ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Ο ΝΑΟΣ ΣΤΗ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2008, 12:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΚ. DYING INCUBUS

ΦΙΛΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ.
Ο ΝΑΟΣ ΣΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟΣ,
ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΒΡΥΣΣΕΣ.
ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΠΟΤΑΜΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ .ΘΑ ΣΤΑΘΕΙΤΕ
ΣΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΔΕΙΤΕ
ΤΙΣ ΚΟΡΥΦΕΣ ΜΕ ΤΑ ΚΥΠΑΡΙΣΣΙΑ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΒΟΡΕΙΑ.ΕΧΕΙ ΤΡΕΙΣ ΛΟΦΟΥΣ
ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ Ο ΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΕΤΡΙΝΟ ΦΡΥΔΙ!!
ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΣΠΗΛΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΝΑΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΣΗΜΑΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΤΡΙΓΥΡΩ.
ΜΟΝΟΠΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ, ΠΑΡΟΛΑ
ΑΥΤΑ ΕΓΩ ΑΝΕΒΗΚΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΩΡΑΦΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΟ ΔΡΟΜΟ.
ΕΑΝ ΚΑΤΕΒΕΙΣ ΚΡΗΤΗ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΩ ΕΚΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ!!
ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ..ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ,ΤΟΝ ΜΑΡΟΥΛΑ ΡΕΘΥΜΝΟΥ, ΕΙΝΑΙ
ΕΝΑΣ ΣΠΗΛΕΩΔΗΣ ΝΑΟΣ(ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΗΣ), ΚΑΤΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ
ΑΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΠΑΚΤΗ ΚΛΕΙΣΜΕΝΗ ΜΕ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΠΟΡΤΑ.
ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ,ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΟΤΙ ΖΕΙ ΕΝΑ
ΠΝΕΥΜΑ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΦΥΛΑΕΙ!!ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΑΛΙΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΘΕΤΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ, ΟΜΩΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΕΒΕΙ
2-3ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΔΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΡΟΜΑΞΑΝ ΠΟΛΥ.ΟΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΟΜΑΤΟ ΒΡΑΧΟ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΣΟΔΟΙ..ΕΑΝ ΕΧΕΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΧΑΡΩ
ΝΑ ΣΑΣ ΑΚΟΥΣΩ!!
Υ.Σ. ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΕΧΩ ΔΥΣΚΟΛΙΕΣ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ
ΘΕΛΩ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ
ΜΕ ΦΙΛΙΚΟΥΣ ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΥΣ ΜΙΧΑΛΗΣ
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2008, 08:29:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ mihalisgk, σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες!

Επειδή μπερδεύτηκα λίγο διαβάζοντας την εισαγωγή του θέματος, θυμήθηκα ότι είχαμε έναν διάλογο πρόσφατα στο θέμα ΜΥΣΤΙΚΗ ΚΡΗΤΗ και συγκεκριμένα μου απαντάς σε σχέση με αυτό το μήνυμα μου.
Μπορούμε φυσικά να συνεχίσουμε κι εδώ τον διάλογο και να παρατεθούν κι άλλες πλήροφορίες από όποιον γνωρίζει κάτι.

Επειδή η καταγωγή μου είναι από την Κρήτη (από τα Χανιά), επισκέπτομαι το νησί όσο πιο συχνά μπορώ τα καλοκαίρια.
Έχω επισκεφθεί το χωριό Βρύσσες, αν κι αυτό είχε γίνει πριν κάποια χρόνια.
Παρόλα αυτά δεν είχα ακούσει ούτε είχα παρατηρήσει το λόφο που αναφέρεις ότι έχει σχήμα φρυδιού.
Στο εσωτερικό της σπηλιάς υπάρχει λοιπόν ο ναός και το άγαλμα;
Σχετικά με το ναό, αυτός είναι αρκετά παλιός;
Το άγαλμα τι απεικονίζει;
Τα σημάδια κι οι περίεργες κατασκευές με τι μοιάζουν;

Θέτω τόσα ερωτήματα επειδή τα όσα αναφέρεις έχουν πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.

Σχετικά με την καταπακτή που υπάρχει κάτω από την Αγία Τράπεζα στο ναό του Αγίου Αντωνίου στο Μαρουλά Ρεθύμνου, αυτή θα μπορούσε να χρησιμεύει κι ως κρυψώνα σε κάποιες δύσκολες εποχές, όπως επί Κατοχής κλπ;
Δυστυχώς δεν έχω κάποιες πληροφορίες για το ναό αλλά μπορεί κάποιος από τους υπόλοιπους συμμετέχοντες ή τους αναγνώστες των Συζητήσεων να γνωρίζει κάτι σχετικό, οπότε θα ήταν πολύ ευχάριστο να το μοιραστεί μαζί μας.

Σε ευχαριστώ πολύ για την πρόθεση σου να με βοηθήσεις στο να εντοπίσω το ναό, όταν κατέβω στο νησί θα είναι πολύτιμη!

Όσον αφορά την παράθεση των φωτογραφιών, θα μπορούσες να διαβάσεις αυτό το μήνυμα (κλίκαρε για να μπεις κατευθείαν).
Μπορείς να κάνεις κάποιες δοκιμές μάλιστα σε εκείνο το θέμα και να ζητήσεις κάποια βοήθεια ώστε να μπορέσεις να ανεβάζεις φωτογραφίες.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2008, 09:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την περιοχή δεν την γνωρίζω, όμως εάν με το «σπηλαιώδης» εννοείς πως ο Ναός του Αγ. Αντωνίου βρίσκεται εντός της εισόδου κάποιου σπηλαίου και κάτω από την Αγία Τράπεζα του υπάρχει αμπαρωμένη είσοδος προς κάποιον χώρο, το πιο πιθανό είναι αυτή να οδηγεί πίσω από τον Ναό, δηλαδή εντός του σπηλαίου το οποίο έκλεισαν οι ντόπιο με την ανέγερση του.
Η πρακτική της ανοικοδόμησης Χριστιανικών Ναών μέσα σε σπήλαια ήταν πολύ διαδεδομένη καθώς σε παλαιότερες εποχές όταν υπήρχαν υπόνοιες υπερφυσικής δραστηριότητας (είτε θετικής είτε αρνητικής) ο τόπος σφραγιζότανε με κάποιο ναΐσκο. Πάντα βέβαια, υπήρχαν θρύλοι που θέλανε την ύπαρξη μυστικών διόδων που επέτρεπαν την επίσκεψη (για διάφορες αιτίες -κρυψώνα σε καιρούς κινδύνου, όπως προαναφέρθηκε κτλ.) του ανίερου ή ιερού χώρου που «τάπωνε» (ας μου επιτραπεί η έκφραση) ο ανεγερθείς Ναΐσκος.
Με βάση τα παραπάνω λοιπόν, δίχως όπως προείπα να έχω συγκεκριμένη γνώση της περιοχής, υποθέτω ότι το σπήλαιο πρέπει σε παλαιότερους χρόνους να ήταν χώρος αρχαίας λατρείας, ενδεχομένως προς τις Νύμφες ή άλλα αρχαία πνεύματα που «αρέσκονταν να κατοικούν» στα σπήλαια, κατά την αρχαιοελληνική παράδοση, οπότε αργότερα, στους Χριστιανικούς χρόνους, ο χώρος καθαγιάσθηκε με την ανέγερση μιας Εκκλησίας αφιερωμένης στον Αγ. Αντώνιο, τον πατέρα του Ορθόδοξου Ασκητισμού, ο οποίος (καθώς τα ονόματα των ναών δεν είναι τυχαία) ασκήτεψε για ένα διάστημα εντός σπηλαίου (τάφου) όπου σύμφωνα με την παράδοση πάλεψε τους δαίμονες που κατοικούσαν εκεί..

Edited by - XD on 21/03/2008 10:15:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2008, 18:29:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mihalisgk σε χαιρετώ , σου εύχομαι καλή και εποικοδομητική συμμετοχή στα φόρα του εσωτέρικα.
Και μια προσωπική ερώτηση, αν θές μου απαντάς φυσικά.., πόσο χρονών είσαι;

θενκσ :-)


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 03:33:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ περιμένω να δω φωτογραφίες γιατί από την περιγραφή που διάβασα ο ναός και η γύρω περιοχή πρέπει να έχουν μεγάλο ενδιαφέρον.

Τις φωτογραφίες μπορείς να τις ανεβάσεις στο imageshack

http://imageshack.us/

και μετά να βάλεις τα λίνκ εδώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 20:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΚ Η ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΗΣ ΣΟΥΓΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 20:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΚ ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΗΣ ΣΟΥΓΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 20:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΚ Η ΠΥΡΑΜΙΔΑ ΤΗΣ ΣΟΥΓΙΑΣ 1 Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 12:11:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 12:25:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΜΙΚΡΗ ΤΕΧΝΙΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 12:48:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ!!
ΚΑΤΙ ΠΑΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ
ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΓΕΘΟΣ¨?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mihalisgk
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 13:47:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mihalisgk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΝΤΕΣ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ !

Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ ΕΙΝΑΙ ΑΓΙΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ !
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΝΩΣΤΟΣ ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΤΑΙ
ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΝΟ(17/01). ΕΚΑΝΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ
ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ.

ΕΧΟΥΝ ΦΥΤΕΥΤΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΚΥΠΑΡΙΣΙΑ ΤΡΙΓΥΡΩ ΚΑΙ Η ΒΛΑΣΤΗΣΗ
ΕΧΕΙ ΒΡΕΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΠΑΛΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ.
Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟΣ ΜΕ ΠΕΤΡΕΣ ΣΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΧΡΗΣΗ.
ΠΑΛΙΕΣ ΤΕΤΡΑΓΩΝΕΣ ΠΕΤΡΕΣ ΣΕ ΠΡΟΧΕΙΡΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.Η ΑΥΛΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΩΜΕΝΗ ΜΕ
ΜΕΓΑΛΕΣ ΠΛΑΚΕΣ ΤΗΣ ΙΔΙΑΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΜΕ ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ.
ΕΝΤΟΠΙΣΑ ΜΙΑ ΠΕΖΟΥΛΑ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑΟ , ΚΥΚΛΙΚΗ
ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΚΑΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΟΡΙΟΘΕΤΕΙΤΑΙ
ΑΠΟ ΘΕΜΕΛΙΑ.

Η ΣΠΗΛΙΑ ΕΧΕΙ ΔΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ
ΕΙΝΑΙ ΙΕΡΟ ΧΘΟΝΙΑΣ ΛΑΤΡΕΙΑΣ.ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ
ΝΑΟ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΜΙΑΣ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΤΕΧΝΙΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ, ΠΟΥ
ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΠΕΔΗ ΠΕΤΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΙΣΟΔΟ ΤΗΣ.
ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΠΟΥ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ
ΣΕ ΜΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΠΙΘΗΚΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ΚΑΙ ΜΥΣΤΗΡΙΟ!

Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΓΡΑΦΕΙ
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΞΕΧΑΣΜΕΝΗ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΠΙΣΗΜΟΥΣ ΟΔΗΓΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΕΛΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ.ΕΞΑΛΛΟΥ ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΣΤΙΣ
ΕΚΚΛΗΣΙΕΣ ΣΗΜΕΡΑ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ
ΦΙΛΙΚΑ.. ΜΙΧΑΛΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/04/2008, 19:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΤΟ ΑΓΑΛΜΑ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ

Πριν μερικά χρόνια, τον Δεκέμβριο του 2002, το περιοδικό Τρίτο Μάτι, τεύχος 108, είχε δημοσιεύσει ένα άρθρο για το συγκεκριμένο άγαλμα με τίτλο, «Το παράξενο ον της Κρήτης!» (Σελ. 64-8).

Μόλις έχω χρόνο μπορεί να αναρτήσω μια σύνοψη του.

..
Η σύνοψης λοιπόν:

Σε γενικές γραμμές το άρθρο παρουσιάζει τα χαρακτηριστικά του γλυπτού από διάφορες οπτικές γωνίες, παρατηρώντας πως εκ πρώτης όψεως, από μακριά, η κεφαλή ομοιάζει με εκείνη κάποιου πιθηκοειδούς πλάσματος. Καθώς όμως ο παρατηρητής πλησιάζει και παρατηρεί λεπτομερέστερα την μύτη, τα μάτια, τα ζυγωματικά, τα δόντια, τα αυτιά-τρύπες του σκαλίσματος, το γλυπτό αρχίζει να λαμβάνει έναν «πιο ανθρώπινο» χαρακτήρα ο οποίος υπενθυμίζει στον συγγραφέα του άρθρου «μορφές εξωγήινων πλασμάτων, σαν αυτές που εμφανίζονται κατά καιρούς στον Τύπο & τα σχετικά περιοδικά την τελευταία δεκαετία». Αξίζει τέλος να σημειώσω, πως ο συγγραφέας, σημειώνει μεταξύ άλλων πως η κεφαλή του πλάσματος θυμίζει αρκετά τους δαίμονες της λαογραφίας μας.

Ο αρθρογράφος υποστηρίζει ότι η ράχη του αγάλματος, επίπεδη ούσα, «θυμίζει κάθισμα ή τράπεζα βωμού θυσιών ή κάτι παρόμοιο».

Σχετικά με την θέση του αγάλματος, ο συγγραφέας παρατηρεί ότι, «στα δεξιά του, λίγα μέτρα πιο εκεί ευρίσκετε τρύπα-σπήλαιο». Εξαρτώμενης μάλιστα της οπτικής γωνίας του παρατηρητή, το άγαλμα φαίνεται άλλοτε να κοιτάζει προς τον Αγ. Αντώνιο ή προς την είσοδο της σπηλιάς (ο συγγραφέας συμπεραίνει ότι το πλάσμα έχει άμεση σχέση με αυτήν την σπηλιά).

Σχετικά με το υλικό κατασκευής του αγάλματος – το άρθρο υποστηρίζει ότι «θυμίζει το υλικό του παλαιού πελασγικού τείχους που βρίσκεται στο λόφο της Πνύκας[..]».

Όσον αφορά τα σπήλια που υπάρχουν στην εμπρόσθια πλευρά του λόφου, ο συγγραφέας επικαλείται επισταμένη έρευνα που απέδειξε ότι επρόκειτο «περί λατρευτικών σπηλαίων αρχαιότατης εποχής».

Αξίζει τέλος να αναφέρω, πως σύμφωνα με το κείμενο, οι Ναοί της Αγ. Μαρίνας & Αγ. Αντωνίου (το οποίο εκτιμά ως παλαιό, αλλά όχι Βυζαντινό ή μεταβυζαντινό) τοποθετούνται εκεί όπου παρουσιάζονται φαινόμενα ιδιόρρυθμων πλασμάτων που εκλαμβάνονται από τον Χριστιανισμό (δίχως απαραίτητα να είναι βέβαια) ως δαίμονες κτλ.

Για περισσότερες λεπτομέρειες αναζητήστε το περιοδικό / άρθρο.

Edited by - XD on 11/04/2008 20:16:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stelios300
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 05:24:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios300  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και απο εμενα

Σε μια σπηλια που εχουμαι στο πατρικο μας κοντα (ηρακλειο) ενα τετιο ον οπως αυτο στο αγαλμα το ειχε δει η μητερα μου οταν ηταν μικρο κοριτσακι
το θυμαται και δεν προκειτε για καμια φαντασια..
οταν το ελεγε στον πατερα τις που φυσηκα δεν πυστευε τιποτα ενας οικογενιακος φιλος ειχε πει τοτε στον πατερα τις οτι το συγκεκρημενο ον το εχουν δει και αλλοι οποτε δικιο εχει και λεει αληθεια που το ειδε
μολης ειδα την φωτωγταγια αυτο μου ηρθε στο μυαλο και ειπα να το μοιραστω μαζη σας αυτο που ετυχε στην μητερα μου

συγκεκρημενα οπως μαζευε λουλουδακια τοτε ειδε αυτο το ον τεραστιο και ειχε αγκαλιαση σχεδον ολη την εισοδο της σπηλιας και φυσυκα ηταν τεραστιο και αν κρινο απο το αγαλμα πρεπει να ηταν καπος ετσι στο μεγεθος οπως το εχω καταλαβει εγω
Αμεσος το εβαλε στα ποδια και ειπε τιν ιστορια τις στους δικους της και φυσικα δεν την πυστψε κανεις παρα μονο καποιος που ειπα πιο πανω

Το μονο που μας περνουσε απο το μυαλο ηταν να ειναι καπιο στοιχιο και οχι οτιδιποτε αλλο αλλα τωρα που το ειδα αυτο το πραγμα και σε αλλη σπηλια ισσος να μην ηταν στοιχιο αλλα κατι αλλο
φανταζωμαι μην με ρωτησετε τι γιατι τοσα χρονια με την ιδια απορια εχω μηνει :p

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2008, 16:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποία χρονολογία περίπου συνέβη το περιστατικό; Πέρα από τα στοιχειώματα (υπερφυσικός παράγοντας) ή κάποια λάθος αντίληψη, υπάρχει πάντα και η πιθανότητα της κρυπτό-ζωολογίας ακόμα και αν είναι, μια πολύ σπάνια περίπτωση δεδομένης τόσο της χρονικής απόστασης από το γλυπτό ως τις ημέρες μας όσο και λόγο της αποίκησης του χώρου από ανθρώπους, ώστε να υποθέσουμε πως κάποια ράτσα αυτών των πλασμάτων εξακολουθεί να αναπτύσσεται δίχως να έχει εντοπισθεί από τους κάτοικους της ευρύτερης περιοχής (πλην ορισμένων τυχαίων θεάσεων) – βέβαια, εδώ εξαρτάται και το που αναπτύσσονται (κατοικούν), αν τελικά μιλάμε για οργανικά όντα (ή... ένα οργανικό πλάσμα με εξαιρετική μακροβιότητα).

Edited by - XD on 22/04/2008 16:59:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stelios300
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2008, 22:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stelios300  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ποία χρονολογία περίπου συνέβη το περιστατικό; Πέρα από τα στοιχειώματα (υπερφυσικός παράγοντας) ή κάποια λάθος αντίληψη, υπάρχει πάντα και η πιθανότητα της κρυπτό-ζωολογίας ακόμα και αν είναι, μια πολύ σπάνια περίπτωση δεδομένης τόσο της χρονικής απόστασης από το γλυπτό ως τις ημέρες μας όσο και λόγο της αποίκησης του χώρου από ανθρώπους, ώστε να υποθέσουμε πως κάποια ράτσα αυτών των πλασμάτων εξακολουθεί να αναπτύσσεται δίχως να έχει εντοπισθεί από τους κάτοικους της ευρύτερης περιοχής (πλην ορισμένων τυχαίων θεάσεων) – βέβαια, εδώ εξαρτάται και το που αναπτύσσονται (κατοικούν), αν τελικά μιλάμε για οργανικά όντα (ή... ένα οργανικό πλάσμα με εξαιρετική μακροβιότητα).

Edited by - XD on 22/04/2008 16:59:03


Αυτο εγεινε περιπου το 1965 απο οτι το υπολογιζω χοντρικα χοντρικα.
Τωρα για το αν υπηρχε περιπτοση αυτο το ον να ειναι κατι αλλο απο στοιχιο κοματακη δισκολο γιατι εκει η περιοχη εκτος απο την σπηλια ειναι γονημη και εχει γυρο γυρο αμπελια λιοφιτα και τοσα χρονια ολο και κατι θα ειχαμε δει.. απο το μεγεθος και μονο ειναι αδικαιολογιτο να ζουσε και να ηταν τοσο αθεατο απο τους χορικους
αλλα οπως ειπα στη συζητηση που εγεινε τοτε για τιν αναφορα ενας πιο ηλικιομενος ειπε οτι το ειχαν ξαναδει το συγκεκριμενο αλλα οπως το ελεγε ηταν κατι σαν φαντασμα / στοιχιο και οχι σαν ζωο που θα το εβλεπε ο καθενας.. η μητερα μου δεν ειχε δει ποτε κατι αναλογο οποτε λιγο δυσκολο να το φαντασικε.. στο σειμιο αυτο πεζανε τα παιδια συχνα
και κανενα πεδη δεν ειχε δει τιποτα ποτε, στην συγκεκρημενη περιπτοση μετα απο το παιχνηδη η μητερα μου γυρησε ξανα μονη της (ενω πρην λιγο παιζανε παρεα καμποσα παιδια) και το ειδε , μολης το ειδε φοβηθηκε φυσηκα και επεσε στο χωμα, και σερνοτανε με την οπισθεν με τα ματια καρφομενα πανω στο ον και μολης πειγε μερικα μετρα πισω συκοθηκε και εφυγε τρεχωντας, της σαγιοναρες που φυγανε στον δρομο της πειρε την επομενη μερα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scab
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2011, 00:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα μπορουσε καποιος να μας υποδειξει μεσω google earth που ειναι η εκκλησια και το αγαλμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 21:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

http://img20.imageshack.us/i/krhthgewrgioypoiagiosan.jpg/

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΕΔΩ...

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 21:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[URL=http://img20.imageshack.us/i/krhthgewrgioypoiagiosan.jpg/][/URL]

Uploaded with [URL=http://imageshack.us]ImageShack.us[/URL]


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2011, 21:51:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΟ IMAGE SHACK EXEI ΠΛΕΟΝ MΠΛOKAΡEI TO DIRECT LINK ΚΑΙ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΜΟΝΟ ΜΙΚΡΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΣΕΛΙΔΑ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΦΩΤΟ ΑΣ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ.
ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΕΛΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΠΡΟΣ ΧΑΝΙΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΟΥΠΟΛΗ.
ΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΕΛΟΣ ΔΕΙΧΝΕΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.
ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΡΟΣ ΒΟΡΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΤΟΥ ΑΗ ΑΝΤΩΝΗ (ΚΟΚΚΙΝΟ ΒΕΛΟΣ).
ΚΑΝΤΕ ΜΙΑ ΣΤΑΣΗ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΚΚΛΗΣΑΚΙ ΝΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑΣΤΕΙΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΕΤΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΝ ΑΗ ΑΝΤΩΝΗ
ΜΕΤΑ ΠΕΡΑΣΤΕ ΞΑΝΑ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΜΕ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΣ ΧΑΝΙΑ.
ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΣΤΑ 200 ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣ ΧΑΝΙΑ ΠΡΩΤΟΣ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ ΔΕΞΙΑ ΣΑΣ,
ΣΤΡΙΨΤΕ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 180ο Η ΣΤΡΟΦΗ.
ΑΦΟΥ ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟΝ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΜΟ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ (ΤΗΝ ΒΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΑΣ) ΠΡΟΧΩΡΑΤΕ 100 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΣΤΡΙΒΕΤΕ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΣΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΟ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΜΟ ΠΟΥ ΤΕΡΜΑΤΙΖΕΙ ΣΤΟ ΛΙΟΦΥΤΟ.
ΠΑΡΚΑΡΕΤΕ ΕΚΕΙ .
ΛΙΓΟ ΑΝΗΦΟΡΙΚΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΜΙΑ 200 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΦΤΑΣΑΤΕ.

(ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΞΑΝΑΛΕΩ)

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΓΟΟΓΛΕ ΕΤΣΙ ΔΕΙΧΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ

Α...
ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ:
Β 35 22 17 95
Α 24 13 06 15

ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΝΑ ΜΕ ΔΙΟΡΘΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ.
ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.
Α...
ΚΑΙ ΛΙΓΟΙ ΚΑΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΟΥΝ...
..
ΦΙΛΕ SCAB ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ.....
...........
.......
...
.
ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ....
ΚΑΗΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...........
............
....
..
.


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scab
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 12:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω για τη βοηθεια grhgoriane

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 13:15:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε Grigoriane,

μια χαρα δουλευει το imageshack....

εβαλες 2 κωδικες... και τον (url) (/url) και τον (img) (/img)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2011, 13:41:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
για να το δοκιμασεις, παρε το url της φωτογραφιας (απο την πρωτη σειρα) και βαλε την στο χωρο που κανεις αναζητηση σελιδων στο ιντερνετ. θα σου ανοιξει κανονικα τη φωτογραφια μετα, οπου μετα μπορεις να κανεις αυτο που εκανες παλια (δεξι κλικ, παιρνεις το url, κτλ κτλ...)

να ξερεις, παντα υπαρχει τροπος. αυτη η αλλαγη εγινε (μαλλον...) για να σε αναγκασουν να γινεις μελος στο imageshack


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1523438
Maintained by Digital Alchemy