ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΡΑΔΙΑΙΣΘΗΣΙΑ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
laurus
Νέο Μέλος

Greece
16 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 10:49:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους laurus  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος laurus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Helios απο που θα μπορούσε κάποιος να αγοράσει εκκρεμές γιατί εγώ ψάχνω και δεν βρίσκω. Αν έχεις υπ' όψιν σου πες μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2003, 20:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε laurus,τα εκκρεμη της αγορας,ειναι πολυ ακριβα,υπαρχει εκμεταλλευση,δεν σου συνιστω να αγορασεις.
Γιατι δεν φτιαχνεις κατι μονος σου?
Δεν μπορει ποτε να ειναι το ιδιο με το φτιαχτο απο σενα,για πολλους λογους.
Ο Μαγος,φτιαχνει μονος του τα εργαλεια του.Δεν ειναι μονον ευφυολογημα.
Αν επιμενεις θα σου πω που ισως μπορεις να βρεις,στην Αθηνα,αλλα πρωτα προσπαθησε !Στην θεσ/νικη δεν υπαρχουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2003, 23:07:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιατι δουλευει το εκκρεμες?
Μια εξηγηση μπορει να ειναι η παρακατω.
Ειμαστε συνειδητοι υποκειμενικα και αντικειμενικα,μονον στο φυσικο πεδιο.
Υποκειμενικα,καταλαβαινουμε πραγματα που συμβαινουν πισω απο το δερμα μας,και αντικειμενικα,για πραγματα που συμβαινουν εξω απο μας.
Στα υπολοιπα λεπτοτερα πεδια,εχουμε μονον υποκειμενικη συνειδηση.
Αυτο σημαινει-για το αστρικο,οπως και για τα παραπανω-οτι εχουμε συναισθηματα,αλλα δεν μπορουμε να δουμε ξεχωριστα απο μας,τα οντα και τις καταστασεις του αστρικου πεδιου,που υπαρχουν,και μας προκαλουν μερος των συναισθηματων μας κλπ.
Αυτο γιατι το αστρικο σωμα των περισσοτερων απο μας ,δεν ειναι ωργανωμενο πληρως,με αισθητηρια κλπ,για ναχουμε αντικειμενικη αστρικη αντιληψη.
Αυτο συμβαινει ακομη περισσοτερο για τα ανωτερα και λεπτωτερα πεδια,οπου δεν εχουμε ουτε υποκειμενικη αντιληψη.
Κι αυτο γιατι,αντι σωματος,υπαρχει ενα νεφος υλης,που συγκρατειται απο την δυναμη του ΕΓΩ.
Ετσι,επειδη τα παντα εκπεμπουν αιθερο-αστρο-νοητικες ενεργειες,ψαχνουμε να βρουμε εναν τροπο να τις κανουμε αντιληπτες,στην φυσικη μας κοινη συνειδηση.
Το ΕΓΩ,μεσα μας,τα ξερει ολα,ομως δεν μπορει να τα 'πει'με την φυσικη μας συνειδηση.
Ετσι χρειαζεται ενας translator.
Εξασκουμαστε και μαθαινουμε ωρισμενες κινησεις,του εκκρεμους, να σημαινουν κατι,π.χ.η κινηση οπως οι δεικτες του ρολογιου,να σημαινουν ΝΑΙ,ΘΕΤΙΚΟ,ΑΡΜΟΝΙΚΟ κλπ.
Συγκεντρωνομαστε στην ερωτηση που θελουμε,κι αυτο ειναι σαν να συντονιζεται η βελονα του δεκτη μας,στην συγκεκριμμενη δεσμη ενεργειων,που ψαχνουμε.
Ετσι το ΕΓΩ,μπορει να μεταδωσει 'μεταφρασμενα',σε συμφωνημενες κινησεις του εκκρεμους,τα μηνυματα και τις πληροφοριες του.
Το εκκρεμες ειναι ενας απο τους τροπους αναπτυξης και χρησης της διαισθησης,υπαρχουν και αλλοι.
Παντως ειναι απο τους πιο ακριβεις.Γεια.

Edited by - Helios on 09/04/2003 23:10:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2003, 19:42:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως μπορουμε τωρα να χρησιμοποιησουμε το εκκρεμες?
Πρωτα -πρωτα η αναγνωση ειναι καλο να γινεται,μακρυα απο ηλεκτρικες συσκευες η εντονα ηλεκτρομαγνητικα πεδια,γιατι αλλοιωνεται η αναγνωση.
Επισης οχι οταν υπαρχει ηλεκτρικη φορτιση στην ατμοσφαιρα,οπως σε μια καταιγιδα.
Και αν ειμαστε στην υπαιθρο,ο δυνατος αερας θα αλλοιωνει τα αποτελεσματα για ευνοητους λογους.
Καθομαστε λοιπον,ακουμπωντας τα χερια στο τραπεζι,χωρις να σταυρωνουμε τα χερια η τα ποδια,για την μετακινηση των ρευματων.
Κραταμε το εκκρεμες,σε μια αποσταση-μηκος 7-10 χιλ.
Μερικοι συσχετιζουν το μηκος του εκκρεμους,με την συχνοτητα των αναζητουμενων δονησεων,π.χ.χρυσος τοσα εκ.μηκος,ασημι τοσα εκ.μηκος.
Προσωπικα νομιζω οτι για την αρχη ,αυτο ειναι χωρις εννοια.
Χαλαρωνουμε σωματικα και ψυχονοητικα,και τωρα μονον με την δυναμη της φαντασιας και της θελησης μας,προσπαθουμε να κινησουμε το εκκρεμες.
Υπαρχουν 4 βασικες αρχικες κινησεις,καθετα-οριζοντια-κυκλικα συμφωνα με την φορα των δεικτων του ρολογιου και αντιστροφα.
Εχουμε χαραξει αρχικα τα 4 σχηματα σε ενα χαρτι,στην αρχη για ευκολια,μετα τα φανταζομαστε.
ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ,ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΙΧΕΙΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΙΚΤΗ,ΑΠΛΩΣ ΚΡΑΤΑΝΕ ΤΗΝ ΚΛΩΣΤΗ,ΔΕΝ ΚΙΝΟΥΝ ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ.
Αυτο ειναι το πιο δυσκολο σημειο.
Με τον καιρο μαθαινει κανεις,να αφηνει το εκκρεμες ησυχο να κινειται μονο του,κι αυτος απλα να το κρατα.
Καθως κινειται στις περιστροφικες κινησεις,λεμε στον εαυτο μας,για την περιστροφη συμφωνα με τους δεικτες του ρολογιου,
'οταν κανω μια ερωτηση,και η απαντηση σου ειναι ΝΑΙ,ΘΕΤΙΚΟ,ΑΡΜΟΝΙΚΟ,θα κανεις το εκκρεμες να γυριζει ετσι,δηλ.αυτη η κινηση θα σημαινει ΝΑΙ.'
Το αντιθετο για την αντιστροφη περιστροφη,ΟΧΙ,ΑΡΝΗΤΙΚΟ,ΔΥΣΑΡΜΟΝΙΚΟ.
Κανουμε την ασκηση αυτη για να προγραμματισουμε το υποσυνειδητο μας,τουλαχιστον ενα μηνα καθημερινα.
Μετα μονιμοποιηθηκε ο προγραμματισμος,και δεν χρειαζεται αλλο.
Ρωταμε στην συνεχεια οτι θελουμε ,και το εκκρεμες απαντα αναλογα.
Βεβαια αυτο μετα απο λιγο καιρο,συνεχους ασκησης,αρχιζοντας απο ευκολες ερωτησεις προς τις πιο δυσκολες.
Μελλοντικα βλεπουμε οτι και η ταχυτητα περιστροφης οπως και η ακτινα περιστροφης,εχουν νοημα,σε καποια απαντηση.Χαιρετω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2003, 23:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Μακη,αρχισε να μεταφραζεις επειγοντως.Φιλικα.

Edited by - Helios on 30/04/2003 22:41:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 00:15:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας τελειωνω και την συμμετοχη μου,στο παρον θεμα ,πριν με διαγραψουν.
Χαριν των ατομων που θα ενδιαφερθουν για την ραδιαισθησια,κι οχι για τον Thoth.
Λοιπον,καθε αναγνωση ειναι καλο να γινεται το λιγωτερο 2 φορες.
Οχι μονον με την μια να βγαζουμε συμπερασματα.Για ζωτικα θεματα,ειναι παρακινδυνευμενο.
Επισης,η ραδιαισθησια,δεν αντικαθιστα την κοινη λογικη,που μπορει να βοηθησει ικανοποιητικα,στα περισσοτερα προβληματα του βιου.
Απλα,ειναι μια επιπλεον βοηθεια,περα απο την λογικη και τις αισθησεις.
Γι'αυτο πρεπει να χρησιμοποιειται με σεβασμο,και να μην ευτελιζεται.
Τι μπορουμε να ρωτησουμε με την ραδιαισθησια?Πολλα,ισως τα παντα.
Για μας η τους φιλους μας,καθε τι σχετικο με την υγεια,την δουλεια-καρριερα,τις σχεσεις,τα ερωτικα,χρημα κλπ.
Επισης για την ευρεση γεωπαθολογικων σημειων,ευρεση μεταλλων,προιοντων του υπεδαφους,νερο κλπ.
Επισης στην αρχαιολογια,μεσω αναγνωσης επι χαρτου,σε απωλεια ατομων η αντικειμενων.
Για οσους ενδιαφερονται για τον εσωτερισμο,επιλογη βιβλιων,διδασκαλιων η σχολων-πρωτα η κοινη λογικη!!!
Αυτα και αλλα πολλα.Χαιρετω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:27:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφου δεν με διεγραψαν ακομα,να συμπληρωσω κατι-νοιωθω σαν αριστερος τον καιρο της χουντας,με τον πολυγραφο στο υπογειο,η σαν Παλαιστινιος στο Ισραηλ,αγια χωρα του θεου,βοηθεια μας.
Ενα ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΝΑΜΕ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΑ ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ,ΩΣΤΕ ΝΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΤΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ,ΗΡΕΜΑ,ΟΠΩΣ ΤΟ ΡΟΛΟΙ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΚΥΤΤΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΩΡΑ,ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ,ΟΠΩΣ ΕΝΑ ΒΟΛΤΟΜΕΤΡΟ,ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ,ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΗΡΕΜΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΕΝΔΕΙΞΗ,ΕΠΙΘΥΜΗΤΗ Η ΟΧΙ.
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΤΗΝ ΡΑΔΙΑΙΣΘΗΣΙΑ.
Κλεινω,ο Helios,first in order,in black list of esoterica.
Γιουχου!Μ'αρεσει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:41:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΩΩΩΩΠΠΠΠΑΑΑΑΑ!!! Χρατςςςςς. Μπαμ !!! Μπαμ !!! Πέσε κάτω σε σκότωσα !!!

Σε έπιασα ΉλιεΖήτω!!! Ζήτω!!! Ζήτω!!!

Άντε. Τα φυλάς εσύ τώρα.

Ααααχχχ, πολύ το διασκεδάζω αυτό το παιχνίδι.

Να είσαι καλά Ήλιε μου.

Δεν με παίζει κανένας άλλος σε αυτό το forum

Άντε αν με πιάσεις θα αλλάξουμε παιχνίδι.

Αγωνιάς εεε;;; Δεν κρατιεσαι. Θες να μάθεις;

Τι σου έχω ατιμούλικο ! Τι σου έχω !!!

Μάντεψε! Θα είσαι εσύ η Υπατία και εγώ θα είμαι ο Κύριλλος.

Άρχισε να μετράς και τρέχω να κρυφτώ....


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:46:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αντι να γραφεις κουκουναρες
1.Συμμαζεψε τα εβραιοχριστιανικα στοιχεια
2.Φτιαξε το δικο σου εκκρεμες
3.Αρχισε να εξασκεισαι,και να κανεις κατι χρησιμο.
Γελοιοποιεις την Υπατια,αλλα σεβεσαι τις εβραιοχριστιανες οσιες και αγιες
Ε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΟΥ-ΚΟΥ-ΝΑΡΕΣ.... ΚΟΥ-ΚΟΥ-ΝΑΡΕΣ... ΚΟΥ-ΚΟΥ-ΤΖΑ... ΚΟΥ-ΚΟΥ-ΤΖΑ.

Μπράβο πάλι με έπιασες.

Λοιπόν τώρα παίζουμε την Χριστιανή Οσία που της εκκρεμιόντουσαν τα....

Λοιπόν μπαίνεις εσύ, με το Φως το Αρχαιοπρεπές και με αποκαλύπτεις. Μου ξεσκεπάζεις αυτά που μου εκκρεμιόντουσαν και αποκαλύπτεις σε όλους ότι έκρυβα κι άλλες καλόγριες που τους... εκκρεμιόντουσαν τα απαυτά τους, δίνοντας μια περίλαμπρη νίκη τους Φωτός πάνω στο Εβραικοχριστιανικό Σκοτάδι.

Είσαι φοβερός !!! Είσαι άπαιχτος!!!

Λοιπόν, καμιά άλλη λαμπρή σου ιδέα. Τι λες, συνεχίζουμε;;;

Τι καλά, τι καλά... Με παίζει ο Helios

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:56:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το Φως,δεν ειναι αρχαιοπρεπες και νεοπρεπες.
Ειναι κρυμμενο και φανερο.
Και μην κανεις ζαβολιες.
Μην βριζεις!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 00:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Ηλιο

Καταρχήν να πω ότι οι γνωσεις και οι πληροφορίες που έχω για την ραδιαισθησία σιγουρα δεν φτανουν ουτε κατα το ημισυ στις δικές σου.
Νομίζω όμως ότι ασχολεισαι με το δέντρο και χάνεις το δάσος..
Η δική μου άποψη είναι ότι όλες οι μέθοδοι προβλεψεις του μέλλοντος, ή παράθυρου στο παρελθον είναι απλώς εργαλεια δεν ειναι αυτα η κινητήριος δύναμη, δεν είναι αυτά που μιλάνε.. εσυ το κάνεις αυτό..
Όπως είπε και κάποιος άλλος φίλος ή φιλη αν κάποιος μπορει να "δει" ..
αυτό είναι το ζητουμενο ΕΣΥ να μπορεις να "δεις" χρησιμοποίησε τρόπους για να γίνεις πιο δεκτικός στις αισθήσεις σου, στις δονήσεις,που ζητάς να σου έρθουν.. στην πορεία θα βρεις πιο "εργαλείο" σε βοηθά περισότερο για να το πετυχεις αυτο..
Κανένα υλικό από μόνο του ότι σχημα και αν του δώσεις δεν θα σου μιλήσει

otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ektos_oriwn
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
53 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 00:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ektos_oriwn  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος ektos_oriwn  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φιλε Ηλιο

Καταρχήν να πω ότι οι γνωσεις και οι πληροφορίες που έχω για την ραδιαισθησία σιγουρα δεν φτανουν ουτε κατα το ημισυ στις δικές σου.
Νομίζω όμως ότι ασχολεισαι με το δέντρο και χάνεις το δάσος..
Η δική μου άποψη είναι ότι όλες οι μέθοδοι προβλεψεις του μέλλοντος, ή παράθυρου στο παρελθον είναι απλώς εργαλεια δεν ειναι αυτα η κινητήριος δύναμη, δεν είναι αυτά που μιλάνε.. εσυ το κάνεις αυτό..
Όπως είπε και κάποιος άλλος φίλος ή φιλη αν κάποιος μπορει να "δει" ..
αυτό είναι το ζητουμενο ΕΣΥ να μπορεις να "δεις" χρησιμοποίησε τρόπους για να γίνεις πιο δεκτικός στις αισθήσεις σου, στις δονήσεις,που ζητάς να σου έρθουν.. στην πορεία θα βρεις πιο "εργαλείο" σε βοηθά περισότερο για να το πετυχεις αυτο..
Κανένα υλικό από μόνο του ότι σχημα και αν του δώσεις δεν θα σου μιλήσει

ΥΓ
(εδω ειναι το τοπικ του καυγα????
σε λαθος μέρος ήμουν όλο το απόγευμα??????[:Ο]

ΥΓ2
οκ το κατάλαβα πατησα παραπομπη ´


otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..


otan den exeis kati na peis tote kalytera na swpaineis..

Edited by - ektos_oriwn on 08/05/2003 00:10:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 00:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΝΑΙ... ΝΑΙ.... πάλι τα κατάφερες, με ανακάλυψες, με έλιωσες, με τάπωσες. Είσαι ο ένας, ο μοναδικός HELIOS.

Καλέ τι συγκινήσεις μου δίνεις σήμερα.

Καιρό έχω να παίξω τόσο καλά

Λοιπόν τώρα εγώ θα είμαι ένα Εβραικοχριστιανικό ζαβολιάρικο, σκεπασμένο πηγάδι και εσύ θα είσαι ένας ατρόμητος Ηλιακός Ιππότης που φέρνεις στην επιφάνεια το κρυμμένο Φως που είχαν κλέψει οι λάτρεις του ΧριστοΓιαχβέ από την Πυρά της Δήλου.

Λοιπόν, τρέχω να κρυφτώ.

Πιάσε μεεεε (όπως λέει και η Τσαλιγοπούλου )

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 00:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Thoth,τι αλλο θα μου γραψεις?
Δανειζεσαι τωρα και βρισιουλες-ταπες-απο την καρδια σου τον ΕΟΝ?
Τελικα,εισαι ο Τζεκυλ,με τον ΕΟΝ,για Χαυντν?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 00:20:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε εκτος οριων εισαι στο σωστο μερος.
Απλα ο διαχειριστης,μπηκε σε διαδικασια αυτοπυρπολησης.
Γι'αυτο που λες,υπαρχουν αλλοι -οπως παντου-που εχουν απειρες εμπειριες πανω απο μενα.
Ποσοι ομως εχουν αντικειμενικη συνειδηση στα λεπτωτερα πεδια,ωστε να μην χρειαζονται 'ενισχυτες-μεταφραστες'?
Πολυ λιγοι.
Και φυσικα αυτοι δεν χρειαζονται την ραδιαισθησια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 00:24:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Καλέ μου Ήλιε.

Εδώ είσαι;;; Πονηρούληηηηη Και εγώ σε περίμενα στο άλλο topic.

Τι είπες; Αααα!!! Φοβερή ιδέα.

Λοιπόν εγώ θα είμαι ένας THOTH με Ιεχωβαδική καρδιά... ΕΟΝια. Και θα παριστάνω τον αρχαίο θεό Ιανό.

Αλλά εσύ ως ένας Θησέας, θα ανακαλύψεις ότι πίσω από το προσωπείο του Ιανού υπήρχε ο ΚρυπτοΕβραικοΧριστιανικός ΧαυδνοΤζέκυλος.

Μου βγάζεις την μάσκα και με παραδίδεις σε έναν... σκηνοθέτη για να με κάνει... ταινία. (Το παραμοντέρνεψα αλλά τι να κάνω ο δύσμοιρος, με τέτοια παραδείγματα που μου φέρνεις , ό,τι με φωτίσει ο Γιαχβέ κάνω...

Λοιπόν πάω τώρα να κρυφτώ στο άλλο topic. Έλα να με βρεις

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 23:41:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιας και υποχωρησαν οι εξαψεις του Thoth,να γραψω και κατι ακομη.
Οταν ειναι καποιο ζητημα που υπαρχει στην απαντηση του,εντονο ενδιαφερον απο μερους μας ,ειναι πιο ασφαλες,αν δεν μπορουμε να διαβασουμε με αντικειμενικη αποσπαση και συναισθηματικη αποταυτιση απο το αποτελεσμα,ειναι λοιπον πιο ασφαλες να γινεται ,ειτε απο αλλο ατομο που δεν εχει ενδιαφερον η απο εμας ,οταν θα ειμαστε συναισθηματικα πιο ηρεμοι.
Το εκκρεμες και η ραδιαισθησια γενικωτερα,ειναι κατι ασφαλες.
Ισως απο τις πιο ασφαλεις και πρακτικες εφαρμογες στον αποκρυφισμο.
Οπως ομως η εκμαθηση του καθε πραγματος,θελει μελετη,κατανοηση,υπομονη και επιμονη στην πρακτικη του.
Αλλιως,απλα,θεωρητικολογουμε αν δεν πραττουμε,και λειτουργουμε μηχανικα,αν δεν εχουμε κατανοησει τι κανουμε και γιατι...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2003, 23:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μιας και υποχωρησαν οι εξαψεις του Thoth,να γραψω και κατι ακομη.

Όταν ο Helios καίει πολύ, δυστυχώς μου προκαλεί... εξάψεις.

Καλησπέρα Helie...

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2003, 00:26:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για την ερωτηση επισης του φιλου διχως ορια ,εχω να πω επισης οτι,η ενασχοληση με την ραδιαισθησια και το εκκρεμες,ειναι μια μορφη-απαιτει!-συγκεντρωσης,και κατ'επεκταση,μια εισαγωγη σε διαλογιστικες καταστασεις.
Οταν συγκεντρωνεσαι σε κατι,σε μια ερωτηση,και για να γινει αναγνωση χρειαζεται συγκεντρωση στο ερωτημα που βαζουμε,γιατι με διασπασμενη την προσοχη η με εναν νου που δεν μπορει να εστιαστει και πηδα εδω κι εκει,δεν γινεται τιποτε,αυτο ειναι και ο προθαλαμος του διαλογισμου.
Αφου ολα αλληλοσυνδεονται και αλληλοεπηρρεαζονται,κατι που κανουμε ραδιαισθητικα,ασκει και αλλα μερη του εαυτου μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2003, 22:39:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μια εκδρομη στα Γιαννενα,πριν αρκετα χρονια,περπατουσα στο κεντρο της πολης,περιπου εκει οπου ειναι το ξενοδοχειο της Ολυμπιακης,και το βιβλιοπωλειο Δωδωνη.
Σε μια παροδο που εστριψα,μεταξυ δυο πολυκατοικιων,ηταν ενα γκρεμισμενο παλιο γιαννιωτικο σπιτι,και θα αρχιζε η ανοικοδομηση ,απο την ταμπελλα και τα υλικα που ειδα.
Σταθηκα λιγο και παρατηρουσα,οταν μεσα στα ερειπια ειδα κινηση ατομων.
Ηταν απογευμα και γι'αυτο πλησιασα,για να δω καλυτερα .
Ειδα εναν ηλικιωμενο κυριο,να περπαταει αργα μεσα στο σπιτι,κρατωντας κατι που εμοιαζε-ηταν-εκκρεμες,που κινουνταν κυκλικα,και ακολουθουνταν απο δυο καλοντυμενες ηλικιωμενες κυριες.
Με ειδαν,με κυτταξαν και οι τρεις ερευνητικα για λιγο,και εστριψαν σε αλλη κατευθυνση,μεσα στα ερειπια,συνεχιζοντας την ραδιαισθητικη αναγνωση.
Δεν ειχα ξανακουσει για ραδιαισθησια -εκκρεμες τοτε,και κρατωντας την αναμνηση,αγορασα ενα σχετικο βιβλιο και αρχισα να ασχολουμαι.
Ρωτησα εναν γνωστο μου Γιαννιωτη σχετικα,και μου ειπε οτι στα παλια Γιαννιωτικα σπιτια,βρεθηκαν θησαυροι,που ηταν και εντοιχισμενοι,οπως λιρες.
Οταν οι τυχεροι εργατες γκρεμιζαν διαφορα σπιτια,ο χρυσος επεφτε απο τους τοιχους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 01:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι γειά σας.
Πράγματι το εκκρεμές είναι μια καλή μέθοδος να μάθει κανείς κάτι που τον ενδιαφέρει πολύ.
Η μεγάλη δυσκολία όμως είναι να το αφήσει "ανεπηρρέαστο"και να μην του "υποβάλλει" την αντίστοιχη κίνηση ανάλογα με την επιθυμία που θα έχει για μια θετική απάντηση.
Εγώ όσες φορές ρώτησα για υγεία,ποτέ δεν ήμουν σίγουρος για την απάντηση,γιατί φυσικά ήθελα να μου απαντήσει αρνητικά ,πράγμα που έκανε.
Ίσως είναι πιο σωστό αυτό που λέει ο φίλος "Ήλιος" ότι θα πρέπει την πιο δύσκολη ερώτηση να την κάνει κάποιος τρίτος που θα είναι αντικειμενικός.
Το ερώτημα είναι : και αν ο τρίτος δεν έχει τις ικανότητες??
Στην περίπτωση αυτή πιστεύω πως : κρατάς εσύ το εκκρεμές και ο τρίτος αφου γράψει κρυφά από σένα τις ερωτήσεις που θα ήθελες εσύ,να τις σκέπτεται και εσύ να λειτουργείς το εκκρεμές χωρίς να ξέρεις τι ερώτηση είχε κάνει ο φίλος σου.Το εκκρεμές θα "πιάσει" τηλεπαθητικά την ερώτηση και θα απαντήσει.
Αυτά για την ώρα.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2003, 02:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Helio μηπως μπορεις να μου προτεινεις ενα βιβλιο που
σχετιζεται με εκρεμες, και που μπορω να το βρω;Μπορει το βιβλιο
να με βοηθησει στο να εφαρμοσω σωστα την μεθοδο με το εκκρεμες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2003, 20:31:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Βικινγκ,σε χαιρετω.
Ενα καλο βιβλιο για μενα,με το οποιο και αρχισα να ασχολουμαι,ειναι το 'Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΟΥ ΕΚΚΡΕΜΟΥΣ',των Nielsen-Polanski,απο τις εκδοσεις ΚΟΝΙΔΑΡΗ.Παντως κυτταξε και τα αλλα που εγραψα,τα ελληνικα,μηπως και σε ενδιαφερει κανενα αλλο.οκ?
Φιλε Αναλυων,περιπου ετσι ειναι οπως τα γραφεις.
Ομως η μεγαλυτερη κατακτηση ειναι,η αντικειμενικη και ουδετερη ματια,σε θεματα που μας ενδιαφερουν αμεσα.
Ειναι ομως ΑΛΗΘΙΝΗ ΚΑΤΑΚΤΗΣΗ,ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ.
Και 'παιζει',σε πολλα επιπεδα.

Edited by - Helios on 28/05/2003 20:34:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wouwei
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 23:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wouwei  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Helios,

Χρησιμοποιώ μια διαφορετική τεχνική με το εκκρεμές που μου φάνηκε πολύ εύκολη και αξιόπιστη γιά αρχάριους σαν και μένα και τουφίλους μου.

Σε ένα χαρτί Α4 χαράσω ένα ημικύκλιο όσο πιο μεγάλο γίνεται και μια ακτινα στην μέση που το χωρίζει στα δύο. Το τοποθετώ μροστά μου σε ένα τραπέζι με την ευθεία (διάμετρο) προς το σώμα μου. τοποθετώ το εκκρεμές στο κέντρο του (μισού) κύκλου το οποίο κάνει κινήσεις κάθετες σαν ακτίνες του ημικύκλιου. Όσο πιο δεξιά είναι οι ακτίνες που διαγράφει το εκκρεμές τόσο πιο θετική είναι η απάντησή του και όσο πιο αριστερά τόσο πιο αρνητική.

Με τον τρόπο αυτό ανάμεσα στα άλλα ερεύνησα και την ποιότητα διαφόρων τροφίμων. Ηταν εντυπωσιακά τα αποτελέσματα όταν ερεύνησα ψωμί βιολογικής καλλιέργειας φτιαγμένο μόνο με προζύμι χωρίς μαγιά και το συνηθισμένο ψωμί του φούρνου. Έβαλα και φίλους να το επαναλάβουν και όλοι είχαν τα ίδια εντυπωσιακά αποτελέσματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2003, 23:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]
2.TOM GRAVES-ΡΑΒΔΟΣΚΟΠΙΑ,ΡΑΔΙΑΙΣΘΗΣΙΑ,ΕΚΚΡΕΜΕΣ-ΜΑΚΡΗΣ"


Φιλε Helio σε ποιες περιοχες της Αθηνας υπαρχουν βιβλιοπωλεια
οπου να βρω το παραπανω βιβλιο η αλλα αντιστοιχα για εκκρεμες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/06/2003, 00:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Βικινγκ,ο Πυρινος Κοσμος εχει πολλα αναλογα βιβλια,και μπορεις να διαλεξεις η να παραγγειλεις.
Φιλε wouwei,οποια μεθοδος σου δινει αποτελεσματα,και νοιωθεις καλα με αυτην ,ακολουθα την ,ασχετα με το τι θα ακουσεις η θα διαβασεις.
Βλεπεις ποσο πρακτικη -χωρις μεγαλοστομιες και φανφαρες-ειναι η ραδιαισθησια,και σε ποσα καθημερινα θεματα,μπορει να μπει.
Μερικοι που ασχολουνται ταχατε με τα 'υψηλα',την σνομπαρουν,χωρις να εχουν ιδεα,τυφλα τους!
Αφου αρχισες να εφαρμοζεις πρακτικα,αν επιμεινεις ,εχεις κερδισει το μεγαλυτερο μερος του παιχνιδιου.
Συνεχισε συνεχως!

Edited by - Helios on 01/06/2003 00:13:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wouwei
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 21:14:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wouwei  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πρότεινα μια συνάντηση ένα απόγευμα για ανταλλαγή εμπειριών και απόψεων

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2003, 21:49:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε wouwei,καλο αυτο,αλλα το φθινοπωρο,τοτε θα δουμε.
Μεχρι τοτε,ειμαι πολυ απασχολημενος,με θεματα που αφορουν την επαγγελματικη μου επιβιωση.
Κι αυτο,γιατι δυο φορες,ατομα του μηχανισμου της εκκλησιας,μου εκαναν μεγαλη ζημια στην δουλεια μου,για δικο τους παρανομο συμφερον ,ταπεινα κινητρα,ουτε Χριστοι ουτε αγαπες.
Ετσι πολεμω τωρα για το μελλον μου.
Τελος παντων,αυτα ειναι δικα μου.
Ανοιξα αυτην την συζητηση,για κοινη ανταλλαγη εμπειριων,για ενημερωση και ωφελος ολων,ακομη και για τα ψηλα καλαμια της μαυρης νυχτας,που συνηθιζουν να μιλανε και να κρινουν τα παντα-στο συγκεκριμενο,σνομπαροντας-,χωρις να εχουν καμμια εμπειρια.
Βεβαια δικαιολογουνται...αφου βρηκαν την μια και μοναδικη αληθεια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Helios
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2003, 21:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Helios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μερικες περιπτωσεις,αυτοι που ασχολουνται με την ραδιαισθησια -ειδικα με το εκκρεμες-αισθανονται ανεξηγητη κουραση,φοβο,κυριαρχουνται απο εμμονες σκεψεις η εμφανιζουν καταθλιψη.
Τοτε,πρεπει κανεις να σταματησει την αναγνωση,και να ξεκουραστει ,επανερχομενος οταν νοιωσει καλυτερα.
Εχουν συσχετισει την αναγνωση με το εκκρεμες-ας πουμε- με την χρηση του πινακα ΟΥΙΓΙΑ.
Προσωπικα,δεν εχω αισθανθει τιποτε απο τα παραπανω.
Επισης δεν νομιζω οτι υπαρχουν πνευματα,που 'διαβαζουν'για τον ενδιαφερομενο.
Ετσι προσπαθησαν να εξηγησουν-πνευματιστικα-την ραδιαισθησια,οτι δηλ.χανεται βιοενεργεια του ατομου που ασκει την ραδιαισθησια,σαν 'προσφορα' στο πνευμα που βοηθα στην αναγνωση.
Προσωπικα δεν νομιζω οτι συμβαινει κατι τετοιο σαν μηχανισμος.
Υπαρχει κανεις που ναχει πληροφοριες η προσωπικη εμπειρια,επ'αυτου?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy