ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 15:36:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι και αδελφοί,

Θα εκτιμούσα την προσωπική σας αίσθηση και διαίσθηση για τον αποσυμβολισμό των 4 στοιχείων της φύσης (γη,νερό,αέρας,φωτιά).
Ας αφήσουμε εξω προς το παρόν το 5 στοιχείο τον αιθέρα, ως μη αισθανόμενο απο τις 5 αισθήσεις. Μπροστά μας ανοίγεται ενα ευρύ πεδίο γνώσεων απο όλους τους μύθους και τις παραδόσεις απο αρχαιοτάτων χρόνων, τον ζωδιακό κύκλο, τους πλανήτες, τα Μυστήρια.

Προς γνώση και συν-μορφωση λοιπόν......

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 16:43:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

( κάντε click στην εικόνα για να τη
δείτε σε μεγαλύτερη διάσταση )


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 17:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου ΑΤΜΑ λίγο μεγαλύτερη γίνεται η εικόνα, γιατί θα βγάλω τα μάτια μου!!!
Εχω ξαναδεί αυτά τα τρίγωνα ως συμβολισμούς των στοιχείων, αλλά γιατί τρίγωνο;
Μήπως θεικό, μήπως τριαδική δημιουργια η τι άλλο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 17:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατί καλή μου Σοφία, τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ανα ΔΥΑΔΕΣ με τα ΤΡΙΓΩΝΑ σχηματίζουν την ΣΥΝΘΕΣΗ ΤΟΥ ΕΞΑΚΤΙΝΟΥ ΑΣΤΡΟΥ που συμβολίζει την ΕΝΩΣΗ του ΑΝΩ ΚΟΣΜΟΥ με τον ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟ...

Γιατί το ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ έχει ΤΡΙΑ ΖΩΔΙΑ που αντιστοιχούν σε αυτό.

Γιατί ΔΥΟ εξάκτινα άστρα που σχηματίζονται απο τα ΤΕΣΣΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ αν τα αθροίσουμε, μας δίνουν το ΔΩΔΕΚΑ.


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ Ούπς.... η ερώτηση ήταν για την Ατμα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 17:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ...
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΟΦΙΑ ΤΙ ΘΑ'ΛΕΓΕΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ?...

ΕΛΑ...
http://www.esoterica.gr/images/daily/dailyimgs_start.htm
ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΘΕΛΕΙΣ Η ΕΙΚΟΝΑ ΜΑΣ...ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΜΕΣΑ...


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 17:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ!
Ω!ΚΑΘΕ ΚΑΡΥΑΤΙΔΑ...ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΕΡΟΥΒΙΚΗ ΜΟΡΦΗ!

ΚΑΘΕ ΤΡΙΓΩΝΟ(ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΖΩΔΙΟ) ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ...ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΖΩΔΙΟ...

Ο ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟΣ+Ο ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟΣ...
Ο ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΣ ΑΙΒΑΝΟΦ ΕΛΕΓΕ ΠΩΣ Η ΑΝΔΡΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΑΝΩ...ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΕΦΑΛΗ(ΚΡΙΟΣ)...
ΚΑΙ Η ΘΗΛΥΚΗ ΑΠΟ ΚΑΤΩ...ΣΤΑ ΠΕΛΜΑΤΑ...(ΙΧΘΕΙΣ)
.....

ΟΠΩΣ ΕΠΑΝΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΚΑΤΩ...
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΙΩΝΙΑ ΣΤΙΓΜΗ...
Ω! ΕΡΜΗ ΜΟΥ...ΤΡΙΣ-ΜΕΓΙΣΤΕ...



"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/02/2003 18:02:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 19:41:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλέ μου Κέλσο,
ειλικρινά απο εσένα περίμενα κάτι ...πιο φευγάτο!!

Γνωρίζουμε ότι το τρίγωνο συμβολίζει την τριαδικότητα της Δημιουργίας, αν το 1 συμβολίζει τον Δημιουργό, την αρσενική ενέργεια το 2 την θηλυκή, την Μητέρα Φύση τότε το 3 είναι η δημιουργία, το αποτελεσμα. Όπως οι τρείς κορφές αντιστοιχούν στα 3 πρώτα γράμματα του τετραγράμματου ονόματος του Θεού όπου το Ιώτ η δρώσα αρχή, το Χε η παθητική και το Βαυ το αποτέλεσμα των δύο. Επίσης στην Αλχημεία οι κορφές συμβολίζονταν με το Θείον(θειάφι, άρρεν), τον Υδράργυρο(θήλυ) και το Αλας(οθδέτερον. Οσιρις, Ισις, Ωρος η Βράχμα, Σίβα, Βισνού και πλήθως άλλων τριάδων.

Πάμε τώρα στα 4 στοιχεία

1. Ανατολή
Παιδική ηλικία
Αήρ
Ιώδ
Αετός
Ανοιξη
2. Μεσημβρία
Ακμή
Πύρ
Βαυ
Λέων
Θέρος
3. Δύσις
Γήρας
Υδωρ
Χε (1ον)
Αγγελος
Φθινόπωρον
4. Βορράς
Θάνατος
Γη
Χε (2ον)
Ταυρος
Χειμώνας
Κρόνος Θεός του αέρα
Αρης της φωτιάς
Αδης της γήινης ζωής
Διόνυσος των υγρών πραγμάτων, αυτά κατά τον πυθαγόρειο Φιλόλαο

Αυτά για την ώρα, περιμένω εναγωνίως....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 19:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XM!...ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ...
ΣΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ..

ΥΠΑΡΧΕΙ Ο 'ΣΠΟΡΟΣ '
ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΚΑΤΟΠΙΝ ΕΙΠΕΣ...
ΔΕΣ... ΠΑΛΙ...


ΕΚΤΟΣ ΚΙ ΑΝ ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΕΞΩ ...
ΟΠΟΤΕ ΑΠΟΧΩΡΩ...ΝΩΡΙΣ...
ΧΜ?


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Edited by - ΑΤΜΑ on 21/02/2003 20:02:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 20:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΧΙ ΜΗ , ΜΗ ΦΕΥΓΗΣ καλή μου ΑΤΜΑ
Δεν θέλω να κάνω την πολύξερη αλλά εννοούσα οτι όλα αυτά είναι γνωστά απο όλους αυτούς που προηγήθηκαν και άφησαν γραμμένη την σκέψη τους. Ποιός ξέρει μπορεί και να ήταν ...κάποιοι απο εμάς.
Εγώ ζητώ απο εσάς όλους που έχετε γνώση ΚΑΙ αίσθηση, την δικιά σας προσωπική αίσθηση των στοιχείων.
Πόσοι είναι απο εμάς που διαλογίζονται πάνω στην Φύση, στην Δημιουργία, στην υπέροχη αρμονία γύρω μας; Απο όλους αυτούς ζητώ τις σκέψεις τους.
Τι σημαίνει για τους κατοίκους αυτου του πλανήτη η γη, ο αέρας, το νερό και η φωτιά στην εποχή την Σιδερένια που ζούμε, στην εποχή του Υδροχόου;

Υ.Γ. Ειδικά για σένα ΑΤΜΑ και εσένα Κέλσο είναι η πρώτη φορά που αφήνω την θαλπωρή του τζακιού, κρασιού, μαγευτικής θέας και απόλυτης ηρεμίας και κάθομαι μπροστά στο "χαζοκούτι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κάθυ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Australia
767 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 04:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κάθυ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θα εκτιμούσα την προσωπική σας αίσθηση και διαίσθηση για τον αποσυμβολισμό των 4 στοιχείων της φύσης (γη,νερό,αέρας,φωτιά)".
Πόσο σαφής και σοφή η τοποθέτηση!
Ναι, πρόκειται για τα τέσσερα στοιχεία της φύσης. Στοιχεία χειροπιαστά και προσιτά στις αισθήσεις μας, στη λογική μας.
Δεν μας αφήνει περιθώρια να χαθούμε στον κυκεώνα των μετα-φυσικών που ο καθένας μας μπορεί να απαντήσει ξεφεύγοντας πάντα από το θέμα τυλύγοντάς το σε μυστηριώδεις, ακατάλληπτες, για ορισμένους, φράσεις.
Καλή μου Sofia 7 ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΥΝΗΣΕΙΣ από εκεί.
Είσαι, ίσως, το σημείο έναρξης μιας σοβαρής συζήτησης για όσους θέλουν να λέγονται ερευνητές, με την κυριολεκτική έννοια της λέξης, και να συζητάμε από προσωπική εμπειρία και όχι με εκείνα μόνο που διαβάσαμε, που εξαρτάται βέβαια πώς τα διαβάσαμε, πώς τα καταλάβαμε, πώς τα μεταδίδομε.
Ας δώσω, όμως, την προσωπική μου απάντηση, και συγγνώμη για την παρένθεση.
Η δική μου αίσθηση, μου λεει, προς το παρόν, πως και τα 4 στοιχεία, δεν είναι τυφλές ενέργειες. Είναι ενέργειες με ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ. Η συνείδησή τους όμως αυτή δεν είναι απαραίτητα και όμοια με τη δική μας «συνείδηση». Είναι πιο σαφής και πιο εστιασμένη στο σκοπό της, τον όποιο σκοπό της, γνωστό ή άγνωστο σε μας. Κάθε φορά που θα επικαλεσθώ (και δεν είμαστε οι μόνοι, σαν άνθρωποι, που θα κάνομε μια τέτοια επίκληση) ένα από τα στοιχεία αυτά, η απάντησή τους θα είναι ανάλογη. Επικαλούμενη τη φωτιά ως βοηθό θα ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ. Αν την επικαλεστώ κτηνώδικα, κτηνώδικα θα μου απαντήσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 10:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1. Ανατολή
Παιδική ηλικία
Αήρ
Ιώδ
Αετός
Ανοιξη

Για να υπάρξει ΑΝΑΤΟΛΗ ή η ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ, θα πρέπει να ΥΠΑΡΞΕΙ η ΓΕΝΝΗΣΙΟΥΡΓΟΣ ΑΙΤΙΑ...
Ο ήλιος στη μία περίπτωση... Οι γονέις στην άλλη...

Ολα είναι παράγωγα της ΑΡΧΙΚΗΣ ΑΙΤΙΑΣ, του ΗΛΙΟΥ...
Ο ήλιος είναι που ΟΡΙΖΕΙ ΚΑΙ τις 4 εποχές...

Το γράμμα ΙΩΔ (Γιόντ) είναι η ΣΟΦΙΑ σε ΑΝΑΠΤΥΞΗ, σε ΕΚΔΗΛΩΣΗ....
Είναι ο ΟΥΡΟΦΟΡΟΣ ΟΦΙΣ που ΑΦΗΝΕΙ την ουρά του και ΞΕΤΥΛΙΓΕΤΑΙ...
Είναι η ΣΟΦΙΑ της Δημιουργίας που τα "Πάντα Εποίησε"...
Είναι το ΛΙΝΓΚΑΜ, η ΑΡΡΣΕΝΙΚΗ ΓΕΝΝΗΣΙΟΥΡΓΟΣ ΔΥΝΑΜΗ

Και η ΑΝΟΙΞΗ είναι η εποχή που η ΓΗ ανθίζει, ΜΕΤΑ απο ένα ΧΕΙΜΩΝΑ...
Η Γή που έχει ΗΔΗ δεχθεί στον κόλπο της τον ΣΠΟΡΟ...
Τον ΣΠΟΡΟ που πεθαίνοντας μετατρέπεται σε ολόκληρο ΔΕΝΤΡΟ, όπως εκέινο το Δέντρο της Δημιουργίας...

Και ο ΑΕΤΟΣ;;; Τι είναι ο Αετός;;;
Το σύμβολο εκείνο της ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΕΩΣ... Της Αλχυμικής Διαδικασίας της ΜΕΤΑΣΤΟΙΧΕΙΩΣΗΣ, γιατί τι άλλο συμβαίνει ΟΤΑΝ ο σπόρος ΓΙΝΕΤΑΙ δέντρο, παρά μια ΜΕΤΑΣΤΟΙΧΕΙΩΣΗ και ο Αετός είναι το ΥΨΙΣΤΟ απο τα τρία σύμβολα του ΣΚΟΡΠΙΟΥ, του ζωωδίου εκείνου που κυβερνά την ΜΕΤΑΣΤΟΙΧΕΙΩΣΗ ΣΤΗ ΦΥΣΗ, δηλαδή τη ΖΩΗ και τον ΘΑΝΑΤΟ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ. Καλή μου Κάθυ, τα στοιχεία να τα επικαλήσαι με ευγένεια και όχι ΚΤΗΝΩΔΙΚΑ... Τα στοιχέια είσαι ΕΣΥ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 14:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν θέλω να κάνω την πολύξερη αλλά εννοούσα οτι όλα αυτά είναι γνωστά απο όλους αυτούς που προηγήθηκαν και άφησαν γραμμένη την σκέψη τους. Ποιός ξέρει μπορεί και να ήταν ...κάποιοι απο εμάς.
Εγώ ζητώ απο εσάς όλους που έχετε γνώση ΚΑΙ αίσθηση, την δικιά σας προσωπική αίσθηση των στοιχείων.

Πολύ όμορφη η πρόσκλησή σου φίλη Σοφία. Ας αφήσουμε λοιπόν τα βιβλία απέξω (αν και στην πραγματικότητα παίζουν μεγάλο ρόλο στη διαμόργωση της σκέψης μας)κι ας δώσουμε το λόγο στη διαίσθηση.

Νερό:αλλαγή, πόνος, όνειρο, εκπλήρωση, μελαγχολία, μυστήριο.

Φωτιά:δύναμη, ασφάλεια, ζέστη, απάτη, ξεσηκωμός.

Αέρας:φυγή, αντίσταση, μάχη, κουράγιο.

Γη:ύπαρξη, σταθερότητα, συνέπεια, πίστη, θέληση, δυσκολία.

Εννοείται ότι έγραψα ακριβώς ότι μου κατέβηκε από το μυαλό. Φαντάζομαι ο καθένας από εμάς θα έχει διαφορετική ερμηνεία των 4 στοιχείων αν γράψει ότι του έρθει.

Περιμένω κι εγώ φίλη Σοφία να διαβάσω.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 17:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Ο ΣΤΑΥΡΟΣ-4(ΣΤΑΥΡΟΣ ΟΡΘΟΣ=ΠΝΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΗΝ ΥΛΗ-
ΣΤΑΥΡΟΣ ΑΝΑΠΟΔΟΣ=ΥΛΗ ΠΟΥ ΕΞΟΥΣΙΑΖΕΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ)

ΤΟ ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ-4

...0 ΑΝΘΡΩΠΟΣ-4

ΜΑ ΠΟΙΟΣ Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ 4?ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΕΝΩΝΕΙ ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ....


Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΣΤΟ ΤΡΟΧΟ ΤΩΝ ΤΕΣΣΑΡΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ....
Η ΕΝΟΤΗΤΑ...
Η ΑΛΗΘΕΙΑ..
ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ..
Η ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ..
...Η ΣΦΙΓΓΑ ΕΝΩΝΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΕΣ ΛΑΤΡΕΙΕΣ...


...ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ...
+ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ...

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΥΗΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣ ΤΗ ΣΦΙΓΓΑ,
ΟΛΟ ΑΠΟΡΙΑ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ
ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΗΣ...
ΛΑΜΒΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...


" ΚΟΙΤΑΞΕ ΜΕ ,
ΕΧΩ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΚΕΦΑΛΙ ΟΠΟΥ ΕΔΡΕΥΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ,
ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΤΑ ΣΤΟΛΙΔΙΑ ΤΟΥ ΜΥΗΜΕΝΟΥ ,
ΠΟΥ ΤΟ ΚΟΣΜΟΥΝ.
Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΟΔΗΓΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ,
ΑΛΛΑ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΙΚΡΗ ΒΟΗΘΕΙΑ.
ΕΧΩ ΝΥΧΙΑ ΛΕΟΝΤΟΣ ΣΤΑ 4ΑΚΡΑ ΜΟΥ.
ΕΙΜΑΙ ΟΠΛΙΣΜΕΝΗ,ΕΤΟΙΜΗ ΓΙΑ ΔΡΑΣΗ.
ΠΑΡΑΜΕΡΙΖΩ ΔΕΞΙΑ,ΑΡΙΣΤΕΡΑ,ΜΠΡΟΣΤΑ,ΠΙΣΩ,
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΑΝΤΙΣΤΕΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΤΟΛΜΗ
ΠΟΥ ΟΔΗΓΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΗ.
ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΓΕΡΑ,
ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΚΑΠΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ.
ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΑΒΩ ΚΑΠΟΙΑ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ,
ΔΟΥΛΕΥΩ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ,
ΟΠΩΣ ΤΟ ΒΟΔΙ ΠΟΥ ΧΑΡΑΖΕΙ Τ'ΑΥΛΑΚΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΕΤΡΙ.
ΣΕ ΣΤΙΓΜΕΣ ΚΑΤΑΡΡΕΥΣΗΣ,ΟΤΑΝ Η ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΜΕ ΚΥΡΙΕΥΕΙ.
ΟΤΑΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΙΣΘΑΝΕΤΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΔΙΕΥΘΥΝΕΙ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ,
ΚΟΥΝΩ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΟΥ ΑΕΤΟΥ.
ΑΝΥΨΩΝΟΜΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΗΣ ΕΝΟΡΑΣΗΣ,
ΔΙΑΒΑΖΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΖΩΗΣ
ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΣΙΩΠΗΛΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΜΟΥ.

ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΤΗ ΓΝΩΣΗ.
ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΟΥΝ ΝΑ ΤΟΛΜΗΣΕΙΣ.
ΤΑ ΚΑΠΟΥΛΙΑ ΜΟΥ ,ΝΑ ΘΕΛΗΣΕΙΣ.
ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΜΟΥ ,ΝΑ ΣΙΓΗΣΕΙΣ.

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΕΙ ΔΙΚΑΙΗ ΚΑΙ ΩΡΑΙΑ.

ΤΟ ΜΕΤΩΠΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΤΗΣ ΣΦΙΓΓΑΣ ΜΙΛΑ ΓΙΑ ΤΗ ΔΙΑΝΟΙΑ.
TA ΣΤΗΘΗ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ,ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑ ΜΑΧΗ.
ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΣΤΗ,Τ'ΟΝΕΙΡΟ,Η ΕΛΠΙΔΑ.
ΤΑ KAΠΟΥΛΙΑ ΤΟΥ ΤΑΥΡΟΥ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΤΩ.

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ,ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ,Ν'ΑΓΑΠΑΣ,Ν'ΑΜΥΝΕΣΑΙ,
ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΥΣΟΔΕΘΕΙ ΑΠΟ ΧΑΜΕΡΠΕΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ,
ΕΑΝ Η ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΕΙ
ΣΕ ΧΑΙΡΕΤΙΖΩ,ΒΑΣΙΛΙΑ ΤΩΝ ΘΗΒΑΙΩΝ,ΝΑ'ΣΕ ΕΣΤΕΜΜΕΝΟΣ."

... ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΗ ΤΟΥ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟΥ...

ΑΠΟ ΔΩ ΛΟΙΠΟΝ ΘΑ ΔΩ ΤΑ 4 ΣΤΟΙΧΕΙΑ...
ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΩ ΤΗ ΡΟΗ ΤΩΝ ΣΥΝΕΙΡΜΩΝ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ...
ΚΡΑΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΡΟΧΟ...



'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 18:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ την διαίσθηση της Αμαλίας αλλά και ...το βιβλίο της ΑΤΜΑ.
Επιστεγάζει τις σκέψεις μου αυτής της μέρας. Γιατί ψάχνω ΕΞΩ αφού όλα είναι ΜΕΣΑ. Μέσα μας λοιπόν και τα 4 αφού είμαστε μέρος της φύσης και εμείς. Όπως εξω έτσι και μέσα. Φωτιά τα μάτια μας, αέρας τα αυτιά μας, νερό η μύτη και γη το στόμα. Φωτιά το κεφάλι, αέρας τα πνευμόνια, νερό τα νεφρά και γή τα γενεσιουργά όργανα.


Κλεισμένος, ο Παράδεισος, πίσω απ' την πόρτα, εκεί.
Στην πλαινή την κάμαρα, μικρός ο δρόμος κι ίσος.
Μα έχω χάσει - τι ατυχία - της πόρτας το κλειδί.
Ίσως να μου παράπεσε και κάπου βρίσκεται, ίσως...

Χαλίλ Γκιμπράν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2003, 22:37:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας μη βλέπουμε ξέχωρα κομμάτια, άλλη φορά.
Αυτό που συλλαμβάνει ο νους, να το μιλάει το στόμα.
Του ποιητή η διάνοια και του σκορπιού η ουρά,
εν δόξει: ανασηκώνουνται μέσ' από το ίδιο χώμα...

Αφιερωμένο με αγάπη στην ΑΤΜΑ και στον ΚΕΛΣΟ
Σας ευχαριστώ που βρεθήκατε στον δρόμο μου, είμαι σίγουρη καθόλου τυχαία

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 01:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
2. Μεσημβρία
Ακμή
Πύρ
Βαυ
Λέων
Θέρος

Η ΙΔΙΑ ΑΙΤΙΑ που δημιουργεί τη ΑΝΑΤΟΛΗ είναι που φέρνει ΚΑΙ το μεσημέρι, με την διαφορά ότι ο ΗΛΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΕΤΑ ως πρός τη Γη...
Και τι είναι αυτό το ΣΥΜΒΟΛΟ, παρά εκείνη η ΙΔΙΑ η ράβδος του ΕΡΜΟΥ!!!
Ναι, το Κυρίκειο του που επάνω του ΤΥΛΙΓΟΝΤΑΙ ΠΛΕΚΟΜΕΝΑ οι ΔΥΟ ΟΦΕΙΣ της Σοφίας και που ΣΤΑΜΑΤΟΥΝ την άνοδό τους στην ράβδο ΟΤΑΝ φτάνουν στην ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ...

Οι ΚΑΘΕΤΕΣ ΑΚΤΙΝΕΣ του Ηλίου λοιπόν (που σηματοδοτούν το μεσημέρι) είναι η ΡΑΒΔΟΣ...
Και η ΡΑΒΔΟΣ είναι η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΜΑΣ ΣΤΗΛΗ με τους 33 σπονδύλους και ΑΝ ισχύει ο συσμετισμός, γιατί να μην ισχύει και το ότι ΟΙ ΟΦΕΙΣ αντιστοιχουν στην ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ που βρίσκεται στο ΚΟΚΥΓΑ 3,5 φορές κουλουριασμένη;;;
Ναι, έτσι είναι (μάλλον) τα πράγματα...

Και ΑΝ η ΡΑΒΔΟΣ είναι η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΜΑΣ ΣΤΗΛΗ, τότε η ΣΦΑΙΡΑ στη κορυφή της ΡΑΒΔΟΥ τι είναι;;;
Που καταλήγει η ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ή ορθότερα, ΤΙ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΕΠΑΝΩ ΣΤΗ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΜΑΣ ΣΤΗΛΗ;;;
Σωστά μαντέψατε.... ΤΟ ΚΡΑΝΙΟ που μέσα του φιλοξενεί το ΜΥΑΛΟ, εκέινο τον ΙΔΙΟ τον ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ του Μινώταυρου!!!

Η Ινδική Θεολογία μιλά για τους ΓΑΜΟΥΣ (μάγους) του ΣΙΒΑ με τη ΣΑΚΤΙ... Να λοιπόν τι κρύβει η ΑΝΟΔΟΣ ΤΗΣ ΚΟΥΝΤΑΛΙΝΙ ΠΡΟΣ ΤΑ ΑΝΩ...
Την πορεία της πρός την ΕΝΩΣΙ, το ΓΑΜΟ με τον Σίβα, που κατοικοεδρεύει συμβολικά στον ΕΓΚΕΦΑΛΟ και τότε έρχεται η ΦΩΤΙΣΗ...

Να το ΠΥΡ, γιατί τι άλλο είναι η ΦΩΤΙΣΗ, παρά η ανακαλύψη του Εσωτερικού μας Πυρός;;;

Και πότε ΓΙΝΟΝΤΑΙ όλα αυτά, μα φυσικά όταν έχεις ΗΔΗ σπείρει στον ΑΓΡΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ και έρχεται πιά αλλή παρά η εποχή του να ΘΕΡΙΣΕΙΣ τα όσα ΕΙΧΕΣ ΗΔΗ ΣΠΕΙΡΕΙ...

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Υ.Γ. Καλή μου φίλη Σοφία, σε ευχαριστώ για την αφιέρωση αλλά αν δεν δούμε ΠΡΩΤΑ ΑΤΟΜΙΚΑ, ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ το κάθε ένα απο τα ΠΡΑΓΜΑΤΑ, τότε ΔΥΣΚΟΛΑ θα φτάσουμε στη ΠΛΗΡΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΟΤΗΤΑΣ που δεν είναι τίποτα άλλο, παρά η ΜΟΝΑΔΑ...
Α! και κάτι ακόμα, στη τύχη ΔΕΝ πιστευω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 16:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε Κέλσο,
Ευχαριστώ για τις σκέψεις σου και θα προσθέσω και εγώ τις δικές μου, αλλά πρώτα θα σου πω οτι και εγώ δεν πιστεύω στην τύχη (μάλλον δεν έπιασες το υπονοούμενο) γιατί πιά γνωρίζω ότι τίποτε δεν είναι τυχαίο καί όλα έχουν έναν σκοπό στην ζωή μας. Για αυτόν τον σκοπό είμαστε εδώ και προσπαθούμε μέσα απο την διάσπαση να φτάσουμε στην σύνθεση και απο εκεί στο ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ και στον Δημιουργό.


Μεσημβρία λοιπόν και άπλετο φως, σκιές πουθενά.
Θέρος και ακμή της ζωής, περίοδος καρποφορίας και συγκομιδής των καρπών
Κύκλος της ζωής στα 4 σημεία, 4 εποχές, τριπλή τετράδα των ζωδιακών

Εδώ θάθελα να εξήγήσω ότι δεν έκανα σωστά τον σχηματισμό, που έιναι ένας σταυρός η κύκλος

Ανατολή
Παιδική ηλικία
Αήρ
Ιώδ
Αετός
Άνοιξη

Βορράς.......................................................Μεσημβρία
Θάνατος......................................................Ακμή
Γη...........................................................Πυρ
Χε...........................................................Βαυ
Ταυρος.......................................................Λέων
Χειμώνας.....................................................Θέρος

Δύσις
Γήρας
Υδωρ
Χε
Αγγελος
Φθινόπωρον

Αρα έτσι έχουμε την κάθετη ενεργή αρσενική αρχή του Ηλιου και την οριζόντια παθητική θηλυκή αρχή της Σελήνης.
Κάθετη ενέργεια υψούμενη ως φλόγα/πυρ/Ηλιος
Οριζόντια ενέργεια ως επιφάνεια ήρεμων υδάτων
Ανταγωνισμός φωτιάς και νερού, θετικό και αρνητικό, πνευμα και ύλη
Ισορροπία των αντιθέτων

όσο για το κηρύκειο του Ερμή και του Άνουβι με τα δύο διαφορετικού χρώματος φίδια να ενώνονται στην σφαίρα είναι βέβαια έμβλημα του ίδιου νόμου. Το ίδιο κηρύκειο η Ράβδος της Ισχύος χρησιμοποιούνταν απο τον Ιεροφάντη στα Μεγάλα Μυστήρια των Ελευσίνιων γεμάτο με πυρ, όπου παρίστανε τον νωτιαίο μυελό που καταλήγει στον εγκέφαλο με τους δύο όφεις να συμβολίζουν τους αγωγούς και το πυρ το οφιόειδές πυρ, την Κουνταλίνι. Χρησιμοποιούμενη απο τον Ιεροφάντη είχε σκοπό να απελευθερώσει το αστρικό σώμα απο το φυσικό ώστε ο μυούμενος να ανέβει συνειδητά στα ανώτερα επίπεδα.

Αν δούμε και το πλανητικό σύμβολο του Ερμή είναι συνδιασμός του σημείου του Ήλιου, της Σελήνης επι των 4 στοιχείων, ως σταυρού.

Οπου το Βαυ είναι το αποτέλεσμα του Ιώδ ενεργούσα αρχή και του Χε παθητική αρχη, δηλ. το αλχημικό άλας αλλά και τον Άγιο Πνεύμα.
Τέλος το δεύτερο Χε δείχνει την υλοποίηση όλων, την αντικειμενική μορφή των τριών πρώτων αρχών, την ανθρώπινη φύση του Υιού, την ενοποίηση του Λόγου και του Αγίου Πνεύματος.

Εχουμε λοιπόν τρία παγκοσμια σύμβολα ενωμένα σε ένα, την εικόνα του παγκόσμιου Νόμου του Απόλυτου.
Ουροβόρος Όφις
Εξάγραμμο των δύο τριγώνων
Σταυρός

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 16:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εκτός από την βόλτα στο υπόλοιπο ESOTERICA.gr που, πολύ σωστά, σου προτείνει η φίλη ΑΤΜΑ, τώρα, sofia7, μπορείς να δεις και την εικόνα σε μεγαλύτερη διάσταση κάνοντας click στη μικρογραφία της από το πιο πάνω μήνυμα!

(βασικά, η... επέμβαση έγινε για να δείξω στην ΑΤΜΑ πώς μπορεί να περιλαμβάνει και thubnails στα μηνύματά της)

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2003, 17:02:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ ADMINistrator,
στον λίγο χρόνο που είμαι μέλος του esoterica έχω κάνει μεγάλη βόλτα στα θέματά του, εκτός απο αυτό των εικόνων!!
Βλέπεις η έλλειψη χρόνου με κάνει να επικεντρώνομαι στα άρθρα και στα φόρουμ που πραγματικά με ενδιαφέρουν. Κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο θα επισκεφτώ και την βοήθεια για τα μηνύματά μου, ακόμα δεν ξέρω πως μπορώ να στείλω κάτι, π.χ φωτογραφίες

Ευχαριστώ όμως για την βοήθεια

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 00:12:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ω!ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΝΕΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΕΣ....Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑDMIN!!!!!


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 10:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλή σου μέρα φίλη Σοφία...
Κατάληξες σε κάτι που είναι ΠΕΡΑ για ΠΕΡΑ σωστό, τα ΤΡΙΑ παγκόσμια σύμβολα σε ΕΝΑ...

Ιδού η σύνθεσή τους....

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 12:06:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους τους φίλους,

Ευχαριστώ καλέ μου Κέλσο ακριβώς αυτό είχα στο μυαλό μου αλλά όπως είπα και στον ADMIN δεν ξέρω ακόμα πως στείλω φωτογραφίες η σχέδια η ακόμα και να χρησιμοποιήσω άλλα γράμματα, χρώματα.

Χθές το βράδυ λίγο πρίν αφεθώ στην αγκαλιά του Μορφέα, και έχοντας στον μυαλό μου μια συζήτηση για τα επίπεδα του νου, έκανα έναν συνειρμό που μάλλον σωστός μου φαίνεται.

Έμαθα λοιπόν οτι ο νους εχει 4 επίπεδα και οτι αυτά συντονίζονται με χρώματα και αμέσως έκανα την εξής σύνδεση

1 επίπεδο το συνειδητό Β χρώμα του το μπλέ άρα νερό
2 επίπεδο το λίγο πριν τον ύπνο και απο όπου ξεκινάει η μνήμη και τα όνειρα το Α χρώμα πράσινο άρα αέρας
3 επίπεδο το Θ χρώμα κόκκινο άρα φωτιά
4 επίπεδο το Δ χρώμα μαύρο άρα γη

και μετά απο αυτά συνειρμικά το λευκό ΦΩΣ

Περιμένω.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 13:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...ΦΩΣ! ΛΟΙΠΟΝ...
ΑΦΟΥ ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΣΥΝΘΕΣΕΩΣ ΤΟΥ ΣΧΗΜΑΤΟΣ...


'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2003, 15:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ λοιπόν...

Κατα την προσωπική μου κοσμοθέαση καλή μου Σοφία, θα έκανα την εξής ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΕΙΑ...

1ο Επίπεδο το συνειδητό Β χρώμα του το μπλέ (Πράσινιο) άρα νερό (ΥΛΗ)
2ο Επίπεδο το λίγο πριν τον ύπνο και απο όπου ξεκινάει η μνήμη και τα όνειρα το Α χρώμα πράσινο (Μπλέ) άρα αέρας (ΨΥΧΗ)
3ο Επίπεδο το Θ χρώμα κόκκινο άρα φωτιά (ΠΝΕΥΜΑ)
4ο Επίπεδο το Δ χρώμα μαύρο άρα γη (....)

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 10:47:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ζωή της φωτιάς γεννιέται από το θάνατο της γης, του αέρα από το θάνατο της φωτιάς, του νερού από το θάνατο του αέρα και η γη γεννιέται από το θάνατο του νερού. Ο θάνατος της φωτιάς γεννά τον αέρα και ο θάνατος του αέρα γεννά το νερό. Ο θάνατος της γης φέρ­νει στον κόσμο το νερό, ο θάνατος του νερού γεννά τον αέρα, ο θά­νατος του αέρα γεννά τη φωτιά κι αντιθέτως (απ. 76). Το γίγνεσθαι άρα συγκροτεί έναν κύκλο κι ο κύκλος αυτός είναι ο ίδιος αρμονία, στο μέτρο ακριβώς που πραγματοποιεί την σύμπτωση των αντι­θέτων πράγματι, «στην περιφέρεια του κύκλου αρχή και πέρας συμπί­πτουν» (απ. 103).


Απόσπασμα του "σκοτεινού" Ηράκλειτου

Θα επιμείνω ως προς το μπλέ για το επίπεδο Β και το πράσινο για το Α, και αυτό γιατί το διασταυρώνω και σε κάποια άλλα Μυστήρια και Μυήσεις.
Θα ήθελα όμως τις σκέψεις σας ως προς το ανωτέρω απόσπασμα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 12:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H ATMA ΘΑ ΠΕΙ...
ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ...

...ΕΝΩΣΟΥ-ΜΕ...ΤΑ ΠΑΝΤΑ....
ΓΙΝΕ ΦΩΤΙΑ...
ΚΑΨΕ ΤΗ ΓΗ ΣΟΥ...
ΓΙΝΕ ΝΕΡΟ...
ΣΒΗΣΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΣΟΥ...
ΚΥΛΑ ΜΕΣ' ΤΗ ΓΗ ΣΟΥ...
ΕΞΑΥΛΩΣΟΥ..ΓΙΝΕ ΑΕΡΑΣ....
ΣΥΜΠΥΚΝΩΣΟΥ..ΓΙΝΕ ΒΡΟΧΗ...
ΚΥΛΑ ΣΤΗ ΓΗ ΣΟΥ...
ΣΒΗΣΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΣΟΥ....
ΦΟΥΝΤΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ....

ΠΑΨΕ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ...


ΦΩΣ ΕΝ ΣΚΟΤΕΙ...
ΑΤΜΑ

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:28:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 13:12:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΤΜΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

και θα μείνω εδώ....
δεν έχω άλλο να πω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 14:25:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜ..ΕΧΩ ΟΜΩΣ ΕΓΩ..ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΣΟΦΙΑ....

ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΗ ΣΦΙΓΓΑ!

ΧΩΡΙΣΕ ΤΗΝ ΠΑΛΙ ΣΕ 4

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ...
(... Ο ΗΛΙΟΣ>>>Η ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΖΩΗ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ ΚΟΣΜΟΥ...)
ΚΑΘΕ ΠΛΕΥΡΑ ΕΙΝΑΙ

ΔΥΣΗ>>>ΣΚΙΑ-ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ...
ΑΝΑΤΟΛΗ>>>ΘΕΤΙΚΟ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ....
ΒΟΡΡΑΣ>>>ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ...
ΝΟΤΟΣ>>>ΘΕΤΙΚΟ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ...


(+ΕΝΑ ΣΥΓΧΡΟΝΟ 'ΦΛΑΣΑΚΙ'...
....ΜΟΙΑΖΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ..ΣΤΟYΣ ΑΞΟΝΕΣ χ-y...
ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ....ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΧΕΔΙΑΚΙΑ...)

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 27/02/2003 19:29:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 14:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑ ...ΤΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΝΟΥ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ ΜΟΥ...ΜΑ ΠΩΣ ΕΓΙΝΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΟΟΣΑ ΜΑ ΤΟΣΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΟΥ ΝΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΩ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΕΚΕΙΝΗΣ ΑΚΕΦΑΛΗΣ ΤΩΝ ΚΑΒΕΙΡΙΩΝ..ΝΙΚΗΣ ΒΡΕΘΗΚΑ ΕΔΩ...ΞΑΦΝΙΚΑ..ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑΣ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΗΣ ΜΕΡΑ...ΝΑ ΒΛΕΠΩ...
ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΤΙ ΑΥΤΑΠΟΔΕΙΧΤΟ...ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ..ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ..ΜΑ ΤΟΣΟ ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ...
ΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ ΛΟΙΠΟΝ...ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ!
ΑΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΕΔΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΑΣ... ΔΙΧΩΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΤΗΣ ΘΕΛΗΣΗΣ!
ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ...ΤΑ ΑΚΡΑ...ΤΟΥ ΠΑΘΟΥΣ...ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ...

ΣΟΦΙΑ ΜΟΥ...Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....ΓΙΑ ΤΗ...ΣΙΩΠΗΛΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ...


ΤΟ ΠΕΝΤΑΚΤΙΝΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ... ΑΝΗΚΕΙ...ΣΤΗ ΘΕΟΥΡΓΕΙΑ../
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ ΤΟΝ ...ΑΒΑΤΑΡ......
ΕΡΧΕΣΑΙ?
http://www.esoterica.gr/forums/topic.aspTOPIC_ID=565&whichpage=4&ARCHIVE=

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/07/2003 16:27:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia7
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 15:20:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ακολουθώ καλή μου Ατμα στα μονοπάτια της ψυχής σου...

και να ξέρεις ότι η έμπνευσή σου

quote:
...ΕΝΩΣΟΥ-ΜΕ...ΤΑ ΠΑΝΤΑ....
ΓΙΝΕ ΦΩΤΙΑ...
ΚΑΨΕ ΤΗ ΓΗ ΣΟΥ...
ΓΙΝΕ ΝΕΡΟ...
ΣΒΗΣΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΣΟΥ...
ΚΥΛΑ ΜΕΣ' ΤΗ ΓΗ ΣΟΥ...
ΕΞΑΥΛΩΣΟΥ..ΓΙΝΕ ΑΕΡΑΣ....
ΣΥΜΠΥΚΝΩΣΟΥ..ΓΙΝΕ ΒΡΟΧΗ...
ΚΥΛΑ ΣΤΗ ΓΗ ΣΟΥ...
ΣΒΗΣΕ ΤΗ ΦΩΤΙΑ ΣΟΥ....
ΦΟΥΝΤΩΣΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ....

ΠΑΨΕ ΣΑΝ ΤΟΝ ΑΝΕΜΟ...


που την διάβασα σε αδελφούς έκανε ...μεγάλη αίσθηση
και σ' ευχαριστούν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2003, 16:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καταρχην αυτο που θελω να πω ειναι
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΦΙΑ7
επιτελους ενα σοβαρο και πολυ ενδιαφερον θεμα.
(δεν εχω προλαβει να διαβασω ολες τις απαντησεις ακομη, μα θα το κανω)

προς το παρον θα δωσω τη δικη μου, που θα ειναι -οπως γραφει και η αμαλια- αυτο που νιωθω για καθε στοιχειο.

γη -μητέρα, βαση, φύση
αέρας -ταξίδι, μήνυμα, σημάδι,
νερό -βουλιάζω, βάρος, υπονοούμενο, συνειρμός, χρόνος
φωτιά -αναγέννηση, φώτιση, μαγεία

λιλιθ -η πρωτη γυναικαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy