ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Περίμεναν οι εβραίοι έναν σωτήρα-μάρτυρα που θα αναστηνόταν σε 3 μέρες;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 00:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10:
Δεν το καταλαβαίνω αυτό : Έπρεπε να προετοιμασθεί η ανθρωπότητα ή μέρος αυτής (γιατί ;) για να καταλάβει τα μηνύματα του Χριστού κ.λ.π. Τόσο δύσκολα και δυσνόητα ήταν αυτά τα μηνύματα ; Δεν νομίζω . Xώρια που είχαν ειπωθεί και από άλλους , όπως έχει γραφεί πολλάκις και εδώ στο φόρουμ. Ο υπόλοιπος κόσμος όμως τι θα γινόταν ; Μάλλον αφέθηκε στην τύχη του .
Και κάτι άλλο : Δεν μπορούσε ολόκληρος θεός να περάσει τις όποιες απόψεις του με τρόπο κατανοητό σε όλους τους ανθρώπους ; Προς τι ολόκληρο σενάριο και μάλιστα να χρειάζεται επεξηγήσεις και ερμηνείες κατά το δοκούν ;
Και καλά οι Φαρισαίοι δεν τον πίστεψαν. ΄Δεν είχαν συμφέρον να το κάνουν , το αντίθετο μάλιστα . Τον πίστεψε ο απλός λαός πλην ολίγων οπαδών ; Με την παραδοχή φυσικά για χάρη του διαλόγου ,ότι υπήρξε Χριστός ώς ιστορικό πρόσωπο κ.λ.π.
Συμπέρασμα ότι η μεγάλη μάζα των Εβραίων ΔΕΝ τον πίστεψαν σαν Μεσσία. Μήπως ήξεραν (ξέρουν) κάτι παραπάνω από εμάς ;
Όσο γαι τις φάπες , φυσικά και προήλθαν από δική μας αδυναμία ή και λάθη διά μέσου της ιστορίας . Άπλώς ακολουθώ την Χριστιανική λογική περί Προστάτη Θεού της Ελλάδας....
Έχω μάθει όμως να μετράω και αναλύω τα γεγονότα ΄και όχι τις επιθυμίες ή τα ευχολόγια..... Και δυστυχώς για την "επικρατούσα" θρησκεία τα γεγονότα είναι αμείλικτα...

Aν και έχω καλυφθεί απλά να συμπληρώσω ότι ο Θεός δεν είναι αγαπητέ μου φίλε ιδιοκτησία κανενός. Δεν ελέγχει τι εθνικότητας είναι ο άλλος για να του δώσει και χέρι βοηθείας. Ο Θεός μας τιμώρησε αφού ως Βυζαντινοί είχαμε καβαλήσει το καλάμι, είχαμε απομακρυνθεί από το δρόμο Του και η ανομία και δυσοσμία ήταν διάχυτη παντού.
Δεν έχει σύνορα ή προτιμήσεις πλην αυτών που δεν είναι άλλα από το δίκαιο την αγάπη και την τιμή. Εάν έχεις αυτά θα σε βοηθήσει, εάν δεν τα έχεις απλά θα αδιαφορήσει.
Δεν είμαστε ο εκλεκτός λαός, τέτοιοι δεν υπάρχουν και ο Ιησούς το ξεκαθάρισε. Απλά είμαστε αυτοί που Τον περιβάλλαμε, τον δεχτήκαμε και κάναμε τα πάντα και για να Τον γνωρίσουμε σε άλλους λαούς αλλά και για να Τον ντροπιάσουμε.
Τα μηνύματα του Ιησού δεν ήσαν τόσο δύσκολα όσο δύσκολο ήταν να τον δεχτούν οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι όχι μόνο της Ιουδαϊκής θρησκείας αλλά και άλλων όπως για παράδειγμα των ειδωλολατρών.
Ο υπόλοιπος κόσμος πολλάκις έχει ειπωθεί ότι δεν αφέθηκε στην τύχη του. Ενδιαφέρονταν και ενδιαφέρονται για αυτόν οι Ιεραπόστολοι.
Από κει και έπειτα ειδικά σήμερα, τα μέσα είναι τέτοια που ο καθένας μπορεί να έχει στο σπίτι του ότι θέλει από το Κοράνι μέχρι τα Ευαγγέλια.
Που είδες εσύ ότι χρειάζεται επεξηγήσεις και ερμηνείες κατά το δοκούν; Ο ίδιος είπε "οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δέ κάμηλον καταπίνοντες" ............εάν καταπίνεις εύκολα την καμήλα αλλά διυλίζεις τον κώνωπα δε φταίει ο Ιησούς φίλε μου.....ούτε η διδασκαλία Του.......ο οισοφάγος σου φταίει......

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 00:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Γιώργο (και κυριολεκτώ με το "αγαπητέ")

Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω ή να διατηρήσω μια άγονη συζήτηση, θα ήθελα να επισημάνω τρία πράγματα:

1. Δεν αποδίδω κανένα χαρακτηρισμό σε συνομιλητή μου· αποδίδω μια πραγματικότητα. Όταν κάποιος δεν κάνει γνωστά τα στοιχεία του τότε είναι ανώνυμος. Όταν δεν γνωρίζει ανάγνωση και γραφή είναι αναλφάβητος. Όταν συνδυάζει τα παραπάνω χαρακτηριστικά ή/και πρακτικές τότε συνυπάρχουν και οι αντίστοιχες ιδιότητες.

2. Σε κανένα σημείο δε μέμφομφαι υμάς για συγκεκριμένη συμπεριφορά απέναντι σε κάποιον με γνώμονα τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Αυτό θα ήταν ανόητο. Ως εκ τούτου η 4η, 5η και 6η παράγραφος του σχολίου σου απαντούν σε φανταστική θέση που δε διατυπώθηκε ποτέ και επομένως είναι αδόκιμες.

3. Οσον αφορά στις ερωτήσεις μου, ήταν απλές και ως τέτοιες επιδέχονται απλές απαντήσεις, όπως:

α. (i) Οχι, οι προσβλητικές και υποτιμητικές εκφράσεις καταδικάζονται απ'όποιον κι αν προέρχονται.
(ii) Ναι, οι προσβλητικές εκφράσεις καταδικάζονται αν προέρχονται από συγκεκριμένα άτομα και είναι ελεύθερες όταν προέρχονται από άλλους.

β) (i) Οχι, δεν υπάρχει καμία αλλαγή στη φιλοσοφία του forum.
(ii) Ναι, σκεφτήκαμε να κάνουμε το φόρουμ πιο διασκεδαστικό γι'αυτό επιτρέπουμε τέτοια άτομα να γράφουν αυτά που γράφουν όπως τα γράφουν.

Και τέλος:

quote:
Dying_Incubus
Αν μη τι άλλω όμως δεν περίμενα αυτό το επιχείρημα από εσένα.

Δεν κατάθεσα κανένα επιχείρημα και δεν κατηγόρησα κανέναν από τη συντονιστική ή διαχειριστική ομάδα. Απλό ερώτημα ήταν (και μάλιστα τελείως διαφορετικού περιεχομένου απ'αυτού που παρουσιάστηκε στο σχόλιό σου). Ερώτημα που βασίζεται στη διαπίστωση ότι το esoterica δυστυχώς μετατράπηκε ή τείνει να μετατραπεί σε φόρουμ του και του καθ'ομοίωση και ίσως κατ'εικόνα ...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 01:17:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για δείτε ποιος μιλάει για καραγκιοζιλίκια............κάποιος που απείλησε με μήνυση μέλος του forum!!!!!!!, κάποιος που εμφανίστηκε με τα σώβρακα σε 2 νεαρές κοπέλες που είχαν την ατυχία!!!!!!!!! να είναι μάρτυρες του Ιεχωβά!!!!!! αυτό ήταν το έγκλημά τους!!!! κάποιος που κατά τα λεγόμενά του η Ελλάδα αποτελείται από λίγους Έλληνες και πολλούς Χριστιανούς!!!!!!! κάποιος που ανέθεσε πάλι κατά τα γραφόμενά του "την υπόθεσή μου"........... σε "ειδικούς" .........

Πιάσε με!!!!!!...............αν μπορείς έλα και πιάσε με!!!!!!!!
η διαφορά μας macedon δεν είναι τόσο στη θρησκεία όσο στον τρόπο επικοινωνίας.......ο δικός μου είναι ο διάλογος!!!! ο δικός σου είναι τα σώβρακα και οι μυνήσεις!!!!!! κατά τα δικά σου πάντα γραφόμενα!!!!!

"Μηνύστε με, μηνύστε με σε δίκες ξεφτιλίστε με"

Edited by - europaios2 on 05/08/2008 01:19:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 11:40:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ europaios2, θα σε παρακαλέσω να σταματήσεις να ρίχνεις λάδι στην φωτιά.

Η συγκεκριμένη συμπεριφορά που επιδεικνύεις τουλάχιστον αυτή την φορά απέχει μακράν από τον διάλογο που ισχυρίζεσαι ότι είναι ο τρόπος επικοινωνίας σου.



=========================================================






Αγαπητέ macedon, το να αναγράψει κάποιος στο προφίλ του τα προσωπικά του στοιχεία ή να τα δημοσιοποιήσει στις Συζητήσεις δεν είναι υποχρεωτικό και συνιστά μια ηθελημένη απόφαση του συμμετέχοντα.
Προσωπικά έχω αρκετά παραδείγματα κατά νου ανθρώπων που έγραφαν επώνυμα και η συμπεριφορά τους ήταν απαράδεκτη κι ακόμη περισσότερα παραδείγματα ανθρώπων που γράφουν ανώνυμα κι η συμπεριφορά τους είναι αψεγάδιαστη.

Όταν ένας άνθρωπος δεν γνωρίζει ανάγνωση, προφανώς δε μπορεί να συμμετάσχει στις Συζητήσεις και να δίνει απαντήσεις σε μηνύματα.

Αν η γραφή του εμπεριέχει λάθη - ορθογραφικά κλπ - αυτό μπορεί να οφείλεται είτε σε δυσλεξία, είτε στο γεγονός ότι πιθανόν να είναι ακουστικός τύπος κι όχι οπτικός ή σε κάποια άλλη αιτία.
Αυτό όμως δεν τον κάνει αναλφάβητο και πιστεύω ότι είναι εντελώς άσχημο από τους υπόλοιπους να τονίζουν την αδυναμία του στον γραπτό λόγο με πιθανή συνέπεια να τον κάνουν να νιώθει άσχημα.

quote:
2. Σε κανένα σημείο δε μέμφομφαι υμάς για συγκεκριμένη συμπεριφορά απέναντι σε κάποιον με γνώμονα τις θρησκευτικές του πεποιθήσεις. Αυτό θα ήταν ανόητο. Ως εκ τούτου η 4η, 5η και 6η παράγραφος του σχολίου σου απαντούν σε φανταστική θέση που δε διατυπώθηκε ποτέ και επομένως είναι αδόκιμες.

Η 4η, 5η κι 6η παράγραφος του προηγούμενου μηνύματος μου γράφτηκαν με αφορμή αυτή σου την πρόταση:

quote:
Γιατί όταν σε κάθε μήνυμα του συγκεκριμένου ανώνυμου αναλφάβητου υπάρχουν υποτιμητικά και προσβλητικά σχόλια για όλους τους μη ανεγκέφαλους και όλους τους μη χριστιανούς , είναι μάλλον αστείο να εγκαλείς στην τάξη όποιον υποτίθεται ότι τον ... προσβάλλει.

Όταν λοιπόν οδηγείσαι σε αυτόν τον διαχωρισμό, καταλαβαίνω ότι ίσως να σκέφτεσαι κάποια πράγματα που δεν ισχύουν και για αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω όσα σου εξήγησα.
Αν θεωρείς ότι ήταν περιττά, μπορείς να τα προσπεράσεις.

quote:
3. Οσον αφορά στις ερωτήσεις μου, ήταν απλές και ως τέτοιες επιδέχονται απλές απαντήσεις, όπως:

α. (i) Οχι, οι προσβλητικές και υποτιμητικές εκφράσεις καταδικάζονται απ'όποιον κι αν προέρχονται.
(ii) Ναι, οι προσβλητικές εκφράσεις καταδικάζονται αν προέρχονται από συγκεκριμένα άτομα και είναι ελεύθερες όταν προέρχονται από άλλους.

β) (i) Οχι, δεν υπάρχει καμία αλλαγή στη φιλοσοφία του forum.
(ii) Ναι, σκεφτήκαμε να κάνουμε το φόρουμ πιο διασκεδαστικό γι'αυτό επιτρέπουμε τέτοια άτομα να γράφουν αυτά που γράφουν όπως τα γράφουν.


Ως προς αυτό σου απάντησα ότι από έναν άνθρωπο με την δική σου αντιληπτική ικανότητα και που συμμετέχει χρόνια στις Συζητήσεις, δεν περίμενα τέτοια ερωτήματα.
Εάν όμως εξακολουθείς να θεωρείς ότι η απάντηση μου ήταν ελλιπής, μπορείς να διαβάσεις τους Κανονισμούς Λειτουργίας των Συζητήσεων.
Πιστεύω ότι θα σε καλύψουν απόλυτα.

Εάν παρόλα αυτά θεωρείς ότι κι αυτή η απάντηση μου δεν σε καλύπτει, μπορούμε να συνεχίσουμε τον διάλογο μας μέσω προσωπικής αλληλογραφίας ώστε να μην εκτρέπουμε το θέμα από την αρχική του Συζήτηση.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 11:56:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dying_Incubus
Εάν παρόλα αυτά θεωρείς ότι κι αυτή η απάντηση μου δεν σε καλύπτει, μπορούμε να συνεχίσουμε τον διάλογο μας μέσω προσωπικής αλληλογραφίας

Δεν υπάρχει λόγος φίλε μου. Οπως δήλωσα από την αρχή δεν επιθυμώ να δημιουργήσω ή να διατηρήσω μια άγονη συζήτηση. Θεώρησε το θέμα λήξαν και τα ερωτήματά μου ως "φωναχτές σκέψεις" ή "ρητορικές ερωτήσεις" προς ίδιον.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2008, 12:55:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να επανέλθουμε στο θέμα μας και το τι περιμέναν
οι εβραίοι, εδώ δεν θέλει φαντασία: Το είχαν πει..
Περιμέναν έναν βασιλιά που θα τους έκανε τους πρώτους
και κυρίαρχους στον κόσμο, γι αυτο και ο Χριστος
που είπε η βασιλεία μου δεν είναι εκ του κόσμου τούτου,
δεν τους κάλυψε... Αυτοί θέλαν αυτοκρατορία, όχι αγάπη και
αλήθεια...
Ο σωτήρας των εβραίων- μεσσίας, είχε σκοπό να τους κάνει τους καλύτερους του κόσμου και να είμαστε εμείς οι υπόλοιποι
σκλαβοι τους...Ακόμη αυτά γράφουν τα ιερά τους βιβλία...
Για κάθε εβραίο λέει, 700 γυναίκες(!!!) και 2500 "γκόιμ"
δούλοι για να τους υπηρετούμε...
Μπας και μοιάζει με τον κόσμο που μετατρέπεται η σημερινή πραγματικότητα, με λίγους που θα τα έχουν όλα και οι πολλοί
στην ψάθα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.09375
Maintained by Digital Alchemy