ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 TO ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Herc.gr
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 00:17:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Herc.gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παραθέτω ένα μου άρθρο το οποίο έχω αναρτήσει στο blog μου και αναμένεται να εκδοθεί από κάποιο freepress περιοδικό, ζητώντας τις απόψεις και τα σχόλιά σας.
Πήρα το θάρρος να το παραθέσω εδώ, διαβάζοντας το σχόλιο ενός φίλου για τις κλήσεις σε όσους δεν φοράνε ζώνη στο αυτοκίνητο.
Ευχαριστώ Ηρακλής.


ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΣΩΖΕΙ!!!
Το κράνος σώζει λοιπόν και … καλό θα ήταν να προσπαθήσουμε να δούμε, ΤΙ και από ΠΟΥ το σώζει…

Σε προστατεύει λέει από πιθανό ατύχημα και σου σώζει τη ζωή σε περίπτωση που χτυπήσεις στο κεφάλι.
Μπορείς βέβαια να μείνεις παράλυτος σε όλη σου τη ζωή, να ακρωτηριαστείς σε κάποιο μέλος του σώματός σου, άνεργος και με πενιχρή σύνταξη που δεν θα σου φτάνει να πληρώσεις ούτε το ενοίκιο,… αλλά θα είσαι ζωντανός όμως.
Λίγο τόχεις αυτό;;;

Προστατεύει το εισόδημά σου, εφόσον εκμηδενίζει (όχι ότι τις αποκλείει φυσικά), τις πιθανότητες να σου κόψουν κλήση και να επιβαρυνθείς στους λογαριασμούς (για τους οποίους και ΜΟΝΟ, ταλαιπωρείσαι απ΄ τη μια δουλειά στην άλλη όλη μέρα) με άλλα 300€.

Κάτι που ξέχασα;;; συγχωρήστε μου την παράλειψη και ενημερώστε με για ότι ξέχασα παρακαλώ.
Και να δούμε τώρα τα ΔΕΝ.

Δεν προστατεύει το μηχανάκι σου
Δεν προστατεύει το εισόδημά σου (όπως αποδεικνύεται παρακάτω)
Δεν προστατεύει την οικογένειά σου
Δεν προστατεύει την υγεία σου
Δεν προστατεύει την επιβίωσή σου γενικότερα…
Και φυσικά Δεν προστατεύει την επιβίωση όσων εξαρτώνται από σένα.

Προστατεύει το μηχανάκι σου από τις ζημιές που παθαίνει με τη χρήση των υπαρχόντων δρόμων; Για τις οποίες ξοδεύεις θέλεις δε θέλεις το ποσόν της κλήσης (τουλάχιστον) μηνιαίως, για επισκευές που προκαλούνται από τα σπασίματα των λάστιχων λόγω λακκουβών και φρεατίων στο δρόμο… αναφέρω ένα παράδειγμα…!!!

Προστατεύει το εισόδημά σου αφού κάθε τόσο πρέπει να πληρώνεις για να επισκευάζεις τη μια την εξάτμιση, την άλλη τα λάστιχα, τις ζάντες, τα φανάρια…. κλπ…;;;.

Προστατεύει την οικογένειά σου από την λιμοκτονία στην οποία την υποβάλλεις, λόγω έλλειψης, η οποία μπορεί να φτάνει και τα όρια της στέρησης κάποιες φορές;;;

Προστατεύει την οικογενειακή σου γαλήνη από τις εντάσεις και τις προστριβές, που υπάρχουν σε έξαρση όσο διαρκεί κάθε είδους εμπάργκο σε είδη αναψυχής, απόλαυσης, ένδυσης, χρήσης ως και τροφής ακόμα, μερικές φορές;;;;

Προστατεύει την υγεία σου; Αφού υποβάλλοντας τον εαυτό σου σε τόσες στερήσεις, συνοδευόμενες και από εντάσεις ταυτόχρονα (συν το ότι τον ξεπατώνεις καθημερινά κοπανώντας τον πάνω στο μηχανάκι), τον εξουθενώνεις και του δημιουργείς την ανάγκη για εγκεφαλικά επεισόδια, σπονδυλαρθρίτιδες, καρδιοαγγειακές εκτονώσεις, στομαχικές διαταραχές … ή έστω πονοκεφάλους και αϋπνίες.

Να μην πιάσω την περίπτωση που –ώ μη γένοιτο- χρειαστείς κάθε είδους νοσοκομειακή περίθαλψη και ΔΕΝ έχεις κάποια ιδιωτική ασφάλεια….
Φυσικά, ΔΕΝ θέλει κανείς μας να πιάσουμε αυτό το θέμα!!!

Και η επιβίωση σου λοιπόν, όπως συμπεραίνεται από τα προηγούμενα, πως προστατεύεται δηλαδή;;;
Η επιβίωση όσων εξαρτούνται από σένα;;;

Με μια πρόχειρη ματιά βλέπω λοιπόν ότι είναι περισσότερα αυτά, από τα οποία ΔΕΝ σε σώζει το κράνος, αλλά εντάσσονται ΟΛΑ στο δεύτερο σκέλος της αρχικής διερώτησης.

Συνεπώς κανείς δεν ενδιαφέρεται για το θέμα της ψυχικής και σωματικής υγείας που κυρίως δημιουργείται έτσι ή αλλιώς, (είτε οι δρόμοι είναι σκάρτοι, είτε γιατί η οδήγησή σου είναι χάλια, είτε γιατί δεν φοράς κράνος επειδή έτσι απαιτείται ή από πεποίθηση), αλλά εστιάζεται στην προστασία του εισοδήματος.

Ο καθένας μας φοβάται να μην επιβαρύνει κιάλλο το ήδη επιβαρημένο του εισόδημα, φοβάται να μην πληρώσει πάλι, …να μην πληρώσει κιάλλο, …να μην χρεωθεί ακόμα περισσότερο, γιατί είναι ήδη μέχρι το λαιμό στο φέσι.
Και προσπαθεί φυσικά να βρει τη λύση που θα του κοστίσει λιγότερο. Να φτάσουν και για το ενοίκιο, και για το ρεύμα, το τηλ, το ιντερνετ των παιδιών, τα φροντιστήρια, την βενζίνη, τα κοινόχρηστα, την πληρωμή των κινητών, τη δόση για το αυτοκίνητο… ναι, φυσικά θάχει και τα γενέθλιά του ο μικρός μεθαύριο, να μην του πάρεις κάτι;;; … πω πω….
Και αν μείνουν, …τρώμε!!!

Δεν προλαβαίνω να σκεφτώ κάν την ανάγκη μου για λίγες διακοπές, ξεκούραση, χαλάρωση, απόλαυση;;; απα πα πα πα…. Θα σε μαλώσω!!!

Εδώ δεν υπολόγισες την ανάγκη να πας τη γυναίκα σου μια βόλτα, ένα λούνα παρκ τα παιδιά, να αγοράσεις καινούρια παπούτσια, ή ένα δώρο στη γυναίκα σου, να πάρεις ένα λουκούλλειο γεύμα από έξω και να τους κάνεις το τραπέζι, να γυρίσεις στο σπίτι έχοντας πάρει από ένα μικρό δωράκι για τον καθένα, δεν πήγες στη γιορτή του φίλου σου γιατί δεν είχες τίποτα να του πάρεις… τι να λέμε τώρα….

Ειδικά τα μηχανάκια μικρού κυβισμού, παπάκια και τα ρέστα… τέτοιου είδους άνθρωποι τα έχουν…
Μεροκαματιάρηδες άνθρωποι που προσπαθούν να εξοικονομήσουν τα όσα ευρώ απαιτούνται για να πληρώσουν την ασφάλεια, τα τέλη κυκλοφορίας, τα καθημερινά καύσιμα και να συμπληρώσουν το ποσόν που χρειάζεται για να αλλάξουν αυτήν την ρημάδα την εξάτμιση, (η οποία ξεχαρβαλώθηκε από τα γκάπα γκούπα κάθε μέρα στους κωλόδρομους και) που τώρα κάνει θόρυβο.

Οι άλλοι, οι πιο άνετοι, έχουν συνήθως αυτοκίνητο και εναλλακτικά κάποια μεγαλύτερη μηχανή ή μοτοσικλέτα.

Τώρα θέλετε να αναλύσουμε σε ποιούς κόβονται οι περισσότερες κλήσεις για έλλειψη κράνους ή για χρήση μη σωστού κράνους;

Όχι, δεεεν χρειάζεται;;;;

Έτσι μπράβο… χαίρομαι που σας βλέπω υποψιασμένους και ψαγμένους.
Είναι τιμή μου να με διαβάζουν τέτοιου είδους άτομα. Ψαγμένα και υποψιασμένα και όχι… αλλού για αλλού!!!

Ακριβώς όπως το σκέφτηκες: Γιατί αν ήταν διαφορετικά, το κράνος θα μοιραζόταν με την αγορά της μηχανής, θα ήταν ένα απαραίτητο αξεσουάρ όπως ο καθρέφτης, ή η κόρνα λόγου χάρη, και αν το μέτρο ίσχυσε αναδρομικά, θα μοιραζόταν (αν μη τι άλλο σε ενδεικτική τιμή), σε όσους είχαν μηχανάκι πριν την ισχύ αυτού του συστήματος.

Και εσείς που είστε ψαγμένοι, γνωρίζετε καλά λοιπόν πόσο έχει η αγορά ενός κράνους!

Τώρα αν το πάμε ακόμα βαθύτερα να δούμε ποίος κάνει τις μεγαλοεισαγωγές ή την κατασκευή των εν λόγω ειδών…. Έ , πάει μακριά η βαλίτσα.

Φτάνει μέχρι εδώ.
Το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να προσέχουμε για να μας προσέχουν!

Αυτό προς άπασες τις κατευθύνσεις! Πρέπει να προσέχουμε το μηχανάκι μας, τον εαυτό μας, την υγεία μας, την οικογένειά μας, τους συμπολίτες μας, το περιβάλλον μας, … τους ψηφοφόρους μας, τους εκλεγόμενούς μας … και πάει λέγοντας… ώστε να μας προσέχουν κι αυτοί –λέει- με τη σειρά τους.

Με κράνος λοιπόν οπωσδήποτε, ως μέσον τυπικής ή ουσιαστικής νομιμότητας, αλλά κυρίως με πολλή προσοχή, (ουσιαστική αυτή απαραίτητα), σε όλους και σε όλα. Μηδέ της συμπεριφοράς μας εξαιρουμένης!


Ηρακλής.
Hercgr.blogspot.com

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 00:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηρακλή, καλό είναι το κείμενο, αρκετά χιουμοριστικό.

Το θέμα έχει να κάνει με την ασφάλεια σε σχέση με την ελεύθερη έκφραση.

Που σταματάει το ένα και που αρχίζει το άλλο; Που βρίσκονται τα όρια των δύο;

Θα μπορούσε το όλο ζήτημα να επαφίεται στον μοτοσυκλετιστή όπως συμβαίνει σε κάποιες Πολιτείες των ΗΠΑ.

Οι κίτρινες έχουν όριο. Από τις ηλικίες 15 μέχρι τα 21 και κάτω είναι υποχρεωτικό. Οπότε στις περισσότερες Πολιτείες αν είσαι πάνω από τα 21 γκαζόνεις άφοβα και χωρίς κράνος.

Εγώ πάντως λέω, φοράτε το όσοι είστε μηχανόβιοι, το σύμπαν είναι λίγο πολύ αβέβαιο, δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται, μπορεί και να σε σώσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 04:45:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω ότι έχουν και δίκιο και άδικο οι Αμερικάνοι A. Kircher που σε αφήνουν να αποφασίσεις ως ενήλικος για το εάν φοράς κράνος. Αφού ούτως ή άλλως στην Ελλάδα που είναι υποχρεωτικό το κράνος, ένα μεγάλο κίνητρο για να το φοράς είναι το πρόστιμο. Και το αυξάνουν συνεχώς, σα να θέλουν να σε πείσουν ότι "θέλουν το καλό σου" κι αφού εσύ είσαι τόσο ανώριμος και δεν μπορείς να το καταλάβεις με το καλό, θα το καταλάβεις με το ζόρι. Για μένα αυτό είναι υποκρισία. Έχει πολύ δίκιο ο Herc.gr που γράφει για τους δρόμους. Για να διορθώσουν μια λακούβα πρέπει να κάνεις τρισάγιο και να ασπρίσουν τα μαλλιά σου περιμένοντας. Σ' αυτήν την περίπτωση, δε θέλουν το καλό σου;

Ωστόσο, παρόλο που με εκνευρίζει το γεγονός ότι πρακτικά εξαναγκαζόμαστε οι μοτοσυκλετιστές να φοράμε κράνος για οικονομικούς λόγους, οφείλω να παραδεχτώ ότι τελικά και το κράνος είναι μια συνήθεια, μια γενικώς καλή συνήθεια, που με τον τρόπο με τον οποίο επιβάλλεται, τελικά σου γίνεται δεύτερη φύση. Δεν ξέρεις πότε θα το χρειαστείς πραγματικά και εάν βρεθεί αυτή η αποφράδα ημέρα, θα χαίρεσαι που γλύτωσες το κεφάλι σου (κυρίως σε μικρά ατυχήματα, παρά σε μεγάλα που μπορούν να υπάρξουν σοβαρές βλάβες, τέτοιες που και το κεφάλι σου που γλύτωσες δεν είναι αρκετό)

Παλιότερα δεν μου άρεσε να φοράω κράνος. Δυστυχώς, σου χαλάει και τα μαλλιά (δεν εννοώ ότι στα ξεχτενίζει, αλλά ότι η επαφή του κράνους με τις τρίχες τις κάνει θαμπές και δεν αφήνει το κεφάλι να "αναπνεύσει"). Τα τελευταία χρόνια, το φορώ πάντα όπως κάνω και με τη ζώνη αυτοκινήτου. Μου έχει γίνει συνήθεια, τόσο που όταν ξεχάσω να φορέσω κράνος ή να δέσω τη ζώνη μου, νιώθω ότι κάτι μου λύπει. Έχω παρατηρήσει επίσης, ότι έχουν λιγοστεύσει αισθητά όσοι οδηγούν μοτοσυκλέτες και δεν φορούν κράνος.

Αυτό που μένει τώρα, είναι να βρούνε κι έναν τρόπο να σταματήσουν όλους όσους τρέχουν με το αυτοκίνητο και κάνουν σλάλομ λες και είναι μόνοι τους στον δρόμο, μετατρέποντας τους δρόμους σε νεκροτομία. Αλλά μου φαίνεται, ότι αυτοί τη γλυτώνουν και πληρώνουν τη νύφη όσοι δε φορούν κράνος. Οι δεύτεροι όμως δε σκοτώνουν αθώους ανθρώπους...


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 19:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμαλία δεν διαφωνώ καθόλου με αυτά που έγραψες.

Σε τελική ανάλυση το κράνος καλό κάνει κακό δεν κάνει.

Σχετικά με την ζώνη, εγώ φοράω πάντα κι ας είναι να οδηγήσω για λίγο μόνο μες την πόλη.

Ποτέ δεν ξέρεις.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 19:37:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Παλιότερα δεν μου άρεσε να φοράω κράνος


Αμαλία αυτά δεν μας τα έχεις πεί!!
Ασε να μαντέψω.. shandows , harley..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 03:32:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω τα χαιρομαι τα νεα μετρα.
Μου αρεσει η ταξη.
Βλεπω μεσα στη πολη μας τα περιπολικα να κυκλοφορουν για να διαπιστωσουν εαν οι οδηγοι φορανε ζωνες και...μου αρεσει...
Βλεπω ολους τους οδηγους και συνοδηγους να φορανε ζωνες και να σεβονται τα μερη που σε αναγκαζουν να κοβεις ταχυτητα...και μου αρεσει...(δεν συμφωνω παντα με αυτα αλλα μου αρεσει...)...
Αν χρειαζεται να ξαναγινουμε Ελληνες και Ευρωπαιοι μεσω αυτων των μετρων (το χρηματικο κοστος εννοω),
ας γινουμε...
Αλλα δεν μπορω να βλεπω κατι αγροικους που ενω δεν εχουν το θαρρος να κανουν μια προσπεραση (εκει που επιτρεπεται),
οταν φτανουν σε σημειο μεσα στην πολη οπου ο αλλος πηγαινει συμφωνα με το νομο (και μαλλον τον παραβαινει ακομη και ο αλλος),
σου δειχνουν το...3 δαχτυλο...
Και οταν τους κανεις νοημα να σταματησουν για να λυσετε το προβλημα και τη διαφωνια ,
την κανουν με ελαφρια πηδηματακια...
Πολυ χαιρομαι για τα νεα μετρα ειλικρινα!!!
παρολο που εφαγα 2 προστιμα!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 04:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και οταν τους κανεις νοημα να σταματησουν για να λυσετε το προβλημα και τη διαφωνια ,
την κανουν με ελαφρια πηδηματακια...

Υπάρχει βέβαια και η άλλη εκδοχή angi.
Να σταματήσουν και να σε σπάσουν στο ξύλο!!
Και κερατάς, και δαρμένος δηλαδή...

Θυμάμαι ένα βράδυ, είμασταν σε ένα αυτοκίνητο δύο κοπέλες και από πίσω μας ήταν ένας τύπος που πήγαινε σαν τρελλός. Κάποια στιγμή μας προσπερνά με πολύ επικίνδυνο τρόπο και η οδηγός του έκανε ένα σήμα του στυλ "μα τι κάνεις τώρα!!"
Σταματάει επί τόπου ο οδηγός.
Ήταν περασμένες 12, έξω έβρεχε, λεωφόρος Μαραθώνος σε σημείο με λίγη κίνηση...
Βλέπουμε μέσα από το τζάμι έναν τύπο πολύ μα πολύ ύποπτο, άγριο, χωρίς ενδοιασμούς, κ.λπ.
Και του λέει η οδηγός χαμογελώντας:
"Εχμ, τι γίνεστε; Δεν είσαστε ο κύριος Τάκης ο γείτονας;"


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 08:32:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θυμάμαι ένα βράδυ, είμασταν σε ένα αυτοκίνητο δύο κοπέλες και από πίσω μας ήταν ένας τύπος που πήγαινε σαν τρελλός. Κάποια στιγμή μας προσπερνά με πολύ επικίνδυνο τρόπο και η οδηγός του έκανε ένα σήμα του στυλ "μα τι κάνεις τώρα!!"
Σταματάει επί τόπου ο οδηγός.

Καλά, σ' εσάς βρήκε να σταματήσει?
Και που σταμάτησε τι ήθελε να κάνει δηλαδή?
Αυτός ήταν ο τσαμπουκάς του?
Έλεος!

Θα συμφωνήσω πάντως με την angi ότι τα νέα μέτρα έχουν θετικά αποτελέσματα καθώς παρατηρώ ολοένα και περισσότερους οδηγούς να φοράνε ζώνη όταν οδηγούν.
Οι ζώνες άλλωστε δεν είναι διακοσμητικά στοιχεία στο αυτοκίνητο, έχουν σκοπό να σε προφυλάξουν στην περίπτωση κάποιου ατυχήματος.
Η επιβολή του προστίμου συνιστά μια αρνητική ενίσχυση () οπότε αν δεν θέλουμε να πληρώνουμε άδικα καλό θα ήταν να θυμόμαστε να φοράμε την ζώνη μας, να κόβουμε λίγη ταχύτητα όπου υπάρχουν όρια κτλ.
Και να πάμε 5 λεπτά αργότερα εκεί που θέλουμε να πάμε, δεν έγινε και τίποτα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 14:12:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
angi
Εγω τα χαιρομαι τα νεα μετρα.

Εγώ πάλι όχι.

Άντε για το κράνος να το δεχτώ, αλλά για την ζώνη, δεν το καταλαβαίνω. Ποια είναι η παράβαση? Πως γίνομαι επικίνδυνος για τους άλλους, όταν δεν φοράω την ζώνη?

Είναι καθαρά εισπρακτικό-φασιστικό μέτρο, που περιορίζει την ελευθερία του ανθρώπου. Τόσο πολύ πια νοιάζονται για την ζωή μας ή μήπως φοβούνται μη χάσει έναν καλό πελάτη-καταναλωτή, η αγορά-καπιταλισμός?

quote:
quote:
Αλλα δεν μπορω να βλεπω κατι αγροικους που ενω δεν εχουν το θαρρος να κανουν μια προσπεραση (εκει που επιτρεπεται),
Θέμα θάρρους είναι βρε angi?
Κλασική ελληνική νοοτροπία: μαγκιά και θάρρος είναι να προσπερνάς. Εκεί που επιτρέπεται η προσπέραση δεν χρειάζεται θάρρος, αλλά «κυβικά»


...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Herc.gr
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 01:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Herc.gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δυστυχώς η κυκλοφοριακή αγωγή είναι ένα πονεμένο θέμα όπως και πολλά άλλα εξάλλου.... και η εισπρακτική αγωγή είναι ένα άλλο...
Δεν έχω δεί καμμία ενημερωτική κίνηση κανενός (αφού δυστυχώς όπως αποδεικνύεται ΔΕΝ είναι αυτονόητο), να πληροφορήσει κανέναν ότι τα φλάς λόγου χάρη, ΔΕΝ είναι διακοσμητικά αντικείμενα σε ένα όχημα, η κόρνα ΔΕΝ είναι το βασικό εξάρτημα όπως π.χ ο διακόπτης έναρξης της μηχανής... κλπ....
Μετά λύπης μου βλέπω (αυτά που βλέπουμε όλοι μας δηλαδή), ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται για τον σεβασμό και την προστασία του διπλανού του. Θεωρώ ότι αν το κύριο μέλημα ήταν η σωστή κυκλοφοριακή αγωγή, μάλλον πρώτα θα μαθαίναμε να χρησιμοποιούμε σωστά τα ήδη υπάρχοντα αξεσουάρ ενός οχήματος και μετά θα βάζαμε πρόστιμα για την μη χρήση επιπροσθέτων...
Και μη μου πείτε ότι προκαλούνται λίγα ατυχήματα από την μή χρήση των φλάς ή από την αλόγιστη χρήση του κορναρίσματος που πολλές φορές τρομάζει τον προπορευόμενο οδηγό ή τον τσαντίζει, με αποτέλεσμα να κάνει σπασμωδικούς ελιγμούς...
Και μη φανταστείτε ότι είμαι κανείς αντιδραστικός στη χρήση του κράνους ή της ζώνης. Αντιθέτως, είμαι υπέρμαχος της με μέτρο χρησιμότητάς τους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 02:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εκεί που επιτρέπεται η προσπέραση δεν χρειάζεται θάρρος, αλλά «κυβικά»

Και ποιος δεν μπορει να προσπερασει ενα Σαξο του 2000 1100 κυβικων;

Ξερω τι λεω, πιστεψε με...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Herc.gr
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 04:47:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Herc.gr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντός & Εκτός δακτυλίου
Κυκλοφόρησε το 2ο βιβλίο του φίλου μου Σεραφείμ Μπαζάνη στα βιβλιοπωλεία, με χρήσιμες οδηγίες, πληροφορίες και συμβουλές για οδηγούς και όχι μόνο... σε θέματα κυκλοφοριακής αγωγής.
Σπεύσατε...!!!
Για οποιαδήποτε επαφή με τον συγγραφέα: serbazanis@yahoo.gr


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy