ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Ένα... γλυκό πείραμα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2007, 01:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι πολύ όμορφο να μπορούμε να βιώνουμε, να καταλαβαίνουμε,
να περιγράφουμε τα συναισθήματά μας. Είναι πολύ όμορφο να
μπορούμε να τα μεταδίδουμε και στους άλλους ανθρώπους,
ιδιαίτερα όταν αυτά τα συναισθήματα εκφράζουν ό,τι καλύτερο,
ό,τι πιό αληθινό και "ακριβό" έχουμε μέσα μας.

Σε αυτό το θέμα σας προσκαλώ να κάνουμε μαζί μια προσπάθεια
για να μάθουμε να εκφράζουμε αυτά τα συναισθήματα, για εμάς,
αλλά και για τους άλλους γύρω μας, που θα ήθελαν να τα
γνωρίσουν.

Διαλέξτε ένα όμορφο συναίσθημα που νιώσατε σήμερα. Κλείστε
για λίγο τα μάτια και φανταστείτε μια εικόνα που να εκφράζει
αυτό το συναίσθημα, να το αποτυπώνει, να το αποθανατίζει.
Προσπαθήστε να περιγράψετε τώρα αυτή την εικόνα, εδώ.
Δε χρειάζεται να γράψετε ένα ποίημα, αν και θα μπορούσατε να
το κάνατε, αν το νιώθατε, ή το θέλατε πολύ. Το μόνο που
χρειάζεται είναι να προσπαθήσετε να αποτυπώσετε σε λόγια
όμορφα και σαφή την εικόνα που φανταστήκατε και να το κάνετε
αυτό με τη σκέψη ότι "κάτι προσφέρετε" σε αυτούς, που θα το
διαβάσουν...

Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 19:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου λίλιθ,

Είναι καμιά φορά δύσκολο να απομονώσει κανείς ένα όμορφο συναίσθημα που να είναι αμιγές, να μην έχει δηλαδή μέσα του μια δόση μελαγχολίας...

Συχνά η ομορφιά πηγαίνει χέρι-χέρι με το δράμα, όπως και τόσα άλλα πράγματα που ταξιδεύουν μαζί σ' αυτόν τον κόσμο, χωρίς ίσως να πρέπει.

Ωστόσο, αν θελήσω να σκεφτώ κάτι όμορφο και χαρούμενο, το πρώτο πράγμα που μου έρχεται στον νου είναι το γέλιο του γιου μου. Είναι απίστευτο το πώς χαίρεται ένα παιδί, με πόση ειλικρίνεια και καθαρότητα...

Και καθώς σκέφτομαι αυτό το γέλιο, έρχονται στον νου μου ηλιόλουστα πρωινά στο δάσος ή δίπλα στη θάλασσα, αγκαλιές με τους ανθρώπους που αγαπάμε και μας αγαπούν, τα μάτια τους όταν μας το λένε ακόμη κι όταν δεν κινούνται τα χείλη, οι μικρές όμορφες συνήθειες, η αίσθηση ότι ανήκεις κάπου όπου σε αποδέχονται και σε αγαπούν.

Όμορφο βράδυ
Unseen

Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 19:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάει΄καιρός που το πιο όμορφο συναίσθημα ειναι αυτό της πληρότητας και της εμπιστοσύνης.
Καθε πρωί παρκαρω σε ενα δασάκι,ενα δασάκι με πευκα.
Ολες μου οι αισθησεις διαυρυνονται κεινη την μαγική πρωινή ώρα,πηγαίνοντας στην δουλειά μου.
Ενα πεύκο εχει γινει συντροφος και συνομιλητής στην καθημερινή μου γείωση.ΕΙναι η ώρα της "πληρους"πληρότητας,ειναι η ώρα της πληρους εμπιστοσύνης ,ειναι η ώρα του ευχαριστω.
Οτα νοιώθω την ανάγκη να σηκώσω τα χερια ψηλα και αν ακουμπήσω την γη νοιώθοντας το κεντρο της κατω απο τα ποδια μου,ειναι η ώρα της απολυτης ευτυχίας.Ειναι η ώρα που ευχαριστω τον Θεο για την αφθονία των παντων σ εμενα και τα παιδιά μου.Ειναι η ώρα της συνδεσης.
Δενεινα κατι που το φανταζομαι δεν ειναι κατι που το οραματιζομαι εινα κατι που το ζω καθημερινά.
Εινα κατι που το οφειλω σε ανθρωπους της ζωής μου και καθολου τυχαια δεν βρισκομαι κατω απο την απλοτητα και την πληροτητα της δασκαλας μου.
Unseenάκι μου γλυκό,καιρο εχουμε να βρεθουμε προς τα εδω.Τα λημερια της ψυχης όμως παντα παραμενουν φωτεινά γαι όλους ανεξαρτήτως χρόνου.
Σε φιλω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Unseen
Πλήρες Μέλος

Greece
1331 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 10:00:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Unseen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Galazia sfaira μου αγαπημένη...

Ξέρεις πόσο σ' αγαπώ...
Unseen


Στον κόσμο του Πνεύματος είμαστε πάντα στην αρχή.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 10:53:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το αίσθημα πληρότητας αλλά κι εσωτερικής γαλήνης/αγαλλίασης μπορεί να προέλθει από ένα πλήθος ερεθισμάτων.
Από μια πράξη σου, ένα λόγο σου που μπορεί να κάνει έναν συνάνθρωπο σου να νιώσει όμορφα, από το να κοιτάξεις τον ήλιο να λάμπει μετά από μια καταιγίδα - η σημερινή ημέρα είναι ιδανική για αυτό - από το να κοιτάξει μια μητέρα το παιδί της το οποίο μεγαλώνει και μεγαλώνει μέρα με τη μέρα, από το να κάνεις έρωτα με τον άνθρωπο που είναι ο σύντροφος σου, από το να καταφέρεις έναν προσωπικό σου στόχο που έχεις θέσει εδώ και καιρό, από το να ακούσεις μια ζεστή κι εγκάρδια καλημέρα από τον συνάνθρωπο σου στον δρόμο.

Ένας σημαντικός παράγοντας για την βίωση αυτής της πληρότητας κι ομορφιάς είναι η αίσθηση της ανιδιοτέλειας που έχουμε για την οποιαδήποτε πράξη μας.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι σχεδόν κάθε πράξη μας κρύβει - έστω κι υποσυνείδητα - κάποιο βαθμό ιδιοτέλειας.
Τουλάχιστον ας είναι τα κίνητρα μας αγαθά κι ειλικρινά σε ό,τι επιλέγουμε να κάνουμε.

Ένα αίσθημα πληρότητας που βίωσα εχθές ήταν το αποτέλεσμα της συνεύρεσης μου με κάποιους φίλους κι η αιτία ήταν ένας διάλογος μέσα από τον οποίο υπήρχε η ευκαιρία να γίνει ένα άνοιγμα από τον καθένα μας και παράλληλα μας δόθηκε η ευκαιρία να ακούσουμε και να μάθουμε κάποια πράγματα ο ένας από τον άλλον.
Με άλλα λόγια, αιτία ήταν η επικοινωνία.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 12:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγω σε αγαπω και το νοιώθω καθε φορα που νοιώθω την φωτια στα χερια μου!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ermotimos
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2007, 15:13:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ermotimos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....Χθες βράδυ σε μια αγκαλιά...Σήμερα το πρωί στη θέαση του βουνού με το σκύλο μου αγκαλιά...Πριν μέρες πάνω απο μια κούπα σοκόλατα φουντούκι στο μαγικό σπίτι της φίλης με τα αστραφτερα ματια! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2007, 02:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!
Με μεγάλη μου χαρά ανακαλύπτω τα μηνύματά σας απόψε στο θέμα αυτό.
Όσον αφορά για μένα... άφησα το χρόνο να σας αποκαλύψει...

Μια εικόνα, ένα δικό μου συναίσθημα...

Αγάπη:
Μπροστά μου, δεκάδες μάτια, αθώα, εκφραστικά, νέα.
Μπροστά μου, νεαρές ψυχούλες που ζητούν τρυφερότητα και στοργή.
Μπροστά μου, ένα όνειρο, που θέλει ακόμη να υπάρχει, πριν
ξυπνήσει ο κόσμος και γεμίσει ο ουρανός σύννεφα, αστραπές και βροντές...

Αφιερωμένο στους αγαπημένους μου μαθητές, με την ευχή να μη
προσγειωθούν άσχημα κάποια στιγμή, με την ευχή να κρατήσουν
μέσα τους την αθωότητα και την αλήθεια τους...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2007, 05:02:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ!!!!!!!!!!!!!
Αχ!!!!!!!!!!!!!

ΔΥΣΚΟΛΑ ΜΑΣ ΒΑΖΕΙΣ ΦΙΛΕΝΑΔΑ

ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΜΕ,ΔΥΣΤΗχΟΣ

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΣΑΠΙΣΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΑΣ.ΑχΡΗΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ...

ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΚΟΤΣΙΡΑΣ

ΤΙΠΟΤΑ ,ΔΕΝ ΗΠΑΡχΗ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΜΙΑ ΦΩΝΗ
ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡχΕΙ
ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΞΑΝΑΓΙΝΕ χΩΜΑ ΤΟ ΚΟΡΜΙ
ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΥΑχΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ????????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2007, 17:54:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λέξεις, λέξεις... Πως να περιγράψει κανείς αυτό που νοιώθει, αυτό που βλέπει με τα μάτια της ψυχής, αυτό που φαντάζεται όπως το φαντάζεται. Δύσκολο..
Μπορώ να περιγράψω μόνο το συναίσθημα ν΄ αγαπάς και να σ΄ αγαπάνε.
Ν΄ αγαπάς αληθινά, πράγμα δύσκολο, ν΄ αγαπάς κάποιον περισσότερο και από τον ίδιο σου τον εαυτό. Να είναι η σκέψη σου συνέχεια κοντά του, να βάζεις τις ανάγκες του πάνω απ΄ τις δικές σου, το ίδιο και τις επιθυμίες του.. Όλη σου η ζωή να περιστρέφεται γύρω από αυτό το πρόσωπο...δυό μάτια, δυό μάτια που όταν τα κοιτάς να βλέπεις μια λίμνη γαλήνης μέσα τους, μέσα εκεί να βρίσκεται ότι ποθείς..... δυό χείλη, δυό χείλη πιο γλυκά κι από το νέκταρ, το νέκταρ που μεγαλώσανε οι θεοί, κι όμως για σένα να είναι η πιο γλυκιά αμβροσία.... το νέκταρ των θεών στο στόμα σου......... δυό ψυχές, δυό ψυχές που γίνονται μία... και χτυπάει γι΄ αυτά μια και μόνο μια καρδιά.... σαν ένα σώμα.... ένα σώμα και οι δυό μαζί.. ένα σώμα που ταξιδεύει στα πιο βαθιά νερά της ζωής και του ταξιδιού στο άγνωστο.....ένα ταξίδι στο άγνωστο που μαζί κι οι δυό δεν το φοβάστε..... γιατί ξέρεις πως πάντα κάποιος θα ναι εκεί.............................Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 05:31:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
FILE SEIRIOS 12a

MA TI ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ.ΜΡΑΒΟ

ΠΟΙΗΤΗΣ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙΣ.....

ΑΡΑΓΕ ΥΠΑΡχΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΥΕΣ ?

ΜΠΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ χΛΩΜΟ.

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΛΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΑχΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 05:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν τις γλωσσες των ανθρωπων λαλώ
και των αγγέλων ,αλλάδεν έχω αγάπη,
ειμαι χαλκός που ηχεί και κύμβαλο που αλαλάζει.

αν έχω το χάρισμα της προφηττείας και γνωρίζω όλα τα μυστήρια κι όλη τη γνώση,και αν εχω τόση πίστη ώστε να μετακινώ τα όρη,αλλά δεν έχω ΑΓΑΠΗ δεν ειμαι τιποτα.

Κι αν δώσω όλα τα υπάρχοντα μου στους φτωχους και παραδώσω το σώμα μου να καεί,αλλα δεν έχω ΑΓΑΠΗ,τιποτα δεν ωφελούμε

Η ΑΓΑΠΗ ειναι μακρόθυμη κι ανεκτική,δεν φθονεί,δεν περηφανεύεται,δεν ξιπάζεται,δεν ασχημονεί,δεν επιζητεί τα συμφέροντα της,ούτε ενθυμείτε το κακό που έκαναν οι άλλοι.

Η ΑΓΑΠΗ δεν χαίρεται με την αδικία,χαίρει όταν επικρατεί η αλήθεια.

Ολα τα ανέχεται ,ολα τα εμπιστεύαται ,για όλα ελπίζει ,όλα τα υπομένει.

Η Αγαπη δεν ξεπέφτει ,ειναι αιώνια ,είτε καταργηθούν οι προφητείες είτε παύσουν οι γλώσσες,είτε καταργηθείη γνώση.

ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΓΑΠΗ,ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΓΑΠΑ ΤΟΤΕ χΕΡΕΙ ΝΑ ΖΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 11:20:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΡΑΓΕ ΥΠΑΡχΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΥΝ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΥΕΣ ?

ΜΠΑ ΤΟ ΒΛΕΠΩ ΛΙΓΟ χΛΩΜΟ.

ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΛΑ ΤΟΥΣ ΒΡΙΣΚΕΙΣ,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΥΑχΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΜΙΚΡΟΣΚΟΠΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΡΕΙΣ.




Φίλη ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ,
απ΄ το όνομα που έχεις δηλώσει, φαίνεται πως είσαι ρομαντική κι αληθινή, φαίνεται πως ψάχνεις εάν δεν το έχεις βρει, κάτι αληθινό και βαθύ γεμάτο συναίσθημα.
Απ΄ την στιγμή που η αγάπη είναι υπαρκτή, πίστεψέ με, τότε θα υπάρχουν και άνθρωποι που πιστεύουν σε αυτή. Το να τους βρεις είναι θέμα χρόνου. Το σημαντικότερο όλων είναι όμως να μπορέσεις να διακρίνεις πια είναι η αληθινή αγάπη, όταν αυτή θα έρθει.
Δυστυχώς οι άνθρωποι έχουν την εμπιστοσύνη τους και δεν αφήνουν τα συναισθήματά τους να ανεβούν στην επιφάνεια. Τα κρατούν κλειδωμένα στην ψυχή τους. Φοβούνται να εκδηλωθούν μήπως και πληγωθούν, είναι εγωϊστικό πολύ αυτό, άσε την ψυχή σου ελεύθερη να πετάξει στα σύννεφα της αναζήτησης και είμαι σίγουρος πως εκεί ψηλά κάποιος άγγελος θα σε περιμένει.

Τα όνειρα έρχονται και φεύγουν σα διάττοντες αστέρες
εγώ εύχομαι να δεις κάτι αληθινό που θα σου μείνει αξέχαστο για πάντα..

ΕΛΔΥΚ 216/92Α
Χαιρετίσματα στην όμορφη Κύπρο. Έζησα εκεί ένα χρόνο,Λευκωσία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 22:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα!

Πολύ ωραία τα λόγια, που περιγράφουν τα συναισθήματά σου, seirios12a!
Θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου σε αυτά που γράφεις στην PARADEISOS.

Κάποτε κάποιος φίλος μου είχε πει ότι κάθε άνθρωπος καταλήγει στον
παράδεισο που του αξίζει.

Πέρασαν πολλά χρόνια από τότε που άκουσα εκείνα τα λόγια, χρόνια
απογοήτευσης και αμφιβολίας...

Αλλά έρχονται πάντα οι στιγμές στη ζωή σου, που καταλαβαίνεις ότι
πράγματι, υπάρχει ένας ιδιαίτερος παράδεισος, που περιμένει να
υποδεχτεί κάθε ιδιαίτερο άνθρωπο με τον πιό υπέροχο τρόπο, χωρίς
συμβιβασμούς, χωρίς αμφιβολίες, χωρίς να είναι τίποτε λιγότερο,
από αυτό που εκείνος ο άνθρωπος από τα βάθη της καρδιάς του
επιθυμεί.

Για να βρούμε αυτόν τον παράδεισο, πρέπει να είμαστε αληθινοί.
Να εκφράζουμε την αλήθεια μας σε ό,τι σκεφτόμαστε, σε ό,τι νιώθουμε,
σε ό,τι κάνουμε. Έτσι, θα λάμψει το δικό μας αστέρι και θα ελκύσει
αυτό, που πραγματικά αξίζει να είναι, το δικό του παράδεισο.

Για το λόγο αυτό, το να εκφράζουμε όμορφα τα αληθινά μας συναισθήματα,
είναι ένα γλυκό πείραμα, αλλά και κάτι παραπάνω από αυτό...

Με αγάπη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PARADEISOS
Νέο Μέλος

Cyprus
44 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2007, 01:10:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PARADEISOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
GEIA SOU FILE SEIRIOS KAI FILI ΛΙΛΙΘ

file SEIRIOS μαγος εισαι?

ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΥΧΟΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ.

και εγω πιστευω υπαρΧει οπως λες και οτι υπαρΧει τοσος εγωισμος και φοβος για τη λεξη αγαπη που αυτο την σκοτωνει μερα με την μερα και βλεπουμε καθημερινος τι γινετε στα σημερινα ζευγαράκια.

εγω πιστευω οταν αγαπας καποιον αληθινα σεβεσε και τα ελλατωματα του και τις ευαισθησίες του γιατι αυτο ειναι που αγαπησες απο την αρΧη και φυσικα και ο αλλος πρεπει να το σεβετε.

Γενικα αγαπω πολυ να ειναι ανηθινος καποιος που ειναι μαζι μου και ας εΧει του κοσμου τα ελλατωματα.(γενικα μιλαω και για φιλίες)οταν αγαπαω καποιον ολα επανω του τα βλεπω τελεια,μπορει να βλεπεις καποιες ατελειες αλλα ολα αλλαζουν με την αγαπη και την υπομονη και οΧι με το να επιβαλεις στον αλλον.

και να πω και κατι που εζησα ΄΄οταν καποτε ειπα σε μια φιλη μου να αλλαξει κατι στην συμπεριφορα τις οΧι γιατι δεν μου αρεσε εμενα αλλα στους αλλους .και η καιμενη ειΧε αλλαξη τελειος ειΧε γινει αλλος ανθρωπος.Μετα ομως απο αυτο δεν την αναγνωριζα και δεν ηταν ο ανθρωπος που ειΧα αγαπηση και δεν μου αρεσε αυτο.και τις το ειΧα πει και η ιδια το ειΧε καταλαβει και απο τοτε παλι εγινε ο ανθρωπος που αγαπουσαμε ολοι.

Θελω να πω οτι οταν αγαπας καποιον τον αγαπας για εκεινο που ειναι.αυτη ειναι η αγαπη να δεΧεσαι τον αλλον οπως ειναι και η αγαπη δεν εΧει φοβο,η τελεια αγαπη διωΧνει τον φοβο και την αβεβαιοτητα.

ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lavie
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2008, 07:01:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lavie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρεται!Ελπιζω το θεμα να ειναι ακομα ενεργο γιατι ειναι πολυ ωραιο!

Φιλε PARADEISE οντως θα συμφωνησω μαζι σου!Οταν εισαι με καποιον που αγαπας μαθαινεις να αγαπας τα παντα πανω του,τοσο τα μειονεκτηματα του οσο και τα πλεονετηματα.Ειναι πολυ ασχημο να "επιβαλλεις"(ας το εκφρασω ετσι) στον αλλο να αλλαξει.Σκεψου οτι και πανω σου υπαρχουν ωραια και ασχημα πραγματα που ο αλλος δεχεται(δεν μιλαω προσωπικα για το βιωμα σου,μιλαω γενικα μην το παρεξηγησεις)
Ουτως αλλος πιστευω οτι σε μια σχεση αλλαζουν και τα δυο προσωπα συμπεριφορα εμμεσα.

Οσο για τα συναισθηματα,διαβασα ενδιαφερουσες αποψεις και θα ηθελα να παρουσιασω και την δικια μου.
Οντως ολα αυτα που ειπατε ειναι πολυ ωραια συναισθηματα και πιστευω οτι οσο πιο απλο ειναι κατι τοσο πιο ωραιο ειναι.
Προσωπικα μιας και ειμαι αρκετα ανασφαλες ατομο πιστευω οτι η ασφαλεια ειναι ενα αρκετα σημαντικο συναισθημα που χρειαζεται καθε ανθρωπος.
Καμμια φορα η ανασφαλεια ειναι ενα εμποδιο που σου κλεινει το δρομο των επιλογων σου και μαζι με το φοβο που σου προκαλειται μεσω αυτης,μενεις ανικανος να κανεις οτιδηποτε.Κολλας ακομα και σε μικρες αποφασεις γιατι απλα φοβασαι να προχωρησεις.

Επισης, γνωμη μου ειναι, οτι και η μοναξια εχει ενα στοιχειο ομορφιας μεσα της.Πολλοι ανθρωποι φοβουνται αυτο το συναισθημα.Ισως στην αρχη το φοβομουν κι εγω αλλα τελικα ανακαλυψα οτι θεμα συνηθειας ειναι ολα.Πιστευω πως ισως ακουγεται λιγο περιεργο,λιγο μελαγχολικο αλλα καμμια φορα αναγκαζεσαι να συμβιβαστεις σε καταστασεις που σου προκαλουν τετοια συναισθηματα,τα συνιθιζεις και στο τελος,τα αγκαλιαζεις.Αλλωστε πιστευω οτι καθε ανθρωπος στη ζωη του ειναι μονος του.Μπορει να εχει πολλους φιλους,μπορει να εχει συντροφο,γενικα να περιβαλλεται απο πολλους αγαπημενους του ανθρωπους αλλα παντα ενα κομματι 8α μενει αποκλειστικα δικο του.Γιατι ο καθενας εχει τη δικη του ζωη ασχετως πως προσπαθει να τη συνδιασει με τις ζωες των γυρω του.
Δεν ξερω αν συμφωνειτε με κατι τετοιο αλλα απο προσωπικες εμπειριες εχω καταληξει στο συμπερασμα αυτο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 11:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χθες το βράδυ… ξαπλωμένη στο κρεβάτι με τον γιο μου.

Μου λέει

«Μανούλα μου, είσαι τόσο όμολφη όσο είναι εκείνοι στον ουρανό…» (άγγελοι) και μου δίνει ένα γλυκό φιλί…

Ζεστάθηκε, γλύκανε η ψυχή μου.. Νομίζω πως αυτή, η άνευ όρων αγάπη, οξύνει όλα μου τα συναισθήματα. Ότι υπήρχε μέσα στην ψυχή μου, αυτό το παιδάκι τα φέρνει στην επιφάνεια…τα ελευθερώνει… και τα βιώνω τόσο έντονα.


* Ειρήνη *Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/07/2008, 17:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σημαντικότερο όλων είναι όμως να μπορέσεις να διακρίνεις πια είναι η αληθινή αγάπη, όταν αυτή θα έρθει.


seirios12a , μου δινεις αισιοδοξια αλλα πιστευεις οτι υπαρχει αληθινη αγαπη?
Αν υπαρχει τι ειναι?
Συναντιεσε με ενα αλλο ατομο και λες "Αυτη ειναι η αγαπη της ζωης μου"(Hollywood style love)
ή απλα ταιριαζεις(ψυχοπνευματικα) με καποιο ατομο σε μεγαλο βαθμο οποτε συντομα δημιουργειτε μια πολυ δυνατη αγαπη την οποια συμβατικα ονομαζουμε αληθινη?

quote:
Προσωπικα μιας και ειμαι αρκετα ανασφαλες ατομο πιστευω οτι η ασφαλεια ειναι ενα αρκετα σημαντικο συναισθημα που χρειαζεται καθε ανθρωπος.
Καμμια φορα η ανασφαλεια ειναι ενα εμποδιο που σου κλεινει το δρομο των επιλογων σου και μαζι με το φοβο που σου προκαλειται μεσω αυτης,μενεις ανικανος να κανεις οτιδηποτε.Κολλας ακομα και σε μικρες αποφασεις γιατι απλα φοβασαι να προχωρησεις.

Μπορεις να παρεχεις ασφαλεια στον εαυτο σου?
Μπορεις να κερδισεις ο,τι σου προσφερει ασφαλεια?
Μπορεις να νιωθεις οτι εχεις ασφαλεια ανεξαρτητα με το αν εχεις?
Εχεις ερωτηθει για ποιο λογο χριαζεσαι ασφαλεια?(και εσυ και ολοι)
Μημπως η ασφαλεια ταυτιζεται με την αγαπη?
Μημπως η ασφαλεια ταυτιζεται με την αυτοπεποιθηση?
Μημπως η αυτοπεποιθηση ταυτιζεται με την αγαπη?
Μημως, εν τελει, η ασφαλεια ταυτιζεται με την υπαρξη κοινωνιας-συνολου ατομων?

Αν ηθελα να κανω ενα κοριτσι του στυλ σου(ανασφαλες, χωρις δυνατη θεληση) να με ερωτευτει/αγαπησει θα ειμουνα ολα αυτα που δεν εισαι αλλα ΘΑ ΘΕΛΕΣ να εισαι.Θα σε αναγκαζα πολλες φορες να παρεις πρωτοβουλιες(υπαρχουν εμμεσοι και αμεσοι τροποι να γινει αυτο) πραγμα που θα συμβαλε στην δημιουργια ελξης γιατι όποτε θα εισουν μαζι μου θα σου εδινα την ευκαιρια να εισαι αυτο που θες να εισαι.Σε εσενα γενικα θα δουλευε το στυλ αντρα "αποφασιστικος, απροσμενος, περιπετειόδης, αρχηγηκη προσωπικοτητα, ελαφρα εγωιστης κλπ"(με βαση αυτα που γραφεις).Δηλαδη το μοτιβο του αντρα που δουλευει στις περισσοτερες γυναικες αν χρησιμοποιηθει σωστα και με μετρο.
Γιατι τα λεω αυτα?

Προσπαθω να εξηγησω ποσο ευκολο ειναι ενα ατομο που απλα καταλαβαινει την ψυχολογικη λογικη του αλλου(κατι που αν εχεις πειρα γινεται πολυ ευκολα), να δημιουργησει κατι που εσυ και ο περισσοτερος κοσμος θα αποκαλουσε αγαπη.Καποιος θα μπορουσε ισως να την αποκαλεσει και αληθινη αγαπη.Αλλα θα ειναι αγαπη?Και αν ειναι θα ειναι αληθινη?

Η ανασφαλεια καταπολεμειτε αναλογα με την αιτια της.
Εγω οταν παιρνουσα απ την προεφηβεια στη εφηβεια ειχα ανασφαλεια γιατι δεν μπορουσα να σταυρωσω θηλυκο πραμα που ειχε ως συνεπεια να πιστεψω οτι ειμαι ασχημος και ανικανος.Αυτο περασε αμεσως οταν αλλαξα την αντιληψη που μεχρι τοτε ειχα για τους ανθρωπος τον κοσμο τις γυναικες κλπ.
Αλλα η ανασφαλεια προκαλειται και απο αλλες αιτιες οπως επαγγελματικες αποτυχιες, ελλειψη ανθρωπων που να μπορεις να βασιζεσαι κλπ.
Δεν γινεται να βρεις ειδικη λυση για την ανασφαλεια αν δεν ξερεις τη ριζα της.

Γενικα, η ανασφαλεια αντιμετωπιζεται ευκολα αμα μαθεις να παιρνεις πρωτοβουλιες.

Αν εισαι ατομο που φοβατε τις πρωτοβουλιες θα πρεπει να ξεκινησεις να παιρνεις μερικες ακομα και εχοντας φοβο(ο φοβος αρχιζει και φευγει οσο περισσοτερο περνας τα ορια σου).Οταν θα χεις παρει διαφορες και αρκετα σημαντικες πρωτοβουλιες θα εχεις μαθει και να αντιμετωπιζεις τις καινουριες για σενα καταστασεις πιο αποτελεσματικα, επιστρατευοντας αυτοματα τη λογικη σου και οχι τον φοβο ή την αμηχανια.Η λογικη ειναι καλο να μας γινεται σε ενα βαθμο ενστικτο.Απλα να ξερεις οτι ο θεος γενικα ευνοει τους ανθρωπους που ξερουν να παιρνουν αποφασεις-ρισκα.
Επισης πρεπει να ξερεις οτι οι ανθρωποι που ζουνε φιλησυχα ειναι συνηθως οι πιο ευκολοι στοχοι της μοναξιας, της απορριψης κλπ και ετσι της δυστυχιας.
Τις προαλες ας πουμε ενα φιλησυχο ατομο μου παραπονιοτανε για το οτι ενω συμπεριφερεται με τον καλυτερο τροπο στα κοριτσια(βεβαια για αυτον ειναι "γυναικες") εκεινα τον απορριπτουν, και μου λεγε οτι καποια μερα-"...οταν θα ωριμασουν"-θα εκτιμησουν την συμπεριφορα του.
Ενα λοιπον απ τα πραγματα που του ειπα ειναι τα εξης."Μπορει στα 40 της καποιο κοριτσι αμα θα θελει να παντρευτει να προχωρησει σε σχεση μαζι σου γιατι εισαι καλοπαιδο, βγαζεις λεφτα κλπ αλλα πιστευεις οτι θα σε αγαπαει? Και αν θα σε αγαπαει θα σε αγαπαει για την καλη σου ανασφαλη συμπεριφορα, ή θα σε αγαπαει γιατι δεν μπορει να κανει αλλιως αν θελει να ζησει ενα γαμο ευτυχισμενο μαζι σου?
Πιστευεις επισης οτι θα μπορουσε ποτε να σε αγαπησει οσο θα αγαπουσε ενα ταδε "κακο" αγορι που εχει ολα τα χαρακτηριστικα που αυτη επιθυμει, ασχετα με το αν αυτος δεν ειναι τοσο λεφτας, μορφωμενος ή ευσεινηδιτος οσο εσυ?"
Μιλώντας γενικα εγω διαφωνω με την "φιλησυχη" νοοτροπια ζωης.
Στουε περισσοτερους ανθρωπους που γνωριζω ειτε τους εχει φερει δυστυχια ειτε τους εχει περιορισει την ευτυχια και την "πειρα ζωης".

Προτιμω xtreme ανθρωπους με xtreme συναισθηματικο κοσμο αντιστοιχα.

Και θα πω κατι που ειχε πει ενας φίλος "Οι καλες οικογενειες δεν βγαζουν καλα παιδια".Με αυτο θελει να πει οτι μια καλη οικογενεια ειναι αυτη που βγαζει δραστηριους ανθρωπους ενω μια οικογενεια που ακολουθει συντηριτικες-"αριστοκρατικες"-φιλησυχες νοοτροπιες οπως συμβαινει πολυ στη χωρα μας ειναι μονο θεωρητικα καλη.Ειμαστε χωρα που εχει ελλειψη σε δραστηριους και συνάμα δίκαιους ανθρωπους.


Anyway,
Πριν καποιες μερες επισκεφτηκα ενα μοναστηρη στη πελοποννησο.Στο δρομο για εκει ενιωσα οτι ξαναποκτησα επικοινωνια με το θεο.Ειχα συνηθισει στη παρακμη της Αθηνας και τα σκοτεινα της μερη και οταν πηγα εκει ανοιξαν τα ματια μου.Εξω μπορουσες να μυρισεις το χωμα, τα πευκα, τη θαλασσα... ηταν υπεροχα.Τοσο ωραια που σκεφτηκα ποσο καλα θα ηταν αν γυρνουσα και παλι στην "εν Χριστω ζωη" που καποτε ειχα.Το παρακατω τραγουδι εκφραζει τις σκεψεις μου και τα συναισθηματα εκεινης της στιγμης.Μια καλη βερζιον του στο Youtube για τους οπτικοακουστικους τυπους: http://www.youtube.com/watch?v=EZS8bmLmHc4&feature=related
Ελπιζω να ξερετε αγγλικα... εγω τα λατρευω

Ενα τραγουδι αφιερωμενο στην αγαπη και τον θεο...


Artist: thousand foot krutch
Album: The Art of Breaking
Track: Breathe you in


Taking hold, breaking in
The pressures on, need to circulate
Mesmerized and taken in
Moving slow, so it resonates(=συνηχει)
It's time to rest, not to sleep away(λογοπαιγνιο-sleep ομοηχο του slip
My thoughts alone, try to complicate
I'll do my best, to seek you out
And be myself, not impersonate

Tried so hard to not walk away
And when things don't go my way
I'll still carry on and on just the same

I've always been strong
But can't make this happen
'Cause I need to breathe, I want to breathe you in
The fear of becoming
So tired of running
Cause I need to breathe, I want to breathe you in
I want to breathe you in

I'm going in, so cover me
Your compass will, help me turn the page
The laughing stock I'll never be
Because I won't let them take me


Tried so hard to not walk away
And when things don't go my way
I'll still carry on and on just the same

I've always been strong
But can't make this happen
'Cause I need to breathe, I want to breathe you in
The fear of becoming
So tired of running
Cause I need to breathe...

Took awhile to see all the love that's around me
Through the highs and lows there's a truth that I know
And it's You

I've always been strong
But can't make this happen
'Cause I need to breathe, I want to breathe you in
The fear of becoming
So tired of running
Cause I need to breathe, I want to breathe you in
I want to breathe you in
I want to breathe you in
I want to breathe you in
I want to...

Σκεφτικα να βαλω σε bold καποια μερη του τραγουδιου αλλα δεν εχει νοημα γιατι θα βαζα σχεδον ολο το τραγουδι μεσαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2008, 11:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το σημαντικότερο όλων είναι όμως να μπορέσεις να διακρίνεις πια είναι η αληθινή αγάπη, όταν αυτή θα έρθει.


seirios12a , μου δινεις αισιοδοξια αλλα πιστευεις οτι υπαρχει αληθινη αγαπη?
Αν υπαρχει τι ειναι?
Συναντιεσε με ενα αλλο ατομο και λες "Αυτη ειναι η αγαπη της ζωης μου"(Hollywood style love)
ή απλα ταιριαζεις(ψυχοπνευματικα) με καποιο ατομο σε μεγαλο βαθμο οποτε συντομα δημιουργειτε μια πολυ δυνατη αγαπη την οποια συμβατικα ονομαζουμε αληθινη?



Φυσικά και υπάρχει αληθινή αγάπη, απ'την στιγμή που την βιώνω μπορώ και μιλάω με σιγουριά.

Είπα παραπάνω αρκεί να μπορείς να την διακρίνεις. Συνήθως ο εγωϊσμός μας και οι ανασφάλειές μας δεν μας αφήνουν να δούμε την πραγματικότητα και κάνουμε λάθη που μπορεί να έχουν διώξει και το άλλο μας μισό.
Επίσης μην ξεχνάς πως και το Hollywood απ'την πραγματική ζωή παίρνει τις ιστορίες του.

πρόσεξε τώρα πως ορίζω την αγάπη και τα συμπεράσματα δικά σου. Κατ' αρχάς είμαι 5 χρόνια με την γυναίκα μου και τώρα περιμένουμε το πρώτο μας παιδί (πολύ άγχος)

ακόμη και τώρα λοιπόν η σκέψη μου, είναι συνέχεια κοντά την ώρα που εργάζομαι, την σκέφτομαι και λιώνω, φέρνω την εικόνα της στην σκέψη μου και θέλω να την πάρω αγκαλιά και να την φιλήσω, κοιτάζω τα μάτια της και μέσα βλέπω την ευτυχία όλου του κόσμου.

Ότι κάνω θέλω να το κάνω μαζί της, ούτε για καφέ δεν θέλω να πάω μόνος μου που λέει ο λόγος και αν το κάνω μετανοιώνω που δεν είναι εκεί μαζί μου. (σημειωτέον πως αυτά που περιγράφω είναι αμφίδρομα). Κάνω κάποια επαγγελματικά ταξίδια 3-4 ημέρες και όταν γυρνάω νοιώθω πως έλειπα 1 μήνα +, νοιώθω δηλαδή την έλειψή της έντονα, δεν μπορώ μακριά της λεπτό.

Βασικός παράγοντας είναι να μην φοβάσαι να εκδηλώσεις τα συναισθήματά σου απέναντι στον άλλον, απ' την αρχή που ένοιωσα κάπως ανοίχτηκα χωρίς να σκεφτώ μην πει αυτός είναι καψούρης και να τον εκμεταλευτώ, το συναίσθημα της σιγουριάς μου το έβγαζε εξαρχής, ένοιωθα μαζί της σαν να ήμουνα μια ζωή. Είναι πολύ σημαντικό να σας αρέσουν και τα ίδια πράγματα, γιατί τότε κάνεις περισσότερα μαζί και δένεσαι περισσότερο και δυναμώνει και η αγάπη μαζί με αυτά.

Αυτό το συναίσθημα πως είναι το άλλο μισό που πραγματικά σε συμπληρώνει το συνειδητοποίησα μετά τον πρώτο μήνα, που έβαλα άκρη τους εγωϊσμούς και ανοίχτηκα απέναντί της, αλλά αυτό δεν το είχα ξανακάνει, μου το έβγαλε αυτό το πράγμα και σημαντικό επίσης δεν μου έβγαζε ανασφάλεια.

Παρατήρησα σε αυτήν επίσης πως έβαζε τις ανάγκες μου πάνω απ' τις δικές της, πως ακραιφνώς έκανε πράγματα που με ικανοποιούσαν χωρίς να ζητάει ανταλλάγματα γιατί η αγάπη δεν είναι εμπόριο, όποιος αγαπάει κάνει παραχωρήσεις από μόνος του δεν τα ζητάει.

Κάπως έτσι λοιπόν θα μπορούσα με λίγα λόγια να περιγράψω την αληθινή αγάπη γιατί τα συναισθήματά μου δεν περιγράφονται με κανέναν μα κανέναν τρόπο. Δεν βρίσκω τις λέξεις εκείνες που θα δίνανε την εικόνα των συναισθημάτων μου για εκείνην.

Οπότε σας προτρέπω , βγείτε έξω αγαπήστε, φλερτάρετε χωρίς φόβο και ενδοιασμούς, χωρίστε δεν πειράζει , κάπου κάποιος υπάρχει ....
που περιμένει να έρθετε...


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2008, 15:09:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Niiiiice...
Νομιζω με καλυψες.


quote:
Επίσης μην ξεχνάς πως και το Hollywood απ'την πραγματική ζωή παίρνει τις ιστορίες του.

Ναι... αλλα γινεται να γνωριζεις οτι ο αλλος ειναι ο ερωτας της ζωης σου πριν τον ακουσεις να σου μιλαει καν, απλα με μια ματια? Ή εστω με την πρωτη φορα που σου μιλαει?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 23:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις τι γίνεται τώρα πάνω σε αυτό που ρωτάς?

Ο έρωτας δεν είναι κάτι που το βλέπεις, είναι κάτι που αισθάνεσαι και το ζεις. Οπότε θα έλεγα ότι είναι λίγο δύσκολο να πεις πως

μπορεί να υπάρξει πριν βιώσεις κάποια πράγματα. Με μια πρώτη ματιά μπορεί να πάθεις αυτό που λέμε "την πλάκα" σου, αλλά δεν

σημαίνει πως είναι και το τέλειο. Για να το διαπιστώσεις μάλλον θα πρέπει πρώτα να βιώσεις κάποια πράγματα, να δοκιμστεί ο έρωτας

για να δεις εάν είναι όντως αληθινός και όχι κάτι πρόσκαιρο, ο λεγόμενος ενθουσιασμός του πρώτου καιρού.

Βέβαια, στην περίπτωσή μου δεν έπεσα έξω, αλλά για να φθάσω στο σημείο να το πω με σιγουριά, πέρασε κάποιος καιρός.

Και μην ξεχνάς κάτι βασικό, πως ο έρωτας δεν είναι μόνο η εξωτερική εμφάνιση, είναι όλα αυτά μαζί που σε συνεπαίρνουν στην

προσωπικότητα του άλλου, το όλο "πακέτο" που όλοι ψάχνουν σήμερα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy