ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Τεχνικά θέματα των Forums, Προβλήματα-Λύσεις
 ΓΙΑΤΙ ΠΑΕΙ ΤΟΣΟ ΑΡΓΑ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 20:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσπαθω να ανοιξω καμποσες σελιδες και κανει μια ωρα! Γνωμη μου ειναι να συνησφερουμε ολοι για το αγαπημενο μας SITE να αναβαθμιστει! Πχ να βαλουν εναν λογαριασμο paypal οι υπευθυνοι του site ωστε να αναβαθμισουν το εσοτερικα και να γινει πιο γρηγορο.....Πιστευω θα συμφωνουσατε ολοι! Εγω παντως ειμαι διατεθυμενος να συνησφερω! 5-10-20 ευρω πιστευω ειναι μια καλη προσφορα για τα οσα βλεπουμε και διαβαζουμε στο εσοτερικα!Συγνωμη που περνω τετοια πρωτοβουλια, μια απλη προταση κανω και στους υπευθυνους και σε σας παιδια!Ολοι πρεπει να βοηθησουμε να ανεβει το εσοτερικα!Το κανω για το καλο ολον μας και για να τα βλεπουμε ολα ευχαριστα και γρηγορα!Ευχαριστω :)
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 03:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου VANDAMME

Σ' ευχαριστούμε για την αγάπη που νιώθεις για τον χώρο αυτό.

Σχετικά με τις καθυστερήσεις που αναφέρεις, έχουν γίνει κάποιες εργασίες και εκτός από κάποιες ώρες, η ταχύτητα είναι αρκετά γρηγορότερη. Άλλες πάλι ώρες τα forums πάνε πολύ αργά, πράγμα το οποίο μας έχει προβληματίσει κι εμάς και έχουμε κάνει κάποιες προσπάθειες για να διερευνήσουμε τους λόγους των μεγάλων αυτών καθυστερήσεων. Στα πλαίσια των προσπαθειών αυτών και για την ώρα, ένας λόγος που σχετίζεται με τις καθυστερήσεις έχει να κάνει με το εάν κάποιος ανοίγει τις σελίδες έχοντας κάνει login.

Ένας τρόπος που - απ' ότι έχουμε διαπιστώσει - μπορεί να μειώσει το χρόνο αναμονής για να ανοίξουν οι σελίδες και ιδιαίτερα οι πιο "βαριές" όπως αυτή των ΕΝΕΡΓΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ και η ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ ΤΩΝ FORUMS είναι να περιηγείται κάποιος στα θέματα χωρίς να έχει κάνει login. Μ' αυτόν τον τρόπο, ο χρόνος που χρειάζεται για να σερβιριστούν οι σελίδες μειώνεται σε μεγάλο βαθμό, πράγμα που σημαίνει πως εάν αυτό γίνεται από πολλούς ανθρώπους (επίσκεψη στα θέματα για ανάγνωση χωρίς login) η ταχύτητα μπορεί να βελτιωθεί. Θα μας ήταν πολύτιμη η συνεισφορά σας στο θέμα αυτό, δηλαδή το να αναφέρετε οποιεσδήποτε παρατηρήσεις σας που αφορούν στην ταχύτητα των forums και εάν βλέπετε αισθητή διαφορά όταν μπαίνετε χωρίς login.
Μπορείτε να γράφετε στο θέμα αυτό τις παρατηρήσεις σας.

Ευελπιστούμε πως βρισκόμαστε κοντά σε κάποια μονιμότερη λύση του προβλήματος σχετικά με την αργή ταχύτητα των forums που δημιουργείται κυρίως τις ώρες αιχμής.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 10:52:36  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγω παντως, εχω κανει προσθηκη στα αγαπημενα links, ορισμενα θεματα, στα οποια συμμετεχω, και ετσι μπαινω απ' ευθειας εκει, χωρις να περιμενω πολλες ωρες, για να μπω απο την κεντρικη σελιδα! τουλαχιστο, εχω μειωσει στα 3/4 του χρονου αναμονης!

μονο στις ωρες αιχμης (οπως ειναι φυσικο) υπαρχει η καθυστερηση, αλλοτε ελαχιστη, αλλοτε υπερβολικη...


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 17:04:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέχρι πριν λίγη ώρα πήγαινε σφαίρα. τώρα άρχισε πάλι, ας ελπίσουμε να είναι συμπτωματικό και να επανέλθει σε σωστή ταχύτητα, αυτή η σελίδα έκανε 6 λεπτά να ανοίξει και η σελίδα της απάντησης, 10 λεπτά

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/04/2008, 19:01:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευτυχώς συνήλθε ας ελπίσουμε να κρατήσει έτσι, ανοίγουν αμέσως

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 01:33:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
VANDAMME
Προσπαθω να ανοιξω καμποσες σελιδες και κανει μια ωρα! Γνωμη μου ειναι να συνησφερουμε ολοι για το αγαπημενο μας SITE να αναβαθμιστει! Πχ να βαλουν εναν λογαριασμο paypal οι υπευθυνοι του site ωστε να αναβαθμισουν το εσοτερικα και να γινει πιο γρηγορο.....Πιστευω θα συμφωνουσατε ολοι! Εγω παντως ειμαι διατεθυμενος να συνησφερω! 5-10-20 ευρω πιστευω ειναι μια καλη προσφορα για τα οσα βλεπουμε και διαβαζουμε στο εσοτερικα!

Φίλε VANDAMME , με πρόλαβες και με προσπέρασες στη στροφή με βραχεία κεφαλή .
Ότι ετοιμαζόμουνα να κάνω αυτή την πρόταση εγώ στους συντονιστές , πιστεύω ότι με δέκα ευρώ προσφορά από τα μέλη και τους φίλους του ESOTERICA θα μπορούσε το Site να απογειώνεται .

Εδώ που βρίσκομαι υπάρχει το πιό άθλιο ποιοτικά δύκτιο τηλεφωνίας του ΟΤΕ , που μου παρέχει την παλιάς τεχνολογίας σύδεση με πάγιο και χρονοχρέωση και με ταχύτητα πρόσβασης 42,6 Kbps , και ούτε υπάρχει προοπτική για εγκατάσταση ADSL στο άμεσο μέλλον .
Καταλαβαίνεις φίλε μου τι πρόβλημα επικοινωνίας έχω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VANDAMME
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
222 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 08:50:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε μου Sesostris σε ποια περιοχη εισαι? Σιγουρα θα εχεις μεγαλο προβλημα με την απλη συνδεση! Να σκεφτεις εγω που εχω 24 αρα και σερνεται το εσοτερικα!Κατι πρεπει να γινει :( Μεχρι και τα χαμογελακια που τα επιλεγω δε ανοιγουνε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 02:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας

Με την πρόταση που έγραψα πιο πάνω για το άνοιγμα "βαριών" σελίδων σε ξεχωριστό browser χωρίς login, τι έγινε;
Το δοκίμασε κανείς σας;
Είχατε θετικά αποτελέσματα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 07:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με την πρόταση που έγραψα πιο πάνω για το άνοιγμα "βαριών" σελίδων σε ξεχωριστό browser χωρίς login, τι έγινε;
Το δοκίμασε κανείς σας;
Είχατε θετικά αποτελέσματα;

Αν και σκόπευα να κάνω κάποια σχετικά "πειράματα" από τον υπολογιστή του σπιτιού μου, δεν τα κατάφερα λόγω έλλειψης χρόνου.
Έχω όμως την ευκαιρία να παρακολουθώ την διαφορά στο άνοιγμα "βαριών" σελίδων όταν έχω κάνει login κι όταν δεν έχω κάνει.

Όταν λοιπόν έχω μπει με το username και το password μου η Κεντρική Σελίδα των Forums μου ανοίγει σχετικά εύκολα συνήθως γύρω στις 7:30 το πρωί.
Από κι έπειτα είναι πολύ δύσκολο να ξαναφορτώσει, ειδικά όταν περνάει η ώρα.
Οι ταχύτητες είναι καλές μέχρι τις 10 περίπου κι ύστερα δυσκολεύομαι πολύ να φορτώσω κάποια σελίδα.
Αυτό όμως μπορεί να οφείλεται και σε καθυστερήσεις του δικτύου μέσω του οποίου μπαίνουμε στο Internet στην δουλειά μου.

Όταν δεν έχω κάνει login, το άνοιγμα των σελίδων πραγματικά πετάει.
Ακόμη κι η Κεντρική Σελίδα των Forums μου φορτώνει σχετικά γρήγορα κι οι χρόνοι που απαιτούνται για να ανοίξω μια σελίδα είναι συνήθως οι μισοί - ίσως και λιγότεροι - απ' ό,τι αν την άνοιγα έχοντας κάνει login.

Να σημειώσω ότι πάντα κάνω logout προτού σχολάσω για λόγους ασφαλείας.

quote:
Φιλε μου Sesostris σε ποια περιοχη εισαι? Σιγουρα θα εχεις μεγαλο προβλημα με την απλη συνδεση! Να σκεφτεις εγω που εχω 24 αρα και σερνεται το εσοτερικα!Κατι πρεπει να γινει :( Μεχρι και τα χαμογελακια που τα επιλεγω δε ανοιγουνε!

Αγαπητέ VANDAMME, τείνω να πιστεύω ότι το αργό φόρτωμα των σελίδων δεν οφείλεται στην ταχύτητα της σύνδεσης που έχει κάποιος.
Στην δουλειά μου πχ η σύνδεση είναι αρκετά πιο αργή από ό,τι στο σπίτι μου και μπορώ να πω ότι "βαριές" σελίδες των Forums μου φορτώνουν πιο γρήγορα εδώ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 09:48:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δοκίμασα το σαββατοκύριακο με άλλον browser (Mozilla) χωρίς login, αλλα και με login και πραγματικά η διάφορα ήταν μεγάλη .

Το θέμα είναι όμως αυτό που αναφέρει και ο Dying_Incubus, ότι μετά τις 11:00 αργούσε και ο δεύτερος browser να φορτώσει τις σελίδες, βέβαια σε λιγότερο χρόνο από ότι ο γνωστός μας Ι.Ε 7 .

Βέβαια ακόμα δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να το δοκιμάσω και σε ώρες μεγαλύτερης αιχμής, στο πρώτο ρεπό θα το δω και αυτό…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 20:32:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φτάνοντας πλέον στο 4ο έτος συμμετοχής στο Esoterica, έχω να πω ότι η ταχύτητα και τα προβλήματα σύνδεσης είναι μια παγιωμένη κατάσταση. Επίσης να σημειώσω πως τουλάχιστον εγώ, αφού στείλω απάντηση σε κάποιο θέμα, το site διαρκώς επαναλαμβάνει τη σελίδα με την ειδοποίηση επιτυχούς αποστολής που βγαίνει αμέσως μετά την απάντηση και δεν με οδηγεί πίσω στο θέμα.

Εγώ πιστεύω πως δεν είναι μόνον οι μόνιμες δυσκολίες σύνδεσης αλλά και άλλα χρηστικά θέματα (διαχείρηση μηνυμάτων, emoticons, εισαγωγή κώδικα κλπ) που ως προβλήματα στο σύνολό τους καθιστούν άμεση ανάγκη την αλλαγή φόρμας στο φόρουμ. Αν και δεν έχω ασχοληθεί με δημιουργία φόρουμ, νομίζω υπάρχουν πολλές εναλλακτικές λύσεις (όπως πχ η vBulletin) για γρήγορη ανταπόκριση και μάλιστα υλοποιούνται και σε φόρουμ παγκόσμιας συμμετοχής με ασύγκριτα μεγαλύτερη "κίνηση".

Κατά τα άλλα, η ποιότητα των περιεχομένων-θεμάτων είναι αντιστρόφως ανάλογη των δυσκολιών που αντιμετωπίζουμε γράφοντας (ευτυχώς! )

R + C
A.E.T.E.R.N.I.T.A.S.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 22:08:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως εμένα το site μου θυμίζει κάτι από αποστακτήριο
Jack Daniels.....μπορούμε να παίζουμε με τις τάπες
περιμένοντας να φορτώσουν οι σελίδες.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2008, 01:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πάντως εμένα το site μου θυμίζει κάτι από αποστακτήριο
Jack Daniels.....μπορούμε να παίζουμε με τις τάπες
περιμένοντας να φορτώσουν οι σελίδες.....


Να ωριμάσουν εννοείς, έτσι;

Να και ένα αποκλειστικό στιγμιότυπο από τον server: (στη φωτό, Άγγελος Κυρίου περιμένει καρτερικά να ωριμάσουν οι σελίδες και τις δοκιμάζει για να δει αν είναι εντάξει πριν τις φορτώσει...)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2008, 01:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έεεε αν πρόκειται για μια τόσο αγγελικά πλασμένη σελίδα νομίζω αξίζει τον κόπο να περιμένουμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Michael Design
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uganda
186 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 15:03:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Michael Design  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπομονή.....το καλό πράμα αργεί να γίνει....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 23:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ έχω δοκιμάσει και με firefox και με safari μία από τα ίδια, αργούν σε απελπιστικό βαθμό!! Εκείνο που παρατήρησα είναι ότι τη νύχτα είναι πολύ καλύτερα, πάει κάπως πιο γρήγορα.
Ευτυχώς που μου αρέσει το ξενύχτι


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 00:37:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην τα ρίχνουμε όλα βρε παιδιά στο esoterica!
Εγώ αυτό που βλέπω είναι πως από τότε που έκανα αναβάθμιση της σύνδεσης μου στο διαδίκτυο, καμιά μα καμιά καθυστέρηση δεν έχω!
Κάντε και μια μέτρηση της πραγματικής ταχύτητας που έχετε γιατί σήγουρα δεν είναι αυτή που σας λένε ότι έχετε...
Όσο για το firefox, έχω να παρατηρήσω ότι αν και ποιο γρήγορος, μαζί με το Chrome της google, τώρα τελευταία αρχίζει να μου παρουσιάζει προβλήματα, για το firefox μιλάω αν και πάντα των προτιμώ.
Αν θέλω να κατεβάσω κάτι προτιμώ την Opera γιατί δεν μου έχει κολλήσει ΠΟΤΕ!
Αααα βέβαια να τονίσω και εγώ, ότι μπαίνω με τα Lings ton topic και όχι από την αρχική ή από τις επιμέρους κατηγορίες!
Έχει μεγάλη σημασία αυτό!



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

http://krios.livepage.gr/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 16:53:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Krios
quote:

Όσο για το firefox, έχω να παρατηρήσω ότι αν και ποιο γρήγορος, μαζί με το Chrome της google, τώρα τελευταία αρχίζει να μου παρουσιάζει προβλήματα, για το firefox μιλάω αν και πάντα των προτιμώ.


Να σε ρωτήσω κάτι αν το γνωρίζεις....?
Ίσως και να είναι λίγο χαζή η ερώτησή μου...
Υπάρχει η πιθανότητα να χρειάζεται να κάνω εγκατάσταση κάποιο από τα πρόσθετα του firefox και να μου τρέχει πιο γρήγορα?
Η ίσως και στον safari γιατί στην δουλειά δουλεύω μόνο mac και δεν έχω firefox αλλά αναβάθμιση εκεί κάναμε και δεν είδα διαφορά.

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!

Edited by - ar_ia on 30/11/2008 16:54:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Krios
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1951 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 17:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Krios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω υπόψη μου ένα προγραμματάκι, αλλά δυστυχώς δεν το έχω δοκιμάσει, και δεν είναι και δωρεάν!
Δες το εδώ με κάθε επιφύλαξη...

PC BOOSTER



Η αμφιβολία είναι η αρχή της σοφίας!

http://krios.livepage.gr/
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2008, 02:16:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia:

Υπάρχει η πιθανότητα να χρειάζεται να κάνω εγκατάσταση κάποιο από τα πρόσθετα του firefox και να μου τρέχει πιο γρήγορα?


Εγώ όταν κατέβασα την τελευταία έκδοση του Mozilla Firefox, παρατήρησα βελτιώσεις στην ταχύτητα για πολλές σελίδες και για τα forums του ESOTERICA επίσης.
Ακόμα, όταν μου βγάζει ειδοποίηση για διάφορες αναβαθμίσεις και πρόσθετα, παρατηρώ ότι μου κολλάει γενικά το Mozilla (και πηγαίνει πιο αργά) και επανέρχεται σε καλύτερα επίπεδα όταν επιλέγω να αναβαθμιστεί.

Πάντως, όπως έχουμε ξαναγράψει πολλές φορές, εάν αντιμετωπίζετε κάποια μέρα μεγάλο πρόβλημα στην ταχύτητα, μπορείτε να δοκιμάσετε είσοδο χωρίς login (αυτό είναι μια αρκετά καλή λύση για τις "δύσκολες μέρες" )


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2008, 23:37:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν κάνατε κάτι στο σιτε, αλλά εδώ και 2-3 εβδομάδες ξαφνικά κατάλαβα ότι μου ανοίγει τόσο γρήγορα τις σελίδες που έχω πάθει σοκ

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=sl__QA7qPag&feature=related

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2008, 19:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γενικοτερα υπαρχει βελτιωση... ακομα και στον Explorer "πεταει" τις περισσοτερες ωρες


H Δύναμη ανήκει σ' αυτους που την κατέχουν και σ' αυτούς που την αρπάζουν
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Trithemius
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
306 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2009, 19:00:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και τώρα το κατέβασμα των σελίδων είναι πολύ γρήγορο, είναι πιθανό σε 1-2 ώρες να κρεμμάσει πάλι... Σε κάθε περίπτωση θεωρώ πως το GUI του φόρουμ πρέπει να ξαναφτιαχτεί με κάποια νέα μηχανή δημιουργίας (πχ simple machines forum ή το vBulletin) γιατί οι δυνατότητές μας θα είναι σαφώς αυξημένες, τόσο από πλευράς πλοήγησης, όσο και από πλευράς, διαχείρησης προσωπικών μηνυμάτων, στοιχείων του λογαριασμού κλπ...

... preserve the balance ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Protector
Μέλος 1ης Βαθμίδας


64 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/02/2009, 02:27:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Protector  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε παιδιά δίκιο έχει ο Trithemius, βάλτε κάποιο σύγχρονο forum με μία σύγχρονη βάση. Το πρόβλημα είναι στην "engine" του forum σε συνδυασμό με τη βάση δεδομένων και τους πόρους του server. Μπορείτε εύκολα να αλλάξετε server (αν δεν το έχετε κάνει ήδη αυτό πριν 5 χρόνια οι servers είχαν 512mb ram τώρα 8-16gb ram να μη πω για επεξεργαστές). Και φυσικά να βάλετε ενα vBulletin, phpBB ή το οτιδήποτε. Θα πετάνε κυριολεκτικά! πρέπει να αλλαχτεί και ο μηχανισμός του forum και το login σύστημα και όλα. Είναι κρίμα για το esoterica γιατί θα μπορούσε να εξελιχτεί σε ένα ιδανικό εσωτερικό portal και αυτές οι καθυστερήσεις το έχουν αδρανοποιήσει και απαξιώσει εδώ και χρόνια.

Στη χειρότερη περίπτωση να πρέπει να ξαναγραφτούν οι χρήστες κτλ αλλά έλεος από το να σέρνεται είναι 10000 φορές καλύτερο! Μιλάμε για ένα τεράστιο όγκο πλέον στην βάση που τη κάνει απροσπέλαστη προφανώς από λάθος αλγόριθμους στον μηχανισμό του snitz γιατί forums με 10πλάσιο όγκο πετάνε (εκτός και αν φταίει αποκλειστικά η βάση). Τώρα και το θέμα του migration-μεταφοράς των ήδη υπάρχοντων topics-posts σε ένα σύγχρονο forum είναι ένα θέμα, αλλά σίγουρα με λίγo ψάξιμο και πιθανή βοήθεια από μέλη με γνώσεις στα αντίστοιχα θέματα μπορεί να υλοποιηθεί. Είναι κρίμα πραγματικά.

Σίγουρα πριν κάνετε όλα αυτά μπορείτε να αναβαθμίσετε το snitz στην τελευταία του έκδοση και να το βάλετε σε καλύτερο μηχάνημα και να χρησιμοποιήσετε μία professional έκδοση της βάσης δεδομένων αν δεν χρησιμοποιείτε ήδη ώστε μέσα από τα εργαλεία που παρέχει να εντοπίσει όλα τα θέματα που μπορούν να δημιουργούν προβλήματα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy