ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας (Λάμπες φθορισμού ) = Προσοχή κίνδυνος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 13:29:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πριν από ενάμισυ χρόνο είχα "πέσει στην παγίδα" και πίστευα πως αλλάζοντας τις λάμπες πυρακτώσεως στο σπίτι μου, θα έκανα κι εγώ "κάτι" για το περιβάλλον...

(όχι πως φτάνει αυτό, αλλά σκέφτηκα πως καλό ήταν και αυτό παράλληλα με την υπόλοιπη δράση μου)

Κάποια στιγμή αρκετά αργότερα ψάχνοντας πληροφορίες για το θέμα της ηλεκτρομαγνητικής μόλυνσης έπεσα πάνω σε μελέτες και πληροφορίες που περιγράφουν τον κίνδυνο που ενέχουν αυτού του τύπου οι λαμπτήρες.

Αφ' ενός εκπέμπουν ακτινοβολία βλαβερή για τον ανθρώπινο οργανισμό (αας ξεκαθαρίσουμε πως δεν υπάρχει τεχνητή ακτινοβολία που να μην είναι βλαβερή, όπως επίσης πως τα "όρια" δεν αποτελούν μέτρο προστασίας μας)
και αφετέρου στην κατασκευή τους περιέχουν βαρέα μέταλλα και μάλιστα τοξικά, τα οποία όταν βρεθούν στη φύση μολύνουν τόσο το έδαφος όσο και τα υπόγεια ύδατα.

Εννοείται πως δεν επιτρέπεται να πετιούνται "απλά" στα σκουπίδια, αλλά όταν χαλάσουν χρήζουν ειδικής μεταχείρησης ή ειδικής ανακύκλωσης.
(Αν προσέξετε τόσο πάνω στη συσκευασία, όσο και πάνω στους ίδιους τους λαμπτήρες απεικονίζεται το σήμα με το ανθρωπάκι που πετά κάτι στα σκουπίδια... διαγραμμένο.)

Πριν από λίγες ημέρες αποφάσισα να στείλω σχετική επιστολή τόσο στην Greenpeace, όσο και στο τηλεοπτικό σταθμό ΣΚΑΪ, αντιδρώντας στην "επιλογή τους να προοθούν τους συγκεκριμμένους λαμπτήρες ως πανάκεια για το θέμα των κλιματικών αλλαγών.

Σας τα παραθέτω παρακάτω, μαζί με την απάντηση που έλαβα:

(Ίσως να μην είναι ο καταλληλότερος ο τόπος του "παράξενου" για αυτό το θέμα, αλλά θαρρώ, με όσα έχω να συμπληρώσω, πως είναι κάτι περισσότερο από παράξενο, που (δήθεν) οικολόγοι εκμεταλλεύονται τον απλό πολίτη για να κάνουν ... μπίζνες. Ας μη γελιόμαστε δεν έχει ανάγκη ο πλανήτης μας από σωτηρία, εμείς οι ίδιοι είμαστε "θύματα" συνανθρώπων (?) μας, που επιμένουν να μας χειραγωγούν)


___________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Λαμπτήρες εξοικονόμισης
ενέργειας(Λάμπες φθορισμού )=Προσοχή κίνδυνος!
ΣΕ
Λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας
(Λάμπες φθορισμού ) = Προσοχή κίνδυνος!
.
30/01/2008
___________________________________________________________

Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 14:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάποια στιγμή αρκετά αργότερα ψάχνοντας πληροφορίες για το θέμα της ηλεκτρομαγνητικής μόλυνσης έπεσα πάνω σε μελέτες και πληροφορίες που περιγράφουν τον κίνδυνο που ενέχουν αυτού του τύπου οι λαμπτήρες.

Αφ' ενός εκπέμπουν ακτινοβολία βλαβερή για τον ανθρώπινο οργανισμό (αας ξεκαθαρίσουμε πως δεν υπάρχει τεχνητή ακτινοβολία που να μην είναι βλαβερή, όπως επίσης πως τα "όρια" δεν αποτελούν μέτρο προστασίας μας)
και αφετέρου στην κατασκευή τους περιέχουν βαρέα μέταλλα και μάλιστα τοξικά, τα οποία όταν βρεθούν στη φύση μολύνουν τόσο το έδαφος όσο και τα υπόγεια ύδατα.

Εννοείται πως δεν επιτρέπεται να πετιούνται "απλά" στα σκουπίδια, αλλά όταν χαλάσουν χρήζουν ειδικής μεταχείρησης ή ειδικής ανακύκλωσης.
(Αν προσέξετε τόσο πάνω στη συσκευασία, όσο και πάνω στους ίδιους τους λαμπτήρες απεικονίζεται το σήμα με το ανθρωπάκι που πετά κάτι στα σκουπίδια... διαγραμμένο.)


Μήπως θα μπορούσες να εξηγήσεις πιο συγκεκριμένα για ποιους ακριβώς λαμπτήρες μιλάς και να παραθέσεις κάποιους συνδέσμους αν έχεις, για να είμαστε σίγουροι ότι μιλάμε για το ίδιο πράγμα;

Οι συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού
(π.χ. http://www.lightbulbs-direct.com/variant_select.asp?Prod=106)
είναι γνωστοί για τον υδράργυρο που περιέχουν και την υπεριώδη ακτινοβολία στην οποία βασίζεται η λειτουργία τους. Εννοείται ότι οποιοδήποτε προϊόν περιέχει τέτοια χημικά πρέπει να το μεταχειριζόμαστε με προσοχή και να τηρούμε τις προδιαγραφές ανακύκλωσης. Αυτό ισχύει για τους εν λόγω λαμπτήρες αλλά και για κάθε είδους μπαταρίες!

Τώρα για το ποσοστό και την ένταση της υπεριώδους ακτινοβολίας που ενδεχομένως διαφεύγει δεν έχω ακούσει τίποτα. Θα με εξέπληττε πάντως αν μάθαινα ότι υπάρχει οποιοσδήποτε κίνδυνος από αυτήν.

Edited by - Rankett on 29/01/2008 14:58:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2008, 15:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάλλον για το ίδιο πράγμα μιλάμε:
http://www.wnd.com/news/article.asp?ARTICLE_ID=55213

το ζήτημα είναι, πως οι καταναλωτές δεν γνωρίζουν τα όσα πολύ εύστοχα παρατήρησες. Επιπλέον δίδονται πλέον ως "φάρμακο" για τη σωτηρία του πλανήτη και εκεί είναι θαρρώ μια μεγαλύτερη... "παγίδα".
http://www.newswithviews.com/Peterson/rosalind1.htm

Τέλος να παραθέσω και την απάντηση της Greenpeace, την οποία έλαβα:

"ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ GREENPEACE‏
From: gpgreece (gpgreece@diala.greenpeace.org)
You may not know this sender.Mark as safe|Mark as unsafe
Sent: Thursday, January 17, 2008 4:46:18 PM
To: vickytoxotis@hotmail.com

Αγαπητή κυρία xxxxxx, Καταρχήν σας ευχαριστούμε για την επικοινωνία σας με την οργάνωση.Πρώτον η λάμπες εξοικονόμησης εκπέμπουν ακτινοβολία αλλά αποδεδειγμένα δεν εκπέμπουν περισσότερο από την οθόνη του υπολογιστή.Περιέχουν όντως κάποια ίχνη υδραργύρου αλλά παρ'όλα αυτά μπορεί να ανακυκλωθεί και κάνουμε κινήσεις προς σε αυτή την κατεύθυνση. ..."


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2008, 08:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ Λαμπτήρες εξοικονόμισης ενέργειας(Λάμπες φθορισμού )=Προσοχή κίνδυνος! ΣΕ Λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας (Λάμπες φθορισμού ) = Προσοχή κίνδυνος!.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 16:57:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά που είσαι κι εσύ φίλε μου Dying να διορθώνεις και κανένα ορθογραφικό λάθος...

Στο άλλο θέμα σχετικά με τις χημικές ουρές, αναφέρει κάποιος φίλος μας, τι είδους προβλήματα αντιμετώπισε.
Παραπλήσια συμπτώματα με έντονο πονοκέφαλο και ναυτία, είχα διαπιστώσει και η ίδια, όσο είχα τέτοια λάμπα "εξοικονόμισης ενέργειας" στο φωτιστικό δίπλα στην πολυθρόνα όπου περνούσα αρκετές ώρες διαβάζοντας.

Δεν είμαι σε θέση να πω αν αυτά τα συμπτώματα αφορούν την εκπεμπόμενη ακτινοβολία, αλλά το θεωρώ πάρα πολύ πιθανό, καθώς παρόμοια συμπτώματα έχω όταν βρίσκομαι για πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή μου...

Μήπως είναι κανείς που έχει μας περιγράψει κάτι που έπεσε στην αντίληψη του κατά τη χρήση τέτοιων λαμπτήρων?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 08:30:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μερικά ορθογραφικά λαθάκια, καλή μου, είναι μέσα στο παιχνίδι.
Ειδικά όταν αυτά γίνονται λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

Όσον αφορά τις λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας, δεν θυμάμαι να είχα κάποια περίεργα συμπτώματα.
Ή αν αυτά υπήρχαν, δεν τα είχα συνδέσει με την ύπαρξη των λαμπών και τα είχα συνδέσει με κάτι άλλο όπως την κούραση κλπ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 12:04:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν ξέρω αν κάποιος από εσάς είδε χθες την εκπομπή "ζήτημα υγείας" στην ΕΤ 3 χθες το βράδυ που είχε ως θέμα την "ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία"

Τηλεθεατές ρώτησαν τόσο για την ακτινοβολία από τις λάμπες εξοικονόμισης ενέργειας, όσο και για το αν οι φούρνοι μικροκυμάτων επιρεάζουν αρνητικά τα τρόφημα που ζεστένονται , μαγειρεύονται ή ξεπαγώνουν σε αυτούς.

Μολονότι έχω γράψει σχετικά στο βιβλίο "ΑΠΑΓΟΡΕΥΜΕΝΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ-εκδ. ΑΡΧΕΤΥΠΟ" και πριν συγκεντρώσω το υλικό μου πέρασα πολύ καιρό μελετώντας και ερευνώντας, δεν μπόρεσα να παρέμβω στην εκπομπή για να τοποθετηθώ.

Οι αξιότιμοι επιστήμονες μας ελαφρά τη καρδία απενοχοποιούσαν τόσο τις λάμπες αυτές όσο και τους φούρνους μικροκυμάτων ενώ υπάρχουν σχετικές έρευνες που εδώ και δεκαετίες τονίζουν ακριβώς το αντίθετο. Δεν θέλω να πιστεύω πως είναι κακοπροαίρετοι, απλά όπως και ο Κ. Χουλιάρας -σε άλλο ζήτημα- είναι όλοι τους ερευνητές και μελετητές ενός περιορισμένου θέματος και δεν έχουν το χρόνο ή το ενδιαφέρον να ενημερωθούν για άλλα ζητήματα ή έρευνες που έχουν γίνει από συναδέλφους τους.
Το ζήτημα είναι ότι περιορίζονται στις θερμικές επιδράσεις της ηλ/μαγνητικής ακτινοβολίας και τα σχετικά "επιτρεπτά όρια", γι' αυτό και έλεγαν χθες "όσο πιο χαμηλή η συχνότητα" τόσο καλύτερα....

Όσο πιο χαμηλή όμως αυτή τόσο χειρότερα καθώς επιρρεάζει άμεσα το DNA μας καθώς και τις συχνότητες λειτουργίας του εγκεφάλου μας. Ακόμη και από έλληνες γιατρούς είδα φέτος σχετική μελέτη στον ημερήσιο τύπο, που αναφέρει την αλληλεπίδραση των χαμηλών συχνοτήτων στο DNA μας.

Τα τρόφημα γίνονται τοξικά και καρκινογόνα στους φούρνους μικροκυμάτων.
Έχω τα κείμενα από το βιβλίο που αναφέρω, -με μεγάλη σειρά από "τρόπους και είδη" εφαρμογής σε καθημερινές συσκευές και το πόσο επιρρεάζουν-

Επίσης στο
http://www.enouranois.gr/epikairotita/
θα βρείτε κάποιες τοποθετήσεις σχετικά με αυτές τις λάμπες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2008, 14:13:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
toxotis:
Δεν είμαι σε θέση να πω αν αυτά τα συμπτώματα αφορούν την εκπεμπόμενη ακτινοβολία, αλλά το θεωρώ πάρα πολύ πιθανό, καθώς παρόμοια συμπτώματα έχω όταν βρίσκομαι για πολλές ώρες μπροστά στον υπολογιστή μου...

Μήπως είναι κανείς που έχει μας περιγράψει κάτι που έπεσε στην αντίληψη του κατά τη χρήση τέτοιων λαμπτήρων?



-Εγώ έχω ένα ευδρείο με λάμπα φθορίου! δεν έχω παρατηρήσει κάτι ασυνίθηστο! τα ψάρια είναι πολύ ζωηρά! και τρώνε τον αγλέωρα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2008, 08:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είχα ασχοληθεί με το θέμα πριν μερικά χρόνια καθώς είχα αγοράσει μια τέτοια λάμπα τόσο από περιέργεια όσο και επειδή αρέσκομε στον έντονο φωτισμό.
Παρ’ όλα αυτά, λίγο καιρό μετά, θυμήθηκα από κάποια παλαιότερη πηγή πως για τους λαμπτήρες αυτού του τύπου είχαν διατυπωθεί ανησυχίες, οπότε έψαξα λίγο το ζήτημα..
Μερικές μέρες μετά, ξεφορτώθηκα τον λαμπτήρα και επέστρεψα σε συμβατικές λύσεις.

Υ.Γ.
Τα monitor τεχνολογίας CRT ακολουθούν σαφή πρότυπα ασφαλείας όσον αφορά την εκπεμπόμενη ακτινοβολία, στα 30-35 χρόνια χρήσης τους, όταν παλαιότερα έψαξα το ζήτημα, κατέληξα στο συμπέρασμα πως δεν έχουν διαπιστωθεί μόνιμες βλάβες στους χρήστες τους.
Βέβαια, η πρώτη γενιά CRT εξέπεμπε σαφώς πολύ ισχυρή ακτινοβολία.
Σήμερα βέβαια η τεχνολογία CRT έχει αντικατασταθεί πλήρως από την TFT η οποία χρησιμοποιεί λάμπα (ή ορισμένες πιο ακριβές λύσεις - λάμπες) φθορισμού για το back-light της (όπως όλες οι παραδοσιακές LCD λύσεις, STN/DSTN/HPA, TFT) και δυστυχώς στην περίπτωση μου, κουράζουν εξαιρετικά γρήγορα τα μάτια.

Edited by - XD on 05/03/2008 08:44:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pantelis13
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 10:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pantelis13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας παραθέτω το παράρτημα απο το βιβλίο του Βίλχελμ Ράιχ "Συσσωρευτής Οργόνης" όπως ακρίβώς είναι γραμμένο στο βιβλίο, σελ. 81-82 Μέτρα προφύλαξης που πρέπει να λάβετε υπόψη για τη χρήση του συσσωρευτή:
"Η χρήση του οργονοσυσσωρευτή δεν πρέπει να γίνεται σε σπίτια που έχουν τηλεοράσεις,συσκευές μικροκυμάτων,μηχανήματα με υψήλο βολτάζ,συσκευές ακτίνων Χ,ρολόγια που οι δείκτες τους φωσφορίζουν λόγο της επάλειψης με ραδιενεργό υλικό και λάμπες φθορίου.
Επίσεις δεν πρέπει να χρησιμοποιούντε σε περιβάλλον με συσσώρευση ΝΤΟΡ ή φαινόμενα όρανουρ,με μεγάλη ατμοσφαιρική μόλυνση,όπου υπάρχουν κόντά σε ηέκτρικές γραμμές υψηλής τάσης,πομποί ραδιοφώνικών ή τηλεοπτικών σταθμών και πυρινικά εργοστάσια.Στην περίπτωση της Ελλάδας η χρήση οργονοθαλάμου πρέπει να γίνεται τουλάχιστον 10 χλμ. μακριά από το Δημόκριτο και οποιαδήποτε άλλη αποθήκη πυρινικών όπλων."
Αυτό το βιβλίο γράφτικε πριν απο 40 χρόνια περίπου,παρόλα αυτά ο Ράιχ γνώριζε απο τότε οτι οι λάμπες φθορίου (και οχι μόνο) εκπέμπουν ακτινοβολία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 19:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου Παντελή,

αυτό ακριβώς εννοούσα: την τεχνητή ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία που μας επιβαρύνει από αυτές τις λάμπες συγκεκριμένα.

Φίλεμου europaios2 μιλάμε για αυτές που κυκλοφορούν ως "εξοικονόμισης ενέργειας"? Τέτοια έχεις στο ενυδρείο σου?

Μακάρι να μην επηρρεάζονται τα ψαράκια σου με τον ίδιο τρόπο που επιβαρύνεται ο άνθρωπος από τις ηλεκτρομαγνητικές συχνότητες αυτού του τύπου...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 15:45:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Αγαπητέ toxoti ιδέα δεν έχω! είναι ένας λαμπτήρας ίσος περίπου 1,80 για ενυδρεία. Στο σπίτι μου πάλι στο χώρο της κουζίνας έχω από αυτά τα κλασικά τα πολύφωτα με τις 2 στρογκυλές λάμπες φθορίου! Δεν έχω ιδεά εάν είναι για εξοικονόμιση ενέργειας ή όχι!


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

r00t
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/04/2008, 23:29:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους r00t  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομίζω ότι υπερβάλεις τοξότη!
Απο που είναι τόσο τρομερά επικύνδινες ώστε να τις απορρίψουμε με μιας;
Προκαλούν προβλήματα σε φωτοευαίσθητα άτομα, ειδικές ομάδες πληθυσμού που έχουν παθολογική ευαισθησία στις υπεριώδεις ακτινοβολίες, ναι είναι γεγονός, αλλά πόσοι είναι αυτοί; λίγοι, και εάν έχει διαγνωστεί τέτοιο πρόβλημα από γιατρό (παράδειγμα: systemic lupus erythematosus) απλά τις αποφεύγεις.. ή χρησιμοποιείς ένα ακρυλικό διαχητή που απορροφά τις UV-B ακτινοβολίες.
Σε σχέση με τον υπόλοιπο πληθυσμό που δεν έχει τέτοια προβλήματα η έκθεση του μέχρι και 8 ώρες σε τέτοιες λάμπες αντιστοιχεί μονάχα σε 1 λεπτό έκθεση στον καλοκαιρινό ήλιο ("ηλιοθεραπεία"). Συνεπώς δεν υπάρχει υπολογίσιμος κίνδυνος σε αυτή την περίπτωση από την ακτινοβολία. (*)
Απλά θα πρέπει να προσέχουμε να μην σπάσουν για οποιοδήποτε λόγο κοντά μας σε κλειστό χώρο και δηλητηριαστούμε από τον υδράργυρο όπως επίσης θέλει και αναγκαστική ανακύκλωση μετά το τέλος της ζωής τους όπως θα πρέπει να γίνεται και με τις μπαταρίες, τα κινητά κλπ..

Και ναι, είναι σημαντική η συνεισφορά τους στην εξοικονόμηση ενέργειας και στο περιβάλλον φτάνει να χρησιμοποιούνται ορθά και με λογική..

(*): Για του δύσπιστους ακολουθεί και ο σύνδεσμος για την επιστημονική έρευνα.

"This estimated indoor UV exposure during one eight hour workday is equivalent ot just over a minute of midday solar exposure on a clear July day in Washington, D.C."
ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ .PDF ΤΟΥ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟΥ ΠΟΡΙΣΜΑΤΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΦΘΟΡΙΣΜΟΥ
αναφορά:
C. Lytle. W. Cyr. J.Beer, S.Miller, R.James, R.Landry, M.Jacobs, R.Kaczmarek, C.Sharkness, D.Gaylor, F.Grujil and J. van der Leun, "An Estimation of Squamous Cell Carcinoma Risk from Ultraviolet Radiation Emitted by Fluroscent Lamps" Photodermatol Photoimmunol Photomed 1992/1993, 9:268 (1993)

Edited by - r00t on 13/04/2008 00:02:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

grecobraziliano
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 12:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους grecobraziliano  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ενα γειά σε όλους.
quote:
Μήπως είναι κανείς που έχει μας περιγράψει κάτι που έπεσε στην αντίληψη του κατά τη χρήση τέτοιων λαμπτήρων?


quote:
-Εγώ έχω ένα ευδρείο με λάμπα φθορίου! δεν έχω παρατηρήσει κάτι ασυνίθηστο! τα ψάρια είναι πολύ ζωηρά! και τρώνε τον αγλέωρα!

Αγαπητοί φίλοι, toxotis, europaios2.
1)Σας πληροφορώ ότι οι φθορίου λάμπες, (η δια διονισμού λειτουργία) είναι ακίνδυνες μόνο προσέξτε να πράξετε σωστά όταν τις αντικαταστήσετε, πάντα με προσοχή.
2) Υπάρχει ελάχιστη και ακίνδυνη ακτινοβολία λόγο του διονισμού, επίσης για τον ίδιο λόγο, (διονισμός) πειράζει και στα μάτια όταν βλέπουμε την λάμπα (κατά την λειτουργία της ) τα μάτια μας καταλαβαίνουν τις εναλλαγές του εναλλασσομένου ρεύματος, και σίγουρα κουράζονται. Ο μόνος τρόπος να το αποφύγουμε αυτό είναι ο κρυφός φωτισμός, με λάμπες φθορίου.
3) Όσο για το υδρείο με λάμπα φθορίου! Σας πληροφορώ ότι μόνο κατά το άναμμα της αρχικά, κινδυνεύουν τα ψάρια να πεθάνουν, και αυτό από τις διακοπές που κάνει το Starter. O θάνατος των ψαριών για αυτό το λόγο επέρχεται από συγκοπή. Μια εταιρία που κάνει υδρεία μας ζήτησε να ξεπεράσει αυτό το πρόβλημα και εμείς κατασκευάσαμε συσκευή που αρχικά κάνει το άναμμα της λάμπας δίχως διακοπές, που έγινε και πατέντα μας. (Είμαι τεχνικός, ηλεκτρολόγος-ηλεκτρονικός). Greco.


4 αλήθειες & 7 ψέματα για τις λάμπες εξοικονόμησης (Τάνια Γεωργιοπούλου)
alopsis

Τι συμβαίνει τελικά με τους λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας; Σώζουν το περιβάλλον, αλλά προκαλούν προβλήματα υγείας, όπως υποστηρίζει ηλεκτρονικό μήνυμα που κυκλοφορεί; Ο καθηγητής Ενεργειακού Σχεδιασμού στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας, κ. Αρης Τσαγκρασούλης, δίνει τις απαραίτητες διευκρινίσεις.

1. Οι λαμπτήρες χαμηλής ενέργειας καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια-------->Αλήθεια

Παράγουν το ίδιο φως καταναλώνοντας λιγότερη ενέργεια. Οι λαμπτήρες πυρακτώσεως λειτουργούν σαν σόμπες. Παράγουν κυρίως θερμότητα και δευτερευόντως φως, όπως ακριβώς και ένα θερμαντικό σώμα με αντιστάσεις. Ετσι, οι λαμπτήρες χαμηλής ενέργειας καταναλώνουν 4 - 5 φορές λιγότερη ενέργεια.

2. Διαρκούν περισσότερο-------->Αλήθεια

Εχουν διάρκεια ζωής από 6.500 ώρες έως και 10.000 ώρες σε σχέση με μια απλή λάμπα πυρακτώσεως που αντέχει περίπου 1.000 ώρες.

3. Ολοι οι λαμπτήρες χαμηλής ενέργειας είναι το ίδιο -------->Ψέματα

Στην αγορά, υπάρχουν πλέον πολλών ειδών λάμπες χαμηλής κατανάλωσης που μπορούν να εξυπηρετήσουν κάθε ανάγκη φωτισμού εκτός από τα σποτ. Ομως είναι καλύτερα να προτιμάμε τις επώνυμες λάμπες γιατί έχουν καλύτερη τεχνολογία και άρα καλύτερη απόδοση. Επίσης, επειδή υπάρχει συχνά ένα πρόβλημα στην απόδοση των χρωμάτων με τις λάμπες χαμηλής ενέργειας, πρέπει να κοιτάμε πάνω στις συσκευασίες το δείκτη χρωματικής απόδοσης του λαμπτήρα.

4. Κοστίζουν περισσότερο -------->Ψέματα

Κοστίζουν περισσότερο όταν τις αγοράζουμε και λιγότερο όταν τις χρησιμοποιούμε. Επειδή μετατρέπουν σε φως το μεγαλύτερο ποσοστό ενέργειας μπορούμε να χρησιμοποιούμε λάμπες χαμηλότερης ισχύος. Μια λάμπα 20 W χαμηλής κατανάλωσης δίνει φως αντίστοιχο με μια λάμπα πυρακτώσεως 100 W. Ετσι έχουμε οικονομία τόσο από τη μεγαλύτερη διάρκεια χρήσης όσο και από τη μικρότερη κατανάλωση ενέργειας. Ενας κοινός λαμπτήρας 100 W κοστίζει 0,01 ευρώ όταν λειτουργεί μία ώρα, ενώ ένα λαμπτήρας χαμηλής κατανάλωσης 0,002 ευρώ σύμφωνα με στοιχεία της ΔΕΗ. Αν υπολογίσουμε ότι στο σπίτι μας έχουμε 8 λαμπτήρες, οι οποίοι λειτουργούν 3 ώρες ο καθένας ημερησίως, το χρόνο οι λάμπες του σπιτιού μας καίνε 8.640 ώρες συνολικά και μας κοστίζουν 86 ευρώ αν είναι πυρακτώσεως και 17 ευρώ αν είναι χαμηλής κατανάλωσης.

5. Περιέχουν υδράργυρο και άρα είναι επικίνδυνοι για την υγεία μας -------->Ψέματα

Είναι αλήθεια ότι περιέχουν υδράργυρο, ελάχιστο όμως σε σχέση με ένα θερμόμετρο, περίπου όσο και η μύτη ενός στυλό. Η ποσότητα του υδραργύρου που περιέχεται σε μια λάμπα είναι περίπου 2 mg και βέβαια δεν σπάνε κάθε μέρα οι λάμπες υπό φυσιολογικές συνθήκες.

6. Αν σπάσουν μέσα στο σπίτι κινδυνεύουμε -------->Ψέματα

Η ποσότητα υδραργύρου είναι ελάχιστη. Ωστόσο, δεν πρέπει να ακουμπήσουμε με γυμνά χέρια τον υδράργυρο έτσι ώστε να είμαστε σίγουροι ότι από κάποια αμυχή δεν θα εισέλθει στον οργανισμό μας, ενώ δεν πρέπει να μαζέψουμε τα γυαλιά με ηλεκτρική σκούπα. Επίσης, καλό είναι να απομακρύνουμε τα μικρά παιδιά, που έτσι κι αλλιώς ισχύει όταν έχουν σπάσει γυαλιά. Ο καλύτερος τρόπος είναι να μαζέψουμε τα σπασμένα με ένα βρεγμένο πανί και για περισσότερη ασφάλεια να αερίσουμε για ένα τέταρτο της ώρας.

7. Αρα υπάρχει πρόβλημα -------->Ψέματα

Κάθε συσκευή που χρησιμοποιούμε περιέχει τοξικά στοιχεία. Μάλιστα σε αυτή την περίπτωση το πρόβλημα είναι ελάχιστο. Αρκεί να σκεφτούμε ότι με τη χρήση αυτών των λαμπτήρων βοηθάμε ώστε κάθε νοικοκυριό να εκπέμπει περίπου 800 κιλά διοξείδιο του άνθρακα λιγότερο άρα βοηθούμε να περιοριστεί το φαινόμενο του θερμοκηπίου. Επίσης, ξοδεύουμε λιγότερη ενέργεια. Αλλωστε, όταν παράγουμε ενέργεια από άνθρακα όπως συμβαίνει στην Ελλάδα, στην ατμόσφαιρα εκλύονται πολλά τοξικά στοιχεία, ένα από τα οποία είναι επίσης ο υδράργυρος που στη συνέχεια «φτάνει» σε εμάς. Εχει υπολογιστεί ότι αν αντικαθιστούσαμε όλες τις λάμπες με εκείνες χαμηλής ενέργειας θα χρειαζόμασταν ένα εργοστάσιο που παράγει ενέργεια από λιγνίτη λιγότερο από τα 25 που διαθέτουμε.

8. Οι λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης πρέπει οπωσδήποτε να ανακυκλώνονται -------->Αλήθεια

Είναι εξαιρετικά σημαντικό αυτοί οι λαμπτήρες να μην καταλήγουν στο περιβάλλον, γιατί αν καθένας από αυτούς περιέχει ελάχιστη ποσότητα υδραργύρου, όλοι μαζί πεταμένοι ανεξέλεγκτα στις χωματερές μπορούν πραγματικά να αποτελέσουν απειλή για το περιβάλλον. Στην Ελλάδα την ανακύκλωση των χρησιμοποιημένων λαμπτήρων εξοικονόμησης όπως και συσκευών αναλαμβάνει η εταιρεία «Ανακύκλωση Συσκευών Α.Ε.». Η εταιρεία αυτή κανονικά έχει συμβληθεί με τους δήμους και διαθέτει 141 σημεία απόθεσης σε όλη την Ελλάδα. Στο site www.electrocycle.gr μπορείτε να βρείτε αν ο δήμος είναι συμβεβλημένος και σε ποια σημεία μπορείτε να παραδώσετε τις χρησιμοποιημένες λάμπες σας. Θα προτείναμε, πάντως, αν ο δήμος σας δεν έχει συνδεθεί με το δίκτυο ανακύκλωσης ηλεκτρικών συσκευών να ζητήσετε να το κάνει με ένα τηλεφώνημα. Ετσι θα πιέσετε την Τοπική Αυτοδιοίκηση να κινηθεί επιτέλους.

9. Τελικά κάνουν καλό στο περιβάλλον -------->Αλήθεια

Κάνουν μεγάλο καλό, εφόσον λειτουργήσει η ανακύκλωση.

10. Οι λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης παρουσιάζουν διακοπές που, αν και ελάχιστες, ενοχλούν και προκαλούν πονοκεφάλους -------->Ψέματα

Οι καινούργιοι λαμπτήρες χαμηλής κατανάλωσης δεν παρουσιάζουν διακοπές στην παροχή φωτισμού καθώς η τεχνολογία έχει βελτιωθεί σημαντικά.

11. Εκπέμπουν ακτινοβολία και μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο -------->Ψέματα

Εκπέμπουν όπως άλλωστε και οι λαμπτήρες πυρακτώσεως ελάχιστη ακτινοβολία UV, υπεριώδη ακτινοβολία σαν αυτή του ήλιου που μαυρίζει. Ωστόσο, δεν υπάρχει πιθανότητα να αποκτήσετε μπρούντζινο χρώμα και σε καμιά περίπτωση δεν κινδυνεύετε από αυτή την ποσότητα ακτινοβολίας. Αν μείνετε σε χώρο που υπάρχει τέτοια λάμπα για ένα οκτάωρο είναι σαν να έχετε εκτεθεί μόλις ένα λεπτό στον ήλιο. Ασφαλώς επίσης αν ο λαμπτήρας σπάσει δεν τίθεται θέμα υπεριώδους ακτινοβολίας, εφόσον δεν υπάρχει καθόλου ακτινοβολία.

Σημείωση: Οι λαμπτήρες τους οποίους έχει επικρατήσει να ονομάζουμε «χαμηλής ενέργειας» είναι συμπαγείς λαμπτήρες φθορισμού. Εως σήμερα στους δημόσιους χώρους χρησιμοποιούνται οι γραμμικοί λαμπτήρες φθορισμού. Οι λαμπτήρες πυρακτώσεως χρησιμοποιούνται ακόμα κυρίως στα σπίτια.

(Πηγή: Περιοδικό "ΟΙΚΟ", Απρίλιος 2008)
greco.


Edited by - grecobraziliano on 22/04/2008 12:48:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 13:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί μου φίλοι, εύχομαι πραγματικά να κάνουν λάθος όλοι αυτοί που γράφουν για την επικυνδινότητα τους για την ανθρώπινη υγεία.

1, EPA FACT Sheet 2007 - Mercury Hazards Light
2, General Electric 2007 Health Hazards MSDS Bulbs
3, Wikipedia Definition
4, "Consumers in dark over risks of new light bulbs." Push for energy-saving fluorescents ignores mercury disposal hazards.
5, EPA Mercury
6, EPA Mercury
7, How to handle Broken Fluorescent Bulbs
8, California State Bill # AB 722 (2007) Contact your State Representatives today!
9, California State Bill # AB1109 Hazardous Waste in Light Bulbs (2007)
10, EPA How to Handle Hazardous Wastes like Mercury 2007
11, Mercury spills, cleanup instructions, EPA

Όμως η επικυνδινότητα τους για το περιβάλλον σε μεγάλο ποσοστό παραμένει, καθώς η ανακύκλωση στην Ελλάδα δυστυχώς παρουσιάζει σοβαρά προβλήματα ακόμη.

Η Greenpeace μου έδωσε την πληροφορία πως η ακτινοβολία τους είναι σαν αυτή της οθόνης του υπολογιστή...

οπότε επιθυμώ να έχω την ελευθερία επιλογής για το σπίτι μου και όχι να μου φορέσουν μια καθολική απαγόρευση των άλλων λαμπτήρων. Ελπίζω να βρουν κάποιο εντελώς ακίνδυνο τρόπο φωτισμού και τοτε ναι θα αλλάξω και πάλι λαμπτήρες (έχω και 10 "χαμηλής ενέργειας" στο συρτάρι καθώς φαίνεται πως εγώ ανήκω σε αυτό το μικρό ποσοστό που έχει κάποια ευαισθησία σε αυτούς τους λαμπτήρες και τους αφαίρεσα...)

Επιπλέον επιστήμονες όπως η φυσικός Γκραζίνα Φοσαρ, τονίζουν πως κάθε τεχνιτή ακτινοβολία -συμπεριλαμβανομένης και αυτής των λαμπτήρων χαμηλής ενέργειας- προκαλούν βλάβες στην ανθρώπινη υγεία.
Φυσικά αναφέρονται περισσότερο στις αθερμικές επιδράσεις των ακτινοβολιών αυτών και όχι στις θερμικές...

Τέλος να πω πως σίγουρα οι ακτινοβολίες των κινητών, αυρμάτων και των φούρνων μικροκυμάτων (άμεση ή έμμεση ακτινοβολία από την κατανάλωση ακτινοβολημένης τροφής) είναι πολλές φορές πιο επικύνδινες για την ανθρώπινη υγεία, τόσο λόγω της θερμικής όσο και λόγω της αθερμικής τους επίδρασης.

Οπότε όπου μπορούμε ας πριορίζουμε την έκθεσή μας σε αυτές. Εννοείται πως ούτε σε όλους εμφανίζονται τα ίδια συμπτώματα, ούτε και όλοι έχουμε τις ίδιες αντοχές.
Βλέπε και σύνδρομο CFIDS...


οι

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2008, 21:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πέρα από όλες τις προηγούμενες πληροφορίες, επαληθεύεται το γεγονός πως οι λαμπτήρες εξοικονόμισης ενέργειας είναι βλαβεροί για την υγεία.

Συγκεκριμένα η αμερικανίδα επιστήμων Barbara Ann Brennan, στο βιβλίο της "το Φως της Ζωής" επισημαίνει:

"Οι λάμπες φθορισμού προσβάλλουν το αυρικό μας πεδίο, προκαλώντας του έλλειψη συνοχής. Παράγουν ΝΟΕ (νεκρή οργονική ενέργεια) η οποία μπορεί να μας αρρωστήσει. Σβήστε τες μια και καλή, ασφαλίστε το διακόπτη τους με μονωτική ταινία και αγοράστε μερικές κοινές επιτραπέζιες λάμπες πυρακτώσεως."

Επίσης προτείνει παρακάτω -για το χειμώνα ιδιαίτερα- τους λαμπτήρες πλήρους φάσματος -κατά προτίμηση αλογόνου ή μία ειδική συσκευή φωτισμού 2500lux.

Και επαναλαμβάνει: "Αφαιρέστε ή κλέιστε όλες τις λάμπες φθορίου"


http://vickytoxotis.blogspot.com

Edited by - toxotis on 18/07/2008 21:49:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ppanagiotis
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 09:26:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ppanagiotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαίρετε και από μένα.
Σχετικά με το θέμα μας έχω να αναφέρω τα εξής. Θα συνεχίσω να χρησιμοποιώ τις λάμπες εξοικονόμησης ενέργειας, τις οποίες και έχω τοποθετήσει παντού στο σπίτι μου, για τους παρακάτω λόγους.
Αρχικά με γλύτωσαν από τους υπέρογκους λογαριασμούς της ΔΕΗ.
Επιπρόσθετα, ανεξάρτητα αν για το φαινόμενο του θερμοκηπίου ευθύνεται το ανθρώπινο γένος, η οικονομία στην κατανάλωση ενέργειας είναι ευεργετική διότι μειώνει την παραγωγή καυσαερίων τα οποία σίγουρα έχουν επιπτώσεις στους ζωντανούς οργανισμούς που κατοικούν γύρω από τα εργοστάσια (θερμοηλεκτρικά) παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας.
Επιπλέον, θεωρώ μάλλον αφελές (χωρίς παρεξήγηση) να μας ενοχλούν οι ακτινοβολίες που παράγουν οι συγκεκριμένοι λαμπτήρες όταν η πλειοψηφία από εμάς κάνει αλόγιστη χρήση του κινητού τηλεφώνου, όταν χτίζουμε σπίτια κάτω από καλώδια μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας μέσης και υψηλής τάσης, όταν όλες οι ηλεκτρικές συσκευές που έχουμε στο σπίτι μας παράγουν ηλεκτρομαγνητικά πεδία, όταν όλο μας το σπίτι είναι τυλιγμένο από καλώδια, όταν κοιμόμαστε σε μεταλλικά κρεβάτια τα οποία στρεβλώνουν την ροή του μαγνητικού πεδίου της γης γύρω μας... και τόσα άλλα που χρειάζομαι πολλές σελίδες για να τα αναφέρω...
Απλά συγκρίνετε την ισχύ των συγκεκριμένων λαμπτήρων, με την ισχύ όλων των ηλεκτρικών συσκευών που έχετε γύρω σας και θα δείτε ότι βλέπουμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
toxotis
Πλήρες Μέλος

Greece
1256 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 01:48:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους toxotis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Παναγιώτη καλωσόρισες στην κουβέντα μας.

Πολύ σωστά τα όσα μας λες. Θα συμφωνίσω με την τοποθέτηση σου σχετικά με την εξοικονόμιση ενέργειας, όπως και με το γεγονός πως "η πλειοψηφία από εμάς κάνει αλόγιστη χρήση του κινητού τηλεφώνου, χτίζουμε σπίτια κάτω από καλώδια μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας μέσης και υψηλής τάσης, όταν όλες οι ηλεκτρικές συσκευές" κτλ κτλ

Μιλώντας προσωπικά: σχεδόν καθόλου δεν χρησιμοποιώ το κινητό τηλέφωνο,έχω αφαιρέσει το ασύρματο και ευτυχώς τουλάχιστον υψηλής τάσης καλώδια δεν έχω κοντά μου... Επιπλέον έχω την πολυτέλεια να μη ζω σε μεγάλη πόλη.

Ωστόσο θεωρώ πως δεν είναι και τόσο αφελές το να μας ενοχλεί η συγκεκριμένη ακτινοβολία και αυτό γιατί οι βλάβες της δεν προέρχονται από τα ηλεκτρομαγνητικά πεδία που δημιουργεί έτσι αόριστα και γενικά, αλλά από πολύ συγκεκριμένη ποιότητα ακτινοβολίας, όπως και αυτή από την κινητή τηλεφωνία, η οποία παρεμβένει στην ηλεκτρομαγνητική λειτουργία του ανθρώπινου οργανισμού, -αλλά και όλων των άλλων ζώντων οργανισμών- κατά τρόπο τέτοιο που να προκαλεί αλλοίωση στο DNA μας, αλλά και "παρεμβολές" στις συχνότητες που χρησιμοποιεί ο ανθρώπινος εγκέφαλος κατά τη λειτουργία του.

Οι βλάβες στις οποίες αναφέρομαι δεν έχουν να κάνουν με τις θερμικές επιπτώσεις των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων, αλλά με τις αθερμικές.

Οπότε μπορεί μεν να πορκαλεί η καλωδίωση του σπιτιού μας, ή οι ηλ. μας συσκευές, επιπλοκές στην υγεία μας, αλλά εκεί μιλάμε για θερμικές περισσότερο επιπτώσεις της ηλ/μαγνικτικής ακτινοβολίας, ενώ εγώ αναφέρομαι κυρίως στις άθερμικές οι οποίες μέχρι τώρα δεν λαμβάνονταν καν υπ' όψη στα λεγόμενα "επιτρεπτά όρια" και που "σχετικά πρόσφατα" αποκαλύφθηκε το μέγεθος της επιβάρηνσης αυτών στη ζωή μας, αφού επιρεάζουν και "αποσυντονίζουν" το ίδιο μας το DNA.

Ειδικά όσων αφορά την κινητή τηλεφωνία, αλλά και ειδικότερα για τις συχνότητες και την επίδραση τους, μπορείς να βρείς περισσότερα στοιχεία στο blog μου.

Φιλικά
Τοξότης


http://vickytoxotis.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

skarman
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2009, 11:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους skarman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!!Μιας κ μιλάτε για ακτινοβολία, θα ηθελα να ρωτησω σχετικά με τις σόμπες αλογονου το εξής...
Άκουσα τυχαία προσφάτως πως οι σόμπες αλογόνου εκπέμπουν ακτινοβολία και είναι βλαπτικές για τον ανθρώπινο οργανισμό καθώς κ καρκινογόνες...
Εγώ έχω μία κ τη χρισιμοποιώ στο δωμάτιο μου!!!
Γνωρίζει κανείς κάτι σχετικό???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2009, 20:05:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλοί εδώ μέσα χρησιμοποιούν έννοιες που έχουν ακούσει αλλά δεν τις γνωρίζουν οι ίδιοι σε βάθος. Προτείνω βαθύτερη διερεύνηση.

Πρώτον και κυριότερο και σε αυτό θα επιμείνω: Οι γραμμές υψηλής και υπέρυψηλής τάσης ΔΕΝ εκπέμπουν επικίνδυνο ΗΜ πεδίο. Το πεδίο που εκπέμπουν είναι πολύ μικρότερο από συσκευές που έχουμε στο σπίτι μας ακόμα και από τις πρίζες. Ειδικά το πιστολάκι των μαλλιών έχει κοντά 2000 φορές ισχυρότερο πεδίο. Θα έπρεπε να πέφτουμε σαν τις μύγες αν ήταν επικίνδυνο αυτό το πεδίο.Το θέμα είναι ότι η ΔΕΗ είναι εύκολος στόχος για να ζητηθούν αποζημιώσεις και επίσης είναι εύκολο για διάφορους τοπικούς άρχοντες να το παίξουν αγωνιστές ενάντια στα "καλώδια του θανάτου". Όποιος διαφωνεί ας βάλει κάτω τους νόμους του Maxwell,διάφορα τεχνικά βιβλία και θα πειστεί για την αλήθεια.

Επίσης ας ξεκαθαρίσουμε ότι η έννοια συχνότητα πρέπει να συνοδεύεται από το φυσικό φαινόμενο που αυτή χαρακτηρίζει. Συχνότητα έχουν πολλά φαινόμενα που ονομάζονται περιοδικά. Η περιστροφή της γης, η παλίρροια κτλ κτλ. Μάλλον εννοείτε ότι κινδυνεύουμε από συχνότητες ΗΜ ακτινοβολίας. Να διευκρινήσω ότι το φυσικό (ορατό φως) έχει πολύ μεγαλύτερη συχνότητα από τα μικροκύματα(των κινητών) και ακόμα μικρότερη από τις συχνότητες των ενεργειακών εφαρμογών. Όποιος διαφωνεί ας πατήσει στο google electromagnetic spectrum για να δει που βρίσκεται το ορατό φως, τα μικροκύματα και οι ακτίνες Γ και άλλα πολλά ΗΜ κύματα. Αν είναι επικίνδυνες οι χαμηλές συχνότητες το ορατό φως είναι επικίνδυνο κατά μείζονα λόγο και κατα συνέπεια όποτε μας βλέπει ο ήλιος έπρεπε να πεθαίνουμε...Όμως αυτό δε συμβαίνει

Επίσης ας γίνει επιτέλους η διάκριση ανάμεσα στις ιοντίζουσες ακτινοβολίες και στις μη ιοντίζουσες. Οι μεν έχουν ενέργεια ικανή να "διώξει" ενά ηλεκτρόνιο από το ηλεκτρικό πεδίο του πυρήνα δημιουργώντας έτσι ένα ελεύθερο ηλεκτρόνιο και ένα ιόν. Η ενέργεια είναι ευθέως ανάλογη της συχνότητας.Τα ιόντα ουσιαστικά είναι αυτά που λέμε ελεύθερες ρίζες που πράγματι προκαλούν βλάβες στο γενετικό υλικό. Οι χαμηλές συχνότητες απλώς ΔΕΝ έχουν την ενέργεια για κάνουν κάτι τέτοιο. Η ενέργεια αυτή ονομάζεται έργο εξόδου. Ιοντίζουσες ακτινοβολίες είναι οι υπεριώδεις, οι ακτίνες Χ,οι ακτίνες Γ.

Όσον αφορά το ζήτημα αν όντως είναι οικολογικοί οι λαμπτήρες αυτό είναι ένα ζήτημα, γιατι παράγουν πολύ χειρότερα απορρίματα από τους συμβατικούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oryx
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2010, 23:18:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με τον IndustrialAngel σχετικά με το θέμα του Η/Μ πεδίου των γραμμών μέσης και υψηλής τάσης. Δεν θυμάμαι τους νόμους του Maxwell, αλλά αγόρασα ένα μετρητή για χαμηλόσυχνα ρεύματα (50 Ηz) και διαπίστωσα οτι ακριβώς κάτω από αγωγούς μέσης και υψηλής τάσης και κρατώντας το μετρητή στο 1,3 μέτρα από το έδαφος, η τιμή ήταν περί τα 5 με 10 mGauss. Στη χειρότερη περίπτωση, ανέβαινε στα 15 mGauss κάτω από μετασχηματιστές της ΔΕΗ. Μάλιστα με 8 περίπου μέτρα οριζόντια απομάκρυνση, έπεφτε κάτω από τα 2 mGauss (1000 mGauss θεωρεί όριο ασφαλείας η νομοθεσία).

Ομως κάποτε τοποθέτησα ένα μικρό τοπικό δίκτυο υπολογιστών στο υπόγειο (Πνευματικό Κέντρο) της Εκκλησίας του Αγ. Δημητρίου (Μπραχάμι) στη μια γωνία (περίπου για 4 μέτρα στη μία πλευρά και 8 μέτρα στην άλλη). Οταν τελείωσα και άνοιξα τους υπολογιστές (τότε ήταν ακόμα με CRT οθόνες) διαπίστωσα οτι όλες οι οθόνες έτρεμαν σαν τρελές. Το δε δίκτυο ήταν πρακτικά άχρηστο (πάρα πολύ αργό). Τι έφταιγε; πίσω από τον ένα τοίχο ήταν ένας υπόγειος μετασχηματιστής (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων) της ΔΕΗ ενώ κατά μήκος του άλλου τοίχου υπήρχαν αγωγοί μέσης τάσης. Μετέφερα το δίκτυο σε άλλη θέση σε απόσταση τουλάχιστον 4 - 5 μέτρα μακρύτερα και φάνηκε να λειτουργεί κανονικά. Για λόγους προστασίας των παιδιών που συγκεντρώνονταν στο υπόγειο, έφεραν δύο φορές υλικά (διάφορα μεταλλικά φύλλα) και επένδυσαν τον τοίχο, αλλά το μαγνητικό πεδίο δεν ήταν δυνατόν να το εμποδίσουν. Δοκιμάζαμε μεταφέροντας κοντά στους τοίχους εναν υπολογιστή, η οθόνη του οποίου χόρευε και πάλι σαν να μην είχαν βάλει την επένδυση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2010, 15:40:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Oryx
Μιας και έχεις μετρητή, μέτρα ένα τυχαίο πιστολάκι μαλλιών και θα και θα κουφαθείς από τα αποτελέσματα που θα σου βγάλει. Θα δεις πολύ υψηλές τιμές


Επίσης ο μετασχηματιστής έχει πεδίο(αυτή είναι η δουλειά του άλλωστε, η μαγνητική σύζευξη των 2 πηνίων για αλλαγή της τάσης) αλλά συνήθως το πεδίο του είναι 0 έξω από το μεταλλικό του περίβλημα γιατί είναι γειωμένο(κλωβός Faraday, που τον ξέρουμε από τη φυσική). Εικάζω ότι μάλλον έπεσες σε κάποιο παλιό μετασχηματιστή που δεν έχει πλέον σωστή γείωση. Σε κάθε περίπτωση οι μετασχηματιστές (όσοι είναι σε πολυκατοικίες) είναι στα υπόγεια δηλαδή αρκούντως μακρυά από τους ανθρώπους (το πεδίο φθίνει με το τετράγωνο της απόστασης όπως παρατήρησες και εσύ ο ίδιος). Το υπόγειο δηλαδή δεν προορίζεται για κατοικία.


Πάντως άλλο μετασχηματιστής, άλλο γραμμές μεταφοράς , άλλο γραμμές διανομής και άλλο λαμπτήρας φθορισμού από άποψη πεδίου.

Όσο για τους νόμους του Maxwell μπες στη wiki να τους φρεσκάρεις

Edited by - IndustrialAngel on 01/04/2010 15:41:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy