ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Δελφοί
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 17:34:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι συνοδοιπόροι στην εξερεύνηση του αγνώστου,

Σας παραθέτω τρεις φωτογραφίες από το Ναό της Προναίας (ή Θόλο) των Δελφών οι οποίες είναι αρκετά ενδιαφέρουσες όσον αφορά αυτό που αποθανάτισαν. Μετά από πολύ σκέψη αποφάσισα να τις μοιραστώ με ανθρώπους που ενδιαφέρονται και δεν αρκούνται στην επιφάνεια και σε αυτό που τους σερβίρουν, αλλά ψάχνουν και εξερευνούν σκάβοντας λίγο (ή πολύ) βαθύτερα από την επιφάνεια.

Σε όσους φίλους και γνωστούς τις έχω δείξει τις βρήκαν εξαιρετικά ενδιαφέρουσες, όμως δεν μπόρεσαν να δώσουν κάποια άλλη εξήγηση εκτός του ότι είμαι τυχερή που αποθανάτισα την ενέργεια που υπάρχει στο χώρο... Κι εγώ, επειδή δεν πιστεύω στην τύχη αλλά στις συμπτώσεις, αναρωτήθηκα: "Γιατί άραγε αποθανάτισα το συγκεκριμένο συμβάν δύο συνεχείς χρονιές? Τι θέλει να μου δείξει? Ότι υπάρχει ενέργεια στους Δελφούς? μα αυτό είναι γνωστό σε όλους πια! ..."

Δεν θα συνεχίσω με τους δικούς μου προβληματισμούς, θα ήθελα να συζητήσουμε το θέμα και τις δικές σας τυχόν εξηγήσεις.Αν πάλι κάποιος έχει βιώσει κάποιες "παράξενες" καταστάσεις στον χώρο των Δελφών θα παρακαλούσα να τις μοιραστεί μαζί μας. Ίσως μπορέσουμε να εξηγήσουμε και τις φωτογραφίες....

Επειδή όμως τα πολλά λόγια είναι φτώχεια, ιδού οι φωτογραφίες:

1η φωτογραφία 5 Σεπτεμβρίου 2006 18:53

2η φωτογραφία 17 Σεπτεμβρίου 2007 18:41

3η φωτογραφία 17 Σεπτεμβρίου 2007 18:42

karma
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
497 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 19:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους karma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sonya

Έχεις απόλυτο δίκιο! Τίποτα στη ζωή δε γίνεται τυχαία!

Ο λόγος που σου έδειξαν την ενέργεια αυτή, πιστεύω, ότι σύντομα θα σου αποκαλυφθεί! Ίσως να είσαι και σχετική με το χώρο...

Είναι πιθανό να έχεις υπάρξει ιέρεια εκεί. Σε αυτή την περίπτωση, η ψυχή σου θα είναι φιλική και εναρμονισμένη με το περιβάλλον!

Έχεις κάποιες μνήμες από το χώρο; Το θεωρείς σύμπτωση που βρέθηκες τόσες φορές εκεί;


Φιλικά, http://starworld.myforumportal.com/

η karmaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 19:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή sonya οι Δελφοί είναι τρομερά φορτισμένη περιοχή.

Οι φωτογραφίες είναι με την ίδια φωτογραφική μηχανή?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 19:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Κάρμα,

Κι εγώ το πιστεύω ότι τίποτε δεν είναι τυχαίο!
Όσον αφορά ότι σύντομα θα μου αποκαλυφθεί, .... ήδη έχει περάσει ένας χρόνος από την πρώτη φωτογραφία! Το σύντομα λοιπόν είναι μάλλον σχετικό.

Τώρα το αν είμαι σχετική με το χώρο .... ή αν κάποτε είχα υπάρξει ιέρεια εκεί.... ότι και να σου πω ψέμματα θα είναι. Το ότι αισθάνομαι πολύ καλά όταν τριγυρίζω στο χώρο, ναι αυτό είναι αλήθεια.

Το ότι αισθάνομαι την ανάγκη να πηγαίνω στους Δελφούς τουλάχιστον μία φορά τον χρόνο δεν νομίζω ότι σημαίνει κάτι άλλο από το ότι με αγγίζει ο χώρος και αισθάνομαι ότι φορτώνουν οι μπαταρίες μου έστω κι αν μένω μόνο ένα βράδυ. Το ότι ο χώρος έχει μεγάλη ενέργεια αυτό είναι γνωστό. Θα έλεγα ότι είναι τόπος δύναμης.

Είναι πολύς ο κόσμος που πηγαίνει στους Δελφούς ακριβώς γι αυτό το λόγο. Αν πας μία φορά και μείνεις ένα βράδυ, θα το θεωρήσεις αυτονόητο ότι θα ξαναπεράσεις. (Τουλάχιστον αυτό ισχύει για μένα).


quote:

Έχεις κάποιες μνήμες από το χώρο; Το θεωρείς σύμπτωση που βρέθηκες τόσες φορές εκεί;

Δυστυχώς δεν έχω καμία μνήμη από το χώρο.
Το ότι βρίσκομαι εκεί τουλάχιστον μία φορά το χρόνο, δεν το θεωρώ σύμπτωση, αλλά δική μου ανάγκη. Δεν βρέθηκα, πηγαίνω εκουσίως μία φορά τον χρόνο τουλάχιστον, τα τελευταία 5 χρόνια.

Δεν ξέρω αν σε βοήθησα να καταλάβεις κάτι, ευελπιστώ πως ναι.

Όμως αυτό που διερωτώμαι περισσότερο είναι αν έχει και κάποιος άλλος αποθανατίσει κάτι σχετικό. Έχεις ακούσει εσύ για κάτι παρόμοιο?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 20:04:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gretel,
συμφωνώ ότι οι Δελφοί είναι τρομερά φορτισμένη περιοχή.
Ναι οι φωτογραφίες είναι με την ίδια φωτογραφική μηχανή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 22:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ είχα μια παράξενη εμπειρία στους Δελφούς και μια και ήμουν με παρέα 10 ατόμων και είχαμε όλοι την ίδια αίσθηση, τη θεωρώ γνήσια.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 23:48:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιά ενέργεια και τρίχες κατσαρές; Είναι απλά το φως που πέφτει στην κολώνα, και ο αισθητήρας της μηχανής έφτασε στον κόρο, μην μπορώντας να αποκριθεί. Συγκεκριμένα λείπει το Green από το RGB (RedGreenBlue), και γι' αυτό το φως φαίνεται μώβ (Μπλέ και κόκκινο κάνει μωβ λένε στο νηπιαγωγείο).
Ας το αποδείξουμε περνώντας την φωτο από ένα φίλτρο

και μεγεθύνοντας

βλέπεις τους μαύρους κόκκους; Είναι τα "καμμένα" σημεία της φωτογραφίας, εκεί δηλαδή που ο αισθητήρας (ή το φίλμ) τυφλώθηκε.
Παραπάνω μιλώ για αισθητήρα κι όχι για φίλμ (αν κι εκεί ισχύουν τα ίδια) γιατί η φωτογραφία φαίνεται να έχει υποστεί επεξεργασία από photo editor, μιας κι έχουν αφαιρεθεί τα στοιχεία της μηχανής και η εικόνα έχει συμπιεστεί με τον αλγόριθμο της LEAD. Αν δεν είχαν αφαιρεθεί, θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε και τις ημερομηνίες. Ίδια ώρα, ίδια εποχή, άρα ίδιο σημείο δύσης. (Ο Ήλιος διατρέχει τις 360 μοίρες του κύκλου του σε 365 μέρες, άρα για 12 μέρες διαφορά ημερομηνιών έχουμε απόκλιση μόλις 11,8 μοίρες)

Ας μην βλέπουμε μυστήρια εκεί που ΔΕΝ υπάρχουν.





Edited by - ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ on 18/10/2007 23:58:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 03:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sonya ή αλλαξε φακο-φωτογραφικη μηχανη ,τα εχουν παιξει ή αλλαξε φιλμ.Ειναι φως φαναρι..Σου λειπει το πρασινακι γιαυτο φαινεται ετσι.Ρωτα και εναν ερασιτεχνη φωτογραφο να στο πει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 21:59:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ,

Παρόλη την επιθετικότητα, και τις γνώσεις γύρω από την φωτογραφία που υποτίθεται κατ' εσέ ότι θα πρέπει να έχει ό κάθε ένας, θα ήθελα να σου πω τα εξής:

1. Οι φωτογραφίες είναι από digital camera, δεν έχουν υποστεί επεξεργασία καμία εκτός από το ότι μόνο στην πρώτη χρησιμοποίησα το crop και την έκοψα μέχρι εκεί που απεικονίζονται οι κολώνες, (δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κανέναν ποιο άτομο απεικονίζεται στην φωτογραφία). Οι άλλες δύο δεν έχουν υποστεί καμία απολύτως επεξεργασία! Και τις τρεις τις μετέφερα από την μνήμη της μηχανής στο pc.

2. Δεν σου φαίνεται περίεργο πως είναι δυνατόν μόνο οι συγκεκριμένες τρεις φωτογραφίες από τις εκατοντάδες που έχω τραβήξει να παρουσιάζουν αυτό το συγκεκριμένο πρόβλημα όπως το ανέλυσες?

3. Δεν σου φαίνεται επίσης περίεργο πως το συγκεκριμένο πρόβλημα όπως το ανέφερες παρουσιάστηκε σε μία περσινή φωτογραφία και μετά ξανά σε δύο φετινές?

4. Θα ήθελες να μου εξηγήσεις σε ποια ακριβώς κολώνα υποτίθεται ότι αντανακλάται το φως και η οποία αντανάκλαση είχε σαν αποτέλεσμα ο αισθητήρας της μηχανής να φθάσει στο κόρο μην μπορώντας να ανταποκριθεί????

Θα έλεγα μην προτρέχεις και ονομάζεις τρίχες κατσαρές κάτι που πιθανόν να ξεφεύγει από την σφαίρα της δικής σου καθημερινότητας.

Γράφεις μεταξύ άλλων ότι:

quote:

Παραπάνω μιλώ για αισθητήρα κι όχι για φίλμ (αν κι εκεί ισχύουν τα ίδια) γιατί η φωτογραφία φαίνεται να έχει υποστεί επεξεργασία από photo editor, μιας κι έχουν αφαιρεθεί τα στοιχεία της μηχανής και η εικόνα έχει συμπιεστεί με τον αλγόριθμο της LEAD. Αν δεν είχαν αφαιρεθεί, θα μπορούσαμε να επιβεβαιώσουμε και τις ημερομηνίες.

1. Σου εξήγησα παραπάνω ότι δεν έχουν υποστεί επεξεργασία!
2. Ο χρόνος που γράφω ότι τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες είναι ακριβέστατος μέχρι το δευτερόλεπτο! (σχετικά με την επιβεβαίωση που λες)
3. Οι φωτογραφίες έχουν κρατηθεί στην μνήμη της μηχανής (για τους καλόπιστους και μη, που προσπαθούν να λύσουν το συγκεκριμένο θέμα)

Θα σε συμβούλευα να μην είσαι τόσο απόλυτος! Κάνει κακό (βασικά σε σένα). Το γιατί κάνει κακό ε μια και τα γνωρίζεις όλα, θα το ξέρεις και αυτό!

Σ ευχαριστώ πάντως για την άποψή σου (έστω κι αν διαπνέεται από επιθετικότητα)

Υ/Γ Αν θυμάμαι καλά πρέπει να πήγα νηπιαγωγείο. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 22:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MIXAHL32,

Σε ευχαριστώ για την υπόδειξη.
Βέβαια όπως αναφέρω και πιο πάνω η μηχανή είναι digital άρα δεν χρησιμοποιώ φιλμ.

Παρ' όλο που η συγκεκριμένη camera βγάζει υπέροχες φωτογραφίες υψηλής ευκρίνειας, έτσι κι αλλιώς το σκεφτόμουνα όταν ξαναπάω στους Δελφούς να τραβήξω φωτογραφίες με άλλη camera ή και να στήσω βίντεο-κάμερα.

Σε πληροφορώ βέβαια ότι έχω ρωτήσει φωτογράφο (και όχι ερασιτέχνη) και δεν μπόρεσε να δώσει τέτοια απλή εξήγηση (ότι μου λείπει ας πούμε το πρασινάκι...).

Σε ευχαριστώ πάντως
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 23:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Gretel,

quote:

Κι εγώ είχα μια παράξενη εμπειρία στους Δελφούς και μια και ήμουν με παρέα 10 ατόμων και είχαμε όλοι την ίδια αίσθηση, τη θεωρώ γνήσια.

Θα ήθελες να μοιραστείς την εμπειρία σου μαζί μας? Είμαι σίγουρη ότι είναι άκρως ενδιαφέρουσα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 00:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sonya

Όλα μα ΟΛΑ τα αρχεία raw των ψηφιακών μηχανών, αποθηκεύουν τις πληροφορίες της κάμερας και του φακού. Στα δικά σου jpeg έχουν σβηστεί όπως φαίνεται στο παρακάτω δείγμα. Μήπως μπορείς να εξηγήσεις σε μας τους άσχετους και κακόπιστους το γιατί;

Και αφου δεν πέρασες τις φωτογραφίες από editor, τότε πως εξηγείς το comment που έχει προστεθεί;

Για το όμοιο του γεγονότος στο εξήγησα όταν σου έγραψα ότι τα δυο αζιμούθια του Ήλιου είχαν διαφορά μόνο 12 μοίρες, αλλά φαίνεται ότι σου αρέσει καλύτερα η μεταφυσική εξήγηση.

Υ.Γ. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου. Κανείς δεν συμπαθεί αυτόν που του λέει ότι ο Αι Βασίλης του δεν υπάρχει.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 00:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι φωτογραφιες κανουν μπαμ οτι δεν εχουν κατι το ανεξηγητο..δε καταλαβαινω γιατι η σονια εκνευριστηκε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 09:17:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διότι ήταν εύστοχες οι παρατηρήσεις σου MIXAHL32

Δίχως το EXIF (αν δεν είναι forgered βέβαια) ή τέλος πάντων το αυθεντικό αρχείο εικόνας αυτές οι φωτογραφίες δεν έχουν καμία ιδιαίτερη αποδεικτική αξία για τους σοβαρούς ερευνητές διότι στον κόσμο της Πληροφορικής εύκολα μπορεί κανείς να δημιουργήσει τέτοια εφέ.

Σε ένα δεύτερο μάλιστα επίπεδο, τέτοια artifacts μπορεί να δημιουργηθούν και από την λειτουργία της ίδιας της ψηφιακής μηχανής, οι αρχές λειτουργίας της οποίας διαφέρουν σε σχέση με των παραδοσιακών (ξέρεις ότι αυτή η αντανάκλαση μπορεί να είναι απεικόνιση του ίδιου του εσωτερικού CCD της μηχανής σου;).

Και οι 3 φωτογραφίες δεν διαθέτουν EXIF στοιχεία και είναι επεξεργασμένες με λογισμικό της ULEAD άρα δεν τις κατέγραψες απευθείας από την μηχανή στο PC σου ούτε έκανες λοιπόν Crop απλά στην μια από αυτές! (μην λέμε ψεματάκια)

Τέλος, τι μοντέλο ψηφιακής μηχανής έχεις (δεν είναι δύσκολο να μας πεις); Για να δούμε αν δεν σώζει EXIF ή μήπως το ULEAD software το αφαιρεί -ok, δέχομαι πως μπορεί να έπεσες σε μια τέτοια σπάνια περίπτωση (αν και οι φαρσέρ το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να αφαιρούν μόνοι τους το EXIF ).

Υ.Γ.
Αν θες την γνώμη ενός ειδήμονα σε θέματα ψηφιακών φωτογραφικών μηχανών (δεν είναι όλοι οι φωτογράφοι ειδήμονες στις ψηφιακές..) στείλε τις εικόνες σου στην στήλη "Φωτο-χάλιας" του περιοδικού RAM. Αν ασχοληθεί μαζί τους (κοίταξε να στείλεις την έκδοση με το EXIF) και τις δημοσιεύσουν θα σου εξηγήσουν τι μπορεί να πήγε στραβά κατά την λήψη τους .

Σε διαφορετική περίπτωση στείλτες σε κανένα ελληνο-κεντρικό περιοδικό ψοφάνε για κάτι τέτοια

Καλή συνέχεια!

Edited by - XD on 20/10/2007 09:53:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 13:13:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία,

Να που έφθασα στο σημείο να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας!
Λοιπόν κατ' αρχάς δεν εκνευρίστηκα! Αμύνθηκα απλά της επίθεσης που δέχτηκα! (Στην φυσική αυτό λέγεται ΔΡΑΣΗ-ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ).

Κι ας τα πάρουμε ένα ένα και με την σειρά:

====> ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ:

quote:

Όλα μα ΟΛΑ τα αρχεία raw των ψηφιακών μηχανών, αποθηκεύουν τις πληροφορίες της κάμερας και του φακού. Στα δικά σου jpeg έχουν σβηστεί όπως φαίνεται στο παρακάτω δείγμα. Μήπως μπορείς να εξηγήσεις σε μας τους άσχετους και κακόπιστους το γιατί;

Κατ' αρχάς δεν σε είπα κακόπιστο και πόσο μάλλον άσχετο! Απλά είπα ότι εγώ δεν ξέρω κι εσύ γράφεις λες και όλοι γνωρίζουν τουλάχιστον όσα ξέρεις εσύ!

Συνεπώς, δεν θα μπορούσα να εξηγήσω κάτι το οποίο δεν γνωρίζω. Το photo editing και όλα τα προγράμματα φωτογραφίας είναι πεδίο που δεν έχω εντρυφήσει. Λυπάμαι. Δεν είπα ποτέ ότι είμαι σχετική!!!! Το τί ακριβώς έκανα σας το είπα από την αρχή να μην επαναλαμβανόμαστε.

Το μόνο που ξέρω είναι ότι πέρασα τις φωτογραφίες στον υπολογιστή όπου και τις αποθήκευσα.

quote:

Για το όμοιο του γεγονότος στο εξήγησα όταν σου έγραψα ότι τα δυο αζιμούθια του Ήλιου είχαν διαφορά μόνο 12 μοίρες, αλλά φαίνεται ότι σου αρέσει καλύτερα η μεταφυσική εξήγηση.

Μου το εξήγησες (χωρίς να το κατανοήσω μια και δεν έχω ιδέα περί αζιμούθιου) μόνο που ήθελες (όπως είπες) επιβεβαίωση για τον χρόνο που τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες. Κι αυτό ακριβώς σου έγραψα.

quote:

Υ.Γ. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου. Κανείς δεν συμπαθεί αυτόν που του λέει ότι ο Αι Βασίλης του δεν υπάρχει.

Για μια ακόμη φορά να πω ότι δεν εκνευρίστηκα. Αμύνθηκα στην επίθεση που δέχτηκα! (όχι σε αυτά που έγραψες αλλά στον τρόπο που τα έγραψες).

Να σου πω αν περίμενα να πεισθώ για την ύπαρξη της ενέργειας φωτογραφίζοντάς την, τότε αλλοίμονό μου. Είναι συνεχώς αυξανόμενος ο αριθμός των κβαντικών φυσικών (φυσική των κβάντων = νέα φυσική) που όχι μόνο παραδέχονται την ύπαρξη της ενέργειας η οποία περιβάλλει τα πάντα, αλλά προχωρούν κι ακόμη παραπέρα ερευνώντας συνεχώς σε πεδία που δεν είναι ορατά σε κανέναν!

===> MIXAHL32

quote:

Οι φωτογραφιες κανουν μπαμ οτι δεν εχουν κατι το ανεξηγητο..δε καταλαβαινω γιατι η σονια εκνευριστηκε.

Δεν εκνευρίστηκα! Απλά απήντησα αμυνόμενη. Αμύνθηκα στην επίθεση που δέχτηκα και όχι για το τι πιθανόν απεικονίζουν οι συγκεκριμένες φωτογραφίες, άλλωστε τις απόψεις μας εκφράζουμε όλοι στo forum.
Με δυο λόγια για να γίνω κατανοητή η δική σας ΔΡΑΣΗ (=επίθεση) έφερε την δική μου ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ (=ΑΜΥΝΑ η οποία όμως παραφράστηκε από ορισμένους ως εκνευρισμός).

===> XD:

quote:

Διότι ήταν εύστοχες οι παρατηρήσεις σου MIXAHL32


Σ ευχαριστώ που προσπάθησες να δώσεις εξήγηση στον MIXAHL32.
Όμως καλλίτερα θα ήταν να αφήνεις αυτόν που "κατηγορείται" να απαντήσει!
Και νομίζω ότι η απάντησή μου όπως τέθηκε παραπάνω ήταν αρκετά κατανοητή.

quote:

Δίχως το EXIF (αν δεν είναι forgered βέβαια) ή τέλος πάντων το αυθεντικό αρχείο εικόνας αυτές οι φωτογραφίες δεν έχουν καμία ιδιαίτερη αποδεικτική αξία για τους σοβαρούς ερευνητές διότι στον κόσμο της Πληροφορικής εύκολα μπορεί κανείς να δημιουργήσει τέτοια εφέ.

Όπως έχω ήδη αναφέρει οι φωτογραφίες έχουν κρατηθεί στην μνήμη της μηχανής (για τους καλόπιστους και μη). Όσον αφορά τα εφέ, λυπάμαι αλλά οι γνώσεις μου στον τομέα της φωτογραφίας και δημιουργίας εφέ είναι επαρκούντως ελλειπείς! Βέβαια ο καθένας έχει κάθε δικαίωμα να πιστεύει ότι θέλει. Αναφαίρετο δικαίωμά του.

quote:

Σε ένα δεύτερο μάλιστα επίπεδο, τέτοια artifacts μπορεί να δημιουργηθούν και από την λειτουργία της ίδιας της ψηφιακής μηχανής, οι αρχές λειτουργίας της οποίας διαφέρουν σε σχέση με των παραδοσιακών (ξέρεις ότι αυτή η αντανάκλαση μπορεί να είναι απεικόνιση του ίδιου του εσωτερικού CCD της μηχανής σου;).

Εσωτερικό ccd? Τι είναι αυτό? Όπως προσπαθώ να εξηγήσω σε όλες μου τις απαντήσεις μέχρι τώρα δεν γνωρίζω τεχνικά θέματα! ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΡΑΒΑΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ! ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΗΝ ΤΕΧΝΙΚΗ ΤΗΣ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ! (Τόσο κακό είναι αυτό άραγε?)

quote:

Και οι 3 φωτογραφίες δεν διαθέτουν EXIF στοιχεία και είναι επεξεργασμένες με λογισμικό της ULEAD άρα δεν τις κατέγραψες απευθείας από την μηχανή στο PC σου ούτε έκανες λοιπόν Crop απλά στην μια από αυτές! (μην λέμε ψεματάκια)

Δεν με ενοχλεί να πω για πολλοστή φορά ότι το μόνο που έκανα ήταν να μεταφέρω τις φωτογραφίες στον υπολογιστή και να τις αποθηκεύσω.
Ψεμματάκια δεν λέω κι ούτε έχω λόγο να πω! Δεν ταιριάζει ούτε στην ηλικία μου αλλά ούτε και στην ιδιοσυγκρασία μου.

quote:

Τέλος, τι μοντέλο ψηφιακής μηχανής έχεις (δεν είναι δύσκολο να μας πεις); Για να δούμε αν δεν σώζει EXIF ή μήπως το ULEAD software το αφαιρεί -ok, δέχομαι πως μπορεί να έπεσες σε μια τέτοια σπάνια περίπτωση (αν και οι φαρσέρ το πρώτο πράγμα που κάνουν είναι να αφαιρούν μόνοι τους το EXIF ).

Κανείς ποτέ δεν ρώτησε, με τι μηχανή τραβήχτηκαν οι φωτογραφίες!
Οι φωτογραφίες τραβήχτηκαν με το κινητό μου ένα sharp 903SH με κάμερα 3.2 mega 2x optical zoom το οποίο να προσθέσω ότι βγάζει καταπληκτικής ευκρίνειας φωτογραφίες!

Τώρα το αν σώζει ή δεν σώζει EXIF ή αν το ULEAD software (αλήθεια τι είναι αυτό?) το αφαιρεί ΘΑ ΣΑΣ ΓΕΛΑΣΩ και δεν θα το ήθελα! Το αφήνω σε εσάς τους ειδήμονες να μου πείτε!

Από ότι κατάλαβα όλοι σας έχετε την άποψη ότι όχι μόνο ξέρω από προγράμματα φωτογραφίας αλλά και να δημιουργώ εφέ (παρόλο που δεν έχω την παραμικρή ιδέα μια και οι γνώσεις μου σταματάνε στο να μεταφέρω τις φωτογραφίες στον ηλεκτρονικό υπολογιστή και μετά βίας να κάνω crop -κι αυτό το έμαθα τελευταία).

Παρ' όλα αυτά, όποια κι αν είναι η άποψή σας, οφείλω να σας ευχαριστήσω που την μοιραστήκατε σ' αυτό το forum.

Και η αμφισβήτηση είναι δεκτή γιατί απλά είναι μία άποψη και όπως όλες οι απόψεις επιδέχονται κριτική! Αρκεί η κριτική που ασκείται να είναι καλόπιστη για να είναι εποικοδομητική! Και το πιο βασικό να μην περιέχεται στην κριτική ΑΡΝΗΣΗ. Διότι η άρνηση εμπεριέχεται σε σκέψεις ανθρώπων οι οποίοι έχουν παρωπίδες και δεν θέλουν να δεχτούν να εξετάσουν κάτι από διαφορετική οπτική γωνία!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 14:30:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα αρχίζουμε να καταλήγουμε κάπου, Sonya.

Έχουμε και λέμε λοιπόν,

1ον) Δεν χρησιμοποίησες ψηφιακή μηχανή αλλά ένα απλό κινητό τηλέφωνο, που ακόμα και αν πρόκειται για Sharp σε καμία περίπτωση η φωτογραφική του ποιότητα δεν μπορεί να συγκριθεί με μια αντίστοιχων δυνατοτήτων ψηφιακή μηχανή (έστω και φθηνή) και τούτο διότι υπάρχει διαφορά όχι μόνο στην ποιότητα του CCD (του αισθητήρα που μετατρέπει το φως σε εικόνα) υπέρ της ψηφιακής μηχανής αλλά προπάντων στους φακούς που μεσολαβούν μεταξύ του φωτός και του CCD και φυσικά σε αυτό το σημείο το Sharp όπως και το 99% των κινητών τηλεφώνων (πλην ορισμένων νέων και ακριβών μοντέλων) υστερεί δραματικά καθιστώντας τις ερμηνείες που σου έδωσαν οι προλαλήσαντες ακόμα πιο έγκυρες τώρα πια (το optical zoom είναι ένας ακόμα λόγος να παρουσιασθούν τέτοια προβλήματα στην εικόνα μας –ειδικά όταν πρόκειται για μικρούς φακούς κινητού!) .

2ον) Το να λέμε ψέματα, δεν έχει να κάνει με την ηλικία μας, όμως μιας και διευκρίνισες το μοντέλο του κινητού σου, ορίστε πως είναι μια φωτογραφία τραβηγμένη με αυτό (η φωτογραφία προέρχεται από το site MyPhone που έκανε review αγαπητή μου την συσκευή σου –ορίστε μια κανονική εικόνα του Sharp 903SH κατευθείαν από το κινητό στο PC:http://www.myphone.gr/gallery/showphoto.php/photo/11469/size/big/cat/):

Βλέπεις; Περιλαμβάνει a)πληροφορίες EXIF και b)καμία αναφορά στο ULEAD software επεξεργασίας εικόνας σου –τώρα ειλικρινά πες μου: Πόσο καλόπιστος να είμαι απέναντι σου; (έλα στην θέση μου)
Αυτά!

Υ.Γ.
Και βέβαια είμαι αρνητικός (και επιθετικός) όταν θεωρώ πως με δουλεύουν «ψηλό-γαζί» ..

Edited by - XD on 20/10/2007 14:50:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 17:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sonya δε σου εκανα καποια επιθεση,ουτε νομιζω καποιος αλλος.Απλα η φωτο που εστειλες βγαζει ματια οτι δεν εχει κατι το αξιοπεριεργο αφου φαινεται καθαρα οτι ειναι θεμα φωτογραφικης και οχι καποιας ενεργειας..
Αποτι θυμαμαι ειπες στη συνεχεια οτι ειναι ψηφιακη καμερα...και τωρα το διορθωνεις και λες οτι ειναι κινητο.Συνεπως επιμενω στις παρατηρησεις που εκανα σε προηγουμενα ποστ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 10:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sonya

από φωτογραφίες λίγα πράγματα κατέχω, και όμως μόλις την είδα το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό, είναι πως το φώς αυτό είναι το φώς του ηλίου που αντανακλάται στις κολώνες. Τελικά όπως φαίνεται από τις αναλύσεις των μελών που το κατέχουν το αντικείμενο τα λεγόμενά σου δεν στέκουν. Είμαι άτομο το οποίο πιστεύει στο δυναμικό πεδίο των Δελφών, και πιστεύω πως είναι όντως από τα μεγαλύτερα ενεργειακά πεδία της γης.Όμως δεν μου αρέσει από κάποιους να εκμεταλεύονται αυτό το γεγονός και να θέλουν να κάνουν εντύπωση με αναπόδεικτους τελικά ισχυρισμούς. Με αυτό τον τρόπο βεβηλώνεις την ιστορία του μνημείου. Καλύτερα να ξεκίναγες ένα θέμα και να έλεγες ποιος πιστεύει στους Δελφούς, παρά να γελιοποιείς το θέμα και να δίνεις τροφή σε όσους δεν πιστεύουν σε αυτά τα φαινόμενα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 03:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XD:
"Υ.Γ.
Και βέβαια είμαι αρνητικός (και επιθετικός) όταν θεωρώ πως με δουλεύουν «ψηλό-γαζί» .." - 20/10/2007, 14:30:17

"Και οι 3 φωτογραφίες δεν διαθέτουν EXIF στοιχεία και είναι επεξεργασμένες με λογισμικό της ULEAD άρα δεν τις κατέγραψες απευθείας από την μηχανή στο PC σου ούτε έκανες λοιπόν Crop απλά στην μια από αυτές! (μην λέμε ψεματάκια) " - 20/10/2007, 09:17:02

Εγώ νομίζω αγαπητέ XD ότι αυτές οι -"κάπως"- υπερβολικές κρίσεις θα ήταν καλύτερο να έλλειπαν. Το γιατί θα το καταλάβεις, πιστεύω, και από τα παρακάτω.

Γενικά θα πρότεινα σε όλους να επιμείνουν περισσότερο τόσο στην καλή πίστη απέναντι στον άλλον(όπως και έχει γίνει σε κάποιο βαθμό στην παρούσα συζήτηση) αλλά και στον ορθολογισμό και την δημιουργική ερευνητική διάθεση με τους λιγότερους δυνατούς περιορισμούς από προσωπικές προκαταλήψεις οποιασδήποτε υφής...

Καταρχάς προσωπικά θεωρώ πως η πιο απλή και συνάμα πιο πιθανή εξήγηση για το πως δημιουργήθηκαν οι "περίεργες" φωταύγειες στις φωτογραφίες έχει ήδη δοθεί από τον ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ νωρίτερα(αν και που επίσης θα μπορούσε να είχε αποφύγει το "τρίχες κατσαρές" - 18/10/2007, 23:48:34 ): πρόκειται για τεχνούργημα που οφείλεται σε αδυναμία επαρκούς απόκρισης του αισθητήρα της μηχανής στο έντονο φώς
Ο ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ επιχειρηματολόγησε σωστά, ερεύνησε με μέθοδο το ζήτημα και μας έδωσε και τεχνικά στοιχεία για επιβεβαίωση.

Στις τεχνικές πληροφορίες των ψηφιακών αυτών αρχείων όμως δεν υπάρχει το όνομα "ULEAD"(η γνωστή εταιρεία ανάπτυξης εφαρμογών desktop για video επεξεργασία και επεξεργασία εικόνας), XD, αλλά "LEAD Technologies Inc.".

Με μία απλή έρευνα μέσω Google, κάποιος φτάνει εύκολα στο site της εταιρείας που φαίνεται να "ευθύνεται": Lead Technologies

Τα βασικά προϊόντα αυτής της εταιρείας είναι "εργαλεία ανάπτυξης εφαρμογών επεξεργασίας εικόνας", δηλαδή εργαλεία μέσω των οποίων προγραμματιστές ή εταιρείες ανάπτυξης λογισμικού μπορούν να παράγουν τελικά προγράμματα επεξεργασίας εικόνας ή να ενσωματώσουν τέτοιες δυνατότητες σε ήδη υπάρχον λογισμικό και σε μία ποικιλία πλατφορμών λογισμικού.

Στα διάφορα πακέτα τέτοιων εργαλείων που διαθέτει η εταιρεία, υπό τη γενική ονομασία "LEADTOOLS", ανήκει και το "Mobile Imaging SDK" που αφορά, όπως είναι μάλλον προφανές από το όνομα, την ενσωμάτωση λειτουργιών επεξεργασίας εικόνας σε εφαρμογές για "επιπαλάμιους υπολογιστές" και κινητά τηλέφωνα(και για ποικιλία λειτουργικών συστημάτων για τέτοια μηχανήματα).

Όπως θα ήταν αναμενόμενο δε, τα πακέτα ανάπτυξης εφαρμογών της εταιρείας υποστηρίζουν λειτουργίες που σχετίζονται με τον χειρισμό των EXIF δεδομένων: LEADTOOLS EXIF Support
Δεν ενσωματώνονται όμως αυτόματα. Όπως κατάλαβα από μία εποπτεία της συγκεκριμένης σελίδας, οι προγραμματιστές θα πρέπει να ενσωματώσουν τη λειτουργία αποθήκευσης των EXIF δεδομένων στα αρχεία που εξάγουν τα προγράμματα που αναπτύσσουν μέσω της συνάρτησης "L_SetComment" στον κώδικα που φτιάχνουν. Αν δεν το κάνουν(το έχουν παραβλέψει για παράδειγμα ή θέλουν να διατηρήσουν αυτήν τη λειτουργικότητα μόνον για "εικόνες μέγιστης ποιότητας" ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο...) αυτές οι πληροφορίες δεν αποθηκεύονται στα εξαγόμενα αρχεία(δίνω βέβαια μία απλουστευμένη εξήγηση εδώ σύμφωνα με τις πληροφορίες που παρέχονται στις σελίδες -θα έπρεπε να δουλέψω λίγο με κάποιο από αυτά τα πακέτα της LEAD Technologies για να είμαι σίγουρος ότι δίνω ακριβή περιγραφή).

Η LEAD Technologies παρότι έχει ως βασικά προϊόντα τα προαναφερόμενα πακέτα προγραμματισμού, έχει και κάποια άλλα, όπως προγράμματα μετατροπής Πολυμεσικών αρχείων σε συμβατά αρχεία για, διαφόρων τύπων, φορητές συσκευές εικόνας και ήχου, ακόμη και παιγνιδομηχανές αλλά και ένα άσημο πρόγραμμα επεξεργασίας εικόνας για PCs, το LEADViEW -προσωπικά για πρώτη φορά το συναντώ.

Υπό το φως λοιπόν των παραπάνω αλλά και αυτών των πληροφορίων που έχει παραθέσει στην παρούσα συζήτηση η sonya, έχω διαμορφώσει προσωπικά την παρακάτω αντίληψη:
Η μεγαλύτερη πιθανότητα είναι ότι το κινητό της sonya έχει εγκατεστημένη κάποια εφαρμογή(ίσως από την εταιρεία κινητής τηλεφώνιας και όχι από τον κατασκευαστή του μηχανήματος) ή απλά κάποια λειτουργία ενταγμένη μέσα στο γενικότερο πλαίσιο του χειρισμού των φωτογραφιών που η ενσωματωμένη ψηφιακή φωτογραφική μηχανή της λαμβάνει, που έχει αναπτυχθεί προγραμματιστικά με το ανάλογο πακέτο της "LEAD Technologies Inc.".
Οι προγραμματιστές δεν ενσωμάτωσαν την λειτουργία της διατήρησης δεδομένων EXIF για την αποθήκευση εικόνων JPEG στην ανάλυση που έχουν αποθηκευτεί αυτές οι εικόνες στο κινητό.
Πιθανώς λόγω της μικρής μνήμης του κινητού αυτού, 8MB, αν και κάποιες σελίδες αναφέρουν ότι υπάρχει και μία κάρτα επέκτασης μνήμης(miniSD) των 64MB στο βασικό πακέτο αγοράς, να γίνεται από το λογισμικό του αυτόματη υποβάθμιση των φωτογραφιών σε μικρή ανάλυση και σε format JPEG -ρύθμιση "μικρού μεγέθους"- έτσι ώστε να χωρέσουν στον δεδομένο μικρό απομένοντα χώρο αποθήκευσης(από ένα σημείο και μετά) και για την οποία ρύθμιση να θεωρήθηκε από τους προγραμματιστές(ή να ξεχάστηκε) ότι δεν είναι αναγκαία η διατήρηση των EXIF.

Οπότε οι φωτογραφίες υπέστησαν επεξεργασία μάλλον με αυτόματο τρόπο από το ίδιο το κινητό και όντως, όπως μας είπε η sonya, δεν έκανε κάτι στον υπολογιστή της σχετικά μ'αυτό, εκτός ίσως από το crop που ανέφερε για τη μία(αφαίρεση του προσώπου).
Θεωρώ επίσης εξαιρετικά απίθανο να ήθελε κάποιος να παραπλανήσει με έναν τέτοιο τρόπο τεχνητής δημιουργίας αυτών των λάμψεων-φωταυγειών καθώς τα συγκεκριμένα τεχνουργήματα είναι τόσο συνηθισμένα σε φωτογραφίες που έχουν παρθεί με μηχανές χαμηλών τεχνικών προδιαγραφών(γενικά ως μηχανές και όχι μόνον ως μηχανές ενσωματωμένες σε κινητά τηλέφωνα) που αν έμπαινε στον "κόπο" να κάνει κάτι τέτοιο σχεδόν σίγουρα θα επέλεγε να "τοποθετήσει" κατί διαφορετικό στις φωτογραφίες.

Ίσως το μόνο που θα μπορούσαμε -ας το πούμε έτσι- να καταλογίσουμε στην sonya είναι ότι δεν διευκρίνησε εξαρχής ότι πρόκειται για ψηφιακή μηχανή κινητού τηλεφώνου. Πάλι όμως δεν είπε ψέματα...
Ίσως να θεώρησε ότι θα μειώνονταν η εγκυρότητα των δεδομένων της εάν το έλεγε αυτό. Ή κάτι άλλο που η ίδια μπορεί μόνον να μας πληροφορήσει...
Πιθανώς η βάση της αντιμετώπισης είναι ότι η sonya διαπίστωσε κάτι στις φωτογραφίες της που της φάνηκε περίεργο, είχε την ενδόμυχη -και αποδεκτή πιστεύω- επιθυμία αυτό να ανήκει στο πεδίο του αγνώστου ή των "ανεξήγητων φαινομένων" και να επιβεβαιωθεί και από τους συμμετέχοντες. Δεν γνωρίζει, όπως δηλώνει και η ίδια, "εξεζητημένα" τεχνικά στοιχεία και έτσι δεν είχε τη δυνατότητα να δει το προφανές πρώτα απ'όλα, κάτι που άλλοι -έχοντας τέτοιες γνώσεις- πολύ σωστά το έκαναν και το γνωστοποίησαν προς την πληροφόρηση και των υπολοίπων.
Κατέθεσε εξάλλου τις φωτογραφίες στον χώρο μας όπου ορθώς υπέθεσε ότι πιθανότατα θα έχει και την βοήθεια από άλλους ανθρώπους που ενδιαφέρονται και έχουν και τις απαραίτητες γνώσεις για να ερμηνεύσει το τι εμφανίστηκε στις φωτογραφίες αυτές(έχοντας βέβαια και η ίδια κάποιες αρχικές υποθέσεις σύμφωνα με τη δική της κοσμοθέαση όπως συμβαίνει μάλλον με όλους μας).

Δεν βρίσκω λοιπόν πραγματικά τον λόγο για οποιαδήποτε "κατακραυγή" και οποιονδήποτε άμεσο ή έμμεσο χαρακτηρισμό απαξιωτικού τύπου.
Απλά τα πράγματα πρέπει να ειδωθούν και να ειπωθούν απλά και αληθινά με σεβασμό, πάντα, στον άλλον και στη διαφορετικότητά του.
Έχοντας τη λεγόμενη "βασική εμπιστοσύνη" απέναντί του.

Δεν υπήρχε λοιπόν κανένας λόγος νομίζω, νέε μας φίλε seirios12a, για κάποια από τα λόγια του μηνύματός σου(21/10/2007, 10:50:57).
Εξάλλου αν το δεις και από μία άλλη οπτική υπάρχουν αντιφάσεις που δεν δικαιολογούν μία τέτοια αντιμετώπιση από την πλευρά σου προς τη sonya.
Για παράδειγμα ανάμεσα στις φράσεις:
"Είμαι άτομο το οποίο πιστεύει στο δυναμικό πεδίο των Δελφών, και πιστεύω πως είναι όντως από τα μεγαλύτερα ενεργειακά πεδία της γης"

και

"Όμως δεν μου αρέσει από κάποιους να εκμεταλεύονται αυτό το γεγονός και να θέλουν να κάνουν εντύπωση με αναπόδεικτους τελικά ισχυρισμούς"

Αφού και ο δικός σου ισχυρισμός είναι -τουλάχιστον- ένα ζήτημα έρευνας, αν όχι αναπόδεικτος... Για κάποιους είναι σίγουρα έτσι, κάποιοι άλλοι θα ήθελαν -με το δίκιο τους- στέρεα και διασταυρωμένα αποδεικτικά στοιχεία για να αποδεχτούν κάτι τέτοιο.

Εντέλει θέλω να κάνω και μία προτροπή για την αποφυγή αντιδημιουργικών υπερβολών.

Ας μη "θυσιάσουμε" τον ίδιο τον άνθρωπο, τον διάλογο και τη συνεργασία στον "βωμό" της ακραίας επιφυλακτικότητας και του σκεπτικισμού.
Ο Σκεπτικισμός, ο Ορθολογισμός και η Φιλοσοφική Αμφιβολία είναι απολύτως απαραίτητα στοιχεία για την έρευνα του αχανούς πεδίου του αγνώστου που υπάρχει στο σύμπαν μας(εξωτερικά και εσωτερικά). Έχουν όμως και σκοτεινές-αρνητικές όψεις που δυστυχώς οδηγούν στα αντίθετα, από τα προσδοκόμενα, αποτελέσματα.

Αντί για την ανάδειξη της Αλήθειας, ο λανθασμένος χειρισμός τους -συνειδητά ή ασυνείδητα- οδηγεί στην κάλυψή της και δυστυχώς "φορώντας το αντίθετο προσωπείο" ακόμη και αν δεν το καταλαβαίνουμε...



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 11:08:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν έχεις δίκιο για το ULEAD αυτό ήταν λάθος.

Σχετικά με το Mobile Image SDK, πρόσεξε λίγο: Αφορά PocketPC, Smartphone, WinCE 4.2/5.0 (προγραμματίζω από χόμπι σε αυτά τα platforms) άραγε το Sharp βασίζεται σε μια τέτοια Microsoft πλατφόρμα; Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω (για να μην σου πω ορθά κοφτά ΟΧΙ) -τώρα πατσίσαμε στα σφάλματα μας Admin (ε;)

Τώρα όσον αφορά το LeadTools γενικά, σου εφιστώ την προσοχή όσον αφορά στο γεγονός πως πρόκειται για μια εταιρία που εξειδικεύεται στην ανάπτυξη βιβλιοθηκών επεξεργασίας εικόνας (και εδώ βάλε και ότι άλλο θες). Μάλιστα διαφημίζουν πως με τα εργαλεία τους μπορεί κανείς να αναπαράγει αρκετά παρόμοια με εκείνα του Adobe Photoshop, εφέ (http://www.leadtools.com/SDK/Raster/Raster-Image-Processing.htm). Αυτό από μόνο του λέει πολλά πράγματα, καθώς πες μου πως μπορώ να αποκλείσω το γεγονός της χρήσης κάποιου λιγότερου γνωστού και ενδεχομένως πιο φιλικού για τους αρχάριους (σε σχέση με το Photoshop) λογισμικού επεξεργασίας εικόνας που να παράγει αυτού του είδους τα τρικ στις δημοσιευθείσες εικόνες με μια όμως δίκαιη προϋπόθεση -την αλλαγή του EXIF με εκείνο της κατασκευάστριας εταιρίας τις βιβλιοθήκης στην οποία βασίζεται (στην προκείμενη περίπτωση των LeadTools); Κάτι ανάλογο δεν κάνει και η Adobe με το Photoshop της στις αποθηκευμένες εικόνες του; Μπορείς να το αποκλίσεις σαν πιθανότητα; Μπορεί οι βιβλιοθήκες της να χρησιμοποιούνται και από λιγότερο άσημα λογισμικά σε σχέση με το “LEADViEW” (προφανώς κράχτης για τα API της).

Σχετικά με το Sharp 903 τώρα, καταρχήν το συγκεκριμένο τηλέφωνο δεν είναι Smartphone ώστε να υποθέσουμε ότι έρχεται με πληθώρα εφαρμογών που μπορεί να εγκαταστήσει κανείς επάνω του, στην καλύτερη περίπτωση μπορείς να τρέχεις κάποιες Java 2ME εφαρμογές και πολύ αμφιβάλλω αν κάποια από αυτές χρησιμοποιείται για βασικό Image Capturing (λέγε με «φωτογράφηση»). Ύστερα αυτές οι συσκευές ερχόντουσαν αποκλειστικά από το δίκτυο της Vodafone, για άλλη μια φορά αμφιβάλω αν η Vodafone θα προέβαινε σε customization του συστήματος φωτογράφησης του κινητού τηλεφώνου (ειδικά όταν για την εποχή του ήταν το μεγαλύτερο ατού του).

Η δε Sharp φαίνεται πως χρησιμοποιεί το ePrint LeadTools στα Zaurus της (δηλαδή στα PDA της) –πρόκειται για έναν Printer Driver (http://www.leadtools.com/Home2/press/eprint_Sharp_press.htm).

Τώρα, σχετικά με την αφαίρεση του EXIF λόγο χωρητικότητας ή χαμηλής ανάλυσης, πες μου ένα άλλο κινητό τηλέφωνο που να το κάνει αυτό και τότε να το δεχτώ ως πιθανό ενδεχόμενο – όσον αφορά το ξέχασαν να καλέσουν το σωστό API .. ας μην το ρίξουμε στα bugs τώρα άλλωστε είπαμε άλλο το 903 άλλο το Leadtools Mobile Image SDK!

Αντίθετα αυτό που είδα (και σας έδειξα) στο 903 αλλά και σε διάφορα άλλα μοντέλα Sharp κινητών στο δίκτυο ήταν πάντα το EXIF διαθέσιμο στις εικόνες τους οι οποίες μάλιστα ήταν πολύ μεγαλύτερες σε μέγεθος από αυτές που δημοσιεύθηκαν εδώ, άραγε υπάρχει πιθανότητα resize, και σίγουρα όχι από την συσκευή -εδώ ας ξανά θυμηθούμε τα LeadTools και τις δυνατότητες τους .

Σε γενικές γραμμές, αν και δοκιμάζεις να διασώσεις την Sonya λυπάμαι αλλά συνολικά η ιστορία της «μπάζει νερά» (για μένα; Για μένα αλλά και για τον Occam) και φιλικά στο λέω εκτίθεσαι. Οι φωτογραφίες δεν μεταφέρθηκαν κατευθείαν από το κινητό της στο PC της και έχουν υποστεί «θέλεις δεν θέλεις» επεξεργασίας κάποιας υφής, εκούσιας ή ακούσιας (εγώ θεωρώ εκούσιας). Και είδες που λέει τελικά ψεματάκια; Από ψηφιακή μηχανή καταλήξαμε σε κινητό τηλέφωνο (την δικαιολογείς όμως για αυτό και ψέγεις εμένα με νουθεσίες -σκέψου καλύτερα ποίος τις χρειάζεται ).

Κλείνοντας επέτρεψε μου, να σε διαβεβαιώσω πως σε περίπτωση που διαιστανθώ πως η συμμετοχή μου στο Esoterica δημιουργεί προβλήματα στους σκοπούς και στόχους αυτής της κοινότητας ή αναγκαστώ να «μαλώνω» μαζί σου (είσαι ο οικοδεσπότης του χώρου διαφορετικά δεν θα στην χάριζα ) θα πάψω να συμμετάσχω δίχως κανένα hard-feeling παραχωρώντας την θέση μου σε άλλους πιο ανοιχτόμυαλους συζητητές.

Και μια ερώτηση: Πως μπορώ να κάνω host εικόνες στο Esoterica διότι βλέπω πως η Sonya κάνει hosting από εδώ, ώστε να απαλλαγώ από το ImageShack: h__p://www.esoterica.gr/forums/users/_imgmsgs/sonya/delfoi_06-09-05_18-53.jpg -Ευχαριστώ

Edited by - XD on 22/10/2007 13:41:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sonya
Νέο Μέλος

Greece
28 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 17:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sonya  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κατ' αρχάς σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, τις οποίες θα αποφύγω να κρίνω σε επιθετικές ή μή.

Λυπάμαι που άργησα να σας απαντήσω κάτι το οποίο ήταν εκτός των δυνατοτήτων μου μια και είχα ένα ατύχημα το Σάββατο το βράδυ. (όχι ότι σας αφορά, απλά παραθέτω το γεγονός και όχι σαν δικαιολογία). Επειδή έχω πάθει μία μικρή διάσειση συν τοις άλλοις θα μου δώσετε λίγο χρόνο να απαντήσω σε όλους σε 2-3 μέρες το πολύ.

Σας ευχαριστώ και πάλι και ειδικά τον admin που προσπάθησε να δει τα πράγματα όπως έχουν από την μια αλλά να εξηγήσει συγχρόνως τι μπορεί να συνέβη και να βγήκαν οι φωτογραφίες έτσι.

Το μόνο που αληθινά δεν θα ήθελα να κάνω είναι να δημιουργήσω οποιαδήποτε ιστορία εκ των ουκ άνευ!

Άλλωστε περίμενα ένα χρόνο και παραπάνω μέχρι να δημοσιοποιήσω τις φωτογραφίες. Σκεφτόμουνα πολύ την αντίδραση αυτών που θεωρούν ότι οι πάντες θέλουν να κοροιδέψουν τους υπόλοιπους. ... :( Απλά θεώρησα ότι στο esoterica υπάρχουν και κάποιοι που βλέπουν κάποια πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία και όχι από την γωνία του "εφόσον όλοι προσπαθούν να κοροϊδέψουν εγώ τους επιτίθεμαι".

Δεν έχει νόημα να συνεχίσω να λέω ότι δεν έκανα τίποτε στις φωτογραφίες πέρα από αυτό ακριβώς που περιέγραψα ... Το έχω πει τόσες φορές...

Όσον αφορά γιατί δεν είπα από την αρχή με τι μέσο τράβηξα τις φωτογραφίες, μόλις με ρώτησε κάποιος απήντησα! Ίσως ήταν λάθος μου που δεν το ανέφερα ευθύς εξ αρχής, κι αυτό έγινε όχι ηθελημένα απλά από άγνοια (δεν δήλωσα ποτέ ότι είμαι ειδήμων στις φωτογραφικές μηχανές και τις τεχνικές τους!).

Εξ άλλου ήδη ανέφερα ότι έχω σκοπό αν ξαναβρεθώ στους Δελφούς πριν τον Σεπτέμβριο του 2008 να τραβήξω φωτογραφίες με άλλη φωτογραφική μηχανή και ακόμη να στήσω και videocamera!

Κάτι που μπορεί ο καθένας να το κάνει.... πριν σταυρώσει τον άλλον!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 18:40:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν περαστικά σου, άλλο το ένα άλλο το άλλο θέμα, όσον αφορά την υπόθεση προσωπικά ΔΕΝ με ενδιαφέρει ούτε θα συνεχίσω επ’ αυτού, ο καθένας έχει τα στοιχεία μπροστά του και ας κρίνει ανάλογα, «μπορεί να λες την αλήθεια» όλα είναι πιθανά.

Ενδεχόμενος μάλιστα, για να δεις πως δεν είμαι τόσο κακόπιστος, να βοηθούσε αν μας εξηγούσες σε βήματα πως μεταφέρεις τις φωτογραφίες στο PC σου, βλέπεις η ένσταση μου είναι στο σημείο που λες ότι τις μετέφερες κατευθείαν από το κινητό στο PC.

Τώρα, από εκεί και πέρα ιστορία εκ των ουκ άνευ δεν δημιουργείς και φυσικά, ο Admin ελέγχεται για αυτά που λέει (το Mobile Image SDK δεν τρέχει σε Sharp 903 διότι το firmware του δεν βασίζεται σε Microsoft Platform -λυπάμαι), όπως και εγώ (αναφέρθηκα σε ULEAD αντί LeadTools Techonologies) και εσύ (δεν αναφέρθηκες εξ’ αρχής σε κινητό τηλέφωνο αλλά σε ψηφιακή μηχανή).

! όπως και να έχει ΤΕΛΟΣ once and for all από τον user XD !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 19:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και από μένα, το συγκεκριμένο κινητό( sharp v903) όπως και τον προκάτοχό του το v902, τα είχα αγοράσει και εγώ, για κινητά και τα δύο έβγαζαν πολύ καλές φωτογραφίες, αλλά με τίποτα δεν θα τα εξομοίωνα με φωτογραφική μηχανή.Το κινητό πλέον είναι πολυμηχάνημα, δεν είναι το κάθε τι που έχει πάνω αντίστοιχο σε ποιότητα με ένα μηχάνημα που είναι μόνο φωτογραφική, η μόνο βιντεοκάμερα η μόνο mp3 player.Οσο αφορά το λογισμικό του, μη ξεχναμε ότι είναι συσκευή vodafone live. Η vodafone τα κινητά που φέρνει σαν συσκευές vodafone τους κλειδώνει το λογισμικό, δεν μπορείς να κάνεις πολλά πράγματα.Καλούδια και πειράγματα και extra προγραμματάκια μόνο σε nokia και ericsson.Οσο για τους φακούς της κάμερας των κινητών όσο καλοί και να είναι και 5mega pixel ακόμα (nokia n95) δεν φτάνουν τον φακό της φωτογραφικής, δε πάνε να είναι και carl zeiss.Συμφωνώ και γω με τον Οκτίνομο, ότι όλο αυτό που παρουσιάστηκε στην εικόνα ήταν θέμα του φωτός. Επίσης για όσους έχουν πάει στους Δελφούς θα θυμούνται ότι το φως είναι πολύ έντονο ότι υπάρχει πάντα σχεδόν μια θολούρα στην ατμόσφαιρα κοιτώντας το βάθος την Ιτέα.Κατάλληλη ώρα για φωτογράφιση στους Δελφούς αλλά και γενικότερα οπουδήποτε, είναι νωρίς το πρωί η αργά το απόγευμα, όχι όταν έχει πολύ ήλιο (ειδικά μεσημέρι η φωτογράφιση απαγορεύεται δια ροπάλου)βγαίνουν άλλα αντί άλλων.Εχω να προτείνω στην sonya να δοκιμάσει και άλλες γωνίες φωτογράφισης του ίδιου θέματος και με το κινητό, έτσι ώστε να πέφτει διαφορετικά το φως.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


283 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 21:15:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Sonya και περαστικά.

Κανείς μας δεν έχει πρόθεση να σε σταυρώσει ή να σε διαπομπεύσει. Απλά πιστεύω ότι ο τρόπος που άρχισες το θέμα σου, ήταν λάθος. Ας πάρουμε την καλόπιστη άποψη λοιπόν ότι απλά πέρασες τις φωτογραφίες στον υπολογιστή, απευθείας από το κινητό σου. Μήπως άλλαξες / διόρθωσες την φωτεινότητα – αντίθεση -χρωματικό τόνο κ.τ.λ.; Όλα αυτά συνιστούν επεξεργασία, και πιθανόν η αφαίρεση των πληροφοριών EXIF να οφείλεται εκεί. Μιλάμε δηλαδή για ένα σφάλμα που έγινε από απλό χρήστη, που δεν γνώριζε τη σημασία των πληροφοριών αυτών για την πιστοποίηση του αληθούς της φωτογραφίας. Όχι ότι το EXIF είναι πανάκεια (υπάρχουν τρόποι να φτιάξεις και ψεύτικο). Σωστή και η προτροπή της Κεραυνός να δοκιμάσεις άλλες γωνίες λήψης).

XD που θες να πας και να φύγεις; Όλοι ξέρουμε κι έχουμε δει το επίπεδο του λόγου σου. Κατά τη γνώμη μου ο Admin θέλησε να προστατεύσει το site ώστε να διατηρήσει ανοιχτόμυαλη άποψη πάνω σε τέτοια θέματα. Από τη μεριά μου να πω ότι δεν είμαστε μια κακόπιστη αγέλη λύκων που πέφτουμε και κατασπαράσουμε όποιον φέρει ένα τέτοιο θέμα. Η κριτική που έγινε ήταν με επιχειρήματα και πιστεύω καθόλου ειρωνική (καλά θα πάρω πίσω τις τρίχες).

Το κακό είναι ότι ένα θέμα που τιτλοφορείται “Δελφοί”, θα έχει ένα άδοξο τέλος. Συμφωνώ κι εγώ ότι οι Δελφοί είναι ένα μέρος με ιδιαίτερη σημασία. Το γιατί είναι τόσο σημαντικό πιστεύω ότι είναι άθροισμα πολλών παραγόντων. Είτε γιατί εκεί “κρύβονταν τα μυστικά υπερόπλα των Ελ”, είτε γιατί συναντήθηκαν τα περιστέρια από τη Δωδώνη και τη Σίβα, είτε γιατί ήταν κέντρο πανάρχαιων χθόνιων λατρειών από την προϊστορική περίοδο, είτε τελοσπάντων γιατί εκεί έσπασε το πόδι της η προβατίνα του Πελασγού και την έφαγαν κοντοσούβλι με τον Έλλην στα νερά της Κασταλίας.
Ότι κι αν αληθεύει το γεγονός της ιστορικής και θρησκευτικής σπουδαιότητας των Δελφών παραμένει. Και ναι, υπάρχουν περίεργα- αξιοσημείωτα πράγματα στους Δελφούς. Η μητέρα μου είχε επισκευθεί στα νεανικά της χρόνια τους Δελφούς 40+ έτη πριν, και τότε η ξενάγηση περιελάμβανε την κατάβαση στις “κατακόμβες” μέσα απί μια στενή, γλιστερή, και σκοτεινή διαδρομή με ένα σχοινί να οριοθετεί το μονοπάτι. Σύγχρονος ξεναγός σε σχετική ερώτηση, απάντησε ότι: “μπα, είναι μια ρηχή τρύπα”!

Το Eσωτέρικα είναι ένα από τα μέρη που θα μπορούσε να γίνει μια συζήτηση χαμηλών τόνων (χωρίς τις κορώνες των ελληνοκεντρικών site) και να οδηγήσει στην καλύτερη κατανόηση του χώρου των Δελφών.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 01:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
sonya δε νομιζω να σε κατηγορησε κανεις.Απλα ολοι εχουμε αποριες.Εγω δε νομιζω οτι το εκανες εσκεμμενα το οτι ηταν κινητο και οχι ψηφιακη φωτογραφικη.Ουτε γενικα το ολο θεμα πιστευω οτι ηταν στημενο απο εσενα.Απο'τι ειπες δεν εισαι πολυ σχετικη στο θεμα της τεχνολογιας φωτογραφιας.Γι'αυτο και πιστευω οτι πιο ειδικοι θα σου πουν την πιθανοτερη αιτια του φωτος που βγαζει στις φωτος σου.Δε νομιζω να ειναι αποτελεσμα επεξεργασιας μα ειναι θεμα της χαμηλης ποιοτητας κινητου ως προς την απεικονιση εικονων καθως επισης και η φωταυγεια που υπαρχει απο εκεινες τις γωνιες που τις τραβηξες.Ειναι απλα τα πραγματα.Την εδειξα και εναν δικο μου γνωστο που ειναι επαγγελματιας φωτογραφος πανω απο 40 χρονια και μου πε οτι ειναι φως φαναρι,οτι ειναι θεμα κινητου και θεμα οπτικης γωνιας-φωτεινοτητας...η φωτεινοτητα ξεπερναει ενα οριο που εχει το κινητο σου με αποτελεσμα να εμφανιζεται αυτη η φωτεινη οριζοντια γραμμη.Μου το ειπε πιο επιστημονικα μα στο λεω με απλα λογια για να το καταλαβεις.
Αρα 100% προκειται για σφαλμα φωτογραφιας,καμια φυσικα αμφιβολια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2007, 17:33:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"! όπως και να έχει ΤΕΛΟΣ once and for all από τον user XD !
"
(22/10/2007, 18:40:11)

Αγαπητέ XD, ελπίζω πραγματικά να μην το εννοείς αυτό(ή να το έχω κατανοήσει εγώ λάθος).

Πάντως, σε παρακαλώ, μην λαμβάνεις τα πράγματα ακραία ή τόσο προσωπικά. Από την πλευρά μου πάντως δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση. Κάθε άλλο... Ο στόχος της παρεμβασής μου ήταν σαφώς διαφορετικός και νομίζω ότι ο ΟΚΤΙΝΟΜΟΣ λίγο παραπάνω(22/10/2007, 21:15:50) το εξέφρασε με αρκετή ακρίβεια. Το ίδιο νομίζω κατάλαβαν και οι υπόλοιποι συμμετέχοντες και εσού συμπεριλαμβανομένου σίγουρα, όπως είδα από την τελευταία σου απάντηση.

Εγώ καταλαβαίνω γενικότερα τέτοια ζητήματα, λίγο πολύ, ως εξής:
Υπάρχει ένας Σκοπός(ας τον ονομάσουμε έτσι προς χάριν της συζήτησης αν καί θα ήταν καλύτερο να μην του δώσουμε καν όνομα...), κοινός Σκοπός προς τον οποίο οδεύουμε εμείς οι άνθρωποι(και όποια άλλα όντα υπάρχουν στο Σύμπαν) μέσα από τους διάφορους γενικούς και ειδικούς δρόμους του Πολιτισμού. Η αναζήτηση της Αλήθειας στοχεύει εκεί. Η επιθυμία του Δίκαιου επίσης. Αυτά τα δύο(και άλλα μαζί) διαπλέκονται, είτε το κατανοούμε, είτε όχι. Αν προσπαθήσουμε να απομονώσουμε το ένα από το άλλο, θα δημιουργήσουμε κάτι με "τεχνητό" τρόπο που αν και θα φαίνεται, για παράδειγμα, πιο αληθινό για κάποιο χρονικό διάστημα, θα στερείται των ακατάληπτων πολλές φορές ιδιοτήτων που συνθέτουν όλες αυτές τις έννοιες στο Υψηλότερό τους επίπεδο.

Σχετικά πρόσφατα άκουσα μία φράση σε μία κινηματογραφική ταινία και την μεταφέρω επειδή είναι πολύ σχετική:
"Justice and Truth... Where they intersect?" (Dr. Jack Gramm στο "88 Minutes")
Δικαιοσύνη και Αλήθεια... Που τέμνονται;

Που αλήθεια;
Ίσως η αντίληψη αυτών των "σημείων τομής" να ανήκει στους βαθύτερους και πιο ουσιώδεις στόχους του ανθρώπινου όντος.



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fraulina
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2007, 06:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fraulina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους…
Διάβασα προσεχτικά τα μηνύματα όλων και έχω δυο πραγματάκια να γράψω.
Πιστεύω ότι είτε κάποιος ψεύδεται είτε καταθέτει την δική του αλήθεια (η διαφορετικά, αντικειμενική η μη) οφείλουμε να τον πλησιάσουμε με επιφυλακτικότητα και όχι με κακοπιστία στην συζήτηση,
Η καχυποψία τυφλώνει ακόμα και την αντικειμενική αλήθεια του συνάνθρωπου μας ,στο μυαλό μας.
Sonya μου ούτε εγώ γνωρίζω πολλά γύρω από την φωτογραφία, και όσο αφορά τα μέσα επεξεργασίας εικόνας έχω λίγη εμπειρία, στο Photoshop πχ που είναι ένα επαγγελματικό εργαλείο επεξεργασίας, τοποθετώ τον εαυτό μου σε ερασιτεχνική κλίμακα, και μάλιστα χαμηλής γνώσης και ικανότητας χειρισμού.
Αναγνωρίζω και σου δίνω ελαφρυντικό στην μη διευκρίνιση σου για το ότι δεν ήταν φωτογραφική αμιγώς αλλά plus κινητό τηλέφωνο, την στιγμή που πολύς κόσμος ακόμα και εγώ μερικές φορές , λέω ΅το τράβηξα με την φωτογραφικήΆ νοώντας του κινητού αλλά μπερδεύεται ο συνομιλητής θαρρώντας μια «κανονική» φωτογραφική μηχανή.
Βλέποντας τις Φώτο που ΅ανέβασεςΆ και χωρίς να καταλαβαίνω όλα εκείνα τα τεχνικά που καλώς έγραψαν τα παιδιά, έχω την αίσθηση ότι είναι το φως που προφανώς δεν μπορεί να διαχειριστεί το κινητό σου τηλέφωνο. όσο και καλή κάμερα και αν έχει δεν παύει να είναι τηλέφωνο με πολλά…καλούδια μεν αλλά μέτριας ποιότητας-απόδοσης δε.
XD μου αρέσει να σε διαβάζω διότι έχεις πολύ ωραίο γραπτό μεστό θα έλεγα, λόγο,
Πάνω από όλα έχω καταλάβει από τα γραπτά σου πως είσαι ανοιχτό μυαλό και άνθρωπος με γνώσεις πολυδιαστατικές. Δεν θα χάσει μονο το esoterica εάν παύσεις να γράφεις όπως μας είπες, αλλά και εμείς.

Edited by - fraulina on 25/10/2007 06:44:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2007, 14:11:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Να σου πω αν περίμενα να πεισθώ για την ύπαρξη της ενέργειας φωτογραφίζοντάς την, τότε αλλοίμονό μου. Είναι συνεχώς αυξανόμενος ο αριθμός των κβαντικών φυσικών (φυσική των κβάντων = νέα φυσική) που όχι μόνο παραδέχονται την ύπαρξη της ενέργειας η οποία περιβάλλει τα πάντα, αλλά προχωρούν κι ακόμη παραπέρα ερευνώντας συνεχώς σε πεδία που δεν είναι ορατά σε κανέναν!


Μια και μιλάμε για κβαντική φυσική, ενέργεια και θεωρία πεδίων, καλό θα ήταν να παραθέσεις συγκεκριμένες αναφορές (ονόματα φυσικών με τις ακριβείς δημοσιεύσεις τους -- όνομα επιστημονικού περιοδικού, τόμος, σελίδες, έτος) ώστε να είμαστε σίγουροι ότι καταλαβαίνουμε καλά ό,τι διαβάζουμε.

Όσο για τις φωτογραφίες που παρουσιάστηκαν, μετά τα όσα γράφτηκαν δεν έχει πλέον νόημα να πω τι νομίζω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2007, 22:44:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια, είχα αποφασίσει να τα παρατήσω, σήμερα νιώθω κάπως καλύτερα, αλλά αυτό που με προβληματίζει είναι μήπως έσφαλα στις εκτιμήσεις μου; «Καλύτερα να αδικηθώ παρά να αδικήσω» όπως λέει και ο Σωκράτης – αναρωτιέμαι αν αυτά τα post μου ήταν υπερβολικά, μήπως ξεπέρασα τα όρια του fair-play, νιώθω πως είναι ώρα για μια ενδοσκόπηση, μια επανεκτίμηση της κατάστασης, δεν υπάρχει τίποτε χειρότερο από έναν δικαστή που καταδικάζει έναν αθώο και από έναν δικηγόρο που υπερασπίζεται συνειδητά έναν ένοχο αλλά και από έναν εισαγγελέα που σφάλει ή αμφιβάλει (?) -για αυτό δεν ακολούθησα την Νομική .

Μπορεί να ακούγονται υπερβολικά αλλά έτσι νιώθω, στην παρούσα φάση.

Εν καιρώ θα επανέλθω, άλλωστε ταλαιπωρούμε από κάποια προβλήματα υγείας στην παρούσα φάση, που δεν μου επιτρέπουν πολλά πράγματα..

Ta φιλιά και την αγάπη μου σε όλο το Esoterica.

Θα χαρώ να δω ειλικρινά της νέες φωτογραφίες της Sonya.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2007, 00:15:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περαστικα XD :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2007, 03:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και από μένα XD.

Δεν χρειάζεται, κατά την γνώμη μου, να ανησυχείς για τα υπόλοιπα... Όλοι μαζί εδώ, πιστεύω πως συμβάλλαμε -ο καθένας με τον τρόπο του και τον ρόλο του- για μία πραγματική "παραγωγή" Συνείδησης.
Έστω και ελάχιστη να είναι, μετράει πάρα πολύ... έτσι δεν είναι;



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Ζούμε, μέσα στην πλέον αποτρόπαια εποχή,
ίσως τη μεγαλύτερη ευκαιρία για Ελευθερία
που έχει ποτέ εμφανιστεί!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy