ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Η λογική γέννησε την σωστή σκέψη ή η σωστή σκέψη τη λογική?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 13:19:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ένα άλλο θέμα που έγινε σε άλλη ενότητα του forum έκανα λόγο για τη λογική και με προβλήμάτισε ιδιαίτερα.
Στο φροντιστήριο,ώρα απίστευτης βαρεμάρας,συχνά σκέφτομαι άλλα πράγματα και προχτές μου ήρθε αυτό το ερώτημα.
Ομολογώ πως δεν μπορώ να απαντήσω.

Πρώτα όμως να πω πως εννοώ την λογική.Είναι ένας τρόπος σκέψης που δεν περιορίζεται από τίποτα.Καταλήγει σε συμπεράσματα αναλύοντας στοιχεία,ένας συλλογισμός κρίνεται σωστός όταν τα επιχειρήματα που τον στηρίζουν είναι κρίνονται αποδεκτά.
Ποιο είναι αυτό το κριτήριο όμως?
Όταν ακούγονται λογικά?
Δηλαδή λογικό είναι κάτι όταν είναι λογικό?
Με ποια κριτήρια είναι κάτι λογικό?

Βέβαια,διάβασα και κάπου ότι η λογική είναι η ικανότητα που επιτρέπει σε κάποιον να σκέφτεται.Αλλά και η σκέψη είναι ικανότητα.

Έχω μπερδευτεί αφάνταστα,όμως τώρα που τελείωσαν οι πανελλήνιες θα έχω πολύ χρόνο να το σκεφτώ.

Κατέληξα σε κάτι,ότι η λογική και η σκέψη είναι δύο δράσεις που αλληλεπιδρούν και αλληλοεξαρτώνται,χωρίς την μία η άλλη δεν υπάρχει και το αντίθετο.
Αλλά τι εμφανίστηκε πρώτα,η λογική ή σωστή σκέψη?

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2008, 15:21:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς τον


quote:
τώρα που τελείωσαν οι πανελλήνιες θα έχω πολύ χρόνο να το σκεφτώ.

Νεαρός λοιπόν!!
Τωρα που τελείωσαν οι πανελλήνιες, είναι καιρός για βουτιές , για βόλτες και για έρωτες...μικρέ φίλε.

Σκεψου το λίγο , ανεξάρτητα του πως προήλθε το συμβάν...
Σε είκοσι χρόνια και μετά πάλι θα υπάρχουν τα φόρουμ....

Φιλικά η μάλλον μητρικά για να ειμαστε σωστοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 03:34:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras

Η λογική γέννησε την σωστή σκέψη ή η σωστή σκέψη τη λογική?


Πιστεύω ότι είναι αλληλένδετες έννοιες. Η λογική(ως η δυνατότητα του να διανοείσαι) οδηγεί σε σωστές σκέψεις και οι σωστές σκέψεις ακονίζουν ή τροφοδοτούν περαιτέρω τη λογική. Τώρα, για το ποια από τις δύο "νοητικές κυρίες" εμφανίστηκε πρώτη, θα πρέπει να ανατρέξουμε πολύ πολύ πίσω στο χρόνο, στις εποχές των αρχέγονων Homo Sapiens όταν έρχονταν αντιμέτωποι με πολυάριθμα και σισύφεια προβλήματα που για να επιλύσουν έπρεπε να βάλουν το ρημάδι που λέγεται εγκέφαλος να δουλέψει δραστικά και δημιουργικά. Μόνο τότε θα γνωρίζαμε την αλήθεια, αλλά όπως γίνεται αντιληπτό αυτό είναι αντικειμενικά πολύ δύσκολο.

Η λογική αν και μπορεί να πάρει ποικίλες έννοιες, στο θέμα μάλλον πρέπει να προσεγγισθεί ως η ικανότητα να τοποθετούνται οι ανθρώπινες ιδέες σε μια ορθή σειρά με συνέπεια αντανακλώντας ευρέως κατανοητά και κοινώς αποδεκτά συμπεράσματα. Π.χ. είναι λογικό να ελέγχουμε το πέρασμα αυτοκινήτων σ'εναν δρόμο που θέλουμε να διαβούμε αφού έχουμε προηγουμένως συγκροτήσει με ευταξία στο μυαλό μας μια ακολουθία σκέψεων που σχετίζονται με την ανάγκη να αντιμετωπίσουμε πετυχημένα και χωρίς ζημιά ή φθορά μια κατάσταση ή ένα εμπόδιο όπως αυτό της διάβασης του δρόμου.

quote:
Stelaras

Με ποια κριτήρια είναι κάτι λογικό?


Με βάση ρεαλιστικά, ελέγξιμα κριτήρια που προκύπτουν μέσα από την εμπειρία και την παρατήρηση.

Θα το φιλοσοφήσω μελλοντικά περισσότερο πάντως, γιατί πρόκειται για ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον και πολυδιάστατο υπαρξιακό θέμα

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/06/2008, 03:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου διαφορετικό πράγμα η λογική από την σκέψη. Υπάρχουν άλογες (μη λογικές) σκέψεις και διαφορετικές λογικές. Η λογική (ως ικανότητα, ως μέθοδος) δίνει ποιοτική αξία στην σκέψη (παράλογη, λογική, χαζή κ.λ.π) ως περιεχόμενο.
Οπότε η λογική νοείται ως το σύνολο των σκέψεων που δημιουργούν μια πραγματικότητα. Σκέπτομαι, άρα υπάρχω. Οπότε η σκέψη δημιουργεί την λογική και η λογική οδηγεί σε σωστές, κατά την αρχική σκέψη, σκέψεις.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konstantinos008
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 22:02:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantinos008  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ανεξάρτητα απο το πως ετέθη το ζήτημα από τον Stelaras πιστεύω ότι το θεωρητικό ζήτημα "σκέψη" και "λογική" δεν πρέπει να τεθεί έτσι απλά έξω απο συγκεκριμένες φόρμες που συνέβαλαν στην εξελιξή τους.Με μια πρώτη ματιά, η σκέψη αναπτύσεται , διαμορφώνεται μέσα από την ανθρώπινη επαφή με τα πράγματα. Είναι το ίδιο όμως με την λογική ? Μπορεί να είναι "λογική" η καλή σκέψη , ακόμα δηλαδή και ικανότητα του Αρχέγονου,ενδεχόμενα κάποιος να είχε καλές σκέψεις, να διαφοροποιήση την δράση του ,τις συμπεριφορές του πέρα από το επίπεδο που επέβαλαν οι ανάγκες τους?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 04:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Stelaras:

Σε ένα άλλο θέμα που έγινε σε άλλη ενότητα του forum έκανα λόγο για τη λογική και με προβλήμάτισε ιδιαίτερα.
Στο φροντιστήριο,ώρα απίστευτης βαρεμάρας,συχνά σκέφτομαι άλλα πράγματα και προχτές μου ήρθε αυτό το ερώτημα.
Ομολογώ πως δεν μπορώ να απαντήσω.



Γεια σου Stelaras
Καταρχήν, να σου πω συγχαρητήρια που αξιοποιείς τη "βαρεμάρα" του φροντιστηρίου με ερωτήματα τόσο βαθιά και ουσιαστικά όπως αυτό που θέτεις στο θέμα αυτό. Αν και, για να ανοίξουν οι πόρτες μιας πιο συστηματικής διερεύνησης μέσα από το εκπαιδευτικό σύστημα, είναι χρήσιμα τα μαθήματα και τα φροντιστήρια, αφού για την ώρα χρειαζόμαστε τη βοήθειά τους για να μπούμε στο πανεπιστήμιο. Σου εύχομαι λοιπόν καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου

Χαίρομαι λοιπόν που μέσα από το ενδιαφέρον αυτό θέμα που έθεσες, μας δίνεις και εμάς την ευκαιρία να προβληματιστούμε μαζί σου.

Γράφεις:

quote:
Πρώτα όμως να πω πως εννοώ την λογική.Είναι ένας τρόπος σκέψης που δεν περιορίζεται από τίποτα.Καταλήγει σε συμπεράσματα αναλύοντας στοιχεία,ένας συλλογισμός κρίνεται σωστός όταν τα επιχειρήματα που τον στηρίζουν είναι κρίνονται αποδεκτά.
Ποιο είναι αυτό το κριτήριο όμως?
Όταν ακούγονται λογικά?
Δηλαδή λογικό είναι κάτι όταν είναι λογικό?
Με ποια κριτήρια είναι κάτι λογικό?

Ο ορισμός που δίνεις για τη λογική είναι αρκετά ευρύς. Στην πραγματικότητα, η τυπική λογική έχει κάποιους περιορισμούς. Αλλά υπάρχουν πολλά είδη λογικής (π.χ. fuzzy logic) που παρακάμπτουν πολλούς από τους κλασικούς περιορισμούς. Δε θα αναφερθώ ακόμα σ' αυτή, στην πραγματικότητα αυτή τη στιγμή δεν την έχω μελετήσει επαρκώς, αλλά μπορεί να επανέλθω αργότερα στο θέμα της μη τυπικής/κλασικής λογικής.

Η λογική λοιπόν ως σύστημα θεμελιώθηκε από τον Αριστοτέλη, πράγμα που - κατά την άποψή μου και κατά την άποψη πολλών επιστημόνων/φιλοσόφων - αποτελεί και τη μεγαλύτερη συνεισφορά του στην ιστορία της ανθρώπινης διανόησης. Αυτός έθεσε τους πρώτους κανόνες στο έργο του 'Όργανον', οι οποίοι εξελίχθηκαν και διερευνήθηκαν ανά τους αιώνες, σχηματίζοντας το θεμέλιο για την φιλοσοφία, αλλά και για τις υπόλοιπες επιστήμες.

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί τη λογική για να διερευνήσει μια υπόθεση και για να εξάγει συμπεράσματα, χρησιμοποιεί κάποιους κανόνες ώστε να είναι τα επιχειρήματά του έγκυρα (η λέξη "έγκυρα" είναι πιο δόκιμη από το "αποδεκτό" αν μιλάμε μέσα στα πλαίσια της ορολογίας της επιστήμης της λογικής). Έγκυρο δεν είναι ένα συμπέρασμα που είναι απαραίτητα αληθές. Έγκυρο είναι όταν έχει προκύψει με σεβασμό στους κανόνες της λογικής. Από κει και πέρα, για να είναι συγχρόνως έγκυρο αλλά και αληθές, θα πρέπει να βασίζεται σε αληθείς προκείμενες. Ωστόσο, έχουν υπάρξει άνθρωποι που έχουν καταφέρει με αληθείς προκείμενες και έγκυρα λογικά βήματα να βγάλουν παράδοξα συμπεράσματα, τα γνωστά "λογικά παράδοξα".

Ποια είναι η δομή ενός επιχειρήματος;
Μεγάλο θέμα, που δεν μπορεί να αναλυθεί σε ένα μικρό κείμενο, μιας και υπάρχουν ολόκληρα συγγράμματα που το αναλύουν. Θα προσπαθήσω όμως να συνοψίσω εδώ τη βασική ιδέα:

Με την αυστηρή χρήση της λογικής (λογικός συμπερασμός χρησιμοποιώντας έγκυρα λογικά βήματα) αρχίζει κανείς από κάποιες αρχικές παραδοχές που μπορεί να είναι είτε παρατηρήσεις, είτε αξιώματα, είτε ακόμα και a priori θέσεις (π.χ. ότι υπάρχει ο χρόνος). Οι αρχικές αυτές παραδοχές λέγονται προκείμενες. Παράδειγμα προκείμενης είναι το:

Κάθε βελανιδιά βγάζει βελανίδια
και
Αυτό το δέντρο είναι μια βελανιδιά

Χρησιμοποιώντας κανείς έναν βασικό κανόνα της λογικής που λέει:

(Αν) Κάθε p είναι q
(Και αν) Αυτό είναι p
Άρα (θα) είναι q

Το συμπέρασμα που θα προκύψει θα είναι:

ΑΡΑ, αυτό το δέντρο βγάζει βελανίδια.

Βέβαια, υπάρχουν διάφοροι κανόνες στη λογική. Κάποιοι από αυτούς είναι εύκολοι για τον κοινό νου και ταυτίζονται με τη σκέψη που έρχεται φυσικά και διαισθητικά σε κάθε έναν άνθρωπο. Κάποιοι άλλοι κανόνες όμως δεν είναι τόσο εύκολοι στη σκέψη του καθενός, γι' αυτό το λόγο και πολλές φορές κάνουμε λογικά σφάλματα. Ας πάρουμε το παρακάτω παράδειγμα:

Κάθε βελανιδιά βγάζει βελανίδια
Αυτό το δέντρο βγάζει βελανίδια
...
ΑΡΑ...Αυτό το δέντρο είναι μια βελανιδιά.

Πως σου φαίνεται αυτός ο συλλογισμός;
Λογικός;
Έγκυρος;
Οι γνώσεις που έχουμε για τον κόσμο θα μας πούνε πως ναι, αφού το δέντρο βγάζει βελανίδια, όντως είναι μια βελανιδιά. Αν χρησιμοποιήσουμε όμως τους κανόνες της λογικής θα δούμε, πως δεν αρκούν οι δύο προκείμενες για να διατυπώσουμε το συμπέρασμα ότι το δέντρο είναι όντως βελανιδιά. Γιατί η πρώτη προκείμενη μας λέει ότι αν έχουμε βελανιδιά θα βγάζει βελανίδια, δεν αποκλείει όμως την ύπαρξη κάποιου άλλους δέντρου, που δεν είναι βελανιδιά αλλά εντούτοις βγάζει βελανίδια!!
Οπότε, με τη δεύτερη προκείμενη (Αυτό το δέντρο βγάζει βελανίδια) δεν μπορούμε να συμπεράνουμε ότι το δέντρο αυτό είναι βελανιδιά, θα μπορούσε να είναι π.χ. μια "φλατζουμυριά" που επίσης βγάζει βελανίδια.

Ελπίζω, πως με τα παραπάνω βοήθησα λίγο στην κατανόηση των κριτηρίων του τι είναι λογικό και τι όχι. Όπως ίσως θα διαπίστωσες, κάποια πράγματα ενώ φαίνονται λογικά, στην πραγματικότητα δεν είναι. Αυτή είναι και μια μεγάλη αντίθεση μεταξύ της λογικής και της σκέψης (στην ευρεία της έννοια) που πολλές φορές βασίζεται στις διαισθήσεις και τις πεποιθήσεις μας, με αποτέλεσμα να θεωρούμε κάτι σωστό, ενώ στην πραγματικότητα δεν μπορεί να στηριχτεί λογικά.

(Σημ. Ένα πολύ καλό βιβλίο που μπορείς να πάρεις να διαβάσεις σχετικά με τη λογική είναι το παρακάτω:

ΛΟΓΙΚΗ - Η ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΟΣ
Δημήτρης Πορτίδης
Στάθης Ψύλλος
Διονύσιος Αναπολιτάνος

εκδόσεις Νεφέλη)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 12:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υπέκυψα στον πειρασμό να γράψω .
Άσκηση στην συγκεκριμμένη λογική .
Ο θάνατος είναι το μονοπάτι του φωτός .
Περνώντας απο το ακοτάδι στο φως ,επανέρχεται μία ανθρώπινη ύπαρξη και πάλι στο σκοτάδι ,εως ότου φωτισθεί πλήρως .
Οι πνευματικοί θάνατοι ,που βιώνει ένα πνευματικό άτομο κατά την διάρκεια μίας ενεσαρκώσεως ,είναι απαραίτητοι για να κατανοήσει την αναγκαιότητα της υπάρξεως του φωτός
Υπάρχουνε μεταξύ μας άτομα ,τα οποία έχουνε διανύσει ελάχιστες εως πάρα πολλές ενσαρκώσεις και δεν το έχουνε ακόμη συνειδητοποιήση .
Είναι καιρός να ασχοληθούνε με τον εαυτό τους σοβαρά .

Άσκηση στην αφηρημένη σκέψη .
Μία οντότητα η οποία λειτουργεί πολύ ποιο πάνω απο το δικό μας νοητικό επίπεδο , αδυνατεί να συνειδητοποιήσει τους κόσμους που υφίστανται κάτω απο το συνειδιακό της σημείο εξέλιξης .
Είναι τόσο φωτισμένη (καθαρή ), ώστε να μην μπορεί να βρει κατάληλα ενδύματα ,όπως αιθερικό φορέα ,αστρικό φορέα ,και νοητικό φορέα για να κατέλθει στον κόσμο της προσωπικότητας ,πόσο δε μάλλον στο επίπεδο ΨΥΧΗΣ ?


Βιβλίο το οποίο πρέπει να αποκτήσει κάθε άνθρωπος που έμαθε να διαβάζει είναι :


Τίτλος ΟΙ ΕΠΤΑ ΑΚΤΙΝΕΣ

ISBN 978 - 960 - 04 - 3545 - O

Εκδοτικος οίκος ΚΕΡΔΟΣ


Δεν χρειάζεται να μπορέσει να εντρυφίσει ο αναγνώστης , η επίδρασή του και ως αφυπνιστικό πνευματικό εργαλείο, είναι μοναδικά εκπληκτική .

Συγχαρητήρια στους δημιουργούς .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 13:09:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α-Ω , καλό είναι το βιβλίο που αναφέρεις, αν θεωρήσουμε αντικειμενικες αλήθειες αυτά που επεξεργάζεται.
Αλλά για πνευματική αφύπνιση δεν το νομίζω...η μάλλον φαίνεται οτι τελικά είναι εντελως ατομική αυτή επίδραση και του πως θα την εκλάβουμε, μια και ο καθένας μας χαρακτηρίζεται απο άλλη ακτίνα...

Edited by - nst on 07/06/2008 13:10:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 13:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
nst είχες ποτέ σχέση με τον εσωτερικό εαυτό σου ?

Αντικειμενικότατο είναι το περιββάλον στο οποίο ζω και ζεις . ΣΥΜΠΑΝ .
Αν δεν διάβασες οτιδήποτε για τις επτά ακτίνες ,πως μπορείς να έχεις άποψη (έστω και υποκειμενικά προσωπική ) Για αυτό το συγκεκριμένο βιβλίο ?

Το διάβασες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 14:13:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε συ Αλφα Ωμέγα, υπήρχε περίπτωση να μιλάω για ενα βιβλίο που δεν εχω διαβάσει? Το εχω διαβάσει και μάλιστα απ οτι είπα μου άρεσε, όσο κατάφερα να καταλάβω.
Και λέω << κατάφερα να καταλάβω>> επειδή αν και ο συγγραφέας εχει κάνει μια πολύ φιλότιμη προσπάθεια να φέρει στην καθημερινότητα αυτες τις έννοιες , πάλι χρειάζεται επεξήγηση.
Πάντως τα περί ακτίνων κάπως τα κατανόησα. Εβγαλα και συμπέρασμα οτι η βασική δική μου είναι η τέταρτη.


quote:
nst είχες ποτέ σχέση με τον εσωτερικό εαυτό σου ?

Λέω πως εχω μια αρκετά καλή και αγαπησιάρικη σχέση με τον εν λόγω εαυτό. Μόνο που εχω πάψει να τον ξεχωρίζω σαν κατι εξω η επάνω η μεσα σε εμένα..
Οσο περνάει ο καιρός, εμφανίζεται ..το δύσκολο είναι να τον μαζέψω..τον γλυκούλη μου...

υγ...μη γελάς, ετσι τον αισθάνομαι

Φιλικά

Edited by - nst on 07/06/2008 14:16:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 14:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εντάξει μόνο ένα ελαφρό μυδίασμα μου ξέφυγε .

Εύχομαι να απαντηθεί το αρχικό ερώτημα που έθεσε ο φίλος Stelaras .

Αν και έχει απαντηθεί απο επίπεδα ψυχής ,δεν θα ξαναμπώ στον πειρασμό να εκφράσω την προσωπικά υποκειμενική μου άποψη .

Σας εύχομαι εποικοδομιτικό διάλογο σε υψηλό πνευματικό επίπεδο .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 16:09:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν και έχει απαντηθεί απο επίπεδα ψυχής ,δεν θα ξαναμπώ στον πειρασμό να εκφράσω την προσωπικά υποκειμενική μου άποψη .

Σε ενα άλλο φόρουμ ενας φίλος με προέτρεπε να τεθω σε συνθήκες αγαστης συνεργασίας με τον ανώτερο που λέγαμε...
Εσυ εδώ προτρέπεις σε ενα εποικοδομητικό διάλογο σε υψηλό πνευματικό επίπεδο..
Αλλά δεν μπαίνεις στο πειρασμό να εκφράσεις την υποκειμενική σου αλήθεια...

<< Η λογική γέννησε την σωστή σκέψη η η σωστή σκέψη την λογική >>
Λογική = σωστή σκέψη [ οτι κι αν εννοούμε με αυτό] Το ίδιο είναι...
Με τις λέξεις παίζουμε....

Πως θα υπάρξει η παραμικρή λογική σε οποιοδήποτε επίπεδο αν φοβόμαστε στην δική μας υποκειμενική σταθερά?

Edited by - nst on 07/06/2008 16:10:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Stelaras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
156 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 16:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι το ίδιο η σωστή σκέψη με τη λογική.Η λογική είναι ένας τρόπος σκέψης,η σωστή σκέψη είναι κάτι που προκύπτει από την λογική.
Και η λογική προκύπτει από την σωστή σκέψη,το θέμα είναι τι υπήρξε πρώτα.Η σωστή σκέψη ή η λογική?


Amalia,το μόνο φροντιστήριο που μου πρόσφερε κάτι ήταν αυτό της έκθεσης.Φέτος κάναμε κάτι πολύ σημαντικό περί λογικής και λίγα παιδιά το πήραν είδηση.
Αξιολόγηση επιχειρημάτων-συλλογισμών.
Σύμφωνα με αυτά που κάναμε φέτος ένα επιχείρημα είναι ορθό όταν είναι και αληθές και έγκυρο.Αληθές όταν ανταποκρίνεται στα δεδομένα της πραγματικότητας και έγκυρο όταν εφαρμόζει τους κανόνες της τυπικής λογικής.
Αυτό που έγραψες και συ δηλαδή.
Λυπάμαι μόνο που μόλις τώρα κατανόησα τη σημασία αυτού του κεφαλαίου ενώ όταν το κάναμε το διάβαζα μόνο και μόνο για να το γράψω.

And I was round when jesus christ
Had his moment of doubt and pain
Made damn sure that pilate
Washed his hands and sealed his fateΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΛΟΜΠΑΡ
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 12:30:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΛΟΜΠΑΡ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάνεις τους ανθρώπους να νομίζουν ότι σκέφτονται, θα σε λατρεύουν. Όταν τους κάνεις να σκέφτονται πραγματικά, θα σε μισήσουν.

Δεν κάνει φίλους όποιος δεν έκανε εχθρούς.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 21:51:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Πως θα υπάρξει η παραμικρή λογική σε οποιοδήποτε επίπεδο αν φοβόμαστε στην δική μας υποκειμενική σταθερά?

Edited by - nst on 07/06/2008 16:10:56


nst λειτουργείς σε προσωπικά επίπεδα και συγκεκριμένα ( το αγαπημένο σου ) στο κατώτερο νοητικό πεδίο ,που είναι ο συγκεκριμένος , συμπερασματικός νους .

Είμαι απελευθερωμένος από αυτό .

Δεν θα ασχολούμαι με την φθαρτή προσωπικότητα ,όπως εσύ αλλά μέσω του ανώτερου εαυτού , σε επίπεδα ψυχής .
Λυπάμαι που μετά από 2090 μηνύματά στο ενεργητικό σου ,το μόνο που συνειδητοποίησες για την ψυχή ,είναι ότι για αυτήν το μόνο που μπορεί να είναι πραγματικό ,είναι οι υποκειμενικές απόψεις της οποιαδήποτε προσωπικότητας .

Επειδή δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε μία ανούσια αντιπαράθεση μαζί σου , δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω με προσωπικές απόψεις ( της δικής μου συμπεριλαμβανομένης ) .

Κάθε φορά που τελειώνουνε οι προσωπικές απόψεις για οποιοδήποτε θέμα που άπτεται της ΨΥΧΗΣ , οι συμμετέχοντες τις ανανεώνουνε δημοσιεύουνε ( διαιωνίζουνε )σε κάποιο άλλο θέμα .
Έτσι δεν μπορεί να υπάρξει πρόοδος για τα πνευματικά θέματα .
Η μόνη λύση είναι ενασχόληση με τον ανώτερο εαυτό .
Δεν υπάρχει εξέλιξη εδώ μέσα σε αυτήν την κατεύθυνση .

Ότι πήρα ,πήρα τον χρόνο για το επόμενο στάδιο της εξέλιξής μου , τον αφιερώνω πλέον συνειδητά σε φόρουμ ,που ασχολούνται ακόμη θετικά και εποικοδομητικά με την εσωτερική σύσταση του ΑΝΘΡΩΠΟΥ .

Δεν πειράζει, εσύ θα επιμένεις ακόμη στις προσωπικές απόψεις , έως ότου συνειδητοποιήσεις ,αυτό που για εμένα είναι είδη συνειδητοποιημένο .
Ξαναδιάβασε (αν θέλεις ) το μήνυμα που δημοσιεύτηκε στις 07/06/2008, 12:51:50 ,σε αυτό το θέμα .

Παιδιά δεν έχω πλέον χρόνο για να τον αφιερώνω σε προσωπικές απόψεις ,εσείς όμως συνεχίστε .
Καλή επιτυχία στο θέμα .


Αγαπητή nst
Εύχομαι να μην σε στεναχώρησα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 22:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
nst - Νεαρός λοιπόν!!
Τωρα που τελείωσαν οι πανελλήνιες, είναι καιρός για βουτιές , για βόλτες και για έρωτες...μικρέ φίλε.

Και για φιλοσοφίες

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 12:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Και για φιλοσοφίες

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-


Κάπου χάνεις το νήμα της λογικής σου αγαπητέ insolde .

Τεχνολογία δίχως άνθρωπο δεν μπορεί να υφίσταται .

Μήπως εννοούσες κάτι άλλο , όταν έγραψες την προηγούμενη σκέψη σου ?
ΣΤΟΧΑΣΟΥ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 15:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alfa omega, οι άνθρωποι, μάλλον, έχουμε ψυχοσύνθεση που ρέπει στην σύγκρουση

Διαβάζω στο μήνυμά σου
Επειδή δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε μία ανούσια αντιπαράθεση μαζί σου

Κανένας δεν μίλησε για αντιπαράθεση, εσύ όμως την βλέπεις, είσαι τόσο σίγουρος ότι έτσι θα γίνει εάν συνεχίσεις να συνομιλείς….
Ποιος ξέρει, ίσως και να είναι επιθυμητή για να δικαιωθεί η σκέψη και η επιθυμία

Λυπάσαι γιατί το μόνο που συνειδητοποίησε………? Γιατί?
Δεν μπορείς να χαίρεσαι. Νομίζεις ότι ευθύνεται το κατώτερο νοητικό, ο συμπερασματικός νους της nst…
Θα χαιρόσουν όμως εάν συμφωνούσε με όσα έλεγες και θα μιλούσες για ανώτερο νοητικό…

Μάλιστα
Λυπάσαι και χαίρεσαι για κάποια αιτία, υπάρχει λόγος…

Δεν ξέρω κιόλας, έχει κάποια σχέση αυτό με το ανώτερο νοητικό?

Βέβαια διαβάζω ότι δεν έχεις πλέον χρόνο να ασχολείσαι με προσωπικές απόψεις, οπότε μάλλον δεν θα μου απαντήσεις

Εάν όμως βρεις χρόνο πολύ θα ήθελα να μου δείξεις σε ποιο ακριβώς βιβλίο εσωτερικής φιλοσοφίας βρήκες ότι οι κρίσεις προς τον πλησίον είναι γνώρισμα πνευματικής ανάπτυξης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 18:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α-Ω, ποσώς με ενδιαφέρει το αν θέλεις η δεν θέλεις να εμπλακείς σε ανούσιες η ουσιαστικές συζητήσεις.
Εγω φιλαράκι , γράφω για συγκεκριμένους λόγους ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ.
Αυτά είναι τα μηνύματα μου, αυτή είμαι εγω, αυτό είναι το επίπεδο μου και δεν θα το κρίνεις ουτε εσυ , ουτε κανένας άλλος, φαντασίοπληκτος απο αυτούς που πιστεύουν οτι ανεβοκατεβαίνουν σκάλες και ιππεύουν ακτίνες.

quote:
Δεν θα ασχολούμαι με την φθαρτή προσωπικότητα ,όπως εσύ αλλά μέσω του ανώτερου εαυτού , σε επίπεδα ψυχής .
Λυπάμαι που μετά από 2090 μηνύματά στο ενεργητικό σου ,το μόνο που συνειδητοποίησες για την ψυχή ,είναι ότι για αυτήν το μόνο που μπορεί να είναι πραγματικό ,είναι οι υποκειμενικές απόψεις της οποιαδήποτε προσωπικότητας .

Ασχολήσου με οτι σου αρεσει και καλή καρδιά. Θυμάσαι αυτό που λέει...
Οτι δεν φτάνει η αλεπού να κάνει κρεμαστάρια?....
Ε !για ρίξε μια ματιά στην ύλη που υποτιμάς και δες τι δεν εκανες και τα φόρτωσες στην ψυχή?


quote:
Επειδή δεν επιθυμώ να εμπλακώ σε μία ανούσια αντιπαράθεση μαζί σου , δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω με προσωπικές απόψεις ( της δικής μου συμπεριλαμβανομένης ) .

Μισο, κλαίει η γάτα μου...

quote:
Ότι πήρα ,πήρα τον χρόνο για το επόμενο στάδιο της εξέλιξής μου , τον αφιερώνω πλέον συνειδητά σε φόρουμ ,που ασχολούνται ακόμη θετικά και εποικοδομητικά με την εσωτερική σύσταση του ΑΝΘΡΩΠΟΥ

Και εμένα τι με νοιάζει τι θα κάνεις εσύ?

quote:
Δεν πειράζει, εσύ θα επιμένεις ακόμη στις προσωπικές απόψεις , έως ότου συνειδητοποιήσεις ,αυτό που για εμένα είναι είδη συνειδητοποιημένο .

Ε ! αφου το συνειδητοποίησες τι ζόρι τραβάς?

quote:
Παιδιά δεν έχω πλέον χρόνο για να τον αφιερώνω σε προσωπικές απόψεις ,εσείς όμως συνεχίστε .
Καλή επιτυχία στο θέμα .

Τωρα αν περιμένεις απο εμενα , να σου πω << μην φύγεις ..εχεις τόσα να προσφέρεις ..>> και άλλες τέτοιες κρυάδες δεν θα στο πω ..γιατί είτε φύγεις εσυ , είτε όποιος άλλος το ίδιο μου κάνει.
΄

quote:
Αγαπητή nst
Εύχομαι να μην σε στεναχώρησα .

Καρδιά μου πάει καιρός που εχω να στεναχωρεθώ με αυτά που διάβάζω εδω πέρα. Αντίθετα , την καταβρήκα..μια ημέρα που χρειαζόμουν γείωση για να ξεμπερδεύω..
Αντε σε φιλώ εις τριπλούν
Τις καλύτερες ευχές για βαθιά γαλήνη ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 18:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος ξέρει, ίσως και να είναι επιθυμητή για να δικαιωθεί η σκέψη και η επιθυμία

Δεν μπορείς να πείς? Εκτελώ επιθυμίες!

Pyramid,σου στέλνω την αγάπη μου ως Ελένη και τίποτα άλλο.Είναι και το μόνο βέβαιο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 22:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή nst, τι έγινε; Γιατί ζορίστικες τόσο;
Κακό είναι να ακούς απόψεις εσύ η άνετη; Γιατί πειράχτηκες
τοσο με την κριτική του Αλφα - Ωμέγκα; Εσύ η τόσο βαθυστόχαστη;
Φιλενάδα, μήπως έχεις θέσει τον εαυτό σου πολύ ψηλά και σε
πειράζει πλέον ο διάλογος;
Τι είθεση είναι αυτή; Μήπως είσαι στις "δύσκολες" μέρες του μήνα;
Επίτηδες σε πειράζω και περιμένω αντιδράσεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 00:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε alfa-omega γεια σου.

quote:
Κάπου χάνεις το νήμα της λογικής σου αγαπητέ insolde .

Επιτρεψέ μου να κάνω μια μικρή διόρθωση. Το όνομά μου είναι Ισόλντε (Ιζόλδη ελληνικά) το οποίο είναι γυναικείο :).

Το τελευταίο που δώθικε στο μύνημά μου δεν έχει σχέση με το συγκικριμένο θέμα, είναι η υπογραφή μου.

quote:
Τεχνολογία δίχως άνθρωπο δεν μπορεί να υφίσταται .

Εννοήτε, αγαπητέ alfa-omega :). Εκείνο που εννοούσα είναι ότι η τεχνολογία θα προχωρίσει ενώ εμείς θα μείνουμε στο ίδιο επίπεδο από αγάπη, κατανόηση, αλληλεγκύη...

Φίλε Stelaras, συγχώρεσέ με για το off topic.


-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 00:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητή nst, τι έγινε; Γιατί ζορίστικες τόσο;
Κακό είναι να ακούς απόψεις εσύ η άνετη; Γιατί πειράχτηκες
τοσο με την κριτική του Αλφα - Ωμέγκα; Εσύ η τόσο βαθυστόχαστη;
Φιλενάδα, μήπως έχεις θέσει τον εαυτό σου πολύ ψηλά και σε
πειράζει πλέον ο διάλογος;
Τι είθεση είναι αυτή; Μήπως είσαι στις "δύσκολες" μέρες του μήνα;
Επίτηδες σε πειράζω και περιμένω αντιδράσεις...

Οχι φίλε τρεχαγύρευε δεν είμαι σε δύσκολες ημέρες...[ αστεία φράση]
Ας τα πάρουμε ενα ενα ...

1] Εγω δεν είπα ποτέ οτι είμαι άνετη , ουτε βαθυστόχαστη, ουτε ψηλά, χαμηλά κλπ Ολα αυτά τα εχεις δημιουργήσει εσύ στο μυαλό σου..
Σκέψου οτι δεν εχεις ακουσει ουτε καν την φωνή μου, ουτε με εχεις δεί...πως λοιπόν βγάζεις συμπεράσματα? Δες πως μπορώ να αλλάξω την εικόνα μου σε ελάχιστο χρόνο....αν θελήσω....

2] Είμαι όλα αυτά και άλλα πολλα που αναλόγως ξεφυτρώνουν.. Ο Α-Ω , δεν θα μπορούσε να μου κάνει οτιδήποτε επειδή ουτε αυτόν τον ξέρω.
Ομως οταν διαβάζω τόσες ασυναρτησίες και αναγκάζομαι να τις καταπιώ η να πάω πλαγίως ..μια, δύο , τρείς στο τέλος μου την δίνει...

Τωρα θα μου πείς οτι δεν είναι ευγενικό να κάνω κριτική και οτι δεν αρμόζει σε ενα ατομο πνευματικά εξελιγμένο και οπωσδήποτε σε ενα θηλυκό.
Ελα που ο δικός μου ανώτερος θέλει ...ε τι να κάνω ..τον άκουσα κι εγώ και είπα να του κάνω το χατήρι... Ανώτερος είναι αυτός, πρέπει να υπακούσω.

-------------------

Και τώρα που ξεθύμανα ας μιλήσουμε και στο πνευμα που αρμόζει στον εσωτερισμό.
Δεν υπάρχει καμία περίπτωση ενας ανθρωπος που εχει φτάσει σε αυτά τα επίπεδα που συζητάμε, να εκφράζεται με τον τρόπο που εμείς εδω παρακολουθούμε. Οχι ανώτερα επίπεδα αλλά ουτε καν στο υλικό δεν υπάρχει αρμονία και ξέρεις κάτι...
Είναι λυπηρό το πόσοι απο εμας , παραμυθιάζουμε τον εαυτό μας, διαφεύγοντας στα αστρικά και πνευματικά πεδία, απαξίωνοντας το υλικό στο οποίο βρισκόμαστε και που πρέπει να δουλέψουμε , επειδή κάπου κολλήσαμε και δεν εννούμε να το παραδεχθούμε.

Παρατήρησε όλη αυτή την περιφρόνηση σε οτι εχει σχέση με τα χρήματα, με την τέχνη, με το σεξ, με την φιλία δλδ όλους αυτούς τους τομείς στους οποίους εχουμε ανάγκη να επιτύχουμε για να βρούμε την γήινη υπόσταση μας.

Τρείς είναι οι συγκεκριμένοι << Εργασία, σχέσεις και φιλία >>
Εκεί είναι ολη η ''εργασία '' . ΄Και εκεί φαίνεται το, τι και γιατί το κάνουμε.
Οποιαδήποτε απόρριψη η αποτυχία [ ας είναι υποκειμενική ] η ανεπάρκεια σε ενα απο αυτούς τους τομείς προκαλεί πόνο, φόβο και σύγχυση. Η θα παλέψουμε να τα βρούμε με τον εαυτό μας η θα φύγουμε στις λίμνες και στα λιβάδια του αστρικού , οπου υπάρχουν αγγέλλοι και αγκαλιές, εκεί που όλα είναι αγάπη, ηρεμία, γαλήνη και αιωνιότητα.
Αποσυμβόλισε τώρα τα παραπάνω να δείς την αλήθεια και την ελλειψη.

Αυτά τα απλά πραγματάκια που είναι καθαρή ψυχολογία εκμετελεύονται μερικοί[ ας μην χαρακτηρίσω] και μαζεύουν γύρω τους κάθε ταλαίπωρο που επειδή αισθάνεται τον διαχωρισμό, αντί να βρεί τι του συμβαίνει, λογίζεται σαν εκλεκτός και ιδιαίτερος.

Αν φίλε μου είναι, ενας άνθρωπος ολόκληρωμένος και πατάει στα πόδια του δεν πρόκειται ουτε να θυμώσει , ουτε να αγανακτήσει, ουτε να αναλωθεί στην προσπάθεια του να πείσει, να αντιπαρατεθεί, να προσηλυτίσει άλλους. Γνωρίζει οτι η διαδρομή είναι μοναχική και οτι κάθε ψυχή τραβάει τον δρόμο της. Σκύβει λοιπόν με συμπάθεια και κατανόηση επάνω απο οποιον συναντά στο πέρασμα της και συνεχίζει ανενόχλητος.
Οι βίαιες αντιδράσεις είναι ένδειξη, φόβου και προσωπικών ερωτηματικών. Η επιβεβαίωση είναι αναγκαία οταν υπάρχει ακόμη η ''ερώτηση '' και η αμφισβήτηση που δεν δεχόμαστε να πιστέψουμε.

Και πριν ρωτήσεις...δεν είμαι εκεί που περιγράφω η τουλάγχιστον δεν ειμαι συνέχεια αλλά οταν συμβαίνει το γνωρίζω και τότε φαίνεται η πραγματικότητα.

Καληνύχτα



Edited by - nst on 10/06/2008 00:31:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 10:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Εννοήτε, αγαπητέ alfa-omega :). Εκείνο που εννοούσα είναι ότι η τεχνολογία θα προχωρίσει ενώ εμείς θα μείνουμε στο ίδιο επίπεδο από αγάπη, κατανόηση, αλληλεγκύη...


-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-



Αγαπητή Isolde διάβασε το κείμενο :

Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα .

Δεν είναι λογική η πρότασή .

Και δεν εννοούνται τα αυτονόητα ,αλλά αυτά που αντιλαμβάνεται κάποιος ,όταν διαβάζει μία πρόταση .

Πόσο δε μάλλον όταν το θέμα που προτείνεται ασχολείται με την σκέψη και την λογική ?


Θα ήτανε λογική αν έγραφες :
Ο άνθρωπος μέσω της τεχνολογίας την οποία διαμόρφωσε , εξελίσσεται μακριά από την αγάπη, κατανόηση, αλληλεγκύη...

Δεν υπάρχει ανάγκη να συμφωνήσεις με όσα γράφω , απλά ξανασκέψου αν θέλεις την πρόταση ,Την οποία χρησιμοποιείς ως υπογραφή ,για την ορθότητά της .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 10:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Δεν ξέρω κιόλας, έχει κάποια σχέση αυτό με το ανώτερο νοητικό?



Φυσικά .
Είναι αδιανόητο να συνεννοηθούνε δύο άνθρωποι , όταν ο ένας λειτουργεί προσωπικά και ο άλλος ως εάν ψυχή .

Ο πρώτος είναι και παραμένει αλαζονικός ,διότι ασχολείται αποκλειστικά με τον συμπερασματικό νου και ο άλλος εξελίσσεται πέρα από το σημείο αυτό , διότι το έχει ξεπεράσει .

Πώς να υπάρξει ενότητα , όταν η προσωπικότητα διχάζει και η ψυχή ενώνει ?
Δεν πρέπει οι δύο άνθρωποι να ενεργούνε ως εάν ψυχές .

Όταν δε ενεργούνε προσωπικά ( και οι δύο ) , συμφωνούνε και διαφωνούνε διαχρονικά με τα ίδια πράγματα ,που όμως αγαπητή pyramid τους αφήνει στάσιμους στην εσωτερική εξέλιξη .

Στην ουσία διαφωνούνε και συμφωνούνε , διότι έχουνε διαφορετικό εξοπλισμό ακτίνας .

Στην εξωτερική προσέγγιση της αιτίας ,διαφωνούνε και συμφωνούνε , όταν και οι δύο είναι απολύτως άσχετοι με τον εσωτερισμό ,αλλά δεν είναι δυνατόν να το καταλάβουνε ,εκτός και αν ο ένας από τους δύο πάρει την απόφαση να διανύσει το εσωτερικό μονοπάτι .
Το ιδανικό είναι να το πράξουνε και οι δύο .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 12:55:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alfa omega ξέρεις είναι περίεργα αυτά τα εσωτερικά μονοπάτια
δεν ξέρω εάν υπάρχουν και αν μέσω αυτών φτάνεις κάπου
και την ίδια στιγμή είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν και ότι είναι η σωστή μέθοδος

το ΤΑΟ υποστηρίζει ότι δεν υπάρχει μονοπάτι…… εάν θέλεις να φτάσεις….
είσαι πάντα στο μονοπάτι όταν ζεις
ο στόχος είναι το μονοπάτι και όχι το τέλος του δρόμου
……λες ο Καβάφης να είχε ροπή στο Ταο?

Καλέ μου alfa omega πες μου σε παρακαλώ πως γίνεται ένας άνθρωπος να ξεπεράσει την προσωπικότητα μια φορά και τέλος?
Θα πρέπει να έχει λάβει όλες τις εμπειρίες της ζωής και να είναι η τελευταία του ενσάρκωση, έτσι δουλεύει ότι του έμεινε και τελειώνει.
Εάν μου πεις ότι ξέρεις πέρα πάσης αμφιβολίας ότι είναι η τελευταία σου ενσάρκωση τότε θα συμφωνήσω με όσα λες, εάν όμως δεν είσαι σίγουρος….. μήπως να ξανασκεφτείς το όλο θέμα?

Ξέρεις τι σημαίνει η προσωπικότητα διχάζει η ψυχή ενώνει? Το έχεις διαλογιστεί, μπορείς να το αναπτύξεις με δικά σου λόγια?

Οι ταοϊστές λένε ότι τα βιβλία είναι τα ιζήματα, τα κατακάθια των νεκρών
Ακούγεται κάπως ενοχλητικό, ίσως, αλλά την στιγμή που μας ενοχλεί έχουμε την σίγουρη ένδειξη ότι έχουμε ακόμα κάποια κλαδάκια να καθαρίσουμε από την λίμνη μας, δηλ. εάν δεν είμαστε τεμπέληδες έχουμε κλαδάκια, ίσως να έχουμε και την κόπρο του Αυγεία

Λέμε για την ψυχή, ξέρουμε τι είναι? Ποιος την έχει δει, την έχει αισθανθεί, και εάν έχουν συμβεί αυτά ποιος του λέει ότι δεν είναι ψευδαισθήσεις?
(Ας μην μου πει κανείς για διαίσθηση, please, μα όλοι οι εσωτεριστές βρε παιδί μου με μια διαίσθηση ανα χείρας βρίσκονται, τι κακό κι αυτό! μην με διαβάσει και ο ΛΟΜΒΑΡΔΟΠΟΥΛΟΣ και μου βάλει χέρι ότι δεν υπάρχει καλό και κακό)
Την προσωπικότητα την ξέρουμε και έτσι προσδιορίζουμε την ψυχή
η προσωπικότητα χωρίζει η ψυχή ενώνει
προσωπικότητα και ψυχή, οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος


Ο άνθρωπος δυσκολεύεται να αντιμετωπίσει την ζωή, πρέπει να βρει προφυλακτήρες όπως λέει παραστατικά ο Γκουρτζίεφ
Να τους βρούμε βρε παιδί μου αλλά ας μην τους κάνουμε και σιδερένιους, να μπορούν οι διπλανοί μας να τους παραμερίσουν να μπουν
Θα είμαστε βέβαια ευάλωτοι….. ε δεν πειράζει θα το αντέξουμε

Όπως ξαναέριξα μια ματιά σε όσα έγραψα θα έλεγα ότι είναι κάπως….., ε δεν πειράζει θα το στείλω

Ξέρεις φίλε ανοχή σημαίνει συμμετέχω και επιτρέπω στον διαφορετικό άλλο να υπάρξει, επιτρέπω στο άλλο εγώ να αναπνεύσει πέρα από ανώτερα νοητικά, αστρικά, ψυχές, θρησκείες, διωγμούς, οικονομικά συμφέροντα…

Τι να πω, δεν ξέρω τίποτα περισσότερο από σένα, ότι σε φωτίσει….. η ψυχή σου


Γειά σου nst μου, φιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 13:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μακιααααα Πυραμιδουλίνι μου!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Isolde
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Sweden
229 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 17:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Isolde  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ alfa-omega, συμφωνώ μαζί σου. Είναι συμαντικό να γίνει κατανοητό κάτι το οποίο κανείς θέλει να εκφράσει.

Το τι θα κατανοήσει ο καθένας από μια πρόταση είναι διαφορετικό. Εγώ την συγκυκριμένη πρόταση τη βρίσκω λογική και καταλαβαίνω το νοημά της εφόσων εγώ η ίδια την εφάρμοσα. Επίσεις καταλαβαίνω πως αυτή η εφαρμογή της προτάσεως δεν γίνετε κατανοητή σε άλους. Κι εκείνο που αντιλαμβάνεται κάποιος όταν την διαβάζει είναι κάτι πέρα από το νόημά της.

quote:
Δεν υπάρχει ανάγκη να συμφωνήσεις με όσα γράφω , απλά ξανασκέψου αν θέλεις την πρόταση ,Την οποία χρησιμοποιείς ως υπογραφή ,για την ορθότητά της .

Ευχαριστώ για την συμβουλή. Και πράγματι το έχω σκεφτεί σύμφωνα με τα παραπάνω με απόφαση πως θα αντικαταστίσω την παρούσα υπογραφή μου.

-Στο μέλλον η τεχνολογία θα προχωρήσει, αλλά δυστυχώς όχι η ανθρωπότητα.-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2008, 23:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη nst, το κατάλαβα ότι ήσουν λίγο από τσατίλα
και γι' αυτό σε πείραξα...Ήθελα να δω αν ήσουν πολύ
και χάρηκα απο το κείμενο σου όταν είδα ότι ησουν λίγο...
Φίλη Isolde, φέρνεις κάτι απο αρχαίο δράμα... Αλήθεια ξέρει
κανείς τη διαφορά τραγωδίας και δράματος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 12:54:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αγαπητέ alfa-omega, συμφωνώ μαζί σου. Είναι συμαντικό να γίνει κατανοητό κάτι το οποίο κανείς θέλει να εκφράσει.

Το τι θα κατανοήσει ο καθένας από μια πρόταση είναι διαφορετικό. Εγώ την συγκυκριμένη πρόταση τη βρίσκω λογική και καταλαβαίνω το νοημά της εφόσων εγώ η ίδια την εφάρμοσα. Επίσεις καταλαβαίνω πως αυτή η εφαρμογή της προτάσεως δεν γίνετε κατανοητή σε άλους. Κι εκείνο που αντιλαμβάνεται κάποιος όταν την διαβάζει είναι κάτι πέρα από το νόημά της.



Αγαπητή Isolde ας πάμε λίγο βαθύτερα .
Μελετάμε την ακόλουθη πρόταση ,εσύ εγώ και όποιος άλλος θέλει :

ΑΓΑΠΗΣΕ ΤΟΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΣΟΥ ΩΣ ΕΑΥΤΟΝ ( σ΄αυτόν ) .

Εσύ αυτήν την πρόταση την βρίσκεις λογική

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2008, 14:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eμένα αυτό το θέμα μου θυμίζει το .....η κότα έκανε τ' αυγό? η τ' αυγό την κότα?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy