ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΥΟ ΜΕΓΑΛΑ ΘΕΟΛΟΓΙΚΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ ....
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 19:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α ΕΡΩΤΗΜΑ
Ο Θεος - οι ... ειναι υπερανω κριτικης ;;; Οι θεοι .. κρινονται απο τους ανθρωπους η οχι;;
Απο ... αμερικανικη ταινια .. με υπερφυσικο περιεχομενο .. [ αγγελοι κι διαβολοι να μαχονται στην Νεα Υορκη .. ακουσα απο το στομα ενος .. δαιμονα -.. αμερικανου ηθοποιου .. την εξης φραση ''Ακομη και οι Θεοι κρινονται ''' Αυτη ειναι η πιο ...ΣΑΤΑΝΙΚΗ φραση που εχω ακουσει ]

Β ΕΡΩΤΗΜΑ
Τις ιδιοτητες που αποδιδουμε σε εναν Θεο οπως ...παντοδυναμος , πανσοφος , παναγαθος , δικαιος .. τις αποδιδουμε εξ ορισμου γιατι ειναι ..Θεος η γιατι .. βγαλαμε αυτο το συμπερασμα απο την ... θεικη συμπεριφορα του προς τους πιστους του ;;;
Μπορουμε να θεωρουμε τον Ιησου .. ηρεμο , πραο , γαληνιο γεματο αγαπη .. ενω στα επισημα ευαγγελια βλεπουμε σημαδια αντιθετης συμπεριφορας ;; Η .. εξ ορισμου σαν θεος ... οτι συμπεριφορα και να δειξει .. εμεις τον θεωρουμε με τις ανωτερω ιδιοτητες;;
Απο κειμενο αρχαιας ελληνικης γραμματειας ειχα παρει την φραση '' ενας βασιλιας οτιδηποτε και να κανει ειναι νομιμο .. αφου αυτος ειναι ο νομος '' Μηπως καπως ετσι ερμηνευουμε και τις ιδιοτητες του θεου ;;

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2008, 21:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ουσιαστικά το δεύτερο ερώτημά σου φίλε AINEIAN06 σχεδόν απαντάει στο πρώτο. Δηλαδή εφόσον οι θεοί είναι δημιουργήματα της ανθρώπινης νόησης και φαντασίας, ήδη έχουν κατά κάποιο τρόπο "κριθεί" από τους ανθρώπους που τους λατρεύουν αποκτώντας διάφορα προσωνύμια όπως Ξένιος και πατήρ για τον Δία, εγάνη και γλαυκώπις για την Αθηνά, Ζαγρεύς και βρόμιος κτλ για τον Διόνυσο, Κερδώος για τον Ερμή, Σεισίχθονας για τον Ποσειδώνα και άλλα....Σε όλες τις θρησκείες συμβαίνει αυτό. Οι χαρακτηρισμοί αυτοί προκύπτουν είτε από τις πράξεις τους , είτε από τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά των θεοτήτων (π.χ. τόπος προέλευσης, φυσιογνωμία/εμφάνιση, κατοικία κτλ) φαντάστηκαν οι πιστοί άνθρωποι.

Δηλαδή οι άνθρωποι (ή τα ιερατεία θαρρώ σε αρκετές περιπτώσεις), διαμόρφωναν τις σχετικές "κρίσεις" για τους θεούς τους, παρακινούμενοι από το image και την συμπεριφορά των θεών. Σε θρησκείες λιγότερο ευπροσάρμοστες και πιο απόλυτες όπως το Ισλάμ ή ο Χριστιανισμός που περιορίζονται στα ιερά κείμενα και στους χαρακτηρισμούς που υπάρχουν σ'αυτά για τον Θεό, μάλλον ο πιστός πρέπει να δεχτεί τους συγκεκριμένους χαρακτηρισμούς και τις συγκεκριμένες κρίσεις ως έχουν. Μη ρωτήσεις γιατί. Ετσι είναι το δόγμα

ΥΓ. Η ταινία που αναφέρεις είναι μεγάλη μπαρούφα.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2008, 00:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΥΓ. Η ταινία που αναφέρεις είναι μεγάλη μπαρούφα.

Συμφωνω ... αμερικανικη ταινια γαρ ....
Την εχεις δει ;;;; ... οπου η απογονος του ...Ιησου ηταν ... αμερικανιδα γυναικα που ζει στην Νεα Υορκη !!!!!!!!!!!!!!

Και οπου .. αγγελοι και διαβολοι ... μαλωνουν σαν αμερικανικες συμμοριες γκανγκστερ για την επικρατηση τους !!!!

Edited by - AINEIAN06 on 09/05/2008 01:00:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 22:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ότι αφορά τις θρησκείες, πολύ φοβάμαι ότι μένουμε στους τύπους και χάνουμε τα νοήματα...

Γιατί ο Αγγελος και ο Δαίμονας να μην είναι κάτι συμβολικό;

Και γιατί ο Θεός - οι να είναι κάποιο ον με συνείδηση και όχι η αρμονία, η γεωμετρία, η ισσοροπία του σύμπαντος;

Και μην βλέπεις αυτά που γράφω εγώ φίλε μου αλλά πίσω απ' τις λέξεις.
Μήπως ακόμα και ο Θεός, για τον καθένα είναι προσωπικός;

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ForgotenMemories
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 13:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ForgotenMemories  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Α ΕΡΩΤΗΜΑ
Ο Θεος - οι ... ειναι υπερανω κριτικης ;;; Οι θεοι .. κρινονται απο τους ανθρωπους η οχι;;
Απο ... αμερικανικη ταινια .. με υπερφυσικο περιεχομενο .. [ αγγελοι κι διαβολοι να μαχονται στην Νεα Υορκη .. ακουσα απο το στομα ενος .. δαιμονα -.. αμερικανου ηθοποιου .. την εξης φραση ''Ακομη και οι Θεοι κρινονται ''' Αυτη ειναι η πιο ...ΣΑΤΑΝΙΚΗ φραση που εχω ακουσει ]

Β ΕΡΩΤΗΜΑ
Τις ιδιοτητες που αποδιδουμε σε εναν Θεο οπως ...παντοδυναμος , πανσοφος , παναγαθος , δικαιος .. τις αποδιδουμε εξ ορισμου γιατι ειναι ..Θεος η γιατι .. βγαλαμε αυτο το συμπερασμα απο την ... θεικη συμπεριφορα του προς τους πιστους του ;;;
Μπορουμε να θεωρουμε τον Ιησου .. ηρεμο , πραο , γαληνιο γεματο αγαπη .. ενω στα επισημα ευαγγελια βλεπουμε σημαδια αντιθετης συμπεριφορας ;; Η .. εξ ορισμου σαν θεος ... οτι συμπεριφορα και να δειξει .. εμεις τον θεωρουμε με τις ανωτερω ιδιοτητες;;
Απο κειμενο αρχαιας ελληνικης γραμματειας ειχα παρει την φραση '' ενας βασιλιας οτιδηποτε και να κανει ειναι νομιμο .. αφου αυτος ειναι ο νομος '' Μηπως καπως ετσι ερμηνευουμε και τις ιδιοτητες του θεου ;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ForgotenMemories
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 13:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ForgotenMemories  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΩΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΡΩΘΕΙΣ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ.. ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΣΩΡΟ ΑΠΟ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ... ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΚΣΕΡΓΑΣΤΗ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΚΣΙΖΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΟ.. ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΡΩΤΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΟΣ ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΑΠΑΝΤΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΘΑ ΑΝΕΡΕΘΟΥΝ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
satyros
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
257 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 15:20:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους satyros  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΚΣΕΡΓΑΣΤΗ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΚΣΙΖΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΟ


Σωστόοοοοοοοοοο......


Η ερώτηση δεν θα έπρεπε να είναι αν υπάρχει Θεός, αλλά αν υπάρχει κάτι... Η λέξη "Θεός" μου φαίνεται "παγώνει" πολύ το νόημα της έννοιας που προσπαθούμε να συζητήσουμε...

ΣΑΤΥΡΟΣ ΜΕΝ, ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ
http://periplanisis.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ForgotenMemories
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 13:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ForgotenMemories  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote] ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΕΚΣΕΡΓΑΣΤΗ Ο ΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΑΚΣΙΖΕΙ ΧΙΛΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΒΡΕΙΣ ΜΟΝΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΔΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΔΕΥΤΕΡΟ


Σωστόοοοοοοοοοο......


Η ερώτηση δεν θα έπρεπε να είναι αν υπάρχει Θεός, αλλά αν υπάρχει κάτι... Η λέξη "Θεός" μου φαίνεται "παγώνει" πολύ το νόημα της έννοιας που προσπαθούμε να συζητήσουμε...

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΣΑΤΥΡΕ... ΜΕ ΠΑΡΕΣΥΡΕ Ο ΑΙΝΕΙΑΝΟ6.. ΛΟΙΠΟΝ ΑΣ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΘΕΟΣ ΜΕ ΤΗΝ ΛΕΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΜΕ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΡΩΤΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ, ΚΑΤΑΝΟΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΕ ΤΙΣ ΖΗΛΕΙΕΣ ΤΟΥ, ΜΕ ΤΟΝ ΘΥΜΟ ΤΟΥ, ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΙΩΝΙΟ ΦΟΒΟ ΤΟΥ, ΠΡΑΓΜΑ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ, ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΜΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΕΡΙ "ΘΕΟΥ" ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΝ ΣΩΣΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ, ΜΕ ΕΝΑΝ ΝΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟΣ,ΠΑΡΑΦΟΡΤΩΜΕΝΟΣ,ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ ΤΟΥ,ΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΓΑΠΗ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΑΓΑΠΩ ΜΑΓΑΠΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΠΟΥΡΔΕΣ, ΜΟΝΟ ΕΞΑΡΤΗΣΗ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΑΠΟ ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΜΟΝΑΞΙΑ) ΚΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΙΩΠΗ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ,ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΕΛΕΙΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗΣ(ΜΥΑΛΟ)ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ ΕΙΝΑ ΛΑΘΟΣ,ΔΕΧΕΤΑΙ ΣΥΝΓΧΥΣΜΕΝΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΝΑ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2008, 14:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα 4 Ευαγγέλια δεν αφήνουν περιθώρια για το αν υπάρχει ή όχι Θεός! Μια χούφτα αγράμματων Ιουδαίων κατάφεραν να γνωστοποιήσουν το Χριστιανισμό παντού.
Μια ολόκληρη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία υποτάχθηκε από αυτούς που κυνηγούσε και λάτρεψε αυτόν που διακωμωδούσε. Αν αυτό δεν είναι θαύμα.................τότε τι είναι?
Ο πύρινος λόγος του Ιησού οι απαντήσεις Του και οι παραβολές Του, σε συνδυασμό με τα θαύματα που έκανε και αυτός και οι μετέπειτα Άγιοι αφήνουν περιθώρια μόνο για αμφισβήτηση του υπαρκτού και τίποτα περισσότερο.
AINEIAN06, Όσο εγώ ξέρω να φτιάχνω μουσακά! άλλο τόσο έχεις δει εσύ στα Ευαγγέλια αντίθετα σημάδια από την αγάπη τη γαλήνη, την πραότητα και τη σοφία που εξέπεμψε ο Ιησούς!

Ο ψεύτης κι ο κλέφτης τον πρώτο χρόνο χαίρονται!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2008, 15:09:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
europaios2:
«Tα 4 Ευαγγέλια δεν αφήνουν περιθώρια για το αν υπάρχει ή όχι Θεός! Μια χούφτα αγράμματων Ιουδαίων κατάφεραν να γνωστοποιήσουν το Χριστιανισμό παντού.»

Αυτό είναι το......αστείο της ημέρας???

Τα δε Ευαγγέλια μπορεί να γράφουνε ότι θέλουνε, αλλά το ίδιο κάνει η κάθε θρησκεία σε ετούτο τον πλανήτη για την πελατείας της. ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΝ?

Ως προς την «γνωστοποίηση», ας είναι καλά η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΕΞΟΥΣΙΑ του εκάστοτε εκχριστιανισμένου ηγέτη, διότι εάν έμενε στα χεράκια των αγράμματων Ιουδαίων τότε.....όσο χριστιανοί έγιναν οι Κινέζοι ή οι ίδιοι οι Ιουδαίοι της Ιερουσαλήμ (!) άλλο τόσο θα είχανε γίνει και οι υπόλοιποι λαοί!!

europaios2:
«Μια ολόκληρη Ρωμαϊκή αυτοκρατορία υποτάχθηκε από αυτούς που κυνηγούσε και λάτρεψε αυτόν που διακωμωδούσε. Αν αυτό δεν είναι θαύμα.................τότε τι είναι?»

Έτσι σου είπανε να λες??

Δεν «υποτάχθηκε» φίλτατε η Ρωμαϊκή αυτοκρατορία σε κανέναν χριστιανισμό, αλλά απλά ΑΓΟΡΑΣΕ ΣΕ ΤΙΜΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑΣ ΜΙΑ ΝΕΑ ΘΡΗΣΚΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΓΑΝΤΙ ΣΤΗΝ ΤΟΤΕ ΧΑΛΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ.

Αυτός και ο λόγος για τον οποίο ο ίδιος ο Φλάβιος Βαλέριος στέφθηκε πρόεδρος της λεγομένης Α’Οικουμ.Συνόδου, ώστε να λάβουνε χώρα εις τα γραπτά όσα όφειλε να καλύπτει ο νέος Θεός της αυτοκρατορίας.

Το παζάρι ήτανε των Ρωμαίων φίλτατε, και εάν φαντάζεσαι ότι είχανε......στρατιωτικό κίνδυνο οι Ρωμαίοι απο τις ολίγες χιλιάδες χριστιανών τότε δεν έχεις παρά να μας δώσεις τα ιστορικά στοιχεία που μαρτυρούνε αυτή τους την...«υποταγή»!!

europaios2:
«Ο πύρινος λόγος του Ιησού οι απαντήσεις Του και οι παραβολές Του, σε συνδυασμό με τα θαύματα που έκανε και αυτός και οι μετέπειτα Άγιοι αφήνουν περιθώρια μόνο για αμφισβήτηση του υπαρκτού και τίποτα περισσότερο.»

Καλά, καλά, ηρέμησε!

Ποιός είναι ο....πύρινος λόγος του Ιησού φίλτατε?? Ποιά είναι τα τόσο σοβαρά όσα είπε τα οποία έως τότε δεν άκουσε ο κόσμος απο το στόμα π.χ. των Ελλήνων φιλοσόφων?

Όσον δε αφορά τα «θαύματα», με αυτή την καραμέλα δεν νομίζω ότι αξίζει και πάλι να πιαστούμε.

europaios2:
«Όσο εγώ ξέρω να φτιάχνω μουσακά! άλλο τόσο έχεις δει εσύ στα Ευαγγέλια αντίθετα σημάδια από την αγάπη τη γαλήνη, την πραότητα και τη σοφία που εξέπεμψε ο Ιησούς!»

Ακολουθεί ένα...μικρό δείγμα αγάπης και σοφίας!!!

<<Ειπε σε καποιον ακολουθησε με.Και εκεινος του ειπε :Κυριε δοσε μου την αδεια πρωτα να θαψω τον πατερα μου και υστερα θα σε ακολουθησω.Ειπε ομως σε αυτον ο ιησους :Αφησε τους νεκρους να θαψουν τους νεκρους τους και εσυ πηγαινε και κηρυξε την βασιλεια του θεου>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 59-60 ΜΑΤΘΑΙΟΣ Η 21-22)

<<Και ενας αλλος του ειπε :Κυριε θα σε ακολουθησω αλλα πρωτα δος μου την αδεια να αποχαιρετισω την οικογενεια μου.Και τοτε του ειπε ο κυριος :Κανενας δεν μπορει να βαλει το χερι στο αροτρο και να οργωσει κοιταζοντας προς τα πισω και να ειναι αξιος για την βασιλεια των ουρανων>>(ΛΟΥΚΑΣ Θ 61-62)

<<Καθενας ο οποιος εγκατελειψε το σπιτι του η τους αδελφους η τις αδελφες η τον πατερα η την μητερα η την γυναικα η τα παιδια η τα χωραφια του για χαρη του ονοματος μου,θα τα λαβει εκατονταπλασια και θα κληρονομησει την αιωνια ζωη.(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 29)

<<Ηλθα να διχασω τον ανθρωπο εναντιον του πατερα του και την θυγατερα εναντιον της μητερας της και την νυφη εναντιον της πεθερας της και θα ειναι εχθροι του ανθρωπου τα μελη της οικογενειας του.Αυτος που αγαπα τον πατερα και την μητερα του πιο πολυ απο εμενα δεν μου ειναι αξιος.Αυτος που αγαπα τον γιο του η την θυγατερα του πιο πολυ απο εμενα δεν μου ειναι αξιος και αυτος που δεν περνει τον σταυρο του για να ακολουθησει πισω μου δεν ειναι αξιος.>> (ΜΑΤΘΑΙΟΣ Ι 35-38 )

<<Γιατι αν ζουν πεντε ατομα σε ενα σπιτι θα χωριστουν 3 εναντιον 2
και 2 εναντιον 3 θα χωριστουν ο πατερας απο τον γιο και ογιος απο τον πατερα,η μητερα απο την θυγατερα και η θυγατερα απο την μητερα,η πεθερα απο την νυφη της και η νυφη απο την πεθερα της.>>(ΛΟΥΚΑΣ ΙΒ 52-53)

<<Αν καποιος ερχεται κοντα μου και δεν μισει τον πατερα του και την μητερα του και την γυναικα του και τα παιδια του και τους αδελφους και τις αδελφες ακομη και την ψυχη του δεν μπορει να ειναι μαθητης μου>>(ΛΟΥΚΑΣ ΙΔ 26)

<<Οταν καθισει ο υιος του ανθρωπου στον θρονο της δοξας του θα καθισετε και εσεις σε δωδεκα θρονους για να κρινετε τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΙΘ 28)

<<Για να τρωτε και να πινετε στο τραπεζι μου κατα την βασιλεια μου και να καθεστε στους θρονους κρινοντας τις δωδεκα φυλες του ισραηλ>>(ΛΟΥΚΑΣ ΚΒ 30)

<<Και τοτε θα σφαγουν ολες οι φυλες της γης που δεν πιστεψαν στον υιο του θεου>>(ΜΑΤΘΑΙΟΣ ΚΔ 30)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy