ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Εάν ζούσε σήμερα ο Σωκράτης θα ήταν ένας από εμάς!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 00:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
̓Οπου "εμάς" εννοεί την ΙΔΕΑ ανοιχτό λογισμικό.
̓Ενα εξαίσιο post το οποίο πραγματικά πρέπει όλοι να διαβάσουν,
τουλάχιστον όσοι θέλουν να σκέπτονται όπως έλεγε και ο φιλόσοφος Αξελός.

"Εάν έχετε πρόβλημα να κατανοήσετε την ουσία του Ελεύθερου Λογισμικού, διαβάστε τον παρακάτω διάλογο μεταξύ του Σωκράτη και του Αντιφών (ελεύθερη απόδοση από τα αρχαία. Ξενοφών, Απομνημονεύματα Α,6).

ΑΝΤΙΦΩΝ: Εγώ πιστεύω, ότι είσαι δίκαιος άνθρωπος. Αλλά δεν σε θεωρώ σοφό. Νομίζω μάλιστα ότι και εσύ ο ίδιος το γνωρίζεις αυτό, αφού δεν λαμβάνεις χρήματα εκ της διδασκαλίας σου. Και όμως το ιμάτιο ή την οικία σου ή οτιδήποτε άλλο από τα κτήματα σου, εάν νομίζεις ότι έχει χρηματική αξία σε κανένα δεν θα το έδινες δωρεάν, αλλά ούτε και σε τιμή χαμηλότερη από την αξία του. Είναι λοιπόν φανερό πως εάν νομίζεις ότι η διδασκαλεία σου έχει κάποια άξια θα έπρεπε να εισπράττεις τα ανάλογα χρήματα. Δίκαιος λοιπόν μπορεί να είσαι επειδή δεν εξαπατάς από πλεονεξία, σοφός όμως δεν μπορεί να είσαι διότι γνωρίζεις πράγματα δίχως άξια.

ΣΩΚΡΑΤΗΣ: Ω Αντιφών νομίζω ότι το να πουλά κάποιος την ομορφιά του και την σοφία του είναι αισχρό έργο. Διότι εάν κάποιος πουλά την ομορφιά του σε όποιον το επιθυμεί τον ονομάζουμε πόρνο, εάν όμως κάποιος γνωρίσει κάποιον που είναι ωραίος στο σώμα και την ψυχή και τον κάνει φίλο του, τον θεωρούμαι σώφρονα άνθρωπο. Ακριβώς το ίδιο συμβαίνει και με την σοφία. Εκείνοι που την πωλούν σε όσους την θέλουν τους αποκαλούμε Σοφιστές**. Όποιος όμως καταλάβει κάποιον ότι είναι ευφυής και τον διδάξει κάτι καλό και τον κάνει φίλο του, αυτός πιστεύουμε ότι είναι καλός και αγαθός πολίτης.

Εγώ λοιπόν όπως κάποιος άλλος ευχαριστείται όταν έχει καλό άλογο ή σκύλο (υλικά αγαθά) έτσι και εγώ κατά τον ίδιο τρόπο και πολύ περισσότερο χαίρομαι όταν έχω καλούς φίλους και αν γνωρίζω κάτι αγαθό το διδάσκω και το συνιστώ και σε άλλους οι οποίοι νομίζω ότι θα ωφεληθούν ως προς την αρετή. Και τους θησαυρούς των παλαιών σοφών ανδρών, τους οποίους εκείνοι αφήνουν γραμμένους σε βιβλία τους μελετώ μαζί με τους φίλους μου και εάν δούμε κάτι καλό το λέμε και το θεωρούμε μέγα κέρδος εάν έτσι γινόμαστε μεταξύ μας φίλοι.

**Ο Σωκράτης μέγας πολέμιος των Σοφιστών οι οποίοι πληρώνονταν για τα μαθήματα που έδιναν κυρίως σε πλουσίους νέους των Αθηνών, τους παρομοιάζει με πόρνους της γνώσης"
linuxformat.gr


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 00:28:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να είμαστε λίγο πιο συγκεκριμένοι τι τελικά είναι αυτός ο ανοιχτός κώδικας...:

"* Το λειτουργικό και τα προγράμματα μου ανήκουν! Έχω πρόσβαση στον
πλήρη κώδικα, μπορώ να το εγκαθιστώ, να το ρυθμίζω, να το αντιγράφω,
να το μοιράζω στους συνεργάτες και τους πελάτες μου όσο και όπως εγώ
θέλω. Δεν έχω απλά μια περιοριστική άδεια χρήσης.

* Συμμετοχή στην ανάπτυξη - δεν παίρνω πια ότι μου πασάρει η κάθε
εταιρία, έχω επιλογή και λόγο στην εξέλιξη του λειτουργικού και των
εφαρμογών.

* Αποδοτικότητα - Ακόμα και πιο παλιά μηχανήματα πετάνε με το linux,
ενώ στα πιο πρόσφατα απολαμβάνω τις πιο σύγχρονες λειτουργικές και
χρηστικές ιδιότητες του γραφικού περιβάλλοντος με ελκυστικά και
χρηστικά animations και 3d γραφικά, αυτόματο indexing και αναζήτηση
στο περιεχόμενο των εγγράφων μου, του ιστορικού μου, των email μου και
των συζητήσεών μου. Επίσης το linux μου δίνει σύστημα αρχείων που δεν
χρειάζεται defragment, απουσία registry που κάνει βαρύ το σύστημα. Δεν
χρειάζεται πλέον να ξαναστήνω από την αρχή τον υπολογιστή μου κάθε 6
μήνες και να αναβαθμίζω όποτε οι εταιρίες κρίνουν ότι θέλουν να
βγάλουν φράγκα από μένα.

* Χρήση ελεύθερων προτύπων - Έχω την επιλογή να αποθηκεύω τα δεδομένα
μου σε πρότυπα ελεύθερα (open document, ogg/theora, flac png κλπ) που
η ανάπτυξή τους γίνεται από την κοινότητα, δεν εξαρτώνται από μία μόνο
εταιρία και δεν υπόκεινται σε πατέντες. Έτσι τα δεδομένα μου (κείμενα,
εικόνες, ήχος, video κλπ) μου ανήκουν πραγματικά και θα έχω για πάντα
πρόσβαση σε αυτά νόμιμα χωρίς τον κίνδυνο καταπάτησης πατεντών. Επίσης
μπορώ να τα μεταφέρω και να τα προσπελάσω εύκολα σε υπολογιστές με
οποιοδήποτε λειτουργικό και αρχιτεκτονική, μια και προγράμματα
διαχείρισης δεδομένων κωδικοποιημένων σε ελεύθερα πρότυπα διατίθενται
για οποιαδήποτε πλατφόρμα και λειτουργικό φανταστείς.

* Ευχρηστία - Οι τελευταίες εκδόσεις του Ubuntu μου φαίνονται αρκετά
πιο εύχρηστες από τα άλλα λειτουργικά που έχω δοκιμάσει.

* Ασφάλεια - Δεν νοιάζομαι για ιούς, spyware, addware. Το σύστημα
είναι έτσι δομημένο που το μόνο που χρειάζεται για να μην έχω
πρόβληματα με malware είναι συχνά updates λίγη προσοχή στο τι
εγκαθιστώ (πράγμα εύκολο μια και το 99% των προγραμμάτων που
χρησιμοποιώ υπάρχουν ήδη στα αποθετήρια, έχουν ελεγθεί και κατεβαίνουν
και εγκαθίστανται αυτόματα μέσω ειδικής εφαρμογής που ελέγχει και
διασταυρώνει ψηφιακές υπογραφές md5sum, διακριτικά και χωρίς να
χρειάζεται να ακολουθώ πολύπλοκες διαδικασίες) . Χρησιμοποιώ εδώ και
10 χρόνια περίπου linux. Ποτέ δεν έχω κολλήσει malware.

* Εύκολη και ασφαλής πρόσβαση σε χιλιάδες εφαρμογές σχεδόν για κάθε
εργασία που θα χρειαστεί να κάνω με μερικά μόνο κλικ. Τέρμα πια η
αναζήση στο internet για προγράμματα, η αποφυγή malware, οι ενοχλήσεις
demos και expirations, η αναζήτηση για cracks κλπ.

* Γρήγορη και αποδοτική και ασφαλής πρόσβαση στον υπολογιστή του
γραφείου και του σπιτιού μου από οπουδήποτε έχω πρόσβαση στο διαδίκτυο
είτε σε περιβάλλον κονσόλας (που στο linux είναι πολυδύναμη και σου
επιτρέπει πλήρη ρύθμιση και χειρισμό του υπολογιστή και προγραμμάτων)
και σε γραφικό περιβάλλον.

* Χρήση της ίδιας εγκατάστασης του λειτουργικού για εφαρμογές
γραφείου, περιβάλλον λειτουργίας σε διάφορες γλώσσες ή ακόμα και για
εξειδικευμένους servers.

* Στη βασική εγκατάσταση που περιέχεται όλη σε ένα μόνο cd
περιλαμβάνεται σουίτα εφαρμογών γραφείου (επεξεργαστής κειμένου,
λογιστικό φύλλο, πρόγραμμα δημιουργίας παρουσιάσεων, βάση δεδομένων,
πρόγραμμά ζωγραφικής και ειδαγωγής μαθηματικού κειμένου) συμβατή με το
microsoft office (openoffice), ο δημοφιλής web browser forefox,
πρόγραμμα αλληλογραφίας, ημερολόγιο, επαφές, σημειωματάριο, ισχυρό
πρόγραμμά επεξεργασίας εικόνας, σχεδόν εφάμιλλο του photoshop (gimp),
p2p πρόγραμμά για χρήση torrent, πρόγραμμα εγγραφής cd/dvd/video
cd/video dvd/audio cd, πρόγραμμα αναπαραγωγής ταινειών και dvd,
πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής με media library, πρόγραμμα ανταλλαγής
μηνυμάτων που συνδέεται σε όλα τα γνωστά im δίκτυα (icq, msn, jabber,
aol, google talk κλπ), διασκεδαστικά παιχνίδια και αρκετές άλλες
απαραίτητες εφαρμογές. Ο υπολογιστής είναι έτοιμος για πλήρη χρήση από
το πρώτο boot μετά την εγκατάσταση.

* Τεκμηρίωση και παροχή υποστήριξης στα ελληνικά και στα αγγλικά από
την κοινότητα για οποιοδήποτε πρόβλημα μου προκεύψει μέσω forums,
mailing lists, wikis, blogs, chat, instant messaging.

* Και όλα τα παραπάνω εντελώς δωρεάν και νόμιμα, με εντελώς δωρεάν
πρόσβαση σε χιλιάδες ελεύθερα προγράμματα και σε αυτόματες
αναβαθμίσεις για 2 έως 5 χρόνια και δωρεάν και εύκολη αναβάθμιση σε
επόμενες εκδόσεις του λειτουργικού. Απλά κατεβάζω την πιο πρόσφατη
έκδοση από το http://www.ubuntu-gr.org σε μορφή iso, και την γράφω σε
ένα cd.

Μπορείς να το δοκιμάσεις κι εσύ. Είναι απλό απλά το κατεβάζεις.
Δωρεάν, με ασφάλεια και νόμιμα. Το τελευταίο ubuntu υποστηρίζει και
εγκατάσταση μέσα από τα windows αν δεν θέλεις να μπλέξεις με
partitioning του δίσκου."

http://ktogias.wordpress.com/2008/05/07/12_reasones__use_ubuntu_linux/


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 10:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να κι ένα πολύ ωραίο θέμα που σκεφτόμουν κάποια στιγμή ν' ανοίξω. Βασικά φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ έδωσες επακριβώς ποιο είναι το στίγμα του ελεύθερου λογισμικού με σωστά παραδείγματα. Στην Ελλάδα είμαστε ακόμη λιγάκι πίσω σε θέμα ανάπτυξης και προώθησης του linux.

Όταν μιλάω με διάφορους φίλους και τους λέω για το λίνουξ, με κοιτάνε σαν εξωγήινο (εδώ καλά καλά δεν ξέρουν τα mac), το λίνουξ θα ξέρανε. Πρέπει να πάρουμε χαμπάρι πως πρέπει να ψαχτούμε λιγάκι πριν πάρουμε ότι μας πασάρουν με το έτσι θέλω. Τα svista σου λένε πρέπει να πάρεις καινούριο υπολογιστή για να τα τρέξει και τελικά ανακαλύπτεις πως τα XP ήταν καλύτερα.

Αλλά τι συζητάμε τώρα , όταν όλες οι χώρες προχωράνε σε λίνουξ εμείς τρώμε βελανίδια. Η γαλλική αστυνομία πέρασε όλα τα λειτουργικά της σε λίνουξ, η Ρωσία στα σχολεία το ίδιο, τα Σκόπια επίσης, η Γερμανία κλπ κλπ και η Ελληνική κυβέρνηση έκλεισε συμφωνία με την Microsoft $$$$$$, δεν ξέρω κι εγώ για πόσα χρόνια. Και όλα αυτά χωρίς να ρωτήσουν τους ειδικούς του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου που έχουν στήσει όλο το σύστημά τους σε λίνουξ.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΧΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ, ΘΕΛΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΙΖΕΣ ΜΑΣ, ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΛΙΝΟΥΞ.

Παραθέτω βιντεάκι από youtube για όσους δεν ξέρουν και θέλουν να πάρουν μια γεύση από λίνουξ.

http://www.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ

και τρία δικά μου βιντεάκια από το λίνουξ μου.

http://www.youtube.com/watch?v=scAD8ATa4sk

http://www.youtube.com/watch?v=-di0Cv5fUds

http://www.youtube.com/watch?v=hA2_YyoAFQw&feature=related


mandriva 2008.1 one spring


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 11/05/2008 10:51:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/05/2008, 11:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΕΛΑΧΙΣΤΕ, ποια διανομή χρησιμοποιείς τώρα? Αν και από το λινκ που έβαλες , μάλλον ubuntu θα παίζει.

Στον έναν έχω το Hardy Heron 8.04 και στον δεύτερο έβαλα το Mandriva one 2008.1 spring με kde 3,5 (το 4 ακόμη έχει τρελλά bugs).
Πάντως με το mandriva έχω την αίσθηση πως είναι ακόμη πιο σταθερό και από το ubuntu, όσο και αν σου κάνει εντύπωση. Φέτος κλείνει και τα 10 χρόνια παρουσίας η mandriva. Ίσως για νέο χρήστη να είναι καλύτερο πλέον, διότι έχει τα πάντα μέσα στο cd χωρίς να μπλέκεις μετά με αποθετήρια κλπ + ότι υποστηρίζει drivers nVidia, αλλά και για όλες σχεδόν τις ATi κάρτες, από X1000 - την σειρά X3xxx.

Σαφώς το ubuntu έχει το μεγαλύτερο forum πλέον στον κόσμο βέβαια (και ελληνική ομάδα υποστήριξης και site), αλλά με το mandriva θυμήθηκα την πρώτη μου επαφή με το mandrake και την ευχρηστία του.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 11/05/2008 11:02:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 02:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αδέρφι έχω ubuntu 7.10 και Linux mint. το mint είναι παιδί του ubuntu όπως και αυτό με την σειρά του του debian.

σύντομα θα εγκαταστήσω σε στικάκι το puppy 4 το οποίο θα σε ξετρελάνει με την απλότητα και την χρηστικότητα του.

στο καινούριο laptop εντός ημερών δηλαδή θα μπουν Hardy και slackel στάνταρτ.

για το kde4 καλό είναι να απεγκαταστήσεις πρώτα το 3 πριν το εγκαταστήσεις αλλιώς υπάρχουν προβληματάκια .
εγώ βασικά είμαι του gnome αλλά το kde3 μου άρεσε καλύτερα απο το 4.

για το Mandriva δεν έχω άποψη, αλλά θα φροντίσω να αποκτήσω...

φυσικά δεν ξεχνάμε ότι το Linux είναι ένα(1)


υγ.έχω την εντύπωση πως είσαι απο τους παλιούς ;


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 04:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ubuntu 7.10 Gutsy


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 19:09:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
slackel , εάν δεν κάνω λάθος δεν είναι ελληνική διανομή?

Βασικά κι εγώ το gnome προτιμώ διότι είναι πιο απλό και λιτό , αλλά το kde έχει περισσότερες παραμέτρους ρύθμισης ώστε να το φέρεις στα μέτρα σου. Το KDE 4 , το δοκίμασα στο mint 4 και δεν μου άφησε και τις καλύτερες εντυπώσεις, για την ώρα τουλάχιστον. Προτιμώ το 3,5, είναι πιο λειτουργικό και πιο αποδοτικό.Και εμφανισιακά το προτιμώ απ' το 4 όπως είναι τώρα.

Για το στικάκι που έλεγες, μπορείς ακόμη και το ubuntu να εγκαταστήσεις αρκεί να έχεις ένα στικάκι πάνω από 1 GB, απλά είναι λίγο πολύπλοκο. Σε μια δοκιμή που έκανα δεν τα κατάφερα, κάπου κόλλησα τότε θυμάμαι, αλλά θα ξαναδοκιμάσω γιατί κάνεις παπάδες με το στικάκι, είναι πολύ εύχρηστο.

quote:
υγ.έχω την εντύπωση πως είσαι απο τους παλιούς ;

Αν εννοείς στο linux, πρώτη φορά ασχολήθηκα πριν από 4 χρόνια, αλλά λόγω του ότι δεν σύνδεση στο δίκτυο τότε το ψιλοπαράτησα. Άρχισα πάλι ν' ασχολούμαι εδώ και 8 μήνες πάλι, αλλά ερασιτεχνικά μόνο. Μην φανταστείς πως γράφω κώδικες και τέτοια, απλά γουστάρω την ιδέα του ελεύθερου λογισμικού και των δυνατοτήτων που σου δίνονται μέσα απ' τις διανομές που κυκλοφορούν.

Πάντως αφού έχεις δουλέψει με το mint, κάνε υπομονή για το 5, από κάποια review που είδα θα κάνει πραγματικά αίσθηση και πάντα όλα θα είναι out of the box.

Και για όσους διαβάζουν τι γράφουμε και δεν καταλαβαίνουν, out of the box σημαίνει πως θα υποστηρίζει εξαρχής όλα τα multimedia, εκτυπωτές και video players χωρίς να χρειάζονται έξτρα εγκατάσταση για όσους επιθυμούν ένα έτοιμο λειτουργικό. Κάπως έτσι είναι και το mandriva που έλεγα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 21:58:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για στικάκι η απόλυτη λύση είναι Backtrack 2 (το 3 δεν είναι ακόμη έτοιμο). Το έβαλα σε εταιρικό δίκτυο windows με περιορισμούς για τα επιτρεπόμενα site και συνδέθηκε αμέσως σπάζοντας τα πάντα.
Για πιο πολλές πληροφορίες για usb, το απόλυτο site είναι το www.pendrivelinux.com.
Αυτό το μήνυμα γράφεται σε 8.04, αλλά πάω στοίχημα ότι ο Ελάχιστος δεν πρόκειται ποτέ να εγκαταστήσει την Satanic Edition του Ubuntu, με τη splash screen που φωνάζει "Linux for the damned!!"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 21:36:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
seirios12a πάρε τους συνδέσμους για το:

http://slackel.gr/

http://www.slax.org/get_slax.php

είναι κατα κάποιο τρόπο η ελληνική διανομή του Slackware.
κατέβασε από εδώτο iso για puppy και κάψε το σε ένα cd σαν iso (εικόνα)πάλι.

veritas δεν θα βάλει κανείς στοίχημα μαζί σου
αλλά αφού είσαι του Hardy ρίξε μια ματιά εδώ

παιδιά ανοίξτε ένα θέμα σχετικά με την φιλοσοφία του ανοιχτού κώδικα ο οποίος είναι και στάση ζωής τελικά. και θα το υποστηρίξουμε μαζί όλοι.
αφού στο εσωτέρικα υπάρχει ελεύθερος χώρος για να υποστηριχτεί η γνώση ας δώσουμε την γνώση αυτή στα μέλη του συνδέοντας την με την θεματολογία του.

υγ.τώρα ετοιμάζω ένα angel screen γιατί μου την είπε ο veritas.



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2008, 00:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ελάχιστε αν το link μου το έδωσες για το tor, τότε κοίτα εδώ:
http://www.ubuntu-unleashed.com/search/label/Privacy%20And%20Security

Υ.Γ. H satanic edition πάντως έχει μακράν το καλύτερο screensaver του Linux. Εγκατέστησε τη και θα κολλήσειςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2008, 16:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το τι θα έκανε την σημερινή εποχή ο Σωκράτης δεν μπορούμε να το ξέρουμε, ίσως ότι κάνουν όλοι οι Σωκρατες του σήμερα.
Είναι σίγουρο πως ο Σωκράτης δεν θα έπαιρνε μέρος σε μια διαμάχη η οποία δεν έχει καμία ουσία.


Δεν μπορούμε να θεωρήσουμε άμαθη τον άνθρωπο που κάνει την δουλεία του με ένα λειτουργικό που δεν ταιριάζει στα δικά μας γούστα.

Οι μίζες είναι μια αλήθεια όπως επίσης είναι αλήθεια το γεγονός πως δεν υπάρχει ο αριθμός των σχολών για linux που υπάρχουν για τα windows.

Κάνοντας μια συμφωνία το κράτος με την microsoft και όχι με κάποιον διανομέα linux έχει λάβει υπόψη του το γεγονός πως μπορεί να βρει εύκολα χρηστές για windows γιατί τι να τα κάνει τα pc με linux αν δεν μπορεί να βρει ανθρώπους να τα δουλέψουν.

Κάνοντας μια συμφωνία για pc με linux σημαίνει πως το κράτος θα πρέπει να εκπαιδεύσει όλο το προσωπικό που κατέχει μια θέση στο δημόσιο και μιλάμε για πολύ κόσμο και φυσικά δεν μαθαίνει κάποιος linux μέσα σε 24 ώρες ή σε μια εβδομάδα ή σε ένα μήνα.

Τα προγράμματα που χρησιμοποιεί η κάθε δημόσια υπηρεσία θα πρέπει να αντικατασταθούν από τα αντίστοιχα προγράμματα για linux όπως επίσης θα πρέπει να μεταφερθούν όσα στοιχεία υπάρχουν από τα windows στο linux και το wine δεν είναι η λύση. (wine = windows emulator – εξομοιωτής windows ο οποίος μπορεί να τρέξει αρκετές εφαρμογές των windows μέσα από το περιβάλλον του linux)

Και τα δυο λειτουργικά έχουν καλές ιδιότητες όπως επίσης πολλά bug και τρύπες ασφάλειας, τα σvista θεωρούνται πλέον προβληματικά όμως ας μην ξεχνάμε πως είναι ένα καινούργιο λειτουργικό και όπως κάθε νέο λογισμικό θα έχει προβλήματα όπως έχει και η κάθε καινούργια διανομή linux.

Αν ζούσε σήμερα ο Σωκράτης θα χαιρόταν με το λειτουργικό του, θα συζητούσε για αυτό και θα χαιρόταν να ακούσει την άποψη ανθρώπων που χρησιμοποιούν κάτι διαφορετικό.

Το linux κάνει ότι και τα windows απλά προσφέρει κάποια εργαλεία που είναι χρήσιμα για τους πιο προχωρημένους users.
Ο μέσος χρηστής υπολογιστών κάνει συγκεκριμένα πράγματα με το pc του και δεν βρίσκει λόγο να μπει σε περιπετιες με ένα άγνωστο προς αυτόν λειτουργικό και να βάλει linux για να κάνει debug τον kernel και να γράφει κώδικα αφού το μόνο που θέλει είναι να διαβάζει τα email του, να βλέπει καμία ταινία, να ακούει μουσική και να χρησιμοποιεί το software που κάνει την δουλεία του όποτε ποιος ο λόγος να αλλάξει λειτουργικό και να μπει σε βαθιά νερά αφού την δουλεία του την κάνει έτσι και αλλιώς;
Ένα άλλο που πιστεύω πως θα έκανε ο Σωκράτης θα ήταν το dual boot και η χρήση του grub το οποίο σου δίνει την δυνατότητα να εκκινήσεις τον υπολογιστή σου με το λειτουργικό σύστημα που θέλεις έτσι ώστε να έχεις windows και linux στο ίδιο μηχάνημα και να απολαμβάνεις της υπηρεσίες και των δυο λειτουργικών.

Το ανοιχτό λογισμικό απαιτεί και ανοιχτό μυαλό και το ανοιχτό μυαλό δεν πρεπει να περιορίζεται.

Edited by - happychappy on 16/05/2008 16:37:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 08:19:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε happychappy, έχω κάποιες διαφωνίες σε αυτά που λες.

Κατ' αρχάς το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο είναι στημένο σε linux, άρα θα μπορούσε να στήσει το σύστημα στους υπολογιστές του δικτύου του δημοσίου. Κάνονίζανε και 2-3 σεμινάρια και τα βασικά προγράμματα που δουλεύει το δημόσιο θα τα μαθαίνανε. Εξάλλου δεν είναι τεράστιες οι διαφορές στις εκάστοτε σουιτες.
Στην Γαλλία όλη η χωροφυλακή τους πέρασε σε linux κάποιο τρόπο θα βρήκαν εκεί , όπως και σε άλλες χώρες που έγινε το ίδιο. Δεν νομίζω να είναι εξυπνότεροι από εμάς.

Τώρα όσον αφορά την Μ$, το θέμα δεν είναι αν μ' αρέσει το λειτοργικό της, αλλά η μονοπωλιακή πολιτική που ασκεί. Πόσες φορές δεν την πήγανε στα δικαστήρια γι' αυτόν τον λόγο? Εκεί βρίσκεται η διαφωνία της κοινότητας ως επί το πλείστον.

quote:
Και τα δυο λειτουργικά έχουν καλές ιδιότητες όπως επίσης πολλά bug και τρύπες ασφάλειας, τα σvista θεωρούνται πλέον προβληματικά όμως ας μην ξεχνάμε πως είναι ένα καινούργιο λειτουργικό και όπως κάθε νέο λογισμικό θα έχει προβλήματα όπως έχει και η κάθε καινούργια διανομή linux.

Εδώ κοίτα που διαφωνώ. Τα vista τα πληρώνεις αδρά, οπότε έχεις την απαίτηση να λειτουργεί στην εντέλεια. Δεν με ενδιαφέρει, απ' την στιγμή που πληρώνω θέλω να είναι τέλειο, να έχει όλες τις δοκιμές του πρώτα και μετά να βγει στο εμπόριο, όχι όπως έγινε τώρα βιαστικά για να δείξει κάτι καινούριο και τελικά να σου λέει πως σε λίγο καιρό θα κυκλοφορήσουν τα 7. Αυτό είναι κανονική αφαίμαξη και έλλειψη σεβασμού στους πελάτες του και όχι μόνον.

Μπορεί ο Σωκράτης να μην έπαιρνε μέρος στην διαμάχη, αλλά θα χρησιμοποιούσε linux, λόγω πεποιθήσεων και μόνο.

Στην τελική το ubuntu, προσπαθεί να περάσει και κάποιο μήνυμα σχετικά με τον τρίτο κόσμο. Είναι κάτι και σαν ιδεολογία συνάμμα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 17/05/2008 08:20:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 19:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το ανοιχτό λογισμικό απαιτεί και ανοιχτό μυαλό και το ανοιχτό μυαλό δεν πρεπει να περιορίζεται.


για όλα τα άλλα που έχεις γράψει και με τα οποία διαφωνώ μπορεί να σου απαντήσω μπορεί και όχι, ανάλογα με τον χρόνο που θα υπάρχει διαθέσιμος.

το ποιος είναι στενόμυαλος πάντως και το ποιος όχι δεν είμαι σε θέση να το κρίνω εγώ ή και εσύ ακόμα. ούτε η κυβέρνηση όμως, την οποία τελικά θέλεις να υποστηρίξεις με αυτό το post.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 20:14:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρώτα πρώτα να δηλώσω πως δεν μπήκα στην συζήτηση για να υπερασπιστώ την microsoft, κάτι τέτοιο θα ήταν κουτό από μέρους μου.

Εξυπνότεροι δεν είναι, είναι θέμα υποδομής και στην Ελλάδα δεν υπάρχουν σχολές και κίνητρα για να παρακολουθήσει κάποιος σεμινάρια linux
Και πόσοι άνθρωποι στην Ελλάδα έχουν προσωπικό που μπορεί να διδάξει;
Γιατί η διδασκαλία γίνεται με πιστοποίηση.
Να δούμε πόσοι άνθρωποι είναι ικανοί να διδάξουν linux στην Γαλλία και πόσοι στην Ελλάδα;

Σίγουρα είναι θέμα μίζας όμως το linux δεν θα μας σώσει.

Οι μισοί από αυτούς που γκρινιάζουν για την απόδοση των windows βρήκαν τα vista προεγκατεστημενα στο pc που αγόρασαν και ένα άλλο ποσοστό τα πήρε σπασμένα από κάποιον φίλο τους και έτσι έχουμε ανθρώπους που γκρινιάζουν για ένα λειτουργικό που δεν έδωσαν ούτε δισκάκι dvd για να το πάρουν αφού τις περισσότερες φορές όταν ο κολλητός μας αντιγράφει κάτι για εμάς χρησιμοποιεί δικό του οπτικό δίσκο.

Οι άνθρωποι αγοράζουν ένα σωρό προϊόντα και περιμένουν άψογη λειτουργικότητα από αυτά όμως αυτό δεν συμβαίνει πάντα, γιατί να κατηγορούμε την microsoft για κάτι που έχει προβλήματα και που στην ουσία προσπαθεί να βελτιώσει με τα δωρεάν update ενώ υπάρχουν αλλά τόσα προϊόντα με περισσότερα προβλήματα που οι εταιρίες αρνούνται να τα υποστηρίξουν.

δεν ανάγκασε κανένας κάποιον να αγοράσει windows οι άνθρωποι τα προτιμούν από την έκδοση χ11 όπως προτιμούν mac, linux, beos.

H microsoft είναι μια πολυεθνική εταιρία και όχι φιλανθρωπικό ίδρυμα και θέλει κέρδη όπως θέλει ο κατασκευαστής αυτοκίνητων και ο κατασκευαστής κουβάδων για την παράλια όμως ο ανταγωνισμός είναι πολύ μεγάλος και ο χρόνος είναι ο εχθρός και το σύστημα είναι παραγωγή και διόρθωση μετά.

Για να μην κάνουμε συζήτηση μόνο για την microsoft θα φέρω ένα άσχετο παράδειγμα, μια εταιρία κατασκευάζει αυτοκίνητα και εσύ αγοράζεις ένα αυτοκίνητο από την εταιρία αυτή δίνοντας ένα σημαντικό πόσο.

Αυτά που μπορεί να συμβούν είναι:
να σου χαλάσει το αυτοκίνητο μετά από 3 μέρες κυκλοφορίας και ας έδωσες μια περιούσια για να το αποκτήσεις, έδωσες μια περιούσια γιατί να σου χαλάσει;


Το επόμενο μοντέλο θα είναι συγκριτικά βελτιωμένο από το προηγούμενο μοντέλο και θα αναρωτηθείς γιατί αυτές οι βελτιώσεις δεν ήταν στο μοντέλο που αγόρασες εσύ.


Αν η microsoft προσπαθεί να μονοπωλήσει είναι επειδή τα κατάφερε και το ίδιο θα έκανε η οποιαδήποτε εταιρία αν το μπορούσε, όπως κάναμε εμείς για την φέτα.

Τα vista σαν το νέο μοντέλο της microsoft έχει πρόβλημα όπως είχαν και τα xp όταν κυκλοφορήσαν όμως εγώ αυτή την στιγμή έχω μηχάνημα με xp και δεν έχω κανένα πρόβλημα.

όπως κατηγορούμε την microsft θα πρέπει να κατηγορούμε όλες τις εταιρίες.
θα μου πει κάποιος πως έβαλε vista και δεν δουλεύει τίποτα και εγώ θα απαντήσω πως τα έχει βάλει ένας φίλος μου και δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Προσωπικά έκτο από μικροπροβληματακια δεν έχω ακούσει τίποτα ιδιαίτερα σοβαρό εκτός από κάποιες ασυμβατότητες που είναι και το κύριο πρόβλημα.

Η microsoft έχει κλειδωμένο κώδικα γιατί οι εταιρίες που υποστηρίζουν τα windows θέλουν κλειδωμένο κώδικα και όταν οι πελάτες και οι υποστηρικτές της εταιρίας σου θέλουν κάτι πρέπει να τους εξυπηρετήσεις.

Το linux δεν μου είναι άγνωστο, είναι ένα σεβαστό λειτουργικό όμως όλα αυτά είναι θέμα γούστου και δυνατοτητων και εδω που τα λεμε ο Σωκράτης μπορεί να μην είχε pc γιατί και αυτό είναι θεμα γούστου.

Όμως όλα αυτά τι σχέση έχουν με την ζωή του Σωκράτη σήμερα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 20:42:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ούτε η κυβέρνηση όμως, την οποία τελικά θέλεις να υποστηρίξεις με αυτό το post.

Αγαπητέ συνομιλητή ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ αν θα υποστηρίξω την κυβέρνηση ή όχι είναι δικαίωμα μου.
την άποψη μου πρέπει να την σεβαστείς είτε σου αρέσει είτε όχι όπως σέβομαι και εγώ την δικιά σου.
Δεν θα κρίνεις την άποψη μου επειδή έχεις πρόβλημα με την κυβέρνηση γιατί αυτό είναι μια στενόμυαλη αντίδραση.
Όπως βλέπεις είναι και κάποιοι άνθρωποι οι οποίοι μπορούν να κρίνουν τι σημαίνει στενόμυαλος.

Το μορφωτικό επίπεδο της χώρας μας θέλει ένα εύκολο και διαδεδομένο λειτουργικό όποτε για ποιες μίζες μιλάμε και ποια προβλήματα στα windows;

Κάποιοι ίσως να πήραν μίζα για να πάρουν μια απόφαση που έτσι και αλλιώς έπρεπε να την πάρουν γιατί το μορφωτικό επίπεδο είναι περιορισμένο.
Αυτά σαν παράδειγμα για να δεις τι εννοούσα λέγοντας πως το ελεύθερο λογισμικό θέλει και ελεύθερη σκέψη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 03:47:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το μορφωτικό επίπεδο της χώρας μας...

Ο μύθος που υπάρχει, ότι το Linux είναι μόνο για άτομα με γνώσεις και φοιτητές σχολών πληροφορικής σιγά σιγά καταρρέει. Το Ubuntu ήταν ίσως η πρώτη διανομή που έφερε το Linux κοντά στον απλό χρήστη. Με κάθε καινούρια έκδοση τα πράγματα βελτιώνονται ακόμα περισσότερο.

Ιοί: Απλά δεν υπάρχουν. Υπολογιστές που κλείνουν μόνοι τους, παράθυρα με διαφημίσεις που ανοίγουν χωρίς να το θέλετε, ιοί που διαδίδονται σε όλες σας τις επαφές εν αγνοία σας, Trojans, Adware, Spyware είναι πράγματα που δεν υπάρχουν στο Linux. Άρα, δεν υπάρχει και ανάγκη για Antivirus που κάνουν το σύστημά σας πιο βαρύ.

Σταθερότητα: Λίγο ή πολύ, όλοι μας έχουμε οδυνηρές εμπειρίες με τα κολλήματα και τις μπλε οθόνες των Windows. Τα πράγματα βέβαια έχουν βελτιωθεί στις τελευταίες εκδόσεις των Windows, αλλά δεν έχουν φτάσει ακόμα στο επίπεδο της σταθερότητας του Linux.

Χρήματα: Με την τιμή των Windows Vista Ultimate να φτάνει μέχρι και τα 600 ευρώ, γιατί να μην δοκιμάσει κάποιος κάτι αντίστοιχο που του προσφέρεται δωρεάν και κάνει σχεδόν τα ίδια πράγματα; Πολλοί βέβαια χρησιμοποιούν πειρατικά Windows, κάτι το οποίο φυσικά είναι κατακριτέο, αλλά και με τα “σπασμένα” Windows θα έχετε να αντιμετωπίσετε πολλές δυσκολίες όμως τα updates που για να γίνουν χρειάζονται αυθεντικά Windows. Το Linux είναι δωρεάν και μπορείτε το κατεβάσετε αυτή τη στιγμή ή να παραγγείλετε ένα CD αν δεν διαθέτετε broadband σύνδεση. (Order Ubuntu CD)

Πειρατεία: Crack, Serial numbers, patches, είναι λέξεις που θα τις αφήσετε πίσω σας αν μεταβείτε στο Linux. Το μεγαλύτερο ποσοστό των προγραμμάτων που θα βρείτε για Linux είναι δωρεάν. Βέβαια, υπάρχουν και commercial προγράμματα, όπως το Nero για Linux, αλλά υπάρχουν αντίστοιχα προγράμματα, τα οποία ίσως να είναι και καλύτερα από τα commercial.

Προγράμματα: Αγοράζουμε έναν καινούριο υπολογιστή με Windows, τι μπορεί να κάνει αυτός ο υπολογιστής; Ελάχιστα πράγματα, τα προγράμματα που υπάρχουν προεγκατεστημένα είναι περιορισμένα. Στο Linux όμως, όλες οι διανομές έχουν πληθώρα προγραμμάτων, ακόμα και στην έκδοση του Live CD (στο DVD υπάρχουν ακόμα περισσότερα, από την σουίτα γραφείου OpenOffice μέχρι προγράμματα επεξεργασίας εικόνας.

Αναβάθμιση: Όλα τα εγκατεστημένα προγράμματα, αλλά και το ίδιο το λειτουργικό αναβαθμίζονται με ένα κλικ. Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται μόνοι σας για το αν κυκλοφόρησε μια καινούρια έκδοση κάποιου προγράμματος που έχετε. Το Linux σας ενημερώνει αυτόματα και εσείς απλά επιλέγεται το πότε και φυσικά αν θα κάνετε την αναβάθμιση.

Νέα προγράμματα: Δεν χρειάζεται πλέον να ψάχνεται εσείς για κάποιο πρόγραμμα που χρειάζεστε. Όλα τα προγράμματα είναι συγκεντρωμένα στα repositories, και το μόνο που χρειάζεται είναι μια αναζήτηση και ένα κλικ για την εγκατάσταση (τέρμα τα Next, και Accept, και ξανά Next…)

Desktop effects: Ένα καλαίσθητο desktop κάνει την καθημερινότητά μας ομορφότερη. Το Compiz Fusion που υπάρχει προεγκατεστημένο και ενεργοποιημένο στο Gutsy, δεν ομορφαίνει απλά το desktop, αλλά το ανεβάζει σε ένα άλλο επίπεδο και αφήνει το Aero των Vista χρόνια πίσω. Τα λόγια όμως είναι περιττά, ένα βίντεο λέει πολλά περισσότερα.

Ανασυγκρότηση: Ανασυγκρότηση δίσκου; Τι είναι αυτό; Στο Linux δεν υπάρχει, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται.

Γρήγορο λειτουργικό: Όταν ανοίξετε τα Windows για πρώτη φορά, όλα είναι μια χαρά, γρήγορη ανταπόκριση και ταχύτητα. Τι γίνεται όμως μετά από 6 μήνες, μετά από 1 χρόνο; Όσο περισσότερα προγράμματα εγκαθιστάτε τόσο πιο αργό γίνεται το σύστημα, τόσο μεγαλύτερη και “δυσκίνητη” γίνεται η registry. Σίγουρα δεν είναι κάτι με το οποίο πρέπει να συμβιβαστούμε, δεν είναι όλοι οι υπολογιστές έτσι. Στο Linux δεν υπάρχει registry, προγράμματα όπως το Registry Cleaner δεν χρειάζονται και το σύστημα δεν γίνεται πιο αργό συνεχώς. Η λέξη “φορμάτ” μπαίνει και αυτή στη λίστα των λέξεων που διαγράφουμε από το μυαλό μας αφήνοντας πίσω τα Windows.

Υποστήριξη: Εκτός από την επίσημη υποστήριξη που παρέχουν τόσο η Microsoft για τα Windows, όσο και οι διάφορες εταιρίες που βρίσκονται πίσω από τις μεγάλες διανομές του Linux, το Linux έχει το ατού, μιας πολύ δραστήριας κοινότητας ατόμων πρόθυμων να βοηθήσουν κάθε χρήστη που αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα. Η κοινότητα του Ubuntu είναι ίσως η μεγαλύτερη και θα σας βοηθήσουν σε κάθε πρόβλημα. (Ubuntu forums)

Workspaces: Μήπως σας ζαλίζουν τα πολλά ανοιχτά προγράμματα και παράθυρα; Χρησιμοποιείστε Workspace. Τα Workspaces είναι εικονικά desktop στα οποία μπορείτε να μοιράσετε τα ανοιχτά παράθυρα, και να μεταφέρεστε στο Workspace όπου υπάρχει το πρόγραμμα στο οποίο θέλετε να δουλέψετε κάθε φορά.

Επανεκκίνηση: Πόσες φορές σας έχει τύχει να βάλετε κάποιο μικρής σημασίας update στα Windows και αμέσως μετά να σας ζητηθεί επανεκκίνηση; Πόσες φορές ένα πρόγραμμα που μόλις εγκαταστήσατε σας ζητάει επανεκκίνηση του υπολογιστή; Στο Linux, οι φορές που θα σας ζητηθεί επανεκκίνηση, μετά από κάποιο update, είναι ελάχιστες και πάντα μετά από κάποια σοβαρή αναβάθμιση, όπως αναβάθμιση του kernel. Υπάρχουν Linux servers που λειτουργούν για χρόνια χωρίς να επανεκκινηθούν ποτέ.

Hardware: Τα Windows σε κάθε καινούρια έκδοση χρειάζονται καλύτερο hardware, περισσότερη μνήμη RAM, καλύτερο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. Με τις απαιτήσεις να φτάνουν πραγματικά πολύ ψηλά με την κυκλοφορία των Vista. Οι απαιτήσεις του Linux είναι σαφώς χαμηλότερες, κάτι που τα κάνει ικανά να τρέξουν χωρίς προβλήματα σε υπολογιστές 6, 7 ή και 8 χρόνων. Η διανομή του Ubuntu με τις μικρότερες απαιτήσεις είναι το Xubuntu,το οποίο χρειάζεται μόλις 192mb RAM. (Link to Xubuntu)

Αρνητικά: Φυσικά στο Linux δεν είναι όλα τέλεια, αλλά τα βασικά του αρνητικά σημεία είναι η υποστήριξη από τις μεγάλες εταιρίες του χώρου. Τα προγράμματα της Adobe και τα παιχνίδια είναι τα 2 βασικότερα αρνητικά σημεία του Linux. Όμως, δειλά δειλά, και αυτά τα 2 τελευταία κάστρα πέφτουν. Η Adobe, μετά την κυκλοφορία του Flash Player για Linux, κυκλοφόρησε και το πρώτο της πρόγραμμα για Linux, το Flex Builder. Όμως και στα παιχνίδια η κατάσταση δείχνει να αλλάζει. Ήδη κυκλοφορεί το Quake Wars για Linux, και αναμένεται σύντομα και το Unreal Tournament 3.

quote:
Γιατί η διδασκαλία γίνεται με πιστοποίηση.

Αν μπεις στο site του ECDL Ελλάδας http://www.ecdl.gr/programsmap.aspx
θα δεις ότι στην περιγραφή των ενοτήτων και την εξεταστέα ύλη (και
γενικά παντού) αναφέρονται όροι όπως λειτουργικό σύστημα, επιφάνεια
εργασίας, ένα πρόγραμμα λογιστικού φύλλου, ένα πρόγραμμα επεξεργασίας
κειμένου, κλπ ενώ πουθενά δεν βρήκα αναφορά συγκεκριμένα σε ms word,
ms excel, windows. Στο δε
http://www.ecdl.com/publisher/index.jsp?nID=369&pID=98 διαβάζω:
Flexible learning and skills
An ECDL Foundation certification stands for flexible, vendor-neutral
skills. The skills you acquire will help you to work with applications
from most software companies both now and in the future. ECDL Core V
4.0 has been approved for the following software applications:

*

Open Office
*

Star Office
*

XP
*

2003
*

MAC
*

Lotus Smartsuite

quote:
Εξυπνότεροι δεν είναι, είναι θέμα υποδομής και στην Ελλάδα δεν υπάρχουν σχολές και κίνητρα για να παρακολουθήσει κάποιος σεμινάρια linux

Linux Professional Institute

To Linux και ο ανοικτός κώδικας χρειάζονται και τους επαγγελματίες που θέλουν να αρχίσουν να το μαθαίνουν. Γι' αυτόν τον σκοπό έχει δημιουργηθεί το Linux Professional Institute.

Το LPI είναι μια μη-κερδοσκοπική οργάνωση από τον Καναδά που πιστοποιεί τις ικανότητες των χρηστών σε χρήση Linux και εφαρμογών ανοικτού κώδικα, μέσω εξετάσεων και θεωρείται σήμερα το κορυφαίο του είδους του (κάτι σαν το Ευρωπαικό ECDL αλλά για Linux).

Μέχρι στιγμής υπάρχουν τρία επίπεδα πιστοποίησης: LPIC, LPIC-2 και LPIC-3 και οι εξετάσεις γίνονται παγκοσμίως στα εξεταστικά κέντρα του Pearson VUE και το Thomson Prometric (προφανώς όχι μέσω web). Μέχρι σήμερα πάνω από 150.000 άτομα έχουν περάσει με επιτυχία τις εξετάσεις του LPI.

Στο site του LPI υπάρχουν πληροφορίες για το περιεχόμενο κάθε εξέτασης αλλά και παραπομπές σε προτεινόμενο εκπαιδευτικό υλικό. Παρόλα αυτά, δεν υπάρχει “εξεταστέα ύλη” π.χ. από ένα συγκεκριμένο σύγγραμμα - ο κάθε εξεταζόμενος είναι ελεύθερος να επιλέξει την αυτο-εκπαίδευση του. Ωστόσο, έχουν κυκλοφορήσει και βιβλία εξειδικευμένα στις εξετάσεις του LPI. Παρόμοιος οργανισμός με το LPI είναι το Αμερικάνικο LinuxCertified που προσφέρει όμως και online σεμινάρια για managers, χρήστες και επίδοξους sysadmins του Red Hat αλλά και πιστοποιήσεις LPI.

Στην Ελλάδα;

Σε επαγγελματικό επίπεδο στη χώρα μας, το Carriera Ζωγράφου, του ομίλου Ξυνή, προετοιμάζει τους σπουδαστές που το επιθυμούν για τις τρεις βασικές πιστοποιήσεις του LPI: Junior, Advanced, Senior. Παράλληλα προσφέρει σεμινάρια σε Linux που περιλαμβάνουν θέματα βασικής διαχείρισης, δικτύωσης, ασφάλειας, εγκατάστασης διανομής και εφαρμογών, χρήση ως mail, print, file και web server αλλά και scripting. To Carriera είναι πιστοποιημένο κέντρο του Pearson VUE και έτσι μπορεί να προσφέρει ολοκληρωμένες λύσεις εκπαίδευσης και πιστοποίησης. Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε www.as400pro.gr/linux.html

Εάν θέλετε κάτι πιο εξεικευμένο, υπάρχει η Ελληνοαμερικανική Ένωση, η οποία σε συνεργασία με την Red Hat ίδρυσε την Ελληνική Red Hat Academy. Πρόκειται για ένα e-learning πρόγραμμα πάνω στα προϊόντα της Red Hat που οδηγεί σε δύο πιστοποιήσεις: την Red Hat Certified Technician (RHCT) και την Red Hat Certified Engineer (RHCE). Για παράδειγμα η RHCT, που είναι το “πρώτο” επίπεδο, αποτελείται από 2 διδακτικές ενότητες των 80 ωρών κάθε μία. Στο πρώτο course, o εκπαιδευόμενος μαθαίνει τα βασικά του Linux (σύστημα αρχείων, χρήστες, εντολές, δικτύωση, κλπ) ενώ στη δεύτερη ενότητα μαθαίνει τη διαχείριση ενός συστήματος
Red Hat (ρύθμιση δικτύου, χρηστών, υπηρεσιών, κλπ). Κάθε ενότητα αποτελείται από 10-12 workbooks. Τα νέα τμήματα ξεκινάνε από τις 15 Οκτωβρίου 2007.

Για περισσότερες πληροφορίες, δείτε το www.hau.gr

HELLUG

O Σύλλογος HELLUG διοργανώνει απο καιρού εις καιρόν σεμινάρια για διάφορα θέματα στο εργαστήρι στην έδρα του, στην Καλλιθέα (δείτε http://lab.hellug.gr). Τελευταίο τέτοιο σεμινάριο ήταν του Χρ. Σμαίλη για δημιουργία 3D γραφικών με το Blender.

Επιπλέον, κάθε Τετάρτη από τις 6 έως τις 9 και κάθε Σάββατο το μεσημέρι, το εργαστήρι είναι ανοικτό. Μπορείτε να πάτε όποτε θέλετε με τον υπολογιστή σας για δωρεάν εγκατάσταση Linux, να γνωρίσετε άλλους χρήστες Linux και να λύσετε προβλήματα που τυχόν αντιμετωπίζετε.

Μην ντρέπεστε - ο HELLUG δεν δαγκώνει!

ΙΕΚ και σεμινάρια

Εκτός των επίσημων πιστοποιήσεων, υπάρχουν και IEK που είτε χρησιμοποιούν ΕΛΛΑΚ στα εργαστήρια τους είτε διδάσκουν Πληροφορική σε ΕΛΛΑΚ. Για παράδειγμα, στο IEK ΔΟΜΗ ένα μεγάλο μέρος των ειδικοτήτων τεχνικών “Δικτύων Η/Υ”, “Εφαρμογών Πληροφορικής”, "Κινητής Τηλεφωνίας”, “Συστημάτων Υ/Η”, και “Διαχειρίσης συστημάτων - παροχής υπηρεσιών Internet” περιλαμβάνει διδασκαλία σε εργαλεία ανοικτού κώδικα, όπως μας πληροφόρησε ο υπεύθυνος Τύπου, κ. Γαλάνης. Επίσης, το ΙΕΚ ΔΟΜΗ συμμετείχε στην ημερίδα “Linux, εκπαίδευση και επιχειρηματικότητα” του ILUG.

Τέλος, το IEK ΔΕΛΤΑ προσφέρει σεμινάρια που αξιοποιούν τεχνολογίες ανοικτού κώδικα. Σύμφωνα με τους υπεύθυνους του ΙΕΚ, τα σεμινάρια Web Design και PHP/MySQL “έχουν τη μεγαλύτερη απήχηση στους περισσότερους ως λύσεις για να μπουν στον κόσμο του Internet και όχι άδικα”. Το δεύτερο σεμινάριο, μάλιστα, ολοκληρώνεται με την εργασία παράδοσης ενός συστήματος CMS.

Σεμινάρια για Linux και ανοικτό κώδικα κάνει και η Ένωση Ελλήνων Χρηστών Ιντερνετ (EEXI).

Links

Carriera:
Πιστοποιήσεις LPI: www.as400pro.gr/linux.html

Red Hat
Academy: www.hau.gr

IEK ΔΟΜΗ:
Σεμινάρια με open-source εργαλεία:www.iekdomi.edu.gr

ΙΕΚ ΔΕΛΤΑ:
Σεμινάρια PHP, MySQL, Web design: www.delta-tc.gr

Από τον κύριο Μιχάλη Κασσάπογλου
http://kassapoglou.blogspot.com/

quote:
την άποψη μου πρέπει να την σεβαστείς είτε σου αρέσει είτε όχι όπως σέβομαι και εγώ την δικιά σου

την άποψη σου καλέ μου άνθρωπε την σέβομαι όχι γιατί πρέπει, όπως με διατάζεις, αλλά γιατί έχω επιλέξει να σέβομαι την άποψη σου/σας κτλ.
όμως χωρίς να υπάρχει λόγος μπαίνεις μέσα και αρχίζεις να γράφεις για την σοφή κίνηση της κυβέρνησης να υπογράψει μια συμφωνία με την micro$oft. για ποιο λόγο; είπαμε εμείς τίποτα παράλογο; και τι νομίζεις ότι είναι αυτή η συμφωνία στο κάτω κάτω;
και το eubuntu προχωράει στα σχολεία, και η τοπική αυτοδιοίκηση στήνει ubuntu servers επίσης τα πολυτεχνεία, πανεπιστήμια κτλ συνεχίζουν να εργάζονται στο ανοιχτό κώδικα.
στα υπουργία ας έχουν ότι λειτουργικό θέλουν, χαλάλι τους και δικαίωμα τους.
τώρα αν τα πήραν ή όχι ίσως δεν έπρεπε να γραφτεί, αλλά αυτός δεν είναι λόγος που θα με κάνει να θεωρήσω σωστή την απόφαση.
με τα λεφτά μας την πληρώσαμε και μπορούμε τουλάχιστον να την κατακρίνουμε. τους λόγους διάβασε τους παραπάνω στο δεύτερο ποστ.


καταλήγοντας σου λέω ότι δεν θέλω και δεν θέλεις να συμφωνήσουμε στις απόψεις μας. μπορούμε όμως να συνεννοηθούμε στο τι λέει ο κάθε ένας;
εγώ λέω:
Προσωπικά πιστεύω πως όσα περισσότερα λειτουργικά και εφαρμογές ξέρεις τόσο το καλύτερο για εσένα (γιατί έχεις τις γνώσεις) και για οποιονδήποτε εργοδότη ασχοληθεί μαζί σου επαγγελματικά έχεις τα προσόντα.

Τελικά το θέμα είναι πόσοι θα αλλαξοπιστήσουν και θα μάθουν κάποιο λειτουργικό και μόνο αυτό; windows vs linux ? ή το πώς η νέα γενιά θα έχει την ευκαιρία να μάθει απλόχερα και εύκολα γενικά υπολογιστές που είμαστε μεσαιωνικοί σε σχέση με άλλα κράτη.

Στην ΠΓΔΜ ήδη σε όλα τα σχολεία τους(το ίδιο και σε όλη την λατινική Αμερική) έχουν εγκατασταθεί 180.000 τερματικά που τρέχουν Ubuntu linux και open office, καλύπτοντας τις ανάγκες κάθε μαθητή, εμείς απο την πλευρά μας ακόμα κάνουμε διαγωνισμούς για να επιλέξουμε ένα μαθητικό υπολογιστή...
δηλαδή τα ελληνόπουλα είναι χαζά και δεν μπορούν να καταλάβουν;
όχι διότι δεν είναι δύσκολο το linux, όπως το παρουσιάζεις, και το ξερεις.
απλά είναι φτηνότερο και δεν συμφέρει!

ευχαριστώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ

Edited by - ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ on 18/05/2008 04:10:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 03:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον οποιοδήποτε φίλο ενδιαφέρετε να δει τους λόγους που το linux είναι καλύτερο απο τα παράθυρα μπορεί να επισκεφτεί τον σύνδεσμο που ακολουθεί.
http://www.whylinuxisbetter.net/index_el.php


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 06:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, δεν θα συνεχίσω μια συζήτηση περί ποιότητας linux και microsoft επειδή είναι κάτι ανούσιο, θα σχολιάσω κάποια πράγματα για τελευταία φορά και δεν θα σταθώ σε ότι είπεςόχι επειδή θέλω να δώσω επιλεκτικές απαντήσεις αλλά επειδή δεν θέλω να γίνω κουραστικός και να ξεκινήσω μια διαμάχη που δεν με αφορά (εκτός και αν η συζήτηση οδηγηθεί κάπου αλλού).

για ακόμα μια φορά θα επαναλάβω πως δεν πήρα μέρος στην συζήτηση για να υποστηρίξω ένα λειτουργικό σύστημα, δεν υποστηρίζω προϊόντα, απλά τα χρησιμοποιώ.

Ιοί, κάποτε δεν υπήρχαν, τώρα υπάρχουν και για το linux όπως και τεράστιες τρύπες ασφάλειας οι οποίες μπορούν να κλείσουν με update, combile τον kernel και με firewall όπως το ip chains και σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σου πω κάτι που πιθανόν το ξέρεις ήδη, μερικές ρυθμίσεις πρέπει να γίνονται χειροκίνητα με script ακόμα και για τα πιο απλά πράγματα όπως rules για το packet filtering
Παράδειγμα firewall script
#! /bin/sh
# Script to control packet filtering.
# If no rules, do nothing.
[ -f /etc/ipchains.rules ] || exit 0
και φυσικά το να κανείς compile τον kernel για να παίξει το agp που μουλαρωσε δεν είναι και ότι καλύτερο μπορεί να σου συμβεί ειδικα όταν εσύ απλά θέλεις να παίξεις quake 3.

Το linux είναι πράγματι πιο σταθερό, όμως κολαει και αυτό όπως κολανε και οι εφαρμογές του, μπορεί στην εκκίνηση να δεις το μήνυμα kernel panic και να πιασει και εσενα panic γιατί αυτά συμβαίνουν σε όλους τους υπολογιστές άσχετος λειτουργικού συστήματος.

Πράγματι το linux έχει πληθώρα προγραμμάτων όπως και γλώσσες προγραμματισμού έτοιμες προς χρήση όπως επίσης και την περίπτωση να χρειαστεί να ενεργοποιήσεις χειροκίνητα τα αρχεία ήχου και video για να μπορέσουν οι player να τα αναπαράγουν και αυτό δεν γίνεται με ένα click αλλά με κονσόλα και εδώ δεν πετάω λάσπη απλά δεν είναι όλα τέλεια

είχες δίκαιο στο ότι το linux δεν είναι ένα λειτουργικό μόνο για φοιτητές και επιστήμονες όμως πρέπει να ψαχτείς πολύ για να κανείς κάποια πράγματα και ειδικά απλά πράγματα όπως είναι η εγκατάσταση ενός προγράμματος γιατί αν μπεις στην διαδικασία της κονσόλας και της πληκτρολόγησης
su κωδικό
make
make install
είμαι σίγουρος πως πολύς κόσμος θα επιθυμήσει το απλό click click close

Αναβαθμίσεις κάνουν οι χρηστές για να αντεπεξέλθει το σύστημα τους στo καινουργιo software που κυκλοφόρησε και όχι επειδή βγήκε καινούργια έκδοση windows

Το μεγαλύτερο αρνητικό στοιχείο, ο λαβύρινθος των διανομων, υπάρχουν παρά πολλές διανομές linux οι οποίες εδώ και πολύ καιρό αρχίζουν να έχουν ασυμβατότητες μεταξύ τους κάτι που είναι πολύ σημαντικό για τον απλό χρηστή που ψάχνει κάποιο λογισμικό
+++++++++++++++++++++++++++

Με την άποψη μου έδειξες φανερά ενοχλημένος ενώ εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα με την δικιά σου άποψη σου και δεν επιβάλω σε κανέναν τίποταπως θα το κάνω άλλωστε από εδώ;
Απλως υπογράμμισα το back to the basics.

Εγώ δεν έχω πρόβλημα να διδάσκουν linux στα σχολεία και μακάρι να γίνει όμως το πρόβλημα είναι στο οτι τα περισσότερα σχολεία δεν έχουν υπολογιστές και αν έχουν θα είναι ένα pc για 2-3 και 4 άτομα και χωρίς καθηγητή πληροφορικής, αυτά θα έπρεπε να συζητάμε και όχι γιατί τα pc στο υπουργείο πολιτισμού τρέχουν windows.

Εγώ, αν το είχες προσέξει το είχα πει από την αρχή πως είναι καλύτερα να έχει κάποιος στον υπολογιστή του linux και windows.

Πριν γεμίσουν με υπολογιστές τα σχολεία και πριν αποφασίσουν ποιο λειτουργικό θα διδάσκουν πρέπει να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα των βανδαλισμών γιατί εδώ που τα λέμε δεν έχουν σπάσει και λίγα pc στα σχολεία οποτε το προβλημα ξεκιναει από αλλου για να παω την συζητηση πιο περα και να ξεφυγω από το τελμα του καλου και του κακου λειτουργικου.

Εάν ζούσε σήμερα ο Σωκράτης θα τον απασχολούσαν σοβαρότερα θέματα από την επικράτηση κάποιου προϊόντος οπως για παραδειγμα η ανικανοτητα της ανατροφης πραγμα πολυ σπουδαιο στην αρχαια ελλαδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 09:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
happychappy

quote:
δεν ανάγκασε κανένας κάποιον να αγοράσει windows οι άνθρωποι τα προτιμούν από την έκδοση χ11 όπως προτιμούν mac, linux, beos.

Πλάκα μας κάνεις σίγουρα έτσι? Μέχρι πριν από έναν χρόνο, για πες μου πόσους υπολογιστές μπορούσες να βρεις χωρίς τα XP

σαν προεγκατεστημένο πρόγραμμα? Τα είχες πληρωμένα μαζί με την τιμή του υπολογιστή, οπότε μην μιλάμε για ελευθερία επιλογής.

Απλά όλα τα μαγαζιά προωθούσαν την εν λόγω εταιρεία για διαφόρους λόγους.

Πλέον το πλαίσιο, σου δίνει την δυνατότητα να επιλέξεις ανάμεσα σε OPEN OFFICE ή σε OFFICE 2007 της Μ$. Μπορείς επίσης να πάρεις και

υπολογιστή με προεγκατεστημένο το UBUNTU. Κάτι θα είδαν, κάτι θα ξέρουν για να το κάνουν. Προφάνως οι εξελίξεις τρέχουν και η εν λόγω εταιρία θέλει να τις προλάβει.

Για τα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Είναι καθαρά θέμα κατά πόσον κάποιος θέλει ν' ασχοληθεί βαθύτερα με τον υπολογιστή του.

Άν και όπως είπες οι περισσότεροι τον θέλουν για σερφάρισμα, για σουιτες γραφείου κλπ απλές εφαρμογές. Τι από αυτά δεν έχει το λίνουξ? Και πλέον χωρίς να θέλει κονσλόλες και τέτοια για να τρέξει. Βάζεις το λίνουξ μίντ, που τα υποστηρίζει όλα εξαρχής και τελειώνει η ιστορία, οπότε τι συζητάμε τώρα? Κανείς δεν θα έχει πρόβλημα και ούτε θα χρειαστεί να γράψει κώδικες. Τώρα εάν είναι
φανατικός με τα παιχνίδια ας πάρει παιχνιδομηχανή ή το ubuntu gamer edition.

Και ένα τελευταίο. Εάν ο Σωκράτης ζούσε σήμερα κι έβλεπε αυτό το χάλι αμάθειας και ασχετοσύνης θα είχε πιει το κώνιο , μια ώρα αρχύτερα.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 14:44:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητέ happychappy
θέλω να δώσω και εγώ ένα τέλος στην ανούσια αυτή αντιπαράθεση, ή οποία γίνεται και σε λάθος φόρουμ.
απλά σου λέω ότι , παρότι έχεις γνώσεις αυτές μάλλον έχουν μείνει λίγο πίσω, διότι το linux πια σε gnome απλά χρειάζεται μερικά κλικ και όχι κονσόλα κτλ. ακόμα και για το compile που περιγράφεις.
βασικά εσύ μιλάς για kde ενώ δεν έχεις μάλλον και τόση εμπειρία από gnome.
ακόμα και οι code που χρειάζονται για κάποια format μπαίνουν με δύο - τρία κλικ.
ειλικρινά ρίξε μια ματιά στο mint και θα καταλάβεις τι λέω.
------------------
Τον Σωκράτη τελικά τον μοιράσαμε σαν το χιτώνα του Ιησού.
Αυτό από μόνο του δείχνει, ότι πράγματι δεν υπάρχει ανοιχτό μυαλό.
Ετσι η ζωή συνεχίζει να τραβά την ανηφόρα και οι "ιδέες" κατάκοπες παίζουν κρυφτό στους νευρώνες του εγκεφάλου μας με το "Αγαθό".
Η ανατροφή δε,είναι λεπτή υπόθεση, σχετίζετε και με το περιβάλλον, το οποίο περιβάλλον συνεχίζει να ζει σε καλούπια πατέντας , ιδιοκτησίας ,πνευματικών αλλά και υλικών αγαθών.
όμως ο Σωκράτης είπε:
"Ω Αντιφών νομίζω ότι το να πουλά κάποιος την ομορφιά του και την σοφία του είναι αισχρό έργο"
και συγχωράτε με , μα συμφωνώ.


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 19:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη, εγω δεν ειπα πως το linux υστερει σε κατι.
Όταν αγοραζεις υπολογιστη μπορεις να τον παραγγειλεις όπως θελεις και δεν νομιζω να σου αρνηθει καποιος την επιλογη σου να μην εχει windows ο υπολογιστης που θελεις να αγορασεις.

Πραγματι ειχα ασχοληθει με το KDE και ασχοληθηκα με διαφορες διανομες linux όπως mandrake, red hat (τοτε που δεν υποστηριζε τιποτα από το hardware μου) και debian.
Τον τελευταιο καιρο εχω σταματησει να ασχολουμαι, οχι επειδη απογοητευτικα αλλα επειδη δεν εχω τον χρονο να ασχοληθω με τον τροπο που θελω εγω να ασχοληθω με το εν λογο λειτουργικο γιατι θελω να κανω κατι περισοτερο από το να διαβαζω τα mail μου.

Το gnome δεν μου αρεσε, είναι και αυτό μια απο τς ευκολιες του linux να σε αφηνει να διαλεξεις περιβαλλον εργασιας.

Ο σωκρατης αυτοκτονισε επειδη του το επεβαλε το κρατος και αυτό δειχνει πως ειχε απολυτη υπακοη στο συστημα.
Το κράτος ήταν διεφθαρμένο από πάντα όμως εκείνος υπάκουσε και ίσως να μην το έκανε από τυφλή υπακοή αλλά από την ιδέα του μαρτυρά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 00:00:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
happychappy με την υποκειμενική μου κρίση σε καταλαβαίνω για ευσυνείδητο και έξυπνο άνθρωπο.
δυστυχώς μέχρι πριν λίγο δικαίωμα επιλογής δεν είχαμε, δηλαδή δεν μπορούσες να αγοράσεις ένα pc χωρίς λειτουργικό. την αρχή την έκανε η dell και αμέσως ξεκίνησαν και οι άλλες. η hp μάλιστα και η intel έδωσαν πληροφορίες ώστε να μπορέσουν να γραφτούν drivers και τώρα υποστηρίζει 100% το linux τις κάρτες γραφικικών και το hardware γενικότερα αυτών των εταιριών.

Πες μου όμως κάτι για τον Σωκράτη, ο εξαναγκασμός σε αυτοκτονία δεν είναι δολοφονία;
δηλαδή εντάξει, υπάρχει το σύστημα , πάντα υπήρχε, αλλά γιατί να μας πεθαίνει ρε αδερφέ;
είτε βιολογικά , είτε ψυχικά , είτε όπως αλλιώς μπορεί;
τελικά τι είμαστε ;
απλοί παρατηρητές συμβάντων;
πρέπει να είμαστε μάρτυρες υποψήφιοι για "κώνειο";
ή για σταυρό;
ή για την πυρρά;

Μίλησες για την ανατροφή.
πως να μην βγάλει emo αυτό το σύστημα;
θλιμμένα παιδιά που χαρακώνονται!
μάρτυρες και αυτά;

Δεν ξέρω ειλικρινά που θα πάει τελικά αυτό το κατασκεύασμα που ονομάζουμε ανθρωπότητα.
πρέπει να δώσουμε λύσεις στον κόσμο ή αν δεν έχουμε λύσεις εναλλακτικές προτάσεις για να πιαστούν απο κάπου.
Για εμένα η λύση είναι μία.
Η αλήθεια του χριστιανισμού.
δεν μπορώ όμως να γράψω κάτι παραπάνω διότι θα γίνει μπάχαλο το topic και ειλικρινλά δεν θέλω να ξαναπάρω μέρος σε ατέρμονες αντιπαραθέσεις κτλ. χιλιοειπωμένες και πυκνογραμμένες διαφωνίες , ο κάθε ένας λοιπόν στην ιδέα του και τελειώνει το θέμα.

μια εναλλακτική πρόταση όμως που θέλω να υποστηρίξω εδώ και τώρα σε αυτό το φόρουμ είναι ο ανοικτός κώδικα και το ανοικτό λογισμικό.
καταρχήν διότι συμπεριλαμβάνει όλες τις αρχαίες ελληνικές αρετές, συν το υπέρτατο αγαθό.Το Αγαθό, το όμορφο, το υπέρτατο καλό.
πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ , και συνδέετε απόλυτα και με το Συμπόσιο του Πλάτων και με τα παραπάνω κείμενα (1,2 post).

δηλαδή το να σου δίνει δωρεάν κάποιος την γνώση του, το κόπο του.
το να σε βοηθάει με πολύ προσωπικό κόστος να εννοήσεις κάτι που αυτός δημιούργησε για να μπορεί ο οποιοσδήποτε να το χρησιμοποιήσει αλλά και να το αναπτύξει ακόμα περισσότερο.
Ε , δεν είναι μαγικά απίθανο;
Τα συναισθήματα και ο ψυχικός κόσμος αλλάζει όταν ένας άνθρωπος μπει στην φιλοσοφία του ανοιχτού κώδικα.
δηλαδή όταν μπει στην κοινωνία της προσφοράς και του δίνω.
λέξεις που λείπουν πια απο την μαρτυρική ζωή μας.

προσωπικά σου λέω ότι η λύση για εμένα είναι η ζωή του Ιησού.
όμως θα χαρώ πολύ να δω τα παιδιά μου αύριο και καλοί χριστιανοί να μην γίνουν, να έχουν τουλάχιστον μέσα τους το αγαθό, το καλό.
πχ να βοηθάνε δηλαδή ανώνυμα στον εξελληνισμό του openoffice μόνο και μόνο διότι θέλουν να προσφέρουν απο την καρδιά τους κάτι στον συνάνθρωπο.

υγ. αυτός ήταν και ο λόγος που άνοιξα το τόπικ, αυτό το μήνυμα ήθελα να καταλάβει ο αναγνώστης του forum. ότι ο ανοικτός κώδικας εκτός απο προγράμματα , script κτλ προάγει και σημαντικά ιδανικά του ανθρώπου.

ευχαριστώ.



ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 20:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντα υπάρχουν επιλογές, αν σε ενδιαφέρει το linux ζητάς pc με linux ή αγοράζεις pc χωρίς λειτουργικό σύστημα και βάζεις σε αυτό win, linux και ότι άλλο θέλεις.
Οι επιλογές ελαχιστοποιούνται όταν δεν υπάρχει σιγουριά.

Ο Σωκράτης πέθανε σε ένα μια δημοκρατική πόλη και αφού το κοινωνικό σύνολο αποφάσισε πως πρέπει να πεθάνει δεν μπορούσε να αμφισβητήσει τον νόμο γιατί εάν οι αθηναίοι δεν ήθελαν να πεθάνει πολύ απλά δεν θα τον άγγιζε κανείς.

Η ειρωνεία είναι πως ενώ κατηγορήθηκε για ανατρεπτικές τάσεις εκείνος σεβάστηκε την δημοκρατία και έκανε ότι τον πρόσταξαν.
Αν θέλεις να το δούμε ωμά η δικαιοσύνη είναι γεμάτη από λάθος αποφάσεις γιατί οι άνθρωποι δεν μπορούν να κρίνουν τα πάντα σωστά και ο Σωκράτης είναι ένας από τους πολλούς που κλείσθηκαν στην φυλακή χωρίς να έχει διαπράξει κανένα αδίκημα.
η δημοκρατία όταν νοιώθει πως απειλείται σκοτώνει με δημοκρατικές μεθόδους.

Αν με αυτά που είπε ο Σωκράτης έκανε κάποιους ανθρώπους να λάβουν λάθος μήνυμα τότε είναι πολύ λογικό να κινηθεί ο νόμος ενάντιων του και να τον κατηγορήσει για ηθικό αυτουργό γιατί η νομοθεσία δεν είναι πάντα αρεστή και με το μέρος μας όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να την σεβόμαστε ακόμα και στην περίπτωση που θα καταδικάσει ωφέλιμα μέλη της κοινωνίας, συμβαίνει και στις μέρες.
Αλλά τώρα πια είναι ώρα να φύγουμε, εγώ για να πεθάνω κι εσείς για να ζήσετεΠοιο από τα δύο είναι το καλύτερο είναι άγνωστο σε μας. Μόνο ο Θεός το γνωρίζει.

Emo και κοινωνικές ομάδες, είναι μια ανάγκη για κοινωνική ένταξη , νομίζεις πως ο 15χρονος emo θα είναι emo και στα 25 του; Έως τα 25 του θα έχει ανάγκη από μια διαφορετική ομάδα γιατί θα έχει αλλάξει και ο τρόπος που βλέπει τα πράγματα.
Είναι στο χέρι των γονέων να του δωσουν τα πρωτα προτυπα μιας κοινωνική ομάδας γιατί η πρώτη κοινωνία των παιδιών είναι η οικογένεια και αν δεν υπάρχει αυτή τότε δεν υπάρχουν πρότυπα για ένταξη σε μια ομάδα και θα εισχωρήσει όπου πάνε οι πολλοί.

Για μένα δεν υπάρχουν λύσεις σε αυτο το θεμα αλλά ανθρώπινα λάθη, δεν υπάρχει λύση στο ανθρώπινο λάθος παρά μόνο πρόβλεψη.

Πολύ σωστά συνέδεσες τον Σωκράτη με το ανοιχτό λογισμικό γιατί το να δίνεις δεν σημαίνει μόνο ελεημοσύνη αλλά και πρόσφορα στο κοινωνικό σύνολο διχως ανταλλαγμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 22:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
happychappy
quote:
Είναι στο χέρι των γονέων να του δωσουν τα πρωτα προτυπα μιας κοινωνική ομάδας γιατί η πρώτη κοινωνία των παιδιών είναι η οικογένεια και αν δεν υπάρχει αυτή τότε δεν υπάρχουν πρότυπα για ένταξη σε μια ομάδα και θα εισχωρήσει όπου πάνε οι πολλοί.

το να δίνεις δεν σημαίνει μόνο ελεημοσύνη αλλά και πρόσφορα στο κοινωνικό σύνολο διχως ανταλλαγμα.



σωστός!

seirios12aτο topic έχει πάρει την σωστή τροπή, ρίξε και εσύ την γραφή σου, 3 χρόνια εδώ μέσα είναι απο τις λίγες φορές που ζητάω σε κάποιον να ποστάρει...
veritas you too...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 23:42:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για όσους νομίζουν ότι Linux σημαίνει μια εχθρική ασπρόμαυρη κονσόλα...
Το Linux είναι το λειτουργικό που θα χρησιμοποιούν ΟΛΑ τα κινητά στο πολύ κοντινό μας μέλλον. Η M$oft έχει βγάλει φυσικά το windows mobile αλλά ποιός κατασκευαστής είναι χαζός ώστε να προσθέσει καμιά εκατοστή δολάρια στην τιμή του κινητού του; Το Linux κάνει τα ίδια Δωρεάν! Ήδη δε προετοιμάζεται η νέα πλατφόρμα της Google με το όνομα android που θα σαρώσει τα πάντα.
Το Nokia 810 τρέχει ήδη πάνω σε Linux και όχι σε Symbian OS:

Linux σε Samsung:

Το Xbox της Microsoft μπορεί να τρέξει Linux:

Το ωραίο είναι ότι μέσα στη Microsoft υπάρχει γκρουπάκι φίλων του Linux. Ήδη προετοιμάζεται το έδαφος ώστε ο νέος media player ονόματι Silverlight να τρέχει σε Linux. O Silverlight είναι η προσπάθεια της M$oft να χτυπήσει τον flash player.Η παρακάτω φωτογραφία είναι από το Microsoft Linux Lab:

Το Playstation μπορεί να τρέξει Linux και υπάρχει και ειδική διανομή ονόματι Yellow dog:

Στιγμιότυπο από το Playstation3:

Πλήθος συσκευών θα έχουν embedded linux, από κάρτες δικτύου έως μίξερ. Υπάρχει βιβλίο στην αγορά που δείχνει πως να φτιάξεις οικιακό σύστημα συναγερμού με Linux. Εδώ ένα dvd:

Υπάρχουν εταιρίες που εξειδικεύονται στα embedded συστήματα:

Το project OLPC (one laptop per child) το οποίο θα ανδρώσει τη νέα γενιά προγραμματιστών θα τρέχει open source λειτουργικά. Εκατομμύρια παιδιών θα μεγαλώσουν έχοντας μάθει στο σχολείο τους ΜΟΝΟ linux. Εδώ το OLPC με xfce desktop:

Για όσους ακόμη δεν πείστηκαν η καλύτερη διαφήμιση βρίσκεται πάνω από τα κεφάλια μας. Τον Ιανουάριο του 2004 έφθασε στον Άρη το rover της NASA. Οι πιο αισιόδοξοι έλπιζαν ότι θα λειτουργούσε για 90 μέρες. Το Γαμ...νο ακόμη λειτουργεί και τρέχει στη βραχώδη επιφάνεια του Άρη.


"Έφτιαξα ένα λειτουργικό σύστημα σαν το Minix, δεν είναι τίποτα μεγάλο και σπουδαίο και θα ήθελα να με βοηθήσετε να το βελτιώσουμε" πόσταρε ο Linus Torvalds το 1991 σε ένα φόρουμ σαν αυτό. Δεν ζήτησε χρήματα και έδωσε το δικαίωμα σε άλλους να βγάλουν χρήματα απ' αυτό. Το 1999 όταν ο Linus τα έφερνε βόλτα δύσκολα στα οικονομικά, η Red Hat έβγαζε ήδη αρκετά ώστε να του δωρίσει 20 εκατομμύρια $ σε μετοχές από την ίδια του την εφεύρεση!
Χάρη στον low profile χαρακτήρα του Linus κανείς ποτέ δεν θα μπορέσει να χειραγωγήσει και να οικειοποιηθεί το Linux. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που η NASA ονόμασε τον αστεροειδή 9793, Torvalds.
Ποιος θα ονόμαζε κάτι "Bill Gates";Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 14:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως να βάζαμε στον τίτλο δίπλα και το linux διανομές , ώστε να μπορούν όλοι όσοι βλέπουν το θέμα να καταλαβαίνουν με τι έχει να κάνει το θέμα μας? Ίσως έτσι μπουν περισσότεροι στο τριπάκι να διαβάσουν τι αναφέρει και ίσως να συμμετέχουν.

Και μερικά νέα για το linux και το τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο (πηγή linux format gr)

Στις αρχές Απριλίου, το Ανώτατο Εκλογικό Δικαστήριο της Βραζιλίας ανακοίνωσε ότι στις επερχόμενες εκλογές θα χρησιμοποιηθούν 430.000 μηχανήματα linux για ηλεκτρονική ψηφοφορία. Τα μηχανήματα αυτά έτρεχαν προηγουμένως VirtuOS & Windows.

Το τοπικό υπουργείο δημόσιας εκπαίδευσης της Γενεύης σκοπεύει να περάσει 9.000 σχολικούς υπολογιστές σε UBUNTU LINUX από τον προσεχή Σεπτέμβριο. Τα μηχανήματα ήταν ήδη dual-boot (windows & ubuntu)., αλλά οι υπεύθυνοι θεώρησαν ότι η πλήρης μετάβαση στο Linux, εκτός από μείωση κόστους, θα ωφελήσει εκπαιδευτικά τους μαθητές.

Μετά από πιλοτική δοκιμή στο Περού, όπου θα εγκατασταθούν τελικά 260.000 ΧΟ, τα πιλοτικά προγράμματα του OLPC συνεχίζονται στην Αϊτή, όπου θα διανεμηθούν 13.000 ΧΟ σε μαθητές και άλλα 5.000 σε δασκάλους σε 60 δημοτικά σχολεία. Επιπλέον, ο οργανισμός OLPC ανακοίνωσε ότι η Ρώμη και Φλωρεντία της Ιταλίας θα αγοράσουν 5.000 ΧΟ για τα δημοτικά σχολεία τους, ενώ παράλληλα θα πληρώσουν για άλλα 5.000 laptops που θα πάνε στην Αφρική.

UBUNTU for the human.

Έτσι για να παίρνουμε καμμιά ιδέα του τι γίνεται στις άλλες "προχωρημένες" χώρες, επειδή εκέι ξέρουν καλύτερα υπολογιστές από εμάς και εμείς είμαστε ανεπίδεκτοι μαθήσεως και δεν μπορούμε να μεταβούμε σε λινουξ.


Μετά την DELL, ASUS ήρθε και η σειρά της HEWLLET-PACKARD να μπεί στην αγορά των φθηνών φορητών που τρέχουν ΛΙΝΟΥΞ. Και όλο και περισσότερες εταιρίες ψάχνονται προς αυτήν την κατεύθυνση μετά την επιτυχία που σημειώσαν οι πωλήσεις των ανωτέρω εταιριών.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 16:38:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://start.ubuntu.com/8.04/

Για όποιον ενδιαφέρεται, είναι η κεντρική σελίδα του ubuntu στα Ελληνικά. Αξίζει τον κόπο μια επίσκεψη για όποιον θέλει να μάθει περισσότερα


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος Βασιλεύει

Edited by - seirios12a on 22/05/2008 16:40:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 18:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν λέω σήμερα να κατεβάσω την νέα έκδοση του FEDORA , είναι η 9, η οποία απ' ότι είδα στην κεντρική σελίδα για τα

κατεβάσματα είναι διαθέσιμη και στα δύο γραφικά περιβάλλοντα (KDE 4? & GNOME). Μάλλον θα τα κατεβάσω και τα δύο και ευελπιστώ

τώρα που θα είμαι μια εβδομάδα στα Χανιά για δουλειά να βρω λίγο χρόνο κάποιο βράδυ για δοκιμές και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

Ο ανταγωνισμός πλέον είναι πολύ σκληρός μιας και το ubuntu με την έκδοση του 8,04 δύσκολα έχει αντίπαλο πλέον. Όλες οι εφαρμογές

τρέχουν με απίστευτους ρυθμούς, η απόκριση του συστήματος είναι άμμεση, το open office ανοίγει σε λιγότερο από 5" πλέον, το

compiz fusion, "σκοτώνει" σε ταχύτητα και εφέ και μπορείς να τρέχεις πολλά περισσότερα "βαριά" προγράμματα ταυτόχρονα, χωρίς

να κρεμάει το σύστημα. Όχι ότι βέβαια αυτό το φαινόμενο ήταν και συχνό στα linux, αλλά λέμε τώρα. (κάτι έχω ακούσει για μπλε

παράθυρα, ξέρει κανείς? εγώ τα ξέχασα


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΛΑΧΙΣΤΟΣ
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
732 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 01:34:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή την εβδομάδα κανονίζει μια ομάδα στα Χανιά συνάντηση για ίδρυση ΕΛ.ΛΑΚ
μια που θα είσαι στα Χανιά δεν κοιτάζεις εδώ
αν σε βολέψει το πρόγραμμα σου να παραβρεθείς...


ΠΙΣΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕΤΑΚΙΝΕΙ ΒΟΥΝΑ ΝΑ ΕΧΩ
ΑΓΑΠΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΩ
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΩ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
veritas
Μέλος 2ης Βαθμίδας


198 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 02:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους veritas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις κατέβασα και δοκιμάζω το Open Solaris 2008.05 live CD
Έχει Gnome, ελληνικά, και οι φίλοι του Linux θα αισθανθούν σαν στο σπίτι τους. Αναγνώρισε αυτόματα και την ασύρματη κάρτα δικτύου μου. Για να θυμόμαστε ότι Open Source λογισμικό δεν είναι μόνο το Linux. Η Google
σκοπεύει να εγκαταστήσει το Solaris σε αρκετούς από τους server της.
Πολύ θα ήθελα να μάθω από κάποιον admin του esoterica αν αναγνωρίζεται σωστά η ταυτότητα του λειτουργικού αυτού, στα στατιστικά των επισκεπτών. Αν μας διαβάζει κάποιος...

Edited by - veritas on 24/05/2008 02:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 20:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΑΧΙΣΤΕ, κατεβαίνω Χανιά Τρίτη και η συνάντηση θα γίνει αύριο. Δυστυχώς δεν τους προλαβαίνω στο παρατσάκ. Δεν πειράζει,

άλλη φορά. Έχεις κανείς σας νέα για την ημερομηνία κυκλοφορίας του LINUX MINT 5.0?


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1879883
Maintained by Digital Alchemy