ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Περί της Σπηλιάς Νταβέλη επιμύθιον
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2003, 23:16:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι,

Διαβάζοντας με πάρα πολύ μεγάλη προσοχή τά όσα γράψατε και ανα-
φέρατε για την σπηλιά του Νταβέλη,αποφάσισα να καταθέσω και ε-
γώ τις ανάλογες γνώσεις μου και ερευνητικές μου εμπειρίες,περί αυ-
τής.......
.......Για πρώτη φορά μαθαίνω για τις παράξενες ιστορίες και φήμες
για την σπηλιά αυτή στα 1970.Βέβαια γνώριζα την φημολογούμενη
σπηλιά μέσα από τις διάφορες τοπογραφικές και ιστορικές αναφορές.
Από τότε αρχίζει μια μάταιη έρευνα για τα τεκτενόμενα μέσα και γύ-
ρω από τον χώρο της σπηλιάς.Την εν λόγω σπηλιά την έχω επισκεφ-
θεί το 1972,το 1974 ,το 1976 και τελευταία στις 17/5/02 από όπου
έχω και το τελευταίο οπτικοακουστικό στοιχείο.........
Οι δύο πρώτες επισκέψεις έγιναν με μια ερευνητική ομάδα στην ο-
ποία και ανήκα.Σκοπός μας ήταν να δούμε και να ερευνήσουμε αυ-
τά που άλλοι πριν από εμάς είχαν περιγράψει.Πράγματι εξοπλισμένοι
με κάποια πενιχρά τεχνικά μέσα προσπαθήσαμε να πιστοποιήσουμε
όσα γνωρίζαμε.......Ο θησαυρός.......ΑΝΘΡΑΚΕΣ!!!!!!!!
Το 1976 γνωρίζω τον σπηλαιολόγο-σεισμολόγο καθηγητή Papf του
Πανεπιστημείου της Ουψάλας,ο οποίος είχε έρθει με ομάδα φοιτητών

του για σπηλαιολογικές και σεισμολογικές έρευνες στο μείζον Αττικό
λεκανοπέδιο.Αναφέροντάς του περί της συγκεκριμένης σπηλιάς και των φημών έδειξε μεγάλο ενδιαφέρον και αποφασίσαμε να πάμε.Ή-
ταν θυμάμαι κατακαλόκαιρο και η όλη εκδρομή δεν μπορώ να πω
ότι ήταν ότι το καλλίτερο!!!Πάντως επισκεπτόμενοι την σπηλιά ομοί-
ως δεν προσδιορίστηκε τίποτα μυστήριο,αλλά καταγοήτευσε τον κα-
γητή και τους σπουδαστές του.Αλήθεια το τοπίο ήταν (όχι πιά) ονει-
ρικό και μυσταγωγικό.....
Από τότε προσπάθησα να διασταυρώσω διάφορες πληροφορίες και να εκμαιεύσω κάποια πρακτικά συμπεράσματα.Ενδείξεις και δυστυ-
χώς το περισσότερο "μπαρουφολογίες".....ΑΠΕΙΡΕΣ.Καμμία απολύ-
τως απόδειξη για κάτι το μυστήριο.Το μόνο που κατάφερα να μάθω
από εγκυρότατες πηγές ήταν γι'αυτές τις περίφημες κατασκευές και
μετατροπές που έγιναν στο εξωτερικό,κυρίως χώρο,της σπηλιάς.
Συγκεκριμένα.Όπως είναι σε όλους γνωστό στην κορυφή της Πεντέ-
λης υπάρχουν εγκαταστάσεις Radar.Όσο λοιπόν καιρό είχαμε ακόμα
εδώ τις "γνωστές" βάσεις,σκέφτηκαν ότι θα ήταν πρακτικό να δημι-
ουργηθεί,μέσα στο βουνό και κατά συνέπεια και στην ίδια την σπη-
λιά μία "Επιχειρησιακή Τράπεζα".Έτσι λοιπόν ξεκίνησαν οι εργασί-
ες με συνέπεια η περιοχή να "μετονομαστεί"σε Στρατιωτική περιοχή.
Εξ ου και οι σχετικές απαγορεύσεις παραμονής και διέλευσης.Ο κό-
σμος ξεσηκώθηκε και κατά μαρτυρίες του πατέρα Κηλίφη (της μο-
νης Πεντέλης,σχετικά και περισσότερα γνωρίζει ο Περιηγητής),τα
έργα σταμάτησαν και λόγω προσωπικής του παρέμβασης.Βέβαια και
κατά την γνώμη μου ο λόγος δεν ήταν αυτός που τα έργα σταμάτη-
σαν.Απλά οι βάσεις έφυγαν και δεν υπήρχε νόημα μια τέτοιας κατα-
σκευής η οποία ως επί το πλείστον,θα συνεργαζόταν με την βάση της
Ν.Μάκρης.Έτσι λοιπόν παρέμειναν τα τσιμεντένια εκτρώματα καθώς
και η μεταβολή του επιπέδου της σπηλιάς αφ΄ής στιγμής είχαν αρχί-
σει και οι εκχωματώσεις.(Για ευνόητους λόγους).Ορισμένα δε "τυφ-
λά" ανοίγματα κλείστηκαν,στην προσπάθεια της τελικής διαμόρφω-
σης του εντός της σπηλιάς χώρου.Βέβαια διάφορα ανοίγματα υπάρ-
χουν που πιθανώς να οδηγούν σε υπόγειους σπηλαιώδεις χώρους.Αλ-
λά λείπουν οι αποδείξεις για το συγκεκριμένο.Χαρακτηριστικό είναι
ότι στο εκκλησάκι που βρίσκεται ακριβώς δεξιά της κυρίως εισόδου
της σπηλιάς,υπάρχει άνοιγμα με σκαλιά (άγνωστο που οδηγεί),το ο-
ποίο προστατεύεται με καγκελωτή καταπακτή.....
Την τελευταία μου επίσκεψη την έκανα όπως προείπα τον Μάιο του
2002,παρέα με μερικούς φίλους (Απέριτος,Περιηγητής,Νίκος κλπ)
προκειμένου στην ουσία δύο άτομα που ήταν μαζί μας να δουν την
περίφημη σπηλιά και συγχρόνως να δοκιμάσουμε κάποια νέα συ-
σκευή που θα βοηθούσε στην μέτρηση και εξακρίβωση πεδίων....
Εν κατακλείδι η απογοήτευση ήταν μεγάλη.Ούτε βουητά ούτε πεδία
ούτε το παραμικρό δεν προσδιορίσαμε.Ούτε μυστήριες σκιές αποτυ-
πώθηκαν στα φιλμ,ούτε τα κινητά τηλ/να σταμάτησαν να λειτουρ-
γούν,ούτε και συναντήσαμε "κάποιους" από το πουθενά.(Μάλιστα
από παλαιώτερη επίσκεψή μου ούτε ραδιενεργά υλικά προσδιόρισα)
Για μένα το μόνο που έμεινε από την τελευταία μου επίσκεψη ήταν
μια μεγάλη πίκρα για την κατάντια του χώρου.Αλλοιώς τον γνώρι-
σα και αλλοιώς τον βρήκα.........
.......Ο μύθος και ο θρύλος της σπηλιάς ΖΕΙ.Πιθανότατα και για ευ-
νόητους λόγους τόσο στο παρελθόν,όσο και στον παρόν,να υπάρχει
λόγος διατήρησής του.Ο χώρος πάντοτε χρησιμοποιόταν για μυστή-
ριες ιεροτελεστίες.Τα ίχνη είναι εμφανή παντού.Οπωσδήποτε για κά-
ποιον που δεν έχει πάει ποτέ εκεί,αξίζει μια εκδρομή.Προσοχή τον
δρόμο που θα ακολουθήσει,διότι πολλές παλαιές προσβάσεις δεν υ-
πάρχουν πια λόγω των διαφόρων καταπατήσεων.Η περιοχή Πεντέλης
έχει καταντήσει κυψέλη άναρχης δόμησης.
Πάντως για περισσότερα ιστορικά,λαογραφικά και τοπογραφικά στοιχεία ο πλέον καταλληλότερος να ερωτηθεί είναι ο Περιηγητής,ο
οποίος γενικά έχει να επιδείξει μια ΑΡΙΣΤΗ δουλειά (όχι μόνο για
την Πεντέλη) διαπνεόμενη από αληθινό ερευνητικό οίστρο και κατά-
θεση ψυχής.

Φιλικώτατα
Πετρος


ITNOS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 00:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ITNOS  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος ITNOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Πετρο.
Πραγματικα με ενδιαφερει το θεμα αυτο αν και δυστιχως δεν εχω πληροφοριες.Μηπως θα μπορουσες να μου δωσεις μια βοηθεια?Καποια στοιχεια για να ξεκινησω την ερευνα μου?
Ευχαριστω προκαταβολικα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cat
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Italy
589 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 02:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cat  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος cat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πέτρο,

Πολύ σημαντικά αυτά που γράφεις και ειμαι σίγουρη οτι θα ενδιέφερε πολλούς εδώ μέσα το θέμα της σπηλιάς, ομως υπάρχει ανάλογο site εδώ και καιρό΄. Νομίζω λοιπόν ..πως για να μην μπερδευόμαστε ..καλό θα ειναι να γράψεις σε εκείνο ...για του δώσεις την ευκαιρία να γίνει και πάλλι επίκαιρο ..

Σπήλαιο των Αμώμων(ή Σπηλιά του Νταβέλη)

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=774

"ΚΑΙ μη ΧΕΙΡOΤΕΡΑ να ΛΕΜΕ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 23:09:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι ITNOS και CAT,

To θέμα της Σπηλιάς Νταβέλη,συγχωρήστε με,είναι μάλλον ένα αξαντλημένο
θέμα και γι'αυτό τον λόγο προτού απαντήσω,διάβασα προσεκτικά ΟΛΑ όσα
γράψανε οι διάφοροι φίλοι,σχετικά.Μπορώ να πώ πάρα πολλοί ερευνητές
και πολύ πριν το 1970,για λόγους περισσότερο τοπογραφικούς λαογραφι-
κούς αλλά και ιστορικούς,εξερεύνησαν πλήρως την σπηλιά και τον περιβάλοντα χώρο.(Φανταστήτε μέχρι και Ελληνική ταινία έχει γυριστεί
φυσικά μελό,που αναφέρεται στον ληστή Νταβέλη και την Σπηλιά του.)
Όπως και να το κάνουμε οι διάφοροι μύθοι και ιστορίες εξασκούν πάνω
στον άνθρωπο μια ιδιαίτερη γοητεία.Πολλές φορές υπάρχει.....κάποιο
αίτιο,δημιουργίας των ίστοριών αυτών.Σ'εκείνο όμως που δεν μπορώ να
απαντήσω με ακρίβεια είναι στο "ποιός ήταν ο λόγος και το αίτιο για να
αποδωθούν στην σπηλιά συγκεκριμένες μυστήριες καταστάσεις".
Εάν πράγματι όλα όσα έχουν περιγραφεί σαν μαρτυρίες συμβάντων είναι αληθή,τότε θα πρέπει να δεχτούμε ότι οι άνθρωποι αυτοί που έχουν κατα-
θέσει τις σχετικές μαρτυρίες είναι "εξαιρετικά προικισμένοι".(Φαινόμενο εμπάθειας).
Πάντως προσωπικά σε μένα και σε όσα άτομα ήταν κατά καιρούς μαζί μου
στην συγκεκριμένη περιοχή δεν συνέβη το παραμικρό ούτε κάτι σχετικό
καταμετρήθηκε (μέσω των όποιων οργάνων).Κάποια στιγμή καλό θα είναι να
μιλήσουμε και για το "Αντιβαρυτικό(;)Φαινόμενο" της περιοχής.
Πάντοτε στην διάθεσή σας.Εάν θέλετε μπορείτε να επικοινωνήτε μαζί μου
και μεσω του e-mail μου.


Φιλικώτατα
Πετρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2003, 23:36:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΗΛΘΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥΝ ΤΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΦΙΛΩΝ.

ΑΛΛΑ ΘΑ ΕΙΘΕΛΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΦΟΡΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ
ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΟΙΟ Η ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΜΑ.
ΟΠΩΣ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΟΥ ΦΙΛΟΥ ΠΕΤΡΟΥ ΠΟΥ ΕΙΛΘΕ ΩΣ ΑΠΙΜΥΘΙΟΝ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΗ.
ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΛΘΟΥΝ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΕΔΩ ΦΙΛΩΝ ΠΟΥ ΝΑ ΑΝΤΙΚΡΟΥΟΥΝ ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΕΤΡΟΥ.
ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΕΧΟΥΝΕ ΣΕ 2 ΔΙΑΦΕΡΕΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ.

ΘΑ ΧΑΘΟΥΜΕ ΦΙΛΟΙ ΑΣ ΔΙΑΤΗΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΦΙΛΗ cat ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΝ ΕΛΕΝΧΟ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 23:06:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε AVATARGR,

Πως τυχαίνει και έχεις πάλι δίκιο??Πιστεύω να μη δημιουργήσω κανένα
μπλέξιμο.
Πάντως το τελευταίο μου οπτικοακουστικό στοιχείο απο την συγκεκριμένη
επίσκεψη υπάρχει ώστε ανά πάσα στιγμή να μπορεί να συσχετισθεί με κάποιο άλλο και με διασταύρωση να βγουν (πιθανώς) συμπεράσματα.


Φιλικώτατα
Πετρος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 23:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΩΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΩΣ ΠΑΡΑΚΛΙΣΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΤΑ ΜΑΣ ΔΙΝΕΙΣ.
ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΑΝΣΠΕΡΜΙΑ ΣΟΒΑΡΩΝ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ.

ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΒΑΣΗ ΜΕΤΡΗΣΕΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ....

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2003, 23:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΠΕΤΡΟ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΕΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΟ ΕΣΤΕΛΝΕΣ ΣΤΟΝ ADMIN ΩΣΤΕ ΝΑ ΝΑ ΤΟ ΕΒΑΖΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantigore
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 23:26:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantigore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά που ενδιαφέρον έχουν την έρευνα και τη λατρεία του εν λόγω Βουνού αλλά και των παράξενων φαινομένων του!Σήμερα επισκέφθηκα την σπηλιά και αυτό που είδα ήταν ότι έπειτα της δημοσιότητας που έλαβε απο την εκπομπή στον Αlpha πλήθος "ενδιαφερόμενων" ξεφύτρωναν απο το πουθενά για να δουν ή να βρουν κάτι...Ο φίλτατος Davelis666 αλλά και άρκετά παιδιά απο το φόρουμ όταν προειδοποιούσε σε άλλο τόπικ που άνοιξε ο ίδιος για εμπορικοποίηση και "βαναυσότητα" της ηρεμίας και ησυχίας του τόπου δεν είχαν άδικο!Πραγματικά ψιλοξεφτυλίστηκε ο τόπος και όποια αίγλη απέπνεε μετατράπηκε σε είδος επίδειξης και φιγούρας.. Τέλοσπαντων ελπίζω αργά η γρήγορα να ξενερώσουν όλοι αυτοί οι "ειδικοί" να ασχολούνται με το θέμα αυτό και ο τόπος να βρεί την παλιά του γαλήνη και ησυχία και μαζί με αυτούς και όλοι εμείς..Επιστροφή στο θέμα τώρα,παρακολουθόυσα το τόπικ του Davelis666(φαίνεσαι πραγματικός φυσιολάτρης και αγαπάς πάνω απο όλα το πραγματικό βουνό φίλε και να συνεχίσεις έτσι,άψογη πηγή γνώσης)ευτυχώς πριν πάρει η σπηλιά τον κατήφορο απο τις εκπομπές και μόλις σήμερα κατάφερα να διαβάσω και τις 28 σελίδες.Δεν μου άρεσε ο τρόπος που έκλεισε το ενδιαφέρων αυτό τόπιν αλλά αν είναι για το καλό του δικτύου ή υπάρχει άλλη επιθυμία είναι αξιοσέβατη.Έχω επισκεφθει αρκετές φορές την σπηλιά,όπως επίσης και μια σπηλιά στην Ν. Αγχίαλο Βόλου της οποίας η είσοδος ήταν σαν τα τούνελ της σπηλιάς του Νταβέλη, ωστόσο όμως σήμερα δεν μπόρεσα να καταλάβω απο που ακριβώς μπαίνει κανείς για να φτάσει σε αυτό τον θάλαμο με την λιμνούλα ,όπως επίσης έψαχνα να βρώ που είναι και η παλάμη...Εκείνο δε που μου διεγείρει την περιέργεια είναι το διπλανό τούνελ που υποτίθεται πως είναι "κλειστό".Έχω ακούσει τρελές ιστορίες για την στοά αυτή...Α΄νέβηκα στην βάση των ραντάρ επίσης και υπήρχαν 2 σκοποί της Π.Α. Τι έγινε φοβηθήκαν που η Δρόυζα έβγαλε πράγματα στην φόρα και σκεφτήκαν πως πρέπει να προστατεύσουν κάτι. Ξέρει κανείς κάτι έχει όρεξη να μιλήσει ή θεωρεί το θέμα πολύ εμπορικό και δεν αξίζει;

Φιλικά...
Mantigore

Wherever I may roam...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2003, 23:43:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΠΕΤΡΟ!
ΛΕΣ:
Χαρακτηριστικό είναι
ότι στο εκκλησάκι που βρίσκεται ακριβώς δεξιά της κυρίως εισόδου
της σπηλιάς,υπάρχει άνοιγμα με σκαλιά (άγνωστο που οδηγεί),το ο-
ποίο προστατεύεται με καγκελωτή καταπακτή.....
...................................................................

ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΙΣΚΕΦΤΗΚΑ ΤΟ ΧΩΡΟ ΤΑ ΣΚΑΛΟΠΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ
ΔΕΝ ΟΔΗΓΟΥΣΑΝ ΠΟΥΘΕΝΑ...ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΧΩΜΑ...
ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΣΠΗΛΙΑΣ ΕΧΕΙ ΠΟΛΥ ΧΩΜΑ ΠΕΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΤΕΣ...
ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙ ΑΛΛΑ...
ΜΑ ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ...
ΟΤΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΝΑΓΚΑΙΑ ΕΙΝΑΙ
Η ΠΙΣΤΗ...

ΕΝΑΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΚΙ ΑΛΛΟΣ ΧΑΝΕΙ
ΜΑ ΟΠΟΙΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΙΚΗΤΗΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantigore
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 12:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantigore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν εννοείτε την σιδερένια καταπακτή που υπάρχει μέσα στο εκκλησάκι ο αδερφός μου την άνοιξε χθες που πήγαμε και κοίταξε απο μέσα με φακό αφού κατέβηκε τα 2 πρώτα σκαλοπάτια και μου είπε πως δεν είχε τίποτα πιο μέσα και οτι ήταν σαν κελάρι.Τώρα αν ήταν μπαζομένο πιο μέσα δεν ξέρω..Μήπως ξέρει κανείς που είναι αυτή η περίφημη τρύπα που οδηγεί στην λιμνούλα;

Να είστε πάντα καλά...

Wherever I may roam...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 14:35:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
H παλάμη βρίσκεται στο δεξιό σου χέρι καθώς μπαίνεις στην σπηλία και λιγο πίσω απο την τσιμέντενια εξεδρα. Κάποιος εχει τραβίξει μια μαύρη γραμμή σε ενα απο τα δακτυλά της προφανός για να δεί αν θα μετακινηθεί. Ελπίζω να σε βοήθησα. Αν δεν την βρείς εκεί τοτε οντως μετακινείται.

Φιλικά ο τυφλος οδηγος και φύλακας της Γνώσης.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 17:38:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΗΝ ΠΑΡΟΙΜΙΩΔΗ ΑΙΟΝ-ΙΑ ΦΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ "ΣΠΗΛΙΕΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ..."

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΡΧΕΤΥΠΑ ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ-
(...ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗΣ ΖΩΝΗΣ ΣΤΟ ΧΑΖΟΚΟΥΤΙ...ΘΟΥ ΚΥΡΙΕ...)

ΣΠΗΛΙΑ---ΟΜΦΑΛΟΣ---ΚΟΣΜΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ----ΚΑΡΔΙΑ----
Ο ΤΟΠΟΣ ΕΝΩΣΗΣ "ΕΑΥΤΟΥ"+"ΕΓΩ"
Ο ΤΟΠΟΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗΣ ΘΕΙΟΥ+ΑΝΘΡΩΠΟΥ(ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΙΟΙ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ "ΣΠΗΛΙΕΣ"..;)
ΤΑ ΔΥΟ ΚΟΣΜΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ (+ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙΝΕΖΟΥΣ):
-ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΣΕΝΙΚΗ ΑΡΧΗ/ΤΟ ΟΡΑΤΟ/ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ...
-Η ΣΠΗΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΗΛΥΚΗ ΑΡΧΗ/Η ΜΗΤΕΡΑ ΓΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΚΗ ΤΗΣ ΟΨΗ...ΤΟ ΚΡΥΜΜΕΝΟ/ΚΛΕΙΣΤΟ...ΕΠΕΙΔΗ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΣΥΜΒΟΛΙΖΕΙ +ΤΟΝ ΑΞΟΝΑ ..

Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΓΗΣ(ΟΠΩΣ +Η ΤΑΦΗ ΣΕ ΣΠΗΛΑΙΑ)
ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΜΙΑΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΕΠΙΤΥΝΓΧΑΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΕΡΝΙΚΗΣΗ ΤΩΝ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ (ΤΟΥ ΦΥΛΑΚΑ ΤΗΣ ΕΙΣΟΔΟΥ...)

..ΕΙΝΑΙ Ο ΤΟΠΟΣ ΤΟΥ ΙΕΡΟΥ ΓΑΜΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΟΥΡΑΝΟΥ +ΓΗΣ....ΒΑΣΙΛΙΑ+ΒΑΣΙΛΙΣΣΑΣ..

-ΚΑΤΑ ΠΛΑΤΩΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΑΝΗ +Η ΣΚΟΤΕΙΝΙΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...

-ΣΕ ΜΙΑ ΣΠΗΛΙΑ(ΜΙΚΡΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ) ΓΙΝΟΤΑΝ ΟΙ ΜΥΗΣΕΙΣ +Η ΛΑΤΡΕΙΑ(ΠΑΝΤΟΥ ΥΠΗΡΧΑΝ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ+ΠΗΓΕΣ)ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ ΤΟΥ ΜΙΘΡΑ/ΠΑΤΕΡΑ+ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ-ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΕΛΤΕΣ ΗΤΑΝ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΑΤΩ ΚΟΣΜΟ...

-ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΝΔΟΥΙΣΤΕΣ ~~~Η ΚΑΡΔΙΑ-ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ-ΤΟ "ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ" ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΑΤΟΙΚΕΙ ...ΤΟ ΑΤΜΑ.-

~~~~~~~~~~~~~~~~~
Η ΠΑΛΑΜΗ

Η ΠΑΛΑΜΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ.-ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΞΙ(ΓΙΑΝΓΚ)'Η ΑΡΙΣΤΕΡΟ(ΓΙΝ) ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΩΡΑ...-
ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΠΟΤΡΟΠΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΤΗΣ "ΘΕΟΤΗΤΑΣ" ΣΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ...
-ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΕΧΕΙ ΑΝΟΙΧΤΑ ΤΑ ΔΑΚΤΥΛΑ Η ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΔΙΑΧΕΕΤΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΟ...(ΑΥΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΡΟΠΟ ΘΕΡΑΠΕΙΑΣ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ...)


+ΚΑΤΙ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ...
ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΣΚΑΛΙΣΜΕΝΗ ΠΑΛΑΜΗ ΣΤΗΝ ΠΥΛΗ ΤΗΣ ΑΛΑΜΠΡΑ
ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΙΩΝΙΟ ΣΥΜΒΟΛΟ ΤΩΝ 5 ΒΑΣΙΚΩΝ ΕΝΤΟΛΩΝ ΤΟΥ ΙΣΛΑΜ...
ΟΜΟΛΟΓΙΑ ΠΙΣΤΗΣ-ΠΡΟΣΚΥΝΗΜΑ-ΝΗΣΤΕΙΑ-ΑΓΑΘΟΕΡΓΕΙΑ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Mantigore
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2003, 21:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantigore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Blind Guardian ευχαριστώ γαι την πληροφόρηση, αν κατάλαβα καλά πρέπει να βρίσκεται δεξιά προς το εκκλησάκι όπου υπάρχει αυτή η τσιμεντένια εξέδρα και πάνω στα δεξιά τοιχώματα;ανέβηκα εκεί και πήγα τέρμα δεξιά αλλά δεν πρόσεξα κάτι..Μάλλον δεν είδα καλά μου φαίνεται...Όσο για την είσοδο που οδηγεί στα τριγωνικά τούνελ και απο εκεί στην λιμνούλα μήπως ξέρεις που την βρίσκω και αυτή;λέω να παώ πιο οργανωμένος την Κυριακή που μας έρχεται γιατί είδα στο βάθος της σπηλιάς κάτω πάνω στο τοίχο μια τρύπα όπου κάτω υπήρχε ένα δωμάτιο και κάποια ξύλα καμμένα μέσα γεγονός που δείχνει οτι "κάποιοι" έχουν ήδη μπει εκεί. μέσα είναι γραμμένος ο αριθμός 2 με κόκκινα γράμματα και πιο κάτω τα γράμματα ΠΥΚ με ασημένια γράμματα (ή ΚΥΠ αντίστροφα!!!).Να ξεκαθαρίσω την θέση μου, σαφώς και δεν βάζω σε δεύτερη μοίρα το "ιερό" αυτό βουνό ως τόπο όπως τον περιέγραψε ο φίλτατος Davelis666, αλλά δεν γνωρίζω τόσο πολλά ή μάλλον καλύτερα γνωρίζω ότι ο ίδιος έιχε γράψει στο δικό του τόπικ.Απλά για να είμαι διαυγής με ενδιαφέρει αρκετά η σπηλιά και τα φαινόμενα που υπάρχουν σε όλο αυτό το μέρος.Δεν σημαίνει όμως οτι δεν είμαι φυσιολάτρης η αγαπώ λιγότερο το βουνό αυτό απο όλους σας.Να μην παρεξηγήθώ θέλω...

Πολύ ενδιαφέροντα αυτά που γράφεις φίλε ΑΤΜΑ για τον όρο "σπηλιά" και τις απόψεις που αφορούν αυτή παγκοσμίως,όπως επίσης και για την παλάμη.

Όποιος γνωρίζει ή έχει ακούσει οτιδήποτε άλλο για την σπηλιά αυτή και έχει όρεξη ας αποθέσει...

Wherever I may roam...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 00:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και κατι που είχα γράψει άλλοτε για την περιβόητη παλάμη:

Το χέρι:
Το χέρι τελικά είναι σκαλισμένο προς τα μέσα.Και είναι αποτύπωμα δεξιάς παλάμης. Οι διαστάσεις του ποιές είναι όμως? Δηλαδή είναι περίπου όσο ένα ανθρώπινο χέρι,πιο μικρό ή πιο μεγάλο?

Πάντως η παλάμη χρησιμοποιείται στην ανατολική (και συγκεκριμένα αραβική) κουλτούρα σαν σύμβολο προστασίας.Ζωγραφίζεται συνήθως στον δεξιό παραστάτη της εξώπορτας των σπιτιών με κόκκινο χρώμα και πιστεύεται ότι εμποδίζει την είσοδο δόλιων πνευμάτων στην κατοικία.Η λαϊκή του ονομασία είναι "χάμσα" και σημαίνει "πέντε",όσα δηλαδή και τα δάχτυλα.(Σημειώνω εδώ ότι τα δάχτυλα είναι σχεδόν ενωμένα,δεν έχει δηλαδή σχέση με το ελληνικό "παράσημο"...)

Περιμένω και τα δικά σας σχόλια!

Δείτε και εδώ την εικόνα με το σχόλιο:
http://philip-ritari.htmlplanet.com/judaic/hamsa2.htm

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"

Edited by - Darkangel_78 on 07/10/2003 01:18:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 01:49:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΧΑΜΣΑ"..ΝΑΙ! (ΠΡΙΝ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΜΙΑ ΧΑΜΣΑ ΣΕ ΠΕΝΤΑΤΙΦ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΡΟΚΟ...)
-ΠΑΝΤΩΣ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΠΟΥ ΦΟΡΑΓΑ ΜΙΑ /ΖΟΥΣΑ ΜΙΑ "ΚΟΛΑΣΗ"...-

-ΣΚΟΤΕΙΝΕ ΜΟΥ ΑΓΓΕΛΕ!ΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΜΠΛΟΥΖΑΚΙ ΜΟΥ:"ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ ΜΕ";;
-

ΘΥΜΑΣΤΕ ΤΗΝ "ΠΑΛΑΜΗ ΤΗΣ ΦΑΤΙΜΑ";
...(ΚΑΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΓΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΤΟΠΙΚ...)

ΔΕΞΙΑ ΠΑΛΑΜΗ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΤΗ Η ΠΑΛΑΜΗ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ...
ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ...ΘΗΛΥΚΗ Η ΘΕΟΤΗΤΑ....;(ΑΥΤΟΝΟΗΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠ'ΟΣΑ ΠΡΟΕΙΠΑ)



Edited by - ΑΤΜΑ on 07/10/2003 01:51:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 09:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διωρθώνω οπως βγαίνεις δεξία απο την σπηλία και όχι στο εκκλησάκι.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 09:56:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα, αμα πάτε στο τοπικ του Νταβέλη θα δείτε την φωτογραφία της παλάμης που έχει βάλει φίλος συμφορουμίστας. Χωρίς να θέλω να δημιουργίσω εντυπώσεις και μύθους, το 1993 που πήγα πρωτη φορά στην Πεντέλη η παλάμη βρισκόταν σε εμφανές σημείο στο ΄πανω μέρος της εισόδου τωρα μετα απο 10 χρόνια η παλάμη βρέθηκε σε αλλο μέρος αλλα σε κοντινή θέση απο την θέση που την είχα δει το 1993. Θα προσπαθήσω να φτιάξω ενα σχέδιο να σας δείξω τι ακριβώς λέω.

Φιλικα ο τυφλος φυλακας και οδηγος της γνώσης

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 10:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συχωρέστε τις ζωγραφικές μου ικανότητες.

Αν δεν ανοιγει κάντε δεξι κλίκ και view image στο εικονίδιο και θα ανοιξει.

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......

Edited by - BLIND GUARDIAN on 07/10/2003 10:19:30

Edited by - BLIND GUARDIAN on 07/10/2003 10:20:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Emerson
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 13:43:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Καλησπερα σε ολους και χαιρομαι ιδιαιτερα που ανοιξε παλι το φορουμ σχετικα με την σπηλια του νταβελη. Χθες το απογευμα ανεβηκα για δευτερη φορα υστερα απο πολλα χρονια στην σπηλια, και ειδα την διασημη πια παλαμη στα αριστερα της σπηλιας καθως μπαινεις, προσεξα οτι τα δακτυλα της παλαμης ειναι πολυ μακρια και ειδικα ο αντιχειρας δεν ειναι οπως ολων των ανθρωπων. Προχωρησα και πιο μεσα και ειδα καποια ανοιγματα αλλα ομολογω απο σεβασμο προς το μερος αλλα και απο φοβο δεν τολμησα να παω πιο μεσα, ειναι φοβερο το δεος που σου προκαλει ολο το μερος και ολη η Πεντελη γενικοτερα. Ειναι πραγματι ενα ευλογημενο μερος.Επισης παρατηρησα και τα δυο τουνελ, καθως και διαφορες τσιμεντενιες μισοδιαλυμενες κατασκευες. Εχω ακουσει πολλα σχετικα με το τουνελ αλλοι λενε οτι ηταν του νατο, αλλοι οτι ηταν του στρατου, ξερει κανεις σας τι ακριβως ηταν καθως και ολες οι αλλες κατασκευες εκει τι ακριβως εξυπηρετουσαν. Πιστευω οτι η Πεντελη και η σπηλια δεν σου αποκαλυπτουν τα μυστικα τους αν δεν τα σεβεσαι γιατι καποιες στιγμες ειχα την αισθηση οτι κατι με παρακολουθουσε μεσα στη σπηλια και ολο αυτο μου προκαλουσε ενα περιεργο φοβο. θα ηθελα πολυ να μαθω και αλλα πραγματα σχετικα με αυτο το μαγικο μερος που λεγεται Ορος Πεντελικον.
Φιλικα
Emerson
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 13:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα!
(το εικονιδιο δεν ανοιγει-προσεξα τη url του μαλλο ανοιγει μονο στο pc σου λογο της διαδρομης-τι λες κι εσυ σκοτεινε αγγελε;
file:///D:/Documents%20and%20Settings/cmoraiti/My%20Documents/My%20Pictures/σπηλια.jpg
η Ατμα λεει "λαθος διαδρομη".
Στειλτο στον Αντμιν/θα το τοποθετησει στο ποστ σου!)


ειχα αναφερθει σε αλλο τοπικ για ενα επεισοδιο απο το"twilight zone"...
μια ζωγραφια στον τοιχο μετακινουνταν...καθε βραδυ/οποιος ηταν παρον μαλλον δεν ειχε σιγουρη την επομενη μερα...κι αυτο γιατι η αναπαρασταση της τοιχογραφιας (σκηνη κυνηγιου) γινοταν in real timeκαθε βραδυ στη σπηλια...θυραμα ευνοητο πως ηταν οι παρεβρισκομενοι...αν γινοταν ορατοι απο τους απο αλλη διασταση ,διασταυρωμενους με το τωρα, κυνηγους...
χμ..μαλλον αυτο εννοεις -ετσι;

πολυ ενδιαφερον indeed...

να και η εικονιτσα πο παρεθεσε το τιγρακι στο θεμα της σπηλιας...

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=1020&whichpage=3

αυτο που θεωρω εξισου ενδιαφερον ειναι ενα θεμα που ειχαμε συζητησει και με τον αγαπητο φιλο Αβαταρ κατα τις πρωτες επαφες με το θεμα.
ειναι το εκκλησακι με τα δυο ιερα βρε παιδια.
αυτο ειναι παραδοξο ...ως διδυμη κατασταση καθολου τυχαια ουτε για μενα αλλα ουτε και για τα παιδια που πηγαν προς τα εκει...-

ρωτησα αν υπαρχει γυναικεια μορφη ..χμ!/τωρα που ξαναβλεπω τις εικονες του τιγρη ,ναι διακρινω στα δεξια του ενος ιερου απο τα δυο εικονες απο δυο αγιες..αγια παρασκευη...αγια κυριακη...κατι τετοιο μου θυμιζει οποιος θυμαται παρακαλω να μου πει...
οσο για το αλλο ιερο!
ειναι η Παναγια ...ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΤΗΣ ΣΑΜΟΘΡΑΚΗΣ...
ΠΑΝΑΓΙΑ Η ΚΑΜΜΑΡΙΩΤΙΣΣΑ...

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΟ ΙΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΓΛΥΚΟΦΙΛΟΥΣΑ....'Η ΠΑΝΑΓΙΑ ΑΜΟΛΥΝΤΟΣ...

ΑΥΤΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ...
ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ +ΠΟΥ Μ'ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ/ΠΡΟΣ ΔΙΚΩΝ ΜΟΥ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΩΝ+ΑΝΕΛΙΞΕΩΣ.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ...(ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ...)
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΘΩΜΑΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΥΝΗΓΟΥΣ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ...ΑΝΟΙΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΠΙΔΙΩΞΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΩ.

ΑΒΑΤΑΡΡΡΡΡΡ!!!!ΕΛΑ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...ΩΡΑ ΓΙΑ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΜΟ...ΣΤΗΝ ΑΤΡΑΠΟ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !


*ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΨΧΣ ΜΟΥ :)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 17:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΙΕΡΑ.

ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ.
ΜΕ ΕΙΧΕ ΣΥΝΕΠΑΡΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ Η ΥΠΑΡΞΗ ΤΩΝ ΔΥΟ ΙΕΡΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΣΠΗΛΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΡΟΣΕΞΑ ΚΑΛΑ ΤΙΣ ΑΓΙΟΓΡΑΦΙΕΣ.

ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΤΗΝ 1 ΜΑΙΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΣΠΗΛΙΑ (ΕΚΑΝΑΝ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΑΓΙΑΣΜΟ (ΜΑΛΛΟΝ)) Ο ΙΕΡΕΑΣ ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΛΛΑ ΕΞΩ.!!!!!!!!!!
ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΘΡΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΦΙΑΞΕΙ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ BLIND GUARDIAN ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΥΣΤΑΘΕΙ (ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΛΑΜΗΣ).

ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΕΤΡΙΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΙΣΕΙ ΝΟΜΙΖΩ.

Η ΠΑΛΑΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΛΙΣΜΕΝΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ.
ΟΤΑΝ ΑΓΓΙΞΑ ΤΗΝ ΠΑΛΑΜΗ ΕΝΙΩΣΑ ΜΙΑ ΖΕΣΤΑΣΙΑ. (Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΟΝΤΟΣ ΗΤΑΝ -1 ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΖΕ)
ΙΣΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΝΑ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ ΩΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΤΜΑ ΜΕ ΕΒΑΛΕΣ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ...

quote:
ειναι το εκκλησακι με τα δυο ιερα βρε παιδια.
αυτο ειναι παραδοξο ...ως διδυμη κατασταση καθολου τυχαια ουτε για μενα αλλα ουτε και για τα παιδια που πηγαν προς τα εκει...-


ΔΙΔΥΜΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.....
ΔΙΔΥΜΟΙ ΚΟΣΜΟΙ ????????????
ΣΥΝΥΠΑΡΞΗ ΔΥΟ ΚΟΣΜΩΝ ?????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2003, 23:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητοί φίλοι,

(ΜΙΑ ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ)


Όταν ανοίχτηκε αυτό το topic,σκοπός μου ήταν να απαντήσω και
να καταθέσω την γνώμη μου,σε απάντηση κάποιας τεθίσης σχετικής
ερώτησης.Τυγχάνει δε να είναι ελαφρώς προγενέστερο του ειδικού
topic που δημιουργήθηκε από τον αγαπητότατο φίλο μου Davelis666.
Θα συνιστούσα λοιπόν στους αγαπητούς φίλους,που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο θέμα,να διαβάσουν,εάν είναι δυνατόν όλες τις σελίδες του ειδικού topic,με θέμα "Όρος Πεντελικόν".
Έτσιλοιπόν χάριν γενικής οικονομίας θα αποφευχθούν άσκοπες επαναλή-
ψεις και πιθανώς γνωστές ή συναφείς καταθέσεις μαρτυριών.
Μέσα στο topic αυτό πιθανότατα θα απαντηθούν πολλές απορίες σας
ή θα σας γίνουν γνωστές καταθέσεις μαρτυριών από εμπειρίες άλλων
φίλων.
Αν πάλι τούτο δεν είναι ικανό και αναζητάτε διευκρινήσεις στα κατα-
γραφέντα,θα συνιστούσα,την απ'ευθείας επικοινωνία με τους διάφο-
ρους φίλους που έχουν απαντήσει,καθώς και με εμένα και τον Dave-
lis666.Τα διάφορα e-mails θα τα βρήτε στα profils των μελών.
Πιστεύω ότι αυτή η πρότασή μου να σας βρεί σύμφωνους.Καλό είναι
να εκφράζουμε την ευγνωμοσύνη μας προς το αγαπητότατο forum
μας που με τόση καλωσύνη,ευγένεια και κατανόηση μας φιλοξενεί
και να μη καταναλώνουμε πολύτιμο χώρο με θέματα που ήδη ή
στο παρελθόν είχαν διεξοδικώς αναλυθεί.
Ας ληφθεί υπ'όψη από τους φίλους ότι το ανωτέρω ειδικό topic,κα-
τόπιν ευλόγου απαίτησης και απόφασης του δημιουργού του,ανήκει
πλέον στα "κλειδωμένα" ή "παγωμένα" θέματα.Προς το παρόν υπάρχει
ακόμα στην κατηγορία "ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ".
Θέλω να έχω την αίσθηση ότι δεν θα παρεξηγηθώ από τους αγαπη-
τότατους φίλους και θέλω να πιστεύω ότι η πρότασή μου θα τύχει
της ανάλογης κατανόησης και εφαρμογής.

Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πορφυρος Ουρανος
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 00:17:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πορφυρος Ουρανος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Aγαπητό εσωτέρικα ,σας παρακολούθησα από την εκπομπή της κ.Δρούζας.
Περισσοτερο ήθελα να ακούσω για το σπήλαιο της Πεντέλης για να δω και να συγκρίνω κάποια στιχεία που ήδη έχω εγώ και η ομάδα μου στη Θεσσαλονίκη μετά απο 2 πολύωρες και διανυκτός επισκέψεις μας στο σπήλαιο.
Υπάρχουν πολλά εκεί μέσα...
Δεν θα σας πω πολλά αλλα απλά να ξέρετε το εξής.
Οι τρύπες δίοδοι προς το εσωτερικό μπαζόνονται συνεχώς και λέω συνεχώς γιατί ότι κελίνουν αυτό μετά απο μικρό διαστημα ξανανιγει από μέσα προς τα έξω...
Καλή συνέχεια.

ΠΟΛΕΜΟΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 11:18:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τον αποσυμβολισμό της απεικόνισης του χεριού στον βράχο.

Τα βασικά προβλήματα:
1)δεν ξέρουμε πόσο παλιό είναι το σχέδιο
2)δεν ξέρουμε αν υπάρχουν (ή υπήρχαν) άλλα σχέδια μέσα στο σπήλαιο

Γενικά, πρέπει να παρατηρήσουμε ότι έχουν βρεθεί πολλές απεικονίσεις χεριών (παλάμης) σε σπήλαια σε όλο τον κόσμο. Τα περισσότερα είναι της προϊστορικής εποχής, και βρίσκονται σε χώρους (κυρίως σε σπήλαια) όπου υπάρχουν και άλλες βραχογραφίες, ζωγραφικές ή εγχάρακτες.

Γι αυτό και πολλοί ειδικοί θεωρούν ότι το αποτύπωμα της παλάμης, συμβολίζει "την υπογραφή του καλλιτέχνη" των βραχογραφιών.
Αυτή η εξήγηση φαίνεται ανεπαρκής στις περιπτώσεις όπου υπάρχουν πολλά "έργα" που δεν υπογράφονται, και παλάμες σκέτες μακριά από τις υπόλοιπες βραχογραφίες.
Επίσης σε περιπτώσεις όπως πχ σε σπήλαια του Βόρνεο όπου βρέθηκε πρόσφατα ένα πλήθος "χεριών", 60 σε ένα σπήλαιο και 140 σε ένα άλλο, σε συγκεκριμένη διάταξη και μερικά με τατουάζ πάνω τους.
Η διάταξη τους εκεί, συμβολίζει κατά την γνώμη μου πάντα την καταγραφή των μελών της φυλής ή την υπογραφή μίας "ιερής συνθήκης".

Διάφοροι ειδικοί δίνουν τον δικό τους αποσυμβολισμό
Ο Henri Breuil προτείνει ότι τα αποτυπώματα χεριών, είναι πιθανόν
τα πρώτα "wall paintings." Σημαίνουν το απλό "Είμαι Εδώ" ή "Βρέθηκα εδώ".
Η Jo Anne Van Tilburg τα θεωρεί τυχαία ή όπως τα μικρά παιδιά που βάζουν το χέρι τους μέσα στα χρώματα και μετά αφήνουν το αποτύπωμα της παλάμης όπου βρίσκουν (όταν έχουμε να κάνουμε με ζωγραφισμένες παλάμες).
Ο Max Raphael λέει ότι ο πρωτόγονος άνθρωπος αναγνώρισε την αξία των χεριών του και αποτυπώνει την "δύναμη" του.

Η Polly Schaafsma, λέει ότι μπορεί να συμβολίζουν την έκκληση ενός πιστού για βοήθεια ή την προσευχή του προς τον θεό ή τους θεούς του ιερού μέρους, ή ακόμα, την συμμετοχή του σε μία ιεροτελεστία και την παραλαβή μέρους της ιερής δύναμης του τόπου, από τον ίδιο.

Τέλος, ο R.B. Onians μας υπενθυμίζει ότι οι Εβραίοι μέσω του ανθρώπινου χεριού συμβολίζουν the "procreative life-soul" και ότι μέσω των χεριών μεταβιβάζεται το Πνεύμα, όπως στις περιπτώσεις του Χριστού και των αποστόλων.
"Στην πρωτο-Χριστιανική τέχνη" μας λέει, "Ο Πατέρας Θεός ή καλύτερα το "Πνεύμα του", συχνά αναπαρίσταται με ένα απλό χέρι.

Αν η χάραξη του χεριού είναι της Χριστιανικής περιόδου (όπου ξέρουμε ότι το σπήλαιο στην Πεντέλη κατοικείτο από μοναχούς-ερημήτες) ίσως οι δύο τελευταίες εξήγησεις να είναι οι πιό επικρατούσες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

BLIND GUARDIAN
Μέλος 1ης Βαθμίδας


124 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 12:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους BLIND GUARDIAN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ AVATAGR χωρίς να είμαι σύγουρος αλλα έχω την εντύπωση οτι είδα την παλάμη σε αλλο σημείο το 93 και σε αλλο τώρα, παντα όμως με κάθε επιφύλαξη γιατι μιλάμε για 10 χρόνια πρίν.

Φιλικά ο τυφλός φυλακας και οδηγος της γνώσης

ΚΟΙΤΑ ΓΥΡΩ ΝΙΩΣΕ ΓΥΡΩ ΤΡΟΜΑΞΕ ΓΥΡΩ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΜΗΝ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΥΣΤΙΚΟ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙΣ ΠΝΟΗ......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2003, 13:14:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με τα δίδυμα εκκλησάκια που αναφέρθηκε παραπάνω,ένας συνειρμός που μου ήρθε αυτόματα ήταν οι Διόσκουροι..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantigore
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 21:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantigore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Πέτρο συγννώμη αν με την απάντηση που έκανα "τροφοδότησα" ή αναζοπύρωσα το ενδιαφέρον μερικών..Πράγματι όντως είχε δημιουργηθεί τόπικ αντίστοιχου περιεχομένου αλλά για μένα προσωπικά έσβησε απότομα και άδοξα...Δεν υποννοώ κάτι για τον ιδρυτή του, δικιά του είναι όποια επιθυμία είχε για το τόπικ και είναι σεβαστή, αλλά πιστεύω πως πρέπει να υπάρχει κάποιο τόπικ ανοιχτό για καταθέσεις ή απορίες νεότερων μελών,καθώς όλο και κάτι καινούριο θα προκύπτει ή θα συμβαίνει.

Κανονίζω με κάτι φίλους μου να ανεβούμε την Κυριακή το μεσημεράκι για μια βόλτα στο ιερό βουνό και μια επίσκεψη έπειτα στα ενδότερα της σπηλιάς, επειδή μου είναι δύσκολο να στέλνω μειλ σε καθέναν απο τους ενδιαφερόμενους, σχεδιάζει κάποιος συνφορουμιστής να ανέβει και αν ναι θα ήθελε να ανταλλάξουμε απόψεις απο κοντά;

Ευχαριστώ και συγγνώμη αν με το παρών μήνυμα ενοχλώ κάποιους (δεν πάει για σενα φίλε Πέτρο), απλά μου έχουν κινήσει την περιέργια μερικά φαινόμενα μέσα και έξω απο την σπηλιά αλλά και στην ευρύτερη περιοχή του βουνού.

Wherever I may roam...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πετρος
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
256 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2003, 22:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πετρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου φίλε MANTIGORE,

Δεν υφίσταται κανένα πρόβλημα.Απλά η πρότασή μου,όπως έχω αναφέρει,
είχε καθαρά πρακτικό νόημα,ώστε να αποφευχθούν πλατιασμοί και επαναλή-
ψεις και να μη καταστεί το θέμα σε τελευταία ανάλυση κουραστικό.
Προς το παρόν λόγω επεγγελματικών υποχρεώσεων δεν έχω την δυνατότητα
επίσκεψης στο άμεσο μέλλον στο Βουνό.Περιμένω να τελειώσω στο μεταξύ
κάποιες νέες κατασκευές οργάνων που θα ήθελα να δοκιμάσω.
Πάντως η πρότασή μου για απ'ευθείας επαφή μέσω e-mail ισχύει διότι
έτσι θα μπορέσουμε να κανονίσουμε κάτι για κάποια άλλη στιγμή.


Φιλικώτατα
Πέτρος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mantigore
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2003, 18:45:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mantigore  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οκ φίλε Πέτρο...δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα..Καλή συνέχεια με την κατασκευή των μηχανημάτων σου και μακάρι να συνεχίσεις να μας ενημερώνεις με καινούριες μετρήσεις και στοιχεία.

Πάντως αυτό που έγραψα και πιο πάνω ισχύει, αν κάποιος φίλος/η ενδιαφέρεται να ανέβει ασ γράψει και εδώ να κανονίσουμε...

Ευχαριστώ να είστε όλοι καλά...

Wherever I may roam...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy