ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ: η πύλη του τέλους δικαίωση?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 17:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά, μήπως ήρθε πλέον η ώρα να διαβεί η λεγόμενη Αγιοταφίτικη αδελφότητα την πύλη της εξόδου από τον έλεγχο του Ορθόδοξου Πατριαρχείου?

Μήπως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου να ανατραπεί ο έλεγχος των ολίγων επί των πολλών? Μήπως ωρίμασε μια εξαιρετικά επιπόλαιη σκοπιμότητα, μέσω της απώλειας της εξουσίας, και έτσι αναδεικνύεται τελικά και ο εθνικιστικός ρόλος των δήθεν «μη εθνικών» θρησκειών και συμφερόντων?

Άραγε, ΠΟΙΑ ΤΑ ΟΦΕΛΗ για τον Ελληνισμό από την κατοχή της πρωτοκαθεδρίας στα Ιεροσόλυμα από τον 16ο αιώνα και μετέπειτα? ΠΟΙΑ τα οφέλη σήμερα σε όρους πρακτικούς?

Η πόρτα της εξόδου έχει πλέον ανοίξει διάπλατα για την ελληνορθόδοξη εξουσία, και όπως όλα έχουν ένα τέλος, έτσι και εδώ ο χρόνος άρχισε να μετρά αντίστροφα…..

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 13:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Geia sas! kai zhtw syggnwmh apo tous admins tou site gia ta greeklish, alla grafw apo net cafe.

Eixa kairo na mpw sto esoterica kai blepw twra oti oi synh8eis ypoptoi, synexizoune to 3ekourdisto bioli tous.

Gia to Schwabe h3era, oti otan prospa8ei na epixeirhmatologhsei, peftei se antifaseis, alla den h3era, oti epididetai se auto to spor akoma kai otan anoigei ena 8ema.

Dhladh, to ti zhtaei se auto to 8ema, pou anoi3e den to katalaba. Ti 8a pei:
"Τελικά, μήπως ήρθε πλέον η ώρα να διαβεί η λεγόμενη Αγιοταφίτικη αδελφότητα την πύλη της εξόδου από τον έλεγχο του Ορθόδοξου Πατριαρχείου? "
?????

kai meta grafei:
"Η πόρτα της εξόδου έχει πλέον ανοίξει διάπλατα για την ελληνορθόδοξη εξουσία, και όπως όλα έχουν ένα τέλος, έτσι και εδώ ο χρόνος άρχισε να μετρά αντίστροφα….. "

Dhladh tautizeis thn ellhnor8o3h e3ousia me thn epirroh apo to patriarxeio?

Zhtas na apokopei apo thn epirroh tou patriarxeiou to patriarxeio Ierosolymwn h na to kleisoune tewleiws?

Egw eklambanw kai ta dyo san aithmata sou, apo auta pou grafeis, alla den mporw na katalabw pou kollaei to ena me to allo. 3erw oti epi8ymeis sfodra, na to ri3oume sthn proskynhsh twn 12 8ewn, alla otan 8eteis ena zhthma, diatypwse to toulaxiston swsta.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 22:01:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974: 3erw oti epi8ymeis sfodra, na to ri3oume sthn proskynhsh twn 12 8ewn, alla otan 8eteis ena zhthma, diatypwse to toulaxiston swsta.

Προσκύνηση των 12 Θεών στα Ιεροσόλυμα???????


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 11:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
samuel1974:
«Egw eklambanw kai ta dyo san aithmata sou, apo auta pou grafeis, alla den mporw na katalabw pou kollaei to ena me to allo. 3erw oti epi8ymeis sfodra, na to ri3oume sthn proskynhsh twn 12 8ewn, alla otan 8eteis ena zhthma, diatypwse to toulaxiston swsta.»

Φίλτατε Σαμουήλ το έγραψα επανειλημμένα, ότι κατά την άποψη μου δεν χρειαζόμαστε «θεούς» και άλλα σωτηριολογικά παραμύθια, είτε αυτά είναι Ιουδαϊκής προέλευσης (=Χριστιανισμός) είτε Ελληνικής.

Ωστόσο, και επειδή ο κάθε λαός έχει τα δικά του βιώματα και μυθολογία, μια πραγματικότητα που είναι υπαρκτή, μεταξύ των δύο χρησιμότερο για τον Έλληνα η δικιά του ιστορία παρά οι παιδαριώδεις και ενίοτε αισχρές αφηγήσεις των Ιουδαίων νομάδων, με άλλα λόγια και της Χριστιανικής θεολογίας/μυθολογίας.

Αυτά τα ολίγα για να ξεκολλήσεις από τους 12 ή τους 24 Θεούς!

Κατά τα άλλα, στα όσα γράφω θέτω ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ, και εάν δεν αντιλαμβάνεσαι τότε μάλλον θα πρέπει να προσπαθήσεις περισσότερο.

Υπάρχει λοιπόν κάποιο ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ ΟΦΕΛΟΣ για το Ελληνικό Έθνος από την διατήρηση του λεγομένου Ελληνορθόδοξου Πατριαρχείου? Υπήρξε ποτέ στις δύσκολες στιγμές του Έθνους κατά το παρελθόν κάποιο ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ ΟΦΕΛΟΣ, ναι ή όχι?

Πέραν από ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ και……«άλλα λόγια να αγαπιόμαστε», έχει για το Έθνος των Ελλήνων κάποια ΠΡΑΚΤΙΚΑ ΟΦΕΛΗ η στήριξη των ολίγων παπάδων εκ μέρους της πολιτείας?

Και φυσικά, με ποιο δικαίωμα θέλουνε να καπηλεύονται σύμφωνα με εθνικά κριτήρια (Ελληνική καταγωγή) μια οικουμενική υποτίθεται θρησκεία και παράδοση?

Οι Άραβες Χριστιανοί δηλαδή είναι…..λιγότερο αξιόλογοι στα μάτια του Ιησού Χριστού ή μήπως όρισε πουθενά στην Καινή Διαθήκη ο Ιησούς ή οι Απόστολοι του ότι…….σφόδρα επιθυμία ήταν η κατήχηση να γίνεται από χέρια Ελλήνων??

Ο προηγούμενος Πάπας ήταν Πολωνός, ο τωρινός Γερμανός. Για ποιο λόγο δεν πρέπει να είναι ο Πατριάρχης Άραβας?

Μήπως επειδή Η ΜΑΣΑ θα αλλάξει χέρια?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 12:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ samuel1974, καλώς ήλθες και πάλι μετά από κάποιο χρονικό διάστημα απουσίας σου!

Δεδομένου ότι στις Συζητήσεις μας δεν επιτρέπονται τα greeklish - είναι εξαιρετικά δύσκολη η ανάγνωση τους - θα σε παρακαλούσα να μπεις στο σχετικό θέμα μας (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish !

ώστε να βρεις κάποια λύση σχετικά με το πως μπορείς να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες - ακόμη κι όταν οι υπολογιστές στο Internet cafe δεν διαθέτουν πληκτρολόγια με ελληνικούς χαρακτήρες.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 22:06:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Schwabe: Φίλτατε Σαμουήλ το έγραψα επανειλημμένα, ότι κατά την άποψη μου δεν χρειαζόμαστε «θεούς» και άλλα σωτηριολογικά παραμύθια, είτε αυτά είναι Ιουδαϊκής προέλευσης (=Χριστιανισμός) είτε Ελληνικής.


Σωστός, αλλά αυτό που δεν έχεις γράψει είναι τι χρειαζόμαστε κατά την άποψη σου φίλτατε?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 09:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Σωστός, αλλά αυτό που δεν έχεις γράψει είναι τι χρειαζόμαστε κατά την άποψη σου φίλτατε?

Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 10:54:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
el.elyon
Σωστός, αλλά αυτό που δεν έχεις γράψει είναι τι χρειαζόμαστε κατά την άποψη σου φίλτατε?

Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;

Στράτος


μέτρον άριστον


Φίλε Ευστράτιος θα μπορούσα να σου πω για μένα αλλά νομίζω ότι θα ξεφύγουμε τέλειος από το θέμα. Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν χρειάζεσαι κάτι δεν θα πει ότι και οι άλλοι δεν χρειάζονται κάτι. Χρειαζόμαστε αυτό που δεν έχουμε, και όταν αυτό που έχουμε δεν μας καλύπτει τότε δεν το χρειαζόμαστε! Ο αγαπητός Schwabe λέει τι δεν χρειαζόμαστε αλλά δεν μας λέει τι χρειαζόμαστε, άραγε γιατί? Για αυτό φίλε Ευστράτιος, μετά από την ερώτηση σου, η επόμενη ερώτηση είναι αν χρειαζόμαστε κάτι? Έτσι θα απαντήσουμε και στην ερώτηση σου.

Άραγε χρειαζόμαστε κάτι?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 17:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Φίλε Ευστράτιος θα μπορούσα να σου πω για μένα αλλά νομίζω ότι θα ξεφύγουμε τέλειος από το θέμα. Αν εσύ πιστεύεις ότι δεν χρειάζεσαι κάτι δεν θα πει ότι και οι άλλοι δεν χρειάζονται κάτι. Χρειαζόμαστε αυτό που δεν έχουμε, και όταν αυτό που έχουμε δεν μας καλύπτει τότε δεν το χρειαζόμαστε! Ο αγαπητός Schwabe λέει τι δεν χρειαζόμαστε αλλά δεν μας λέει τι χρειαζόμαστε, άραγε γιατί? Για αυτό φίλε Ευστράτιος, μετά από την ερώτηση σου, η επόμενη ερώτηση είναι αν χρειαζόμαστε κάτι? Έτσι θα απαντήσουμε και στην ερώτηση σου.

Άραγε χρειαζόμαστε κάτι?



Στράτο, κατάλαβες;

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΏΡΑ ΝΑ ΣΕ...ΔΩ...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 22:47:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon
Σωστός, αλλά αυτό που δεν έχεις γράψει είναι τι χρειαζόμαστε κατά την άποψη σου φίλτατε?

Η αφεντιά μου
Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;

el.elyon
Για αυτό φίλε Ευστράτιος, μετά από την ερώτηση σου, η επόμενη ερώτηση είναι αν χρειαζόμαστε κάτι? Έτσι θα απαντήσουμε και στην ερώτηση σου.

Νέα ερώτηση
Γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 22:49:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ
Στράτο, κατάλαβες;

ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΤΏΡΑ ΝΑ ΣΕ...ΔΩ...


Μπα... για να με κοροϊδεύεις.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 12:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon
Σωστός, αλλά αυτό που δεν έχεις γράψει είναι τι χρειαζόμαστε κατά την άποψη σου φίλτατε?

Η αφεντιά μου
Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;

el.elyon
Για αυτό φίλε Ευστράτιος, μετά από την ερώτηση σου, η επόμενη ερώτηση είναι αν χρειαζόμαστε κάτι? Έτσι θα απαντήσουμε και στην ερώτηση σου.

Νέα ερώτηση
Γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;


Στράτος


μέτρον άριστον



Φίλε Ευστράτιος καλημέρα.


Θα ήταν καλό στο μήνυμα σου να αναφέρεις ότι η ερώτηση μου που παρουσιάζεις στην αρχή απευθυνόταν προς τον φίλο Schwabe και όχι προς την Αφεντιά Σου!

Θα πρέπει να πω ότι και εσύ πολύ σωστά ρώτησες, γιατί ο διάλογος είναι ανοιχτός προς όλους. Το ότι δεν σου απάντησα δεν ήταν επειδή δεν μπορώ – θα σου απαντήσω- αλλά επειδή θεωρώ ότι θα ξεφύγουμε τέλειος από το θέμα. Αλλά έτσι και αλλιώς μετά από το κοροΐδο που παίξατε με τον γιαπετ το θέμα έχει ξεφύγει τέλειος! Θα προσπαθήσω όσο μπορώ να είμαι εντός του θέματος.


Ας δούμε ξανά αυτό που είπε ο αγαπητός Schwabe: Φίλτατε Σαμουήλ το έγραψα επανειλημμένα, ότι κατά την άποψη μου δεν χρειαζόμαστε «θεούς» και άλλα σωτηριολογικά παραμύθια, είτε αυτά είναι Ιουδαϊκής προέλευσης (=Χριστιανισμός) είτε Ελληνικής.

Ας δούμε ξανά και την ερώτηση σου φίλε Ευστράτιος: Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;

Υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που πιστεύουν σε Θεό/Θεούς? Ναι!
Το γνωρίζει αυτό ο αγαπητός Schwabe? Ναι!
Άρα αυτό που λέει ο αγαπητός Schwabe είναι ότι χρειαζόμαστε να μην έχουμε Θεό/Θεούς!
Και εδώ έρχεσαι εσύ αγαπητέ Ευστράτιος και ρωτάς: και γιατί πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι? Αλλά σαφώς την ερώτηση την απευθύνεις σε μένα και όχι στον Schwabe αγνοώντας αυτό που έχει πει ο φίλος Schwabe, ότι χρειαζόμαστε να μην έχουμε Θεό/Θεούς!
Στην πραγματικότητα η ερώτηση σου είναι προς όλους. Ο αγαπητός Schwabe λέει την άποψη του ότι χρειαζόμαστε να μην έχουμε Θεό/Θεούς! Άραγε φίλε Schwabe γιατί πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι?

Πάμε στον φίλο σου με τον οποίο παίζεις το “κοροΐδο”. Λέει ο φίλος σου γιαπετ: Αγαπητέ ψηλέ
Δεν νομίζω να έκρυψα την θρησκευτική μου ταυτότητα...Άρα δεν διάβασες βουλωμένο γράμμα!!
Το θέμα που άνοιξα, εξ' άλλου το δήλωνε ευθαρσώς...

Δεν έκρυψε την Θρησκευτική του ταυτότητα! Για την Θρησκεία του ο φίλος σου άνοιξε το παρακάτω θέμα: Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...

Για τον φίλο σου αυτό που χρειαζόμαστε είναι η Θρησκεία του! Για να αποφύγει την ερώτηση σου άρχισε να παίζει κοροΐδο μαζί σου!

Οι Θεοσοφιστές θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε τα Θεϊκά Όντα!
Οι μουσουλμάνοι θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε το Ισλάμ!
Τα επίσημα χριστιανικά δόγματα θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε το δόγμα τους!
Και άλλοι πολλοί και διάφοροι θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε κάτι!


Εσύ φίλε Ευστράτιος δεν λες αν χρειαζόμαστε κάτι και τι είναι αυτό που χρειαζόμαστε αλλά ρωτάς, και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι?
Άρα φίλε Ευστράτιος θες να πεις ότι δεν χρειαζόμαστε τίποτα?
Γιατί δεν χρειαζόμαστε τίποτα?


Λοιπόν, ας απαντήσω άμεσα στην ερώτηση σου.

Για μένα αυτό που χρειαζόμαστε είναι να δεχτούμε την Αγάπη και την Δικαιοσύνη του Θεού!

Γιατί?

Γιατί κάποια μέρα όλοι θα βρεθούμε μπροστά στον Θεό. Εκείνη την ημέρα θα είναι ημέρα Κρίσης που ο Θεός θα κρίνει τα πάντα και τους πάντες!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 14:31:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon
Φίλε Ευστράτιος καλημέρα.

Goodmorning φίλε !

quote:
el.elyon
Θα ήταν καλό στο μήνυμα σου να αναφέρεις ότι η ερώτηση μου που παρουσιάζεις στην αρχή απευθυνόταν προς τον φίλο Schwabe και όχι προς την Αφεντιά Σου!

Ήταν σαφέστατο, ότι η ερωτησή σου απευθυνόταν στον Schwabe και όχι στην αφεντιά μου.
Εγώ πετάχτηκα από το πουθενά.

quote:
el.elyon
Ας δούμε ξανά αυτό που είπε ο αγαπητός Schwabe: Φίλτατε Σαμουήλ το έγραψα επανειλημμένα, ότι κατά την άποψη μου δεν χρειαζόμαστε «θεούς» και άλλα σωτηριολογικά παραμύθια, είτε αυτά είναι Ιουδαϊκής προέλευσης (=Χριστιανισμός) είτε Ελληνικής.

Ας δούμε ξανά και την ερώτηση σου φίλε Ευστράτιος: Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;

Υπάρχουν σήμερα άνθρωποι που πιστεύουν σε Θεό/Θεούς? Ναι!
Το γνωρίζει αυτό ο αγαπητός Schwabe? Ναι!
Άρα αυτό που λέει ο αγαπητός Schwabe είναι ότι χρειαζόμαστε να μην έχουμε Θεό/Θεούς!
Και εδώ έρχεσαι εσύ αγαπητέ Ευστράτιος και ρωτάς: και γιατί πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι? Αλλά σαφώς την ερώτηση την απευθύνεις σε μένα και όχι στον Schwabe αγνοώντας αυτό που έχει πει ο φίλος Schwabe, ότι χρειαζόμαστε να μην έχουμε Θεό/Θεούς!
Στην πραγματικότητα η ερώτηση σου είναι προς όλους. Ο αγαπητός Schwabe λέει την άποψη του ότι χρειαζόμαστε να μην έχουμε Θεό/Θεούς! Άραγε φίλε Schwabe γιατί πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι?


Κοίτα να δεις φίλε, για μένα είναι διαφορετική κουβέντα το αν υπάρχει Θεός και διαφορετική το αν Τον χρειαζόμαστε ή όχι.
Με αυτό το σκεπτικό έκανα και την ερώτηση που όπως σωστά επισημαίνεις απευθυνόταν σε σένα που απαντούσες στον Schwabe, που απαντούσε με την σειρά του στον samuel1974.
Άρα κατά κάποιο τρόπο, πεταχτήκαμε και οι δύο όπως συνηθως γίνεται στις συζητήσεις.
Αλλά όπως πολύ σωστά είπες...
Στην πραγματικότητα η ερώτηση σου είναι προς όλους.

quote:
el.elyon
Πάμε στον φίλο σου με τον οποίο παίζεις το “κοροΐδο”. Λέει ο φίλος σου γιαπετ: Αγαπητέ ψηλέ
Δεν νομίζω να έκρυψα την θρησκευτική μου ταυτότητα...Άρα δεν διάβασες βουλωμένο γράμμα!!
Το θέμα που άνοιξα, εξ' άλλου το δήλωνε ευθαρσώς...

Δεν έκρυψε την Θρησκευτική του ταυτότητα! Για την Θρησκεία του ο φίλος σου άνοιξε το παρακάτω θέμα: Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...


Σχετικά με το φίλο μου που παίζω κοροΐδο, αν το λες ειρωνικά γιατί σε πείραξε, με πληγώνεις...
Θα έχεις προσέξει, ότι τα λίγα μηνύματα μου, που έχετε την τιμή να διαβάζετε όλοι, τα διακρίνει μια χαλαρότητα και ένα ανάλαφρο στάιλ (style), ανάλογο του χαρακτήρα μου και του τρόπου που αντιμετωπίζω τα πράγματα.
Αν αυτό φίλε μου, δεν έγινε σαφές στο παραπάνω μήνυμα μου, σου ζητώ ειλικρινά συγνώμη.

Όσο αφόρα τον φίλο μου τον γιαπετ, από τα λίγα μηνύματα που έχουμε ανταλλάξει διακρίνω ότι έχουμε μια επικοινωνία όσο αφορά χιούμορ μας και αυτό μου "κάνει" γιατί έχω το χιούμορ και γενικότερα το γέλιο και την πλάκα βασικά συστατικά στη ζωή μου.

Από ‘κει και πέρα, μεγάλο παιδί είναι και μπορεί να έχει ότι θρησκευτική ταυτότητα θέλει και ν’ ανοίξει κι ότι θέμα θέλει, όπως και όλοι μας φυσικά.
Εμένα δεν μου πέφτει λόγος.

quote:
el.elyon
Για τον φίλο σου αυτό που χρειαζόμαστε είναι η Θρησκεία του! Για να αποφύγει την ερώτηση σου άρχισε να παίζει κοροΐδο μαζί σου!

Οι Θεοσοφιστές θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε τα Θεϊκά Όντα!
Οι μουσουλμάνοι θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε το Ισλάμ!
Τα επίσημα χριστιανικά δόγματα θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε το δόγμα τους!
Και άλλοι πολλοί και διάφοροι θα σου πούνε ότι χρειαζόμαστε κάτι!


Πολύ σωστά.
Αν και για το φίλο μου διαφωνώ, δεν νομίζω να έχει αφήσει να εννοηθεί κάτι τέτοιο.

quote:
el.elyon
Εσύ φίλε Ευστράτιος δεν λες αν χρειαζόμαστε κάτι και τι είναι αυτό που χρειαζόμαστε αλλά ρωτάς, και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι?
Άρα φίλε Ευστράτιος θες να πεις ότι δεν χρειαζόμαστε τίποτα?
Γιατί δεν χρειαζόμαστε τίποτα?

Όπως το λες, θεωρείς δεδομένο ότι χρειαζόμαστε κάτι.
Εγώ δεν λέω αν χρειαζόμαστε κάτι… γιατί δεν ξέρω, αν χρειαζόμαστε. Ο καθένας κρίνει από τον εαυτό του.

Μπορεί να μην νιώθεις την ανάγκη να χρειάζεσαι κάτι.

quote:
el.elyon
Λοιπόν, ας απαντήσω άμεσα στην ερώτηση σου.

Για μένα αυτό που χρειαζόμαστε είναι να δεχτούμε την Αγάπη και την Δικαιοσύνη του Θεού!

Γιατί?

Γιατί κάποια μέρα όλοι θα βρεθούμε μπροστά στον Θεό. Εκείνη την ημέρα θα είναι ημέρα Κρίσης που ο Θεός θα κρίνει τα πάντα και τους πάντες!


Είναι απόλυτα σεβαστό.
Αλλά δεν παύει όμως να είναι το προσωπικό σου πιστεύω και δεν μπορεί να διεκδικεί τίποτα παραπάνω απ’ αυτό, όπως και τα πιστεύω όλων μας.


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 23:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon
Τρία πραγματάκια μόνο επί της συνομιλίας σου με το φίλο Στράτο.

1. Μπορείς να απευθύνεσαι κατευθείαν σε μένα αν έχεις κάτι να μου πείς.


2.

quote:
el.elyon

Για τον φίλο σου αυτό που χρειαζόμαστε είναι η Θρησκεία του! Για να αποφύγει την ερώτηση σου άρχισε να παίζει κοροΐδο μαζί σου!


Σου λέω κι εδώ ότι δεν ανήκω σε κανένα δόγμα.
Όσον αφορά στην ερώτηση του Στράτου, που μέσω των περίεργων συνηθισμένων συνειρμών σου, κατέληξες ότι δεν ήθελα να απαντήσω, δεν απάντησα διότι είναι και δικό μου ερώτημα.

3. Το χιούμορ είναι ένας απ' τους τρόπους που κάποιοι, αντιμετωπίζουν διάφορες καταστάσεις (μερικές φορές είναι ο ενδεδειγμένος) και ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ενώ σε μερικούς είναι ανύπαρκτο.

Αυτοί οι τελευταίοι, καλό είναι να μην ασχολούνται καθόλου μ' αυτό.


Τελειώνοντας αν με κατηγορείς για κάτι, με όλη αυτήν την αναδρομή, είναι πιο κατανοητό να το γράψεις χωρίς τις συνηθισμένες σου... περικοκλάδες, για να το καταλάβω.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 11:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα γιαπετ.

quote:
γιαπετ: el.elyon
Τρία πραγματάκια μόνο επί της συνομιλίας σου με το φίλο Στράτο.
Μπορείς να απευθύνεσαι κατευθείαν σε μένα αν έχεις κάτι να μου πείς.

Γιαπετ δεν είχα κάτι να πω σε σένα συγκεκριμένα. Όταν θα έχω να είσαι σίγουρος ότι θα στο πω κατευθείαν.

quote:
γιαπετ: 2.
quote:
________________________________________
el.elyon
Για τον φίλο σου αυτό που χρειαζόμαστε είναι η Θρησκεία του! Για να αποφύγει την ερώτηση σου άρχισε να παίζει κοροΐδο μαζί σου!
________________________________________
Σου λέω κι εδώ ότι δεν ανήκω σε κανένα δόγμα.

Εσύ δεν είπες: « Δεν νομίζω να έκρυψα την θρησκευτική μου ταυτότητα...» Αφού δεν έκρυψες την θρησκευτική σου ταυτότητα μπορείς να μου πεις ποια είναι η Θρησκεία σου?


quote:
γιαπετ: Όσον αφορά στην ερώτηση του Στράτου, που μέσω των περίεργων συνηθισμένων συνειρμών σου, κατέληξες ότι δεν ήθελα να απαντήσω, δεν απάντησα διότι είναι και δικό μου ερώτημα.


Εγώ απάντησα στην ερώτηση! Τώρα πες μου εσύ αν χρειαζόμαστε κάτι και τι είναι αυτό?


quote:
γιαπετ: Το χιούμορ είναι ένας απ' τους τρόπους που κάποιοι, αντιμετωπίζουν διάφορες καταστάσεις (μερικές φορές είναι ο ενδεδειγμένος) και ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ενώ σε μερικούς είναι ανύπαρκτο.
Αυτοί οι τελευταίοι, καλό είναι να μην ασχολούνται καθόλου μ' αυτό.

Ότι πεις χιουμορίστα!


[quote] γιαπετ: Τελειώνοντας αν με κατηγορείς για κάτι, με όλη αυτήν την αναδρομή, είναι πιο κατανοητό να το γράψεις χωρίς τις συνηθισμένες σου... περικοκλάδες, για να το καταλάβω.[quote]

Αν θα σε κατηγορήσω θα το κάνω με χιούμορ!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 01:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
el.elyon

Εσύ δεν είπες: « Δεν νομίζω να έκρυψα την θρησκευτική μου ταυτότητα...» Αφού δεν έκρυψες την θρησκευτική σου ταυτότητα μπορείς να μου πεις ποια είναι η Θρησκεία σου?


Με έχεις ρωτήσει κι αλλού γι’ αυτό και έχω απαντήσει…

quote:
γιαπετ: Όσον αφορά στην ερώτηση του Στράτου, που μέσω των περίεργων συνηθισμένων συνειρμών σου, κατέληξες ότι δεν ήθελα να απαντήσω, δεν απάντησα διότι είναι και δικό μου ερώτημα.
________________________________________

el.elyon
Εγώ απάντησα στην ερώτηση! Τώρα πες μου εσύ αν χρειαζόμαστε κάτι και τι είναι αυτό?


Σου λέω κι εδώ ότι τελικά πρέπει να κάνεις κάτι για επικοινωνιακή σου δεινότητα.
Ξαναδιάβασε το παραπάνω κι αν δεν το καταλάβεις ούτε τώρα, ευχαρίστως να σε βοηθήσω να βρεις τι σημαίνει το «είναι και δικό μου ερώτημα».

Δεν μπορώ να υποσχεθώ τίποτε για το αποτέλεσμα, βέβαια, αλλά θα προσπαθήσω…

quote:
γιαπετ: Το χιούμορ είναι ένας απ' τους τρόπους που κάποιοι, αντιμετωπίζουν διάφορες καταστάσεις (μερικές φορές είναι ο ενδεδειγμένος) και ποικίλει από άνθρωπο σε άνθρωπο, ενώ σε μερικούς είναι ανύπαρκτο.
Αυτοί οι τελευταίοι, καλό είναι να μην ασχολούνται καθόλου μ' αυτό.
________________________________________
el.elyon
Ότι πεις χιουμορίστα!

Έτσι μπράβο…


quote:
[quote] γιαπετ: Τελειώνοντας αν με κατηγορείς για κάτι, με όλη αυτήν την αναδρομή, είναι πιο κατανοητό να το γράψεις χωρίς τις συνηθισμένες σου... περικοκλάδες, για να το καταλάβω.[quote]

el.elyon
Αν θα σε κατηγορήσω θα το κάνω με χιούμορ!


Ανυπομονώ να το δω αυτό.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 09:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.


quote:
γιαπετ: Σου λέω κι εδώ ότι τελικά πρέπει να κάνεις κάτι για επικοινωνιακή σου δεινότητα.
Ξαναδιάβασε το παραπάνω κι αν δεν το καταλάβεις ούτε τώρα, ευχαρίστως να σε βοηθήσω να βρεις τι σημαίνει το «είναι και δικό μου ερώτημα».


Το να κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις δεν βοηθά, σε τίποτα!


Ας δούμε ποια ήταν η ερώτηση στην οποία απάντησα: «Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;»
Αν ξαναδιαβάζεις όλα τα παραπάνω θα συναντήσεις και την ερώτηση μου, αν χρειαζόμαστε κάτι?

Και αφού εγώ απάντησα στην ερώτηση που είναι και δικό σου ερώτημα μπορείς και εσύ να απαντήσεις στην ερώτηση μου, αν χρειαζόμαστε κάτι και τι είναι αυτό?


Γιαπετ καλό είναι να διαβάζεις όλα τα παραπάνω!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 21:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χρειαζόμαστε κάτι..;
quote:
-Και γιατί θα πρέπει να χρειαζόμαστε κάτι ;
-Αν ξαναδιαβάζεις όλα τα παραπάνω θα συναντήσεις και την ερώτηση μου, αν χρειαζόμαστε κάτι?
-Και αφού εγώ απάντησα στην ερώτηση που είναι και δικό σου ερώτημα μπορείς και εσύ να απαντήσεις στην ερώτηση μου, αν χρειαζόμαστε κάτι


"Ο παπάς ο παχύς,
έφαγε παχιά φακί.
Γιατί παπά παχύ,
έφαγες παχιά φακί;"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 01:38:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.elyon

μπορείς να μου πείς σε ποιό μήνυμά σου, απάντησες;

Για να δω κι εγώ την απάντηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 10:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

el.elyon

μπορείς να μου πείς σε ποιό μήνυμά σου, απάντησες;

Για να δω κι εγώ την απάντηση;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Καλημέρα.

Γιαπετ απάντησα στον φίλο Στράτο και άμεσα και έμμεσα. Αυτός ρώτησε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 15:38:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:
Τελικά, μήπως ήρθε πλέον η ώρα να διαβεί η λεγόμενη Αγιοταφίτικη αδελφότητα την πύλη της εξόδου από τον έλεγχο του Ορθόδοξου Πατριαρχείου?

Με το σύνθημα...
...«Κάτω οι έλληνες αποικιοκράτες»... οι Άραβες ορθόδοξοι χριστιανοί, οι εν χριστώ αδελφοί της μέσης ανατολής, ζητούν το αυτονόητο γι αυτούς. Το δικαίωμα στην εξουσία του θεού.
Οι έλληνες ιερείς αποικιοκράτες όμως, δεν τρελάθηκαν τελείως για να αφήσουν την εξουσία, με την τεράστια περιουσία, στα χέρια των ορθοδόξων χριστιανών της Αραπιάς.
Έτσι έχει ξεσπάσει ένας βίαιος πόλεμος αγάπης, παρουσία του αγίου πνεύματος, που ως γνωστόν είναι πανταχού παρών.
«Να σου δώσω μια αγάπη στο δόξα πατρί, να βλέπεις αγγελούδια για μια βδομάδα...», λέει για παράδειγμα ο Άραβας ορθόδοξος χριστιανός ιερέας, στον έλληνα χριστιανό ορθόδοξο ιερέα.
Καλή και η αγάπη παιδιά, αλλά μέχρι ένα σημείο. Μέχρι εκεί που αυτή εκδηλώνεται μόνο με λόγια. Βέβαια μερικοί, ακούν θρησκεία της αγάπης και νομίζουν, αϊντεεέ... η αγάπη χαρίζεται!
Η αγάπη ούτε χαρίζεται ούτε αφιερώνεται.
Η αγάπη κατακτάτε με ποταμούς αίματος.
Οι Ιορδανοί έχουν αναλάβει να καταμετρήσουν την τεράστια περιουσία του πατριαρχείου, αλλά άκρη δεν μπορούν να βρούν. Όπως και κάθε ζάμπλουτος σ΄αυτόν τον κόσμο, το πατριαρχείο, δεν ξέρει τι έχει. Ενώ πέφτουν συχνά στο φαινόμενο των θολών υπογραφών.
Υπάρχει βεβαίως και το πρόβλημα του "Αγίου Φωτός".
Εάν λοιπόν έχουμε Άραβα πατριάρχη, δεν θα ανάβει άλλο έτσι από μόνο του το Φως στην ανάσταση, λένε κάποιοι που γνωρίζουν πρόσωπα και καταστάσεις στο πατριαρχείο.
Αυτό σημαίνει, ότι τους Ορθοδόξους Άραβες χριστιανούς, δεν τους θέλει ούτε ο θεός.
Σιγά μην αφήσουν οι αποικιοκράτες παπάδες μας, να πέσει το πατριαρχείο σε ορθόδοξα χριστιανικά χέρια της Αραπιάς.
Η Ελληνική κυβέρνηση στο μεταξύ, αφού έλυσε όλα τα άλλα προβλήματα της χώρας, έχει ρίξει το βάρος της στη επίλυση κάθε προβλήματος και κάθε αιτήματος της εκκλησίας. Έτσι υπουργοί πάνε κι έρχονται στο Ισραήλ και την Ιορδανία σε ένα διπλωματικό μπαράζ, για να μην χαθεί αυτός ο μικρός παράδεισος των παπάδων μας.
Πρόσφατα και για πολλούς μήνες, οι ίδιοι υπουργοί, έτρεχαν στην Κωσταντινούπολη για να φέρουν -έστω και προσωρινά- ειρήνη στις σχέσεις πατριαρχείου και εκκλησίας της Ελλάδος.
Ο Βαρθολομαίος και ο Χριστόδουλος από υπερβολική αγάπη για τον θεό (εξουσία) κονταροχτυπιόντουσαν μέχρι τελικής πτώσεως.
Σε μια συνεδρίαση της Διαρκούς Ιεράς Συνόδου παλιότερα, όταν η συζήτηση είχε φτάσει στις εξελίξεις στο Πατριαρχείο Ιεροσολύμων, είχαμε έντονη αγάπη μεταξύ Χρυσόστομου και Χριστόδουλου...
"Να στείλουμε τον Βαβύλη και τον Τριανταφυλλάκη να βοηθήσουν...",
είπε ο μητροπολίτης Ζακύνθου Χρυσόστομος, κοιτώντας προς τον αρχιεπίσκοπο Χριστόδουλο.
"Εχετε μάλλον φαντασιώσεις", απάντησε ο χριστόδουλος.
Ο Χρυσόστομος συνέχισε, καλώντας τον Αρχιεπίσκοπο να διαβάσει εφημερίδες και να δει τι γράφουν για το πρόσωπό του.
Ο Χριστόδουλος οργισμένος απάντησε: "Και ποιος νομίζεις ότι είσαι;" για να λάβει νέα απάντηση: "Αυτό που είμαι εγώ, είσαι κι εσύ".
(ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 07/06/2007)

Πως την εννούν την αγάπη οι εκπρόσωποι του θεού, παραμένει μυστήριο ανεξήγητο. Πως τους φωτίζει αυτό, το περίφημο άγιο πνεύμα, δεν μπορώ να καταλάβω!
quote:
Άραγε, ΠΟΙΑ ΤΑ ΟΦΕΛΗ για τον Ελληνισμό από την κατοχή της πρωτοκαθεδρίας στα Ιεροσόλυμα από τον 16ο αιώνα και μετέπειτα? ΠΟΙΑ τα οφέλη σήμερα σε όρους πρακτικούς?


Ο πλουτισμός αποτελεί μία από τις βασικές αιτίες των κρίσεων στο Πατριαρχείο.
Η κρίση λοιπόν, αφορά την περιουσία του Πατριαρχείου και ξεκίνησε με τις αποκαλύψεις στα σκάνδαλα των Ειρηναίου, Βαβύλη, Παπαδήμα (το μοντέλο που κυκλοφορούσε σαν γαμπρός και ζητούσε προίκα), Τριανταφυλλάκης κλπ...
Οι Αγιοταφίτες, επιδίδονται τις τελευταίες δεκαετίες σε έναν αγώνα άκρατου πλουτισμού. Έχουν αδυναμία στα βαρύτιμα εγκόλπια, στα ακριβά ωρολόγια τύπου Rolex και στα πολυτελή αυτοκίνητα. Πολλοί από αυτούς έχουν κάνει «ανεξήγητα» τεράστιες περιουσίες. Φέρονται να έχουν τουριστικές επιχειρήσεις, καταθέσεις σε ελβετικές τράπεζες, ξενοδοχεία, μετοχές σε πλοία, σχέσεις με ρώσους επιχειρηματίες, ενώ κάποιοι είναι και κληρονόμοι μεγάλων περιουσιών.
"Αν δεν έχεις μεγάλο αυτοκίνητο, δεν σε σέβονται", υποστηρίζουν ορισμένοι κληρικοί και η απόδειξη του γεγονότος είναι οι μεγάλου κυβισμού Μερτσέντες που διατηρούν ορισμένοι ιεράρχες.
Ο κ. Θεόφιλος θεωρεί ότι το φαινόμενο πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα, όμως οι εν λόγω κληρικοί έχουν αποκτήσει μεγάλη δύναμη και με τις κινήσεις τους μπορούν να οδηγήσουν ακόμη και στο κλυδωνισμό του θρόνου του εκάστοτε Πατριάρχη.
(Πηγή -Το ΒΗΜΑ, 10/06/2007-)

Αυτά είναι και τα πρακτικά οφέλη για τον Ελληνισμό, οι περιουσίες που έχουν κάνει και θα συνεχίσουν να κάνουν οι αγιοταφίτες ιερείς
Παρά την μεγάλη περιουσία του πατριαρχείου όμως, ο πατριάρχης θεόφιλος απολογούμενος με επιστολή του προς τον πρωθυπουργό της Ιορδανίας του λέει...
"Από την πρώτη ημέρα της εκλογής μου έπρεπε να αντιμετωπίσω χρέη ύψους 15 εκατομμυρίων δολαρίων τα οποία ξεπέρασα με τη στήριξη της ελληνικής κυβέρνησης" (Το ΒΗΜΑ, 10/06/2007)
Τα χρέη λοιπόν, τα πλήρωσε η Ελληνική κυβέρνηση!
Αλογοσκούφης, Καραμανλής και σία...

Edited by - Συνοδινός on 14/07/2007 15:41:38

Edited by - Συνοδινός on 14/07/2007 15:47:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 07:26:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Συνοδινός
Ο πλουτισμός αποτελεί μία από τις βασικές αιτίες των κρίσεων στο Πατριαρχείο.
Η κρίση λοιπόν, αφορά την περιουσία του Πατριαρχείου και ξεκίνησε με τις αποκαλύψεις στα σκάνδαλα των Ειρηναίου, Βαβύλη, Παπαδήμα (το μοντέλο που κυκλοφορούσε σαν γαμπρός και ζητούσε προίκα), Τριανταφυλλάκης κλπ...
Οι Αγιοταφίτες, επιδίδονται τις τελευταίες δεκαετίες σε έναν αγώνα άκρατου πλουτισμού. Έχουν αδυναμία στα βαρύτιμα εγκόλπια, στα ακριβά ωρολόγια τύπου Rolex και στα πολυτελή αυτοκίνητα. Πολλοί από αυτούς έχουν κάνει «ανεξήγητα» τεράστιες περιουσίες. Φέρονται να έχουν τουριστικές επιχειρήσεις, καταθέσεις σε ελβετικές τράπεζες, ξενοδοχεία, μετοχές σε πλοία, σχέσεις με ρώσους επιχειρηματίες, ενώ κάποιοι είναι και κληρονόμοι μεγάλων περιουσιών.
"Αν δεν έχεις μεγάλο αυτοκίνητο, δεν σε σέβονται", υποστηρίζουν ορισμένοι κληρικοί και η απόδειξη του γεγονότος είναι οι μεγάλου κυβισμού Μερτσέντες που διατηρούν ορισμένοι ιεράρχες.
Ο κ. Θεόφιλος θεωρεί ότι το φαινόμενο πρέπει να αντιμετωπιστεί άμεσα, όμως οι εν λόγω κληρικοί έχουν αποκτήσει μεγάλη δύναμη και με τις κινήσεις τους μπορούν να οδηγήσουν ακόμη και στο κλυδωνισμό του θρόνου του εκάστοτε Πατριάρχη.
(Πηγή -Το ΒΗΜΑ, 10/06/2007-)
Αυτά είναι και τα πρακτικά οφέλη για τον Ελληνισμό, οι περιουσίες που έχουν κάνει και θα συνεχίσουν να κάνουν οι αγιοταφίτες ιερείς
Παρά την μεγάλη περιουσία του πατριαρχείου όμως, ο πατριάρχης θεόφιλος απολογούμενος με επιστολή του προς τον πρωθυπουργό της Ιορδανίας του λέει...
"Από την πρώτη ημέρα της εκλογής μου έπρεπε να αντιμετωπίσω χρέη ύψους 15 εκατομμυρίων δολαρίων τα οποία ξεπέρασα με τη στήριξη της ελληνικής κυβέρνησης" (Το ΒΗΜΑ, 10/06/2007)
Τα χρέη λοιπόν, τα πλήρωσε η Ελληνική κυβέρνηση!
Αλογοσκούφης, Καραμανλής και σία...

Edited by - Συνοδινός on 14/07/2007 15:41:38


Φίλε Συνοδινέ , εδώ θα μου επιτρέψεις να κάνω μια μικρή διόρθωση στις παρατηρήσεις σου .
Τα χρέη δεν τα πλήρωσε η Ελληνική κυβέρνηση , αλλά ο Έλληνας φορολογούμενος χριστιανός ή μη από το υστέρημά του .
Οι μόνοι που δεν έβαλαν το χέρι στην τσέπη για να βοηθήσουν το αδελφό πατριαρχείο είναι το ιερατείο μας , πρώτον γιατί δεν πληρώνουν φόρους και δεύτερον γιατί την όποια βοήθεια που έστειλαν την πήραν πάλι από τους πιστούς τους , αφού έβγαλαν κατόπιν εγκυκλίου του αρχιεπισκόπου , πασχαλιάτικα δίσκο σε όλες τις εκκλησίες για τον σκοπό αυτό .
ΥΓ.
Πάντως έχω την υποψία ότι και από αυτόν τον δίσκο που έβγαλαν , κάτι θα κράτησαν για τον κόπο τους ! (Δύσκολα κόβεται βλέπεις η συνήθεια .) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 21:54:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα χρέη δεν τα πλήρωσε η Ελληνική κυβέρνηση , αλλά ο Έλληνας φορολογούμενος χριστιανός ή μη από το υστέρημά του .

Φίλε Sesostri, σωστή η παρατήρηση!
Ξέχασα ότι υπάρχουν και El. Elyon΄s σ΄αυτόν τον κόσμο και το ποιό πιθανό που θα καταλάβουν είναι ότι, τα γαμ...τικα των αγιοταφιτών τα πλήρωσαν από την τσέπη τους ο Καραμανλής και ο Αλογοσκούφης...

Edited by - Συνοδινός on 18/07/2007 22:00:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy