ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ =-.
 λιπωματα
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
tracker
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 11:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tracker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σας.Ειμαι 29 χρονων κανω αθλητισμο και γενικα προσεχω πολυ αλλα εχω βγαλει 2 υποδορια λιπωματα στην περιοχη του χεριου(πυχης).καποια συμβουλη;ευχαριστο.
amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 23:46:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σου φιλαράκι
και καλως ήλθες.

Είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα πρίν χρόνια. Καμια 6-7 χρόνια πρίν είχα ένα λίπωμα στο πίσω μέρος του αριστερού πλευρού μου. Το άφησα χρόνια ανέπαφο γιατί δεν με ενοχλούσε πολύ. Μετά απο καιρό όμως άρχισε να πονάει η περιοχή και να μην μπορώ να ξαπλώνω.Αρκετός πόνος θυμάμαι.
Εν τέλει το εγχείρησα και έκανα και βιοψία για τυχόν κακαοήθεια. Ευτυχώς δεν βρέθηκε καμιά. Κατόπιν όμως εμφανίστηκαν και άλλα στο πίσω μέρος του κεφαλιού, πάλι στην αριστερή πλευρά. Πιστεύω πως με την βιοψία διασκορπίσθηκε μέρος του λιπώματος στο σώμα μου και εγκαταστάθηκαν πυρήνες νέων λιπωμάτων αλλού.

Τελικά κατάφερα συμπτωματικά να τα διαλύσω και να τα αποβάλει ο οργανισμός.Τι έκανα? Πρίν περίπου 2 χρόνια έπαιρνα σκόνη ρίζας του φυτού Rubia cordifolia για την αναχαίτηση εσωτερικής αιμορραγίας που είχα.Τέλος πάντων δεν με βοήθησε πάρα πολύ για τον σκοπό που ήθελα, αλλά βοήθησε στο να εξαφανιστούν τα λιπώματα.

Στην αρχή έπαιρνα 10 γρ, 2 φορές την ημέρα για 1 1/2 μήνα. Μέχρι τότε εξαφανίσθηκαν τα 2 λιπώματα.Κατόπιν συνέχισα μετά απο καιρό παίρνοντας μόνο 3 γρ, 2 φορές την ημέρα και έτσι εξαφανίσθηκε και το 3ο λίπωμα στην ίδια περιοχή.
Έβαζα την σκόνη σε λίγο νερό και το ανακάτευα δυνατά. Κατόπιν το έπινα.Έχει ελαφρώς πικρή γεύση, αλλά ξεπερνιέται εύκολα.

Αγόρασα την σκόνη απ'ευθείας απο Ινδία.Η εταιρία απο την οποία την αγόρασα αποστέλει με courrier αρκετά γρήγορα και φθηνά.Η διεύθυνσή της είναι:

http://www.allayurveda.com/herbalcure_us1.htm

μπορείς φυσικά να βρείς και αλλού.Έχω πάρει και απο άλλες πηγές, απο Κίνα και απο Ελλάδα, αλλά η παραπάνω πηγή είχε το καλύτερο και φθηνότερο σε σχέση με τις άλλες.


Η Rubia cordifolia ή Manjishtha όπως κοινώς λέγεται, είναι ένα ισχυρό αποτοξινωτικό βότανο που χρησιμοποιείται αρκετά στην Ayurveda.

Στην περίπτωση των λιπωμάτων, κάπου είχα διαβάσει πως μια θεωρία για την προέλευσή τους είναι κάποια τοξικά στοιχεία ή βαρέα μέταλλα, τα οποία αδυναμεί να αποτοξινώσει ο οργανισμός και τα περικυκλώνει με λίπος, μακρυά απο το αίμα για να μην κυκλοφορούν στο σώμα και προκαλούν βλάβες στα όργανα.Έτσι δημιουργείται αυτός ο όγκος που σίγουρα δεν περιέχει κάτι καλό για τον οργανισμό.

Τώρα υποθέτω πως στην περίπτωση των λιπωμάτων που είχα, ήρθε αυτό το αποτοξινωτικό βότανο και βοήθησε τον οργανισμό να κάνει αυτό που δεν μπορούσε να κάνει για χρόνια, να καθαρίσει το πεδίο.

Σε προειδοποιώ πως η σκόνη αυτή είναι ελαφρώς καθαρτική.Δηλαδή ενδέχεται να έχεις κάποιες παραπάνω επισκέψεις στην τουαλέτα.Αυτό γίνεται πιστεύω, γιατί καθαρίζει ο οργανισμός, και μία εύκολη δίοδο γι'αυτόν να αποβάλλει κάτι είναι τα κόπρανα.(sorry για την γλαφυρότητα).

Εάν αποφασίσεις να το δοκιμάσεις και έχεις διάρροια, τότε μπορείς να πάρεις τις πρώτες 5-6 ημέρες λίγο ενεργό άνθρακα (Carbosylane) απο το φαρμακείο για να μετριάσεις την κατάσταση.Θα βοηθήσει με την απορρόφηση των τοξινών στο έντερο.Να το παίρνεις χρονικά μακριά απο τις δόσεις της Rubia.


Μπορείς να δείς το post μου, το προ 19 μηνών, στο Curezone εδώ:

http://curezone.com/forums/am.asp?i=756948

Καλή ίαση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tracker
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2008, 10:53:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tracker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστω πολυ για την συμβουλη amaro θα δοκιμασω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 17:27:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγόρασα την σκόνη απ'ευθείας απο Ινδία.Η εταιρία απο την οποία την αγόρασα αποστέλει με courrier αρκετά γρήγορα και φθηνά

Τσακάλι είσαι..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 23:39:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, μπα. Την πάτησα αρκετές φορές μέχρι να φτάσω σ'αυτή την πηγή.

Be well, be healthyΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2008, 11:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Α, μπα. Την πάτησα αρκετές φορές μέχρι να φτάσω σ'αυτή την πηγή.

Τσακάλι είσαι σου λέω..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 03:14:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
την περίπτωση των λιπωμάτων, κάπου είχα διαβάσει πως μια θεωρία για την προέλευσή τους είναι κάποια τοξικά στοιχεία ή βαρέα μέταλλα, τα οποία αδυναμεί να αποτοξινώσει ο οργανισμός και τα περικυκλώνει με λίπος, μακρυά απο το αίμα για να μην κυκλοφορούν στο σώμα και προκαλούν βλάβες στα όργανα.Έτσι δημιουργείται αυτός ο όγκος που σίγουρα δεν περιέχει κάτι καλό για τον οργανισμό.

Γαμωτο!Και εγω που νομιζα οτι τα λιπωματα ειναι ΚΑΛΟΗΘΕΙΣ ΟΓΚΟΙ ΛΙΠΩΔΟΥΣ ΙΣΤΟΥ ( δηλ μαζες απο λιπωδη κυτταρα που πολλαπλασιαστηκαν με ρυθμο μεγαλυτερο απο του φυσιολογικου).

Φιλε που ζητας γιατρεια απο τα λιπωματα πηγαινε να σε κοιταξει ενας γιατρος α)για να διαπιστωσει εαν οντως προκειται για λιπωματα και οχι τιποτα αλλο και β)για να σου δωσει μια επιστημονικα αξιολογημενη θεραπεια και οχι γιατροσοφια της κακιας ωρας!

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 07:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ tracker, η γνώμη μου σχετικά με τα λιπώματα συγκλίνει με αυτήν της medtech, οπότε πιστεύω πως μια επίσκεψη σε έναν ειδικό γιατρό θα σε βοηθήσει και σίγουρα θα σου λύσει τις όποιες απορίες έχεις.
Εάν προτείνει να γίνει κάποια μικρή επέμβαση, πολύ απλά αφαιρούνται κι ούτε γάτα ούτε ζημιά.
Συγγενικό μου πρόσωπο αφαίρεσε ένα λίπωμα στον βραχίονα του αριστερού του χεριού πριν 1 - 2 χρόνια κι ως διαδικασία δεν ήταν επώδυνη.

Αγαπητέ amato αναφέρεις:

quote:
την περίπτωση των λιπωμάτων, κάπου είχα διαβάσει πως μια θεωρία για την προέλευσή τους είναι κάποια τοξικά στοιχεία ή βαρέα μέταλλα, τα οποία αδυναμεί να αποτοξινώσει ο οργανισμός και τα περικυκλώνει με λίπος, μακρυά απο το αίμα για να μην κυκλοφορούν στο σώμα και προκαλούν βλάβες στα όργανα.Έτσι δημιουργείται αυτός ο όγκος που σίγουρα δεν περιέχει κάτι καλό για τον οργανισμό.

Δεν έχω ιατρικές γνώσεις αλλά η ερμηνεία που διάβασες έχει αποδειχθεί με κάποιο τρόπο;

Θα ήθελα παρόλα αυτά να εφιστήσω λίγο την προσοχή στον τρόπο που καταθέτουμε μια άποψη ή μια ερμηνεία γύρω από ιατρικά ζητήματα.

Είναι πολλές οι φορές που κάποιοι συνάνθρωποι μας έρχονται στις Συζητήσεις του Esoterica και μοιράζονται μαζί μας κάποιες ανησυχίες, κάποιους προβληματισμούς τους ή και την αγωνία τους γύρω από ένα ιατρικό θέμα το οποίο τους απασχολεί.
Θεωρώ πως θα ήταν καλύτερο να προτείνουμε σε αυτόν τον άνθρωπο να επισκεφθεί κάποιον ειδικό ώστε να βρεθεί η λύση για το θέμα που τον απασχολεί παρά να του αναφέρουμε κάτι που ενδεχομένως να τον τρομοκρατήσει και τελικά να τον κάνει να νιώσει φόβο, απογοήτευση, δυσφορία κλπ.

Αγαπητέ amato, αναφέρεις ότι διάβασες κάπου μια ερμηνεία για τα λιπώματα, που είναι όγκοι σίγουρα όχι καλοί για τον οργανισμό μας.
Μήπως αυτό δεν είναι κάτι τόσο ευχάριστο για τον άνθρωπο που μοιράζεται μαζί μας ένα θέμα που τον απασχολεί;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2008, 23:01:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλτατε Dying Incubus

δέν έκανα κάποια διάγνωση για τον φίλο μας Tracker. Απλώς είχα το πρόβλημα παλιότερα και δοκίμασα και τις δύο πλευρές για την αντιμετώσή τους. Είδα πως με κάποιο βότανο, απλώς, μπόρεσα να αποφύγω το νυστέρι σε λιπώματα που μου εμφανίστηκαν κατόπιν της επέμβασης για την αφαίρεση του πρώτου απο αυτά.

Δεν φοβίζω τον φίλο μας για το τι μπορεί να περιέχουν τα λιπώματα.Σίγουρα μπορεί να πάει και να πάρει κάποια συμβουλη ή γνώμη απο κάποιον ειδικό.Δεν αντιλέγω.Απλώς του παρουσιάζω την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΑ. Τώρα ίσως έχει κάνει κάποια διάγνωση και θέλει να αποφασίσει τι να κάνει με αυτά, και εαν υπάρχει τρόπος να τα καταπολεμήσει με φυσικό τρόπο και όχι επεμβατικό.Εάν είναι τα πράγματα έτσι, τότε πιστεύω πως θα του είναι εύκολο να προχωρήσει με την λήψη του βοτάνου που του πρότεινα. Δεν του το' χωσα στο στόμα. Πιστεύω πως έχει νου και κρίση και μπορεί να αξιολογήσει αυτά που διαβάζει απο ανώνυμους στο διαδίκτυο και να πάρει περεταίρω την υγεία στα χέρια του αν το θέλει, όπως έκανα κι εγώ.

Εγώ προτείνω λύσεις.Δεν είμαι ειδήμων όμως.Απλώς δίνω κάποια εναρκτήρια για περεταίρω έρευνα και σκέψη. Την έρευνα για το καθετί που ακούμε και διαβάζουμε την κάνουμε εμείς προσωπικά που έχουμε το ζόρι.Φυσικά για να κάνεις αυτή την έρευνα χρειάζεται δυστυχώς να γνωρίζεις αγγλικά. Η ερευνητική βιβλιογραφία που βρίσκεις online στα ελληνικά είναι ελάχιστη.

Τέλος πάντων, δεν τα λέω όλα αυτά σαν απολογία, αλλά για να καταλάβετε τον τρόπο με τον οποίο κινούμαι στο forum.

ps τελευταία κατακλύζομαι με e-mail απο άτομα διαφόρων εθνικοτήτων με τα οποία ανταλάσσω γνώμες για το MMS. Πολλά απο αυτά μου λεν πως αρχίζουν και βλέπουν τρομερή βελτίωση στην υγεία τους. Και αυτό γιατί δεν ήταν απόλυτοι για να βασιστούν αποκλειστικά στα φάρμακα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2008, 01:34:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητέ amato, αναφέρεις ότι διάβασες κάπου μια ερμηνεία για τα λιπώματα, που είναι όγκοι σίγουρα όχι καλοί για τον οργανισμό μας.

Tα λιπωματα ειναι καλοηθεις ογκοι και το κυριο προβλημα που προκαλουν ειναι το αισθητικο.Ενα ειδος λιπωματων προκαλει και πονο.

Τα λιποσαρκωματα ομως ειναι κακοηθεις ογκοι δηλ ενα ειδος καρκινου και σκοτωνουν!

Επισης τα εξογκωματα που αναφερει ο tracker μπορει να ειναι κατι αλλο ασχετο με τον λιπωδη ιστο.

Γιαυτο και δεν πρεπει να κανουμε διαγνωσεις μονοι μας αλλα να πηγαινουμε στους γιατρους.

Δεν ξερω αν ο tracker εκανε διαγνωση μονος του ή επισκεφτηκε καποιον γιατρο (εγω ελπιζω να πηγε σε γιατρο) αλλα τον συμβουλευω εαν επιθυμει εγκυρες συμβουλες για την υγεια του να μην τις αναζητα σε forum αλλα στους αντιστοιχης ειδικοτητας επιστημονες ιατρους.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 31/05/2008 01:38:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 07:38:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε amato, πουθενά δεν ανέφερα ότι επιχείρησες να κάνεις κάποια διάγνωση για τα λιπώματα του tracker, κάτι τέτοιο άλλωστε θα ήταν αδόκιμο να πραγματοποιηθεί μέσω των Forums.

Έκανα λόγο για την κατάθεση μιας άποψης ή μιας πιθανής ερμηνείας.

Από την συμπεριφορά που έχεις επιδείξει έως τώρα στις Συζητήσεις δεν έχω κάποια ένδειξη ότι η συμμετοχή σου δεν είναι καλοπροαίρετη, αντιθέτως έχεις ένα αρκετά καλό προφίλ.
Ο λόγος που σου εφιστώ την προσοχή στο απόσπασμα του μηνύματος σου που επεσύναψα πιο πάνω είναι ότι - έστω κι άθελα σου - ο άνθρωπος αυτός μπορεί να φοβηθεί άδικα διαβάζοντας αυτό που διάβασες κάπου καθώς αυτό μπορεί αφενός να μην ισχύει κι αφετέρου να μην έχει κάποια μορφή λιπώματος που να είναι επικίνδυνη για τον οργανισμό του ανθρώπου.
Για αυτό το λόγο μια επίσκεψη σε κάποιον ειδικό θα του δώσει τις κατάλληλες απαντήσεις.

Πολλές φορές ένας άνθρωπος που αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα υγείας - μικρό ή μεγάλο - είναι πιο ευάλωτος σε ψυχολογικό επίπεδο κι η ψυχολογία του είναι κάπως "ευμετάβλητη".
Για αυτό λοιπόν προτείνω να το έχουμε αυτό κατά νου και να σκεφτόμαστε όλες τις πιθανές επιδράσεις των λεγομένων μας σ' αυτόν.

(Η τελευταία παράγραφος δεν απευθύνεται στον amato μόνο αλλά σε όλους μας).


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/06/2008, 18:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν ξερω αν ο tracker εκανε διαγνωση μονος του ή επισκεφτηκε καποιον γιατρο (εγω ελπιζω να πηγε σε γιατρο) αλλα τον συμβουλευω εαν επιθυμει εγκυρες συμβουλες για την υγεια του να μην τις αναζητα σε forum αλλα στους αντιστοιχης ειδικοτητας επιστημονες ιατρους.

Εχεις δίκιο medtech, αλλά εως ένα ορισμένο σημείο.
Εχεις δίκιο, μόνο σε ότι αφορά το ότι κάποιος πάσχει από κάτι και ζητά διάγνωση από το ιντερνετ.
Εκεί πράγματι παραμονεύει η ιδιοτέλεια και ο τσαρλατανισμός.
Οταν ομως κάποιος εχει πάει στον γιατρό ο οποίος μετά από μια εξέταση του εδωσε κάποια φαρμακευτική αγωγή , χωρίς να του δώσει διατροφική αγωγή, καθώς και να τον πληροφορήσει για το τι ακριβώς εχει , πως προήλθε, πώς να προστατεύεται αλλά και τι άλλο εκτός από τα φάρμακα θα μπορούσε να τον βοηθήσει τι θές να κάνει ο άνθρωπος. Θα ανατρέξει στο διαδίκτυο και αν το πρόβλημα του δεν λύνεται θα αναζητήσει ακόμα και στα forum αναζητώντας κάτι που δεν το γνωρίζει και δεν απευθύνεται σε ενα τυχαίο forum. Απευθύνεται σε ενα forum που πρεσβεύει το μεταφυσικό, το παράξενο, το μυστήριο, το άλυτο κλπ. κλπ.
Οπωσδήποτε λοιπόν οι απαντήσεις που θα πάρει θα πρέπει να είναι κυρίως της μεταφυσικής πρεσβεύουσας αντίληψης των συζητούντων και εναλλακτικά της φυσικής.
Τώρα σωστό είναι λάθος είναι..
Είναι σαν να μπαίνεις σε ενα forum οπου συζητούν ομοφυλόφιλοι και να προσπαθείς να τους πείσεις τους συζητούντες για το αντίθετο το οποίο πρεσβεύουν.

Και κάτι αλλο.
Οι περισσότεροι που μπαίνουν εδώ και ρωτούν ``εχω υποδόρια λιπώματα`` ενας όρος που δεν θυμίζει ``άσχετο``, πάει να πεί ή οτι εχει πάει στο γιατρό και γνωρίζει το πρόβλημα του, εχει πάρει τη φαρμακευτική αγωγή και θέλει απλά να συζητήσει με αλλους συμπάσχοντες ή εχει αλλους ιδιαίτερους λόγους.

Λοιπόν θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι.
Και εσένα, και τον αμάτο. Και αυτό γιατί και οι δύο είστε ``πολυπράγμων``.. και θα με ενδιέφερε η τοποθέτηση σας.
Κάτι που μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να σας το αναφέρω.
Χθές σε μια πρωινή εκπομπή της TV σε συζήτηση για τα βιολογικά και μεταλλαγμένα προιόντα και συγκεκριμένα στο ελαιόλαδο κάποια γιατρός αναφερόμενη στο σχετικό θέμα είπε:
Σήμερα όλα τα φυσικά προιόντα είναι βαρέως μολυσμένα.
Ετσι και το ελαιόλαδο δεν θα πρέπει να καταναλώνεται εάν δεν εχει υποστεί χημική επεξεργασία.

Τι θα γίνει αν κάποτε η τεχνολογία αδυνατεί να μας προσφέρει τις υπηρεσίες της.
Τα φάρμακα, οι επεμβάσεις, ακόμα και η επιστημονική κατάρτιση απαιτούν την τελευταία λέξη της τεχνολογίας. Από την έλλειψη νερού και μόνο υπάρχει περίπτωση να καταρρεύσει όχι μόνο η πρόοδος της tech αλλά ακόμα και η ύπαρξη της.
Φανταστείτε λοιπόν έναν κόσμο γενικώς χωρίς τεχνολογία και αυτό μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμή όχι μόνο από μια ενεργειακή κρίση ή από έλλειψη νερού αλλά ακόμα και από μια φυσική καταστροφή.
Το ανθρώπινο γένος φαίνεται να βρέθηκε αρκετές φορές σε αυτή τη θέση.
Όπως είπε λοιπόν η medtech τα βότανα και τα φυσικά εκχυλίσματα αποτελούν προιστορικές θεραπείες στις οποίες κατέφυγαν τότε οι προγονοί μας μιας και δεν υπήρχε τεχνολογική θεραπεία.
Ισως .. προιστορικές.. ίσως.. αλλά φυσικές. Ελεύθερες στη φύση, προσιτές από τον καθέναν.
Ξέρεις medtech το άλογο ήταν για χιλιάδες χρόνια το κύριο μεταφορικό μέσον.
Όταν το αυτοκίνητο απέκτησε τη θέση του τα άλογα τα κάναμε τροφές για τα σκυλιά.
Αυτή ήταν η ευγνωμοσύνη μας στο ζώο που στάθηκε αρωγός σε ολο το φάσμα της ανάπτυξης μας.
Ετσι και εμείς τώρα, αφού δηλητηριάσαμε τα πάντα και δεν σκεφτόμαστε το οτι μέχρι και πρίν λίγα χρόνια τα είχαμε ανάγκη, ούτε οτι ίσως κάποτε να τα χρειαστούμε , φτάνουμε στο σημείο να λέμε..
Προιστορικές αλχημείες, δεν τα έχουμε ανάγκη, έχουμε την τεχνολογία…
Θα ήθελα τη γνώμη σου-σας..


Edited by - allzzaro on 02/06/2008 19:25:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 17:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Alzarro
Οταν ομως κάποιος εχει πάει στον γιατρό ο οποίος μετά από μια εξέταση του εδωσε κάποια φαρμακευτική αγωγή , χωρίς να του δώσει διατροφική αγωγή

Με συγχωρεις φιλε Alzaro αλλα οφειλω να σου υπενθυμιζω οτι δεν λυνονται ολα τα προβληματα υγειας με διατροφικη αγωγη.Γιατι να του δωσει ο γιατρος διατροφικη αγωγη για τα λιπωματα αφου αυτα δεν επιρρεαζονται απο τις διατροφικες συνηθειες?

quote:
Alzarro
Θα ανατρέξει στο διαδίκτυο και αν το πρόβλημα του δεν λύνεται θα αναζητήσει ακόμα και στα forum αναζητώντας κάτι που δεν το γνωρίζει και δεν απευθύνεται σε ενα τυχαίο forum. Απευθύνεται σε ενα forum που πρεσβεύει το μεταφυσικό, το παράξενο, το μυστήριο, το άλυτο κλπ. κλπ.

Tα μεταφυσικα ειναι ενα απο τα χειροτερα ειδη forum για να αναζητησει ιατρικες συμβουλες φιλε Alzarro.Υπαρχουν καταλληλοτερα forum πχ τα ιατρικα αλλα και παλι δεν θα πρεπει να αναζητα θεραπευτικη αγωγη απο αγνωστους στο ιντερνετ.

quote:
Οπωσδήποτε λοιπόν οι απαντήσεις που θα πάρει θα πρέπει να είναι κυρίως της μεταφυσικής πρεσβεύουσας αντίληψης των συζητούντων και εναλλακτικά της φυσικής.

Εκτος αν πεσει σε καμια medtech

quote:
Οι περισσότεροι που μπαίνουν εδώ και ρωτούν ``εχω υποδόρια λιπώματα`` ενας όρος που δεν θυμίζει ``άσχετο``, πάει να πεί ή οτι εχει πάει στο γιατρό και γνωρίζει το πρόβλημα του, εχει πάρει τη φαρμακευτική αγωγή και θέλει απλά να συζητήσει με αλλους συμπάσχοντες ή εχει αλλους ιδιαίτερους λόγους.

Να ξερες ποσοι ασχετοι με την υγεια αναφερουν ιατρικους ορους στις συζητησεις τους...Ολοι εχουν γινει γιατροι αυτες τις μερες!

quote:
Όπως είπε λοιπόν η medtech τα βότανα και τα φυσικά εκχυλίσματα αποτελούν προιστορικές θεραπείες στις οποίες κατέφυγαν τότε οι προγονοί μας μιας και δεν υπήρχε τεχνολογική θεραπεία.
Ισως .. προιστορικές.. ίσως.. αλλά φυσικές. Ελεύθερες στη φύση, προσιτές από τον καθέναν.

Ναι αλλα για να αποδειχτει οτι ειναι οντως αποτελεσματικες πρεπει να αξιολογηθουν επιστημονικα.Γιατι πολλες απο τις παραδοσιακες φυσικες θεραπειες ειναι αχρηστες η/και επικινδυνες.

Οπως σου εχω ξαναπει η επιστημονικη φαρμακευτικη χρησιμοποιει παρα πολλες φυσικες ουσιες (και φυτικης και ζωικης προελευσεως) αλλα αφου τις εχει ελεγξει πρωτα για την ασφαλεια και την αποτελεσματικοτητα τους,εχει ερευνησει ποια ειναι η καταλληλη δοσολογια,εχει εντοπισει οσες περισσοτερες ανεπιθυμητες ενεργειες και αντενδειξεις μπορει κτλ.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amato
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 11:05:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amato  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα παιδιά,

θα'θελα να σας πω την γνώμη μου γενικά για τον τρόπο λειτουργίας τέτοιων forum. Όταν γράφτηκα για πρώτη φορά εδώ, πίστευα πως απο τα θέματα που υπήρχαν, θα μπορούσα να postάρω πιό ανέμελα και οι γνώμες περι εναλλακτικής ιατρικής θα ήταν πιό συζητήσιμες εδώ.

Τώρα βλέπω πως είναι πιό δύσκολο εδώ στην Ελλάδα κάποιος να πιστέψει σε τέτοιου είδους μεθόδους για διαφόρους λόγους, είτε αυτοί είναι έλλειψη ενημέρωσης, μειωμένη ενασχόληση με το αντικείμενο, ή και
έλλειψη πρόσβασης στο internet. Σε άλλες χώρες βλέπω πως ακόμα και ηλικιωμένοι (ιδίως γιαγιάδες) μπαίνουν στο διαδίκτυο και ψάχνονται για την υγεία τους, παίρνωντας αποφάσεις μόνοι τους.Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα έχουν καλύτερη έκβαση με αυτό τον τρόπο.

Συμφωνώ με τον Allzarro στο ότι αυτός που μπαίνει εδώ και ρωτάει, σίγουρα θέλει να μάθει απο κάποιους που την πάτησαν και τί έχουν κάνει για να λύσουν κάποιο πρόβλημα.Τώρα αν πρόκειται για συμβατική ή εναλλακτική ιατρική αυτό είναι άλλο θέμα.Ας μπούν και άλλοι και ας πούν τις απόψεις τους για άλλες μεθόδους.Όλα ανοιχτα και ευπρόσδεκτα.Άλλωστε όσο περισσότερες γνώμες και συμβουλές έχεις, τόσο πιο σφαιρικά βλεπεις τα πράγματα.

Επίσης θα ήθελα να αναφέρω πως σε προσωπικό επίπεδο, δεν με τρομάζουν του "οχτρού τα βόλια", όταν μάλιστα βλέπω πως κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι με στέλνουν e-mail's με λένε πως έχουν βοηθηθεί πάρα πολύ με την λήψη MMS, πράγμα για το οποίο έχω καταθέσει μαρτυρία σε πολλά forums.Και δεν μιλάω μόνο για ξένα αλλά και για τούτο το forum.

Αllzarro όσον αφορά το ερώτημα σου για το ελαιόλαδο.Σίγουρα υπάρχει μόλυνση σε όλα τα φυσικά προϊόντα.Σε όλους τους φυτικούς ιστούς υπάρχει ακόμα και Φθόριο το οποίο απορροφά το φυτό απο το έδαφος και τελικά καταλήγει στο στομάχι μας.Δεν μπορούμε να το αποφύγουμε πλέον.ούτε αυτό αλλα ούτε και την επιμόλυνση με άλλους μολυντές όπως τα βαρέα μέταλλα.
Αλλά απο την άλλη πιστεύω πως ο ανθρώπινος οργανισμός είναι τόσο δυνατός και έχει τόσο ισχυρούς μηχανισμούς άμυνας, που μπορεί να ανταπεξέλθει εως ενα βαθμό στην καταπόνηση που τον θέτουμε σήμερα με την κατανάλωση αγροχημικών, συντηριτικών κ.α. αρκεί να τον προσέχουμε.

Βασικά πράγματα τα οποία θεωρώ ότι βοηθούν σε αυτό το σκοπό είναι:
1)Άσκηση για την κινητικότητα του λεμφικού συστήματος
2)Όσον το δυνατόν αποφυγή της ζάχαρης, η οποία θρέφει παράσιτα στον οργανισμό
3)Μείωση κατανάλωσης αλκοόλ, κονσερβών και οτιδήποτε άλλων τεχνητών τροφίμων, για να μειώσουμε την καταπόνηση των φίλτρων του οργανισμού π.χ συκώτι και νεφρών.
4)ΒΑΣΙΚΟ*** Κινητικότητα του εντέρου.Απο εκεί ξεκινούν οι περισσότερες δυσλειτουργίες.Όσο το δυνατόν σταθερά στο χρόνο γεύματα, κατανάλωση 4-5 μερίδων φρούτων και λαχανικών,οκλαδών αφόδευση και αποφυγή της συνηθισμένης καθίστρας στις σύγχρονες τουαλέτες, όταν αυτό είναι εφικτό βέβαια.
5)Διάρκεια ύπνου τουλάχισταν 8 ώρες.Τις ώρες 22:00 έως 24:00 γίνονται οι περισσότερες επιδιορθώσεις στον οργανισμό απο τις βλάβες και καταπονήσεις που προκαλούνται κατα την διάρκεια της ημέρας.
6) Για αυτούς που κατοικούν σε μεγαλουπόλεις, όπου η μόλυνση είναι πιό έντονη, η κατανάλωση ιωδίου lugol σε συνδυασμό με Σελήνιο θα βοηθούσε πάρα πολύ την αποτοξίνωση του οργανισμού και γενικά την προσπάθεια του να μείνει σε ομοιόσταση, παράλληλα με την θρέψη του με ένα στοιχείο ελλειπτικό απο την διατροφή μας σήμερα.

αυτά τα ολίγα

Greetings from MacedoniaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 19:03:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με συγχωρεις φιλε Alzaro αλλα οφειλω να σου υπενθυμιζω οτι δεν λυνονται ολα τα προβληματα υγειας με διατροφικη αγωγη.Γιατι να του δωσει ο γιατρος διατροφικη αγωγη για τα λιπωματα αφου αυτα δεν επιρρεαζονται απο τις διατροφικες συνηθειες?

Δεν είπα οτι λύνονται.
Ειπα οτι βοηθά να λυθούν.
Εσένα ποιός σου είπε οτι τα λιπώματα δεν επηρεάζονται απο τις διατροφικές συνήθειες.
Προσφάτως ήμουν σε ενα συνέδριο σχετικά με την καλοήθη ινοκυστική μαστοπάθεια και οι περισσότεροι καθηγητές έκαναν ιδιαίτερη μνεία στο θέμα της διατροφής μάλιστα αναφέρθηκαν στο ρόλο των Ω3 λιπαρών ενάντια στα λιπώματα καθώς και ότι το λίπος της διατροφής επηρεάζει τα επίπεδα των κυκλοφορούντων ορμονών ….
Τώρα αν δεν ξέρουν τι λένε


quote:
Εκτος αν πεσει σε καμια medtech

Καλά ασε.. εκεί δεν καθαρίζει..

quote:
Να ξερες ποσοι ασχετοι με την υγεια αναφερουν ιατρικους ορους στις συζητησεις τους...Ολοι εχουν γινει γιατροι αυτες τις μερες!

Σαν και εμάς .. καλή ώρα..

Τελικά απάντησες σε ολα εκτός απο αυτό που σε ρώτησα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 19:12:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αματο
quote:
Αλλά απο την άλλη πιστεύω πως ο ανθρώπινος οργανισμός είναι τόσο δυνατός και έχει τόσο ισχυρούς μηχανισμούς άμυνας, που μπορεί να ανταπεξέλθει εως ενα βαθμό στην καταπόνηση που τον θέτουμε σήμερα με την κατανάλωση αγροχημικών, συντηριτικών κ.α. αρκεί να τον προσέχουμε.

Σε αυτό που λές εχεις απόλυτο δίκιο.
Και καλό θα είναι οι μηχανισμοί αυτοί να ενεργοποιούνται.
Η Φύση είναι τοξική για τον ανθρώπινο οργανισμό.
Τα τοξικά χημικά που εμπεριέχονται στα τρόφιμα είναι υπολογισμένα ετσι ώστε να καταπολεμηθούν απο τους μηχανισμούς αυτούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 01:59:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προσφάτως ήμουν σε ενα συνέδριο σχετικά με την καλοήθη ινοκυστική μαστοπάθεια και οι περισσότεροι καθηγητές έκαναν ιδιαίτερη μνεία στο θέμα της διατροφής μάλιστα αναφέρθηκαν στο ρόλο των Ω3 λιπαρών ενάντια στα λιπώματα καθώς και ότι το λίπος της διατροφής επηρεάζει τα επίπεδα των κυκλοφορούντων ορμονών ….

Εχω την σαφη εντυπωση οτι μπερδεψες τις ασθενειες...αλλο πραγμα συμβαινει στην ινοκυστικη μαστοπαθεια και αλλο στα λιπωματα.Τα λιπωματα ειναι αγνωστου αιτιολογιας ΚΑΛΟΗΘΕΙΣ ΟΓΚΟΙ και δεν επηρεαζονται απο την διατροφη ουτε στην δημιουργια τους ουτε στην εξελιξη τους.

quote:
Τελικά απάντησες σε ολα εκτός απο αυτό που σε ρώτησα..

Ειχα την εντυπωση οτι απαντησα.Θα ηθελες να επαναδιατυπωσεις την ερωτηση με ποιο σαφη τροπο,ωστε να μπορεσω και εγω να καταλαβω τι ακριβως ρωτουσες?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 17:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εχω την σαφη εντυπωση οτι μπερδεψες τις ασθενειες...

Εγώ δεν μπέρδεψα τίποτα medtech.
Απλά σου αναφέρω τι άκουσα στο τελευταίο συνέδριο, τώρα ας μην αναφέρω και τα ονόματα των ομιλούντων καθηγητών.

quote:
Τα λιπωματα ειναι αγνωστου αιτιολογιας ΚΑΛΟΗΘΕΙΣ ΟΓΚΟΙ και δεν επηρεαζονται απο την διατροφη ουτε στην δημιουργια τους ουτε στην εξελιξη τους.

Κάνεις λάθος.
Δεν είναι αγνώστου αιτιολογίας.
Απλά δεν είσαι ενημερωμένη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 18:03:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγώ δεν μπέρδεψα τίποτα medtech.
Απλά σου αναφέρω τι άκουσα στο τελευταίο συνέδριο, τώρα ας μην αναφέρω και τα ονόματα των ομιλούντων καθηγητών.


Ω μα σε παρακαλω να τα αναφερεις!Γιατι η προσωπικη μου ερευνα σε επιστημονικες πηγες δεν εδειξε πουθενα οτι τα λιπωματα επιρεαζονται απο την διατροφη ουτε απο την χορηγηση Ω3 λιπαρων.Μονο σε αγυρτοsites της "εναλλακτικης" "ιατρικης" βρηκα αναφορες συσχετισης οποτε καταλαβαινεις γιατι εξακολουθω να ειμαι καχυποπτη.

Επειδη ειμαι παντα ανοιχτη σε νεες πληροφοριες ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΕΓΚΥΡΕΣ ΠΗΓΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝΟΔΕΥΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ,μπορεις σε παρακαλω να με ενημερωσεις με περισσοτερες λεπτομεριες?

quote:
Κάνεις λάθος.
Δεν είναι αγνώστου αιτιολογίας.
Απλά δεν είσαι ενημερωμένη.

Ενημερωσε με λοιπον αν η επιστημη βρηκε την αιτια τους,γιατι σε ολα τα επιστημονικα sites αναφερονται ως αγνωστου αιτιολογιας...Ποια ειναι η αιτια τους και παρακαλω παραθεσε μου και την πηγη της πληροφοριας.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 06/06/2008 18:05:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 19:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech κοίταξε..

Σε βλέπω που χτυπιέσαι εδω μέσα με τον εναν και με τον αλλον και κάνετε copy paste λινκ ωστε να αποδείξετε ο ενας στον αλλον το ποιός είναι ο πιο ``πολυξερόπουλος``.
Και αρχίζετε .. ααα αυτό το λινκ δεν είναι έγκυρο.. αααα αυτός είναι τσαρλατάνος..
Εγώ φίλη μου medtech δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Δεν με ενδιαφέρει εξάλλου ούτε να προσπαθήσω να σου αποδείξω οτι εχω δίκιο ούτε να προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι.

quote:
Ειχα την εντυπωση οτι απαντησα.Θα ηθελες να επαναδιατυπωσεις την ερωτηση με ποιο σαφη τροπο,ωστε να μπορεσω και εγω να καταλαβω τι ακριβως ρωτουσες?

Δεν απάντησες.
Οι απαντήσεις σου εχουν να κάνουν με αυτό πρεσβεύει η εικόνα που βάζεις.
Δλδ γιατροί και κομπογιανίτες.
Δεν βλέπεις τίποτα αλλο. Και χωρίς παρεξήγηση είσαι απο αυτούς που θέλουν να τα ξέρουν ολα.

Μην μου κάνεις τέτοια ερωτήματα εμένα δεν θα μπώ σε αυτό το τρύπακι.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Να ξερες ποσοι ασχετοι με την υγεια αναφερουν ιατρικους ορους στις συζητησεις τους...Ολοι εχουν γινει γιατροι αυτες τις μερες!

--------------------------------------------------------------------------------


Σαν και εμάς .. καλή ώρα..


Είμαστε και οι δύο άσχετοι medtech..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 22:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σε βλέπω που χτυπιέσαι εδω μέσα με τον εναν και με τον αλλον και κάνετε copy paste λινκ ωστε να αποδείξετε ο ενας στον αλλον το ποιός είναι ο πιο ``πολυξερόπουλος``.
Και αρχίζετε .. ααα αυτό το λινκ δεν είναι έγκυρο.. αααα αυτός είναι τσαρλατάνος..
Εγώ φίλη μου medtech δεν θα μπω σε αυτή τη διαδικασία.
Δεν με ενδιαφέρει εξάλλου ούτε να προσπαθήσω να σου αποδείξω οτι εχω δίκιο ούτε να προσπαθήσω να σε πείσω για κάτι.

Ακου Alzarro.Οταν δινεις μια πληροφορια πρεπει να παραθετεις και την πηγη απο την οποια προηλθε για να ελεγχθει η εγκυροτητα της πηγης.Με ειπες ανενημερωτη.Πιθανως ειμαι ανενημερωτη γιατι αυτη η υποθεση οτι τα Ω3 λιπαρα επηρεαζουν τα λιπωματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΗ.Προτου λοιπον βιαστεις να βαφτισεις καποια ανενημερωτη,κοιτα να ελεγξεις μηπως σε παραπληροφορησε καποιος τσαρλατανος.


Τσαρλατανος αγαπητε ειναι αυτος που προωθει ταχαμου θεραπευτικες μεθοδους που ειτε δεν εχουν αποδειξει την αποτελεσματικοτητα τους με επιστημονικα κριτηρια ειτε εχουν αποδειξει την αχρηστια τους και την επικινδυνοτητα τους με επιστημονικα κριτηρια.

Η κυριοτερη επιστημονικη δοκιμασια που πρεπει να περασει οποιαδηποτε θεραπευτικη μεθοδος (φαρμακευτικη,χειρουργικη κτλ.) ονομαζεται ΚΛΙΝΙΚΗ ΔΟΚΙΜΗ.

Σου παρουσιασαν καποια κλινικη δοκιμη που να εδειξε οτι η ομαδα των ασθενων που ελαβε Ω3 λιπαρα ειδε τα λιπωματα της να μειωνονται σε σχεση με την ομαδα που ελαβε την θεραπεια placebo?

quote:
Δεν απάντησες.

Ποια ηταν παλι η ερωτηση?Δεν ειμαι η Πυθεια ξερεις.

quote:
Οι απαντήσεις σου εχουν να κάνουν με αυτό πρεσβεύει η εικόνα που βάζεις.
Δλδ γιατροί και κομπογιανίτες.

Γιατι ειναι ψεμα οτι υπαρχουν και γνησιοι θεραπευτες και αγυρτες?

quote:
Δεν βλέπεις τίποτα αλλο. Και χωρίς παρεξήγηση είσαι απο αυτούς που θέλουν να τα ξέρουν ολα.

Ναι θελω να ξερω,οταν μου προσφερεται μια θεραπεια εαν η θεραπεια ειναι γνησια ή νερο του καματερου.Ναι Alzarro σε ζητηματα υγειας ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΛΑ.

Λοιπον υποψιαζομαι οτι υπεκφευγεις την απαντηση στα αιτηματα μου,γιατι δεν εχεις επιστημονικα στοιχεια,αλλα ψαρεψες τις πληροφοριες αυτες απο διαφορα τσαρλατανοsites.Και εγω μονο σε τσαρλατανοsites βρηκα τον ισχυρισμο οτι τα Ω3 λιπαρα επηρεαζουν τα λιπωματα,ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ site δεν υποστηριζε την υποθεση αυτη.

Επισης ΟΛΑ τα επιστημονικα sites ανεφεραν οτι η αιτιολογια των λιπωματων ειναι αγνωστη.Εσυ ειπες οτι υπαρχει αιτια.Ελπιζω να μην ειναι μια απο τις εντελως ηλιθιες αιτιες που αναφερουν τα τσαρλατανοsites που απο την περιγραφη που κανουν στα λιπωματα και μονο καταλαβαινεις οτι ειναι παντελως ασχετοι,αφου δεν φαινεται να ξερουν καν ουτε τι εστι λιπωμα.

quote:
Είμαστε και οι δύο άσχετοι medtech..

Με συγχωρεις αλλα εσυ εισαι πολυ πιο ασχετος απο μενα Alzarro.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 11:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
κοιτα να ελεγξεις μηπως σε παραπληροφορησε καποιος τσαρλατανος

Εγώ σου υπέδειξα το συνέδριο στο οποίο ήμουν παρών και το κάλυψα επαγγελματικώς. Εκεί βάση στατιστικών ερευνών απέδειξαν οτι η διατροφή ευθύνεται για την δημιουργία των λιπωμάτων.
Το συνέδριο οργανώθηκε και χρηματοδοτήθηκε από την BMJ (British Medical Journal) στην Οξφόρδη και είχε να κάνει με την (Καλοήθη Ινοκυστική Μαστοπάθεια) καθώς και με το κληρονομικό σύνδρομο (Adiposis Dolorosa) στο οποίο αναπτύσσονται τα λιπώματα.
Η μελέτη και η ερευνα βασίστηκε σε μελέτες που ήταν στην αφάνεια ενός κορυφαίου Αμερικανού επιστήμονα Francis X. Dercum τα οποία ήταν γνωστά από το 1800.. (τώρα πως εσύ δεν ήσουν ενήμερη)??
Το πόρισμα της μελέτης έδειξε οτι η διατροφή ευθύνεται για την δημιουργία των λιπωμάτων... βάσει των ερευνών που παρουσίασαν.
Τώρα αν θεωρείς τσαρλατάνους τους καθηγητές , εντάξει αυτό είναι κάτι που το συνηθίζεις.
Εαν λοιπόν ενδιαφέρεσαι να μάθεις, δεν θα μάθεις τα με τα copy paste που θα σου κάνω. Εαν ήθελες να ήσουν σχετική ας πήγαινες στο συνέδριο.

quote:
Με συγχωρεις αλλα εσυ εισαι πολυ πιο ασχετος απο μενα Alzarro.

Σου είπα medtech δεν θα μπω στο τρυπάκι αυτό.
Δεν υπεκφεύγω τίποτα.

Τώρα σε οτι αφορά το ποιός είναι πιο άσχετος θα συμφωνήσω μαζί σου οτι είμαι πιο άσχετος απο εσένα.
Και αυτό γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν είμαι γιατρός.
Δεν υποθέτω, σίγουρα δεν είσαι γιατρός και εσύ.
Αρα άσχετη.

Σου ξαναλέω medtech οτι δεν θέλω να παίξω το ρόλο του ``πολυξερόπουλου``. Η τακτική αυτή εφαρμόζεται απο πολλούς και διάφορους ειδικά στα φόρους δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω άσχετους, εχουν διαβάσει πολλά, πάρα πολλά αλλά έχουν αυτό το κακό ελάττωμα.

Σου έκανα μια ερώτηση medtech υψίστης σημασίας.
Δεν την κατάλαβες και δεν θα ξαναμπώ στη διαδικασία να σου εξηγήσω.
Απλά επικεντρώθηκες στο να πείς αυτά που είσαι μαθημένη να λές.
Και εγώ σου λέω, δεν ταυτιζόμαστε με την ίδια ιδεολογία.

Edited by - allzzaro on 07/06/2008 12:44:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 12:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Επισης ΟΛΑ τα επιστημονικα sites ανεφεραν οτι η αιτιολογια των λιπωματων ειναι αγνωστη.Εσυ ειπες οτι υπαρχει αιτια.Ελπιζω να μην ειναι μια απο τις εντελως ηλιθιες αιτιες που αναφερουν τα τσαρλατανοsites που απο την περιγραφη που κανουν στα λιπωματα και μονο καταλαβαινεις οτι ειναι παντελως ασχετοι,αφου δεν φαινεται να ξερουν καν ουτε τι εστι λιπωμα.

H μοναδική πηγή που εχεις στη διάθεση σου medtech είναι αυτά τα sites.
Εκεί ανατρέχεις ψάχνοντας τις μηχανές αναζήτησης.
Αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες επι του θέματος θα τις βρείς και στο ιντερνετ γιατί θα το ψάξεις, προκειμένου να ικανοποιήσεις τον εγωισμός σου αλλά για να σε βγάλω απο τον κόπο, μιας και σε ενδιαφέρει τόσο πολύ.. εχω κρατήσει πρακτικά..

quote:
Σου παρουσιασαν καποια κλινικη δοκιμη που να εδειξε οτι η ομαδα των ασθενων που ελαβε Ω3 λιπαρα ειδε τα λιπωματα της να μειωνονται σε σχεση με την ομαδα που ελαβε την θεραπεια placebo?

medtech δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο.
Και μόνο που το γράφεις δίνεις την υποψία της αφελούς.
Είπα οτι η διατροφή ``ευθύνεται για την δημιουργία των λιπωμάτων``
συνεπώς ``τα λιπώματα επηρεάζονται απο τις διατροφικές συνήθειες.``
Δεν είπα ``οτι λύνονται``.
Δεν είπα οτι η διατροφή θεραπεύει τα λιπώματα..


Edited by - allzzaro on 07/06/2008 15:14:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 18:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχας Alzarro να ξεκινησω την δημοσιευση λεγοντας οτι δεν γραφω εδω με σκοπο να τσακωθω με κανεναν.

Ας ξεκινησουμε με οσα λες στο προηγουμενο ποστ σου:

quote:
Alzarro
Εγώ σου υπέδειξα το συνέδριο στο οποίο ήμουν παρών και το κάλυψα επαγγελματικώς.

Ας δουμε με ποση ακριβεια μου το υπεδειξες:

quote:
Alzarro 05/06/2008, 19:03:33
Προσφάτως ήμουν σε ενα συνέδριο σχετικά με την καλοήθη ινοκυστική μαστοπάθεια και οι περισσότεροι καθηγητές έκαναν ιδιαίτερη μνεία στο θέμα της διατροφής μάλιστα αναφέρθηκαν στο ρόλο των Ω3 λιπαρών ενάντια στα λιπώματα καθώς και ότι το λίπος της διατροφής επηρεάζει τα επίπεδα των κυκλοφορούντων ορμονών.

Αρα εκανες αοριστη αναφορα σε ενα συνεδριο χωρις να πεις που εγινε,ποτε εγινε,απο ποιους διοργανωθηκε.Μην μου λες λοιπον οτι πριν μου υπεδειξες το συνεδριο,απλα εκανες μια εντελως αοριστη αναφορα σε ΚΑΠΟΙΟ συνδεριο το οποιο παρακολουθησες.

Μονο κατοπιν δικης μου αιτησεως για περισσοτερες πληροφοριες μου γραφεις:

quote:
Alzarro 07/06/2008, 11:41:09

Το συνέδριο οργανώθηκε και χρηματοδοτήθηκε από την BMJ (British Medical Journal) στην Οξφόρδη και είχε να κάνει με την (Καλοήθη Ινοκυστική Μαστοπάθεια) καθώς και με το κληρονομικό σύνδρομο (Adiposis Dolorosa) στο οποίο αναπτύσσονται τα λιπώματα.

Η μελέτη και η ερευνα βασίστηκε σε μελέτες που ήταν στην αφάνεια ενός κορυφαίου Αμερικανού επιστήμονα Francis X. Dercum τα οποία ήταν γνωστά από το 1800.. (τώρα πως εσύ δεν ήσουν ενήμερη)??


Λοιπον μην με κατηγορεις,γιατι εσυ αρχικα εδωσες αοριστες πληροφοριες.Μην μου λες κομπαζοντας οτι μου ειχες ΗΔΗ υποδειξει το συνεδριο γιατι εσυ μιλησες αοριστα για κααααποιοοο συνεδριο.

Παμε ομως παρακατω.Τωρα που μου αναφερεις περιπου ποιος το διοργανωσε σου υποσχομαι να παω να ψαξω περισσοτερες πληροφοριες.Ηδη βλεπω βεβαια καποια καμπανακια κινδυνου οπως το γεγονος οτι γινεται αναφορα σε καποια μελετη απο το 1800 (ωωωωχ...) αλλα και το γεγονος οτι αναφερονται τα λιπωματα σε συναρτηση με καποιο μεταβολικο συνδρομο ενω λιπωματα εμφανιζονται και εκτος του συνδρομου αυτου (ειναι ο πιο συχνος καλοηθης ογκος που απανταται στον ανθρωπο).Ομως εγω υποσχομαι να ψαξω χωρις προκαταληψη περισσοτερες πληροφοριες γιαυτο το συνεδριο και να σου αναφερω τα συμπερασματα μου και την αποψη μου.

quote:
Τώρα αν θεωρείς τσαρλατάνους τους καθηγητές , εντάξει αυτό είναι κάτι που το συνηθίζεις.

Alzarro δεν θεωρω προκαταβολικως ως τσαρλατανο κανεναν.Ομως επειδη πολλοι με PHD και λοιπους βαρυγδουπους τιτλους ειναι οντως τσαρλατανοι (θυμασαι την οδοντιατρο με την φραπελια?) το γεγονος οτι στο συνεδριο συμμετειχαν καθηγητες,δεν μου εγγυαται οτι τα συμπερασματα τους βασιστηκαν σε επιστημονικα στοιχεια.

quote:
Εαν ήθελες να ήσουν σχετική ας πήγαινες στο συνέδριο.

Ω τωρα που μου το ανεφερες θα γινω σχετικη.Υποψιαζομαι ομως οτι τα συμπερασματα μου δεν θα συμφωνουν με τα δικα σου.

quote:
τώρα σε οτι αφορά το ποιός είναι πιο άσχετος θα συμφωνήσω μαζί σου οτι είμαι πιο άσχετος απο εσένα.
Και αυτό γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενα σου δεν είμαι γιατρός.
Δεν υποθέτω, σίγουρα δεν είσαι γιατρός και εσύ.
Αρα άσχετη.

Αναφερα οτι ειμαι λιγοτερο ασχετη απο εσενα επειδη:

α)εγω ειναι αποφοιτος σχολης που εχει αμεση σχεση με την υγεια,(και στην οποια διδασκεται αναμεσα στα αλλα χημεια, βιοχημεια, φυσιολογια, ιστοπαθολογια,ιολογια,γενικη και ιατρικη μικροβιολογια, ανατομικη, φαρμακευτικη ως μαθημα επιλογης,κλινικη χημεια κτλ).Επισης ειμαι φοιτητρια σε πανεπιστημιακη σχολη βιολογιας.Εσυ απο ποια σχολη αποφοιτησες και διαρκως μπερδευεις τις εννοιες τεχνητο και χημικο?

β)Εγω εκατσα και εμαθα με ποιες μεθοδους πρεπει να αξιολογειται μια θεραπευτικη μεθοδος.Εσυ?

quote:
Σου ξαναλέω medtech οτι δεν θέλω να παίξω το ρόλο του ``πολυξερόπουλου``. Η τακτική αυτή εφαρμόζεται απο πολλούς και διάφορους ειδικά στα φόρους δεν μπορώ να τους χαρακτηρίσω άσχετους, εχουν διαβάσει πολλά, πάρα πολλά αλλά έχουν αυτό το κακό ελάττωμα.

Παρολαυτα Alzarro διατηρεις εδω και καιρο στο esoterica.gr,στην υποκατηγορια ΘΕΡΑΠΕΙΑ ενα τοπικ οπου δινεις συμβουλες για θεραπευτικες μεθοδους χωρις να εισαι γιατρος,φαρμακοποιος ή κατι αλλο σχετικο απο οσο ξερω.(Εαν εχεις καποιο σχετικο πτυχιο παρακαλω να μου το αναφερεις).Εισαι σιγουρος οτι δεν κανεις τον "πολυξεροπουλο" οπως λες?Σχεδον 50 σελιδες με συμβουλες σου σε ζητηματα υγειας εχουμε στο forum!

quote:
Σου έκανα μια ερώτηση medtech υψίστης σημασίας.
Δεν την κατάλαβες και δεν θα ξαναμπώ στη διαδικασία να σου εξηγήσω.

Οπως θες.

quote:
Απλά επικεντρώθηκες στο να πείς αυτά που είσαι μαθημένη να λές

Εγω νομιζα οτι απαντουσα στην ερωτηση.Τωρα δεν φταιω εγω εαν δεν εκανες σαφη διατυπωση της ερωτησης.

quote:
και εγώ σου λέω, δεν ταυτιζόμαστε με την ίδια ιδεολογία.

Εγω παλι νομιζω οτι ταυτιζομαστε (θελουμε να βοηθησουμε τους συνανθρωπους μας) η διαφορα ειναι οτι ακολουθουμε διαφορετικη μεθοδολογια.Εγω την επιστημονικη εσυ την "εναλλακτικη" της επιστημης που δεν ειναι οτι και καλυτερο.

quote:
H μοναδική πηγή που εχεις στη διάθεση σου medtech είναι αυτά τα sites.

Τα οποια ειναι επιστημονικα.Μενει να δουμε τωρα κατα ποσον ηταν επιστημονικο εκεινο το συνεδριο...

quote:
medtech δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο.
Και μόνο που το γράφεις δίνεις την υποψία της αφελούς.
Είπα οτι η διατροφή ``ευθύνεται για την δημιουργία των λιπωμάτων``
συνεπώς ``τα λιπώματα επηρεάζονται απο τις διατροφικές συνήθειες.``
Δεν είπα ``οτι λύνονται``.
Δεν είπα οτι η διατροφή θεραπεύει τα λιπώματα..

Βασικα Alzarro ειπες:

quote:
..και οι περισσότεροι καθηγητές έκαναν ιδιαίτερη μνεία στο θέμα της διατροφής μάλιστα αναφέρθηκαν στο ρόλο των Ω3 λιπαρών ενάντια στα λιπώματα καθώς και ότι το λίπος της διατροφής επηρεάζει τα επίπεδα των κυκλοφορούντων ορμονών ….

Απο το οποιο μπορουσε να προκυψει το συμπερασμα οτι η διατροφη μπορει να επηρεασει τα ηδη δημιουργηθεντα λιπωματα.

Τελος παντων Alzaro,περιμενε στο ακουστικο σου και θα δουμε κατα ποσο η διατροφη εχει την οποιαδηποτε σχεση σχετικα με τα λιπωματα ειτε οσον αφορα την δημιουργια τους,ειτε οσον αφορα την μετεπειτα εξελιξη τους.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 07/06/2008 18:57:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 20:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τελος παντων Alzaro,περιμενε στο ακουστικο σου και θα δουμε κατα ποσο η διατροφη εχει την οποιαδηποτε σχεση σχετικα με τα λιπωματα ειτε οσον αφορα την δημιουργια τους,ειτε οσον αφορα την μετεπειτα εξελιξη τους.

Δηλαδή medtech δεν είσαι ενήμερη?
Εννοείς οτι θα αρχίσεις να περιδιαβαίνεις το ιντερνετ μπας και βρείς κάτι σχετικό ούτως ώστε αρχίζεις να κατεβάζεις κάνοντας copy - paste λέγοντας είπα-ειπες κλπ.
Ηδη προεξοφλείς medtech ασχέτως με το τι θα βρείς οτι δεν θα ταιριάζουν με τα λεγόμενα μου.
Αυτο σε ενδιαφέρει medtech και οχι να ενημερωθείς και αυτός είναι ο λόγος που περιφέρεσαι εδώ μέσα.

Εγώ για να σε βοηθήσω θα σου συστήσω αντι για να βγάλεις τα μάτια σου να πάς και να ρωτήσεις εναν ειδικό γιατρό.
Εσύ ξέρεις medtech είσαι.
Και να του πείς γιατρέ για τα λιπώματα ευθύνεται η διατροφή.
θα σου απαντήσει ναί.
Θα τον ρωτήσεις γιατρέ απο την στιγμή που ευθύνεται και η θεραπεία είναι χειρουργική αφαίρεση συστήνεται στον πάσχοντα διατροφική αγωγή ωστε να αποφευχθεί στο μέλλον η δημιουργία λιπωμάτων?
Θα σου απαντήσει ναί συστήνεται. Γιατί αν σου απαντήσει οχι τότε δεν είναι γιατρός αλλά ``αχαστούρης``.

Εσύ medtech αρπάχτηκες απο τα λεγόμενα μου λέγοντας ``και γιατί να συστήσει ο γιατρός διατροφική αγωγή οταν δεν συντρέχει λόγος``.
Ετσι λοιπόν medtech υπάρχουν επιστήμονες καθηγητές αλλά υπάρχουν και γιατροί αχαστούρηδες.
Αυτοί και που άσχετοι είναι και τεμπέληδες και πήραν το δίπλωμα τους υπογεγραμένο στο χαρτί τουαλέτας. Αυτοί που κάνουν διαγνώσεις και δίνουν θεραπείες ανάλογα με τις ορέξεις τους και την ψυχική τους διάθεση. Αυτούς που πιστευουν οτι πάντα εχουν δίκιο και ποτέ άδικο.
Αυτούς πρεσβεύεις λοιπόν medtech.
Kαι απο τη στιγμή που δεν είσαι ενήμερη και δεν ξέρεις και περιμένεις να ενημερωθείς απο το ιντερνετ μην περιδιαβαίνεις τα φόρουμς υποστηρίζοντας πράγματα που δεν γνωρίζεις γιατί κάτι τέτοιο πραγματικά είναι τσαρλατανισμός και άκρως επικίνδυνο για τους ρωτούντες και γράφοντες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 21:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εισαι σιγουρος οτι δεν κανεις τον "πολυξεροπουλο" οπως λες?Σχεδον 50 σελιδες με συμβουλες σου σε ζητηματα υγειας εχουμε στο forum!

Σε οτι αφορά το τόπικ για το οποίο με κατηγορείς δεν εχει απλά 50 σελίδες με συμβουλές υγείας.
Κοντεύει τις 300.000 αναγνώσεις medtech.
Εγώ τουλάχιστον άνοιξα ενα τοπικ που ενδιαφέρει τους 300.000 αναγνώστες και δεν περιφέρομαι στα φόρουμς με προπαγανδιστική διάθεση επιδεικνύοντας τα πτυχία μου.
Θα μπορούσα να το κάνω λέγοντας οτι είμαι Πρωθυπουργός ή αστροναύτης ή χειρούργος οδοντίατρος.
Ποιός με ξέρει ποιός μου ζήτησε πτυχία medtech.
Και που ξέρω αν και εσύ είσαι κάτοχος των πτυχίων που αναφέρεις και δεν είσαι απλά μια καθαρίστρια σε ενα νοσοκομείο.
Φωτογράφησε λοιπόν τα πτυχία σου και και βγάλτα στα φόρουμς οπως εχεις και τη φωτογραφία αυτή ως ψηφιακή υπογραφή και θα σου βγάλω και εγώ τα δικά μου για να σου φύγει η απορία.
Αυτά ολα που σου λέω στα λέω εκ πείρας γιατί μου έτυχε ανάλογη περίπτωση απο ομοιδεάτη σου που το έπαιζε ογκολόγος και τελικά ήταν ταξιτζής. Εσπασε ο διάβολος το πόδι του και μπήκα στο ταξί του.
Μην μας τσαμπουνάς λοιπόν πτυχία και κουραφέξαλα.

Και κάτι αλλο για το τόπικ αυτό.
Δεν είχα καμμία μα καμμία απολύτως πρόθεση δημιουργώντας το να κάθομαι να δίνω ιατρικές συμβουλές.
Η πρόθεση που είχα ήταν καθαρά αυτή που περιγράφεται στον τίτλο.
Βλέπεις ομως οτι ο κόσμος αηδιασμένος πλέον απο τους περισσότερους αχαστούρηδες που εκμεταλλεύονται τον φτωχό κόσμο παίρνοντας του 100 ευρώ για επίσκεψη τους γεμίζουν απλά φάρμακα και πολλές φορές δίχως λόγο χωρίς να βλέπουν καμμία απολύτως θεραπεία με αποτέλεσμα να ψάχνουν απεγνωσμένα στον κυβερνοχώρο να βρούν μια λύση στο πρόβλημα τους.
Τι τους συστήνεις λοιπόν να πάνε σε ενα γιατρό και να πάνε σε ενα γιατρό και τη στήνεις στη γωνία σαν τους μάρτυρες του Ιεχωβά.
Με σύγχισες..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 21:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δηλαδή medtech δεν είσαι ενήμερη?

Alzarro θα σε σοκαρω ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ SITE δεν συσχετιζει τα λιπωματα με την διατροφη ΟΥΤΕ ΩΣ ΓΕΝΕΣΙΟΥΡΓΟ ΑΙΤΙΑ ΟΥΤΕ ΩΣ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ!

Το μονο που αναφερεται σχετικα με τις πιθανες αιτιες της δημιουργιας τους ειναι οτι φαινεται να εχουν καποια ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΗ ΠΡΟΔΙΑΘΕΣΗ!

Η θεραπεια τους ειναι ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ.

Εψαξα για τον γιατρο Francis X. Dercum που περιεγραψε πρωτος την νοσο Adiposis Dolorosa η οποια ειναι μια νοσος στην οποια εμφανιζονται λιπωματα ΑΛΛΑ οπωσδηποτε δεν ειναι η μοναδικη περιπτωση που εμφανιζονται λιπωματα.

Στο βιογραφικο του δεν αναφερεται οτι εκανε μελετη που να εδειχνε οτι η ληψη Ω3 λιπαρων οξεων προλαμβανει την νοσο αυτη,την δημιουργια λιπωματων σε αυτη ή την δημιουργια λιπωματων γενικα!

Η επιστημονικη εκδοση που επισης αναφερες (British Medical Journal)δεν περιεχει κανενα paper που να υποστηριζει αυτον τον συσχετισμο στα αρχεια της.

Ουτε και καποιο αλλο paper (εργασια) σε καποια αλλη επιστημονικη εκδοση βρηκα.Εαν ομως διαθετεις ενα τετοιο paper παρακαλω να μας το παρουσιασεις αλλιως να παρεις τα λογια σου πισω!

quote:
Ηδη προεξοφλείς medtech ασχέτως με το τι θα βρείς οτι δεν θα ταιριάζουν με τα λεγόμενα μου.

Δηλαδη ΜΕ ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ οτι θα αποκρυψω σκοπιμα πληροφοριες οι οποιες διαφωνουν με τις αποψεις μου?Σε πληροφορω οτι τετοιες σκοπιμοτητες δεν ειναι του χαρακτηρος μου!Αλλα εσυ μπορεις να διαλεξεις να πιστεψεις ο,τι εσυ επιθυμεις!

quote:
Εγώ για να σε βοηθήσω θα σου συστήσω αντι για να βγάλεις τα μάτια σου να πάς και να ρωτήσεις εναν ειδικό γιατρό.
Εσύ ξέρεις medtech είσαι.
Και να του πείς γιατρέ για τα λιπώματα ευθύνεται η διατροφή.
θα σου απαντήσει ναί.

Θα μου απαντησει ΟΧΙ.Τα λιπωματα ειναν αγνωστου αιτιολογιας με καποια μικρη συσχετιση με την κληρονομικοτητα.Λιπωματα εμφανιζονται ανεξαρτητως διατροφικων συνηθειων.

quote:
Θα τον ρωτήσεις γιατρέ απο την στιγμή που ευθύνεται και η θεραπεία είναι χειρουργική αφαίρεση συστήνεται στον πάσχοντα διατροφική αγωγή ωστε να αποφευχθεί στο μέλλον η δημιουργία λιπωμάτων?
Θα σου απαντήσει ναί συστήνεται. Γιατί αν σου απαντήσει οχι τότε δεν είναι γιατρός αλλά ``αχαστούρης``.

Ωστε οι γιατροι (και ολες οι ως τωρα μελετες που δεν δειχνουν συσχετιση λιπωματων-διατροφης) που δεν συμφωνουν με τα λεγομενα σου ειναι αχτατουρηδες.Μαλιστα..

Για πες μου Alzarro,τι επιστημονικα πτυχια διαθετεις.Σε ρωταω ευθεως ποιες ειναι οι σπουδες σου?

quote:
Αυτοί και που άσχετοι είναι και τεμπέληδες και πήραν το δίπλωμα τους υπογεγραμένο στο χαρτί τουαλέτας. Αυτοί που κάνουν διαγνώσεις και δίνουν θεραπείες ανάλογα με τις ορέξεις τους και την ψυχική τους διάθεση. Αυτούς που πιστευουν οτι πάντα εχουν δίκιο και ποτέ άδικο.
Αυτούς πρεσβεύεις λοιπόν medtech.

Φανταζομαι οτι εχεις αμεση και ενδελεχη γνωση της προσωπικης, επαγγελματικης και ακαδημαικης μου διαδρομης ωστε να μπορεις να εκφρασεις με βεβαιοτητα αυτη την αποψη.

Φαταζομαι διαθετεις σπουδαια επιστημονικα πτυχια,πολλα διδακτορικα και μεγαλη συμμετοχη σε ερευνητικες ομαδες ωστε να απορριπτεις συλληβδην ολους οσους δεν θεοποιουν την διατροφη ως θεραπευτικη μεθοδο και να αποκαλεις τα πτυχια τους κωλοχαρτα.

Περιμενω λοιπον Alzarro να μας παρουσιασεις τα πτυχια σου και τις επιστημονικες σου διακρισεις ωστε να σου αποδωσω τις τιμες που σου αξιζουν.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 21:44:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kαι απο τη στιγμή που δεν είσαι ενήμερη και δεν ξέρεις και περιμένεις να ενημερωθείς απο το ιντερνετ μην περιδιαβαίνεις τα φόρουμς υποστηρίζοντας πράγματα που δεν γνωρίζεις γιατί κάτι τέτοιο πραγματικά είναι τσαρλατανισμός και άκρως επικίνδυνο για τους ρωτούντες και γράφοντες.

Τσαρλατανισμος ειναι η προωθηση μη επιστημονικα αποδεδειγμενης αποτελεσματικοτητας μεθοδων θεραπειας.Κοιτα να κανεις update στους ορισμους σου Alzarro.

quote:
Σε οτι αφορά το τόπικ για το οποίο με κατηγορείς δεν εχει απλά 50 σελίδες με συμβουλές υγείας.
Κοντεύει τις 300.000 αναγνώσεις medtech.

Και λοιπον?Απορριπτει αυτο το γεγονος οτι εσυ ΕΝΑΣ ΜΗ ΕΙΔΙΚΟΣ,ΜΗ ΚΑΤΕΧΩΝ ΙΑΤΡΙΚΟ ΠΤΥΧΙΟ ΟΥΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΙΤΛΟ (πχ φαρμακευτικης,διατροφολογιας κτλ) ΑΝΟΙΞΕΣ ΕΝΑ ΘΕΜΑ με συμβουλες υγειας,ΔΙΝΕΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΥΓΕΙΑΣ και παρολαυτα ΚΑΤΗΓΟΡΕΙΣ ΣΑΝ ΞΕΡΟΛΕΣ ΟΣΑ ΑΤΟΜΑ διαφωνουν με τις αποψεις σου (και ειδικα εμενα που ποτε δεν ανοιξα τετοιο τοπικ,ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΩ ΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΟΠΩΣ ΕΣΥ παρα μονο διαφωνησα με καμποσες τσαρλατανιες που παρουσιαστηκαν εδω μεσα)!

Ποιος ειναι ο ξερολας εγω ή εσυ?

Που ειναι τα ΠΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ALZARRO αφου εγω που κατεχω τουλαχιστον καποια και που ποτε δεν ανοιξα θεμα για να δωσω συμβουκλες υγειας,ειμαι ξερολας οπως εσυ ειπες?

quote:
Ποιός με ξέρει ποιός μου ζήτησε πτυχία medtech.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΚΑΝΕΙΣ!Αυτο ειναι αλλη μια αποδειξη του ποσο αφελης και ανενημερωτος ειναι ο κοσμακης...

quote:
Και που ξέρω αν και εσύ είσαι κάτοχος των πτυχίων που αναφέρεις και δεν είσαι απλά μια καθαρίστρια σε ενα νοσοκομείο.
Φωτογράφησε λοιπόν τα πτυχία σου και και βγάλτα στα φόρουμς οπως εχεις και τη φωτογραφία αυτή ως ψηφιακή υπογραφή και θα σου βγάλω και εγώ τα δικά μου για να σου φύγει η απορία.

Καθαριστρια σε νοσοκομειο?Τις βλέπω καθε μερα και τις σεβομαι για την δουλεια τους που ειναι δυσκολη και ακρως ανθυγιεινη.

Δυστυχως για σενα Alzarro δεν ειμαι καθαριστρια.Το πρωτο μου πτυχιο υπαρχει και ειναι κατεγεγγραμενο στα αρχεια της πρωτης μου σχολης και φυσικα υπαρχω καταγεγγραμενη ως φοιτητρια στην πανεπιστημιακη σχολη στην οποια φοιτω σημερα.

Αυτα μπορω να τα παρουσιασω οποιοδηποτε στιγμη.

Βεβαια εγω δεν σου ζητησα αποδειξεις οτι κατεχεις τους τιτλους που θα ισχυριστεις οτι κατεχεις.Βασιζομενη σε καλη θεληση και πιστευοντας οτι θα πεις την αληθεια ζητησα να μας πεις ποια πτυχια διαθετεις.

Γιατι θυμαμαι Alzarro να ειχες αναφερει στο παρελθον οτι ΔΕΝ ΚΑΤΕΧΕΙΣ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ πτυχιο στην υγεια ουτε ΚΑΝ ΠΤΥΧΙΟ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ.Απλα "ασχολεισαι με το θεμα".

Δεν εχεις καποιο επισημο πτυχιο λοιπον ουτε καν στη διατροφολογια,παρολαυτα ανοιγεις ενα θεμα για να δωσεις συμβουλες στην διατροφη ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΞΕΡΟΛΑ?

Για πες μου κυριε Alzarro ανοιξα κανα θεμα για να δινω συμοβυλες θεραπειας ή διατροφης οπως εσυ?Που εγω ξερω πολλα πραγματα παραπανω απο σενα ενεκα σπουδων και επαγγελματος!(Πχ εγω ενεκα σπουδων ηξερα να διακρινω τις εννοιες τεχνητη ουσια και χημικη ουσια!Τις οποιες εσυ μπερδευες και μπερδευεις ΔΙΑΡΚΩΣ και αναφερεις οτι στα τροφιμα "υπαρχουν χημικα" χααχχαχαχα...)

Προφανως οχι!Οποτε ποιος ειναι ο ξερολας?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 22:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επειδή φίλη μου medtech δεν είναι στον τύπο μου ούτε να χαχανίζω ούτε να μπουρδολογώ ειδικά οταν τα βρίσκω μπαστούνια απλά σου λέω το εξής σταράτα.
Δέχομαι την πρόκληση και σε προκαλώ σε συνάντηση παρουσία τρίτων με ορισμένες προυποθέσεις φυσικά.
Εκεί θα αποκαλύψουμε τα πτυχία μας καθώς και την ιδιότητα μας.
Νομίζω οτι είναι οτι το καλύτερο απο το να αρκεστούμε στου λόγου το αληθές και στην καλή μας πίστη.
Εάν δεχθείς αυτό σημαίνει οτι δεν εισαι καθαρίστρια και είσαι αυτό που λές.
Εαν οχι βάζεις την ουρά κάτω απο τα σκέλια και συνεχίζεις να την στήνεις στη γωνία μπας και βρείς κανένα να κάνεις την πονηρή.

Τι το πιο έντιμο, τι το πιο διάφανο.
Δεν συμφωνείς?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 00:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δέχομαι την πρόκληση και σε προκαλώ σε συνάντηση παρουσία τρίτων με ορισμένες προυποθέσεις φυσικά.

Συμφωνοι Alzarro.

Ελπιζω να εχεις την διαθεση να ταξιδεψεις γιατι εγω προς το παρον δεν εχω καθολου.Επικοινωνησε μαζι μου μεσω e mail για περισσοτερες λεπτομεριες.

Παντως οπως ειπα εγω εχω καλη πιστη σε σενα και θα δεχτω οτι λες αληθεια αν αναφερεις εδω τα πτυχια σου και τις σπουδες σου ονομαστικα.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 00:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επειδή φίλη μου medtech δεν είναι στον τύπο μου ούτε να χαχανίζω ούτε να μπουρδολογώ ειδικά οταν τα βρίσκω μπαστούνια απλά σου λέω το εξής σταράτα.
Δέχομαι την πρόκληση και σε προκαλώ σε συνάντηση παρουσία τρίτων με ορισμένες προυποθέσεις φυσικά.
Εκεί θα αποκαλύψουμε τα πτυχία μας καθώς και την ιδιότητα μας.
Νομίζω οτι είναι οτι το καλύτερο απο το να αρκεστούμε στου λόγου το αληθές και στην καλή μας πίστη.
Εάν δεχθείς αυτό σημαίνει οτι δεν εισαι καθαρίστρια και είσαι αυτό που λές.
Εαν οχι βάζεις την ουρά κάτω απο τα σκέλια και συνεχίζεις να την στήνεις στη γωνία μπας και βρείς κανένα να κάνεις την πονηρή.

Τι το πιο έντιμο, τι το πιο διάφανο.
Δεν συμφωνείς?



Αφού λοιπόν και η medtech δέχτηκε την πρόσκληση, δεν μένει παρά να πληροφορήσετε και εμάς για το αποτέλεσμα.

Πάμε παρακάτω τώρα ......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1699219
Maintained by Digital Alchemy