ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Προφητικά σημάδια?????
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Phoenix3
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 21:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους!!!
Από μωρό μου συμβαίνει κάτι πολύ περίεργο, τουλάχιστον για μενα. Δεν ξέρω αν είναι όνειρα αυτά που βλέπωή στιγμιές εικόνες που περάνε μπροστά από τα μάτια μου και μετά χάνονται, και τις ξεχναω, δεν εδωσα ποτέ σημασία, αλλά όλες αυτες, τέλος πάντων οι εικόνες, μετα από καιρο γίνονται πραγματικότητα. Κάτι σαν να ΄βλέπω τι θα συμβει στο μέλλον. Ποτέ δεν το πήρα στα σοβαρα. Μεχρι προχθες. Ανοίξαμε μια συζήτηση με την καθηγητριά μου στο μάθημα, την οποία μετά από μερικά λεπτά συνειδητοποίησα ότι είχα ξαναδει. Ήξερα πλέον τι θα απαντήσει η καθηγήτριά μου, τι θα ρωτήσει στον ΄συμαθητή μου και ακριβώς, τι θα απαντήσει αυτός!είχα πάθει σοκ!ήξερα ακριβώς όλη την εξέλιξη!
Πάντα μου γινόταν αυτό, φοβόμουν όμως να το πω, γιατί δεν νομιζω πως 8α μ' επαιρνε κανένας στα σοβαρα...
please!μπορεί κάποιος να μου πει τι μου συμβαινει???

Polina

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2008, 22:32:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό αγαπητέ Phoenix3,λέγεται "desa vue", ή ελληνιστή
"ήδη οφθέν"...
Είναι ικανότητα του νου, που εξηγείται με την ταχύτερη
αντίληψη, κατά μερικούς,ή την προφητική ικανοτητα που
λες εσύ...
Ειναι δε ένα φαινόμενο που συμβαίνει σε πολλούς ανθώπους,
οπότε ηρέμησε κάπως και θα συζητήσουμε το θέμα συν το χρόνο,
καθώς είναι ένα επίσης αμφισβητούμενο ζήτημα, κατά πολλούς...
Βλέπεις η πίσημη επιστήμη ισχυρίζεται ότι είναι θέμα
αντίληψης του γεγονότος που ήδη συμβαίνει κι ότι επειδή το καταγράφει γρήγορα ο νους,τα θεωρεί ότι τα έχει ξαναδεί..

Ωστόσο, υπάρχει κι δική σου πλευρά οτι υπάρχει όντως
προφητική ικανοτητα...Γι' αυτό είπα ότι το
θεμα θα συζητηθεί..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XRISTOMARILI
Νέο Μέλος


33 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 00:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XRISTOMARILI  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


stitsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavros77
Μέλος 2ης Βαθμίδας


421 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 22:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavros77  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Phoenix3 είναι αυτό που σου είπε ο trexagireve....προφέρεται ντεζαβού και είναι παιχνίδι του εγκεφάλου και της μνήμης.

Συμβαίνει σε όλους

Είπεν άφρων εν καρδία αυτού, ουκ έστι Θεός.
Ουκ έστιν εν τω θανάτω ο μνημονεύων σου. Εν δε τω άδη τις εξομολογήσεταί σοι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 23:21:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.... την οποία μετά από μερικά λεπτά συνειδητοποίησα ότι είχα ξαναδει...

Διαφορά φάσης των αυτιών ή και των ματιών. Δηλαδή ο εγκέφαλος δέχετε καθυστερημένα για χιλιοστα του δευτερολέπτου την εικόνα π.χ. από το δεξί μάτι σε σχέση με το αριστερό και σου δημιουργείτε η αίσθηση ότι κάποια εικόνα ή κάποιο γεγονός το έχεις ξαναζήσει. Τώρα αυτό που λες ότι ήξερες την συζήτηση τι θα επακολουθήσει ίσως είναι κάτι πιο περίπλοκο. Ο εγκέφαλος είναι μυστήριος. Συμφωνώ με τον Σταύρο ότι συμβαίνει σε όλους, το έχουνε παρατηρήσει πολύ άνθρωποι.
Πάντος μιας και άνοιξες το νήμα με τίτλο προφητικά σημάδια θέλω να σου πω ότι καμιά φορά διαισθανόμαστε "την αύρα" που εκπέμπουν οι γύρω μας με αποτέλεσμα να νιώθουμε ότι κάτι πάει η δεν πάει καλά και να το εξηγούμε σαν προφητικά σημάδια. Σε αυτό το κομμάτι από όσο έχω διαβάσει μεγάλο ρόλο παίζει η γλώσσα του σώματος των γύρω μας με αποτέλεσμα να μας περνάνε υποσυνέιδητα κάποια "μυνήματα" είτε θετικά είτε αρνητικά. Εμείς δηλαδή μπορεί και να μην τα αντιλαμβανόμαστε αλλά ο εγκέφαλος μας αυτά τα σήματα τα "πιάνει".

Ανέφερες κάτι που με ενδιαφέρει και εμένα άμεσα:

...στιγμιές εικόνες που περάνε μπροστά από τα μάτια μου και μετά χάνονται, και τις ξεχναω, δεν εδωσα ποτέ σημασία, αλλά όλες αυτες, τέλος πάντων οι εικόνες, μετα από καιρο γίνονται πραγματικότητα. Κάτι σαν να ΄βλέπω τι θα συμβει στο μέλλον..

Όταν λες στιγμιαίες εικόνες εννοείς σκέψεις ? Δηλαδή σου περνάει από το μυαλό σε άσχετη χρονική περίοδο ένα γεγονός το οποίο επαληθεύετε μετά από δευτερόλεπτα?

Νομίζω έχει να κάνει με την διαίσθηση πιο πολύ.

Φίλε τρεχαγύρευε εύχομαι έναν επικοδομητικό διάλογο σε αυτό το νήμα, θα σε παρακαλούσα εσύ και όποιος άλλος ξέρει να μας περιγράψει το "desa vue". Ανέφερες "Είναι ικανότητα του νου, που εξηγείται με την ταχύτερη αντίληψη". Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις περίπλοκες.
Μου έχει τύχει να είμαι σε χώρο με κάποια άτομα και να νιώσω μια "συνομοσία" όχι απαρέτητα κακή προς το πρόσωπό μου. Απλά θέλω να τονίζω ότι ένιωσα τον "χώρο". Ίσως είναι αυτό που λέει και η επιστήμη περί γλώσσας του σώματος αλλά εγώ θέλω να το ψάξω παραπέρα.

Μπορώ να σας δώσω ένα πολύ απλό και ασήμαντο γεγονός που μου έχει τύχει. Σηκώνομαι από τον καναπέ του σαλονιού για να πάω στην κουζίνα να αφήσω ένα άδειο ποτήρι που κρατούσα. Κατά την διάρκεια μου πέρασε από το μυαλό, έτσι στο ξεκάρφωτο, φαντάσου να σπάσει το ποτήρι όταν πάω στην κουζίνα και το αφήσω στον νεροχύτη. Πράγματι το ποτήρι έσπασε όταν πήγα να το αφήσω. Δεν θυμάμε αν μου γλίστρησε η το άφησα με δύναμη θυμάμε ότι έσπασε. Περιστατικά τα οποία επαληθεύτηκαν μετά από δευτερόλεπτα μου έχουνε τύχει πολλά αλλά δεν έδεινα σημασία. Μέχρι να αρχίσουνε πιο χοντρά γεγονότα και να διαισθάνομε ή να βλέπω όνειρα για κάποια πολύ σημαντικά γεγονότα που να επαληθεύοντε. Αυτό μπορώ με τον απλή μου λογική να το εξηγήσω στο ότι όταν κοιμόμαστε ο εγκέφαλος "χαλαρώνει" ( έχω ακούσει για καταστάσεις "θήτα" αν θυμάμε καλά) και αναλύει τα πράγματα ξανά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 00:21:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Omas epsilon, το ντε ζα βου έχει να κάνει
με το ότι ο νους είναι πιο μπροστά από το είναι
και δηλώνει έτοιμος να παίξει με τις καταστάσεις..
Φίλε σε ρωτώ, είναι ο άνθρωπος θεός ή όχι;
Μπορεί να λύσει καταστάσεις ή μόνο δημιουργεί
προβλήματα;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 00:39:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Eμένα πάλι μου έτυχε πέρσι το εξής τρελό. Διάβαζε η γυναίκα μου Τσελεμεντέ για να μααγειρέψει, θέλοντας να την πειράξω της είπα <<πάλι το φίλο μου τον ...........και έδωσα ένα επίθετο εντελώς στην τύχη.
-Ποιος είναι αυτός? Με ρώτησε!
-Αυτός που έγραψε τον Τσελεμεντέ που διαβάζεις της είπα με απόλυτη φυσικότητα.
-Και που τον ξέρεις μου είπε!
-Από τον στρατό.
Γυρίζει κάπου στο βιβλίο και μου λέει:
-Ψέματα λες! το ήξερες το είχες διαβάσει από πριν.

Στην αρχή πίστεψα ότι μου έκανε πλάκα, μετά όμως κοίταξα και είδα ότι έτσι ήτανε εντελώς τυχαία είχα βρει το επίθετο.
-Να μη γινόταν και με τα νούμερα του Λόττο!
-Πάντως όντως το μυαλό μπορεί να σου παίξει περίεργα παιχνίδια.


Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 07:23:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ Omas epsilon, το ντε ζα βου έχει να κάνει
με το ότι ο νους είναι πιο μπροστά από το είναι
και δηλώνει έτοιμος να παίξει με τις καταστάσεις..
Φίλε σε ρωτώ, είναι ο άνθρωπος θεός ή όχι;
Μπορεί να λύσει καταστάσεις ή μόνο δημιουργεί
προβλήματα;


Αν αναλογιστούμε ότι δουλεύουμε μόνο το 10% του εγκεφάλου μας... σίγουρα υπάρχει δυνατότητα για περισσότερα πραγματα. Φυσικά και μπορεί να λύσει καταστάσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 13:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά δεν με καλύπτει πλήρως η επιστημονική απάντηση γιατι εξηγεί
Μονο τις περιπτώσεις που είναι θέμα ένα δυο δευτερόλεπτων τι γίνεται
Όμως αν ξέρουμε ακριβώς τι θα γίνει μέσα σε ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix3
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 16:51:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ειναι σιγουρα deja vu, trexagireve. Το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι, από ότι έχω διαβάσει, το βιώνουν 1 με 2 φορες. Εγω το βιώνω συνεχεια. Και δεν είναι μόνο ''καπου το εχω ξαναδει'' αλλα ξέρω την ερώτηση και την απάντηση του καθενός, τις κινησες τους...όλα, σαν να παίζουν ένα παιχνίδι που κινώ όπως θέλω εγω. Ξέρω την επομενη κιησή τους.Στο deja vu, γίνεται και αυτό?Μαλιστα παρόμοια μα τόσο έντονα παράξενα πράγματα, όπως να ακουν και να βλέπουν πράγματα, βλέπουν κάποια ξαδέρφια μου, και ανάγεται από τη γιαγιά μας. Υπάρχει περιπτωση να είναι και κληρονομικό?

Όσο για 'σενα φίλε OmasEspilon, αυτό που λες, για τις σκεψεις, δεν το παθαίνω εγώ, αλλά η χαδέλφη μου. Έχεις αναρωτηθεί αν το παθαίνει καικάποιος άλλος από τον συγγενικό σου κύκλο?

PolinaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Phoenix3
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 16:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Phoenix3  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Xristomarili, τι θέλεις να πεις με όλα αυτα???

PolinaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 19:36:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί Omas Epsilon και Phoenix3,όσο και να σας
φαίνεται περίεργο, η ικανότητα του νου είναι άπειρη,
αν και φαντάζομαι κάπου το ξέρετε…
Όχι μόνο για τη χρήση του 10% του εγκεφάλου, αλλά και
γιατί ο άνθρωπος είναι θεός και μπορεί πολλά… Αν έχετε
πίστη, δύναστε όπως μετακινήσετε βουνά, είχε πεί ο Κύριος
ημών Ιησούς Χριστός.
Ο άνθρωπος γνωρίζει περισσότερα για το χρόνο και το τι
είναι να γίνει και γίνεται. Εκεί όλα παίζονται.
Μπορούμε να έχουμε την προφητική ή προορατική αίσθηση για
πολύ ή και μόνιμα αν αυτο μπορεί να μας βγάλει από την πεζή καθημερινότητα.
Είπαμε ο άνθρωπος δύναται πολλά…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 22:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όσο για 'σενα φίλε OmasEspilon, αυτό που λες, για τις σκεψεις, δεν το παθαίνω εγώ, αλλά η χαδέλφη μου. Έχεις αναρωτηθεί αν το παθαίνει καικάποιος άλλος από τον συγγενικό σου κύκλο?

Πωλίνα δεν το έχω ψάξει αν κάποιο από τον οικογεννειακό μου κύκλο το παθαίνει.

Πριν καμιά 15αριά χρόνια η μάνα μου είχε πάρει ένα βιβλίο που λεγότανε "Έλεγχος του Νου με την μέθοδο Σίλβα" αλλά ποτέ δεν έκατσα να το διαβάσω. Θα ψάξω να το βρω μπας και λέει τίποτα ενδιαφέρον μέσα. Εσείς το έχετε ακουστά αυτό το βιβλίο?

Μωρέ τρεχαγύρευε έχεις δίκιο αλλά είναι τόσες πολλές οι περιπτώσεις και τόσα πολλά που κατά καιρούς ακούμε.. π.χ. αστρική προβολή, έλεγχος του νου και πολλά άλλα και δεν ξέρεις απο που να ξεκινήσεις να ψάχνεις :P

Τώρα για αυτό που λες ότι ο άνθρωπος είναι θεός είναι σχετικό. Λογικό δεν είναι ένας που δουλεύει μεγαλύτερο ποσοστό από το 10% του εγκεφάλου του να μας φανεί θεός? Λογικά θα μπορεί να κάνει πάρα πολλά "κουλ'α" πράγματα.


Edited by - OmasEpsilon on 19/04/2008 22:17:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MIXAHL32
Μέλος 2ης Βαθμίδας


258 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 22:27:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MIXAHL32  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ανθρωπος αν χρησιμοποιουσε το μεγαλυτερο ποσοστο του εγκεφαλου του θα ειχε περισσοτερες δυνατοτητες-ικανοτητες μα δε νομιζω να εφτανε σε επιπεδο θεου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2008, 23:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
O έλεγχος του νου είναι πολύ ενδιαφέρον.......κάποτε νεότερος είχα καταφέρει με πολύ εξάσκηση περίπου 2 μήνες(κράτησε), να βλέπω τα όνειρα που ήθελα! Ήταν συναρπαστικό! αλλά δεν κράτησε πολύ για ένα μόνο καλοκαίρι σύντομα το εγκατέλειψα γιατί πέσαν πολλά στο κεφάλι μου! Ήταν όμως πανέμορφα! Τώρα..........και που γράφω στο forum είναι υπεραρκετό όσον αφορά τον ελεύθερο χρόνο μου (παρόλο που είμαι Δημόσιος υπάλληλος)για να επαναλάβω κάτι παρόμοιο!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!


Edited by - europaios2 on 19/04/2008 23:54:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 00:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Omas Epsilon, η έννοια θεός με το θ μικρό είναι άλλη
από την έννοια Θεός με το Θ κεφαλαίο...Με το μικρό είναι
κατάσταση που φτάνεις, ενώ με το κεφαλαίο είναι μόνο
ένας...Μην ξεχνάς αυτό που είπε ο Χριστός όταν τον
κατηγόρησαν οι εβραίοι ότι αποκαλεί τον εαυτό του Υιό
του Θεού: Ο ψαλμός 81 λέει "θεοί είστε και Υιοί
Υψίστου πάντες..."
Ο Θεός μας ονομάζει παιδιά του το να φτάσουμε να είμαστε,
διανοητικά εννοείται,είναι άλλο πράγμα...
Φίλε μου έχει δυνάμεις ο άνθρωπος,απλά δεν τις βλέπει έτσι
ζώο που είναι. Κι αυτό έχει να κάνει με τη σοφία του Θεού,
που έκανε τον άνθρωπο έτσι,ώστε σε όποιο επίπεδο είναι να λειτουργούν οι ανάλογες δυνάμεις...
Το de sa vue είναι ένα από τα σημάδια που έχουμε για να
βλέπουμε πόσο ανώτεροι μπορούμε να είμαστε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 01:43:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Trexagireve - …. όσο και να σας
φαίνεται περίεργο, η ικανότητα του νου είναι άπειρη,
αν και φαντάζομαι κάπου το ξέρετε…
Όχι μόνο για τη χρήση του 10% του εγκεφάλου,..

Φίλε Trexagireve δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά το ότι ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το 10% του εγκέφαλου, δεν είναι πλέον αποδεκτή εδώ και πολλά χρόνια .

Αυτός ο μύθος αν θυμάμαι καλά είχε ξεκινήσει από μια δηλωση του Αϊνστάιν .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ωό
Νέο Μέλος


43 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 08:28:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ωό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε είχα διαβάσει ένα άρθρο για το dejavu κι αν θυμάμε καλά εχει να κάνει με τα 2 ημισφαίρια του εγκεφάλου.
Κάποιες στιγμες η πληροφορία οπτική ή ακουστική αργεί απειροελάχιστα να φτάσει από το ένα ημισφαίριο και μας δημιουργεί αυτήν την αίσθηση του "το έχω ξαναδεί", "το έχω ξανακούσει" κλπ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OmasEpsilon
Μέλος 2ης Βαθμίδας

n/a
216 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 10:31:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάποτε είχα διαβάσει ένα άρθρο για το dejavu κι αν θυμάμε καλά εχει να κάνει με τα 2 ημισφαίρια του εγκεφάλου.
Κάποιες στιγμες η πληροφορία οπτική ή ακουστική αργεί απειροελάχιστα να φτάσει από το ένα ημισφαίριο και μας δημιουργεί αυτήν την αίσθηση του "το έχω ξαναδεί", "το έχω ξανακούσει" κλπ...

Αυτό είναι που λένε διαφορά φάσης με αποτέλεσμα να νομίζουμε ότι έχουμε ξαναπάει σε ένα μέροςμ έχουμε ξανα ακούσει κάποια έκφραση κλπ κλπ. Όμως τι γίνετε στις άλλες περιπτώσεις που αναφέρουν τα άλλα παιδιά?

ευρωπαιος τι ακριβώς έκανες για να δεις τα όνειρα που ήθελες? ακολούθησες κάποιες συγκεκριμένες τεχνικές που αναφέροντε σε διάφορα βιβλία ή ήτανε κάποια δικιά σου "πατέντα" ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 00:01:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Elo, το ότ ο άνθρωπος χρησιμοποιεί το 10 -13 %
του εγκεφάλου του είναι δεδομένο, αν βάλεις δε και το ότι
έχουμε ένα ημισφαίριο το οποίο καλείται ασυνείδητο, κι αυτο
είναι το μεγαλύτερο, το οποίο δεν χρησιμοποιούμε καθόλου θα καταλάβεις πολλά...
Αυτό το λέω καθώς πρέπει να συνυπολογίσεις ότι κι από
το άλλο μισό που λειτουργεί η συνείδηση, επίσης δεν το χρησιμοποιούμε ολόκληρο γα μια σειρά λόγων..
Αγαπητέ Omas Epsilon, αυτό που εννοεί, νομίζω, ο europaios2,
είναι ότι αν ξεκινήσεις να κάνεις προσπάθεια να κάνεις καποια συνειδητη ενέργεια σε ένα όνειρο, όπως το να κοιτάξεις το χέρι
σου ή να θυμηθείς οτι είναι όνειρο, τότε μπορείς να μπεις σε διαδικασία να ελέγχεις τα όνειρα...
Αυτο γίνεται αρχικά με το να προσπαθείς να κανεις εικόνες
προτού κοιμηθείς, όσο είσαι ξύπνιος και να τις κατευθύνεις,
τότε αρχίζεςι και μπαίνεις και στο να συμμετέχεις λόγικά
και στα όνειρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 08:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ trexagireve, απ' όσο γνωρίζω το ασυνείδητο δεν είναι κάποιο από τα 2 ημισφαίρια.
Θα συμφωνήσω επίσης με τον elo ότι η δήλωση πως ο άνθρωπος χρησιμοποιεί περίπου το 10% του εγκεφάλου του έχει καταρριφθεί...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 18:41:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου D Incubus, θα διαφωνήσουμε λοιπόν, για το ότι
το δεξί μέρος του εγκεφάλου λέγεται ασυνείδητο και ελέγχει
την αριστερή πλευρά του σωματος και ότι το αριστερό
καλείται συνειδητό κι ελέγχει την δεξιά μεριά του σώματος...
Ουδέν σχόλιον...
Πρέπει όμως να έχουμε κοινή βάση συζήτησης για να ανταλλάξουμε
απόψεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/04/2008, 18:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης αγαπητέ μου D Incubus, για το θέμα του ελέγχου
του εγκεφάλου του ανθρώπου εσύ τι ποσοστό ισχυρίζεσαι
ότι ελέγχει ο άνθρωπος, για να ξέρω περί τίνος συζητάμε....
Βλέπεις θέλω να δω αν συμφωνούμε στοότι ο άνθρωπος δεν έχει
έλεγχο τόσο που να κάνει περισσότερο κακό από ότι κάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
DrNick
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 03:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DrNick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αυτό αγαπητέ Phoenix3,λέγεται "desa vue", ή ελληνιστή
"ήδη οφθέν"...
Είναι ικανότητα του νου, που εξηγείται με την ταχύτερη
αντίληψη, κατά μερικούς,ή την προφητική ικανοτητα που
λες εσύ...
Ειναι δε ένα φαινόμενο που συμβαίνει σε πολλούς ανθώπους,
οπότε ηρέμησε κάπως και θα συζητήσουμε το θέμα συν το χρόνο,
καθώς είναι ένα επίσης αμφισβητούμενο ζήτημα, κατά πολλούς...
Βλέπεις η πίσημη επιστήμη ισχυρίζεται ότι είναι θέμα
αντίληψης του γεγονότος που ήδη συμβαίνει κι ότι επειδή το καταγράφει γρήγορα ο νους,τα θεωρεί ότι τα έχει ξαναδεί..

Ωστόσο, υπάρχει κι δική σου πλευρά οτι υπάρχει όντως
προφητική ικανοτητα...Γι' αυτό είπα ότι το
θεμα θα συζητηθεί..


ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DrNick
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 03:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DrNick  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Paidia ego pistevo oti einai ligo apola...iparxoun poles periptoseis..borei kapoios na exei profitikes ikanotites k kapoios allos apla na kserei oti tha ginei kati, logo tis ayras p ekpempoun oi guro tou...as min imaste lipon apolitoi...etsi pisteyo...kathe periptosi einai ksexoristi k den armozei mia mono tabela sto olo thema tis profiteias...

ΝίκοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 12:25:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ DrNick, θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε τα μηνύματα σου να είναι πιο ευανάγνωστα από τους υπόλοιπους.

quote:
Ουδέν σχόλιον...
Πρέπει όμως να έχουμε κοινή βάση συζήτησης για να ανταλλάξουμε
απόψεις...

Αγαπητέ trexagireve, ίσως να είμαι ο πιο αδαής άνθρωπος του κόσμου κι εσύ ο πιο πεφωτισμένος.
Ίσως το αντίθετο - αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου φωτισμένο...
Το θέμα δεν είναι να έχουμε κοινή βάση συζήτησης αλλά διάθεση για συζήτηση και να μην εκπέμπουμε διάθεση απαξίωσης κι υπεροψίας προς τον συνομιλητή μας.
Καλή σου μέρα.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2008, 13:44:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου D Incubus, με στεναχωρείς... που είδες την απαξίωση; Ζήτησα απλά να δω τι ποσοστό πιστεύεις ότι ελέγχει ο άνθρωπος
από τον εγκέφαλο του για να κάνουμε συζήτηση για το πόση
εξέλιξη του λείπετε... Κακο είναι;....
Πολύ με παρεξηγείς, τελευταία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 12:25:49  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Kαι σε μενα, αρκετες φορες συμβαινει αυτο, συνηθως "ασυναισθητα"...


φιλε τρεχαγυρευε, συνηθως ο ανθρωπος χρησιμοποιει ενα μικρο ποσοστο του εγκεφαλου (αλλοι λενε το 50%, αλλοι το 5%)...

δεν υπαρχει σαφες επιστημονικη εξηγηση!


"Say HELLO to My Little Friend"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2008, 13:30:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Predator, συμφωνώ μαζί σου και επαναλαμβάνω μόνο ότι
άν ο άνθρωπος ήλεγχε περισσότερο ποσοστό του εγκεφάλου του,
σίγουρα θα ειχαμε ένα καλύτερο κόσμο, δεν νομίζεις;
Πέραν αυτού, όμως, πιστεύω ότι υπάρχει ικανότητα πρόορησης και αποκαλύπτεται σπάνια, όπως έχουν καταγραφεί πλείστες μαρτυρίες.
Το θέμα για μένα είναι αν ο άνθρωπος κοιτάζει προς την σωστή κατεύθυνση και αναγνωρίζει τις αισθήσεις του...
Οι ικανότητες υπάρχουν αλλά μπαίνει μπροστά η λογική και δεν
μας αφήνει να δούμε καθαρά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Lavie
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2008, 05:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lavie  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια επιτρεψτε μου να διαφωνησω με το γεγονος οτι αν ο ανθρωπος μπορουσε να ελεγξει μεγαλυτερο ποσοστο του εγκεφαλου θα εκανε απιστευτα πραγματα.Υπαρχουν περιπτωσεις οπου καποιοι ανθρωποι χρησιμοποιουσαν μεγαλυτερο ποσοστο του εγκεφαλου απο το μεσο ορο με αποτελεσμα να υστερουν σε κατι αλλο.Ειχαν καλυτερη αποδοση σε μετρημενα πραγματα.Τουλαχιστον αυτη ειναι η αποψη μου με αυτα που εχω ακουσει.

Ωστοσο πριν πολλα χρονια για τρεισ μερες με ειχε πιασει ενα πολυ περιεργο συναισθημα.Ενιωθα συνεχεια ζαλισμενη και ηξερα ακριβως τι θα συμβει.Ποτε θα χτυπησει η πορτα ποιος θα μιλησει και τι θα πει.Αυτο κρατησε για τρεις μερες και μετα συνηλθα.Οσο για τα ντεζαβου εχω σχετικα συχνα και οταν βλεπω ενα ντεζαβου νιωθω να τρωει κολλημα ο εγκεφαλος μου να ζαλιζομαι και να μενω ακινητη μεχρι να περασει αυτη η αισθηση.Μια φορα ειχα ακουσει οσον αφορα την επεξηγηση των ντεζαβου οτι υπαρχουν παραλληλοι κοσμοι και με καποιο τροπο συνδεομαστε με αυτους.Δεν μπορω να πω οτι με ειχε πεισει αυτη η επεξηγηση αλλα ποτε δεν ξερεις. :)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2008, 23:46:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή Lavie, η πολυπλοκότητα του ανθρώπινου εγκεφάλου
δίνει τα άπειρα περιθώρια που λέμε για την βελτίωση του...
Όπως εγώ ξέρω, τουλάχιστον,πέρα από το 10% μόνο του εγκεφάλου
που ελέγχει ο άνθρωπος, η αύξηση ου σε νούμερα, στην ουσία
πολλαπλασιάζει την απόδοση του και ο άνθρωπος μπορεί να πετύχει θαύματα...
Σχετικά με την προόρηση,ο άνθρωπος, γίνεται παρατηρητής,
πράγμα που τον κάνει ή είναι πιο έξυπνος,από κάποιον που μόνο συμμετέχει και φέρεται ως πιόνι..
Αν ο άνθρωπος μπορεί να βγεί έξω από τη φάση που ζει μπορεί
και να προδεί καταστάσεις, αλλά και να γίνει καλύτερος,
αφού θα βλέπει χωρίς την βιασύνη του αντιδρώ,όπως συμβαίνει
με την από πολύ κοντά θεώρηση των πραγμάτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy