ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περίεργες φωνές κατα τη διάρκεια του ύπνου!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Penetrat_or
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 20:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Penetrat_or  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας!Παρακολουθω τα FORUMS εδω και μερικουσ μηνες!Θα ηθελα πολυ να ακουσω τις αποψεις σας στο παρακατω.....Τον τελευταιο καιρο μου συμβαινει το εξης: οταν πεφτω να κοιμηθω στα πρωτα λεπτα του υπνου(το κοιταξα λιγο και πρεπει να ειναι στην πρωτη φαση, την φαση του ελαφρυ υπνου)ακουω διαφορα.Την τελευταια φορα ακουσα καποια να με φωναζει με το ονομα μου, πριν λιγες μερες και ενω ειχα την τηλεοραση ανοιχτη(τη φωνη την ειχα πολυ χαμηλα!) ακουσα παλι καποια να φωναζει/τσιριζει.Αυτο μου συνεβει 2 φορες.Ακουσα τις φωνες και ξυπνησα αλλα δεν το πολυκαταλαβα και ξανακοιμηθηκα.Μερικα λεπτα αργοτερα το ξανακουσα αλλα με μικροτερη διαρκεια Τοτε ξυπνησα και θυμηθηκα καθαρα και την πρωτη φορα.ΤΙΣ επομενες μερες θυμηθηκα οτι και πιο παλια που μου συνεβαινε αυτο, κυριως τα πρωινα, λιγη ωρα αφου ειχα σηκωθει.Συγκεκριμενα θυμαμαι μια φορα που ενω εγω εκανα μηχανικα κινησεις(πχ.επλενα τα δοντια μου) "ακουγα" το διαλογο 2 ανθρωπων που μαλωναν και οχι μονο τον ακουγα αλλα ενιωθα οτι ημουν εγω το ατομο που μιλουσε καθε φορα!Μου εχει μεινει αυτο γιατι με ειχε επηρεασει και ημουν και εγω εκνευρισμενη εκεινη τη μερα!Δεν το εχω ψαξει γιατι τις περισσοτερες φορες δεν το θυμαμαι μετα απλα θα ηθελα να μαθω περισσοτερα αν καποιος γνωριζει κατι και αν εχει συμβει και σε κανεναν αλλο αυτο.Ευχαριστω προκαταβολικα!
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 22:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Penetrat_or, καλώς ήρθες στα forums του ESOTERICA!

Μου έχει συμβεί κι εμένα αρκετές φορές να ακούω κάποια φωνή μέσα στο μυαλό μου. Φαντάζομαι ότι εννοείς ότι τις φωνές τις ακούς μέσα σου - έτσι; Θυμάμαι από τις πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις ήταν μια φορά που έκανα μια άσκηση συγκέντρωσης και διαλογισμού: είχα νιώσει σα να έχω συντονιστεί με μια πηγή ομιλιών από πολλά μέρη (έμοιαζε σαν ραδιόφωνο) και ήταν σα να ακούω τις συζητήσεις των ανθρώπων (ή μπορεί και τις σκέψεις) π.χ. από τη διπλανή πολικατοικία.

Μπορεί πάλι, όλα αυτά να μην είναι ούτε σκέψεις που ακούμε με κάποιον υπερφυσικό τρόπο, ούτε ομιλίες που κανονικά δε θα μπορούσαμε να ακούσουμε. Μια επιστημονική και αρκετά προσγειωμένη εξήγηση, μπορεί να δοθεί αν σκεφτούμε κάτι ανάλογο που γίνεται με την όραση:

στο πρώτο στάδιο του non-REM ύπνου (sleep onset) το οποίο διαρκεί λίγα μόνο λεπτά γίνεται η μετάβαση από την κατάσταση της εγρήγορσης σ' αυτή του ύπνου. Σ' αυτό το στάδιο λοιπόν, συνήθως βλέπουμε "μέσα στο μυαλό μας" διάφορες εικόνες να περνούν η μία μετά την άλλη, εικόνες που δεν είναι συνδεδεμένες μεταξύ τους με τρόπο που να σχηματίζουν κάποιο σενάριο, όπως δηλαδή γίνεται στο στάδιο REM, όπου και βλέπουμε τα περισσότερα και πιο διαρκή όνειρα.
Κάτι ανάλογο είναι φυσιολογικό να συμβαίνει και με άλλες αισθήσεις όπως αυτή της ακοής. Μόνο που ο άνθρωπος είναι εστιασμένος σε μεγάλο βαθμό στην όραση (δεύτερη έρχεται η ακοή, εκτός από μερικές περιπτώσεις που η ακοή αποτελεί την δεσπόζουσα αίσθηση κάποιου) και το να βλέπουμε εικόνες λίγο πριν μας πάρει ο ύπνος δε μας φαίνεται καθόλου περίεργο.
Αν λοιπόν ακούμε κάποια πράγματα λίγο πριν κοιμηθούμε, ή και τις στιγμές που μόλις έχουμε ξυπνήσει, δεν αποκλείεται να είναι απλά κάποιες "ακουστικές" εικόνες του μυαλού μας.

Προσωπικά, δεν αποκλείω την περίπτωση να ισχύουν και άλλες εκδοχές. Άλλωστε, εάν δεχτούμε την υπόθεση ότι ο εγκέφαλός μας είναι κάποιου είδους "κανάλι" και δεν δημιουργεί ο ίδιος όλα τα νοητικά φαινόμενα, οι εξηγήσεις που μπορούν να δοθούν είναι και ποικίλλες αλλά και ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες.

Σημ: το στάδιο REM του ύπνου ονομάζεται έτσι επειδή χαρακτηρίζεται από γρήγορη κίνηση των ματιών - rapid eye movement. Υπάρχει και το στάδιο non REM που χωρίζεται σε ακόμα 4 επί μέρους στάδια, κατά τη διάρκεια των οποίων, το σώμα και ο εγκέφαλός μας εισέρχονται όλο και πιο βαθιά στην κατάσταση του ύπνου. Ο κύκλος των σταδίων του ύπνου επαναλαμβάνεται κατά κανόνα 4 με 6 φορές κάθε φορά που κοιμόμαστε, αν και ο χρόνος των non REM σταδίων μειώνεται ενώ αυξάνει ο χρόνος του REM, με αποτέλεσμα να βλέπουμε στην πορεία του ύπνου, όλο και πιο ζωντανά και μακρόχρονα όνειρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Penetrat_or
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 01:21:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Penetrat_or  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αυτο εννοω!Σαν να ακουω τις φωνες μεσα στο κεφαλι μου!Πιστευω περισσοτερο την πρωτη εκδοχη (οχι ομωσ οτι θα απερριπτα μια επιστημονικη εξηγηση!)Κατα τη γνωμη μου λιγο πριν και λιγο μετα τον υπνο το μυαλο μας ειναι πιο ευαισθητο και μπορει να συντονιστει πιο ευκολα.Ξαναλεω οτι δεν το εχω ψαξει το θεμα, το εξηγω οπως το νιωθω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 03:19:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρωτα απ'ολα καλωσηρθες αγαπουλα μου! Λοιπον,εγω πιστευω οτι αυτο το φαινομενο το εχουν ζησει ολοι τουλαχιστον μια φορα!Γι'αυτο ηρεμισε!Δεν τρεχει κατι!Δεν εχεις καποιο προβλημα!Πιστευω οτι "οι φωνες" οφειλονται στο γεγονος οτι καποιες στιγμες ο εγκεφαλος μας ειναι απλα πιο δεκτικος απ'οτι συνηθως!Τετοιες στιγμες ειναι π.χ λιγο πριν κοιμηθεις η λιγο μετα αφοτου εχεις ξυπνησει!Τοτε που ειναι καθαρο το μυαλο!Τι σημαινει αυτο?Γενικα σαν ανθρωποι εχουμε την δυνατοτητα να επικοινωνουμε και με αυτο τον τροπο(Νοητικα στελνοντας απευθειας μηνυματα στον εγκεφαλο του αλλου!!Θα θυμασαι οτι μας εχει συμβει και εμας αρκετες φορες!! )!!Θα εχετε ακουσει πιστευω για τον "κοινο νου"(ελπιζω να το λεω σωστα.. )!Δηλαδη την δυνατοτητα να επικοινωνουμε μεταξυ μας σε αλλο επιπεδο(νοητικο) και ισως και με την οντοτητα που βρισκετε πανω απο εμας..Επισης μερικοι υποστιριζουν οτι αυτο θα ειναι το χαρακτηριστικο των ανθρωπων που θα γεννηθουν τα επομενα χρονια και θα καλυτερεψουν τον κοσμο...Αρα για να συνοψισω φανταζομαι οτι αυτη ειναι η απαντηση!Απλα ετυχε να ακουμπησεις και εσυ αυτο το επιπεδο!Μην ξεχασεις αυτο που σου ειπα!!Φιλακια!!Σ'αγαπω!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FeeLMorE
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 12:04:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FeeLMorE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΠΟΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΕΣ ΗΤΑΝ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΓΑ,ΑΚΟΥΓΑ ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ 2 ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΑ ΟΤΙ 1 ΦΩΝΗ ΗΤΑΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΙΛΟΥΣΑ, ΑΛΛΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑ ΠΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΜΙΛΑΓΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΟΥΝ.Η ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΙ ΠΕΡΙΣΟΤΕΡΟ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 14:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγω πιστευω οτι το υποσυνειδητο παιζει ρολο στα ονειρα!Δεν εχει να κανει και τοσο με τις "φωνες"!Σε ολους μας εχει συμβει απλα μερικες φορες δεν το θυμομαστε!Ειναι μια απο τις δυνατοτητες του εγκεφαλου μας!Εξαλου οπως ειναι γνωστο χρησιμοποιουμε μονο το 10% των δυνατοτητων του!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FeeLMorE
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 16:11:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FeeLMorE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΉΡΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ.


Edited by - FeeLMorE on 21/05/2008 16:28:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 16:45:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμ...Τι να σου πω..?Λογικο μου ακουγετε και αυτο!Ισως να εχεις δικιο!Ουτε εγω το εχω ψαξει πολυ και δεν ξερω!Παντως πιο πολυ πιστευω οτι οι "φωνες" ειναι εξωτερικα ερεθισματα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 21:36:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να πας σε έναν ψυχίατρο. Δεν είναι φυσιολογικά όλα αυτά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 00:22:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ασε ρε φιλε!Αν περιμεναμε απο εσενα να μας πεις σωθηκαμε..Μας εχουνε σε χειμερια ναρκη..Κοιμομαστε με τα ματια ανοιχτα...Αυτα ειναι φυσιολογικα πραγματα για εναν ΚΑΝΟΝΙΚΟ ανθρωπο και οχι για τους συγχρονους ανθρωπους που οι μονες φωνες που ακουνε ειναι απο την TV και το Lineage.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 00:58:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι "φωνές" αυτές-ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ- είναι απόλυτο φυσιολογικό να συμβαίνουν κατά τήν διάρκεια που επέρχεται ο ύπνος καθώς και στήν αφύπνηση και ονομάζονται:ΥΠΝΑΓΩΓΙΚΕΣ και ΥΠΝΟΠΟΜΠΙΚΕΣ.Αντιθέτως όταν συμβαίνει αυτό σε κατάσταση εγρήγορσης{ξύπνιος},τότε είναι παθογνωμονικό στοιχείο ψύχωσης και ιδιαίτερα σχιζοφρένειας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 01:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσον αφορά την εξήγησή τους την παραθέτει η ΑΜΑΛΙΑ,απολύτως σωστά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 02:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ειναι απαραιτητα σχιζοφρενεια ή η ψυχωση αν σου συμβει κατι τετοιο οταν εισαι ξυπνιος!Ηρεμιστε λιγο!!!!Δεν σας εχει συμβει να μιλατε απο μεσα σας ή να σκεφτεσται κατι και ο διπλανος σας να σας ρωταει τι ειπατε??Η και το αντιστροφο!!Να τον ακουσετε εσεις ενω σκεφτεται!!Εμενα παντως μου εχει συμβει παρα πολλες φορες και σας διαβεβαιω οτι εχω σωας τα φρενας!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 08:55:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να πας σε έναν ψυχίατρο. Δεν είναι φυσιολογικά όλα αυτά.

Αγαπητέ aspirin, προσωπικά θα ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτικός στο να συμβουλεύσω έναν συνομιλητή μου να πάει σε έναν ψυχίατρο επειδή "όλα αυτά" δεν είναι φυσιολογικά.
Ας μην βγάζουμε τόσο βεβιασμένα συμπεράσματα, ειδικά όταν αυτά μπορεί να έχουν διάφορες επιπτώσεις στους αποδέκτες τους...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 12:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Να πας σε έναν ψυχίατρο. Δεν είναι φυσιολογικά όλα αυτά.

Αγαπητέ aspirin, προσωπικά θα ήμουν πάρα πολύ επιφυλακτικός στο να συμβουλεύσω έναν συνομιλητή μου να πάει σε έναν ψυχίατρο επειδή "όλα αυτά" δεν είναι φυσιολογικά.
Ας μην βγάζουμε τόσο βεβιασμένα συμπεράσματα, ειδικά όταν αυτά μπορεί να έχουν διάφορες επιπτώσεις στους αποδέκτες τους...



Συμφωνώ και επαυξάνω. Η υπόθεση "ψυχίατρος" είναι πολύ σοβαρή. Αρκετοί άνθρωποι με ψυχολογικά προβλήματα καταφεύγουν στην ψυχανάλυση με ικανοποιητικά αποτελέσματα γενικά. Αυτό βέβαια εξαρτάται από το πρόβλημα αλλά και από την προσέγγιση του ψυχαναλυτή.

Ένας ψυχίατρος από την άλλη ασχολείται με αυτό που υποδηλώνει η λέξη, δηλαδή με νοσήματα της ψυχής. Ελπίζω να είναι αντιληπτό το χάσμα ανάμεσα σε απλά ψυχολογικά προβλήματα που πολύς κόσμος δοκιμάζει καθημερινά και τα οποία γενικά έρχονται και παρέρχονται, και σε μια γνήσια ψυχασθένεια που υπάγεται στις αρμοδιότητες ενός ψυχιάτρου.

Εξάλλου, αν κατάλαβα καλά από το αρχικό μήνυμα, δεν μιλάμε καν για κάποιο ψυχολογικό πρόβλημα εδώ.

Edited by - Rankett on 22/05/2008 12:14:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 18:23:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα καταλαβες Rankett!Παντως ρε παιδια πολυ επιστιμονικα μιλατε!!Χαλαρωστε!!!Λυπηθητε και εμας τους κοινους θνητους!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 21:27:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.

Penetrat_or, σε καλοσωρίζω στο ESOTERICA.

Το αν είναι το συμβάν ψυχολογικό ή όχι εξαρτάτε από την αιτία η οποία προκαλεί αυτές τις παραισθήσεις. Συμφονώ με τον/την Anaxunamon πως απαραίτητα δεν προκείπτουν λόγου σχιζοφρένειας, δεν παύει όμως να είναι μια αιτία μεταξεί άλλων όπως έλλειψη ύπνου και υπνοπαράληση.

quote:
FeeLMorE - ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΤΟ ΥΠΟΣΥΝΕΙΔΗΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΟΤΑΝ ΞΥΠΝΑΜΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΙΑ ΥΠΟ ΤΗΝ ΕΠΉΡΕΙΑ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΝΑ ΑΚΟΥΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ

Εφόσων παραισθίσεις διαφόρων ειδών έρχοντε από μέσα μας δεν αποκλείετε να προκείψουν μετά το ξύπνιμα σε περίπτωση που κάτι παραμένει από τον ύπνο REM.

Τώρα στη συγκικριμένη περίπτωση πιστεύω είναι το δεύτερο όσων αφορά το περιστατικό που αναφέρεις συναίβαινε τα πρωινά. Είναι εντελός φυσιολογικό εφόσων και κατά τη διάρκεια της υπνοπαράλησης, οι ψευδαισθήσεις προκείπτουν και στα αρχικά στάδια του ύπνου (βέβαια λιγότερο συχνά).

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 03:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν ειναι απαραιτητα σχιζοφρενεια ή η ψυχωση αν σου συμβει κατι τετοιο οταν εισαι ξυπνιος!Ηρεμιστε λιγο!!!!Δεν σας εχει συμβει να μιλατε απο μεσα σας ή να σκεφτεσται κατι και ο διπλανος σας να σας ρωταει τι ειπατε??Η και το αντιστροφο!!Να τον ακουσετε εσεις ενω σκεφτεται!!Εμενα παντως μου εχει συμβει παρα πολλες φορες και σας διαβεβαιω οτι εχω σωας τα φρενας!!!!!

---Καμία σχέση αυτό που αναφέρεις{μπερδεύτικες},αυτό είναι απολύτως φυσιολογικό,που εννοείς εσύ.Μιλάμε να "ακούς" φωνές,όχι να σκέπτεσαι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 03:47:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
θα αναφερθώ στήν ίδια κατάσταση,ξανά,διότι δέν έγινα κατανοητός και το θέμα είναι ΛΕΠΤΟ...{Οι "φωνές" αυτές-ΑΚΟΥΣΤΙΚΕΣ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΕΙΣ- είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ να συμβαίνουν κατά τήν διάρκεια που επέρχεται ο ύπνος καθώς και στήν αφύπνηση και ονομάζονται:ΥΠΝΑΓΩΓΙΚΕΣ και ΥΠΝΟΠΟΜΠΙΚΕΣ-{ΠΡΙΝ ΑΚΟΜΗ ΤΟΝ R.E.M. ΥΠΝΟ}-σε κατάσταση ΜΕΡΙΚΗΣ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗΣ,αλλά που το Η.Ε.Γ. δείχνει Β' κύματα.Αντιθέτως όταν συμβαίνει αυτό σε κατάσταση ΠΛΗΡΟΥΣ εγρήγορσης{ξύπνιος}-Α' κύματα-,τότε είναι παθογνωμονικό στοιχείο ψύχωσης και ιδιαίτερα σχιζοφρένειας.}.Επίσης συμβαίνει με το κάπνισμα ινδικής κανάβεως,μετά από υπερβολική στέρηση ύπνου και μετά από λήψη μεγάλων δόσεων βαρβιτουρικών και βενζοδιαζεπινών{υπνωτικών,ηρεμιστικών}...φαρμακοεπαγόμενα δηλαδή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 03:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακούστε με σας παρακαλώ,διότι γνωρίζω πολύ καλά το θέμα.Δουλειά μου είναι.Και είναι λεπτό.Ο άνθρωπος αυτός ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΝΕΝΑΝ ΨΥΧΙΑΤΡΟ.Αφήστε αυτά τα τόσο λεπτά θέματα μόνο σε ειδικούς γιατί μπορεί να προκαλέσετε κακό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 04:01:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπώθηκε..............."οι ψευδαισθήσεις προκείπτουν και στα αρχικά στάδια του ύπνου (βέβαια λιγότερο συχνά)."........ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ.....ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ...ΥΠΝΑΓΩΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟΠΟΜΠΙΚΕΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 13:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ειπώθηκε..............."οι ψευδαισθήσεις προκείπτουν και στα αρχικά στάδια του ύπνου (βέβαια λιγότερο συχνά)."........ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ.....ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ...ΥΠΝΑΓΩΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟΠΟΜΠΙΚΕΣ.

Αγαπητέ ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ, μίλησα για υπνοπαράληση όπου οι ψευδεσθήσεις προκείπτουν μετά το ξύπνημα και λιγότερο συχνά στα αρχικά στάδια του ύπνου.


-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


343 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2008, 15:12:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

[quote]Ειπώθηκε..............."οι ψευδαισθήσεις προκείπτουν και στα αρχικά στάδια του ύπνου (βέβαια λιγότερο συχνά)."........ΛΑΘΟΣ ΜΕΓΑΛΟ.....ΤΟ ΠΙΟ ΣΥΧΝΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΕΛΕΥΣΗ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ...ΥΠΝΑΓΩΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΥΠΝΟΠΟΜΠΙΚΕΣ.

Αγαπητέ ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ, μίλησα για υπνοπαράληση όπου οι ψευδεσθήσεις προκείπτουν μετά το ξύπνημα και λιγότερο συχνά στα αρχικά στάδια του ύπνου.


-Στά αρχικά στάδια του ύπνου μιλάμε πλέον γά ΟΝΕΙΡΑ.Μίλησα για ακόμη πιό πρίν.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stavros_13
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
84 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 14:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Stavros_13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Anaxunamon Ακριβως όπως το ειπες είναι.κοιμομαστρε με τα ματια ανοιχτα…..τουλαχιστον αυτοι που το καταλαβαινουν νωρις καλο είναι να μην καθονται και ακουνε ατομα σαν τον «aspirin».Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Anaxunamon
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2008, 20:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Anaxunamon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω φιλε μου!Δυστηχως δεν ειναι μονο ο "aspirin" ομως(Αν και δεν φταιει ο ιδιος εδω που τα λεμε!)...Υπαρχουν πολλοι σαν εκεινον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 01:46:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν σου πονάει η καρδιά, δεν πάς στον καρδιολόγο? Αφού έχεις ψευδαισθήσεις (ακουστικές, οπτικές...) δεν πρέπει να επισκεφτείς έναν ψυχίατρο και αυτός να σε κατευθύνει ανάλογα. Στην τελική μπορεί να είναι τίποτα, έως να είναι κάποια σοβαρή οργανική πάθηση. Ποιός είναι αυτός που θέτει τα όρια μεταξύ πάθησης και μεταφυσικού. Μήπως είσαι εσύ Λομβαρδόπουλε?

Επίσης θέλω να μου εξηγήσει αυτός που έσβησε το μήνυμα μου, με ποιά λογική το έκανε? Ελπίζω να μην αμφισβητεί ολόκληρη επιστήμη (ψυχιατρική) γιατί είναι το λιγότερο άμυαλος κ επικίνδυνος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

aspirin
Μέλος 1ης Βαθμίδας


119 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 01:49:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους aspirin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν σου πονάει η καρδιά, δεν πάς στον καρδιολόγο? Αφού έχεις ψευδαισθήσεις (ακουστικές, οπτικές...) δεν πρέπει να επισκεφτείς έναν ψυχίατρο και αυτός να σε κατευθύνει ανάλογα. Στην τελική μπορεί να είναι τίποτα, έως να είναι κάποια σοβαρή οργανική πάθηση. Ποιός είναι αυτός που θέτει τα όρια μεταξύ πάθησης και μεταφυσικού. Μήπως είσαι εσύ Λομβαρδόπουλε?

Επίσης θέλω να μου εξηγήσει αυτός που έσβησε το μήνυμα μου, με ποιά λογική το έκανε? Ελπίζω να μην αμφισβητεί ολόκληρη επιστήμη (ψυχιατρική) γιατί είναι το λιγότερο άμυαλος κ επικίνδυνος.



Στο Stavro13 και τον Anaxunamon αναφερόμουνα κ όχι στον Λομβαρδόπουλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2008, 08:31:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν σου πονάει η καρδιά, δεν πάς στον καρδιολόγο? Αφού έχεις ψευδαισθήσεις (ακουστικές, οπτικές...) δεν πρέπει να επισκεφτείς έναν ψυχίατρο και αυτός να σε κατευθύνει ανάλογα.

Αγαπητέ aspirin, απ' όσο θυμάμαι δεν έχει δηλώσει ο θεματοθέτης ότι έχει κάποιες παραισθήσεις...
Πέραν τούτου, όπως και να 'χει το θέμα, δεν είναι κι ό,τι καλύτερο να συστήνουμε σε έναν άνθρωπο να επισκεφθεί έναν ψυχίατρο για ένα φαινόμενο, το οποίο μπορεί να συμβαίνει πράγματι στο στάδιο του non-REM ύπνου...

quote:
Επίσης θέλω να μου εξηγήσει αυτός που έσβησε το μήνυμα μου, με ποιά λογική το έκανε? Ελπίζω να μην αμφισβητεί ολόκληρη επιστήμη (ψυχιατρική) γιατί είναι το λιγότερο άμυαλος κ επικίνδυνος.

Στις Συζητήσεις του Esoterica δεν γίνεται διαγραφή μηνυμάτων.
Η μόνη περίπτωση για να διαγραφεί ένα μήνυμα είναι με πρωτοβουλία του ίδιου του αποστολέα εντός 15 λεπτών από την ώρα αποστολής κι αυτό γίνεται ώστε να έχει την δυνατότητα να διαγράψει πχ μια διπλή αποστολή μηνύματος που έγινε κατά λάθος.

Από κει και πέρα, όταν γίνεται κάποια επέμβαση από έναν Διαχειριστή/Συντονιστή ώστε να αφαιρεθεί όλο ή μέρος του περιεχομένου του μηνύματος (εξαιτίας άκρως υβριστικού περιεχομένου που δεν εντάσσεται στη νοοτροπία του Χώρου, υβριστικών χαρακτηρισμών κι εκφράσεων κλπ), το πρωτότυπο περιεχόμενο φυλάσσεται πάντα σε δεσμευμένο χώρο κι αναγράφεται κάποια σχετική ένδειξη στην θέση του μηνύματος.

Όσον αφορά όμως κάποιο δικό σου μήνυμα, δεν έχει γίνει καμία επέμβαση.
Σε ποιό μήνυμα σου αναφέρεσαι;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seson
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/03/2015, 19:30:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σας.. Εχω ένα θεματάκι τελευταία.. Εδώ και ένα χρόνο, μερικες φορές, ακριβώς την στιγμή που ξυπνάω και ανοίγω τα μάτια μου, βλέπω περίεργα πράγματα μέσα στον χώρο που δεν υπάρχουν, ενώ σε 2 δευτερόλεπτα ακριβώς εξαφανίζονται.. Την πρώτη φορά είδα έναν καραφλό άντρα να χαμογελάει και να με κοιτάει απτην άκρη του δωματίου. Άρχιζα να φωνάζω απτο σοκ και σε δυο δευτερόλεπτα εξαφανίστηκε.. Άλλη μέρα, μία αράχνη να περνάει απτον τοίχο. Άλλη φορά δύο χέρια νορμάλ ανθρώπινα να είναι μπροστά στα μούτρα μου πάνω στο κρεβάτι μέχρι και σήμερα που είδα κάτι γράμματα μολυβένια πάνω στον τοίχο.. Το μόνο που κατάφερα να διαβάσω είναι κάτι για υπνοπομπικές Ψευδαισθήσεις.. Είναι φυσιολογικό αυτό? Δέν με τρομάζει τόσο, αλλα με κάνει να νιώθω σαικο τελείως..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy