ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΩΣ ΕΝΝΟΙΑ,ΩΣ ΣΚΟΠΟΣ,ΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΟΝΤΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2007, 21:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ.

ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΩ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΕΙ ΟΛΟΥ Σ.ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΣΟΥΣ ΒΡΙΣΚΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΚΑΙ ΠΡΩΤΑ ΠΡΩΤΑ ΑΣ ΘΕΣΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΗΣ.ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ?
ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΤΟΩΝ ΙΔΕΩΝ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΕΔΩ.
ΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΟΡΙΖΕΙ ΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ?ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΑΣ?ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ,ΟΣΦΡΑΙΝΟΜΑΙ,ΑΚΟΥΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ?

ΑΝ ΥΠΟΘΕΣΩ ΤΟ ΠΕΠΕΡΑΣΜΕΝΟ ΤΩΝ ΑΙΣΘΗΣΕΩΝ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΟ ΑΛΗΘΙΝΟ, Η ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΑΝ ΠΑΛΙ ΥΠΟΘΕΣΩ ΠΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΟΙ ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΒΛΕΠΩ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΤΕΤΡΑΣΔΙΑΣΤΑΤΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ.

ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΚΑΙ ΟΥΣΙΑΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,ΟΣΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ.

ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΩΣΗ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ,ΟΠΟΥ ΤΟ ΕΝΑ ΔΕΝ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ.
ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΤΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.
ΣΤΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΓΝΩΜΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ,ΔΗΛ. ΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΓΩΝΙΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ.
ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ ΘΑ ΠΕΡΙΕΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΕΣ.ΘΑ ΣΥΝΙΣΤΟΥΝ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠ'ΤΟ ΔΑΚΤΥΛΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΖΟΥΝ ΣΕ ΠΛΑΝΗ.ΗΘΕΛΗΜΜΕΝΑ ΟΜΩΣ.ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΤΟ ΨΕΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟΥΣ ΑΛΗΘΕΙΑ.
ΕΧΟΥΝ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΣΤΟΝ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΤΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΔΥΝΑΤΟ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΜΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΓΑΛΕΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΠΟ ΤΑ ΒΑΘΗ ΤΟΥ ΠΗΓΑΔΙΟΥ.

ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΝΑ ΔΙΕΥΡΥΝΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ,ΝΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ.
ΤΟΤΕ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΠΛΑΝΗΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΤΙΚΡΙΣΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟΝ ΣΟΚΑΡΕΙ.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ....

ΠΑΛΙ ΕΝΩΣΗ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ?

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 17:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ theosoficus, η προσωπική μου πεποίθηση είναι πως ο άνθρωπος λόγω της περιορισμένης νόησης του καταλαμβάνει προς το παρόν ένα μικρό μέρος της Αλήθειας.
Είναι μεγάλο το ποσοστό των ανθρώπων που στηρίζονται - όπως λες κι εσύ - στις εμπειρίες και τα ερεθίσματα που λαμβάνουν μέσω των 5 αισθήσεων τους.
Για παράδειγμα, είναι αληθινό μόνο αυτό που ακούμε ή αυτό που βλέπουμε.
Αν κάτι δεν εντάσσεται σ' αυτό το εύρος των ερεθισμάτων κι εμπειριών, δεν αποτελεί κάτι το αληθινό.

Από την άλλη όμως υπάρχουν τόσα πολλά πράγματα που το μάτι μας δεν τα βλέπουμε, όμως η ύπαρξη τους έχει αποδειχθεί...

Ένα "επικίνδυνο σημείο" βρίσκω και την αναγκαιότητα ταύτισης της Αλήθειας με τις δικές μας πεποιθήσεις κι ιδέες.
Αυτό πέραν του ότι λειτουργεί ανασταλτικά στο να γνωρίσουμε ένα πλήθος ιδεών και πεποιθήσεων που μπορεί να εμπεριέχουν κάποια σπέρματα Αλήθειας, εκφράζει και μια ενδόμυχη ανασφάλεια κι έναν κρυφό φόβο από την πλευρά μας.
Νομίζω πως γίνομαι αντιληπτός ως προς την φύση και της ανασφάλειας και του φόβου, σωστά?

quote:
ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΠΤΥΞΕΙ ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΠΟΠΤΕΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ.ΜΟΝΟ ΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΥ ΜΕΡΟΥΣ ΤΗΣ.

Για να είμαι ειλικρινής, δεν ξέρω αν θα μπορούσε όντως να φτάσει στο σημείο εκείνο που να γνωρίζει την Αλήθεια στην ολότητα της, όπως δεν ξέρω επίσης αν η φύση της Αλήθειας σταματάει κάπου και τελματώνεται.
Το ζήτημα πιστεύω ότι είναι πως από το σημείο που βρισκόμαστε τώρα θα κατορθώσουμε να "μετακινηθούμε" λίγο παραπέρα, πως θα διευρύνουμε περισσότερο την συνείδηση μας, πως θα σπάσουμε διάφορα νοητικά καλούπια μας που εμποδίζουν αυτήν ακριβώς την διαδικασία και πως θα ελευθερώσουμε το νου μας από τα δεσμά του.

Όσον αφορά τα ζεύγη των αντιθέτων, πιστεύω πως είναι μια προσπάθεια του ανθρώπινου νου να μπορέσει να ταξινομήσει, να χωρίσει (χωριστικότητα) προκειμένου να μπορέσει να κατανοήσει καλύτερα αυτά τα ερεθίσματα και τις γνώσεις που δέχεται.
Η παρατήρηση όμως των ζευγών των αντιθέτων πιστεύω πως είναι μια ευκαιρία που θα μπορούσε να μας δείξει την έννοια της σύνθεσης και της ενοποίησης.
Γιατί πχ τα αντίθετα να λειτουργούν χωριστικά και μεμονωμένα μεταξύ τους και να μην είναι στην ουσία ένα ζεύγος αλληλοσυμπληρούμενων ιδιοτήτων, που το ένα είναι απαραίτητο για τον προσδιορισμό του άλλου?

Όσον αφορά την πλάνη που αναφέρεις, νομίζω πως θα συμφωνήσω μαζί σου.
Θα μπορούσες να κοιτάξεις ένα πολύ ωραίαο σχετικό θέμα για τις πλάνες, το οποίο πιθανόν να σε ενδιαφέρει (κλίκαρε στον τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Η ΠΛΑΝΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ

Θα ήθελα να μου διευκρινήσεις λίγο περισσότερο αυτό που αναφέρεις στο κλείσιμο του εισαγωγικού σου μηνύματος, γιατί δεν ξέρω αν σε "πιάνω" 100%!

quote:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ....



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2007, 18:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ DYING INCUBUS

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΗΡΗ ΤΑΥΤΙΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ Σ'ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΑΚΟΜΗ ΓΟΡΔΙΟ ΔΕΣΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΓΙ'ΑΥΤΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 'ΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ'ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ Η ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ,ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2007, 19:36:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ 'ΑΝ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΑΛΥΦΘΕΙ'ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ ΣΕ ΤΕΤΟΙΟ ΒΑΘΜΟ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ Η ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΤΟΥ,ΔΙΑΤΗΡΩΝΤΑΣ ΟΜΩΣ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΡΧΙΚΗΣ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ.
ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΛΛΑ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΔΙΕΥΡΥΜΕΝΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

Νομίζω πως καταλαβαίνω τι εννοείς, αγαπητέ theosoficus!

Ομολογώ πως είναι κάπως ασυνήθιστο αλλά δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να το απορρίψουμε ως εκδοχή.
Εάν λοιπόν έχουμε αυτή τη μετατροπή όπου η μια κατάσταση εξομοιώνεται με την αντίθετη της - διατηρώντας όμως τα κύρια χαρακτηριστικά της - θα πρέπει να συμβαίνει η αντίστοιχη μετατροπή και για την αντίθετη κατάσταση.
Αυτό λοιπόν θα οδηγούσε σε μια συνεχόμενη μεταβολή των ζευγών των αντιθέτων ή σε κάποιο σημείο θα σταματούσε αυτή η διαδικασία?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 09:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ DYING INCUBUS

Η ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΛΟΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ,ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 10:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΕΝΑΗ ΜΕΤΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΕΡΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΔΗΛ.ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.
ΚΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΕ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟ.
ΚΑΤΙ ΔΗΛ. ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΟΣ Η ΒΟΥΔΑΣ.
ΝΑ ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΕΚΛΑΜΨΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ ΔΗΛ.Η ΑΠΛΗ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΘΑ ΕΔΙΝΕ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.ΑΠΛΑ ΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΑΓΕ ΤΟ ΞΕΤΥΛΙΓΜΑ ΤΟΥ ΜΙΤΟΥ ΤΗΣ ΑΡΙΑΔΝΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 13:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε theosoficus, την εναλλαγή των ζευγών των αντιθέτων την φαντάζομαι σαν 2 ημίρευστα υλικά όπου μέσω της αλληλεπίδρασης τους το ένα εισχωρεί στο άλλο καταλαμβάνοντας κάποιον χώρο από το άλλο αλλά διατηρώντας το χρώμα του, τις ιδιότητες του κλπ.

quote:
Η ΔΙΑΔΟΧΙΚΗ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΔΕΔΟΜΕΝΗ,ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΛΟΓΩ ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΠΤΙΚΗΣ ΜΑΣ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑΣ,ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ!

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι δε μας ενδιαφέρει, απλά είτε δεν το παρατηρούμε στην διάσταση του είτε δεν είμαστε σε θέση να το αναγνωρίσουμε είτε τέλος το αναγνωρίζουμε αλλά ο νους μας λειτουργεί τόσο χωριστικά που απλά θεωρούμε δύο τέτοιες καταστάσεις διαφορετικές κι αντιθετικές μεταξύ τους χωρίς να καταβάλλουμε κάποια προσπάθεια να τις δούμε συνθετικά κι ως δύο εναλλασσόμενες καταστάσεις.

quote:
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΕΝΑΗ ΜΕΤΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΖΕΥΓΟΥΣ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΥΠΕΡΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΔΗΛ.ΣΕ ΜΟΝΙΜΗ ΑΝΩΤΕΡΗ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.
ΚΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΣΗΜΑΙΝΕ ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΕ ΥΠΕΡΑΝΘΡΩΠΟ.
ΚΑΤΙ ΔΗΛ. ΣΑΝ ΧΡΙΣΤΟΣ Η ΒΟΥΔΑΣ.

Με λίγα λόγια αναφέρεσαι σε έναν φωτισμένο άνθρωπο ο οποίος έχει εξελιχθεί συνειδησιακά σε τέτοιο βαθμό που να μπορεί να αντικρύσει αυτό που δε μπορούμε οι υπόλοιποι, σωστά?

Φίλε μου, παρατηρώ ότι έχεις μια "αγάπη" στα ζεύγη των αντιθέτων και στην διερεύνηση τους.
Κάνω λάθος?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2007, 16:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ DUING INCUBUS

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΜΙΑ ΕΝΔΕΛΕΧΗΣ ΕΡΕΥΝΑ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ Θ'ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ,ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΜΑΣ ΤΩΝ ΙΔΙΩΝ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΕΧΕΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΛΕΩ ΚΙ ΑΣ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΩΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΓΕΝΟΥΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nathaniel
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 03:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nathaniel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια, Ψέμα, τι διαφορά υπάρχει;
Αν σας πω ότι είμαι ο Νταλάρας, θα με πιστέψει κανείς σας; Κι όμως μπορεί να είμαι. Θα μου πείτε ότι είναι ένας άνθρωπος πίσω από μία οθόνη και πάνω από ένα πληκτρολόγιο αυτός που γράφει, και είναι λογικό να μην πιστέψετε την κάθε λέξη που θα σας πω.
Αλλά αυτό δεν αλλάζει τίποτα.
Η Αλήθεια είναι ένα Ψέμα που θέλουμε να πιστέψουμε ότι είναι αληθινό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
theosoficus
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2007, 20:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους theosoficus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ

ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΠΙΣΤΕΨΕΙ Η ΟΧΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ.ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

ΞΕΡΕΙΣ ΕΧΟΥΜΕ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΣΤΟ ΨΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΖΟΜΑΣΤΕ.ΤΟ ΨΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.

ΙΣΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΙ ΕΝΝΟΩ ΣΑΝ ΟΝΤΟΤΗΤΕΣ.ΕΙΝΑΙ TOO MUCH ΓΙΑ ΜΑΣ.

ΔΕΣ ΣΕ ΤΙ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΕΧΕΙ ΦΤΑΣΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΛΟΓΩ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑΣ.ΚΑΙ ΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ ΕΠΟΝΤΑΙ.

ΖΗΤΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΜΑΣ.ΕΝΗΛΙΚΙΩΝΩΜΑΣΤΕ.
ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΟΡΟΙΔΕΨΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΕΑΥΤΟΥΣ ΜΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1054688
Maintained by Digital Alchemy