ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΕΣ ΑΛΛΟΔΟΞΩΝ..
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AINEIAN06
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guatemala
242 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 05:15:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AINEIAN06  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1 Κορινθίους 5:11-13

11 Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.
12 Διότι τι δουλειά έχω εγώ να κρίνω τους έξω; Δεν κρίνετε εσείς τους μέσα,
13 ενώ ο Θεός κρίνει τους έξω; «Να απομακρύνετε τον πονηρό άνθρωπο από ανάμεσά σας.

Τελικα ... οι Χριστιανοι θα πρεπει να απομακρυνουθν απο τους κολπους τους και να μην συναναστρεφονται οποιον δεν εχει τις ιδιες αποψεις με αυτους ...

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2008, 08:54:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AINEIAN06-Τελικα ... οι Χριστιανοι θα πρεπει να απομακρυνουθν απο τους κολπους τους και να μην συναναστρεφονται οποιον δεν εχει τις ιδιες αποψεις με αυτους ...

Μήπως με τα καινούργια αντικαπνιστικά μέτρα που θα ισχύσουν και στην Ελλάδα, να φτιάξουμε και ειδικούς χώρους για χριστιανούς και άθεους ώστε να μην έχουν καμία επαφή μεταξύ τους, τουλάχιστον θα πρωτοτυπήσουμε και σε κάτι…..

quote:
Κορινθίους 5:11-13 -11 Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.

Αλήθεια τι σχολεία μπορεί να κανείς, όταν διαβάζει τέτοια εδάφια…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 15:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
: Κορινθίους 5:11-13

11 Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.
12 Διότι τι δουλειά έχω εγώ να κρίνω τους έξω; Δεν κρίνετε εσείς τους μέσα,
13 ενώ ο Θεός κρίνει τους έξω; «Να απομακρύνετε τον πονηρό άνθρωπο από ανάμεσά σας.
Τελικα ... οι Χριστιανοι θα πρεπει να απομακρυνουθν απο τους κολπους τους και να μην συναναστρεφονται οποιον δεν εχει τις ιδιες αποψεις με αυτους ...


Γράφει...: 11):Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.
Είναι ξεκάθαρος αναφέρεται στου δήθεν Χριστιανούς σε αυτούς απευθύνεται. Δηλαδή στους προσποιούμενους! στους ψευτοΧρισταανούς και πολύ καλά κάνει.
12):.... Διότι τι δουλειά έχω εγώ να κρίνω τους έξω; Δεν κρίνετε εσείς τους μέσα (τους Χριστιανούς δηλαδή!)
13):... Tους δε έξω ο Θεός κρίνει. «Να απομακρύνετε τον πονηρό άνθρωπο από ανάμεσά σας».

Οι Χριστιανοί λοιπόν θα πρέπει να θέσουν στο περιθώριο τους ψευτοXριστιανούς. Όποιος δεν έχει επάνω του αυτά που δίδαξε ο Ιησούς και δεν είναι Χριστιανός...... κανένα πρόβλημα ας τον κρίνει ο Θεός. Όποιος όμως έχει επάνω του την αμαρτία και το παίζει Χριστιανός πρέπει να κριθεί και να απομακρυνθεί. (παράδειγμα όσοι είναι κλέφτες και ανώμαλοι από τους Δεσποτάδες.)
Αυτά είναι τα σχόλια elo! ...........

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

anassa
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 15:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους anassa  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χα χα χα χα!Δεν θα'ταν κ άσχημα...
Ίσως πολλοί ειδολολάτρες είχαν σωθεί ετσι.

Εγώ απ'την άλλη θέλω να παραθέσω ένα κομμάτι απο συγγράματα του Πορφύριου(233 μ.Χ.)
"μηδέ χελιδόνας έν οικία δέχεσθαι.τουτ'έστι λάλους ανθρώπους καί περί γλώτταν ακρατείς ομωροφίους μή ποιείσθαι"
=Να μη δέχεσαι χελιδόνια στο σπίτι σου,αυτό σήμαινε φλύαρους ανθρώπους κ ακρατείς στη γλώσσα να μην κάνεις φίλους(να μην κατοικεί την ίδια στέγη).

Ίσως,όπως πολλά αρχαια ελληνικα ρητά παρερμηνεύθηκαν κ αλλοιώθηκαν για να εξυπηρετίσουν συμφέροντα,έτσι κ αυτό μπορεί να έχει κάποια σχέση.
Τουλάχιστον θα δώσω τροφή στους χριστιανούς να αντιπαρερθουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 19:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρώτο που με παραξενεύει είναι πως από ότι γνωρίζω, ο Χριστός πάντα βρισκότανε δίπλα σε αυτούς τους αμαρτωλούς, πόρνους, ειδωλολάτρες κλπ.

Το άλλο είναι πως αν γίνει αυτός ο «διαχωρισμός» πόσοι άραγε αληθινοί χριστιανοί θα μείνουνε;
Πόσοι είναι αυτοί που ακολουθούν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ την διδασκαλία του Χριστού ;

Αυτά είναι τα σχόλια europaios2…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 20:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το άλλο είναι πως αν γίνει αυτός ο «διαχωρισμός» πόσοι άραγε αληθινοί χριστιανοί θα μείνουνε;
Πόσοι είναι αυτοί που ακολουθούν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ την διδασκαλία του Χριστού ;

«Ουδείς Αναμάρτητος»
Αλλιώς τότε όπως είπε και ο Χριστός...
«Ο αναμάρτητος πρώτος το λίθο βαλέτω»

Wolf

Edited by - keraynos on 15/06/2008 20:42:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2008, 22:57:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Το πρώτο που με παραξενεύει είναι πως από ότι γνωρίζω, ο Χριστός πάντα βρισκότανε δίπλα σε αυτούς τους αμαρτωλούς, πόρνους, ειδωλολάτρες κλπ.

Το άλλο είναι πως αν γίνει αυτός ο «διαχωρισμός» πόσοι άραγε αληθινοί χριστιανοί θα μείνουνε;
Πόσοι είναι αυτοί που ακολουθούν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ την διδασκαλία του Χριστού ;



To πρώτο που με παραξενεύει ειδικά από σένα είναι η αλλοίωση νοημάτων. Είμαι σαφής σε αυτό που έγραψα! Τους μη Χριστιανούς δεν τους κρίνει ο Παύλος τους αφήνει στην κρίση του Θεού. Μιλάει για τους δήθεν Χριστιανούς τους προσποιούμενους Χριστιανούς.
Γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αλλοιώνοντας νοήματα?
Ο Χριστός βρισκόταν δίπλα σε αυτούς γιατί μέχρι τότε δεν είχε βρεθεί κανένας και προσπαθούσε να τους βάλει στον ίσιο δρόμο.
Μετά Χριστόν δε χρειαζόταν παρά να ακούσει κανείς τα λόγια των Αποστόλων. Οι απόστολοι δίδασκαν τους πάντες. Από κει και έπειτα όσοι δεν πείθονταν θα ήσαν στην κρίση του Θεού όπως είπε ο Παύλος. Όσοι όμως κάναν τους Χριστιανούς και δεν ήσαν αυτοί έπρεπε να απομακρυνθούν.
Η διαστρέβλωση νοημάτων αγαπητέ elo είναι δείγμα κατάπτωσης.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 06:50:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει καμία διαστρέβλωση αυτών που (γράφεις) γιατί αν πρόσεξες στο μήνυμα μου, γράφω… «από ότι γνωρίζω»….και αν πω ότι γνωρίζω απόλυτα θα είναι μεγάλο ψέμα .

Τέλος πάντων, θα συνεχίσουμε την κουβέντα φίλε europaios2 το βραδάκι γιατί φεύγω τώρα για δουλειά .

Καλημέρα σε όλους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 08:31:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αντε παλι τα ιδια ....
λεει πολυ σωστα να μην ερχεται ο πιστος σε επαφη με ατομα που του βλαπτουν την πιστη , που ειναι το προβλημα ?
κρυβει καποιο αλλο νοημα το παραθεμα ?
πχ να μσειτε τους ανθρωπους ?

λεει :
1 Κορινθίους 5:11-13

11 Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.
12 Διότι τι δουλειά έχω εγώ να κρίνω τους έξω; Δεν κρίνετε εσείς τους μέσα,
13 ενώ ο Θεός κρίνει τους έξω; «Να απομακρύνετε τον πονηρό άνθρωπο από ανάμεσά σας.

ε , συγγνωμη λοιπον , αν λεμε οτι ειναι πραγματι κακο να απομακρυνομαστε απο τοσο καλα παραδειγματα .
ελεος δηλαδη , που θα καταντησετε ?

αν λοιπον εσεις πιστευετε οτι ειναι σωστο να καθεσαι με υποκριτες , περαν της κακης επιρροης που μπορει να εχουν , σας λεω απλα πως ...

δεν εχω τι να πω .
Υποστηριζετε το οτιδηποτε , αρκει να φαινεται λαθος ο χριστιανισμος .
κοινως γινεστε γελιοι γιατι κανετε το ασπρο μαυρο .
Καλ λογικη , ο σκοπος αγιαζει τα μεσα δε λεμε .
παντως αν συμβουλευετε τα παιδια σας να καθονται με υποκριτες (καλα εκανε ο ευρωπαιος2 και τονισε τα σημεια ....)και ολα τα συναφη δικαιωμα σας , αρκει να μην παρασερνετε και αλλους με τις αποψεις σας.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

azmat
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 08:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους azmat  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χα χα χα χα!Δεν θα'ταν κ άσχημα...
Ίσως πολλοί ειδολολάτρες είχαν σωθεί ετσι.

Εγώ απ'την άλλη θέλω να παραθέσω ένα κομμάτι απο συγγράματα του Πορφύριου(233 μ.Χ.)
"μηδέ χελιδόνας έν οικία δέχεσθαι.τουτ'έστι λάλους ανθρώπους καί περί γλώτταν ακρατείς ομωροφίους μή ποιείσθαι"
=Να μη δέχεσαι χελιδόνια στο σπίτι σου,αυτό σήμαινε φλύαρους ανθρώπους κ ακρατείς στη γλώσσα να μην κάνεις φίλους(να μην κατοικεί την ίδια στέγη).

Ίσως,όπως πολλά αρχαια ελληνικα ρητά παρερμηνεύθηκαν κ αλλοιώθηκαν για να εξυπηρετίσουν συμφέροντα,έτσι κ αυτό μπορεί να έχει κάποια σχέση.
Τουλάχιστον θα δώσω τροφή στους χριστιανούς να αντιπαρερθουν...


δηλαδη να αποφευγεις αργοσχολους ανθρωπους που δεν σε ωφελουν , αλλα σου κανουν κακο κιολας .
Δε χρειαζεται κατι αλλο να ειπωθει .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 15:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ elo, ο "υπαινιγμός" και μόνο για το "«από ότι γνωρίζω» δεν αφήνει περιθώρια για το "σωστό" της κριτικής μου. Eιδικά όταν τα εδάφια είναι τόσο ξεκάθαρα......που και να μην ήταν δηλαδή!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Aggelos91
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
139 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 16:04:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Aggelos91  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως υπάρχουν πολύ λίγοι άνθρωποι οι οποίοι τηρούν τις εντολές του Θεού επ'ακριβώς και κατά γράμμα και αυτοί είναι αυτοί οι οποίοι έχουν πετύχει την κάθαρση και προχωρούν προς την Θέωση. Αλλα άυτό το σημείο που αναφέρατε σημαίνει ότι πρέπει να αποφεύγουμε τους ανθρώπους οι οποίοι συνειδητά πέφτουν σε αυτά τα αμαρτήματα. Δηλαδή αυτοί οι οποίοι δεν αγωνίζονται καθόλου να ζήσουν την εν Χριστώ ζωή επείδή αρέσκονται στην αμαρτία και όχι σε αυτούς οι οποίοι αγωνίζονατι να ζήσουν την εν Χριστώ ζωή αλλά πέφτουν κάποιες φορές σε αμαρτήματα. Κάποιος είπε ότι ο Χριστός βρισκόνταν συνέχεια σε τέοιους ανθρώπους αμαρτωλούς κοντά. Θα απαντήσω λοιπόν σε αυτό ως εξής. Ο Θεός γιατί κατάστρεψε τα Σόδομα και το Γόμορα? Ρητορικώς ερωτώ και απαντώ. Διότι όχι μόνο η αμρτία τους είχε φτάσει σε τεράστια ύψη και δεν μετανοούσαν αλλά γιατί είχαν κολλήσει και άλλες πόλεις που βρισκόντουσαν γύρω τους. Δηλαδή αν κάποιος βρίσκεται κοντά σε ανθρώπους αμαρτωλούς (συνειδητά) το πιο λογικό είναι να επηραστεί από αυτούς και να πέσει και αυτός σε κάποια αμαρτία. Για αυτό και αναφέρεται να αποφεύγουμα αυτούς τους ανθρώπους και γιατί πρέπει να τους μισούμε. Ο Χριστός όμως όντας Θεός κα τέλειος άνθρωπος δεν υπήρχε περίπτωση ούτε μία στο άπειρο να επηρεαστεί από αυτους τους ανθρώπους και να πέσει σε κάποιο αμ΄ρτημα. Και γιατί ως ο μόνος σωτήρας του κόσμου έπρεπε να φέρει σε σωτήρία και αυτούς τους ανθρώπους. Ο Θεός μαζί σας.

Μήπως ότι θαρρούμε βασίλεμα γλυκοχάραμα αυγής είναι πέρα Κι αντι να'ρθει μια νύχτα αξημέρωτη ξημερώνει μια αβράδυαστη μέρα!
Μήπως είν' ηαλήθεια στο θάνατο κιη ζωή μήπως κρύβει την πλάνη
ότιλέμε πωςζει μήπως πέθανε κιείναι αθάνατο ότι έχει πεθάνει
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 22:22:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Αγαπητέ elo, ο "υπαινιγμός" και μόνο για το "«από ότι γνωρίζω» δεν αφήνει περιθώρια για το "σωστό" της κριτικής μου. Eιδικά όταν τα εδάφια είναι τόσο ξεκάθαρα......που και να μην ήταν δηλαδή!
Είμαι σαφής σε αυτό που έγραψα! Τους μη Χριστιανούς δεν τους κρίνει ο Παύλος τους αφήνει στην κρίση του Θεού. Μιλάει για τους δήθεν Χριστιανούς τους προσποιούμενους Χριστιανούς.
Γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αλλοιώνοντας νοήματα?

Έλα ρε europaios2, σου είπα ότι θα συνεχίσουμε την κουβέντα μόλις γυρίσω από την δουλειά, μην βιάζεσαι να επιβραβεύσεις τον εαυτό σου με… «το "σωστό" της κριτικής» σου… .

Όταν σου λέω «από ότι γνωρίζω», το λέω για τον λόγο ότι έχω μάθει να κατανοώ και να διαβάζω τα εδάφια ή αρκετά από τα εδάφια για να είμαι ακριβής, βάση των κοινωνικών, πολιτισμικών και πολιτικών δεδομένων της τότε περιόδου που γραφτήκανε και ευτυχώς δεν αλλοιώνω τίποτε, αλλά και ούτε τα ερμηνεύω όπως με συμφέρουνε .

Την εποχή του Παύλου η κοινωνία «ομάδες» των Χριστιανών ήτανε λιγοστές σε αριθμό σε σύγκριση με τον πληθυσμό της ευρύτερης περιοχής και αυτοί που αποκαλοντουσταν χριστιανοί δεν είχε καμία σχέση με την …. Ταμπέλα του σήμερα, αλλά ήτανε ένας πραγματικός και αληθινός τρόπος ζωής που πραγματικά δεν τους ενδιέφερε το αποτέλεσμα αυτής της επιλογής, πχ. θάνατος .

Οπότε το να λέμε ότι η αναφορά στο εδάφιο με τους χαρακτηρισμούς… « ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.» αναφέρεται σε δήθεν χριστιανούς είναι πολύ άστοχη, αναφέρετε καθαρά σε ανθρώπους που δεν ακολουθούν τον δρόμο του χριστιανισμού και το λέει ξεκάθαρα … «ειδωλολάτρης» .

Για αυτό φίλε μου europaios2 θα ήτανε καλύτερα πριν μιλάμε να γνωρίζουμε και ειδικά να μην εκφέρουμε τέτοιες απόψεις … «europaios2 - Η διαστρέβλωση νοημάτων αγαπητέ elo είναι δείγμα κατάπτωσης.» που το μόνο που δείχνουν είναι μια θωράκιση λόγο ανασφάλειας ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2008, 23:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γράφεις..... elo:<<Το πρώτο που με παραξενεύει είναι πως από ότι γνωρίζω, ο Χριστός πάντα βρισκότανε δίπλα σε αυτούς τους αμαρτωλούς, πόρνους, ειδωλολάτρες κλπ. >>
Ξεκάθαρα αφήνεις υπονοούμενα ότι ο Παύλος δε μπορεί να είπε έτσι αφού ο Ιησούς συναναστρεφόταν με τέτοιους. Διαψεύδεις έτσι τα γραφόμενα της Καινής Διαθήκης.
Μετά γράφεις.....elo:<<Το άλλο είναι πως αν γίνει αυτός ο «διαχωρισμός» πόσοι άραγε αληθινοί χριστιανοί θα μείνουνε;
Πόσοι είναι αυτοί που ακολουθούν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ την διδασκαλία του Χριστού ; >>
Αναφέρεσαι λοιπόν στη σύγχρονη εποχή και όχι στην τότε.

quote:
elo:
Οπότε το να λέμε ότι η αναφορά στο εδάφιο με τους χαρακτηρισμούς… « ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.» αναφέρεται σε δήθεν χριστιανούς είναι πολύ άστοχη, αναφέρετε καθαρά σε ανθρώπους που δεν ακολουθούν τον δρόμο του χριστιανισμού και το λέει ξεκάθαρα … «ειδωλολάτρης» .

Δίνει εντολή στους Χριστιανούς να μην συναναστρέφονται με "δήθεν" Χριστιανούς. Έγραψα.......<<Οι Χριστιανοί λοιπόν θα πρέπει να θέσουν στο περιθώριο τους ψευτοXριστιανούς . Όποιος δεν έχει επάνω του αυτά που δίδαξε ο Ιησούς και δεν είναι Χριστιανός...... κανένα πρόβλημα ας τον κρίνει ο Θεός. Όποιος όμως έχει επάνω του την αμαρτία και το παίζει Χριστιανός πρέπει να κριθεί και να απομακρυνθεί. (παράδειγμα όσοι είναι κλέφτες και ανώμαλοι από τους Δεσποτάδες.)>>

Και γράφεις ...elo:<< Οπότε το να λέμε ότι η αναφορά στο εδάφιο με τους χαρακτηρισμούς… « ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.» αναφέρεται σε δήθεν χριστιανούς είναι πολύ άστοχη,...>>
............? Παρερμηνεύω εγώ ή εσύ?

quote:
elo:
Για αυτό φίλε μου europaios2 θα ήτανε καλύτερα πριν μιλάμε να γνωρίζουμε και ειδικά να μην εκφέρουμε τέτοιες απόψεις … «europaios2 - Η διαστρέβλωση νοημάτων αγαπητέ elo είναι δείγμα κατάπτωσης.» που το μόνο που δείχνουν είναι μια θωράκιση λόγο ανασφάλειας

Δεν έχω ανασφάλεια..........μάτια έχω και διαβάζω και εάν δεν ήμουν σίγουρος για τα υπονοούμενά σου να σαι σίγουρος ότι θα ζήταγα διευκρινήσεις.
Εκτός και αν σου είναι δύσκολο να καταλάβεις τη διευκρίνηση που ο ίδιος ο Παύλος δίνει στο στοίχο 12).... "Διότι τι δουλειά έχω εγώ να κρίνω τους έξω; Δεν κρίνετε εσείς τους μέσα (τους Χριστιανούς δηλαδή!)

Ενώ στο στοίχο 11 που προηγείται γράφει......11):"Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός".......... Εκτός αν νιάου νιάου στα κεραμίδια κάνει η γιαγιά μου! .......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 02:20:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Τους μη Χριστιανούς δεν τους κρίνει ο Παύλος τους αφήνει στην κρίση του Θεού. Μιλάει για τους δήθεν Χριστιανούς τους προσποιούμενους Χριστιανούς.
Γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις αλλοιώνοντας νοήματα?
Ο Χριστός βρισκόταν δίπλα σε αυτούς γιατί μέχρι τότε δεν είχε βρεθεί κανένας και προσπαθούσε να τους βάλει στον ίσιο δρόμο.
Μετά Χριστόν δε χρειαζόταν παρά να ακούσει κανείς τα λόγια των Αποστόλων. Οι απόστολοι δίδασκαν τους πάντες. Από κει και έπειτα όσοι δεν πείθονταν θα ήσαν στην κρίση του Θεού όπως είπε ο Παύλος. Όσοι όμως κάναν τους Χριστιανούς και δεν ήσαν αυτοί έπρεπε να απομακρυνθούν.

Έτσι είναι φίλε elo , μετά Χριστόν ανέλαβαν οι ευσεβείς αυτοκράτορες να πείσουν όλους αυτούς που δυστροπούσαν στο να καταλάβουν τι σημαίνει «Χριστιανική αγάπη» και να τους φέρουν στον ίσιο δρόμο .

«Επειδή μερικοί συνελήφθησαν (αν και αξιώθηκαν το χριστιανικό βάπτισμα) διακατεχόμενοι από την πλάνη των ανόσιων μυσαρών Ελλήνων, να διαπράττουν εκείνα που δικαιολογημένα εξοργίζουν τον φιλάνθρωπο (βιβλικό) θεό (μας)... Αυτοί θα υποβληθούν στην αντίστοιχη τιμωρία και μάλιστα με πνεύμα επιείκειας (!) αν επιμείνουν στην πλάνη των Ελλήνων, θα υποβληθούν στην έσχατη των ποινών.
ΙΟΥΣΤΙΝΙΑΝΕΙΟΣ ΚΩΔΙΚΑΣ 1.10.10

Κατάλαβες φίλε elo ;; Ευτυχώς στις ημέρες μας η συντριπτική πλειοψηφία των Χριστιανών , με εξαίρεση τους φανατικούς που θεωρούν ακόμα και τους Καθολικούς αιρετικούς , και τους μάρτυρες του Ιεχωβά , τα έχει γράψει όλα αυτά στα παλαιότερα των υποδημάτων της και κρίνουν τους φίλους και τις συναναστροφές τους όχι βάσει των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων , αλλά βάσει του ήθους και του χαρακτήρα τους .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 02:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Γράφεις..... elo:<<Το πρώτο που με παραξενεύει είναι πως από ότι γνωρίζω, ο Χριστός πάντα βρισκότανε δίπλα σε αυτούς τους αμαρτωλούς, πόρνους, ειδωλολάτρες κλπ. >>
Ξεκάθαρα αφήνεις υπονοούμενα ότι ο Παύλος δε μπορεί να είπε έτσι αφού ο Ιησούς συναναστρεφόταν με τέτοιους. Διαψεύδεις έτσι τα γραφόμενα της Καινής Διαθήκης.

Δεν διαψεύδω τίποτε, απλά διευκρινίζω τις αντιθέσεις μεταξύ των δυο διδασκαλιών.
Εξάλλου μην ξεχνάς τον ρόλο που έπαιξε ο Παύλος στην διάδοση του χριστιανισμού, σε τέτοιο σημείο ώστε να διατείνεται ότι ο κόσμος μέσω τις διδασκαλίας του, δεν ενστερνίστηκε τον χριστιανισμό αλλά τον Παυλισμό…

quote:
europaios2 -Μετά γράφεις.....elo:<<Το άλλο είναι πως αν γίνει αυτός ο «διαχωρισμός» πόσοι άραγε αληθινοί χριστιανοί θα μείνουνε;
Πόσοι είναι αυτοί που ακολουθούν ΚΑΤΑ ΓΡΑΜΜΑ την διδασκαλία του Χριστού ; >>
Αναφέρεσαι λοιπόν στη σύγχρονη εποχή και όχι στην τότε.

Αναφέρομαι στο συγκεκριμένο μήνυμα του AINEIAN06.. «Τελικα ... οι Χριστιανοι θα πρεπει να απομακρυνουθν απο τους κολπους τους και να μην συναναστρεφονται οποιον δεν εχει τις ιδιες αποψεις με αυτους ...»

quote:
europaios2 -Δίνει εντολή στους Χριστιανούς να μην συναναστρέφονται με "δήθεν" Χριστιανούς. Έγραψα.......<<Οι Χριστιανοί λοιπόν θα πρέπει να θέσουν στο περιθώριο τους ψευτοXριστιανούς ………(παράδειγμα όσοι είναι κλέφτες και ανώμαλοι από τους Δεσποτάδες.)>> Και γράφεις ...elo:<< Οπότε το να λέμε ότι η αναφορά στο εδάφιο με τους χαρακτηρισμούς… « ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.» αναφέρεται σε δήθεν χριστιανούς είναι πολύ άστοχη,...>>
............? Παρερμηνεύω εγώ ή εσύ?

Διευκρίνισα πολύ καλά τι εννοούσα με αυτό εδώ που έγραψα, αν δεν θέλεις να τα κατανοήσεις δεν ευθύνομαι εγώ…. «elo -για τον λόγο ότι έχω μάθει να κατανοώ και να διαβάζω τα εδάφια ή αρκετά από τα εδάφια για να είμαι ακριβής, βάση των κοινωνικών, πολιτισμικών και πολιτικών δεδομένων της τότε περιόδου που γραφτήκανε…»

«elo -Την εποχή του Παύλου η κοινωνία «ομάδες» των Χριστιανών ήτανε λιγοστές σε αριθμό σε σύγκριση με τον πληθυσμό της ευρύτερης περιοχής και αυτοί που αποκαλοντουσταν χριστιανοί δεν είχε καμία σχέση με την …. Ταμπέλα του σήμερα, αλλά ήτανε ένας πραγματικός και αληθινός τρόπος ζωής που πραγματικά δεν τους ενδιέφερε το αποτέλεσμα αυτής της επιλογής, πχ. θάνατος .»

Μιλάω για την τότε χρονική στιγμή που γραφτήκανε τα εδάφια και όχι για τους τώρα δήθεν χριστιανούς .

quote:
europaios2 -Δεν έχω ανασφάλεια..........μάτια έχω και διαβάζω και εάν δεν ήμουν σίγουρος για τα υπονοούμενά σου να σαι σίγουρος ότι θα ζήταγα διευκρινήσεις.
Εκτός και αν σου είναι δύσκολο να καταλάβεις τη διευκρίνηση που ο ίδιος ο Παύλος δίνει στο στοίχο 12).... "Διότι τι δουλειά έχω εγώ να κρίνω τους έξω; Δεν κρίνετε εσείς τους μέσα (τους Χριστιανούς δηλαδή!)
Ενώ στο στοίχο 11 που προηγείται γράφει......11):"Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός".......... Εκτός αν νιάου νιάου στα κεραμίδια κάνει η γιαγιά μου! .......

Αντιθέσεις…

Είπαμε άλλο χριστιανισμός και άλλο Παυλισμός….

"Εντολήν καινήν σας δίδω, Να αγαπάτε αλλήλους. Καθώς και γω σας αγάπησα και σεις να αγαπάτε αλλήλους."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
happychappy
Μέλος 1ης Βαθμίδας


75 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 03:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους happychappy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το λογικό είναι να ψάχνουμε τι θα μας ωφελήσει.
Έχω πολλά να πω για το συγκεκριμένο θέμα όμως δεν βρίσκω τον λογο να το κανω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 13:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Δεν διαψεύδω τίποτε, απλά διευκρινίζω τις αντιθέσεις μεταξύ των δυο διδασκαλιών.
Εξάλλου μην ξεχνάς τον ρόλο που έπαιξε ο Παύλος στην διάδοση του χριστιανισμού, σε τέτοιο σημείο ώστε να διατείνεται ότι ο κόσμος μέσω τις διδασκαλίας του, δεν ενστερνίστηκε τον χριστιανισμό αλλά τον Παυλισμό


Ήταν το ίδιο elo?

O Παύλος απευθύνεται στους Χριστιανούς και τους λέει να απομακρύνουν τους ψευτοΧριστιανούς, ενώ για τους ειδωλολάτρες απλά λέει να μην τους κρίνουν αυτοί αλλά ο Θεός.

Ο Χριστός πλησίασε τους ειδωλολάτρες για να τους ανοίξει τα μάτια.

Ο Παύλος δε λέει πουθενά να μη διδαχτεί ο λόγος του Ιησού στους ειδολολάτρες. Αυτό που λέει είναι ότι θα τους κρίνει ο Θεός...... εάν από αυτό δε συναγάγεις ότι απευθύνεται στους ήδη πληροφορημένους ειδωλολάτρες περί του λόγου του Ιησού και της διδασκαλίας του, και όχι στους ανημέρωτους τότε...............τι να πω.......... επειδή όμως σε γνωρίζω καιρό τώρα και ξέρω το δείκτη νοημοσύνης σου απλά θα επιμείνω στο ότι διαστρεβλώνεις νοήματα, μια κακή πράξη την οποία πιστεύω να την αποβάλεις.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2008, 23:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι ψευτοχριστιανοί europaios2 το διάστημα που γράφτηκαν οι επιστολές προς Κορινθίους του αποστόλου Παύλου (55-57 μ.Χ.) αναφέρονταν στις εσωτερικές διαμάχες και αντιπαραθέσεις που είχαν να κάνουν με τη σχέση του Χριστιανισμού και του Ιουδαϊσμού, ένα πρόβλημα που είχε αναφερθεί κυρίως από τον Α. Παύλο.
Οι ιουδαίοι «Χριστιανοί» πίστευαν ότι αντιπροσώπευαν την καθαρότερη μορφή του Ιουδαϊσμού και ότι η διδασκαλία του Ιησού αποτελούσε συνέχεια και συμπλήρωση του Μωσαϊκού Νόμου, αντίθετα με τον Α. Παύλο που ήθελε να απομακρυνθούν από τις ιουδαϊκές αντιλήψεις, οπότε φίλε europaios2 δεν έχει να κάνει με αυτό που επικαλείσαι ψευτοχριστιανοί, αλλά με αυτό που προϋπήρχε (Π. Διαθήκη), ανεξάρτητα βέβαια αν αρκετές από τις ομιλίες του άρχιζαν από την Π. Διαθήκη τονίζοντας τις προφητείες για την έλευση του Μεσσία και ότι πραγματοποιήθηκαν στο πρόσωπο του Ιησού….

Βέβαια πολύ ενδιαφέρων είναι να διαβάσεις ότι μπορείς για τον Α. Παύλο και να δεις το πώς χρησιμοποιούσε τον «λόγο» του για τη διάδοση του Χριστιανικού μηνύματος ανάλογα με τις περιστάσεις και τον κόσμο που μιλούσε….

Τώρα όσο για αυτό που γράφεις…. «europaios2 -επειδή όμως σε γνωρίζω καιρό τώρα και ξέρω το δείκτη νοημοσύνης σου απλά θα επιμείνω στο ότι διαστρεβλώνεις νοήματα, μια κακή πράξη την οποία πιστεύω να την αποβάλεις….», πώς να το εκλάβω άραγε…δεν θυμάμαι να έχουμε κάνει ποτέ μαζί τεστ IQ για να γνωρίζεις την νοημοσύνη μου, όπως και το συνηθισμένο «χάπι», πως ότι δεν συμφωνεί με τις απόψεις μας είναι διαστρέβλωση …


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 00:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris Κατάλαβες φίλε elo ;; Ευτυχώς στις ημέρες μας η συντριπτική πλειοψηφία των Χριστιανών , με εξαίρεση τους φανατικούς που θεωρούν ακόμα και τους Καθολικούς αιρετικούς , και τους μάρτυρες του Ιεχωβά , τα έχει γράψει όλα αυτά στα παλαιότερα των υποδημάτων της και κρίνουν τους φίλους και τις συναναστροφές τους όχι βάσει των θρησκευτικών τους πεποιθήσεων , αλλά βάσει του ήθους και του χαρακτήρα τους .

Το αστείο της υπόθεσης Sesostris είναι πως η πρώτη εκκλησία ονομαζόταν από τους χριστιανούς ως Καθολική και όλα τα υπόλοιπα ως αιρετικά…

Μάλιστα όπως αναφέρεται και από τον Αυγουστίνο, όλοι οι υπόλοιποι που ανήκουν σε άλλες «αιρέσεις» και όχι στην καθολική εκκλησία, είναι "τέρατα με όψη ανθρώπινη, τους οποίους όχι μόνο δεν πρέπει να δέχεστε στο σπίτι σας αλλά ούτε και να τους γνωρίζετε"….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 14:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Τώρα όσο για αυτό που γράφεις…. «europaios2 -επειδή όμως σε γνωρίζω καιρό τώρα και ξέρω το δείκτη νοημοσύνης σου απλά θα επιμείνω στο ότι διαστρεβλώνεις νοήματα, μια κακή πράξη την οποία πιστεύω να την αποβάλεις….», πώς να το εκλάβω άραγε…δεν θυμάμαι να έχουμε κάνει ποτέ μαζί τεστ IQ για να γνωρίζεις την νοημοσύνη μου, όπως και το συνηθισμένο «χάπι», πως ότι δεν συμφωνεί με τις απόψεις μας είναι διαστρέβλωση

Θετικά να το εκλάβεις. Εάν ήσουν χαμηλού IQ, δε θα έγραφα ότι διαστρεβλώνεις αλλά απλά ότι δεν έχεις καταλάβει.
quote:
elo:
Οι ψευτοχριστιανοί europaios2 το διάστημα που γράφτηκαν οι επιστολές προς Κορινθίους του αποστόλου Παύλου (55-57 μ.Χ.) αναφέρονταν στις εσωτερικές διαμάχες και αντιπαραθέσεις που είχαν να κάνουν με τη σχέση του Χριστιανισμού και του Ιουδαϊσμού, ένα πρόβλημα που είχε αναφερθεί κυρίως από τον Α. Παύλο.
Οι ιουδαίοι «Χριστιανοί» πίστευαν ότι αντιπροσώπευαν την καθαρότερη μορφή του Ιουδαϊσμού και ότι η διδασκαλία του Ιησού αποτελούσε συνέχεια και συμπλήρωση του Μωσαϊκού Νόμου, αντίθετα με τον Α. Παύλο που ήθελε να απομακρυνθούν από τις ιουδαϊκές αντιλήψεις, οπότε φίλε europaios2 δεν έχει να κάνει με αυτό που επικαλείσαι ψευτοχριστιανοί, αλλά με αυτό που προϋπήρχε (Π. Διαθήκη), ανεξάρτητα βέβαια αν αρκετές από τις ομιλίες του άρχιζαν από την Π. Διαθήκη τονίζοντας τις προφητείες για την έλευση του Μεσσία και ότι πραγματοποιήθηκαν στο πρόσωπο του Ιησού

Bλέπεις που με δικαιώνεις? .....πας να ξεφύγεις σαν το χέλι...
Ο Παύλος με αυτό που γράφει.....στοιχ.11).Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.
Δεν αφήνει κανένα περιθώριο για το ότι εννοεί τις εσωτερικές ίντριγκες που λες! εννοεί καθαρά τους δήθεν "αδελφούς" όπως έγραψε Χριστιανούς.........πρέπει να μάθεις να παραδέχεσαι το λάθος σου (δεν έχει να κάνει με την νόηση αλλά με την παραδοχή) και να μην επιμένεις. Ποτέ δε διορθώνουμε ένα λάθος με ένα άλλο μεγαλύτερο..

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Bλέπεις που με δικαιώνεις? .....πας να ξεφύγεις σαν το χέλι...

Χα, Χα, είδες πως ελίσσομαι…

quote:
europaios2 - Ο Παύλος με αυτό που γράφει.....στοιχ.11).Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.
Δεν αφήνει κανένα περιθώριο για το ότι εννοεί τις εσωτερικές ίντριγκες που λες! εννοεί καθαρά τους δήθεν "αδελφούς" όπως έγραψε Χριστιανούς.........

Ακριβώς και εκεί να εστιάσεις την διαφωνία/αντίθεση στις απόψεις μας .
Δηλ. το κομμάτι που αναφέρει … «οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός» δεν στέκει, γιατί οι δήθεν αδερφοί δεν ήταν «χριστιανοί», αλλά αιρέσεις όπως τις αποκαλούσανε (πχ. Γνωστικοί) και μάλιστα πολύ επικίνδυνες για τον σπάργανα του χριστιανισμού….

Αυτές οι αιρέσεις δεν είχαν να κάνουν με εσωτερικές ίντριγκες (ανάμεσα στους Ναζωραίους, όπως ονομάζονταν τότε οι χριστιανοί), αλλά με μια άλλη τελείως διαφορετική αντίληψη, μακριά από αυτό που αντιπροσώπευε ο Α. Παύλος.

Οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό που λες δεν συμφωνεί καθόλου με αυτά που γνωρίζω… «europaios2 - Είναι ξεκάθαρος αναφέρεται στου δήθεν Χριστιανούς σε αυτούς απευθύνεται. Δηλαδή στους προσποιούμενους! στους ψευτοΧριστιανούς»
Γιατί τότε δεν υπήρχαν δήθεν προσποιούμενοι, αλλά «αιρέσεις» εντελώς αντίθετες από τον τότε χριστιανισμό .

Για αυτό και τους αποκαλούσε… «πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας,» .


Όπως αναφέρει και ο Κορδάτος στο «Αρχαίες θρησκείες και χριστιανισμός» … «Δυστυχώς τα όσα ειπώθηκαν ή γράφτηκαν από τους ενδιαφερόμενους στην τότε εποχή δεν έφτασαν ως εμάς η όσα έφτασαν είναι κουτσουρεμένα και αλλαγμένα, γιατί ο Χριστιανισμός άμα έγινε επίσημη θρησκεία του κράτους εξαφάνισε τα βιβλία των αιρετικών και έπνιξε την φωνή κάθε ελεύθερου στοχαστή που δεν συμφωνούσε με τα δόγματα της Εκκλησίας και αντιγνωμούσε με τις επίσημες χριστιανικές παραδόσεις»

Τώρα όσο για αυτό… «.........πρέπει να μάθεις να παραδέχεσαι το λάθος σου (δεν έχει να κάνει με την νόηση αλλά με την παραδοχή) και να μην επιμένεις.» αφού έχεις παρακολουθήσει τα γραπτά μου καιρό όπως λες, θα πρέπει να γνωρίζεις ότι όταν κάποιος μου αποδείξει το λάθος μου το παραδέχομαι, πράγμα που έχει συμβεί και πρέπει να το γνωρίζεις βάση αυτό που λες…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 01:06:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
elo:
Ακριβώς και εκεί να εστιάσεις την διαφωνία/αντίθεση στις απόψεις μας .
Δηλ. το κομμάτι που αναφέρει … «οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός» δεν στέκει, γιατί οι δήθεν αδερφοί δεν ήταν «χριστιανοί», αλλά αιρέσεις όπως τις αποκαλούσανε (πχ. Γνωστικοί) και μάλιστα πολύ επικίνδυνες για τον σπάργανα του χριστιανισμού

Kάνεις λάθος........αν ήταν αιρετικοί θα τους έλεγε έτσι "αιρετικός"
και όχι έτσι "ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας" λέγοντάς όμως τη λέξη "αδελφός" αναφέρεται στον Χριστιανό.
Ακόμη και σήμερα ο παπάς όταν βγάζει λόγο στην ωραία Πύλη λέει ξεκινώντας το λόγο του...."αδελφοί μου" όπως και οι μοναχοί ο ένας λένε τον άλλον αδελφό! τις καλόγριες τις λέμε αδελφές...... δεν μπορείς να ξεφύγεις!.....

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 23:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2-Kάνεις λάθος........αν ήταν αιρετικοί θα τους έλεγε έτσι "αιρετικός"
και όχι έτσι "ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας" λέγοντάς όμως τη λέξη "αδελφός" αναφέρεται στον Χριστιανό.

πάμε για ένα μικρό «μάθημα» φίλε μου europaios2….

Η λέξη αίρεση ετυμολογείται από το ρήμα (αιρέω) που σημαίνει, το δικαίωμα εκλογής, την ελεύθερη σκέψη, την ελεύθερη βούληση την ελεύθερη επιλογή (αίρεσιν δίδωμι= παρέχω το δικαίωμα εκλογής, αίρεσιν λαμβάνω= έχω το δικαίωμα εκλογής) .
Οπότε στην λέξη αίρεση δεν υπάρχει τίποτε το κακό, αλλά ένας θετικός τρόπος επιλογής ενός ρεύματος, είτε είναι φιλοσοφικό, είτε θρησκευτικό κίνημα και αυτό φαίνεται και από τον Α. Παύλο που γράφει … «ακριβεστάτη αίρεση της θρησκείας μας - Πράξεις 26: 5»

Τουλάχιστον αυτά ίσχυαν μέχρι τον 2ο μχ αιώνα…. Που από κει και πέρα τα πράγματα άλλαξαν για τον λόγο ότι σταδιακά χρησιμοποίησαν τον όρο αυτό ώστε να καταδείξουν το στρεβλό και λάθος δογματικό προσδιορισμό, άλλων δογματικών προσεγγίσεων ( όπως η πρώτη επίσημη αίρεση του Αρειανισμού, 325 μ.Χ).

Οπότε φίλε μου ευρωπαίε δεν ήταν δυνατόν να τους αναφέρει ως αιρετικούς, γιατί η λέξη αίρεση δεν είχε καμία κακιά σημασία στην εποχή του Παύλου.
Η συνήθεις λέξεις για κάθε αντίθετο προς την τότε χριστιανική διδασκαλία ήταν αυτές που έχεις γράψεις και άλλες παρόμοιες… (ανατροπή της πίστεως, εκτροπή από την αποκαλυφθείσα αλήθεια, αστοχία περί την αλήθεια, ναυάγιο περί την πίστη, ψευδοδιδασκαλία, ψευδοπροφητεία, βλασφημία, ξένη και αλλότρια βοτάνη)….

quote:
europaios2-Ακόμη και σήμερα ο παπάς όταν βγάζει λόγο στην ωραία Πύλη λέει ξεκινώντας το λόγο του...."αδελφοί μου" όπως και οι μοναχοί ο ένας λένε τον άλλον αδελφό! τις καλόγριες τις λέμε αδελφές

ψάξε να βρεις τα φιλοσοφικά ή θεολογικά ρεύματα με τα οποία ο Παύλος ήρθε σε επαφή και εισχωρήσανε στην μικρή κοινωνία του τότε εκχριστιανισμένου κόσμου(45 μ.Χ εως 66 μ.Χ) και θα καταλάβεις κατά πόσο ίσχυε η ερμηνεία που δίνεις στην λέξη «Αδερφοί», άλλωστε περισσότεροι είναι οι αναθεματισμοί που δίνει παρά το «αγαπάτε αλλήλους» με την έννοια του αδερφού….

quote:
europaios2-...... δεν μπορείς να ξεφύγεις!.....

Είδες που όταν κάποιος έχει ψάξει, μπορεί και ξεφεύγει πανεύκολα…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 00:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2
Ο Παύλος με αυτό που γράφει.....στοιχ.11).Τώρα όμως σας γράφω να πάψετε να συναναστρέφεστε με οποιονδήποτε αποκαλείται αδελφός ο οποίος είναι πόρνος ή άπληστος ή ειδωλολάτρης ή υβριστής ή μέθυσος ή άρπαγας, μάλιστα ούτε καν να τρώτε με τέτοιον άνθρωπο.
Δεν αφήνει κανένα περιθώριο για το ότι εννοεί τις εσωτερικές ίντριγκες που λες! εννοεί καθαρά τους δήθεν "αδελφούς" όπως έγραψε Χριστιανούς.........

Δεν πρέπει να παίρνουμε τοις μετρητοίς τα όσα αναφέρονται στον Παύλο . Μερικές από τις επιστολές του αν όχι όλες σύμφωνα με νεότερους ερευνητές , έχουν αποδειχθεί πλαστές , και όσο για την «Ομιλία στον Άρειο Πάγο» που δεν έγινε ποτέ , ας δούμε καλύτερα τι γράφει ο Γιάννης Κορδάτος γι’ αυτήν στη σελίδα 304 κ.ε . του βιβλίου του «Αρχαίες θρησκείες και χριστιανισμός»

Στη δήθεν ομιλία του Παύλου μπροστά στο ανώτατο δικαστήριο των Αθηνών (στονΆρειο Πάγο) φράσεις ολόκληρες είναι παρμένες , όπως το είπαμε , από στωικούς φιλοσόφους συγγραφείς . Εξηγήσαμεστην προηγούμενη παράγραφο πως η Ομιλία αυτή είναι πλαστή , δηλαδή δεν ειπώθηκε από τον Παύλο . Ωστόσο είναι μια χριστιανική πηγή που μας κατατοπίζει στο φιλοσοφικό περιεχόμενο του παυλιανισμού . Στη δήθεν αυτή ομιλία του Παύλου υπάρχουν ολόκληρες περικοπές παρμένες ατόφιες από στωικούς συγγραφείς . Ο Παύλος παρουσιάζεται να λέη :

«Του γαρ (του Θεού) και γένος εσμέν»

Δηλαδή «και γένος είμεθα τούτου (του Θεού)» . Η φράση όμως αυτή είναι παρμένη από τον Άρατο και δείχνει τη μεγάλη επίδραση του στωικισμού πάνω στο νεοχριστιανισμό της σχολής του Παύλου. Επίσης όπως το απέδειξε ο Νορντέν , και άλλες φράσεις στην ίδια ομιλία :

«Ουδέ λατρεύεται (ο Θεός) από χέρια ανθρώπων»

Και η άλλη :

«Διά να ζητούν τον Κύριον ίσως και μπορέσουν να τον ψηλαφίσουν και να τον εύρουν αν και δεν είναι μακριά από τον καθένα μας γιατί μέσα σ’ αυτόν ζούμε και κινούμαστε και υπάρχουμε καθώς μερικοί από τους ποιητές σας είπαν»

είναι ατόφιες στωικές διδασκαλίες πάνω στο ζήτημα της ύπαρξης του Θεού .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 01:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αμ! δε! που ξέφυγες.....
Βάζεις λοιπόν στο ίδιο καζάνι τον αιρετικό που όπως εσύ λες.....σημαίνει το δικαίωμα εκλογής, την ελεύθερη σκέψη, την ελεύθερη βούληση την ελεύθερη επιλογή (αίρεσιν δίδωμι= παρέχω το δικαίωμα εκλογής, αίρεσιν λαμβάνω= έχω το δικαίωμα εκλογής) .
Οπότε στην λέξη αίρεση δεν υπάρχει τίποτε το κακό, αλλά ένας θετικός τρόπος επιλογής ενός ρεύματος, είτε είναι φιλοσοφικό, είτε θρησκευτικό κίνημα και αυτό φαίνεται και από τον Α. Παύλο που γράφει … «ακριβεστάτη αίρεση της θρησκείας μας - Πράξεις 26: 5

Λες λοιπόν αυτούς ο Παύλος να τους ονόμαζε! πόρνους, άπληστους, ειδωλολάτρες, υβριστές, μέθυσους και άρπαγες! .....επειδή ακόμη δεν είχε μπει στο λεξιλόγιο η λέξη αιρετικός?......... δεν μπορούσε να βρει άλλη αντίστοιχη?.......για ξέφυγε.........

Φίλε elo........

Αγαπητέ Sesostris, αύριο .......... αλλά για εμφάνισε τις έρευνες τις νεώτερες να τις δούμε και εμείς!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 02:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elo, για πες...

Γιατί δεν μπορούσε ο Παύλος να βρεί άλλη λέξη, συνώνυμη του "αιρετικός";

Για να σε δω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 11:31:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
γιαπετ:
elo, για πες...

Γιατί δεν μπορούσε ο Παύλος να βρεί άλλη λέξη, συνώνυμη του "αιρετικός";




"Αντίστοιχη" όχι "συνώνυμη"

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 00:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2 -Βάζεις λοιπόν στο ίδιο καζάνι τον αιρετικό που όπως εσύ λες….

Εδώ να σε διορθώσω φίλε europaios2 ότι εγώ προσωπικά δεν λέω τίποτα, αλλά όποιο αρχαιοελληνικό λεξικό ανοίξεις και δεις την ερμηνεία της λέξεως αίρεσιν, θα δεις αυτά που γράφω…

quote:
europaios2 -Λες λοιπόν αυτούς ο Παύλος να τους ονόμαζε! πόρνους, άπληστους, ειδωλολάτρες, υβριστές, μέθυσους και άρπαγες! .....επειδή ακόμη δεν είχε μπει στο λεξιλόγιο η λέξη αιρετικός?......... δεν μπορούσε να βρει άλλη αντίστοιχη?.......για ξέφυγε Φίλε elo........

Λάθος, αν πρόσεξες δεν λέω ότι δεν είχε μπει στο λεξιλόγιο η λέξη αίρεσιν (αιρετικός), αλλά ότι δεν είχε την αρνητική χροιά που απέκτησε πολύ αργότερα (2ο αιώνα μχ).

Άλλωστε για αυτό χαρακτήριζε και ο Α. Παύλος τον «χριστιανισμό» ως… «ακριβεστάτη αίρεση της θρησκείας μας» γιατί η διαφορετικότητα πάνω σε ένα «θρησκευτικό» ρεύμα (πχ, ιουδαϊσμός - χριστιανισμός) την εποχή που ο χριστιανισμός άρχισε να δημιουργείται από τον Παύλο δεν ήταν κάτι πρωτόγνωρο, αλλά όταν ήρθε η μοναδικότητα, τότε τα πράγματα άλλαξαν…

Τώρα για αντίστοιχη λέξη δεν ξέρω…. Για σκέψου καμία εσύ που γνωρίζεις…

Άλλωστε το πλούσιο λεξιλόγιο από κοσμητικά επίθετα που τους ρίχνει, πιστεύω είναι αρκετά…

Αλλά για να σε βοηθήσω περισσότερο διάβασε αυτό περί Υμεναίος και Φίλητος, όπου θα μπορούσε απλά να τους αναφέρει ως αιρετικούς και όχι ως γάγγραινα και ψευτοδιδασκάλους…. «Επί πλείον γαρ προκόψουσιν ασεβείας και ο λόγος αυτών ως γάγγραινα νομήν έξει, ών εστίν Υμεναίος και Φίλητος, οίτινες περί την αλήθειαν ηστόχησαν, λέγοντες την ανάστασην ήδη γεγονέναι, και ανατρέπουσιν την τινών πίστην, μεταφρ: "Και η διδασκαλία αυτών σαν γάγγραινα θα απλωθεί και θα καταφάγη καρδίας. Μεταξύ αυτών των ψευδοδιδασκάλων είναι ο Υμέναιος και ο Φιλητός, οι οποίοι εξέπεσαν και απεπλανήθησαν από την αλήθεια, με το να λέγουν ότι τάχα η ανάστασις έχει πλέον γίνει και κρημνίζουν έτσι την πίστιν μερικών".»
B΄ Τιμόθεον β΄,18



Και το ποιο βασικό φίλε μου .

Δεν προσπαθώ ούτε εγώ, αλλά και ούτε εσύ να ξεφύγουμε από κάτι (λάθος), απλά έχουμε διαφορετική αντίληψη σε κάτι και αυτό βέβαια δεν είναι κακό .
Απλά στο γράφω αυτό γιατί πιστεύω ότι αρχίζουμε και γινόμαστε κουραστικοί προς αυτούς που μας διαβάζουνε….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 14:16:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Tα βλέπεις λοιπόν και μόνος σου!.... ....Μεταξύ αυτών των ψευδοδιδασκάλων ............ είδες εξ αρχ΄'ης έλεγα τη λέξη ψευτοΧριστιανούς και τελικά από Σπάρτη καταλήξαμε Αθήνα μέσω Βουκουρεστίου!
Και μετά από αυτό το αυτογκόλ! το οποίο ενισχύει τα γκολ τα δικά μου..............νομίζω ότι το παιχνίδι έληξε!................... Στο επόμενο!!!!


"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2008, 20:31:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
europaios2-Μεταξύ αυτών των ψευδοδιδασκάλων ............ είδες εξ αρχ΄'ης έλεγα τη λέξη ψευτοΧριστιανούς και τελικά από Σπάρτη καταλήξαμε Αθήνα μέσω Βουκουρεστίου!

Αδυναμία μου τρελή…. Άλλο ψευτοδιδάσκαλος (γενικός όρος) και άλλο ψευτοχριστιανός(συγκεκριμένος όρος)….

Και αυτό περί Υμεναίος και Φίλητος ήτανε ένα τυχαίο παράδειγμα για να καταλάβεις, όπως μπορώ να σου δώσω και άλλα παραδείγματα «ψευτοδιδασκάλων» στους κόλπους των χριστιανών που δεν είχανε καμία σχέση με αυτό που αντιπροσώπευε ο τότε χριστιανισμός….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy