Β' κατηγορίας. Γίνεται δηλαδή φυσιολογικό, αφού το βλέπει κανείς να γίνεται δημόσια σε ένα μέσο όπως η τηλεόραση και σε μια εκπομπή που συνδέει το όλο θέμα με την οικονομική επιτυχία.

Το μυαλό της πλειοψηφίας των ανθρώπων - τηλεθεατών (αλλά και όλων μας γενικότερα) λειτουργεί με τρόπους "φυσικής επιλογής". Δηλαδή, την ώρα που προσλαμβάνουμε κάποια ερεθίσματα, μπορεί και να τα σκεφτόμαστε. Αυτά όμως που καταγράφονται πιο ζωντανά στη μνήμη μας και που είναι πιο εύκολο να τα ανακαλέσουμε, είναι μία σύνοψη όλων όσων προσλάβαμε, στην οποία έχουν αφαιρεθεί πολλά στοιχεία και έχουν επικρατήσει αυτά που μας δημιουργήσανε περισσότερες συγκινήσεις, που ταιριάζουν με το σύνολο των βιωμάτων μας, που ανακαλούνται - τέλος - πιο συχνά, λόγω συναφών αναπαραστάσεων.

Ναι μεν λοιπόν, θα μπορούσε κανείς να πει δίκαια, πως μέσω της εκπομπής της Πάνια δίδεται ένα κοινωνικό μήνυμα για την κατάντια μας, ναι μεν είναι μια "γροθιά" στο "κατεστημένο" της τηλεόρασης, που δεν κρύβει το χαμηλό επίπεδό της, αλλά αντίθετα το προβάλλει και το διακωμωδεί, αλλά αυτά είναι πράγματα τα οποία τα σκεφτόμαστε και τα χρησιμοποιούμε με δημιουργικό τρόπο πολύ λίγοι άνθρωποι. Οι πλειοψηφία όμως, απλώς κινείται στο ρεύμα της εποχής και χορεύει στους ρυθμούς του "σχιζοφρενή δολοφόνου με το πριόνι που δεν κολώνει"

Ρώτησα σήμερα τους μαθητές μου (α ρε gretel, το έκανες μόδα το forumιακό feedback στην σχολική τάξη! ) σχετικά με την εκπομπή της Πάνια. Καταρχήν, οι περισσότεροι είχαν στα κινητά τους σχεδόν όλα τα τραγούδια από το zetem. Όταν τους ρώτησα πως τους φαίνεται η εκπομπή, οι περισσότεροι απάντησαν ότι αφού τα "νούμερα" που εμφανίζονται φαίνεται ότι χαίρονται την όλη κατάσταση, δεν τους ενοχλεί το θέμα.

Αυτή η άποψη με έβαλε σε προβληματισμό. Μήπως τελικά για αυτούς τους ανθρώπους η ζημιά της δημοτικότητας που απολαμβάνουν δεν είναι τόσο μεγάλη; Όμως, αυτή τη στιγμή χαίρονται γιατί κάποιοι άλλοι βρίσκουν την όλη κατάσταση κερδοφόρα. Ίσως και να έχουν πιστέψει ότι είναι μεγάλοι καλλιτέχνες και ότι τελικά κάποιος ανακάλυψε τα κρυφά τους ταλέντα. Αυτός ο κάποιος όμως, εάν σταματήσει να απολαμβάνει κέρδος από την υπόθεση αυτή, θα τους αφήσει στα κρύα του λουτρού. Και ίσως να είναι ωραία η αίσθηση να γελάνε μαζί σου και να σου δίνουν χιλιάδες ευρώ, αλλά όταν τα φώτα της δημοσιότητας πάνε περίπατο, αυτοί με τι θα μείνουν; Με αυτούς που θα γελάνε μαζί τους. Ψευδαίσθηση - τέλος.

Να εξομολογηθώ και κάτι...
Εγώ με τα τραγούδια του zetem, γελάω πολύ - μ' αρέσουν. Μου θυμίζουν τα παλιά λούμπεν, τα ανεπανάληπτα "μπαμπά, μπαμπά, κάποιος χτυπάει την πόρτα... Ποιος, ποιος είναι;... εγώωω χτυπώ την πόοοορτα σου, η αγάαααπη σου η χαμέεεενη, κατάλαβα το λάαααθος μου κι ήρθα μετανιωμέεεενηηηηη!"
Βέβαια, στα 3-4 που ακούω αρχίζω να χαλιέμαι...

Αυτό όμως που με είχε κάνει έξω φρενών, ήταν αυτό που γράφει και η maraki8! Ο Αμλετ, με τον Κατέρη να χάνει συνεχώς την ισορροπία του και να μασάει τα λόγια του και όλους τους υπόλοιπους - χωρίς ενίσχυση Καρβέλα στη συγκεκριμένη περίπτωση - να κουτροβαλιάζονται, να σκοντάφτουν, να κοιτάνε με βλέμμα απεγνωσμένης κενότητας και άγνοιας.
Απλώς θλιβερό...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 01:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πιστευω οτι οι ανθρωποι αυτοι νιωθουν ευτυχισμενοι.
Και απο τη στιγμη που νιωθουν ευτυχισμενοι,
εμας δεν μας πεφτει λογος.
Ξερεις τί θα πει να εισαι ο τελευταιος
και ξαφνικα να σου δινεται η ευκαιρια να
πεις κατι; (ο,τιδηποτε και αν ειναι αυτο).
Μια στιγμη ευτυχιας ειναι.
Οσο και αν διαρκεσει,
ας το ευχαριστηθουν.
Στην προσγειωση θα πονεσουν,
οπως πονανε ολοι οι ανθρωποι στη ζωη.
Για μενα ειναι καλο για αυτους
και ας ειναι εκμεταλλευομενο απο αλλους.

ΥΓ.
Εμεις ποσες φορες στη ζωη μας εχουμε νιωσει και νιωθουμε
οτι μας εκμεταλλευονται;
Αφηστε τους στην ησυχια τους λοιπον.

Edited by - angi on 28/04/2007 01:55:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 03:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
angi, είχες δει την παράσταση "Άμλετ" που είχε κάνει η Πάνια;
Με τα τραγούδια, τους βλέπω κι εγώ ότι είναι μέσα στην καλή την χαρά,
αλλά σε εκείνη την περίπτωση, μου είχε δημιουργηθεί θλίψη και δεν μου φάνηκαν ιδιαίτερα ευτυχισμένοι.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 10:03:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας κυρίες & κύριοι!

Ποιό είναι το πρόβλημα με την Αννίτα ρε παιδιά;
Τουλάχιστον στην εκπομπή της ξέρουμε τι θα δούμε.
Ντόνερ και Παρασκευάς-βας!
Και στο κάτω-κάτω όσοι πάνε στην Πάνια, πάνε με την θέλησή τους και περιμένουν και στην ουρά!
Δεν μας δουλεύει όπως ΟΛΟΙ οι άλλοι στις φερόμενες ως "σοβαρές" εκπομπές όπου οι "σοβαροί μεγαλοδημοσιογράφοι" τα παίρνουν από παντού για να προβάλλουν τις θέσεις των καναλιών.
ΕΚΕΙ ΓΙΝΕΤΑΙ Η ΠΛΥΣΗ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ!
Ο κόσμος αρχίζει και πεινάει και αυτοί ασχολούνται με papa-ri'es...

Μπορεί κάποιος να μου υποδείξει κάποια σοβαρή εκπομπή;

Μετά τιμής!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 10:31:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να σου πω την αλήθεια, σε κάποια πράγματα που γράφεις δεν έχεις καθόλου άδικο!
Εδώ μας πασάρουν για σοβαρές εκπομπές, ένα σωρό αηδίες. Τουλάχιστον στην Πάνια ξέρουμε εκ των προτέρων ότι θα δούμε αηδίες.

Τώρα το διάβασα Αμαλία!
Ταύτιση απόψεων το λένε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2007, 21:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παντως, οποιος εχει "γερο" στομαχι, μπορει και να τις βλεπει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 00:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι καλησπέρα...
με ευχαριστεί το γεγονός ότι πολλοί απο εμάς είμαστε σκεπτόμενοι και αντιδράμε στο χάλι μας... Γιατι χάλι μας είναι. Θα πω στην Αμαλία ότι καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και όπως έγραψα και στην αρχή και εγω πιάνω τον εαυτό μου μερικές φορές να σιγοτραγουδά φράσεις απο τα τραγούδια αυτά. Με τόση πλύση εγκεφάλου δεν είναι περίεργο.
Θα πω επίσης ότι κι εγω δεν θεωρώ την Αννίτα πονηρή απλά. Θεωρώ ότι είναι μια πανέξυπνη γυναίκα η οποία ξέρει πολύ καλά τι πουλάει και θα συμφωνήσω ότι δεν προσποιείται ότι κάνει κάτι σπουδαίο. Ξέρει τι πουλάει και το πουλάει καλά. Επίσης όπως έγραψα σε κάποιο άλλο σημείο ο Καρβέλας μας ξεβράκωσε γιατί κατέδειξε το χάλι μας. Απέδειξε ότι με το κατάλληλο προμόσιον ακόμα και ο Κατέλης μπορεί να γίνει νούμερο ένα. Γι αυτό και στον τίτλο του θέματος έγραψα ότι η εκπομπή αυτή είναι η δικαίωση του Φόρεστ Γκαμπ. Όπως θα θυμάστε όσοι έχετε δει την ταινία, ο Φόρεστ έφτασε να γίνει εθνικός ήρωας και χωρίς να το επιδιώξει κιόλας.
Στην Ιταλία κάποια εποχή έκαναν βουλευτίνα την Τσιτσιολίνα. Δεν θα μου έκανε καμία εντύπωση αν με την κατάλληλη προβολή και τους χειρισμούς σε έναν κόσμο που είναι ικανός για το χειρότερο να κάνουν και τον "Θέλω Θέλω.." πρωθυπουργό. Τίποτε πια δεν είναι απίθανο...
Όσο για την παιδεία που είπαν κάποιοι, θα πω ότι οι κρατούντες δεν θέλουν να υπάρχει παιδεία και κριτήριο ποιότητας στον πολύ κόσμο.
Η καλλιέργεια και η πνευματική ανάπτυξη των παιδιών μας επαφίεται πια στον προσωπικό μας αγώνα για αυτό. Δεν έχω να περιμένω τίποτε απο δαύτους...
Αντιστάσεις ευτυχώς υπάρχουν. Το θέμα δεν είναι να επιβάλλουμε κάτι με το ζόρι, αλλά να το καταργούμε με την στάση μας και με το να γυρίζουμε την πλάτη μας...
Τίποτε δεν χαρίζεται σε αυτήν την ζωή και κυρίως η αξιοπρέπεια...
Φιλικά...

"ΚΥΚΛΟΥ ΛΗΞΑΙ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2007, 12:24:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Απέριττε, αυτό που αναφέρεις με έβαλε σε σκέψεις:

quote:
Επίσης όπως έγραψα σε κάποιο άλλο σημείο ο Καρβέλας μας ξεβράκωσε γιατί κατέδειξε το χάλι μας. Απέδειξε ότι με το κατάλληλο προμόσιον ακόμα και ο Κατέλης μπορεί να γίνει νούμερο ένα.

Αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι ανάλογα με το promotion που γίνεται, δεχόμαστε οτιδήποτε μας πλασάρεται σαν τα πρόβατα.
Και το ζήτημα πιστεύω πως δεν περιορίζεται μόνο στον Καρβέλα ή στον Κατέλη αλλά είναι πολύ ευρύτερο.
Οτιδήποτε μας προσφέρεται το ακολουθούμε ως μόδα σα να είμαστε πρόβατα και χωρίς να μπορούμε να σκεφτούμε και να διακρίνουμε τι είναι αυτό που μας δίνεται.
Απλά το ακολουθούμε τυφλά επειδή το ακολουθούν κι οι άλλοι σα μαγνητισμένοι.

Η παιδεία, το προσωπικό κριτήριο κι η πνευματική ανάπτυξη δε μας προσφέρονται κι ούτε θα μας προσφερθούν ποτέ από μόνα τους.
Και να σου πω την αλήθεια, τίποτα δεν χαρίζεται στον κόσμο μας.
Γιατί να μας προσφερθούν όταν εμείς οι ίδιοι δεν τα ζητάμε και δεν αγωνιζόμαστε για να τα αποκτήσουμε?
Αν δεν προσπαθήσουμε εμείς ως ατομικές μονάδες αποκλείεται να μας έρθουν ουρανοκατέβατα και θα παραμένουμε υπνωτισμένοι και κοιμισμένοι.

Φυσικά και κάποιοι δεν επιθυμούν να αφυπνιστούμε και για αυτό μας πετάνε αυτό που πραγματικά συνεχίζει τον ύπνο μας κι εμείς απλά το παίρνουμε κάθε φορά άκριτα και χωρίς πολλές σκέψεις.
Αν δεν κάνουμε εμείς λοιπόν κάτι ποιός θα το κάνει?

quote:
Το θέμα δεν είναι να επιβάλλουμε κάτι με το ζόρι, αλλά να το καταργούμε με την στάση μας και με το να γυρίζουμε την πλάτη μας...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy