ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Γιατι οι άθεοι θίγονται όταν τους λές...άθεους!??
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
EL.VE
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 20:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL.VE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όταν κάποιος είναι άθεος είναι άθεος.Γιατι όταν του το λέμε προσβάλετε??
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:09:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε νομίζω ότι κάποιος ο οποίος είναι άθεος, θίγεται αν τον αποκαλέσει κάποιος έτσι.

Νομίζω ότι αυτό είναι αυθαίρετο συμπέρασμα εκείνων οι οποίοι προσπαθούν να μετατρέψουν σε μομφή την αθεϊα, ιδιαίτερα όταν ακούν τα μεμπτά της θρησκείας τους.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 18/06/2008 21:11:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:29:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Όταν κάποιος είναι άθεος είναι άθεος.Γιατι όταν του το λέμε προσβάλετε??

...γιατί κατα βάθος δεν είναι...κρύβετε πίσω απο τον αθεϊσμό...για να γλυτώσει τη κριτική...της δικής του αλήθειας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EL.VE
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL.VE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
E και εν τι αυτη περιπτωσει κοίταξε και λίγο γύρω σου..Όποιον αποκαλέσεις άθεος είναι σαν να τον σκυλλοβρίζεις.Ε οχι δεν είναι έτσι.π.χ στο θέμα κατήχηση στην Ορθοδοξία όταν αποκάλεσα άθεους τους μη χριστιανούς τους οποιους οι θέσεις είναι γνωστές άρχισαν την αντεπίθεση.Σιγά ρε παιδιά δεν σας είπα και καμπούρηδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:35:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σαφέστατα και δεν θίγετε ο άθεος εάν τον αποκαλέσει κάποιος έτσι. Γιατί για να πεις ότι κάποιος είναι άθεος πρέπει να το δηλώσει ο ίδιος.Δεν αποφασίζεις εσύ γι αυτόν.
Ευτυχώς έχουν περάσει οι εποχές που αποφάσιζαν κάποιοι για το τι πρεσβεύουν οι άλλοι ώστε να τους βλάπτουν.
Από την άλλη παρατηρούμε ότι όλοι σχεδόν αποδέχονται ότι είναι προσβολή να σε πει κάποιος "θεούσο"-"θεούσα".



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
όταν αποκάλεσα άθεους τους μη χριστιανούς

επιμένεις ότι όποιος δεν ασπάζεται τον χριστιανισμό είναι άθεος. Έχω εξυμνήσει και σε άλλο θέμα την λογική σου, θα την εξυμνήσω κι εδώ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EL.VE
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:42:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL.VE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Σαφέστατα και δεν θίγετε ο άθεος εάν τον αποκαλέσει κάποιος έτσι. Γιατί για να πεις ότι κάποιος είναι άθεος πρέπει να το δηλώσει ο ίδιος.Δεν αποφασίζεις εσύ γι αυτόν.


Aπο τα λεγόμενα του φίλε μου καταλαβαίνεις σε τι πιστεύει.Αν συνεχώς πηγαίνω ενάντια στον Χριστιανισμό και βρίζω τα θεία(των χριστιανων)δεν μπορεί να είμαι Χριστιανός.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
EL.VE
Νέο Μέλος


20 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:45:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EL.VE  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
όταν αποκάλεσα άθεους τους μη χριστιανούς

επιμένεις ότι όποιος δεν ασπάζεται τον χριστιανισμό είναι άθεος. Έχω εξυμνήσει και σε άλλο θέμα την λογική σου, θα την εξυμνήσω κι εδώ...


Stin ellada zoume oi perissoteroi einai xristianoi(or8odo3oi k ka8olikoi)!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 21:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κακό με σας (τους χριστιανούς) είναι ότι εκτός μαντριού βλέπετε... φαντάσματα.
Απ' την άλλη έχετε συνηθίσει να κρίνετε δογματικά κι έτσι είναι εύκολο να πέφτετε στην παγίδα του "όποιος δεν είναι μαζί μου, είναι εναντίον μου".


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 18/06/2008 21:49:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2008, 22:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
el.ve πάμε από την αρχή.
άθεος: Στα πρώιμα αρχαία Ελληνικά, το επίθετο άθεος (από το στερητικό α + θεός) σήμαινε εκείνον που ήταν "χωρίς θεούς" ή εκείνον που του "έλειπε η πίστη στους θεούς".

Ας ακολουθήσω όμως την λογική σου για να δούμε τι συμπέρασμα μας δίνει.

Όποιος δεν είναι χριστιανός είναι άθεος.
Οπότε έχουμε 1,93 δις χριστιανούς στον πλανήτη και 5,07δις περίπου άθεους.
Από τα 1,93 δις χριστιανών όμως ορθόδοξοι είναι τα 220 εκατομ. τα υπόλοιπα 1,71 δις είναι αιρετικοί επομένως άθεοι και αυτοί.
Από τα 220 εκατομ. ορθόδοξων τα 210 εκατομ. είναι παλαιοημερολογίτες, άρα αιρετικοί, άρα άθεοι διαβολιστές.
Επομένως έχουμε 10εκ. χριστιανούς ορθόδοξους εκ των οποίων πραγματική πίστη και γνώση των δογμάτων της ορθόδοξης εκκλησίας έχουν οι 220000 (σύμφωνα με στοιχεία της εκκλησίας για συνειδητούς χριστιανούς ορθόξοξους που κοινωνούν κάθε Κυριακή )
άρα τα υπόλοιπα 9780000 είναι αιρετικοί διαβολιστές άρα άθεοι.
Τελικό συμπέρασμα:
Πλανήτης Γη.
Κάτοικοι: 7 δις
Άθεοι(Διαβολιστές -Τρίβολοι -μακρυαπέδω): 6999780000
Χριστιανοί (οι πιστεύοντες σε θεό): 220000


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 00:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε EL.VE

Η απορία σου έχει πολύ απλοική εξήγηση .
Για το ζήτημα της ύπαρξης του Θεού οι άνθρωποι μπορούν να χωριστούν σε 7 ομάδες . ( Οπως περιγράφονται στο βιβλίο του Richard Dawkins : "Η περι Θεού αυταπάτη" )

1) Ισχυρά Θειστές .
( Είμαι σίγουρος 100 % οτι υπάρχει Θεός χωρίς καμμία αμφιβολία )

2) De facto Θειστές .
( Πίστεύω οτι υπάρχει Θεός αλλά δεν είμαι 100 % βέβαιος .
Ζω όμως την ζωή μου με την πεποίθηση αυτή. )

3) Αγνωστικιστές με κλίση προς τον Θεισμό .
( Η πιθανότητα να υπάρχει Θεός είναι πάνω απο 50 % )

4) Αγνωστικιστές .
( Δεν γνωρίζω και δεν έχω καμμία απόδειξη για το αν υπάρχει η δεν υπάρχει Θεός , αρα θεωρώ το ζήτημα ανοιχτό και δεν λαμβάνω θέση. Πιθανότητες 50-50 )

5) Αγνωστικιστές με κλίση προς τον ΑΘεισμό .
( Η πιθανότητα να υπάρχει Θεός είναι κάτω απο 50 % )

6) De facto Αθειστές .
(Η πιθανότητα να υπάρχει Θεός είναι πολύ μικρή αλλά δεν αποκλείω αυτό το ενδεχόμενο )

7) Ισχυρά Αθειστές .
( Είμαι σίγουρος 100% οτι δεν υπάρχει Θεός )

Λάβε υπόψη σου επίσης το γεγονός οτι την εννοια του Θεού δεν την αντιλαμβάνονται όλοι οι άνθρωποι με τον ίδιο τρόπο , ούτε του αποποδίδουν τις ίδιες ιδιότητες .

Οταν λοιπόν εσύ χαρακτηρίζεις κάποιον Άθεο επειδή δεν πιστεύει στον δικό σου Θεό , Θα λάβεις την αντίδραση όλων των παραπάνω κατηγοριών ανθρώπων , εκτός της έβδομης , των ισχυρά Αθειστών .
Που βρίσκεται λοιπόν το περιεργό ?

Εγω προσωπικά , τοποθετόντας τον εαυτό μου στην ομάδα 5 , δεν δεχομαι να με χαρακτηρίζεις Αθεο επειδή αμφισβητώ την ύπαρξη του Γιαχβέ .
Προσωπικά πιστεύω οτι ο Θεός αξίζει καλύτερης μεταχείρισης απο το να ταυτίζεται με τον Θεό των ΕβραιοΧριστιανοΜουσουλμάνων .

Τόσο απλά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 00:32:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Προσωπικά πιστεύω οτι ο Θεός αξίζει καλύτερης μεταχείρισης απο το να ταυτίζεται με τον Θεό των ΕβραιοΧριστιανοΜουσουλμάνων .

...νατο και το παστίτσιο...

ΥΓ ...ξέρεις ποιά ελληνική πόλη...μουτζώνει την αμερική...;...
...μα φυσικά ...η Νάουσα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 00:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βοανεργές

quote:
ΥΓ ...ξέρεις ποιά ελληνική πόλη...μουτζώνει την αμερική...;...
...μα φυσικά ...η Νάουσα...


Καλό!!!
Βάζεις (αν ξέρεις κι άλλα τέτοια από άλλες... κατηγορίες) σοβαρή υποψηφιότητα για διασκεδαστής του φορουμ...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 01:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Βοανεργές 5 :
quote:
...νατο και το παστίτσιο...

Επι της ουσίας έχεις να πείς τίποτε φίλε μου ?

Βέβαια μαγείρεμα - μαγείρεμα τόσους αιώνες με "πατέρες" , ευαγγέλια δόγματα και συνόδους , μέχρι να δέσει το γλυκό , την μάθατε καλά την μαγειρική .
Βέβαια ολοι όσοι έχουν μάτια , βλέπουν οτι δεν πρόκειται για γλυκό , αλλά για σαλάτα . Αλλα δεν βαριέσαι .
Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 09:15:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε EL.VE ποιος σου είπε αλήθεια ότι ο χαρακτηρισμός "άθεος" σε κάποιον δεδηλωμένο άθεο (αν δεν υποκρύπτει διαχωρισμό / υποβιβασμό / ειρωνεία) αντιμετωπίζεται αμυντικά από το χαρακτηρισθέντα; νομίζω ότι σφάλλεις. Αν βέβαια συζητάς τις περιπτώσεις που η χρήση του "άθεος" γίνεται με τη μορφή υποτίμησης, τότε η συγκεκριμένη ορολογία (εκτός του ότι απέχει πολύ από το πραγμτικό της περιεχόμενο) αποκτά τη σημασία του "κακού", του "καραγκιόζη", του "άλλου" και συνεπώς απαντάται αναλόγως. Εσύ προσωπικά με ποιο τρόπο χρησιμοποιείς τον όρο;
Φίλε Βοανεργές 5 γράφεις

quote:
..γιατί κατα βάθος δεν είναι...κρύβετε πίσω απο τον αθεϊσμό...για να γλυτώσει τη κριτική...της δικής του αλήθειας...

Έχεις συζητήσει με πολλούς άθεους και το λες αυτό; για αύξησε λίγο το δείγμα σου! Το να είσαι ένθεος έχει μία χ λογική και το να είσαι άθεος μία ψ λογική. Η προσωπική αλήθεια του καθενός, άπαξ και δεν καταπιέζει το ζωτικό χώρο της ιδεολογίας, αλλά και της καθημερινότητας του πλησίονος, δεν υπόκειται σε κριτική.

Αγαπητέ EL.VE γράφεις

quote:
Aπο τα λεγόμενα του φίλε μου καταλαβαίνεις σε τι πιστεύει.Αν συνεχώς πηγαίνω ενάντια στον Χριστιανισμό και βρίζω τα θεία(των χριστιανων)δεν μπορεί να είμαι Χριστιανός.

Αν δεν είμαι Χριστιανός, δεν είμαι απαραίτητα και άθεος. Βασική μαθηματική/πιθανοθεωρητική λογική, για περισσότερα των δύο ενδεχομένων. Άτοπο!!!
Εντέλει, μην προσπαθούμε συνέχεια να χωριστούμε στα δύο. Ο καθείς έχει το δικαίωμα στα πιστεύω του και για μένα αυτό είναι σεβαστό. Θεωρώ ότι το παρόν θέμα απλά δυναμιτίζει τους μεταξύ μας διαλόγους και πιστεύω ότι το ταχύτερο που θα κλειδωθεί, το καλύτερο για όλους μας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 11:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EL.VE:
Όταν κάποιος είναι άθεος είναι άθεος.Γιατι όταν του το λέμε προσβάλετε??

Εξαρτάται με τον τρόπο που θα του το πείς, άν του πείς για να τον υποτιμήσεις θα προσβληθεί. Το ίδιο και ο χριστιανός άν με πεί ο άλλος υποτιμητικά θρησκόληπτο θα προσβληθώ.
Υπάρχουν πολλές κατηγορίες ανθρώπων οι 7 κατηγορίες του Think_Math είναι γεγονός κάθε άνθρωπος δέν είναι απαραίτητο να ανήκει σε μιά απο αυτές τις κατηγορίες, ανάλογα με την εποχή, την ηλικία, την κατάσταση που βρίσκεται μεταπηδά απο την μία στην άλλη ίσως η αλλαγή να γίνεται και απο μέρα σε μέρα χωρίς ο ίδιος να το καταλαβαίνει.
Όλοι πάντως ακόμα και οι πιό ακραίοι άθεοι την δύσκολη στιγμή ... όταν δούν τον χάρο με τα μάτια τους κατα το κοινώς λεγόμενο ... κάποιοι ανώτερη δύναμη θα τους έρθει απότομα στο μυαλό να ζητήσουν την βοήθεια της.
Ο άνθρωπος πολύ εύκολα μπορεί να καταλάβει την μηδαμινότητα του μπροστά στον δημιουργό του το πόσο ανίσχυρος είναι στους φυσικούς κινδύνους είναι αυτονόητο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 11:19:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Think_Math:
Βέβαια μαγείρεμα - μαγείρεμα τόσους αιώνες με "πατέρες" , ευαγγέλια δόγματα και συνόδους , μέχρι να δέσει το γλυκό , την μάθατε καλά την μαγειρική .
Βέβαια ολοι όσοι έχουν μάτια , βλέπουν οτι δεν πρόκειται για γλυκό , αλλά για σαλάτα . Αλλα δεν βαριέσαι .
Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι ...

Eίσαι σίγουρος ότι ανήκεις στην 5 κατηγορία? γιατί με αυτά που γράφεις εντάσσεσαι αυτόματα στην 7!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 11:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όλοι πάντως ακόμα και οι πιό ακραίοι άθεοι την δύσκολη στιγμή ... όταν δούν τον χάρο με τα μάτια τους κατα το κοινώς λεγόμενο ... κάποιοι ανώτερη δύναμη θα τους έρθει απότομα στο μυαλό να ζητήσουν την βοήθεια της.
Ο άνθρωπος πολύ εύκολα μπορεί να καταλάβει την μηδαμινότητα του μπροστά στον δημιουργό του το πόσο ανίσχυρος είναι στους φυσικούς κινδύνους είναι αυτονόητο.

Συμφωνώ μαζί σου europaios2. Βέβαια η ανώτερη δύναμη που θα επικαλεστεί έχει σχέση με το θρησκευτικό υπόβαθρο στο οποίο μεγάλωσε.
Επίσης θα ήθελα να πω ότι η επίκληση αυτή δε νομίζω ότι μπορεί να αλλάξει το μοιραίο... (βλέπε φυσικές καταστροφές με χιλιάδες νεκρούς, θύματα πολέμου, φόνους, κτλ, κτλ...)


Edited by - Marte on 19/06/2008 11:28:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 15:48:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Βάζεις (αν ξέρεις κι άλλα τέτοια από άλλες... κατηγορίες) σοβαρή υποψηφιότητα για διασκεδαστής του φορουμ...


...ναι...αλλά εσείς το αρχίσατε πρώτοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βοανεργές 5
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
67 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 15:55:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βοανεργές 5  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Επι της ουσίας έχεις να πείς τίποτε φίλε μου ?
***************************************************
...θα πρέπει να την ορίσουμε την ουσία...δε νομίζεις...
...εσύ με ποια ουσία συμπνέεις...την π.Χ. ή την μ.Χ. ...;


...οι κκ Δίας...Ποσειδώνας και Ήφαιστος...να προσέλθουν στις αρμόδιες υπηρεσίες...για το κτηματολόγιο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 16:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε το (τα) παιδί(α) του Ζεβεδαίου.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 16:55:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε europaios2 :
quote:
Eίσαι σίγουρος ότι ανήκεις στην 5 κατηγορία? γιατί με αυτά που γράφεις εντάσσεσαι αυτόματα στην 7!

Ποια γραφομενά μου δηλώνουν αυτά που σημειώνεις παραπάνω ?
Οχι αερολογίες .
Συγκεκριμένα πράγματα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 18:42:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Think_Math:
Ποια γραφομενά μου δηλώνουν αυτά που σημειώνεις παραπάνω ?
Οχι αερολογίες .
Συγκεκριμένα πράγματα .

? Aυτά ακριβώς πάνω από το σχόλιό μου! και ειδικά αυτό που μεγέθυνα με έντονο χρώμα. Κάποιος που δεν είναι άθεος δε χλευάζει μια θρησκεία της εμβέλειας του Χριστιανισμού και τους πιστούς της.

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 20:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιος που δεν είναι άθεος δε χλευάζει μια θρησκεία της εμβέλειας του Χριστιανισμού και τους πιστούς της.

Κανεις λαθος.Εχω ακουσει και διαβασει πολλους χλευασμους απο πιστους αλλων θρησκειων κατα του χριστιανισμου.Οπως εσυ θεωρεις γελοιες τις δικες τους θρησκειες ετσι και αυτοι θεωρουν γελοια την δικη σου.


ΥΓ.Δεν προσβαλομαι διολου οταν με αποκαλουν αθεη.Προσβαλομαι οταν υπονοουν ή δηλωνουν ευθεως οτι επειδη ειμαι αθεη ειμαι αυτοματα κατωτερη/περισσοτερο διεφθαρμενη απο τους πιστους.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 19/06/2008 20:23:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 23:34:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EL.VE
E και εν τι αυτη περιπτωσει κοίταξε και λίγο γύρω σου..Όποιον αποκαλέσεις άθεος είναι σαν να τον σκυλλοβρίζεις.Ε οχι δεν είναι έτσι.π.χ στο θέμα κατήχηση στην Ορθοδοξία όταν αποκάλεσα άθεους τους μη χριστιανούς τους οποιους οι θέσεις είναι γνωστές άρχισαν την αντεπίθεση.Σιγά ρε παιδιά δεν σας είπα και καμπούρηδες.

Δεν είναι φυσικό να θίγονται όλοι όσους κατατάσσεις συλλήβδην στην κατηγορία των αθέων δίχως να ανήκουν σ’ αυτήν μόνο και μόνο επειδή δεν είναι Χριστιανοί , λες και ο μοναδικός θεός που πρέπει να πιστεύη κάποιος είναι ο βιβλικός Ιεχωβά ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 00:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
όταν αποκάλεσα άθεους τους μη χριστιανούς

επιμένεις ότι όποιος δεν ασπάζεται τον χριστιανισμό είναι άθεος. Έχω εξυμνήσει και σε άλλο θέμα την λογική σου, θα την εξυμνήσω κι εδώ...



Η θρησκεια ειναι πολυ προσωπικο θεμα γιατι ο θεος ειναι μεσα μας, εμεις το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να τον ανακαλυψουμε και αθεοι για μενα ειναι αυτοι που δεν αρκουνται στη μασημενη τροφη και ισως αυτο ειναι που τους ενοχλει τελικα.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 00:29:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2 :
quote:
Aυτά ακριβώς πάνω από το σχόλιό μου! και ειδικά αυτό που μεγέθυνα με έντονο χρώμα. Κάποιος που δεν είναι άθεος δε χλευάζει μια θρησκεία της εμβέλειας του Χριστιανισμού και τους πιστούς της.

Δεν αντιλαμβάνομαι που είδες τον χλευασμό .
Μάλλον μπερδέυεις την κριτική με τον χλευασμό .
Βέβαια κάνεις πιστός δεν δέχεται οτι η Θρησκεία που πιστεύει μπορεί να κριθεί , η ακόμα χειρότερα να κατακριθεί για τις θέσεις και τα πιστεύω της , επειδή την θεωρεί "Θεόπνευστη" και "αλάνθαστη".
Την αναγάγει στο μυαλό του σαν την ύστατη αλήθεια που δεν επιδέχεται κριτική .
Για τον λόγο αυτό κάθε σχόλιο θεωρείται απο τους πιστούς χλευασμός στην καλύτερη περίπτωση , και ιεροσυλία και βλασφημία στην χειρότερη .

Για τους παραπάνω λόγους κατανοώ την αντιδρασή σου , αλλά είναι τελείως άστοχη , γιατί αυτά που έγραψα δεν περιέχουν κανενός είδους χλευασμό .

Το "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" το εννοώ κυριολεκτικά και δεν το γράφω ειρωνικά .
Διότι αυτοί που δεν βάζουν ποτέ τίποτα κάτω απο την βάσανο της λογικής και της κριτικής όπως οι πιστοί της κάθε θρησκείας είναι πράγματι μακάριοι .

Οσο για το "Σαλάτα" που ανέφερα , λυπάμαι που σε στεναχωρώ αλλά είναι η πραγματικότητα .
Και η πραγματικότητα και η αλήθεια δεν είναι ποτέ χλευασμός και ειρωνία .

Τώρα αν εσύ πιστευεις οτι όποιος κριτικάρει τα πεπραγμένα της θρησκεία σου είναι Αθεος , δεν μπορώ να σε βοηθήσω .
Το λάθος που κάνεις είναι προφανές , αλλά για να το καταλάβεις πρέπει να βγάλεις τα παραμορφωτικά γυαλιά της πίστης με τα οποία βλέπεις τον κόσμο...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 00:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η θρησκεια ειναι πολυ προσωπικο θεμα γιατι ο θεος ειναι μεσα μας, εμεις το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να τον ανακαλυψουμε και αθεοι για μενα ειναι αυτοι που δεν αρκουνται στη μασημενη τροφη και ισως αυτο ειναι που τους ενοχλει τελικα

Κάποιοι έδωσαν μια συγκεκριμένη εικόνα του θείου, δημιουργημένη για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των λίγων...που όμως δεν έχει καμία σχέση με το θείο όπως αυτό παρατηρείται μέσα από τις εκφάνσεις του.
Αυτή η συγκεκριμένη "εικόνα" του θείου (προσωπικός αφέντης δημιουργός του κόσμου) ήταν η πιο φασιστική, καταστρεπτική και απάνθρωπη ιδέα που στοίχισε και στοιχίζει πολύ αίμα στην ανθρωπότητα.
Αυτή η εικόνα του θείου ουσιαστικά είναι "αθεΐα" αφού δεν έχει καμία σχέση με το θείο αλλά είναι ένα παραμύθι εφιαλτικό που χρησιμοποιήθηκε-χρησιμοποιείται και θα χρησιμοποιηθεί για την επιβολή των απόψεων των λίγων στους πολλούς, για την καταδυνάστευση. Από αυτό πηγάζουν ο φασισμός ο καπιταλισμός και ο κομμουνισμός (στην απολυταρχική του μορφή), η σημερινή δήθεν "δημοκρατία" και αποτέλεσμα του είναι η σημερινή κοινωνία.
Εάν το φαντασιακό μας δεν καθαριστεί από το μόλυσμα αυτό δεν μπορούμε δυστυχώς να διακρίνουμε το "ιερό" δίπλα μας αν και αυτό υπάρχει σε όλη τη Φύση.



Edited by - Marte on 20/06/2008 00:48:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 01:43:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech:
Κανεις λαθος.Εχω ακουσει και διαβασει πολλους χλευασμους απο πιστους αλλων θρησκειων κατα του χριστιανισμου.Οπως εσυ θεωρεις γελοιες τις δικες τους θρησκειες ετσι και αυτοι θεωρουν γελοια την δικη σου.

ΥΓ.Δεν προσβαλομαι διολου οταν με αποκαλουν αθεη.Προσβαλομαι οταν υπονοουν ή δηλωνουν ευθεως οτι επειδη ειμαι αθεη ειμαι αυτοματα κατωτερη/περισσοτερο διεφθαρμενη απο τους πιστους.



Δε θεωρώ καμία θρησκεία εμβέλειας, γελοία και ποτέ μου δεν έχω χλευάσει τέτοαι θρησκεία.
quote:
Think_Math:
Για τους παραπάνω λόγους κατανοώ την αντιδρασή σου , αλλά είναι τελείως άστοχη , γιατί αυτά που έγραψα δεν περιέχουν κανενός είδους χλευασμό .

Το "Μακάριοι οι πτωχοί τω πνεύματι" το εννοώ κυριολεκτικά και δεν το γράφω ειρωνικά .
Διότι αυτοί που δεν βάζουν ποτέ τίποτα κάτω απο την βάσανο της λογικής και της κριτικής όπως οι πιστοί της κάθε θρησκείας είναι πράγματι μακάριοι .



Με λες δηλαδή μακάριο εν ολίγοις, αφού πιστεύω στην Ορθοδοξία!....... απλά μαθηματικά...... κατά τα άλλα είναι άστοχη η αντίδρασή μου.......πότε δηλαδή θα ήταν εύστοχη?

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 01:52:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

europaios2 :
quote:
Με λες δηλαδή μακάριο εν ολίγοις, αφού πιστεύω στην Ορθοδοξία!....... απλά μαθηματικά...... κατά τα άλλα είναι άστοχη η αντίδρασή μου.......πότε δηλαδή θα ήταν εύστοχη?

Το γιατί θεωρείς οτι αποτελεί χλευασμό η λέξη "μακάριος" , μόνο εσύ μπορεις να μας το ξεκαθαρίσεις .

Δεν μου λές ... Πλάκα μου κάνεις ή σοβαρολογείς ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΤΑΡΑΣΟΥ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2008, 01:58:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΤΑΡΑΣΟΥ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Η θρησκεια ειναι πολυ προσωπικο θεμα γιατι ο θεος ειναι μεσα μας, εμεις το μονο που πρεπει να κανουμε ειναι να τον ανακαλυψουμε και αθεοι για μενα ειναι αυτοι που δεν αρκουνται στη μασημενη τροφη και ισως αυτο ειναι που τους ενοχλει τελικα

Κάποιοι έδωσαν μια συγκεκριμένη εικόνα του θείου, δημιουργημένη για να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των λίγων...που όμως δεν έχει καμία σχέση με το θείο όπως αυτό παρατηρείται μέσα από τις εκφάνσεις του.
Αυτή η συγκεκριμένη "εικόνα" του θείου (προσωπικός αφέντης δημιουργός του κόσμου) ήταν η πιο φασιστική, καταστρεπτική και απάνθρωπη ιδέα που στοίχισε και στοιχίζει πολύ αίμα στην ανθρωπότητα.
Αυτή η εικόνα του θείου ουσιαστικά είναι "αθεΐα" αφού δεν έχει καμία σχέση με το θείο αλλά είναι ένα παραμύθι εφιαλτικό που χρησιμοποιήθηκε-χρησιμοποιείται και θα χρησιμοποιηθεί για την επιβολή των απόψεων των λίγων στους πολλούς, για την καταδυνάστευση. Από αυτό πηγάζουν ο φασισμός ο καπιταλισμός και ο κομμουνισμός (στην απολυταρχική του μορφή), η σημερινή δήθεν "δημοκρατία" και αποτέλεσμα του είναι η σημερινή κοινωνία.
Εάν το φαντασιακό μας δεν καθαριστεί από το μόλυσμα αυτό δεν μπορούμε δυστυχώς να διακρίνουμε το "ιερό" δίπλα μας αν και αυτό υπάρχει σε όλη τη Φύση.



Edited by - Marte on 20/06/2008 00:48:50



Αυτα που περιγραφεις με δυο λεξεις ειναι η χειραγωγηση του οχλου βασιζομενη στην αναγκη του για μια πυλη στην αιωνιοτητα και προκειται για μια πραγματικοτητα.Ειναι τραγικο να προσδοκουμε μια καλυτερη μεταθανατον ζωη προσπερνωντας την παρουσα ζωη μας γιατι φοβομαστε να την ζησουμε.Δεν πιστευω οτι φταινε οι θρησκειες στο οτι δεν μπορουμε να διακρινουμε το ιερο διπλα μας, αλλα οι ενδομυχοι φοβοι και ενοχες μας.

Ε.ΤΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy