ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΤΑΞΙΑ "CHAT"
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Skies tou Fegariou
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 17:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Skies tou Fegariou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΕΦΘΗΝΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ,ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΡΙΟΔΟ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΜΗ.ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΟΤΙ ΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΤΟΧΟ ΤΟΥΣ.ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΦΕΝΟΜΕΝΑ CHAT ...! ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΑΣΧΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΔΕΝ ΚΡΙΝΩ ΚΑΝΕΝΑ,ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΡΙΔΙΟ,ΟΜΩΣ ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΚΕΔΡΟΝΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΦΙΛΙΚΑ

ΑΓΑΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΣΕΙΣ.

Leonardo

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 18:02:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο τραγικά τα πραγμάτα, νομίζω πως οι συζητήσεις στο forum είναι όλες μια χαρά, θεωρώ πως είμαστε τυχεροί γιατί το esoterica έχει κρατηθεί σε πολύ υψηλά επίπεδα και όλα τα μέλη που συζητάνε έχουν κάτι το ενδιαφέρον να πουν, π.χ. ακόμα και με την ΑΤΜΑ που έχω έρθει σε αντιπαράθεση εγώ ο ίδιος, πιστεύω ότι δίνει κάτι το διαφορετικό στο forum. Η μόνη παραφωνία είναι ένα μόνο μέλος που μου την σπάει πολύ.

Halloween: The night HE came home!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 18:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Η μόνη παραφωνία είναι ένα μόνο μέλος που μου την σπάει πολύ.


Αγαπητέ Wolffaced.
Σε καταλαβαίνω σε αυτό που λες. Δική μου γνώμη είναι, να απευθύνεις σε αυτό το μέλος ένα προσωπικό mail, που να του εξηγείς ότι κάτι σε νευριάζει ίσως στον τρόπο που γράφει, ή ακόμη και στο πως σου απευθύνεται (εάν αυτό είναι το πρόβλημα). Είναι πολύ πιθανό να εκπλαγείς από την απάντησή του, και μετά από αυτό να εκτιμήσετε ο ένας τον άλλο πολύ περισσότερο.
Το να μπορείς να μιλήσεις ανοιχτά σε κάποιον, λέγοντάς του τι σε ενοχλεί, χωρίς όμως φόβους για την αντίδρασή του είναι "αντρίκιο" όπως κάποια στιγμή μου είχε πει κάτι παρόμοιο ένα μέλος των εσωτερικά, που από τότε τον εκτίμησα πολύ περισσότερο. Το εάν σε παρεξηγήσει η όχι, θα κρίνει και το ποιόν του ατόμου αυτού, ειδικά αν ο τρόπος σου είναι ειλικρινής και ευγενικός.
Κάνε το λοιπόν αγαπητέ μου φίλε, και θα δεις ότι η ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΗ βιώνεται κυρίως στην πράξη και όχι στα λόγια.

Φιλικότατα,
Αμαλία

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 18:44:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχω κάτι το προσωπικό με το ενλόγω μέλος. Απλά αυτό το μέλος το οποίο είναι ο drumx13 δεν έχει κανένα ενδιαφέρον για τα θέματα του esoterica και απλά έχει μπει να κάνει τον χαβαλέ του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 19:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πριν από μερικές εβδομάδες φίλε wolffaced, κάποιος που δεν έβγαλε πανεπιστήμιο, Λύκειο και τέτοια, με το απλό μάτι ενός μη διανοούμενου, έριξε μια ματιά στα φόρουμς, και συγκεκριμένα στον "καυγά" που είχε ξεσπάσει με τον "the priest".
Κοίταζε απορημένος, και δεν μπορούσε να καταλάβει, πως είναι δυνατόν να παρεξηγείς κάποιον μόνο από 3 γραμμές του που έχεις διαβάσει, όταν δεν τον έχεις απέναντί σου, να διαβάσεις την έκφραση του προσώπου του την ώρα που γράφει.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 21:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΟΤΕ ΠΟΤΕ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΣΤΕΙΕΥΟΜΑΣΤΕ Η ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΣΧΕΤΑ ΣΧΟΛΙΑ. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΝΑΠΟΣΠΑΣΤΟ ΜΕΡΟΣ ΜΙΑΣ ΑΝΤΑΛΑΓΗΣ ΑΠΟΨΕΩΝ, ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ ΣΥΝΕΧΩΣ.

ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ ΕΙΧΕ ΓΡΑΦΤΕΙ:
"Το καλύτερο όπλο του εσωτεριστή-φιλοσόφου είναι το χιούμορ και ακόμα περισσότερο ο αυτοσαρκασμός. Αν πάρουμε το "εγώ" μας πολύ στα σοβαρά δεν θα μπορέσουμε ποτέ να βελτιωθούμε."

ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΘΑ ΣΠΑΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ.
ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗΝ ΦΙΛΗ ΑΜΑΛΙΑ, ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΕΚΤΙΜΗΣΩ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΤΟ ΠΕΙ ΣΤΑΡΑΤΑ. ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 22:09:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Αμαλία, για μία ακόμη φορά πέτυχες διάνα. Νομίζω πως το καλύτερο είναι να λύνονται οι όποιες προσωπικές διαφορές μέσω ιμέϊλ (!) και έτσι να παύει όσο το δυνατόν κάθε διένεξη επί προσωπικού.
Σε ό,τι αφορά όμως γενικότερες απόψεις, όπως αυτές που πολλές φορές απευθύνονται στο σύνολο των μελών του forum ή στο esoterica γενικά, καλό είναι να απαντούμε στο κάθε συγκεκριμένο forum, ώστε να μη δημιουργούνται εντυπώσεις και να μπαίνουν κάποια πράγματα (όσο είναι δυνατόν) στη θέση τους.
Πάντως, κατά τη γνώμη μου δεν ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ ΑΤΑΞΙΑ "CHAT" όπως αναφέρεται. Απλά υπάρχει ζωντάνια και διάθεση ενεργού συμμετοχής από πολλούς, πράγμα που διατηρεί μεν το forum ζωντανό ενώ ταυτόχρονα το κάνει ακόμη πιο εξελίξιμο.

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 10:25:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Ε, όχι και παρακμή "Skies tou Fegariou". Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικός ο όρος. Ακόμα έχουμε πολύ δρόμο μέχρι την ακμή, πότε κιόλας παρακμάσαμε;

Μου θυμίζει ένα σκίτσο του Αρκά με το κυνικό γουρούνι και τον ανασφαλή, ευαίσθητο κόκκορα. Λέει ο κόκκορας στο γουρούνι, γεμάτος μεταφυσικό δέος:

"Όλη η ζωή είναι μια πορεία προς τον θάνατο.

Και του απαντάει, το αναίσθητο γουρούνι :

"Άσε που στον δρόμο μπορεί να πεθάνεις κιόλας!!!"

Είναι όπως θα το δει ο καθένας. Σίγουρα ένα ευρύ forum όπως αυτό θα αντανακλά και κάτι από την πραγματική μας ζωή. Είναι forum (Αγορά), δεν είναι επιστημονικό συνέδριο, και έτσι χρειάζονται και οι πιο ανάλαφρες συζητήσεις για να αισθανόμαστε πιο άνετα και ανθρώπινα.

Απλά χρειάζεται μέτρο. Αν κάπου χαθεί το μέτρο πρέπει να νοιαζόμαστε να το ξαναβρούμε και καλό είναι να γίνεται υπενθύμιση μέσα στο κάθε topic από όποιον το αισθάνεται αυτό.

Βλέποντας σήμερα το πρωί τα ενεργά topics διαπιστώνω ότι η μεγάλη πλειονότητα των συζητήσεων είναι πολύ ενδιαφέρουσα, αρκετά σοβαρή, με προσφορά γνώσεων και εμπειριών. Και ξέρεις ακόμη τι διαπιστώνω; Ότι πάρα πολλοί που συμμετέχουν σε κάποια topics με πιο οικείο και ανάλαφρο στυλ, συμμετέχουν και στα topics τα πιο βαριά και μεταφυσικά χωρίς να μπερδεύουν τα στυλ.

Νομίζω ότι εδώ χωράμε όλοι οι καλοί, και η Πλατεία μας είναι μεγάλη για να μπορεί κάποιος να επισκέπτεται πολλά διαφορετικά "πηγαδάκια" με διαφορετικά στυλ και ατμόσφαιρα. Πάντα όμως με πολιτισμό και σεβασμό.

Φίλη silverwolf τι κάνεις; Με έχεις φακελώσει; Που το ξέθαψες το κομμάτι αυτό από παλιό μου μήνυμα. Ακόμα κι εμένα μου πήρε κάποιο χρόνο μέχρι να το θυμηθώ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 13:51:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟΙΧΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΥ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΦΑΚΕΛΟΥΣ.
ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ ΕΧΩ ΦΑΚΕΛΩΜΕΝΟΥΣ!!!!!!!!!!
ΕΙΔΙΚΑ ΕΣΕΝΑ ΘΩΘ, ΣΕ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ!
ΠΩΣ ΣΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ S-files;
....
...
..
.

ΑΠΛΩΣ ΜΟΛΙΣ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ. ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝ ΚΑΝ ΟΤΙ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΓΡΑΨΕΙ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ .
ΠΑΝΤΩΣ ΤΟΤΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy